28 Brief ROGPlus 6 april 2023 Voorlopige Jaarstukken 2022 en Kademota 2024
Tekst van het document
Nieuwe arbodienst Vanaf juli 2022 werkt Rogplus samen met een nieuwe arbodienst (Ammerlaan Arbo). Deze arbodienst hanteert korte lijnen en heeft veel aandacht voor preventie. Tevens is Rogplus overgestapt van een vangnetregeling naar een maatwerkregeling zodat we als werkgever zelf de deskundigen kunnen kiezen die we nodig hebben voor verzuim  preventie.
Vitaliteit Ook in 2022 heeft de vitaliteitswerkgroep weer allerlei activiteiten georganiseerd waarbij aandacht is besteed aan zowel mentale als fysieke vitaliteit.
Projectmatig werken Rogplus gaat meer projectmatig werken waarin we talenten van medewerkers benutten en ruimte geven vanuit de uitvoering van de organisatie om te werken aan datgene wat onze dienstverlening aan cliënten en samenwerking met partners binnen het sociaal domein versterkt. Om het projectmatig werken te stimuleren heeft er eind 2022 een in company training plaatsgevonden. Tijdens deze training kregen medewerkers handvatten over onder andere de methodiek, structuur, inrichting en beheersing van projecten. Wegens grote belangstelling en succes wordt de training in 2023 herhaald.
Ziekteverzuim Een overzicht van het ziekteverzuim over 2022 geeft het volgende beeld. Afdeling Exclusief zwangerschap Inclusief zwangerschap 2021
2022
2021
2022
Directie en Staf
9,04 "/o
7,91 "/o
9,047o
Bedrijfsvoering
ľ.49%
6,4707o
7,497o
6,477o
Uitvoering
6,827»
12,1370
10,187»
14,117»
Totaal
ľ.43%
8,647o
8,627o
9,347o
7,917o
Terugkijkend naar 2021 is het verzuimpercentage in 2022 gestegen (1,21 “/o). De impact van corona en griep was in 2022 goed zichtbaar in het verzuim. Het jaar kenmerkte zich door stijgingen en dalingen binnen korte tijd. In het merendeel van de gevallen kwam dit
25
rogplus
Voorlopige jaarstukken
door een sterke toe- of afname van het aantal corona- of griepgevallen. Maar ook een stijging van langdurend psychisch verzuim speelde een rol.
3.3.3 Informatisering en automatisering
Topdesk Begin 2022 is gestart met het gebruik van Topdesk. Topdesk is een applicatie waarmee de dienstverlening vanuit ICT beter gestroomlijnd wordt. Vragen via de e-mail worden verwerkt tot tickets en die vragen worden vervolgens gedocumenteerd. Ook is het mogelijk om in dit systeem de hardware zorgvuldig te registeren. Op termijn zal er een medewerkersportaal worden ingericht, waardoor vragen van gebruikers nog sneller beantwoord kunnen worden.
Extern advies In februari 2022 is een onderzoek gestart naar het functioneren van de ICT-functie. Fazili Consulting heeft het onderzoek uitgevoerd. De conclusies uit dit onderzoek zijn dat binnen Rogplus meer aandacht moet zijn voor de ontwikkeling van een visie op de ICT-functie, dat projectmatig werken binnen de afdeling nog aandacht nodig heeft, de inzet en betrokkenheid van de medewerkers ICT bovengemiddeld is, Business Intelligence nog onvoldoende benut wordt en de aanbesteding, contractmanagement en specifiek de aansturing van de externe leverancier PQR verbetering behoeven. De volgende acties hebben op basis van dit onderzoek plaatsgevonden: » Het aanstellen van een nieuwe service delivery manager PQR. » De inhuur van een Business Intelligence specialist. » Het project de Modern Workplace is gestart. » Een Pentest is uitgevoerd.
Modern Workplace Sinds de overname van het contract medio 2021 heeft de nieuwe externe leverancier nog altijd problemen met het beheer van onze devices, netwerk en systemen. De reden hiervan is dat niet alle applicaties en servers in een door PQR gebouwde omgeving draaien. De Modern Workplace voorziet hierin. In 2022 is de aanbieding gedaan om over te gaan naar de Modern Workplace. De uitrol van de Modern Workplace zal in april 2023 plaatsvinden.
Service delivery manager Omdat Rogplus niet tevreden was over de service en dienstverlening vanuit PQR, is vanuit PQR een nieuwe service delivery manager naar voren geschoven. Sindsdien zijn er maandelijks serviceoverleggen. Ook is er nu een twee wekelijks beheeroverleg op technisch vlak van start gegaan, hierbij worden ook de doorlooptijden van de tickets onder de loep genomen.
Nieuwe mobiele telefoons Op het bericht dat het 3G netwerk wordt uitgeschakeld is besloten om 80 telefoons te vervangen. Veel van onze medewerkers hadden een telefoon waarmee niet via het 4/5G netwerk gebeld kon worden. Ook was het beheer op de telefoons verouderd. De mobiele
26
rogplus
Voorlopige jaarstukken
telefoons werden waar nodig vervangen voor de IPhone SE. Het beheer werd aangepast, door Jamf Pro aan te schaffen en Apple dep-portal te gaan gebruiken.
Bi module In augustus 2022 werd een BI module van Zorgned aanschaft. Middels deze module wordt Rogplus minder kwetsbaar als het gaat om het bouwen en onderhouden van dashboard voor managementinformatie. De module faciliteert het weergeven van de data uit het cliëntvolgsysteem RondOm.
Pentest In oktober 2022 werd door een externe partij een Pentest uitgevoerd. Uit deze test bleek dat een aantal zaken omtrent de beveiliging niet op orde waren. Zo bood de firewall onvoldoende beveiliging, hadden een aantal account te hoge rechten en voldeed het wachtwoord beleid niet de standaard. Hierop is door de afdeling ICT direct actie ondernomen.
3.3.4 Informatiebeveiliging en privacy
Oorlog Oekraïne, Na het uitbreken van de oorlog in Oekraïne, nam wereldwijd de digitale dreiging vanuit Rusland toe. PQR heeft ons hiervoor gewaarschuwd. De procedure beveiligingsincidenten en datalekken is daarop extra onder de aandacht gebracht.
Verwerkerso vereenkomsten In 2022 is Rogplus veranderd van organisatiestructuur. Voorheen was Rogplus een Gemeenschappelijk Regeling, dit is veranderd naar een Openbaar Lichaam. Er is een brief gestuurd naar alle organisaties waarmee Rogplus een verwerkingsovereenkomst heeft afgesloten om deze wijziging aan te kondigen.
Verwerkingenregister Het verwerkingenregister is in 2022 bijgewerkt. In 2023 zal het verwerkingenregister uitgebreid worden met de verwerkingen die voor de jeugdopdracht moeten worden uitgevoerd. Door de aanstelling van Privacy Officer en nieuwe CISO kan er ook op de juiste wijze een onafhankelijke controle plaats vinden van de Functionaris Gegevensbescherming.
Scholing Privacy Eind 2022 konden medewerkers van Rogplus zich weer inschrijven voor een nieuwe training over privacy. In totaal hebben 95 medewerkers zich ingeschreven voor de training. Daarnaast hebben de Functionaris gegevensbescherming, Privacy Officer, CISO, medewerker juridische zaken en teamleiders een training AVG gevolgd bij Vijverberg (AVG: de Algemene verordening gegevensbescherming in de praktijk’) en werden door de FG, PO en CISO een Cursus informatieveiligheid gevolgd bij BMC
Loggingbeleid Begin 2022 is er gelogd op onrechtmatigheden, bijvoorbeeld wanneer er een dient van Rogplus in het nieuws kwam. Er wordt dan gekeken of dit dossier niet onrechtmatig is
27
rogplus
Voorlopige jaarstukken
ingezien. In 2022 zijn er op basis van de steekproeven geen onrechtmatigheden geconstateerd.
Registratie Datalekken In 2022 zijn twee datalekken gemeld bij de functionaris gegevensbescherming van Rogplus. Een verkeerd verzonden e-mail en een e-mail waarin te veel gegevens van cliënten in een Excel bestand naar de zorgaanbieder werd verzonden. Beide e-mails zijn verwijderd nadat Rogplus contact had opgenomen met de ontvanger. Daarmee zijn de datalekken op de juiste wijze afgehandeld.
SİEMSOC Naar aanleiding van de Pentest zijn twee offertes opgevraagd voor het realiseren een SIEM SOC dienstverlening (Security information Å event management en Security Operations Center). De CISO zal in 2023 een keuze maken over welke datamonitoring het meest geschikt is voor Rogplus.
