CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage Jaarrekening inclusief Controleverklaring 2023 Stroomopwaarts

Raadscommissie 2 oktober 2024, gemeente SchiedamBij agendapunt: Brieven over en van gemeenschappelijke regelingen25.947 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Programma Inkomen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

33

de voorgaande jaren, maar de relatieve groei is niet meer zo groot als in de beginmaanden. Op basis van de huidige cijfers in combinatie met een nieuwe huis-aan-huis campagne voorafgaand aan de start van het sportseizoen verwachten we een bereik van 42% voor het JFS&C te gaan behalen. Onderstaand zijn de toegewezen aanvragen per kindregeling aangegeven. Stichting Leergeld

JFS&C 2023

Gemeente

2023

Gemeente

Sport

Zwemles

Cultuur

Totaal

2022

Maassluis

2.705

Maassluis

237

120

33

390

323

Vlaardingen

6.162

Vlaardingen

380

384

66

830

814

Schiedam

5.324

Schiedam

434

453

108

995

886

Team Dienstverlening Team Dienstverlening is op 1 januari 2023 officieel van start gegaan en is ontstaan uit een samenvoeging van het KCC en de Formulierenbrigade. Dit team maakt onderdeel uit van de Unit Inkomen. Afgelopen jaar heeft in het teken gestaan van teamvorming, op orde brengen van het aantal medewerkers (met name bij de formulierenbrigade) en verdere digitalisering. Klant Contact Centrum (KCC) Het KCC heeft in 2023 58.835 telefoontjes gehad met zeer diverse vragen, voornamelijk op het gebied van inkomen en Energietoeslag. 74 procent van de binnengekomen telefoontjes heeft het KCC zelf kunnen afhandelen (en dus niet doorgezet). Formulierenbrigade De Formulierenbrigade had in januari 2023 4 vaste locaties|: Broersvest, Westnieuwland, Koningshoek en Billiton. Deze laatste is echter dit jaar gesloten. Daarnaast zit het team in 4 wijkteams in Schiedam en 1 in Vlaardingen. Ook hebben we een start gemaakt om meer actief te zijn in de Westwijk (Vlaardingen). Het klantvolgsysteem is afgelopen jaar vervangen door een nieuw systeem: Zaaksysteem. Daarnaast is de digitale agenda volledig in gebruik genomen en kunnen inwoners nu ook zelf online afspraken inplannen. De Formulierenbrigade heeft dit jaar 24.269 contactmomenten gehad. De meeste contacten hadden te maken met het Jeugdfonds Sport & Cultuur, Stichting Leergeld, Energietoeslag en minimaregelingen.

Team projecten Ook dit jaar zijn er extra projecten uitgevoerd. Het Meldpunt Kinderopvangtoeslagaffaire loopt nog steeds en er zijn nieuwe doelgroepen bij gekomen. Het leefgeld voor Oekraïners is ook een project dat nog doorloopt. Er is nog geen zicht op vrede in de Oekraïne. Dit jaar wordt voor het laatst een energietoeslag uitgekeerd.

Programma Inkomen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

34

Meldpunt Kinderopvangtoeslagaffaire In januari 2021 is het Meldpunt gestart met het ondersteunen van gedupeerde ouders vanwege de kinderopvangtoeslagaffaire. Aanvankelijk zou 2023 een jaar zijn dat in het teken zou staan van afronding van de regeling en nazorg. De Belastingdienst is echter niet in staat gebleken om de termijnen van afwikkeling te halen. Daarnaast hebben meer ouders zich gemeld dan in eerste instantie was verwacht. Ouders konden zich tot en met 31 december 2023 melden bij de Belastingdienst. Maar ook de doelgroep van het Meldpunt is in 2023 uitgebreid. Naast mogelijk gedupeerde ouders, vallen nu de kinderen van erkend gedupeerde ouders en ex-partners van erkend gedupeerde ouders onder de doelgroep van het meldpunt en kunnen ook zij ondersteuning vragen. Met name de lange doorlooptijd van de integrale onderzoeken zorgt ervoor dat ouders in de (financiële) problemen blijven zitten. Pas als zij erkend zijn als gedupeerde van de kinderopvangtoeslagaffaire krijgen zij minimaal € 30.000,- en kunnen schulden kwijtgescholden worden. Ouders die in eerste instantie hadden aangegeven geen ondersteuning nodig te hebben, nemen zelf weer contact op om alsnog ondersteuning te vragen. Door de langere doorlooptijden worden de problemen bij hen groter en kunnen deze (nog) niet opgelost worden.

Ouders hebben hierdoor langer behoefte aan ondersteuning, omdat zij nog altijd in onzekerheid leven. Tot op heden hebben 1831 ouders uit de MVS-gemeenten zich gemeld bij de Belastingdienst als mogelijk gedupeerde ouder. Van 1587 ouders zijn de gegevens gedeeld met het meldpunt. Daarvan zijn 495 ouders in begeleiding (geweest). Kinderen kinderopvangtoeslagaffaire Sinds januari 2023 biedt het Meldpunt toeslagen ook ondersteuning aan de kinderen (tot 39 jaar) en hun gezinnen van erkend gedupeerde ouders van de kinderopvangtoeslagaffaire. Per gemeente zijn de aantallen als volgt verdeeld: Gemeente

Aantal begeleid per

Aantallen in begeleiding

Aantal kinderen

Aantal kinderen

gemeente vanaf 2021

op dit moment

0 – 15 jaar

16 jaar en ouder

Maassluis

199

68

196

153

Vlaardingen

616

211

587

381

Schiedam

754

216

596

493

1.569

495

1.379

1.027

Totaal

Anders dan bij de ouders krijgen wij geen gegevens van deze kinderen aangeleverd door de Belastingdienst, maar dienen zij zichzelf bij hun gemeente te melden wanneer zij een ondersteuningsbehoefte hebben. In totaal hebben zich tot op heden 64 kinderen gemeld, waarvan wij er nu 32 actief in begeleiding hebben. Relatief weinig jongeren melden zich voor ondersteuning. Dit is een landelijke trend; jongeren weten de weg naar de hulpverlening lastig te vinden. Stroomopwaarts gaat inzetten om deze jongeren wel te bereiken. In 2024 wordt een communicatieplan opgesteld met als doel deze jongeren alsnog te bereiken.

Programma Inkomen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

35

Ex-partner regeling Vanaf medio september 2023 schrijft de Belastingdienst ook de ex-partners van gedupeerde ouders aan die tussen 2005 en 2019 toeslagpartner waren van een erkend gedupeerde ouder. Zij hebben recht op een compensatie ten hoogte van € 10.000 en kunnen daarnaast aanspraak maken op brede ondersteuning bij hun gemeente. Net als bij de kinderen dienen zij zichzelf te melden bij hun gemeente. De verwachting is dat zij zich vanaf medio 2024 zullen gaan aanmelden bij het Meldpunt. De ervaring leert dat het enige tijd duurt voordat er daadwerkelijk een beroep op ondersteuning wordt gedaan.

Vluchtelingen Oekraïne Na het afronden van alle wijzigen van de leefgeldregeling van individuele uitkering naar gezinsnormen, stond het tweede kwartaal van 2023 vooral in het teken van de ingebruikname van de Oekraïense wijk Mrija. Deze wijk is op 11 september 2023 officieel geopend. Naast adresmutaties van Oekraïners die binnen MVS verhuisden is er ook de nodige instroom vanuit andere gemeenten geweest. Doordat deze personen vaak een vertraging hadden in de verwerking van de BRP-registratie zijn ook in deze periode weer kasvoorschotten verstrekt. Aantal gezinnen

Aantal gezinnen

Aantal personen

Aantal personen

1-1-2023

31-12-2023

1-1-2023

31-12-2023

Maassluis

21

21

30

31

Vlaardingen

123

234

107

432

Schiedam

73

66

124

79

217

321

261

542

Totaal MVS

Er is een daling van het aantal Oekraïners zichtbaar in de gemeente Schiedam. Dit heeft te maken met de verhuizing van personen naar de nieuwe wijk Mrija en het verdwijnen van de opvanglocatie op de boot in Schiedam. Het aantal Oekraïners in Maassluis is gelijk gebleven. Alle woningen in de Oekraïense wijk zijn in gebruik genomen. Medewerkers van het team Leefgeld houden 1 dag in de week spreekuur in Mrija. Zij maken hier gebruik van de spreekruimte van de verpleegkundigen. De verwachting voor 2024 is dat het aantal personen dat leefgeld ontvangt niet verder zal toenemen. De bestaande opvang locaties zijn vol. Wel vinden er in 2024 enkele wijzigingen in de Regeling plaats met gevolgen voor het leefgeld. Er komt een zogenaamde inlichtingenplicht. Hierdoor zullen wijzingen in de leefsituatie, welke gevolgen hebben voor ontvangst van het leefgeld, eerder bekend worden. Energietoeslag Op 7 oktober 2023 heeft de Regering de wet op de energietoeslag aangenomen. Op 30 oktober 2023 heeft Stroomopwaarts de energietoeslag ambtshalve uitbetaald aan alle inwoners, die een uitkering ontvingen via Stroomopwaarts. Dit waren 4699 toekenningen. Vervolgens is op 15 november 2023 de energietoeslag ambtshalve verstrekt aan alle inwoners, die in 2022 de energietoeslag hebben ontvangen en na controle door het inlichtingenbureau wederom aan de voorwaarden voldeden. Dit waren 4087 toekenningen.

