CConstaterende datSteenbergen
Koppel je AI →
Document · PDF

Integraal Huisvestingsplan Steenbergen 2024-2040 2419081.pdf

Besluitvormende Vergadering 26 september 2024, gemeente SteenbergenBij agendapunt: 11.: Integraal Huisvestingsplan Steenbergen 2024-2040.12.684 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Technische kwaliteit – (subjectieve) beoordeling van de technische staat van het onderwijsgebouw door het betreffende schoolbestuur en de gemeente. Functionele kwaliteit – (subjectieve) beoordeling van de functionele van het onderwijsgebouw door het betreffende schoolbestuur en de gemeente. Financiën MJOP – gedeeltelijke exploitatielasten (MJOP) in verhouding tot de ICS-benchmark. Financiën GWL – gedeeltelijke exploitatielasten (energielasten) in verhouding tot de ICS-benchmark.

De kansenkaarten zijn gebaseerd op de factsheets. Een beoordeling van groen is goed, oranje is gemiddeld en rood is slecht. Bij een grijze beoordeling ontbreekt er informatie. Opheffingsnorm Het Rijk stelt een minimum aan het aantal leerlingen op een school. Dit heet de opheffingsnorm. Scholen met een leerlingenaantal dat 3 jaar op rij onder de opheffingsnorm valt, verliezen hun inkomsten. Het is vervolgens aan het schoolbestuur om de school in stand te houden of te sluiten. De opheffingsnormen voor het basisonderwijs zijn niet voor alle scholen hetzelfde. Dit is afhankelijk van de zogenaamde leerlingdichtheid in een gemeente. De opheffingsnorm voor de gemeente Steenbergen ligt op 40 leerlingen. Denkrichtingen De denkrichtingen vormen het kader voor de financiële doorrekening (zie hoofdstuk 5). Indien een school meerdere denkrichtingen heeft, dan is in de financiële doorrekening de financieel minst gunstige variant opgenomen. Bij uitvoering van het project komen schoolbestuur en gemeente tot een definitieve keuze middels het opstellen van een haalbaarheidsonderzoek. Hetzelfde geldt voor de ruimtebehoefte bij vervangende (ver)nieuwbouw en/of levensduurverlengende renovatie. Voor nu is het leerlingenaantal in 2040 als voorlopig ijkpunt gekozen. In een haalbaarheidsonderzoek wordt de ruimtebehoefte nader uitgewerkt.

www.icsadviseurs.nl

24/38

4.1 Steenbergen De kern Steenbergen bestaat uit 4 scholen binnen het primair onderwijs en 1 school binnen het voortgezet onderwijs, te weten: ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

Maria Regina KC Kiezelrijk Gummarus Pius X ’t Ravelijn (voortgezet onderwijs)

www.icsadviseurs.nl

25/38

4.1.1 Maria Regina Basisschool Maria Regina is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 2014. Het gebouw valt onder een investeerder en is daarmee niet in eigendom van de gemeente. Onder de VvE vallen de investeerder en de Lowys Porquinstichting. Schoolnaam:

Maria Regina

Bouwjaar schoolbestuur: Kinderopv angorganisatie:

2014 Lowys Porquinstichting Zo kinderopv ang, LPS kinderopv ang, muziekschool

Brinnummer: jaar aantal leerlingen ruimtebehoefte (in m² bv o) beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o)

07MX00

Oktobertelling

prognose →

2023 304 1.729 1.968 239

2024 343 1.925 1.968 43

2025 360 2.011 1.968 -43

2026 375 2.086 1.968 -118

2029 400 2.212 1.968 -244

2034 407 2.247 1.968 -279

2039 386 2.142 1.968 -174

medegebruik saldo (in m² bv o)

