Bijlage ontwerpbegroting 2026 ICT NML v.1.0
Tekst van het document
Klasse
Referentiebeeld
Percentage
1
< Of 1x per 10 jaar
10%
2
1x per 5 – 10 jaar
30%
3
1x per 2 – 5 jaar
50%
4
1x per 1 – 2 jaar
70%
5
1x per jaar of >
90%
Gevolg Voor alle risico’s wordt nagegaan of deze financiële gevolgen met zich brengen. Daarnaast is het mogelijk dat een gebeurtenis gevolgen heeft voor het imago van de organisatie. Er zijn ook gebeurtenissen met enkel imagogevolgen mogelijk. Voor de beoordeling van de financiële gevolgen van een risico worden de volgende klassen met bijbehorende bandbreedtes gehanteerd: Klasse 1
Financieel gevolg X < € 25. 000
2
€ 25. 000 < X < € 100. 000
3
€ 100. 000 < X < € 250. 000
4
€ 250. 000 < X < € 500. 000
5
€ 500. 000 < X
6 2
Risicoscore Met behulp van de risicoscore kunnen risico’s worden geprioriteerd en wordt inzichtelijk welke risico’s de grootste invloed hebben op het realiseren van de doelstellingen. De risicoscore wordt bepaald door de klassen van kans en gevolg te vermenigvuldigen volgens onderstaande formule. Risicoscore = kans x gevolg. Als hulpmiddel bij de uitvoering van risicomanagement maakt ICT NML gebruik van het risicomanagementinformatiesysteem NARIS. Alle risico’s die worden geïdentificeerd worden met bijbehorende kans en gevolgklassen opgenomen in NARIS. Het systeem wordt gebruikt bij het berekenen van de benodigde weerstandscapaciteit. Inventarisatie risico’s Binnen ICT NML zijn de risico’s in beeld gebracht. Conform het vastgestelde beleid is vervolgens aangegeven wat de kans is dat een risico zich voordoet en wat het mogelijk financieel effect is. Uiteindelijk zijn deze inschattingen binnen het MT getoetst en reëel bevonden. De volgende risico’s zijn geïdentificeerd:
Risico
Kans
Impact
Netto
1.Diefstal , fraude & brand 2. Langdurig ziekteverzuim 3. Inbreuk op informatiebeveiliging 4. Juridisch risico rondom contracten 5. Afscheid nemen personeel 6. Langdurig uitval
30%
€ 55. 000
4
30%
€ 110. 000
5
50%
€ 110. 000
6
50%
€ 35. 000
4
30%
€ 160. 000
5
30%
€ 1. 100. 000
7
10%
€ 50. 000
3
10%
€ 50. 000
3
30%
€ 200. 000
7
score
ICT-systemen 7. Extra inhuur door
krapte arbeidsmarkt 8. Extreme
prijsindexatie leveranciers 9. Vervanging
Microsoft Totalen
€ 1. 870. 000
7 2
Nadere toelichting per geïdentificeerd risico: 1) Diefstal , fraude en brand kan altijd voorkomen. ICT NML zorgt in haar procedures en richtlijnen (waaronder functiescheiding) dat de kans hierop wordt geminimaliseerd. Toch blijft er op dit punt een restrisico dat elke organisatie loopt. Daarnaast is ook brand een risico dat in elk gebouw bestaat. ICT NML heeft hiertoe een verzekering afgesloten. De kosten hiervan zijn meegenomen in de berekening. 2)
Vanuit het HRM beleid wordt zorgvuldig omgegaan met personeel. Desondanks is langdurig ziekteverzuim een risico dat elke organisatie loopt. Regulier ziekteverzuim is opgenomen in de begroting maar er is geen budget opgenomen voor langdurig ziekteverzuim. Derhalve wordt hier een risico gelopen.
3)
Het dreigingslandschap is de laatste jaren veranderd. Er wordt voortdurend geprobeerd in systemen binnen te dringen. Aanvallen zijn vaak deskundiger van aard. Ondanks voortdurende investeringen in digitale veiligheid blijft er een restrisico waar rekening mee moet worden gehouden (zie ook 6 langdurige uitval ICT systemen).
4)
ICT NML hanteert een aanbestedingsbeleid en zet inkoopadviseurs in bij het aangaan van contracten. Desondanks kunnen er zowel tijdens de aanbesteding als tijdens de uitvoering van een contact verschillen in mening ontstaan. Indien dit zich voordoet is extra juridische
ondersteuning noodzakelijk. 5)
Ondanks dat er zorgvuldig met het personeel wordt omgegaan kan zich de situatie voordoen dat er (gedwongen) afscheid moet worden genomen van een medewerker. De hiervoor te nemen lasten zijn niet opgenomen in de begroting (transitievergoeding , juridische kosten etc. ).
6)
Gezien het dreigingslandschap (zie ook punt 3) is er een kans van langdurige uitval van ICT systemen (Storing vliegverkeer Eindhoven). Ondanks permanente investeringen in de beveiliging , optimalisering van procedures blijft er een restrisico waar rekening mee moet worden gehouden. Daarnaast kan een langdurige uitval ook ontstaan door een hardware storing of een incident in de omgeving. Gezien de zeer forse aanvallen die we zien in onze omgeving (Defensie , Crowd strike) is het risico aanzienlijk.
