CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage Voorlopige Jaarstukken 2025 ROGPlus

Overige evenementen 6 mei 2026, gemeente SchiedamBij agendapunt: Kaderbrieven Stroomopwaarts GRJR ROGPlus27.834 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Voorlopige Jaarstukken 2025

Versie 1.0

Status: Maassluis, april 2026

Definitief

Vertrouwelijkheid: Opgesteld door: Frank Rost, Manager Bedrijfsvoering

Openbaar

Voorwoord Hierbij presenteren wij u de jaarstukken 2025 van het Openbaar Lichaam Rogplus (Rogplus). In het boekjaar 2025 bedroegen de begrote lasten van de drie deelnemende gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam (MVS) € 161,2 miljoen. Ten opzichte van de begroting is 96,8% besteed. Daarmee zijn we binnen de begroting gebleven. Een nadere uitleg van alle eerder begrote en gerealiseerde kosten en baten per onderdeel treft u verderop in dit verslag aan. We geven hierbij telkens een korte toelichting. Rogplus wil een bijdrage leveren aan de kwaliteit van leven van de inwoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Vooral wanneer zij kwetsbaar zijn en ondersteuning nodig hebben. Kansrijk opgroeien en vitaal ouder worden. We helpen mensen op verschillende manieren om mee te blijven doen in hun buurt. Bijvoorbeeld door begeleiding bij dagelijkse activiteiten, dagbesteding en sociale contacten. We noemen dat ‘Meedoen in de Stad’. Via onze partner Mevis richten we ons ook op het welzijn en de ontwikkeling van jongeren. We investeren in hulp dicht bij die jongeren, bijvoorbeeld op school via jeugdprofessionals op school (JOS) of bij de eigen huisarts via jeugdprofessionals in de praktijk (JIP). We helpen deze jongeren en we voorkomen de inzet van intensieve, langdurige en kostbare gespecialiseerde jeugdhulp.

Rogplus heeft kwaliteit hoog in het vaandel staan en voert regelmatig kwaliteits- en doelmatigheidsonderzoeken uit bij haar zorgaanbieders en ketenpartners. Maar ook de medewerkers van Rogplus werken blijvend aan hun kennis en ontwikkeling. Speciaal daarvoor heeft Rogplus haar eigen academie gebouwd, de ‘PlusRoute’, een online leeromgeving waarin tientallen e-learning modules, webinars en instructievideo’s zijn opgenomen. Wij danken de colleges en de gemeenteraden voor hun steun en vertrouwen in het afgelopen jaar. We bouwen graag samen verder aan goede voorzieningen voor de inwoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam.

Namens het bestuur:

Namens de directie:

Martijn Kroon Voorzitter Algemeen en Dagelijks Bestuur

Ed Magnée Directeur a.i.

Che Jansen Adjunct-directeur

2

Inhoudsopgave Voorwoord......................................................................................................... 2 1

Inleiding..................................................................................................... 6

JAARVERSLAG ................................................................................................ 8 2

Programmaverantwoording ....................................................................... 8 2.1

Missie en visie ........................................................................................................... 8

2.2

Doelstellingen, taken en verantwoordelijkheden ...................................................... 9

2.3

Programma Wmo .................................................................................................... 10

2.3.1

Doelstellingen en maatschappelijke effecten .................................................... 10

2.3.2

Gerealiseerde baten en lasten ........................................................................... 10

2.3.3

Ontwikkelingen ................................................................................................... 11

2.4

Programma Beschermd Wonen ............................................................................. 14

2.4.1

Doelstellingen en maatschappelijke effecten .................................................... 14

2.4.2

Gerealiseerde baten en lasten ........................................................................... 14

2.4.3

Ontwikkelingen ................................................................................................... 14

2.5

Programma Jeugdhulp............................................................................................ 15

2.5.1

Doelstellingen en maatschappelijke effecten .................................................... 15

2.5.2

Gerealiseerde baten en lasten ........................................................................... 16

2.5.3.

Ontwikkelingen ................................................................................................... 16

2.6

Programma Overhead ............................................................................................ 22

2.6.1. Doelstellingen en maatschappelijke effecten ........................................................ 22 2.6.2

Gerealiseerde baten en lasten ........................................................................... 22

2.6.3

Ontwikkelingen ................................................................................................... 22

2.7

Algemene dekkingsmiddelen .................................................................................. 23

3

3

Paragrafen .............................................................................................. 24 3.1

Weerstandsvermogen en risicobeheersing ............................................................ 24

3.1.1

Risicoanalyse ..................................................................................................... 24

3.1.2

Financiële kengetallen ....................................................................................... 26

3.2

Financiering ............................................................................................................. 27

3.3

Bedrijfsvoering ........................................................................................................ 28

3.3.1 Kengetallen Wmo .................................................................................................... 28 3.3.2

Kengetallen Jeugdhulp ...................................................................................... 33

3.3.3

Klachten en bemiddelingen................................................................................ 34

3.3.4

Kwaliteitszorg ..................................................................................................... 37

3.3.5

Personeel en organisatie ................................................................................... 38

3.3.6

Informatisering en automatisering ..................................................................... 40

3.3.7

Informatiebeveiliging en privacy ........................................................................ 41

3.3.8

Financieel beheer............................................................................................... 42

3.3.9

Toelichting rechtmatigheidsverklaring ............................................................... 42

3.3.10

Nadere toelichting rechtmatigheid jeugdhulpopdracht ...................................... 44

JAARREKENING ............................................................................................ 47 4

Balans ..................................................................................................... 47

5

Overzicht van baten en lasten ................................................................. 48 5.1

Uitgangspunten ....................................................................................................... 48

5.2

Totaaloverzicht ........................................................................................................ 49

5.3

Doorberekening gemeenten ................................................................................... 52

5.4

Onvoorzien .............................................................................................................. 54

5.5

Incidentele baten en lasten ..................................................................................... 54

6

Toelichtingen ........................................................................................... 55 6.1

Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling ............................................... 55

6.2

Toelichting balans ................................................................................................... 57

4

6.2.1

Vaste activa ........................................................................................................ 57

6.2.2

Vlottende activa.................................................................................................. 58

6.2.3

Vlottende passiva ............................................................................................... 59

6.2.4

Niet uit de balans blijkende verplichtingen ........................................................ 59

6.2.5

EMU-saldo.......................................................................................................... 60

6.3

Toelichting overzicht baten en lasten ..................................................................... 61

6.3.1

Programma Wmo ............................................................................................... 61

6.3.2

Programma Beschermd Wonen......................................................................... 67

6.3.3

Programma Jeugdhulp ....................................................................................... 68

6.3.4

Programma Overhead ....................................................................................... 70

7.

Rechtmatigheidsverklaring ...................................................................... 72

8

Wet Normering Topinkomens ................................................................. 74 8.1

Bezoldiging topfunctionarissen ............................................................................... 74

8.2

Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT ...................................... 75

BIJLAGEN ....................................................................................................... 76 9

Bijlagen bij de jaarrekening ..................................................................... 76 9.1

Controleverklaring ................................................................................................... 76

9.2

Begrotingswijziging ................................................................................................. 77

9.3

Specificatie kosten en baten ................................................................................... 79

9.3.1

Totaal ................................................................................................................. 79

9.3.2

Maassluis ........................................................................................................... 81

9.3.3

Vlaardingen ........................................................................................................ 83

9.3.4

Schiedam ........................................................................................................... 85

10

Bijlage bij het jaarverslag ........................................................................ 87

10.1 Samenstelling bestuur en commissies ................................................................... 87

5

1

Inleiding

Deze jaarstukken zijn gebaseerd op het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV). Het BBV is bedoeld om de transparantie en daarmee het democratisch proces bij gemeenten en provincies te bevorderen. De in het BBV opgenomen paragrafen lokale heffingen, grondbeleid, onderhoud kapitaalgoederen en verbonden partijen zijn niet van toepassing voor Rogplus en zijn dan ook niet opgenomen in het jaarverslag. Rogplus voerde in 2025 de aan haar gedelegeerde taken in het kader van de Wet maatschappelijke ondersteuning (waaronder Beschermd Wonen) en de Jeugdwet (inclusief jeugdhulpvervoer) voor de deelnemers aan de Gemeenschappelijke Regeling Openbaar Lichaam Rogplus uit: de gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam (hierna MVS-gemeenten). Daarnaast voert Rogplus taken uit die door de drie gemeenten specifiek zijn opgedragen aan het openbaar lichaam zoals de regeling ‘Tegemoetkoming meerkosten’, de backofficetaken voor het leerlingenvervoer en applicatiebeheer van het cliëntvolgsysteem Rondom voor de wijkteams. De inkomsten bestaan uit bijdragen in de kosten (hierna: eigen bijdragen) voor verschillende Wmo-voorzieningen, bijdragen van cliënten voor vervoer met het Wmovervoer (ievo), bijdragen aan de Aanvullende Algemene Voorziening Schoon Huis, een bijdrage van Mevis voor door Rogplus geleverde diensten, rente-inkomsten en bijdragen van de drie MVS-gemeenten.