Werkgroep BİO en A VG Na het vertrek van de medewerker die de rollen van Privacy Officer en CISO bekleedde is eind 2022 een werkgroep BIO en AVG gevormd. Dit team bestaat uit een Chief Information Security Officer (CISO), een Functionaris Gegevensbescherming (FG) en Privacy Officer (PO). De werkgroep wordt aangestuurd door de twee teamleiders van Bedrijfsvoering.
3.3.5 Financieel beheer
Financieel beleid De voornaamste taak van de financiële functie is het adviseren en ondersteunen van het bestuur, het management en de MVS-gemeenten op het gebied van financiën. Het doel daarbij is de ambities en verantwoordelijkheden waar te maken onder de voorwaarde van een evenwichtige financiële huishouding nu en in de toekomst. Het voornaamste onderdeel hiervan zijn de samenstelling en tijdige aanlevering van de planning en control producten (P&C): kaderbrief, begroting, tussenrapportages en jaarstukken.
Planning Sc Control In 2022 heeft Rogplus elk kwartaal financiële voortgangsrapportages opgesteld en besproken in de financiële overleggen met de gemeenten. De tussenrapportages dienen als input voor de aanlevering van financiële gegevens aan het CBS. De begroting 2022 is tweemaal gewijzigd om beter aan te sluiten op voortschrijdende inzichten in het beroep op de Wmo in de MVS-gemeenten. Zowel de jaarstukken 2021 als de begroting 2023 zijn gepubliceerd op de website, zowel in de volledige vorm als in een infographic.
Financieel systeem Rogplus heeft in 2022 het financiële systeem AFAS verder geoptimaliseerd. De aanbevelingen van de accountant uit het verslag van bevindingen over de jaarstukken en de interim-controle zijn in 2022 deels opgepakt. Dit heeft geleid tot een afname van het aantal bevindingen.
28
rogplus
Voorlopige jaarstukken
Rechtmatigheid De rechtmatigheidaspecten monitort Rogplus door verbijzonderde interne controles (VIC’s). Een VIC behelst een controle op de werking van de interne controle die medewerkers zelf uitvoeren als onderdeel van hun reguliere werkprocessen. De resultaten van de VIC’s worden gedeeld met de accountant. De accountant toetst mede op basis van de VIC’s of de in de programmarekening opgenomen baten en lasten, de balansmutaties en de vastlegging daarvan in de administraties en de financiële verslaglegging in overeenstemming zijn met de begroting, wetten en verordeningen. In 2022 is besloten dat overheden voor het eerst over het boekjaar 2023 een rechtmatigheidsverklaring moeten afgeven. Ter voorbereiding daarop is Rogplus in gesprek met de gemeenten en accountant over dit onderwerp. In september is bericht ontvangen van Gedeputeerde Staten (GS) dat de begroting 2023 voldoet aan de gestelde eisen in wet- en regelgeving. Hiermee is voldaan aan de belangrijkste voorwaarden om voor repressief begrotingstoezicht in aanmerking te komen. De accountant heeft over de jaarstukken 2021 een goedkeurend oordeel verstrekt. De sociale verzekeringsbank (SVB) verzorgt voor pgb-gebruikers de uitbetaling van de salarissen en declaraties.
Net als voorgaande járen heeft de SVB, op basis van eigen bevindingen en controles van de accountant, moeten stellen dat de uitvoering van de Jeugdwet en de Wmo in 2022 niet rechtmatig is geweest. Om zelf een beeld te krijgen van de rechtmatigheid van het beheer en het gebruik van pgb’s in de MVS-gemeenten heeft Rogplus steekproefsgewijs controles uitgevoerd, waarbij nagegaan is of de pgb-houders de zorg geleverd hebben gekregen, zoals geïndiceerd. De controles laten een overwegend positief beeld zien.
29
rogplus
Voorlopige jaarstukken
JAARREKENING 4. Balans TABEL VOLGT
30
rogplus
Voorlopige jaarstukken
5. Overzicht van baten en lasten 5.1 Uitgangspunten Rogplus verzorgde in 2022 de uitvoering van de Wmo individuele verstrekkingen, Beschermd Wonen voor de deelnemers aan de Gemeenschappelijke Regeling Nieuwe Waterweg Noord. In opdracht van de MVS-gemeenten voert Rogplus ook backofficetaken voor jeugdhulp en leerlingenvervoer en jeugdhulpvervoer uit. De uitgaven en de kosten van Rogplus worden ten laste gebracht van BBV-taakvelden 0.4 Overhead, 6.6 Maatwerkvoorzieningen (WMO), 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+, 6.72 Maatwerkdienstverlening 18- en 6.81 Geëscaleerde zorg 18+. De inkomsten bestaan uit bijdragen in de kosten (hierna: eigen bijdragen) voor verschillende Wmo-voorzieningen, bijdragen van cliënten voor vervoer met de Regiotaxi, bijdragen van cliënten aan de Aanvullende Algemene Voorziening Schoon Huis en bijdragen van de drie MVS-gemeenten. De gemeentelijke bijdrage is het verschil tussen de uitgaven en de overige inkomsten van Rogplus. Rogplus heeft hierom per definitie een sluitende begroting. Deze inkomsten worden verantwoord onder BBV-taakvelden 0.8 Overige baten en lasten, 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+ en 6.81 Geëscaleerde zorg18+. De programmaverantwoording is opgesteld volgens het stelsel van baten en lasten. Voor zover mogelijk zijn alle directe verplichtingen uit de in 2022 ingediende aanvragen verwerkt in het resultaat.
Hiertoe zijn alle bekende verplichtingen meegenomen en verwerkt in de jaarcijfers. In deze jaarstukken zijn de uitgaven van Rogplus als positieve bedragen opgenomen en de inkomsten als negatieve. Deze worden voorafgegaan door het teken Medio 2021 is de primaire begroting 2022 van Rogplus vastgesteld. Op basis van voortschrijdende inzichten is begin 2022 voorgesteld deze primaire begroting te wijzigen. De wijziging is medio 2021 vastgesteld. In het derde kwartaal is een tweede wijziging op doorgevoerd op de begroting 2022 van Rogplus. De begrotingswijzigingen zijn gespecificeerd in bijlage 8.