7)
Door het gebrek aan aanbod in de arbeidsmarkt , is het goed mogelijk dat bepaalde vacatures lang open blijven staan. Om deze gaten op te vangen zal er extern ingehuurd moeten worden. Dit is over het algemeen fors duurder dan bij vaste inhuur.
8)
Uit het recente verleden blijkt dat leveranciers onverhoopt forse indexaties kunnen toepassen waardoor de gerealiseerde kosten hoger liggen dan de verwachte kosten.
9)
Het Transatlantic Data Privacy Framework is onlangs door president Trump effectief buiten werking gesteld door het toezicht op naleving zo goed als te beëindigen. Hiermee is de verwerking van persoonsgegevens in de Microsoft cloud binnenkort vermoedelijk en in elk geval voorzienbaar onrechtmatig geworden. Dit kan leiden tot een verplichte vervanging van
Microsoft als leverancier.
8 2
Dit leidt tot de volgende risicomatrix: Max financieel gevolg ↓ 6
> 500. 000
250. 000-500. 000 259 , ,
3
78,
1
4
< 0-20%
< 20-40%
< 40-60%
100.000-250.000 < 25.000-100.000 < < 25.000
Kans →
< 60-80%
> 80%
Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen bestaat uit de relatie tussen de weerstandscapaciteit en alle risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn in relatie tot de financiële positie. Dit verband is in onderstaande figuur schematisch weergegeven.
Het is van belang te weten of er sprake is van een toereikend weerstandsvermogen. Als het risicoprofiel bekend is kan een relatie worden gelegd tussen de financieel gekwantificeerde risico’s en de daarbij benodigde weerstandscapaciteit en de beschikbare weerstandscapaciteit. De benodigde weerstandscapaciteit die uit de risicosimulatie voortvloeit , kan worden afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt het weerstandsvermogen.
Ratio weerstandsvermogen =
Beschikbare weerstandscapaciteit Benodigde weerstandscapaciteit
9 2
Om het weerstandsvermogen te kunnen beoordelen dient te worden vastgesteld welke ratio ICT NML nastreeft. Hiertoe wordt gebruik gemaakt van onderstaande waarderingstabel.
Waarderingscijfer
Ratio
weerstandsvermogen
Betekenis
A
20, < x
Uitstekend
B
14, < x < 20,
Ruim voldoende
C
10, < x < 14,
Voldoende
D
08, < x < 10,
Matig
E
06, < x < 08,
Onvoldoende
F
x < 06 ,
Ruim onvoldoende
ICT NML heeft in het verleden gekozen voor een ratio van 10. , Een ratio van 10, wordt gezien als voldoende. Gezien de forse stijging van de risico’s is in overleg met de gemeenten ervoor gekozen om tenminste 50% van het weerstandsvermogen bij ICT NML op te bouwen. De gemeenten nemen het overige deel op in haar weerstandsvermogen.
Benodigde weerstandscapaciteit ICT NML onderscheidt zoals in de risicomatrix zichtbaar , vijf categorieën: Groen: ▪ risicoscore is 4 punten of minder , ▪ Oranje: risicoscore is 5 t/m 7 punten , Rood: ▪ risicoscore is meer dan 7 punten. De rode risico’s worden extra gemonitord. Op basis van bovenstaande risico’s is volgens risicosimulatie (Monte-Carlo-methode) het noodzakelijke weerstandsvermogen bepaald bij een zekerheidspercentage van 90%. Het benodigde weerstandsvermogen van ICT NML bedraagt na deze risicosimulatie afgerond € 1. 070. 000.
Zoals eerder aangegeven wordt in overleg met de deelnemende gemeenten ervoor gekozen om tenminste 50% van het weerstandsvermogen , zijnde € 535. 000 bij ICT NML op te bouwen. Het restant van het noodzakelijke bedrag zullen de deelnemende gemeenten zelf opnemen in hun weerstandsvermogen.
Beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit is op dit moment (afgerond) als volgt: € 506. 000 ▪ Algemene reserve ▪ Post onvoorzien in begroting 2026 € 50. 000 € 556. 000 Totaal Bij een noodzakelijke weerstandscapaciteit binnen ICT NML van € 535. 000 is de weerstandscapaciteit ICT NML heeft nu een ratio van voldoende opgebouwd. De ratio weerstandsvermogen bedraagt 052. , het bij ICT NML op te bouwen bedrag van 104. ,
0 3
Aandeel weerstandscapaciteit bij deelnemers De laatste jaren is het noodzakelijke weerstandsvermogen aanzienlijk toegenomen. Om dit weerstandsvermogen af te dekken zonder dat daartoe door de deelnemers een bedrag bijgestort moest worden , is met de deelnemers afgesproken dat ICT NML tenminste 50% van het benodigde weerstandsvermogen aanhoudt. Door het opnemen van de post onvoorzien ter hoogte van € 50. 000 in de begroting 2026 en dit bedrag mee te nemen in het beschikbare weerstandsvermogen voldoet ICT NML aan deze afspraak. Het restant bedrag wordt tenslotte als achtervang binnen de weerstandscapaciteit van de deelnemende gemeenten gereserveerd voor deze risico’s. Dit betekent dat de deelnemende gemeenten een bedrag van € 514. 000 als weerstandscapaciteit beschikbaar dienen te houden voor ICT NML. Dit bedrag is op basis van de verdeelsleutels voor de programma’s als volgt te verdelen naar de deelnemende gemeenten: ▪
Asten
▪ ▪
Leudal Nederweert Roermond
▪
Someren
▪
Venlo
▪
Weert
▪
€ 24. 000 € 31. 000 € 35. 000 € 135. 000 € 27. 000 € 162. 000 € 100. 000 € 514. 000
Totaal
Kengetallen Vanuit de BBV (Besluit Begroting en Verantwoording) is het verplicht om in de begroting over de volgende kengetallen te rapporteren: Kengetallen 1. netto schuldquote 1a. netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen
2. solvabiliteitsratio 3. structurele exploitatieruimte 4. Kengetal grondexploitatie 5. Belastingcapaciteit
