Bijlage economische barometer 2020 Steenbergen 2136907.pdf
Tekst van het document
15%
€ 500 € 400
447
493 10,4%
466
478
485
491
10%
5% € 300 2,6%
1,6%
1,3%
0%
€ 200 -5%
€ 100 -5,6%
€0
-10% 2014
2015
2016
2017
2018
2019
Steenbergen, absoluut Steenbergen, ontwikkeling
Bron: LISA
Economische Barometer Steenbergen 2020
37 van 76
In figuur 4.7 is de geïndexeerde ontwikkeling van de toegevoegde waarde in de periode van 2014 tot 2019 van Steenbergen vergeleken met die van haar referentiegemeenten, de Brabantse Wal en Nederland. De ontwikkeling van de toegevoegde waarde over de periode 2014-2019 is in Steenbergen vergelijkbaar met de landelijke ontwikkeling en met die van de referentiegemeenten. Dit is vooral het gevolg van een dip in 2016. In vergelijking met de Brabantse Wal is de ontwikkeling van de gecreëerde toegevoegde waarde positief. Figuur 4.7 - Geïndexeerde ontwikkeling toegevoegde waarde in constante prijzen, Steenbergen vergeleken 130
Steenbergen
125
Brabantse Wal Referentie Steenbergen
120
Nederland
115 110 105 100 95 90 85 80 2014
2015
2016
2017
2018
2019
Bron: LISA
4.2
Werkgelegenheidsfunctie
De werkgelegenheidsfunctie geeft de verhouding weer tussen het aantal banen en de totale beroepsbevolking (werkend en werkloos). De beschikbaarheid van voldoende banen voor de gehele beroepsbevolking is van belang voor een goede aansluiting tussen vraag en aanbod op de arbeidsmarkt.
Steenbergen kent relatief lage werkgelegenheidsfunctie Tussen 2014 en 2020 schommelt de verhouding tussen het aantal banen en de totale beroepsbevolking in Steenbergen jaarlijks tussen de 54-56 banen per 100 inwoners met een dieptepunt van 52 banen per 100 inwoners in 2018 (figuur 4.2). In vergelijking met landelijk, de referentiegemeenten en de gehele Brabantse Wal is de werkgelegenheidsfunctie in Steenbergen laag. Tabel 4.2 Werkgelegenheidsfunctie, Steenbergen vergeleken (2014–2020) Gebied
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Steenbergen
55%
56%
54%
55%
52%
54%
54%
Brabantse Wal
80%
78%
78%
79%
78%
79%
-
Referentie
68%
71%
71%
73%
73%
74%
-
Nederland
92%
92%
93%
94%
95%
96%
-
Bron: Vestigingenregister West-Brabant, LISA en CBS
Economische Barometer Steenbergen 2020
38 van 76
4.3
Werkgelegenheid naar grootteklasse
De laatste jaren is het aantal bedrijven in Steenbergen – en de rest van Nederland – toegenomen. Zelfstandigen zonder personeel (zzp’ers) zijn een belangrijke drijver voor deze (landelijke) trend. In de periode van 2014 tot 2020 is het aantal bedrijven met maximaal één baan van 12 uur of meer per week – ook wel: fulltimebaan (bron: LISA) – toegenomen met 20 procent. Tabel 4.3 - Ontwikkeling aantal bedrijven in Steenbergen, naar grootteklasse Grootteklasse
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19 - ′20
Absoluut
%
%
%
Geen banen van ≥12 uur
356
16%
29%
9%
1 baan van ≥12 uur
1.291
58%
20%
5%
2 t/m 9 banen van ≥12 uur
496
22%
-8%
-1%
10 t/m 49 banen van ≥12 uur
74
3%
11%
4%
50 t/m 99 banen van ≥12 uur
8
0%
-13%
0%
4
0%
-25%
0%
2.229
100%
15%
4%
100 en meer banen ≥12 uur Totaal
2020
Bron: Vestigingenregister West-Brabant In 2020 zijn er 6 procent meer zzp’ers dan in 2019 (tabel 4.4). De werkgelegenheid bij bedrijven met 2 tot 10 werknemers (-4%) en met 100 en meer werknemers (-3%) daalde. Op de langere termijn zijn vergelijkbare ontwikkelingen te zien. Tussen 2014 en 2020 groeide het aantal zzp’ers met een kwart (24%). Bij de bedrijven met 2 tot 10 werknemers (-3%) en 100 en meer werknemers (-20%) was er een daling. Ook is er op de lange termijn (2014-2020) een banenkrimp bij bedrijven met 50 tot 100 werknemers. In totaal nam de werkgelegenheid tussen 2014 en 2020 met 7 procent toe. Tabel 4.4 - Ontwikkeling aantal banen in Steenbergen, naar grootteklasse Grootteklasse
2020 Absoluut
%
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19 - ′20
%
%
Geen banen van ≥12 uur
403
5%
41%
8%
1 baan van ≥12 uur
1.390
18%
24%
6%
2 t/m 9 banen van ≥12 uur
2.274
30%
-3%
-4%
10 t/m 49 banen van ≥12 uur
2.208
29%
25%
5%
50 t/m 99 banen van ≥12 uur
732
10%
-8%
1%
100 en meer banen ≥12 uur
615
8%
-20%
-3%
Totaal
7.622
100%
7%
2%
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
39 van 76
Middelbedrijven belangrijk voor werkgelegenheid Steenbergen Hoewel het aantal zzp’ers groot is, zijn ze maar verantwoordelijk voor zo’n 17 procent van de werkgelegenheid in Steenbergen (figuur 4.8). Bedrijven met meer dan 2 en minder dan 50 banen zorgen voor bijna de helft van de werkgelegenheid (59%), in de Brabantse Wal is dit minder dan de helft (42%). In vergelijking met de Brabantse Wal, de referentiegemeenten en landelijk zijn in Steenbergen relatief weinig mensen werkzaam bij bedrijven met 100 of meer banen. Figuur 4.8 - Procentuele verdeling werkgelegenheid naar grootteklasse, Steenbergen vergeleken (2019) Steenbergen
5%
Brabantse 3% Wal Referentie
4%
Nederland 3% 0%
17%
31%
12%
19%
15% 12%
23%
20%
30%
40% 1
9%
20%
9% 50%
2 t/m 9
34%
60%
10 t/m 49
8%
33%
29% 23%
Geen fulltime banen
10%
10%
24% 18%
10%
28%
70% 50 t/m 99
80%
90%
100%
100 en meer
Bron: Vestigingenregister West-Brabant en LISA Tabel 4.5 geeft inzicht in de grootste profit en non-profit werkgevers in de gemeente Steenbergen op basis van grootteklasse-indeling. Tabel 4.5 - Top 10 vestigingen op basis van het totale aantal werkzame personen, Steenbergen (2020) Profit: top 10 bedrijven in aantal banen
Non-profit: top 10 organisaties in aantal banen
Naam
Grootte-
Naam
Grootte-
Cosun Beet Company
250-500
Gemeente Steenbergen
100-250
Jumbo Supermarkten B.V.
100-250
Stichting Tantelouise Vivensis Zorg
100-250
Fujifilm Imaging Products & Solutions
100-250
Hof van Nassau
50-100
Albert Heijn B.V.
100-250
OMO Sch.gr. Bergen op Zoom eo; 't Ravelijn
50-100
Jmt International
50-100
Stichting Tantelouise Vivensis Zorg,
25-50
klasse
klasse
Zorgcentrum Onze Stede B.V.
Zorgcentrum de Vosseme Databyte BV
50-100
Stichting Tantelouise Vivensis Zorg,
25-50
Zorgcentrum de Nieuwe H Insulcon BV
50-100
Gummarusschool
25-50
Dawn Foods International B.V.
50-100
Maria Regina School
25-50
Van Adrichem Kwekerijen B.V.
50-100
Woonlocatie Dinteloord
25-50
Progmatic
25-50
Zorghuys Steenbergen B.V.
