Begroting 2024 Regio West-Brabant - 2316464.pdf
Tekst van het document
→ ALGEMEEN, ECONOMIE, ARBEIDSMARKT, MOBILITEIT, RUIMTE & TAKEN
Paragrafen FINANCIËLE KERNGETALLEN Financiële kengetallen zijn getallen die de gezondheid van de organisatie weergeven. Hieronder bespreken we de drie relevante kerngetallen van RWB: Netto schuldquote Kengetal Netto schuldquote
Structurele exploitatieruimte Verslag 2022
Begroting 2023
Verslag 2024
-4,73%
-2,98%
-2,51%
Kengetal Structurele exploitatieruimte
Verslag 2022
Begroting 2023
Verslag 2024
-0,92%
0,13%
0,06%
Dit kengetal geeft een indicatie van de hoogte van de schuld in relatie tot Dit kengetal geeft aan hoe groot de structurele exploitatieruimte de baten van RWB. De VNG (Vereniging van Nederlandse Gemeenten) is. Een positief percentage betekent dat de structurele baten geeft aan dat als dit percentage boven de 130% uitkomt, de organisatie in toereikend zijn om de structurele lasten te dekken. de gevarenzone zit. Een percentage van -2,51% is gezond. Solvabiliteitsratio Kengetal Solvabiliteitsratio
Verslag 2022
Begroting 2023
Verslag 2024
15,00%
8,60%
10,00%
Dit kengetal geeft aan in hoeverre RWB in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de solvabiliteit hoe beter.
39 | Begroting RWB 2024
→ ALGEMEEN, ECONOMIE, ARBEIDSMARKT, MOBILITEIT, RUIMTE & TAKEN
Paragrafen 1.2 Financiering In deze paragraaf wordt ingegaan op hoe RWB omgaat met zijn financieringsrisico’s.
Liquiditeitsplanning / Financieringsbehoefte De jaarlijkse lasten worden gefinancierd door de jaarlijkse bijdragen van gemeenten, provincie en derden. Bij tijdige Kasgeldlimiet ontvangst van deze bijdragen, zorgt RWB ervoor dat er geen De kasgeldlimiet is het maximale bedrag waarmee een financierings- liquiditeitsprobleem ontstaat. tekort met een kortlopende lening gefinancierd mag worden (Wet fido). De tabel hieronder geeft de kasgeldlimiet voor 2024 weer. Rentekosten en renteopbrengsten RWB heeft geen rentekosten en/of opbrengsten. 2024
Bedragen x € 1.000
Begrotingstotaal
28,4 miljoen
Toegestane kasgeldlimiet (8,2%)
2,3 miljoen
RWB ontvangt veel van zijn inkomsten vooruit. Hierdoor heeft RWB geen financieringstekort. Renterisiconorm
De renterisiconorm beperkt het renterisico op de vaste schuld. De norm bepaalt dat de jaarlijkse verplichte aflossing en de rente niet meer mogen bedragen dan 20% van het begrotingstotaal. RWB heeft geen leningen, waardoor een overschrijding van deze norm niet aan de orde is.
40 | Begroting RWB 2024
→ ALGEMEEN, ECONOMIE, ARBEIDSMARKT, MOBILITEIT, RUIMTE & TAKEN
Paragrafen 1.3 Bedrijfsvoering
ICT
Deze paragraaf gaat in op de belangrijkste ontwikkelingen en de stand van zaken binnen de bedrijfsvoering van RWB.
De RWB-organisatie betrekt diensten van ICTWBW. In 2024 zal onderzocht worden hoe voor de jaren daarna in de benodigde ondersteuning kan worden voorzien.
PERSONEEL ARCHIEF In de begroting 2024 staan er voor totaal 52,7 fte op de loonlijst bij RWB (2023: 51,7). 31,7 fte heeft betrekking op de uitvoeringsgerichte taken. GEGEVENSBESCHERMING (AVG) EN INFORMATIEVEILIGHEID (IB) In 2024 wordt het AVG-beleid opnieuw onder de loep genomen en geactualiseerd. Daarnaast lopen de reguliere AVG-activiteiten, zoals acties om bewustwording bij medewerkers te kweken en te onderhouden, en het afsluiten van verwerkersovereenkomsten gewoon door. De implementatie van IB-beleid wordt doorgezet. In 2023 wordt een GAP-analyse uitgevoerd, die de gewenste situatie (BIO) en huidige situatie in beeld brengt. Daar zullen acties uit voort vloeien die in 2024 zullen doorlopen.
41 | Begroting RWB 2024
Eind 2023 is het digitaal archief in zijn geheel ingericht en gevuld. Vanaf 2024 vergt dit jaarlijks onderhoud.
→ ALGEMEEN, ECONOMIE, ARBEIDSMARKT, MOBILITEIT, RUIMTE & TAKEN
Paragrafen 1.4 Wet Open Overheid
1.5 Subsidies
Per 1 mei 2022 is de nieuwe Wet open overheid (Woo) gedeeltelijk in werking getreden. Deze vervangt de Wet openbaarheid van bestuur (Wob). In de Woo is geregeld welke informatie de overheid openbaar moet maken en om welke redenen informatie niet openbaar kan worden. In 2023 wordt de acties genomen die RWB hierin zelf dient uit te voeren. Dat betekent stroomlijning van (aanvullend) te publiceren documenten. Verder wordt het gereed komen van het landelijk instrumentarium afgewacht.
In deze paragraaf wordt ingegaan op de uitgaande en ontvangen subsidies. UITGAANDE SUBSIDIES Onderzoek en Ontwikkelfonds (O&O) Aanjagen, ontwikkelen en initiëren van projecten die goed zijn voor West-Brabant en de regio op de kaart zetten. Dat doet het O&O-fonds. Subsidie kan worden aangevraagd door rechtspersonen, zowel privaat als publiek die in West-Brabant gevestigd zijn. Indien de subsidieaanvrager een private partij betreft, moet sprake zijn van samenwerking met minimaal een andere partij. Samenwerking in triple-helix verband wordt aangemoedigd. Het subsidieplafond (subsidiepot) wordt jaarlijks bepaald op basis van de bijdrage van de deelnemende gemeenten (€ 0,65 per inwoner) en de vrijval definitieve beschikte projecten. Het saldo van het subsidieplafond op 31 december van het jaar wordt teruggestort naar de deelnemende gemeenten. De afgelopen jaren is er een toename is het aantal aanvragen voor deze subsidie, hierdoor konden verschillende aanvragen niet gehonoreerd worden. In 2024 verwachten eveneens een hoge aanvraag op deze subsidie. De voortgang van deze subsidie wordt gedurende het jaar 2023 verantwoord in de bestuursrapportages en de jaarrekening. De bijdrage van de deelnemende gemeenten voor 2024 vindt u in de bijlage van de financiële begroting.
