Bijlage 5a; Mobiliteitskader Ruimtekwartier (011812.20220617.R1.06).pdf
Tekst van het document
Mobiliteitskader Ruimtekwartier Mobiliteitskader Ruimtekwartier
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
1
Opdrachtgevers
Planetenbaan 9-10 Maarssen B.V., Planetenbaan Maarssen B.V., Venusbaan BV, Edelwonen IX B.V., Polderhave B.V. en Kwadrant B.V.
Titel rapport
Mobiliteitskader Ruimtekwartier
Kenmerk
011812.20220603.R1.06
Datum publicatie
22 maart 2023
© Copyright Goudappel BV 22-3-23
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
2
Inhoudsopgave 1. Inleiding
4
1.1
Aanleiding
4
1.2
Leeswijzer
5
2. Context
6
2.1
Achtergrond
6
2.2
Transformatiegebied Ruimtekwartier
7
3. Parkeren gemeentelijke normering
9
3.1
Aanpak
9
3.2
Uitgangspunten
9
3.3
Resultaat
11
4. Parkeren specifieke eigenschappen ontwikkeling 4.1
Aanpak
12
4.2
Analyse
12
4.3
Resultaat
17
5. Mobiliteitsconcept
12
18
5.1
Fiets
18
5.2
Openbaar vervoer
19
5.3
Inzet van deelmobiliteit
19
5.4
Waarborging parkeersituatie omgeving
20
5.5
Mobiliteitsconcept bij het Ruimtekwartier
21
6. Resultaat specifieke eigenschappen en mobiliteitsconcept 22 6.1
Resultaat passende parkeernorm
22
6.2
Resultaat passende parkeernorm en mobiliteitsconcept
23
6.3
Acceptatie loopafstanden
23
7. Conclusies
24
Bijlage 1 – Parkeerbalansen
25
Bijlage 2 – Parkeerbalansen passende parkeernorm 27 Bijlage 3 – Parkeerbalansen mobiliteitsconcept
29
Bijlage 4 – Onderbouwing effect autodelen
31
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
3
1. Inleiding 1.1
Aanleiding
Het Ruimtekwartier is een transformatiegebied van een kantoren- en bedrijventerrein aan de rand van gemeente Stichtse Vecht. Binnen het gebied gaan kantoor- en bedrijfsfuncties plaatsmaken voor appartementen. In het transformatiegebied worden vijf percelen ontwikkeld. Het gaat om de volgende ontwikkelingen: 1. 2. 3. 4. 5.
Planetenbaan 100; Kwadrant Mars; Ares; Park Avenue; Cornerplaza D.
In figuur 1.1 is de ligging van de ontwikkellocaties in het transformatiegebied weergegeven. De getallen in de figuur corresponderen met de opsomming hierboven.
Figuur 1.1: Ligging van de ontwikkellocaties binnen het transformatiegebied Het totale woonprogramma in het transformatiegebied bestaat uit circa 1.880 huurappartementen. De woningbouwplannen zijn nog niet definitief. Daarom is in deze fase uitgegaan van voorlopige woningaantallen, welke mogelijk nog zullen wijzigen. De huurappartementen bestaan uit een mix van sociale huur, middeldure huur en vrije sector huur. Daarnaast zullen commerciële functies een onderdeel zijn van de ontwikkelingen.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
4
Voor de ontwikkeling van Het Kwadrant heeft Goudappel B.V. een mobiliteitsonderzoek uitgevoerd1. Dit onderzoek biedt de basis voor een mobiliteitskader. Voorliggend mobiliteitskader gaat in op de parkeerbehoefte van zowel de bovengenoemde ontwikkelpercelen als het transformatiegebied als geheel. De resultaten van dit onderzoek zijn in dit kader opgenomen.
1.2
Leeswijzer
In hoofdstuk 2 is de context van het transformatiegebied geschetst. Ook is hier het beoogde ontwikkelprogramma nader gespecificeerd. Vervolgens is in hoofdstuk 3 de parkeerbehoefte bepaald op basis van de vigerende gemeentelijke parkeernormen. In hoofdstuk 4 is vervolgens ingegaan op de parkeerbehoefte van specifieke doelgroepen. Hoofdstuk 5 gaat in op een alternatieve invulling van de parkeernorm middels een mobiliteitsconcept. In hoofdstuk 6 zijn de parkeerbalansen per ontwikkellocatie opgenomen, rekening houdend met de specifieke doelgroepen en het mobiliteitsconcept. Tot slot zijn in hoofdstuk 7 de bevindingen uit dit mobiliteitskader in de conclusie beschreven.
1
Mobiliteitsonderzoek Het Kwadrant, kenmerk: 008627.20201310.R1.03, 17 november 2021.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
5
2. Context 2.1
Achtergrond
Duurzaamheid Het huidige kabinet wil de uitstoot van CO2 door Nederland in 2030 beperken met 49% ten opzichte van de uitstoot in 1990. De EU-doelstellingen voor 2030 zijn een vermindering van de CO2-uitstoot met ten minste 40%. Om, uitgaande van deze doelstellingen, onze mobiliteit ook in de toekomst te garanderen, dient Nederland het bestaande mobiliteitssysteem fundamenteel veranderen. Er moet een omslag worden gemaakt naar duurzame mobiliteit die veilig, comfortabel en minder belastend is voor het milieu. Om deze doelstellingen te behalen wordt er door de overheid stevig ingezet op stimuleringsmaatregelen voor de fiets, elektrificatie, het gebruik van duurzame brandstoffen, de aanleg van een duurzame infrastructuur en de ontwikkeling van slimme systemen om ander reisgedrag en gebruik van alternatieve vervoersmiddelen te stimuleren. In het Stedenbouwkundig kader & randvoorwaarden Planetenbaan en het Kwadrant, opgesteld in november 2019 heeft de gemeente Stichtse Vecht haar ambities ten aanzien van het thema duurzaamheid opgenomen: ‘Gemeente Stichtse Vecht wil samen met inwoners, bedrijven en organisaties duurzame ontwikkeling stimuleren. De gemeente heeft zich tot doel gesteld om in 2030 een klimaatneutrale gemeente te zijn’.
Duurzaamheid raakt alle facetten van ruimtelijke ordening en dient conform gemeentelijk beleid in een zo vroeg mogelijk stadium meegenomen te worden bij nieuwe ruimtelijke ontwikkelingen. Op deelgebiedsniveau wordt door de gemeente getoetst of ontwikkelaars voldoende maatregelen hebben getroffen ten behoeve van een duurzame en meer klimaatneutrale leefomgeving. Eén van de middelen die de gemeente hanteert is het stimuleren en faciliteren van fietsmobiliteit, vooral door het aanbieden van directe en veilige fietsroutes en voldoende stallingmogelijkheden. Door het creëren van een samenhangend fietsnetwerk, zowel lokaal als regionaal wordt deze duurzame vorm van mobiliteit gestimuleerd. Het creëren van kwalitatief hoogwaardige fietsverbindingen leidt tot een hoger fietsgebruik. In het kader van gezonde mobiliteit wordt ook langzaam verkeer gestimuleerd. In de Beleidsnota langzaam verkeer2 wordt dit door de gemeente beschreven. Door de wijziging in functies en de gebiedsgerichte opwaardering van langzaam verkeerroutes, wordt het Ruimtekwartier getransformeerd van een werklocatie georiënteerd op de auto, naar een woonlocatie georiënteerd op actieve en duurzame manieren van verplaatsen. Vervoer op maat Het inzetten op alternatieve vormen van mobiliteit gaat gepaard met de transitie van bezit naar gebruik.
De trend van stagnatie en zelfs afname van autobezit is in industriële landen als Nederland vooral zichtbaar onder jongeren. Bij het doorzetten van deze trend in de komende jaren, is het voor Nederlandse gemeenten zinvol om in te zetten op alternatieve vormen van vervoer die als substitutie dienen voor de auto. Leefbaarheid De woonomgeving dient goed aan te sluiten bij de wensen en behoeften van de mensen die er wonen. Automobiliteit kan nadelige gevolgen hebben voor de leefbaarheid (CO2 uitstoot, NO2 uitstoot en geluidshinder). Voor de bewoners is het van belang dat deze nadelige gevolgen beperkt blijven. Dit kan worden bewerkstelligd door het autogebruik en autobezit terug te dringen.