2024
Begroting 2025
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
<> 0%100%
0%
0%
0%
0%
0%
0%
0%100% <>
0%
0%
0%
0%
0%
0%
<> 25%40%
541% , 0%
446% , 0%
452% , 0%
456% , 0%
455% , 0%
457% , 0%
Norm
> 0
Realisatie
> 0
N. v. t.
-
N. v. t.
Ad 1+1a) kengetal relateert de schuldpositie van ICT NML aan de inkomstenstroom. ICT NML heeft geen schuldpositie , vandaar dat de uitkomst gelijk is aan 0. Ad 2) indicator om inzicht te krijgen in de mate waarin de onderneming in staat is aan zijn financiële verplichtingen te voldoen. ICT NML heeft met de gemaakte afspraken met de deelnemers voldaan aan de opbouw van het weerstandsvermogen van tenminste 50%. Zie hiervoor de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing. Ad 3) ICT NML heeft een sluitende meerjarenbegroting en er is geen sprake van een resultaat incidentele baten of lasten.
1
3
Toelichting op de kengetallen De begroting van ICT NML is structureel in evenwicht , daarnaast houdt ICT NML tenminste 50% van het noodzakelijke weerstandsvermogen zelf aan. Derhalve blijft de solvabiliteit stabiel. Aangezien ICT NML geen kredieten heeft , zijn de schuldquotes nihil. De financiële positie van ICT NML is goed te noemen , indien hierin ook de achtervang van het weerstandsvermogen bij de deelnemende gemeenten wordt meegenomen.
2
3
Paragraaf Financiering Met de financieringsparagraaf wordt beoogd de transparantie van het treasury beleid en treasury beheer te vergroten en meer inzicht te geven in de (financiering) risico’s en de beheersing daarvan. Bij de inwerkingtreding van de Wet Financiering decentrale overheden (fido) is het opnemen van een financieringsparagraaf in de begroting en in de rekening voorgeschreven. Het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) schrijft de onderwerpen binnen de financieringsparagraaf voor. De grondslag voor de treasury functie van ICT NML wordt gevormd in het door het bestuur vastgestelde treasury statuut. In het treasury statuut zijn de kaders opgenomen waarbinnen het bestuur de
financieringsfunctie mag uitoefenen. Het treasury beleid is erop gericht binnen de financiële mogelijkheden van ICT NML een zo optimaal rendement te verkrijgen dan wel de lasten zo veel mogelijk te reduceren. Hierbij moeten de risico’s zo goed mogelijk worden beheerst. De belangrijkste algemene doelstellingen van het treasury beleid zijn: A. B. C. D.
Het verzekeren van een duurzame relatie met de financiële markten om tegen acceptabele condities te financieren; Het beschermen van vermogens- en (rente-) resultaten tegen ongewenste financiële
risico’s zoals renterisico’s , kredietrisico’s en liquiditeitsrisico’s; Het minimaliseren van de interne verwerkingskosten en externe kosten bij het beheren van de geldstromen en financiële posities; Het optimaliseren van de renteresultaten binnen de kaders van de wet fido , de Ruddo , respectievelijk de limieten en richtlijnen van dit treasury statuut.
Doordat ICT NML geen langlopende schulden is aangegaan , loopt zij geen renterisico. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is een instrument uit de wet fido voor het beheersen van het risico van een rentewijziging bij herfinanciering. Het stelt een maximum aan het gebruik van korte termijn financieringen , de netto vlottende schuld. Als de gemiddelde liquiditeitspositie van drie achtereenvolgende kwartalen de kasgeldlimiet overschrijdt , dan dient ICT NML de drie kwartaalrapportages toe te zenden aan de toezichthouder , met daarbij een plan om weer te voldoen aan de kasgeldlimiet. De kasgeldlimiet is afgeleid van het begrotingstotaal en bedraagt 82% , hiervan. Het begrotingstotaal voor 2026 bedraagt € 16.267.152 , waarmee de kasgeldlimiet voor begrotingsjaar 2026 uitkomt op € 1. 333. 900.
3 3
Voor het jaar 2024 (t-2) zijn de volgende kwartaalcijfers met betrekking tot de kasgeldlimiet te geven , waarbij het bedrag van de kasgeldlimiet is aangepast op de begroting 2026:
Kasgeldlimiet
(1)
Vlottende schuld
(stappen 1-4)
(2)
Vlottende middelen
(3) Netto vlottende schuld (+) (4)
of overschot middelen (-)
(1)-(2)=(3) 1e kwartaal 2024
€ 698. 833
€ 7. 233. 531
-€ 6. 534. 698
2e kwartaal 2024
€ 2. 830. 328
€ 6. 182. 878
-€ 3. 352. 550
3e kwartaal 2024
€ 721. 198
€ 4. 871. 236
-€ 4. 150. 038
4e kwartaal 2024
€ 2. 472. 336
€ 1. 178. 334
€ 1. 294. 002
-5
(6a) = (54) >
Kasgeldlimiet 2026 Ruimte onder kasgeldlimiet (eind 2024)
(6b) = (45) >
Overschrijding van kasgeldlimiet (eind 2024)
€ 1. 333. 906 n. v. t.