In totaal zijn 8.786 ambtshalve toekenningen gedaan. Vanaf 15 december 2023 is het ook voor overige inwoners van MVS mogelijk een aanvraag in te dienen. Inwoners kunnen nog een aanvraag indienen tot en met 30 juni 2024.

Programma Inkomen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

36

Wat heeft het programma Inkomen gekost? Programma 1,

Herijkte begroting 2023

Begroting 2023 na BW3

Realisatie t/m 31 december

Verschil begroot

2023

(t/m BW3) en realisatie

Inkomen Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Aanvraag

-

-3.813

-3.813

-

-3.927

-3.927

-

-3.989

-3.989

-

-62

-62

- Aanvraag

-

-3.813

-3.813

-

-3.927

-3.927

-

-3.989

-3.989

-

-62

-62

Schuldhulpverlening

84

-2.649

-2.564

84

-2.949

-2.865

36

-2.742

-2.706

-48

207

159

- Schuldhulpverlening

-

-60

-60

-

-41

-41

-

-21

-21

-

19

19

- Preventie en vroegsignalering

-

-393

-393

-

-470

-470

-

-367

-367

-

103

103

- Schuldhulpverlening trajecten

84

-2.196

-2.112

84

-2.439

-2.354

36

-2.354

-2.318

-48

85

37

Armoedevoorziening

324

-7.989

-7.666

1.126

-25.280

-24.154

3.283

-27.103

-23.820

2.157

-1.823

334

- Armoedevoorziening verstrekkingen *

281

-3.410

-3.129

281

-4.031

-3.750

800

-4.341

-3.542

519

-310

208

- Maatschappelijke participatie kinderen *

-

-1.627

-1.627

-

-1.627

-1.627

-

-1.607

-1.607

-

21

21

- Armoedevoorziening uitvoeringskosten

42

-491

-449

42

-717

-675

42

-788

-745

0

-70

-70

- Meldpunt Kinderopvangtoeslag

-

-342

-342

-

-687

-687

1.638

-2.209

-571

1.638

-1.522

116

- Bewindvoering *

-

-2.118

-2.118

-

-2.118

-2.118

-

-2.059

-2.059

-

59

59

- Energietoeslag *

-

-

-

802

-16.099

-15.297

802

-16.099

-15.297

0

0

0

Programma Inkomen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

37

Programma 1,

Herijkte begroting 2023

Begroting 2023 na BW3

Realisatie t/m 31 december

Verschil begroot

2023

(t/m BW3) en realisatie

Inkomen Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Inkomensvoorziening

2.107

-82.677

-80.570

4.678

-91.382

-86.703

3.878

-91.611

-87.733

-801

-229

-1.030

- Inkomensvoorziening *

1.970

-80.423

-78.453

1.970

-86.895

-84.925

1.637

-87.943

-86.306

-333

-1.048

-1.381

137

-1.561

-1.424

137

-1.627

-1.490

183

-1.754

-1.571

46

-127

-82

- Tozo *

-

-

-

-

-

-

517

-

517

517

-

517

- Tozo uitvoeringskosten

-

-288

-288

-

-288

-288

-

-373

-373

-

-85

-85

- Formulierenbrigade

-

-405

-405

-

-

-

-

-

-

-

-

-

- Opvang Oekrainië leefgeld *

-

-

-

-

-2.251

-2.251

38

-1.183

-1.145

38

1.068

1.106

- Opvang Oekrainië uitvoeringskosten

-

-

-

2.572

-320

2.251

1.503

-357

1.145

-1.069

-37

-1.106

Participatie

-

-4.968

-4.968

-

-5.997

-5.997

38

-5.715

-5.677

38

282

320

- Participatie

-

-4.968

-4.968

-

-5.007

-5.007

36

-5.020

-4.984

36

-12

24

- Partcipatie dienstverlening

-

-

-

-

-989

-989

2

-695

-693

2

294

296

2.515

-102.096

-99.581

5.889

-129.535

-123.646

7.235

-131.160

-123.926

1.346

-1.625

-279

838

-

838

1.184

-

1.184

1.268

-

1.268

85

-

85

3.354

-102.096

-98.743

7.072

-129.535

-122.462

8.503

-131.160

-122.657

1.431

-1.625

-195

- Inkomensvoorziening uitvoeringskosten

Totaal baten en lasten: Reservemutaties Geraamd resultaat: *

Betreft openeinderegelingen die op basis van realisatie met de gemeente wordt verrekend.

Programma Inkomen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

38

Analyse afwijkingen begroting na wijziging en realisatie Programma Inkomen (voordeel € 1.677)

Baat of Last

Omschrijving (bedragen x € 1.000)

(B/L)

Aanvraag

Baten

Lasten

L

-62

Hogere personeelskosten door het invullen van vacature ruimte door extern personeel. Schuldhulpverlening

B/L

48

207

B/L

2.157

-1.823

B/L

-333

-1.048

B/L

38

282

Er is minder gebruik gemaakt van de Sociale kredieten dan gepland. De kredieten worden verrekend met de gemeenten. Hierdoor vallen de baten lager uit. Lagere personeelskosten voor het laten inzetten van de extra gelden uit de circulaire. Armoedevoorziening Overbesteding van de lasten voor de CAV en de inrichtingskosten van de statushouders en Extra baten leenbijstand voor inrichtingskosten en extra lasten door de verstrekking van inrichtingskosten op de armoede voorziening. Er is extra personeel ingehuurd voor de afhandeling van aanvragen bijzondere bijstand. De normbedragen voor de uitvoeringskosten van de kinderopvangtoeslagenaffaire in 2023 gekoppeld aan de aanvragen leiden tot een bate. Deze worden in de jaarrekening verrekend met de gemeenten. De gemeenten worden vervolgens gecompenseerde door het Rijk (1.638). Inkomensvoorziening Het bestand is in 2023 gelijk gebleven 5.171 eind december waardoor er een overbesteding is van -1.048 op de lasten. Er is een onderbesteding op de baten 333 door lagere debiteuren. Schiedam heeft een voordeel op de buig, Vlaardingen en Maasluis hebben dit niet. Hogere personeelskosten De realisatie van de Tozo (517) zijn baten en ontvangsten van de Tozo regeling. Deze worden verrekend met de gemeenten, die het weer verrekenen met het Rijk. De toestroom voor de opvang van de Oekraïners lager geweest dan begroot.

Participatie Minder inzet door teamdienstverlening hierdoor wel verschuiving van werkzaamheden naar armoede en inkomensvoorziening Overige afwijkingen

L Totaal Programma Inkomen

24 € 1.431

-€ 1.625

Programma Inkomen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

39

Programma Werk

Baten €

2.309

Lasten -€ 12.153

Wat is er bereikt?

Saldo -€

9.844

Ambitie 2023 Het is in de samenleving voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt, bijvoorbeeld omdat zij een arbeidsbeperking hebben, lastig om aan de slag te komen. Investeren in een inclusieve arbeidsmarkt waarin meer mensen duurzaam aan het werk gaan en het optimaal benutten en voortdurend innoveren van de mogelijkheden die de Participatiewet biedt, is noodzakelijk. Stroomopwaarts bouwt continu aan een sterk netwerk van tevreden ondernemers en ketenpartners om duurzame uitstroom te bewerkstellingen. Langdurige afhankelijkheid van een uitkering kan de afstand tot de arbeidsmarkt te groot maken. Het langdurig zittende bijstandsbestand wordt stapsgewijs beter in beeld gebracht (“iedereen in beeld”). Dit moet zo veel mogelijk leiden tot trajecten op het gebied van werk. Stroomopwaarts heeft hiermee een complexere doelgroep aangeboord, waardoor de gemiddelde resultaten bij het bereiken van duurzame uitstroom onder druk komen. Waar nodig bieden wij (met of zonder loonkostensubsidie) uitkeringsgerechtigden een tijdelijke betrekking aan bij Stroomopwaarts. We hebben in 2023 bovendien een aanzienlijke uitbreiding gerealiseerd ten aanzien van de plaatsing van cliënten met een arbeidsbeperking.