2
GVVP Stichtse Vecht, deel C, Nota langzaam verkeer d.d. maart 2016
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
6
2.2
Transformatiegebied Ruimtekwartier
Functieprogramma Het voorlopige functieprogramma in het transformatiegebied omvat in totaal 1.880 woningen. De verdeling naar woningtypes en oppervlakten zoals bekend op het moment van schrijven is weergegeven in tabel 2.1. Daarnaast zijn enige commerciële functies beoogd. Het totale plan voorziet op het moment van schrijven over 1.343 parkeerplaatsen op eigen terrein. woningtype sociale huur < 60 m² gbo huurappartementen < 60 m² gbo huurappartementen 60-80 m² gbo overig huurappartementen > 80 m² gbo
Planetenbaan 100
Kwadrant Mars
Ares
Park Avenue
Cornerplaza D
totaal
192
152*
54
250
-
648
383
79*
-
44
189
553
66
225
124
-
64
646
-
33
-
-
22
33
commercieel (in m2 bvo)
582**
290
-
-
500**
1.372
totaal aantal woningen
641
492
178
294
275
1.880
aantal parkeerplaatsen
475
342
125
283
118
1.343
* **
Betreft woningen ten behoeve van jongeren. Mogelijk wordt een deel van deze omvang ingezet voor collectieve- of werkruimte voor de bewoners. Dergelijke ondersteunende voorzieningen hebben geen eigen parkeerbehoefte. In deze rapportage is de omvang als commercieel geïnterpreteerd.
Tabel 2.1: Woningbouwprogramma Ruimtekwartier
Situatieschets Het gebied Ruimtekwartier biedt kenmerken die het gebruik van duurzaam vervoer stimuleren. De ligging van de ontwikkellocatie is gevisualiseerd in figuur 2.1.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
7
Figuur 2.1: Transformatiegebied met huidige ov-infrastructuur en potentiële fietsinfrastructuur (indicatief) Vanaf de ontwikkelingen is de toegang tot het openbaar vervoer laagdrempelig. Op tientallen meters loopafstand zijn bushaltes ‘Het Kwadrant’ en ‘Planetenbaan’ gelegen. De buslijnen 38 en 48 bieden viermaal per uur de gelegenheid om naar het treinstation van Maarssen te reizen, twee- tot viermaal per uur naar Utrecht Centraal en tweemaal per uur richting Nieuwegein. Door opwaardering van de fiets- en voetgangersverbinding tussen de haltes wordt het gebruik nog laagdrempeliger. Het treinstation van Maarssen is op 7 tot 9 fietsminuten afstand gelegen van de ontwikkellocatie. Vanaf het station vertrekt tweemaal per uur een trein via Utrecht naar Rhenen, en met dezelfde frequentie via Amsterdam naar Uitgeest. In het gemeentelijk Verkeer- en Vervoerplan3 wordt ingegaan op de fietssnelweg van Dom tot Dam, tussen Utrecht en Amsterdam. De fietssnelweg is voor een belangrijk deel gerealiseerd, maar verdient op enkele punten opwaardering. In het kader van de stimulering van de fietsmobiliteit is deze opwaardering van belang. Een deel van de beoogde fietssnelweg ligt nabij het transformatiegebied, zie figuur 2.1.
De beoogde directe ontsluiting op het fietsnetwerk, zie zoekgebied fietsaansluiting in figuur 2.1, ligt direct aan het transformatiegebied en versterkt derhalve de potentie van de fiets als vervoersmiddel. Met de ontwikkelingen in het Ruimtekwartier wordt aangesloten op de duurzaamheidsambities van de gemeente Stichtse Vecht. Zo wordt mede door de herontwikkeling van het Ruimtekwartier ingezet op de transformatie van een werkmilieu naar een woonmilieu met een prettig leefklimaat. Er wordt geïnvesteerd in actieve manieren van verplaatsen door in te zetten op de ontsluiting voor fietsers. Tevens wordt de aansluiting met het openbaar vervoer gezocht en wordt middels een mobiliteitsconcept gestuurd op het ruimtebeslag van auto’s en aangesloten bij het verwachte autogebruik van de doelgroep: één- en tweepersoonshuishoudens en sociale huurders.
3
Gemeentelijk Verkeer- en Vervoerplan Stichtse Vecht 2013, Deel C: Beleidsnota langzaam verkeer, oktober 2015.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
8
3. Parkeren gemeentelijke normering 3.1
Aanpak
Voor de woningbouwontwikkelingen in het Ruimtekwartier
Functiegegevens
wordt de parkeerbehoefte berekend op basis van de
(aantal woningen en m2 bvo)
gemeentelijke parkeernormering. De parkeerbehoefte wordt berekend door de omvang van de functies te
Parkeernorm
vermenigvuldigen met de bijbehorende parkeernorm (het
(ppl per functie)
aantal benodigde parkeerplaatsen per functie). Door de parkeerbehoefte vervolgens af te zetten tegen het beschikbare parkeeraanbod, wordt de parkeerbalans inzichtelijk. Woningen
Parkeerbehoefte
genereren niet op alle momenten van de week een even grote parkeerbehoefte. Bij de parkeernormen is onderscheid gemaakt in parkeren voor bewoners en bezoekers. Bewoners de avond op bezoek komen. Tevens kunnen de parkeerplaatsen door verschillende parkeerders gebruikt worden (dubbelgebruik). Dit kan alleen als de parkeerplaatsen voor alle gebruikers (bewoners en bezoekers) toegankelijk zijn. Dit is bij de ontwikkelingen het geval. Met behulp van aanwezigheidspercentages wordt rekening gehouden met dit effect, zie figuur 3.1.
3.2
parkeervraag
zijn doorgaans ’s nachts aanwezig terwijl bezoekers veelal in
tijd
Figuur 3.1: Berekening parkeerbehoefte
Uitgangspunten
Aanbod parkeerplaatsen Bij de woningen in het Ruimtekwartier worden parkeerplaatsen gerealiseerd die door alle gebruikers kunnen worden gebruikt. In het totale transformatiegebied zijn op dit moment 1.343 autoparkeerplaatsen beoogd. Overeenkomstig met het Bouwbesluit en in lijn met de Europese Energy Performance of Buildings Directive (EPBD III) wordt bij de aanleg van de parkeerplaatsen voorgesorteerd op de elektrificatie van het wagenpark. Hierdoor worden duurzame vormen van autorijden laagdrempelig gemaakt. Uitgangspunt is dat de parkeerbehoefte per ontwikkeling opgelost wordt op eigen kavel, met uitzondering van het naast elkaar gelegen Park Avenue en Cornerplaza D.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
9
Parkeernormen Specifiek voor het Ruimtekwartier heeft de gemeente Stichtse Vecht randvoorwaarden en parkeernormen voor woningen opgesteld4. De parkeernormen voor de ontwikkellocatie zijn gebaseerd op de gemeentelijke parkeernormennota voor de Stichtse Vecht5 en aangepast naar het stedelijke karakter na transformatie van de ontwikkellocaties. In tabel 3.1 zijn de parkeernormen voor verschillende woonfuncties gepresenteerd, zoals opgenomen in paragraaf 3.2 ‘Randvoorwaarden verkeer en parkeren’ van ‘Planetenbaan en Het Kwadrant Maarssenbroek stedenbouwkundig kader & randvoorwaarden’ (2019). In de parkeernorm is de bezoekersnorm apart genoemd. De bezoekersnorm dient opgeteld te worden bij de parkeernorm voor bewoners. Voor overige functies zoals nietwoonfuncties en koopappartementen wordt respectievelijk aangesloten bij de GVVP Stichtse Vecht (2015) en het stedenbouwkundig kader & randvoorwaarden-document. parkeernorm bewoners
parkeernorm bezoekers
eenheid
huurappartementen < 60 m² gbo
0,7
0,2*
ppl per woning
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
1,0
0,2*
ppl per woning
huurappartementen > 80 m2 gbo
1,3
0,2*
ppl per woning
2,25
ppl per 100 m2 bvo
woningtype
commerciële dienstverlening (kantoor met baliefunctie) *
De bezoekersnorm bedraagt 0,2 tot 0,3 parkeerplaatsen per woning, waarbij de lage parkeernorm geldt bij optimale uitwisselbaarheid van de parkeerplaatsen en clustering van bezoekersparkeerplaatsen. Hieraan wordt voldaan doordat de parkeerplaatsen per ontwikkeling zijn geclusterd en toegankelijk zijn voor zowel bewoners als bezoekers.
Tabel 3.1: Gehanteerde parkeernormen gemeente Stichtse Vecht
Aanwezigheidspercentages Bewoners, bezoekers van bewoners en de commerciële dienstverlening genereren niet op alle momenten van de week een even grote parkeerbehoefte. Met behulp van aanwezigheidspercentages van CROW 6 wordt rekening gehouden met dit effect. De aanwezigheidspercentages zijn opgenomen in tabel 3.2. werkdagochtend woningen bewoners woningen bezoekers commerciële dienstverlening
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
50%
50%
90%
100%
80%
60%
80%
70%
10%
20%
80%
0%
70%
60%
100%
70%
0%
0%
0%
100%
100%
5%
0%
75%
Tabel 3.2: Aanwezigheidspercentages
4
Planetenbaan en Het Kwadrant Maarssenbroek - stedenbouwkundig kader & randvoorwaarden, Stichtse Vecht, november 2019.
5
GVVP Stichtse Vecht Deel B: Nota Parkeernormen, gemeente Stichtse Vecht, oktober 2015.