5.2 Totaaloverzicht Tweede Primaire
Gewijzigde
Baten/
Werkelijk
Begroting
Begroting
Lasten
2021
2022
2022
2022
Lasten
58.343.943
74.018.900
61.545.700
60.382.939
Baten
-58.343.943
-74.018.900
-61.545.700
-60.382.939
0
0
0
0
Eindtotaal
Werkelijk
31
rogplus
Voorlopige jaarstukken
Tweede
Programma
Wmo
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
45.796.457
58.557.100
49.418.600
48.656.604
Werkelijk
Beschermd Wonen
8.027.671
11.146.400
7.187.400
6.986.090
Overhead
4.519.814
4.315.400
4.939.700
4.740.245
Eindtotaal
58.343.943
74.018.900
61.545.700
60.382.939
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022 -58.214.664
Baten: Tweede
Onderdeel
Werkelijk
Bijdrage gemeenten
-56.492.611
-71.043.600
-59.423.600
Eigen bijdragen
-1.480.289
-2.327.800
-1.690.400
-1.742.310
-372.327
-627.900
-425.800
-415.517
1.284
-19.600
-5.900
-10.447
-58.343.943
-74.018.900
-61.545.700
-60.382.939
Inkomsten Regiotaxi Bijdrage AAV Schoon huis Eindtotaal
De totale lasten van Rogplus over 2021 zijn per saldo ë 1.162.761 lager dan begroot. De inkomsten uit eigen bijdragen van cliënten (inclusief bijdragen voor de Regiotaxi) zijn C 46.174 hoger uitgevallen dan begroot. Het totaal van de gemeentelijke bijdragen valt C 1.208.936 lager uit dan begroot. Inherent aan de financieringswijze van Rogplus is het resultaat ê 0. De tabel hieronder geeft de baten en lasten per BBV-taakveld weer Tweede
Baten/
Taakveld BBV
Lasten Lasten
0.4 Overhead
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
3.957.914
3.738.100
4.101.800
3.973.935
Werkelijk
5.394.297
6.713.100
5.679.000
5.902.370
40.402.160
51.844.000
43.739.600
42.754.234
561.900
577.300
837.900
766.310
6.81 Geëscaleerde zorg 18+
8.027.671
11.146.400
7.187.400
6.986.090
58.343.943
74.018.900
61.545.700
60.382.939
0.8 Overige baten en lasten
-56.492.611
-71.043.600
-59.423.600
-58.214.664
6.71 Maatwerkdienstverlening 18+
-1.480.795
-2.212.200
-1.834.500
-1.921.484
-370.537
-763.100
-287.600
-246.790
-58.343.943
-74.018.900
-61.545.700
-60.382.939
0
0
0
0
6.81 Geëscaleerde zorg 18+
Eindtotaal
Werkelijk
6.6 Maatwerkvoorziening (WMO)
Totaal Lasten
Totaal Baten
Gewijzigde
6.71 Maalwerkdienstverlening 18+ 6.72 Maatwerkdienstverlening 18-
Baten
Primaire
32
rogplus
Voorlopige jaarstukken
De tabel hieronder geeft per programma de baten en lasten per BBV-taakveld weer Tweede
Programma
Baten/
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
6.6 Maataerkvoorziening (WMO)
5.394.297
6.713.100
5.679.000
5.902.370
6.71 Maatwerkdienstverlening 18+
40.402.160
51.844.000
43.739.600
42.754.234
45.796.457
58.557.100
49.418.600
48.656.604
-44.315.663
-56.344.900
47.584.100
46.735.120
Taakveld BBV
Lasten Wmo
Lasten
Totaal Lasten Baten
0.8 Overige baten en lasten 6.71 Maatwerkdienstverlening 18+
Totaal Baten
Lasten
Wonen
Totaal Lasten Baten
-1.834.500
-1.921.484
49.418.600
-48.656.604
0
0
0
0
11.146.400
7.187.400
6.986.090
8.027.671
11.146.400
7.187.400
6.986.090
0.8 Overige baten en lasten
-7.657.134
-10.383.300
-6.899.800
-6.739.300
6.81 Geëscaleerde zorg 18+
Totaal Beschermd Wonen Lasten
-2.212.200 -58.557.100
8.027.671
Totaal Baten
Overhead
-1.480.795 -45.796.457
6.81 Geëscaleerde zorg 18+
Totaal Wmo Beschermd
Werkelijk
0.4 Overhead
-370.537
-763.100
-287.600
-246.790
-8.027.671
-11.146.400
-7.187.400
-6.986.090
0
0
0
0
3.957.914
3.738.100
4.101.800
3.973.935
561.900
577.300
837.900
766.310
4.519.814
4.315.400
4.939.700
4.740.245
4.519.814
4.315.400
4.939.700
4.740.245
-4.519.814
-4.315.400
-4.939.700
-4.740.245
Totaal Overhead
0
0
0
0
Eindtotaal
0
0
0
0
6.72 Maatwerkdienstverlening 18Totaal Lasten Baten
0.8 Overige baten en lasten
Totaal Baten
5.3 Doorberekening gemeenten De totale kosten van Rogplus worden verdeeld over de drie gemeenten (Maassluis, Schiedam en Vlaardingen) en afgerekend. Ter financiering van de lopende uitgaven, wordt maandelijks een voorschot verkregen op deze eindafrekening. Bij de toerekening van de kosten gaat per programma als volgt: » Wmo. De kosten worden per gemeente geregistreerd en op basis van werkelijkheid ten laste van de woonplaats van de cliënt toegerekend. Voor Regiotaxi zijn de kosten verdeeld op basis van het aantal verreden ritten en kilometers per gemeente. De directe opbrengsten en eigen bijdragen zijn in mindering gebracht op de kosten. » Beschermd Wonen. De uitvoering van Beschermd Wonen voor Maassluis, Vlaardingen en Schiedam valt vanaf 1 januari 2015 onder de verantwoordelijkheid van centrumgemeente Vlaardingen. De gemaakte kosten worden per gemeente geregistreerd, maar verantwoord bij de centrumgemeente Vlaardingen. Vanaf 2022 wordt de centrumregeling geleidelijk afgebouwd. » Overhead. Conform de Gemeenschappelijke Regeling worden deze kosten over de gemeenten verdeeld aan de hand van de in de volgende paragraaf genoemde verdeelsleutel.
33
rogplus
Voorlopige jaarstukken
Verdeelsleutel De verdeelsleutel van de kosten van de uitvoering 2022 over de drie gemeenten is afgestemd met de financiële commissie. Uitgangspunt is hierbij een evenwichtige verdeling op basis van een aantal kengetallen. De verdeelsleutel van de kosten van de uitvoering over de drie gemeenten wordt bepaald op basis van de vastgestelde kengetallen. Dit zijn: » Het aantal pashouders voor de Regiotaxi; » Het aantal unieke cliënten; « Het aantalaanvragen; In de begroting 2022 is per gemeente per kengetal het aantal bepaald voor het laatst afgesloten jaar. Voor de begroting 2022 is dit 2020. Per kengetal wordt de verhouding tussen de drie gemeenten berekend. Vervolgens wordt het gewogen gemiddelde berekend voor het aandeel van de gemeenten. Het aantal pashouders voor de Regiotaxi en het aantal unieke cliënten tellen hierin mee met een factor 1, het aantal aanvragen telt mee met een factor 2. Het gewogen gemiddelde wordt afgerond op halve procenten. De verdeling van de kosten is in 2022 gebaseerd op de volgende verdeelsleutel: * Maassluis 18,007o « Vlaardingen 42,0oZo » Schiedam 40,007o De doorberekening aan de gemeenten geeft het volgende beeld:
Primaire Begroting 2022
Gemeente
Programma
Werkelijk 2021
Maassluis
Wmo
-7.740.526
Beschermd Wonen Overhead
Totaal Maassluis Vlaardingen
-8.519.200
-8.453.825
0
0
0
0
-830.829
-797.200
-902.200
-867.100
-8.571.355
•10.658.400
-9.421.400
-9.320.925
Wmo
-18.172.798
-23.305.500
-19.473.200
Beschermd Wonen
-7.657.134
-10.383.300
-6.899.800
-6.739.300
Wmo Beschermd Wonen Overhead
Totaal Schiedam Eindtotaal
-9.861.200
Werkelijk 2022
-19.237.303
Overhead
Totaal Vlaardingen Schiedam
Tweede Gewijzigde Begroting 2022
-1.860.402
-1.770.000
-2.040.100
-1.959.606
-27.690.335
-35.458.800
-28.413.100
-27.936.209
-18.402.338
-23.178.200
-19.591.700
-19.043.991
0
0
0
0
-1.828.584
-1.748.200
-1.997.400
-1.913.540
-20.230.922 ■56.492.611
-24.926.400 -71.043.600
-21.589.100 -59.423.600
-20.957.531 -58.214.664
Ten opzichte van de begroting vallen de bijdragen van de drie gemeenten in totaal ë 1.208.936 lager uit. De bijdrage van Maassluis is C 100.475 lager dan begroot, Vlaardingen f 476.891 en Schiedam ë 631.569.
34
rogplus
Voorlopige jaarstukken
5.4 Onvoorzien Rogplus heeft in 2022 geen posten als onvoorzien aangemerkt en geboekt. Uitgaven voortkomend uit de coronamaatregelen (compensatie en meerkosten) zijn verantwoord binnen de voor de verschillende soorten Wmo-voorzieningen bedoelde begrotingsonderdelen.
5.5 Incidentele baten en lasten COVID-19 In de eerste maanden van 2022 zijn de COVID 19-maatregelen afgebouwd. Tot de afbouw van de maatregelen hebben veel Wmo-leveranciers vanwege de maatregelen extra kosten moeten maken. Voor de coronakosten van de leveranciers geldt dat deze kosten specifiek betrekking hebben op de dienstverlening aan cliënten in de MVS-gemeenten. Rogplus heeft de richtlijn van de VNG gevolgd om zorgaanbieders (deels) te compenseren voor gederfde omzet en meerkosten als gevolg van coronamaatregelen. Met NOOT, de vervoerder die in de MVS-gemeenten de Regiotaxi verzorgd, zijn aanvullende afspraken gemaakt om de continuïteit van de Regiotaxi te waarborgen. Het bestuur van Rogplus heeft in haar vergadering van 4 juni 2020 de voorwaarden vastgesteld waaronder leveranciers corona gerelateerde kosten vergoed kunnen krijgen. Ook in 2022 zijn alle aanvragen getoetst aan deze voorwaarden. Alleen de akkoord bevonden aanvragen zijn uitgekeerd. De volgende tabel geeft per begrotingsonderdeel en per gemeente een overzicht van de in deze jaarstukken verantwoorde uitgaven die specifiek toe te schrijven zijn aan de coronamaatregelen. Onderdeel
Maassluis
Vlaardingen
Schiedam
Totaal
Schoon Huis (AV)
39.835
103.939
88.034
231.807
Geclusterd Wonen
-
36.667
83.482
120.149
9.770
19.398
52.906
82.074
596
8.914
12.754
22.263
50.201
168.918
237.175
456.294
Meedoen in de Stad - Ouderen Woningaanpassingen
Huisvesting Beschermd Wonen Rogplus is betrokken geweest bij het aangaan van de bijzondere constructie waarbij Rogplus in 2021 twee panden heeft gehuurd om cliënten met een indicatie voor Beschermd Wonen te huisvesten. Er wonen vanaf 1 december 2022 geen cliënten meer en de huur van panden is inmiddels opgezegd. De panden zijn gehuurd als gevolg van het faillissement van een pgb-aanbieder van beschermd wonen en de ernstige twijfels bij Rogplus over de kwaliteit, doelmatigheid en rechtmatigheid van de geleverde BW-ondersteuning door een andere pgb-aanbieder. Om te voorkomen dat BW-cliënten ‘op straat’ zouden belanden is - in overleg met de MVSgemeenten - voor deze bijzondere constructie gekozen. Rogplus heeft van 23 november 2021 tot en met 23 mei 2022 een pand gehuurd aan de 2de Van Leyden Gaelstraat in Vlaardingen en van 23 november 2021 tot en met 31 januari 2023 een pand gehuurd aan de Houtzaagmolen in Maassluis. Rogplus heeft - als verhuurder - huurovereenkomsten gesloten met acht cliënten.
