CConstaterende datSchiedam
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage Begroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028 Stroomopwaarts

Raadscommissie 2 oktober 2024, gemeente SchiedamBij agendapunt: Brieven over en van gemeenschappelijke regelingen23.131 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

De kwaliteit van de organisatie blijft onder permanente aandacht staan om het dienstverleningsconcept verder te verbeteren en actueel te houden voor wat betreft de wensen van de cliënt, commerciële klanten en overige contacten/belanghebbenden. Stroomopwaarts investeert, met het oog op een optimale dienstverlening, in opleidingen en ontwikkeling. Medewerkers krijgen kansen om zich te ontwikkelen en breed inzetbaar te zijn voor de organisatie. Goed werkgeverschap staat voorop bij Stroomopwaarts, zowel voor ambtelijke medewerkers als voor kwetsbare groepen. Medewerkers voelen zich thuis en worden uitgedaagd in hun werk. Ook de medewerkerstevredenheid wordt gemeten en de ambitie is om hoger dan een 7 te scoren. Ten aanzien van ziekteverzuim wil Stroomopwaarts het beter doen dan de landelijke benchmark. Vanuit het strategisch HR-plan (2022-2025) worden de volgende onderwerpen uitgewerkt en geoptimaliseerd: Werving & Selectie, Opleiding en Ontwikkeling, Strategische personeelsplanning, Leiderschapsontwikkeling, Gezondheid en Welzijn, Hybride werken. Met deze onderwerpen willen we in 2025: • Samen Stroomopwaarts vormen waar iedereen zijn of haar rol inneemt en daar naar handelt. • Voorbereid zijn op de toekomst met ons huidige personeelsbestand; • HR beleid en -uitvoering hebben, dat onze medewerkers nog beter in staat stelt onze opgaven te halen.

Paragraaf Bedrijfsvoering

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

63

Dit betekent dat leiderschap (verder) is ontwikkeld; medewerkers zijn gekwalificeerd en vakbekwaam, medewerkers en cliënten werken en voelen zich veilig (in de breedste zin) en de organisatie kent een verzuim onder de benchmarkgemiddelde. Medewerkers, die werken in het werkleerbedrijf zijn kwetsbaar, vaak langdurig aan Stroomopwaarts verbonden en hebben vaak geen keuze om elders te werken. Dit geldt in het bijzonder voor medewerkers met een beperking en een indicatie, maar ook voor de cliënten met een uitkering. De omgeving waarin zij werken moet voldoen aan de eisen van gezond, heel, veilig en goed werkgeverschap. De huidige werkleerbedrijven hebben (achterstallig) onderhoud, waarin wordt geïnvesteerd, zodat in 2025 de werkomstandigheden voor de meest kwetsbare doelgroepen verbeterd. De gelden hiervoor zijn opgenomen in de gemeentelijke begrotingen en komen niet in deze begroting terug. Stroomopwaarts heeft verspreid over de MVS-gemeenten zeven locaties. Doordat er steeds meer thuis wordt gewerkt en medewerkers verspreid zitten als ze naar kantoor komen, heeft Stroomopwaarts ook de wens om de officefuncties te bundelen op één locatie. In 2023 is besluitvorming aangaande de noodzakelijke toekomstige huisvesting in gang gezet via de bestuurlijke stuurgroep huisvesting, de colleges van de MVS gemeenten en daarna de gemeenteraden.

Het uitgangspunt is te komen tot een huisvesting van SOW die sober en doelmatig is, maar wel passend voor de doelgroep. In 2024 wordt de besluitvorming verder vorm gegeven, waarna hopelijk in 2025 de procedure voor toekomstige huisvesting opgestart kan worden.

Paragraaf Bedrijfsvoering Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

64

Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Deze paragraaf geeft inzicht in het beheer en onderhoud van de verschillende kapitaalgoederen van Stroomopwaarts. Grote bezittingen heeft Stroomopwaarts niet. Gebouwen en vaste installaties zijn eigendom en in beheer van de gemeenten. Stroomopwaarts bezit voornamelijk voertuigen, mobiele machines en ICT-apparatuur. De omvang van deze kapitaalgoederen is beperkt. Er vinden op kleine schaal vervangingsinvesteringen plaats. Stroomopwaarts stelt daarom geen aparte beleidsnota onderhoud kapitaalgoederen op. De richtlijnen van de commissie BBV zijn leidend. Huisvesting De discussie over en de uitwerking van een passende en doelmatige huisvesting staat op de agenda. De stuurgroep huisvesting, ondersteund door meerdere werkgroepen, is bezig om de visie vast te leggen en daarna uitvoering te geven aan de ontwikkeling hiervan. Dat is naar verwachting een traject van meerdere jaren. Stroomopwaarts is nu niet zelf verantwoordelijk voor haar huisvesting. Bij de evaluatie van SOW is geadviseerd deze situatie te veranderen. Besluitvorming over de toekomstige huisvesting loopt via de bestuurlijke stuurgroep huisvesting, de colleges van de MVS gemeenten en daarna de gemeenteraden. Het uitgangspunt is te komen tot een huisvesting van SOW die sober en doelmatig is, maar wel passend voor de doelgroep.

