CConstaterende datSomeren
Koppel je AI →
Document · PDF

C - 10 Bijlage Eindrapportage - Quickscan bekostiging voorzieningen (geanonimiseerd)

Commissie Burger en Bestuur 28 augustus 2025, gemeente SomerenBij agendapunt: Ingekomen stukken/mededelingen.18.741 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

De geleidelijke stijging van de uitkering biedt echter ook de mogelijkheid om investeringen strategisch te plannen en uit te voeren , waarbij rekening wordt gehouden met de verwachte groei en de bijbehorende vraag naar voorzieningen.

© 2025 Deloitte The Netherlands

Eindrapportage | Quickscanbekostiging voorzieningen

57

A8. Verdieping effecten gemeentefondsuitkering | Effecten aanvullende groei (2/3)

Aanvullende groei MRE-gemeenten •

•

•

•

Met de gemiddelde uitkering vanuit het Gemeentefonds per extra inwoner kan (bij benadering) worden bepaald wat de extra groei is van de MRE-gemeenten ten opzichte van de autonome groei. De autonome groei van het aantal huishoudens per gemeente (maatstaf woonruimten) volgt uit de Gemeentefondssystematiek , aangezien hier een groeimodel in verwerkt is. Dit groeimodel loopt van 2024 tot 2029. Deze jaren kunnen als bekend worden verondersteld. Op basis van het groeipercentage dat in dit groeimodel wordt gehanteerd , is het mogelijk de groei van het aantal woonruimten te extrapoleren naar 2040. Hierbij is de aanname gedaan dat de jaarlijkse uitkering van het Gemeentefonds blijft groeien in de toekomst en niet stagneert. In onderstaande tabel is deze werkwijze toegepast voor gemeente Eindhoven. Volgens de gemeentefondssystematiek zou deze gemeente in 2040 140. 435 woonruimten bevatten. Dat is een groei van 17. 587woonruimten ten opzichte van de huidige situatie (122. 848 in 2024).

Procentuele groei woonruimten

•

Het gemiddelde aantal inwoners per woonruimte is tevens uit de gemeentefondssystematiek te herleiden. In 2024 was het aantal inwoners in Eindhoven 246.417 , terwijl het aantal woonruimten 122. 848 bedroeg. Dit geeft een gemiddelde bezetting van 215 , inwoners per woonruimte. Volgens het CBS (2024) ligt het gemiddelde voor Nederland op 211personen , per huishouden. Omdat hetzelfde gemiddelde kengetal wordt toegepast voor alle MRE-gemeenten in deze berekening wordt aangesloten op het CBS-getal van 211 , inwoners per huishouden.

•

Voor gemeente Eindhoven leidt het aantal extra woonruimten in 2040 tot een extra aantal inwoners van 10. 822 x211 , = 22. 843extra inwoners. Ook voor alle overige MRE-gemeenten is deze berekening uitgevoerd.

Deze benadering gaat uit van een gelijkmatige ontwikkeling van alle maatstaven , waardoor geen rekening wordt gehouden met specifieke situaties die van invloed kunnen zijn op de samenstelling en (daarmee samenhangende) de uitkering op basis van individuele maatstaven , zoals gezinssamenstelling , gezinsverdunning of gemeenten die niet bovengemiddeld groeien of zelfs krimpen.

2024

2025

2026

2027

2028

2029

2030

2031

2032

2033

2034

2035

2036

2037

2038

2039

2040

122. 848

126. 341

127. 235

128. 135

129. 041

129. 954

130. 874

131. 800

132. 732

133. 671

134. 617

135. 570

136. 529

137. 495

138. 468

139. 448

140. 435

1028% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

1007% ,

XXX - gegeven in Septembercirculaire 2024

© 2025 Deloitte The Netherlands

Ten opzichte van de autonome groei die volgt uit de gemeentefondssystematiek worden volgens de Ontwikkelstrategie van de MRE in de periode 2024 –2040 10. 822 (28. 409 –17. 587) extra woonruimten (huishoudens) gerealiseerd.

