CConstaterende datSchouwen-Duiveland
Koppel je AI →
Document · PDF

20210608 Raadsbrief Algemene Ledenvergadering (ALV) VNG d d 16 juni 2021 bijlage 2 vergaderstukken

Gemeenteraad 24 juni 2021, gemeente Schouwen-DuivelandBij agendapunt: Ingekomen stukken28.816 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 4

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

33

Liquide middelen (7) 2020

2019

Bank

26.026

28.598

Kas

5

5

26.031

28.603

Stand per 31 december

Het saldo van de liquide middelen betreft het totaal van de zakelijke rekeningen-courant en spaar-/vermogensspaarrekeningen. Dit is inclusief een voorraad VVV-Bonnen met een waarde van € 5.000. De liquide middelen staan ter vrije beschikking van de Vereniging.

Eigen vermogen (8) 2020

2019

Overige reserve

48.891

49.207

Bestemmingsreserve

5.337

5.946

Wettelijke reserve

2.725

2.725

Herwaarderingsreserve

5.595

7.192

Omrekenverschillen

(155)

(127)

Onverdeeld resultaat

(16)

(316)

62.377

64.627

De overige reserve is vrij besteedbaar. De Bestemmingsreserve, de Wettelijke reserve, de Herwaarderingsreserve en de Omrekenverschillen zijn niet vrij besteedbaar.

Overige Reserve

2020

2019

Stand per 1 januari

49.207

49.919

Af: resultaatsbestemming vorig boekjaar

(1.174)

154

858

201

Stand per 31 december

48.891

49.207

Bestemmingsreserve

2020

2019

Stand per 1 januari

5.946

8.661

Af: lasten herhuisvesting

(458)

(794)

Af: lasten afschrijving begane grond

(150)

(62)

Stand per 31 december

5.337

5.946

Bij: Bestemmingsreserve nieuwe Willemshof

34

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

In 2007 is besloten dat een deel van het eigen vermogen beschikbaar wordt gesteld om de verbouwing van de Willemshof te financieren. Hiervoor is een Bestemmingsreserve gevormd. Per balansdatum is de reservering aangepast aan de resterende afschrijvingslasten van deze verbouwing. Voor de verbouwing van de begane grond is in 2018 besloten dat de afschrijvingslasten voor een totaalbedrag van € 1,500 miljoen ten laste komen van het vermogen. Hiervoor is een bestemmingsreserve gevormd. Eind 2020 bestaat de Bestemmingsreserve (€ 5,337 miljoen) uit het saldo van de afschrijvingslasten verbouwing Willemshof (€ 3,935 miljoen), afschrijvingslasten begane grond (€ 1,288 miljoen) en het solidariteitsfonds (€ 0,114 miljoen) gevormd voor de vergoeding van de schade ontstaan uit de staking door gemeente ambtenaren.

Wettelijke Reserve

2020

2019

Stand per 1 januari

2.725

-

-

2.725

2.725

2.725

Bij: Reserve VNG Realisatie Stand per 31 december

De wettelijke reserve bestaat uit de verkrijgingswaarde en het resultaat van VNG Realisatie B.V. toegevoegd aan de bestemmingsreserve. Bij het vaststellen van de jaarrekening 2015 en 2016 zijn deze bedragen apart gepresenteerd, omdat VNG Realisatie B.V. behoudens bijzondere omstandigheden geen dividend uit kan keren, welke komt uit de uitnamen gemeentefonds en/ of de omzetting van de Stichting naar een Coöperatie. Deze reserve wordt 2019 apart gepresenteerd als wettelijke reserve.

Herwaarderingsreserve (gesplitst) Obligaties Aandelen Totaal 2020

Totaal 2019

Balanswaarde per 1 januari

3.405

3.787

7.192

3.420

Realisatie herwaardering door verkoop

(2.013)

-

(2.013)

-

Ongerealiseerde waarde mutaties

1.019

(603)

416

3.773

Aanpassing herwaardering

(994)

(603)

(1.597)

3.773

Stand per 31 december

2.411

3.184

5.595

7.192

De herwaarderingsreserve is vanaf 2009 positief. Hierdoor lopen de ongerealiseerde koersresultaten via de balans. Doordat de gerealiseerde waarde mutaties, als gevolg van het her-alloceren van een deel van de obligaties naar een ander fonds, met € 2,013 miljoen verminderden en het saldo ongerealiseerde waarde mutaties per saldo € 0,416 miljoen toe is genomen komt de stand herwaarderingsre serve ultimo 2020 uit op € 5,595 miljoen

Omrekenverschillen

2020

2019

Stand per 1 januari

(127)

(180)

Mutatie

(28)

53

(155)

(127)

Stand per 31 december

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

35

Onverdeeld resultaat boekjaar

2020

2019

Stand per 1 januari

316

154

Af: naar Overige reserves (uit onverdeeld resultaat voorgaand boekjaar)

(316)

(154)

Bij: mutatie bestemmingsreserve 2019 (afschrlasten huisvesting)

608

858

Af: resultaat boekjaar

(624)

(1.174

Stand per 31 december

(16)

(316)

Het onverdeeld resultaat wordt in mindering gebracht op de overige reserve.

Voorzieningen (9) De VNG heeft een tweetal voorzieningen voor verplichtingen die voortvloeien uit aanspraken op de WW- en Bovenwettelijke WW-regelingen en voor de uit te keren jubileumuitkeringen. Deze voorzieningen hebben in overwegende mate een langlopend karakter. Deze voorzieningen worden jaarlijks in overeenstemming gebracht met de maximale toekomstige verplichtingen. De voorzieningen worden gepresenteerd tegen de contante waarde.

Egalisatievoorziening

2020

2019

Stand per 1 januari

1.376

1.460

Bij: dotaties

254

257

Af: onttrekkingen

(525)

(341)

Stand per 31 december

1.105

1.376

In 2020 is de egalisatievoorziening voor toekomstige jaarlijkse verplichtingen voor afvloeiingslasten gedaald met € 0,271 miljoen. De weergegeven dotatie wordt in hoge mate veroorzaakt door de opgebouwde rechten van (oud-)medewerkers die recht hebben op een WW-uitkering. De onttrekking bestaat uit de betaling van de uitkeringsrechten van de oud-medewerkers die reeds in de voorziening waren meegenomen en de vrijval van de opgenomen uitkeringsrechten, omdat de oud-medewerkers een baan gevonden hebben en geen recht meer hebben op de WW uitkering.

Voorziening ambtsjubilea

2020

2019

Stand per 1 januari

438

411

Af: onttrekkingen

(14)

-

-

27

424

438

Bij: dotaties Stand per 31 december

36

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

De voorziening is gevormd voor de toekomstige ambtsjubilea. De voorziening betreft de in de toekomst uit te keren jubileumuitkeringen gebaseerd op de gedane toezeggingen, blijfkans en leeftijd.

Handelscrediteuren (10) 2020

2019

Handelscrediteuren

15.259

10.872

Betalingen onderweg

-

46

Reclassificatie

(8.413)

(4.047)

Stand per 31 december

6.846

6.871

De reclassificatie betreft de af te dragen BTW aangifte van december (€ 5,089 miljoen) en het saldo nog te betalen Intercompany (€ 3,448 miljoen). Deze zijn onderdeel van het subboek Crediteuren en worden in de jaarrekening onder de daarvoor bestemde rubriek verantwoord.

Belastingen en premie sociale verzekeringen (11)

2020

2019

Afdracht loonbelasting en sociale premies

737

577

Pensioenen

385

341

Omzetbelasting

4.687

4.185

Stand per 31 december

5.809

5.103

2020

2019

Congres- en Studiecentrum VNG B.V.

336

1.302

VNG International B.V.

834

28

VNG Opleiding & Detachering B.V.

134

201

VNG Realisatie B.V.

3.178

6.528

VNG Naleving B.V.

