CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Definitieve jaarstukken Stroomopwaarts MVS 2021

Raadscommissie 24 mei 2022, gemeente SchiedamBij agendapunt: Stroomopwaarts (SOW)25.438 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Jaarstukken 2021 SAMEN STERK VOOR WERK

WERKPLEIN

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Jaarstukken 2021 Voorwoord en leeswijzer

Jaarverslag Programmaverantwoording

Beleidsverantwoording

Intake en preventie

Werkleerbedrijf

Stroomopwaarts in beeld

Financieel resultaat

Voorstel resultaatbestemming

Realisatie gemeentelijke bijdrage

Inkomensondersteuning

Ontwikkeling naar arbeid

Algemene dekkingsmiddelen

Overhead, vennootschapsbelasting en onvoorzien

Paragrafen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Navigatie informatie

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

2

Voorwoord en leeswijzer In 2021 stond de wereld nog altijd in het teken van de Covid-19 pandemie. Dit heeft ook invloed gehad op de activiteiten van Stroomopwaarts in het afgelopen jaar. In de eerste plaats intern bij de zorg voor onze medewerkers en het waarborgen van een veilige werkplek, in het bijzonder voor de kwetsbare groepen zoals de WSW en Beschut Werken. Daarnaast voerden wij, in opdracht van de MVS gemeenten – net als in 2020 – een aantal crisisregelingen uit. Deze regelingen zijn lopende 2021 zelfs nog uitgebreid. In deze rapportage beschrijven wij onder meer de maatregelen die genomen zijn om, ten tijde van deze crisis, de dienstverlening op peil te houden, alsmede de uitvoering van tijdelijke maatregelen (Tozo, TONK). De wereldwijde pandemie zorgde voor een roerig jaar waarin de re-integratie dienstverlening regelmatig – noodgedwongen – stilviel. Onder de doelgroep heerste angst voor besmetting en weerstand tegen deelname aan re-integratieactiviteiten. Hierdoor moesten live scholing- en opleidingsactiviteiten worden stilgezet, konden groepsbijeenkomsten (zoals banenmarkten en matchsessies) en fysieke trainingen niet meer worden georganiseerd. Direct klantcontact werd noodgedwongen beperkt tot het minimum. Dit heeft geleid tot een lagere instroom in onze (werkleer-)trajecten en, als gevolg daarvan, een lagere uitstroom.

Om de re-integratie toch lopende te houden, is zoveel mogelijk dienstverlening omgezet naar digitale contact- en trainingsvormen. Stroomopwaarts is verantwoordelijk voor

De Covid-19 pandemie heeft daarnaast gezorgd voor grote veranderingen in de orderportefeuille en organisatie in het werkleerbedrijf. De focus kwam meer te liggen op het waarborgen van een veilige werkplek (en naleven van alle maatregelen), dan het organiseren van werkplekopdrachten/trainingen of laten doorstromen van collega’s naar andere afdelingen. Veel klanten kampten vanwege Covid-19 én het Suez-kanaaldebacle met een tekort aan

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

de uitvoering van een aantal taken en bevoegdheden van de gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam binnen het sociaal domein. Het gaat om de taken op het gebied van de Participatiewet, de wetten inkomensvoorziening, de Wet gemeentelijke schuldhulpverlening en de Wet kinderopvang.

3

grondstoffen of halffabricaten om productieorders aan ons te kunnen verstrekken. Verder vielen externe detacheringsmogelijkheden vrijwel helemaal weg vanwege de tijdelijke sluiting van veel bedrijven. Hierdoor stagneerde ook die doorstroom en werden veel oorspronkelijk gedetacheerde SW-medewerkers tijdelijk intern geplaatst. Daardoor is de omzet, overeenkomstig de landelijke trend, gestagneerd. Hier is compensatie vanuit het Rijk voor gekomen. Daarnaast zijn wij in 2021 bezig geweest met de toekomst. In de eerste plaats door de uitwerking van de visie op Werk en Inkomen, die in een nauwe samenwerking met de met de gemeenteraden en stakeholders invulling heeft gekregen. Deze visie, die richting geeft aan het ‘wat’ in de komende jaren, is eind 2021 door de MVS gemeenteraden vastgesteld. Bovendien is er in 2021 hard gewerkt aan een verbetering van het re-integratieproces. De interne organisatie en werkprocessen zijn geoptimaliseerd met de zogenaamde “doorontwikkeling”. Deze doorontwikkeling is tot stand gekomen op basis van de gezamenlijke kennis en inzichten van onze medewerkers en klanten. Tal van multidisciplinaire werkgroepen hebben meegewerkt aan een nieuw en verbeterd proces waarbij de klant centraal staat. Ook het uitkeringsbestand is (sinds april 2021) nog verder gedaald.

De landelijke raming van het CPB is in september 2021 naar beneden bijgesteld van een te verwachte stijging van 2% naar een verwachte stijging van 0,3% in 2021. Stroomopwaarts heeft alles op alles gezet om (minimaal) aan te haken bij de bijgestelde landelijke raming en een verdere daling van het bestand in 2022 te realiseren. Met de toekenning van middelen (uit de decembercirculaire 2020) door de MVS gemeenteraden kon extra inzet worden gerealiseerd om dit doel na te streven. Verderop in deze rapportage gaan we nader in op de inzet van deze middelen. Er is nog sprake van een aantal onzekere factoren. Op 1 oktober 2021 is het Rijk gestopt met de specifieke steunmaatregelen voor kleine ondernemers en ZZP-ers. De kans is aanwezig dat deze groep alsnog gebruik gaat maken van de Participatiewet. Daarnaast kunnen er inwoners vanuit de WW doorstromen naar de bijstand. We blijven daarom continue kijken welke extra instrumenten we inzetten. In absolute aantallen realiseerde Stroomopwaarts nog steeds een lager aantal uitkeringen dan de Rijksnormen (BUIG-middelen). Onze ambitie is om de landelijke trend te blijven “verslaan”.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

4

Ook heeft Stroomopwaarts nieuwe taken opgepakt (bijvoorbeeld inburgering) en zijn bestaande activiteiten verdiept en verbreed (bijvoorbeeld Schuldenlab, vroegsignalering, re-integratie). Kortom, ondanks de verlammende werking van de Covid-19 pandemie is Stroomopwaarts ook in 2021 volop in ontwikkeling geweest. Gegeven de omstandigheden van het afgelopen jaar kijken we met trots terug op de geleverde prestaties. Uiteraard hebben we nog te maken met de gevolgen van Covid-19. Maar Stroomopwaarts staat ook in 2022 klaar om onze inwoners weer van dienst te zijn!

de secretaris de voorzitter

Mevrouw N.C. van der Wekken

§ Paragrafen € Jaarrekening

de heer S.B. Kuiper

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

5

Leeswijzer De Jaarstukken 2021 zijn opgebouwd conform de begroting van 2021 en bestaan uit de volgende onderdelen: - Beleidsverantwoording - Jaarverslag met daarin: o Programma’s o Paragrafen - Jaarrekening met daarin: o Overzicht van baten en lasten met toelichting o Balans en toelichting o SiSa-bijlage o Baten en lasten per taakveld - Bijlagen De beleidsverantwoording vormt een samenvatting van de belangrijkste keuzes die Stroomopwaarts in 2021 heeft gemaakt en van uitgevoerde maatregelen die bepalend waren voor het resultaat. Samen met Stroomopwaarts in beeld en Financieel resultaat geeft dit op hoofdlijnen een goed beeld van Stroomopwaarts in 2021. In de programma’s, paragrafen en jaarrekening worden de inspanningen en resultaten gedetailleerder toegelicht en wordt meer verdieping aan de financiën gegeven. De bedragen in tabellen van de Jaarstukken zijn weergegeven in € 1.000, tenzij anders aangegeven. Wanneer een liggend streepje ‘-‘ wordt gebruikt bij bedragen in een tabel, wijst dit op een nadeel. In dat geval is er bij een vergelijking tussen realisatie en begroting sprake van een hogere last of een lagere baat. Tenzij anders aangegeven, hebben alle cijfers betrekking op de periode januari 2021 tot en met december 2021. Door afrondingen kunnen kleine verschillen ontstaan tussen de bedragen in verschillende tabellen.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

