RAV Jaarrekening 2024.pdf
Tekst van het document
23650
20560
90,9%
22647
95,8%
00:16:40
00:10:19
00:09:57
Bernheze
1053
996
94,6%
1033
98,1%
00:15:11
00:10:12
00:09:50
Boekel
311
233
74,8%
276
88,9%
00:19:05
00:13:24
00:13:18
TOTAAL RAV BN
Boxtel
1094
955
87,3%
1039
95,0%
00:17:01
00:09:26
00:08:15
Heusden
1382
233
79,7%
1269
91,8%
00:18:00
00:11:29
00:11:18
Land van Cuijk
2851
955
83,2%
2669
93,6%
00:17:45
00:11:23
00:11:04
Maashorst
2263
233
88,9%
2195
97,0%
00:15:13
00:09:36
00:09:02
Meierijstad
2863
955
87,9%
2728
95,3%
00:16:50
00:11:04
00:10:48
Oss sHertogenbosch St. Michielsgestel
3590
233
89,1%
3425
95,4%
00:16:50
00:09:48
00:08:56
6235
955
88,0%
6098
97,8%
00:15:00
00:09:33
00:09:11
905
233
87,3%
864
95,5%
00:16:42
00:10:19
00:09:58
Vught
1103
955
85,4%
1050
95,2%
00:16:56
00:11:35
00:11:25
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 59
Voor Midden-West-Brabant is 87,9% van de A1-ritten gereden binnen 15 minuten, en 94,1% binnen 17 minuten. Hierbij hebben wij een gemiddelde responstijd van 10:39 en een mediane responstijd van 10:11. Voor Brabant-Noord is 90,9% van de A1-ritten gereden binnen 15 minuten, en 95,8% binnen 17 minuten. Hierbij hebben wij een gemiddelde responstijd van 10:19 en een mediane responstijd van 09:57. Hierbij valt op dat we in Brabant-Noord beter presteren dan in Midden-West-Brabant. In Brabant-Noord hebben we de 17 minuten-norm, die in de toekomst zal gelden, immers gehaald. In Midden-West-Brabant net niet. We wijzen er op dat de gemiddelde en mediane responstijden voor beide werkgebieden fors onder de 15 minuten liggen. Dat we de 15 minuten-norm in onze beide gebieden voor A1-ritten niet halen, heeft meerdere redenen. Op de eerste plaats en boven alles hebben wij in 2024 ingezet op A0. Zoals hiervoor is toegelicht, is dat een uitvloeisel van de verbeterde urgentie-indeling. De cijfers laten zien dat dit heeft geloond. Een andere oorzaak is gelegen in de afschaffing van de DIA, directe inzet ambulance. Door niet meer direct na iedere 112-melding een ALS ambulance op pad te sturen kan zorg gedragen worden voor passende zorg afhankelijk van de zorgvraag. Daarnaast blijven ALS ambulances meer beschikbaar voor die ritten waarbij tijd echt van belang is: de A0 ritten.
De inzet van VS/PA kan op deze manier ook beter overwogen worden, waardoor de beschikbaarheid van de overige eenheden ook beter wordt. Deze maatregel is een hulpmiddel om binnenkort op de meldkamers te werken met verlengde triage en zorg op maat, initiatieven die passen binnen de ontwikkelingen rondom zorgcoördinatie. We zijn in gesprek aan de meldkamerkant over het categoriseren van ritten. Als een intake bijvoorbeeld langer duurt dan 4 min, kan dit feitelijk geen A1 zijn en zou eigenlijk ook niet als zodanig geregistreerd moeten worden. Verder is sprake van een aantal flinke uitschieters die het gemiddelde omlaag halen. Dit kunnen incidenten zijn, maar ook meer thematische onderwerpen. Denk hierbij aan de assistentie die wij leveren bij euthanasie (het plaatsen van een intra veneuze toegangsweg in doorgaans complexe omstandigheden). Het standaard verrichten van deze (gratis) dienstverlening, verwachten wij in februari 2025 te beëindigen (uiteraard blijven we beschikbaar indien onze expertise daadwerkelijk benodigd is). Het probleem bij deze ritten is dat deze als A2 op tijd worden gereden, terwijl dit aanmerkelijke impact heeft op de A0 en A1-prestaties.. Tot slot hebben we niet de volledige paraatheid kunnen leveren die we hadden willen leveren.
De geplande paraatheiduitbreidingen zijn deels niet doorgegaan door personeelsgebrek Prestatie A2-ritten Voor de A2-ritten geldt voor beide gebieden een norm van 95%. In Midden-West-Brabant hebben wij een prestatie gerealiseerd van 97% en in Brabant-Noord van 97,5%. Prestatie B2-ritten In Midden-West-Brabant geldt voor het middencomplex ambulancevervoer een overeengekomen score dat 90% van het vervoer met urgentie B2 wordt gereden door een MCA-ambulance. Hier hebben wij 94,4% behaald. Voor Brabant-Noord geldt voor het middencomplex ambulancevervoer een overeengekomen score dat 80% van het vervoer met urgentie B2 wordt gereden door een MCA-ambulance. Hier hebben wij 86,3% behaald. Prestatie meldkamers (ProQA) Voor beide meldkamers zijn wij met de zorgverzekeraars een prestatienorm van 94% overeengekomen. Voor de meldkamer in Midden-West-Brabant (Bergen op Zoom) hebben we een nalevingsscore van 98% behaald en voor de meldkamer in Brabant-Noord (sHertogenbosch) hebben we een score behaald van 96%.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 60
Tot slot hebben we onze ritten ook nog op een aantal andere manieren in beeld gebracht: Aantal ritten MWB
Aantal ritten BN
A0-ritten met reguliere ambulance (inclusief EHGV)
1557
807
A0-ritten met rapid responder (allen EHGV)
148
68
A1-ritten met reguliere ambulance (inclusief EHGV)
45.342
23.383
A1-ritten met rapid responder (allen EHGV)
2.651
1.473
A2-ritten met reguliere ambulance (inclusief EHGV)
24.897
13.787
A2-ritten met rapid responder (allen EHGV)
2.836
1.348
B-ritten met reguliere ambulance
2.311
2.198
B-ritten met laag/middencomplex vervoer
16.779
6.385
B-ritten met rapid responder (allen EHGV)
521
173
TOTAAL RITTEN declarabel + EHGV
97.062
49.622
PRODUCTIE
Niet declarabele ritten incl. VWS
47.426
15.766
Totaal ritten
144.488
65.388
EHGV-ritten (alle urgenties, alle voertuigen)
29.399
15.749
Loze ritten
1.191
517
Aantal voorwaardescheppende ritten
38.383
10.873
A1-ritten ten behoeve van andere regio's
969
1.424
A2-ritten ten behoeve van andere regio's
372
911
B-ritten ten behoeve van andere regio's
357
1092
Ritten ten behoeve van een buitenlandse buurregio Inzetten van een buitenlandse buurregio binnen de RAV regio Aantal voorwaardescheppende ritten ten behoeve van andere regio's
47
7
0
0
3
5
MICU-ritten
0
0
PRESTATIE 2024
gemiddeld
gemiddeld
RAV MWB
RAV BN
Tijdsduur aanname en uitgifte A0 ritten
00:01:38