42 | Begroting RWB 2024
→ ALGEMEEN, ECONOMIE, ARBEIDSMARKT, MOBILITEIT, RUIMTE & TAKEN
Paragrafen UITGAANDE SUBSIDIES
ONTVANGEN SUBSIDIES
Subsidieovereenkomst RWB – REWIN De economische ontwikkelmaatschappij B.V. REWIN is in 1986 opgericht door de overheid, en de overheden zijn als aandeelhouder formeel eigenaar van B.V. REWIN. Jaarlijks wordt er aan REWIN een bijdrage verstrekt dat bedoelt is voor (een deel van) de kosten die REWIN maakt voor de uitvoering van haar activiteiten. In 2019 is er voor deze bijdrage een subsidieovereenkomst overeengekomen tussen RWB en REWIN. Deze overeenkomst heeft een looptijd van 1 januari 2020 tot 31 december 2023. In 2024 verwachten we een nieuwe geldende overeenkomst.
Arbeidsmarktprogramma RWB voert met financiering van de provincie meerjarige arbeidsmarktprogramma’s. Het huidige programma West-Brabant werkt met talent richt zich op de ontwikkelen en binden van talent aan de regionale arbeidsmarkt. Voor dit project heeft provincie NoordBrabant in 2020 aan RWB een subsidie toegekend van maximaal € 1,7 miljoen. De looptijd van deze subsidie is van 2020 tot en met 2023. In deze begroting houden we rekening met eenzelfde soort subsidie in 2024. Subsidieregeling Verkeer en vervoer - Regiotaxi Voor het deelprogramma Kleinschalig Collectief Vervoer (KCV) kunnen we bij provincie Noord-Brabant subsidie aanvragen voor projecten die zich richten op het aanbieden van regiotaxi in WestBrabant. Deze projecten hebben betrekking op het uitvoeren van OV-ritten, het geven van bindend OV-advies, het organiseren van regiotaxi of de transitie van het organiseren van regiotaxi. De totale hoogte van de subsidie wordt bepaald op basis van het totaal aan subsidiabele kosten. De regels met betrekking tot het bepalen van deze kosten zijn in 2021 veranderd, met als gevolg dat er minder subsidie ontvangen wordt. Dit laatste leidt tot een tekort op KCV. Dit tekort wordt in 2023 en verder opgevangen door de bijdragen die gemeenten leveren aan de kosten van het Wmo-vervoer. Over de bijdrage van de provincie na 2023 vindt nog Brabantbreed overleg plaats.
43 | Begroting RWB 2024
Regio West-Brabant Financiële begroting
20 24
Deelmobiliteit in West-Brabant heeft potentie: gemeenten starten proeven met deelauto's. Foto: OnzeAuto
Inhoudsopgave 1. Overzicht van baten en lasten 2023
→
1.1 Het overzicht van baten en lasten 1.2 Het overzicht van incidentele baten en lasten 1.3 Toelichting op het overzicht van baten en lasten
2. Financiële positie 2023
4 5 6 →
2.1 De geprognosticeerde begin- en eindbalans 2.2 Het berekend EMU-saldo 2.3 Het verloop van de reserves
3. Meerjarenraming 2024-2026
→
| Ontwerpbegroting 2024
14 14 15 16
→
17
4.1 Geprognotiseerde begin- en eindbalans 2024–2026 17 4.2 Het verloop van het berekend EMU-saldo 18 4.3 Verloop van de reserves 2024-2026 19
9 5. Bijlagen 9 10 11
3.1 De meerjarenraming van baten en lasten 3.2 De meerjarenraming van incidentele baten en lasten 3.3 De toelichting op de meerjarenraming
2
4 4. Financiële positie 2024-2026
Bijlage 1: Baten en lasten per taakveld Bijlage 2: Bijdrage deelnemende gemeenten Bijlage 3: Bijdrage N.V. REWIN West Brabant Bijlage 4: Raming uitvoeringsgerichte taken Bijlage 5: Raming bijdrage Kleinschalig Collectief Vervoer (KCV)
→ 22
22 23 28 30 35
Leeswijzer In deze financiële begroting worden per programma de baten en lasten getoond. Door de beweging van een pijlergerichte aanpak naar een themagerichte benadering zijn de oude programma’s Arbeidsmarkt, Economie, Mobiliteit en Ruimte samengevoegd tot het programma Strategische agenda. Ze blijven verantwoord als deelprogramma’s. Naast het programma Strategische agenda onderscheidt deze begroting ook de programma’s Algemeen en Uitvoeringsgerichte taken. In de financiële begroting presenteren we het meerjarenbeeld.
3
| Ontwerpbegroting 2024
1. Financiële begroting 2024 1.1 Overzicht van baten en lasten per programma In onderstaand overzicht wordt totaaloverzicht gegeven van alle programma’s.
Programma
Begroting 2023
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
716
767
-51
883
915
-32
Strategische agenda
4.499
4.548
4.237
4.237
-
Economie Arbeidsmarktbeleid Mobiliteit Ruimte
2.545 960 655 339
2.790 839 653 266
-245 121 2 73
2.664 700 579 294
2.664 700 579 294
Uitvoeringsgerichte taken
17.142
16.825
317
17.873
KCV Regioarcheologie Routebureau Mobiliteitscentrum
12.091 335 207 4.509
12.066 281 207 4.270
25 54 239
Totaal programma's
22.357
22.140
Kosten van de overhead Vennootschapsbelasting
1.145 23.502
Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten
Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves Gerealiseerde resultaat
| Ontwerpbegroting 2024
Begroting 2022
Baten Algemeen
4
Realisatie 2021
Lasten
Saldo
1.207
-22
4.133
4.133
-
-
2.936 641 268 288
2.936 641 268 288
-
17.630
243
21.730
21.463
267
13.585 245 4.043
13.585 245 3.800
243
16.469 283
16.469 283
4.978
4.712
267
217
22.993
22.782
211
27.048
26.803
245
1.428
-283
1.202
1.445
-243
1.321
1.588
-267
23.568
-66
24.195
24.227
-32
28.369
28.391
-22
342
32
32
22
275
24.227
-
28.391
342 23.843
23.568
24.227
Baten
22 28.391
-
1. Financiële begroting 2024 1.2 Overzicht van incidentiele baten en lasten Voor de inzicht van het structurele evenwicht wordt hier het overzicht van incidentele baten en lasten weergegeven.
Incidentele baten en lasten
Baten
Lasten
450
450
Totaal incidentele baten en lasten
450
450
Totaal structurele baten en lasten
27.919
27.941
Programma Strategische agenda
Arbeidsmarktbeleid - Uitvoeringsprogramma Programma Uitvoeringsgerichte taken
KCV - implementatie nieuw vervoerscontract
5
| Ontwerpbegroting 2024
1. Financiële begroting 2024 1.3 Toelichting op het overzicht van baten en lasten Gronden van raming De raming is gebaseerd op ongewijzigd beleid. Voor de raming van de loon- en prijsontwikkeling zijn de indexeringen van het centraal plan bureau zoals opgenomen in de septembercirculaire gemeentefonds 2022 gehanteerd. Voor de begroting 2024 zijn dit: Prijsindex: 2,4% Loonindex: 4,3% Voor de vervoerskosten op deelprogramma Kleinschalig Collectief Vervoer is rekening gehouden met de branchegerichte NEA-index. Bezuinigingstaakstellingen In 2021 is gemeente Tholen uitgetreden. Dit betekent dat we een lagere bijdrage voor de apparaatskosten ontvangen, met als gevolg dat we een tekort hebben. Om dit op te vangen hebben we bezuinigen doorgevoerd. We hebben in 2021 van gemeente Tholen eenmalig een bijdrage ontvangen en deze is gestort in een reserve. Jaarlijks onttrekken we een bedrag, met als doel de bezuinigingstaakstelling geleidelijk door te voeren. In 2024 bezuinigen we € 10.000 op programma Algemeen en onttrekken we het tekort van € 21.000 uit de reserve.