35
rogplus
Voorlopige jaarstukken
De totale gemaakte kosten betroffen 6 16.468 voor het pand aan de 2e Van Leyden Gaelstraat en C 735.414 voor het pand aan de Houzaagmolen. Doordat Rogplus zelf verhuurder is geworden zijn de bouwstenen 'wooncomponenť niet geïndiceerd. Gevolg hiervan is dat de BW-aanbieders Timon en Stoed minder konden factureren. In totaal hebben alle cliënten samen 253 weken gewoond in een woning verhuurd door Rogplus. Hierdoor heeft Rogplus een ‘besparing’ van C 87.434 bewerkstelligd. Daarnaast heeft Rogplus huur geint bij cliënten en in totaal is dat 6 12.483 aan inkomsten. Een aantal cliënten in de Houtzaagmolen hebben niet aan hun financiële verplichtingen kunnen voldoen. In overleg met Stoed zijn de openstaande schulden, niet betaalde huur en/of borg, per 31 -12-2022 kwijtgescholden door Rogplus. In totaal heeft Rogplus C 651.966 meer uitgegeven door zelf BW-plekken in te kopen.
Herstelactie Regeling Tegemoetkoming Meerkosten Rogplus heeft in 2022 geconstateerd dat sinds 2018 voor gepensioneerden verkeerde inkomensgrenzen zijn gehanteerd bij de uitvoering van de regeling tegemoetkoming. Voor niet gepensioneerden is de regeling wel correct uitgevoerd. Het rekenmodel dat is gebruikt om de inkomensgrenzen te bepalen heeft geen rekening gehouden met de afwijkende regelgeving voor belastingheffing voor gepensioneerden. Hierdoor zijn sinds 2018 te lage inkomensgrenzen gehanteerd. Het onjuist hanteren van de inkomensgrens kan de volgende gevolgen hebben gehad: » Doordat niet de juiste inkomensgrens is gebruikt, kunnen aanvragen voor de regeling voor gepensioneerden onterecht zijn afgewezen. « Omdat de inkomensgrenzen in euro’s op het aanvraagformulier zijn opgenomen, kan het ook zijn voorgekomen dat inwoners die wel aanspraak hadden kunnen maken op de regeling geen aanvraag ingediend hebben. Naar aanleiding van de constatering van deze fout heeft Rogplus, ook in 2022, een herstelactie gehouden. Alle op grond van inkomensgegeven afgewezen aanvragen zijn herbeoordeeld. Wanneer de aanvraag, uitgaand van de herberekende inkomensgrenzen, bleek te voldoen, is de tegemoetkoming alsnog toegewezen en uitgekeerd. Daarnaast zijn inwoners, die dat niet eerder hadden gedaan, in de gelegenheid gesteld alsnog een aanvraag voor de tegemoetkoming te doen.
In het kader van deze herstelactie is in 2022 in totaal ë 167.900 aan nabetaalde tegemoetkomingen uitgekeerd. Bij de tweede begrotingswijziging is een hoger bedrag aangeraamd voor de verwachte uitgaven voor de herstelactie. Ook hierdoor blijven de uitgaven voor de regeling tegemoetkoming meerkosten achter bij de begroting. De herstelactie is in het eerste kwartaal van 2023 afgerond. Alle kosten voor de herstelactie vallen in boekjaar 2022.
36
rogplus
Voorlopige jaarstukken
6. Toelichtingen 6.1 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De jaarrekening is opgesteld met inachtneming van de voorschriften die het Besluit begroting en verantwoording provincies en gemeenten (BBV) daarvoor geeft. Ook is de jaarrekening in overeenstemming met de WNT opgesteld. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. De activa en passiva zijn opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskostengerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt; daarbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, overlopende vakantiegeld en verlofaanspraken en dergelijke.
Voor arbeidskostengerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De referentieperiode is dezelfde als die van de meerjarenraming, te weten vier jaar. Indien er sprake is van (eenmalige) schokeffecten (bijvoorbeeld reorganisaties) dient wel een verplichting opgenomen te worden. Vaste activa Vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgings- c.q. vervaardigingsprijs. Slijtende investeringen worden vanaf het moment van ingebruikneming lineair afgeschreven in de verwachte gebruiksduur, waarbij rekening wordt gehouden met de eventuele restwaarde. De investeringen worden geactiveerd per de eerste dag van de maand ná het moment van ingebruikname. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. Conform de uitgangspunten van de Belastingdienst wordt per jaar maximaal 20X van de waarde van de investering afgeschreven. Dat betekent dat de minimale afschrijftermijn vijfjaar is. Rogplus activeert daarom alleen investeringen, waarvan de verwachte gebruikstermijn minimaal vijfjaar is. De meest voorkomende investeringen bij Rogplus zijn hardware, software en kantoorinventaris. Hardware en software worden in beginsel in vijfjaar afgeschreven, kantoorinventaris in tien jaar.
Rogplus hanteert een ondergrens voor de waarde van de te activeren investeringen van C 10.000. Voor laptops, mobiele telefoons en
37
rogplus
Voorlopige jaarstukken
kantoorinventaris geldt dat Rogplus per soort de totale waarde van alle in een kalenderjaar aangeschafte middelen (met een verwachte gebruiksduur van minstens vijfjaar) in één keer per jaar activeert, mits de totale waarde daarvan meer dan C 10.000 is. Dit gebeurt per 1 januari van het jaar na het jaar waren de investeringen zijn gedaan. Alle overige investeringen worden per geval geactiveerd (mits de verwachte gebruiksduur minstens vijfjaar is en de waarde meer dan 6 10.000). Rogplus stelt een investeringsagenda op, waarin vijfjaar vooruit wordt aangegeven welke (af te schrijven) investeringen moeten worden gedaan. Rogplus activeert Wmohulpmiddelen niet, omdat de waarde van de in gebruik zijnde hulpmiddelen als ideaalcomplex wordt beschouwd. Rogplus rekent geen rente toe aan de investeringen, omdat Rogplus zelf extern geen middelen aantrekt en dus geen rentelasten kent. De kapitaallasten bestaan daarom alleen uit afschrijvingen.
Vorderingen Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar. De vorderingen zijn gewaardeerd tegen de nominale waarde. De opgenomen vorderingen vallen volgens artikel 39 van het BBV in de categorie ‘vorderingen op openbare lichamen’.
Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen. Met betrekking tot de eigen bijdragen die het CAK int en aan Rogplus afdraagt geldt op basis van de Kadernota rechtmatigheid 2017 van de commissie BBV het volgende; Rogplus kan op basis van de overzichten van het CAK wel de aantallen personen, soort en omvang van de zorgverlening beoordelen per gemeente met de eigen Wmo-administratie. Rogplus mist echter inzicht in de inbaarheid van vordering. Ook kan het CAK eigenstandig vrijstelling verlenen voor het afdragen van een eigen bijdrage. Hierdoor zijn de overzichten van het CAK voor Rogplus ontoereikend om de juistheid op persoonsniveau en volledigheid van de eigen bijdragen als geheel te kunnen vaststellen. Door de systematiek te kiezen van het vaststellen van de eigen bijdragen door het CAK, heeft de wetgever in feite bepaald, dat de verantwoordelijkheid voor de juistheid en volledigheid van de eigen bijdragen geen verantwoordelijkheid van Rogplus is. Dat betekent dat door Rogplus namens de gemeente geen zekerheden over omvang en hoogte van de eigen bijdragen kunnen worden verkregen.