Overweging

Op basis van de Ontwikkelstrategie MRE 2022 –2040 wordt in de periode 2022 – 2040 een groei van 31. 960 woningen verwacht voor gemeente Eindhoven (als onderdeel van de ruim 100. 000 woningen voor de MRE). Gecorrigeerd naar 2024 2040 is dat een groei van 28. 409huishoudens.

Eindhoven -woonruimten

•

XXX – benadering op basis van extrapolatie

Eindrapportage | Quickscanbekostiging voorzieningen

58

A8. Verdieping effecten gemeentefondsuitkering | Effecten aanvullende groei (3/3)

Verschillen groei woningbouwambitie i. r. t. gemeentefondsuitkering

Toelichting

1 Gemeente

Woonruimten 2024 (GF)

Woonruimten 2040 (GF)*

2

Groei 2024 -2040 (GF)

Groei ontwikkelstrategie MRE 2022-2040

3

Groei ontwikkelstrategie MRE 2024–2040 (correctie)**

•1 Aanvullende groei 2024-2040

Groei van aantal woonruimten

conform gemeentefonds systematiek.

Best

13. 511

15. 446

1. 935

3. 420

3. 040

1. 105

Eindhoven Geldrop-Mierlo

122. 848

140. 435

17. 592

31. 960

28. 409

10. 822

18. 835

21. 532

2. 697

2. 255

2. 004

-693

Helmond

43. 366

49. 576

6. 210

13. 185

11. 720

5. 510

Nuenen c. a.

10. 768

12. 310

1. 542

2. 420

2. 151

609

Oirschot

8. 560

9. 786

1. 226

1. 335

1. 187

-39

Groei van aantal woonruimten

Son en Breugel

7. 666

8. 764

1. 098

750

667

-431

conform

Veldhoven Waalre

21. 017

24. 027

3. 010

5. 090

4. 524

1. 515

8. 115

9. 277

1. 162

1. 585

1. 409

247

Cranendonck Heeze-Leende Valkenswaard Bergeijk

9. 317

10. 651

1. 334

4. 510

4. 009

2. 675

ontwikkelstrategie bijlage ‘A3. Woningbouw-

7. 577

8. 662

1. 085

905

804

-281

15. 318

17. 512

2. 194

1. 935

1. 720

-474

9. 229

10. 551

1. 322

1. 480

1. 316

-6

Bladel Eersel Reusel-De Mierden

9. 949

11. 374

1. 425

1. 620

1. 440

15

9. 151

10. 461

1. 310

6. 535

5. 809

4. 498

6. 073

6. 943

870

1. 020

907

37

Asten

7. 385

8. 443

1. 058

2. 165

1. 924

867

Deurne

14. 820

16. 942

2. 122

8. 555

7. 604

5. 482

Gemert-Bakel

13. 757

15. 727

1. 970

4. 035

3. 587

1. 617

Laarbeek

10. 012

11. 446

1. 434

2. 990

2. 658

1. 224

Someren

8. 714

9. 962

1. 248

2. 550

2. 267

1. 019

•2

opgave’. •3

Verschil tussen groei van aantal woonruimten

conform gemeentefondsuitker ing en ontwikkelstrategie (Kolom 2 –kolom 3).

Totaal

375. 988 429. 825 53. 841 100. 300 89. 156 35. 319 * Jaren 2024 – 2029 zijn te herleiden uit de Septembercirculaire 2024. Jaren 2030 – 2040 op basis van extrapolatie. ** Hierbij wordt ervan uitgegaan dat de toevoeging van woningen als gevolg van de schaalsprong lineair toeneemt. De reeds verstreken jaren (2022-2024) zijn op basis van deze aanname gecorrigeerd. Eindrapportage | Quickscanbekostiging voorzieningen © 2025 Deloitte The Netherlands

59

A9. Negatieve maatstaf onroerendezaakbelasting (OZB) | Correctiemechanisme (1/2)

Onroerendezaakbelasting (OZB) •

Correctiemechanisme gemeentefondsuitkering

Onroerendezaakbelasting (OZB) is de gemeentelijke belasting die burgers en bedrijven dienen te betalen voor het eigendom van vastgoed (zoals een woning of

•

Buiten de 46 maatstaven (p. 23) die voornamelijk een positief effect hebben op de hoogte van de gemeentefondsuitkering , zijn er 3 aan de WOZ-waarde gerelateerde maatstaven die een negatief effect hebben op de gemeentefondsuitkering bij groei.