6
| Ontwerpbegroting 2024
1. Financiële begroting 2024 TOELICHTING VAN BATEN EN LASTEN PER PROGRAMMA Algemeen Onder programma Algemeen staan de baten en lasten van de subsidieregeling Onderzoek & Ontwikkelfonds. Jaarlijks wordt er door de deelnemende gemeenten 65 cent per inwoner bijgedragen aan het Onderzoek & Ontwikkelfonds. Met een totaal inwoneraantal van 714.446 is de bijdrage vanuit de gemeenten voor 2024 € 464.390. Het budget voor het actieprogramma is bij deze begroting toegedeeld aan het programma Strategische agenda. Jaarlijks wordt dit in samenspraak met de voorzitters van de commissies van advies toegedeeld aan de verschillende onderdelen. Strategische Agenda In deze begroting hebben we de programma’s Economie, Arbeidsmarkt, Mobiliteit en Ruimte samengevoegd. Dit stelt ons in staat om binnen de strategische agenda meer integraliteit en flexibiliteit aan de dag te leggen. Op basis van de doelen per thema in 2024 wordt er een raming gemaakt van de personele inzet en budget per onderdeel. Economie Naast de lasten en baten voor de uitvoering van de strategische agenda zijn hier ook de baten en lasten verantwoord voor REWIN.
7
| Ontwerpbegroting 2024
Arbeidsmarkt Naast de lasten en baten voor de uitvoering van de strategische agenda is hier ook het meerjarige arbeidsmarktprogramma verantwoord. Dit is een subsidie die toegekend wordt door de provincie Noord-Brabant. Mobiliteit De baten en lasten voor de uitvoering van de strategische agenda zijn hier verantwoord. Ruimte De baten en lasten voor de uitvoering van de strategische agenda zijn hier verantwoord. Uitvoeringsgerichte taken Kleinschalig Collectief Vervoer (KCV) De geraamde vervoerslasten voor de gemeenten en provincie zijn hier opgenomen. Deze zijn indicatief vanwege het feit dat het vervoerscontract in 2023 opnieuw aanbesteed wordt. De lagere bijdrage van provincie Noord-Brabant aan de bureaukosten in 2024 wordt opgevangen door een hogere bijdrage vanuit de vervoersopbrengsten Wmo-vervoer.
1. Financiële begroting 2024 Regioarcheologie Door de grote vraag naar advisering door onze archeologen is de capaciteit op dit onderdeel in 2022 verhoogd. De inzet van regioarcheologie wordt in 2024 doorbelast aan de afnemers tegen een uurtarief van € 120,03. Niet deelnemende gemeenten betalen een opslag van 20% op dit tarief. Mobiliteitscentrum (MBC) Voor de uitvoering van Flex West-Brabant, ontvangen wij van de leveranciers, 2,5% van de inhuuromzet die via dit platform loopt. In de voorgaande jaren zien we een toename van de omzet. Bij deze begroting houden we rekening met een totaalomzet inhuur binnen de regio van 80 miljoen euro. Het positief saldo is deels ter dekking van de overheadkosten.
Overhead Overhead is gedefinieerd als: alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. Op hoofdlijnen betreft dit de volgende kosten: Op hoofdlijnen betreft dit de volgende kosten: - Huisvesting en facilitaire zaken - Leidinggevenden - Financiën, P&O, Inkoop, Communicatie, Juridische zaken, Informatievoorziening en Automatisering - Secretariaat en managementondersteuning Een groot deel van deze kosten valt binnen de dienstverleningsovereenkomst die RWB heeft afgesloten met gemeente Etten-Leur. Een deel van de lasten die toe te rekenen zijn aan het Mobiliteitscentrum worden gedekt vanuit de baten op dat deelprogramma.
8
| Ontwerpbegroting 2024
2. Financiële positie 2024 2.1 Geprognosticeerde begin- en eindbalans 01-01-2024
31-12-2024
Vlottende activa Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Liquide middelen Overlopende activa
4.081 311 2.707
4.060 311 2.707
Totaal vlottende activa
7.099
7.078
Totaal activa
7.099
7.078
Vaste passiva Reserves Resultaat boekjaar
713 -
692 -
Totaal vaste passiva
713
692
netto-vlottende schulden Overlopende passiva
1.422 4.964
1.422 4.964
Totaal vlottende passiva
6.386
6.386
Totaal Passiva
7.099
7.078
Activa
Passiva
Vlottende passiva
9
| Ontwerpbegroting 2024
2. Financiële positie 2024 2.2 Berekend EMU-Saldo Het EMU-saldo (Economische en Monetaire Unie) is een in Europees verband gehanteerd en gedefinieerd macro-economisch begrip. Het kan worden omschreven als het verschil tussen de inkomsten en uitgaven van de overheid (collectieve sector). Op basis van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) nemen we in de begroting een berekening van het EMU-saldo op over het vorige begrotingsjaar, het begrotingsjaar en het jaar volgend op het begrotingsjaar. Het EMU-saldo van de RWB ziet er in de begroting 2024 als volgt uit: bedragen (x € 1.000)
Begroting 2023
Begroting 2024
Begroting 2025
-32 -
-21 -
-11 -
-
-
-
Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord
-
-
-
Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)
-
-
-
Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen
-
-
-
10
Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten
-
-
-
11 a b
Verkoop van effecten: Gaat u effecten verkopen? (ja/nee) Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie?
-
-
-
-32
-21
-11
1 2 3 4 5 6
7 8 9
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) Afschrijvingen ten laste van de exploitatie Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4 Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa:
Berekend EMU-saldo
10 | Ontwerpbegroting 2024
2. Financiële positie 2024 2.3 Verloop van de reserves Voor het inzicht van het begroot eigen vermogen wordt hier het overzicht van de reserves en voorzieningen weergegeven. (bedragen x € 1.000)
Saldo 01-01-2024
Toevoegingen
Onttrekkingen
Saldo 31-12-2024
Bestemmingsreserves
11 | Ontwerpbegroting 2024
Reserve knelpuntenpot Reserve bijdrage apparaatkosten Reserve KCV Reserve Regioarcheologie Reserve Flexpools Reserve Mobiliteitscentrum
100 82 117 69 269 76
Totaal bestemmingsreserves
713
-
21
692
Totaal reserves
713
-
21
692
21
100 61 117 69 269 76
2. Financiële positie 2024 ONDERBOUWING RESERVES Naam:
Reserve knelpuntenpot
Doelstelling / Bestemming:
Deze reserve is bestemd als weerstandscapaciteit om financiële tegenvallen als gevolg van personele risico’s op te kunnen opvangen.