Programma Werk

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

40

In onderstaande tabel zijn de beoogde prestatiedoelstellingen van het programma opgenomen en is aangegeven in welke mate de doelstellingen zijn bereikt. Effectindicator

Indicator

Stand van zaken

12%

7%

85%

95%

25%

2%

Indicator

Stand van zaken

Gemiddeld aantal banen met loonkostensubsidie

479

509

Aandeel succesvol afgeronde competentie ontwikkeltrajecten

420

128

Relatief aandeel uitkeringsgerechtigden met inkomsten uit deeltijdarbeid

Voortgang

De doelstelling van 12% is niet gehaald en was relatief hoog (ook t.o.v. de Benchmark, landelijk ligt het percentage op 9%). Zowel de ‘sluitende aanpak’ als het actief inzetten op het parttime-assessment (voor mensen die maar enkele uren per dag inzetbaar zijn bijv. wegens gebrek aan kinderopvang) had geen positief effect op het aandeel parttime werk in 2023. Aandeel duurzame uitstroom (langer dan 6 maanden aaneengesloten) in geval van uitstroom naar werk of zelfstandig ondernemerschap Aandeel duurzame uitstroom: Verhuizingen, pensionering, detentie e.d. worden niet meegenomen in berekening KPI. Nieuwe instroom bijstand is binnen 12 maanden aan het werk. De realisatiecijfers van deze KPI worden negatief beïvloed door een verkeerde definiëring. Alle kansrijke kandidaten worden bij de uitkeringsaanvraag ‘gescreend’. De kansrijke groep wordt direct door onze eigen matchmakers óf Werkstroom (Randstad) naar een baan bemiddeld vóór het tot een daadwerkelijke uitkeringstoekenning komt. Deze activiteit wordt nog niet meegenomen in de berekening van de realisatie. Als we deze wel meenemen, komt de realisatie uit op circa 20%. De definiëring van de KPI wordt aangepast op de werkwijze.

Prestatie-indicator

(Cliënt is “job ready”, direct bemiddelbaar).

Voortgang

 

Het begrote aantal COT-trajecten (420) is niet gehaald. Enerzijds was er minder instroom, anderzijds heeft de doelgroep veelal multiproblematiek waardoor een COT-traject langer duurde. Het COT traject is niet de enige voorziening naar werk waar de doelgroep gebruik van maakt. Ons project Jeugdwerkgelegenheid had in 2023 ruim 100 kandidaten. Er zijn 10 kandidaten geplaatst bij het VANAD traject. Bij onze IPS-pilot (voor mensen met een psychische kwetsbaarheid) zijn in 2023 5 personen gestart.

Programma Werk

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

41

Prestatie-indicator

Indicator

Stand van zaken

275

231

Voortgang

Ondanks het verlagen van de instroomcriteria bleef de instoom in het assessment laag. Uit onze analyse blijkt dat veel cliënten veelal complexe problematieken ervaren op een of meerdere leefgebieden waardoor een zorgtraject of participatietraject de eerste stap moet zijn in verbetering/stabilisering op deze leefgebieden. Om de veelvuldige noshow en verzuim te beheersen, zijn er verzuim- en maatregelconsulenten aangesteld die verzuimende kandidaten direct persoonlijk benaderen. Mochten kandidaten geen valide redenen kunnen aanvoeren voor hun verzuim, dan is in eerste instantie een waarschuwing (en daarna mogelijk een maatregeltraject) het gevolg om tot de gewenste gedragsverandering te komen en misbruik te voorkomen. Aantal matching banen vanuit Werkgevers Servicepunt (WSP) Stroomopwaarts (Uitstroom door actieve bemiddeling WSP)

Vanwege het lagere aantal succesvol afgeronde competentie ontwikkel trajecten (zie boven), wordt het lastiger deze doelstelling te realiseren. Daar staat tegenover, dat er ook de nodige matches worden gerealiseerd ten aanzien van de zogenaamde ‘nuggers’ (niet-uitkeringsgerechtigden die gebruik maken van onze dienstverlening maar waar geen uitstroom uit de uitkering tegenover staat).

Wat is hiervoor gedaan? Re-integratie Vanwege de krapte op de arbeidsmarkt was er het afgelopen jaar weinig nieuwe instroom in de uitkering. De aanvragen die er toch kwamen, werden voor een gedeelte afgevangen; kansrijke mensen kregen direct een baan aangeboden via Werkstroom of onze eigen matchmakers vóór de uitkeringsaanvraag werd doorgezet. We bleven ons daarom richten op het uitnodigen van mensen die al langdurig in de uitkering zitten en veelal multi-problematiek hebben. Zij hebben een grote afstand tot de arbeidsmarkt en dat heeft gevolgen voor hun inzetbaarheid, motivatie en re-integratiekansen. De no-show van deze mensen was hoog en de inzet van een speciale Maatregel- en verzuimconsulent bleek noodzakelijk. Door verzuimende kandidaten te blijven benaderen en uitnodigen zijn wij erin geslaagd om een gedragsverandering te bewerkstellingen. Dit heeft ertoe geleid dat kandidaten uiteindelijk toch aan een re-integratietraject begonnen of dat een andere vorm van hulp/ondersteuning geboden moest worden. De inzet van de verzuimconsulent zorgde ervoor dat cliënten die zich niet hielden aan de verplichtingen van de Participatiewet een waarschuwing of maatregel opgelegd kregen en dat veel cliënten, na enig aandringen, zich alsnog melden. Stroomopwaarts bouwt continu aan een sterk netwerk van tevreden ondernemers en ketenpartners om duurzame uitstroom te bewerkstellingen.

Langdurige strategische samenwerkingen zijn daarbij het streven. De werkleertrajecten die de uitkeringsgerechtigden krijgen aangeboden, sluiten aan op de vraag in de arbeidsmarkt. Dit is geborgd in het Opleidingshuis, waarbinnen Stroomopwaarts samenwerkt met het regionale bedrijfsleven en onderwijs. Hier worden korte praktijkgerichte opleidingen aangeboden, die leiden tot een officieel erkend mbo-praktijkcertificaat.

Programma Werk

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

42

Het opleidingshuis heeft in 2023 steeds meer vorm gekregen, ondanks de bescheiden aantallen re-integratiekandidaten. De directe samenwerking met werkgevers zoals VANAD en Sococo is ronduit prettig te noemen. We hebben stappen gezet binnen de sectoren zorg en dienstverlening, commerciële dienstverlening en facilitaire dienstverlening. Een en ander is uitgewerkt in onze sectorale aanpak. Daarbij is het streven om met de drie o’s tot concrete afspraken en kpi’s te komen. Het eerste convenant is met Zorg afgesloten en ons VANAD-project is een goed voorbeeld van een succesvolle samenwerking rond commerciële dienstverlening. Stroomopwaarts werkt sinds 2023 samen met een externe partner aan het opzetten van een pilot voor een gastouderopvang-opleiding. Naast een zeer grote groep ‘no-shows’ of uitvallers vanwege lichamelijke of psychische- gezondheidsredenen (ruim 50% van het aantal kandidaten), bleken de grote wachtlijsten bij kinderopvang en buitenschoolse opvang eveneens van invloed op de inzetbaarheid van onze doelgroep. Met deze opleiding richten wij ons met name op jonge moeders met een bijstandsuitkering die, na het succesvol afronden van de opleiding, uit de uitkering zullen stromen. Zij kunnen vervolgens op kinderen van ándere kandidaten passen, waardoor mensen sneller in staat zullen zijn om deel te nemen aan onze re-integratie activiteiten.

De voorbereidingen voor deze pilot lopen nog. De eisen die worden gesteld aan de deelnemers, zorgen ervoor dat niet alle cliënten in aanmerking kunnen komen voor deze pilot. Deze pilot wordt gefinancierd door externe middelen. In de tussentijd wordt er op tal van manieren gewerkt aan het verbeteren van het taalniveau van onze kandidaten. Naast een veelvoud aan taaltrainingen (niet alleen voor inburgeraars, maar ook voor andere mensen met een taalachterstand) is er een Anderstaligenproject afgerond in Maassluis. Hier kregen anderstalige kandidaten een intensieve taaltraining in combinatie met een parttime dienstverband in ons werkleerbedrijf aangeboden. Dit project heeft een doorstart gemaakt in het najaar van 2023, waarbij de betaalde dienstverbanden plaats hebben gemaakt voor competentie ontwikkel trajecten in verband met de kosten. De jeugdwerkeloosheid in de MVS-regio is relatief gezien (aanzienlijk) lager dan bij de overige gemeenten uit onze arbeidsmarktregio. De inzet van ons speciale jongerengilde is al jaren succesvol. Om werkeloosheid onder jongeren verder tegen te gaan is er een project Jeugdwerkgelegenheid gestart. Dit project wordt volledig gefinancierd uit middelen van de arbeidsmarktregio. In dit project streven wij ernaar om 100 jongeren te activeren en, waar mogelijk, terug naar school of naar werk te begeleiden.

