CConstaterende datSomeren
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage begroting 2026

Gemeenteraad 22 mei 2025, gemeente SomerenBij agendapunt: Besluiten een zienswijze in te dienen op de eerste begrotingswijziging 2025 en 2026 en op de ontwerpbegroting 2026 Peelgemeenten.12.704 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

-6,9% 5,3% 0,5%

-2,2% 2,4% 0,0%

-2,3% 2,4% 0,0%

-2,4% 2,4% 0,0%

-2,4% 2,4% 0,0%

-2,4% 2,4% 0,0%

dit risico te beperken. Dit is inherent aan de organisatievorm van een gemeenschappelijke regeling. Het risico Netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle leningen

wordt pm meegenomen.

De netto schuldquote geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de totale baten en zegt d. Landelijke ontwikkelingen (risicoscore: PM)

iets over de mate waarin de schuld van de gemeenschappelijke regeling met de inkomsten kan worden gedragen.

Bijdragen gemeenten Begroting Begroting MJR MJR Landelijke wet- en regelgeving kunnen ertoe leiden dat er extra taken bijkomenMJR voor GR Peelgemeenten. Als er

De VNG hanteert voor de schuldquote de volgende norm: onder de 100% is goed, tussen de 100% en 130% is matig

2025 2026 2027 2028 2029 geen aanvullende middelen tegenover staan, legt dat een extra beslag op de beschikbare capaciteit van GR Peelgena wijziging

en boven de 130% is onvoldoende.

Bijdrage Asten 2.545.580 bestuurlijke 2.627.600 2.627.600 waarbij 2.627.600 2.627.600 meenten. Wijzigingen in beleid vragen om afzonderlijke besluitvorming, de financiële conseBijdrage Deurne

3.264.216

3.327.400

3.327.400

3.327.400

3.327.400

De netto schuldquote is voor GR Peelgemeente in de begroting van 2026 -4,3% en dus meer dan goed. Omdat GR

Bijdrage Laarbeek gerelateerd aan het weerstandsvermogen van de3.484.539 GR.

3.598.000 3.165.500 16.155.200

3.598.000 3.165.500 16.155.200

3.598.000 3.165.500 16.155.200

3.598.000 3.165.500 16.155.200

Peelgemeenten geen leningen verstrekt is het kengetal ‘netto schuldquote gecorrigeerd voor alle leningen’ gelijk

Kans

financieel Risico-bedrag gevolg (gemiddeld) € 400.000 € 280.000 € 400.000 € 200.000 € 200.000 € 60.000 € 200.000 € 60.000 € 600.000

quenties worden meegenomen. Deze risicocategorie wordt in 3.436.700 deze nota alleen benoemd en hoeft niet te3.436.700 worden Bijdrage Gemert-Bakel 3.377.750 3.436.700 3.436.700 Bijdrage Someren TOTAAL

aan de ‘gewone’ netto schuldquote.

3.001.332 15.673.417

Van de geïnventariseerde risico’s is onderstaande risicomatrix opgesteld: 5.2 weerstandsvermogen Risico

Kans

Ziekteverzuim Groot Beveiliging van data / privacy Gemiddeld Kwetsbaarheid organisatie Klein Niet-functioneren Klein Totaal berekend risico GR Peelgemeenten Risico’s bij lokale gemeenten J uridische risico’s Groot Inkoop en contractbeheer Zeer klein Totaal berekend risico bij lokale gemeenten 5.3 kengetallen Kengetallen

Realisatie

Kans / Risico klasse 4/4 3/4 2/3 2/3

70% 50% 30% 30%

4/2 1/3

70% 10%

Begroting

Begroting

€ 90.000 € 200.000

€ 63.000 € 200.00 € 63.000

MJR

MJR

Solvabiliteitsratio

Score

Het solvabiliteitsratio geeft de verhouding tussen het eigen vermogen (reserves) en het totale vermogen (= eigen

16 12 6 6

vermogen + vreemd vermogen) weer. Het gaat erom inzicht te krijgen in de mate waarin de gemeenschappelijke regeling, in geval van nood, in staat is aan zijn financiële verplichtingen (vooral de verschaffers van vreemd vermogen) te voldoen. Voor gemeenten geldt normaal gesproken hoe hoger het solvabiliteitspercentage, hoe beter. De solvabiliteit is in 2024 hoger door de toevoeging van het volledige resultaat 2024 aan reserve resultaatbestemming.