0-25
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
40 van 76
4.4
Economische structuur van Steenbergen
Landbouw en groot- en detailhandel grootste werkverschaffers De groot- en detailhandel en landbouwsector zijn met beide 20 procent van de banen de grootste sectoren van Steenbergen (tabel 4.6). Daarnaast zorgen zakelijke dienstverlening (13%), zorg (12%) en industrie (11%) voor een noemenswaardig deel van de werkgelegenheid in de gemeente. In absolute zin zijn er in 2020 ruim 100 banen bijgekomen ten opzichte van 2019 (+2%). In de landbouwsector zijn er 65 banen bijgekomen (+4%). In de industriesector daalde het aantal banen met 33 stuks (-4%). Ten opzichte van 2014 groeide absoluut gezien de werkgelegenheid in de landbouwsector (+261 banen). Het aantal banen in de groot- en detailhandel (-87 banen) en de vervoer & opslag (-72 banen) nam in deze periode het sterkst af. Tabel 4.6 - Ontwikkeling werkgelegenheid Steenbergen, naar sector Sector
2020
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19 - ′20
%
%
Absoluut
%
Landbouw
1.527
20%
15%
21%
Industrie
808
11%
14%
9%
Nutsbedrijven
32
0%
-14%
-11%
Bouw
433
6%
15%
21%
Handel
1.524
20%
-5%
-5%
Vervoer en opslag
150
2%
-35%
-32%
Horeca
256
3%
-3%
-6%
Informatie en communicatie
154
2%
74%
73%
Financiële instellingen
46
1%
-30%
-34%
Zakelijke dienstverlening
996
13%
5%
8%
Overheid
137
2%
7%
10%
Onderwijs
312
4%
15%
22%
Zorg
879
12%
8%
11%
Overige diensten
368
5%
4%
9%
Totaal
7.622
100%
6%
7%
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
41 van 76
Landbouw en (detail)handel leveren grootste bijdrage aan toegevoegde waarde In 2019 dragen de handel en landbouw het meest bij aan de gecreëerde toegevoegde waarde in Steenbergen (figuur 4.9). Daarna volgen de zakelijke dienstverlening en de industriesector. Deze twee sectoren zorgen voor een relatief groot deel van de toegevoegde waarde in vergelijking met hun werkgelegenheidsaandeel. Bij de zorgsector en de overige dienstverlening is het omgekeerde het geval. Figuur 4.9 - Sectorale verdeling werkgelegenheid (WP) en toegevoegde waarde (TW) in Steenbergen (%, 2019) Landbouw Industrie Nutsbedrijven Bouw Handel Vervoer en opslag Horeca Informatie en communicatie Fincanciële instellingen Zakelijke diensten Overheid Onderwijs Zorg
WP
TW
Overige diensten 0%
5%
10%
15%
20%
25%
Bron: Vestigingenregister West-Brabant en LISA N.B.: Toegevoegde waarde 2020 nog niet beschikbaar.
Economische Barometer Steenbergen 2020
42 van 76
Relatief sterke groei banen en toegevoegde waarde in ICT, industrie, bouw en landbouw In Steenbergen zijn de groot- en detailhandel, landbouwsector, de zakelijke dienstverlening, de industrie en de zorg de grootste werkgevers. Tussen 2014 en 2019 heeft in de vervoer en opslag, de financiële sector en nutsbedrijven zowel een banenkrimp als een afname in gecreëerde toegevoegde waarde plaatsgevonden. In de groot- en detailhandel nam het aantal banen af en nam de gecreëerde toegevoegde waarde iets toe. Over 2014-2019 groeide de ICT-sector zowel qua werkgelegenheid (+74%) als gecreëerde toegevoegde waarde (+132%) het sterkst. Ook de landbouwsector, industrie en bouwsector maakten ten opzichte van 2014 een positieve ontwikkeling door qua werkgelegenheid en gecreëerde toegevoegde waarde. Figuur 4.10 - Ontwikkeling werkgelegenheid (WP) en toegevoegde waarde (TW) in Steenbergen naar sector (in %, 2014-2019) Landbouw Industrie Nutsbedrijven Bouw Handel Vervoer en opslag Horeca Informatie en communicatie Fincanciële instellingen Zakelijke diensten Overheid Onderwijs Zorg
WP
Overige diensten -60%
-40%
-20%
0%
20%
40%
60%
80%
100%
TW 120%
140%
Bron: Vestigingsregister West-Brabant en LISA N.B.: Toegevoegde waarde 2020 nog niet beschikbaar.
Economische Barometer Steenbergen 2020
43 van 76
Sterke banenkrimp bij logistiekbedrijven en financiële instellingen Tussen 2014 en 2019 was de banenontwikkeling in relatieve zin in de logistieksector, financiële sector en nutsbedrijven in Steenbergen negatiever dan in Nederland gemiddeld (figuur 4.11). In de ICT-sector groeide de werkgelegenheid in Steenbergen (+74%) duidelijk meer dan landelijk (+19%). Dit is geldt ook voor de landbouwsector, het onderwijs en de industrie. Figuur 4.11 - Procentuele ontwikkeling werkgelegenheid, Steenbergen vergeleken met Nederland (2014-2019) Landbouw
Steenbergen
Industrie
Nederland
Nutsbedrijven Bouw Handel Vervoer en opslag Horeca Informatie en communicatie Fincanciële instellingen Zakelijke diensten Overheid Onderwijs Zorg Overige diensten Totaal -60%
-40%
-20%
0%
20%
40%
60%
80%
Bron: Vestigingsregister West-Brabant en LISA
Economische Barometer Steenbergen 2020
44 van 76
Zzp’ers belangrijke drijver voor bedrijvenpopulatie en werkgelegenheid In totaal zijn er ruim 1.652 zzp’ers (zelfstandige ondernemers met exact één fulltime werkzaam persoon en geen andere werkzame personen) in Steenbergen: 22 procent van de totale werkgelegenheid in de gemeente. Het aantal zzp’ers in de gemeente is toegenomen met 7 procent ten opzichte van 2019 (tabel 4.7). In relatieve zin is het laatste jaar het aantal zzp’ers vooral toegenomen in het onderwijs (+22%), de logistiek (+16%) en de industrie (+14%). Tabel 4.7 - Procentuele verdeling en ontwikkeling zzp’ers per sector, Steenbergen Sector
2020
Landbouw
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19 - ′20
Absoluut
%
%
Absoluut
142
9%
54%
6%
Industrie
116
7%
71%
14%
Bouw
262
16%
32%
4%
Handel
224
14%
27%
9%
Vervoer en opslag
51
3%
55%
16%
Horeca
18
1%
80%
0%
Informatie en communicatie
55
3%
20%
10%
Financiële instellingen
12
1%
33%
-14%
Zakelijke diensten
360
22%
37%
3%
Overheid
0
0%
-
-
Onderwijs
67
4%
72%
22%
Zorg
136
8%
32%
7%
Overige diensten
206
12%
12%
7%
Totaal
1.652
100%
35%
7%
Bron: vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
45 van 76
De zakelijke dienstverlening (36%), bouw (61%) en groot- en detailhandel (13%) hebben in absolute zin de meeste zzp’ers (tabel 4.7). Steenbergen kent in vergelijking met landelijk een hoge vertegenwoordiging van zzp’ers in de bouwsector, de ICT-sector, de financiële sector, het onderwijs en de logistieksector (tabel 4.8). Tabel 4.8 - Aandeel zzp’ers in totale werkgelegenheid per sector, Steenbergen vergeleken (2019) Sector
Steenbergen
Brabantse Wal
Referentie
Nederland
Landbouw
9%
11%
12%
15%
Industrie
12%
5%
8%
4%
Bouw
61%
39%
32%
28%
Handel
13%
10%
11%
9%
Vervoer en opslag
30%
5%
5%
7%
Horeca
7%
6%
6%
5%
Informatie en
32%
43%
37%
22%
29%
11%
16%
4%
36%
32%
36%
25%
communicatie Financiële instellingen Zakelijke diensten Overheid
0%
0%
0%
0%
Onderwijs
19%
13%
19%
11%
Zorg
15%
9%
13%
9%
Overige diensten
55%
50%
50%
38%
Totaal
21%
14%
16%
13%
Bron: vestigingenregister West-Brabant en LISA
Economische Barometer Steenbergen 2020
46 van 76
Sectoren uitgelicht
Economische Barometer Steenbergen 2020
47 van 76
5
Sectoren uitgelicht
Dit hoofdstuk gaat over de economische ontwikkeling van enkele gemeentelijke speerpuntsectoren. Na de zorgsector komen de groot- en detailhandel, industrie, recreatie en toerisme, logistiek en agrofoodsector aan bod. Highlights: • Er werken in 2020 879 mensen bij 199 bedrijven in de zorgsector in de gemeente Steenbergen. • Ten opzichte van 2014 groeit het aantal vestigingen dan het aantal banen (het gemiddelde aantal banen per vestiging neemt dus af). • Er zijn 1.524 banen in de groot- en detailhandel bij 360 bedrijven. Het aantal vestigingen is in 2020 opnieuw toegenomen, terwijl het aantal banen het laatste jaar licht is afgenomen • Tussen 2019 en 2020 (september) is het aantal verkooppunten exclusief leegstand in Steenbergen licht afgenomen. De totale winkelvloeroppervlakte bleef in dezelfde periode nagenoeg gelijk. • In 2020 staat 19 procent van de verkooppunten en 8 procent van de totale winkelvloeroppervlakte in de gemeente leeg. Ten opzichte van 2019 is de hoeveelheid leegstaande winkelmeters in de gemeente met een tiende afgenomen. • In 2020 werken 808 personen bij 147 vestigingen in de Steenbergse industriesector. Het aantal banen in de industriesector in Steenbergen fluctueert de afgelopen jaren en is ten opzichte van 2014 iets toegenomen. Daarentegen laat de bedrijvenpopulatie de laatste jaren een duidelijke toename zien.