Het afgelopen jaar zijn wij erin geslaagd om ruim 100 jongeren te begeleiden en zijn de eerste uitstroomresultaten geboekt. Inmiddels is vanuit de arbeidsmarktregio wederom financiering gefaciliteerd, zodat dit project ook in 2024 voortgezet kan worden. Al deze activiteiten en interventies hebben er helaas niet toe geleid dat de re-integratie- en uitstroomdoelstellingen behaald konden worden. Enerzijds zijn er op dit moment simpelweg te weinig geschikte kandidaten gevonden om het re-integratietraject bij ons te volgen. Anderzijds is de multi-problematiek dusdanig van aard dat een gemiddeld re-integratie traject bij ons meer tijd heeft gekost dan voorheen ingeschat was. De groep kandidaten die het afgelopen jaar beschikbaar was voor de matchmakers bleef achter bij onze oorspronkelijke inschatting. Het Werkgevers Servicepunt (WSP) begeleidt werkgevers en kandidaten om de kans op duurzame plaatsing te vergroten. Hierbij kan gedacht worden aan goede matching van kandidaten op vacatures, werkplekaanpassingen, jobcoaching, loonwaardemetingen en de inzet van loonkostensubsidie. We investeren in een sterk netwerk van ondernemers en ketenpartners, die zich ook willen inzetten voor de sociale opgave. Hiervoor ontwikkelde Stroomopwaarts een keurmerk. Dit Sociaal Werkpact is ook in 2023 weer ieder half jaar uitgereikt aan maatschappelijk verantwoorde ondernemers uit de MVS-regio.

Programma Werk

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

43

Naast een sluitende aanpak met ondernemers, is er in 2023 ook interne ‘sluitende aanpak’ gestart. Deze voorziet erin dat cliënten, die het hele reintegratieproces hebben doorlopen maar geen baan kunnen vinden, een tijdelijk intern dienstverband bij Stroomopwaarts aangeboden krijgen. Gedurende dit dienstverband vindt dan zo spoedig mogelijk een loonwaardemeting plaats en kan de cliënt, afhankelijk van die uitkomst, ingeschreven worden in het doelgroepregister. Deze werkwijze wordt de praktijkroute genoemd. De opname in het doelgroepregister zorgt ervoor dat toekomstig werkgevers gebruik kunnen maken van loonkostensubsidie en een no-riskpolis. Hiermee wordt de cliënt aantrekkelijker. Na deze praktijkroute zullen onze matchmakers opnieuw proberen deze cliënten bij passende werkgevers onder de aandacht te brengen en op deze manier hopen wij ook de uitstroom naar de reguliere arbeidsmarkt te realiseren. We blijven hier ook in 2024 op inzetten. ESF Stroomopwaarts spant zich in om de reguliere activiteiten mede te dekken door het verwerven van externe inkomsten. Daarmee kan de bijdrage van de gemeenten worden gematigd. Dit doen wij onder andere door het aanvragen van ESF (Europese subsidie). Om aan de subsidievoorwaarden te voldoen worden scherpe eisen gesteld, ten aanzien van verantwoording.

Stroomopwaarts vertegenwoordigt de MVS-gemeenten en heeft voor de periode 2017 – 2019 aanspraak gemaakt op maximaal € 1,9 miljoen en voor de periode 2020-2022 op maximaal € 2,6 miljoen. Stand van zaken: • ESF 2017-2019 De definitieve vaststelling van deze subsidie is inmiddels bekend en heeft geresulteerd in een subsidie van 1,2 mln. Dit bedrag is ontvangen. • ESF 2020-2022 De ESF-periode liep van 1-2-2020 t/m 1-7-2022. De verbeterpunten die zijn voortgekomen uit de ESF-evaluatie 2017-2019 zijn toegepast. De controle is inmiddels afgerond en heeft geresulteerd dat we de maximale subsidie van 2,6 mln. zullen ontvangen.

Programma Werk

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

44

Wat heeft het programma Werk gekost? Programma 2,

Herijkte begroting 2023

Begroting 2023 na BW3

Werk

Realisatie t/m

Verschil begroot

31 december 2023

(t/m BW3) en realisatie

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Ontwikkeling

-

-2.479

-2.479

-

-2.561

-2.561

-

-2.569

-2.569

-

-8

-8

- Ontwikkeling en assesment

-

-1.944

-1.944

-

-1.998

-1.998

-

-2.014

-2.014

-

-15

-15

- Open LeerWerkcentrum

-

-152

-152

-

-158

-158

-

-158

-158

-

-

-

- Test & Trainingcentrum

-

-383

-383

-

-405

-405

-

-398

-398

-

7

7

3.065

-11.802

-8.737

2.971

-9.687

-6.715

2.309

-9.584

-7.275

-663

103

-560

- Accountmanagement

-

-1.083

-1.083

-

-1.135

-1.135

-

-1.123

-1.123

-

12

12

- Mobiliteitsnetwerken

53

-135

-82

-

-135

-135

-

-117

-117

-

18

18

3.012

-10.584

-7.572

2.971

-8.417

-5.446

2.309

-8.344

-6.035

-663

74

-589

3.065

-14.280

-11.215

2.971

-12.248

-9.276

2.309

-12.153

-9.844

-663

95

-568

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

3.065

-14.280

-11.215

2.971

-12.248

-9.276

2.309

-12.153

-9.844

-663

95

-568

Werkgeverdienstverlening

- Externe arbeidsparticipatie Totaal baten en lasten: Reservemutaties Geraamd resultaat:

Programma Werk

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

45

Analyse afwijkingen begroting na wijziging en realisatie Programma Werk (nadeel € 568)

Baat of Last

Omschrijving (bedragen x € 1.000)

(B/L)

Externe arbeidsparticipatie

Baten B

Lasten -663

De omzet voor SW-detacheringen is lager dan begroot (845). Bij de 2 Bestuursrapportage 2023 is dit reeds gemeld aan het AB. De verwachting e

was dat het beoogde aantal detacheringen niet gerealiseerd zou worden en daarmee ook de begrote omzet niet gerealiseerd zou worden. Totaal Programma Werk

€ -663

Programma Werk

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

46

Programma Werkleerbedrijf

Baten €

8.054

Lasten -€ 32.778

Wat is er bereikt?

Saldo -€ 24.774

Ambitie 2023 Er wordt geïnvesteerd in productielijnen bij het Werkleerbedrijf en de begeleiding van werkgevers en cliënten. Optimale ontwikkeling en sociale activering van mensen staat daarbij voorop. Het Werkleerbedrijf blijft een stabiele vangnetfunctie voor de meest kwetsbaren vervullen. We bieden tijdelijke dienstbetrekkingen aan de doelgroepen uit de banenafspraak aan. Duurzame dienstbetrekkingen zijn beschikbaar voor de doelgroepen WSW (Wet sociale werkvoorziening) en Beschut werk met een grote afstand tot de arbeidsmarkt en een hoge begeleidingsbehoefte. Verder hebben we het afgelopen jaar meegedaan aan de campagne ‘ik zit klem’ van Cedris. Met deze campagne werd bij het grote publiek aandacht gevraagd voor de bestaanszekerheid van medewerkers van sociaal ontwikkelbedrijven, die door de stijgende inflatie onder grote druk stond. In december 2023 werd een cao-akkoord afgesloten voor de cao’s SW en Aan de slag. De medewerkers onder deze cao’s kregen meer salaris en een hogere reiskostenvergoeding.

Programma Werkleerbedrijf

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

47

In onderstaande tabel zijn de beoogde prestatiedoelstellingen van het programma opgenomen en de mate waarin de doelstellingen zijn bereikt. Effect/indicator Aandeel succesvol afgeronde werkleertrajecten

Indicator

Stand van zaken

420

128

< 13,5%

Product

Voortgang

Ontwikkeling

16,6%

Interne arbeidsparticipatie

< 13,5%

15,2%

Interne arbeidsparticipatie

33%

31%

Interne arbeidsparticipatie

(cliënt is “job ready”, direct bemiddelbaar) Dit houdt verband met de achterblijvende instroom in het assessmentcentrum en de COT in 2023. Medewerkers van het team Ontwikkeling hebben team Inkomen geholpen bij de bestandsanalyse om extra instroom te bewerkstelligen. Verder zijn de instroomcriteria van het assessmentcenter verlaagd waardoor er minder belemmeringen waren om hieraan deel te nemen. Ziekteverzuim WSW Is in lijn met de landelijke trend. De doelgroep wordt steeds ouder (geen nieuwe jonge instroom vanwege sluiting WSW) en 13.5% lijkt een te ambitieuze doelstelling. Vanuit HRM en management blijft er aandacht voor preventie en reductie van verzuim door het organiseren van SMT’s, verzuimtrainingen en door werkleiding hier alert op te houden. Ziekteverzuim Beschut

Arbeidsontwikkeling WSW en Beschut: gemiddelde dekking loonkosten door opbrengsten

Programma Werkleerbedrijf

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

48

Wat is hiervoor gedaan? Beschut Inwoners met een beperkte loonwaarde, die meer begeleiding en faciliteiten nodig hebben dan van een reguliere werkgever mag worden verwacht, kunnen een indicatie Beschut Werk aanvragen. Na toekenning door het UWV komen zij in aanmerking voor beschut werk binnen Stroomopwaarts. Voor de komende jaren wil Stroomopwaarts een jaarlijkse groei van het aantal aanstellingen realiseren. Aantal banen beschut