8 3

MJR

PARAGRAFEN

4. Financiële begroting 2026

5. Paragrafen

6. Bijlagen

5.4 Financiering

Daarnaast heeft GR Peelgemeenten namens de vijf Peelgemeenten samenwerkingsovereenkomsten gesloten met

GR Peelgemeenten wordt gefinancierd door de vijf deelnemende gemeenten. Het uiteindelijke financiële risico

11 en 21 gemeenten uit de regio voor de inkoop van Jeugdhulp. GR Peelgemeenten zelf is een verbonden partij

ligt dan ook bij die gemeenten. Tussen GR Peelgemeenten en de deelnemende gemeenten is onderscheid te

van de deelnemende gemeenten Asten, Deurne, Gemert-Bakel, Laarbeek en Someren.

maken in twee verschillende financieringsstromen, namelijk de uitvoeringskosten en de zorgkosten. De uitvoeringskosten worden betaald door GR Peelgemeenten, waarbij GR Peelgemeenten per kwartaal op basis van inwonertal een voorschot in rekening brengt aan de vijf deelnemende gemeenten. Na afloop van het jaar wordt afgerekend op basis van werkelijke kosten. De zorgkosten worden eveneens betaald aan aanbieders door GR Peelgemeenten, waarbij GR Peelgemeenten per kwartaal een voorschot in rekening brengt aan de vijf deelnemende gemeenten. Na afloop van het kwartaal wordt het voorschot vervolgens verrekend met de gerealiseerde zorgkosten. Decentrale overheden (provincies, gemeenten, waterschappen en gemeenschappelijke regelingen in de vorm van een openbaar lichaam) zijn, op basis van de Regeling Schatkistbankieren, verplicht om hun overtollige middelen boven een bepaald drempelbedrag, in de schatkist aan te houden. In juli 2021 is het drempelbedrag verhoogd van € 250.000 naar € 1.000.000. Voor de GR Peelgemeenten is het bedrag waarop automatisch wordt afgeroomd gehandhaafd op € 250.000. Dit is gunstig gelet op de hogere rente die nu ontvangen wordt op het kasgeldbankieren. In combinatie met het redelijke stabiele saldo op het kasgeldbankieren levert dit een begroot bedrag aan rente op van € 200.000

5.5 Verbonden partijen GR Peelgemeenten heeft zelf geen verbonden partijen. Wel zijn er dienstverleningsovereenkomsten (DVO’s) afgesloten met de GR Senzer in het kader van de uitvoering van de bijzondere bijstand, schuldhulpverlening aan ondernemers en het archiefbeheer met betrekking tot deze documenten. Daarnaast zijn met de gemeente Helmond DVO’s afgesloten met betrekking tot de uitvoering van Beschermd wonen, Beschermd thuis, Maatschappelijke opvang en Vrouwenopvang door de gemeente Helmond. De (bestaande) samenwerkingsovereenkomst met de gemeente Helmond in het kader van inkoop Wmo en jeugdzorg loopt door. Met gemeente Gemert-Bakel hebben we met ingang van 1 januari 2022 een DVO afgesloten voor de uitvoering van de personeels- en salarisadministratie voor GR Peelgemeenten. Met ingang van april 2022 hebben we een DVO met de vijf gemeenten afgesloten voor het gebruik van onze applicatie ZorgNed ten behoeve van de Wet Inburgering.

