[24bb005011] Bijlage 2 behorende bij 24bb005009 over Voortgangsrapportage NPRZ 2023 – Deel 2
Tekst van het document
Inhoud • Cijfers algemeen beeld Rotterdam Zuid • Effectrapportage (outcome) • Resultaten van de activiteiten (output) • Financiën programmabureau
VOORTGANGSRAPPORTAGE
NPRZ 2023 – DEEL 2
Het NPRZ monitort de interventies en de voortgang daarvan en rapporteert hier jaarlijks over.
2023 betreft de start van uitvoeringsplan 2023-2027 . Verder bevat dit document het bekende beeld van de voortgang van relevante effectindicatoren en het stoplicht-totaaloverzicht met de voortgang van alle 120 interventies die in het NPRZ uitvoeringsplan 20232027 zijn afgesproken.
Inhoud • Leefbaarometer • Wijkprofiel • Algemene indicatoren School, Werk en Wonen • Verhuisbewegingen op Zuid in 2023
Effectenrapportage Algemeen beeld Rotterdam Zuid
Wijkindelingen Er worden door de gemeente Rotterdam verschillende wijkindelingen gebruikt. Het NPRZ hanteert dezelfde wijkindeling als de sociale wijkteams van Rotterdam. Het gaat daarbij om 15 wijken, enkele kleine wijken zijn j samengevoegd met grotere naastliggende wijken. Sinds 2022 kent heeft de gemeente Rotterdam 15 wijkraden deze kennen een net iets andere samenvoeging. De Leefbaarometer gebruikt voor de wijken de CBSbuurtindeling, in totaal 23 wijken. Voor het wijkprofiel wordt ook gewerkt met de CBS-buurt indeling, met twee aanpassingen. Groot IJsselmonde is opgedeeld in noord en zuid. Zuidrand en Zuiderpark zijn samengevoegd. Hierdoor komt het totaal ook op 23 wijken.
Alliantie Hand in Hand
Leefbaarometer 2022 – Leefbaarheidsklassen
Meer informatie is te vinden op: https://www.leefbaarometer.nl
De Leefbaarometer, uitgegeven door het ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties. Er zijn indicaoren op het gebied van fysieke omgeving, woningvoorraad, voorzieningen en overlast en onveiligheid meegenomen. Op sociaal vlak tav school en werk zijn geen indicatoren meegenomen. Er wordt gewerkt met een klassenindeling van zeer onvoldoende tot uitstekend.
Wijk / Stad
2012
2014
2016
2018
2020
2022
Zeer goed
Zeer goed
Zeer goed
Zeer goed
Zeer goed
Uitstekend
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Voldoende
Feijenoord Kop van Zuid Kop van Zuid - Entrepot Vreewijk
Voldoende
Ruim voldoende
Voldoende
Bloemhof
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Hillesluis
Zwak
Onvoldoende
Onvoldoende
Ruim onvoldoende
Onvoldoende
Katendrecht
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Goed
Goed
Afrikaanderwijk
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Voldoende
Voldoende
Voldoende
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Goed
Ruim voldoende
Goed
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Voldoende
Zwak
Voldoende
Voldoende
Voldoende
Voldoende
Feijenoord Noordereiland
Voldoende
Voldoende
Zwak
Ijsselmonde Oud IJsselmonde Lombardijen Beverwaard Groot IJsselmonde Charlois Tarwewijk
Onvoldoende
Zwak
Onvoldoende
Carnisse
Zwak
Onvoldoende
Onvoldoende
Onvoldoende
Onvoldoende
Ruim onvoldoende
Zuidwijk
Voldoende
Zwak
Ruim onvoldoende Ruim onvoldoende Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Zwak
Oud Charlois
Zwak
Wielewaal
Onvoldoende
Onvoldoende
Zwak
Zuidplein
Zwak
Onvoldoende
Onvoldoende
Onvoldoende
Onvoldoende
Onvoldoende
Pendrecht
Zwak
Onvoldoende
Ruim onvoldoende
Onvoldoende
Zwak
Zwak
Zuiderpark
Ruim voldoende
Goed
Ruim voldoende
Voldoende
Ruim voldoende
Zeer goed
Uitstekend
Uitstekend
Zeer goed
Zeer goed
Goed
Zwak
Zwak
Voldoende
Voldoende
Ruim voldoende
Voldoende
Voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Charlois Zuidrand Heijplaat Rotterdam
Voldoende
Zwak
Zwak
Zwak
Ruim onvoldoende Zeer onvoldoende Ruim onvoldoende
Voldoende
Zwak
Zwak
tov 2012
In de periode 2012-2022 zijn 5 wijken in een hogere klasse terecht gekomen. Het gaat om Kop van Zuid, Katendrecht, Afrikaanderwijk, Wielewaal en Heijplaat. Er zijn 7 wijken in een klasse lager uitgekomen Dit zijn Feijenoord, Tarwewijk, Carnisse, Zuidwijk, Zuidplein, Zuiderpark en Charlois Zuidrand. Op de kaarten zijn de jaren 2012 en 2022 opgenomen in de tabel zijn ook de tussenliggende jaren 2014, 2016, 2018 en 2020 te zien. NB:De Leefbaarometer is een instrument dat de verschillen in leefbaarheid tussen woongebieden registreert. Er worden geen causale verbanden gelegd en het is geen verklarend model. Verder zijn de cijfers over 2022 de meest recente en gepubliceerd in 2024.