De gemeentelijke bijdrage is het verschil tussen de uitgaven en de overige inkomsten van Rogplus. Rogplus heeft hierom per definitie een sluitende begroting. De primaire begroting voor 2025 van Rogplus is medio 2024 vastgesteld. Op basis van voortschrijdend inzicht is de begroting twee keer gewijzigd. In het tweede kwartaal van 2025 is de eerste begrotingswijziging doorgevoerd. Daarmee speelde Rogplus in op (toen) actuele inzichten in de prijsontwikkeling en het gebruik van Wmo-voorzieningen en Jeugdhulp. De tweede begrotingswijziging is, mede op aanwijzing van de provincie ZuidHolland in haar rol als toezichthouder, doorgevoerd in het laatste kwartaal van 2025. Ten opzichte van de tweede gewijzigde begroting 2025 kent Rogplus een onderschrijding van € 1.360.160 op de begrote lasten voor het programma Wmo, een onderschrijding van € 17.181 op het programma Beschermd Wonen, een onderschrijding van € 3.629.486 op het programma Jeugdhulp en een onderschrijding van € 281.138 op het programma Overhead. De inkomsten uit bijdragen van cliënten en de overige inkomsten vallen samen € 148.404 lager uit dan begroot. Het verschil tussen de lasten en de baten uit bijdragen van cliënten wordt door de gemeenten bijgedragen. Ten opzichte van de begroting vallen de bijdragen van de drie gemeenten in totaal € 5.139.562 lager uit.

De bijdrage van Maassluis is € 562.357 lager dan begroot, voor Vlaardingen (centrumgemeente voor Beschermd Wonen) is dit € 2.206.832 en voor Schiedam € 2.370.373.

6

Het jaarresultaat in de definitieve jaarstukken kan afwijken ten opzichte van de voorlopige jaarstukken. Ten opzichte van de voorlopige jaarstukken worden de volgende onzekerheden voorzien: + De zorgaanbieders Wmo leveren eind maart de definitieve opgave op van de in 2025 geleverde zorg. De omvang van de zorg, zoals opgenomen in de door de aanbieders op te leveren productieverantwoordingen, moet door Rogplus worden geconsolideerd in de definitieve jaarcijfers. + Mevis is nog bezig met het vaststellen van haar jaarcijfers. Rogplus baseert in deze voorlopige jaarstukken de omvang van de bijdrage aan Mevis op een in december door Mevis afgegeven jaareindeverwachting. De definitieve bijdrage aan Mevis moet aansluiten op de definitieve jaarcijfers van Mevis en kan daarom nog wijzigen. + In juni levert de Sociale Verzekeringsbank (SVB) de definitieve opgave op van de besteding van pgb-budgetten. Ook deze opgave wordt door Rogplus geconsolideerd in de jaarcijfers. + Voor de regeling tegemoetkoming meerkosten kunnen tot en met april 2026 nog aanvragen in worden gediend die betrekking hebben op 2025. In de definitieve jaarcijfers wordt een herberekening gedaan van de uitgaven.

Conform de bepalingen en afspraken van de gemeenschappelijke regeling wordt het resultaat op de gemeentelijke bijdrage over 2025 na vaststelling van de definitieve jaarstukken 2025 door Rogplus verrekend met de gemeentelijke voorschotten. In hoofdstuk 7 worden per onderdeel de verschillen tussen begroting en jaarrekening toegelicht.

7

JAARVERSLAG 2

Programmaverantwoording

2.1

Missie en visie

Missie We stellen inwoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam in staat zo zelfstandig mogelijk te worden en te blijven. Bij Rogplus vinden we het belangrijk dat iedereen mee kan doen in de samenleving. Daarvoor zijn gezondheid, mensen ontmoeten en doen waar je gelukkig van wordt belangrijk. Door ziekte of beperking is dit niet voor iedereen vanzelfsprekend. Voor deze mensen staan we klaar met advies en ondersteuning. Samen zoeken we naar een passende oplossing. Daarbij maken we gebruik van de veerkracht van mensen en de kracht van hun omgeving.

Visie We zorgen dat goede ondersteuning beschikbaar en betaalbaar blijft. Bij Rogplus willen we ervoor zorgen dat kwetsbare inwoners ook in de toekomst de ondersteuning krijgen die ze nodig hebben. Door de vergrijzing, stijgende zorgvraag, oplopende kosten en krapte op de arbeidsmarkt staat de zorg onder druk. Als samenleving staan we dus voor een grote uitdaging. Met onze kennis en ervaring kunnen we een belangrijke bijdrage leveren aan een oplossing. Door samen te werken, te vernieuwen, in te zetten op preventie en soms ook lastige keuzes te maken, houden we goede ondersteuning beschikbaar en betaalbaar. In het strategisch plan 2025 -2029 heeft Rogplus naast bovenstaande missie en visie haar ambities voor de komende jaren vastgelegd in de vorm van ontwikkellijnen. De wijze waarop we onze missie, visie en ambities willen gaan behalen hebben we vertaald naar onze principes. De ontwikkellijnen en onze principes zijn onderdeel van het strategisch plan 2025-2029.

8

2.2

Doelstellingen, taken en verantwoordelijkheden

Rogplus is een gemeenschappelijke regeling van de gemeenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam. Deze regeling is door de colleges getroffen voor een kwalitatief hoogwaardige, effectieve en efficiënte uitvoering van in ieder geval de voorzieningen van de Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 en de Jeugdwet, dan wel voor andere taken in het sociaal domein die de colleges, met instemming van de raden, delegeren aan Rogplus. De colleges hebben de volgende taken gedelegeerd naar Rogplus: + Indicatiestelling voor maatwerkvoorzieningen Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 en de toegang tot algemene voorzieningen vallend onder genoemde wet, met uitzondering van maatschappelijke opvang; + Het nemen van besluiten over voorzieningen jeugdhulp in het kader van de Jeugdwet; + Inkoop maatwerkvoorzieningen Wet maatschappelijke ondersteuning 2015 en alle vormen van jeugdhulp zonder het Landelijk Transitie Arrangement (LTA), Gecertificeerde instellingen en Veilig Thuis; + Het contractmanagement voor bovengenoemde voorzieningen; + Het informatiemanagement voor bovengenoemde voorzieningen.

9

2.3

Programma Wmo

2.3.1

Doelstellingen en maatschappelijke effecten

Het doel van de Wmo is om ervoor te zorgen dat inwoners zo lang mogelijk zelfstandig kunnen blijven wonen en mee kunnen doen aan de maatschappij. Als inwoners dat niet meer op eigen kracht of met behulp van vrienden en familie niet lukt, dan kunnen zij vanuit de Wmo ondersteuning krijgen om hen hierbij te helpen. Rogplus organiseert deze ondersteuning in de vorm van zogeheten maatwerkvoorzieningen zoals vervoersvoorzieningen, rolvoorzieningen, woonvoorzieningen, hulp bij het huishouden, individuele begeleiding bij sociaal en persoonlijk functioneren, dagbesteding en de regeling tegemoetkoming meerkosten. De baten en lasten voor deze voorzieningen worden verantwoord in het programma Wmo.