Passiva Onder “Bestemming resultaat” staan de toevoegingen of onttrekkingen vermeld uit hoofde van de bestemming van het resultaat van het voorgaande boekjaar. Onder bijdragen van derden zijn de bijdragen van derden opgenomen die direct gerelateerd zijn aan de investering in het vastgestelde project.
Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. De Wmoverplichtingen hebben betrekking op aanvragen tot en met het boekjaar waarvan de afhandeling nog niet helemaal heeft plaatsgevonden. Zodra een aanvraag is ontvangen, ontstaat voor Rogplus een verplichting. Aanvragen bevinden zich in diverse stadia van het afhandelingsproces, zoals onderzoeksfase, besluitvormingsfase, in afwachting van offerte van de leverancier en in afwachting van de factuur. Voor zaken waarvan nog geen offerte of factuur is ontvangen, wordt gebruik gemaakt van ramingen. Rogplus heeft door haar
38
rogplus
Voorlopige jaarstukken
lange ervaring met het afhandelen van de aanvragen normen ontwikkeld voor de gemiddelde kosten van een voorziening. Hierdoor is Rogplus in staat de verwachte lasten van de aanvragen betrouwbaar te ramen. Bruikleenverstrekkingen worden niet in de balans opgenomen, maar als kosten beschouwd in het jaar van aanschaf. Redenen hiervoor zijn: * Elke verstrekking heeft cliënt-specifieke kenmerken, waardoor de waardering wordt bemoeilijkt (hoe specifieker veelal de aanpassingen, hoe duurder de stoel); ook belemmert dit de verhandelbaarheid van de verstrekkingen; » Hoe individueler de aanpassing hoe moeilijker de voorziening kan worden herverstrekt; * De verwachting bestaat dat er sprake is van een continue-instroom, waardoor een zogenaamd ideaal-complex ontstaat.
6.2 Toelichting balans 6.2.1 Vaste activa
Materiële vaste activa Activa
Afschrijftermijn
Inventaris Software Hardware
Eindtotaal
Boekwaarde Investeringen Afschrijving Desinvestering Boekwaarde 2022 31-12-2022 01-01-2022 2022 2022 177.124 206.963 29.839 10 14.723 35.300 5 50.023 107.411 94.786 9.823 5 22.448 54.385 319.835 279.434 94.786 -
Alle activa zijn verhandelbaar en derhalve van economisch nut. In het kader van de verandering van de governancestructuur van Rogplus is per 1 januari 2022 het overzicht van activa opgeschoond. Alle activa met per 31 december 2021 een boekwaarde van minder dan C 2.500 zijn niet overgeheveld van de Stichting Rogplus naar de nieuwe Gemeenschappelijke Regeling als Openbaar Lichaam.
6.2.2 Vlottende activa
Uitzettingen TABEL VOLGT
Liquide middelen 2021
2022
ABN/AM RO
8.586.152
1.518
BNG________________
4.259.383
400.313
4.648.814
401.831
39
rogplus
Voorlopige jaarstukken
Na de verandering van governancestructuur van stichting naar gemeenschappelijke regeling als openbaar lichaam is Rogplus gebruik gaan maken van schatkistbankieren. Dit betekent dat de het banksaldo van de hoofdbankrekening van Rogplus bij de BNG dagelijks afgeroomd wordt tot C 400.000. Naast deze rekening gebruikt Rogplus een rekening bij de ABN Amro voor kleine dagelijkse betalingen (kleine kas).
Overlopende activa TABEL VOLGT Toelichting: » Nog te ontvangen pqb van SVB. Dit betreft het verschil tussen de vooruitbetaalde voorschotten aan de SVB, die sinds 1 januari 2015 de trekkingsrechten pgb verzorgt. In mindering gebracht zijn de kosten pgb zoals opgenomen in de bijlagen van de gemeenten. » Te vorderen eigen bijdrage (CAKL Deze vordering heeft betrekking op nog te ontvangen afdrachten eigen bijdrage van het CAK. » Terug te vorderen pgb. Cliënten aan wie een pgb is verstrekt, hebben de verplichting verantwoording af te leggen en eventueel te veel betaalde pgb terug te betalen. Voorzichtigheidshalve is op deze vordering een voorziening getroffen voor oninbaarheid. » Overige vorderingen. Dit betreft voornamelijk betaalde voorschotten aan zorgleveranciers, welke worden teruggevorderd, dan wel verrekend met ingediende facturen.
6.2.3 Vlottende passiva
Vlottende schulden TABEL VOLGT
Overlopende passiva TABEL VOLGT De nog te betalen kosten vallen volgens de definitie in artikel 48 van het BBV in de categorie ‘overige schulden’. In 2022 zijn geen verplichtingen opgenomen op de balans. De post overige nog te betalen kosten bestaat voornamelijk uit te verrekenen facturen van de zorgaanbieders. De betalingen aan de zorgaanbieders zullen in de eerste maanden van 2023 plaatsvinden.
40
rogplus
Voorlopige jaarstukken
6.2.4 Niet uit de balans blijkende verplichtingen
Huurverplichtingen Rogplus heeft vanaf 2021 een huurcontract voor het pand aan de Westlandseweg 1 in Maassluis. De huurovereenkomst loopt in eerste instantie tien. De huurverplichting voor de nieuwe locatie bedraagt ongeveer C 18.000 per maand.
ICT-diensten Vanaf mei 2021 heeft Rogplus (nieuwe) contracten met externe partijen voor IT- en telecommunicatiediensten. De maandelijkse kosten van deze contracten zijn om en nabij C 14.000 per maand.
6.2.5 EMU-saldo Het EMU-saldo geeft het saldo van de inkomende en uitgaande geldstromen die daadwerkelijk in het kalenderjaar hebben plaatsgevonden. Zoals weergegeven in de onderstaande tabel is het EMU-saldo van Rogplus over 2022 C 36.566. Post
+ I-
Omschrijving
Bedrag
1
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves
4-
-
2
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
+
53.548
+
-
-
104.710
Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie m inus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie 4
Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd
5
Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de 4-
-
4-
87.727
4-
-
exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4 g
Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)
8
Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord
4-
-
9
Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen
-
-
-
-
Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, 10
maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten
11
Verkoop van effecten
-
-
36.566
Berekend EMU-saldo
6.3 Toelichting overzicht baten en lasten 6.3.1 Programma Wmo
Taxi- en vervoerskosten Tweede
Begrotingsonderdeel
Taxi- en vervoerskosten
Totaal Taxi- en vervoerskosten
Onderdeel
Regiotaxi
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
3.485.378
4691.500
3.726.100
3.633.30:
Werkelijk
Individuele vervoerskosten
50.539
21.600
29.100
47.25:
Overhead
327.893
400.500
347.900
340.03'
3.863.810
5.113.600
4.103.100
4.020.60:
41
rogplus
Voorlopige jaarstukken
De kosten voor het vervoer zijn in 2022 iets gestegen ten opzichte van 2021. Dit wordt veroorzaakt door een toename van het aantal ritten. In 2021 kwam het aantal ritten uit op 128.644. In 2022 was dit aantal 141.048. Ook de vervoerder heeft in 2022 te maken gehad met personeelskrapte. Dit heeft er onder andere toe geleid dat er op bepaalde momenten minder voertuigen inzetbaar waren omdat er minder chauffeurs beschikbaar waren. Dit is terug te zien in het aantal klachten. De klachten waren voor het merendeel te verklaren doordat leerlingenvervoer voorrang kreeg op het Wmo vervoer. Sinds 1 augustus 2022 wordt het leerlingenvervoer verzorgd door NOOT. Vanaf die periode zijn er veel klachten binnen gekomen. Te laat op de afspraak komt het meeste voor. Rogplus is samen met de gemeente in gesprek met NOOT om verbetering te realiseren.