• In 2020 zijn er in de logistiek 150 banen bij 69 logistiekbedrijven. Het aantal vestigingen in de vervoer- en opslagsector is sinds 2014 licht gegroeid. Het aantal banen nam in deze periode af. • In 2020 zijn er 308 banen in recreatie en toerisme bij 137 bedrijfsvestigingen in Steenbergen. Het aantal banen is minder dan in 2014, met name de laatste jaren is er een daling. Het aantal vestigingen is ten opzichte van 2014 gestegen en bleef het afgelopen jaar stabiel. • In 2020 zijn in Steenbergen 2.222 mensen in de agrofood werkzaam bij 341 bedrijven. Hiermee valt 29,1 procent van de totale werkgelegenheid en 15,3 procent van de gehele bedrijvenpopulatie onder de noemer van agrofood. De werkgelegenheid in de agrofoodsector laat in Steenbergen met enkele schommelingen een stijgende lijn zien. Tussen 2019 en 2020 bleef het aantal banen nagenoeg gelijk en nam het aantal vestigingen licht toe.
Economische Barometer Steenbergen 2020
48 van 76
5.1
Zorg en welzijn
Lichte toename aantal arbeidsplaatsen en zorginstellingen In 2020 zijn er in de gemeente 879 banen in de gezondheidszorg, verdeeld over 199 vestigingen. De laatste jaren is de werkgelegenheid in de zorgsector licht toegenomen (figuur 5.1). Het aantal vestigingen nam ook opnieuw licht toe. Ten opzichte van 2014 groeit het aantal bedrijven harder dan het aantal banen. Dit betekent dat de gemiddelde omvang van bedrijven in de zorgsector iets kleiner wordt. Verder is slechts 0,5 procent van het totale aantal arbeidsplaatsen in de zorg en welzijn ingevuld door uitzendkrachten. Figuur 5.1 - Geïndexeerde ontwikkeling aantal bedrijven en banen in zorg (2014-2020) 120 115 110 105 100 95
Banen
Vestigingen
2019
2020
90 2014
2015
2016
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
2017
2018
In tabel 5.1 is de verdeling en de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de zorg weergegeven. In Steenbergen vertegenwoordigen zowel de gezondheidszorg als verpleging vier tiende van de werkgelegenheid in de zorg (respectievelijk: 39% en 42%). Tussen 2014 en 2020 steeg het aantal banen alleen in de gezondheidszorg. Ten opzichte van 2019 nam vooral het aantal banen in de verpleging en de maatschappelijke dienstverlening (zonder overnachting) toe. Tabel 5.1 - Ontwikkeling aantal banen in de drie grootste categorieën in de zorg Categorie
2020
Ontw.
Ontw.
′14- ′20
′19- ′20
Absoluut
%
Absoluut
Absoluut
Gezondheidszorg
340
39%
24
2
Verpleging verzorging en
370
42%
-18
15
169
19%
-2
6
879
100%
4
23
begeleiding met overnachting Maatschappelijke dienstverlening zonder overnachting Totaal
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
49 van 76
5.2
Groot- en detailhandel
Lichte afname werkgelegenheid groot- en detailhandel In 2020 zijn in Steenbergen 1.524 personen werkzaam in de groot- en detailhandel verdeeld over 360 vestigingen. Het aantal vestigingen is in 2020 opnieuw toegenomen, terwijl het aantal banen het laatste jaar licht is afgenomen (-9 banen) (figuur 5.2). Van de totale werkgelegenheid in de sector wordt 1,0 procent ingevuld door uitzendkrachten. Figuur 5.2 - Geïndexeerde ontwikkeling aantal bedrijven en banen in de groot- en detailhandel (2014-2020) 110 105 100 95
Banen Vestigingen
90
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Bron: Vestigingenregister West-Brabant Ruim de helft van de totale werkgelegenheid in de handelssector in Steenbergen is afkomstig uit de detailhandel (61%). In vergelijking met 2019 is het aantal banen hier min of meer gelijk gebleven. Ten opzichte van 2014 zijn hier 45 banen verdwenen. In totaal zijn er in de groot- en detailhandel 87 banen minder dan in 2014 (tabel 5.2). Tabel 5.2 - Ontwikkeling aantal banen in de drie grootste categorieën in de handel, Steenbergen Categorie
Handel in en reparaties van
2020
Ontw.
Ontw.
′14- ′20
′19- ′20
Absoluut
%
Absoluut
Absoluut
159
10%
-1
3
442
29%
-41
-14
auto’s e.d. Groothandel en handelsbemiddeling Detailhandel
923
61%
-45
2
Totaal
1.524
100%
-87
-9
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
50 van 76
Lichte afname van verkooppunten, winkelmeters blijft nagenoeg gelijk Tussen 2019 en 2020 (september) is het aantal verkooppunten exclusief leegstand in Steenbergen licht afgenomen van 102 naar 99 (-3%) (figuur 5.3). De totale winkelvloeroppervlakte bleef in dezelfde periode nagenoeg gelijk (2020: 28.328 m2) (figuur 5.4). De winkelmeters bij de mode & luxe verkooppunten nam iets af (-6%). In de ‘detailhandel overig’ nam het aantal winkelmeters juist toe (+24%).
0
20 Dagelijks
40 Mode & Luxe
60
11
80
Vrije Tijd
In/Om Huis
9
26
25
6 6
33
2019
28
31
2020
26
Figuur 5.3 - Aantal winkels in Steenbergen, exclusief leegstand
100 Detailhandel overig
120
Bron: Locatus (peildatum: september)
0
5.000 Dagelijks
10.000 Mode & Luxe
15.000 20.000 25.000 Vrije Tijd In/Om Huis Detailhandel overig
2.326 1.881
10.423
10.467
470 470
2019
6.469
9.069
2020
6.096
8.969
Figuur 5.4 - Aantal m² winkelvloeroppervlak in Steenbergen, exclusief leegstand
30.000
Bron: Locatus (peildatum: september)
Economische Barometer Steenbergen 2020
51 van 76
Leegstaande winkelmeters Steenbergen neemt met een tiende af Het centrum van Steenbergen beschikt over het grootste deel van het totale winkelvloeroppervlak in de gemeente. Tevens heeft het centrum in vergelijking met andere winkelgebieden in de gemeente een relatief hoog leegstandspercentage14 (figuur 5.5). Het gaat hier om 14 procent leegstaand winkelvloeroppervlak. In 2020 staat 19 procent van de verkooppunten en 8 procent van de totale winkelvloeroppervlakte in de gemeente leeg. Ten opzichte van 2019 is de hoeveelheid leegstaande winkelmeters in de gemeente met een tiende afgenomen, van 4.272 m2 in 2019 naar 3.811 m2 in 2020 (-11%). Het aantal leegstaande verkooppunten nam in deze periode af met 2 (2020: 23 leegstaande verkooppunten). Figuur 5.5 - Aantal m² winkelvloeroppervlak in Steenbergen per winkelgebied Centrum Steenbergen Bedrijfsterrein Centrum Dinteloord Bebouwde kom Centrum Kruisland Buiten bebouwde kom 0
5.000 Dagelijks
10.000 Niet-dagelijks
15.000 Leegstand
Bron: Locatus (peildatum: september)
14
Leegstand detailhandel is het aandeel leegstaande winkelvloeroppervlakte detailhandel ten opzichte van de totale winkelvloeroppervlakte
detailhandel incl. leegstand (berekend met correctiefactor Locatus).