00:01:27
Uitruktijd A0 ritten
00:00:38
00:00:43
Aanrijtijd A0 ritten
00:06:46
00:06:53
Responstijd A0 ritten
00:09:03
00:09:04
A0 ritten binnen 15 minuten bij de patiënt
95,1%
96,2%
tijdsduur aanname en uitgifte A1 ritten
00:02:07
00:01:50
uitruktijd A1 ritten
00:00:41
00:00:44
aanrijtijd A1 ritten
00:07:50
00:07:44
responstijd A1 ritten
00:10:39
00:10:19
A1 ritten binnen 14 minuten bij de patiënt
82,7%
85,7%
A1 ritten binnen 15 minuten bij de patiënt
87,9%
90,9%
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 61
A1 ritten binnen 16 minuten bij de patiënt
91,5%
93,6%
A1 ritten binnen 17 minuten bij de patiënt
94,1%
95,8%
tijdsduur aanname en uitgifte A2 ritten
00:03:08
00:02:43
uitruktijd A2 ritten
00:00:44
00:00:46
aanrijtijd A2 ritten
00:11:30
00:10:30
responstijd A2 ritten
00:15:20
00:14:07
A2 ritten binnen 30 minuten bij de patiënt
97,0%
97,5%
3. Klanttevredenheid Patiënten aan wie spoedeisende of planbare ambulancezorg is verleend, waarderen deze zorg gemiddeld met een 9,1. Dit blijkt uit het derde landelijke Nivel onderzoek naar de ervaringen van patiënten met ambulancezorg, dat in 2022 gehouden werd. Patiënten beoordeelden, net als in 2016 en 2019, de kwaliteit van ambulancezorg als zeer hoog. Alle regionale ambulancevoorzieningen hebben deelgenomen aan het onderzoek. De RAV Brabant Midden-West-Noord scoorde in dit onderzoek 8,9 en wijkt daarmee weinig af van het landelijk gemiddelde. Er is in dit onderzoek geen onderscheid gemaakt tussen de regio MWB en de regio BN. Het aantal ontvangen klachten zegt ook iets over de klanttevredenheid. In 2024 ontving onze RAV 97 klachten. Periode Januari - april Mei augustus September december
Aantal 29 38 30
De cijfers laten een tamelijk constante instroom aan klachten zien voor wat betreft het complete gebied Midden-West-Noord. Klachten en geschillen Vraag Kunnen patiënten/cliënten terecht bij een klachtenfunctionaris Beschikt de organisatie over een regeling voor een effectieve en laagdrempelige opvang en afhandeling van klachten jegens de cliënt van de organisatie?
Antwoordcategorie ja
Ja
Is de organisatie aangesloten bij een onafhankelijke geschilleninstantie conform de Wet kwaliteit, klachten en geschillen zorg? ja Zo ja, welke? Geschillencommissie AZN / Wkkgz
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 62
Bijlage 6
Specificatie van het financieringsverschil
Specificatie van het financieringsverschil 2024
(in duizenden euro's) RAV/MKA BN 2024 31.719.838
RAV/MKA MWB 2024 54.626.829
Vergoeding ter dekking van het wettelijke budget: Ontvangen ritvergoedingen ambulancehulpverlening
28.727.079
56.399.518
Financieringsverschil (overschot/tekort)
2.992.759
-1.772.689
Wettelijk budget voor aanvaardbare kosten
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 63
Bijlage 7
Kostenverdeelstaat van Het Service Centrum Realisatie
Begroting
Realisatie
2024
2024
2023
5.773.773
6.494.362
4.984.258
Salariskosten overig
1.308
43.616
31.396
Personeel derden
548.192
27.103
191.504
Overige personeelskosten
203.077
243.154
244.247
Bedrijfslasten Salarissen en Sociale Lasten
Kapitaallasten
-
Huisvestingskosten
802
-
671
3.162.764
2.902.595
2.852.789
Toevoeging voorzieningen
147.341
-
44.381
Kosten verbonden partijen
477.218
523.357
526.634
10.314.476
10.234.188
8.875.880
Vrijval voorzieningen
3.913
-
28.500
Te verdelen kosten
10.310.563
10.234.188
8.847.380
Bedrijfskosten
Som der bedrijfslasten
GGD Hart voor Brabant
-4.407.539
-4.369.003
-4.131.337
GGD W est-Brabant
-2.369.569
-2.347.404
-2.273.206
RAV Brabant Midden-W est-Noord
-2.031.511
-2.030.166
-1.695.059
GGD Noord- en Oost-Gelderland
-1.501.944
-1.487.614
-747.778
0
0
-0
Resultaat
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 64
Bijlage 8
Overzicht van baten en lasten over 2024 per afdeling
Bedrijfsopbrengsten Opbrengsten uit tarieven Overige opbrengsten Vrijval voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten Bedrijfslasten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum T oevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
Financiële baten en lasten Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten Mutatie algemene reserve Mutatie bestemmingsreserve Mutatie reserve aanvaardbare kosten GEREALISEERD RESULTAAT
MKA BN Realisatie 2024
MKA MWB Realisatie 2024
RAV BN Realisatie 2024
RAV MWB Realisatie 2024
Totaal Realisatie 2024
2.471.212 44.948 0 2.516.160
3.284.799 17.190 0 3.301.989
29.248.626 2.665.210 0 31.913.835
51.342.030 5.519.419 0 56.861.448
86.346.666 8.246.766 0 94.593.432
1.831.416
2.519.614
85.190 148.398 16.865 0 22.143 5.995 414.422 2.524.430
166.184 174.465 15.432 1.092 35.551 52.990 419.577 3.384.905
20.584.131 2.236.938 887.847 1.159.765 1.472.279 918.406 720.374 419.845 2.671.995 31.071.580
35.491.912 4.808.137 2.536.902 2.000.897 2.641.285 1.615.136 1.253.442 657.777 5.594.787 56.600.276
60.427.074 7.045.075 3.676.123 3.483.525 4.145.862 2.534.633 2.031.511 1.136.607 9.100.781 93.581.191
-8.270
-82.916
842.256
261.172
1.012.241
0
0
-100.518
-50.836
-151.354
-8.270
-82.916
741.738
210.336
860.887
0 0 0
0 0 0
0 -107.991 0
0 -26.500 0
0 -134.491 0
-8.270
-82.916
849.729
236.836
995.378
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 65
Bijlage 9
Overzicht van baten en lasten 2024 MKA Brabant-Noord Realisatie 2024
Begroting 2024
Realisatie 2023
2.471.212
2.267.737
2.074.504
44.948
17.273
36.812
2.516.160
2.285.011
2.111.316
1.831.416
1.896.531
1.676.273
Bedrijfsopbrengsten Opbrengsten uit tarieven Overige opbrengsten Aanwending voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten Bedrijfslasten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen
-
-
-
69.369
Personeel derden
85.190
Overige personeelskosten
148.398
91.877
114.290
Kapitaallasten
16.865
17.165
6.991
-
-
-
22.143
22.345
18.476
Huisvestingskosten Doorbelasting Het Servic e Centrum Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
5.995
12.780
33.507
414.422
439.005
239.591