0 239

0 43

0 -43

0 -118

0 -244

0 -279

0 -174

ZO kinderopv ang LPS kinderopv ang Muziekschool

336 64 39

336 64 39

336 64 39

336 64 39

336 64 39

336 64 39

336 64 39

Naast de school zijn er geen gebruikers van de onderwijscapaciteit. Zo Kinderopvang, LPS Kinderopvang en de muziekschool maken gebruik van ruimte niet-zijnde onderwijscapaciteit binnen het gebouw. Op basis van de leerlingenprognose heeft de school vanaf 2025 een aanhoudend ruimtetekort. In overleg met de schoolbesturen is hier op dit moment geen sprake van. Het ruimtetekort wordt op de langere termijn wel verwacht. Gebouwanalyse Het gebouw van Maria Regina wordt zowel technisch als functioneel als goed beoordeeld. Op het gebied van het binnenklimaat zijn voornamelijk bij de ventilatie en temperatuur problemen. Huisvestingsscenario Met het aanhoudende ruimtetekort zal Maria Regina op zoek gaan naar een vorm van uitbreiding op de lange termijn. De huidige locatie wordt daarbij in stand gehouden.

www.icsadviseurs.nl

26/38

4.1.2 KC Kiezelrijk Kindcentrum Kiezelrijk is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 1973. Het is vervolgens in 2004 eenmalig uitgebreid. Het gebouw heeft geen renovatie ondergaan. Het Nederlands Hervormd Weeshuis van Steenbergen en Kruisland is de eigenaar van de grond van KC Kiezelrijk. Naast de hoofdlocatie heeft KC Kiezelrijk de beschikking over een semipermanente voorziening op het terrein van ’t Ravelijn. Schoolnaam:

KC Kiezelrijk

Bouwjaar schoolbestuur: Medegebruikers:

1973 Abbo Kindcentra Abbo kinderopv ang, fysiopraktijk Halderberge, Educto

Brinnummer:

15DW00

jaar aantal leerlingen ruimtebehoefte (in m² bv o) beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o)

Oktobertelling

prognose →

2023 156 985 1.174 189

2024 176 1.085 1.174 89

2025 196 1.186 1.174 -12

2026 215 1.281 1.174 -107

2029 258 1.498 1.174 -324

2034 262 1.518 1.174 -344

2039 245 1.432 1.174 -258

medegebruik (enkel) Abbo kinderopv ang medegebruik (dubbel) Abbo kinderopv ang medegebruik (dubbel) Fysiopraktijk Halderberge saldo (in m² bv o)

122 130 130 67

122 130 130 -33

122 130 130 -134

122 130 130 -229

122 130 130 -446

122 130 130 -466

122 130 130 -380

Tijdelijke huisv esting

220

220

220

220

220

220

220

Educto

27

27

27

27

27

27

27

NB: op dit moment wordt uitgezocht welke vierkante meters vanuit welke gelden zijn betaald. Het is de situatie dat niet alle vierkante meters vanuit gemeentewegen zijn bekostigd. Op korte termijn wordt duidelijk om welke meters dit gaat en of dat invloed heeft op bovenstaande tabel. Naast de school maakt Abbo kinderopvang gebruik van onderwijscapaciteit op basis van enkelgebruik. Daarnaast maken Abbo kinderopvang en fysiopraktijk Halderberge gebruik van onderwijscapaciteit op basis van dubbelgebruik. Educto gebruikt ruimten in de overige capaciteit van het gebouw. Op basis van de leerlingenprognose heeft de school op het moment van opstellen van het IHP een ruimtetekort wat gedurende de looptijd van het IHP zal toenemen. Gebouwanalyse Het gebouw van KC Kiezelrijk wordt technisch en op het gebied van het binnenklimaat als matig beoordeeld. Op het gebied van temperatuur zijn er problemen. Functioneel wordt het gebouw als slecht beoordeeld, daar de werkomgeving van de staf vervallen is om meer onderwijslokalen te kunnen realiseren. De verkeersveiligheid wordt als onveilig ervaren. Huisvestingsscenario KC Kiezelrijk heeft een verouderd gebouw en heeft daarnaast een ruimtetekort. Om te komen tot een toekomstbestendige huisvesting zal KC Kiezelrijk overgaan op nieuwbouw.