734

151

5.216

8.210

Schulden aan de groepsmaatschappijen (12)

Stand per 31 december

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

37

Overlopende passiva (13) 2020

2019

Vooruit gefactureerde contributie

12.873

12.401

Vooruit ontvangen subsidies

27.820

19.036

Fonds GGU & Gemeentefonds Saldi

8.002

14.189

48.695

45.626

Stand per 31 december

Onder de post vooruit ontvangen subsidies zijn de bedragen opgenomen van het Rijk voor de projecten die nog doorlopen of afgerekend worden in 2021 en later. Onder de post Fonds GGU en Gemeentefonds Saldi staan de nog uit te geven bedragen van de uitname uit het Gemeentefonds en het Fonds GGU. De ALV 2020 heeft ingestemd om in 2021 uit deze gelden € 4,3 miljoen te besteden aan de collectieve activiteiten zoals genoemd in het plan GGU 2021. De overige gelden blijven ter beschikking van de activiteiten binnen het Fonds GGU in de komende jaren.

Overige schulden (14) 2020

2019

93

-

Div. reserveringen voor verlof en vakantiegeld

2.956

2.365

Overige schulden

3.104

3.518

Stand per 31 december

6.153

5.883

Vooruit gefactureerde bedragen

Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen De totale verplichting voor beheer en onderhoud van het automatiseringssysteem en de Facilitaire Diensten (catering, onderhoud gebouwen, schoonmaak en receptiediensten) bedraagt € 2,419 miljoen (t/m 2022). Per jaar is de verplichting: 2021 € 2,263 miljoen 2022 € 0,156 miljoen Wet Ketenaansprakelijkheid De onderneming is onderworpen aan de Wet Ketenaansprakelijkheid en de Wet Inlenersaansprakelijkheid. Uit dien hoofde kan de onderneming worden aangesproken voor de door onderaannemers mogelijk niet afgedragen belastingen en premies sociale verzekeringen. Hoofdelijke aansprakelijkheid De VNG maakt onderdeel uit van een fiscale eenheid voor de omzetbelasting, waarvan naast de VNG ook VNG Diensten B.V., VNG International B.V., VNG Realisatie B.V., VNG Congres- en Studiecentrum B.V., VNG Risicobeheer B.V., VNG Naleving B.V. en VNG Opleiding & Detachering B.V. deel uitmaken.

38

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Binnen deze fiscale eenheid zijn de bedrijven, die onderdeel van de eenheid wordt geen btw aangerekend op de onderlinge leveringen en diensten. Elke afzonderlijke entiteit binnen deze fiscale eenheid doet zelfstandig aangifte. Daarnaast zijn de entiteiten binnen de fiscale eenheid volledig aansprakelijk voor de afdracht van de omzetbelasting van de fiscale eenheid als geheel.

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

39

Toelichting op de enkelvoudige staat van baten en lasten (bedragen x € 1.000)

Bijdrage projecten (15) Zowel de bijdragen als de uitgaven van de projecten zijn hoger dan begroot: dit is het gevolg van nieuwe extern gefinancierde projecten. en de projecten welke uitgevoerd zijn vanuit de saldi van GF gelden, welke ultimo 2019 nog op de balans stonden. In de begroting wordt rekening gehouden met de subsidieaanvragen die op dat moment al goedgekeurd zijn. De nieuwe projecten hebben wel effect op het totale bedrijfsresultaat, omdat tegenover de hogere projectbaten, vaak een minder dan evenredige toename van de lasten (zowel uitbestedings- als personele lasten) staat. Uit deze personele lasten op de projecten wordt extra dekking gegenereerd middels de overhead (zoals huisvesting en overhead verwerkt in het uurtarief), welke een bijdrage levert aan het resultaat. In vergelijking met 2019 neemt de bijdrage projecten toe met € 8,590 miljoen.

Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Bijdrage projecten

93.078

77.615

84.488

Waarvan subsidies van het Rijk

42.975

23.170

30.648

Waarvan projecten uit het Fonds GGU en saldo Gemeentefonds uitname

50.103

54.445

53.840

De VNG heeft sinds de ALV van 14 juni 2017 een extra functie: gemeenten ondersteunen bij het organiseren en verbeteren van de uitvoering van hun werk, genoemd Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering (GGU). Dit gebeurt onder meer door meer zaken samen op te pakken: “Samen Organiseren”. Eén van de instrumenten om deze gezamenlijke aanpak vorm te geven is het instellen van een fonds Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering (GGU). De begroting van het Fonds en de hoogte van de financiële bijdrage van de leden aan het Fonds, is in beginsel gebaseerd op inwoneraantal en wordt jaarlijks ter goedkeuring voorgelegd aan de ALV, waarna de leden verplicht zijn deze financiële bijdrage te voldoen ter dekking van de kosten van het Fonds. De financiële en inhoudelijke verantwoording over het Fonds aan de ALV wordt opgenomen in de jaarrekening en het jaarverslag van de vereniging. (zie daarvoor volgende tabel). De realisatie van de GGU activiteiten 2020 bedraagt € 48,867 miljoen. Daarnaast is er € 1.236 miljoen uitgegeven aan uit doorlopende activiteiten uit eerdere jaren, waaronder de stembureau app en de aanbesteding van 14+ netnummer en het programm. Die bedragen die niet uitgegeven zijn in 2020, worden als overlopende passiva opgenomen op de balans. Deze worden in 2021 en verder uitgegeven, aan de daarvoor aangewezen activiteiten binnen het Fonds GGU.

40

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Fonds GGU 2020

Realisatie 2020

Begroting 2020

Gemeentelijke basisprocessen

413

525

Dienstverlening 690

730

Digitale Identiteit

451

500

Architectuur en Standaarden

2.605

2.816

Common Ground

3.364

3.550

GGI 1.659

1.500

Beheer GGI

500

500

Datainzichten en Datastelsel

3.612

3.850

Smart Society / slimme samenlevering

373

377

Opstarten Experiment Vernieuwing BRP

539

1.315

IBD en Privacy

2.266

2.385

Bestuurlijk Handelingsperpectief IB

212

250

Verantwoording Informatieveiligheid middels Ensia

844

896

Beheer tooling Ensia

234

250

Servicecentrum Gemeenten

2.003

2.282

Ketenbureau i sociaal domein

7.208

7.865

GDI 1.253

1.335

Beheer Taxatiewijzer WOZ

972

1.001

Landelijke Coördinatie raamcontracten Sociaal domein

532

609

Samenwerking bronhouders

174

174

GT 14+

297

443

Beheer en ontwikkelingoverige Soc Domein

630

695

Belangenbehartiging voorzieningen keten W&I

582

648

Belangenbehartiging voorzieningen keten WMO/Jeugd

303

300

Gezamenlijke inkoop - nieuwe of doorlopende projecten

207

200

Vraagarticulatie voor datagedreven werken

402

500

Programma Omgevingswet

5.052

5.237

Grip op Financien

519

600

Bijdrage Programma sociaal domein

150

150

Toekomst gegevensuitwisseling Werk en Inkomen

875

961

Zorg en Jeugd

312

400

Zorg en Veiligheid

1.289

1.320

Lokaalbestuur, lokale democratie, Recht

121

377

Duiden en analyse

619

650

Innovatie/kennisnetwerk rondom data

603

583

Relatiemanagement en implementatieondersteuning

1.448

2.219

Bedrijfskosten

2.854

3.500

Govenance Samen Organiseren

401

428

Programmabureau GGU

580

451

Communicatie 1.718

1.871

Totaal 48.867

54.243

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

41

Overige baten (16) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Opbrengst derden

2.421

1.719

2.283

Auteursvergoedingen

201

45

150

Vacatiegelden

8

20

24

Interne baten

3.426

2.934

3.519

Overige baten

794

880

840

6.850

5.598

6.816

Totaal overige baten

Opbrengst derden De realisatie 2020 is € 0,702 miljoen hoger dan begroot en is in lijn met de realisatie van 2019. Auteursvergoedingen De realisatie van de auteursvergoedingen ligt ruim boven begroot. Dit heeft als oorzaak dat de royaltyvergoeding inzake de Gids Gemeentebesturen en de Modelverordeningen, inclusief de CAR-UWO in de begroting niet is opgenomen onder de auteursvergoedingen. Baten groepsmaatschappijen In de begroting was rekening gehouden met een daling van de opbrengsten. Met ingang van 2020 zijn er nieuwe dienstverleningsovereenkomsten met de VNG dochterbedrijven en de gelieerde instellingen van kracht. De realisatie in 2020 is uiteindelijk € 0,492 miljoen hoger uitgekomen dan begroot. Dit is een daling van € 0,093 ten opzichte van 2019 en daarmee een minder sterke daling dan voor 2020 was voorzien. De overige baten bestaan voornamelijk uit de opbrengsten Reprorecht. De omvang hiervan is € 0,714 miljoen.