2.524.430
2.479.703
2.158.497
-8.270
-194.692
-47.181
Financiële baten en lasten
-
Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten Mutatie algemene reserve
-8.270 -
Mutatie bestemmingsreserve Mutatie reserve aanvaardbare kosten GEREALISEERD RESULTAAT
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
-194.692
-47.181
-
-
-8.270
-194.692
-47.181
pagina 66
Financiële gang van zaken in 2024 Baten (in duizenden euro's) Specificatie baten MKA Brabant Noord Opbrengsten uit tarieven Mutatie financieringsoverschot/-tekort Opbrengsten uit tarieven
Realisatie Begroting 2024 2024 2.471 2.471
2.268 2.268
203 203
45
17
28
2.516
2.285
231
Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten Som der bedrijfsopbrengsten
Verschil
Wettelijk aanvaardbaar budget 2024 Het budget aanvaardbare kosten is 203.000 hoger dan begroot. Dit wordt vooral veroorzaakt doordat de verrekening met RAV Zuid Oost Brabant hoger uitvalt. De overige opbrengsten zijn + 28.000 hoger dan begroot, omdat de loonkosten vergoed zijn van uren die ingezet zijn voor de landelijke ProQa. lasten (in duizenden euro's) Specificatie lasten MKA Brabant Noord Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
Realisatie Begroting 2024 2024 1.831 1.897
Verschil
85 148 17
92 17
22 6 414
22 13 439
-65 85 57 -0 -0 -7 -25
2.524
2.480
45
Salariskosten Er is een onderschrijding van - 65.000 t.o.v. de begroting. Dit wordt grotendeels veroorzaakt door: Een 0.89 fte lagere formatie dan begroot - 75.000: Niet begrote afkoop verlof + 23.000: Lagere kosten voor overwerk en ORT - 12.000. Personeel derden. Dit betreft de niet begrote inhuur ter aanvulling van de formatie. Overige personeelskosten. De overschrijding van + 57.000 t.o.v. de begroting komt vrijwel geheel door uitgaven aan scholing. In de begroting was hiervoor geen bedrag opgenomen.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 67
Voorzieningen De voorziening is - 7.000 lager dan begroot, dit wordt veroorzaakt door een vrijval aan PLB-uren. De voorzieningen worden opgenomen tegen het huidige uurloon. In 2024 zijn de voorzieningen opgehoogd met de werkgeverslasten voor vakantiegeld en de eindejaarsuitkering, dit was tot op heden niet meegenomen in de voorziening. Overige bedrijfskosten Deze kosten zijn -25.000 lager dan begroot: Project zorgcoördinatie, minder kosten - 85.000; AI-tool voor proactieve ondersteuning bij spreiding en beschikbaarheid meer kosten + 61.000. Resultaat Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening is - 8.270 negatief ten opzichte van een begroot resultaat van - 194.692. In de volgende tabel is het verschil tussen realisatie en begroting weergegeven. (in duizenden euro's) MKA Brabant Noord Opbrengsten Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten
Verschil realisatiebegroting 203 28
Som der bedrijfsopbrengsten
231
Kosten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Financiële baten en lasten
-65 85 57 -0 -0 -7 -25 -
Som der bedrijfslasten
45
Totaal saldo van baten en lasten uit gewone bedrijfsvoering
187
Ziekteverzuim Het ziekteverzuimpercentage over 2024 van de Meldkamer Brabant-Noord bedroeg exclusief zwangerschapsverlof 8,78%.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 68
Bijlage 10 Overzicht van baten en lasten 2024 MKA Midden- en WestBrabant Realisatie 2024
Begroting 2024
Realisatie 2023
3.284.799
3.594.832
3.065.822
17.190
17.273
16.770
3.301.989
3.612.105
3.082.592
2.519.614
2.691.216
2.268.883
-
-
Personeel derden
166.184
172.900
289.348
Overige personeelskosten
174.465
141.597
173.816
Kapitaallasten
15.432
15.732
6.633
Huisvestingskosten
1.092
-
108
Doorbelasting Het Service Centrum
35.551
35.875
29.664
Bedrijfsopbrengsten Opbrengsten uit tarieven Overige opbrengsten Aanwending voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten Bedrijfslasten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen
Toevoeging voorzieningen
52.990
14.292
41.237
Overige bedrijfskosten
419.577
729.287
361.406
3.384.905
3.800.899
3.171.095
-82.916
-188.795
-88.503
Som der bedrijfslasten
Financiële baten en lasten
-
Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
-82.916
-188.795
-88.503
Mutatie algemene reserve
-
-
-
Mutatie bestemmingsreserve
-
-
-
Mutatie reserve aanvaardbare kosten
-
-
-
-82.916
-188.795
-88.503
GEREALISEERD RESULTAAT
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 69
Financiële gang van zaken in 2024 Baten (in duizenden euro's) Specificatie baten MKA Midden/West Brabant Opbrengsten uit tarieven Mutatie financieringsoverschot/-tekort Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten Som der bedrijfsopbrengsten
Realisatie Begroting 2024 2024
Verschil
3.285 3.285
3.595 3.595
-310 -310
17
17
-0
3.302
3.612
-310
Wettelijk aanvaardbaar budget 2024 Het budget aanvaardbare kosten is 310.000 lager dan begroot. Dit wordt vooral veroorzaakt doordat de verrekening met t Witte Kruis anders uitvalt hierdoor - 100.000 minder budget, minder vrije marge gelden -256.000, hoger loonbudget door hogere bezetting en iets hogere index + 71.000 en lagere overige materiële kosten ad - 25.000. lasten (in duizenden euro's) Specificatie lasten MKA Midden/West Brabant Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
Realisatie Begroting 2024 2024 2.520 2.691
Verschil
166 174 15
173 142 16
36 53 420
36 14 729
-172 -7 33 -0 -0 39 -310
3.384
3.801
-417
Salariskosten De onderschrijding van - 172.000 t.o.v. de begroting wordt grotendeels veroorzaakt door: 3,4 fte onder de begrote formatie -242.000; Kosten inzet flexpool medewerkers + 61.000; Meer ORT/overwerk + 10.000. Overige personeelskosten De overschrijding van + 33.000 t.o.v. de begroting komt vrijwel geheel door uitgaven aan scholing. In de begroting was hiervoor geen bedrag opgenomen. Voorzieningen De toevoeging is 39.000 hoger dan begroot. Dit komt geheel door de toename van deelname aan tijdsparen. De voorzieningen worden opgenomen tegen het huidige uurloon. In 2024 zijn de voorzieningen opgehoogd met de werkgeverslasten voor vakantiegeld en de eindejaarsuitkering, dit was tot op heden niet meegenomen in de voorziening.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 70