5.6 Openbaarheidsparagraaf Gelet op artikel 3.5 Wet open overheid (Woo) wordt in deze paragraaf beschreven welke activiteiten in 2024 worden uitgevoerd ten aanzien van de verbetering van de informatiehuishouding, de actieve openbaarmaking en de passieve openbaarmaking. Er is in 2024 gewerkt aan het opstellen van nieuw strategisch informatiebeleid met een bijbehorende uitvoeringsagenda. In deze uitvoeringsagenda wordt ook de doorontwikkeling van de informatiehuishouding vertegenwoordigd, waaronder een informatiebeheerplan. Belangrijk onderdeel van de Woo is de actieve openbaarmaking van diverse categorieën informatie. Per 1 november 2024 is het verplicht om de informatie uit de eerste tranche actief openbaar te maken. GR Peelgemeenten zal hier in 2026 aan voldoen middels een eigen publicatieplatform. Daarnaast zal GR Peelgemeenten op verzoek informatie verschaffen (passieve openbaarmaking).

PARAGRAFEN

4. Financiële begroting 2026

5. Paragrafen

6. Bijlagen

5.7 Bedrijfsvoering Formatie Peelgemeenten De in de begroting 2026 opgenomen formatie voor GR Peelgemeenten bedraagt 128,3 formatieplaatsen en bestaat voor 126,3 fte uit structurele formatie en voor 2,0 fte incidentele formatie. De incidentele formatie betreft de formatie voor een kwaliteitsmedewerker en voor één medewerker uit de flexpool jeugd. In onderstaand overzicht is de formatie voor de begroting 2025 na 1e wijziging en begroting 2026 weergegeven. 5.7 formatie Formatieoverzicht

Structureel Directe taken Overhead Totaal structureel Incidenteel Directe taken Overhead Totaal incidenteel Totale formatie 6.2 taakvelden Lasten per taakveld

Begroting 2025 na wijziging

Begroting 2026

107,8 20,5 128,2

105,8 20,5 126,3

3,0 0,7 3,7 132,0

2,0 2,0 128,3

Begroting MJR MJR MJR De mutatie van de formatie wordt veroorzaakt door het verlagen van 2 fte structurele formatie voor projecten, 2026

2027

2028

2029

en het verlagen van 1,0 fte incidentele formatie voor projecten fte incidentele formatie voor over0.4 door Overhead 3.353.800 en 0,7 3.353.800 3.353.800 3.353.800 0.8 Overige baten en lasten head.

544.700 544.700 544.700 544.700 6.1 Samenkracht&burgerparticipatie 447.200 447.200 447.200 447.200 6.2 Wijkteams 10.300.300 10.300.300 10.300.300 10.300.300 6.3 Inkomensregelingen 699.900 699.900 699.900 699.900 Een aantal bedrijfsvoeringstaken voert GR Peelgemeenten niet zelf uit, maar hiervoor wordt gebruik gemaakt 6.71d Maatwerkdienstverlening 18+ 868.700 868.700 868.700 868.700 van aanwezige kennis en formatie bij één van de Peelgemeenten.0 De hierbij gemoeide formatie 0.10 de Mutaties reserves 0 0 is niet opge0 Totaal Lasten nomen in bovenstaand overzicht. Deze personen zijn namelijk16.214.600 niet in dienst 16.214.600 bij de GR. De 16.214.600 gemeenten die16.214.600 formatie

leveren worden hiervoor gecompenseerd op basis van de begrote loonsom van de geleverde formatie. Baten per taakveld Begroting MJR MJR

2026 2027 2028 0.8 Overige baten en lasten 0 0 0 Het gaat hierbij om de volgende taken die worden ingekocht bij618.800 een van de gemeenten: 6.1 Samenkracht&burgerparticipatie 618.800 618.800 6.2 Wijkteams 13.501.400 13.501.400 13.501.400 6.3 Inkomensregelingen 902.900 902.900 902.900

• • •

Salaris- en personeelsadministratie via de gemeente Gemert-Bakel. Financiële administratie via de gemeente Deurne; Functionaris gegevensbescherming via de gemeente Laarbeek.