Zwak
Amsterdam
Goed
Goed
Goed
Goed
Goed
Den Haag
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Goed
Utrecht
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Ruim voldoende
Goed
Kleur: Voor- of achteruitgang tov jaar ervoor.
Leefbaarometer 2022 - Leefbaarheidsontwikkeling
De ontwikkeling van de Leefbaarometerscore tussen twee peiljaren wordt op basis van het aantal standaardafwijkingen ingedeeld in een van negen klassen (variërend van ‘Zeer grote verslechtering’ tot ‘Zeer grote verbetering’) en kan net iets anders uitpakken dan wel of geen verandering in leefbaarheidsklasse van de vorige pagina. Op de ontwikkelingskaart van de periode 2012 - 2022 kent alleen Zuidwijk een ‘verslechtering’. Hillesluis, Feijenoord, Carnisse en Zuidplein zijn de 4 wijken die een ‘kleine verslechtering’ laten zien. Een ‘kleine verbetering’ is in 3 wijken te zien, Katendrecht, Afrikaanderwijk en Beverwaard. Een ‘verbetering’ is er in Oud IJsselmonde en Heijplaat. De overige wijken zijn stabiel gebleven. Referentie G4: Zowel voor Rotterdam, Den Haag , Amsterdam als Utrecht is sprake van een kleine verbetering.
WIJKPROFIEL 2024 Rotterdam
Charlois
2014
2014 2024
2024
IJsselmonde
Feijenoord
2014 2014 2024
2024
In het wijkprofiel wordt met een brede set indicatoren gewerkt waarbij in de sociale index gewerkt wordt met gegevens van volwassenen. Scores 2024 zijn geïndexeerd naar Rotterdam 2014, het eerste jaar waarvoor het wijkprofiel is opgesteld. Meer informatie is te vinden op: https://wijkprofiel.rotterdam.nl Omdat het wijkprofiel geen NPRZ-categorie kent gebruiken we de hoefijzers van de 3 gebieden. In de periode 2014 tot 2024 heeft alleen Charlois zich licht verbeterd tov Rotterdam op de fysieke index, Feijenoord laat een zelfde verbetering als Rotterdam zien en IJsselmonde een mindere. Op de veiligheidsindex hebben Feijenoord en IJsselmonde zich iets beter ontwikkeld dan Rotterdam en Charlois gelijk. Op de sociale index heeft Feijenoord een grotere positieve beweging gemaakt dan Rotterdam. Charlois en IJsselmonde een mindere waarbij deze laatste twee óók teruggevallen tot iets onder het niveau van 2014.
WIJKPROFIEL 2024 Ontwikkelingen op wijkniveau sinds 2014 2014 is het vergelijkingsjaar omdat deze cijfers vanaf dat moment beschikbaar zijn. (“was” getal ) waren het aantal wijken in de VGR 2021 waar de situatie 2022 met 2014 vergeleken werd. (getal) is de score voor de betreffende wijk
Veiligheidsindex Van de 23 wijken zijn ten opzichte van 2014 5 wijken (was 4) meer dan 2 punten achteruit gegaan en 15 wijken (was 12) meer dan 2 punten vooruit. Net als in de vorige meting liggen Wielewaal (87) en het Zuidplein (70) onder het niveau van 2014. Daarnaast dit keer ook de wijken Kop van Zuid (115), Oud IJsselmonde (114) en Zuiderpark en Zuidrand ((64). De wijken Lombardijen (94) en Carnisse (93) zijn weer boven het niveau van 2014 gestegen. Alle wijken zijn objectief vooruit gegaan. Ten opzichte van 2022 zijn 14 wijken meer dan 2 punten gedaald en 7 gestegen. 6 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten achteruit gegaan (Kop van Zuid, Oud IJsselmonde, Groot IJsselmonde Noord, Wielewaal, Zuidplein en Zuiderpark en Zuidrand) en 4 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten vooruit gegaan (Hillesluis, Katendrecht, Groot IJsselmonde Zuid, Carnisse). 9 wijken liggen boven het Rotterdams gemiddelde dat waren er in 2022 7.
Sociale index Van de 23 wijken zijn ten opzichte van 2014 6 (was 5) wijken meer dan 2 punten achteruit gegaan en 18 (was 12) meer dan 2 punten vooruit. Net als vorig jaar liggen Carnisse (69), Zuidplein (81), Lombardijen (82) en Beverwaard (83) onder het niveau van 2014. Daarnaast dit keer ook Zuidwijk (76) en Pendrecht (73). Alle wijken zijn objectief vooruit gegaan op 2 na Carnisse en Pendrecht. Ten opzichte van 2022 zijn 12 wijken meer dan 2 punten gedaald en 7 gestegen. 6 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten achteruit gegaan (Kop van Zuid-Entrepot, Katendrecht, Afrikaanderwijk, Feijenoord, Noordereiland en Pendrecht) en 3 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten vooruit gegaan (Hillesluis, Oud IJsselmonde en Zuiderpark en Zuidrand).8 wijken liggen boven het Rotterdams gemiddelde, dat waren er vorige meting 6.
