CConstaterende datSteenbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Programmabegroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028 2426018.pdf

Besluitvormende Vergadering 7 november 2024, gemeente SteenbergenBij agendapunt: 03.: Vaststelling begroting 2025 en meerjarenbegroting 2026-2028.31.062 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

96

Programma's

320.000

2025

2026

2027

Taakveld

Toelichting

2024

2025

2026

2027

oplossingen. Dit onderzoek toonde aan dat een ERPsysteem de ideale oplossing is voor de vakgebieden HR, Financiën en Inkoop & Aanbesteding. Eenmalig is het bedrag van € 320.000 opgenomen in de begroting 2025 voor de inhuur van een projectleider en twee experts ter begeleiding en uitvoering van de implementatie van één of meerdere softwarepakketten ten behoeve van HR, Contractbeheer, Financiën inclusief de projectadministratie. Ondersteuning organisatie;

Expert datagedreven werken

72.000

bedrijfsvoering In 2023 is een plan voor datamanagement en analyse ontwikkeld, met een duidelijke visie en een strategie voor het opzetten van een datamanagementteam en het ontwikkelen van datamanagement binnen de gemeente Steenbergen. Door het data gedreven werken kunnen we gerichter onze dienstverlening verbeteren. e implementatie van de centraal datamanagement en data gedreven werken vereist een projectmatige aanpak en incidentele middelen voor de inhuur van een projectleider met specialistische kennis. Ondersteuning organisatie;

Expert informatiebeheer archiefinspectie

60.000

dienstverlening De Archiefwet 1995 stelt regels voor het beheer van gemeenten. Nieuwe wetgeving en e-depot ontwikkelingen stellen strengere eisen aan data. Voor het oppakken van de gebruikersvragen hebben we een expert nodig die als intermediair fungeert tussen de gebruikers en de collega’s die nu naast hun primaire rol ook invulling geven aan de rollen binnen het datamanagement. Hierbij heeft de expert kennis van meerdere aspecten van het proces om te komen van data tot stuurinformatie en is hij niet alleen in staat de regie in het proces te nemen en collega’s op te leiden, maar zal hij ook een stuk uitvoering op zich kunnen nemen als het gaat om het bouwen van rapportages. Burgerzaken

Projectleider werkprocessen

100.000

Om het optimaliseren van onze gemeentebrede werkprocessen en het borgen van het continu verbeteren van onze bedrijfsvoering en dienstverlening in de staande organisatie is het noodzakelijk om hiervoor een kwartiermaker aan te stellen voor 2025. Dit staat los van de aanschaf van hard- en software. Subtotaal lasten

552.000

-

-

-

552.000

-

-

-

625.000

250.000

Toevoegingen reserves Totaal lasten Baten 5. Programma bestuur en dienstverlening Ondersteuning organisatie;

Rente inkomsten schatkistbankieren

treasery

Programma's

97

Taakveld

Toelichting

2024

2025

2026

2027

625.000

250.000

-

-

214.867

428.953

427.927

211.678

De langlopende lening die we hebben afgesloten, wordt voorlopig niet gebruikt voor investeringen of aankopen van gronden. Het overtollige geld dat we hierdoor hebben, wordt tijdelijk gestort op de rekening van de schatkistbankieren van de gemeente Steenbergen. We verwachten in 2025 en 2026 rente te ontvangen over dit geld. Subtotaal baten Onttrekkingen reserves 5. Programma bestuur en dienstverlening Waarvan structureel: -214.867 -428.953 -427.927 -211.678

Overzicht structurele mutaties reserves

-

-

-

-

Totaal baten

625.000

250.000

-

-

Incidentele baten en lasten (baten (negatief)/lasten (positief)) *

-73.000 -250.000

-

-

Mutaties reserves

* Een batensaldo heeft een nadelig effect op het begrotingssaldo en een lastensaldo dus een voordelig.

Investeringen Investeringen 2025

Mutatie

Invest.

t.o.v. PPN

bedrag

Kap. lasten

Afschr. periode

2025 Programma Bestuur en Dienstverlening 60400801 Verv. ledverlichting gemeentehuis

n.v.t.

