Bijlage 2e Bestuursrapportage 2024 Stroomopwaarts
Tekst van het document
Pagina | 29
1e begrotingswijziging 2024
Prognose
Afwijking
4.304 3.311 3.391 11.007 13.216 683 1.144 414 15.457 26.463
4.304 3.311 3.391 11.007 14.087 683 1.119 414 16.303 27.310
0 0 0 0 871 0 -25 0 847 847
10.696 8.227 8.427 27.350 40.015 1.365 3.204 853 45.437 72.786
10.696 8.227 8.427 27.350 41.564 1.365 3.135 853 46.917 74.266
0 0 0 0 1.549 0 -69 0 1.480 1.480
11.087 8.528 8.735 28.350 36.962 1.654 3.143 876 42.634 70.985
11.087 8.528 8.735 28.350 39.121 1.654 3.075 876 44.726 73.077
0 0 0 0 2.160 0 -68 0 2.092 2.092
170.234
174.653
4.419
Toelichting: Er zijn geen aanpassingen in de bedragen voor de uitvoeringskosten die vallen onder de verdeelsleutel. De prognose voor de kosten van de uitkeringen is gebaseerd op de werkelijke kosten per gemeente tot en met augustus met een inschatting voor de resterende maanden op basis van de gemiddelde uitkeringskosten in de voorgaande periode. Er is een kleine verlaging in de verwachte bijdrage voor de verstrekkingen voor armoedevoorziening. Deze is verdeel over de gemeente op basis van realisatie 2023. In de jaarrekening wordt uitgegaan van de daadwerkelijk gerealiseerde lasten per gemeente. De prognose voor de kosten voor inburgering is niet aangepast ten opzichte van de 1e begrotingswijziging.
Er zijn geen wijzigingen in de prognose voor het maatwerk, de afrekening van de energietoeslag is wel toegevoegd aan de prognose van de totale bijdrage per gemeente. Het totaalbeeld per gemeente is als volgt: Bijdrage per gemeente
1e begrotings-
incl. maatwerk (in EUR x 1.000) wijziging 2024
Prognose
Maatwerk
Energietoeslag
Totaal 2024
2024
(ongewijzigd)
2023
incl. maatwerk
Maassluis
26.553
27.310
90
24
27.424
Vlaardingen
73.315
74.266
529
-863
73.932
Schiedam
71.372
73.077
387
-755
72.708
171.241
174.653
1.006
-1.595
174.064
Totaal MVS gemeenten
2.6
Programma Bedrijfsvoering
Binnen de unit bedrijfsvoering worden voorwaarden gecreëerd om de uitvoering van de diverse wetten, die Stroomopwaarts uitvoert, zo optimaal mogelijk te kunnen uitvoeren. Dit heeft niet alleen invloed op het werkcomfort van medewerkers van Stroomopwaarts, maar (indirect) ook een positieve invloed op de dienstverlening aan cliënten. Dit jaar is Stroomopwaarts overgegaan op een nieuw financieel systeem. Dit heeft grote inzet gevraagd van bij collega’s bij ICT en Financiën. De implementatie van het systeem is afgerond en werkt naar wens. De informatie voor het opstellen van deze bestuursrapportage is dan ook vanuit dit nieuwe systeem opgeleverd. In het tweede kwartaal is de ontvlechting van het ICT landschap met Vlaardingen uitgerold. Vanaf 1 juli zijn de meeste systemen en servers volledig overgezet naar Stroomopwaarts. Een paar restpunten zijn in kwartaal 3 afgerond. Nu is Stroomopwaarts zelfstandig in staat om ICT besluiten te nemen en investeringen te doen om zo de dienstverlening naar de medewerkers van Stroomopwaarts en haar klanten verder te gaan optimaliseren. Het ziekteverzuim onder het ambtelijk personeel blijft hoog, echter er is wel een dalende trend ingezet. HRM heeft het naar beneden krijgen van het percentage ziekteverzuim hoog op de agenda staan. Ook vanuit het bestuur is hier aandacht voor.
Recent is een Europese aanbesteding voor Arbo dienstverlening (lees bedrijfsarts) uitgevoerd, om voldoende capaciteit te blijven bieden in de begeleiding van zieke medewerkers.
KPI’s Jaarrekening 2023
Begroting 2024
Klanttevredenheid (KTO) onder cliënten van de Participatiewet*
7,5
7,5
Klanttevredenheid commerciële klanten*
8,2
8
Het ziekteverzuim van het ambtelijk personeel
9%
< 7,5%
Effect-indicator
Realisatie 2024 jan-april
8,5%
* Dit wordt tweejaarlijks gemeten Het ziekteverzuim van het ambtelijk personeel ligt onder het landelijk gemiddelde Oorzaak afwijking Het hoge ziekteverzuim komt door psychosociale arbeidsbelasting (maatschappelijke veranderingen, financieel, oorlog, inflatie, mantelzorg en een veeleisendere maatschappij (tempo en werkdruk)). Dit zorgt voor meer langdurig verzuim. Maatregelen Binnen SOW bieden we hulp en ondersteuning bij bovengenoemde oorzaken. Teammanagers worden hierbij ondersteund door HRM. Maandelijks wordt gemonitord op de ontwikkeling van het ziekteverzuim. Impact Er is een dalende trend ingezet, waarvan wij verwachten dat deze daling, door onze inspanningen, de komende periode doorzet.