€ 39. 904
Berekening kasgeldlimiet -7
Begrotingstotaal 2026 -8 Percentrage regeling
€ 16. 267. 152
820% ,
(5)=(7)*(8) Kasgeldlimiet € 1. 333. 906 In 2024 werd de kasgeldlimiet uitsluitend in het laatste kwartaal overschreden , door het gerealiseerde tekort op de Geo-module. Het beleid is er op gericht om binnen de norm te blijven. Voor het begrotingsjaar 2026 verwacht ICT NML niet dat de kasgeldlimiet overschreden zal gaan worden. Schatkistbankieren Om de staatsschuld te beperken moeten o. a. gemeenten en gemeenschappelijke regelingen liquide middelen aanhouden in de schatkist bij het Rijk of uitzetten bij medeoverheden. Op deze wijze daalt de staatsschuld en hoeft het Rijk minder geld te lenen op de financiële markten. Om te voorkomen dat onverwachte ontvangsten en uitgestelde betalingen direct leiden tot onrechtmatigheid mag er bij ICT NML een beperkt positief saldo op de bankrekeningen aanwezig zijn , het zogenaamde drempelbedrag. Gemiddeld per kwartaal mag dit saldo niet meer zijn dan 2% van het begrotingstotaal (met een minimum van € 1. 000. 000). Voor ICT NML geldt in het begrotingsjaar 2026 dit drempel bedrag van € 1. 000. 000. In principe hoeven dus alleen de liquide middelen die boven het drempelbedrag uitgaan in de schatkist te worden aangehouden. Indien de gemiddelde banksaldi boven deze drempel komen , dienen deze middelen in de schatkist van het Rijk aangehouden te worden. ICT NML hanteert intern een van € 500. 000 voor het schatkistbankieren.
De verwachting is dat ICT NML in het begrotingsjaar 2026 in alle vier de kwartalen onder de norm zal blijven.
4
3
Renterisiconorm De renterisiconorm is een instrument uit de wet fido voor het beperken en beheersen van het risico van een rentewijziging bij herfinanciering. De beheersing bestaat uit het feit dat de herfinanciering gelijkmatig gespreid moet worden. In enig jaar mag over niet meer dan 20% van het begrotingstotaal renteherziening plaats kunnen vinden. Voor de renterisiconorm geldt een minimumbedrag van € 2. 500. 000. De norm is bedoelt om het budgettaire risico van rentestijgingen te maximeren. Treasury zorgt er bij het aantrekken van langlopende geldleningen voor dat de renterisiconorm niet overschreden wordt. In onderstaande tabel wordt de renterisiconorm en het renterisico getoond.
Renterisiconorm (1) renteherzieningen (2) aflossingen (3) renterisico (1+2)
2026
2027
2028
2029
0 0 0
0 0 0
0 0 0
0 0 0
(4) renterisiconorm
3. 253. 430
3. 251. 943
3. 253. 456
3. 253. 456
(5a) Ruimte onder renterisiconorm
-3. 253. 430
-3. 251. 943
-3. 253. 456
-3. 253. 456
(5b) Overschrijding renterisiconorm
0
0
0
0
16. 267. 152
16. 259. 716
16. 267. 278
16. 267. 278
20%
20%
20%
20%
3. 253. 430
3. 251. 943
3. 253. 456
3. 253. 456
(4a) Begrotingstotaal (4b) Percentage regeling (4) = (4a x 5b/100) Renterisiconorm
ICT NML heeft geen vaste schulden in de balans , waardoor het rente risico € 0 bedraagt. Daarmee blijft ICT NML op basis van de begroting binnen de renterisiconorm.
Koersrisico Koersrisico is het risico dat de financiële activa van de organisatie in waarde verminderen door negatieve koersontwikkelingen. Bij ICT NML is dit niet van toepassing.
Kredietrisico Uitzettingen van gelden worden uitsluitend gedaan in de schatkist van het Rijk (schatkistbankieren). Het risico dat de kredietnemer niet kan voldoen aan zijn verplichtingen is hierdoor zeer laag tot nihil.
Liquiditeitsrisico De liquiditeitsrisico’s worden beheerst door de treasury activiteiten te baseren op een liquiditeitsplanning. Valutarisico Valutarisico’s worden bij ICT NML uitgesloten door uitsluitend leningen te verstrekken , aan te gaan of te garanderen in de Nederlandse geldeenheid (de euro). ICT NML heeft géén posities in valuta anders dan de euro. Doelmatigheid financiering ICT NML tracht de interne verwerkingskosten en externe kosten bij het beheren van de geldstromen en financiële posities te minimaliseren.