6

Beleidsverantwoording In deze samenvatting nemen wij u mee langs een aantal belangrijke ontwikkelingen en bevindingen van het afgelopen jaar. Realisatie hoofdambities 2021 De volgende hoofdambities zijn geformuleerd in de begroting voor 2021: a. Zoveel mogelijk inwoners via betaald werk laten deelnemen aan de maatschappij. Daardoor daalt het aantal uitkeringen en wordt de uitkeringslast beperkt. Speciale aandacht voor laaggeletterdheid, maatschappelijke participatie en statushouders. b. Tijdig signaleren van financiële problemen, zodat schulden voorkomen kunnen worden (het armoedeplan 2020 ev sluit hierop aan). c. De ondernemersbenadering leidt tot een stijging van het aantal actieve, maatschappelijk betrokken ondernemers in de regio. d. Het Ontwikkel-werkbedrijf sluit aan op hun behoefte door relevante arbeidsprofielen (HalloWerk). e. Verbetering van de kwaliteit van de dienstverlening. In onderstaande samenvatting worden de belangrijkste ontwikkelingen geschetst. Daarnaast staat hier wat de gewenste doorontwikkeling is voor de verschillende uitvoeringsprogramma’s.

a. Beperken aantal uitkeringen Een van de hoofdambities van Stroomopwaarts is om zoveel mogelijk inwoners via betaald werk te laten deelnemen aan de maatschappij. Om dit te bereiken wordt gebruik gemaakt van het integrale re-integratieproces, dat start bij het assessmentcenter. Hier worden verschillende diagnose-instrumenten en workshops ingezet om, samen met de cliënt, te bepalen welk arbeidsmarktprofiel het best bij hem/haar past en welk vervolgtraject er het meest effectief is. Dit vervolgtraject kan gericht zijn op maatschappelijke participatie of werk. Maatschappelijke participatie wordt vormgegeven in samenwerking met van diverse ketenpartners en maatschappelijke instellingen die bijvoorbeeld een brug kunnen slaan naar vrijwilligerswerk of een opleiding. Diverse trajecten, waaronder het AMIF (Asiel, Migratie en Integratiefonds)-maatwerktraject. zijn in aangepaste, Covid-19, vorm voortgezet. Verder zijn er twee externe trajecten voor jongeren met afstand tot de arbeidsmarkt gestart: Next society (‘Geen jongere onnodig aan de kant’) en Harde Leerschool (waar jongeren middels sport worden geactiveerd). Daarnaast heeft Stroomopwaarts veel ingezet op de Re-integratie Werk Overeenkomst (RWO). Hiermee wordt voorkomen dat jongeren langdurig een beroep hoeven te doen op een uitkering.

De RWO dient als tijdelijke inkomstenbron, van waaruit jongeren bemiddeld worden naar regulier werk of scholing als de werkgever nog twijfels heeft over de geschiktheid van een kandidaat en dit kan onderbouwen. De stijging van uitkeringen onder jongeren is door deze (extra) inzet relatief beperkt gebleven. Het uitkeringsbestand is in 2021, na een toename in het begin van het jaar, vanaf het tweede kwartaal gedaald van 5.544 eind april tot 5.357 eind december. De arbeidsmarkt maakte een positieve ontwikkeling door, waardoor de uitstroom naar werk toenam en de instroom van inwoners met een korte afstand tot de arbeidsmarkt tegelijkertijd afnam.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

7

Ten aanzien van de Bbz (Bijstand voor zelfstandigen) was in het laatste kwartaal 2021 een stijgende trend zichtbaar. Na afronding van de TOZO-regeling is er voor ZZP-ers met ingang van 1 oktober een versoepeling voor de regeling Bijstand voor zelfstandigen ingesteld. Het aantal BBZ-uitkeringen is met 57 toegenomen naar 64 in totaal. De versoepelde regeling is verlengd in het eerste kwartaal van 2022. Indexcijfer ontwikkeling uitkeringen in 2021 (aantallen dec´16=100)

Tabel ontwikkeling uitkeringen 2021

98

Ambitie 2021

96 94 92

SOW begroot index

90 88

SOW realisatie index

86

Landelijk CBS index

84 82

BUIG SOW berekend index

Schiedam

SOW

Aantal uitkeringen op 1 januari 2021

760

2.331

2.374

5.465

Instroom 2021

215

658

670

1.543

Uitstroom 2021

-149

-470

-467

-1.087

Totaal aantal uitkeringen 2021

825

2.519

2.577

5.921

Gemiddelde aantal uitkeringen 2021

793

2.425

2.476

5.693

Schiedam

SOW

Realisatie 31-12-2021

jan-19 mrt-19 mei-19 jul-19 sep-19 nov-19 jan-20 mrt-20 mei-20 jul-20 sep-20 nov-20 jan-21 mrt-21 mei-21 jul-21 sep-21 nov-21

80 78

Maassluis Vlaardingen

Maassluis Vlaardingen

Aangepaste stand 1-1 2021

750

2.341

2.396

5.487

Instroom 2021

161

571

452

1.184

Uitstroom 2021

156

592

566

1.314

Stand 31-12-2021

755

2.320

2.282

5.357

Gerealiseerd gemiddelde per

753

2.331

2.339

5.422

31 december 2021

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

8

b. Tijdig signaleren financiële problemen In 2021 was een duidelijke stijging in het aantal aanmeldingen voor schuldhulpverlening zichtbaar. In de eerste maanden van 2021 steeg het aantal aanmeldingen met bijna 50% gestegen ten opzichte van het gemiddelde aantal aanmeldingen in 2020 (maandgemiddelde 2021: 69 – maandgemiddelde 2020: 48). Deze stijging is deels het gevolg van de Covid-19 crisis. Daarnaast speelt de wijziging van de toegangsprocedure tot schuldhulpverlening, de inzet op vroegsignalering als gevolg van de wetswijziging Wgs per 1 januari 2021 en de extra inzet hierop hier een rol in. Met genoemde wijzigingen komen inwoners met (dreigende) schuldenproblematiek eerder in beeld en wordt hen (vroegtijdig) een hulpverleningsaanbod gedaan. Daarnaast was er direct na onze social media campagne – die in Q4 2020 startte – een duidelijke stijging van het aantal aanmeldingen voor schuldhulpverlening zichtbaar. In de zomermaanden zakte het aantal aanmeldingen weer. De social mediacampagne wordt in het eerste kwartaal van 2022 herhaald. We willen immers zoveel mogelijk inwoners bereiken om schuldenproblematiek in de toekomst verder te voorkomen. Armoedebeleid De trend van het lagere aantal aanvragen van de armoederegelingen heeft zich voortgezet. Het gaat hierbij om zowel de reguliere armoedevoorzieningen, als om de specifieke kindregelingen.

De onderbenutting van kindregelingen is een effect van de tijdelijke (fysieke) sluiting van scholen, sportverenigingen, wijkteams en de Formulierenbrigade. Eenmalig zijn er extra cadeaubonnen verstrekt aan de doelgroep.

c. Betrokken ondernemers in de regio Om onze cliënten te kunnen bemiddelen naar werk is een actieve ondernemersbenadering een vereiste. Onze accountmanagers en matchmakers monitoren de behoefte op de arbeidsmarkt en zorgen ervoor dat er zoveel mogelijk cliënten worden klaargestoomd voor kansrijke beroepen. Hierbij zoeken wij actief naar ondernemers die maatschappelijk verantwoord willen ondernemen en onze doelgroepen een kans willen bieden. In het samenwerkingsverband het SEN organiseren wij jaarlijks diverse bijeenkomsten om dit regionaal op de kaart te zetten. Hier wordt later in de rapportage nog op teruggekomen. Ook het Sociaal Werkpact is een instrument om werkgevers aan Stroomopwaarts te binden en ondernemers te belonen voor hun maatschappelijke bijdrage. In 2021 hebben 43 ondernemers zich gecommitteerd aan de uitgangspunten van het Sociaal Werkpact.

d. HalloWerk Vervolgtrajecten die gericht zijn op werk kunnen extern worden ingekocht, maar zijn - ook in 2021 - voornamelijk binnen de muren van ons werkleerbedrijf vormgegeven. Hier zijn 14 werksoorten uit diverse sectoren beschikbaar in combinatie met leerlijnen van ons Opleidingshuis. Deze werksoorten en leerlijnen sluiten aan bij de arbeidsmarktprofielen van Hallo Werk en cliënten leren hier alle benodigde competenties en vakvaardigheden die noodzakelijk zijn voor uitstroom naar werk. Speciale aandacht is geschonken aan taalonderwijs voor laaggeletterden en statushouders. Ook zijn er tal van online workshops, trainingen en cursussen geboden via onze online academy ‘Educentre’.

e. Kwaliteit dienstverlening Om de kwaliteit van onze dienstverlening te monitoren wordt de tevredenheid van ondernemers, medewerkers én cliënten periodiek gemeten. Ook in 2021 zijn er klanttevredenheidsonderzoeken uitgevoerd, de uitkomsten hiervan laten een positieve trend zien Daarnaast laat het medewerkerstevredenheid onderzoek ook een positieve trend zien, een goede waardering van medewerkers draagt bij aan het succes van Stroomopwaarts.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

9

Stroomopwaarts heeft geïnvesteerd in het verhogen van kennis en kunde van consulenten en het bewerkstelligen van het kwaliteitsniveau met een periodieke toets. Het team Kwaliteit heeft het kwaliteitsbeeld meer robuust neergezet binnen de organisatie, inclusief advies en termijn. Dit heeft geresulteerd in een voorzichtige daling van de bezwaarschriften vanaf het 3e kwartaal 2021. De interventies hebben een positieve invloed op de kwaliteit van de besluitvorming binnen het primaire proces. Ook de op de lange termijn zal dit zich positief vertalen.