Het wordt in de huidige omstandigheden een opgave om in de komende jaren te voldoen aan wet- en regelgeving op het gebied van arbeidsomstandigheden, duurzaamheid en veiligheid. Er is sprake van achterstallig onderhoud bij de werkleerbedrijven. Dit zal worden geobjectiveerd door het opstellen van meerjaren onderhoudsplannen (MOP’s). Het is aan de gemeenten om de middelen hiervoor in hun begrotingen op te nemen, zolang de huisvesting nog niet aan SOW is overgedragen. De huisvestingssituatie gaat vragen om het vrijmaken van extra middelen door de gemeenten, welke toekomstvariant er ook gekozen wordt. De komende jaren staat verduurzaming en energie neutraal maken van huisvesting op de landelijke agenda van de overheid. De werkleerbedrijven voldoen daar nu niet aan. Investeringen in duurzaamheid en energieneutrale gebouwen worden in de komende jaren aan het budget toegevoegd. Uiteindelijk worden die investeringen op de langere termijn terug verdiend.

Beheer en onderhoud Het Werkleerbedrijf beheert het wagenpark van Stroomopwaarts. Dit wagenpark bestaat uit circa 90 objecten. Het administratief beheer van de middelen en voertuigen vindt plaats in het ERP-systeem. Hierin zijn de stamgegevens vastgelegd. Ook wordt hierin bijgehouden of en wanneer keuring, onderhoud, en dergelijke, dienen plaats te vinden en wanneer dit is gebeurd. Verder worden de verzekeringspolissen, tankpassen en de gegevens van de Track-& Trace-module vastgelegd. Het Bedrijfsbureau van het Werkleerbedrijf voert het administratief beheer uit. Het geeft tijdig door aan de operationele managers en/of technische dienst wanneer keuringen en dergelijke dienen te worden uitgevoerd. Ook legt het Bedrijfsbureau onderhoudscontracten vast.

Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

65

Voor het onderhoud van middelen heeft het Werkleerbedrijf te maken met wettelijke eisen volgens de Arbowetgeving. Ieder jaar voeren de eigen Arboen ISO-coördinator en preventiemedewerkers reguliere controles en audits uit. Zij hebben oog voor de staat van het onderhoud. Voor het uitvoeren van onderhoud zijn in de begroting van Stroomopwaarts de benodigde financiële middelen voorzien. De ramingen zijn gebaseerd op regulier (jaarlijks terugkerend) onderhoud. Voor de hoogstnoodzakelijke aanpassingen en kleinschalige vervanging zijn middelen voorzien in de begroting.

Investeringen Het kan om verschillende redenen nodig zijn machines, vervoermiddelen of andere productiemiddelen te vervangen. Bijvoorbeeld door slijtage, het streven naar een efficiënter productieproces en door veranderingen van geldende normen. Na het beschikbaar komen van een krediet worden bij elke investering drie offertes opgevraagd (meervoudig onderhands), of worden ervaringscijfers gebruikt. Wanneer investering de beste optie blijkt, wordt met in achtneming van de geldende aanbestedingsregels zorgvuldig overwogen bij welke leverancier het productiemiddel wordt aangeschaft. Voor 2025 worden in 2023 vervangingsplannen opgesteld. Investeringen leggen meerjarig beslag op de financiële middelen van een organisatie. Binnen Stroomopwaarts wordt op kleine schaal geïnvesteerd, waardoor het effect beperkt is.

Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

66

Financiële begroting 2025 en meerjarenraming 2026-2028 Overzicht van baten en lasten per programma

Balans

Meerjarenraming

Incidentele baten en lasten

Reserves en voorzieningen

EMU-saldo

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

Meerjarige balans

67

Overzicht van baten en lasten 2025 per programma Programma

Jaarstukken 2023

(bedragen x 1.000)