Fysieke index Van de 23 wijken zijn ten opzichte van 2014 2 (was 1) wijken meer dan 2 punten achteruit gegaan en 16 (was 13) meer dan 2 punten vooruit. Dit keer ligt naast Lombardijen (90) ook Groot IJsselmonde Zuid (95) onder het niveau van 2014. Alle wijken zijn objectief vooruit gegaan. Ten opzichte van 2022 zijn 7 wijken meer dan 2 punten gedaald en 8 gestegen). Geen wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten achteruit gegaan en 3 wijken zijn zowel objectief als subjectief meer dan 2 punten vooruit gegaan (Hillesluis, Beverwaard en Heijplaat). 5 wijken liggen boven het Rotterdams gemiddelde, dat waren er vorige meting ook 5.
Totaal beeld wijken Bloemhof en Tarwewijk, beide focuswijken, behoren op alle 3 indexen nog steeds tot de slechts scorende 7 wijken. De focuswijken Afrikaanderwijk (VI+SI), Feijenoord (SI+FI), Carnisse (SI+FI) en de niet focuswijk Zuidplein (VI+FI) scoren op 2 indexen bij de 7 slechtst scorende wijken in NPRZ gebied. De focuswijk Hillesluis (FI) scoort op 1 index bij 7 slechts scorende wijken, Van de overige wijken doen ook Vreewijk(VI), Beverwaard (FI) Zuidwijk (SI), Wielewaal (VI), Pendrecht (SI) en Zuiderpark en Zuidrand (VI) dit op elk op 1 index. Tot slot behoort de focuswijk Oud Charlois net als bij de vorige meting tot de middenmoot op alle drie de indexen. Alleen Katendrecht scoort op alle 3 de indexen bij de top van 5 van het NPRZ gebied. Maar ook Kop van Zuid (VI+FI), Noordereiland (VI+FI), Oud IJsselmonde (VI+SI), en Heijplaat (VI+SI)) behoren stabiel met 2 indexen bij de best scorende wijken van Zuid. Kop van Zuid-Entrepot (SI+FI) en Zuiderpark en Zuidrand (SI+FI) hebben deze meting ook 2 indexen bij de top 5 van Zuid. Zie de tabellen op de volgende 2 bladzijdes
WIJKPROFIEL 2024 Indexen tabel
a v a a v v a a v v
a a a a a a a a a v a a a a
Kleur: Voor- of achteruitgang met meer dan 2 punten. De grijs gearceerde wijken zijn focuswijken.
v v z v v
107 99 114 115 103 89 84 127 91 93 111 103 104 103 95 109 109 89 79 83 98 90 87 93 104 100 78
106 93 111 107 101 81 76 115 87 87 104 100 98 106 85 106 101 91 82 81 104 93 90 93 99 94 88
105 95 117 115 102 82 78 113 94 90 111 94 103 91 80 101 98 90 80 87 98 97 92 99 89 111 95
105 94 115 106 95 83 88 117 92 85 111 94 100 90 85 103 95 92 85 90 98 96 94 89 95 107 100
88 71 110 88 74 52 60 102 66 63 101 77 95 63 67 93 77 68 56 60 75 79 80 66 71 101 93
122 118 120 123 115 113 115 131 118 108 120 112 105 117 103 112 113 117 115 119 120 113 108 113 119 114 107
2024 tov 2014
104 96 113 111 103 90 85 118 84 87 110 97 97 94 89 103 100 87 81 84 96 90 98 87 92 88 88
v v v v v v v v
v a v v a v v v v v v v v v v
2024 tov 2014 Objectief
v a a v
a a a
100 89 111 107 89 81 77 106 82 81 110 94 97 94 80 99 98 84 75 82 93 87 89 84 87 91 91
2024 tov 2014 Subjectief
v v v v
v v v v v v v v v v v v v v v v v v v a
24 Objectief
v
a a a a v a v v
24 Subjectief
v
2024
108 104 109 120 103 99 102 115 94 96 111 108 133 97 110 109 103 96 97 84 96 106 112 103 86 93 135
2022
91 75 95 105 76 50 70 116 66 60 109 76 111 68 57 79 81 64 57 53 57 82 105 60 61 128 111
2020
100 90 102 112 90 74 86 115 80 78 110 92 122 82 83 94 92 80 77 69 76 94 109 81 73 110 123
2018
104 93 117 115 96 77 79 118 92 86 117 91 117 85 83 94 89 85 84 66 90 92 93 81 87 99 117
2024 tov 2014 Objectief
105 89 113 111 91 69 88 120 80 77 114 95 121 91 85 92 94 88 91 77 84 93 90 91 89 88 115
2024 tov 2014
110 95 105 114 95 88 86 121 85 83 115 102 119 96 98 100 104 89 83 77 85 96 103 98 95 104 94
2016
a v
104 92 111 112 92 80 81 114 82 89 116 91 114 80 90 93 91 86 84 79 89 88 87 116 83 99 99
2014
v a a v a v
a a a v v a a a a a a a
v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v