356.578

23.772

15 jaar

60450000 Verv. asfalt werkplaats

n.v.t.

168.140

6.726

25 jaar

60400801 Vervangen airco's gemeentehuis

n.v.t.

106.973

7.131

15 jaar

60400801 Deurrenovatie lift gemeentehuis

nieuw

25.470

1.698

15 jaar

60400801 Geluidsinstallatie gemeentehuis

nieuw

25.470

1.698

15 jaar

60450100 Renault Master met kraantje

n.v.t.

57.000

8.143

7 jaar

60450100 Renault Master met kraantje

n.v.t.

57.000

8.143

7 jaar

60450100 Renault Master

n.v.t.

48.000

6.857

7 jaar

60450100 Bestelbus gesloten (Renault)

n.v.t.

36.000

5.143

7 jaar

60450100 Ford connect

n.v.t.

36.000

5.143

7 jaar

60450100 Trafficbus (Renault)

n.v.t.

39.000

4.875

8 jaar

60450100 Veegmachine Bucher

n.v.t.

250.000

31.250

8 jaar

60450100 Sneeuwploeg

n.v.t.

18.000

1.800

10 jaar

60450100 Vorkheftruck Gemeentewerf

n.v.t.

38.000

4.750

8 jaar

60450100 Tractor New Holland met toebehoren

n.v.t.

38.000

7.600

5 jaar

60450100 Kubota maaier

n.v.t.

14.000

2.800

5 jaar

Kpl. Rollend materieel

98

Programma's

Investeringen 2025

Mutatie

Invest.

t.o.v. PPN

bedrag

Kap. lasten

Afschr. periode

2025 60450100 Houtversnipperaar met motor wijkteam

n.v.t.

22.000

3.667

6 jaar

60450100 Houtversnipperaar met motor wijkteam

n.v.t.

22.000

3.667

6 jaar

1.357.631

134.863

TOTAAL 2025 Nieuwe investeringen na de perspectiefnota 2025-2028 worden hieronder toegelicht

Deurrenovatie lift gemeentehuis Met het jaarlijks onderhoudsronde is geconstateerd dat de deurconstructie vanwege slijtage eerder vangen dient te worden. Geluidsinstallatie gemeentehuis De omroepinstallatie van het gemeentehuis uitgezonderd van de raadszaal toont gebreken en werkt niet zoals zou moeten. Vandaar dat de vervanging vroegtijdig is meegenomen in deze begroting. Investeringen 2026

Mutatie

Invest.

t.o.v. PPN

bedrag

Kap. lasten

Afschr. periode

2025 Programma Bestuur en Dienstverlening 60400801 CV ketel gemeentehuis

n.v.t.

66.016

4.401

15 jaar

60400801 Onderzioek duurzame vervanging CV ketel gemeentehuis

n.v.t.

25.000

5.000

5 jaar

60400810 Renovatie deur vraagwijzer

nieuw

61.870

2.475

25 jaar

60400801 Achterzijde vervanging gevelpuien gemeentehuis

nieuw

244.511

9.780

25 jaar

60450100 Tractor John Deere

n.v.t.

80.000

13.333

6 jaar

60450100 Scania vrachtwagen

n.v.t.

250.000

25.000

10 jaar

60450100 Ford connect

n.v.t.

36.000

5.143

7 jaar

60450100 Ferrari frees met toebehoren

n.v.t.

12.000

1.500

8 jaar

60450100 Renault Master met kraantje

n.v.t.

59.000

8.429

7 jaar

60450100 Sneeuwploeg

n.v.t.

18.000

1.800

10 jaar

60450100 Waterwagen

n.v.t.

16.000

1.333

12 jaar

60450100 Renault Master met kiepbak

n.v.t.

62.000

7.750

8 jaar

60450100 Klepelmaaier mc connel

n.v.t.

32.000

5.333

6 jaar

60450100 Klepelmaaier

n.v.t.

16.000

2.667

6 jaar

60450100 Bus wijkteam zuid

n.v.t.