Overige bedrijfskosten De onderschrijding van - 310.000 t.o.v. de begroting wordt grotendeels veroorzaakt door: Project zorgcoördinatie, minder kosten - 149.000; AI-tool voor proactieve ondersteuning bij spreiding en beschikbaarheid minder kosten - 40.000; Project verlengde triage, minder kosten -73.000; Minder software kosten, - 53.000 Resultaat Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening is - 82.916 negatief ten opzichte van een begroot resultaat van - 188.795. In de volgende tabel is het verschil tussen realisatie en begroting weergegeven. (in duizenden euro's) MKA Midden/West Brabant Opbrengsten Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten
Verschil realisatiebegroting -310 -0
Som der bedrijfsopbrengsten
-310
Kosten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Financiële baten en lasten
-172 -7 33 -0 -0 39 -310
Som der bedrijfslasten
-417
Totaal saldo van baten en lasten uit gewone bedrijfsvoering
106
Ziekteverzuim Het ziekteverzuimpercentage over 2024 van de Meldkamer Midden- en West-Brabant bedroeg exclusief zwangerschapsverlof 4,68%.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 71
Bijlage 11
Overzicht van baten en lasten 2024 RAV Brabant-Noord
Realisatie
Begroting
Realisatie
2024
2024
2023
Bedrijfsopbrengsten Opbrengsten uit tarieven
29.248.626
29.494.684
25.210.653
Overige opbrengsten
2.665.210
1.399.504
2.488.757
31.913.835
30.894.188
Salarissen en soc iale lasten
20.584.131
21.410.267
18.061.080
FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen
2.236.938
1.096.608
2.025.471
887.847
761.381
543.453
Overige personeelskosten
1.159.765
1.079.519
995.715
Kapitaallasten
981.894
Vrijval voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten
-
27.699.410
Bedrijfslasten
Personeel derden
1.472.279
1.198.947
Huisvestingskosten
918.406
797.814
766.420
Doorbelasting Het Servic e Centrum
720.374
726.930
601.068
Toevoeging voorzieningen
419.845
228.621
265.266
2.671.995
3.281.155
2.589.913
31.071.580
30.581.242
-
26.830.281
842.256
312.946
-
869.129
-100.518
-93.675
741.738
219.274
-
-
-
-
-
-
849.729
219.274
905.699
Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
Financiële baten en lasten
36.570
Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten Mutatie algemene reserve Mutatie bestemmingsreserve Mutatie reserve aanvaardbare kosten GEREALISEERD RESULTAAT
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
-
905.699
-107.991
pagina 72
Financiële gang van zaken in 2024 Baten (in duizenden euro's) Specificatie baten RAV Brabant Noord Opbrengsten uit tarieven Mutatie financieringsoverschot/-tekort Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten Vrijval voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten
Realisatie 2024 28.727 522 29.249
Begroting 2024 29.495
2.665
1.400
31.914
30.894
29.495
Verschil -768 522 -246 1.266 1.020
Wettelijk aanvaardbaar budget 2024 De lagere NZa baten ad - 246.000 worden voornamelijk veroorzaakt doordat er minder paraatheidsuitbreiding zijn gerealiseerd ad - 333.000 en er minder budget is vanuit de vrije marge regeling ad - 154.000, omdat er minder projecten zijn uitgevoerd dan begroot. Daarentegen is er een hoger loonbudget ad + 222.000 en meer initiële scholingskosten ad + 31.000. Overige opbrengsten De overschrijding van + 1.266.000 ten opzichte van de begroting wordt voornamelijk veroorzaakt door meer budget vanuit het ministerie van VWS ter dekking voor de FLO kosten (Functioneel Leeftijds Ontslag). lasten (in duizenden euro's) Specificatie lasten RAV Brabant Noord Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
Realisatie 2024 20.584 2.237 888 1.160 1.472 918 720 420 2.672
Begroting 2024 21.410 1.097 761 1.080 1.199 798 727 229 3.281
Verschil
31.072
30.581
490
-826 1.140 126 80 273 121 -7 191 -609
Salariskosten De onderschrijding - 826.000 ten opzichte van de begroting wordt met name veroorzaakt door: 6 fte lagere formatie dan begroot - 530.000; Lagere kosten doorberekening vanuit ondersteunende diensten - 54.000; Minder kosten ORT en overwerk - 265.000; Lagere kosten ouderschapsverlof - 80.000; Hogere uitkering ziektegelden + 126.000. FLO-kosten Deze kosten zijn aanzienlijk hoger dan begroot, ad + 1.140.000. Vooraf is dit een lastig te begrote post, omdat nooit duidelijk is wanneer medewerkers daadwerkelijk met FLO Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 73
gaan en verder worden we regelmatig geconfronteerd met afwijkende stortingen in het levensloopbudget van de medewerkers die noodzakelijk zijn. Deze kosten worden voor 95% vergoed door het ministerie van VWS, dat is terug te zien in de overige opbrengsten. Personeel derden De overschrijding ad + 126.000 wordt veroorzaakt doordat de formatie nog steeds onder spanning staat, o.a. door een hoger ziekteverzuim en ondanks dat er veel geïnvesteerd wordt in de instroom van leerlingen ligt de uitstroom op een bijna gelijk niveau. Inhuur blijft hierdoor noodzakelijk. Overige personeelskosten De overschrijding van ad + 80.000 wordt met name veroorzaakt door: Hogere kosten werving en selectie + 15.000; Meer kosten voor advies/onderzoek personeel + 14.000; Hogere kosten personeelsactiviteiten + 52.000. Kapitaallasten De overschrijding van de kapitaallasten ad + 273.000 wordt veroorzaakt door de (extra) aanschaf van kleding + 16.000, aanschaf (medische) inventaris + 11.000 en . Huisvestingskosten De overschrijding ad + 121.000 wordt met name veroorzaakt door hogere onderhoudskosten + 134.000 en hogere schoonmaakkosten + 19.000. Er zijn daarnaast lagere kosten voor energie - 19.000 en overige huisvestingskosten - 20.000. Voorzieningen De toevoeging ligt +191.000 hoger dan begroot. De voorzieningen worden opgenomen tegen het huidige uurloon.