100 85 104 111 85 76 75 103 75 73 109 93 115 89 86 91 93 83 70 82 89 86 85 107 79 101 117
2024 tov 2014 Subjectief
v v v v v v
v v
24 Objectief
v v v v v v v a
a a a a a a v v a a v
24 Subjectief
v v a v
2024
114 119 100 125 110 124 117 142 114 129 131 118 108 113 129 117 123 110 108 110 114 118 99 67 118 53 160
2022
96 77 130 94 58 60 72 141 70 84 131 89 119 74 76 104 100 73 67 76 70 79 75 72 78 75 148
2020
24 objectief
105 98 115 109 84 92 94 142 92 107 131 103 114 94 102 111 111 91 87 93 92 99 87 70 98 64 154
2018
24 Subjectief
110 99 122 119 94 91 88 130 102 100 135 106 129 90 105 124 106 95 89 85 98 107 92 86 106 72 151
2016
2024
110 98 130 114 90 83 95 131 100 107 122 105 130 90 98 120 113 88 85 81 98 103 106 88 90 72 143
Fysieke index
2014
2022
108 93 123 107 90 84 77 121 95 100 122 105 132 104 101 103 107 87 73 86 95 95 106 84 95 74 155
2022 tov 2014 Objectief
2020
102 86 119 106 80 76 82 113 78 86 123 97 112 93 98 101 95 84 84 81 94 93 111 77 78 68 137
2022 tov 2014 Subjectief
2018
100 86 124 98 84 82 73 125 80 88 116 94 119 94 92 92 94 86 81 90 92 90 104 89 90 68 129
2022 tov 2014
2016
Rotterdam Feijenoord Kop van Zuid Kop van Zuid-Entrepot Vreewijk Bloemhof Hillesluis Katendrecht Afrikaanderwijk Feijenoord Noordereiland IJsselmonde Oud IJsselmonde Lombardijen Beverwaard Groot IJsselmonde-Noord Groot IJsselmonde-Zuid Charlois Tarwewijk Carnisse Zuidwijk Oud-Charlois Wielewaal Zuidplein Pendrecht Zuiderpark en Zuidrand Heijplaat
Sociale Index
2014
Veiligheidsindex
a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a
v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v v
v
SI 2014
FI 2014
VI 2016
SI 2016
FI 2016
VI 2018
SI 2018
FI 2018
VI2020
SI 2020
FI 2020
VI2022
SI 2022
FI 2022
VI2024
SI 2024
FI 2024
Feijenoord Kop van Zuid Kop van Zuid-Entrepot Vreewijk Bloemhof Hillesluis Katendrecht Afrikaanderwijk Feijenoord Noordereiland IJsselmonde Oud IJsselmonde Lombardijen Beverwaard Groot IJsselmonde-Noord Groot IJsselmonde-Zuid Charlois Tarwewijk Carnisse Zuidwijk Oud-Charlois Wielewaal Zuidplein Pendrecht Zuiderpark en Zuidrand Heijplaat
VI 2014
Hoogste 5 van Zuid Laagste 7 van Zuid
124 98 84 82 73 125 80 88 116
104 111 85 76 75 103 75 73 109
111 107 89 81 77 106 82 81 110
119 106 80 76 82 113 78 86 123
111 112 92 80 81 114 82 89 116
113 111 103 90 85 118 84 87 110
123 107 90 84 77 121 95 100 122
105 114 95 88 86 121 85 83 115
114 115 103 89 84 127 91 93 111
130 114 90 83 95 131 100 107 122
113 111 91 69 88 120 80 77 114
111 107 101 81 76 115 87 87 104
122 119 94 91 88 130 102 100 135
117 115 96 77 79 118 92 86 117
117 115 102 82 78 113 94 90 111
115 109 84 92 94 142 92 107 131
102 112 90 74 86 115 80 78 110
115 106 95 83 88 117 92 85 111
119 115 94 89 92 86 92 91 94 93
97 94 80 99 98
112 114 97 93 80 94 98 90 89 101 93 103 95 91 100
132 119 104 104 96 103 101 98 95 103 100 109 107 104 109
130 121 98 90 91 106 98 85 85 120 92 106 113 94 101
129 117 103 90 85 91 105 83 80 124 94 101 106 89 98
114 122 100 94 82 90 102 83 85 111 94 103 111 92 95
81 70 90 82 92 89 90 86 104 85 89 107 90 79 68 101 129 117
75 82 93 87 89 84 87 91 91
84 84 81 79 94 89 93 88 111 87 77 116 78 83 68 99 137 99
73 83 79 86 77 83 95 85 98 95 96 90 106 103 87 84 98 93 95 95 104 74 104 100 155 94 78
85 91 82 81 77 81 98 84 104 103 93 93 106 90 90 88 91 93 90 89 99 72 88 94 143 115 88
89 84 80 85 66 87 98 90 98 107 92 97 92 93 92 86 81 99 106 87 89 72 99 111 151 117 95
87 77 85 93 69 90 92 76 98 99 94 96 87 109 94 70 81 89 98 73 95 64 110 107 154 123 100
81 84 96 90 98 87 92 88 88
Laagste scores wijkprofiel 2022 In dit overzicht zijn de laagst scorende wijken van Rotterdam op de drie indexen opgenomen. De donkergele wijken hebben in meerdere opzichten een kwetsbare positie.