Minimum: Maximum: Wijze van besteding:
€0 € 100.000 Lasten worden onttrokken tot een maximaal hetgeen wat er in de begroting is opgenomen.
Naam:
Reserve bijdrage apparaatskosten
Doelstelling / Bestemming: Minimum: Maximum: Wijze van besteding:
Opvangen van het begrotingstekort 2021 - 2025 €0 Niet bepaald Op basis van de in begroting opgenomen onttrekking.
Naam:
Reserve KCV
Doelstelling / Bestemming:
Deze reserve is bestemd als weerstandscapaciteit om financiële tegenvallers op het onderdeel KCV te kunnen opvangen en als dekking van incidentele lasten.
Minimum: Maximum: Wijze van besteding:
€0 Niet bepaald Negatieve saldo’s worden onttrokken tot een maximum van de hoogte van de reserve.
Naam:
Reserve Regioarcheologie
Doelstelling / Bestemming: Minimum: Maximum: Wijze van besteding:
12 | Ontwerpbegroting 2024
Deze reserve is bestemd als weerstandscapaciteit om financiële tegenvallers op het onderdeel Regioarcheologie te kunnen opvangen. €0 Niet bepaald Negatieve saldo’s worden onttrokken tot een maximum van de hoogte van de reserve.
2. Financiële positie 2024
13 | Ontwerpbegroting 2024
Naam:
Reserve Flexpools
Doelstelling / Bestemming:
Deze reserve is bestemd als weerstandscapaciteit om financiële tegenvallen op het onderdeel Flexpools te kunnen opvangen.
Minimum: Maximum: Wijze van besteding:
€0 Niet bepaald Negatieve saldo’s worden onttrokken tot een maximum van de hoogte van de reserve.
Naam:
Reserve Mobiliteitscentrum
Doelstelling / Bestemming:
Deze reserve is bestemd als weerstandscapaciteit om financiële tegenvallen op het onderdeel Mobiliteitscentrum te kunnen opvangen.
Minimum: Maximum:
€0 Niet bepaald
Wijze van besteding:
Lasten met betrekking tot de bestemming worden onttrokken tot een maximum van het saldo van de reserve.
3. Meerjarenraming 2025-2027 3.1 Raming van baten en lasten 2025 – 2027 (in duizenden euro's)
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Programma:
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
Algemeen
1.212
1.223
-11
1.237
1.237
-
1.264
1.264
-
Strategische agenda
4.280
4.280
4.424
4.424
-
4.574
4.574
-
Economie
3.055
3.055
-
3.173
3.173
-
3.296
3.296
-
Arbeidsmarktbeleid
647
647
-
654
654
-
661
661
-
Mobiliteit
278
278
-
288
288
-
298
298
-
Ruimte
299
299
-
309
309
-
320
320
-
Uitvoeringsgerichte taken
22.080
21.804
276
22.690
22.404
285
23.317
23.023
294
KCV
16.646
16.646
-
17.097
17.097
-
17.560
17.560
-
GGA
-
-
-
294
294
-
-
-
-
5.139
4.863
276
5.287
5.002
285
5.440
5.146
294
Totaal programma's
27.571
27.306
265
28.351
28.066
285
29.155
28.860
294
Kosten van de overhead
1.368
1.644
-276
1.412
1.697
-285
1.458
1.752
-294
28.939
28.950
-11
29.763
29.763
-
30.612
30.612
-
11
-
-
-
-
-
29.763
29.763
-
30.612
Regioarcheologie Routebureau Mobiliteitscentrum
305
305
-
317
317
-
-
Vennootschapsbelasting Totaal saldo van baten en lasten
Toevoegingen en onttrekkingen aan reserves Begroot resultaat
14 | Ontwerpbegroting 2024
11 28.950
28.950
30.612
-
3. Meerjarenraming 2025-2027 3.2 Raming van incidentele baten en lasten 2025 – 2027
2025 Incidentele baten en lasten
2026
2027
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Baten
Lasten
Uitvoeringsprogramma
450
450
450
450
450
450
Totaal incidentele baten en lasten
450
450
450
450
450
450
Totaal structurele baten en lasten
28.500
28.500
29.313
29.313
30.162
30.162
Programma Arbeidsmarkt
15 | Ontwerpbegroting 2024
3. Meerjarenraming 2025-2027 3.3 Toelichting op de meerjarenraming baten en lasten 2025 – 2027 Gronden van raming De raming is gebaseerd op ongewijzigd beleid. Voor de raming van loon- en prijsontwikkeling zijn de indexeringen van het centraal plan bureau gehanteerd zoals opgenomen in de septembercirculaire gemeentefonds 2022. Voor de raming 2025 - 2027 zijn dit: 2025
2026
2027
Prijsindex
2,5%
2,0%
2,0%
Loonindex
4,1%
3,9%
3,9%
Voor de vervoerskosten op deelprogramma Kleinschalig Collectief Vervoer is rekening gehouden met de branchegerichte NEA-index.
16 | Ontwerpbegroting 2024
Bezuinigingstaakstelling In 2021 is gemeente Tholen uitgetreden. Dit betekent dat we een lagere bijdrage voor de apparaatskosten ontvangen, met als gevolg dat we een tekort hebben. Om dit op te vangen hebben we bezuinigen doorgevoerd. We hebben in 2021 van gemeente Tholen eenmalig een bijdrage ontvangen en deze is gestort in een reserve. Jaarlijks onttrekken we een bedrag, met als doel de bezuinigingstaakstelling geleidelijk door te voeren. In 2026 hebben we een bezuiniging van € 55.000 structureel doorgevoerd.
4. Financiële positie 2025-2027 4.1 Geprognotiseerde begin- en eindbalans 2025 – 2027
01-01-2025
31-12-2025
01-01-2026
31-12-2026
01-01-2027
31-12-2027
Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar
4.060
4.049
4.060
4.060
4.049
4.049
Liquide middelen
311
311
311
311
311
311
Overlopende activa
2.707
2.707
2.707
2.707
2.707
2.707
Totaal vlottende activa
7.078
7.067
7.078
7.078
7.067
7.067
Totaal activa
7.078
7.067
7.078
7.078
7.067
7.067
692
681
681
681
681
681
-
-
-
-
-
-
692
681
681
681
681
681
Netto-vlottende schulden
1.422
1.422
1.422
1.422
1.422
1.422
Overlopende passiva
4.964
4.964
4.964
4.964
4.964
4.964
Totaal vlottende passiva
6.386
6.386
6.386
6.386
6.386
6.386
Totaal Passiva
7.078
7.067
7.067
7.067
7.067
7.067
Activa
Vlottende activa
Passiva
Vaste passiva Reserves Resultaat boekjaar Totaal vaste passiva
Vlottende passiva
17 | Ontwerpbegroting 2024
4. Financiële positie 2025-2027 4.2 Verloop EMU-saldo 2025 – 2027 Het EMU-saldo (Economische en Monetaire Unie) is een in Europees verband gehanteerd en gedefinieerd macro-economisch begrip. Het kan worden omschreven als het verschil tussen de inkomsten en uitgaven van de overheid (collectieve sector). Op basis van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) nemen we in meerjarenraming het verloop van het EMU-saldo op over drie opvolgende begrotingsjaren. Het EMU-saldo van de RWB voor de begrotingjaren 2024 – 2026 ziet er als volgt uit: bedragen (x € 1.000)
Raming 2025
Raming 2026
Raming 2027
-11 -
-
-
-
-
-
Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord
-
-
-
Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)
-
-
-
Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen
-
-
-
10
Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten
-
-
-
11 a b
Verkoop van effecten: Gaat u effecten verkopen? (ja/nee) Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie?