In het geval van vervangende nieuwbouw zal er ook rekening gehouden moeten worden met de andere partners in het huidige gebouw met de tijdelijke huisvesting, zoals de kinderopvang. Op korte termijn dient er ook een oplossing te komen voor het capaciteitsprobleem tot aan de vervangende nieuwbouw.

www.icsadviseurs.nl

27/38

4.1.3 Gummarus Basisschool Gummarus is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 2004. Het gebouw is vervolgens in 2021 eenmalig uitgebreid. In 2023 is geïnvesteerd in het gebouw waarmee de levensduur met 10 jaar verlengd is. Schoolnaam:

Gummarus

Bouwjaar schoolbestuur: Medegebruikers:

2004 Lowys Porquinstichting Zo Kinderopv ang, fotoclub, Diomedon, Monkey Mov es, TRAFO

Brinnummer:

04SY00

jaar aantal leerlingen ruimtebehoefte (in m² bv o) beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o)

Oktobertelling

prognose →

2023 349 1.955 2.100 145

2024 343 1.925 2.100 175

2025 348 1.950 2.100 150

2026 344 1.930 2.100 170

2029 346 1.940 2.100 160

2034 352 1.971 2.100 129

2039 330 1.860 2.100 240

medegebruik (dubbel) ZO kinderopv ang medegebruik (dubbel) Fotoclub Steenbergen saldo (in m² bv o)

335 295 145

335 295 175

335 295 150

335 295 170

335 295 160

335 295 129

335 295 240

Diomedon Monkey Mov es TRAFO

712 712 712

712 712 712

712 712 712

712 712 712

712 712 712

712 712 712

712 712 712

Naast de school zijn er geen gebruikers van onderwijscapaciteit op basis van enkelgebruik. Zo kinderopvang en fotoclub Steenbergen maken gebruik van onderwijscapaciteit op basis van dubbelgebruik. Als overige capaciteit beschikt de school over een gymzaal waar diverse partijen gebruik van maken. Op basis van de leerlingenprognose is en blijft de school passend binnen de onderwijscapaciteit. Gebouwanalyse Het gebouw van Gummarus wordt op alle facetten als goed beoordeeld. De gymzaal is echter sterk verouderd en behoeft aandacht. Dit wordt buiten het IHP om opgepakt. Huisvestingsscenario Het gebouw wordt als prettig ervaren. In 2033 komt het gebouw echter in aanmerking voor een vernieuwbouw om een toekomstbestendige huisvesting te krijgen.

www.icsadviseurs.nl

28/38

4.1.4 Pius X Basisschool Pius X is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 1932. Het gebouw is vervolgens in 1974, 1982 en 2005 uitgebreid. In 2019 is geïnvesteerd in het gebouw waarmee de levensduur met 10 jaar verlengd is. Schoolnaam:

Pius X

Bouwjaar schoolbestuur: Medegebruikers:

1932 Lowys Porquinstichting LPS Kinderopv ang

Brinnummer:

07BP00

Oktobertelling

prognose →

jaar aantal leerlingen ruimtebehoefte (in m² bv o) beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o)

2023 77 587 767 180

2024 73 567 767 200

2025 76 582 767 185

2026 80 602 767 165

2029 87 638 767 129

2034 88 643 767 124

2039 82 612 767 155

medegebruik(dubbel) LPS kinderopv ang saldo (in m² bv o)

94 180

94 200

94 185

94 165

94 129

94 124

94 155

Naast de school zijn er geen gebruikers van onderwijscapaciteit op basis van enkelgebruik. LPS kinderopvang maakt gebruik van onderwijscapaciteit op basis van dubbelgebruik. Het gebouw beschikt niet over overige capaciteit. Op basis van de leerlingenprognose is en blijft de school passend binnen de onderwijscapaciteit. Gebouwanalyse Het gebouw van Pius X wordt technisch als matig beoordeeld. De functionaliteit en het binnenklimaat worden als redelijk beoordeeld. De veiligheid wordt als goed beoordeeld. Huisvestingsscenario Het gebouw wordt als prettig ervaren. In 2029 komt het gebouw echter in aanmerking voor een vernieuwbouw om een toekomstbestendige huisvesting te krijgen.