50.000

7.143

7 jaar

1.028.397

101.087

Kpl. Rollend materieel

TOTAAL 2026 Nieuwe investeringen na de perspectiefnota 2025-2028 worden hieronder toegelicht

Renovatie deur vraagwijzer De deur bij vraagwijzer vertoont de laatste maanden storingen, hetgeen zorgt voor extra klachtenonderhoud. Dit is vervelend voor het personeel en de klanten. Om de dienstverlening op peil te houden is een renovatie van de bestaande deur benodigd om bestaande klachten te verhelpen. Aangezien er van een verhuizing nog geen sprake is, verdere uitstel niet gewenst.

Programma's

99

Achterzijde vervanging gevelpuien gemeentehuis De afgelopen periode is gebleken, dat er roestvorming plaatsvindt bij gevelpuien aan de achterzijde van het gebouw. Dit gebrek wordt steeds zichtbaarder en vervanging doemt eerder op dan verwacht. Naast dat het visueel storend is kan dit gaat voor problemen gaan zorgen op het gebied van brandveiligheid, winden en waterdichtheid. Investeringen 2027

Mutatie

Invest.

t.o.v. PPN

bedrag

Kap. lasten

Afschr. periode

2025 Programma Bestuur en Dienstverlening vervalt

-

-

15 jaar

60450100 TS Houtsnipperaar

n.v.t.

42.000

8.400

5 jaar

60450100 Scania vrachtwagen

n.v.t.

250.000

25.000

10 jaar

60450100 Ford connect

n.v.t.

37.000

5.286

7 jaar

60450100 Ford connect

n.v.t.

37.000

5.286

7 jaar

60450100 Renault Clio binnendienst

n.v.t.

32.000

4.571

7 jaar

60450100 Renault Master

n.v.t.

52.000

6.500

8 jaar

-

-

7 jaar

60450000 Verwarminginstallatie werkplaats Kpl. Rollend materieel

60450100 Ford Transit

aangepast

60450100 New Holland

n.v.t.

80.000

13.333

6 jaar

60450100 Renault Master

n.v.t.

52.000

6.500

8 jaar

60450100 Kubota RTV

n.v.t.

28.000

3.500

8 jaar

610.000

78.376

TOTAAL 2027 Nieuwe investeringen na de perspectiefnota 2025-2028 worden hieronder toegelicht

Investeringen 2028

Mutatie

Invest.

t.o.v. PPN

bedrag

Kap. lasten

Afschr. periode

2025 Programma Bestuur en Dienstverlening Kpl. Rollend materieel 60450100 Sneeuwploeg

n.v.t.

18.000

1.800

10 jaar

60450100 John deere met borstel multi

n.v.t.

35.000

5.000

7 jaar

60450100 Ford bestel connect E&B

n.v.t.

40.000

5.715

7 jaar

60450100 Speeltoestellen onderhoudsbus

n.v.t.

57.000

7.125

8 jaar

150.000

19.640

TOTAAL 2028 Nieuwe investeringen na de perspectiefnota 2025-2028 worden hieronder toegelicht

. Verbonden partijen Aan de doelen van dit programma werken wij samen met de volgende verbonden partijen: West-Brabants Archief Levert een bijdrage aan een efficiënte en effectieve borging van de digitale informatie voor de bedrijfsvoering, verantwoording en controleerbaarheid nu en voor erfgoed in de toekomst. Daarnaast dient de organisatie te voorzien in het oppakken van nieuwe taken rondom het E-depot.

100 Programma's

Regio West Brabant Levert – in samenwerking met de gemeenten – een bijdrage bij bovengemeentelijke beleidsmatige en strategische vraagstukken. In deze regeling zijn ondergebracht het SES (Sociaal Economische Samenwerking), KCV (Kleinschalig Collectief Vervoer), Regiobureau Breda, Milieu & Afval Regio Breda, GGA (gebiedsgerichte aanpak) en het Mobiliteitscentrum West-Brabant. Stichting Inkoopbureau West-Brabant Het creëren van voordelen op zowel financieel, kwalitatief, procesmatig en duurzaam gebied t.b.v. inkoop en aanbestedingen voor de zelfstandige gemeenten.