Economische Barometer Steenbergen 2020
52 van 76
5.3
Industrie
Sterke vertegenwoordiging in vervaardiging van voedingsmiddelen Het aantal banen in de industriesector in Steenbergen fluctueert de afgelopen jaren en is ten opzichte van 2014 met 10 procent toegenomen (figuur 5.6). De bedrijvenpopulatie laat de laatste jaren een duidelijke toename zien. In de industriesector in de gemeente zijn 808 personen werkzaam, verdeeld over 147 vestigingen. Ongeveer een op de negen (11,3%) banen zijn uitzendbanen. Figuur 5.6 - Geïndexeerde ontwikkeling aantal bedrijven en banen in industrie (2014-2020) 150 Banen
140
Vestigingen
130 120 110 100 90 2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Bron: Vestigingenregister West-Brabant In de gemeente valt meer dan de helft van de arbeidsplaatsen in de industrie onder de vervaardiging van voedingsmiddelen (56%) (tabel 5.3). Ten opzichte van 2014 is het aantal arbeidsplaatsen toegenomen met 70 banen (+9,5%). Het afgelopen jaar daalde het aantal banen met 33 (-3,9%). Met name het aantal banen in de vervaardiging van voedingsmiddelen laat ten opzichte van 2014 en 2019 een krimp zien. Tabel 5.3 - Ontwikkeling aantal banen in de vijf grootste industriesectoren, Steenbergen Categorie
2020
Abs. ontw. ′14- ′20
Abs. ontw. ′19- ′20
Absoluut
%
Absoluut
Absoluut
Vervaardiging van voedingsmiddelen
453
56%
-11
-42
Reparatie en installatie van
93
12%
45
8
52
6%
8
-1
44
5%
7
1
35
4%
-5
-1
machines en apparaten Vervaardiging van producten van rubber en kunststof Vervaardiging van overige machines en apparaten Vervaardiging van prod. van metaal (geen machines en app.) Overig
131
16%
26
2
Totaal
808
100%
70
-33
Bron: vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
53 van 76
5.4
Logistiek (vervoer en opslag)
Werkgelegenheid in de vervoer en opslag blijft nagenoeg gelijk Na een sterke banenkrimp in de logistieksector in 2015, is het aantal banen in 2016 tot en met 2020 min of meer hetzelfde gebleven (+5 banen). In 2020 zijn er in de logistiek 150 banen bij 69 logistiekbedrijven. Het aantal vestigingen in de vervoer- en opslagsector is sinds 2014 gegroeid (figuur 5.7). Het aantal banen nam in deze periode af. Dit betekent dat de gemiddelde omvang van bedrijven in de logistiek afneemt. Figuur 5.7 - Geïndexeerde ontwikkeling aantal bedrijven en banen in logistiek (2014-2020) 130 110 90 70
Banen Vestigingen
50
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Bron: Vestigingenregister West-Brabant In tabel 5.4 is de samenstelling en de ontwikkeling van de werkgelegenheid in de logistiek weergegeven. De werkgelegenheid in de logistiek is vooral te vinden in het ‘vervoer over de weg’ (71%) en de ‘opslag en dienstverlening’ (24%). Ten opzichte van 2014 is de werkgelegenheid in de logistiek met 72 arbeidsplaatsen afgenomen. Het afgelopen jaar kwamen er 5 arbeidsplaatsen bij. Tabel 5.4- Ontwikkeling aantal banen in logistiek, Steenbergen Categorie
2020
Ontw.
Ontw.
′14- ′20
′19- ′20
Absoluut
%
Absoluut
Absoluut
Vervoer over spoor
0
0%
0
0
Vervoer over weg
106
71%
-59
7
Vervoer over water
5
3%
-6
-3
Vervoer door de lucht
1
1%
0
0
Opslag en dienstverlening t.b.v.
36
24%
0
2
vervoer Post & koeriers
2
1%
-7
-1
Totaal
150
100%
-72
5
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
54 van 76
5.5
Recreatie en toerisme
Lichte herstel toeristische sector In 2019 zijn er in de recreatie- en toerismesector15 308 personen werkzaam bij 137 bedrijven. Sinds 2018 laat de sector een banenkrimp zien (figuur 5.8). Ook in 2020 daalde de werkgelegenheid in de sector met 7 procent. Ten opzichte van 2019 is het aantal bedrijven nagenoeg gelijk gebleven. Figuur 5.8 - Geïndexeerde ontwikkeling aantal bedrijven en banen in R&T (2014-2020) 115 110 105 100 95 90 85
Banen Vestigingen
80 75 2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
15
Voor de recreatie- en toerismesector zijn de statistieken van het aantal werkzame personen (banen) en aantal vestigingen (bedrijven) bepaald op
basis van de door de LISA stichting ontwikkelde rapportagetool. Met deze tool kunnen met behulp van wegingsfactoren enkele statistieken van de recreatie en toerisme sector inzichtelijk gemaakt worden: https://www.lisa.nl/data/gratis-data-recreatie-toerisme/gegevens-recreatie-toerisme.
Economische Barometer Steenbergen 2020
55 van 76
In tabel 5.5 is de ontwikkeling van het aantal banen binnen de recreatie- en toerismesector weergegeven. Zes op de tien van de arbeidsplaatsen (58%) in de recreatie en toerisme zijn te vinden in de horeca. Ten opzichte van 2014 en 2019 is het aantal banen in de horeca met 11 procent afgenomen. Tabel 5.5 - Ontwikkeling aantal banen in recreatie en toerisme, Steenbergen Categorie
2020
Ontw.
Ontw.
′14- ′20
′19- ′20
Absoluut
%
Absoluut
Absoluut
Detailhandel/ groothandel
5
2%
81%
-2%
Logiesverstrekking
47
15%
-11%
0%
Horeca
178
58%
-11%
-11%
Vervoer
15
5%
-22%
-6%
Cultuur, recreatie en amusement
23
7%
5%
10%
Sport
17
6%
42%
10%
Overig T&R
12
4%
-40%
0%
Watersport
12
4%
-42%
-22%
Totaal
308
100%
-12%
-7%
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
56 van 76
5.6
Agrofood (agri & food)
De topsector agri & food – ook wel agrofood – is sterk vertegenwoordigd in West-Brabant en in Steenbergen in het bijzonder. Deze paragraaf gaat in op de omvang en ontwikkeling van agrofood in de gemeente Steenbergen. De uitkomsten worden met de regionale en landelijke trends vergeleken.
Bijna drie op de tien banen Steenbergen in agrofood In 2020 zijn in Steenbergen 2.222 mensen in de agrofood werkzaam bij 341 bedrijven. Hiermee valt 29,1 procent van de totale werkgelegenheid en 15,3 procent van de gehele bedrijvenpopulatie onder de noemer van agrofood. Daarmee is de sector in Steenbergen belangrijk en sterker vertegenwoordigd dan elders in de Brabantse Wal.
Werkgelegenheid nagenoeg hetzelfde als 2019 De werkgelegenheid in de agrofoodsector laat in Steenbergen met enkele schommelingen een stijgende lijn zien (figuur 5.9). In 2014 waren er 1.943 mensen werkzaam in de agrofood in Steenbergen, in 2020 zijn dit er 14 procent meer. Tussen 2019 en 2020 bleef het aantal banen nagenoeg gelijk (+0,5%) en nam het aantal vestigingen met 10 toe (+3,0%). Figuur 5.9 - Geïndexeerde ontwikkeling aantal bedrijven en banen in agrofoodsector Bergen op Zoom (20142020) 120 Banen Vestigingen 110
100
90 2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Sterke vertegenwoordiging teelt eenjarige en meerjarige gewassen Binnen de agrofoodsector zijn met name de werkgelegenheid in de teelt van eenjarige gewassen (33%), de teelt van meerjarige gewassen (11%) en de vervaardiging van overige voedingsmiddelen (13%) sterk vertegenwoordigd.