www.icsadviseurs.nl

29/38

4.1.5 ’t Ravelijn ’t Ravelijn is de voortgezet onderwijsvoorziening binnen de gemeente Steenbergen. De school is gehuisvest in een gebouw uit het bouwjaar 1960. Het gebouw is nadien in 2011 gerenoveerd. Het gebouw is niet uitgebreid. Schoolnaam:

t Ravelijn

Bouwjaar

1960

schoolbestuur:

OMO

Medegebruikers: Brinnummer:

02FY02

Oktobertelling

prognose →

jaar

2023

2024

2025

2026

2029

2034

aantal leerlingen

518

488

479

448

475

497

504

ruimtebehoefte (in m² bv o)

5.341

5.065

5.015

4.759

4.969

5.146

5.198

beschikbare onderwijscapaciteit

6.278

6.278

6.278

6.278

6.278

6.278

6.278

937

1.213

1.263

1.519

1.309

1.132

1.080

0

0

0

0

0

0

0

937

1.213

1.263

1.519

1.309

1.132

1.080

saldo (in m² bv o) medegebruik saldo (in m² bv o)

2039

Naast de school zijn er geen gebruikers van onderwijscapaciteit op basis van enkelgebruik of dubbelgebruik. KC Kiezelrijk maakt gebruik van de semipermanente voorziening op het terrein van ’t Ravelijn. Deze meters worden dan ook niet meegerekend. Het gebouw beschikt niet over overige capaciteit. Op basis van de leerlingenprognose is en blijft de school passend binnen de onderwijscapaciteit. Gebouwanalyse Het gebouw van ‘t Ravelijn wordt technisch als redelijk beoordeeld. De functionaliteit, het binnenklimaat en de veiligheid worden als goed beoordeeld. De school ervaart echter wel hinder door de slechte bereikbaarheid middels het openbaar vervoer. Huisvestingsscenario Op basis van de renovatie en de spelregels binnen dit IHP komt het gebouw van ’t Ravelijn in 2036 in aanmerking voor een levensduurverlengende renovatie van 40 jaar. ‘t Ravelijn heeft een doordecentralisatie13. De impact van het IHP op de doordecentralisatie-overeenkomst moet na vaststelling worden bekeken. Daarnaast speelt daarin ook mee dat de bouwconjunctuur aan verandering onderhevig is en ook daarvan bekeken moet worden of de bestaande afspraken nog passend zijn. Na vaststelling van het IHP door de gemeenteraad gaan schoolbestuur en gemeente in gesprek.

13 Doordecentralisatie is het feitelijk verleggen van de verantwoordelijkheden van de gemeente op het gebied van de huisvesting naar de

besturen. (Bron: RuimteOK)

www.icsadviseurs.nl

30/38

4.2 Dinteloord De kern Dinteloord bestaat uit 3 scholen binnen het primair onderwijs, te weten: ▪ ▪ ▪

Petrus en Paulus Groen van Prinstererschool De Regenboog

4.2.1 Petrus en Paulus Basisschool Petrus en Paulus is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 1974. Het gebouw is vervolgens in 2009 uitgebreid. In 2022 is geïnvesteerd in het gebouw waarmee de levensduur met 10 jaar verlengd is. Schoolnaam:

Petrus en Paulus

Bouwjaar schoolbestuur: Medegebruikers:

1974 Lowys Porquinstichting Zo kinderopv ang

Brinnummer:

04FZ00

jaar aantal leerlingen ruimtebehoefte (in m² bv o) beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o) medegebruik (dubbel) ZO kinderopv ang saldo (in m² bv o)