=wijk in Rotterdam Zuid =wijk van Rotterdam Zuid die er vorige keer niet bij stond Bij de wijkprofielmeting van 2022 stonden Carnisse, Hillesluis, Lombardijen, Bloemhof en Tarwewijk nog op deze laagscore-lijst bij de Veiligheidsindex. Bij de Sociale index waren dit eveneens Hillesluis en Lombardijen en daarnaast Beverwaard. Voor de fysieke index ging het om Pendrecht, Lombardijen en Wielewaal.
7 Focuswijken
Rotterdam²
2.512.803
918.117
663.900
562.839
367.947
663.535
211.168
80.146
Aantal inwoners tot 27 jaar in % van totale bevolking (2023)
30,2%
32,4%
30,9%
32,7%
32,0%
36,1%
32,7%
33,5%
35,9%
% één-ouder huishouden met tenminste 1 thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar op alle huishoudens met tenminste 1 thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar (2023)
19,4%
26,8%
28,5%
31,6%
25,1%
17,0%
33,0%
39,6%
40,8%
% leerlingen basisonderwijs met laagopgeleide ouders (1 okt 2022 - voorlopig)
8,2%
13,4%
12,5%
14,5%
14,4%
7,9%
14,5%
20,0%
22,9%
Referentieniveaus: fundamenteel niveau (2022-2023)
95,8%
95,0%
94,8%
94,4%
95,0%
96,6%
94,4%
93,1%
93,2%
Referentieniveaus: streefniveau (2022-2023)
60,6%
59,8%
59,4%
57,3%
59,3%
65,7%
57,3%
52,7%
51,7%
% leerlingen in leerjaar 3 HAVO/VWO (2022/2023)³
48,0%
53,0%
57,8%
43,4%
51,1%
62,6%
43,0%
34,0%
32,0%
% leerlingen in het praktijkonderwijs (2023/2024)3)
3,0%
3,4%
2,6%
4,6%
4,1%
2,0%
4,6%
6,6%
7,2%
% geslaagden VWO van alle geslaagden (2022/2023)3)
21,3%
26,6%
31,8%
17,5%
24,8%
33,0%
18,6%
11,2%
8,3%
% geslaagden HAVO van alle geslaagden (2022/2023)3)
27,0%
25,2%
27,3%
22,2%
25,5%
26,7%
21,6%
16,9%
15,4%
% geslaagden VMBO van alle geslaagden (2022/2023)3)
51,8%
48,2%
41,0%
60,3%
49,6%
40,3%
59,7%
71,9%
76,2%
Utrecht
Zuid
17.811.291
Stand bevolking 1 januari (2023)
Den Haag
Totaal G4
Rotterdam¹
Nederland
Indicatoren
Amsterdam
Algemene indicatoren School, Werk en Wonen
% nieuwe voortijdig schoolverlaters (schooljaar 2022/2023) 4)
2,4%
3,0%
3,2%
3,3%
3,0%
2,2%
3,3%
3,4%
3,5%
% jongeren met startkwalificatie, 18 t/m 22 jaar (1 oktober 2022)3)
70,1%
71,7%
72,6%
69,4%
67,0%
79,9%
69,4%
59,6%
61,6%
% middelbaar of hoger opgeleid, als % van de bevolking 15 tot 75 jaar (1 okt. 2022 voorlopig) 3)
73,7%
74,7%
78,1%
69,9%
70,0%
82,0%
69,9%
62,1%
60,6%
€ 34.300
€ 34.200
€ 36.400
€ 31.100
€ 33.100
€ 35.800
€ 31.100
€ 27.200
€ 24.800
% huishoudens met een inkomen tot 110% van het sociaal minimum (2021)
10,0%
16,0%
16,5%
18,2%
16,0%
11,1%
18,2%
21,7%
23,9%
Kinderen tot 18 jaar in een huishouden met inkomens tot 110% van het sociaal minimum in % van alle kinderen tot 18 jaar in een huishouden (2022)3)
7,0%
12,6%
13,0%
15,0%
12,4%
7,9%
15,0%
19,1%
20,5%
% Huishoudens met een WWB-AO- of WW-uitkering (2021)
8,1%
11,8%
11,3%
13,5%
12,4%
8,9%
13,5%
16,30%
18,90%
% Huishoudens met een WWB of WW-uitkering (2021)
7,8%
11,4%
11,1%
13,1%
11,8%
8,5%
13,1%
16,60%
18,10%
% huishoudens met een AO-uitkering (2021)
4,3%
7,6%
7,4%
9,4%
7,5%
5,0%
9,4%
12,10%
13,10%
Niet-werkende beroepsbevolking (als % van de leeftijdsgroep 15 tot 75 jaar) (1 okt 3) 2022)
5,3%
8,2%
7,9%
9,7%
8,2%
5,9%
9,7%
12,2%
12,5%
x
x
x
x
x
x
22,3%
33,1%
48,4%
€ 368.000
€ 421.900
€ 517.000
€ 320.000
€ 354.000
€ 458.000
€ 326.400
€ 255.800
€ 218.100
Gemiddeld besteedbaar huishoudensinkomen, gestandaardiseerd (2021)
% kwetsbare meergezinswoningen t.o.v. de woningvoorraad (2023) Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (2023)³ Bronnen: CBS, UWV en DUO bewerking OBI 1) Landelijke bron 2) Lokale bron, indien van toepassing 3) voorlopig cijfer 4) Landelijke bron voor NL en de 4GG
Cijfers OBI
vestiging van overig Zuid naar de wijk
vestiging van rest Rotterdam naar de wijk