6
CROW-publicatie 381 – Toekomstbestendig parkeren, december 2018.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
10
3.3
Resultaat
Op basis van de beschreven functieprogramma’s, de te hanteren parkeernormen en de aanwezigheidspercentages is de parkeerbehoefte per ontwikkellocatie berekend op basis van de gemeentelijke parkeernormen. In tabel 3.3 zijn de samengevatte parkeerbalansen opgenomen met daarin de parkeerbehoefte opgenomen per ontwikkeling. In de tabel is enkel het maatgevende moment, wanneer de parkeerbehoefte het grootst is, opgenomen. Het maatgevende moment voor de woningen is de werkdagavond en voor alle ontwikkelingen gelijk. De volledige parkeerbalansen per ontwikkeling zijn opgenomen in bijlage 1.
woningtype
Planetenbaan 100
Kwadrant Mars
Ares
Park Avenue
Cornerplaza D
totale gebied
bewoners
421,7
389,3
145,6
185,2
202,4
1.344,2
bezoekers
102,6
78,7
28,5
47,0
44,0
300,8
commercieel
0,7
0,3
0,0
0,0
0,6
1,6
totale parkeerbehoefte
525
468
174
232
247
1.647
totale parkeeraanbod
475
342
125
283
118
1.343
tekort/overschot
-50
-126
-49
51
-129
-304
Tabel 3.3: Samengevatte parkeerbalansen (aantal parkeerplaatsen op het maatgevende moment)
In tabel 3.3 is inzichtelijk gemaakt dat de parkeerbehoefte op het maatgevende moment per ontwikkeling 174 tot 525 parkeerplaatsen bedraagt. Voor Park Avenue zijn binnen de ontwikkeling voldoende parkeerplaatsen voorzien, er ontstaat een overschot van 51 parkeerplaatsen. Bij de overige ontwikkelingen ontstaat een tekort aan parkeerplaatsen, variërend van 49 tot 129 parkeerplaatsen. Voor het totale transformatiegebied ontstaat op het maatgevende moment een totale parkeerbehoefte van 1.647 parkeerplaatsen. Gegeven het beschikbare parkeeraanbod is er een mismatch tussen de parkeerbehoefte bij het functieprogramma en het parkeeraanbod in de vorm van een tekort van 304 parkeerplaatsen. De gemeente Stichtse Vecht heeft verschillende duurzaamheidsambities voor het transformatiegebied. Met de mogelijkheden in ‘Planetenbaan en Het Kwadrant Maarssenbroek - stedenbouwkundig kader & randvoorwaarden’ om af te wijken van de parkeernormen wordt beter op de gemeentelijke ambities aangesloten. Concreet worden doelgroepen en een mobiliteitsconcept aangereikt als elementen om af te wijken van de parkeernorm. Binnen de ontwikkelingen in het Ruimtekwartier is het voornemen om aan te sluiten bij het lagere autobezit van de beoogde doelgroepen en gebruik te maken van een mobiliteitsconcept op maat. In de volgende hoofstukken is aandacht besteed aan deze specifieke eigenschappen van de ontwikkeling.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
11
4. Parkeren specifieke eigenschappen ontwikkeling 4.1
Aanpak
Bij het opstellen van de gemeentelijke parkeerbalans is geconcludeerd dat beter aangesloten kan worden bij de gemeentelijke duurzaamheidsambities door rekening te houden met doelgroepen en een mobiliteitsconcept. De gemeentelijke ambities, de ligging van de ontwikkellocatie en de specifieke eigenschappen van de ontwikkeling en woningen leiden tot een meer specifieke parkeerbehoefte7. Dit hoofdstuk gaat in op de specifieke eigenschappen van de woningen en het effect hiervan op de parkeernormen. Bij een omgevingsvergunning kan nader gekaderd worden naar de parkeerbehoefte van specifieke doelgroepen, zoals zorgbehoevenden en specifieke levensstijlen.
4.2 4.2.1
Analyse Huishoudenssamenstelling
Bij de ontwikkelingen worden binnen de voorlopige plannen 1.880 huurappartementen gerealiseerd. Een woningmarktanalyse8 prognosticeert dat tussen 2018 en 2023 slechts circa 2% van de gezinnen in een huurappartement zal gaan wonen. Hiertegenover staan één- tot tweepersoonshuishoudens waarvan, afhankelijk van de leeftijd, circa 7% tot 68% in een huurappartement zal gaan wonen. Het aandeel gezinnen dat in de huurappartementen gaat wonen zal dus beperkt zijn. Eén- en tweepersoonshuishoudens kennen een lager gemiddeld autobezit dan gezinnen en ook dan het gemiddelde van alle particuliere huishoudens, zie figuur 4.1. Het gemiddelde van alle particuliere huishoudens, de eerste staaf in figuur 4.1, betreft een gewogen gemiddelde, wat betekent dat rekening is gehouden met het aantal woningen per huishoudenssamenstelling. Door het onderscheid in koop- en huurappartementen houdt de parkeernorm gedeeltelijk rekening met het verschil in autobezit per huishoudenssamenstelling. Gegeven het ontbreken van specifieke data voor de gemeente Stichtse Vecht is aangesloten bij de landelijke data.
7
In de randvoorwaarden voor parkeren bij de ontwikkellocatie is beschreven dat het college van burgemeester en wethouders van de normen in deze randvoorwaarden kan afwijken, indien slimme mobiliteitsconcepten dan wel de doelgroepen hier aanleiding toe geven.
8
Woningmarktanalyse - Gemeente Stichtse vecht, Provincie Utrecht, december 2018.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
12
autobezit naar type huishouden 1,53
1,60 1,40 1,20 1,00
1,26
1,18 0,99 0,79
0,80 0,60
0,49
0,40 0,20 totaal particulier huishouden
totaal eenpersoonshuishouden
totaal eenoudershuishouden
paren met kinderen
paren zonder kinderen
overig meerpersoonshuishouden
Figuur 4.1: Autobezit per huishouden per type huishouden (CBS, bewerkt)
Uit de data zoals gepresenteerd figuur 4.1 blijkt dat het gewogen gemiddelde autobezit voor een- en tweepersoonshuishoudens (tweede en vijfde staaf) 0,79 auto’s per huishouden bedraagt. Dit is 80% van het gemiddelde autobezit van alle particuliere huishoudens, dat 0,99 auto’s per huishouden bedraagt (eerste staaf). In Maarssen bedraagt het gemiddelde autobezit 1,1 auto’s per huishouden. Voor een- en tweepersoonshuishoudens wordt daarmee een gemiddeld autobezit van (80% x 1,1 = ) 0,9 auto’s per huishouden verwacht. Het verwachte autobezit voor een- en tweepersoonshuishoudens volgend, is in deze studie de parkeernorm voor bewoners van de tweekamerwoningen en driekamerwoningen tussen de 60 – 80 m2 gbo verlaagd van 1,0 naar 0,9 parkeerplaatsen per woning. Hoewel driekamerwoningen tussen de 60 – 80 m² gbo ook geschikt en aantrekkelijk zijn voor gezinnen, laat de woningmarktanalyse en ervaring van de ontwikkelaars zien dat het aandeel gezinnen in appartementen zeer beperkt is.
4.2.2
Sociale huurwoningen
In het transformatiegebied zijn 648 sociale huurwoningen voorzien. Door de sociale huurgrens vallen huishoudensinkomens bij sociale huurwoningen in de eerste twee 20% inkomensgroepen. Uit gegevens van CBS blijkt dat het autobezit bij deze huishoudensinkomens, en daarmee het autobezit van sociale huurwoningen, lager ligt dan gemiddeld. De parkeernorm houdt geen rekening met dit lagere autobezit. In figuur 4.2 is het autobezit naar inkomensgroep weergegeven. Gegeven het ontbreken van specifieke data voor de gemeente Stichtse Vecht is aangesloten bij de landelijke data.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
13
Figuur 4.2: Autobezit per huishouden per inkomensgroep (CBS, bewerkt)
In figuur 4.2 is inzichtelijk dat het autobezit bij sociale huurwoningen lager ligt dan gemiddeld: namelijk tot gemiddeld 0,71 auto’s per huishouden ten opzichte van 0,99 auto’s per huishouden gemiddeld. Om aan te sluiten bij het realistische autobezit bij sociale huur, wordt een evenredig lager parkeernorm van (0,71 / 0,99 × de parkeernorm van 0,7 =) 0,5 in plaats van 0,7 parkeerplaatsen per sociale huurwoning gehanteerd. Voor de overige huurappartementen komt de waarde van de parkeernorm overeen met het te verwachten autobezit op basis van de huishoudenssamenstelling.