Pagina | 30
Jaarrekening 2023
Begroting 2024
Realisatie 2024 jan-april
Absoluut aantal bezwaarschriften
477
970
304
Het percentage bezwaarschriften dat gegrond wordt verklaard
25,7%
< 25%
26%
Bij het KCC wordt een telefoongesprek direct afgehandeld
74%
60%
74%
Prestatie-indicator
Ontwikkelingen ten opzichte van begroting Budgettair (+ = voordeel/- = nadeel) Programma Bedrijfsvoering (in EUR x 1.000) - Bedrijfsvoering/Overhead - Vennootschapsbelasting - Onvoorzien Totaal baten en lasten Reservemutaties Saldo programma
1e begrotingswijziging 2024 Baten Lasten Saldo 20
-20.714
-20.694
20 40
-200 -20.914 -
-200 -20.894 40
60
-20.914
-20.854
-
Prognose 2024 Lasten
Baten -
-20.039
Baten
-155 -20.194
-155 -20.194 40
-20 -20 -
-20.194
-20.154
-20
40 40
Saldo
-20.039
Afwijking Lasten
Saldo
675
655
-
-
45 720 -
45 700 -
720
700
Op basis van de gegevens over de verslagperiode (januari – augustus) wordt ten aanzien van het programma Overhead/bedrijfsvoering over het gehele jaar per saldo een onderbenutting verwacht van circa € 0,7 mln. Dit ondanks noodzakelijke extra kosten vanwege de accountantscontrole (75) en de ook bij Stroomopwaarts sterk oplopende structurele kosten van ICT (geraamd op 1.200 op jaarbasis). De laatstgenoemde kostensoort wordt betrokken bij de evaluatie van de ingaande 2022 overgedragen bedrijfsvoering activiteiten (hosting). Budgettaire voordelen zijn onder meer ontstaan door de extra overheaddekking vanwege de uitvoering van tijdelijke extra taken (400), rente- en bankkosten (200), dalende kosten van telefonie (350) en diverse overige bedrijfslasten (500). Moeilijk vervulbare vacatures bij een aantal bedrijfsvoeringsfuncties leiden per saldo tot een onderbenutting van de salarisbegroting (660). Deze vacatures zaten vooral bij functies op het gebied van ICT, Kwaliteit, Strategie en Financiën/Control. Om dit op te vangen is, zij het terughoudend, ingehuurd en bijvoorbeeld meer gebruik gemaakt van externe expertise. Bij inhuur is scherp gekeken naar een toereikende kwaliteit. Ook deze markt is evenals de reguliere arbeidsmarkt krap.
Stroomopwaarts heeft een extra beroep gedaan op haar medewerkers, maar dat is op langere termijn geen oplossing als we de kwaliteit van de dienstverlening willen garanderen.
Pagina | 31
2.7
Totaalbeeld Programma’s
Het totaalbeeld programma’s geeft een samenvatting van de wijzigingen per programma. Deze zijn eerder reeds toegelicht per programma en is ook opgenomen in de management samenvatting. Budgettair (+ = voordeel/- = nadeel) Programma Totaal (in EUR x 1.000)
1e begrotingswijziging 2024
Prognose 2024
Afwijking
Baten 7.630
Lasten -121.731
Saldo -114.101
Baten 6.749
Lasten -125.209
Saldo -118.460
Baten -880
Lasten -3.479
Saldo -4.359
Werk Werkleerbedrijf
2.076 8.070
-12.816 -30.198
-10.740 -22.128
2.336 6.651
-13.076 -29.239
-10.740 -22.588
260 -1.419
-260 959
-460
Inburgering Dekkingsmiddelen
170.534
-3.491 -
-3.491 170.534
174.653
-3.491 -
-3.491 174.653
4.120
-
4.120
20
-20.714
-20.694
-
-20.039
-20.039
-20
675
655
-200
-200
-
-155
-155
-
-
-
-820 820
190.389 820
-191.209
-820 820
2.060 -
-2.060 -
-
191.209
-191.209
0
2.060
-2.060
Inkomen
Bedrijfsvoering/Overhead Vennootschapsbelasting Onvoorzien
-
Totaal baten en lasten Reservemutaties / maatwerk
188.329 820
-189.149
Totaal na mutatie reserves
189.149
-189.149
45
45 0 0
Het saldo van de totale baten en lasten is in lijn met de 1 e begrotingswijziging (Saldo Afwijking = 0). De totale lasten in 2024 zijn in de prognose (2.060) hoger dan de lasten in de 1e begrotingswijziging 2024. Dit wordt voornamelijk veroorzaakt door hogere kosten voor bijstandsuitkeringen dan eerder voorzien (4.582). De kosten voor armoede voorzieningen zijn (162) lager door onderbenutting van de beschikbare bedragen voor armoedevoorziening. De totale netto uitvoeringskosten (na aftrek van omzet werkleerbedrijf en detacheringen) is lijn met de begroting, maar er zijn wel verschillen tussen de programma’s: (460) slechter voor het Werkleerbedrijf, (700) beter voor Bedrijfsvoering. De begrote subsidie-inkomsten voor 2024 worden gerealiseerd in het programma Werkleerbedrijf (639). De begrote stelpost binnen het programma Bedrijfsvoering (300) komt hierdoor te vervallen. Naar verwachting worden ook in 2025 nog ESF-inkomsten gerealiseerd. De energietoeslag heeft een positief financieel effect (1.595). Het totaalbeeld geeft geen aanleiding voor een aangepaste gemeentelijke bijdrage voor de uitvoeringskosten. De extra gemeentelijke bijdragen voor de verstrekkingen van de open-einde regelingen worden in de jaarrekening op basis van realisatie verrekend. Middels deze rapportage hebben gemeenten inzicht in de verwachte bedragen per gemeente.