-
-
-
-11
-
-
1 2 3 4 5 6
7 8 9
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) Afschrijvingen ten laste van de exploitatie Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4 Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa:
Berekend EMU-saldo
18 | Ontwerpbegroting 2024
4. Financiële positie 2025-2027 4.3 Verloop reserves 2025 – 2027 Verloop reserves 2025 (bedragen x € 1.000)
Saldo 1 januari
Toevoegingen
Onttrekkingen
Saldo 31 december
Bestemmingsreserves
19 | Ontwerpbegroting 2024
Reserve knelpuntenpot Reserve Basis op Orde Reserve bijdrage apparaatkosten Reserve KCV Reserve Regioarcheologie Reserve Puma's Reserve Mobiliteitscentrum
100 82 117 69 269 76 713
-
21
100 61 117 69 269 76 692
Totaal bestemmingsreserves
713
-
21
692
Totaal reserves
713
-
21
692
21
4. Financiële positie 2025-2027 4.3 Verloop reserves 2025 – 2027 Verloop reserves 2026 (bedragen x € 1.000)
Saldo 1 januari
Toevoegingen
Onttrekkingen
Saldo 31 december
Bestemmingsreserves
20 | Ontwerpbegroting 2024
Reserve knelpuntenpot Reserve Basis op Orde Reserve bijdrage apparaatkosten Reserve KCV Reserve Regioarcheologie Reserve Puma's Reserve Mobiliteitscentrum
100 61 117 69 269 76 692
-
11
100 50 117 69 269 76 681
Totaal bestemmingsreserves
692
-
11
681
Totaal reserves
692
-
11
681
11
4. Financiële positie 2025-2027 4.3 Verloop reserves 2025 – 2027 Verloop reserves 2027 (bedragen x € 1.000)
Saldo 1 januari
Toevoegingen
Onttrekkingen
Saldo 31 december
Bestemmingsreserves
Reserve knelpuntenpot Reserve Basis op Orde Reserve bijdrage apparaatkosten Reserve KCV Reserve Regioarcheologie Reserve Puma's Reserve Mobiliteitscentrum
100 50 117 69 269 76 681
-
-
100 50 117 69 269 76 681
Totaal bestemmingsreserves
681
-
-
681
Totaal reserves
681
-
-
681
Toelichting verloop reserves 2025 – 2027 Meerjarig zijn de onttrekkingen ter dekking van het begrotingstekort als gevolg van de uittreding van gemeente Tholen geraamd.
21 | Ontwerpbegroting 2024
5. Bijlagen Bijlage 1: Overzicht baten en lasten per taakveld Voor een betere vergelijking van organisaties wordt hieronder de begrote baten en lasten per taakveld weergegeven. Taakveld (x € 1.000)
Lasten
0
Bestuur en ondersteuning
0.1
Bestuur
721
742
0.4
Overhead
1.321
1.588
0.8
Overige baten en lasten
4.978
4.712
0.10
Mutaties reserves
22
-
2
Verkeer, vervoer en waterstaat
2.1
Verkeer en wegen
268
268
3
Economie
3.1
Economische ontwikkeling
741
741
3.3
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
2.659
2.659
5
Sport, cultuur en recreatie
5.5
Cultureel erfgoed
283
283
5.7
Openbaar groen en (openlucht) recreatie
6
Sociaal domein
6.5
Arbeidsparticipatie
641
641
6.71
Maatwerkdienstverlening 18+
16.469
16.469
8
Volkshuisvesting, leefomgeving en stedelijke vernieuwing
8.1
Ruimte en leefomgeving
288
288
28.391
28.391
Saldo van baten en lasten op de taakvelden
22 | Ontwerpbegroting 2024
Baten
5. Bijlagen Bijlage 2: Bijdrage deelnemende gemeenten 2024 BIJDRAGE APPARAATSKOSTEN 2024 De bijdrage apparaatskosten 2024 wordt conform de Gemeenschappelijke Regeling Regio West-Brabant verdeeld op basis van inwoneraantal per 1 januari 2022. 2023
23 | Ontwerpbegroting 2024
2024 Bijdrage apparaatskosten
Verschil
Inwoneraantal
Bedrag per inwoner
Bijdrage apparaatskosten
Programma
Inwoneraantal
Bedrag per inwoner
Alphen-Chaam
10.373
4,28
44.353
10.425
4,55
47.400
52
0,27
3.047
Altena
56.352
4,28
240.950
57.009
4,55
259.208
657
0,27
18.258
Baarle-Nassau
6.899
4,28
29.499
6.931
4,55
31.514
32
0,27
2.015
Bergen op Zoom
67.514
4,28
288.677
67.894
4,55
308.700
380
0,27
20.023
Breda
184.126
4,28
787.287
184.702
4,55
839.801
576
0,27
52.514
Drimmelen
27.325
4,28
116.836
27.476
4,55
124.928
151
0,27
8.091
Etten-Leur
43.869
4,28
187.575
44.152
4,55
200.750
283
0,27
13.175
Geertruidenberg
21.770
4,28
93.084
21.944
4,55
99.775
174
0,27
6.690
Halderberge
30.430
4,28
130.113
30.770
4,55
139.905
340
0,27
9.792
Moerdijk
37.185
4,28
158.996
37.313
4,55
169.654
128
0,27
10.659
Oosterhout
56.206
4,28
240.326
56.535
4,55
257.053
329
0,27
16.727
Roosendaal
77.200
4,28
330.092
77.244
4,55
351.212
44
0,27
21.120
Rucphen
23.080
4,28
98.686
23.326
4,55
106.058
246
0,27
7.373
Steenbergen
24.310
4,28
103.945
24.353
4,55
110.728
43
0,27
6.783
Woensdrecht
22.028
4,28
94.187
22.112
4,55
100.539
84
0,27
6.351
Zundert
21.988
4,28
94.016
22.260
4,55
101.212
272
0,27
7.195
Totaal
710.655
4,28
3.038.624
714.446
4,55
3.248.437
3.791
0,27
209.813
Inwoneraantal
Bedrag per inwoner
Bijdrage apparaatskosten
5. Bijlagen BIJDRAGE APPARAATSKOSTEN 2024 NAAR TAAKVELD Taakveld 0
Bestuur en ondersteuning
0.1
Bestuur
720.620
0.4
Overhead
1.320.951
0.8
Overige baten en lasten
-
0.10
Mutaties reserves
-
2
Verkeer, vervoer en waterstaat
2.1
Verkeer en wegen
3
Economie
3.1
Economische ontwikkeling
3.3
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
5
Sport, cultuur en recreatie
5.5
Cultureel erfgoed
6
Sociaal domein
6.5
Arbeidsparticipatie
190.568
6.71
Maatwerkdienstverlening 18+
183.382
8
Volkshuisvesting, leefomgeving en stedelijke vernieuwing
8.1
Ruimte en leefomgeving Bijdrage apparaatkosten 2024
24 | Ontwerpbegroting 2024
Baten
268.353 276.407 -
288.157 3.248.437
5. Bijlagen RAMING BIJDRAGE APPARAATSKOSTEN 2025 – 2027
25 | Ontwerpbegroting 2024
Inwoneraantal per 1-1-2022
Gemeente
10.425 57.009 6.931 67.894 184.702 27.476 44.152 21.944 30.770 37.313 56.535 77.244 23.326 24.353 22.112 22.260
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert
714.446
Totaal
2025
2026
2027
49.136 268.701 32.668 320.005 870.557 129.503 208.102 103.429 145.028 175.868 266.467 364.075 109.943 114.783 104.221 104.918
50.794 277.764 33.770 330.798 899.920 133.871 215.121 106.917 149.920 181.799 275.454 376.354 113.651 118.655 107.736 108.457