Besteding extra middelen Hieronder een (beknopt) overzicht van de bestedingen 2021 en budgetten op de extra ontvangen gelden met een toelichting. In de eerste bestuursrapportage van 2022 gaan we in op de besteding van deze middelen in 2022. Extra middelen decembercirculaire 2020 (besteding in 2021 en 2022) Budget

Budget 2021

Realisatie 2021

Budget 2022

1.705.913

1.296.913

1.043.087

50.000

-

50.000

2.749.000 Extra inzet RWO

+ 50.000 (uit 2021)

Voor extra instoom is er geld gereserveerd om de cliënten via werkstroom gelijk op een RWO te zetten zodat deze niet in uitkering instromen. Er is minder gebruik van gemaakt opdat de regulaire gelden toereikend waren, doordat er minder direct bemiddelbare cliënten zijn ingestroomd. Extra inzet dienstverlening W&I

738.000

719.000

96.000

+ 19.000 (uit 2021)

Stroomopwaarts heeft geïnvesteerd in het verhogen van kennis en kunde van consulenten en het bewerkstelligen van het kwaliteitsniveau met een periodieke toets. Het team Kwaliteit heeft het kwaliteitsbeeld meer robuust neergezet binnen de organisatie, inclusief advies en termijn. Dit heeft geresulteerd in een voorzichtige daling van de bezwaarschriften vanaf het 3e kwartaal 2021. De interventies hebben een positieve invloed op de kwaliteit van de besluitvorming binnen het primaire proces. Ondersteuning zelfstandigen

86.746

86.746

63.253

Vanaf 1 januari 2021 moeten gemeenten ondersteuning bieden aan zelfstandigen die problemen hebben om hun huidige bedrijf in de nieuwe tijd economisch rendabel te maken en die zich daarom moeten heroriënteren op aanvullende en/of andere activiteiten. Inmiddels is dit project afgerond. Er zijn 1.024 cliënten gebeld en indien wenselijk doorverwezen en/of warm overgedragen aan een dienstverleningslijn (hulp bij het vinden van werk, schuldenproblemen en omscholing). Ruim 11% heeft gebruik gemaakt van het aanbod. Verder is er tijdelijk een matchmaker aangetrokken die ondersteunt bij het maken van matches op banen. Detacheringsbaan voor corona-instromers

300.000

148.000

300.000

+ 152.000 (uit 2021)

Aan 20 personen die instromen in de bijstand, is bij wijze van proef, in plaats van een uitkering direct een (basis)baan aangeboden, in eerste instantie in het werkleerbedrijf van Stroomopwaarts. Op 1 augustus is het project “live” gegaan. De voor 2021 beschikbare middelen (€ 300) worden mede vanwege dit startmoment nog niet geheel besteed. Een bedrag van € 150 zal daarom in 2022 worden besteed.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

10

Budget Uitbreiden Test- en trainingscentrum

Budget 2021

Realisatie 2021

Budget 2022

82.500

82.500

32.500

Voor het afnemen van allerlei diagnostische testen (assessments) en het geven van specifieke re-integratietrainingen wordt de voormalige ruimte van Grafimedia in het werkleerbedrijf Vlaardingen verbouwd tot vergader- en trainingscentrum. De verwachte oplevering is februari 2022. Er is een projectplan opgesteld en er is inmiddels gestart met een marktoriëntatie voor het film- en opleidingsmateriaal. Extra inzet werkleertrajecten in

77.000

77.000

123.000

kansrijke sectoren Om in te kunnen blijven haken op nieuwe kansen op de arbeidsmarkt, zetten wij extra in op telefonie/callcenter werk, food, logistiek en op de bouw. De trajecten zijn inmiddels ingekocht. De eerste kandidaten zijn media oktober 2021 gestart. Met betrekking tot telefonische acquisitie is het projectteam eind oktober gestart. Impuls actieve benadering zittend bestand

270.000

127.000

235.000

+ 143.000 (uit 2021)

In totaal is er ten aanzien van circa 4.300 kandidaten sprake van een grote afstand tot de arbeidsmarkt. Om deze mensen actief op te roepen en te begeleiden (voor wat betreft taal/onderwijs, zorg en re-integratie) wordt voor de periode van 1 jaar extra capaciteit ingezet. De extra capaciteit is inmiddels via externe werving ingevuld. In oktober is het project van start gegaan. De voor 2021 beschikbare middelen (€ 235) worden mede vanwege dit startmoment nog niet geheel besteed. Een bedrag van € 143 zal daarom pas in 2022 worden besteed. Pilot persoonlijke aandacht

51.667

6.667

93.333

+ 45.000 (uit 2021)

Stroomopwaarts is medio september een pilot gestart waarbij een mobiel team, actief, niet-reagerende kandidaten benadert en via persoonlijke gesprekken en huisbezoeken de leefsituatie in beeld brengt (bijvoorbeeld als een kandidaat niet verschijnt of reageert op informatieverzoeken en uitnodigingen). Geen jongere onnodig langs de kant/

50.000

50.000

50.000

Next Society Stroomopwaarts is samen met de Buzinezzclub en de gemeenten gestart met een pilot van twee jaar waarbij 100 kwetsbare jongeren tussen 16 en 26 jaar op alle leefgebieden worden begeleid met als uiteindelijke doel uitstroom naar werk of een vervolgopleiding. We hebben samen met onze partners in de wijkteams de zoektocht naar geschikte kandidaten uitgebreid. Medio oktober zijn de eerste kandidaten gestart met een traject maar i.v.m. Covid-19 blijkt het erg moeilijk om kandidaten te benaderen. Veel scholen/opleidingen zijn slecht bereikbaar en veel ketenpartners zijn het directe contact met deze jongeren kwijtgeraakt door het werken op afstand.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

11

Extra middelen plan Armoede en Schulden 2020 (besteding in 2021 en 2022) Budget

Budget 2021

Realisatie 2021

Budget 2022

1.255.000

712.000

685.000

543.000

Extra inzet dienstverlening SHV

127.000

127.000

-

Als gevolg van de stijging van het bestand is extra inzet van consulent schuldhulpverlening geweest. Collectief schuldregelen

285.000

276.000

285.000

+ 9.000 (uit 2021)

Inzet op de methodiek Collectief Schuldregelen moet het mogelijk maken dat ca. 70% van de inwoners die instromen in een schuldregeling, via deze methodiek wordt geholpen. Grootste voordelen voor de inwoners zitten in het feit dat de looptijd voor het komen tot een regeling wordt ingeperkt (gemiddeld ca. 100 dagen sneller) en dat het aantal schuldeisers wordt teruggebracht tot één (de Kredietbank). Hiermee is de schuldensituatie sneller stabiel en kan de inwoner zich focussen op het vinden (of behouden) van werk in 2021 is een start gemaakt met het Collectief schuldregelen. Vroegsignalering

200.000

182.000

258.000

+ 18.000 (uit 2021)

Met de door de gemeenteraden toegekende middelen kon extra inzet wordt gepleegd op de vroegsignalering. De signalen van achterstanden in de betaling van energie, water, zorgverzekering en huur betalingen worden gebruikt om burgers persoonlijk te benaderen voor het aanbieden van schuldhulpverlening. Naar aanleiding van de 3.879 ontvangen signalen zijn er 1.314 brieven verstuurd en 103 huisbezoeken afgelegd. Er zijn 50 betalingsregelingen getroffen en in totaal is aan 577 inwoners is een regulier aanbod schuldhulpverlening gedaan. SchuldenLab