Per gemeente Maassluis

Vlaardingen

SOW Schiedam

Begroot 2023

19

45

53

117

Realisatie 2023

19

48

90

157

0

3

37

40

Verschil

Met betrekking tot de instroom van nieuwe Beschut Werkers valt op dat er sprake is van een aanzienlijke toename. Veel aanvragen die in het begin van 2023 in de ‘pipeline’ zaten, zijn per 1 september 2023 bij Stroomopwaarts in dienst getreden. We hebben een begrotingswijzing gemaakt om iedereen, in lijn met de Strategische Visie Werk en Inkomen, een aanstelling te kunnen bieden. Als belangrijkste reden voor de forse instroom in beschut werk, geldt de nauwe samenwerking met de praktijkscholen én de inzichten die wij inmiddels hebben m.b.t. de inzetbaarheid van mensen die al langdurig in de uitkering zitten en multi-problematiek hebben. WSW-populatie De medewerkers die in het kader van de Wet Sociale Werkvoorziening bij Stroomopwaarts in dienst zijn, worden zowel intern ingezet (productie en dienstverlening) als extern (detachering). De mate van maatschappelijke participatie en de loonwaarde is het grootst bij detachering, daarom heeft dit voor Stroomopwaarts de voorkeur. Onder invloed van Covid-19 heeft echter een verschuiving plaatsgevonden van detachering naar inzet binnen het Werkleerbedrijf. We zetten erop in de omvang van de detacheringen zo veel als mogelijk te herstellen in de komende jaren. Hiertoe is sinds begin dit jaar een projectgroep in het leven geroepen om groepsdetacheringen te realiseren.

In 2023 hebben er oriënterende gesprekken plaats gevonden met diverse grote werkgevers. Onze inschatting is dat we het komende jaar hier een eerste stijging zullen realiseren. De totale omvang van de WSW neemt in de komende jaren af door pensioneringen en doordat er (sinds 2015) geen nieuwe instroom plaatsvindt. Aantal FTE SW

Productie

Diensten

Detachering

Begeleid werken

SOW

gemiddeld Begroot 2023

251

242

165

21

679

Realisatie 2023

241

276

125

28

670

-10

34

-40

7

-9

Verschil

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma Werkleerbedrijf Programma

49

Wat heeft het programma Werkleerbedrijf gekost? Programma 3,

Herijkte begroting 2023

Begroting 2023 na BW3

Werkleerbedrijf

Realisatie t/m

Verschil begroot

31 december 2023

(t/m BW3) en realisatie

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

-

-665

-665

-

-703

-703

0

-582

-582

0

121

121

- Productie/Diensten Maassluis

1.087

-3.119

-2.032

1.087

-3.455

-2.368

1.039

-3.691

-2.652

-48

-236

-284

- Productie/Diensten Maassluis

1.446

-5.029

-3.583

1.252

-5.660

-4.408

1.233

-5.764

-4.531

-19

-104

-123

- Productie/Diensten Maassluis

3.133

-9.222

-6.089

2.108

-10.130

-8.022

2.165

-11.781

-9.615

58

-1.651

-1.594

- Groen en Grijs

1.677

-5.507

-3.830

1.898

-6.053

-4.155

2.328

-6.383

-4.056

430

-330

100

- Schoonmaak en catering

1.152

-3.934

-2.782

1.410

-4.408

-2.998

1.289

-4.577

-3.288

-121

-169

-290

8.495

-27.475

-18.980

7.755

-30.409

-22.654

8.054

-32.778

-24.724

299

-2.369

-2.070

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

8.495

-27.475

-18.980

7.755

-30.409

-22.654

8.054

-32.778

-24.724

299

-2.369

-2.070

- Bedrijfsbureau

Totaal baten en lasten: Reservemutaties Geraamd resultaat:

Programma Werkleerbedrijf

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

50

Analyse afwijkingen begroting na wijziging en realisatie Programma Werkleerbedrijf (nadeel € 2.070)

Baat of Last

Omschrijving (bedragen x € 1.000)

(B/L)

Werkleerbedrijf (incl. groen & grijs en schoonmaak & catering)

B/L

Baten

Lasten 299

-2.369

€ 299

€ -2.369

De projecten uit 2022 die gefinancierd waren met de extra middelen uit het gemeentefonds (decembercirculaire 2020) zijn niet per direct maar gedurende het jaar geleidelijk afgebouwd. Verder zijn medewerkers met een indicatie “banen afspraak” en “beschut werk” gedurende het jaar geleidelijk in dienst gekomen. De heeft tot extra kosten geleid bij de payroll organisatie. Bij de 2e Bestuursrapportage 2023 is dit reeds gemeld aan het Algemeen Bestuur (1.261) De interne verrekening van WSW medewerkers die binnen SOW zijn gedetacheerd, is bij de 2e Bestuursrapportage 2023 ten onrechte bij twee programma’s opgenomen. De opbrengsten van interne detacheringen van WSW-ers dienen te worden gecorrigeerd (771). Deze correctie wordt gemaakt om het zogenaamde “opblaas effect” op te heffen. De omzet en de kosten worden middels de correctie beide geëlimineerd. Bij de 2e Bestuursrapportage is dit foutief verwerkt bij twee programma’s. Deze correctie had echter alleen bij één programma gemaakt moeten worden waardoor er nu voor 771 extra lasten bij het programma Werkleerbedrijf staan. Er is voor 337 transitie vergoeding betaald vanwege vertrek WSW medewerkers, deze kosten zijn onvoorzienbaar en worden niet begroot. De lagere bate bij Schoonmaak en Catering heeft een technisch karakter (verschuiving naar andere werksoorten). De totale opbrengsten van het Werkleerbedrijf zijn boven begroting.

Totaal Programma Werkleerbedrijf

Programma Werkleerbedrijf

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

51

Programma Inburgering

Ambitie 2023 Stroomopwaarts heeft samen met diverse ketenpartners én de gemeenten in de MVS-regio een sluitende aanpak ontwikkeld, waardoor er veel aandacht is voor taalonderwijs in combinatie met het opdoen van werkervaring. Intern zijn goede afspraken gemaakt over de samenwerking, waardoor de duale aanpak ervoor zorgt dat de inburgeraar zich snel – maar in ieder geval binnen 3 jaar – thuis voelt in de regio, een sociaal netwerk ontwikkelt en is voorbereid op de Nederlandse arbeidsmarkt.

Programma Inburgering

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

52

In onderstaande tabel zijn de beoogde prestatiedoelstellingen van het programma opgenomen en de mate waarin de doelstellingen zijn bereikt. De eerste drie effectindicatoren kunnen nog niet verantwoord worden omdat de nieuwe wet Inburgering minder dan drie jaar geleden is ingevoerd. De trajecten lopen drie jaar en kunnen daarna formeel worden verantwoord via de KPI’s. Volgende jaarrekeningen kunnen deze getallen dus wel worden ingevuld. Effectindicator

Indicator

Stand van zaken

80%

NNB

De gemiddelde trede zelfredzaamheid van de inburgeraar bij einde inburgering

90%

NNB

Het taalniveau bij het einde van de inburgeringsplicht

60%

NNB

Indicator

Stand van zaken

80%

NNB

Percentage Plan Inburgering en Participatie (PIP) dat binnen tien weken na huisvesting gereed is

95%

100%

Percentage inburgeraars op B1 route, Z route of onderwijsroute

80%

33%

Het percentage inburgeraars dat voldoet aan de inburgeringsverplichtingen

Voortgang

binnen de inburgeringstermijn die hiervoor is afgesproken

Prestatie-indicator Het percentage statushouders dat een opleiding volgt of werk heeft, 3 jaren na

Voortgang

de start van de uitkering

Gezinsmigranten zijn niet verplicht om een opleiding te volgen en kiezen vaak voor zelfstudie. Hier is geen rekening mee gehouden met het opstellen van de KPI. Als we de gezinsmigranten buiten beschouwing laten, komt de prestatie indicator uit op 74%. Deze definiëring van de KPI wordt aangepast.

Wat is er voor gedaan? Het is nu moeilijk uitspraken te doen over de realisatie van de prestatiedoelstellingen. De termijn die veelal gehanteerd wordt om de resultaten te meten, beslaat 3 jaar en wij zijn nu 2 jaar met deze kandidaten aan de slag. Of de inburgeraars dus daadwerkelijk binnen de gestelde inburgeringstermijn aan de verplichtingen van de nieuwe wet voldoen, weten we (voor de eerste deelnemers) pas in 2024. In 2022 is Stroomopwaarts gestart met het uitvoeren van de Wet Inburgering. Dat was een jaar waarin alles opgestart is en in de loop van 2022 kwam de instroom van inburgeraars op gang en werden de eerste inburgeraars aangemeld. In 2023 heeft Stroomopwaarts 352 Statushouders en 320 Gezinsmigranten in begeleiding. De ambtelijke inzet en inkoop van trajecten wordt constant aangepast aan het aantal inburgeraars. Ook komend jaar zal dit het geval zijn. Voorlopig wordt uitgegaan van de taakstelling vanuit het Rijk en de gegevens van de dienstverleningsovereenkomst (DVO) tussen Stroomopwaarts en de MVS-gemeenten.