2.3.2 Baten/

Gerealiseerde baten en lasten Taakveld BBV

Begrotingsonderdeel

Werkelijk

Begroot

Begroot

Werkelijk

2024

Primair 2025

2e wijziging 2025

2025

182.007

193.200

193.200

195.252

182.007

193.200

193.200

195.252

480.592

486.700

486.700

517.023

480.592

486.700

486.700

517.023

Vervoerskosten

5.290.475

6.131.200

5.183.500

5.140.129

Scootmobielen en rolvoorzieningen

4.131.424

4.774.900

4.113.900

4.094.001

Woonvoorzieningen

2.559.188

2.113.300

2.574.800

2.514.963

11.981.087

13.019.400

11.872.200

11.749.093

23.911.507

25.127.900

26.528.700

25.929.639

23.911.507

25.127.900

26.528.700

25.929.639

Meedoen in de Stad

11.384.371

12.540.000

13.081.000

13.150.582

Ondersteuning bij bijzondere woonvormen

2.484.248

2.429.600

2.464.800

2.489.795

Tegemoetkoming meerkosten

460.800

422.600

462.400

528.300

Projecten en innovatie

678.699

729.900

729.900

549.028

0

210.400

217.900

0

15.008.118

16.332.500

16.956.000

16.717.704

Lasten Lasten

6.1 Samenkracht en burgerparticipatie

Preventie

Totaal 6.1 Samenkracht en burgerparticipatie 6.21 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Wmo

Preventie

Totaal 6.21 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Wmo 6.60 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)

Totaal 6.60 Hulpmiddelen en diensten (Wmo) 6.711 Huishoudelijke hulp (Wmo)

Schoon Huis

Totaal 6.711 Huishoudelijke hulp (Wmo) 6.714 Overige maatwerkarrangementen (Wmo)

Preventie Totaal 6.714 Overige maatwerkarrangementen (Wmo) 6.791 PGB Wmo

Schoon Huis

137.000

138.800

154.500

143.140

Meedoen in de Stad

1.593.730

1.932.000

1.717.900

1.523.889

1.730.730

2.070.800

1.872.400

1.667.029

4.032.332

4.597.900

4.597.900

4.371.200

4.032.332

4.597.900

4.597.900

4.371.200

57.326.372

61.828.400

62.507.100

61.146.940

-55.093.862

-59.537.300

-59.950.300

-58.620.038

-55.093.862

-59.537.300

-59.950.300

-58.620.038

-728.356

-835.700

-966.500

-943.541

-728.356

-835.700

-966.500

-943.541

-961.388

-931.200

-1.011.400

-1.044.046

-961.388

-931.200

-1.011.400

-1.044.046

-542.766

-524.200

-578.900

-539.315

-542.766

-524.200

-578.900

-539.315

-57.326.372

-61.828.400

-62.507.100

-61.146.940

0

0

0

0

Totaal 6.791 PGB Wmo 6.91 Coördinatie en beleid Wmo

Overhead Wmo

Totaal 6.91 Coördinatie en beleid Wmo Totaal Lasten Baten

0.8 Overige baten en lasten

Inkomsten Wmo

Totaal 0.8 Overige baten en lasten 6.60 Hulpmiddelen en diensten (Wmo)

Inkomsten Wmo

Totaal 6.60 Hulpmiddelen en diensten (Wmo) 6.711 Huishoudelijke hulp (Wmo)

Inkomsten Wmo

Totaal 6.711 Huishoudelijke hulp (Wmo) 6.714 Overige maatwerkarrangementen (Wmo) Totaal 6.714 Overige maatwerkarrangementen (Wmo) Totaal Baten Eindtotaal

Inkomsten Wmo

10

2.3.3

Ontwikkelingen

Meldingen Het afgelopen jaar hebben 5.937 inwoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam een of meerdere meldingen voor maatschappelijke ondersteuning gedaan. 2024 2025 Clienten Meldingen Clienten Meldingen Maassluis 1225 1547 1088 1350 Vlaardingen 2575 3261 2452 3074 Schiedam 2472 3175 2397 3032 Totaal 6272 7983 5937 7456

Deze inwoners hebben we gemiddeld binnen 5 weken kunnen spreken en binnen 6 weken kunnen informeren over de uitkomst van het onderzoek. De wettelijke termijn is vastgesteld op 6 weken. Natuurlijk houden we daarbij ook rekening met de ernst van de situatie: in spoedeisende gevallen wordt bijvoorbeeld het onderzoek binnen een dag uitgevoerd. Om inwoners nog beter te kunnen helpen, hebben we het afgelopen jaar de processen en werkwijzen verder geoptimaliseerd en vereenvoudigd. We verwachten dat dit komend jaar leidt tot (nog) kortere doorlooptijden. Ten opzichte van 2024 zien we het aantal meldingen in 2025 afnemen. Dat is een gevolg van meerdere oorzaken, zoals bijvoorbeeld: •

•

Sinds een aantal jaar worden indicaties langdurig afgegeven als iemand een levenslange ondersteuningsbehoefte heeft. Hierdoor hoeven inwoners niet steeds een verlenging van hun indicatie aan te vragen. Na de invoering van het abonnementstarief was er sprake van een sterke stijging in het aantal meldingen, vooral voor huishoudelijke ondersteuning. Deze stijging is de afgelopen jaren afgevlakt.

In de paragraaf Bedrijfsvoering is onder Kengetallen meer informatie beschikbaar over de ontwikkeling van de aantallen meldingen, cliënten en voorzieningen.

Deelscootmobiel Nederlanders worden steeds ouder en blijven langer zelfstandig thuis wonen. Als gevolg hiervan neemt het aantal scootmobielen de afgelopen jaren toe. Vooral in wooncomplexen leidt dit tot stallingsproblemen. Bergingen zijn vaak niet toegankelijk voor een scootmobiel en vanwege veiligheid is het op veel plekken niet mogelijk en toegestaan om een scootmobiel in een algemene ruimte of op een galerij te plaatsen. Om dit probleem op te lossen, is Rogplus in 2023 een pilot gestart met een deelscootmobiel. Deelscootmobielen dragen bovendien bij aan het doelmatig inzetten van middelen. Inmiddels is de pilot deelscootmobiel afgerond en geïmplementeerd in de reguliere werkwijze.

11

Afgelopen jaar is op drie nieuwe locaties in Vlaardingen een deelscootmobiel gerealiseerd en daarmee komt het totaal op zeven locaties. Ook in Schiedam zijn de eerste twee locaties gerealiseerd en in Maassluis worden de eerste twee locaties begin 2026 opgeleverd. Hiermee hebben we weer een flinke stap gezet om mensen met een beperking op een goede, efficiënte en duurzame manier mobiel te houden. In 2025 is inmiddels de 1000ste reservering gemaakt voor een deelscootmobiel.

Aanbesteding hulpmiddelen Medio 2025 liepen de contracten af voor de levering van hulpmiddelen zoals scootmobielen en rolstoelen. Eind 2024 en begin 2025 hebben we daarom een aanbestedingsprocedure doorlopen om nieuwe contracten af te sluiten. We zijn blij dat we de samenwerking met een vertrouwde partner als Medipoint kunnen voortzetten en met Kersten Hulpmiddelen een nieuwe partner kunnen verwelkomen. En vanuit financieel oogpunt zijn de contracten ook gunstiger. Dat helpt om de zorg beschikbaar en betaalbaar te houden.

Vervoer De gemeenten en Rogplus werken samen om het doelgroepenvervoer beschikbaar te houden voor inwoners die dat echt nodig hebben. Om dit te realiseren is een plan van aanpak doelgroepenvervoer in 2022 opgesteld, vastgesteld in de gemeenteraden. Een onderdeel van dit plan is om via het vervoerloket een passend reisadvies te verstrekken aan ievo-gebruikers. Dit kan Indien mogelijk een alternatief voor ievo zijn bijvoorbeeld om gebruik te maken van het reguliere OV of met Argos Mobiel. Afgelopen jaar is het vervoerloket daarom gestart met het verstrekken van alternatieve reisadviezen als cliënten een rit met ievo boeken. Daarnaast wordt met cliënten besproken of Argos Mobiel een goed alternatief kan zijn voor hun rit. Hoewel de gedachte achter deze werkwijze goed is, zijn de resultaten tot nu toe beperkt. Daarom wordt met de gemeentelijke werkgroep nagedacht over mogelijkheden om hier een impuls aan te geven.