100.000

100.000

-

Op 30 november 2021 is het lokale Schuldenlab MVS officieel gelanceerd in het bijzijn van koningin Maxima. Het Schuldenlab MVS bestaat uit lokale publieke en private partijen, die zich in gezamenlijkheid inzetten voor een schuldenzorgvrij Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Bij aanvang bestond het Schuldenlab MVS uit 20 deelnemende partijen. Dit aantal kan toenemen in de loop van de tijd; geïnteresseerde partijen kunnen later aansluiten. Vanuit het Schuldenlab MVS is reeds gestart met de implementatie van de methodiek Collectief Schuldregelen. Tevens wordt er bekeken of de Doorbraakmethode binnen de MVS-regio ingezet kan worden. Hiervoor worden gesprekken gevoerd met de verschillende betrokken partijen. Naast deze twee projecten zal het Schuldenlab MVS zich in 2022 gaan richten op de ontwikkeling van lokale projecten. Hierbij wordt bekeken welke knelpunten worden ervaren in de aanpak van schuldenproblematiek en op welke (innovatieve) manier deze kunnen worden aangepakt.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

12

Stroomopwaarts in beeld 25125

KLANTCONTACTEN FORMULIERENBRIGADE

2583 INTAKES 2496 AANMELDINGEN

865 AANMELDINGEN

ASSESSMENT CENTER

6,3%

450

308 LKS-BAAN

16% INCASSOQUOTE

1314 UITSTROOM

SURPLUS

6%

4 DEELNEMERS

BUDGETBEHEER LIGHT

BANENAFSPRAAK, DETACHERING

1184 INSTROOM

11

AANTAL JONGEREN IN DE BIJSTAND

155

JONGEREN

8%

MET CERTIFICAAT

STATUSHOUDERS

WERKLEERTRAJECTEN

UITKERINGEN

OVERIG: WIJKTEAMS SCHULDHULPVERLENING OPLEIDINGSHUIS

WERKPLEIN

WERK ZORGT

WERKSTRAAT

WERKLEERBEDRIJF

ARBEIDSPROFIELEN

WERKSOORTEN

KWALITEIT 85%

REGULIERE BETALING MAANDUITKERING

73%

GESLAAGD TOT STAND GEKOMEN SCHULDREGELINGEN*

73%

SUCCESVOL AFGERONDE SCHULDREGELINGEN (INCL WSNP)

87% 0% 29% 69%

TERUGBELLEN BINNEN 24 UUR DALING AANTAL KLACHTEN BEZWAARSCHRIFTEN AMBTELIJK HERZIEN OF GEGROND VERKLAARD VIC 1E METING IS GOED

Catering

STROOMOPWAARTS GEMEENTEN

Verpakken Post

GEMIDDELD AANTAL UITKERINGEN

760

2.360

2.343

AANTAL LOPENDE SCHULDREGELINGEN ULTIMO 2021* SCHULDHULPVERLENINGSTRAJECTEN INSTROOM UITSTROOM LKS-BAAN BANENAFSPRAAK

94

342

323

85 161 156 32

367 571 592 58

314 452 566 67

* De definitie is conform Divosa benchmark.

Grijs/groenvoorziening Schoonmaak Bedrijvenregister

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Metaal/montage Personenvervoer Digitalisering Werken op locatie

13

Stroomopwaarts financieel in beeld

INKOMENSONDERSTEUNING 14%

Aantal aanvragen armoedevoorziening 6.343

14%

-€ 6.294

Intake en preventie Inkomensondersteuning

-€ 99.774 -€ 6.409

Ontwikkeling naar arbeid

7%

-€ 24.344

Werkleerbedrijf

24%

14% Armoede lokaal 157 LKS-baan banenafspraak 79 Beschut 151 SW detachering/BW 294 SW productie 268 SW diensten 155 Werkleertrajecten

27%

ziekteverzuim SW < 13,82%

Overige

-€ 10.029

Subtotaal

-€ 146.849 DEKKINGSMIDDELEN: € 151.420

Totaal baten en lasten gesaldeerd

€ 4.571

Aantal aanvragen kindregelingen 3.003

AANTAL UITKERINGSGERECHTIGDEN <5.357 ARBEIDSONTHEFFING

AMBTELIJKE ORGANISATIE B

94

5.478

-95.259

Langdurig Tijdelijk Geen

- 1 0.029

436 6

43

Inkomensvoorziening

Deloitte AccountantsAccountmanagement B.V. Preventie Voor identificatiedoeleinden. Maatschappelijke participatie kinderen Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

9

-5 .7 68 -2 3 .22 .8 0 84

44 .4 -3 2 . 43 8 -

140

:8

. 08

5

Werkleerbedrijf

-18.576 -1.

6 -2.0818 - 1. 4 1 2 -4

aantal FTE 320 ziekteverzuim <6%

n a te

Lasten: -26.660 Ba t e n : 2 .6 0 8 L a st e n: - 8. 3 76

Werkleerbedrijf Armoedevoorziening Schuldhulpverlening Diagnose en assessment

Externe arbeidsparticipatie Ontwikkeling Activeren Overig

14

Financieel Resultaat Het resultaat over 2021 kwam € 4,571 miljoen positiever uit dan begroot. Voor een bedrag van circa € 0,63 mln gaat het om activiteiten die pas in 2022 zullen kunnen plaatsvinden (middelen decembercirculaire gemeentefonds 2020 en transitie bedrijfsvoering). Voor een bedrag van € 3,121 mln gaat het om activiteiten die de komende jaren plaatsvinden (uitvoering van de Tozo en de kinderopvangtoeslagaffaire). Voorgesteld wordt deze toe te voegen aan een bestemmingsreserve. Het resterende saldo wordt deels toegevoegd aan de Algemene Reserve om het weerstandsvermogen op peil te houden en deels uitgekeerd aan de gemeenten. Baten en Lasten

Rekening 2020 Primaire

Begroting 2021 Realisatie t/m

begroting 2021

(bedragen x €1.000)

na BW2

Afwijking t.o.v. begroting

31 december 2021 na wijziging

Baten

178.108

151.641

166.477

169.140

2.663

Lasten

-173.187

-152.129

-168.587

-166.365

2.222

4.922

-488

-2.110

2.775

4.884

Toevoeging aan reserves

-3.717

-

-

-1.087

-1.087

Onttrekking aan reserves

489

488

2.109

2.883

773

1.693

0

0

4.571

4.571

Saldo van baten en lasten:

Gerealiseerd resultaat:

Het financieel resultaat hangt samen met de algemene dienstverlening en de individuele verstrekkingen. Normaal worden de individuele verstrekkingen op basis van realisatie afgerekend met de deelnemende gemeenten. De normbedragen voor de uitvoeringskosten van zowel de Tozo als de kinderopvangtoeslagaffaire zijn in 2021 gekoppeld aan de aanvragen en leiden tot een bate in de jaarrekening. Voorgesteld wordt deze middels een bestemmingsreserve te reserveren voor volgende jaren. Resultaat 2021

Baten

Lasten

Saldo

(bedragen x €1.000) Rekening 2021

170.936

-166.365

4.571

Minus: Individuele verstrekkingen

107.876

-104.755

3.121

63.060

-61.610

1.450

72.258

-72.258

-

-9.198

10.647

1.450

Realisatie Algemene dienstverlening

Begroting Algemene dienstverlening Resultaat

De baten en lasten zijn in bovenstaande tabel inclusief de mutaties in het eigen vermogen. Deloitte Accountants B.V.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

15

In onderstaande tabel staat een toelichting op de belangrijkste afwijkingen in de algemene dienstverlening. Tabel Belangrijkste afwijkingen in de algemene dienstverlening (exclusief de individuele verstrekkingen: Armoede- en Inkomensvoorziening) Baten

Onderwerp (bedragen x €1.000)

Lasten

Programma Intake en Preventie: • Er is minder gebruik gemaakt van de trajecten van werkstroom

230

• Nog niet bestede middelen decembercirculaire 2020

90

• De normbedragen voor de uitvoeringskosten van de kinderopvangtoeslagaffaire zijn in 2021 gekoppeld aan de aanvragen en leiden tot een bate in

1.064

de jaarrekening Programma Ontwikkeling naar arbeid: • Het door Covid-19 maatregelen, stilleggen van re-integratietrajecten

1.000

• Nog niet bestede middelen decembercirculaire 2020

340

• ESF-inkomsten zijn naar verwachting lager dan begroot

-666

Programma Ontwikkelwerkbedrijf: • Omzet werkleerbedrijf is achtergebleven door economische ontwikkeling en door de Covid-19 maatregelen

-300

Programma Dekkingsmiddelen: • De normbedragen voor de uitvoeringskosten van de Tozo zijn in 2021 gekoppeld aan de aanvragen en leiden tot een bate in de jaarrekening

2.058

Overhead: • Innovatie budget is niet volledig benut

300

• Aantal personeelsleden gedetacheerd bij MVS-gemeenten

300

• Er is een schikking getroffen met de leverancier van het ERP-pakket

125

• Nog niet bestede middelen transitie bedrijfsvoering

200

Reservemutatie: Er zijn minder lasten gemaakt met betrekking tot de thuiswerkvoorziening (50), de doorontwikkeling (115) en het zaaksysteem (150)