4.2.3
Jongerenwoningen
Binnen de functieprogramma’s zijn woningen beoogd specifiek voor jongeren. Binnen de huidige functieprogramma’s gaat het om de 231 huurappartementen <60 m 2 gbo (sociaal en regulier) van Kwadrant Mars. Binnen de huidige programmering zijn op de overige ontwikkellocaties geen appartementen specifiek aan jongeren toegekend. Jongeren in eenpersoonshuishoudens hebben een afwijkend autobezit dan gemiddeld in Nederland. Uit gegevens van CBS blijkt dat hoe hoger de leeftijd van de jongeren, hoe hoger het autobezit wordt. In figuur 4.3 is het autobezit naar leeftijdscategorie weergegeven. Het gemiddelde autobezit van jongeren in Nederland met de leeftijd 18 tot 30 jaar is 0,29 auto per huishouden.
Figuur 4.3: Autobezit per huishouden per leeftijdsgroep (CBS, bewerkt)
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
14
In figuur 4.3 is tevens het totale autobezit opgenomen van eenpersoonshuishoudens in Nederland. Dit bedraagt 0,49 auto per huishouden. Jongeren in eenzelfde woning als een huishouden uit een hogere leeftijdscategorie hebben dus een lager autobezit dan gemiddeld. Verdiepend op de landelijke inzichten is specifiek ingegaan op de referenties van de opdrachtgever. Ook uit referenties van de opdrachtgever blijkt een lager autobezit bij vergelijkbare woonconcepten voor jongeren. In tabel 4.1 is het daadwerkelijke aantal verhuurde parkeerplaatsen aan de bewoners van de huurcomplexen inzichtelijk gemaakt.
project
locatie
aantal woningen
aantal verhuurde parkeerplaatsen
aantal verhuurde parkeerplaatsen per woning
Kroonpark
Arnhem
353
85
0,24
Rotterdam
883
94
0,11
Delft
311
26
0,08
Hollandpark
Diemen
226
50
0,22
The European
Zoetermeer
111
14
0,13
Victoriapark
Eindhoven
769
90
0,12
2.653
359
0,14
The Lee Towers The Ridge
totaal
Tabel 4.1: Aantal verhuurde parkeerplaatsen bij referentie jongerenwoningen Uit gegevens van vergelijkbare wooncomplexen voor jongeren blijkt dat het gemiddelde aantal verhuurde parkeerplaatsen per woning 0,14 bedraagt. Veiligheidshalve wordt voor de jongerenwoningen aangesloten bij het hoogste aantal verhuurde parkeerplaatsen per woning (0,24), afgerond op vijf honderdste naar boven. De passende parkeernorm, die aansluit bij het daadwerkelijke autobezit in referenties, bedraagt daarmee 0,25 parkeerplaats per jongerenwoning. Het lagere autobezit bij jongerenwoningen heeft geen effect op het bezoekersparkeren.
4.2.4
Ouderenwoningen
De mogelijkheid om een deel van de woningen in te richten voor zorgbehoevenden wordt onderzocht. De doelgroep van deze zorgwoningen zijn mensen die in de lichtste categorie zorg (zorgtrede 1) vallen. Het gaat hierbij veelal om vitale ouderen. Zij zijn op leeftijd, wonen zelfstandig thuis en gaan slechts af en toe naar de huisarts of de apotheek voor medicatie. In deze zorgtrede maken ouderen geen gebruik van medischspecialistische zorg, wijkverpleging (beide Zvw), Wmo of Wlz-zorg. Qua mobiliteit wijkt deze groep dan ook niet af van bewoners woonachtig in een reguliere woning. Uit gegevens van CBS blijkt dat het autobezit van mensen van 65 jaar en ouder, en daarmee het autobezit van de doelgroep van zorgwoningen, 95% van het gemiddelde autobezit in Nederland is. In figuur 4.4 is het autobezit per leeftijdscategorie vanaf 65 jaar afgezet tegen het gemiddelde autobezit.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
15
Figuur 4.4: Autobezit naar leeftijd (CBS, bewerkt) Gelet op de beperkte afwijking van het autobezit van de doelgroep van de zorgwoningen ten opzichte van het gemiddelde autobezit, en gezien het feit dat vooral mensen (pas) van 80 jaar en ouder een lager autobezit hebben, is de gemeentelijke parkeernorm passend voor de doelgroep van de zorgwoningen of woningen voor ouderen.
4.2.5
Bezoekers van woningen
Voor de bezoekers van de appartementen geldt een parkeernorm van 0,2 parkeerplaatsen bij optimale uitwisselbaarheid van de parkeerplaatsen en clustering van bezoekersparkeerplaatsen. De bezoekersparkeernorm is van toepassing op alle woningtypen. Binnen de verkeerskundige vakwereld is de ervaring dat het algemene parkeerkencijfer voor bezoekersparkeren bij woningen (vaak 0,3 parkeerplaatsen per woning) te hoog is. Door digitalisering is steeds meer data beschikbaar over het parkeergedrag van bezoekers aan woningen. Dit bevestigt het beeld dat de bezoekersnorm van 0,3 parkeerplaatsen per woning vaak te hoog is9. Dit blijkt onder andere uit onderzoeken in 16 steden in Nederland. Er wordt geconcludeerd dat een waarde van 0,1 parkeerplaats per woning in stedelijk gebied vaak al voldoende is. Op grond van de uitgevoerde onderzoeken wordt voor een gebied in de rest bebouwde kom (niet-gereguleerd gebied) een parkeernorm van 0,15 parkeerplaats voor bezoekers van woningen realistisch geacht. Om een bepaalde marge aan te houden is een bezoekersnorm van 0,2 parkeerplaatsen per woning passend. Binnen de afzonderlijke ontwikkelingen zijn de parkeerplaatsen uitwisselbaar. Door parkeren voor bezoekers in de openbare ruimte te beprijzen, wordt het parkeren van de auto minder aantrekkelijk.
Het gebruik van de auto om het Ruimtekwartier te bereiken wordt daarmee minder interessant ten opzichte van alternatieven, zoals fiets en openbaar vervoer. Beprijzing van de parkeerplaatsen voor bezoekers in het gehele Ruimtekwartier biedt daarom de mogelijkheid om de parkeernorm voor bezoek te verlagen naar 0,1 parkeerplaatsen per woning. Beprijzing is op het moment van schrijven van dit plan geen onderdeel van de beoogde transformatie van het Ruimtekwartier en daarom is gerekend met 0,2 parkeerplaatsen per woning.
9
Parkeerkencijfer voor bezoek aan bewoners: de grote onbekende, bijdrage aan het Colloquium Vervoerplanologisch Speurwerk (CVS) 2021.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
16
4.3
Resultaat
Door rekening te houden met de specifieke eigenschappen van de woningen is de passende parkeerbehoefte in sommige gevallen anders dan de meer generieke gemeentelijke parkeernorm. In tabel 4.2 is resumerend de gemeentelijke parkeernorm en de passende parkeernorm wanneer rekening gehouden wordt met specifieke doelgroepen getoond. Voor de overige doelgroepen en woningtypen is de parkeernorm passend en zijn geen wijziging doorgevoerd. Ook de parkeernorm voor bezoekers is met 0,2 parkeerplaatsen per woning gehandhaafd. gemeentelijke parkeernorm
passende parkeernorm
huurappartementen < 60 m² gbo
0,7
appartement 60 – 80 m2 gbo
1,0
huurappartementen > 80 m2 gbo
1,3
sociale huur
0,7
doelgroep
verschil
parkeernorm bezoek
eenheid
0,7
-
0,2
ppl/woning
0,9
-0,1
0,2
ppl/woning
1,3
-
0,2
ppl/woning
0,5
-0,2
0,2
ppl/woning
jongeren
1,0
0,25
-0,75
0,2
ppl/woning
ouderen
variabel
variabel
-
0,2
ppl/woning
Tabel 4.2: Samenvatting gemeentelijke en passende parkeernormen Specifieke doelgroepen van woningen kunnen aanleiding geven om de parkeernorm verder aan te scherpen. Denkbaar zijn bijvoorbeeld zorgwoningen, waarbij een indicatie het autogebruik belemmert, en levensstijlen waarbij verplaatsingen plaatsvinden zonder ecologische voetafdruk. Een lagere parkeerbehoefte van dergelijke doelgroepen voor woningen kan bijvoorbeeld door de ontwikkelaar aangetoond worden met een referentie van een gerealiseerde ontwikkeling voor dezelfde doelgroep. Uitwerking voor specifieke doelgroepen kan plaatsvinden in de omgevingsvergunning.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
17
5. Mobiliteitsconcept In vorig hoofdstuk is gebleken dat de passende parkeernorm voor enkele doelgroepen afwijkt van de huidige gemeentelijke parkeernorm. Vanuit de gemeentelijke ambities, de ligging van de ontwikkellocatie en de specifieke doelgroep van de ontwikkeling wordt tevens ingezet op een mobiliteitsconcept voor bewoners om meer invulling te geven aan de parkeerbehoefte10. Het mobiliteitsconcept betreft een aanvulling op de passende parkeernormen en bestaat uit inzet op fietsen, opwaardering van het openbaar vervoer en deelmobiliteit, en wordt hierna toegelicht.