Economische Barometer Steenbergen 2020
57 van 76
Functioneren bedrijventerreinen en winkelgebieden
Economische Barometer Steenbergen 2020
58 van 76
6
Functioneren bedrijventerreinen en winkelgebieden
In dit hoofdstuk wordt ingezoomd op de economische ontwikkeling van de bedrijventerreinen en het centrum van Steenbergen (zie figuur 6.1). Hierbij gaat het vooral over het aantal bedrijven, het aantal banen en de gecreëerde toegevoegde waarde. Highlights: • Negen procent van de 2.229 bedrijven in Steenbergen is gevestigd op een bedrijventerrein. Acht op de tien bedrijven die op een bedrijventerrein gevestigd zijn, zitten op Reinierpolder of Reinierpolder II fase 1. • In het centrum van Steenbergen zitten 184 bedrijven. Dat is 8 procent meer dan in 2014. De detailhandelssector vertegenwoordigt een kwart van de bedrijven in het centrum. • De bedrijven op bedrijventerreinen zorgen samen voor 24 procent van de 7.622 banen in Steenbergen. Reinierpolder, Reinierpolder II fase 1 en AFC Nieuw Prinsenland zijn de grootste bedrijventerreinen qua werkgelegenheid. • Er zijn 847 mensen werkzaam in het centrum van Steenbergen. Dit is minder dan in 2014 (-6%) en 2019 (-2%). • Ongeveer een derde van de toegevoegde waarde in de gemeente wordt gecreëerd door bedrijven op bedrijventerreinen. De toegevoegde waarde is in 2019 (meest recente peiljaar) 2 procent meer dan in 2018. Bedrijven op Reinierpolder en AFC Nieuw Prinsenland creëerden de meeste toegevoegde waarde. Beide bedrijventerreinen laten ten opzichte van 2014 een duidelijke groei zien.
• De gecreëerde toegevoegde waarde van bedrijven in het centrum is in 2019 met 8 procent gedaald. De detailhandel (35%) is in 2019 verantwoordelijk voor het grootste deel van deze toegevoegde waarde. Ten opzichte van 2014 groeide de toegevoegde waarde in deze sector in het centrum. Ten opzichte van 2018 is de toegevoegde waarde nagenoeg gelijk gebleven. Figuur 6.1 - Bedrijventerreinen in Steenbergen en centrum Steenbergen
Bron: IBIS
Economische Barometer Steenbergen 2020
59 van 76
6.1
Ruimtelijke spreiding van bedrijven
In 2019 zijn er in totaal 2.229 bedrijven in Steenbergen. Hiervan is 9 procent op een bedrijventerrein te vinden (2019: 8%). Binnen de gemeente vertegenwoordigen Reinierpolder en Reinierpolder II fase 1 een groot deel van de op bedrijventerreinen gevestigde gemeenten (83%) (tabel 6.1). Tabel 6.1 - Ontwikkeling bedrijven per bedrijventerrein (2014-2020) Bedrijventerrein
2014
2019
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19- ′20
Abs.
Abs.
Abs.
2020 %
%
%
AFC NIEUW PRINSENLAND
5
11
12
6%
140%
9%
DINTELOORDSEWEG
2
3
3
2%
50%
0%
FRANSEWEG
1
1
1
1%
0%
0%
HAVENWEG
2
2
2
1%
0%
0%
MOLENKREEK
9
12
14
7%
56%
17%
MOLENKREEK II
3
3
2
1%
-33%
-33%
OLMENDREEF
2
1
1
1%
-50%
0%
REINIERPOLDER
89
95
112
57%
26%
18%
REINIERPOLDER II
49
54
51
26%
4%
-6%
162
182
198
100%
22%
9%
FASE 1 Totaal
Bron: IBIS, Vestigingenregister West-Brabant N.B. Er is afgeweken van IBIS-indeling: AFC Nieuw Prinsenland is inclusief Beaumond (Suikerfabriek) Het aantal bedrijven op Reinierpolder is ten opzichte van 2014 (+26%) en 2019 (+18%) toegenomen. Op Reinierpolder II (fase 1) nam het aantal bedrijven toe ten opzichte van 2014 (+4%) en af ten opzichte van 2019 (-6%) (zie figuur 6.2). De overige bedrijventerreinen bevatten een stuk minder bedrijven. Bovendien zijn op vrijwel al deze locaties het aantal bedrijven min of meer gelijk gebleven. Het aantal bedrijven op Agro Food cluster Nieuw Prinsenland nam toe met 7.
Economische Barometer Steenbergen 2020
60 van 76
Figuur 6.2 - Ontwikkeling bedrijven bedrijventerreinen Steenbergen (2014 en 2020) REINIERPOLDER
112
89 51 49
REINIERPOLDER II FASE 1 MOLENKREEK
14
9
AGRO FOOD CLUSTER NIEUW-PRINSENLAND
5
12
DINTELOORDSEWEG HAVENWEG MOLENKREEK II 2020
FRANSEWEG
2014
OLMENDREEF 0
20
40
60
80
100
120
Bron: IBIS, Vestigingenregister West-Brabant N.B. Er is afgeweken van IBIS-indeling: AFC Nieuw Prinsenland is inclusief Beaumond (Suikerfabriek)
Opnieuw afname winkels (detailhandel) in centrum Steenbergen Het grootste deel van de vestigingen in het centrum van Steenbergen bestaat uit winkels (27% van de bedrijven), zorg (15%) en zakelijke dienstverlening (13%). In het geheel is het aantal bedrijven in het centrum ten opzichte van 2014 met 8 procent toegenomen. Het aantal bedrijven in de detailhandel nam met 23 procent af ten opzichte van 2014. Het afgelopen jaar nam het aantal bedrijven in de detailhandel af met 8 procent. Het totale aantal bedrijven nam af met 3 procent. Tabel 6.2 - Ontwikkeling bedrijven centrum Steenbergen (2014-2020) Sector
2014
2019
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19- ′20
Abs.
Abs.
Abs.
2020 %
%
%
Industrie
7
9
10
5%
43%
11%
Bouw
7
12
17
9%
143%
42%
Handel
66
58
52
28%
-21%
-10%
waarvan detailhandel
64
53
49
27%
-23%
-8%
Vervoer en opslag
0
1
1
1%
-
0%
Horeca
17
20
19
10%
12%
-5%
Informatie en
5
3
4
2%
-20%
33%
Financiële instellingen
5
3
3
2%
-40%
0%
Zakelijke diensten
21
30
23
13%
10%
-23%
Overheid
0
5
6
3%
-
20%
Onderwijs
2
4
4
2%
100%
0%
Zorg
21
29
27
15%
29%
-7%
Overige diensten
14
13
15
8%
7%
15%
Overig
6
2
3
2%
-50%
50%
Totaal
171
189
184
100%
8%
-3%
Communicatie
Bron: Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
61 van 76
6.2
Bedrijventerreinen en winkelgebieden
6.2.1
Werkgelegenheid
Reinierpolder (II fase1) en AFC Nieuw Prinsenland grootste werkverschaffers In 2019 zijn er 7.622 banen in Steenbergen. De bedrijven op de bedrijventerreinen zijn verantwoordelijk voor 24 procent van de werkgelegenheid in de gemeente. Ten opzichte van 2019 is de werkgelegenheid op bedrijventerreinen hetzelfde gebleven en ten opzichte van 2014 is het aantal banen met 11 procent toegenomen. Ten opzichte van 2014 nam op Reinierpolder en Reinierpolder II fase 1 het aantal banen toe met respectievelijk 14 procent en 21 procent (tabel 6.3). Over deze periode nam het aantal banen op AFC Nieuw Prinsenland toe met 13 procent. Tabel 6.3 - Ontwikkeling werkgelegenheid bedrijventerreinen Steenbergen (2014-2020) Bedrijventerrein
2014
2019
2020
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19- ′20
Abs.
Abs.
Abs.