-314

De post onvoorzien is niet benut in 2021

200

Overige afwijkingen Totaal

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

82

-138

2.349

2.222

16

De hoofdlijnen per programma zijn weergegeven in onderstaande tabellen. In de programma’s worden de financiële resultaten van de exploitatie verder uitgewerkt. Tabel gerealiseerd saldo baten en lasten, reservemutaties en resultaat per programma T Tabel vergelijking realisatie en begroting 2021 inclusief begrotingwijzigingen

Realisatie t/m

Verschil begroot (t/m BW2)

31 december 2021

en realisatie

Programma

Primaire begroting 2021

Begroting 2021 na BW2

(bedragen x 1.000)

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Intake en preventie

134

-7.136

-7.001

882

-8.628

-7.746

1.977

-8.270

-6.294

1.095

357

1.452

Inkomensvoorziening

3.102

-87.639

-84.537

3.581

-103.541

-99.960

4.425

-104.322

-99.897

845

-781

63

-

-8.432

-8.432

1.052

-8.289

-7.237

553

-6.962

-6.409

-499

1.327

828

Ontwikkelwerkbedrijf

13.384

-37.420

-24.036

11.378

-35.443

-24.066

10.693

-35.036

-24.344

-685

407

-278

Algemene dekkingsmiddelen

134.552

-

134.552

148.665

-

148.665

150.072

-25

150.048

1.407

-25

1.382

468

-11.301

-10.833

919

-12.486

-11.566

1.419

-11.749

-10.330

500

737

1.237

Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Onvoorzien

-

-200

-200

-

-200

-200

-

-

-

-

200

200

151.641

-152.129

-488

166.477

-168.587

-2.110

169.140

-166.365

2.775

2.663

2.222

4.884

488

-

488

2.109

-

2.109

2.883

-1.087

1.796

773

-1.087

-314

152.129

-152.129

0

168.587

-168.587

0

172.023

-167.452

4.571

3.436

1.135

4.571

Ontwikkeling naar arbeid

Overhead

Totaal baten en lasten: Reservemutaties Geraamd resultaat:

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

17

Verhouding incidentele en structurele baten en lasten Baten en lasten

Begroting 2021 na wijziging

(bedragen x 1.000)

Incidentieel

Structureel

Incidentieel

Structureel

4.487 -2.148

161.990 -166.439

4.614 -1.845

164.525 164.520

2.340

-4.449

2.769

6

Mutatie Reserves

2.110

-1

1.796

-

Gerealiseerd resultaat

4.450

-4.450

4.565

6

Baten Lasten Saldo van baten en lasten:

Rekening 2021

Bovenstaande tabel toont de verhouding tussen incidentele en structurele baten en lasten. Hieruit blijkt dat structurele baten de structurele lasten overstijgen. Dat is een positieve uitgangspositie. Verkorte balans 2021 Verkorte balans Gemeenschappelijke regeling Stroomopwaarts MVS ACTIVA

31-12-2021

31-12-2020

PASSIVA

(bedragen x 1.000)

(bedragen x 1.000)

VASTE ACTIVA

VASTE PASSIVA

- Immateriële vaste activa

-

-

- Materiële vaste activa

345

333

- Financiële vaste activa

-

-

345

333

Totaal vaste activa VLOTTENDE ACTIVA

31-12-2021

31-12-2020

- Eigen vermogen

2.659

2.761

- Resultaat boekjaar

4.571

1.693

-

-

7.229

4.455

7.397

5.580

- Overlopende passiva

2.589

13.806

- Voorzieningen Totaal vaste passiva VLOTTENDE PASSIVA

- Voorraden

- Netto vlottende schulden met een

41

87

14.121

19.491

257

1.103

2.452

2.826

Totaal vlottende activa

16.871

23.507

Totaal vlottende passiva

9.986

19.385

Totaal activa

17.216

23.840

Totaal passiva

17.216

23.840

- Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar - Liquide middelen (kas, banksaldi) - Overlopende activa

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

18

Financiële positie Ten opzichte van 31 december 2020 nam de totale balansomvang af met € 6,6 miljoen. De belangrijkste oorzaken hiervoor waren een afname van de vordering op openbare lichamen (€ 0,5 miljoen), een daling van vordering op schatkistbankieren (€ 2,6 miljoen) en een daling van de overige vorderingen (€ 2,1 miljoen). Ultimo 2021 was er geen sprake van een vordering (€ 0) op de rijksschatkist door schatkistbankieren. Het eigen vermogen steeg met € 2,8 miljoen ten opzichte van 2020. In 2021 werd € 1,4 miljoen afgerekend met de MVS-gemeenten, werd aan de algemene reserve € 238 onttrokken voor extra inzetcapaciteit en is er een bestemmingsserve gevormd voor doorontwikkeling en de thuiswerkfaciliteiten gezamenlijk € 550. Dit was in overeenstemming met de begroting. Het voordelige resultaat 2020 droeg bij aan de positieve ontwikkeling van het eigen vermogen met € 1,69 miljoen. Het saldo van de bankrekening was ultimo 31 december 2021 negatief, hierdoor is een schuld rekening-courant bank ontstaan in 2021 (€ 2 mln). De post overlopende passiva daalde met € 11 miljoen, in 2020 was dit een eenmalige hoge post door onder andere ontvangen voorschotbedragen Tozo. Ultimo 2021 is het saldo in lijn met 2019 en eerder. Investeringen Op basis van de geldende investeringsgrens is een bedrag aan benodigde investeringskredieten berekend.

Investeringen leggen meerjarig beslag op de financiële middelen van een organisatie. Binnen Stroomopwaarts wordt op relatief kleine schaal geïnvesteerd. In 2021 is er een investeringskrediet voorgesteld van € 150 (2020 een investeringskrediet van € 409).

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

19

Voorstel resultaatbestemming In 2021 is er sprake van een voorlopig voordeel van € 4,571 miljoen. Voorgesteld wordt om de volgende bestemming hieraan te geven: - Bestemmingsreserve Middelen Decembercirculaire 2020 € 0,43 miljoen - Bestemmingsreserve Transitie bedrijfsvoering € 0,2 miljoen - Toevoeging aan algemene reserve € 0,304 miljoen - Uitkering aan gemeenten € 0,516 miljoen - Bestemmingsreserve uitvoeringskosten Tozo € 2,058 miljoen - Bestemmingsreserve uitvoeringskosten kinderopvangtoeslagaffaire € 1,064 miljoen Totaal

€ 4,571 miljoen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

20

Realisatie gemeentelijke bijdrage Gemeentelijke bijdrage De gemeenten betalen maandelijks een voorschot, gebaseerd op de vastgestelde begroting. De onderdelen van de uitvoeringslasten worden verdeeld volgens een jaarlijks door de gemeenten vastgestelde verdeelsleutel. Per kwartaal rekent Stroomopwaarts het verschil af tussen de individuele verstrekkingen en de realisatie. Het BUIG-budget steeg door een verwacht stijgend uitkeringenbestand. De realisatie laat echter een minder snelle stijging zien, overeenkomend met de landelijke trend, zoals zichtbaar in de tabel ‘Indexcijferontwikkeling uitkeringen in 2021’. De realisatie laat over 2021 een voordeel zien. We hebben gedurende 2021 niet de volledige BUIG-budgetten in rekening gebracht, omdat de verwachte initiële stijging van 5% naar beneden bijgesteld is. We hebben het budget conform begrotingswijziging 2021-1 gefactureerd. Inkomensvoorziening

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Totaal

Realisatie*

11.200

35.896

34.479

81.576

BUIG-budget

12.570

38.798

39.838

91.205

1.369

2.901

5.359

9.630

Voordeel

* De realisatie is gebaseerd op de SiSa-verantwoording (Single information Single audit). Daarin wordt de realisatie van rijksbijdragen verantwoord. Het verschil met de tabel bijdrage voor Inkomens- en Armoedevoorziening houdt verband met de verantwoordingsregels BBZ voor SiSa. Daardoor wordt slechts een deel van de lasten in de verantwoording opgenomen.