5
3
Optimalisatie renteresultaten Rentevisie Wij volgen de ontwikkelingen op de geld- en kapitaalmarkt nauwgezet. Doordat ICT NML werkt met bijdragen van gemeenten op voorschotbasis en vaste activa nagenoeg volledig via operationele leaseovereenkomsten worden aangewend , is de liquiditeitsbehoefte gering. Daarentegen heeft een forse rentewijziging invloed op de exploitatielasten van de lease voor ICT NML. Financieringspositie en renteresultaat Doordat ICT NML werkt met bijdragen op voorschotbasis en vaste activa nagenoeg volledig via operationele leaseovereenkomsten worden aangewend , is de financieringspositie beperkt en het renteresultaat nihil (of negatief). Een renteschema is niet opgenomen , omdat geen rente
toerekening middels een omslagrente plaatsvindt.
Paragraaf Bedrijfsvoering Voor het inzicht in de stand van zaken en de beleidsvoornemens ten aanzien van de bedrijfsvoering
wordt verwezen naar het afzonderlijke programma Bedrijfsvoering. Formatie en bezetting De door het bestuur vastgestelde formatie voor het begrotingsjaar is als volgt in fte’s te verdelen over de programma’s: Formatie (in fte's)
Realisatie 2024
Begroting 2025
(na wijziging)
Begroting 2026
Programma Automatisering (ICT) Programma Informatisering (ECGeo) Programma Bedrijfsvoering
4781 , 1219 , 527 ,
4927 , 1478 , 813 ,
4927 , 1478 , 813 ,
Totaal
6527 ,
7218 ,
7218 ,
In de 1 e begrotingswijziging 2025 is opgenomen dat door het toevoegen van Topdesk aan de PDC de formatie in 2025 wordt uitgebreid met 1 fte senior functioneel beheerder binnen het programma Automatisering. Daarnaast is in dezelfde begrotingswijziging opgenomen dat door het vaststellen van het ambitieniveau ECGeo binnen het programma Informatisering de formatie voor 2025 wordt uitgebreid met 1 fte geografisch specialist. In de begroting 2026 zijn geen formatiewijzigingen opgenomen. De personele kosten (inclusief inhuur) worden voor 2026 begroot op € 79, mln. (2025 na wijziging: € 76, mln.) , hieronder begrepen een bedrag van € 05, mln. aan inhuur personeel.
Fraude ICT NML heeft intern maatregelen , zoals richtlijnen en procedures (waaronder functiescheiding) getroffen om diefstal en fraude te voorkomen. In 2026 zullen interne controles worden uitgevoerd om vast te stellen dat richtlijnen en procedures binnen ICT NML worden nageleefd. De bevindingen zullen in een verslag worden gerapporteerd.
6 3
Toelichting rechtmatigheidsverantwoording In de jaarstukken zal een rechtmatigheidsverantwoording worden opgenomen. In de financiële verordening en het controleprotocol heeft het bestuur vastgesteld dat begrotingsonrechtmatigheden vanaf 05% , van het totaal aan lasten inclusief dotaties reserves , afgerond op € 1. 000 naar beneden , basis op van de begroting een bedrag van € 81. 000 (rapportagegrens) , in de paragraaf bedrijfsvoering zal worden toegelicht. Naast een toelichting op deze bevindingen op het begrotingscriterium zal in de jaarstukken ook gerapporteerd worden op bevindingen op het voorwaardencriterium en op het misbruik en oneigenlijk gebruik (M&O) criterium. Huisvesting Sinds januari 2024 is ICT NML de enige huurder van het pand aan de Godsweerderstraat , waarbij de medewerkers van ECGeo medio januari 2024 de tweede verdieping in gebruik heeft genomen. Ontwikkelingen binnen de gemeente Roermond en ambities van ICT NML zullen in 2026 leiden tot meer regie door ICT NML op zaken zoals: schoonmaak van het pand , onderhoud top-down koeling , het uit laten voeren van reparaties , etc. Ook een stukje leveranciersmanagement maakt hier onderdeel van uit. We gaan daartoe de vele facilitaire en ondersteunende taken beleggen bij het secretariaat , wat een belangrijke rol gaat spelen in de eerdergenoemde regierol.
Ook zullen er forse verbeteringen doorgevoerd zijn in de ‘leefbaarheid’ van het pand. Langlopende zaken zoals koeling en verwarming (het klimaat) zijn adequaat opgepakt en vormen in 2026 geen belemmering meer om in het pand te
werken.
7
3
Beleidsindicatoren In de BBV zijn een aantal verplichte beleidsindicatoren opgenomen. Deze beleidsindicatoren dienen opgenomen te worden in de begroting en zijn voor het begrotingsjaar 2026 als volgt:
Beleidsindicator
Realisatie Eenheid
Formatie
FTE per 1. 000 inwoners
Bezetting
FTE per 1. 000 inwoners
Apparaats-
Kosten per inwoner
kosten
Begroting Begroting
2024 021 ,
2025 023 ,
2026 024 ,
020 ,
023 ,
024 ,
€ 4730 ,
€ 4961 ,
€ 5306 ,
Beschrijving De toegestane formatie in fte van het ambtelijk apparaat van ICT NML voor het verslagjaar op peildatum 1 januari. De werkelijke formatie in fte van het ambtelijk apparaat van ICT NML voor het verslagjaar op peildatum 1 januari. De personele en materiële kosten die verbonden zijn aan het functioneren van de organisatie (ofwel de organisatiekosten). Alle kosten van ICT NML worden meegenomen omdat de kosten van ICT NML voor de deelnemende gemeenten binnen hun apparaatskosten vallen. ,
Externe
Kosten als %
inhuur
van
199% ,
79% ,
69% ,
De inhuurkosten voor tijdelijke vervanging of voor de inhuur van specialisten met vakkennis die ontbreekt in de organisatie. De ingehuurde functionaris heeft een plaats in de hiërarchie van de organisatie.