52.507 287.133 34.909 341.957 930.275 138.386 222.377 110.524 154.977 187.932 284.746 389.049 117.484 122.657 111.370 112.115
3.367.402
3.480.980
3.598.399
5. Bijlagen Bijdrage Onderzoek en Ontwikkelfonds 2024 Per inwoner wordt er jaarlijks € 0,65 bijgedragen aan het Onderzoek en Ontwikkelfonds. Het restant dat per 31 december over is wordt teruggestort naar de deelnemende gemeenten. De totale bijdrage in 2024 stijgt als gevolg van de toename in het aantal inwoners. 2023
26 | Ontwerpbegroting 2024
2024
Verschil
Programma
Inwoneraantallen
Bedrag per inwoner
Bijdrage O&O fonds
Inwoneraantallen
Bedrag per inwoner
Bijdrage O&O fonds
Inwoneraantallen
Bedrag per inwoner
Bijdrage O&O fonds
Alphen-Chaam
10.373
0,65
6.742
10.425
0,65
6.776
52
-
34
Altena
56.352
0,65
36.629
57.009
0,65
37.056
657
-
427
Baarle-Nassau
6.899
0,65
4.484
6.931
0,65
4.505
32
-
21
Bergen op Zoom
67.514
0,65
43.884
67.894
0,65
44.131
380
-
247
Breda
184.126
0,65
119.682
184.702
0,65
120.056
576
-
374
Drimmelen
27.325
0,65
17.761
27.476
0,65
17.859
151
-
98
Etten-Leur
43.869
0,65
28.515
44.152
0,65
28.699
283
-
184
Geertruidenberg
21.770
0,65
14.151
21.944
0,65
14.264
174
-
113
Halderberge
30.430
0,65
19.780
30.770
0,65
20.001
340
-
221
Moerdijk
37.185
0,65
24.170
37.313
0,65
24.253
128
-
83
Oosterhout
56.206
0,65
36.534
56.535
0,65
36.748
329
-
214
Roosendaal
77.200
0,65
50.180
77.244
0,65
50.209
44
-
29
Rucphen
23.080
0,65
15.002
23.326
0,65
15.162
246
-
160
Steenbergen
24.310
0,65
15.802
24.353
0,65
15.829
43
-
28
Woensdrecht
22.028
0,65
14.318
22.112
0,65
14.373
84
-
55
Zundert
21.988
0,65
14.292
22.260
0,65
14.469
272
-
177
Totaal
710.655
0,65
461.926
714.446
0,65
464.390
3.791
-
2.464
5. Bijlagen Raming bijdrage Onderzoek en Ontwikkelfonds 2025 – 2027
27 | Ontwerpbegroting 2024
Inwoneraantal per 1-1-2022
Gemeente
10.425 57.009 6.931 67.894 184.702 27.476 44.152 21.944 30.770 37.313 56.535 77.244 23.326 24.353 22.112 22.260 714.446
2025
2026
2027
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert
6.776 37.056 4.505 44.131 120.056 17.859 28.699 14.264 20.001 24.253 36.748 50.209 15.162 15.829 14.373 14.469
6.776 37.056 4.505 44.131 120.056 17.859 28.699 14.264 20.001 24.253 36.748 50.209 15.162 15.829 14.373 14.469
6.776 37.056 4.505 44.131 120.056 17.859 28.699 14.264 20.001 24.253 36.748 50.209 15.162 15.829 14.373 14.469
Totaal
464.390
464.390
464.390
5. Bijlagen Bijlage 3: Bijdrage REWIN West Brabant 2024 De bijdrage aan REWIN wordt jaarlijks conform de subsidieovereenkomst verhoogd op basis van werkelijke indexatie. 2023
28 | Ontwerpbegroting 2024
2024 Bijdrage REWIN
Verschil
Programma:
Inwoneraantal
Bedrag per inwoner
Inwoneraantal
Bedrag per inwoner
Bijdrage REWIN
Inwoneraantal
Bedrag per inwoner
Bijdrage REWIN
Alphen-Chaam
10.373
3,43
38.612
10.425
3,72
38.805
52
0,29
194
Altena
56.352
3,43
209.761
57.009
3,72
212.207
657
0,29
2.446
Baarle-Nassau
6.899
3,43
25.680
6.931
3,72
25.800
32
0,29
119
Bergen op Zoom
67.514
3,43
251.310
67.894
3,72
252.725
380
0,29
1.414
Breda
184.126
3,43
685.380
184.702
3,72
687.524
576
0,29
2.144
Drimmelen
27.325
3,43
101.713
27.476
3,72
102.275
151
0,29
562
Etten-Leur
43.869
3,43
163.295
44.152
3,72
164.349
283
0,29
1.053
Geertruidenberg
21.770
3,43
81.035
21.944
3,72
81.683
174
0,29
648
Halderberge
30.430
3,43
113.271
30.770
3,72
114.536
340
0,29
1.266
Moerdijk
37.185
3,43
138.415
37.313
3,72
138.892
128
0,29
476
Oosterhout
56.206
3,43
209.218
56.535
3,72
210.443
329
0,29
1.225
Roosendaal
77.200
3,43
287.365
77.244
3,72
287.529
44
0,29
164
Rucphen
23.080
3,43
85.912
23.326
3,72
86.827
246
0,29
916
Steenbergen
24.310
3,43
90.490
24.353
3,72
90.650
43
0,29
160
Woensdrecht
22.028
3,43
81.996
22.112
3,72
82.308
84
0,29
313
Zundert
21.988
3,43
81.847
22.260
3,72
82.859
272
0,29
1.012
Totaal
710.655
3,43
2.438.253
714.446
3,72
2.659.412
3.791
0,29
221.159
5. Bijlagen Raming bijdrage REWIN West Brabant 2025 - 2027
Inwoneraantal per 1-1-2022
29 | Ontwerpbegroting 2024
2025
2026
2027
10.425 57.009 6.931 67.894 184.702 27.476 44.152 21.944 30.770 37.313 56.535
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
40.396 220.907 26.857 263.086 715.712 106.468 171.087 85.032 119.232 144.586 219.071
41.972 229.523 27.905 273.347 743.625 110.621 177.759 88.348 123.882 150.225 227.614
43.609 238.474 28.993 284.007 772.626 114.935 184.692 91.794 128.714 156.084 236.491
77.244 23.326 24.353 22.112 22.260
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert
299.317 90.387 94.367 85.683
310.991 93.912 98.047 89.025
323.119 97.575 101.871 92.497
86.257
89.621
93.116
714.446
Totaal
2.768.448
2.876.417
2.988.597
5. Bijlagen Bijlage 4: Raming bijdrage uitvoeringsgerichte taken 2023 egioarcheologie R De bijdrage aan regioarcheologe is gebaseerd op een prognose van de afname van de producten. Deze prognose is gebaseerd op basis van de afname van de afgelopen 4 jaar. De producten worden doorbelast tegen een kostendekkend uurtarief. In 2024 is dit uurtarief € 120,03 Voor niet risicodragende gemeenten geldt een opslag van 20%. MBC Algemene bijdrage Algemene bijdrage aan het Mobiliteitscentrum 2024 wordt voor de deelnemende gemeenten van de RWB verdeeld op basis van het aantal medewerkers per 1 januari 2023. In deze begroting is uitgegaan van een prognose, de werkelijke bijdrage kan afwijken. Netive en Careernet Bijdrage Netive en Careernet betreft een doorbelasting van de lasten voor die onderdelen. De doorbelasting zal plaatsvinden op basis van werkelijke kosten en verdeeld op basis van aantal medewerkers. In deze begroting is uitgegaan van een prognose, de werkelijke bijdrage kan afwijken.