5.1
Fiets
De gemeente Stichtse Vecht stuurt op het stimuleren van fietsmobiliteit. Zij heeft daarom ook daarbij passende fietsparkeernormen opgenomen in het Stedenbouwkundig kader & randvoorwaarden document. Hoogwaardige en toegankelijke fietsvoorzieningen kunnen het gebruik van de fiets stimuleren. Wanneer de fietsvoorzieningen niet op orde zijn (niet op de juiste locaties of van lage kwaliteit) kan dit wel leiden tot een verhoging van de autoparkeerbehoefte. Binnen de ontwikkelingen worden per appartement minimaal 2 en maximaal 5 fietsparkeerplaatsen beschikbaar gesteld voor bewoners in een gemeenschappelijke stalling (afhankelijk van de omvang van het betreffende appartement). Tevens wordt voorzien in bezoekersparkeerplaatsen en fietsparkeerplaatsen voor brede fietsen. Rondom de ontwikkelplots is beoogd de bereikbaarheid per fiets te versterken door een directe verbinding op het fietsnetwerk, aansluitend op de rest van de fietsinfrastructuur van Maarssenbroek. Het fietspad biedt dan de mogelijkheid te reizen per fiets zonder ander verkeer te kruisen en is weergegeven in figuur 5.1. Daarnaast zal de potentiële fietssnelweg (H2) de bereikbaarheid per fiets verbeteren. Dit heeft effect op de autoparkeerbehoefte van bewoners en hun bezoek.
Figuur 5.1: Langzaam verkeersnetwerk zoals in Schetsontwerp openbare ruimte (Buro Maan, september 2022) 12
Green Deal Autodelen II: Doel van deze Green Deal is bedrijven, overheden en burgers te stimuleren en te faciliteren om hun mobiliteitsbehoefte in te vullen op een manier die maximaal gebruik maakt van de mogelijkheden die autodeelconcepten bieden.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
18
5.2
Openbaar vervoer
Naast inzet op de fiets, biedt ook de inzet op het openbaar vervoer, zoals introductie van hoogwaardig openbaar vervoer (HOV), kansen. CROW11 geeft aan dat HOV zich van regulier openbaar vervoer onderscheidt op basis van: •
Hiërarchie: HOV-lijnen vormen het bovenste niveau van het lokale en regionale openbaar vervoer; ze hebben een structurerende rol op de schaal van een stad, agglomeratie of stedelijke regio. Ze zijn primair verbindend, met relatief grote halteafstanden en een hoge doorstroomsnelheid. En ze zijn goed herkenbaar en het netwerk is eenvoudig te begrijpen.
•
Omgeving: er is voorzien in een prima afstemming tussen de HOV-lijnen en de ruimte en mobiliteit eromheen. Er is een goede ruimtelijke inpassing. Er is een wisselwerking tussen dichtheden en ruimtelijke functies enerzijds en het HOV anderzijds. Loop- en fietsroutes, stallingen en P+R-voorzieningen zijn goed gesitueerd en de aansluiting op het andere openbaar vervoer is geoptimaliseerd.
•
Verbeelding: het HOV moet minstens een opvallend element van innovatie, schoonheid of interactie hebben; iets dat de reiziger positief prikkelt. Bijvoorbeeld het voertuig, het halteontwerp, de baan, touchscreens, de presentatie van de reisinformatie of een slim betaalsysteem. Daarmee loopt het HOV voor de troepen uit.
Doordat er bij HOV minder haltes zijn, is de kans groter dat de reisafstand van voor- en natransport toeneemt. Dit wordt gecompenseerd door een kortere wachttijd, doordat het vervoersmiddel frequenter rijdt, en door een kortere reistijd in het vervoersmiddel, omdat het onderweg minder vaak stopt. Wanneer in het transformatiegebied wordt voorzien in een HOV-halte, blijft reisafstand van voor- en natransport beperkt. Wanneer de OV-lijn langs het Ruimtekwartier wordt opgewaardeerd tot een HOV-lijn, wordt het openbaar vervoer een aantrekkelijker alternatief. Dit kan als effect hebben dat de autoparkeerbehoefte van bewoners en hun bezoek lager uitvalt dan in deze rapportage vanuit is gegaan.
5.3
Inzet van deelmobiliteit
In het gemeentelijk beleid is duurzame mobiliteit een belangrijke pijler. Een van de duurzame mogelijkheden die opgenomen zijn in ‘Planetenbaan en Het Kwadrant Maarssenbroek - stedenbouwkundig kader & randvoorwaarden’ is het aanbieden van deelmobiliteit in de vorm van een deelautosysteem. Autodelen is het principe dat meerdere mensen gebruik maken van dezelfde auto. Het voordeel van autodelen is dat bewoners wel gebruik kunnen maken van een auto, maar deze niet hoeven te bezitten. Potentie van deelauto’s In Nederland is het gebruik van deelsystemen in de mobiliteit steeds meer in opkomst. In de afgelopen jaren hebben we een paradigmaverschuiving gezien in de stedelijke mobiliteit. Gedeelde economie neemt stap voor stap de plaats in van economie gebaseerd op bezit. De deelauto biedt een alternatief voor het gebruik van de privéauto met de bijkomende toenemende congestie, schadelijke emissies en een groeiend ruimtebeslag. Tegelijkertijd kampt Nederland met volle treinen in de spits en zelfs fietsfiles in grote steden. In 2020 reden er in Nederland meer dan 50.000 deelauto’s rond, met zo’n 400.000
12
Green Deal Autodelen II: Doel van deze Green Deal is bedrijven, overheden en burgers te stimuleren en te faciliteren om hun mobiliteitsbehoefte in te vullen op een manier die maximaal gebruik maakt van de mogelijkheden die autodeelconcepten bieden.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
19
gebruikers. Tijdens de Green Deal Autodelen II12 is het aanbod deelauto’s is gegroeid tot 87.825 en het aantal gebruikers van deelauto’s tot 971.000 (cijfers per maart 2021). In het aantal deelauto’s in Nederland is dus een flinke groei waarneembaar, deze ontwikkeling is vooral in de grote steden te zien. Autodelers hadden voordat zij gebruik maakten van deelauto’s gemiddeld ongeveer 1 auto per huishouden. Sinds zij gebruik maken van een deelauto is dit gemiddelde gedaald tot 0,7 auto per huishouden. 13 Grootschalige onderzoeken naar de effecten van deelmobiliteit zijn niet voorhanden. Uit de verschillende internationale onderzoeken die wel beschikbaar zijn blijkt dat door autodelen het autobezit en het aantal autokilometers daadwerkelijk afneemt. Een autodeler rijdt gemiddeld 1.600 kilometer per jaar minder, dit staat gelijk aan een reductie van 90 kg CO2 per jaar. Wanneer we ook de emissiereductie, als gevolg van het gedaalde autobezit, meetellen, leveren deelauto’s op dit moment een besparing op van 175-265 kg CO2 per jaar, per autodelend huishouden. Ondanks dat deelautosystemen als onderdeel van ontwikkelingen de laatste jaren in opkomst zijn, zijn grootschalige evaluatie-onderzoeken nog niet voor handen. Wel zijn verschillende onderzoeken beschikbaar naar de meer algemene effecten van autodelen op het autobezit (zie bijlage 4).
Om deelmobiliteit tot een succes te maken is inspanning nodig. Denk hierbij aan een completer aanbod door het bieden van aanvullende deelmodaliteiten, zoals een elektrische bakfiets of scooter. Daarnaast kan de drempel van het gebruik van de deelmobiliteit verder verlaagd worden door aantrekkelijke abonnementen te hanteren, die mogelijk (gedeeltelijk) onderdeel zijn van de servicekosten. Samen met een aanbieder voor deelmobiliteit kan gewerkt worden aan een gepast product. Een kenmerk hiervan is de gezamenlijke promotie richting potentiële gebruikers van de deelvoertuigen. Het faciliteren van het gebruik van deelvoertuigen betekent dat het delen zo eenvoudig mogelijk wordt gemaakt. Dit betekent onder meer dat: •
de deelvoertuigen binnen het complex (op eigen terrein) beschikbaar moeten zijn;
•
er variëteit is in het aanbod van deelauto’s en deeltweewielers;
•
voor bewoners een aantrekkelijk product wordt geboden;
•
gemak en flexibiliteit wordt geboden, bijvoorbeeld door een huismeester die praktische zaken regelt in geval van pech, onderhoud en schoonmaken.
5.4
Waarborging parkeersituatie omgeving
Het inzetten op een alternatieve invulling van een deel van de parkeernorm biedt een kans en vraagt tegelijkertijd om inspanningen. Een van de inspanningen is zorgen voor een vorm van parkeerregulering binnen de ontwikkeling op eigen terrein. Op die manier wordt het bezit van een eigen auto bij bewoners ontmoedigd. Zij kunnen deze immers niet gratis parkeren. Wel kunnen zij bijvoorbeeld een abonnement afnemen om gebruik te kunnen maken van de parkeerplaatsen. Hierbij krijgen bewoners geen exclusieve parkeerplaatsen, maar een
12
Green Deal Autodelen II: Doel van deze Green Deal is bedrijven, overheden en burgers te stimuleren en te faciliteren om hun mobiliteitsbehoefte in te vullen op een manier die maximaal gebruik maakt van de mogelijkheden die autodeelconcepten bieden.