Programma's 101

Overzicht verplichte beleidsindicatoren Naam Indicator

Eenheid

jaar laatste

Gemeente

meting

Steenbergen < 25.000

Gemeenten inwoners

Verwijzingen Halt

Het aantal verwijzingen naar Halt, per 1.000

2023

5

9

2023

0,6

1

2023

3,9

2,5

2023

0,8

1,1

2023

3,9

4

inwoners in de leeftijd van 12-17 jaar. Winkeldiefstallen

Het aantal winkeldiefstallen per 1.000 inwoners.

Geweldsmisdrijven

Het aantal geweldsmisdrijven per 1.000 inwoners.

Diefstallen uit woning

Het aantal diefstallen uit woningen, per 1.000 inwoners.

Vernielingen en beschadigingen (in de

Het aantal vernielingen en beschadigingen,

openbare ruimte)

per 1.000 inwoners.

Jongeren met delict voor rechter

Het percentage jongeren (12-21 jaar).

2022

1

1

Niet sporters

Het percentage inwoners dat niet sport ten

2022

58,2

47,9

2023

6

6,1

2023

18

21

2023

2,9

1,9

opzichte van het totaal aantal inwoners. Absoluut verzuim

Het aantal, niet op een school ingeschreven, leerlingen per 1.000 leerlingen.

Relatief verzuim

Het relatieve aantal, ongeoorloofd afwezige, leerplichtigen per 1.000 leerlingen.

Voortijdige schoolverlaters zonder

Het percentage van het totaal aantal

startkwalificatie(vsv-ers)

leerlingen (12 - 23 jaar)

Jongeren (t/m 18 jaar) met jeugdhulp

In percentage van alle jongeren tot 18 jaar

2023

16,2

12,5

Jongeren (t/m 18 jaar) met

In percentage van alle jongeren tot 18 jaar

2023

1,1

geen data

Jongeren (t/m 23 jaar) met

In percentage van alle jongeren in de leeftijd

2021

0,3

geen data

jeugdreclassering

van 12 tot 23 jaar.

Cliënten met een maatwerkarrangement

Aantal per 10.000 inwoners.

2023

890

653

Relatieve verhouding tussen banen en

2023

43,7

49,8

2023

175,1

202,7

2023

538,4

708,1

2022

1

1

2022

5

3

2023

73,6

73,7

jeugdbescherming

WMO Functiemenging

woningen. Vestigingen (van bedrijven)

Het aantal vestigingen van bedrijven per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15-65 jaar.

Banen

Het aantal banen per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15-64 jaar.

Werkloze jongeren

Het percentage werkeloze jongeren (16-22 jaar).

Kinderen in uitkeringsgezin

Het percentage kinderen tot 18 jaar die in een gezin leven dat van een bijstandsuitkering moet rondkomen.

Netto arbeidsparticipatie

Het percentage van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de beroepsbevolking.

Programma's 103

Naam Indicator

Eenheid

jaar laatste

Gemeente

meting

Steenbergen < 25.000

Gemeenten inwoners

Personen met een bijstandsuitkering

Het aantal personen met een

2023

210,3

173,7

2023

84,3

146,7

2022

124

108

bijstandsuitkering, per 10.000 inwoners. Personen met een lopend re-

Het aantal reintegratievoorzieningen per

integratietraject

10.000 inwoners in de leeftijd van 15-64 jaar

Omvang huishoudelijk restafval

De hoeveelheid restafval per inwoner per jaar (kg)

Hernieuwbare elektriciteit

Berekend percentage.

2022

50,1

geen data

Nieuw gebouwde woningen

Het aantal nieuwbouwwoningen per 1.000

2023

9,8

7,5

2024

74,7

81,1

2024

345

394

2024

810

947

2024

938

1037

woningen. Demografische druk

De som van het aantal personen van 0 tot 20 jaar en 65 jaar of ouder per honderdpersonen van 20 tot 65 jaar.

Gemiddelde WOZ waarde

De gemiddelde WOZ waarde van woningen (x € 1.000).