Powerful Ageing In 2022 is Rogplus samen met HRC gestart met een pilot ‘Powerful ageing'. Het doel van Powerful Ageing is om senioren met een specifiek trainingsprogramma te helpen langer zelfstandig te blijven. We helpen hen met het zo lang mogelijk zelf blijven uitvoeren van alledaagse taken zoals het huishouden in plaats van deze taken over te nemen. Hoewel het aantal deelnemers tot nu toe beperkt is, zijn de ervaringen met Powerful Ageing positief. Het concept sluit bovendien goed aan bij de visies van de gemeenten over bewegen en vitaal ouder worden. Samen met de gemeenten is daarom onderzocht op welke manier Powerful Ageing effectiever kan worden ingezet. We zijn ons bewust van de maatschappelijke impact van zo’n keuze en daarom worden de gemeenteraden hierbij betrokken. We verwachten in 2026 meer duidelijkheid te hebben over de toekomst.

12

Logeerzorg Mantelzorg is onmisbaar voor mensen die hulp nodig hebben. Het stelt hen in staat om langer in een vertrouwde thuisomgeving te wonen, zelfstandigheid te behouden en persoonlijke aandacht te krijgen. Bovendien ontlast mantelzorg de formele zorg. Door de vergrijzing neemt de druk op mantelzorgers echter toe. Daarom is het belangrijk dat zij voldoende ondersteunt en ontlast worden. Dit kan bijvoorbeeld door hen af en toe de zorg uit handen te nemen door logeerzorg voor de mantelverzorgde. In de praktijk was het aanbod van logeerzorg echter te beperkt en sloot het niet voldoende aan op de behoeften en verwachtingen. We zijn daarom blij dat we afgelopen jaar samen met Zonnehuisgroep Vlaardingen een logeerunit op één van haar locaties hebben kunnen realiseren. Daarmee hebben we nu ook lokaal voldoende en passend aanbod.

Indicatiestelling leerlingenvervoer Als een kind niet zelfstandig naar school kan, bijvoorbeeld door ziekte, een handicap of gedragsproblemen, kan gebruik worden gemaakt van leerlingenvervoer. Hiervoor kan een aanvraag worden gedaan bij Rogplus. Ook voor kinderen is het echter belangrijk om zo zelfstandig mogelijk te (leren) zijn. Sinds afgelopen jaar behandelen de Wmo-consulenten daarom deze aanvragen. Vanuit hun kennis en ervaring kunnen zij goed beoordelen welke ondersteuning het meest passend is. Dat kan leerlingenvervoer zijn, maar ook een training om te leren deelnemen aan het verkeer of met het OV te reizen. Op deze manier ondersteunen we kinderen zo goed mogelijk bij hun ontwikkeling en zelfredzaamheid.

Personeel Als Rogplus vinden we het belangrijk om mensen snel en goed te kunnen helpen. Dat kan alleen als we voldoende medewerkers hebben met de juiste kennis en ervaring. Daarom investeren we veel in het aantrekken, behouden en ontwikkelen van medewerkers. Dit is ondanks de krapte op de arbeidsmarkt goed gelukt. Onze medewerkers staan komend jaar weer klaar voor de inwoners van Maassluis, Vlaardingen en Schiedam.

Verbetering dienstverlening Rogplus vindt het belangrijk om haar dienstverlening continu te evalueren en verbeteren. Daarom hebben we afgelopen jaar het Lean-traject gecontinueerd om de wachttijden voor inwoners te verkorten en tegelijkertijd de efficiency van de organisatie te verbeteren. Lean is een systematische aanpak om activiteiten, die geen waarde toevoegen voor de klant, te verminderen. Hierbij gaat het niet alleen om het efficiënter maken van processen, maar ook om het betrekken van werknemers bij dit verbeterproces. Daarnaast hebben we de onderzoeksverslagen, die cliënten ontvangen, verbeterd om ervoor te zorgen dat ze duidelijk en begrijpelijk zijn en tegelijkertijd voldoen aan de privacyrichtlijnen.

13

2.4

Programma Beschermd Wonen

2.4.1

Doelstellingen en maatschappelijke effecten

Beschermd wonen vanuit de Wmo is bestemd voor mensen die vanwege psychosociale en/of gediagnosticeerde psychische problematiek tijdelijk behoefte hebben aan wonen met ondersteuning en de nabijheid van toezicht. Algemeen uitgangspunt is het streven naar een inclusieve samenleving, waarin voor eenieder een veilige, en zo zelfstandig mogelijke, woonsituatie beschikbaar is binnen onze maatschappij.

2.4.2 Baten/

Gerealiseerde baten en lasten Taakveld BBV

Begrotingsonderdeel

Lasten Lasten

6.791 PGB Wmo

Beschermd Wonen

Totaal 6.791 PGB Wmo 6.811 Beschermd wonen (Wmo)

Beschermd Wonen

Totaal 6.811 Beschermd wonen (Wmo) 6.91 Coördinatie en beleid Wmo

Beschermd Wonen

Totaal 6.91 Coördinatie en beleid Wmo Totaal Lasten Baten

0.8 Overige baten en lasten

Inkomsten Beschermd Wonen

Totaal 0.8 Overige baten en lasten 6.811 Beschermd wonen (Wmo)

Inkomsten Beschermd Wonen

Totaal 6.811 Beschermd wonen (Wmo) Totaal Baten Eindtotaal

2.4.3

Werkelijk

Begroot

Begroot

Werkelijk

2024

Primair 2025

2e wijziging 2025

2025

12.270

48.200

54.200

12.270

48.200

54.200

0

5.602.487

5.632.200

5.669.500

5.739.516

5.602.487

5.632.200

5.669.500

5.739.516

464.516

453.700

453.700

420.703

464.516

453.700

453.700

420.703

6.079.273

6.134.100

6.177.400

6.160.219

-5.866.207

-5.847.600

-5.884.300

-5.958.034

-5.866.207

-5.847.600

-5.884.300

-5.958.034

-213.066

-286.500

-293.100

-202.185

-213.066

-286.500

-293.100

-202.185

-6.079.273

-6.134.100

-6.177.400

-6.160.219

0

0

0

0

0

Ontwikkelingen

Inkoop contracten voor Beschermd Wonen In 2025 is Rogplus een inkooptraject gestart voor beschermd wonen omdat de contracten afliepen op 31 december 2025. Met de inkoop van een aantal nieuwe producten ondersteunt Rogplus de beweging naar beschermd thuis. In oktober 2025 zijn 24 zorgaanbieders gecontracteerd die vanaf 1 januari 2026 verschillende producten gaan leveren aan deze doelgroep. Met deze nieuwe gecontracteerde aanbieders beoogt Rogplus meer cliënten van een passende vorm van beschermd wonen te voorzien en de druk op de wachtlijsten te laten afnemen.

Totaal aantal unieke cliënten De onderstaande grafiek maakt inzichtelijk hoeveel cliënten gebruik maken van of recht hebben op een voorziening beschermd wonen. In 2025 fluctueert het aantal cliënten dat maandelijks gebruikt maakt van een voorziening beschermd wonen tussen de 106 en 119. Dat is vergelijkbaar met 2024. In 2025 fluctueert het aantal cliënten dat recht heeft op een voorziening beschermd wonen tussen de 118 en 128. Een aantal cliënten hebben wel recht op een voorziening maar maken daar vooralsnog geen gebruik van. Dat verklaart het verschil tussen beide aantallen en is gebruikelijk bij beschermd wonen.

14

Wachtlijsten Rogplus hanteert twee verschillende wachtlijsten binnen beschermd wonen. De eerste is de wachtlijst voor plaatsing in een beschermd wonen voorziening en de tweede is de wachtlijst voor uitstroom naar een reguliere woning. Beide wachtlijsten zijn gedurende het jaar stabiel. Rogplus wil de wachtlijsten verkleinen. Met de nieuwe inkoop verwacht Rogplus dat in 2026 met name de wachtlijsten voor plaatsing in een beschermd wonen voorziening afnemen. De wachtlijst voor uitstroom naar een reguliere woning blijft lastig te beïnvloeden voor Rogplus vanwege de krapte op de woningmarkt.