MJR 2029 0 618.800 13.501.400 902.900

BIJLAGEN

4. Financiële begroting 2026

Bijlagen Het besluit BBV schrijft voor dat in de begroting een aantal overzichten verplicht moeten worden opgenomen. In de begroting 2026 is een aantal van deze overzichten opgenomen onder de bijlagen. Het betreft:

5. Paragrafen

6. Bijlagen

• • • • •

overzicht naar taakvelden overzicht overhead onvoorzien en algemene dekkingsmiddelen Emu-saldo Meerjarig overzicht balans

6.1 Bijdragen per gemeente, onderverdeeld naar de verschillende beleidsvelden

6.2 Overzicht naar taakvelden 6.2 taakvelden

Bijdrage begroting 2026 Asten Wmo Jeugd Bijzondere Bijstand Minimaregelingen Schuldhulpverlening fase 1 Schuldhulpverlening fase 2 Inburgering Totaal

Structureel 958.600 1.258.500 124.700 39.500 0 106.000 85.500 2.572.800

Incidenteel 10.800 41.400 0 400 0 1.200 1.000 54.800

Totaal 969.400 1.299.900 124.700 39.900 0 107.200 86.500 2.627.600

Bijdrage begroting 2026 Deurne Wmo Jeugd Bijzondere Bijstand Minimaregelingen Schuldhulpverlening fase 1 Schuldhulpverlening fase 2 Inburgering Totaal

Structureel 1.701.300 863.200 239.000 76.500 0 205.600 166.000 3.251.600

Incidenteel 20.800 50.000 0 900 0 2.300 1.800 75.800

Totaal 1.722.100 913.200 239.000 77.400 0 207.900 167.800 3.327.400

Bijdrage begroting 2026 Gemert-Bakel Wmo Jeugd Bijzondere Bijstand Minimaregelingen Schuldhulpverlening fase 1 Schuldhulpverlening fase 2 Inburgering Totaal

Structureel 1.602.600 1.132.800 226.500 68.900 0 184.900 149.200 3.364.900

Incidenteel 19.700 47.400 0 800 0 2.200 1.700 71.800

Totaal 1.622.300 1.180.200 226.500 69.700 0 187.100 150.900 3.436.700

Bijdrage begroting 2026 Laarbeek Wmo Jeugd Bijzondere Bijstand Minimaregelingen Schuldhulpverlening fase 1 Schuldhulpverlening fase 2 Inburgering Totaal

Structureel 1.071.600 1.849.000 167.300 50.900 138.800 136.600 110.200 3.524.400

Incidenteel 14.600 55.500 0 600 0 1.600 1.300 73.600

Totaal 1.086.200 1.904.500 167.300 51.500 138.800 138.200 111.500 3.598.000

Bijdrage begroting 2026 Someren Wmo Jeugd Bijzondere Bijstand Minimaregelingen Schuldhulpverlening fase 1 Schuldhulpverlening fase 2 Inburgering Totaal

Structureel 1.158.400 1.525.000 145.400 46.600 0 125.100 101.000 3.101.500

Incidenteel 12.700 48.300 0 500 0 1.400 1.100 64.000

Totaal 1.171.100 1.573.300 145.400 47.100 0 126.500 102.100 3.165.500

Lasten per taakveld 6.2 taakvelden 0.4 Overhead Lasten per taakveld 0.8 Overige baten en lasten 6.1 0.4 Samenkracht&burgerparticipatie Overhead 6.2 0.8 Wijkteams Overige baten en lasten 6.3 6.1 Inkomensregelingen Samenkracht&burgerparticipatie 6.71d Maatwerkdienstverlening 18+ 6.2 Wijkteams 0.10 Mutaties reserves 6.3 Inkomensregelingen Totaal Lasten 6.71d Maatwerkdienstverlening 18+ 0.10 Mutaties reserves Baten taakveld Totaal per Lasten 0.8 Overige baten en lasten Baten per taakveld 6.1 Samenkracht&burgerparticipatie 6.2 0.8 Wijkteams Overige baten en lasten 6.3 6.1 Inkomensregelingen Samenkracht&burgerparticipatie 6.71d Maatwerkdienstverlening 18+ 6.2 Wijkteams 0.10 Mutaties reserves 6.3 Inkomensregelingen Totaal Baten 6.71d Maatwerkdienstverlening 18+ 0.10 Mutaties reserves 6.3 overhead Totaal Baten