Primaire begroting 2024

Ontwerpbegroting 2025

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Inkomen

7.235

-131.160

-123.926

2.551

-112.459

-109.908

2.505

-119.693

-117.188

Werk

2.309

-12.153

-9.844

3.461

-15.916

-12.455

2.567

-17.408

-14.841

Werkleerbedrijf

8.054

-32.778

-24.724

9.124

-28.908

-19.783

9.685

-30.774

-21.089

-

-4.455

-4.455

-

-4.955

-4.955

-

-5.472

-5.472

177.999

-

177.999

167.175

-

167.175

180.217

-

180.217

2.494

-19.075

-16.581

20

-20.714

-20.694

21

-22.081

-22.060

Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Onvoorzien

-

-

-

-

-200

-200

-

-200

-200

198.089

-199.621

1.532

182.331

-183.152

-820

194.996

-195.628

-632

1.268

-

1.268

780

-

780

592

-

592

Werk

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Werkleerbedrijf

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Inburgering

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Dekkingsmiddelen

-

-

-

-

-

-

-

-

-

373

-

373

40

-

40

40

-

40

1.641

-

1.641

820

0

820

632

0

632

Inkomen

8.503

-131.160

-122.657

3.331

-112.459

-109.128

3.097

-119.693

-116.596

Werk

2.309

-12.153

-9.844

3.461

-15.916

-12.455

2.567

-17.408

-14.841

Werkleerbedrijf

8.054

-32.778

-24.724

9.124

-28.908

-19.783

9.685

-30.774

-21.089

Gerealiseerd saldo van baten en lasten

Inburgering Dekkingsmiddelen Overhead

Gerealiseerd saldo baten en lasten:

Toevoegingen en onttrekkingen reserves Inkomen

Overhead Totaal reservemutaties: Resultaat van baten en lasten

Inburgering Dekkingsmiddelen Overhead

-

-4.455

-4.455

-

-4.955

-4.955

-

-5.472

-5.472

177.999

-

177.999

167.175

-

167.175

180.217

-

180.217

2.722

-18.930

-16.208

60

-20.714

-20.654

61

-22.081

-22.020

Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Onvoorzien

-

-

-

-

-200

-200

-

-200

-200

199.730

-199.621

109

183.152

-183.152

0

195.628

-195.628

0

Gerealiseeerd resultaat:

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

68

Balans 2025 Balans Gemeenschappelijke regeling Stroomopwaarts MVS ACTIVA (bedragen x 1.000)

31-12-2025

PASSIVA (bedragen x 1.000)

VASTE ACTIVA

31-12-2025

VASTE PASSIVA

Materiële vaste activa

1.460

- Investeringen met economisch nut

1.460

Eigen vermogen

2.997

- Algemene reserve

2.145

- Bestemmingsreserves

852

- Gerealiseerd resultaat

-

Voorzieningen

-

- Voorzieningen voor verplichtingen en verliezen

-

en risico's Totaal vaste activa

1.460

VLOTTENDE ACTIVA

Totaal vaste passiva

2.997

VLOTTENDE PASSIVA

Voorraden

50

- Grond- en hulpstoffen

Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

50

- Rekening-courant bank Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter

9.000

dan 1 jaar

- Overige kasgeldleningen - Overige schulden

- Vorderingen op openbare lichamen

2.500

Overlopende passiva

- Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een

2.500

- Vooruit ontvangen bijdragen overige overheid

rentetypische looptijd korter dan één jaar - Overige vorderingen

5.800

- Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn 4.000

800 5.000 3.050 3.000

opgebouwd en die in een volgende begrotingsjaar tot betaling komen, met uitzondering van jaarlijks

Liquide middelen (kas, banksaldi)

984

terugkerende arbeidskostengerelateerde

-

verplichtingen van vergelijkbaar volume Overlopende activa

353

- De van Europese en Nederlandse overheidslichamen

- Overige vooruitontvangen bedragen

50

-

nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel - Overige overlopende activa

Bijdrage gemeente

353

Totaal vlottende activa

10.387

Totaal vlottende passiva

8.850

TOTAAL-GENERAAL

11.847

TOTAAL-GENERAAL

11.847

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

69

Meerjarenraming 2026-2028 Programma

Meerjarenraming 2026

(bedragen x 1.000)

Meerjarenraming 2027

Meerjarenraming 2028

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Inkomen

2.505

-119.563

-117.058

2.505

-119.408

-116.903

2.505

-118.946

-116.441

Werk

2.567

-18.208

-15.641

2.567

-19.008

-16.441

2.567

-19.808

-17.241

Werkleerbedrijf

9.685

-30.774

-21.089

9.685

-30.774

-21.089

9.685

-30.774

-21.089

-

-5.472

-5.472

-

-5.472

-5.472

-

-5.472

-5.472

181.017

-

181.017

181.017

-

181.817

182.462

-

182.462

21

-22.081

-22.060

307

-22.081

-22.060

21

-22.081

-22.060

Gerealiseerd saldo van baten en lasten

Inburgering Dekkingsmiddelen Overhead Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Onvoorzien

-

-200

200

-

-200

-200

-

-200

-200

195.796

-196.298

-502

195.796

-196.943

-347

197.240

-197.280

-40

462

-

462

307

-

307

-

-

-

Werk

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Werkleerbedrijf

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Inburgering

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Dekkingsmiddelen

-

-

-

-

-

-

-

-

-

40

-

-

40

-

40

40

-

40

502

-

502

307

-

347

40

-

40

Inkomen

2.967

-119.563

-116.596

2.812

-119.408

-116.596

2.505

-118.946

-116.441

Werk

2.567

-18.208

-15.641

2.567

-19.008

-16.441

2.567

-19.808

-17.241

Werkleerbedrijf

9.685

-30.774

-21.089

9.685

-30.774

-21.089

9.685

-30.774

-21.089

Gerealiseerd saldo baten en lasten:

Toevoegingen en onttrekkingen reserves Inkomen

Overhead Totaal reservemutaties: Resultaat van baten en lasten

Inburgering Dekkingsmiddelen Overhead

-

-5.472

-5.472

-

-5.472

-5.472

-

-5.472

-5.472

181.017

-

181.017

181.817

-

181.817

182.462

-

182.462

61

-22.081

-22.020

61

-22.081

-22.020

61

-22.081

-22.060

Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

Onvoorzien

-

-200

-200

-

-200

-200

-

-200

-200

196.298

-196.298

0

196.943

-196.943

0

197.280

-197.280

0

Gerealiseeerd resultaat:

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

70

Meerjarige balans 2026-2028 Balans Gemeenschappelijke regeling Stroomopwaarts MVS ACTIVA

31-12-2026

31-12-2027

31-12-2028

(bedragen x 1.000)

PASSIVA

31-12-2026

31-12-2027

31-12-2028

2.569

2.222

2.182

(bedragen x 1.000)

VASTE ACTIVA

VASTE PASSIVA

Materiële vaste activa

1.135

- Investeringen met

1.135

810 810

485 485

Eigen vermogen - Algemene reserve

economisch nut

2.145

2.145

2.145

- Bestemmingsreserves

424

77

37

- Gerealiseerd resultaat

-

-

-

Voorzieningen

-

- Voorzieningen voor verplichtingen

-

-

-

en verliezen en risico's Totaal vaste activa

1.135

810

485

VLOTTENDE ACTIVA

Totaal vaste passiva

2.569

2.222

2.182

5.500

5.200

5.000

VLOTTENDE PASSIVA

Voorraden

50

- Grond- en hulpstoffen

50

Uitzettingen met een

50 50

8.750

50

8.500

Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan

50 8.500

rentetypische looptijd korter

1 jaar - Rekening-courant bank - Overige kasgeldleningen

dan 1 jaar - Vorderingen op

2.500

2.500

2.500

2.250

2.000

2.000

- Overige schulden

-

- Vooruitontvangen bijdragen

met een rentetypische looptijd

overige overheid

korter dan één jaar

- Verplichtingen die in het

- Overige vorderingen

4.000

Liquide middelen

4.000 647

4.000 483

-

500

200

-

5.000

5.000

5.000

Overlopende passiva

openbare lichamen - Uitzettingen in ’s Rijks schatkist

-

3.050

3.050

3.050

-

-

-

3.000

3.000

3.000

50

50

50

begrotingsjaar zijn opgebouwd 575

(kas, banksaldi)

en die in een volgende begrotingsjaar tot betaling komen, met uitzondering

Overlopende activa

537

-D  e van Europese en Nederlandse

-

629 -

622 -

van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde

overheidslichamen nog te

verplichtingen van

ontvangen voorschotbedragen

vergelijkbaar volume

die ontstaan door

- Overige vooruitontvangen

voorfinanciering op uitkeringen

bedragen

met een specifiek bestedingsdoel - Overige overlopende activa

537

629

622

Totaal vlottende activa

9.984

9.662

9.747

Totaal vlottende passiva

8.550

8.250

8.050

TOTAAL-GENERAAL

11.119

10.472

10.232

TOTAAL-GENERAAL

11.119

10.472

10.232

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

71

Incidentele baten en lasten Meerjaren overzicht incidentele baten en lasten Stroomopwaarts, ontwerpbegroting 2025, meerjarenraming 2026 -2028 Omschrijving

Incidentele Baten

Bedragen x 1.000

2024

2025

Incidentele Lasten

2026

2027

2024

2025

2026

2027

Programma Inkomen

-

-

-

-

592

462

307

-

Programma Werk

-

-

-

-

-

-

-

-

Programma Werkleerbedrijf

-

-

-

-

-

-

-

-

Programma Inburgering

-

-

-

-

-

-

-

-

Dekkingsmiddelen

-

-

-

-

-

-

-

Overhead

-

-

-

-

40

40

40

40

Onvoorzien

-

-

-

-

-

-

-

-

0

0

0

0

632

502

347

40

592

462

307

-

-

-

-

-

Programma Werk

-

-

-

-

-

-

-

-

Programma Werkleerbedrijf

-

-

-

-

-

-

-

-

Programma Inburgering

-

-

-

-

-

-

-

-

Dekkingsmiddelen

-

-

-

-

-

-

-

-

40

40

40

40

-

-

-

-

-

-

-

-

Totaal Incidentele baten programma Mutatie reserves Programma Inkomen

Overhead Begrotingssaldo t.l.v. algemene reserve Totaal Incidentele baten reserves

632

502

347

40

0

0

0

0

Totaal

632

502

347

40

632

502

347

40

In 2025-2028 bestaat voor de verwachte incidentele lasten dekking in de reserves. Meerjarig is sprake van materieel evenwicht.