112% ,
98% ,
101% ,
De kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van de medewerkers in het primaire proces. De lasten van het programma Bedrijfsvoering (overhead) worden gerelateerd aan de totale lasten van ICT NML.
de totale loonsom + totale kosten inhuur externen
Overhead
% van de totale lasten
8 3
Paragraaf Wet Open Overheid (Woo) Op 1 mei 2022 is de Wet open overheid (hierna : Woo) gedeeltelijk in werking getreden. Artikel 3. 5 van de Woo geeft aan dat een bestuursorgaan in de begroting aandacht besteedt aan de beleidsvoornemens ten aanzien van de uitvoering van deze wet. Daarnaast dient in de jaarstukken verslag gedaan te worden van de uitvoering van deze wet. De wet gaat over de manier waarop een overheidsorganisatie zoals ICT NML informatie actief (uit zichzelf) of passief (op aanvraag) publiceert en publiek toegankelijk maakt. Om aan de nieuwe eisen van de wet te kunnen voldoen , moet onze informatiehuishouding op orde zijn. In 2027 moet de Woo geïmplementeerd zijn , met nog 3 jaar extra voor het op orde krijgen van het informatiebeheer. De onderdelen van de Woo zijn als volgt: ▪ ▪ ▪
Actief openbaar maken van documenten Passief openbaar maken van documenten Het op orde brengen van de informatiehuishouding
Actief openbaar maken De Woo beoogt een transparante en actief openbaar makende overheid. ICT NML heeft in 2024 haar website vernieuwd , waardoor wij beter kunnen voldoen aan het actief openbaar maken. Op deze website worden relevante documenten gepubliceerd en zijn daarmee toegankelijk voor eenieder. De begroting en jaarstukken van ICT NML werden en worden reeds actief openbaar gemaakt op deze website en door het verzenden van deze documenten naar de deelnemende gemeenten , zijn deze ook openbaar toegankelijk via hun website. ICT NML maakt gebruik van de ondersteunende dienst ‘bekendmaken’ van de organisatie Daadkracht. Op deze wijze wordt geborgd dat verordeningen , besluiten , regelingen en protocollen op een juiste wijze worden gepubliceerd op de website Overheid. nl. ICT NML levert daartoe 2 keer per jaar de vastgestelde stukken aan bij Daadkracht. Het secretariaat van ICT NML zal elk kwartaal het zogenaamde GR-register nalopen op actualiteit en past dit indien noodzakelijk aan.
Passief openbaar maken Naast het actief delen van onze informatie , is het voor eenieder mogelijk om bij ICT NML publieke informatie op te vragen middels een zogenaamd Woo-verzoek. We streven ernaar om zo veel mogelijk openbaar te maken , tenzij er sprake is van een uitzonderingsgrond.
Informatiehuishouding op orde Essentieel voor een goede uitvoering van de Woo is dat gevraagde informatie goed en snel te vinden is. Het helpt als medewerkers stukken op de juiste plek opslaan en dat er meta-informatie is toegevoegd die het terugvinden vergemakkelijkt. ICT NML is doorlopend bezig met het verbeteren van de informatiehuishouding. Na de archiefaudit is een stappenplan vastgesteld om archiefwaardig te worden. Dit is afgestemd met de provincie Limburg. In 2026 zal het digitale archiefsysteem in gebruik zijn genomen en gaat het fungeren als het digitale geheugen van ICT NML. De interne procedures zullen door de organisatie worden nageleefd , zodat geregistreerde documenten met een eenvoudige zoekopdracht in het archiefsysteem kunnen worden gevonden. Op deze wijze heeft ICT NML een betrouwbaar archief , waarop ten allen tijde teruggevallen kan worden om de juiste en actuele informatie uit op te halen.
9 3
Financiële begroting Het overzicht van baten en lasten in de begroting OVERZICHT BATEN EN LASTEN (bedragen x € 1)
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Begroting 2029
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Programma Automatisering (ICT) Programma Informatisering (ECGeo) Programma Bedrijfsvoering
12. 321. 381 2. 244. 951
13. 591. 262 2. 625. 890
1. 269. 881 380. 939
12. 313. 945 2. 244. 951
13. 583. 826 2. 625. 890
1. 269. 881 380. 939
12. 321. 507 2. 244. 951
13. 591. 388 2. 625. 890
1. 269. 881 380. 939
12. 321. 507 2. 244. 951
13. 591. 388 2. 625. 890
1. 269. 881 380. 939
1. 650. 820
50. 000
-1. 600. 820
1. 650. 820
50. 000
-1. 600. 820
1. 650. 820
50. 000
-1. 600. 820
1. 650. 820
50. 000
-1. 600. 820
Totaal programma's
16. 217. 152
16. 267. 152
50. 000
16. 209. 716
16. 259. 716
50. 000
16. 217. 278
16. 267. 278
50. 000
16. 217. 278
16. 267. 278
50. 000
Onvoorzien
0 0 50. 000
0 0 0
0 0 -50. 000
0 0 50. 000
0 0 0
0 0 -50. 000
0 0 50. 000
0 0 0
0 0 -50. 000
0 0 50. 000
0 0 0
0 0 -50. 000
Totaal overzichten
50. 000
0
-50. 000
50. 000
0
-50. 000
50. 000
0
-50. 000
50. 000
0
-50. 000
16. 267. 152
16. 267. 152
0
16. 259. 716
16. 259. 716
0
16. 267. 278
16. 267. 278
0
16. 267. 278
16. 267. 278
0
Mutaties reserves
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Geraamd resultaat
16. 267. 152
16. 267. 152
0
16. 259. 716
16. 259. 716
0
16. 267. 278
16. 267. 278
0
16. 267. 278
16. 267. 278
0
Algemene dekkingsmiddelen Heffing vennootschapsbelasting
Geraamd saldo van baten en lasten
Voor een specificatie van de baten , de bijdragen door de deelnemende gemeenten , wordt verwezen naar het hoofdstuk Financiële samenvatting. In dit hoofdstuk wordt per samenwerkingsmodule (ICT en Geo) een verdeling over de deelnemende gemeenten weergegeven.