6.3 Overzicht Overzicht overheadnaar overhead 6.3 overhead Loonkosten overhead Overzicht overhead Automatisering Huisvesting Loonkosten overhead Overhead overige Automatisering TOTAAL Huisvesting Overhead overige TOTAAL

Begroting 2026 3.353.800 Begroting 544.700 2026 447.200 3.353.800 10.300.300 544.700 699.900 447.200 868.700 10.300.300 699.900 16.214.600 868.700 0 Begroting 16.214.600 2026 0 Begroting 618.800 2026 13.501.400 902.900 618.800 1.191.500 13.501.400 0 902.900 16.214.600 1.191.500 0 16.214.600

MJR 2027 3.353.800 MJR 544.700 2027 447.200 3.353.800 10.300.300 544.700 699.900 447.200 868.700 10.300.300 699.900 16.214.600 868.700 0 MJR 16.214.600 2027 0 MJR 618.800 2027 13.501.400 902.900 618.800 1.191.500 13.501.400 0 902.900 16.214.600 1.191.500 0 16.214.600

MJR 2028 3.353.800 MJR 544.700 2028 447.200 3.353.800 10.300.300 544.700 699.900 447.200 868.700 10.300.300 699.900 16.214.600 868.700 0 MJR 16.214.600 2028 0 MJR 618.800 2028 13.501.400 902.900 618.800 1.191.500 13.501.400 0 902.900 16.214.600 1.191.500 0 16.214.600

MJR 2029 3.353.800 MJR 544.700 2029 447.200 3.353.800 10.300.300 544.700 699.900 447.200 868.700 10.300.300 699.900 16.214.600 868.700 0 MJR 16.214.600 2029 0 MJR 618.800 2029 13.501.400 902.900 618.800 1.191.500 13.501.400 0 902.900 16.214.600 1.191.500 0 16.214.600

Begroting 2026 2.386.200 Begroting 644.700 2026 126.600 2.386.200 414.000 644.700 3.571.500 126.600 414.000 3.571.500

MJR 2027 2.386.200 MJR 644.700 2027 126.600 2.386.200 414.000 644.700 3.571.500 126.600 414.000 3.571.500

MJR 2028 2.386.200 MJR 644.700 2028 126.600 2.386.200 414.000 644.700 3.571.500 126.600 414.000 3.571.500

MJR 2029 2.386.200 MJR 644.700 2029 126.600 2.386.200 414.000 644.700 3.571.500 126.600 414.000 3.571.500

BIJLAGEN

4. Financiële begroting 2026

5. Paragrafen

6. Bijlagen

6.4 EMU-saldo

6.5 mjovz balans overzicht balans 6.5 Meerjarig

In het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV, art. 19) is de verplichting vastgesteld dat de Gemeenschappelijke Regelingen ramingen van het EMU-saldo dienen te verstrekken over het voorafgaande jaar, het actuele jaar, het begrotingsjaar en voor het jaar volgend op het begrotingsjaar. De begroting van de GR Peelgemeenten is opgesteld conform een (gemodificeerd) stelsel van baten en lasten. Het EMU-saldo gaat niet uit van baten en lasten, maar gaat uit van ontvangsten en uitgaven, berekend op transactie­ basis en overeenkomstig de voorschriften van het Europese systeem van nationale en regionale rekeningen in de Europese Unie. Daarbij geldt dat het EMU-saldo de uitkomst is van de inkomsten minus de uitgaven. 6.4 emu saldo Emu-saldo

Begroting 2025 -279.900 25.000 -17.000 0

1. Exploitatie saldo voor reservemutaties 2. Mutatie (im)materiele vaste activa 3. Mutatie voorzieningen 4. Mutatie voorraden 5. Verwachte boekwinst verkoop effecten en (im)materiele vaste activa Berekend EMU saldo