2.5

Programma Jeugdhulp

2.5.1

Doelstellingen en maatschappelijke effecten

Om te kunnen sturen op de kwaliteit en de kosten van de jeugdhulp hebben de MVSgemeenten het MVS Jeugdmodel ontwikkeld. Met het MVS Jeugdmodel creëren de MVSgemeenten de randvoorwaarden voor een volgende stap in de transformatie van de jeugdhulp. Het MVS Jeugdmodel is er op gericht dichtbij passende jeugdhulp te bieden vanuit de leefwereld van het kind met alle betrokken partijen als gelijkwaardige samenwerkingspartners. Mevis is sinds 1 januari 2023 verantwoordelijk voor de integrale jeugdhulp, met uitzondering van de jeugdhulp vanuit het Landelijk Transitiearrangement (LTA), de maatregelen in het kader van de jeugdbescherming en jeugdreclassering, Veilig Thuis en jeugdhulpvervoer. De uitvoering van de Jeugdopdracht richt zich op de volgende opdrachtdoelen: + De cliënt en/of diens opvoeder(s) krijgt/krijgen tijdig de passende hulp en ondersteuning die nodig is. Dit leidt tot een duurzaam resultaat, passend bij de specifieke situatie van iedere jeugdige. + De gewenste beweging in de transformatie van de jeugdhulp. De transformatiedoelen van de Jeugdwet worden bereikt.

15

Mevis werkt samen met netwerkpartners en de MVS-gemeenten. Rogplus voert namens de MVS-gemeenten het contractmanagement van het contract met Mevis uit en is verantwoordelijk voor de besluitvorming binnen de Jeugdwet en voor het informatiemanagement. Daarnaast heeft Rogplus in 2025 backofficewerkzaamheden uitgevoerd voor jeugdhulp, leerlingenvervoer en jeugdhulpvervoer. Voor het jeugdhulpvervoer verzorgt Rogplus ook het contractmanagement met de vervoerder. Het programma jeugdhulp bestaat uit de volgende onderdelen: + De jeugdhulpopdracht die uitgevoerd wordt door Mevis; + Jeugdhulp op basis van het Persoonsgebonden budget (PGB) + Jeugdhulpvervoer.

2.5.2 Baten/

Gerealiseerde baten en lasten Taakveld BBV

Begrotingsonderdeel

Lasten Lasten

4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken

Jeugdhulp- en leerlingenvervoer

Totaal 4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken 6.22 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Jeugd

Jeugdhulpopdracht

Totaal 6.22 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Jeugd 6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal

Totaal 0.8 Overige baten en lasten Eindtotaal

2.5.3.

129.225

158.300

158.300

188.391

18.134.359

12.832.200

18.240.600

16.285.765

188.391

16.285.765

40.646.500

40.541.893

Jeugdhulp- en leerlingenvervoer

1.459.883

1.208.900

1.515.100

1.448.552

48.180.536

42.068.400

42.161.600

41.990.445

22.474.461

12.462.300

22.718.700

21.027.597

22.474.461

12.462.300

22.718.700

21.027.597

896.000

1.021.400

999.400

1.643.847

896.000

1.021.400

999.400

1.643.847

3.159

472.100

0

0

3.159

472.100

0

0

0

0

7.822.900

7.315.878

43.075

64.300

64.300

84.391

43.075

64.300

7.887.200

7.400.269

89.860.816 -89.860.816

69.079.000 -69.079.000

92.165.800 -92.165.800

88.536.314 -88.536.314

Jeugdhulpopdracht Jeugdhulpopdracht Jeugdhulpopdracht Jeugdhulpopdracht

Totaal Lasten

Totaal Baten

158.300

18.240.600

Jeugdhulp- en leerlingenvervoer

0.8 Overige baten en lasten

158.300

40.859.500

Totaal 6.92 Coördinatie en beleid Jeugd Baten

2025

129.225

12.832.200

Totaal 6.822 Jeugdreclassering 6.92 Coördinatie en beleid Jeugd

Werkelijk

2e wijziging 2025

46.720.653

Totaal 6.792 PGB Jeugd 6.822 Jeugdreclassering

Begroot

Primair 2025

18.134.359

Totaal 6.762 Jeugdhulp met verblijf regionaal 6.792 PGB Jeugd

Begroot

2024

Jeugdhulpopdracht

Totaal 6.752 Jeugdhulp ambulant regionaal 6.762 Jeugdhulp met verblijf regionaal

Werkelijk

Inkomsten Jeugdhulp

-89.860.816

-69.079.000

-92.165.800

-88.536.314

-89.860.816

-69.079.000

-92.165.800

-88.536.314

-

-

-

-

Ontwikkelingen

Totaal aantal unieke cliënten Dit betreft het aantal unieke cliënten die per maand bekend zijn bij Mevis. Het totaal aantal unieke cliënten wordt vervolgens verder verdeeld in onderstaande categorieën: + Totaal aantal unieke cliënten per maand wijkteam + Totaal aantal unieke cliënten per maand op de wachtlijst bij het wijkteam + Totaal aantal unieke cliënten per maand in de verwijszorg De optelling van het aantal cliënten uit de afzonderlijke figuren kan groter zijn dan het totaal in de eerste grafiek. Een cliënt kan jeugdhulp ontvangen uit meerdere categorieën en bij iedere categorie wordt een cliënt geregistreerd.

16

5000 4500 4000 3500 3000 2500 2000 1500 1000 500 0

1734 1702 1717 1709 1716 1726 1753

1789 1783 1805 1784 1761 1760 1830

1588

1734 1742 1743 1744

1549 1692 1745 1741 1736

824 823 848 826 817 823 813 736 775 776 771 766

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Totaal aantal unieke cliënten jeugdhulp per maand

Totaal aantal unieke cliënten wijkteam Dit betreft alle unieke cliënten die in de betreffende maand op de wachtlijst staan voor onderzoek, in onderzoek zijn en/of hulpverlening krijgen via het wijkteam. 3500 3000 2500 2000 1500 1000 500 0

1120 1130 1127 1137 1149 1149 1149

1079 1112 1085 1065 1063

1057 1033 1045 1020 1013 1012 990 929 955 982 995 989 664 676 700 676 674 683 674 608 618 614 630 635

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Totaal aantal unieke cliënten wijkteam per maand

Totaal aantal unieke cliënten wachtlijst Dit betreft alle unieke cliënten die in de betreffende maand in afwachting zijn van een analyse door een jeugdprofessional. Deze cliënten zijn al wel door een jeugdprofessional van Mevis uit het toegangsteam gesproken.

17

600 500 250

400 300

165

171

92

100

89

88

200 100

0

191 167

211

280

301

323

316

320

170

150

159

144

146

75

70

64

78

81

183

94

105

66

68

145

150

77

85

Maassluis

208

83

Vlaardingen

Schiedam

Totaal aantal unieke cliënten op de wachtlijst bij het wijkteam per maand

Rogplus heeft in het vierde kwartaal van 2025 Mevis de opdracht gegeven om een verbeterplan op te stellen om de formatie en aansturing van de wijkteams te verbeteren en daarmee o.a. de wachtlijsten te verminderen.

Totaal aantal unieke cliënten verwijszorg Dit betreft alle unieke cliënten die in de betreffende maand specialistische jeugdhulp ontvangen bij een onderaannemer en waarvoor daadwerkelijk een declaratie is ontvangen. 3000 2500 2000

931 838 851 891 884 864 880

1500 1000

943 971 971 732

902

986 989 1031 1009 994 1000 1055 861 1039 1063 1040 936

500 0

356 355 366 359 359 361 388 330 397 401 380 365

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Totaal aantal unieke cliënten verwijszorg per maand

18

In alle gemeenten zijn seizoensinvloeden (zomervakantie) duidelijk zichtbaar. Aan het einde van het jaar lijkt in alle gemeenten zich een lichte daling in te zetten van het aantal cliënten.