0
4
Het overzicht van geraamde baten en lasten per taakveld OVERZICHT VAN GERAAMDE BATEN EN LASTEN PER TAAKVELD (bedragen x € 1) 0. Bestuur en ondersteuning 0. 1 Bestuur 0. 4 Overhead 0. 5 Treasury 0. 8 Overige baten en lasten 0. 9 Vennootschapsbelasting 0. 10 Mutaties reserves 0. 11 Resultaatrekening baten en lasten Totaal programma's Totaal taakvelden
Begroting 2026
Begroting 2027
Begroting 2028
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
Saldo
Lasten
Baten
0 16. 217. 152 0 50. 000 0 0
0 16. 217. 152 50. 000 0 0 0
0 0 50. 000 -50. 000 0 0
0 16. 209. 716 0 50. 000 0 0
0 16. 209. 716 50. 000 0 0 0
0 0 50. 000 -50. 000 0 0
0 16. 217. 278 0 50. 000 0 0
0 16. 217. 278 50. 000 0 0 0
0
0
0
0
0
0
0
0
16. 267. 152
16. 267. 152
0 16. 259. 716
16. 259. 716
0
16. 267. 278
16. 267. 152
16. 267. 152
0 16. 259. 716
16. 259. 716
0
16. 267. 278
Begroting 2029 Saldo
Baten
Saldo
0 0 0 0 16. 217. 278 16. 217. 278 50. 000 0 50. 000 -50. 000 50. 000 0 0 0 0 0 0 0
0 0 50. 000 -50. 000 0 0
0
Lasten
0
0
0
16. 267. 278
0 16. 267. 278
16. 267. 278
0
16. 267. 278
0 16. 267. 278
16. 267. 278
0
Voor het verbeteren van de financiële vergelijkbaarheid en transparantie schrijft het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) voor dat er in de begroting en in de jaarstukken gebruik wordt gemaakt van de bij ministeriële regeling vastgestelde taakvelden. Taakvelden hebben betrekking op de taken en daaraan gerelateerde activiteiten waar baten en lasten mee gemoeid zijn. ICT NML heeft slechts te maken met een beperkt aantal taakvelden. Nagenoeg alle baten en lasten worden toegerekend aan het taakveld overhead. Voor zover sprake is van ‘eigen overhead’ zijn deze opgenomen in het programma Bedrijfsvoering. Uitsluiten de rentebaten (treasury) en de post onvoorzien (overige baten en lasten) worden aan een ander taakveld toegerekend. Financieringslasten zijn niet geraamd , omdat de begroting volledig op voorschotbasis wordt gefinancierd door de deelnemende gemeenten. Dit betekent ook dat alle baten en lasten van ICT NML worden gedekt door deze bijdragen vanuit de deelnemers , waardoor het taakveld Resultaatrekening baten en lasten eveneens € 0 bedraagt.
1 4
Aanmerkelijke verschillen ten opzichte van de begroting 2025 De totale lasten van de primair vastgestelde begroting 2025 bedroeg afgerond € 15. 138. 000. Na de 1 e begrotingswijziging 2025 bedraagt het totaal aan lasten afgerond € 15. 745. 000. Dit verschil ter hoogte van € 607. 000 werd zoals toegelicht in de 1 e begrotingswijziging 2025 veroorzaakt door een aanvullende indexatie van € 178.000 , het toevoegen van TOPdesk aan de PDC € 116.000 , extra werk BAG BGT € 86. 000 en de vaststelling van het ambitieniveau ECGeo € 227. 000. In de begroting 2026 bedragen de totale lasten minus de rentebaten van het programma Bedrijfsvoering € 16. 217. 000. Dit is een toename van € 472. 000 ten opzichte van de begroting na wijziging 2025 van € 15. 745. Dit verschil wordt voornamelijk veroorzaakt door: ▪ Indexering van het prijs- en loonniveau van afgerond € 585. 000 en € 8. 000 voor TOPdesk; ▪ Incidentele budget aanbesteding multifunctionals € 15. 000; ▪ Vrijval structurele budget incident response € 50. 000; ▪ Vrijval incidentele budget extra werk BAG BGT € 86. 000; Voor een nadere specificatie wordt verwezen naar het eerste hoofdstuk Financiële samenvatting in
deze begroting.