Oktobertelling

prognose →

2023 179 1.100 1.167 67

2024 174 1.075 1.167 92

2025 170 1.055 1.167 112

2026 175 1.080 1.167 87

2029 189 1.151 1.167 16

2034 191 1.161 1.167 6

2039 188 1.146 1.167 21

200 67

200 92

200 112

200 87

200 16

200 6

200 21

Naast de school zijn er geen gebruikers van onderwijscapaciteit op basis van enkelgebruik. Zo kinderopvang maakt gebruik van onderwijscapaciteit op basis van dubbelgebruik. Het gebouw beschikt niet over overige capaciteit. Op basis van de leerlingenprognose is en blijft de school passend binnen de onderwijscapaciteit. Gebouwanalyse Het gebouw van Petrus en Paulus wordt technisch als matig beoordeeld. De functionaliteit en het binnenklimaat worden als redelijk beoordeeld. Voornamelijk de toegankelijkheid ontbreekt. De veiligheid wordt ook als redelijk beoordeeld. Huisvestingsscenario Gemeente Steenbergen en de Lowys Porquinstichting zijn in gesprek om te komen tot een nieuwe brede onderwijsvoorziening in Dinteloord. Basisscholen Petrus en Paulus en de Groen van Prinstererschool zullen in deze brede onderwijsvoorziening een plek krijgen.

www.icsadviseurs.nl

31/38

4.2.2 Groen van Prinstererschool De Groen van Prinstererschool is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 1970. Het gebouw is nadien niet uitgebreid of gerenoveerd. Schoolnaam:

Groen van Prinstererschool

Bouwjaar schoolbestuur: Medegebruikers:

1970 Lowys Porquinstichting Zo kinderopv ang

Brinnummer:

07XV00

jaar aantal leerlingen ruimtebehoefte (in m² bv o) beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o) medegebruik (dubbel) ZO kinderopv ang saldo (in m² bv o)

Oktobertelling

prognose →

2023 166 1.035 1.321 286

2024 166 1.035 1.321 286

2025 157 990 1.321 331

2026 160 1.005 1.321 316

2029 162 1.015 1.321 306

2034 164 1.025 1.321 296

2039 161 1.010 1.321 311

212 286

212 286

212 331

212 316

212 306

212 296

212 311

Naast de school zijn er geen gebruikers van onderwijscapaciteit op basis van enkelgebruik. Zo kinderopvang maakt gebruik van onderwijscapaciteit op basis van dubbelgebruik. Het gebouw beschikt niet over overige capaciteit. Op basis van de leerlingenprognose is en blijft de school passend binnen de onderwijscapaciteit. Gebouwanalyse Het gebouw van Groen van Prinstererschool wordt technisch als slecht beoordeeld vanwege een slechte constructie. De functionaliteit en het binnenklimaat worden als redelijk beoordeeld. De veiligheid wordt als matig beoordeeld door de aanwezigheid van hangjeugd op het schoolplein buiten schooltijd. Huisvestingsscenario Gemeente Steenbergen en de Lowys Porquinstichting zijn in gesprek om te komen tot een nieuwe brede onderwijsvoorziening in Dinteloord. Basisscholen Petrus en Paulus en de Groen van Prinstererschool zullen in deze brede onderwijsvoorziening een plek krijgen.

www.icsadviseurs.nl

32/38

4.2.3 De Regenboog De Regenboog is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 1977. Het gebouw is nadien in 2001 eenmalig uitgebreid. Het gebouw heeft geen renovatie ondergaan. Schoolnaam:

De Regenboog

Bouwjaar schoolbestuur: Medegebruikers:

1977 Stichting Samen Onderwijs Maken Kibeo

Brinnummer:

05YQ00

Oktobertelling

prognose →

jaar aantal leerlingen ruimtebehoefte (in m² bv o) beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o)

2023 63 517 865 348

2024 67 537 865 328

2025 71 557 865 308

2026 74 572 865 293

2029 77 587 865 278

2034 78 592 865 273

2039 77 587 865 278

medegebruik (enkel) Kibeo medegebruik (dubbel) Kibeo saldo (in m² bv o)