In de prognose voor 2024 leidt dit tot een stijging van de gemeentelijke bijdrage (2.823) inclusief maatwerk en de verrekening van de energietoeslag. Voor de rechtmatigheid van de uitgaven is het van belang dat het AB instemt met de verschuiving van de lasten (uitvoering) en de extra middelen voor de open-einde regelingen.
Pagina | 32
Bijlage Rechtmatigheidsverantwoording In het kader van de rechtmatigheidsverantwoording rapporteert team AO/IC Stroomopwaarts over de eerste bevindingen van de gegevensgerichte controles over de SiSa en aanverwante regelingen over het eerste half jaar 2024. Daarnaast is een start gemaakt met de controle op de aanbestedingen. De resultaten die hieruit al bekend zijn en van belang zijn om te rapporteren zijn opgenomen. De interim controle door de accountant is ten tijde van het opstellen van deze rapportage nog niet gestart. SiSa Op basis van de begrote lasten (de massa) wordt het aantal deelwaarnemingen bepaald. Fouten die worden geconstateerd bij het uitvoeren van de deelwaarnemingen worden doorberekend naar de totale massa. In de 63 afgeronde controleposten (20 voor Maasssluis, 22 voor Vlaardingen en 21 voor Schiedam) zijn diverse bevindingen aangetroffen. Voor de berekening van de fouten is uitgegaan van voorlopige cijfers. Regeling
Fout/onduidelijkheid
Geschatte omvang rechtmatigheidsfout
Participatiewet (G2B)
Fout
Geschatte omvang over de totale massa € 12.000
Energietoeslag
Fout
Controle op de samenlevingsvorm. Geschatte omvang nog nader te bepalen
In het tweede half jaar worden de controles voor de Participatiewet, IOAW, Loonkostensubsidie, bijzondere bijstand en energietoeslag voortgezet. Daarnaast worden nog controles gedaan voor de inburgering en het meldpunt toeslagenaffaire. Dit betreffen regelingen met een kleinere omvang, Waardoor het aantal te controleren posten beperkt is. Aanbestedingen (crediteurenscan) Ten tijde van de tweede bestuursrapportage is de crediteurenscan nog onderhanden (+/- 50%.) Vanwege de implementatie van het nieuwe boekhoudsysteem AFAS en vertraging met het leveren van het lijstwerk zit er enige vertraging in de controle. Dit geldt ook voor de controle op de getrouwheid van de cijfers. In de tabel staan de bevindingen die op dit moment bekend zijn. Onderwerp Inkoop externe inhuur
Financiële fout (t/m September) € 2.4 mln
Toelichting Reeds bekend uit jaarrekening 2023. Voorlopige gunning voor nieuwe contracten is begin oktober gerealiseerd na het Europese aanbestedingsproces.
Inkoop broker detacheringscontracten
€ 1,8 mln
Reeds bekend uit jaarrekening 2023. Voorlopige gunning voor nieuwe contracten is begin oktober gerealiseerd na het Europese aanbestedingsproces.
Inkoop van trainingen voor veiligheid op de werkvloer
€ 234.000
Het bedrag hoger dan het grensbedrag voor Europese aanbesteding. Dit wordt begin 2025 opgepakt.
Aankoop/lease, inspectie en onderhoud van transportmiddelen
€ 28.000
Reeds bekend in de jaarrekening 2023. Het bedrag hoger dan het grensbedrag voor Europese aanbesteding. Een nieuwe aanbestedingsprocedure staat voor 2025 op de planning.
Pagina | 33