13
´Mijn auto, jouw auto, onze auto - Deelautogebruik in Nederland: omvang, motieven en effecten´ december 2015, Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid (KiM).
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
20
parkeerrecht. Immers: alle parkeerplaatsen zijn toegankelijk voor zowel bewoners als bezoekers. Om te zorgen van dat het parkeeraanbod optimaal wordt ingezet is het volgende van belang: •
Een ‘intelligent’ toegangssysteem gebruiken Via het toegangssysteem moet enerzijds de plekgarantie voor abonnementhouders worden gewaarborgd en anderzijds de vrije ruimte optimaal voor bezoekers worden ingezet. Op basis van historische data kan dit steeds verder worden geoptimaliseerd, zodat niet onnodig veel plekken worden vrijgehouden voor de abonnementhouders.
•
De kosten voor parkeren minimaliseren Als de kosten voor parkeren hoog zijn, is de kans groot dat bewoners hun auto’s gratis in de omgeving zetten.
•
Barrières realiseren in de omgeving Het ruimtelijke ontwerp van omliggende straten vormen barrières voor bewoners om daar hun auto te parkeren. Deze barrières zijn de Ruimteweg, de bomen en begroeiing en de woningen zelf. Mochten bewoners ondanks deze barrières toch hun auto gratis op het naastgelegen bedrijventerrein of de aangrenzende woonbuurt gaan parkeren en hierdoor parkeeroverlast ontstaan, kan hierop geanticipeerd worden door middel van het instellen van parkeerregulering. Een voorbeeld hiervan is een vergunningshouderszone. Bewoners van de ontwikkelingen worden uitgesloten van een parkeervergunning op straat.
5.5
Mobiliteitsconcept bij het Ruimtekwartier
Door de ligging van de ontwikkelingen in het Ruimtekwartier ten opzichte van het fietsnetwerk en openbaar vervoer (bus en trein) wordt het succes van autodelen versterkt en zijn bewoners niet afhankelijk van een auto. Binnen het mobiliteitsconcept zijn ontwikkelaars daarom voornemens in te zetten op een mobiliteitsconcept dat wordt afgestemd op de toekomstige bewoners. Dit betekent dat wordt ingezet op goede fietsvoorzieningen, het openbaar vervoer en deelauto’s en deeltweewielers. Op deze wijze zullen de bewoners van de huurappartementen gebruik kunnen maken van een auto en alternatieven, zoals openbaar vervoer, een fiets, een deelscooter of een deelbakfiets. De daadwerkelijke mix van voorzieningen wordt afgestemd op de toekomstige bewoners. In de berekening is de volledige reductie ontleend aan deelauto’s. Door het mobiliteitsconcept volledig aan de deelauto (inclusief eigen parkeerplaats) toe te kennen, wordt binnen het mobiliteitsconcept een worst case benadering van het aantal benodigde parkeerplaatsen gerealiseerd.). De adviespraktijk leert dat deelauto-aanbieders circa 1 deelauto plaatsen per 25 woningen. Dit aantal hangt samen met onder meer de doelgroep, het pakket dat geboden wordt, de kosten van het gebruik en de kosten van parkeren. In deze studie is uitgegaan van een maximum van 1 deelauto per 25 woningen.
In de berekening is daarbij rekening gehouden met de substitutie van 5 privéauto’s door 1 deelauto, zodat er voldoende ruimte is om wisselingen op te vangen of extra deelauto’s te plaatsen. Op basis van het onderzoek van het KiM blijkt dat met deelmobiliteit tot 30% reductie op de autoparkeerbehoefte kan worden behaald onder autodelers.14 Hierbij geldt namelijk dat om een hogere reductie te behalen, meer inspanningen voor gebruik van openbaar vervoer, fiets en deelmobiliteit nodig zijn. De exacte invulling en focus van het mobiliteitsconcept is afhankelijk van, en moet aansluiten bij de doelgroep. Binnen het investeringsfonds is budget gereserveerd voor optimalisatie van de fietsinfrastructuur, wat bijdraagt aan het mobiliteitsconcept.
15
CROW-KpVV, Factsheet 5; Argumenten voor autodelen (2016)
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
21
6. Resultaat specifieke eigenschappen en mobiliteitsconcept In dit hoofdstuk zijn de parkeerbalansen weergegeven op basis van de passende parkeernorm voor specifieke doelgroepen van de ontwikkelingen en op basis van de passende parkeernorm met het mobiliteitsconcept. Het mobiliteitsconcept is afhankelijk van de mensen die gaan wonen in het gebied. Daarom is het mobiliteitsconcept in dit stadium omgezet naar deelauto’s.
6.1
Resultaat passende parkeernorm
De passende parkeernorm voor specifieke doelgroepen van de ontwikkelingen in ogenschouw nemende, ontstaat de parkeerbalans zoals in tabel 6.1. De resultaten zijn op basis van voorlopige functieprogramma’s en zijn van toepassing zonder het aanvullende mobiliteitsconcept. In de tabel is het maatgevende moment, de werkdagavond, weergegeven. De volledige parkeerbalansen per ontwikkeling rekening houdend met de passende parkeernormen zijn opgenomen in bijlage 2.
Planetenbaan 100
Kwadrant Mars
Ares
bewoners
381,2
275,3
124,7
bezoekers
102,6
78,7
28,5
commercieel
0,7
0,3
484
woningtype
totale parkeerbehoefte totale parkeeraanbod tekort/overschot
Cornerplaza D
totale gebied
140,2
196,7
1.118,0
47,0
44,0
300,8
0,0
0,0
0,6
1,6
354
153
187
241
1.420
475
342
125
283
118
1.343
-9
-12
-28
96
-123
-77
Park Avenue
Tabel 6.1: Samengevatte parkeerbalansen specifieke eigenschappen ontwikkeling (maatgevend moment)
In tabel 6.1 is inzichtelijk dat, gelet op het beoogde aantal woningen en de specifieke doelgroepen van de ontwikkelingen, de parkeerbehoefte op het maatgevende moment (werkdagavond), 153 tot 484 parkeerplaatsen bedraagt. Hieruit ontstaan resultaten variërend van een overschot van 90 parkeerplaatsen tot een tekort van 123 parkeerplaatsen. Uitgangspunt is dat de ontwikkelingen voorzien in de eigen parkeerbehoefte op eigen ontwikkelplot, met uitzondering van Park Avenue en Cornerplaza D. Echter, wanneer naar het transformatiegebied als geheel gekeken wordt, is een totale parkeerbehoefte van 1.420 parkeerplaatsen zichtbaar. Hierbij geldt het uitgangspunt van dubbelgebruik van parkeerplaatsen. Dit betekent dat bewoners en hun bezoek van dezelfde parkeerplaatsen gebruik maken. Bij de ontwikkeling zijn momenteel 1.343 parkeerplaatsen beoogd, waarmee het totale tekort aan parkeerplaatsen teruggebracht wordt tot 77 parkeerplaatsen.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
22
6.2
Resultaat passende parkeernorm en mobiliteitsconcept
In tabel 6.2 is de parkeerbalans weergegeven voor de ontwikkellocaties op het maatgevende moment door rekening te houden met de doelgroepen van de ontwikkelingen en het mobiliteitsconcept. De reductie vanuit het mobiliteitsconcept wordt bereikt door de combinatie van het aanbieden van goede fietsvoorzieningen, openbaar vervoer, deelauto’s en deeltweewielers. In de berekeningen is rekening gehouden met het mobiliteitsconcept door het stallen van deelauto's en de reductie die daarop volgt. Voor deelauto's zijn – in tegenstelling tot bewoners en bezoekers – wel exclusieve parkeerplaatsen beschikbaar. Door het mobiliteitsconcept volledig aan de deelauto (inclusief eigen parkeerplaats) toe te kennen, wordt een worst case benadering van het aantal benodigde parkeerplaatsen berekend. In verband met afronding is de som niet altijd gelijk aan het totaal in onderstaande tabel. De volledige parkeerbalansen per ontwikkeling rekening houdend met de inzet van deeldeelauto’s is opgenomen in bijlage 3. Planetenbaan 100
Kwadrant Mars
Ares
Park Avenue
Cornerplaza D
totale gebied
bewoners
381,2
275,3
124,7
140,2
196,7
1.118,0
bezoekers
102,6
78,7
28,5
47,0
44,0
300,8
commercieel
0,7
0,3
0,0
0,0
0,6
1,6
aantal deelauto’s
3
4
8
0
8
23
reductie deelauto’s
-13,5
-18
-36
0
-36
-103,5
totale parkeerbehoefte
474
340
125
187
213
1.340
totale parkeeraanbod
475
342
125
283
118
1.343
1
2
0
96
-95
3
resultaat
Tabel 6.2: Samengevatte parkeerbalansen met inzet deelauto’s (maatgevende moment)
In tabel 6.2 is inzichtelijk dat voor iedere ontwikkellocatie een sluitende parkeerbalans ontstaat, met daarbij twee kanttekeningen. Ten eerste geldt voor Ares de inzet van een relatief hoog aantal deelauto’s (1 deelauto per 22 woningen). Bij behoud van het huidige functieprogramma vraagt dit om een uitgebreider mobiliteitsconcept en passende doelgroep. Ten tweede is de parkeerbalans voor Cornerplaza D sluitend in gezamenlijkheid met de naastgelegen gebouwen van Park Avenue.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
23
7. Conclusies In transformatiegebied Ruimtekwartier in de gemeente Stichtse Vecht zijn ontwikkellocaties gelegen die tezamen 1.880 woningen omvatten. Voorliggend mobiliteitskader gaat in op de duurzame mobiliteitsambities en op de parkeeroplossing voor woningbouw op de 5 beschreven ontwikkellocaties. De belangrijkste conclusies uit dit kader zijn als volgt: •
De ambitie van de gemeente Stichtse Vecht is om duurzame ontwikkeling te stimuleren. Haar doel is om in 2030 een klimaatneutrale gemeente te zijn.