Programma Inburgering

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

53

Met betrekking tot het taalonderwijs zijn in 2023 diverse klassen voor de Z en de B1 route gestart bij EchtNL. EchtNL heeft een locatie in Vlaardingen geopend. Voor de onderwijsroute liften wij mee op de aanbesteding van Rotterdam Regio. Deze is voor 2 jaar afgesloten vanwege de financiële middelen. Voor 2024 is gestart met een nieuwe aanbestedingsprocedure voor de mbo-route. Deze is in 2023 afgerond en het contract start in januari 2024. De eerste successen zijn inmiddels in het taalonderwijs behaald. Een jaar na de start van hun inburgeringstraject hebben een aantal inburgeraars hun taalexamen gehaald. Zij geven daarmee blijk van een grote leerbaarheid en motivatie! Er is een goede samenwerking met de teams Ontwikkeling en Werkgeversdienstverlening en team Inburgering. De trajecten zijn laagdrempelig met activiteiten in de wijk of vrijwilligerswerk. Zodra een kandidaat klaar is voor een traject naar werk, sluit de ontwikkelcoach en de matchmaker aan. De Beroepentuin is onder andere een traject waar statushouders kunnen aansluiten. Van de doelgroep statushouders die aan het inburgeren is, is inmiddels 7% aan het werk. Van de doelgroep gezinsmigranten is dit niet bijgehouden, omdat zij geen bijstand ontvangen vanwege een werkende partner. Werkwijze Zodra bekend is dat de asielmigrant gekoppeld is aan de gemeente, wordt er contact opgenomen voor een kennismaking.

Is de verhuisdatum bekend, dan volgt er een warme overdracht met een begeleider van het asielzoekerscentrum (AZC). Twee weken na huisvesting wordt gestart met de brede intake. Bij de gezinsmigranten zoekt de casemanager zo snel mogelijk na vestiging contact met de gezinsmigrant, heet hem of haar welkom en geeft een globale toelichting op wat er verwacht kan worden de komende periode en wat er wordt verwacht van de gezinsmigrant. De brede intake vindt plaats nadat de inburgeraar is gehuisvest in zijn of haar nieuwe woonplaats. De brede intake brengt de startpositie en de ontwikkelmogelijkheden van de inburgeraar in kaart. Hierbij wordt, net als bij de niet-statushouder die zich bij Stroomopwaarts meldt, gekeken naar alle leefgebieden, waaronder dus ook de fysieke en mentale gezondheid. Naar aanleiding van de brede intake worden in het Plan Inburgering en Participatie (PIP) alle afspraken omtrent het inburgeringstraject vastgelegd in de vorm van een beschikking. Daarnaast is er een dynamisch persoonlijk ontwikkelplan waar op verschillende gebieden de in het PIP afgesproken doelen worden gemonitord. De maatschappelijke begeleiding wordt uitgevoerd door St. Inclusia. Het Praktijkverklaringstraject wordt vormgegeven door Stichting Voorlichters Gezondheid.

Voor de onderwijsroute is in de arbeidsmarktregio Rijnmond een regio-brede samenwerking met MBO, HBO en WO, waaraan Stroomopwaarts deelneemt. Het taalonderwijs in de B1-route en de Z-route wordt door onszelf uitgevoerd in samenwerking met een taalaanbieder die de lessen binnen de MVS-regio organiseert. De toeleiding naar vormen van participatie verzorgt Stroomopwaarts zelf. Stroomopwaarts vindt het belangrijk dat er een divers aanbod is, voor zowel hoog als laagopgeleiden en in verschillende branches. Het aanbod wordt zo veel mogelijk extern gecreëerd. Voor invulling van de B1- en Z-route trekken we nauw samen op met werkgevers en vrijwilligersorganisaties.

Programma Inburgering

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

54

Wat heeft het programma Inburgering gekost? Programma 4,

Herijkte begroting 2023

Begroting 2023 na BW3

Inburgering

Realisatie t/m

Verschil begroot

31 december 2023

(t/m BW3) en realisatie

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

- Inburgering

-

-15

-15

-

-10

-10

-

-11

-11

-

-1

-1

- Trajecten wet inburgering *

-

-1.280

-1.280

-

-3.546

-3.546

-

-3.546

-3.546

-

-

-

- Inburgering uitvoeringskosten

-

-583

-583

-

-980

-980

-

-898

-898

-

82

82

- Ondertussengroep

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-1.878

-1.878

-

-4.535

-4.535

-

-4.455

-4.455

-

80

80

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-1.878

-1.878

-

-4.535

-4.535

-

-4.455

-4.455

-

80

80

Totaal baten en lasten: Reservemutaties Geraamd resultaat:

* Betreft openeinde regelingen die op basis van realisatie met de gemeente wordt verrekend.

Programma Inburgering

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Programma

55

Algemene dekkingsmiddelen

Algemene dekkingsmiddelen

Herijkte begroting 2023

Begroting 2023 na BW3

Realisatie t/m

Verschil begroot

31 december 2023

(t/m BW3) en realisatie

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Bijdrage algemene dienstverlening

22.921

-

22.921

23.815

-

23.815

23.815

-

23.815

-

-

-

Bijdrage werkleerbedrijf

17.821

-

17.821

17.821

-

17.821

17.821

-

17.821

-

-

-

Bijdrage inkomensvoorziening **

81.837

-

81.837

88.309

-

88.309

89.815

-

89.815

1.506

-

1.506

Bijdrage armoedevoorziening *

6.875

-

6.875

22.793

-

22.793

22.368

-

22.368

-425

-

-425

Bijdrage inburgering ***

1.280

-

1.280

3.546

-

3.546

3.546

-

3.546

-

-

-

Bijdrage Tozo ****

-

-

-

-

-

-

-517

-

-517

-517

-

-517

Bijdrage overhead

19.349

-

19.349

21.152

-

21.152

21.152

-

21.152

-

-

-

300

-

300

300

-

300

-

-

-

-300

-

-300

150.383

-

150.383

177.735

-

177.735

177.999

-

177.999

264

-

264

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

150.383

-

150.383

177.735

-

177.735

177.999

-

177.999

264

-

264

Overige dekkingsmiddelen Totaal baten en lasten Reservemutaties Gerealiseerd resultaat

* Betreft openeinderegelingen die op basis van realisatie met de gemeente wordt verrekend.

Het overzicht van dekkingsmiddelen laat voornamelijk de bijdragen van de gemeenten zien. De lasten voor Inkomensvoorziening en Armoedevoorziening worden per kwartaal afgerekend met de gemeente op basis van realisatie. De lagere dekkingsbijdrage geeft die afrekening van de producten Inkomens- en Armoedevoorziening weer en de Tozo. De post overige dekkingsmiddelen bestaat uit ontvangen subsidie.

Algemene dekkingsmiddelen

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

56

Overhead, vennootschapsbelasting en onvoorzien Op grond van BBV-voorschriften dienen de overhead, vennootschapsbelasting en de post onvoorzien apart te worden opgenomen. Bij Stroomopwaarts is geen vennootschapsbelasting aan de orde. Gezien het verplichtende karakter is deze post wel opgenomen.

Wat hebben de Overhead, Onvoorzien, Vennootschapsbelasting gekost? Overige onderwerpen

Herijkte begroting 2023

Begroting 2023 na BW3

Realisatie t/m

Verschil begroot

31 december 2023

(t/m BW3) en realisatie

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

- Overhead

5

-19.457

-19.452

5

-18.697

-18.692

2.494

-19.075

-16.581

2.489

-377

2.111

- Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

- Onvoorzien

-

-200

-200

-

-200

-200

-

-

-

-

200

200

5

-19.657

-19.652

5

-18.897

-18.892

2.494

-19.075

-16.581

2.489

-177

2.311

86

-

86

86

-

86

373

-

373

287

-

287

91

-19.657

-19.566

91

-18.897

-18.806

2.867

-19.075

-16.208

2.776

-177

2.598

Totaal baten en lasten Reservemutaties Gerealiseerd resultaat

Overhead, vennootschapsbelasting en onvoorzien

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

57

Analyse afwijkingen begroting na wijziging en realisatie Overhead, Onvoorzien en Vennootschapsbelasting (voordeel € 2.520K)

Baat of Last

Omschrijving (bedragen x € 1.000)

(B/L)

Overhead

Baten

B/L

2.489

Lasten -377

Ontvangen ESF subsidie (2.143k). Meer rentebaten als begroot (346k). Er zijn meer lasten gemaakt met betrekking tot de doorontwikkeling en transitie (311). Onvoorzien

L

200

De post onvoorzien is gedurende 2023 niet gebruikt. Reservemutaties

B

287

Er zijn minder lasten gemaakt met betrekking tot de thuiswerkvoorziening (-56) en vrijval december circulaire (198) en er is (145) transitie bedrijfsvoering gebruikt. Overige afwijkingen Totaal Overhead, Onvoorzien, Vennootschapsbelasting

€ 2.776

€ -177

In de paragrafen Weerstandsvermogen en risicobeheersing, en Bedrijfsvoering worden bovenstaande onderwerpen nader toegelicht.