In 2024 zijn de voorzieningen opgehoogd met de werkgeverslasten voor vakantiegeld en de eindejaarsuitkering, dit was tot op heden niet meegenomen in de voorziening. Overige bedrijfskosten De overige bedrijfskosten komen ten opzichte van de begroting - 609.000 lager uit, dit is grotendeels te verklaren door: Hogere automatiseringskosten + 28.000; Lagere medische bedrijfskosten - 86.000; Lagere kosten wagenpark - 82.000, met name lagere onderhoudskosten; Minder kosten diensten derden - 33.000; Lagere afboeking dubieuze debiteuren - 80.000; Lagere projectkosten vanuit de vrije margeregeling - 373.000. Resultaat Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening is 849.729 positief ten opzichte van een begroot resultaat van 219.274 positief. In de volgende tabel is het verschil tussen realisatie en begroting weergegeven.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 74
(in duizenden euro's) RAV Brabant Noord Opbrengsten Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten Aanwendingvoorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten Kosten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Financiële baten en lasten
Verschil realisatiebegroting -246 1.266 1.020 -826 1.140 126 80 273 121 -7 191 -609 -101
Som der bedrijfslasten
390
Totaal saldo van baten en lasten uit gewone bedrijfsvoering
630
Ziekteverzuim Het ziekteverzuimpercentage over 2024 van de RAV Brabant-Noord bedroeg exclusief zwangerschapsverlof 5,70%.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 75
Bijlage 12
Overzicht van baten en lasten 2024 RAV Midden- en WestBrabant Realisatie
Begroting
Realisatie
2024
2024
2023
Bedrijfsopbrengsten Opbrengsten uit tarieven
51.342.030
52.610.277
45.940.685
Overige opbrengsten
5.519.419
2.868.109
5.124.661
56.861.448
55.478.386
51.065.346
Salarissen en sociale lasten
35.491.912
36.529.062
32.155.430
FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen
4.808.137
2.373.111
4.530.543
Personeel derden
2.536.902
2.835.491
2.567.183
Overige personeelskosten
2.000.897
1.849.338
1.747.212
Vrijval voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten Bedrijfslasten
Kapitaallasten
2.641.285
2.239.488
1.967.487
Huisvestingskosten
1.615.136
1.764.367
1.615.934
Doorbelasting Het Service Centrum
1.253.442
1.264.850
1.045.852
657.777
348.120
471.182
5.594.787
6.069.247
5.093.446
56.600.276
55.273.074
51.194.269
261.172
205.310
-128.923
-50.836
-41.095
184.598
210.336
164.215
55.675
-
-
Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
Financiële baten en lasten Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten Mutatie algemene reserve Mutatie bestemmingsreserve Mutatie reserve aanvaardbare kosten GEREALISEERD RESULTAAT
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
-26.500
-73.849
-
-
-
236.836
164.215
129.524
pagina 76
Financiële gang van zaken in 2024 Baten (in duizenden euro's) Specificatie baten RAV Midden/West Brabant Opbrengsten uit tarieven Mutatie financieringsoverschot/-tekort Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten Vrijval voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten
Realisatie Begroting 2024 2024 56.400 52.610 -5.057 51.342 52.610 5.519
2.868
56.861
55.478
Verschil 3.790 -5.057 -1.268 2.651 1.384
Wettelijk aanvaardbaar budget 2024 De lagere NZa baten ad - 1.268.000 worden voornamelijk veroorzaakt door minder paraatheidsuitbreiding ad - 265.000, minder budget overige loonkosten ad - 1.493.000, en minder budget vanuit de vrije marge regeling ad - 289.000. Daarnaast een hogere loonindex ad + 397.000 en meer initiële scholingskosten ad + 382.000. Overige opbrengsten De overschrijding van + 2.651.000 ten opzichte van de begroting wordt voornamelijk veroorzaakt door meer budget vanuit het ministerie van VWS is voor de FLO kosten (Functioneel Leeftijds Ontslag) + 2.194.000. Daarnaast is er een toename binnen de dienstverleningsovereenkomst met de GHOR, daar is na de totstandkoming van de begroting een aanpassing gedaan in de inzet van de OvdG en 1 extra auto voor de regio Midden-West Brabant (+ 147.000) en zijn er extra inkomsten door verkoop van activa (+ 165.000).
lasten (in duizenden euro's) Specificatie lasten RAV Midden/West Brabant Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Som der bedrijfslasten
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
Realisatie Begroting 2024 2024 35.492 36.529 4.808 2.373 2.537 2.835 2.001 1.849 2.641 2.239 1.615 1.764 1.253 1.265 658 348 5.595 6.069 56.600
55.273
Verschil -1.037 2.435 -299 152 402 -149 -11 310 -474 1.327
pagina 77
Salariskosten De onderschrijding van - 1.037.000 ten opzichte van de begroting wordt met name veroorzaakt door: 11,5 fte lagere fomatie dan begroot - 966.000; Lagere kosten doorberekening ondersteunende diensten - 94.000; Minder kosten ORT en overwerk - 134.000; Lagere kosten ouderschapsverlof - 184.000; Hogere uitkering ziektegelden + 280.000. Incidentele uitkering / ontslagvergoeding + 62.000 FLO-kosten Deze kosten zijn aanzienlijk hoger dan begroot ad + 2.435.000. Vooraf is dit een lastig te begrote post, omdat nooit duidelijk is wanneer medewerkers daadwerkelijk met FLO gaan en verder worden we regelmatig geconfronteerd met afwijkende stortingen in het levensloopbudget van de medewerkers die noodzakelijk zijn. Deze kosten worden voor 95% vergoed door het ministerie van VWS, dat is terug te zien in de overige opbrengsten. Personeel derden De onderschrijding ad - 299.000 wordt veroorzaakt doordat het steeds lastiger wordt om mensen in te huren, terwijl er wel de behoefte is. Omdat de eigen formatie ook onder spanning staat, door een hoger ziekteverzuim en ondanks dat er veel geïnvesteerd wordt in de instroom van leerlingen ligt de uitstroom op een bijna gelijk niveau. Inhuur blijft hierdoor noodzakelijk.
Overige personeelskosten De overschrijding ad +152.000 wordt grotendeels veroorzaakt door: Lagere kledingkosten - 25.000; Hogere kosten werving & selectie + 26.000; Hogere kosten advies/onderzoek personeel + 24.000; Meer studiekosten + 66.000; Hogere kosten personeelsactiviteiten + 55.000. Kapitaallasten De overschrijding van de kapitaallasten ad + 402.000 wordt veroorzaakt door de (extra) aanschaf van kleding + 40.000, aanschaf (medische) inventaris + 10.000 en hogere afschrijvingslasten van het wagenpark + 350.000 door hogere aanschafprijzen dan begroot en verschuiving van de ingebruikname. Huisvestingskosten De onderschrijding ad - 149.000 wordt met name veroorzaakt door lagere kosten voor onderhoud - 74.000, minder schoonmaakkosten - 35.000 en lagere energiekosten - 38.000. Voorzieningen De voorziening ligt + 310.000 boven de begroting. De voorzieningen worden opgenomen tegen het huidige uurloon. In 2024 zijn de voorzieningen opgehoogd met de werkgeverslasten voor vakantiegeld en de eindejaarsuitkering, dit was tot op heden niet meegenomen in de voorziening.
Overige bedrijfskosten De overige bedrijfskosten komen ten opzichte van de begroting - 474.000 lager uit, dit is grotendeels te verklaren door: Hogere automatiseringskosten + 46.000; Meer medische bedrijfskosten + 80.000; Hogere kosten diensten derden + 217.000; hier zijn de kosten verwerkt welke in de begroting onder de vrije marge zijn opgenomen; Kosten voor buitengebruikstelling van autos + 119.000 Lagere kosten wagenpark - 14.000; Lagere afboeking dubieuze debiteuren - 208.000; Minder projectkosten vanuit de vrije margeregeling - 731.000. Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 78
Resultaat Het resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening is 236.836 positief ten opzichte van een begroot resultaat van 164.215 positief. In de volgende tabel is het verschil tussen realisatie en begroting weergegeven. (in duizenden euro's) RAV Midden/West Brabant Opbrengsten Opbrengsten uit tarieven Correctie wettelijk budget voorgaande jaren Overige opbrengsten Aanwending voorzieningen Som der bedrijfsopbrengsten
Verschil realisatiebegroting -1.268 2.651 1.384
Kosten Salarissen en sociale lasten FLO-kosten/regeling bezwarende beroepen Personeel derden Overige personeelskosten Kapitaallasten Huisvestingskosten Doorbelasting Het Service Centrum/GGD Toevoeging voorzieningen Overige bedrijfskosten Financiële baten en lasten
-1.037 2.435 -299 152 402 -149 -11 310 -474 -17
Som der bedrijfslasten
1.310
Totaal saldo van baten en lasten uit gewone bedrijfsvoering
73
Ziekteverzuim Het ziekteverzuimpercentage over 2024 van de RAV Midden- en West-Brabant bedroeg exclusief zwangerschapsverlof 7,14%.