Persoonsgebonden budget (pgb) Naast verwijszorg hebben cliënten en/of ouders en verzorgers ook de mogelijkheid om te kiezen voor een persoonsgebonden budget, waarmee ze zelf jeugdhulp kunnen inkopen. De figuur hieronder maakt de ontwikkelingen in 2025 t.o.v. 2024 inzichtelijk. PGB

Maassluis

Vlaardingen

Schiedam

Totaal

2024 Q1 en Q2

12

24

29

65

2024 Q3 en Q4

17

26

27

70

2025 Q1 en Q2

16

31

40

87

2025 Q3 en Q4

18

32

41

91

Overzicht aantallen PGB

Zowel in de aantallen als in de uitgaven is een stijgende trend waarneembaar vanaf begin 2024. Voordat Mevis de jeugdhulp leverde binnen de MVS-gemeenten werd ongeveer 3% van het totale zorgvolume besteed aan pgb’s. In het inkoopdocument is mede daarom bepaald dat maximaal ca. 3% van het totale zorgvolume besteed mag worden aan pgb’s. In 2025 wordt naar verwachting ongeveer 2% van het totale zorgvolume besteed aan pgb’s. Ondanks dat het percentage nog ruimschoots onder de norm ligt, monitort Rogplus per kwartaal hoe de aantallen en kosten zich ontwikkelen en bespreekt deze ontwikkelingen met Mevis.

Jeugdhulpvervoer Cliënten 2024

Kosten 2024

Cliënten 2025

Kosten 2025

Maasluis

59

€ 5.418

72

€ 29.752

Vlaardingen

141

€ 7.697

150

€ 32.730

Schiedam

159

€15.623

142

€ 27.669

Aantal cliënten en kostenjeugdhulpvervoer

19

Op basis van het aantal aanvragen in 2025 ten opzichte van 2024 voor jeugdhulpvervoer valt op dat de stijging in het aantal cliënten zich vooral manifesteert in Maassluis en in mindere mate in Vlaardingen. Schiedam laat daarentegen een daling zien. De kosten per cliënt zijn in alle drie gemeenten gestegen. Deze kostenstijging hangt nauw samen met ontwikkelingen binnen de daghulp. De inzet van lichtere vormen van daghulp (groepsbegeleiding en behandeling) neemt af, omdat in veel gevallen alternatieve oplossingen binnen school of het wijkteam worden gevonden. Tegelijkertijd zien we een toename in de inzet van specialistische en zwaardere vormen van daghulp, zoals kinderdienstencentra (KDC). Deze voorzieningen liggen vaak op grotere afstand en worden intensiever gebruikt (meer dagdelen). De combinatie van grotere reisafstanden en een hoger aantal dagdelen maakt dat de uitgaven stijgen bij het jeugdhulpvervoer. Voor cliënten uit Maassluis is de afstand tot deze voorzieningen doorgaans groter dan voor cliënten uit Schiedam, waardoor de impact in Maassluis zich sterker manifesteert.

Meer grip op de verwijszorg In 2025 zijn de dashboards, die inzicht geven in de verschillende vormen van jeugdhulp, opgeleverd en door ontwikkeld. Met behulp van de dashboards worden maatregelen ingezet om de jeugdhulp zo effectief en efficiënt mogelijk te organiseren. Rogplus heeft haar vergewisplicht in 2025 aanzienlijk verstevigd door de ondersteuningsplannen van Mevis te toetsen aan het 10-stappen plan van de Centrale Raad van Beroep. Daarnaast heeft Mevis haar productenboek doorontwikkeld. In het productenboek staan richtlijnen voor de jeugdprofessionals voor de duur en intensiteit van de verwijszorg te bepalen. Tot slot heeft Mevis haar inkoopbeleid voor onderaannemers aangescherpt en heeft Rogplus een audit gedaan hoe Mevis invulling geeft aan haar contractmanagement op haar onderaannemers.

Externe feedback en onderzoeken Naast informatie uit de dashboards zijn er ook verschillende onderzoeken uitgevoerd om de beoogde kwalitatief hoogwaardige, effectieve en efficiënte uitvoering van jeugdhulp te toetsen. In 2025 zijn onderstaande werkzaamheden en/of onderzoeken verricht: + Dossiers met hoge kosten en/of betrokkenheid van meerdere zorgaanbieders zijn onderzocht op kwaliteit en effectiviteit; + Rechtmatigheidschecks in het kader van compleetheid dossier conform het 10stappenplan van de Centrale Raad van Beroep; + Recht en doelmatigheidsaudits zijn uitgevoerd om de kwaliteit en volledigheid van de geleverde zorg te controleren; + Er zijn kwaliteitsonderzoeken gedaan naar: + Administratieve druk jeugdprofessionals + Kwaliteit triage proces

20

+ + + +

Inzet EHealth en digitalisering Belevingsonderzoek aansturing Jeugdprofessionals Cliëntervaringsonderzoek 2024 Functioneren JOS-ers en JIP-ers en samenwerking met huisartsen en onderwijs

Ook is in het eerste half jaar van 2025 heeft accountants- en adviesbureau Baker Tilly een onderzoek uitgevoerd naar de prestatielevering binnen Mevis, als onderdeel van de P&C--cyclus van Rogplus. Het onderzoek richtte zich op de rechtmatigheid en getrouwheid van de gedeclareerde zorg. Doel was te toetsen of de geleverde zorg overeenkomt met het zorgplan en of de bijbehorende kosten gerechtvaardigd zijn.

Beroep op het veiligheidsventiel Mevis heeft in 2025 tweemaal aanspraak gemaakt op het veiligheidsventiel middels een businesscase 2024 en 2025. Rogplus en de MVS-gemeenten hebben vastgesteld dat Mevis in beide businesscases aan de voorwaarden voor de toepassing van het veiligheidsventiel heeft voldaan. De businesscase 2024 heeft geleid tot de eerste begrotingswijziging 2025 die in juli 2025 is vastgesteld door het Algemeen Bestuur van Rogplus. De businesscase 2025 heeft geleid tot de tweede begrotingswijziging 2025 die in december 2025 is vastgesteld door het Algemeen Bestuur van Rogplus.

Jaarresultaat Mevis Het jaarresultaat van Mevis valt lager uit dan opgenomen in de tweede begrotingswijziging 2025. In de businesscase 2025 van Mevis is een uitbreiding van de formatie van de wijkteams voorzien. In het laatste halfjaar 2025 is het Mevis niet gelukt om de geplande personele uitbreiding volledig te realiseren. Daarnaast bleek dat de kostenstijging binnen de verwijszorg in de tweede helft van 2025 minder sterk was dan eerder geprognosticeerd. Met name de kostprijs per traject liet een dalende trend zien. Ook wordt het jaarresultaat van Mevis beïnvloed door nieuwe inzichten in de bekostiging van het Crisisinterventieteam (CIT). Het CIT is een 24/7 dienst die directe hulp biedt aan jeugd en gezinnen in acute, onveilige situaties. Voorheen is aangegeven dat de inzet van het CIT in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam door Mevis moet worden bekostigd. Recent is gebleken dat dit via de GRJR en de JBRR loopt. In 2025 maakt Mevis daarom geen kosten voor het CIT. Ook kan een reservering voor de uitgaven voor de inzet van het CIT in 2024 vrijvallen. Op het moment van opstellen van deze voorlopige jaarstukken is Mevis nog bezig met het vaststellen van haar jaarcijfers. Rogplus baseert in deze voorlopige jaarstukken de omvang van de bijdrage aan Mevis op een door Mevis afgegeven jaareindeverwachting.

Via een addendum bij de overeenkomst wordt vastgelegd dat het door Mevis niet bestede budget volledig wordt terugbetaald aan Rogplus. De definitieve bijdrage aan Mevis moet daarom aansluiten op de definitieve jaarcijfers van Mevis en kan daarom nog wijzigen.

21

2.6

Programma Overhead

2.6.1. Doelstellingen en maatschappelijke effecten Het programma Overhead bevat de lasten voor de apparaatskosten van Rogplus voor zover die niet toe kunnen worden gerekend aan de andere programma’s. De organisatie van Rogplus zorgt ervoor dat de door de MVS-gemeenten bij Rogplus belegde taken op het gebied van de Wmo uitgevoerd worden en dat zo aan de eerdergenoemde doelstellingen wordt voldaan. In het programma Overhead worden ook de kosten verantwoord van de backofficetaken die Rogplus voor de MVS-gemeenten uitvoert voor de Jeugdwet en leerlingenvervoer en jeugdhulpvervoer.