Scootmobie/en en rolvoorzieningen Tweede
Begrotingsonderdeel
Scoolmobielen en rolvoorzieningen
Onderdeel
Scoolmobielen
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
1.599.358
2.005.600
1.717.000
1.795.230
Werkelijk
Autoaanpassingen 1 -verstrekkingen
47.069
105.900
105.900
44.379
Handbewogen rolstoelen
420.404
542.600
419.300
430.489 677.308
Electrische rolstoelen
547.767
736.800
598.200
Sportvoorzieningen
18.813
42.400
42.400
29.817
Aandrijfunits en fietsen
414.177
325.700
425.700
412.628
Kindvoorzieningen
113.462
169.200
104.000
121.062
Overhead
278.585
319.000
267.300
261.260
3.439.636
4.247.200
3.679.800
3.772.175
Totaal Scootmobielen en rolvoorzieningen
In juni 2020 zijn nieuwe contracten voor scootmobielen, rolvoorzieningen en roerende woonvoorzieningen ingegaan. In de afgelopen járen zijn alle meer dan zeven jaar oude scootmobielen vervangen. De ‘vloot’ aan scootmobielen in de MVS-gemeenten is daardoor relatief jong, waardoor dit jaar weinig nieuwe voorzieningen moeten worden verstrekt en de onderhoudskosten beperkt zijn. In 2022 waren bepaalde scootmobielen en rolvoorzieningen soms lastig te leveren, of duurde het lang voordat een onderdeel leverbaar was waardoor reparaties lang op zich lieten wachten. De leveranciers gaven aan dat dit kwam door problemen met onder meer containervervoer en tekorten aan chips. Het aantal klachten over de leveranciers is hierdoor gestegen. Rogplus heeft met de leveranciers afspraken gemaakt over met name de communicatie richting cliënten hierover en wat zij nog kunnen bedenken aan alternatieve oplossingen als een bepaald onderdeel niet leverbaar is. Wat verder opvalt is dat de wachtlijst voor een stallingsplek voor een scootmobiel in bepaalde seniorenflats verder toeneemt. Geen stallingsplek betekent geen verstrekking van een scootmobiel. De verwachting is dat dit probleem alleen maar verder toe zal nemen in de toekomst. Om die reden is Rogplus in 2022 gestart met het schrijven van een projectplan om deelscootmobielen in te gaan zetten op dit soort locaties.
Geen individuele scootmobiel meer, maar een aantal scootmobielen per flat waar meerdere bewoners
42
rogplus
Voorlopige jaarstukken
gebruik van kunnen maken. Naar verwachting zal de daadwerkelijke start van het project in 2023 plaats vinden.
Wonen Tweede
Begrotingsonderdeel
Woonvoorzieningen
Onderdeel
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
Werkelijk
2021
2022
2022
2022
Verhuis- en inrichtingskosten
52.110
33.300
33.300
35.735
Roerende woonvoorzieningen
190.852
337.400
206.600
206.263
Woningaanpassingen
1.263.767
1.511.400
1.303.900
1.487.002
Onderhoud 1 reparatie
281.796
387.700
310.200
259.276
Overhead
166.137
196.100
145.200
141.919
1.954.662
2.465.900
1.999.200
2.130.194
Totaal Woonvoorzieningen
Op het gebied van Wonen zijn de lasten in 2022 vergelijkbaar met 2021. De uitgaven voor woningaanpassingen blijven een onzekere factor. De kosten kunnen ineens stijgen als een grote woningaanpassing wordt opgeleverd. Het feit dat mensen langer zelfstandig thuis blijven wonen ziet Rogplus vooralsnog niet terug in haar uitgaven.
Schoon Huis Tweede
Begrotingsonderdeel
Schoon Huis
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
Algemene voorziening Schoon huis
15.917.247
21.720.100
18.260.500
18.193.720
Maatwerkvoorzieningen
1.589.527
2.803.100
1.649.300
1.620.956
-6.763
83.500
25.300
45.271
163.427
229.000
122.000
120.000
Onderdeel
Aanvullende algemene voorziening pgb Overhead Totaal Schoon Huis
Werkelijk
1.521.779
1.840.500
1.730.000
1.690.909
19.185.217
26.676.200
21.787.100
21.670.854
Het beroep op algemene voorziening Schoon Huis neemt per saldo toe ten opzichte van 2021. In 2022 liepen de wachtlijsten bij alle zorgaanbieders op met als voornaamste reden het personeelstekort. Hierdoor daalde de verzilveringsgraad. Verder is sinds de introductie van de algemene voorziening Schoon Huis het beroep op huishoudelijke hulp op pgb-basis afgenomen.
Meedoen in de Stad Tweede
Begrotingsonderdeel
Meedoen in de Stad
Totaal Meedoen in de Stad
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
Meedoen in de Stad - niet ouderen
9.182.565
9.589.200
9.589.200
9.589.200 1.902.189
Onderdeel
Werkelijk
Meedoen in de Stad - ouderen
2.411.482
2.940.000
1.695.400
pgb
2.133.566
2.548.000
1.973.900
1.795.000
Overhead
1.046.562
1.242.400
1.038.800
1.015.327
14.774.174
16.319.600
14.297.300
14.301.716
In de contracten voor Meedoen in de Stad is onderscheid gemaakt tussen begeleiding van cliënten met ouderdomsgerelateerde klachten (Meedoen in de Stad - ouderen) en cliënten
43
rogplus
Voorlopige jaarstukken
met niet-ouderdomsgerelateerde klachten (Meedoen in de Stad - Niet-ouderen). De lasten voor Meedoen in de Stad zijn in 2022 nagenoeg gelijk aan het daarvoor in de begroting opgenomen budget. De bestedingen op de contracten voor Meedoen in de Stad - ouderen blijven achter bij afgelopen jaar. Het aantal cliënten is sinds de COVID-19-maatregelen gedaald en heeft zich in 2022 op een lager niveau gestabiliseerd. Meedoen in de Stad - niet-ouderen wordt geleverd op basis van populatiebekostiging. De uitgaven hiervoor zijn daarom gelijk aan de contractueel vastgelegde (een-op-een in de begroting verwerkte) betalingen aan het consortium. Het aantal cliënten aan wie het consortium zorg en begeleiding levert, is sinds het ingaan van het contract stabiel gebleven, terwijl het aantal cliënten dat op basis van een pgb zelf begeleiding inkoopt licht is afgenomen. Dit sluit aan bij de uitgangspunten van het contract Meedoen in de Stad - niet-ouderen.
Geclusterd Wonen Tweede
Begrotingsonderdeel
Geclusterd wonen
Onderdeel
Geclusterd wonen
Totaal Geclusterd wonen
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
1.806.241
2.722.800
2.157.000
2.061.373
1.806.241
2.722.800
2.157.000
2.061.373
Werkelijk
De lasten voor Geclusterd Wonen zijn in 2022 gestegen ten opzichte van het jaar ervoor. Dit correspondeert met de stijging van het aantal cliënten dat woont in één van de voorzieningen voor Geclusterd Wonen. Mede naar aanleiding van de bevindingen van een intern kwaliteitsonderzoek is de toets op bekostiging van Geclusterd Wonen vanuit de Wmo aangescherpt.
Tegemoetkoming meerkosten Tweede
Begrotingsonderdeel
Tegemoetkoming meerkosten Totaal Tegemoetkoming meerkosten
Onderdeel
Tegemoetkoming meerkosten
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
Werkelijk
2021
2022
2022
2022
414.800
360.300
743.600
259.700
414.800
360.300
743.600
259.700
Net als in eerdere járen, konden in 2022 cliënten met een laag inkomen en een langdurige indicatie Wmo of Wvg aanspraak maken op een tegemoetkoming in de zorgkosten. Ook konden cliënten met een laag inkomen die hun eigen risico voor de zorgverzekering hebben verbruikt een tegemoetkoming aanvragen. In Maassluis is de tegemoetkoming C 200 per toegekende aanvraag. Vanaf 2021 is deze regeling in Schiedam versoberd en is de hoogte van de tegemoetkoming verlaagd van C 200 naarC 100. Vlaardingen heeft de regeling met ingang van 2022 afgeschaft. Deze maatregelen hebben tot een afname in de uitgaven voor de regeling geleid. Ook speelt mee dat de tegemoetkoming voor cliënten met een langdurige indicatie niet langer automatisch gecontinueerd wordt. Rogplus heeft in 2022 geconstateerd dat sinds 2018 voor gepensioneerden verkeerde inkomensgrenzen zijn gehanteerd bij de uitvoering van de regeling tegemoetkoming. Voor niet gepensioneerden is de regeling wel correct uitgevoerd. Naar aanleiding van de constatering van deze fout heeft Rogplus een herstelactie gehouden. Alle op grond van
44
rogplus
Voorlopige jaarstukken
inkomensgegeven afgewezen aanvragen zijn herbeoordeeld. Wanneer de aanvraag, uitgaand van de herberekende inkomensgrenzen, bleek te voldoen, is de tegemoetkoming alsnog toegewezen en uitgekeerd. Daarnaast zijn inwoners, die dat niet eerder hadden gedaan, in de gelegenheid gesteld alsnog een aanvraag voor de tegemoetkoming te doen. In het kader van deze herstelactie is in 2022 in totaal C 167.900 aan nabetaalde tegemoetkomingen uitgekeerd. Bij de tweede begrotingswijziging is een hoger bedrag aangeraamd voor de verwachte uitgaven voor de herstelactie. Ook hierdoor blijven de uitgaven voor de regeling tegemoetkoming meerkosten achter bij de begroting. De herstelactie is in het eerste kwartaal van 2023 afgerond. Alle kosten voor de herstelactie vallen in boekjaar 2022.