%
%
%
AFC NIEUW PRINSENLAND
364
451
413
23%
13%
-8%
DINTELOORDSEWEG
13
6
6
0%
-54%
0%
FRANSEWEG
1
1
1
0%
0%
0%
HAVENWEG
25
22
22
1%
-12%
0%
MOLENKREEK
123
109
106
6%
-14%
-3%
MOLENKREEK II
15
11
9
0%
-40%
-18%
OLMENDREEF
174
174
193
11%
11%
11%
REINIERPOLDER
598
653
681
38%
14%
4%
REINIERPOLDER II
312
372
376
21%
21%
1%
1.625
1.799
1.807
100%
11%
0%
FASE 1 Totaal
Bron: IBIS, Vestigingenregister West-Brabant N.B. Er is afgeweken van IBIS-indeling: AFC Nieuw Prinsenland is inclusief Beaumond (Suikerfabriek)
Economische Barometer Steenbergen 2020
62 van 76
In absolute zin is tussen 2014 en 2020 vooral het aantal banen op Reinierpolder (+83 banen) en Reinierpolder II fase 1 (+64 banen) toegenomen (figuur 6.3). Figuur 6.3 - Ontwikkeling werkgelegenheid bedrijventerreinen Steenbergen (2014 en 2020) 681
REINIERPOLDER
598 413
AGRO FOOD CLUSTER NIEUW-PRINSENLAND
364 376
REINIERPOLDER II FASE 1
312 193 174
OLMENDREEF 106 123
MOLENKREEK HAVENWEG
22 25
MOLENKREEK II
9
DINTELOORDSEWEG 2020 2014
FRANSEWEG 0
100
200
300
400
500
600
700
Bron: IBIS, Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
63 van 76
Opnieuw lichte banenkrimp centrum Steenbergen In 2020 zijn in het centrum van Steenbergen 847 personen werkzaam: iets minder dan in 2019 (863) (tabel 6.4). In 2014 waren er nog bijna 900 banen in het centrum, sindsdien is dit met 6 procent gedaald. In 2020 zorgen de detailhandel (46%), zorg (20%) en horeca (15%) voor het grootste deel van de banen. Sinds 2014 nam vooral het aantal banen af in het centrum bij de zorg (-52 banen; -27%) en financiële instellingen (-18 banen; -69%). In de horeca kwamen er in deze periode 48 banen (+62%) bij. De werkgelegenheid in de horecasector groeide ook licht ten opzichte van 2019 (+2%). Tabel 6.4 - Aantal banen naar sector in het centrum van Steenbergen (2014-2020) Sector
2014
2019
Ontw. ′14 - ′20
Ontw. ′19- ′20
Abs.
Abs.
Abs.
2020 %
%
%
Industrie
17
20
21
2%
24%
5%
Bouw
8
12
17
2%
113%
42%
Handel
428
406
394
47%
-8%
-3%
waarvan detailhandel
426
399
389
46%
-9%
-3%
Vervoer en opslag
0
10
10
1%
-
0%
Horeca Informatie en Communicatie
77
122
125
15%
62%
2%
5
3
4
0%
-20%
33%
Financiële instellingen
26
9
8
1%
-69%
-11%
Zakelijke diensten
55
48
46
5%
-16%
-4%
Overheid
0
5
6
1%
-
20%
Onderwijs
2
5
5
1%
150%
0%
Zorg
232
185
170
20%
-27%
-8%
Overige diensten
37
30
32
4%
-14%
7%
Overig
10
8
9
1%
-10%
13%
Totaal
897
863
847
100%
-6%
-2%
Bron: Locatus en Vestigingenregister West-Brabant
Economische Barometer Steenbergen 2020
64 van 76
6.2.2
Toegevoegde waarde op bedrijventerreinen
Steenbergse bedrijventerreinen zorgen voor een derde van totale toegevoegde waarde In 2019 bedraagt de gecreëerde toegevoegde waarde in Steenbergen ruim 491 miljoen euro. De bedrijventerreinen zijn belangrijk voor de Steenbergse economie: ongeveer een derde van de gemeentelijke toegevoegde waarde wordt gecreëerd op bedrijventerreinen (32%) (tabel 6.5). In 2019 is de gecreëerde toegevoegde waarde op de bedrijventerreinen in Steenbergen met 2 procent gestegen ten opzichte van 2018. Ten opzichte van 2014 gaat het om een groei van 19 procent. De gecreëerde toegevoegde waarde op Reinierpolder, Reinierpolder II fase 1 en AFC Nieuw Prinsenland waren het hoogst. Tabel 6.5 - Toegevoegde waarde per bedrijventerrein in Steenbergen – x €1 miljoen (2014, 2018 en 2019) Sector
2014
2018
2019
Ontw. ′14 - ′19
Ontw. ′18- ′19
Abs.
Abs.
Abs.
%
%
%
AFC NIEUW PRINSENLAND
40
45
48
10%
21%
7%
DINTELOORDSEWEG
2
2
2
0%
-11%
-3%
FRANSEWEG
0
0
0
0%
46%
4%
HAVENWEG
2
2
2
0%
5%
11%
MOLENKREEK
15
12
12
2%
-19%
3%
MOLENKREEK II
1
1
1
0%
83%
-5%
OLMENDREEF
4
4
4
1%
-8%
-1%
REINIERPOLDER
41
57
55
11%
33%
-3%
REINIERPOLDER II
25
30
31
6%
21%
2%
Overig
316
332
336
68%
6%
1%
Totaal
131
153
155
32%
19%
2%
447
485
491
100%
10%
1%
FASE 1
bedrijventerreinen Totaal (incl. overig)
Bron: IBIS, LISA N.B. Er is afgeweken van IBIS-indeling: AFC Nieuw Prinsenland is inclusief Beaumond (Suikerfabriek)
Economische Barometer Steenbergen 2020
65 van 76
In 2019 was de gemiddelde toegevoegde waarde per arbeidsplaats op de bedrijventerreinen € 88.000 (tabel 6.6). Dit is een stijging van 2 procent ten opzichte van 2018. Ten opzichte van 2014 gaat het om een stijging van 9 procent. In de periode 2018-2019 nam de toegevoegde waarde per baan het sterkst toe op AFC Nieuw Prinsenland en Franseweg (beide +4%). Op Molenkreek II daalde dit met 5 procent. In vergelijking met 2014 is vooral op Molenkreek II de toegevoegde waarde per baan sterk gestegen (+149%). Ook op de Dinteloordseweg groeide de toegevoegde waarde per baan relatief sterk over de periode 2014-2019 (+93%). Met gemiddeld € 299.000 is de toegevoegde waarde per baan daar het hoogst. Tabel 6.6 - Toegevoegde waarde per baan op bedrijventerreinen in Steenbergen – x €1.000 (2014, 2018 en 2019) Bedrijventerrein
2014
2018
2019
%. Ontw. ′14- ′19
%. Ontw. ′18- ′19
AFC NIEUW PRINSENLAND
109
102
107
-2%
4%
DINTELOORDSEWEG
155
309
299
93%
-3%
FRANSEWEG
37
52
54
46%
4%
HAVENWEG
91
108
108
20%
1%
MOLENKREEK
120
109
110
-8%
1%
MOLENKREEK II
51
134
127
149%
-5%
OLMENDREEF
24
23
23
-2%
-1%
REINIERPOLDER
69
86
86
24%
0%
REINIERPOLDER II
81
83
83
2%
0%
Overig
58
60
58
1%
-2%
Totaal
80
86
88
9%
2%
63
66
65
4%
-1%
FASE 1
bedrijventerreinen Totaal (incl. overig)
Bron: IBIS, LISA N.B. Er is afgeweken van IBIS-indeling: AFC Nieuw Prinsenland is inclusief Beaumond (Suikerfabriek)
Economische Barometer Steenbergen 2020
66 van 76
Detailhandel belangrijk voor centrum Steenbergen In het centrum van Steenbergen is in 2019 € 34,9 miljoen aan toegevoegde waarde gecreëerd (tabel 6.7). Dit is 7 procent van de totale gecreëerde toegevoegde waarde in Steenbergen en 8 procent minder dan in 2018. Ten opzichte van 2014 is dat 23 procent minder. De detailhandel (35%) is in 2019 verantwoordelijk voor het grootste deel van deze toegevoegde waarde. De bouw (+41%), de ICT-sector (+33%) en ‘de overige diensten’ (+14%) voegen duidelijk meer waarde toe dan een jaar eerder. Bij de zakelijke dienstverlening is het omgekeerde juist het geval (-24%). Tabel 6.7 - Toegevoegde waarde in centrum van Steenbergen – x €1.000 (2014, 2018 en 2019) Sector
2014
2018
Ontw. ′14- ′19
Ontw. ′18- ′19
Abs.
Abs.
Abs.