De tabellen op de volgende pagina’s geven inzicht in de deelnemersbijdragen per gemeente en de uitsplitsing van de inkomens- en armoedevoorzieningen over de verschillende onderdelen binnen de regelingen. De normbedragen voor de uitvoeringskosten van zowel de Tozo als de kinderopvangtoeslagaffaire zijn in 2021 gekoppeld aan de aanvragen en leiden tot een bate in de jaarrekening. Hierdoor wijkt de deelnemersbijdrage af van de gerealiseerde lasten voor de Tozo en de kinderopvangtoeslagaffaire. Jaarlijks stellen de gemeenten een definitieve verdeelsleutel vast. De tabel ‘dekkingsmiddelen per gemeente’ toont verschillen per gemeente tussen begroting en realisatie.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

21

Tabel dekkingsmiddelen per gemeente (m.u.v. maatwerk) Dekkingsmiddelen

Begroting 2021

(bedragen x 1.000)

na wijziging

Realisatie

Verrekenmethode

Maassluis Algemene dienstverlening

-3.336

-3.336

Algemene verdeelsleutel

Werkleerbedrijf

-2.640

-2.640

Algemene verdeelsleutel

Overhead

-1.761

-1.761

Algemene verdeelsleutel

Armoedevoorziening

-1.042

-977

Realisatie

Inkomensvoorziening

-12.129

-11.567

Realisatie

TOZO

-1.250

-1.796

Realisatie

-22.158

-22.077

Algemene dienstverlening

-8.250

-8.250

Algemene verdeelsleutel

Werkleerbedrijf

-6.424

-6.424

Algemene verdeelsleutel

Overhead

-4.285

-4.285

Algemene verdeelsleutel

Subtotaal Vlaardingen

Armoedevoorziening

-2.917

-2.743

Realisatie

Inkomensvoorziening

-36.839

-36.591

Realisatie

TOZO

-2.567

-4.003

Realisatie

-61.282

-62.296

Algemene dienstverlening

-9.039

-9.039

Algemene verdeelsleutel

Werkleerbedrijf

-7.150

-7.150

Algemene verdeelsleutel

Overhead

-4.770

-4.770

Algemene verdeelsleutel

Armoedevoorziening

-2.877

-2.533

Realisatie

Inkomensvoorziening

-37.733

-35.415

Realisatie

TOZO

-3.357

-6.739

Realisatie

Subtotaal

-64.925

-65.645

Totaal dekkingsmiddelen:

-148.365

-150.019

Subtotaal Schiedam

De individuele verstrekkingen worden op basis van realisatie afgerekend. De volgende tabel geeft meer inzicht in de onderdelen die tot de individuele verstrekkingen worden gerekend.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

22

De bijdrage voor Uitkeringen is te splitsen in Armoedevoorziening, Bewindvoering, Maatschappelijke participatie kinderen en Inkomensvoorziening. De bijdrage voor inkomensvoorziening is inclusief loonkostensubsidies. Armoede- en inkomensvoorziening per gemeente (bedragen x 1.000)

Begroting 2021 Baten

Lasten

Begroting 2021 (t/m BW2) Saldo

Baten

-565

-522

43

-245

-245

Lasten

Realisatie

Verschil begroot (t/m BW2) en realisatie

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

-553

-509

79

-539

-460

36

13

50

-257

-257

-276

-276

-

-19

-19

Maassluis - Armoedevoorziening

43

- Bewindvoering - Particpatie kinderen - Inkomensvoorziening

-275

-275

-10.971

-10.661

-555

-555

-376

-376

-

-1.250

-1.250

-103

-103

-376

-376

353

-12.715

-12.361

353

-15.150

-14.797

128

-1.578

-1.450

128

-1.343

-1.215

-869

-869

-1.063

-1.063

310

- LKS - TOZO* (incl. uitvoeringskosten) - Maatwerk** Subtotaal Maassluis

310

-275

-275

-12.063

-11.753

-241

-241

-

34

34

-11.494

-11.200

-16

569

553

-367

-367

-

9

9

-1.499

-1.499

-

-249

-249

-342

-342

-

34

34

374

-14.759

-14.385

20

392

412

248

-1.372

-1.125

120

-29

91

-1.016

-1.016

-

48

48

294

Vlaardingen - Armoedevoorziening - Bewindvoering - Particpatie kinderen

-638

-638

-33.948

-32.938

-1.324

-1.324

-909

-909

-694

-694

-

214

214

-

-2.567

-2.567

-3.327

-3.327

-

-760

-760

-473

-473

-1.132

-1.132

-1.119

-1.119

-

14

14

1.138

-38.830

-37.692

1.138

-44.592

-43.455

1.020

-44.800

-43.779

-117

-207

-324

100

-1.598

-1.498

101

-1.477

-1.376

74

-1.153

-1.079

-27

324

296

- Bewindvoering

-719

-719

-840

-840

-879

-879

-

-39

-39

- Particpatie kinderen

-662

-662

-662

-662

-574

-574

-

87

87

-33.925

-32.525

-37.889

-36.689

-35.302

-34.479

-377

2.587

2.211

-1.571

-1.571

-1.043

-1.043

-936

-936

-

107

107

-

-3.357

-3.357

-5.654

-5.654

-

-2.297

-2.297

-446

-446

-1.316

-1.316

-1.340

-1.340

-

-25

-25

1.500

-38.921

-37.421

1.301

-46.583

-45.282

-45.839

-44.942

-404

744

340

2.991

-90.465

-87.474

2.792

-106.326

- Inkomensvoorziening

1.010

- LKS - TOZO* (incl. uitvoeringskosten) - Maatwerk** Subtotaal Vlaardingen

1.010

-638

-638

-36.940

-35.930

773

-602

-602

-

36

36

-36.669

-35.896

-237

271

34

Schiedam - Armoedevoorziening

- Inkomensvoorziening

1.400

- LKS - TOZO* (incl. uitvoeringskosten) - Maatwerk** Subtotaal

1.200

823

897

Schiedam Totaal

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

-103.534 Accountants 2.291 -105.397 -501 929 Deloitte B.V.-103.106 Voor identificatiedoeleinden. * TOZO wordt net als Inkomensvoorziening afgerekend met de gemeenten. Behorend bij Meldpunt controleverklaring ** Incl. KOT en TONK d.d. 11 mei 2022.

428

23

Maatwerk Naast de algemene dekkingsmiddelen wordt er ook maatwerk geleverd. De gemeentelijke bijdragen voor maatwerk worden hieronder per onderwerp inzichtelijk gemaakt. Maatwerk per gemeente

Begroting 2021 Realisatie 2021

(bedragen x 1.000)

na wijziging

Saldo

Maassluis

Maatwerk per gemeente

Begroting 2021 Realisatie 2021

(bedragen x 1.000)

na wijziging

Saldo

Schiedam

Garantievoorwaarden

-94

-76

18

Garantievoorwaarden

-70

-47

23

Sociale kredieten

-9

-3

6

Sociale kredieten

-25

-14

11

Meldpunt KOT

-103

-329

-227

ID-banen

-233

-225

8

TONK

-101

-95

5

Peuterspeelzaal

-12

-12

0

Bijdrage Talent

-20

-20

0

AMIF-subsidieproject

0

-16

-16

Incidentele lasten Transitie hosting

-49

-49

0

Extra inzet armoedeplan

-30

-30

0

Meldpunt KOT

-375

-816

-441

TONK

-347

-357

-10

VIC hosting

-51

-51

0

Bijdrage Talent

-40

-40

0

Incidentele lasten Transitie hosting

-132

-132

0

Subtotaal

-1.316

-1.740

-425

Totaal maatwerk:

-2.823

-3.864

-1.041

Bedr.Voering Subtotaal

-376

-573

-198

Vlaardingen Garantievoorwaarden

-304

-288

16

Sociale kredieten

-48

-9

39

Briefadressen

-53

-53

0

Consulent maats.ontw.

-69

-69

0

Meldpunt KOT

-269

-739

-470

TONK

-231

-235

-4

Bijdrage Talent

-40

-40

0

Incidentele lasten Transitie hosting

-119

-119

0

-1.132

-1.551

-419

Bedr.Voering

Bedr.Voering Subtotaal

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

24

Balanspositie Per balansdatum stelt Stroomopwaarts saldoafstemmingen op die bevestigd worden door de deelnemende gemeenten. De saldi bestaan uit afrekeningen inkomens- en armoedevoorziening, Tozo en de TONK. De bijdrage kinderopvangtoeslagaffaire en de afrekening extra middelen Schuldhulpverlening. Verder de reguliere debiteurenpost voor maatwerk en overige facturen. Overige facturen betreffen facturen voor detachering van SW-medewerkers, leveringen door het Werkleerbedrijf en de facturen voor doorbelaste salarislasten. Tabel Vorderingen en schulden deelnemende gemeenten 31 december 2021 (bedragen x 1.000) Gemeente

Vorderingen

Schulden

Saldo

Maassluis

1.645

119

1.526

Vlaardingen

4.062

266

3.797

Schiedam

4.685

305

4.380

10.392

689

9.703

Totaal

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

25

Jaarverslag Programmaverantwoording De begroting en het jaarverslag zijn ingedeeld in vier programma’s: ‘Intake en preventie’, ‘Inkomensvoorziening’, ‘Ontwikkeling naar arbeid’ en ‘Werkleerbedrijf’. Ieder programma gaat in op wat er bereikt is, welke activiteiten daaraan bijdroegen en hoeveel het programma kostte, inclusief een analyse van de realisatie ten opzichte van de begroting 2021. Per programma is een indeling naar producten gemaakt. Per product is de stand van zaken per 31 december 2021 weergegeven.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

26

Programma Intake en Preventie

Baten € 1.977 Lasten -€ 8.270

Wat is er bereikt?