Salarissen, sociale lasten en pensioenlasten (17) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Salarissen

20.178

18.992

17.803

Sociale lasten

2.390

2.249

2.153

Pensioenlasten

3.275

3.082

2.881

Vergoedingen (ZW, uitlenen personeel)

(708)

-

(754)

25.135

24.323

22.083

Totaal salarissen, sociale lasten en pensioenlasten

Het totaal van salarislasten, sociale lasten en pensioenlasten stijgt met € 3,052 miljoen ten opzichte van 2019. De stijging is veroorzaakt door een toename van salariskosten volgend uit wijzigingen in de CAO en voornamelijk door een toename van het aantal fte in dienst van de VNG.

42

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Na een aantal jaren daling komt het uitstroompercentage over 2020 weer boven de 10%. Het uitstroompercentage steeg naar 13% (2019: 8,84%, 2018: 14%). Het gemiddeld aantal fte in 2020 steeg ten opzichte van 2019. Ultimo 2020 waren er 295,52 fte in dienst (2019: 269,20 fte). De vergoedingen voor zwangerschap, uitlenen van personeel en overige loonlastenvergoedingen kwamen in 2020 op een zelfde niveau uit als 2019. De gemiddelde salarislast per fte stijgt van € 84.800 in 2019 naar € 87.450 in 2020. Deze stijging van 3,1% is het gevolg van de nieuwe cao/de reguliere periodieke verhogingen, de verhoging van de sociale lasten en de aanpassing van de pensioenpremie.

Overige personeelslasten (18) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

12.474

163

10.751

Arbolasten

54

42

26

Studielasten

299

507

668

Werving

48

75

91

Rechtspositionele lasten

410

328

389

Onttrekking/Dotatie voorzieningen

236

236

236

Overige lasten

535

303

473

Reis- en verblijflasten

80

180

273

14.136

1.833

12.908

Uitzendkrachten/personeel derden

Totaal overige personeelslasten

De overige personeelslasten overschrijden de begroting met € 12,304 miljoen. Per begrotingspost zijn de verschillen als volgt te duiden: • De lasten van uitzendkrachten/personeel derden komen € 12,311 miljoen hoger uit dan begroot. De extra lasten hebben voor € 10,782 miljoen betrekking op lasten van inhuur voor extern gefinancierde projecten. Hier staan ook baten tegenover. Het resterende deel heeft onder andere betrekking op vervangende inhuur voor openstaande vacatures, detacheringen en zwangerschapsvervanging. Ten opzichte van 2019 nemen de lasten toe met € 1,722 miljoen. • De studielasten en reis- en verblijfskosten vallen € 0,208 miljoen en respectievelijk € 0,100 lager uit dan begroot als gevolg van de coronacrisis. • De arbolasten vallen hoger uit dan begroot. Deze lasten bestaan uit een bedrijfszorgpakket, begeleiding vanuit een bedrijfsarts en arbo-gerelateerde aanpassingen aan de werkplekken. • Het ziekteverzuim is in 2020 uitgekomen op 3,42%. Dit is hoger dan vorig jaar (2,59%) maar wel iets lager dan het streefpercentage van 3,5%. • De rechtspositionele kosten vallen hoger uit dan begroot door een hoger bedrag aan toegekende gratificaties en reiskosten uit woon-werk verkeer. De VNG keert jaarlijks deze reiskostenvergoeding in één keer uit. De huidige omstandigheden hebben geen invloed gehad op de uitkering van de reiskostenvergoeding.

• De overige lasten laten een realisatie zien die 0,232 miljoen hoger ligt dan begroot, dit wordt voornamelijk veroorzaakt door de opgenomen reservering voor de verlofuren. De toevoeging aan de reservering voor de verlofuren bedraagt over 2020 € 0,472 miljoen.

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

43

Specificatie:

Omschrijving

Realisatie 2020

Overige personeelslasten

Project gefinancierd

Overig

Totaal

10.826

3.310

14.136

Kantoor- en huisvestingslasten (19) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Huisvestingslasten

767

710

775

Onderhoud en inventaris

328

375

388

Automatiseringslasten

3.515

2.097

5.840

Telecommunicatie

(116)

63

(415)

Drukwerklasten

28

42

25

Bibliotheeklasten

153

149

763

Restauratieve lasten

273

435

450

4.948

3.871

7.826

Totaal kantoor- en huisvestingslasten

De kantoor- en huisvestingslasten zijn ten opzichte van de begroting € 1,077 miljoen hoger. Dit wordt met name veroorzaakt door de hogere automatiseringslasten. Deze zijn € 1,418 miljoen hoger dan begroot. Deze stijging wordt veroorzaakt door een groter aantal gebruikers (fte) en project gefinancierde activiteiten. Zoals de Gemeentelijke aanbestedingsprojecten. Voor GT software en GT End User Devices staat er tegenover de lasten van € 1,495 miljoen geen externe dekking. De overige kosten vallen overwegend juist lager uit. Specificatie:

Omschrijving

Realisatie 2020

Kantoor- en huisvestingskosten

44

Financieel jaarverslag 2020

Project gefinancierd

Overig

Totaal

653

4.295

4.948

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Activiteitslasten (20) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

Voorlichting

1.073

602

1.006

Bijeenkomsten

1.779

230

4.035

Onderzoek

1.251

4.470

1.106

Advies derden

75.762

77.615

64.493

538

663

456

-

(4.892)

0

80.403

78.687

71.096

Bijdragen en lidmaatschappen Doorbelasting Totaal activiteitslasten

Specificatie: De activiteitslasten zijn € 1,716 miljoen hoger dan de begroting. De voornaamste verschillen per afzonderlijke begrotingspost zijn: • Voorlichting: Het budget voor voorlichting wordt met € 0,471 miljoen overschreden. Dit bedrag heeft volledig betrekking op extern gefinancierde projecten. • Bijeenkomsten: De overschrijding van € 1,550 miljoen heeft voor een bedrag van € 1,465 miljoen betrekking op extern gefinancierde projecten die bij het opstellen van de begroting nog niet bekend waren. • Onderzoek: Dit budget wordt in de loop van het jaar projectmatig toegewezen, de lasten van deze activiteiten worden verantwoord onder afzonderlijke begrotingsposten zoals adviezen derden, overige personeelslasten en ICT-lasten. Daardoor blijft de realisatie op de post onderzoekskosten achter bij begroot. • Advies derden: Er is € 1,853 miljoen minder uitgegeven dan begroot. De realisatie ten opzichte van 2019 is gestegen met € 11,268 miljoen. Dit wordt veroorzaakt door extern gefinancierde projecten. • Doorbelasting: De inzet van medewerkers voor extern gefinancierde projecten wordt doorbelast aan deze projecten. In de begroting werd rekening gehouden met een doorbelasting van € 4,892 miljoen aan baten. Door het gestegen projectvolume was de werkelijke inzet van medewerkers hoger. De werkelijke doorbelasting kwam uit op € 6,954 miljoen, € 2,062 miljoen hoger dan begroot.

Dit levert een positief dekkingsresultaat op. Specificatie:

Omschrijving

Realisatie 2020 Project gefinancierd

Overig

Totaal

Voorlichting

467

606

1.073

Bijeenkomsten

1.474

305

1.779

Onderzoek

675

576

1.251

Advies derden

73.026

2.736

75.762

-

538

538

Doorbelasting

6.951

(6.951)

-

Activiteitskosten

82.593

(2.190)

80.403

Bijdragen en lidmaatschappen

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

45

Overige lasten (21) Realisatie 2020 452

Overige lasten

Begroot Realisatie 2020 2019 1.690

1.894

Specificatie:

Omschrijving

Realisatie 2020

Overige lasten

Project gefinancierd

Overig

Totaal

706

(254)

452

Financiële baten en lasten (22) Realisatie 2020

Begroot Realisatie 2020 2019

3.298

-

1.196

Rentebaten

15

-

3

(Rente)lasten

(161)

-

(158)

Totaal financiële baten en lasten

3.152

-

1.041

Opbrengst van effecten

De opbrengst van effecten is conform de gemaakte contributieafspraken niet opgenomen in de begroting. De gerealiseerde opbrengst is daardoor in het resultaat van de Vereniging een plus ten opzichte van de begroting.