•
Handhaving van de gemeentelijke parkeernormen leidt tot een parkeerbehoefte op het maatgevende moment (werkdagavond, met dubbelgebruik) van 1.647 parkeerplaatsen. Om beter aan te sluiten bij de gemeentelijke duurzaamheidsambities en rekening te houden met doelgroepen en een mobiliteitsconcept wordt de parkeerbehoefte lager.
•
Binnen de ontwikkelingen wordt gebouwd voor specifieke doelgroepen. Door aan te sluiten bij het verwachte autogebruik van de doelgroep, wijken de passende parkeernormen voor sociale huurwoningen en huurappartementen tussen de 60 – 80 m2 gbo respectievelijk 0,2 en 0,1 parkeerplaatsen per woning af van de gemeentelijke parkeernorm. Ook voor jongerenwoningen is de passende parkeerbehoefte lager dan de huidige parkeernorm. De passende parkeernormen voor het Ruimtekwartier zijn opgenomen in tabel 7.1. passende parkeernorm
eenheid
huurappartement < 60 m² gbo
0,7
ppl/woning
huurappartement 60 – 80 m2 gbo
0,9
ppl/woning
huurappartement > 80 m2 gbo
1,3
ppl/woning
sociale huurappartement
0,5
ppl/woning
jongerenappartement
0,25
ppl/woning
ouderenappartement
variabel
ppl/woning
bezoekers woningen
0,2
ppl/woning
doelgroep
Tabel 7.1: Passende parkeernormen Ruimtekwartier •
Met de transformatie van het Ruimtekwartier wordt aangesloten op de duurzaamheidsambities van de gemeente Stichtse Vecht. Met investeringen in een mobiliteitsconcept worden actieve en duurzame manieren van verplaatsen behartigd. Zo kan de fietsontsluiting opgewaardeerd worden en kan de aansluiting met het openbaar vervoer worden gezocht, waarbij opwaardering naar hoogwaardig openbaar vervoer de bereikbaarheid voor alternatieven van de auto verbetert. Het mobiliteitsconcept kan aangevuld worden met inzet op deelmobiliteit. Om binnen het mobiliteitsconcept een worst case scenario te berekenen voor het aantal benodigde parkeerplaatsen is uitgegaan van enkel de inzet van deelauto’s.
•
Rekening houdend met de passende parkeernormen voor doelgroepen, dubbelgebruik van parkeerplaatsen en de inzet van deelauto’s, ontstaat op iedere ontwikkelplot een sluitende parkeerbalans (met onderlinge uitwisseling van Park Avenue en Cornerplaza D, die zich op dezelfde kavel bevinden).
•
Wanneer ontwikkelingen gerealiseerd worden voor specifieke doelgroepen met een lager autobezit, kan de parkeerbehoefte lager uitvallen dan de passende parkeernormen. Met bijvoorbeeld een referentie van een gerealiseerde ontwikkeling voor dezelfde doelgroep kan een ontwikkelaar het lagere autogebruik aantonen.
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
24
Bijlage 1 – Parkeerbalansen gemeentelijke parkeernorm norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,7
192
134,4
67,2
67,2
121,0
134,4
107,5
80,6
107,5
94,1
huurappartement < 60 m gbo
0,7
383
268,1
134,1
134,1
241,3
268,1
214,5
160,9
214,5
187,7
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
1,0
66
66,0
33,0
33,0
59,4
66,0
52,8
39,6
52,8
46,2
huurappartement > 80 m gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
641
128,2
12,8
25,6
102,6
0,0
89,7
76,9
128,2
89,7
commercieel
2,25
582 m2 bvo
woningtype
2
2
13,1
13,1
13,1
0,7
0,0
9,8
0,0
0,0
0,0
totaal parkeerbehoefte
610
260
273
525
469
474
358
503
418
totaal parkeeraanbod
475
475
475
475
475
475
475
475
475
tekort/overschot
-135
215
202
-50
7
1
117
-28
57
Tabel B1.1: Parkeerbalans ontwikkeling Planetenbaan 100 norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,7
134,4
67,2
67,2
121,0
134,4
107,5
80,6
107,5
94,1
134,4
huurappartement < 60 m gbo
0,7
268,1
134,1
134,1
241,3
268,1
214,5
160,9
214,5
187,7
268,1
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
1,0
66,0
33,0
33,0
59,4
66,0
52,8
39,6
52,8
46,2
66,0
huurappartement > 80 m gbo
1,3
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
128,2
12,8
25,6
102,6
0,0
89,7
76,9
128,2
89,7
128,2
commercieel
2,25
290 m2 bvo
woningtype
2
2
6,5
6,5
6,5
0,3
0,0
4,9
0,0
0,0
0,0
totaal parkeerbehoefte
538
233
243
468
433
420
319
444
372
totaal parkeeraanbod
342
342
342
342
342
342
342
342
342
tekort/overschot
-196
109
99
-126
-91
-78
23
-102
-30
Tabel B1.2: Parkeerbalans ontwikkeling Kwadrant Mars norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,7
54
37,8
18,9
18,9
34,0
37,8
30,2
22,7
30,2
26,5
huurappartement < 60 m gbo
0,7
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
1,0
124
124,0
62,0
62,0
111,6
124,0
99,2
74,4
99,2
86,8
huurappartement > 80 m gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
178
35,6
3,6
7,1
28,5
0,0
24,9
21,4
35,6
24,9
commercieel
2,25
totaal parkeerbehoefte
197
84
88
174
162
154
118
165
138
totaal parkeeraanbod
125
125
125
125
125
125
125
125
125
tekort/overschot
-72
41
37
-49
-37
-29
7
-40
-13
woningtype
2
2
Tabel B1.3: Parkeerbalans ontwikkeling Ares
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
25
norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,7
250
175,0
87,5
87,5
157,5
175,0
140,0
105,0
140,0
122,5
huurappartement < 60 m2 gbo
0,7
44
30,8
15,4
15,4
27,7
30,8
24,6
18,5
24,6
21,6
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
1,0
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartement > 80 m2 gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
294
58,8
5,9
11,8
47,0
0,0
41,2
35,3
58,8
41,2
commercieel
2,25
totaal parkeerbehoefte
265
109
115
232
206
206
159
223
185
totaal parkeeraanbod
283
283
283
283
283
283
283
283
283
tekort/overschot
18
174
168
51
77
77
124
60
98
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
woningtype
Tabel B1.4 Parkeerbalans ontwikkeling Park Avenue woningtype
norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,7
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartement < 60 m2 gbo
0,7
189
132,3
66,2
66,2
119,1
132,3
105,8
79,4
105,8
92,6
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
1,0
64
64,0
32,0
32,0
57,6
64,0
51,2
38,4
51,2
44,8
huurappartement > 80 m2 gbo
1,3
22
28,6
14,3
14,3
25,7
28,6
22,9
17,2
22,9
20,0
bezoek huurappartement
0,2
275
55,0
5,5
11,0
44,0
0,0
38,5
33,0
55,0
38,5
2,25
500 m2 bvo
11,3
11,3
11,3
0,6
0,0
8,4
0,0
0,0
0,0
totaal parkeerbehoefte
291
129
135
247
225
227
168
235
196
totaal parkeeraanbod
118
118
118
118
118
118
118
118
118
tekort/overschot
-173
-11
-17
-129
-107
-109
-50
-117
-78
commercieel
Tabel B1.5: Parkeerbalans ontwikkeling Cornerplaza D
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
26
Bijlage 2 – Parkeerbalansen passende parkeernorm norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,5
192
96,0
48,0
48,0
86,4
96,0
76,8
57,6
76,8
67,2
huurappartement < 60 m gbo
0,7
383
268,1
134,1
134,1
241,3
268,1
214,5
160,9
214,5
187,7
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
0,9
66
59,4
29,7
29,7
53,5
59,4
47,5