Saldo -€ 6.294

Ambitie 2021 Stroomopwaarts zorgt voor een tijdige informatievoorziening over het verloop van aanvragen en een tijdige afhandeling van de aanvraag. Inwoners die ondersteuning nodig hebben bij het aanvragen van regelingen voor inkomen, armoede en schuldhulp kunnen hiervoor op diverse plekken terecht. Stroomopwaarts zorgt voor tijdige informatievoorziening over het verloop van een aanvraag en combineert de uitkeringsintake met een brede uitvraag over zorg.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Programma Intake en Preventie Programma

27

In onderstaande tabel zijn de beoogde prestatiedoelstellingen van het programma opgenomen en de mate waarin de doelstellingen zijn bereikt. Prestatie

Indicator

Stand van zaken

Product

Voortgang

Doorlooptijd van de aanvraag levensonderhoud binnen vier weken

80%

72%

Intake en preventie

Begin 2021 werd 57% van de aanvragen levensonderhoud binnen vier weken afgehandeld. Dit hebben we ondanks de Coronamaatregelen weten te verhogen tot boven de 72%. In de tweede helft van 2021 hebben we een pilot gedraaid voor de financiële ontzorging van statushouders. De afhandeling van deze dossiers hebben langer geduurd dan de vier weken, voor de financiele ontzorging leveren externe partijen informatie aan en deze informatie moet sneller bij elkaar worden gebracht. De pilot wordt geëvalueerd en inmiddels zijn stappen gezet om dit proces sneller te laten verlopen. Stijging van het bereik schuldenproblematiek adviesgesprekken, coaching en

30%

75%

Intake en preventie

<37%

23%

Schuldhulpverlening

budgettraining Minder uitval bij schuldhulpverleningen

Wat is hiervoor gedaan? Intake en Preventie In 2021 zijn 2.496 aanmeldingen voor een uitkering ingediend, waarvan er 1.184 uitkeringen zijn toegekend. De instroom in de uitkering was in 2021 ongeveer gelijk aan het aantal van 2019 van voor de Covid-19 crisis. Sinds de Covid-19 crisis is Stroomopwaarts gestopt met het hanteren van de vier weken zoektermijn voor jongeren. De jongeren zijn zoveel mogelijk aangemeld bij Werkstroom voor een RWO (Re-integratie Werk Overeenkomst) en directe doorbemiddeling naar werk. Voor 69 jongeren is hiermee instroom in de uitkering voorkomen door het aanbieden van werk via Werstroom, onze samenwerking met Randstad. In totaal (jongeren en 27 plus) zijn door deze samenwerking 172 inwoners bemiddeld naar werk. 94% hiervan blijft duurzaam aan het werk. Schuldhulpverlening Het Rijk heeft extra gelden voor Schuldhulpverlening toegekend ter bestrijding van de gevolgen van Corona. De extra gelden zijn, na besluitvorming door de MVS gemeenteraden, ingezet voor de oprichting van een lokaal Schuldenlab MVS, het opzetten van collectief regelen van schulden en voor extra inzet op vroegsignalering. Vroegsignalering Met ingang van januari 2021 is de Wgs aangepast met een wijziging op de toegangsprocedure en de inzet op vroegsignalering. Voorheen werd een aanvraag pas in behandeling genomen wanneer een dossier compleet was.

Na aanmelding werd de informatiebijeenkomst bezocht maar het lukte burgers vaak niet om de aanvraag compleet te maken. In de loop van 2021 kregen gemeenten toegang tot verschillende gegevensbronnen op gebied van onder andere schulden en inkomen waardoor burgers minder bewijsstukken hoeven aan te leveren. De toegang tot

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Programma Intake en Preventie Programma

28

schuldhulpverlening is hierdoor laagdrempeliger geworden. De aanpassing van SUWI-wetgeving waarbij gemeenschappelijke regelingen toegang kunnen krijgen tot inkomensgegevens is vertraagd. Medio maart 2022 wordt implementatie van deze toegang verwacht. Met de door de gemeenteraden toegekende middelen kon extra inzet wordt gepleegd op de vroegsignalering. De signalen van achterstanden in de betaling van energie, water, zorgverzekering en huur betalingen worden gebruikt om burgers persoonlijk te benaderen voor het aanbieden van schuldhulpverlening. Naar aanleiding van de 3.879 ontvangen signalen zijn er 1.314 brieven verstuurd en 103 huisbezoeken afgelegd. Er zijn 50 betalingsregelingen getroffen en in totaal is aan 577 inwoners is een regulier aanbod schuldhulpverlening gedaan. Schuldenlab Op 30 november 2021 is het lokale Schuldenlab MVS officieel gelanceerd in het bijzijn van koningin Maxima. Het Schuldenlab MVS bestaat uit lokale publieke en private partijen, die zich in gezamenlijkheid inzetten voor een schuldenzorgvrij Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Bij aanvang bestond het Schuldenlab MVS uit 20 deelnemende partijen. Dit aantal kan toenemen in de loop van de tijd; geïnteresseerde partijen kunnen later aansluiten. Vanuit het Schuldenlab MVS is reeds gestart met de implementatie van de methodiek Collectief Schuldregelen.

Tevens wordt er bekeken of de Doorbraakmethode binnen de MVS-regio ingezet kan worden. Hiervoor worden gesprekken gevoerd met de verschillende betrokken partijen. Naast deze twee projecten zal het Schuldenlab MVS zich in 2022 gaan richten op de ontwikkeling van lokale projecten. Hierbij wordt bekeken welke knelpunten worden ervaren in de aanpak van schuldenproblematiek en op welke (innovatieve) manier deze kunnen worden aangepakt. Het Schuldenlab MVS biedt de mogelijkheid om hiermee te experimenteren. Meldpunt Kinderopvangtoeslagaffaire In januari 2021 is Stroomopwaarts, in opdracht van de MVS gemeenten, het Meldpunt Kinderopvangtoeslagaffaire gestart ter ondersteuning van ouders die (mogelijk) slachtoffer zijn geworden van de kinderopvangtoeslagenaffaire. Er zijn door de Belastingdienst 1236 gedupeerde ouders aangemeld bij Stroomopwaarts om te benaderen voor ondersteuning. Hiervan zijn 836 ouders bereikt middels telefonisch contact. 539 van deze ouders hebben aangegeven geen ondersteuning nodig te hebben en 297 ouders hebben ondersteuning ontvangen vanuit het meldpunt. Bij 400 ouders is het niet gelukt om hen telefonisch te bereiken. Vaak was dit omdat de contactgegevens niet klopten. Daar waar we adresgegevens konden achterhalen hebben we ouders een persoonlijke kaart gestuurd met het verzoek om zelf contact op te nemen met het meldpunt.

Eind december is het aantal consulenten op het meldpunt verminderd. De ouders worden niet meer in grote aantallen aangemeld en alle ouders die aangemeld zijn, zijn benaderd of geprobeerd te benaderen. In het 4e kwartaal is gestart met het kwijtschelden van gemeentelijke schulden en vanaf 5 januari 2022 wordt het loket geopend om publieke schulden over te nemen door de Belastingdienst.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Programma Intake en Preventie Programma

29

Wat heeft het programma Intake en Preventie gekost? Programma 1,

Primaire begroting 2021

Begroting 2021 na BW2

Intake en Preventie

Verschil begroot (t/m BW2) en realisatie

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Diagnose en assessment

-

-

-

-

-400

-400

13

-425

-412

13

-24

-11

- Werkstap

-

-

-

-

-400

-400

13

-425

-412

13

-24

-11

Preventie

53

-4.012

-3.959

53

-3.899

-3.846

53

-3.497

-3.444

0

402

403

-

-2.438

-2.438

-

-2.261

-2.261

-

-1.939

-1.939

-

322

322

53

-1.190

-1.137

53

-1.254

-1.201

53

-1.248

-1.196

-

6

6

- Formulierenbrigade

-

-384

-384

-

-384

-384

-

-310

-310

-

75

75

Schuldhulpverlening

82

-3.124

-3.042

829

-4.328

-3.499

847

-4.349

-3.502

18

-21

-3

- Schuldhulpverlening trajecten

82

-1.292

-1.210

82

-1.421

-1.339

26

-1.358

-1.331

-56

63

8

- Bewindvoering armoedevoorziening *

-

-1.833

-1.833

-

-2.160

-2.160

-

-2.171

-2.171

-

-11

-11

- Toeslagaffaire kinderopvang *

-

-

-

747

-747

-

1.884

-821

-

1.137

-73

-

134

-7.136

-7.001

882

-8.628

-7.746

1.977

-8.270

-6.294

1.095

357

1.452

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

134

-7.136

-7.001

882

-8.628

-7.746

1.977

-8.270

-6.294

1.095

357

1.452

- Poort - Preventie schuldhulpverlening

Totaal baten en lasten: Reservemutaties Geraamd resultaat: *

Realisatie t/m 31 december 2021

Betreft openeinderegelingen die op basis van realisatie met de gemeente wordt verrekend.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Programma Intake en Preventie Programma