Resultaat deelnemingen (23) Realisatie 2020 Congres- en Studiecentrum VNG B.V.

(1.989)

134

411

VNG International B.V.

98

153

253

VNG Risicobeheer B.V.

615

267

345

VNG Realisatie B.V.

22

100

32

VNG Naleving B.V.

152

155

243

VNG Diensten B.V. (enkelvoudig)

143

(134)

(56)

-

-

(318)

(959)

675

912

Vennootschapsbelasting Totaal resultaat deelnemingen

46

Begroot Realisatie 2020 2019

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

VNG Diensten B.V. (VNG Diensten) VNG Diensten is de houdstermaatschappij namens VNG en is 100% aandeelhoudster van de hieronder genoemde deelnemingen. Het resultaat van VNG Diensten, exclusief resultaat deelnemingen, bestaat voornamelijk uit de management fee van de bedrijven en het renteresultaat over het liquide vermogen. Het resultaat VNG Diensten geschoond van resultaat deelnemingen, komt € 0,199 miljoen beter uit dan het voorgaande jaar. Oorzaak is achterwaartse verliesverrekening van de fiscale eenheid Vennootschapsbelasting. Ten opzichte van het voorgaande jaar verslechterde het bedrijfsresultaat met € 71.237. Dit wordt veroorzaakt dat VNG Diensten kosten voor haar rekening heeft genomen ten behoeve van alle bedrijven en deze, vanwege het algemeen karakter ervan, niet heeft doorbelast. Tot slot namen ook de kosten van het aanhouden van het liquide vermogen toe met € 41.425. Congres- en Studiecentrum VNG B.V. Het resultaat van Congres- en Studiecentrum B.V. voor belastingen bedraagt € 1,989 miljoen negatief ten opzichte van een winst van € 0,411 miljoen een jaar eerder. In vergelijking met de begroting 2020 is een negatieve afwijking zichtbaar van € 2,123 miljoen. Deze negatieve afwijking is volledig toe te schrijven aan de coronapandemie als gevolg waarvan Academie en Congressen een bijzonder slecht jaar beleefde.

Academie en Congressen bleven steken op 33% respectievelijk 54% van de gestelde targets terwijl Trainees daarentegen juist hun beste jaar ooit beleefde met een behaalde marge van 126% van de target. In onderhavig boekjaar is een reorganisatie in gang gezet waarvan de kosten van het sociaal plan 0,852 miljoen bedragen. De totale gerealiseerde brutomarge voor 2020 bedraagt € 2,983 miljoen en is daarmee 42% lager dan begroot en 35% lager dan voorgaand boekjaar. De bedrijfskosten laten een nagenoeg gelijk beeld zien ten opzichte van begroot, namelijk € 4,972 miljoen versus € 4,978 miljoen. In de bedrijfskosten zit in 2020 per saldo voor 0,726 miljoen aan incidentele baten en lasten. Zonder deze eenmalige posten is een sterke daling zichtbaar zijn van 0,732 miljoen. Deze positieve afwijking is grotendeels verklaarbaar door fors lagere personeels- en overige bedrijfskosten (wegens in het jaar ingezette besparingen). VNG Risicobeheer B.V. In 2020 kwam het resultaat van VNG Risicobeheer voor belasting uit op € 0,615 miljoen, dit is € 0,348 miljoen hoger dan begroot. De opbouw hiervan is als volgt; de baten kwamen € 0,147 miljoen (10%) boven begroot uit door hogere bijdragen uit verzekeringsproducten. De totale lasten kwamen € 0,201 miljoen (17%) lager uit dan begroot.

De lagere personeelskosten worden veroorzaakt doordat bij de begroting van 2020 een vacature opgenomen was, uiteindelijk is deze ingevuld met externen. De lagere overige bedrijfskosten hebben betrekking op de door VNG gemaakte kosten betreffende het zorgcontract. Het jaar 2020 was een aanbestedingsjaar, de externe begeleidingskosten waren lager dan verwacht. VNG International B.V. (VNG-I) Het nettoresultaat van VNG-I na belasting kwam ten opzichte van het vorige boekjaar € 0,092 miljoen of wel 49,1% lager uit. In het resultaat is het resultaat van de deelneming in Tunesië (€ 0,082 miljoen) opgenomen. Het resultaat voor belastingen is als volgt te verklaren. De marge (baten minus directe lasten) nam af met 6,3% of wel met € 0,42 miljoen. De indirecte of apparaatskosten namen met € 0,542 miljoen (8,5%) af. Hierdoor nam het bedrijfsresultaat ten opzichte van 2019 met € 0,122 miljoen toe. Vervolgens kwam ten opzichte van 2019 het saldo financiële baten € 0,367 miljoen lager uit door verlies op de sterke in waarde afgenomen USD. Na winstbelasting geeft dit ten opzichte van 2019 49,1% lager resultaat. De ten opzichte van 2019 lagere indirecte kosten komen voort uit lagere personeelslasten (daling 6,6%) en lagere bedrijfskosten als gevolg van de corona crisis (daling 16,2%). Bij dit alles kan worden gesteld dat de meeste projecten die VNG-I.

uitvoert opdrachten zijn van het Ministerie van Buitenlandse Zaken de Europese Commissie en de Wereld Bank. De VNG is voor een (zeer) klein deel

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

47

opdrachtgever (de beleidsopdracht). Niet al deze projectbaten zijn marge gevend. Ten opzichte van de begroting 2020 realiseert VNG-I een resultaat dat € 0,058 miljoen (37,7%) onder begroot uitkomt. Ten opzichte van begroot komt de brutomarge met € 0,139 miljoen hoger uit. De indirecte kosten komen ten opzichte van begroot € 0,145 miljoen lager uit. Na aftrek van het valuta verlies blijft er een resultaat over dat 37,7% lager is dan begroot. VNG Realisatie B.V. VNG Realisatie heeft geen permanent winststreven. In de begroting 2020 is een positief resultaat opgenomen teneinde eventuele toekomstige schommelingen in het weerstandsvermogen te kunnen opvangen. Deze schommelingen kunnen alleen ontstaan door projectverliezen dan wel een substantieel beroep op de BWW voorziening. Beide zaken hebben zich ook in 2020 niet op substantieel niveau voorgedaan. In AVA november 2020 is derhalve het besluit genomen de potentiële marge op overige (niet GGU) projecten niet volledig te nemen. In de begroting was een positief resultaat van € 0,100 miljoen voor belasting opgenomen, in de jaarrekening werd dit uiteindelijke € 0,022 miljoen (€ 0,014 miljoen na belastingen). De omzet was hoger dan in 2019 € 46 miljoen in plaats van € 43 miljoen en ook hoger dan begroot (€ 43 miljoen). VNG Naleving B.V.

VNG Naleving ondersteunt gemeenten bij de uitvoering van toezicht en handhaving in het sociaal domein. Dit gebeurd door personele inzet voor de uitvoering van subsidieprojecten binnen het VNG programma Handhaving en Naleving en het verzorgen van opleidingen en trainingen. De kosten over 2020 zijn achtergebleven bij begroot. Dit betreft met name de personeelskosten. In lijn met het achter- blijven van de kosten zijn ook de opbrengsten lager uitgekomen dan begroot. Er werden minder kosten doorbelast ten laste van de verschillende subsidies. Het resultaat voor belasting over 2020 komt met € 0,152 miljoen net iets onder begroot uit. Het verschil bedraagt € 0,003 miljoen. Ten opzichte van 2019 daalt het resultaat met € 0,091 miljoen. WNT-verantwoording 2020 Vereniging van Nederlandse Gemeenten Per 1 januari 2013 is de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublie ke sector (WNT) ingegaan. Deze verantwoording is opgesteld op basis van de volgende op VNG van toepassing zijnde regelgeving. Het bezoldigingsmaximum in 2020 voor de VNG is € 201.000. Het weergegeven individuele WNT-maximum is berekend naar rato van de omvang (en voor topfunctionarissen tevens de duur) van het dienstverband, waarbij voor de berekening de omvang van het dienstverband nooit groter kan zijn dan 1,0 fte.