30 | Ontwerpbegroting 2024
5. Bijlagen Meerjarenraming bijdrage uitvoeringsgerichte taken 2024 - 2026 Uitvoeringsgerichte taken 2024
31 | Ontwerpbegroting 2024
Regioarcheologie
Netive
Careernet
24.500 39.500 117.000 12.000 19.000 10.500 15.500 16.500 30.500
24.500 19.000 42.500 7.000 19.000 7.000 7.000 7.000 19.000
4.500 8.000 19.500 2.000 4.000 1.500 2.000 3.000 5.500
28.500
28.000 9.000 11.500 8.500 8.000 21.000 117.000
19.000 7.000 7.000 7.000 19.000 39.000
5.000 1.500 1.500 1.500 1.500 4.000 13.000
283.000
488.000
253.000
79.000
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
17.000 59.500 20.000
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert ABG Overig (derden)
14.000 31.000
25.500 8.500 11.500 20.000 31.000
17.000
MBC
5. Bijlagen Meerjarenraming bijdrage uitvoeringsgerichte taken 2024 - 2026 Uitvoeringsgerichte taken 2025
32 | Ontwerpbegroting 2024
Regioarcheologie
MBC
Netive
Careernet
25.500 41.000 122.000 12.500 20.000 11.000 16.000 17.000 31.500
26.000 19.000 44.500 7.500 19.000 7.500 7.500 7.500 19.000
4.500 8.000 20.500 2.500 4.000 1.500 2.500 3.000 5.500
29.500
29.000 9.500 11.500 8.500 8.500 22.000 122.000
19.000 7.500 7.500 7.500 19.000 40.500
5.000 1.500 1.500 1.500 1.500 4.000 13.000
294.000
508.000
259.000
81.000
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
17.500 61.500 20.500
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert ABG Overig (derden)
14.500 32.500
26.500 9.000 12.000 20.500 32.500
17.500
5. Bijlagen Meerjarenraming bijdrage uitvoeringsgerichte taken 2024 - 2026 Uitvoeringsgerichte taken 2026
33 | Ontwerpbegroting 2024
Regioarcheologie
MBC
Netive
Careernet
26.500 42.500 127.000 13.000 20.500 11.500 17.000 18.000 33.000
27.500 19.500 46.000 7.500 19.500 7.500 7.500 7.500 19.500
4.500 8.000 21.500 2.500 4.000 2.000 2.500 3.000 6.000
30.500
30.500 10.000 12.000 9.000 8.500 23.000 126.500
19.500 7.500 7.500 7.500 19.500 42.500
5.500 2.000 2.000 2.000 2.000 4.000 13.500
305.000
528.000
265.000
83.000
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
18.500 64.000 21.500
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert ABG Overig (derden)
15.500 33.500
27.500 9.000 12.000 21.500 33.500
18.500
5. Bijlagen Meerjarenraming bijdrage uitvoeringsgerichte taken 2024 - 2026 Uitvoeringsgerichte taken 2027
34 | Ontwerpbegroting 2024
Regioarcheologie
MBC
Netive
Careernet
27.500 44.000 131.500 13.000 21.500 12.000 17.500 18.500 34.000
28.500 20.000 48.000 7.500 20.000 7.500 7.500 7.500 20.000
4.500 8.500 22.500 2.500 4.000 2.000 2.500 3.000 6.000
31.500
31.500 10.500 12.500 9.500 9.000 23.500 131.500
20.000 7.500 7.500 7.500 20.000 44.000
5.500 2.000 2.000 2.000 2.000 4.000 13.500
317.000
548.000
270.000
84.000
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
19.000 66.500 22.000
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert ABG Overig (derden)
16.000 35.000
28.500 9.500 12.500 22.000 35.000
19.000
5. Bijlagen Bijlage 5: Raming bijdrage Kleinschalig Collectief Vervoer (KCV) Voor KCV geldt dat de vervoerskosten in rekening worden gebracht op basis van het werkelijk aantal verreden ritten per opdrachtgever. Begroting 2024
Lasten per ovh (ex. BTW)
Te dekken Lasten BTW-kosten (incl. BTW-kosten)
Prognose ritten
Kosten vervoer
Klant bijdrage
Saldo vervoer
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur
7.000 39.000 7.000 86.000 256.500 28.500 51.500
221.000 1.134.000 269.000 1.641.000 5.165.000 753.000 1.176.000
-28.000 -155.000 -32.000 -228.000 -689.000 -105.000 -161.000
193.000 979.000 237.000 1.413.000 4.476.000 648.000 1.015.000
193.000 979.000 237.000 1.413.000 4.476.000 648.000 1.015.000
2.500 13.000 2.500 19.000 57.000 8.500 13.500
195.500 992.000 239.500 1.432.000 4.533.000 656.500 1.028.500
Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert Wmo - Gemeenten OV - Provincie NB
30.500 26.000 30.500 71.000 108.500 17.500 14.500 12.500 17.000 803.500 24.000
824.000 673.000 987.000 1.512.000 2.021.000 469.000 461.000 361.000 517.000 18.184.000 699.000
-110.000 -91.000 -138.000 -196.000 -282.000 -65.000 -61.000 -49.000 -72.000 -2.462.000 -267.000
714.000 582.000 849.000 1.316.000 1.739.000 404.000 400.000 312.000 445.000 15.722.000 432.000
25.000
714.000 582.000 849.000 1.316.000 1.739.000 404.000 400.000 312.000 445.000 15.722.000 457.000
9.000 7.500 11.500 16.000 23.500 5.500 5.000 4.000 6.000 204.000 63.000
723.000 589.500 860.500 1.332.000 1.762.500 409.500 405.000 316.000 451.000 15.926.000 520.000
Totaal
827.500
18.883.000
-2.729.000
16.154.000
25.000
16.179.000
267.000
16.446.000
Deze kostenraming is gebaseerd op het vervoerscontract 2016-2023. In 2023 wordt dit contract opnieuw Europees aanbesteed. Zodra het aanbestedingsresultaat bekend is, wordt de raming voor 2024-2027 geactualiseerd.