Begroting 2026 0 10.000 -30.000 0

MJR 2027 0 20.000 -30.000 0

MJR 2028 0 0 -30.000 0

MJR 2029 0 0 -30.000 0

0

0

0

0

0

-271.900

-20.000

-10.000

-30.000

-30.000

6.6 investeringenoverzicht Investeringenoverzicht Investering Afschrijving Boekwaarde einde jaar

2024 85.516 80.000 180.000

2025 75.000 100.000 150.000

2026 100.000 110.000 140.000

2027 70.000 90.000 120.000

2028 80.000 80.000 120.000

2029 80.000 80.000 120.000

Balans Activa Vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa Totaal vaste activa Vlottende activa Uitzettingen in 's Rijks schatkist < 1jaar Overige vorderingen Liquide middelen Overlopende activa Totaal vlottende activa Totaal activa Passiva Vaste passiva Eigen vermogen Vreemd vermogen Vaste schulden met een rentetypische looptijd > 1 jaar Totaal vaste passiva Vlottende passiva Schulden met rentetypische looptijd < 1 jaar 6.4 emu saldopassiva Overlopende Totaal vlottende passiva Emu-saldo Totaal passiva

Rekening 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

2027

Meerjarenraming 2028

2029

179.000

150.000

140.000

120.000

120.000

120.000

179.000

150.000

140.000

120.000

120.000

120.000

8.427.000 13.173.000 251.000 544.000 22.395.000 22.574.000

8.500.000 12.000.000 250.000 500.000 21.250.000 21.400.000

8.500.000 12.000.000 250.000 510.000 21.260.000 21.400.000

8.500.000 12.000.000 250.000 530.000 21.280.000 21.400.000

8.500.000 12.000.000 250.000 530.000 21.280.000 21.400.000

8.500.000 12.000.000 250.000 530.000 21.280.000 21.400.000

1.196.000 133.000

508.000 150.000

508.000 180.000

508.000 210.000

508.000 240.000

508.000 240.000

0

0

0

0

1.329.000

658.000

688.000

718.000

748.000

748.000

786.000 20.459.000 21.245.000 22.574.000

250.000 20.492.000 20.742.000 Begroting 21.400.000 2025 -279.900 25.000 -17.000 0

250.000 20.462.000 20.712.000 Begroting 21.400.000 2026 0 10.000 -30.000 0

250.000 20.432.000 20.682.000 MJR 21.400.000 2027 0 20.000 -30.000 0

250.000 20.402.000 20.652.000 MJR 21.400.000 2028 0 0 -30.000 0

250.000 20.402.000 20.652.000 MJR 21.400.000 2029 0 0 -30.000 0

1. Exploitatie saldo voor reservemutaties 2. Mutatie (im)materiele vaste activa 6.6 Investeringen 3. Mutatie voorzieningen 4. Mutatie voorraden De investeringen van Peelgemeenten zijn beperkt van omvang en bestaan alleen uit investeringen voor automatise5. Verwachte boekwinst verkoop effecten (laptops). en ring-hardware Deze investeringen worden in 3 jaar afgeschreven. Voor 2026 staan vervangingsinvesterin(im)materiele vaste activa 0 0 0 0 0

gen gepland voor een bedrag van € 100.000. De investeringen bedroegen in 2023 € 162.000. In dat jaar is echter een Berekend EMU saldo -271.900 -20.000 -10.000 -30.000 inhaalslag gedaan ten opzichte van 2021 en 2022 toen respectievelijk geen investeringen en in -30.000 2022 voor 68.000 aan

investeringen zijn gedaan. Aanname is dat de gemiddelde investering op termijn jaarlijks gelijk is. 6.6 investeringenoverzicht Investeringenoverzicht Investering Afschrijving Boekwaarde einde jaar

2024 85.516 80.000 180.000

2025 75.000 100.000 150.000

2026 100.000 110.000 140.000

2027 70.000 90.000 120.000

2028 80.000 80.000 120.000

2029 80.000 80.000 120.000

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15466366/1