Het individuele WNT-maximum voor de leden van het Bestuur bedraagt voor de voorzitter 15% en voor de overige leden 10% van het bezoldigingsmaximum, berekend naar rato van de duur van het dienstverband. De leden van het Bestuur van de VNG ontvangen geen bezoldiging.

48

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Bezoldiging topfunctionarissen 2020 Gegevens 2020 bedragen x € 1

Jantine Kriens

Leonard Geluk

Pieter Jeroense

Functiegegevens

Algemeen Directeur

Algemeen Directeur

Plv. Algemeen Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2020

01/01 – 31/03

01/04 – 31/12

01/01 – 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1

1

1

Dienstbetrekking?

ja

ja

ja

Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

41.480

112.659

148.407

Beloningen betaalbaar op termijn

5.506

15.833

21.138

Subtotaal

46.986

128.4929

169.544

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

50.250

150.750

201.000

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

46.986

128.492

169.544

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

Bezoldiging

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

Gegevens 2019 bedragen x € 1

Jantine Kriens

Pieter Jeroense

Functiegegevens

Algemeen Directeur

Plv. Algemeen Directeur

Aanvang en einde functievervulling in 2019

01/01 – 31/12

01/01 – 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1

1

Dienstbetrekking?

ja

ja

Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

170.951

147.482

Beloningen betaalbaar op termijn

20.476

19.947

Subtotaal

191.427

167.429

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

194.000

194.000

N.v.t.

N.v.t.

191.427

167.429

Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan

N.v.t.

N.v.t.

Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

N.v.t.

N.v.t.

Bezoldiging

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Totale bezoldiging

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

49

Overzicht 2020 voor de WNT van de Toezichthoudende functionarissen VNG (met bezoldiging kleiner dan € 1.700)

50

Naam

Functie

Periode

Dhr. J. van Zanen Dhr. H. Bruls Dhr. A. de Baat Dhr. E. van Oosterhout Mw. I. Adema Dhr. R. Cazemier Dhr. V. Everhardt Dhr . T. Heerts Dhr. P. Heijkoop Dhr. A. Hofland Mw. L. Hooijdonk Dhr. J. Kompier Dhr. S. de Langen Dhr. R. Lievense Dhr. H. Lenferink Dhr. A. Mulder Mw. S. Mutluer Mw. W. Paulusma Mw. A. Penn-te Strake Dhr. A. Reinders Dhr. B. Revis Dhr. C. Rutten Mw. E. van Selm Dhr. G. Soest Mw. Tiemens Mw. A. Usmany-Dallinga Dhr. F. Weerwind Dhr. T. Weterings

Voorzitter van het Bestuur Vice-voorzitter van het Bestuur Penningmeester Secretaris Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur Lid van het Bestuur

01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 15/10 01/01 t/m 01/07 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 01/07 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 15/10 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 15/10 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12 01/01 t/m 31/12

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Geconsolideerde jaarrekening 2020 Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Geconsolideerde balans per 31 december 2020 Voor bestemming van het resultaat (bedragen x € 1.000)

ACTIVA 2020

2019

Vaste activa Immateriële vaste activa

433

376

Software Materiële vaste activa (24) Bedrijfsgebouwen en -terreinen

9.958

10.601

Activa in uitvoering

282

220

Machines en installaties

646

709

Andere vaste bedrijfsmiddelen

953

830 11.839

12.360

Financiële vaste activa Overige effecten

63.385

Totaal vaste activa

62.368 63.385

62.368

75.657

75.104

Vlottende activa Vorderingen Handelsdebiteuren

7.053

7.021

Overige vorderingen

13.032

10.806

Overlopende activa

7.793

7.361 27.878

25.188

53.563

53.003

53.563

53.003

Totaal vlottende activa

81.441

78.191

Totaal activa

157.098

153.295

Liquide middelen (25)

52

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

PASSIVA 2020

2019

Eigen vermogen Groepsvermogen

62.379

64.627 62.379

64.627

Voorzieningen (26) Voorzieningen

3.739

2.764 3.739

2.764

Kortlopende schulden Handelscrediteuren

10.280

11.562

Belastingen en premie sociale verzekeringen

6.165

5.572

Overlopende passiva (27)

60.848

56.556

Overige schulden (28)

13.687

12.213

Totaal passiva

90.980

85.904

157.098

153.295

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

53

Geconsolideerde staat van baten en lasten over 2020 (bedragen x € 1.000)

Realisatie 2020

Realisatie 2019

Baten Contributies

23.480

22.787

Bijdrage projecten

93.879

84.289

Vergoeding geleverde diensten (29)

27.717

35.009

Overige baten (30)

5.546

5.879

150.622

147.964

Som der baten

Lasten

54

Salarissen (31)

33.129

31.208

Sociale lasten (31)

4.245

4.208

Pensioenbijdragen (31)

5.506

5.109

Overige personeelslasten (31)

14.665

12.068

Afschrijvingen

1.214

1.430

Activiteitslasten

89.481

87.683

Overige lasten (32)

6.073

8.091

Som der lasten

154.313

149.797

Bedrijfsresultaat

(3.691)

(1.833)

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Financiële baten en lasten Opbrengst van effecten

3.298

1.196

Rentebaten

16

34

(Rente)lasten

(555)

(162)

Resultaat uit verkoop deelnemingen

-

(90)

Som der financiële baten en lasten

2.759

977

Bijzondere baten en lasten

308

-

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening voor Vpb

(624)

(856)

-

(318)

Resultaat

(624)

(1.174)

Dekking uit het vermogen

608

858

Onverdeeld resultaat

(16)

(316)

Vennootschapsbelasting

Resultaatsbestemming Het resultaat 2020 is gelijk aan € 0,624 miljoen negatief. De onttrekking uit de bestemmingsreserve, gelijk aan € 0,608 miljoen, is toegevoegd aan het onverdeeld resultaat. Het onverdeeld resultaat, € 0,016 miljoen negatief, wordt in mindering gebracht op de overige reserves.

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

55

Geconsolideerd kasstroomoverzicht (bedragen x € 1.000)

2020 2019 Bedrijfsresultaat

(3.691) (1.833)

Afschrijvingen en waardeverminderingen

1.214

1.430

Cashflow (2.477) (403) Afname vorderingen Toename voorzieningen Toename kortlopende schulden

(2.690)

(10.388)

975

697

5.076

9.097

3.361 (594) Kasstroom uit bedrijfsoperaties Ontvangen interest

16

34

Ontvangen dividend

1.064

1.196

Betaalde interest

(555)

(162)

Resultaat effectentransacties

2.235

0

Mutatie omrekenverschillen

(28)

53

Betaalde/ontvangen vennootschapsbelasting

307

(318)

Kasstroom uit operationele activiteiten

3.039

(Des)investeringen in immateriële vaste activa

(57)

(376)

(Des)investeringen in materiële vaste activa

(693)

(2.413)

(2.613)

(128)

Investeringen in financiële vaste activa

56

884

(977)

803

Kasstroom uit investeringsactiviteiten

(3.363)

(2.917)

Kasstroom uit financieringsactiviteiten

0

0

Netto kasstroom

560

(3.111)

Mutatie liquide middelen (01-01 t/m 31-12)

560

(3.111)

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Toelichting op de geconsolideerde balans (bedragen x € 1.000)

Materiële vaste activa (24) Het verloop van de materiële vaste activa is als volgt: Bedrijfsgebouwen en -terreinen

Activa in uitvoering

Machines en installaties

Andere vaste bedrijfsmiddelen

Totaal 2020

Aanschafwaarde

24.246

220

5.929

5.260

35.655

Cumulatieve afschrijvingen en waardeverminderingen

(13.645)

-

(5.220)

(4.432)

(23.297)

Boekwaarde 1 januari 2019

10.601

220

709

828

12.358

218

282

24

350

874

Desinvesteringen aanschafwaarde

-

-

-

(440)

(440)

Desinvesteringen afschrijvingen

-

-

-

439

439

Herrubriceringen aanschafwaarde

-

(220)

-

-

(220)

Herrubriceringen afschrijvingen

-

-

-

-

-

Afschrijvingen

(861)

-

(87)

(225)

(1.173)

Totaal mutaties

(643)

62

(63)

124

(520)

24.464

282

5.953

6.049

36.748

en waardeverminderingen

(14.506)

-

(5.307)

(5.096)

(24.909)

Boekwaarde 31 december

9.958

282

646

953

11.839

Afschrijvingspercentages

2-20%

5-16,7%

10-33%

Beginstand

Mutaties Investeringen

Eindstand Aanschafwaarde Cumulatieve afschrijvingen

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

57

Liquide middelen (25) 2020

2019

Kas

13

10

Bank

53.550

52.993

Stand per 31 december

53.563

53.003

Het saldo van de liquide middelen betreft het totaal van de kas, zakelijke rekeningen-courant en spaar-/vermogensspaarrekeningen. De liquide middelen staan ter vrije beschikking van de Vereniging.