•

Op basis van de Septembercirculaire 2024 betreft het negatief effect in het

bedrijfslocatie). •

•

Bij het bepalen van de OZB is de waarde van het vastgoed leidend. Hierbij wordt gebruik gemaakt van de zogenoemde WOZ-waarde (‘Waardering onroerende zaken’) , en van een percentage dat wordt vastgesteld door de gemeenteraad.

uitkeringsjaar 2025*:

Voor de gemeente Eindhoven gelden in 2025 de volgende percentages*: Woningen

Niet-woningen

Gebruiker

n. v. t.

020688% ,

Eigenaar

009049% ,

029418% ,

•

De gemeentelijke baten als gevolg van de OZB vallen onder de algemene middelen en hebben zodoende geen vooraf bepaalde bestemming.

•

Als gevolg van de schaalsprong zal vastgoed worden toegevoegd (zowel woningen als voorzieningen). De toevoeging van vastgoed zou in beginsel moeten leiden tot meer baten uit de OZB. De gemeentefondsuitkering kent echter een correctiemechanisme.

◦

Eigenaren woningen (totale WOZ-waarde in gemeente * -00914%); ,

◦

Eigenaren niet-woningen (totale WOZ-waarde in gemeente * -03079%); ,

◦

Gebruikers niet-woningen (n. v. t. );

◦

Gebruikers niet-woningen (totale WOZ-waarde in gemeente * -02342%). ,

•

Theoretisch gezien komt er als gevolg van de toevoeging van vastgoed (bij van de WOZ-waarde aan OZB bij voor de gemeente , woningeigenaren) 009049% , maar gaat er op basis van het correctiemechanisme gelijktijdig per toegevoegde woning 00914% , van de algemene uitkering af. Het netto-effect per woning is daarmee -000091%. Bij een gemiddelde WOZ-waarde van bijvoorbeeld € 400. 000 , per woning betreft dit effect in de gemeente Eindhoven -€ 364 , per woning x € 400. 000)/100= van € 400. 000 (-000091% ,

•

De ‘aanvullende’ baten als gevolg van de OZB die de gemeente zal ontvangen , worden daarmee teniet gedaan door de negatieve maatstaf in de gemeentefondssystematiek door een OZB-percentage dat lager ligt dan de negatieve maatstaf.

*Een totaaloverzicht van de WOZ-tarieven en het negatieve effect op de gemeentefondsuitkering per MRE-gemeente is op de volgende pagina opgenomen. © 2025 Deloitte The Netherlands

Eindrapportage | Quickscanbekostiging voorzieningen

60

A10. Negatieve maatstaf onroerendezaakbelasting (OZB) | OZB-tarieven

en

effecten (2/2)

Effect negatieve maatstaf gemeentefondssystematiek

Toelichting 1

2

3

4

Eigenaar

Gebruiker

Eigenaar

Gebruiker

Netto-effect Woningen (%) Eigenaar Gebruiker

Eigenaar

Gebruiker

Rekenvoorbeeld nettoeffect per woning (€) Woningeigenaar

Best

0080300 ,

n. v. t.

0261200 ,

0203800 ,

-0011100 ,

n. v. t.

-0046700 ,

-0245300 ,

-4440 ,

Eindhoven

0090490 ,

n. v. t.

0294180 ,

0206880 ,

-0000910 ,

n. v. t.

-0013720 ,

-0235110 ,

-364 ,

Geldrop-Mierlo Helmond

0064800 ,

n. v. t.

0187600 ,

0152500 ,

-0026600 ,

n. v. t.

-0120300 ,

-0260800 ,

, - 10640

0129700 ,

n. v. t.

0280200 ,

0218500 ,

+0038300 ,

n. v. t.