220 aula 128

220 aula 108

220 aula 88

220 aula 73

220 aula 58

220 aula 53

220 aula 58

Naast de school maakt kinderopvangorganisatie Kibeo gebruik van onderwijscapaciteit op basis van enkelgebruik. Daarnaast maakt Kibeo ook gebruik van onderwijscapaciteit op basis van dubbelgebruik. Het gebouw beschikt niet over overige capaciteit. Gebouwanalyse Het gebouw van De Regenboog wordt technisch en op het gebied van het binnenklimaat als matig beoordeeld. Voornamelijk rond de ventilatie en de temperatuur worden problemen ervaren als gevolg van het ontbreken van een ventilatiesysteem. De functionaliteit en de veiligheid worden als redelijk beoordeeld. Huisvestingsscenario De Regenboog komt in aanmerking voor een vernieuwbouw om het gebouw toekomstbestendig te maken. Zodra de planning rondom de brede schoolvoorziening bekend is, zullen de gemeente en De Regenboog met elkaar in gesprek blijven wat deze ontwikkeling betekent voor het leerlingenaantal van De Regenboog. De effecten van de brede schoolvoorziening worden meegenomen in de renovatieplannen van De Regenboog.

www.icsadviseurs.nl

33/38

4.3 Kruisland De kern Kruisland bestaat uit één school binnen het primair onderwijs, te weten: ▪

De Zonneberg

4.3.1 De Zonneberg De Zonneberg is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 1997. Het gebouw heeft nadien geen uitbreiding of renovatie ondergaan. Schoolnaam:

De Zonneberg

Bouwjaar

1997

schoolbestuur:

Stichting Onderwijs Kruisland

Medegebruikers: Brinnummer:

04RM00

Oktobertelling

prognose →

jaar

2023

2024

2025

2026

2029

2034

aantal leerlingen

164

171

160

166

174

191

182

ruimtebehoefte (in m² bv o)

1.025

1.060

1.005

1.035

1.075

1.161

1.115

beschikbare onderwijscapaciteit

1.300

1.300

1.300

1.300

1.300

1.300

1.300

275

240

295

265

225

139

185

0

0

0

0

0

0

0

275

240

295

265

225

139

185

saldo (in m² bv o) medegebruik saldo (in m² bv o)

2039

Naast de school zijn er geen medegebruikers van de onderwijscapaciteit. Het gebouw beschikt niet over overige capaciteit. Op basis van de leerlingenprognose blijft De Zonneberg passend binnen de onderwijscapaciteit van het gebouw. Gebouwanalyse Het gebouw van De Zonneberg wordt technisch, functioneel, op het gebied van het binnenklimaat en op het gebied van veiligheid als redelijk beoordeeld. Huisvestingsscenario De Zonneberg beschikt over een goed onderwijsgebouw. Op basis van het bouwjaar en de spelregels van het IHP komt de school in 2037 in aanmerking voor een levensduurverlengende renovatie met een scope van 40 jaar.

www.icsadviseurs.nl

34/38

4.4 Nieuw-Vossemeer De kern Nieuw-Vossemeer bestaat uit één school binnen het primair onderwijs, te weten: ▪

Merijntje

4.4.1 Merijntje Basisschool Merijntje is gevestigd in een gebouw uit het bouwjaar 1958. In 2019 is geïnvesteerd in het gebouw waarmee de levensduur met 10 jaar verlengd is. Het gebouw is niet uitgebreid. Schoolnaam:

Merijntje

Bouwjaar

1958

schoolbestuur:

Lowys Porquinstichting

Medegebruikers: Brinnummer:

03XP00

Oktobertelling

prognose →

jaar

2023

2024

2025

2026

2029

2034

aantal leerlingen

124

139

149

161

178

187

179

ruimtebehoefte (in m² bv o)

824

899

949

1.010

1.095

1.141

1.100

1.234

1.234

1.234

1.234

1.234

1.234

1.234

410

335

285

224

139

93

134

beschikbare onderwijscapaciteit saldo (in m² bv o) medegebruik saldo (in m² bv o)