Voorzieningen (26) Voorziening

2020

2019

Stand per 1 januari

2.764

2.068

Bij: dotaties

1.651

1.167

Af: onttrekkingen

(668)

(445)

(8)

(26)

3.739

2.764

Af: vrijval Stand per 31 december

In 2020 is de voorziening voor toekomstige jaarlijkse verplichtingen gestegen met € 0,975 miljoen. Het saldo bestaat de voorzieningen projecten (€ 0, 848 miljoen), nieuwe WW- en Bovenwettelijke WW-gerechtigden, mede als gevolg van de afspraken gemaakt met individuele medewerkers, en de betaling van bestaande gerechtigden en de vrijval als gevolg van oudmedewerkers, waarvan de rechten vrijvallen als gevolg van ander werk en/of het opnieuw berekenen van de looptijd van de BWW (€ 1,542 miljoen). In de reorganisatievoorziening (€ 0,818 miljoen) zijn, voor VNG Congres- en Studiecentrum B.V., de kosten als gevolg van de lopende herstructurering opgenomen die niet in verband staan met de doorlopende activiteiten van de onderneming. Deze reorganisatie is het gevolg van verslechterde bedrijfseconomische omstandigheden naar aanleiding van de negatieve gevolgen van de corona-pandemie. De voorziening betreft het totaal van de nog te betalen reorganisatiekosten per ultimo boekjaar. De berekening is gebaseerd op de kosten van externe adviseurs met betrekking tot uit te brengen advisering,transitievergoedingen, sociaal plan en overige personeelsgerelateerde kosten. Daarnaast is t.b.v. de toekomstig uit te keren ambtsjubilea een voorziening gevormd. In 2020 bedraagt deze voorziening € 0,531 miljoen.

58

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Overlopende passiva (27) 2020

2019

Vooruit gefactureerde bedragen

12.154

10.930

Vooruit gefactureerde contributie

12.872

12.401

Vooruit ontvangen subsidies

27.820

19.036

Fonds GGU & Gemeentefonds saldi

8.002

14.189

60.848

56.556

2020

2019

Div. reserveringen voor verlof en vakantiegeld

5.174

4.431

Overige schulden

8.513

7.782

13.687

12.213

Stand per 31 december

Overige schulden (28)

Stand per 31 december

Overige informatie Bankgaranties VNG International heeft bij ABN AMRO een obligokrediet van € 2,6 miljoen. Binnen dit krediet kan VNG International bij ABN AMRO Bank N.V. bankgaranties afsluiten. Als zekerheid zijn voor een gelijk bedrag debiteuren verpand. Voorts heeft VNG International één bankgarantie via ABN AMRO N.V. afgegeven ter waarde van € 3,259 miljoen. • Libya, EU Local Governance and Stabilization (€ 0,890 miljoen) met als begunstigde The European Commission, DG • Libya, EU Pilot Projects (€ 0,273 miljoen) met als begunstigde Directorate-General for Neighbourhood and Enlargement Negotiations • Libya, Improved Service delivery and Accountability (€ 1,021 miljoen met als begunstigde European Commission • Tunisia, support to the process of decentr & deconcentration (€ 1,074 miljoen met als begunstigde Delegation de L’Union Europe Niet in de balans opgenomen rechten en verplichtingen De totale verplichting voor het beheer en onderhoud van het automatiseringssysteem, het platform voor aanbestedingen en de Facilitaire Diensten (Catering, Onderhoud gebouwen, Schoonmaak en receptiediensten) bedraagt € 5,531 miljoen (t/m 2024). Per jaar is de verplichting: 2021 € 3,717 miljoen 2022 € 0,742 miljoen 2023 € 0,566 miljoen 2024 € 0,506 miljoen Wet Ketenaansprakelijkheid De onderneming is onderworpen aan de Wet Ketenaansprakelijkheid en de Wet Inlenersaansprakelijkheid.

Uit dien hoofde kan de onderneming worden aangesproken voor de door onderaannemers mogelijk niet afgedragen belastingen en premies sociale verzekeringen.

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

59

Toelichting op de geconsolideerde staat van baten en lasten (bedragen x € 1.000)

Algemeen Het resultaat is uitgekomen op € 0,624 miljoen negatief. Na de onttrekking uit de bestemmingsreserve, € 0,608 miljoen voor de lasten van de herhuisvesting, is het onverdeeld resultaat uitgekomen op € 0,016 miljoen negatief. Het resultaat is ten opzichte van 2020 met € 0,300 miljoen gedaald. Het bedrijfsresultaat is uitgekomen op € 3,691 miljoen negatief. Dit is ten opzichte van 2019 een verslechtering van € 1,858 miljoen. Deze verslechtering wordt voornamelijk veroorzaakt door lagere opbrengsten in de dienstverlening als gevolg van de Corona pandemie, hogere personeelskosten, en lagere bedrijfslasten. Het resultaat uit de effectenportefeuille en de bijzondere bate zijnde de carry back VPB verrekening zorgen ervoor dat het resultaat € 0,300 miljoen hoger is dan in 2019. De baten uit effecten stijgen ten opzichte van 2019 met € 2.102 miljoen, door de realisatie van koerswinsten door de verkoop van de effecten.

Vergoeding geleverde diensten (29) Realisatie 2020

Realisatie 2019

Vergoeding geleverde diensten

27.717

35.009

Totaal vergoeding geleverde diensten

27.717

35.009

De vergoeding geleverde diensten daalt ten opzichte van 2019 met € 7,3 miljoen komt voornamelijk door de daling van opbrengsten van de georganiseerde congressen als gevolg van Corona.

60

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Overige baten (30) Realisatie 2020

Realisatie 2019

Opbrengst derden

2.662

3.083

Auteursvergoedingen

201

150

Overige baten

2.683

2.646

Totaal overige baten

5.546

5.879

De overige baten zijn in 2020 € 0,333 miljoen lager dan vorig jaar. Bij VNG Naleving BV is de opbrengst derden lager, omdat er minder trainingen en cursussen zijn georganiseerd als gevolg van de Corona pandemie.

Personeelslasten (31) Realisatie 2020

Realisatie 2019

Salarissen

33.129

31.208

Sociale lasten

4.245

4.209

Pensioenbijdragen

5.506

5.109

Overige personeelslasten

14.665

12.068

Totaal personeelslasten

57.545

52.594

De totale bezetting van de VNG is per ultimo 2020 als volgt onderverdeeld naar de verschillende onderdelen (in fte’s):

Realisatie 2020

Realisatie 2019

VNG, de Vereniging

295,5

269

Congres- en Studiecentrum VNG B.V. (incl. COD)

31,3

29,9

VNG International B.V. (incl. buitenlandse dochterbedrijven)

87,2

77,1

VNG Risicobeheer B.V.

3,9

3,9

VNG Realisatie B.V.

70,0

67,05

VNG Naleving B.V.

32,2

35,31

520,1

482,26

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

61

Ten opzichte van het voorgaande jaar stijgen de personeelslasten met € 4,951 miljoen. De stijging is een optelsom van hogere salarislasten als gevolg van meer fte’s in dienst, de gewijzigde ARAR en AVR.