30

Analyse afwijkingen begroting na wijziging en realisatie Programma Intake en preventie (voordeel van € 1.452)

Baat of Last

Omschrijving (bedragen x € 1.000)

(B/L)

Poort

Baten

Lasten

L

322

L

75

De instroom van bemiddelbare cliënten is lager geweest dan eerder gevreesd, waardoor het beroep op de trajecten van Werkstroom lager uitpakte dan verwacht. Daarnaast koos een substantieel aantal jongeren in september alsnog voor het volgen van een opleiding. De extra gelden die vanuit de decembercirculaire 2020 beschikbaar zijn gesteld voor de poort zijn nog niet besteed. Formulierenbrigade Er is een voordeel op de Formulierenbrigade doordat tijdens de coronacrisis er minder mensen benodigd waren aan de balies. Hierdoor zijn er minder nieuwe brigadiers ingestroomd. Schuldhulpverlening trajecten

B/L

-56

63

Toeslagaffaire kinderopvang

B/L

1.137

-73

B/L

13

-29

1.095

357

De toeslagenaffaire is een nieuwe tijdelijke taak, waardoor de opgenomen begrotingswijziging niet toereikend bleek te zijn. De normbedragen voor de uitvoeringskosten van de kinderopvangtoeslagaffaire zijn in 2021 gekoppeld aan de aanvragen en leiden tot een bate in de jaarrekening. Overige afwijkingen Totaal Programma Intake en preventie

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Programma Intake en Preventie Programma

31

Programma Inkomensondersteuning

Baten € 4.548 Lasten -€ 104.322

Wat is er bereikt?

Saldo -€ 99.774

Ambitie 2021 Inkomen uit werk is de beste inkomensvoorziening. We zetten in op beperking van de uitkeringsduur en inzet van parttime werk. Hiermee wordt actief bijgedragen aan de samenleving en blijven de uitkeringslasten beperkt. Stroomopwaarts wil dat zoveel mogelijk kinderen gebruikmaken van de regelingen voor sport en cultuur en van de leermiddelen.

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Programma Inkomensondersteuning Programma

32

In onderstaande tabel zijn de beoogde prestatiedoelstellingen van het programma opgenomen en is aangegeven in welke mate de doelstellingen zijn bereikt. Prestatie

Indicator

Stand van zaken

Product

Voortgang

Ontwikkeling aantal uitkeringsgerechtigden

< 5.693

5.422

Inkomensvoorziening

Een hoger bereik van de kindregelingen

42%

33%

Inkomensvoorziening

Stichting Leergeld loopt gelijk met de aanvragen van vorig jaar en met de begroting. Het Jeugdfonds Sport & Cultuur loopt erg achter met de aanvragen. Dit heeft te maken met de langdurige maatregelen rondom Covid-19. De achterstand is vergelijkbaar met vorig jaar. Er is vanaf juni een lichte stijging van het aantal aanvragen te zien geweest.

Wat is hiervoor gedaan? Armoedevoorziening TONK (Tijdelijke Ondersteuning Noodzakelijke Kosten) De TONK is door het kabinet vanaf 1 januari 2021, als aanvullende regeling, in het leven geroepen. Het doel was ondernemers te ondersteunen in de betaling van hun noodzakelijke woonkosten nadat zij geconfronteerd werden met een aanzienlijke inkomensterugval door de Covid-19 maatregelen. Het aantal aanvragen viel zowel binnen de SOW-gemeenten als landelijk tegen. De regeling is naar aanleiding van de tegenvallende aanvragen en de verlenging van de Covid-19 maatregelen bij beleidswijziging van 2 juli 2021 met terugwerkende kracht gewijzigd op de volgende punten: - Verlenging van 1 juli 2021 tot 1 oktober 2021 - Afschaffen vermogenstoets - Buiten beschouwing te laten inkomen verhoogd naar 130% - Aanvraagperiode verlengd tot 1 november 2021. Alle ingediende aanvragen zijn opnieuw beoordeeld en getoetst aan de gewijzigde beleidsregels. Dit heeft geleid tot nieuwe en hogere toekenningen. Wederom was er ondanks onze extra communicatie en promotie een beperkte animo voor de regeling in de periode van 1 juli 2021 tot 1 oktober 2021. Dit kwam overeen met het landelijke beeld. De TONK is door het kabinet dan ook niet verder verlengd na 1 oktober 2021. Er zijn uiteindelijk over de gehele TONK-periode 328 unieke aanvragen verwerkt.

Maatschappelijke participatie kinderen In totaal zijn er 15.122 verstrekkingen gedaan aan kinderen vanuit Stichting Leergeld. Het gaat om verstrekkingen van laptops, fietsen, computers kindpassen en schoolspullenpassen. In totaal zijn 4.218 kinderen geholpen. Hiermee is ruim 80% van de kinderen in armoede bereikt. Voor de regelingen sport en cultuur zijn 1.674 kinderen bereikt. Een stuk minder dan onze doelstelling. Door de Covid-19 maatregelen waren de verenigingen een groot deel van het jaar gesloten. Om het bereik te vergroten zijn in 2021 diverse stappen gezet, waaronder een grootschalige lokale campagne met het Jeugdfonds Sport & Cultuur. Deze campagne in het derde kwartaal van 2021, gericht het primair en voortgezet onderwijs, leverde twee prachtige persmomenten op waardoor er meer naamsbekendheid aan deze kindregeling is gegeven. Daarnaast zijn er, mede naar aanleiding van

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Deloitte Accountants B.V. Voor identificatiedoeleinden. Behorend bij controleverklaring d.d. 11 mei 2022.

Programma Inkomensondersteuning Programma

33

het rapport van de Kinderombudsman, aanpassingen doorgevoerd in de samenwerking met Stichting Leergeld en het Jeugdfonds Sport & Cultuur zijn er stappen gezet voor de vindbaarheid van de diverse regelingen op de website van Stroomopwaarts en de drie gemeenten. Helaas bleef een toename in het aantal aanmeldingen uit. Door de stagnatie op het aanmeldingen bleef er aan het einde van het jaar een flinke onderbenutting over. We zijn van mening dat deze ten goede moet blijven komen aan de kinderen in armoede. Om deze reden zijn er met een eenmalige actie in de feestmaand december bijna 4.200 cadeaukaarten á € 50,- verstrekt aan kinderen die opgroeien in armoede. Hierbij hebben we gebruik gemaakt van het netwerk van Stichting Leergeld. Zij hebben, ondanks de Covid-19 maatregelen, namelijk nog steeds een hoog bereik. Inkomensvoorziening Inkomensvoorziening Het aantal uitkeringsgerechtigden is in het begin van het jaar gestegen naar 5.544 en daarna is er een gestage daling ingezet naar 5.357 uitkeringen eind december. Deze daling is sneller gegaan dan verwacht en halverwege het jaar zijn de ramingen bijgesteld. Er zijn 1.314 cliënten uitgestroomd uit de uitkering. 509 van hen zijn uitgestroomd naar werk. Daarnaast zijn er 44 jongeren uitgestroomd naar een opleiding.

Uitvoering Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo) De Tijdelijke overbruggingsregeling zelfstandig ondernemers (Tozo) is een van de maatregelen van het kabinet om ondernemers te ondersteunen tijdens de Covid-19 crisis. De Tozo is een aantal keren verlengd in 2020 en 2021 (Tozo 1 tot en met 5), zij het onder veranderende voorwaarden (bijvoorbeeld ten aanzien van het huishoudinkomen). De Tozo is per 1 oktober gestopt. Wel is er sinds 1 oktober een versoepeling voor de regeling Bijstand voor zelfstandigen (BBZ). In 2021 zijn de volgende aantallen Tozo-uitkeringen voor levensonderhoud verstrekt. Maassluis

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11513187/1