%
%
%
Industrie
0,6
0,8
0,8
2%
30%
9%
Bouw
0,6
0,9
1,3
4%
103%
41%
Handel
12,1
13,2
12,8
37%
6%
-3%
waarvan detailhandel
11,5
12,5
12,3
35%
7%
-1%
Vervoer en opslag
0,0
1,8
1,7
5%
-
-6%
1,9
2,9
3,0
9%
58%
4%
0,3
0,3
0,4
1%
26%
33%
Horeca Informatie en communicatie
2019
Financiële instellingen
3,4
1,1
1,1
3%
-66%
1%
Zakelijke diensten
16,2
8,2
6,3
18%
-61%
-24%
Onderwijs
0,1
0,4
0,3
1%
247%
-8%
Zorg
8,8
7,5
6,2
18%
-30%
-17%
Overige diensten
1,0
0,7
0,8
2%
-14%
14%
Totaal
45,0
37,8
34,9
100%
-23%
-8%
Bron: LISA
Economische Barometer Steenbergen 2020
67 van 76
6.2.3 Ruimtegebruik van bedrijventerreinen De beschikbaarheid van voldoende aantrekkelijke ruimte is van belang voor een goed ondernemings- en vestigingsklimaat. In 2020 is in Steenbergen 170 hectare netto uitgegeven bedrijventerrein. Bedrijventerreinen kunnen gekwalificeerd worden door te kijken naar het aantal banen en toegevoegde waarde per hectare. Tabel 6.8 laat zien dat Olmendreef (afgerond 54 banen per hectare) en Reinierpolder II fase 1 (afgerond 27 banen per hectare) per hectare voor de meeste arbeidsplaatsen zorgen. De Molenkreek en Reinierpolder II fase 1 hebben de hoogste gecreëerde toegevoegde waarde per hectare (beide ruim 2 miljoen per hectare). Tabel 6.8 - Netto aanbod en uitgegeven bedrijventerrein Steenbergen (2020, 2019: TW x €1 miljoen) Bedrijventerrein
Netto
Uitgeefbaar
(hectare)
(hectare)
Banen Absoluut
TW (x €1 miljoen)
Banen/ha
Absoluut
TW/ha
Havenweg
5
0
22
4,9
2
0,5
Molenkreek Reinierpolder II Fase I
6
0
106
18,9
12
2,1
14
0
376
27,2
31
2,2
Molenkreek II
2
0
9
5,3
1
0,8
Dinteloordseweg
18
0
6
0,3
2
0,1
Reinierpolder
37
6
681
18,2
55
1,5
Olmendreef
4
0
193
53,6
4
1,0
Franseweg AFC Nieuw Prinsenland
4
0
1
0,3
0
0,0
81
0
413
5,1
48
0,6
170
6
1.807
10,7
155
0,9
Totaal
Bron: IBIS, Vestigingsregister West-Brabant en LISA N.B. Er is afgeweken van IBIS-indeling: AFC Nieuw Prinsenland is inclusief Beaumond (Suikerfabriek)
Economische Barometer Steenbergen 2020
68 van 76
Circulaire economie en energieverbruik bedrijven
Economische Barometer Steenbergen 2020
69 van 76
7
Circulaire economie en energieverbruik bedrijven
Dit hoofdstuk geeft inzicht in de ontwikkelingen rondom circulaire economie, alsmede de ontwikkeling in de hoeveelheid geleverde energie (aardgas en elektriciteit) aan bedrijven via het openbare net. Highlights: • In 2019 werken 439 mensen in Steenbergen bij 135 bedrijven die onderdeel zijn van de circulaire economie volgens de PBL-definitie. • De R-ladder van circulariteit bevat zes niveaus: niveau 1 is het meest circulair, niveau 6 het minst. Het grootste deel van de bedrijven en werkgelegenheid in de circulaire economie van Steenbergen is van niveau 4. • In de periode 2014-2019 groeide de werkgelegenheid in de Steenbergse circulaire economie met 1 procent. Dat is minder dan de regionale (Brabantse Wal), de provinciale en landelijke ontwikkeling. • De bedrijven in Steenbergen ontvangen in 2019 duidelijk meer aardgas en elektriciteit dan in 2014. Ten opzichte van 2018 daalde de ontvangst van elektriciteit licht (-1%) en nam het aardgasverbruik toe (+28%).
7.1
Circulaire economie
Wereldwijd is er een eindige hoeveelheid grondstoffen. De wereldbevolking neemt al jaren snel toe en de gemiddelde consumptie per inwoner stijgt ook (International Energy Agency). De laatste jaren is er daarom ook steeds meer aandacht voor het hergebruik van grondstoffen en het gebruik van duurzame energie. Het efficiënter gebruiken van grondstoffen staat centraal in de circulaire economie. Het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) heeft een methodiek ontwikkeld om de circulaire economie in kaart te brengen. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de zogeheten R-Ladder. Het idee is dat aan verschillende bedrijfstakken en sectoren een bepaalde mate van circulariteit kan worden toegekend. Dit gaat op basis van zes R-niveaus waarbij niveau 1 de meeste circulariteit kent en niveau 6 de minste. Activiteiten die helemaal niet circulair zijn vallen buiten de ladder. De R-ladder kent de volgende niveaus: 1 Refuse and rethink: het afzien van bepaalde producten of het intensiever gebruiken van producten door ze te delen of multifunctioneel te maken. Voorbeeld: deelplatformen om gereedschap te delen. 2 Reduce: het efficiënter fabriceren van producten of het efficiënter maken van producten in gebruik. Voorbeeld: het aanbieden van licht als dienst door Philips. Hierdoor heeft de producent ook een prikkel om het licht zo efficiënt mogelijk te leveren.
3 Reuse: de levensduur van producten kan verlengd worden door hergebruik. Voorbeeld: kringloopwinkels. 4 Repair and manufacture: het verlengen van de levensduur van producten door reparatie. Voorbeeld: aanbieders van ‘refurbished’ producten. 5 Recycle: het verwerken en het hergebruiken van grondstoffen. Voorbeeld: het verwerken en scheiden van afvalstoffen of het terugwinnen van materialen uit gebruikte telefoons. 6 Recover: het terugwinnen van energie uit (gebruikte materialen). Voorbeeld: het verbranden van afval om energie uit te genereren.
Economische Barometer Steenbergen 2020
70 van 76
Veel recycling in gemeente Steenbergen In 2019 zijn in Steenbergen 135 bedrijfsvestigingen die onderdeel zijn van de circulaire economie volgens de PBL-definitie. Samen zijn deze bedrijven goed voor 439 banen. Net als in de rest van de Brabantse Wal zijn er nauwelijks bedrijven die onder niveau R1 vallen (tabel 7.1). Ook in Nederland gaat het maar om 89 R1-bedrijven. Het grootste deel van de circulaire bedrijven in Steenbergen (91%) zijn van het type ‘repair en manufacture’. Ze bieden samen 90 procent van de circulaire werkgelegenheid. In de Brabantse Wal en Noord-Brabant zijn er in verhouding net zoveel R4-bedrijven als in Steenbergen. Een op de twintig circulaire bedrijven in Steenbergen is een recyclingbedrijf. Samen zijn ze goed voor 8 procent van de werkgelegenheid in de circulaire economie. Dit is naar verhouding lager dan het landelijke niveau. De resterende 4 procent circulaire bedrijven in Steenbergen richt zich vooral op het hergebruiken van producten. Tabel 7.1 - Samenstelling circulaire economie naar R-level, Steenbergen vergeleken. Werkgelegenheid Steenbergen
Brabantse Wal
R1 Refuse and rethink
0%
R2 Recycle
8%
R3 Reuse
Aandeel vestigingen Nederland
Steenbergen
Brabantse Wal
Nederland
0%
0%
0%
0%
0%
5%
13%
5%
6%
7%
2%
2%
2%
4%
4%
5%
R4 Repair and manufacture
90%
93%
85%
91%
90%
88%
Totaal
100%
100%
100%
100%
100%
100%
Bron: LISA en PBL *Data van 2020 waren op het moment van de analyse nog niet beschikbaar.
Figuur 7.1 laat zien dat de circulaire economie in Steenbergen in 2014 sterk is gekrompen. Vanaf 2015 is er een sterke groei zichtbaar (+18%). Tussen 2015 en 2019 groeide de circulaire economie in Steenbergen elk jaar. De werkgelegenheid groeide vooral in R3-niveau ‘Reuse’ (11%) sterk (2014-2019). Figuur 7.1 - Ontwikkeling werkgelegenheid in circulaire economie, Steenbergen vergeleken (2014-2019; 2014=100).
110 105 100 95 90 85 2014
2015 Steenbergen
2016 Brabantse Wal
2017 Noord-Brabant
2018
2019 Nederland
Bron: LISA en PBL *Data van 2020 waren op het moment van de analyse nog niet beschikbaar.