-0027700 ,

-0195900 ,

+15320 ,

Nuenen c. a.

0103900 ,

n. v. t.

0237700 ,

0190700 ,

+0012500 ,

n. v. t.

-0070200 ,

-0221700 ,

+5000 ,

Oirschot

0107900 ,

n. v. t.

0321100 ,

0258200 ,

+0016500 ,

n. v. t.

0013200 ,

-0217700 ,

+6600 ,

Son en Breugel

0078600 ,

n. v. t.

0205400 ,

0167700 ,

-0012800 ,

n. v. t.

-0102500 ,

-0247000 ,

-5120 ,

Veldhoven Waalre

0092800 ,

n. v. t.

0192600 ,

0101100 ,

+0001400 ,

n. v. t.

-0115300 ,

-0232800 ,

+560 ,

0106750 ,

n. v. t.

0298200 ,

0239870 ,

+0015350 ,

n. v. t.

-0009700 ,

-0218850 ,

+6140 ,

Cranendonck Heeze-Leende Valkenswaard

0106800 ,

Bergeijk Bladel Eersel

Gemeente

OZB-tarief woningen (%)

OZB-tarief niet-woningen (%)

Netto-effect niet-woningen (%)

n. v. t.

0309400 ,

0245600 ,

+0015400 ,

n. v. t.

0001500 ,

-0218800 ,

+6160 ,

0092800 ,

n. v. t.

0205100 ,

0171700 ,

+0001400 ,

n. v. t.

-0102800 ,

-0232800 ,

+560 ,

0097800 ,

n. v. t.

0261400 ,

0205400 ,

+0006400 ,

n. v. t.

-0046500 ,

-0227800 ,

-2560 ,

0073800 ,

n. v. t.

0196800 ,

0157400 ,

-0017600 ,

n. v. t.

-0111100 ,

-0251800 ,

-7040 ,

, 0072200

n. v. t.

, 0188700

, 0170200

, -0019200

n. v. t.

, -0119200

, -0253400

, -7680

0071300 ,

n. v. t.

0206600 ,

0161300 ,

-0020100 ,

n. v. t.

-0101300 ,

-0254300 ,

-8040 ,

Reusel-De Mierden

0091900 ,

n. v. t.

0281000 ,

0167600 ,

+0000500 ,

n. v. t.

-0026900 ,

-0233700 ,

+200 ,

Asten

0105200 ,

n. v. t.

0292000 ,

0243300 ,

+0013800 ,

n. v. t.

-0015900 ,

-0220400 ,

+5520 ,

Deurne

0106200 ,

n. v. t.

0252500 ,

0212100 ,

+0014800 ,

n. v. t.

-0055400 ,

-0219400 ,

+5920 ,

Gemert-Bakel Laarbeek

0121644 ,

n. v. t.

0306997 ,

0212517 ,

+0030244 ,

n. v. t.

-0000903 ,

-0203956 ,

+12098 ,

0097060 ,

n. v. t.

0264108 ,

0214568 ,

+0005660 ,

n. v. t.

-0043792 ,

-0228540 ,

+2264 ,

Someren

0100500 ,

n. v. t.

0158000 ,

0125100 ,

+0009100 ,

n. v. t.

-0149900 ,

-0225100 ,

+3640 ,

•1

Negatieve maatstaf van -/- 00914% ,

conform Septembercirculaire 2014 voor het uitkeringsjaar 2025 •2

Negatieve maatstaf van -/- 03079% ,

conform Septembercirculaire 2014 voor het uitkeringsjaar 2025 •3

Negatieve maatstaf van -/- 02342% ,

conform Septembercirculaire 2014 voor het uitkeringsjaar 2025 •4

Netto-effect WOZwaarde (op een woning van € 400. 000)

© 2025 Deloitte The Netherlands

Eindrapportage | Quickscanbekostiging voorzieningen

61

A11. Nadere toelichting DU Almere

DU Groeiopgave Almere •

Voor de MRE zou een DU specifiek gericht op voorzieningen mogelijk relevant kunnen zijn. Aan de gemeente Almere is een dergelijke DU verstrekt.