Regionale Ambulancevoorziening Brabant Midden-West-Noord Jaarstukken 2024
pagina 79
BIJLAGE 2
Accountantsverslag 2024 7 april 2025
Aan het algemeen bestuur van gemeenschappelijke regeling RAV Brabant Midden-West-Noord Postbus 3024 5003 DA TILBURG
Ref.: ED/AvS Geachte leden van het algemeen bestuur, Overeenkomstig uw opdracht hebben wij de jaarrekening 2024 van gemeenschappelijke regeling RAV Brabant MWN (verder genoemd: RAV Brabant MWN) gecontroleerd. In overeenstemming met artikel 213 van de Gemeentewet en Controlestandaard 260 Communicatie met de met governance belaste personen, brengen wij verslag aan u uit over onze bevindingen. Onze controle is uitgevoerd in overeenstemming met Nederlands recht, waaronder de Nederlandse controlestandaarden, het Controleprotocol WNT 2024 en het Controleprotocol van RAV Brabant MWN, vastgesteld door het algemeen bestuur op 27 juni 2024. Bij de uitvoering van onze controlewerkzaamheden hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening als geheel vastgesteld op € 938.000 en de rapporteringstolerantie voor dit accountantsverslag op € 125.000. Ter informatie en ter identificatie vermelden wij de belangrijkste bedragen zoals die blijken uit de door ons gecontroleerde jaarrekening 2024 en het bedrag van de door ons gehanteerde materialiteit bij de planning en uitvoering van de jaarrekeningcontrole: RAV Brabant MWN (x € 1.000)
2024
2023
Balanstotaal
€ 42.168
€ 42.554
Eigen vermogen
€ 15.979
€ 15.119
Totaal lasten inclusief reservemutaties
€ 93.858
€ 83.427
Totaal baten inclusief reservemutaties
€ 94.853
€ 84.326
Resultaat (na mutaties in de reserves)
€
995
€
900
Materialiteit
€
938
€
834
Jaarrekening
Het dagelijks bestuur heeft de jaarrekening 2024 vastgesteld op 2 april 2025. De jaarrekening wordt ter goedkeuring voorgelegd aan het algemeen bestuur op 3 juli 2025. Wij zijn voornemens een goedkeurende controleverklaring voor getrouwheid af te geven bij deze jaarrekening, mits de jaarrekening ongewijzigd wordt goedgekeurd door het algemeen bestuur. Dit leidt indirect tot een oordeel over de rechtmatigheid van alle baten, lasten en balansmutaties, via ons getrouwheidsoordeel over de rechtmatigheidsverantwoording. Het is de verantwoordelijkheid van het dagelijks bestuur van RAV Brabant MWN om de jaarrekening op te maken in overeenstemming met het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) en de Wet normering topinkomens (WNT) en de daarop berustende bepalingen. Het dagelijks bestuur is tevens verantwoordelijk voor de rechtmatige totstandkoming van baten, lasten en balansmutaties in de jaarrekening in overeenstemming met de begroting en met de in de relevante wet- en regelgeving opgenomen bepalingen. Het dagelijks bestuur heeft in de jaarrekening 2024 in hoofdstuk 8.2 de rechtmatigheidsverantwoording opgenomen en heeft in de paragraaf Bedrijfsvoering in het jaarverslag onder hoofdstuk 2.3 de belangrijkste bevindingen, afwijkingen en verbeterpunten nader toegelicht. Het is onze verantwoordelijkheid een controleverklaring over de getrouwheid van de jaarrekening te verstrekken.
In het geval dat de door ons gecontroleerde jaarrekening nog wordt gewijzigd, verzoeken wij u om zo snel mogelijk contact met ons op te nemen over de dan ontstane situatie. Onze bevindingen hebben wij op 26 maart 2025 voorgelegd aan uw organisatie en vervolgens besproken en toegelicht op 31 maart 2025. Indien gewenst lichten wij onze bevindingen graag toe aan het algemeen bestuur. Wij benadrukken dat dit accountantsverslag uitsluitend is bedoeld om u te informeren over onze controlebevindingen en aanbevelingen. Belanghebbenden kunnen u vragen om een afschrift van onze rapportage(s) voor hun beoordeling van de financiële stand van zaken van RAV Brabant MWN en van de risico’s in haar bedrijfsvoering. Wij benadrukken dat wij niet aansprakelijk zijn voor eventuele gevolgen van externe verspreiding. Wij vertrouwen erop u met dit verslag voldoende te hebben geïnformeerd en zijn graag bereid om het nader toe te lichten. Hoogachtend, <Signer1>
W.P. de Vries RA
Accountantsverslag 2024
RAV Brabant MWN
Pagina 3
INHOUDSOPGAVE 1. RAV Brabant MWN in beeld ..................................................................................................... 5 2. Onze belangrijkste boodschappen aan RAV Brabant MWN ................................................... 8 2.1.
Goedkeurende controleverklaring getrouwheid ....................................................................................... 8
2.2.
Rechtmatigheidsverantwoording ............................................................................................................... 8
2.3.
Belangrijkste bevindingen ........................................................................................................................... 8
3. Vermogen, resultaat en continuïteit ....................................................................................... 9 3.1.
Analyse resultaat en resultaatontwikkeling .............................................................................................. 9
3.2.
Financiële positie en continuïteit ............................................................................................................. 10
3.3.
Weerstandsvermogen ............................................................................................................................... 11
3.4.
Financiële vooruitzichten en continuïteit ................................................................................................ 11
4. Jaarverslag ............................................................................................................................. 12 5. Controlebevindingen bij de jaarverslaglegging 2024 ........................................................... 12 5.1.
Rechtmatigheid ......................................................................................................................................... 12
5.2.
WNT-verantwoording ................................................................................................................................ 16
5.3.
IT-beheersing ............................................................................................................................................. 16
5.4.
Verwerking van geconstateerde afwijkingen rechtmatigheid en getrouwheid .................................... 17
5.5.
Naleving van wet- en regelgeving en frauderisicobeheersing ............................................................... 18
5.6.
Volledigheid omzet Ambulancehulpverlening ........................................................................................ 18
6. Overige onderwerpen ............................................................................................................ 19 6.1.
Het verloop van onze controlewerkzaamheden ..................................................................................... 19
6.2.
Onafhankelijkheid ..................................................................................................................................... 19
6.3.
Duurzaamheid ........................................................................................................................................... 20
7. Slot ......................................................................................................................................... 20
Accountantsverslag 2024
RAV Brabant MWN
Pagina 4
1. RAV Brabant MWN in beeld In onderstaand overzicht geven wij een totaalbeeld van de financiële positie en interne beheersing van RAV Brabant MWN met verwijzingen naar de verdere uitwerking in dit verslag. De onder “Financiële positie” opgenomen signalering is uitsluitend een cijfermatige berekening en aansluiting en is geen kwaliteitsaanduiding. De gehanteerde normen onder “Norm” zijn algemene, bruikbare normen waaraan wij RAV Brabant MWN toetsen. Geen noemenswaardige bevindingen
Tekortkomingen en/of aandachtspunten met een verhoogd risico/verhoogde impact
Geen tekortkomingen, wel relevante bevindingen en/of aandachtspunten
Tekortkomingen en/of aandachtspunten met een hoog risico/grote impact
Beperkte tekortkomingen en/of bijzondere aandachtspunten
Onderwerp
Bevindingen 2024
Norm / paragraaf
Signalering 2024
2023
FINANCIËLE POSITIE Saldo van baten en lasten
Saldo van baten en lasten (€ 861.000) als % van totale baten (€ 94.719.000) is 0,9%.