Projecten en innovaties Tweede
Begrotingsonderdeel
Projecten en innovate
Totaal Projecten en innovate
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
Werkelijk
2021
2022
2022
2022
Projecten
115.191
220.500
220.500
235.322
Herindicaťes
52.770
168.200
168.200
80.555
Innovates
189.958
262.800
262.800
124.113
357.918
651.500
651.500
439.990
Onderdeel
Ook in 2022 heeft Rogplus aan verschillende innovaties en projecten gewerkt. Een opsomming van deze projecten: »
*
»
Powerful Ageing. In samenwerking met HRC (Health Research Consultancy) is Rogplus in 2022 de Powerful Ageing gestart. Powerful Ageing is een persoonlijke interventie waarmee ouderen hun fysieke zelfredzaamheid leren behouden én verbeteren. Door middel van het programma zijn ouderen langer in staat om zelfstandig en actief deel te nemen aan de maatschappij. Cliënten trainen onder begeleiding van fysiotherapeuten om meer explosief spiervermogen op te bouwen om een beweging te starten, meer zelfvertrouwen te krijgen om vrij te bewegen, een beter reactievermogen te ontwikkelen bij onverwachte situaties, vallen te voorkomen en meer tilkracht te krijgen. Deelname aan Powerful Ageing was in 2022 voor cliënten op vrijwillige basis. Deelscootmobielen: Dit is een project waarin uitgetest gaat worden hoe een pool van scootmobielen, op een locatie waar veel ouderen bij elkaar wonen, kan voorzien in de verplaatsingsbehoefte bij mensen met een mobiliteitsbeperking. Nu is het nog zo dat er in het beleid is opgenomen dat een scootmobiel individueel verstrekt wordt, maar in de praktijk blijkt dat dit steeds lastiger te realiseren is vanwege een gebrek aan stallingsmogelijkheden. Door de inzet van een pool aan ‘deelscootmobielen’ kunnen meerdere inwoners van eenzelfde flat gebruik maken van een beperkt aantal scootmobielen.
Adviesaesprekken: Rogplus wil af van het imago van een ‘bureaucratisch indicatieorgaan op afstand’. De Wmo consulenten hebben de kennis en expertise in huis om mee te denken in oplossingen, passend bij de behoeften van inwoners en niet per se altijd met de inzet van maatwerkvoorzieningen. In 2022 heeft de afdeling Uitvoering een pilot gedraaid met het voeren van 'adviesgesprekken'. Iedere
45
rogplus
Voorlopige jaarstukken
»
hulpvraag wordt uiterlijk binnen 2 werkdagen door een Wmo consulent opgepakt en het gesprek wordt gevoerd vanuit het gedachtengoed van Positieve Gezondheid. De pilot heeft enkele maanden gedraaid en is na afloop geëvalueerd. De resultaten waren heel positief en het besluit is genomen om ‘adviesgesprekken’ als structurele werkwijze op te gaan nemen. Om dit te realiseren is er een implementatieplan opgesteld en naar verwachting zal de nieuwe werkwijze half 2023 ingevoerd zijn. Opbouw UOJ. Op 1 januari 2023 is het contract van de MVS-gemeenten voor de jeugdhulpopdracht aan Mevis ingegaan. Rogplus is namens de gemeenten de contractbeheerder. In de tweede helft van 2022 heeft Rogplus de Uitvoeringsorganisatie Jeugdhulp (UOJ) opgebouwd. Dit is de samenwerking tussen medewerkers van Rogplus die taken ten behoeve van Mevis en de Jeugdwet uitvoeren. De UOJ omvat onder meer programmamanagement, contractmanagement, applicatiebeheer, juridische ondersteuning en financieeladministratieve ondersteuning. Ook zijn vanuit Rogplus herindicatietrajecten doorlopen voor jeugdhulpcliënten die in 2022 jeugdhulp op basis van een pgb of in de vorm van maatwerk kregen.
Met ingang van 2022 heeft Rogplus Fief omgezet van pilot naar reguliere activiteit. Via het platform Fief kunnen inwoners die (nog) voldoende zelfredzaam zijn informatie vinden over zelfredzaamheid, tips over gezondheid, gezond en fit ouder worden en activiteiten in de buurt. Rogplus zet Fief in als een preventieve en voorliggende oplossing voor de Wmo.
Inkomsten Wmo Tweede
Begrotingsonderdeel
Inkomsten Wmo
Onderdeel
Inkomsten Regiotaxi Eigen bijdragen Bijdrage AAV Schoon huis Bijdrage gemeenten
Totaal Inkomsten Wmo
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
Werkelijk
2021
2022
2022
2022
-372.327
-627.900
425.800
-415.517
-1.109.752
-1.564.700
-1.402.800
-1.495.520
1.284
-19.600
-5.900
-10.447
-44.315.663
-56.344.900
-47.584.100
-46.735.120
45.796.457
-58.557.100
-49.418.600
-48.656.604
De kosten van het Programma Wmo worden op de volgende manieren gedekt: » Reaiotaxi. Cliënten betalen per rit met de Regiotaxi een eigen bijdrage. Als gevolg van de coronamaatregelen hebben cliënten aanzienlijk minder (declarabele) kilometers gereden met de Regiotaxi en zijn deze inkomsten lager dan begroot. » Eigen bijdragen: Cliënten betalen een eigen bijdrage wanneer ze vanuit de Wmo gebruik maken van huishoudelijke hulp, dagbesteding, logeren in een zorginstelling, elektrische deuropeners (bij de eigen voordeur), vlonders (bij de eigen voordeur), scootmobielen of begeleiding. De eigen bijdrage was in 2021 een abonnementstarief van ē 19 per maand, ongeacht het aantal voorzieningen dat een cliënt heeft. » Bijdrage gemeenten. Het verschil tussen de uitgaven en de inkomsten wordt gedekt door bijdragen van de MVS-gemeenten.
46
rogplus
Voorlopige jaarstukken
6.3.2 Programma Beschermd Wonen Tweede
Begrotingsonderdeel
Beschermd Wonen
Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
Zorg in natura
6.428.862
9.235.400
6.724.100
6.520.790
pgb
1.399.409
1.724.300
93.000
95.000
199.400
186.700
370.300
370.300
8.027.671
11.146.400
7.187.400
6.986.090
Onderdeel
Overhead Totaal Lasten Beschermd Wonen
Eigen bijdragen Bijdrage gemeenten
Totaal Baten Totaal Beschermd Wonen
Werkelijk
-370.537
-763.100
-287.600
-246.790
-7.657.134
-10.383.300
-6.899.800
-6.739.300
-8.027.671
-11.146.400
-7.187.400
-6.986.090
0
0
0
0
Door een stelselwijziging is eind 2020 en begin 2021 ongeveer 6007o van de cliënten met Beschermd Wonen overgegaan van de Wmo naar de Wlz. In 2022 is een nasleep van deze beweging te zien. Per cliënt heeft het CIZ bepaald of een cliënt toegang blijft houden tot de Wmo of overgaat naar de Wlz. De stelselwijziging geldt voor zowel cliënten met Beschermd Wonen op basis van Zorg in Natura als voor cliënten met Beschermd Wonen op basis van een pgb. Door de uitstroom van cliënten liggen de lasten aanzienlijk lager dan in 2021. De afname van de uitgaven door de stelselwijziging is groter dan voorzien in de begroting. De in de Wmo achtergebleven doelgroep heeft gemiddeld een minder zware ondersteuningsvraag. Daarbij wordt Beschermd Wonen sinds 2021 in ‘bouwstenen’ geïndiceerd. Voorheen werd per cliënt een totaalpakket geïndiceerd. Door de bouwstenen kan Rogplus beter maatwerk indiceren en bekostigt Rogplus de ondersteuning die nodig is. In de praktijk blijkt dat hierdoor de gemiddelde kosten per cliënt lager uitgevallen dan waarmee is gerekend in de begroting. Verder wordt de uitstroom van cliënten Beschermd Wonen gehinderd door het beperkte aantal voor de cliënten geschikte woningen. Omdat niet alleen weinig plaatsen vrijkomen, maar ook geen nieuwe plaatsen en nieuwe locaties worden gecreëerd, zijn ook bij Beschermd Wonen wachtlijsten blijven bestaan.