Overige lasten (32) Realisatie 2020

Realisatie 2019

Huisvestingskosten

911

862

Onderhoudskosten en inventaris

328

388

Automatisering

2.316

3.399

Telecommunicatie

(117)

(408)

Drukwerkkosten

(4)

34

Bibliotheekkosten

158

766

Restauratieve kosten

273

450

Overige bedrijfskosten

2.208

2.600

6.073

8.091

De daling in de overige lasten wordt veroorzaakt door de bijdrage die hier geboekt staat vanuit het GT Telefonie project op automatisering en de daling van de overige bedrijfskosten. De daling van de bibliotheekkosten wordt veroorzaakt, doordat de factuur voor Reprorecht (€ 0,635 miljoen) in 2020 geboekt is onder de overige bedrijfskosten. De honoraria voor de externe accountant met betrekking tot het boekjaar 2020 opgenomen in de controle- en advieskosten, opgenomen onder overige bedrijfsposten, zijn als volgt samengesteld:

62

Realisatie 2020

Realisatie 2019

Onderzoek van de jaarrekening

188

155

Andere controle opdrachten

156

152

Fiscaal advies en niet controle opdrachten

83

114

Totaal

427

421

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Overzicht mutatie eigen vermogen (bedragen x € 1.000)

Vermelding van de mutatie in het eigen vermogen is volgens de Raad voor de Jaarverslaggeving (RJ) een verplicht onderdeel van de jaarrekening.

Geconsolideerd nettoresultaat na belastingen toekomend aan de rechtspersoon Mutatie herwaarderingsreserve Omrekenverschillen Wijziging waardering deelnemingen Mutatie eigen vermogen

Realisatie 2020

Realisatie 2019

(624)

(1.174)

(1.596)

3.773

(28)

-

-

53

(2.248)

2.652

Den Haag, 23 april 2021.

Namens het bestuur, Vereniging van Nederlandse Gemeenten

w.g. Jan van Zanen, w.g. Eric van Oosterhout Voorzitter Penningmeester

Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

63

64

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Overige gegevens Vallei Accountants Audit B.V. Vereniging van Nederlandse Gemeenten voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

65

Overige zaken betreffende de jaarrekening Vaststelling jaarrekening Conform artikel 8 lid 5 legt het bestuur de jaarrekening ter vaststelling voor aan de algemene ledenvergadering.

66

Financieel jaarverslag 2020

Vallei Accountants Audit B.V. voor identificatiedoeleinden Behorend bij de controleverklaring d.d. 23 april 2021

Vallei Accountants Audit B.V. E info@vaacc.nl W www.vaacc.nl IBAN NL74 RABO 0356 8652 15 BIC RABONL2U BTW 8185.48.137.B.01 KVK 3212 6939

Maarsbergseweg 48 3931 JJ Woudenberg T +31 (0)33 286 66 19 Postbus 191 3930 ED Woudenberg Parmentierstraat 8 3772 MS Barneveld T +31 (0)342 41 28 09 Sinds 2020 zijn wij ook gevestigd in Amsterdam.

CONTROLEVERKLARING VAN DE ONAFHANKELIJKE ACCOUNTANT Aan: de leden van Vereniging van Nederlandse Gemeenten

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen jaarrekening 2020 Ons oordeel Wij hebben de jaarrekening 2020 van Vereniging van Nederlandse Gemeenten te ’s Gravenhage gecontroleerd. Naar ons oordeel geeft de in dit jaarverslag opgenomen jaarrekening een getrouw beeld van de grootte en de samenstelling van het vermogen van Vereniging van Nederlandse Gemeenten per 31 december 2020 en van het resultaat over 2020 in overeenstemming met Richtlijn voor de jaarverslaggeving 640 ‘Organisaties zonder winststreven’ en met de bepalingen bij en krachtens de Wet Normering Topinkomens (WNT). De jaarrekening bestaat uit: − de geconsolideerde en enkelvoudige balans per 31 december 2020; − de geconsolideerde en enkelvoudige staat van baten en lasten over 2020; − het geconsolideerde kasstroomoverzicht over 2020; en − de toelichting met een overzicht van de gehanteerde grondslagen voor financiële verslaggeving en andere toelichtingen. De basis voor ons oordeel Wij hebben onze controle uitgevoerd volgens het Nederlands recht, waaronder ook de Nederlandse controlestandaarden, de Regeling Controleprotocol Wet Normering Topinkomens (WNT) 2020 en het Protocol beheer Fonds Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering VNG vallen. Onze verantwoordelijkheden op grond hiervan zijn beschreven in de sectie 'Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening'.

Wij zijn onafhankelijk van Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zoals vereist in de Wet toezicht accountantsorganisaties (Wta), de Verordening inzake de onafhankelijkheid van accountants bij assurance-opdrachten (ViO) en andere voor de opdracht relevante onafhankelijkheidsregels in Nederland. Verder hebben wij voldaan aan de Verordening gedrags- en beroepsregels accountants (VGBA). Wij vinden dat de door ons verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Paragraaf inzake overige aangelegenheden Tijdens onze controle hebben wij vanwege Covid-19 maatregelen noodgedwongen meer werkzaamheden op afstand uitgevoerd. Deze manier van werken heeft het moeilijker voor ons gemaakt om bepaalde waarnemingen te doen wat er toe kan leiden dat bepaalde signalen worden gemist. Bij het plannen van onze werkzaamheden hebben wij aandacht besteed aan de risico’s hiervan en hebben waar nodig aanvullende werkzaamheden gepland en uitgevoerd. Wij zijn dan ook van mening dat de verkregen controle-informatie voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel.

Dé partner voor succesvol ondernemen Vallei Accountants Audit B.V. is statutair gevestigd te Woudenberg. Op al onze diensten en offertes zijn de algemene voorwaarden NBA 2017 (variant 2) van toepassing, zoals gedeponeerd bij de griffie van de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam en te raadplegen op onze website: www.vaacc.nl. Op verzoek wordt u een exemplaar toegezonden.

67

Verklaring over de in het jaarverslag opgenomen andere informatie Naast de jaarrekening en onze controleverklaring daarbij, omvat het jaarverslag andere informatie, die bestaat uit het VNG jaarverslag en de overige gegevens. Op grond van onderstaande werkzaamheden zijn wij van mening dat de andere informatie: - met de jaarrekening verenigbaar is en geen materiële afwijkingen bevat; - alle informatie bevat die op grond van Richtlijn voor de jaarverslaggeving 640 ‘Organisaties zonder winststreven’ is vereist. Wij hebben de andere informatie gelezen en hebben op basis van onze kennis en ons begrip, verkregen vanuit de jaarrekeningcontrole of anderszins, overwogen of de andere informatie materiële afwijkingen bevat. Met onze werkzaamheden hebben wij voldaan aan de vereisten in de Nederlandse Standaard 720. Deze werkzaamheden hebben niet dezelfde diepgang als onze controlewerkzaamheden bij de jaarrekening. Het bestuur is verantwoordelijk voor het opstellen de andere informatie, waaronder het jaarverslag en de overige gegevens in overeenstemming met Richtlijn voor de jaarverslaggeving 640 ‘Organisaties zonder winststreven’.

Beschrijving van verantwoordelijkheden met betrekking tot de jaarrekening Verantwoordelijkheden van het bestuur voor de jaarrekening Het bestuur is verantwoordelijk voor het opmaken en getrouw weergeven van de jaarrekening in overeenstemming met in Nederland algemeen aanvaarde grondslagen voor financiële verslaggeving, waaronder Richtlijn voor de jaarverslaggeving 640 ‘Organisaties zonder winststreven’ en met de bepalingen bij en krachtens de Wet Normering Topinkomens (WNT). In dit kader is het bestuur verantwoordelijk voor een zodanige interne beheersing die het bestuur noodzakelijk acht om het opmaken van de jaarrekening mogelijk te maken zonder afwijkingen van materieel belang als gevolg van fouten of fraude. Bij het opmaken van de jaarrekening moet het bestuur afwegen of de vereniging in staat is om haar werkzaamheden in continuïteit voort te zetten. Op grond van genoemd verslaggevingsstelsel moet het bestuur de jaarrekening opmaken op basis van de continuïteitsveronderstelling, tenzij het bestuur het voornemen heeft om de vereniging te liquideren of de bedrijfsactiviteiten te beëindigen of als beëindiging het enige realistische alternatief is. Het bestuur moet gebeurtenissen en omstandigheden waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de vereniging haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten, toelichten in de jaarrekening.