> 0% < 0% < -2%
Gerealiseerde resultaat
Resultaat na reservemutaties (€ 995.000) als % van totale baten (€ 94.719.000) is 1,1%.
> 0% < 0% < -2%
Vermogenspositie
Vermogenspositie
Weerstandsvermogen
Accountantsverslag 2024
Eigen vermogen (€ 15.979.000) als % van totale baten (€ 94.719.000) is 16,9%.
> 50%
Eigen vermogen (€ 15.979.000) als % van totaal vermogen (€ 42.168.000) is 37,9%.
> 30% > 10%
> 25% < 25%
< 10%
Het beschikbare weerstandsvermogen heeft RAV Brabant MWN berekend op € 15,98 miljoen. Hiermee toont het weerstandsvermogen een verbetering ten opzichte van voorgaand jaar.
RAV Brabant MWN
Pagina 5
Onderwerp
Bevindingen 2024
Norm / paragraaf
Signalering 2024
2023
In onze managementletter hebben wij observaties opgenomen met betrekking tot het risicobeheersingen controlesysteem.
INTERNE BEHEERSING De concept-jaarrekening was bij aanvang van onze jaarrekeningcontrole grotendeels gereed en van voldoende kwaliteit.
Verslagleggings- en controleproces
Tijdens de jaarrekeningcontrole zijn enkele financiële correcties verwerkt. Daarnaast is sprake geweest van een aantal aanpassingen in de presentatie en toelichtingen.
6.1.
De controle is grotendeels volgens planning verlopen en is binnen het overeengekomen controlebudget uitgevoerd. RAV Brabant MWN brengt risico’s in kaart als onderdeel van het P&C proces en heeft apart een M&O beleid en een frauderisicoanalyse opgesteld. Risicobeheersings- en controlesysteem
(Verbijzonderde) interne controle
Accountantsverslag 2024
Hierin is een verdere (door)ontwikkeling en formalisatie van risicobeheersing mogelijk. Wij adviseren de belangrijkste (fraude)risico’s te verankeren als onderdeel van de verbijzonderde interne controle. De VIC die HSC uitvoert voor RAV Brabant MWN is van goede kwaliteit. De VIC raakt de belangrijkste toetspunten voor de relevante processen in de VIC.
RAV Brabant MWN
N.v.t.
N.v.t.
Pagina 6
Onderwerp
Bevindingen 2024
Norm / paragraaf
Signalering 2024
2023
De VIC werkzaamheden worden hoofdzakelijk gegevensgericht en achteraf uitgevoerd. Aandachtspunt voor RAV Brabant MWN is het verder implementeren van de systematiek van risicoanalyse, werkprogramma’s ter afwikkeling van de belangrijkste risico’s en het periodiek rapporteren over de bevindingen ter afwikkeling van de VIC.
Rechtmatigheid
Administratieve processen
Uit de rechtmatigheidsverantwoording blijkt dat de omvang van rechtmatigheidsfouten van RAV Brabant MWN lager zijn dan de daarvoor gestelde grens. Gecorrigeerd voor acceptabele begrotingsafwijkingen resteren er geen begrotingsonrechtmatigheden. Wij vinden dat er binnen RAV Brabant MWN - rekening houdend met de aard en omvang van de (administratieve) organisatie - geen sprake is van ernstige tekortkomingen in de voor de jaarrekeningcontrole relevante interne beheersingsmaatregelen.
5.1
N.v.t.
Voor onze detailbevindingen en onze aanbevelingen over de interne beheersing verwijzen wij naar onze managementletter 2024 van 18 november 2024.
IT beheersing
Accountantsverslag 2024
Wij constateren vanuit de controle van de jaarrekening geen grote risico’s voor de continuïteit en betrouwbaarheid van de geautomatiseerde gegevensverwerking. Er is voldoende aandacht voor de beheersing van het risico van cybercriminaliteit. RAV Brabant MWN heeft in het kader van de aanstaande Cyberbeveiligingswet nog wel stappen te zetten.
RAV Brabant MWN
5.3
Pagina 7
2. Onze belangrijkste boodschappen aan RAV Brabant MWN 2 .1 . Goe dke ure n de controle ve rk larin g g etrouwh e id Wij hebben de controle van de jaarrekening 2024 van RAV Brabant MWN afgerond. Wij geven bij de jaarrekening 2024 een goedkeurende controleverklaring af voor getrouwheid. Dit onder het voorbehoud dat deze jaarrekening ongewijzigd wordt goedgekeurd door het algemeen bestuur. De accountantscontrole over verslagjaar 2024 leidt hiermee indirect tot een oordeel over de rechtmatigheid van alle baten, lasten en balansmutaties, via een getrouwheidsoordeel over de rechtmatigheidsverantwoording. Bij de uitvoering van onze controlewerkzaamheden hebben wij de materialiteit voor de jaarrekening 2024 als geheel vastgesteld op € 938.000 voor fouten en € 2.815.000 voor onzekerheden. De rapporteringstolerantie voor dit accountantsverslag is overeenkomstig het controleprotocol van RAV Brabant MWN van 27 juni 2024 vastgesteld op € 125.000. 2 .2 . Re ch tmatigh e idsve ran tw oordin g In hoofdstuk 8.2 van de jaarrekening is de rechtmatigheidsverantwoording van het dagelijks bestuur opgenomen. Het dagelijks bestuur heeft conform het door het algemeen bestuur vastgestelde controleprotocol een verantwoordingsgrens van 3% zijnde € 2.815.000 gehanteerd. Uit de rechtmatigheidsverantwoording blijkt dat de rechtmatigheidsfouten onder deze verantwoordingsgrens zijn.
In de paragraaf bedrijfsvoering als onderdeel van het jaarverslag is een nadere toelichting opgenomen ten aanzien van de rechtmatigheid en zijn rechtmatigheidsfouten en/of onduidelijkheden boven de door het algemeen bestuur vastgestelde rapportagegrens van € 100.000 toegelicht. Wij adviseren het algemeen bestuur en dagelijks bestuur in gesprek te gaan over de geconstateerde onrechtmatigheden en de gerapporteerde maatregelen die worden genomen om deze afwijkingen in de toekomst te voorkomen. In paragraaf 5.1 van dit accountantsverslag hebben wij onze bevindingen bij de rechtmatigheidsverantwoording nader uitgewerkt. Op grond van onze controle zijn wij van oordeel dat de rechtmatigheidsverantwoording een getrouw beeld geeft.
2 .3 . Be lan g rijk ste be vin din ge n Op basis van onze interim-controle en jaarrekeningcontrole kwalificeren wij de interne beheersing in opzet voldoende. De belangrijkste aandachtspunten voor RAV Brabant MWN vanuit onze interim-controle en jaarrekeningcontrole hebben wij gerapporteerd. Met betrekking tot de interne beheersingsmaatregelen binnen de administratieve processen zijn door ons geen belangrijke tekortkomingen geconstateerd.