2039

0

0

0

0

0

0

0

410

335

285

224

139

93

134

Naast de school zijn er geen medegebruikers van de onderwijscapaciteit. Het gebouw beschikt niet over overige capaciteit. Op basis van de leerlingenprognose blijft basisschool Merijntje passend binnen de onderwijscapaciteit van het gebouw. Gebouwanalyse Het gebouw van basisschool Merijntje wordt technisch, functioneel en op het gebied van veiligheid en op het als goed beoordeeld. Op het gebied van binnenklimaat wordt het gebouw als redelijk beoordeeld. Het gebouw kent een eenvoudige opzet en is daarmee beperkt op het gebied van duurzaamheid. Huisvestingsscenario Basisschool Merijntje beschikt over een als prettig ervaren onderwijsgebouw. Op basis van de investering in 2019 komt het gebouw in 2029 in aanmerking voor een levensduurverlengende renovatie met een scope van 40 jaar.

www.icsadviseurs.nl

35/38

5. Financiële kaders en werkwijze Om de kwaliteit van de onderwijshuisvesting te waarborgen, investeren de gemeente en schoolbesturen vanuit een vast wettelijk kader in schoolgebouwen. Het bekostigen van de opgenomen ambities wordt in deze paragraaf vertaald naar (financiële) uitgangspunten die gehanteerd worden in dit IHP. Er wordt daarbij onderscheidt gemaakt tussen de investering van de gemeente en de investering vanuit het schoolbestuur. De genoemde investeringsbedragen zijn prijspeil maart 2024 en inclusief btw.

5.1 Uitgangspunten In het visiedeel bij ‘type maatregelen’ is stilgestaan bij de verschillende scenario’s die binnen dit IHP te onderscheiden zijn. Voor elk scenario is aangegeven wie de verantwoordelijkheid heeft voor het uitvoeren van het scenario en wat het bijbehorende budget is. De uitgangspunten die hieruit voortvloeien met betrekking tot het bepalen van de investeringen worden hieronder ter verduidelijking op een rij gezet. Bij het bepalen van de investeringen zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: ▪ Alle bedragen zijn inclusief btw en prijspeil maart 2024. ▪ Voor (ver)nieuwbouw wordt uitgegaan van een bandbreedte voor het stichtingskostenbedrag van € 3.750,- tot € 4.100,- per bruto vierkante meter. ▪ Het realiseren van de duurzaamheidsambitie is een gezamenlijke verantwoordelijkheid van de gemeente en schoolbesturen als mogelijke bouwheren. ▪ De gemeente is vanuit wet- en regelgeving verantwoordelijk voor de bekostiging van BENG en overige voorschriften inzake verplichte energiemaatregelen zoals aardgas loos bouwen bij nieuwbouw. ▪ De schoolbesturen dragen bij in de realisatie van voorzieningen via een bijdrage. Deze bijdrage moet per situatie worden bekeken in een businesscase. De bijdrage bestaat uit exploitatiegerichte investeringen met een redelijke terugverdientijd van vijftien jaar en die passen binnen het Onderwijsaccountsprotocol.

▪ Bij nieuwbouw wordt uitgegaan van een levensduur van 40 jaar. ▪ Bij vernieuwbouw wordt uitgegaan van ingrepen die de levensduur met tenminste 40 jaar verlengen. ▪ Bij renovatie wordt uitgegaan van ingrepen die de levensduur met tenminste 25 jaar verlengen. Kosten die niet zijn meegenomen in de berekeningen: ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

kosten voor aankoop van grond en eventuele aanpassingen aan de infrastructuur/openbare ruimte; kosten voor grondsanering; kosten voor het verwijderen van tijdelijke huisvesting; contextuele factoren of locatie gebonden kosten; verhuiskosten; mogelijke kosten voor eerste inrichting onderwijsleerpakket en meubilair; kosten en baten bij het eventueel afstoten van locaties en gebouwen.