Gemeentelijke woonlasten

Het gemiddelde totaalbedrag in euro's per

eenpersoonshuishouden

jaar.

Gemeentelijke woonlasten

Het gemiddelde totaalbedrag in euro's per

meerspersoonshuishouden

jaar.

Verklarende lijst verplichte beleidsindicatoren Indicator

Beschrijving

Verwijzingen Halt

Het aantal verwijzingen Halt per 1.000 inwoners van 12 t/m 17 jaar. Jongeren van 12 t/m 17 jaar die een licht strafbaar vergrijp plegen, worden door de politie of leerplichtambtenaren naar Bureau Halt verwezen voor een passende Halt-straf. Zij krijgen leeropdrachten en er volgen gesprekken met de jongere en de ouders. Op deze manier kunnen jongeren rechtzetten wat zij fout hebben gedaan, zonder dat zij in aanraking komen met het Openbaar Ministerie.

Winkeldiefstal per 1.000 inwoners

Het aantal winkeldiefstallen per 1.000 inwoners.

Geweldsmisdrijven per 1.000 inwoners

Het aantal geweldsmisdrijven. Voorbeelden van geweldsmisdrijven zijn seksuele misdrijven, levensdelicten zoals moord en doodslag en dood en lichamelijk letsel door schuld (bedreiging, mishandeling, etc.).

Diefstal uit woning per 1.000 inwoners

Het aantal diefstallen uit woningen, per 1.000 inwoners.

Vernieling en beschadiging per 1.000

Hieronder vallen brandstichting, alle vormen van vernieling en misdrijven tegen

inwoners

de openbare orde en het openbaar gezag. Voorbeelden van misdrijven tegen de openbare orde en tegen het openbaar gezag zijn opruiing, huis-, computeren lokaalvredebreuk, deelneming aan een criminele of terroristische organisatie, openlijke geweldpleging, godslastering, discriminatie en het doen van een valse aangifte. Omdat het delict mensenhandel vaak onder dezelfde feitcode geregistreerd wordt als het delict mensensmokkel worden deze twee delicten samengeteld en weergegeven bij de gewelds- en seksuele misdrijven.

Jongeren met delict voor rechter

Het percentage jongeren (12 t/m 21 jaar) dat met een delict voor de rechter is verschenen. Tot en met 2015 zijn de cijfers van deze indicator afkomstig van het

104 Programma's

Indicator

Beschrijving Verwey-Jonker Instituut - Kinderen in Tel. De cijfers vanaf 2016 zijn afkomstig van het CBS.

Niet-sporters

Het percentage niet-wekelijkse sporters t.o.v. de bevolking van 19 jaar en ouder. Bevolking van 19 jaar en ouder dat niet minstens één keer per week aan sport doet.

Absoluut verzuim

Het aantal leer- of kwalificatieplichtige jongeren dat absoluut verzuimer is (geweest) gedurende het schooljaar: de jongere is niet ingeschreven bij een onderwijsinstelling en beschikt niet over een vrijstelling. De periodeaanduiding '2022' staat voor schooljaar '2021/2022'.

Relatief verzuim

Het aantal leer- of kwalificatieplichtige leerlingen (per 1.000 leerlingen) waarbij sprake is van meer dan 16 uur ongeoorloofd verzuim gedurende 4 opeenvolgende lesweken. De periodeaanduiding '2022' staat voor schooljaar '2021/2022'.

Voortijdige schoolverlaters totaal (VO +

Vsv’ers zijn jongeren van 12 tot 23 jaar die zonder startkwalificatie het onderwijs

MBO) %

verlaten. Een startkwalificatie is een havo of vwo diploma of minimaal een mbo-2 diploma. Het vsv-percentage staat voor het aantal vsv’ers als percentage van het aantal onderwijsdeelnemers die aan het begin van het schooljaar ingeschreven staan. De periodeaanduiding '2023' staat voor schooljaar '2022/2023'.