35,6
47,5
41,6
huurappartement > 80 m gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
641
128,2
12,8
25,6
102,6
0,0
89,7
76,9
128,2
89,7
commercieel
2,25
582 m2 bvo
woningtype
2
2
13,1
13,1
13,1
0,7
0,0
9,8
0,0
0,0
0,0
totaal parkeerbehoefte
565
238
250
484
424
438
331
467
386
totaal parkeeraanbod
475
475
475
475
475
475
475
475
475
tekort/overschot
-90
237
225
-9
52
37
144
8
89
Tabel B2.1: Parkeerbalans ontwikkeling Planetenbaan 100 woningtype jongerenwoning (huurappartement sociaal < 60 m2 gbo) jongerenwoning (huurappartement < 60 m2 gbo) huurappartementen 60 – 80 m² gbo
norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
0,25
152
38,0
19,0
19,0
34,2
38,0
30,4
22,8
30,4
26,6
0,25
79
19,8
9,9
9,9
17,8
19,8
15,8
11,9
15,8
13,8
0,9
228
205,2
102,6
102,6
184,7
205,2
164,2
123,1
164,2
143,6
huurappartement > 80 m gbo
1,3
33
42,9
21,5
21,5
38,6
42,9
34,3
25,7
34,3
30,0
bezoek huurappartement
0,2
492
98,4
9,8
19,7
78,7
0,0
68,9
59,0
98,4
68,9
commercieel
2,25
290 m2 bvo
6,5
6,5
6,5
0,3
0,0
4,9
0,0
0,0
0,0
totaal parkeerbehoefte
411
169
179
354
306
318
243
343
283
totaal parkeeraanbod
342
342
342
342
342
342
342
342
342
tekort/overschot
-69
173
163
-12
36
24
99
-1
59
2
Tabel B2.2: Parkeerbalans ontwikkeling Kwadrant Mars norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,5
54
27,0
13,5
13,5
24,3
27,0
21,6
16,2
21,6
18,9
huurappartement < 60 m gbo
0,7
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
0,9
124
111,6
55,8
55,8
100,4
111,6
89,3
67,0
89,3
78,1
huurappartement > 80 m gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
178
35,6
3,6
7,1
28,5
0,0
24,9
21,4
35,6
24,9
commercieel
2,25
woningtype
2
2
totaal parkeerbehoefte
174
73
76
153
139
136
105
146
122
totaal parkeeraanbod
125
125
125
125
125
125
125
125
125
tekort/overschot
-49
52
49
-28
-14
-11
20
-21
3
Tabel B2.3: Parkeerbalans ontwikkeling Ares
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
27
norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,5
250
125,0
62,5
62,5
112,5
125,0
100,0
75,0
100,0
87,5
huurappartement < 60 m gbo
0,7
44
30,8
15,4
15,4
27,7
30,8
24,6
18,5
24,6
21,6
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
0,9
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartement > 80 m gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
294
58,8
5,9
11,8
47,0
0,0
41,2
35,3
58,8
41,2
commercieel
2,25
woningtype
2
2
totaal parkeerbehoefte
215
84
90
187
156
166
129
183
150
totaal parkeeraanbod
283
283
283
283
283
283
283
283
283
tekort/overschot
68
199
193
96
127
117
154
100
133
Tabel B2.4 Parkeerbalans ontwikkeling Park Avenue norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,5
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartement < 60 m gbo
0,7
189
132,3
66,2
66,2
119,1
132,3
105,8
79,4
105,8
92,6
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
0,9
64
57,6
28,8
28,8
51,8
57,6
46,1
34,6
46,1
40,3
huurappartement > 80 m2 gbo
1,3
22
28,6
14,3
14,3
25,7
28,6
22,9
17,2
22,9
20,0
woningtype
2
bezoek huurappartement
0,2
275
55,0
5,5
11,0
44,0
0,0
38,5
33,0
55,0
38,5
commercieel
2,25
500 m2 bvo
11,3
11,3
11,3
0,6
0,0
8,4
0,0
0,0
0,0
285
126
132
241
219
222
164
230
191
totaal parkeeraanbod
118
118
118
118
118
118
118
118
118
tekort/overschot
-167
-8
-14
-123
-101
-104
-46
-112
-73
totaal parkeerbehoefte
Tabel B2.5: Parkeerbalans ontwikkeling Cornerplaza D
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
28
Bijlage 3 – Parkeerbalansen mobiliteitsconcept norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,5
192
96,0
48,0
48,0
86,4
96,0
76,8
57,6
76,8
67,2
huurappartement < 60 m gbo
0,7
383
268,1
134,1
134,1
241,3
268,1
214,5
160,9
214,5
187,7
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
0,9
66
59,4
29,7
29,7
53,5
59,4
47,5
35,6
47,5
41,6
huurappartement > 80 m gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
3
3
3
3
3
3
3
3
3
3
-15
-7,5
-7,5
-13,5
-15
-12
-9
-12
-10,5 89,7
woningtype
2
2
aantal deelauto's reductie deelauto's bezoek huurappartement
0,2
641
128,2
12,8
25,6
102,6
0,0
89,7
76,9
128,2
commercieel
2,25
582 m2 bvo
13,1
13,1
13,1
0,7
0,0
9,8
0,0
0,0
0,0
totaal parkeerbehoefte
553
233
246
474
412
429
325
458
379
totaal parkeeraanbod
475
475
475
475
475
475
475
475
475
tekort/overschot
-78
242
229
1
64
46
150
17
96
Tabel B3.1: Parkeerbalans ontwikkeling Planetenbaan 100 woningtype jongerenwoning (huurappartement sociaal < 60 m2 gbo) jongerenwoning (huurappartement < 60 m2 gbo) huurappartementen 60 – 80 m² gbo huurappartement > 80 m gbo 2
norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
0,25
152
38,0
19,0
19,0
34,2
38,0
30,4
22,8
30,4
26,6
0,25
79
19,8
9,9
9,9
17,8
19,8
15,8
11,9
15,8
13,8
0,9
228
205,2
102,6
102,6
184,7
205,2
164,2
123,1
164,2
143,6
1,3
33
42,9
21,5
21,5
38,6
42,9
34,3
25,7
34,3
30,0
4
4
4
4
4
4
4
4
4
4
-20
-10
-10
-18
-20
-16
-12
-16
-14
aantal deelauto's reductie deelauto's bezoek huurappartement
0,2
492
98,4
9,8
19,7
78,7
0,0
68,9
59,0
98,4
68,9
commercieel
2,25
290 m2 bvo
6,5
6,5
6,5
0,3
0,0
4,9
0,0
0,0
0,0
totaal parkeerbehoefte
395
163
173
340
290
306
235
331
273
totaal parkeeraanbod
342
342
342
342
342
342
342
342
342
tekort/overschot
-53
179
169
2
52
36
107
11
69
Tabel B3.2: Parkeerbalans ontwikkeling Kwadrant Mars
Mobiliteitskader Ruimtekwartier - 22 maart 2023
29
norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,5
54
27,0
13,5
13,5
24,3
27,0
21,6
16,2
21,6
18,9
huurappartement < 60 m2 gbo
0,7
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
0,9
124
111,6
55,8
55,8
100,4
111,6
89,3
67,0
89,3
78,1
huurappartement > 80 m2 gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
8
8
8
8
8
8
8
8
8
8
-40
-20
-20
-36
-40
-32
-24
-32
-28
35,6
3,6
7,1
28,5
0,0
24,9
21,4
35,6
24,9
woningtype
aantal deelauto's reductie deelauto's bezoek huurappartement
0,2
commercieel
2,25
178
totaal parkeerbehoefte
142
61
64
125
107
112
89
122
102
totaal parkeeraanbod
125
125
125
125
125
125
125
125
125
tekort/overschot
-17
64
61
0
18
13
36
3
23
Tabel B3.3: Parkeerbalans ontwikkeling Ares
norm
aantal
zonder dubbelgebruik
werkdagochtend
werkdagmiddag
werkdagavond
werkdagnacht
koopavond
zaterdagmiddag
zaterdagavond
zondagmiddag
huurappartement sociaal < 60 m2 gbo
0,5
250
125,0
62,5
62,5
112,5
125,0
100,0
75,0
100,0
87,5
huurappartement < 60 m2 gbo
0,7
44
30,8
15,4
15,4
27,7
30,8
24,6
18,5
24,6
21,6
huurappartementen 60 – 80 m² gbo
0,9
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
huurappartement > 80 m2 gbo
1,3
0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
0,0
bezoek huurappartement
0,2
294
58,8
5,9
11,8
47,0
0,0
41,2
35,3
58,8
41,2
commercieel
2,25 150
woningtype
aantal deelauto's reductie deelauto's
totaal parkeerbehoefte
215