2.6.2 Baten/

Gerealiseerde baten en lasten Taakveld BBV

Begrotingsonderdeel

Lasten Lasten

0.4 Overhead

Overhead

Totaal 0.4 Overhead Totaal Lasten Baten

0.8 Overige baten en lasten Totaal 0.8 Overige baten en lasten

Totaal Baten Eindtotaal

2.6.3

Inkomsten Overhead

Werkelijk

Begroot

Begroot

Werkelijk

2024

Primair 2025

2e wijziging 2025

2025

5.294.116

5.592.300

5.592.300

5.311.162

5.294.116

5.592.300

5.592.300

5.311.162

5.294.116

5.592.300

5.592.300

5.311.162

-5.294.116

-5.592.300

-5.592.300

-5.311.162

-5.294.116

-5.592.300

-5.592.300

-5.311.162

-5.294.116

-5.592.300

-5.592.300

-5.311.162

0

0

0

0

Ontwikkelingen

Rogplus Academie Rogplus heeft net als de meeste organisaties in de zorg te kampen met een krappe arbeidsmarkt. Het is dan ook van cruciaal belang dat Rogplus aantrekkelijk blijft voor medewerkers. Goed werkgeverschap is onder meer gebaat bij de mogelijkheid voor medewerkers om hun professionaliteit te blijven ontwikkelen. Als aanvulling op het bestaande scholings- en opleidingsprogramma heeft Rogplus in 2025 de Rogplus Academie verder ontwikkeld. Er is door medewerkers een nieuwe naam bedacht voor de online leeromgeving: PlusRoute. Dit digitale platform biedt medewerkers een centrale plek waar zij eenvoudig kunnen inloggen en het volledige leeraanbod overzichtelijk kunnen raadplegen. Het aanbod bestaat uit e-learnings en fysieke bijeenkomsten, waardoor medewerkers op verschillende manieren kunnen werken aan hun kennis en vaardigheden. PlusRoute zal begin 2026 operationeel zijn.

Interne Communicatie Op basis van een aanbeveling van een extern bureau is aangegeven dat het raadzaam is om een onderzoek te houden naar verbetering van de interne communicatie. Een ingehuurde medewerker heeft een onderzoek gehouden in 2025. Op basis van dit onderzoek is een advies geschreven. Het advies is gebaseerd op de geïnventariseerde behoeften op het gebied van interne communicatie uit het MTO van 2024 (vooral de opmerkingen die zijn gemaakt), kennismakingsgesprekken met 13 leidinggevenden en 24

22

interviews met medewerkers. De interviews vormen een representatieve weergave van alle medewerkers van Rogplus. Het adviesrapport sluit aan bij hedendaagse inzichten over effectiviteit van de interne communicatie voor 2026. Het adviesrapport wordt momenteel geïmplementeerd op de belangrijkste thema’s die voortkomen uit het onderzoek: leiderschap, inclusie en feedback. Werkgroepen gaan in 2026 aan de slag met een visieontwikkeling en met het maken van een plan van aanpak.

2.7

Algemene dekkingsmiddelen

Onderstaande tabel is een overzicht van de algemene dekkingsmiddelen. Overzicht algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen

Rekening Rekening 2025 2018

1. Lokale heffingen waarvan de besteding niet gebonden is

nvt

2. Algemene Uitkeringen

0

3. Dividend

0

4. Saldo van de financieringsfunctie

0

5. Saldo compensabele BTW en uitkering uit het BTW compensatiefonds 6. Overige algemene dekkingsmiddelen

0 0 0

Ad 2 Algemene Uitkeringen. Rogplus heeft geen rechtstreekse baten ontvangen uit het Gemeentefonds. Ad 3 Dividend. Rogplus bezit geen aandelen en ontvangt daarom geen dividend. Ad 4 Saldo van de financieringsfunctie. Rogplus heeft in 2025 geen beroep gedaan op de kapitaalmarkt. Ad 5 Saldo compensabele btw en de uitkering uit het btw-compensatiefonds. Rogplus heeft periodiek een opgave verstrekt aan de drie deelnemende gemeenten van de omzetbelasting die zij aan derden heeft betaald. De gemeenten kunnen, in de visie van het Ministerie, alleen de omzetbelasting op de apparaatskosten verhalen op het btwcompensatiefonds (BCF). Voor zover van toepassing zijn alle vermelde bedragen in de jaarrekening inclusief btw met uitzondering van de apparaatskosten. Rogplus berekent de btw op de apparaatskosten specifiek aan de MVS-gemeenten door. Ad 6. Overige algemene dekkingsmiddelen. Rogplus heeft geen overige dekkingsmiddelen.

23

3

Paragrafen

3.1

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

3.1.1

Risicoanalyse

Het vermogen en risicobeheersing van Rogplus bestaat uit de relatie tussen: + de weerstandscapaciteit: de middelen en mogelijkheden waarover Rogplus beschikt om niet begrote kosten te dekken; + alle risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn voor de financiële positie.

Inventarisatie van de weerstandscapaciteit Omdat Rogplus niet beschikt over reserves of andere vormen van eigen vermogen, is er geen weerstandscapaciteit. Overschrijding van werkelijke kosten ten opzichte van de begroting zal leiden tot een tekort. Dit tekort wordt aangevuld door de gemeenten. Zij zijn de feitelijke risicodragers. Wanneer er een overschrijding van de totale kosten blijkt, wordt eerst gekeken naar een beperking van de kostenoverschrijding door besparingen. Wanneer de overschrijding ten opzichte van de begroting substantieel is, brengt Rogplus in overleg met de gemeenten een begrotingswijziging in procedure. Overeenkomstig de Gemeenschappelijke Regeling Rogplus brengt Rogplus de werkelijke kosten na afloop van het boekjaar in rekening bij de gemeenten.

Inventarisatie van de risico’s Per programma en per begrotingsonderdeel zijn mogelijke risico’s geïnventariseerd. Hierbij is onderscheid gemaakt tussen risico’s op een onvoorziene toename in de aantallen verstrekte voorzieningen en risico’s op een onvoorziene stijging van de prijs van de voorzieningen. Aantallen: Wanneer er een kans is van minimaal 10% en maximaal 50% dat de actuele begroting significant wordt overschreden als gevolg van een onvoorziene toename van de aantallen voorzieningen is het risico opgenomen in de risicotabel. Als definitie van significant is 20% van het begrote bedrag gehanteerd bij posten van minder dan € 1 miljoen, 10% van de begroting bij posten tussen € 1 miljoen en € 10 miljoen en 5% boven € 10 miljoen. Hierbij is een minimumbedrag van € 50.000 gehanteerd. De ‘kans’ is het percentage dat de mogelijkheid weergeeft dat in het actuele begrotingsjaar het risico zich voordoet. Het risicobedrag is bepaald door het bedrag met de kans te vermenigvuldigen.

24

Prijs: De risicosom van een onvoorziene toename van de prijs wordt bepaald door de als risico aangemerkte toename van de prijs in procentpunten te vermenigvuldigen met de som van het begrote budget waarop het indexpercentage van toepassing is. De risico’s worden opgeteld per programma en per soort gepresenteerd. De totale risicosom bedraagt op basis van de actuele begroting € 5.568.000. Dit is vergelijkbaar met afgelopen jaar. In de risicosom is nog geen rekening gehouden met begrotingswijzigingen voor de aansluiting van het begrote budget voor de bijdrage aan Mevis op de actuele uitgaven aan de jeugdhulp. Na toepassing van deze wijzigingen zal de risicosom aanzienlijk lager uitvallen. Programma

Soort

Wmo

Meer voorzieningen verstrekt dan voorzien en/of meer cliënten

854.000

Hogere prijsstijging dan voorzien

1.197.000

Beschermd Wonen Jeugdhulp

Risicosom

Meer cliënten Beschermd Wonen dan voorzien

64.000

Hogere prijsstijging dan voorzien

129.000

Hogere opdrachtwaarde en/of meer jeugdhulpvervoer

2.362.000

Hogere prijsstijging dan voorzien

962.000 5.568.000

Beheersmaatregelen Rogplus houdt de ontwikkeling van de aantallen cliënten en de kosten van de Wmo en de Jeugdhulp nauwlettend in de gaten. Aan de hand van dashboards en managementrapportages monitort Rogplus het gehele jaar of de baten en lasten in de pas blijven lopen met de begroting. Rogplus voert actief contractmanagement uit met alle grote en middelgrote zorgaanbieders in de regio. Met deze aanbieders bespreekt Rogplus de ontwikkeling van de zorgvraag. Ook werkt Rogplus samen met de gemeenten voor het versterken van de positie van voorliggende voorzieningen en het welzijnswerk. De Wmoconsulenten van Rogplus wijzen de cliënten actief op beschikbare alternatieven voor Wmo-voorzieningen. Voor de beheersing van risico’s op het gebied van jeugdhulp werkt Rogplus nauw samen met Mevis en de gemeenten. Gezamenlijk verkennen zij (haalbare) beheersmaatregelen waarmee zij van de ontwikkeling van de uitgaven en ondertussen de kwaliteit en beschikbaarheid van de jeugdhulp kunnen controleren.