Jongeren met jeugdhulp

In percentage van alle jongeren tot 18 jaar, per 1 januari. Hulp en zorg zoals vastgelegd en bedoeld in de Jeugdwet van 2014, die door de zorgaanbieder in natura is verleend. PGB gefinancierde hulp en zorg valt hier dus buiten. Het betreft hulp en zorg aan jongeren en hun ouders bij psychische, psychosociale en of gedragsproblemen, een verstandelijke beperking van de jongere, of opvoedingsproblemen van de ouders. Zorg in Natura wordt direct vergoed aan de zorgverlener zonder tussenkomst van de zorggebruiker. In het kader van de jeugdzorg betekent dit dat de hulp rechtstreeks door de gemeente wordt vergoed. Persoonsgebonden budget (PGB)is een geldbedrag waarmee de zorggebruiker zelf zorg, begeleiding, hulp, hulpmiddelen of voorzieningen in kan kopen. Deze wordt verstrekt via de Sociale verzekeringsbank (SVB) maar is ook afkomstig van de gemeente.

Jongeren met jeugdbescherming

In percentage van alle jongeren tot 18 jaar, per 1 januari. Jeugdbescherming is een maatregel die de rechter dwingend oplegt. Dat gebeurt als een gezonde en veilige ontwikkeling van een kind of jeugdige wordt bedreigd en vrijwillige hulp niet of niet voldoende helpt. Een kind of jongere wordt dan 'onder toezicht gesteld' of ‘onder voogdij geplaatst’.

Jongeren met jeugdreclassering

In percentage van alle jongeren in de leeftijd van 12 tot 23 jaar, per 1 januari. Jeugdreclassering is een combinatie van begeleiding en controle voor jongeren vanaf 12 jaar, die voor hun 18e verjaardag met de politie of leerplichtambtenaar in aanraking zijn geweest en een proces-verbaal hebben gekregen. Indien de persoonlijkheid van de dader of de omstandigheden waaronder de overtreding of het misdrijf is begaan daartoe aanleiding geven, bijvoorbeeld bij jongvolwassenen met een verstandelijke beperking, kan het jeugdstrafrecht eveneens worden toegepast op jongvolwassenen in de leeftijd 18 tot en met 22 jaar. De jongere krijgt op maat gesneden begeleiding van een jeugdreclasseringswerker om te voorkomen dat hij of zij opnieuw de fout ingaat. Jeugdreclassering kan worden opgelegd door de kinderrechter of de officier van Justitie. Jeugdreclassering kan ook op initiatief van de Raad voor de Kinderbescherming in het vrijwillige kader worden opgestart.

Wmo-cliënten met een maatwerkarrangement Aantal per 10.000 inwoners in de betreffende bevolkingsgroep. Een maatwerkarrangement is een vorm van specialistische ondersteuning binnen het kader van de Wmo. Voor de Wmo-gegevens geldt dat het referentiegemiddelde gebaseerd is op 327 deelnemende gemeen

Programma's 105

Indicator

Beschrijving

Functiemenging

De functiemengingsindex (FMI) weerspiegelt de verhouding tussen banen en woningen, en varieert tussen 0 (alleen wonen) en 100 (alleen werken). Bij een waarde van 50 zijn er evenveel woningen als banen.

Vestigingen

Het aantal vestigingen van bedrijven, per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15-65 jaar.

Banen

Onder een baan wordt een vervulde positie verstaan. Dit betreffen zowel fulltimers, parttimers als uitzendkrachten. De indicator betreft het aantal banen per 1.000 inwoners in de leeftijd van 15 tot en met 64 jaar.

% werkloze jongeren

Personen van 16 t/m 22 jaar die als werkzoekende staan ingeschreven bij het UWV WERKbedrijf en tegelijkertijd geen baan hebben als werknemer volgens de Polisadministratie.

Netto arbeidsparticipatie

Het aandeel van de werkzame beroepsbevolking in de bevolking (beroeps- en nietberoepsbevolking). Deze definitie heeft betrekking op personen die in Nederland wonen (exclusief de institutionele bevolking).