vestiging vanuit de regio
vestiging vanuit overig Zuid-Holland
vestiging vanuit rest nederland
vestiging vanuit buitenland
vestiging vanuit onbekend
totaal vestiging
vertrek van de wijk naar overig Zuid
vertrek van de wijk naar rest Rotterdam
vertrek naar de regio
vertrek naar overig Zuid-Holland
vertrek naar rest nederland
vertrek naar buitenland
vertrek naar onbekend
totaal vertrek
totaal bewegingen
saldo vestigers - vertrekkers
aantal inwoners 1 januari 2024
% totaal bewegingen t.o.v. bevolking 1 januari 2024
Feijenoord Kop van Zuid Kop van Zuid - Entrepot Vreewijk Bloemhof Hillesluis Katendrecht Afrikaanderwijk Feijenoord Noordereiland IJsselmonde Oud IJsselmonde Lombardijen Beverwaard Groot IJsselmonde Charlois Tarwewijk Carnisse Zuidwijk Oud Charlois Wielewaal Zuidplein Pendrecht Zuiderpark Charlois Zuidrand Heijplaat totaal focuswijken totaal Zuid
verhuizing binnen de wijk
Verhuisbewegingen op Zuid in 2023
941 51 43 121 173 163 154 117 65 54 715 17 149 67 482 1017 178 167 136 234 153 11 106 <5 <5 32 1097 2673
2200 49 193 540 356 337 158 332 181 54 2081 164 711 266 940 2405 401 412 405 425 205 55 346 89 29 38 2444 6686
2600 210 236 440 444 297 349 216 222 186 1242 91 421 190 540 1863 342 341 228 418 157 33 208 62 40 34 2280 5705
759 26 46 181 101 116 117 44 82 46 788 70 240 97 381 819 93 163 146 156 68 22 113 16 21 21 755 2366
840 79 75 147 124 125 128 54 45 63 564 51 156 78 279 852 181 169 118 196 27 19 96 18 6 22 894 2256
1243 111 97 205 210 206 159 80 74 101 639 65 179 81 314 1105 276 279 123 251 9 28 117 8 5 9 1376 2987
2203 202 196 279 503 475 191 114 119 124 1122 106 334 184 498 2617 712 660 212 580 12 56 273 29 69 14 3163 5942
193 <5 11 37 66 33 8 18 20 <5 107 <5 23 21 63 188 58 46 27 28 <5 <5 16 13 <5 <5 269 488
10038 677 854 1829 1804 1589 1110 858 743 574 6543 547 2064 917 3015 9849 2063 2070 1259 2054 478 213 1169 235 170 138 11181 26430
2663 101 233 452 658 523 186 224 208 78 1345 86 442 253 564 2658 634 580 367 457 72 81 352 47 47 21 3284 6666
2204 227 222 290 430 307 219 138 226 145 1115 111 347 184 473 2306 476 506 264 499 82 44 262 55 89 29 2582 5625
1263 63 128 242 259 176 107 99 127 62 1138 140 361 172 465 1436 273 299 251 293 29 37 193 14 34 13 1526 3837
903 77 99 194 145 131 88 58 45 66 785 88 205 115 377 1046 204 241 138 214 15 44 152 13 11 14 1038 2734
1044 114 132 141 173 174 118 53 62 77 605 95 172 96 242 1015 232 260 92 239 13 23 126 9 <5 21 1193 2664
940 98 82 139 180 206 80 52 35 68 498 51 141 93 213 1122 314 304 102 250 <5 23 107 6 16 <5 1341 2560
497 18 27 105 137 120 19 29 34 8 217 13 64 27 113 662 179 205 59 114 6 8 82 <5 9 <5 818 1376
9514 698 923 1563 1982 1637 817 653 737 504 5703 584 1732 940 2447 10245 2312 2395 1273 2066 217 260 1274 144 206 98 11782 25462
20493 1426 1820 3513 3959 3389 2081 1628 1545 1132 12961 1148 3945 1924 5944 21111 4553 4632 2668 4354 848 484 2549 379 376 268 24060 54565
524 -21 -69 266 -178 -48 293 205 6 70 840 -37 332 -23 568 -396 -249 -325 -14 -12 261 -47 -105 91 -36 40 -601 968
79435 2800 8609 15470 13922 12306 7049 7921 7818 3540 62682 6127 15049 11858 29648 70489 12322 11612 13824 14113 1270 1325 12679 834 618 1892 80014 212606
25,8% 50,9% 21,1% 22,7% 28,4% 27,5% 29,5% 20,6% 19,8% 32,0% 20,7% 18,7% 26,2% 16,2% 20,0% 29,9% 37,0% 39,9% 19,3% 30,9% 66,8% 36,5% 20,1% 45,4% 60,8% 14,2% 30,1% 25,7%
Inhoud • Toelichting • Stand tav doelstelling 2023 • Indicatoren per pijler
Effectrapportage (outcome)
Uitreiking AanDeBakgaranties op het Zuiderpark college