5.2 Investering schoolbesturen In het kader van het voorliggende IHP is eveneens de ambitie geformuleerd om een hoger kwaliteitsniveau te realiseren dan het wettelijke Bouwbesluit en zijn hierover met schoolbesturen afspraken gemaakt. De schoolbesturen dragen, in het geval van nieuwbouw en vernieuwbouw, bij aan het behalen van de gewenste duurzaamheidsambities. Per scenario komt dit uit op de volgende indicatieve bijdrage vanuit het schoolbestuur: ▪

(Ver)nieuwbouw: Aanvullend op de bijdrage van de gemeente dragen de schoolbesturen bij aan het behalen van verdere duurzaamheidsambities (ENG/ 0-op-de-meter). Indicatief dient rekening te worden gehouden met een aanvullende bijdrage van €200,- per m² bvo voor ENG en €310,- per m² bvo voor 0-op-

www.icsadviseurs.nl

36/38

▪

de-meter. De haalbaarheid van de ambities en de kosten die daarbij komen kijken zijn gebouw (en project) specifiek. De hoogte van de bijdrage zal dus per project verschillen. In de basis geldt dat het schoolbestuur hieraan mag bijdragen indien dit vanuit een exploitatievoordeel kan worden gedekt. Hierbij dient zowel naar effecten op de energiekosten, als naar de verwachte onderhoudskosten te worden gekeken. Op basis van een businesscase dient de exacte bijdrage vanuit het schoolbestuur en de te realiseren duurzaamheidsambities inzichtelijk te worden gemaakt en te worden verantwoord. In stand houden: Het schoolbestuur is verplicht om vanuit haar materiele instandhoudingsvergoeding (MIvergoeding) het onderhoud en de Erkende Maatregelen (Wet Milieubeheer) uit te voeren.

5.3 Totale investering IHP Op basis van de denkrichtingen, zoals deze in het rapport staan beschreven, bedraagt de investering voor gemeente Steenbergen afgerond € 66.629.000,- (op basis van het indicatieve bedrag 2024 en inclusief indexeringen) op basis van de eerder genoemde uitgangspunten op het gebied van (ver)nieuwbouw en renovatie. In het uiteindelijke politiek-bestuurlijke besluitvormingsproces rond het IHP moet blijken in welk tempo de gemeente Steenbergen in staat is de benodigde investeringen te plegen. In paragraaf 5.4 is de onderbouwde fasering opgenomen. Hierbij moet wel opgemerkt worden dat wanneer een gemeente investeringen in onderwijshuisvesting temporiseert, het schoolbestuur verplicht wordt om langere tijd in bestaande oude gebouwen te blijven investeren vanuit hun exploitatietaak. Daarmee wordt maatschappelijk geld ingezet dat niet optimaal tot haar recht komt.

5.4 Fasering Hieronder is de gewenste fasering van de investeringen voortkomend uit het IHP Steenbergen weergegeven: ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

KC Kiezelrijk: tijdelijke uitbreiding Petrus en Paulus: nieuwbouw brede schoolvoorziening Groen van Prinstererschool: nieuwbouw brede schoolvoorziening KC Kiezelrijk: nieuwbouw De Regenboog: levensduurverlengende renovatie Maria Regina: uitbreiding Pius X: levensduurverlengende renovatie Merijntje: levensduurverlengende renovatie ’t Ravelijn: levensduurverlengende renovatie De Zonneberg: levensduurverlengende renovatie

www.icsadviseurs.nl

2025 2026 2026 2027 2028 2028 2029 2029 2036 2037

37/38

De hoogste kwaliteitseisen aan onze dienstverlening. Een goed gebouw begint met het beste idee. Colofon Datum: Auteur(s):

28 juni 2024 Florine Meijering en Onno Damen

info@icsadviseurs.nl 088 - 235 04 27

www.icsadviseurs.nl

38/38

www.icsadviseurs.nl

Onderdeel van ICS Ruimteregiegroep BV

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://raad.gemeente-steenbergen.nl/api/v1/meetings/1721/documents/20315