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

72

Reserves en voorzieningen Onderstaand een overzicht van de standen en mutaties van de reserves en voorzieningen 2023-2028. De mutaties in de reserve betreffen incidentele mutaties. Daarom is geen apart overzicht met structurele vermeerderingen en verminderingen opgenomen.

Reserves Algemene reserve Bedragen x € 1.000

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Stand per 1 januari

2.482

2.145

2.145

2.145

2.145

2.145

475

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-812

-

-

-

-

-

Begrote storting

-

-

-

-

-

-

Begrote onttrekking

-

-

-

-

-

-

2.145

2.145

2.145

2.145

2.145

2.145

bedragen x € 1.000

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Stand per 1 januari

239

209

169

129

89

49

-

-

-

-

-

-

-30

-40

-40

-40

-40

-40

209

169

129

89

49

9

Resultaat voorgaand boekjaar Afrekening resultaat voorgaand boekjaar met gemeenten Vorming bestemmingsreserves

Stand per 31 december

Reserve Thuiswerkvoorzieningen

Begrote storting Begrote onttrekking Stand per 31 december

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

73

Reserve Middelen Decembercirculaire 2020 bedragen x € 1.000

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Stand per 1 januari

797

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-406

-155

-155

-81

-

-

391

236

81

0

0

0

bedragen x € 1.000

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Stand per 1 januari

1610

1237

949

642

335

28

-

-

-

-

-

-

-373

-288

-307

-307

-307

-

1.237

949

642

335

28

28

Begrote storting Begrote onttrekking Stand per 31 december

Reserve Uitvoeringskosten Tozo

Begrote storting Begrote onttrekking Stand per 31 december

Reserve Uitvoeringskosten kinderopvangtoeslagaffaire bedragen x € 1.000

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Stand per 1 januari

342

467

130

-

-

-

Begrote storting

812

-

-

-

-

-

Begrote onttrekking

-687

-337

-1.300

-

-

-

467

130

0

0

0

0

Stand per 31 december

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

74

Reserves totaal bedragen x € 1.000

2023

2024

2025

2026

2027

2028

Stand per 1 januari

5.652

4.449

3.629

2.997

2.569

2.222

475

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

812

-

-

-

-

-

-2.490

-820

-632

-428

-347

-40

4.449

3.629

2.997

2.569

2.222

2.182

Resultaat voorgaand boekjaar Uitkering aan gemeenten Begrote stortingen Begrote onttrekkingen Stand per 31 december

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

75

Voorzieningen Voorziening dubieuze debiteuren 2025 Bedragen x € 1.000 Dubieuze handelsdebiteuren Dubieuze inkomensdebiteuren Stand per 31 december

2024

toevoeging

aanwending

2026

2027

2028

2029

10

-

-

10

10

10

10

10.980

900

900

10.980

10.980

10.980

10.980

10.990

900

900

10.990

10.990

10.990

10.990

De voorzieningen dubieuze debiteuren wordt aan de actiefzijde van de balans verwerkt, omdat er sprake is van een correctie op de balanswaarde. Deze voorziening wordt in mindering gebracht op de waarde van de post debiteuren onder de balanspost Overige vorderingen.

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

76

EMU-saldo Stroomopwaarts dient in de begroting een berekening op te nemen van het zogenoemde EMU-saldo voor een periode van drie jaar: een raming voor het begrotingsjaar zelf (2025), een prognose voor het vorige begrotingsjaar (2023) en een raming voor het jaar volgend op het begrotingsjaar (2025). Omschrijving

Begroting 2024

(bedragen x € 1.000)

Begroting Meerjarenraming 2026 2025

(uit de begroting 2025)

1

Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)

-820

-632

-502

2

Afschrijvingen ten laste van de exploitatie

305

325

325

3

Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie

0

0

0

4

Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd

0

0

0

5

Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overige, die niet op de exploitatie zijn

0

0

0

0

0

0

0

0

0

verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4 6

Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord

7

Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)

8

Baten bouwgrondexploitatie: Baten voor zover transacties niet op exploitatie verantwoord

0

0

0

9

Lasten op balanspost Voorzieningen voor zover deze transacties met derden betreffen

0

0

0

10

Lasten i.v.m. transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar

0

0

0

nee

nee

nee

0

0

0

-515

-307

-177

rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten 11

Verkoop van effecten: a Gaat u effecten verkopen? (ja/nee) b Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie? Berekend EMU-saldo (1+2+3-4+5+6+7+8-9-10-11)

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

77

Bijlagen

Ontwikkeling uitkeringsgerechtigden

Overzicht geraamde baten en lasten per taakveld

Begrippenlijst

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

78

Ontwikkeling uitkeringen in aantal en bedragen per gemeente Prognose aantal uitkeringen (gemiddeld) Maassluis Prijs