Effectrapportage SCHOOL WERK WONEN - toelichting Algemeen: In deze voortgangsrapportage wordt voor de vier pijlers (Thuisbasis op Orde, School, Werk, Wonen) van het Nationaal Programma Rotterdam Zuid (NPRZ) in beeld gebracht wat de stand van zaken is met betrekking tot de geformuleerde doelen en indicatoren. Tevens is een tabel toegevoegd die in beeld brengt in welke mate Zuid “het verschil” heeft verkleind ten opzichte van de G4 voor de pijlers School Werk en Wonen. Op de doelstellingsindicatoren is in 2023 40% beoogd. Er is een tabel toegevoegd die de stand van alle indicatoren op deze doelstelling in beeld brengt. Voor de nieuwe Pijler Veilig zijn momenteel nog onvoldoende cijfers op het niveau van Zuid beschikbaar om een goed beeld te kunnen vormen. Indicatoren en bronnen De rapportage presenteert indicatoren die betrekking hebben op de outcome (het maatschappelijk effect) van het NPRZ en derhalve op de SMART-doelen in het Doelen-Inspanningen-Netwerk (DIN). Van de inspanningen wordt verwacht dat deze op termijn een bijdrage leveren aan het geformuleerde doel. Er is geen aparte datavergaring uitgevoerd, er wordt gebruik gemaakt van bestaande bronnen. SMART-doelen 2023/2031 Deze doelen zijn verbonden aan de geformuleerde ambitie per pijler. Voor deze hoofddoelen is vergelijking met de G4 noodzakelijk.
Dit impliceert dat indicatoren beschikbaar moeten zijn vanuit een landelijk bron. Het doel eind 2031 is op G4 niveau te zijn. Voor 2021 werd gewerkt met ijkgebied op een kwart van de gewenste verbetering in 2031. De overige 75% wordt nu lineair verdeeld over de resterende 10 jaar. In de rapportage is een overzichtstabel opgenomen van de stand op de doelen. Voor een aantal indicatoren en de ontwikkeling van de voortgang in de tijd weergegeven. Naast de doelen houden we tevens extra indicatoren bij. Hoewel geen doel op zich houden we voor de vergelijkbaarheid het zelfde principe aan. Schaalniveau Deze rapportage presenteert de indicatorscores op het niveau van Rotterdam Zuid en het totaal van de 7 focuswijken in vergelijking met Rotterdam en het gemiddelde van de G4 aan de hand van figuren. Zie het voorbeeld hieronder. Leeswijzer De lijnen in de figuur geven de ontwikkeling van de indicator in de tijd weer van de 4 onderscheiden gebiedsniveaus. Door de doelen in de figuur te projecteren wordt duidelijk welke richting de indicator op moet gaan. Op deze manier valt af te lezen hoe de scores voor het NPRZ-gebied en voor de focuswijken afwijken van Rotterdam en in hoeverre de doelstelling in bereik ligt. In een aantal gevallen is gekozen voor een staafdiagram.
Effectrapportage: Stand tav doelstelling 2021 Toelichting: Doel is om in het jaar 2023 40% van “het verschil met de G4” te hebben verkleind. Omdat G4-niveau een bewegend doel is, verandert de doelstelling elk jaar mee. Met de volgende formule zijn de berekeningen uitgevoerd: Doel 2023 (= 40% ingelopen): NPRZ 2011 + 0,4*(G4 actueel – NPRZ 2011) % ingelopen: (NPRZ Actueel – Zuid 2011) / (G4 actueel – NPRZ 2011)
% behaald van einddoelstelling
In grafiek vorm zit dit er als volgt uit
Einddoel 2032; 100% Is gelijk aan
110%
G4 actueel
100% 90% 80%
% ingelopen
70% 60% 50%
Tussendoel 2023; 40%
=100%
40%
30%
Tussendoel 2022; 25%
20% 10% 0% 2011
Start NPRZ 2011; 0%
2016
2021
Rapportage jaar
2026
2031
Voor de nieuw afgesproken doelstelling in het UP 2023-2027 gebruiken we startjaar 2022 en een lineair doelontwikkeling van 2022 t/m 2031. Doel 2023 (= 11,1% ingelopen): NPRZ 2022 + 0,111*(G4 actueel – NPRZ 2022) % ingelopen: (NPRZ Actueel – Zuid 2022) / (G4 actueel – NPRZ 202) NB: deze rekenmethode houdt geen rekening met de relatieve stijging ten opzichte van de G4. Ofwel als de indicator waarde van de G4 even hard of zelfs sneller stijgt tov van de Zuid kan de relatieve afstand tot de G4 gelijk blijven of zelfs toenemen.