Sinds eind 2021 worden geen cliënten meer geplaatst bij twee aanbieders van Beschermd Wonen op basis van pgb, waarvan de toezichthouder vast heeft gesteld dat de geleverde zorg van onvoldoende kwaliteit was. Voor het grootste deel van de betrokken cliënten is een alternatief in de vorm van Zorg in Natura gevonden. Om (voormalige) cliënten van deze twee aanbieders te kunnen huisvesten, heeft Rogplus eind 2021 twee locaties gehuurd die voor Beschermd Wonen geschikt zijn gemaakt. Verschillende aanbieders verzorgden de begeleiding op deze locaties. Deze cliënten waren eind 2022 allen uitgestroomd of doorgestroomd en de huur van de panden is opgezegd. Voor Beschermd Wonen geldt dat de eigen bijdrage van cliënten inkomensafhankelijk is. Het lagere aantal cliënten en de lagere kosten per cliënt leiden ook bij Beschermd Wonen tot lagere inkomsten uit eigen bijdragen.
47
rogplus
Voorlopige jaarstukken
6.3.3 Programma Overhead Tweede Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
2021
2022
2022
2022
6.389.095
6.886.600
7.184.000
6.680.579
Personeel derden
233.926
180.300
202.200
596.933
Externe advisering
137.329
99.300
133.000
98.570
Algemene kosten
1.226.853
1.249.300
1.210.000
1.130.818
Kapitaallasten
97.214 8.084.417 r
85.100 8.500.600 r
110.000
53.098
8.839.200
8.559.999
Overhead Salariskosten, sociale lasten, personeelskosten
Totaal
Werkelijk
Tweede Primaire
Gewijzigde
Werkelijk
Begroting
Begroting
Werkelijk
2021
2022
2022
2022
Taxi- en vervoerskosten
371.572
400.500
347.900
340.039
Scootmobielen en rolvoorzieningen
315.695
319.000
267.300
261.260
Overhead Direct
Woonvoorzieningen
188.268
196.100
145.200
141.919
Schoon Huis
1.724.493
1.840.500
1.730.000
1.690.909
Meedoen in de Stad
1.185.972
1.242.400
1.038.800
1.015.327
Beschermd Wonen
199.400
186.700
370.300
370.300
3.985.400
4.185.200
3.899.500
3.819.753
469.200
481.900
481.900
481.900
234.000
162.410
92.700
95.400
122.000
122.000
Overhead
3.537.117
3.738.100
4.101.800
3.973.935
Totaal indirect
4.099.017
4.315.400
4.939.700
4.740.245
Totaal
8.084.417
8.500.600
8.839.200
8.559.999
Totaal direct Indirect Backoffice Jeugd UOJ Backoffice Leerlingen- en Jeugdhulpvervoer
De totale overheadkosten bedroegen in 2022 C 8.559.999. Dit is een onderschrijding ten opzichte van de begroting van f 279.202. De overheadkosten worden waar mogelijk en relevant doorberekend aan de directe begrotingsonderdelen. De doorberekening en de verdeling van doorberekende overheadkosten over de taakvelden gebeurt op basis van ervaringscijfers uit voorgaande járen. De totale doorberekening van de overheadkosten bedraagt f 3.819.753. Rogplus heeft te maken gehad met een aantal langdurig uitgevallen medewerkers. Om de continuïteit van het werk te waarborgen, heeft Rogplus daarom meer inhuurkrachten in moeten zetten dan bij de begroting voorzien. Door de vertraging in de gunning van de jeugdopdracht aan Mevis is ook de start van de uitvoeringsorganisatie Jeugdhulp vertraagd. Daarom zijn de uitgaven voor de implementatie van de Jeugdhulp achtergebleven bij de begroting. Het programma Overhead bevat de kosten van niet aan de andere begrotingsdelen toerekenbare overhead en de kosten van het contractmanagement voor de lokaal
48
rogplus
Voorlopige jaarstukken
ingekochte jeugdzorg en de backoffice leerlingenvervoer en jeugdhulpvervoer. De omvang van het programma overhead bedroeg in 2022 6 4.740.245.
Werkelijk 2021
Primaire Begroting 2022
Tweede Gewijzigde Begroting 2022 715.900
Werkelijk 2022
Begrotingsonderdeel
Onderdeel
Overhead
Backoffice Jeugd
469.200
481.900
Backoffice LLV en JHV
92.700
95.400
122.000
122.000
3.957.914
3.738.100
4.101.800
3.973.935
4.519.814
4.315.400
4.939.700
4.740.245
Overhead
Totaal Lasten Overhead
Totaal Baten Totaal Overhead
Bijdrage gemeenten
644.310
-4.519.814
-4.315.400
-4.939.700
-4.740.245
-4.519.814 0
-4.315.400 0
-4.939.700 0
-4.740.245 0
49
rogplus
Voorlopige jaarstukken
7. Wet Normering Topinkomens 7.1 Bezoldiging topfunctionarissen Op 1 januari 2013 is de Wet normering topinkomens (WNT) in werking getreden. De WNT is van toepassing op Rogplus. Het voor Rogplus toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2022 ê 216.000. Dit betreft een algemeen bezoldigingsmaximum. Door de wijziging van de topstructuur heeft Rogplus met ingang van 2021 een tweekoppige directeur met de heer Van Genabeek als directeur en de heer Jansen als adjunct-directeur.
Functiegegevens
2021
2022
2021
2022
A.J.G.M. van
A.J.G.M. van
C. Jansen
C. Jansen
Genabeek
Genabeek Adjunct
Adjunct
Directeur
Directeur
Directeur
Directeur
01-01/31-12
01-01/31-12
01-01/31-12
01-01/31-12
Omvang dienstverband (als deelťjdfector in te)
1,0
1,0
1,0
1,0
Dienstbetrekking?
ja
ja
ja
ja
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
125.451
126.901
100.389
107.872
Betoningen betaalbaar op termijn
21.072
23.299
16.821
17.791
Subtotaal
146.523
150.200
117.211
125.664
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
209.000
216.000
209.000
216.000
Aanvang en einde lunctievervulling
Bezoldiging
-1- Onverschutíbd betaald en noq nietteruqontvanqen bedrag
-
-
-
-
117.211
125.664
nvt
nvt
nvt
nvt
nvt
nvt
Bezoldiging
146.523
150.200
Reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
nvt
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling
nvt
Leidinggevende topfunctionarissen en gewezen topfunctionarissen met dienstbetrekking. Tevens leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling:
7.2 Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT Naast de hierboven vermelde topfunctionaris kende Rogplus in 2022 geen andere functionarissen met dienstbetrekking die in 2022 een bezoldiging boven het individuele WNT-maximum hebben ontvangen. Er zijn in 2022 geen ontslaguitkeringen betaald aan overige functionarissen die op grond van de WNT dienen te worden vermeld, of die in eerdere járen op grond van de WOPT of de WNT vermeld zijn of hadden moeten worden.
50
rogplus
Voorlopige jaarstukken
BIJLAGEN 8. Bijlagen bij de jaarrekening 8.1 Controleverklaring VOLGT ALS BESCHIKBAAR
51
rogplus
Voorlopige jaarstukken
8.2 Begrotingswijziging Tweede
Programma
Baten/
Wmo
Lasten
Begrotingsonderdeel
Onderdeel
Taxi-en vervoerskosten
Regiotaxi
21.600
20.900
29.100
-7.500
Overhead
400.500
347.900
347.900
52.600
5.113.600
4.788.300
4.103.100
1.010.500
1.717.000
1.717.000
288.600
Autoaanpassingen 1 -verstrekkingen
105.900
105.900
105.900
0
Handbewogen rolstoelen
542.600
419.300
419.300
123.300 138.600
Electrische rolstoelen
736.800
598.200
598.200
Sportvoorzieningen
42.400
42.400
42.400
0
Aandrijtonits en felsen
325.700
425.700
425.700
-100.000 65.200
Kindvoorzieningen
169.200
104.000
104.000
Overhead
319.000
267.300
267.300
51.700
4.247.200
3.679.800
3.679.800
567.400
Verhuis- en inrichtingskosten
33.300
33.300
33.300
0
Roerende woonvoorzieningen
337.400
206.600
206.600
130.800
Woningaanpassingen
1.511.400
1.303.900
1.303.900
207.500
Onderhoud 1 reparaíe
387.700
310.200
310.200
77.500
Overhead
196.100
145.200
145.200
50.900
2.465.900
1.999.200
1.999.200
466.700
Algemene voorziening Schoon huis
21.720.100
20.178.400
18.260.500
3.459.600
M aatwerkvoorzieningen
2.803.100
1 668.200
1.649.300
1.153.800
Aanvullende algemene voorziening
83.500
83.000