•

De gemeente Almere , de provincie Flevoland en het Rijk hebben gezamenlijke afspraken gemaakt over de verdere ontwikkeling van Almere in het

•

Gezien voorgaande is het Fonds Verstedelijking Almere (FVA) opgericht , bestemd voor investeringen in projecten ten behoeve van onder meer onderwijsstructuur , culturele infrastructuur , sportinfrastructuur en stedelijke bereikbaarheid.

•

Het FVA wordt gevoed met gemeentelijke , provinciale en rijksbijdragen , maar ook met de DU Groeiopgave Almere.

RijkRegioprogrammaAmsterdamAlmereMarkermeer(RRAAM). •

Ten behoeve van de realisatie van RRAAM is tussen de partijen een Uitvoeringsovereenkomst gesloten , waarin is voorzien in de aanvullende bekostiging voor Almere: de DU Groeiopgave.

•

De DU Groeiopgave Almere werd initieel verstrekt als vast bedrag , waarbij gekozen werd om het bedrag niet te koppelen aan de woningbouwopgave , omdat de kosten meer samenhangen met gebieden dan met precieze aantallen van woningen.

•

De DU Groeiopgave Almere is een bijdrage uit het gemeentefonds , en is in 2015 toegekend voor een periode van maximaal 22 jaar ter grootte van (destijds) maximaal € 7 miljoen per jaar.

•

De uitkering werd in de periode 2015-2020 niet voor inflatie gecorrigeerd , maar volgde de gemeentefondssystematiek , waarbij de uitkering meeliep in de jaarlijkse toe-en afname van het gemeentefonds (het accres)

•

De DU Groeiopgave Almere is bedoeld om het stedelijke maatschappelijke voorzieningenaanbod van de gemeente te laten meegroeien in een tempo dat (relatief) hoger ligt dan bij vergelijkbare steden met een langere historie , waarbij:

•

Per 2021 is de DU Groeiopgave Almere omgezet naar een Specifieke Uitkering , als gevolg van kritiek van de Algemene Rekenkamer op het gebruik van DU’s. Bij de Specifieke Uitkering loopt de uitkering niet langer mee met het accres , maar wordt geïndexeerd met de loon-en prijsbijstelling.

•

De Specifieke Uitkering bedraagt vanaf 2022 € 89, miljoen (excl. loonprijsbijstelling) en wordt gevoed met een bijdrage uit de Algemene Uitkering van het gemeentefonds.

−De gemeente Almere voor een dusdanige groei stond , dat dit de normale flexibiliteit in de gemeentebegroting zou overstijgen , waardoor niet alle voorfinancieringskosten konden worden gedragen; −Uitleglocaties in de gemeente Almere vermoedelijk niet (allemaal) winstgevend zouden zijn; −Sprake was van een grotere groei van de voorzieningenbehoefte dan enkel voor de gemeente Almere alleen.

Bron: ‘Evaluatie DU Groeiopgave Almere’ , Berenschot (2022) en Verantwoordingsonderzoek 2018 en 2019’ , Algemene Rekenkamer (2018 en 2019). © 2025 Deloitte The Netherlands

Eindrapportage | Quickscanbekostiging voorzieningen

62

Onder Deloitte wordt verstaan één of meer van Deloitte Touche TohmatsuLimited (“DTTL’’ of ‘’Deloitte Global’’) , haar wereldwijde netwerk van member firmsen aan hen verbonden entiteiten (tezamen , de “Deloitte-organisatie”). DTTL en haar wereldwijde netwerk van member firmsen aan hen verbonden entiteiten zijn juridisch gescheiden en onafhankelijke entiteiten , die elkaar niet kunnen verplichten of binden ten aanzien van derden. DTTL en iedere DTTL member firmen aan hen verbonden entiteiten zijn aansprakelijk voor hun eigen handelen en nalaten , en niet voor het handelen of nalaten van een andere entiteit. DTTL verleent geen diensten aan cliënten. Raadpleeg www. deloitte. com/aboutvoor meer informatie. © 2025. Neem voor informatie contact op met Deloitte Nederland.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15623875/1