Begroting

2024

2025

2026

2027

2028

Maassluis

aantal

aantal

aantal

aantal

aantal

Bedragen in €

2024

2025

2026

2027

2028

11.772.592

13.363.245

13.363.245

13.363.245

13.363.245

PW

€ 17.676

691

756

756

756

756

PW

IOAW

€ 17.676

27

27

27

27

27

IOAW

460.000

477.259

477.259

477.259

477.259

IOAZ

€ 17.676

1

1

1

1

1

IOAZ

17.037

17.676

17.676

17.676

17.676

BBZ

€ 17.676

1

1

1

1

1

BBZ

17.037

17.676

17.676

17.676

17.676

720

785

785

785

785

Netto (lasten-/-baten) 12.266.666

13.875.856

13.875.856

13.875.856

13.875.856

75

52

63

75

86

Banen met LKS

590.651

413.656

505.376

597.096

688.815

47.252

48.000

48.000

48.000

48.000

181.133

468.000

533.000

598.000

663.000

13.085.702

13.266.835

13.447.968

13.629.101

13.629.101

Aantal uitkeringen Banen met LKS

€ 8.000

(banenafspraak)

(banenafspraak)

extern

extern

Banen met LKS

€ 8.000

6

6

6

6

6

(banenafspraak)

Banen met LKS (banenafspraak)

intern

intern

Beschut

€ 13.000 Totaal

23

36

41

46

51

824

847

870

893

893

Bijdrage gemeente

Beschut Totaal

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

79

Prognose aantal uitkeringen (gemiddeld) Vlaardingen

Begroting

2024

2025

2026

2027

2028

Vlaardingen*

Prijs

aantal

aantal

aantal

aantal

aantal

Bedragen in €

PW

€ 17.676

2174

2260

2260

2260

2260

IOAW

€ 17.676

85

85

85

85

IOAZ

€ 17.676

4

4

4

4

BBZ

€ 17.676

4

4

4

2.267

2.353

134

138

Aantal uitkeringen Banen met LKS

€ 8.000

2024

2025

2026

2027

2028

PW

37.322.377

39.948.325

39.948.325

39.948.325

39.948.325

85

IOAW

1.459.247

1.502.481

1.502.481

1.502.481

1.502.481

4

IOAZ

68.670

70.705

70.705

70.705

70.705

4

4

BBZ

68.670

70.705

70.705

70.705

70.705

2.353

2.353

2.353

Netto (lasten-/-baten) 38.918.965

41.592.216

41.592.216

41.592.216

41.592.216

168

199

230

Banen met LKS

1.055.296

1.103.083

1.347.669

1.592.255

1.836.841

126.005

128.000

128.000

128.000

128.000

433.144

1.157.000

1.287.000

1.417.000

1.547.000

40.533.410

40.872.050

41.210.689

41.549.328

41.549.329

(banenafspraak)

(banenafspraak)

extern

extern

Banen met LKS

€ 8.000

16

16

16

16

16

(banenafspraak)

Banen met LKS (banenafspraak)

intern

intern

Beschut

€ 13.000 Totaal

55

89

99

109

119

2.472

2.515

2.558

2.601

2.601

Beschut Totaal

* (excl. Taakstelling € 175.000)

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

80

Prognose aantal uitkeringen (gemiddeld) Schiedam

Begroting

2024

2025

2026

2027

2028

Schiedam

Prijs

aantal

aantal

aantal

aantal

aantal

Bedragen in €

PW

€ 17.676

2.009

2.102

2.102

2.102

2.102

IOAW

€ 17.676

78

78

78

78

IOAZ

€ 17.676

4

4

4

4

BBZ

€ 17.676

3

3

3

2.094

2.187

192

261

Aantal uitkeringen Banen met LKS

€ 8.000

2024

2025

2026

2027

2028

PW

33.540.440

37.155.478

37.155.478

37.155.478

37.155.478

78

IOAW

1.302.217

1.378.748

1.378.748

1.378.748

1.378.748

4

IOAZ

66.780

70.705

70.705

70.705

70.705

3

3

BBZ

50.085

53.029

53.029

53.029

53.029

2.187

2.187

2.187

Netto (lasten-/-baten) 34.959.522

38.657.959

38.657.959

38.657.959

38.657.959

319

377

435

Banen met LKS

1.512.066

2.091.261

2.554.955

3.018.650

3.482.344

141.756

144.000

144.000

144.000

144.000

504.022

1.300.000

1.430.000

1.560.000

1.690.000

37.117.366

37.582.011

38.046.656

38.511.301

38.511.301

(banenafspraak)

(banenafspraak)

extern

extern

Banen met LKS

€ 8.000

18

18

18

18

18

(banenafspraak)