Overzicht incidentele baten en lasten OVERZICHT VAN INCIDENTELE BATEN EN LASTEN (bedragen x € 1)
Begroting 2026 Lasten
Baten
Saldo
15. 000 0
15. 000 0
0 0
0
0
0
15. 000
15. 000
0
0 0
0 0
0 0
Onvoorzien
0
0
0
Totaal overzichten
0
0
0
15. 000
15. 000
0
Mutaties reserves
0
0
0
Geraamd resultaat
15. 000
15. 000
0
Programma Automatisering (ICT) Programma Informatisering (ECGeo) Programma Bedrijfsvoering
Totaal programma's Algemene dekkingsmiddelen Heffing vennootschapsbelasting
Geraamd saldo van baten en lasten
In de begroting 2026 is een incidentele post van € 15. 000 opgenomen voor de aanbesteding van multifunctionals (zie vastgestelde begroting 2025). Tegen deze incidentele lasten staat ook een incidentele baat in de vorm van bijdragen door de deelnemers in de samenwerkingsmodule ICT. Alle overige opgenomen posten in de meerjarenbegroting zijn structureel van aard.
2 4
Uiteenzetting van de financiële positie en de toelichting Balansbegroting Geprognosticeerde balans (bedragen x € 1)
Prognose per 31 december
Realisatie 2024
2025
2026
2027
2028
2029
VASTE ACTIVA Materiële vast activa Financiële vaste activa
97. 500 0
65. 500 0
33. 500 0
1. 500 0
0 0
0 0
Totaal vaste activa
97. 500
65. 500
33. 500
1. 500
0
0
0
0
0
0
0
0
1. 214. 492
850. 000
850. 000
850. 000
850. 000
850. 000
763. 801
500. 000
500. 000
500. 000
500. 000
500. 000
494. 043
480. 500
496. 500
518. 500
530. 000
530. 000
Totaal vlottende activa
2. 472. 336
1. 830. 500
1. 846. 500
1. 868. 500
1. 880. 000
1. 880. 000
Totaal activa
2. 569. 836
1. 896. 000
1. 880. 000
1. 870. 000
1. 880. 000
1. 880. 000
VASTE PASSIVA Eigen vermogen Voorzieningen
1. 105. 917 285. 585
560. 000 286. 000
560. 000 290. 000
560. 000 292. 000
560. 000 295. 000
560. 000 300. 000
0
0
0
0
0
0
1. 391. 502
846. 000
850. 000
852. 000
855. 000
860. 000
1. 131. 455
1. 000. 000
980. 000
968. 000
980. 000
980. 000
46. 879
50. 000
50. 000
50. 000
45. 000
40. 000
1. 178. 334
1. 050. 000
1. 030. 000
1. 018. 000
1. 025. 000
1. 020. 000
2. 569. 836
1. 896. 000
1. 880. 000
1. 870. 000
1. 880. 000
1. 880. 000
VLOTTENDE ACTIVA
Voorraden Uitzettingen met een
rentetypische looptijd korter dan een jaar Liquide middelen Overlopende activa
Vaste schulden met een
rentetypische looptijd van een jaar of langer Totaal vaste passiva VLOTTENDE PASSIVA Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan een jaar
Overlopende passiva Totaal vlottende passiva Totaal passiva
Met de deelnemende gemeenten was afgesproken dat ICT NML 50% van het noodzakelijk weerstandsvermogen opbouwt binnen haar eigen algemene reserve. Inmiddels heeft ICT NML dit
bedrag opgebouwd. Eventuele jaarlijkse resultaten worden , na de resultaatbestemming , aan de deelnemers terugbetaald. In de resultaatbestemming 2024 zal worden voorgesteld om € 50. 000 te storten in een bestemmingsreserve incident response en restant terug te betalen. Bovenstaande betekent dat er verder geen mutaties meer in het eigen vermogen plaatsvinden , waardoor het eigen vermogen in de prognose balans jaarlijks gelijk blijft.
3
4
EMU-saldo Het EMU-saldo vervult een rol bij de afspraken die in Europees verband zijn gemaakt over het toegestane maximale tekort op nationaal niveau (% t. o. v. bruto binnenlands product). Een negatief saldo betekent dat sprake is van een toename van de schuldpositie of afname van het eigen vermogen.
EMU saldo
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2025
2026
2027
2028
2029
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c. q. onttrekking uit reserves (zie BBV , artikel 17c). Afschrijvingen ten laste van de exploitatie.
0 32. 000
0 32. 000
0 32. 000
0 1. 500
0 0
3 +
Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie.
0
0
0
0
0
4 -
Investeringen in (im)materiële vaste activa
die op de balans worden geactiveerd
0
0
0
0
0
5 +
Baten uit bijdragen van andere overheden , de Europese Unie en overige , die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
verantwoord
0
0
0
0
0
Lasten op balanspost Voorzieningen voor zover deze transacties met derden betreffen
0
0
0
0
0
laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten
0
0
0
0
0
Boekwinst bij verkoop van deelnemingen en aandelen. Berekend EMU-saldo
0 32. 000
0 32. 000
0 32. 000
0 1. 500
0 0
(bedragen x € 1) 1 2 +
6 +
7 -
8 +
9 -
10 -
11 -
Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs) , voor zover niet op exploitatie
verantwoord Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw- , woonrijp maken e. d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan) Baten bouwgrondexploitatie: Baten voor zover transacties niet op exploitatie
Lasten i. v. m. transacties met derden , die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen , maar rechtstreeks ten
4 4