Het bestuur is verantwoordelijk voor het uitoefenen van toezicht op het proces van financiële verslaggeving van de vereniging. Onze verantwoordelijkheden voor de controle van de jaarrekening Onze verantwoordelijkheid is het zodanig plannen en uitvoeren van een controleopdracht dat wij daarmee voldoende en geschikte controle-informatie verkrijgen voor het door ons af te geven oordeel. Onze controle is uitgevoerd met een hoge mate, maar geen absolute mate van zekerheid, waardoor het mogelijk is dat wij tijdens onze controle niet alle materiële fouten en fraude ontdekken. Afwijkingen kunnen ontstaan als gevolg van fraude of fouten en zijn materieel indien redelijkerwijs kan worden verwacht dat deze, afzonderlijk of gezamenlijk, van invloed kunnen zijn op de economische beslissingen die gebruikers op basis van deze jaarrekening nemen. De materialiteit beïnvloedt de aard, timing en omvang van onze controlewerkzaamheden en de evaluatie van het effect van onderkende afwijkingen op ons oordeel.

68

Wij hebben deze accountantscontrole professioneel kritisch uitgevoerd en hebben waar relevant professionele oordeelsvorming toegepast in overeenstemming met de Nederlandse controlestandaarden, de Regeling Controleprotocol WNT 2020, het Protocol beheer Fonds Gezamenlijke Gemeentelijke Uitvoering VNG, ethische voorschriften en de onafhankelijkheidseisen. Onze controle bestond onder andere uit: -

-

-

-

-

het identificeren en inschatten van de risico’s dat de jaarrekening afwijkingen van materieel belang bevat als gevolg van fouten of fraude, het in reactie op deze risico’s bepalen en uitvoeren van controlewerkzaamheden en het verkrijgen van controle-informatie die voldoende en geschikt is als basis voor ons oordeel. Bij fraude is het risico dat een afwijking van materieel belang niet ontdekt wordt groter dan bij fouten. Bij fraude kan sprake zijn van samenspanning, valsheid in geschrifte, het opzettelijk nalaten transacties vast te leggen, het opzettelijk verkeerd voorstellen van zaken of het doorbreken van de interne beheersing; het verkrijgen van inzicht in de interne beheersing dat relevant is voor de controle met als doel controlewerkzaamheden te selecteren die passend zijn in de omstandigheden. Deze werkzaamheden hebben niet als doel om een oordeel uit te spreken over de effectiviteit van de interne beheersing van de entiteit; het evalueren van de geschiktheid van de gebruikte grondslagen voor financiële verslaggeving en het evalueren van de redelijkheid van schattingen door het bestuur en de toelichtingen die daarover in de jaarrekening staan; het vaststellen dat de door het bestuur gehanteerde continuïteitsveronderstelling aanvaardbaar is.

Tevens het op basis van de verkregen controle-informatie vaststellen of er gebeurtenissen en omstandigheden zijn waardoor gerede twijfel zou kunnen bestaan of de onderneming haar bedrijfsactiviteiten in continuïteit kan voortzetten. Als wij concluderen dat er een onzekerheid van materieel belang bestaat, zijn wij verplicht om aandacht in onze controleverklaring te vestigen op de relevante gerelateerde toelichtingen in de jaarrekening. Als de toelichtingen inadequaat zijn, moeten wij onze verklaring aanpassen. Onze conclusies zijn gebaseerd op de controle-informatie die verkregen is tot de datum van onze controleverklaring. Toekomstige gebeurtenissen of omstandigheden kunnen er echter toe leiden dat een onderneming haar continuïteit niet langer kan handhaven; het evalueren van de presentatie, structuur en inhoud van de jaarrekening en de daarin opgenomen toelichtingen; en het evalueren of de jaarrekening een getrouw beeld geeft van de onderliggende transacties en gebeurtenissen.

Gegeven onze eindverantwoordelijkheid voor het oordeel zijn wij verantwoordelijk voor de aansturing van, het toezicht op en de uitvoering van de groepscontrole. In dit kader hebben wij de aard en omvang bepaald van de uit te voeren werkzaamheden voor de groepsonderdelen. Bepalend hierbij zijn de omvang en/of het risicoprofiel van de groepsonderdelen of de activiteiten. Op grond hiervan hebben wij de groepsonderdelen geselecteerd waarbij een controle of beoordeling van de volledige financiële informatie of specifieke posten noodzakelijk was. Wij communiceren aan het bestuur onder andere over de geplande reikwijdte en timing van de controle en over de significante bevindingen die uit onze controle naar voren zijn gekomen, waaronder eventuele significante tekortkomingen in de interne beheersing. Woudenberg, 23 april 2021 Vallei Accountants Audit B.V.

Drs. L.S. Goeman RA w.g.

69

Vereniging van Nederlandse Gemeenten Nassaulaan 12 2514 JS Den Haag +31 70 373 83 93 info@vng.nl april 2021

VNG Kadernota 2022 1. Introductie In 2019 stelden de leden van de VNG de verenigingsstrategie Gemeenten 2024 vast. Deze strategie schetst een beeld van de grote en talrijke ontwikkelingen en opgaven die men zag afkomen op gemeenten. Die opgaven zijn er nog steeds. Maar tegelijkertijd zijn er nieuwe opgaven bijgekomen. Sinds het vaststellen van de verenigingsstrategie stond het maatschappelijk debat al niet stil. Milieumaatregelen, duurzaamheid, schuldenproblematiek en toenemende tweedeling in de samenleving krijgen veel aandacht; zowel in de media als in het politieke debat. En toen was daar het coronavirus dat in korte tijd de samenleving sterk veranderde. De afgekondigde restricties, lockdown en avondklok hadden ingrijpende gevolgen voor winkels, horeca, scholen, culturele en publieke instellingen. Thuis werken en thuisonderwijs, overbelaste zorg. De gevolgen van de pandemie zijn ongekend ingrijpend; voor mensen persoonlijk, voor gezinnen en voor de samenleving. Lokaal, nationaal en internationaal zijn vanzelfsprekende omgangsvormen en gewoonten achterhaald en ontwikkelen zich nieuwe afspraken en verhoudingen. Maatschappelijk, economisch, bestuurlijk. Gemeenten hebben tijdens de coronacrisis laten zien dat zij onmisbaar zijn in crisistijden. Veel noodmaatregelen op rijksniveau vragen om een snelle en intensieve lokale vertaling.

Het vroeg en vraagt nog steeds een uiterste krachtsinspanning van gemeentelijke medewerkers en bestuurders. Tegelijkertijd zorgen gemeenten ervoor dat lopende trajecten voor beleidsontwikkeling blijven doorlopen. Want de vele grote uitdagingen voor de crisis zijn nog steeds actueel en blijven om aandacht vragen. De VNG heeft tijdens de crisis opnieuw laten zien dat zij van toegevoegde waarde is voor gemeenten. Vanuit het bureau wordt hard gewerkt om via website, klantcontactcentrum en fora gemeenten van actuele en accurate informatie te voorzien. Dat geldt voor de traditionele gemeentelijke taken, voor de grote uitdagingen en voor de aanpak van de coronacrisis en haar gevolgen. Voor de inzet van de VNG is de verenigingsstrategie richtinggevend. Het is daarom van belang om jaarlijks te bekijken op welke opgaven de verenigingsstrategie om actualisatie vraagt. Dat is het eerste doel van deze kadernota waarbij we inzoomen de maatschappelijke en politieke ontwikkelingen die gevolgen hebben op de beleidsinzet van gemeenten. Vervolgens vertalen we die ontwikkelingen in de kaders voor de inzet van de VNG. Samen met de Kadernota GGU 2022 geven de leden daarmee richting aan de opgaven voor de VNG. De kaders werkt het bestuur vervolgens verder uit in de VNG Agenda en VNG Begroting 2022 die hij in het najaar vaststelt.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/10249374/1