Bijstandsuitkeringen

Het aantal personen met een uitkering op grond van de Wet werk en bijstand (WWB, t/m 2014) en de Participatiewet (vanaf 2015). De uitkeringen (leefgeld) aan personen in een instelling, de elders verzorgden, zijn niet inbegrepen. Ook de uitkeringen aan dak- en thuislozen zijn niet inbegrepen.

Lopende re-integratievoorzieningen

Het aantal reintegratievoorzieningen, per 10.000 inwoners in de leeftijd van 15-64 jaar.

Kinderen in een uitkeringsgezin

Percentage kinderen tot 18 jaar die in een gezin leven dat van een bijstandsuitkering moet rondkomen. Bijstandshuishouden is een huishouden waarvan minimaal één lid een bijstandsuitkering ontvangt. Onder bijstand wordt hier uitkeringen aan huishoudens op grond van de Wet werk en bijstand (WWB, tot 2015) en de Participatiewet (vanaf 2015) en het Besluit bijstandsverlening zelfstandigen 2004 (Bbz) verstaan.

Fijn huishoudelijk restafval

Niet gescheiden ingezameld huishoudelijk afval.

Hernieuwbare elektriciteit

Hernieuwbare elektriciteit is elektriciteit die is opgewekt uit wind, waterkracht, zon of biomassa.

Nieuwbouw woningen

Nieuw gebouwde woningen, exclusief overige toevoegingen, zoals transformaties.

Demografische druk

Het aantal personen van 0 tot 20 jaar én 65 jaar of ouder per honderd personen van 20 tot 65 jaar.

Gemiddelde WOZ waarde

De WOZ-waarde van alle woningen. Alle verblijfsobjecten in de Basisregistratie Adressen en Gebouwen (BAG) met minimaal een woonfunctie en eventueel een of meer andere gebruiksfuncties worden als woning aangemerkt.

Woonlasten éénpersoonshuishouden

Som van de gemiddeld betaalde ozb op basis van de gemiddelde woz-waarde van woningen in de gemeente + reinigingsheffing + rioolheffing minus eventuele heffingskorting.

Woonlasten meerpersoonshuishouden

Som van de gemiddeld betaalde ozb op basis van de gemiddelde woz-waarde van woningen in de gemeente + reinigingsheffing + rioolheffing minus eventuele heffingskorting.

106 Programma's

Paragrafen en bijlagen

Paragrafen en bijlagen 107

Paragrafen

Paragrafen en bijlagen 109

Paragraaf lokale heffingen

Paragrafen en bijlagen 111

Overzicht lokale heffingen Onderstaande tabel geeft weer welke opbrengsten uit lokale heffingen zijn geraamd als dekking in de begroting: Omschrijving

Jaarrekening 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

- eigenaren

4.587.848

5.066.608

5.259.156

- gebruikers

823.202

934.666

970.166

Afvalstoffenheffing

3.996.191

3.931.805

4.123.472

Rioolheffing

1.744.158

1.898.919

2.097.549

Toeristenbelasting

82.046

114.523

175.500

Forensenbelasting

8.476

7.084

9.672

Reclamebelasting

81.037

94.150

94.150

Leges bouwvergunningen c.a.

700.815

658.413

658.413

Leges burgerzaken

253.462

440.743

425.743

Leges openbare orde

4.398

13.000

13.000

Marktgelden

2.062

3.100

3.100

Begraafrechten

37.118

78.153

78.153

12.320.812

13.241.164

13.908.074

Onroerende zaakbelastingen:

Totaal

Ontwikkelingen van de lokale lasten / overhead Het raadsakkoord geeft aan dat de lokale lasten de inflatie volgen. In deze begroting houden we rekening met een inflatiepercentage van 3,8%. Concreet houdt dit in dat de totale OZB opbrengst met maximaal 3,8% mag toenemen ten opzichte van het opbrengstenniveau van 2024. Voor de afvalstoffenheffing en rioolheffing is uitgegaan van 100% kostendekking. De definitieve tarieven worden bepaald bij het opstellen van de belastingverordeningen. Deze worden voorgelegd in de raadsvergadering van december 2024.

112 Paragrafen en bijlagen

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://raad.gemeente-steenbergen.nl/api/v1/meetings/1706/documents/20428