Banen met LKS (banenafspraak)

intern

intern

Beschut

€ 13.000 Totaal

64

100

110

120

130

2.368

2.427

2.486

2.545

2.545

Bijdrage gemeente

Beschut Totaal

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

81

Prognose aantal uitkeringen (gemiddeld) Stroomopwaarts

Begroting

2024

2025

2026

2027

2028

Stroomopwaarts

Prijs

aantal

aantal

aantal

aantal

aantal

Bedragen in €

PW

€ 17.676

4.874

5.118

5.118

5.118

5.118

IOAW

€ 17.676

190

190

190

190

IOAZ

€ 17.676

9

9

9

9

BBZ

€ 17.676

8

8

8

5.081

5.325

401

451

Aantal uitkeringen Banen met LKS

€ 8.000

2024

2025

2026

2027

2028

PW

82.635.409

90.467.048

90.467.048

90.467.048

90.467.048

190

IOAW

3.221.464

3.358.488

3.358.488

3.358.488

3.358.488

9

IOAZ

152.488

159.086

159.086

159.086

159.086

8

8

BBZ

135.793

141.410

141.410

141.410

141.410

5.325

5.325

5.325

Netto (lasten-/-baten) 86.145.154

94.126.031

94.126.031

94.126.031

94.126.031

551

651

751

Banen met LKS

3.158.012

3.608.000

4.408.000

5.208.000

6.008.000

315.014

320.000

320.000

320.000

320.000

1.118.298

29.250.000

3.250.000

3.575.000

3.900.000

(banenafspraak)

(banenafspraak)

extern

extern

Banen met LKS

€ 8.000

40

40

40

40

40

(banenafspraak)

Banen met LKS (banenafspraak)

intern

intern

Beschut

€ 13.000

142

225

250

275

300

Subtotaal

583

708

833

958

958

Subtotaal

4.591.324

6.853.000

7.978.000

9.103.000

10.228.000

Totaal

5.664

5.789

5.914

6.039

6.039

Totaal

90.736.478

91.720.896

92.705.313

93.689.731

93.689.731

Bijdrage gemeente

Beschut

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

82

Overzicht geraamde baten en lasten per taakveld Baten en lasten

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

Begroting 2028

per taakveld

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

0.4 Overhead

21

-22.081

-2.206

21

-22.081

-22.060

21

-22.081

-22.006

21

-22.081

-22.060

0.5 Treasury

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

0.8 Overige baten en lasten

180.217

-200

180.017

181.017

-200

180.817

181.817

-200

181.617

182.462

-200

182.262

0.9 Vennootschapsbelasting

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

-

632

-

632

502

-

502

347

-

347

40

-

40

6.1 Samenkracht en burgerparticipatie

-

-5.472

-5.472

-

-5.472

-5.472

-

-5.472

-5.472

-

-5.472

-5.472

6.2 Wijkteams

-

-773

-773

-

-643

-643

-

-643

-643

-

-643

-643

6.3 Inkomensregelingen

2.411

-106.285

-103.873

2.411

-107.085

-104.673

2.411

-107.730

-105.318

2.411

-108.367

-105.656

6.4 Begeleide participatie

9.685

-30.774

-21.089

9.685

-30.774

-21.089

9.685

-30.774

-21.089

9.685

-30.774

-21.089

6.5 Arbeidsparticipatie

2.567

-24.642

-22.075

2.567

-24.642

-22.075

2.567

-24.642

-22.075

2.567

-24.642

-22.075

94

-5.402

-5.308

94

-5.402

-5.308

94

-5.402

-5.308

94

-5.402

-5.308

195.628

-195.628

0

196.298

-196.298

0

196.943

-196.943

0

197.280

-197.281

0

0.10 Mutaties reserves

6.71 Maatwerkdiensverlening 18+ Totaal

In de notitie ‘Verbonden partijen van oktober 2016’ schreef de BBV-commissie onder andere regels (stellige uitspraken) voor hoe de bijdragen van de gemeenten aan een gemeenschappelijke regeling dienen te worden verwerkt. Deze regels gelden zowel voor verwerking van de bijdrage in de gemeentelijke administratie, als in de administratie van Stroomopwaarts. Dit houdt onder andere in dat Stroomopwaarts de kosten per taakveld apart verantwoordt, waaronder ook de overhead. De gemeenten verantwoorden de bijdrage aan Stroomopwaarts verdeeld over de diverse taakvelden, waarbij de overhead aan de taakvelden wordt toegerekend.