Accountantsverslag 2024
RAV Brabant MWN
Pagina 8
3. Vermogen, resultaat en continuïteit 3 .1 . An alyse resultaat e n re sultaaton tw ikk e ling De jaarrekening 2024 geeft een eigen vermogen aan per 31 december 2024 van € 15,98 miljoen (2023: € 15,1 miljoen) en een voordelig resultaat na mutaties in de reserves over 2024 van € 995.000 (voordelig resultaat 2023: € 900.000). Begroot na wijziging was een resultaat geraamd van nihil. Het verschil tussen de realisatie en de begroting na wijziging kent diverse oorzaken. De belangrijkste verschillen zijn: Hogere lasten als gevolg hogere FLO-uitgaven. Deze hogere lasten worden voor 95% gecompenseerd door de subsidie vanuit het Ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Hogere dotatie voorzieningen dan begroot in verband met verlofsaldi. Voor een analyse van de verschillen tussen de begroting en realisatie verwijzen wij naar de toelichting op het overzicht van baten en lasten 2024 in de jaarrekening op pagina 40 e.v. De opbouw van het rekeningresultaat 2024 is als volgt: Bedragen x € 1.000
Begroting Gewijzigde 2024 begroting 2024
Realisatie 2024
Realisatie 2023
Baten Lasten Saldo van baten en lasten
90.670 90.670 -
92.270 92.270 -
94.719 93.858 861
84.252 83.427 825
Onttrekkingen aan reserves Toevoegingen aan reserves Saldo reservemutaties
-
-
134 134
74 74
Resultaat na reservemutaties
-
-
995
900
Accountantsverslag 2024
RAV Brabant MWN
Pagina 9
3 .2 . Fin an cië le positie e n contin uïte it 2024
Bedragen x € 1.000
2023
Eigen vermogen
15.980
15.120
Opbrengsten (excl. reservemutaties) Balanstotaal
94.719 42.168
84.252 42.554
Opbrengstratio (eigen vermogen/opbrengsten)
17%
18%
Balansratio (eigen vermogen/balanstotaal)
38%
36%
5,53%
19,7%
Netto schuldquote
We merken op dat de netto schuldquote is verbeterd ten opzichte van 2023 en dat kengetallen Opbrengstratio en Netto schuldquote vergelijkbaar zijn met 2023. Onderstaand overzicht, overgenomen uit de jaarstukken 2024 van RAV Brabant MWN (pagina 22) geeft aan de hand van financiële kengetallen en ratio’s een beeld van de financiële positie van RAV Brabant MWN per balansdatum en de (financiële) ontwikkeling daarin.
Accountantsverslag 2024
RAV Brabant MWN
Pagina 10
3 .3 . We e rstandsve rmog en Het weerstandsvermogen van RAV Brabant MWN heeft de aandacht van management, dagelijks bestuur en het algemeen bestuur. Risicomanagement vindt onder andere plaats in de vorm van een risicotabel, waarin RAV Brabant MWN de risico’s in beeld brengt en periodiek monitort. In de jaarstukken 2024 is een risicotabel opgenomen in de paragraaf “Weerstandsvermogen en risicobeheersing”. Op basis van de huidige inzichten schat RAV Brabant MWN in dat per eind 2024 volgens de vermelde risicotabel in paragraaf 3. Weerstandsvermogen en risicobeheersing van de jaarstukken, een onderbouwde kans bestaat dat middelen noodzakelijk zijn om aan de zo reëel mogelijk ingeschatte financiële structurele risico's weerstand te bieden. Vervolgens is de beschikbare weerstandscapaciteit afgezet tegen weerstandscapaciteit die benodigd zou moeten zijn. Op grond van deze analyse is een weerstandscapaciteit van € 15,98 miljoen beschikbaar (2023: € 15,1 miljoen). Gezien het risicoprofiel van RAV Brabant MWN adviseren wij u de ontwikkeling van de risico’s en de ontwikkeling van de reserves die aangewezen zijn als dekking van de risico’s tussentijds nauwlettend te blijven volgen.
Hoewel er geen harde norm is voor de gewenste omvang van het weerstandsvermogen, kan worden gesteld dat uw gemeenschappelijk regeling voldoende weerstandscapaciteit bezit om onvoorziene financiële tegenvallers op te vangen. 3 .4 . Fin an cië le vooruitz ichten en con tin uïteit Het begrotingsresultaat op basis van de begroting voor 2025 bedraagt € 340.000. Voor de jaren 2026 tot en met 2029 is in de meerjarenbegroting een nihilresultaat opgenomen. De jaarrekening 2024 is opgesteld volgens de continuïteitsveronderstelling. De omvang van het eigen vermogen is in 2024 toegenomen met een bedrag van € 0,9 miljoen. De jaarrekening is opgesteld op basis van de continuïteitsveronderstelling. Het bestuur van RAV Brabant MWN bevestigt dat er geen twijfel bestaat ten aanzien van de financiële omvang van het vermogen van RAV Brabant MWN om de continuïteit te waarborgen. Wij hebben de continuïteitsveronderstelling als basis voor de jaarrekening 2024 beoordeeld en wij kunnen ons verenigen met de toepassing van de continuïteitsveronderstelling in de jaarrekening.
Accountantsverslag 2024
RAV Brabant MWN
Pagina 11
4. Jaarverslag Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvatten de jaarstukken 2024 andere informatie, die bestaat uit: De beleidsverantwoording (hoofdstuk 1) De paragrafen (hoofdstuk 2) bijlagen (achter de jaarrekening). Wij hebben de overige informatie gelezen en vastgesteld dat de daarin opgenomen informatie niet strijdig is met de jaarrekening of onze controlebevindingen. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten uit het BBV en de Nederlandse Standaard 720 Nadere Voorschriften Controlestandaarden en de verantwoordelijkheden van de accountant met betrekking tot andere informatie. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het jaarverslag en andere informatie mag geen ander beeld oproepen bij de lezer dan de jaarrekening. Wij hebben vastgesteld dat het jaarverslag 2024 van RAV Brabant MWN de vereiste informatie in voldoende mate weergeeft en niet strijdig is met de jaarrekening of onze controlebevindingen.
5. Controlebevindingen bij de jaarverslaglegging 202 4 5 .1 . Re ch tmatigh e id 5 .1 .1 .
Sta n d va n z a ken w etg eving Boekjaar 2023 was het eerste jaar waarin RAV Brabant MWN in lijn met adviezen van de commissie BBV een rechtmatigheidsverantwoording heeft opgenomen in de jaarrekening. Het wettelijk kader om dit te doen was de gewijzigde Gemeentewet. Het BBV en het BADO waren bij het vaststellen van de jaarrekening 2023 nog niet aangepast. Op moment van schrijven van dit accountantsverslag is dit nog steeds de situatie. De NBA heeft door middel van Alert 48 richtlijnen gegeven om hier mee om te gaan. Zolang BBV en BADO niet zijn aangepast is deze Alert van toepassing en kan RAV Brabant MWN de rechtmatigheidsverantwoording conform de jaarrekening 2023 vormgeven. De wijzigingen van BADO en BBV zijn ter advisering voorgelegd aan de Raad van State. Begin november 2024 heeft de Raad van State advies uitgebracht. Dit advies moet verwerkt worden in de toelichting van de Wijzigingswet. Onderdeel van het advies van de Raad van State is overigens dat in de nota van toelichting ingegaan moet worden op de uitgebreide reactie van de Algemene Rekenkamer. Naar verwachting hebben de wijzigingen voor de verantwoording over het begrotingsjaar 2024 geen of een beperkt effect.
Accountantsverslag 2024
RAV Brabant MWN
Pagina 12