Economische Barometer Steenbergen 2020
71 van 76
7.2
Energieverbruik bedrijven
In het Klimaatakkoord is afgesproken dat woningen in Nederland van het gasnet afgaan. Maar bedrijven halen ook een deel van hun energie uit gas. Daarnaast gebruiken ze elektriciteit. Figuur 7.2 laat zien dat het elektriciteitsverbruik van bedrijven na een toename in 2016 een jaar later weer daalde. In 2018 en 2019 nam het verbruik van elektriciteit bij bedrijven in Steenbergen weer licht toe. Ten opzichte van 2014 is het elektriciteitsgebruik in 2019 76 procent lager. Het gasverbruik nam in deze periode sterk toe (+183%). Bedrijven zijn naar verhouding dus meer gas gaan gebruiken ten opzichte van elektriciteit. Al met al werd er in 2019 239 miljoen kubieke meter aardgas en 170 miljoen kWh elektriciteit geleverd aan bedrijven in de gemeente Steenbergen. Ten opzichte van een jaar eerder gaat het om een toename van het gasverbruik (+28 procent) en een lichte afname van het elektriciteitsverbruik (-1 procent). Figuur 7.2 - Geïndexeerde ontwikkeling geleverd aardgas en geleverde elektriciteit aan bedrijven; Steenbergen (2014-2019) 300 250 200
Geleverd aardgas Geleverde elektriciteit
150 100 50 0 2014
2015
2016
2017
2018
2019
Bron: CBS *Data van 2020 waren op het moment van de analyse nog niet beschikbaar.
Economische Barometer Steenbergen 2020
72 van 76
Bijlagen
Economische Barometer Steenbergen 2020
73 van 76
A Begrippenlijst Begrip
Omschrijving Betaalde activiteit(en) verricht op of vanuit een vestiging: meewerkende eigenaar (directie, bedrijfshoofd), meewerkend gezinslid, zelfstandige beroepsbeoefenaar en/of werknemer. Uitzendkrachten zijn werknemers en worden meegeteld in het totaal aantal banen. In vestigingenregisters wordt onderscheid gemaakt naar fulltimebanen (ook wel grote banen) van gemiddeld 12 uur of meer per week en parttimebanen (ook wel kleine banen) van gemiddeld minder dan 12 uur per week.
Baan
Beroepsbevolking
Bijstandsuitkering
Circulaire economie
Fulltime werkzaam Grootteklasse vestigingen Geregistreerde Werkzoekende (UWV) ICT-sector Kleinbedrijven Netto participatiegraad Niet-beroepsbevolking Potentiële beroepsbevolking Parttime werkzaam Toegevoegde waarde
Vestiging
Alle personen van 15 tot en 74 jaar die: • betaald werk hebben (werkzame beroepsbevolking), of • geen betaald werk hebben, recent naar betaald werk hebben gezocht en daarvoor direct beschikbaar zijn (werkloze beroepsbevolking). Een uitkering die door de gemeente wordt verstrekt aan mensen die geen andere inkomsten (meer) hebben en ook geen groot eigen vermogen (in geld of goederen) hebben. Personen met bijstandsuitkering: ingaande 1 januari 2015 is de Wet werk en bijstand opgegaan in de Participatiewet. Eenieder die kan werken maar daarbij ondersteuning nodig heeft, valt sinds 1 januari 2015 onder de Participatiewet. Een model van productie en consumptie, waarbij bestaande materialen en producten zo lang mogelijk worden gedeeld, verhuurd, hergebruikt, hersteld, opgeknapt en gerecycleerd om meer waarde te creëren. Op deze manier wordt de levenscyclus van producten uitgebreid. Gemiddeld 12 uur of meer per week werkzaam. Indeling van vestigingen op basis van het aantal fulltime werkzame personen. Personen van 15 tot 75 jaar die als werkzoekend bij UWV staan geregistreerd met een WWuitkering, Bijstandsuitkering, Wajong-uitkering, WGA-uitkering, WAO-uitkering en dienstverlening van UWV of gemeenten ontvangen, of een actief cv op werk.nl (UWF WERKbedrijf) hebben. Information and communications technology (IT: information technology). Ook wel: informatie- en communicatiesector.
Bedrijven met 0 tot en met 9 fulltimebanen. Het aandeel van de werkzame beroepsbevolking in de potentiële beroepsbevolking. Personen zonder betaald werk die niet recent naar werk hebben gezocht of daarvoor niet direct beschikbaar zijn. Alle 15-74-jarigen, bestaande uit de beroepsbevolking en niet-beroepsbevolking. Gemiddeld minder dan 12 uur per week werkzaam. De toegevoegde waarde is het verschil tussen de marktwaarde van productie en de daarvoor ingekochte grondstoffen. Het is dus gelijk aan de omzet minus het aankoopbedrag (niet gelijk aan omzet minus de kosten, dit is winst). De toegevoegde waarde drukt de essentie van produceren uit, namelijk het toevoegen van waarde aan een goed. Locatie van een onderneming, instelling of zelfstandige beroepsbeoefenaar (dat wil zeggen elke fabriek, werkplaats, kantoor, winkel of andere bedrijfsruimte, dan wel elk complex daarvan) waarin of van waaruit een economische activiteit of zelfstandig (vrij) beroep wordt uitgeoefend door minimaal 1 werkzaam persoon.
Werkloze beroepsbevolking
Personen (15 tot en met 74 jaar) zonder werk, die actief op zoek zijn naar betaald werk voor twaalf uur of meer per week en die daarvoor direct beschikbaar zijn.
Werkloosheidsuitkering Werkzame beroepsbevolking
Uitkering in het kader van de Werkloosheidswet (WW). Personen (15 tot en met 74 jaar) die in Nederland wonen en werken.
Werkzame persoon
Wet Werk en Bijstand (WWB) Winkelvloeroppervlak (WVO)
Persoon die betaalde activiteiten verricht op of vanuit de vestiging: meewerkende eigenaar (directie, bedrijfshoofd), meewerkend gezinslid, zelfstandige beroepsbeoefenaar en/of werknemer. Uitzendkrachten zijn werknemers en worden meegeteld in het totaal aantal werkzame personen. Wet uit 2004, bedoeld voor mensen die niet in staat zijn om in hun eigen onderhoud te voorzien en ook geen beroep kunnen doen op een andere sociale verzekeringswet. In 2015 opgegaan in de Participatiewet. Het oppervlak van een (winkel)unit dat voor het publiek vrij toegankelijk is, dan wel zichtbaar is, inclusief de ruimten die direct met de verkoop samenhangen.
Economische Barometer Steenbergen 2020
74 van 76
B Overzicht kernindicatoren Stand
Stand jaar eerder
Peiljaar
Vestigingen
2.229
2.134
2020
Zzp'ers (parttime en fulltime)
1.652
1.545
2020
Banen
7.622
7.499
2020
Banen per 1.000 inwoners
312
299
2020
€ 491.404.040
€ 485.069.465
2019
Inwoners
24.416
25.054
2020
Groene druk
32,6%
31,4%
2020
Bedrijven en banen
Toegevoegde waarde Inwoners en beroepsbevolking
Grijze druk
36,9%
34,5%
2020
Beroepsbevolking (15-75 jaar)
14.000
14.000
2020
Netto arbeidsparticipatie
69,9%
69,8%
2020
GWU-ers (zonder dienstverband)
840
840
2020
Werkloosheidspercentage
3,2%
3,0%
2020
Bijstandsgerechtigden
440
420
2020
Ruimtegebruik Direct uitgeefbaar bedrijventerrein
6
7
2020
32.139
32.584
2020
Leegstand gemeente detailhandel*
8%
9%
2020
Leegstand centrumgebied detailhandel*
14%
10%
2020
Vestigingen detailhandel
360
348
2020
Banen detailhandel
1.524
1.533
2020
Vestigingen industrie
147
136
2020
Banen industrie
808
841
2020
Vestigingen logistiek
69
63
2020
Banen logistiek
150
145
2020
Vestigingen zorgsector
175
168
2020
Banen zorgsector
707
705
2020
Vestigingen recreatie en toerisme
137
138
2020
Banen recreatie en toerisme
308
330
2020
Winkelvloeroppervlak (incl. leegstand)
Detailhandelssector
Industrie
Logistiek
Zorgsector
Recreatie en toerisme
* O.b.v. Locatusformule
Economische Barometer Steenbergen 2020
75 van 76
I&O Research Enschede Zuiderval 70 Postbus 563 7500 AN Enschede T (053) 200 52 00 E info@ioresearch.nl KvK-nummer 08198802
I&O Research Amsterdam Piet Heinkade 55 1019 GM Amsterdam T (020) 308 48 00 E info@ioresearch.nl
www.ioresearch.nl Economische Barometer Steenbergen 2020
76 van 76