25

3.1.2

Financiële kengetallen

Rogplus levert in de voorlopige jaarstukken geen actuele tabel op met de financiële kengetallen. De reden hiervoor is dat Rogplus op het moment van opstellen van de voorlopige jaarstukken nog geen eindbalans over 2025 op kan stellen. (Zie ook de toelichting in hoofdstuk 4.) Hierdoor kan geen betrouwbare berekening van de financiële kengetallen worden gemaakt. Ter indicatie staat hieronder de tabel van de financiële kengetallen uit de Jaarstukken 2024.

Kengetal netto schuldquote netto schuldquote, gecorrigeerd voor verstrekte leningen solvabiliteitsratio structurele exploitatieruimte grondexploitatie belastingcapaciteit

31-12-2024 1,91% 1,91% 0,00% 0,00% nvt nvt

31-12-2023 0,93% 0,93% 0,00% 0,00% nvt nvt

Netto schuldquote. Dit cijfer geeft inzicht in het niveau van de schuldenlast ten opzichte van de eigen middelen. Het is een indicatie van de mate waarin de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie drukken. Een laag percentage is gunstig. De VNG adviseert om 130% als maximumnorm te hanteren en daarboven de schuld af te bouwen. In de situatie van Rogplus ligt dit percentage aanzienlijk lager omdat Rogplus geen eigen middelen heeft. Rogplus verstrekt geen leningen. De netto schuldquote, gecorrigeerd voor verstrekte leningen is daarom gelijk aan de (niet gecorrigeerde) netto schuldquote. Solvabiliteitsratio. Dit cijfer geeft inzicht in de mate waarin Rogplus in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger dit percentage, hoe gunstiger dit is voor de financiële weerbaarheid. Deze ratio wordt bepaald door het eigen vermogen af te zetten tegen het balanstotaal. Rogplus heeft geen eigen vermogen. De solvabiliteitsratio is daarom 0%. Vanwege de wijze waarop Rogplus gefinancierd wordt (de gemeenten betalen het verschil tussen de totale kosten en de eigen bijdragen van cliënten), is een solvabiliteitsratio van 0% in het geval van Rogplus niet problematisch. Structurele exploitatieruimte.

Dit cijfer helpt mee om te beoordelen welke structurele ruimte er is om de eigen lasten te dragen of welke structurele stijging van de baten of structurele daling van de lasten daarvoor nodig is. Dit kengetal wordt bepaald door het saldo van structurele lasten en baten af te zetten tegen de totale baten. Omdat in het geval van Rogplus de (structurele) lasten en baten aan elkaar gelijk zijn, is dit kengetal voor Rogplus per definitie 0%. Rogplus exploiteert geen gronden en heft geen belastingen. De kengetallen grondexploitatie en belastingcapaciteit zijn daarom niet van toepassing voor Rogplus.

26

3.2

Financiering

Algemeen Met ingang van 1 januari 2001 is de Wet financiering decentrale overheden (wet Fido), door de Provincie omgedoopt in financieringsstatuut, van kracht geworden. De financiële sturing en beheersing (treasuryfunctie) wordt als volgt omschreven: Het sturen en beheersen van, het verantwoorden over en het toezicht houden op: de financiële vermogenswaarden, de financiële geldstromen, de financiële posities en de hieraan verbonden risico’s. Sinds 1 januari 2022 is Rogplus een Gemeenschappelijke Regeling als Openbaar Lichaam. Sinds dit jaar doet Rogplus daarom aan schatkistbankieren.

In- en externe ontwikkelingen Gezien de manier waarop Rogplus gefinancierd wordt, is in 2025 geen beroep gedaan op de kapitaalmarkt om geldleningen aan te trekken. De in- en uitgaande kasstromen, die voortvloeien uit de normale exploitatie, zijn goed te beheersen. De maandelijks voortschrijdende liquiditeitsprognose is het voornaamste instrument om het liquiditeitsrisico te beperken. Het liquiditeitsoverschot is risicoarm uitgezet bij de bank. In 2025 heeft Rogplus inkomsten uit rente ontvangen.

27

3.3

Bedrijfsvoering

3.3.1

Kengetallen Wmo

Aantal cliënten en voorzieningen Voor alle hieronder staande tabellen geldt dat een cliënt gedurende een jaar recht en/of levering kan hebben gehad bij meerdere MVS-gemeenten. Het aantal unieke cliënten van de drie gemeenten bij elkaar opgeteld kan daarom hoger zijn dan het totaal aantal unieke cliënten voor heel MVS omdat deze cliënt in het totaal maar één keer geteld wordt.

Totaal aantal unieke cliënten met recht

Aantal nieuwe cliënten met recht

Een cliënt wordt als nieuwe cliënt gezien als deze cliënt in het betreffende jaar voor het eerst (sinds 2015) één of meerdere WMO-voorzieningen heeft.

28

Aantal unieke cliënten met recht en levering, excl. WMO-vervoer

Aantal inwoners per gemeente

De tabellen geven per voorziening aan hoeveel cliënten in 2024 en 2025 een indicatie voor de voorziening hadden en hoeveel cliënten daadwerkelijk gebruik hebben gemaakt van de voorziening. Er zit verschil tussen deze twee indicatoren omdat niet alle cliënten de indicatie verzilveren. Ter vergelijking zijn de aantallen cliënten afgezet tegen de totalen en de aantallen 65+ers in de MVS-gemeenten. De volgende tabel toont de leeftijdsverdeling van de cliënten van Rogplus. Meer dan 70 procent van de cliënten is 65+.

29

Cliënten kunnen tegelijkertijd indicaties hebben voor voorzieningen uit verschillende begrotingsonderdelen. De volgende tabel geeft weer voor hoeveel verschillende begrotingsonderdelen cliënten een indicatie hebben.

ievo en Wmo-vervoer

Deze tabel toont het aantal cliënten met gebruik WMO-vervoer (ievo). Deze registratie komt uit de rittenregistratie van Munckhof. Sinds augustus 2023 verzorgen Trevvel en Willemsen De Koning de ritten in samenwerking met het vervoersloket van Munckhof. Vanuit het vervoerloket is gewerkt aan reizigersprofielen voor cliënten die gebruik willen maken van Wmo-vervoer. In 2025 zijn er 151.748 ritten met ievo gereden. Dit is een lichte daling van 2,4% ten opzichte van 2024. Het vervoer van het aantal personen over 2025 kwam uit op 175.574. Ook hier is sprake van een lichte daling van 2,1% ten opzichte van 2024.In 2025 zijn meer mensen hebben vervoerd met minder inzet. Ook is in 2025 nog meer ingezet op het afgeven van alternatieve reismogelijkheden zoals het openbaar vervoer of vrijwilligersvervoer met de Argos mobiel. Mogelijk heeft dit ook voor de daling van het aantal ritten gezorgd.

Tegemoetkoming meerkosten De MVS-gemeenten kennen de Regeling Tegemoetkoming Meerkosten. Inwoners met hoge zorgkosten en een laag inkomen kunnen een tegemoetkoming aanvragen. Er bestaan twee varianten van de regeling: LI (Langdurige Indicatie) en ER (Eigen Risico).. Inwoners die aan de voorwaarden voldoen kunnen een beroep doen op beide varianten van de regeling.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16847242/2