Overhead, vennootschapsbelasting en onvoorzien

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

58

Paragrafen De begroting en de jaarstukken bestaan uit programma’s en paragrafen. De programma’s betreffen het beleid en de uitvoering van dit programma. Paragrafen zijn dwarsdoorsneden van de begroting over bepaalde organisatie brede onderwerpen als bedrijfsvoering en financiering. Deze zijn bedoeld om onderwerpen die verspreid in de begroting staan, als een geheel weer te geven. Hierbij gaat het vooral om de aspecten die van belang zijn voor het realiseren van de beleidsvoornemens of de financiën. In de financiële verordening Stroomopwaarts MVS is aangegeven dat de volgende paragrafen in ieder geval moeten worden opgenomen: - Weerstandsvermogen en risicobeheersing; - Onderhoud kapitaalgoederen; - Financiering; - Bedrijfsvoering; - Openbaarheid.

Weerstandsvermogen en risicobeheersing

Onderhoud kapitaalgoederen

Rechtmatigheidsverantwoording

Openbaarheid

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

Financiering

Bedrijfsvoering

59

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing In deze paragraaf wordt een overzicht gegeven van de belangrijkste risico’s voor het primaire proces van Stroomopwaarts. Per risico worden de beheersmaatregelen benoemd. Door de beheersmaatregelen toe te passen - zo is het streven - wordt de impactscore van risico’s lager. Vervolgens wordt het weerstandsvermogen van Stroomopwaarts behandeld in relatie tot de genoemde risico’s. Tenslotte volgt een korte samenvatting van de financiële positie. Risico’s van materieel belang In de volgende tabel zijn de risico’s geïnventariseerd en benoemd. De risico’s zijn beoordeeld aan de hand van een risicotabel. Daarbij is een score 1 tot en met maximaal 10 toegekend voor de kans dat een risico zich voordoet en voor de impact van het risico. Het totaal aan risico’s wordt gecalculeerd op € 2,051 miljoen voor de algemene dienstverlening en € 1,296 miljoen voor de individuele dienstverlening. Onderaan de tabel zijn de totaalbedragen gesplitst naar de gemeenten. Op basis van de gehanteerde normen is een vrije algemene reserve van circa € 3,63 mln noodzakelijk (€ 2,592 mln x 1,4).

Risicomanagement Een belangrijk punt is het risicobewustzijn in de organisatie van Stroomopwaarts. Het managen van risico’s is een integrale verantwoordelijkheid van het management. Om de vinger goed aan de pols te houden, maken de benoemde risico’s onderdeel uit van de interne en externe rapportages. Zo wordt verzekerd dat er continu aandacht voor is. Ook wordt het mogelijk om het tijdig te melden wanneer zich risico’s voordoen, zodat er bijgestuurd kan worden.

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

60

Risico’s bij Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing (bedrag x € 1.000) A. Algemene dienstverlening Risico

Kans Impact Score Toelichting

Realiseren van de toegevoegde

4

3

12

Beheersmaatregelen

In de begroting wordt uitgegaan van een gemiddelde

• Intensieve werkgeversbenadering en acquisitie

waarde die gebaseerd is op de

loonwaarde (WSW, Beschut, loonkostensubsidies).

• Tijdige loonwaardemeting

loonwaarde

Daadwerkelijke realisatie hangt mede af van niveau van

• Begeleiding

de instroom, afspraken met klanten en beschik-baarheid

• Ontwikkelen PMC's die aansluiten op ontwikkeling

van werk en diensten. Genoemd bedrag is gebaseerd op

doelgroep en arbeidsmarkt

achterblijven verwachte opbrengsten PMC's participatie,

• Juiste, volledige en tijdige inrichting en registratie in

beschut en WSW met 10%.

drie systemen: Civision, Navision en HR

De stijging van de energielasten heeft in de afgelopen

• Beschikbaar stellen extra middelen uitvoering, continueren

Beroep op Schuldhulpverlening

3

2

6

periode geleid tot een toename van problematische

vroegsignalering en schuldenlab

schulden en het aantal aanmeldingen voor

• Procesoptimalisatie

schuldhulpverlening. Door Stroomopwaarts is invulling

• Samenwerking met maatschappelijke partners

Bedrag € 502

€ 29

gegeven aan vroegsignalering. De wijziging geeft gemeenten de mogelijkheid om gegevens van burgers met betalingsachterstanden in een vroeg stadium uit te wisselen met woningcorporaties, energie- en drinkwaterbedrijven en zorgverzekeraars. Hierdoor krijgen gemeenten mensen met schulden tijdig in beeld en kunnen zij schuldhulpverlening aanbieden. De beschikbare formatie is ingaande 2023 aangepast op basis van extra rijksmiddelen, daarom wordt dit risico nu minder hoog ingeschat dan in de jaarstukken over 2022. Beschikbare capaciteit voor

3

3

9

Het ambtelijke ziekteverzuim over 2023 was

• Professionaliseren managementinformatie verzuim, verlof

kwalitatieve dienstverlening

gemiddeld circa 9%. De landelijk trend is, dat

en analyse

(ziekteverzuim, werkdruk)

het ziekteverzuim toeneemt, die trend is dus ook

• Aanpak ziekteverzuim

zichtbaar bij Stroomopwaarts. De doelstelling voor

• Samenwerking met arbodienst

het ziekteverzuim in 2024 is gemiddeld 7,5%. Om de

• Procesmanagement

kwaliteit van de dienstverlening te kunnen verbeteren

• Flexibele schil

€ 143

(doorontwikkeling) en te voorkomen, dat er een te hoge werkdruk ontstaat, is er voldoende capaciteit nodig. Zo

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

61

Risico

Kans Impact Score Toelichting

Beheersmaatregelen

Bedrag

nodig moet er worden ingehuurd. Hier is uitgegaan van 1,5% extra inhuur. Harmonisatie beleid en uitvoering

3

2

6

Stroomopwaarts heeft de opgave om efficiënt en

Gezamenlijke verantwoording van Stroomopwaarts

effectief te werken. Hierbij is harmonisatie van beleid

en gemeenten:

en uitvoering voor de drie gemeenten essentieel.

• Opvolging aanbevelingen Berenschotrapport

Vertragingen en intensiviteit van overleg om te komen

• Regie op beleidsontwikkeling

tot harmonisatie van beleid, geven extra druk op

• Kwaliteit personeel verhogen

de organisatie. Daardoor is er minder ruimte voor

• Professionele samenwerking

€ 23

innovaties en ontwikkelingen en de noodzaak tot een hogere inzet van beleidscapaciteit. Ontwikkeling gemiddelde salarissen en sociale premies

4

3

10

In februari en december 2023 zijn cao afspraken gemaakt

• Tijdige actualisatie begroting, aanpassing indexatie door

tussen VNG en bonden over de salarissen van het

de gemeenten voor 2024

€ 496

ambtelijk personeel. De gemiddelde stijging voor 2023 en 2024 bedraagt in totaal circa 14%. De indexering van de gemeentelijke bijdragen aan Stroomopwaarts in deze jaren (voorlopig in totaal 8,5%) blijft daar bij achter en is ook benodigd voor overige sterke kosten stijgingen (denk met name aan energielasten). Ook wordt na lang overleggen en actievoeren de cao Aan de Slag verlengd en verbeterd en de cao WSW opengebroken en verbeterd. De gemeentelijke indexatie is daardoor ontoereikend en zal ingaande 2024 verder moeten worden aangepast (daarvoor ontvangen de gemeenten overigens middelen via het gemeentefonds). We gaan voorshands uit van 1,3%, op basis van een reguliere nacalculatie. Risico is berekend op onderdekking van 2,5% en zal lager uitvallen als nacalculatie is verwerkt in de bijdrage, maar daarover is nu nog geen zekerheid.

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

62

Risico

Kans Impact Score Toelichting

Subsidieregeling Lage Inkomens

1

1

1

Voordeel LIV

Beheersmaatregelen

Het lage-inkomensvoordeel (LIV) is een regeling die is

Bedrag

• Tijdige actualisatie begroting

€ 10

De doorlooptijd van de plannen van aanpak voor de

Rijk aanspreken voor extra middelen vanwege

€ 84

erkende gedupeerden van de Kinderopvang Toeslag

achterblijvende voortgang, inzet organisatie.

ingegaan op 1 januari 2017. Deze regeling is onderdeel van de Wet tegemoetkomingen loondomein (Wtl). Het LIV is een jaarlijkse tegemoetkoming voor werkgevers die werknemers in dienst hebben met een laag loon. Hierdoor dalen de loonkosten voor de werkgever. De kans op werk voor deze werknemers neemt dan toe. Het risico bestaat, dat deze regeling wordt afgeschaft of afgebouwd.