35 | Ontwerpbegroting 2024
Bindend OV-advies
5. Bijlagen Bijlage 5: Raming bijdrage Kleinschalig Collectief Vervoer (KCV) Begroting 2025
36 | Ontwerpbegroting 2024
Bindend OV-advies
Lasten per ovh (ex. BTW)
Te dekken Lasten BTW-kosten (incl. BTW-kosten)
Prognose ritten
Kosten vervoer
Klant bijdrage
Saldo vervoer
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
7.500 39.000 7.500 86.000 256.500 28.500 51.500 30.500 26.000 33.500 71.000
238.000 1.143.000 290.000 1.645.000 5.193.000 757.000 1.182.000 830.000 677.000 1.092.000 1.519.000
-30.000 -156.000 -35.000 -230.000 -698.000 -106.000 -163.000 -111.000 -92.000 -152.000 -198.000
208.000 987.000 255.000 1.415.000 4.495.000 651.000 1.019.000 719.000 585.000 940.000 1.321.000
208.000 987.000 255.000 1.415.000 4.495.000 651.000 1.019.000 719.000 585.000 940.000 1.321.000
2.500 13.000 3.000 19.000 57.500 9.000 13.500 9.000 7.500 12.500 16.500
210.500 1.000.000 258.000 1.434.000 4.552.500 660.000 1.032.500 728.000 592.500 952.500 1.337.500
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert Wmo - Gemeenten OV - Provincie NB
108.500 17.500 14.500 12.500 17.000 807.500 24.000
2.032.000 471.000 463.000 362.000 520.000 18.414.000 686.000
-286.000 -66.000 -61.000 -49.000 -73.000 -2.506.000 -275.000
1.746.000 405.000 402.000 313.000 447.000 15.908.000 411.000
25.000
1.746.000 405.000 402.000 313.000 447.000 15.908.000 436.000
23.500 5.500 5.000 4.000 6.000 207.000 61.500
1.769.500 410.500 407.000 317.000 453.000 16.115.000 497.500
Totaal
831.500
19.100.000
-2.781.000
16.319.000
25.000
16.344.000
268.500
16.612.500
5. Bijlagen Bijlage 5: Raming bijdrage Kleinschalig Collectief Vervoer (KCV) Begroting 2026
37 | Ontwerpbegroting 2024
Bindend OV-advies
Lasten per ovh (ex. BTW)
Te dekken Lasten BTW-kosten (incl. BTW-kosten)
Prognose ritten
Kosten vervoer
Klant bijdrage
Saldo vervoer
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
7.500 39.000 7.500 86.000 256.500 28.500 51.500 30.500 26.000 33.500 71.000
244.000 1.172.000 298.000 1.686.000 5.322.000 776.000 1.212.000 851.000 694.000 1.119.000 1.556.000
-30.000 -158.000 -35.000 -233.000 -706.000 -107.000 -165.000 -113.000 -93.000 -154.000 -200.000
214.000 1.014.000 263.000 1.453.000 4.616.000 669.000 1.047.000 738.000 601.000 965.000 1.356.000
214.000 1.014.000 263.000 1.453.000 4.616.000 669.000 1.047.000 738.000 601.000 965.000 1.356.000
2.500 13.000 3.000 19.000 58.500 9.000 13.500 9.500 7.500 12.500 16.500
216.500 1.027.000 266.000 1.472.000 4.674.500 678.000 1.060.500 747.500 608.500 977.500 1.372.500
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert Wmo - Gemeenten OV - Provincie NB
108.500 17.500 14.500 12.500 17.000 807.500 24.000
2.083.000 482.000 474.000 371.000 533.000 18.873.000 703.000
-289.000 -67.000 -62.000 -50.000 -73.000 -2.535.000 -283.000
1.794.000 415.000 412.000 321.000 460.000 16.338.000 420.000
25.000
1.794.000 415.000 412.000 321.000 460.000 16.338.000 445.000
24.000 5.500 5.000 4.000 6.000 209.000 63.500
1.818.000 420.500 417.000 325.000 466.000 16.547.000 508.500
Totaal
831.500
19.576.000
-2.818.000
16.758.000
25.000
16.783.000
272.500
17.055.500
5. Bijlagen Bijlage 5: Raming bijdrage Kleinschalig Collectief Vervoer (KCV) Begroting 2027
38 | Ontwerpbegroting 2024
Bindend OV-advies
Lasten per ovh (ex. BTW)
Te dekken Lasten BTW-kosten (incl. BTW-kosten)
Prognose ritten
Kosten vervoer
Klant bijdrage
Saldo vervoer
Alphen-Chaam Altena Baarle-Nassau Bergen op Zoom Breda Drimmelen Etten-Leur Geertruidenberg Halderberge Moerdijk Oosterhout
7.500 39.000 7.500 86.000 256.500 28.500 51.500 30.500 26.000 33.500 71.000
250.000 1.201.000 305.000 1.728.000 5.456.000 796.000 1.242.000 872.000 711.000 1.147.000 1.595.000
-31.000 -160.000 -35.000 -236.000 -714.000 -108.000 -167.000 -114.000 -94.000 -155.000 -203.000
219.000 1.041.000 270.000 1.492.000 4.742.000 688.000 1.075.000 758.000 617.000 992.000 1.392.000
219.000 1.041.000 270.000 1.492.000 4.742.000 688.000 1.075.000 758.000 617.000 992.000 1.392.000
2.500 13.000 3.000 19.500 59.000 9.000 14.000 9.500 8.000 13.000 17.000
221.500 1.054.000 273.000 1.511.500 4.801.000 697.000 1.089.000 767.500 625.000 1.005.000 1.409.000
Roosendaal Rucphen Steenbergen Woensdrecht Zundert Wmo - Gemeenten OV - Provincie NB
108.500 17.500 14.500 12.500 17.000 807.500 24.000
2.135.000 494.000 486.000 380.000 546.000 19.344.000 721.000
-293.000 -68.000 -63.000 -50.000 -74.000 -2.565.000 -291.000
1.842.000 426.000 423.000 330.000 472.000 16.779.000 430.000
25.000
1.842.000 426.000 423.000 330.000 472.000 16.779.000 455.000
24.000 5.500 5.000 4.000 6.000 212.000 65.000
1.866.000 431.500 428.000 334.000 478.000 16.991.000 520.000
Totaal
831.500
20.065.000
-2.856.000
17.209.000
25.000
17.234.000
277.000
17.511.000