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

83

Begrippenlijst (Arbeidsmatige) dagbesteding Bij Arbeidsmatige dagbesteding krijgen mensen veel begeleiding tijdens het werken. Arbeidsmatige dagbesteding biedt structuur en invulling van de dag. Er is geen werkdruk en er zijn geen deadlines. Banen met loonkostensubsidie als gevolg van Wet banenafspraak In het Sociaal Akkoord is afgesproken dat overheid en bedrijfsleven vóór 2025 samen 125.000 extra banen creëren voor mensen met een arbeidsbeperking. Dit is de zogenoemde banenafspraak. Hierbij nemen bedrijven 100.000 banen voor hun rekening. In de begroting zijn ze terug te vinden als banen met loonkostensubsidie. B1 Route statushouders Een route voor taal en (vrijwilligers)werk. Inburgeringsplichtigen spreken en schrijven binnen maximaal 3 jaar de Nederlandse taal op niveau B1. Tegelijk kunnen zij participeren door (vrijwilligers)werk. Beschut werk Beschut werk is bestemd voor inwoners die door hun lichamelijke, verstandelijke of psychische beperking een hoge mate van (structurele) begeleiding of aanpassing van de werkplek nodig hebben. Van een werkgever mag daardoor niet worden verwacht dat hij hen in dienst neemt. Ook niet met extra voorzieningen van gemeente of UWV. Cliënt Iemand die gebruik maakt van dienstverlening op het gebied van armoedevoorziening, inkomensvoorziening of schuldhulpverlening.

Uitzonderingen op het gebruik van deze term zijn klantcontact, klantreis en klantbeeld die betrekking hebben op cliënten. Inburgering Integratie van nieuwkomers in de Nederlandse samenleving. Hierbij wordt gestreefd nieuwkomers door een intensief programma zo snel mogelijk een zo groot mogelijke mate van zelfredzaamheid te laten bereiken. Klant Wanneer er sprake is van de bedrijfsmatige activiteiten zoals detachering en productie of diensten in het Werkleerbedrijf, wordt de term klant gebruikt. Zie de genoemde uitzondering onder cliënt. Kwetsbare inwoners Inwoners die (tijdelijk) niet in staat zijn de regie over hun eigen leven te voeren.

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

84

Loonkostensubsidie De loonkostensubsidie vergoedt het verschil tussen loonwaarde en minimumloon. Het is bedoeld voor werknemers die vallen onder de doelgroep van de banenafspraak. Multiproblematiek Er is sprake van multi-problematiek bij gezinnen en personen wanneer deze langdurig te maken hebben met twee of meer samenhangende en elkaar mogelijk versterkende problemen én de betrokkene(n) niet in staat is/zijn tot het ontwikkelen en voeren van een adequate regie ten aanzien van de beheersing of oplossing van het complex aan problemen, waardoor deelname aan de samenleving en de arbeidsmarkt problematisch is. Onderwijsroute statushouders Voorbereiding op het volgen van een opleiding op MBO-, HBO of WO-niveau. Participatie Participatie staat voor meedoen aan het maatschappelijke leven. Het kan bijvoorbeeld gaan om meedoen aan sport, onderwijs, vrijwilligerswerk of betaalde arbeid. Preventiequote Het percentage inwoners dat zich bij Stroomopwaarts meldt voor een uitkering maar hier door preventie geen gebruik van hoeft te maken, ten opzichte van het totale aantal inwoners dat zich bij Stroomopwaarts meldt voor een uitkering. Re-integratie Bij re-integratie gaan inwoners weer aan het werk. Inwoners met een bijstandsuitkering en gedeeltelijk arbeidsgeschikten vinden vaak moeilijk werk. De overheid helpt hen daarbij.

SchuldenlabNL SchuldenlabNL is een onafhankelijke stichting met als missie Nederland schuldenzorgvrij te maken. Het is een stichting die zich inzet voor de landelijke opschaling van succesvolle initiatieven om zo versnippering in het hulpaanbod tegen te gaan. Eind 2021 is in de MVS regio het SchuldenlabMVS van start gegaan. Schuldhulpverlening Schuldhulpverlening is gericht op het aflossen van schulden, met aandacht voor de omstandigheden waardoor deze zijn ontstaan. Er zijn twee soorten trajecten: het minnelijke en het wettelijke schuldhulpverleningstraject. Het minnelijke traject kan bestaan uit schuldbemiddeling of schuldsanering. Het wettelijke traject kan leiden tot een persoonlijk faillissement en/of een traject binnen de Wet schuldsanering natuurlijke personen (Wsnp).

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

85

Sociale onderneming Een onderneming die zich zowel richt op bedrijfseconomische continuïteit en/of winstgevendheid, als op het creëren van plekken voor arbeidsmatige dagbesteding en/of werk voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Statushouders Statushouders zijn vluchtelingen met een (tijdelijke) verblijfsvergunning. De gemeenten krijgen van de Rijksoverheid de opdracht om statushouders te huisvesten. Werkleertraject Een traject waarin de kandidaat zichzelf door training en het opdoen van werkervaring in het Werkleerbedrijf ontwikkelt. Doel is dat de kandidaat aan het einde van het traject klaar is om de arbeidsmarkt op te gaan. Z Route De Z Route (zelfredzaamheidsroute) is er voor inburgeraars met een lage leerbaarheid. Het is een intensief traject van zo’n 2 jaar, gericht op het zelfstandig kunnen meedraaien in de maatschappij.

Bijdrage gemeente

§ Paragrafen € Financiële begroting

Bijlagen

86

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/14422589/2