Doorlooptijd Kinderopvang

4

2

8

Toeslag Affaire

(KOT) affaire is langer dan de ingecalculeerde 40 uur, omdat de belastingdienst de besluitvorming over de integrale beoordeling voor de aanvullende compensa-tie door heeft geschoven naar 2026 en verder. Op dat zijn er van de gestarte plannen van aanpak er ongeveer 140 nog niet afgesloten die wel begeleiding nodig hebben van ongeveer (20 uur per dossier). Overdracht bedrijfsvoering, inclusief ICT, aan Stroomopwaarts

3

4

10

Per 2022 is de bedrijfsvoering overgebracht naar

• Evaluatie overdracht bedrijfsvoering na twee jaar

Stroomopwaarts. Een echt inzicht in de feitelijke kosten

• Opstellen ontwikkelagenda ICT

van deze bedrijfsvoeringstaken ontbrak, deze werden bij

• Optimale inrichting Procesmanagement

de gemeenten vaak niet geregistreerd en er heeft in de

• Optimale inrichting Informatiemanagement

afgelopen jaren geen nacalculatie plaatsgevonden. Het

• Tijdelijke middelen beschikbaar stellen (gemeente) voor

externe advies van BMC gaf aan, dat de overgedragen

de uitvoering, doordat de ICT-maatregelen vertragen

budgetten naar verwachting circa € 0,8 mln te laag

• Regeling aanpassen, waardoor Stroomopwaarts meer

zijn om de taken op een voldoende niveau te kunnen

mogelijkheden heeft om koppelingen (DKD) te realiseren

uitvoeren. Daarnaast is de overdracht gebeurd op basis

• Voldoende middelen (tijd en geld) voor de

van de bestaande middelen van de gemeenten. Het

ontwikkelopgave

€ 320

is zeer onzeker of dit voldoende ruimte biedt om de systemen te optimaliseren. Zoals afgesproken wordt dat na 2 jaar, begin 2024, geëvalueerd.

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

63

Risico

Kans Impact Score Toelichting

Cyber aanval

1

5

5

Beheersmaatregelen

Steeds vaker worden organisatie geconfronteerd met

• Voldoen aan door overheid gestelde normen ICT-veiligheid

cyber aanvallen (ransomware, DDoS-aanvallen). Dat

(Baseline Informatiebeveiliging Overheid).

leidt tot uitval van de systemen en het stilvallen van de

• Uitvoeren jaarlijkse IT-audits en testen

dienstverlening. Er zijn dan maatregelen nodig om deze

• Up-to-date houden software

Bedrag € 50

weer te herstellen. Externe Inkomsten

2

2

4

Stroomopwaarts spant zich in om de reguliere

• Op orde brengen en houden van administratieve

activiteiten mede te dekken door het verwerven van

organisatie ten aanzien van subsidieaanvraag en

externe inkomsten, daarmee kan de bijdrage van de

-verantwoording

€ 45

gemeenten worden gematigd. Voorbeeld is de ESF (Europese subsidie). Om aan de subsidievoorwaarden te voldoen worden scherpe eisen gesteld, ten aanzien van verantwoording en cofinanciering, waardoor het niet altijd zeker is dat de inkomsten daadwerkelijk kunnen worden gerealiseerd. Achterstallig onderhoud panden

3

3

9

Werkleerbedrijf

Bij het Werkleerbedrijf zijn in alle drie de

• Inventarisatie onderhoudstoestand panden

gemeenten panden in gebruik ten behoeve van

• Beschikbaar stellen voldoende middelen voor planmatig

productiewerkzaamheden en het opzetten van leerlijnen

en groot onderhoud

voor werkzoekenden. Het onderhoud van de betreffende

• Op sterkte brengen capaciteit gebouwenbeheer

€ 350

panden is een punt van zorg. Het risico bestaat, dat door de onvoldoende staat van onderhoud productieverlies plaatsvindt of leerlijnen en re-integratie activiteiten (tijdelijk) dienen te worden stilgelegd. Totaal Algemene dienstverlening

€ 2.051

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

64

B. Individuele dienstverlening Risico

Kans Impact Score Toelichting

Inkomensvoorziening

3

3

9

(uitkeringen)

In de begroting 2024 wordt uitgegaan van een

Beheersmaatregelen

Bedrag

• Actieve werkgeversbenadering voor het creëren en/of

€ 1.154

gemiddeld aantal bijstandsuitkeringen van 5.081. Het

faciliteren van nieuwe plaatsingen

feitelijke standcijfer eind 2023 ligt daar licht boven

• Vernieuwende/innovatieve training voor ontwikkeling

(circa 5.170), er zou dus een daling moeten worden

doelgroep

gerealiseerd in 2024 om het begrote gemiddelde

• Handhaving/maatregelen

te realiseren. Het Centraal Plan Bureau voorziet

• Experimenten vanuit middelen gemeentefonds 2020

echter voor 2024 enigszins ongunstige economische

• Sluitende aanpak, in samenwerking met onderwijs

omstandigheden en daarmee een landelijke stijging

• Aanpak statushouders gericht op werk

van het aantal bijstandsuitkeringen met ruim 2%. Het

• Inzet voorliggende voorzieningen

risico bestaat dat deze trend zich vertaalt naar de MVS

• Flexibiliteit in bemiddeling naar werk (parttime inkomsten

regio en het aantal uitkeringen stijgt naar circa 5.275.

die verrekend worden met de uitkering)

De gemeenten ontvangen overigens een ruimschoots

• Werkleertrajecten (ook in samenwerking met het UWV)

toereikende BUIG uitkering ter dekking hiervan (blijkens de voorlopige beschikkingen in september 2023). Inkomensvoorziening

1

3

3

(dubieuze uitkeringsdebiteuren)

SPUK inburgering

2

2

4

De voorziening dubieuze uitkeringsdebiteuren was niet

• Inrichten sturingsproces op het incassoproces, mijlpaal

voldoende op peil om in de debiteurenvordering te

inbouwen om de methodiek te herzien

voorzien. De incassoquote lag lager dan de vordering

• Beoordelen impact van de gewijzigde BBZ-regelgeving op

onder aftrek van de voorziening. In de afgelopen jaren

de voorziening

zijn er maatregelen genomen om de incassoquote

• Verminderen terugvorderingen door tijdige signalering

te verbeteren.

• Inzet op handhaving

Ingaande 2022 voert Stroomopwaarts de

• Monitoren gebruik voorzieningen, tijdig bijsturen

€ 60

€ 37

inburgeringstaken uit voor de MVS-gemeenten. Het is nog onzeker of de middelen die het Rijk hiervoor ter beschikking stelt voldoende zijn (met name aanbieden B1 route, Z-route, maatschappelijke begeleiding). Berekening gaat uit van een tekort van 5% op de specifieke uitkering (SPUK).

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing

§ Paragrafen € Jaarrekening

Bijlagen

65

Risico

Kans Impact Score Toelichting

Armoede-voorzieningen

2

2

4

Beheersmaatregelen

Begin 2020 hebben de gemeenten nieuw beleid

• Monitoren gebruik voorzieningen

vastgesteld. Hierin is geen volledige harmonisatie

• Aanpassen proces op verschillende regelgeving

bereikt. De beperkte harmonisatie levert een

per gemeente

Bedrag € 45

risico op voor de kwaliteit. Het karakter van een openeinderegeling levert een financieel risico op. Met name op de onderdelen bewindvoering. De herziening van het armoedebeleid vindt plaats in 2024. Totaal Individuele dienstverlening

€ 1.296

A. Algemene dienstverlening Het financieel weerstandsvermogen van Stroomopwaarts is het vermogen om niet-structurele financiële risico’s op te vangen, zonder dat het uitvoeren van de taken in het gedrang komt. Het weerstandsvermogen is de relatie tussen de weerstandscapaciteit en de bekende risico’s. Dit zijn risico’s waarvoor niet afdoende stuur- en beheersmaatregelen kunnen worden getroffen of waarvoor geen voorzieningen bestaan. In de begroting is als beheersmaatregel ruimte opgenomen voor onvoorziene ontwikkelingen. Als zich risico’s voordoen, kan dit gevolgen hebben voor de financiën van Stroomopwaarts wanneer de post ‘onvoorzien’ al is benut. Hiervoor zijn er reserves opgebouwd om de kosten voor risico’s te dekken. Voor het risico op dubieuze handels- en inkomensdebiteuren is een voorziening opgenomen. In de voorziening voor inkomensdebiteuren is een storting en een realisatie geraamd. Voor de handelsdebiteuren wordt de hoogte van de betreffende voorziening geraamd op basis van de uitkomsten van het incassobeleid. De stand van de algemene reserve is als volgt: Algemene Reserve (bedragen x € 1.000)

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14422590/2