Doel Thuisbasis
Rotterdam 2011 of later
Doel / Indicatie 2031
Indicator Thuisbasis
Doel / Indicatie 2023 (=40% ingelopen)
Indicator Thuisbasis Indicator Thuisbasis
% ingelopen (stand vgr 2022)
Indicator Thuisbasis
% ingelopen (stand vgr 2023)
Doel Thuisbasis
Zuid actueel
Demografie
Zuid 2011 of later
Demografie
Stand bevolking 1 januari (2023) 2.196.644 2.512.803 610.412 Aantal inwoners tot 27 jaar in % van totale bevolking 33,8% 32,4% 33,8% (2023) % één-ouder huishouden met tenminste 1 thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar op alle huishoudens met 28,0% 26,8% 32,6% tenminste 1 thuiswonend kind, jonger dan 18 jaar (2023) Kinderen tot 18 jaar in een huishouden met inkomens tot 110% van het sociaal minimum in % van alle kinderen tot 13,8% 12,6% 16,5% 18 jaar in een huishouden (2022 voorlopig) Aantal huishoudens met inkomen tot 130% van het sociaal minimum met kinderen jonger dan 18 jaar (2022 19,6% 17,7% 23,3% voorlopig) % Rotterdamse huishoudens met een geregistreerde 12,5% 13,9% 15,3% problematische schuld (1 jan 2023) Aandeel wanbetalers (18 jaar en ouder) met meer dan 6 2,1% 2,0% 2,5% maanden achterstand in betaling ziektekostenpremie Aandeel huishoudens met minimaal een kind van 0 tot 13 jaar waar gebruik wordt gemaakt van formele 40,5% kinderopvangtoeslag (2022) Aandeel Thuisziters (langer dan 4 weken ingeoorloofd 34,8% school verzuim) van Zuid als aandeel van Rotterdam
663.535
193.982
211.168
nvt
nvt
nvt
nvt
2011 - 2023
CBS data
32,7%
33,7%
33,5%
nvt
nvt
nvt
nvt
2014 - 2023
CBS data
33,1%
38,2%
39,6%
nvt
nvt
nvt
nvt
2011 - 2023
CBS data
15,0%
21,9%
19,1%
40,6%
-
21,1%
15,0% 2020 - 2022
tov Rotterdam; Nieuwe indicator in UP 20232027
21,1%
30,7%
27,4%
34,4%
-
26,9%
21,1% 2020 - 2022
tov Rotterdam; Nieuwe indicator in UP 20232027
16,6%
21,4%
23,0%
-33,1%
-
20,9 %
16,6% 2020 - 2022
2,4%
3,5%
3,4%
9,1%
-
0
42,4%
32,5%
35,2%
27,7%
-
33,6%
42,4% 2020 - 2022
tov Rotterdam; Nieuwe indicator in UP 20232027
34,9%
57,3%
44,5%
57,1%
-
54,8%
34,9% 2022-2023
Let op: dit een aandeel Thuiszitters van Zuid van het totaal van Rotterdam;
34,7% 2020 - 2023
tov Rotterdam; Nieuwe indicator in UP 20232027
13,4% 2011 - 2022
DUO data
Indicator Thuisbasis en School
Aandeel kinderen met indicatie extra spelen en leren van 2 en 3 jaar
-
-
36,0%
34,7%
49,7%
48,5%
8,0%
-
Indicator School
% kinderen op de basisschool met laag opgeleide ouders ( 1 okt 2022 voorlopig)
24,0%
13,4%
29,0%
14,5%
37,0%
20,0%
72,2%
77,2%
Doel School
Fundamenteel niveau en hoger (2022/23 voorlopig)
93,8%
95,0%
93,1%
94,4%
91,6%
Doel School
Streefnviveau (2F en S) (2022/23 voorlopig)
54,1%
59,8%
52,3%
57,3%
48,0%
Indicator School % po adviezen tm vmbo kl (2022/23 voorlopig) Indicator School % po adviezen havo en vwo (2020/23 voorlopig) Indicator School % afstroom tov school advies (2022/23)
24,3% 54,5% 16,4%
17,4% 64,1% 9,5%
25,9% 48,8% 18,3%
20,2% 56,8% 9,9%
32,6% 39,2% 21,0%
Indicator School % leerlingen in 3 HAVO/VWO (2022/23 voorlopig)
42,9%
54,3%
35,3%
44,8%
25,8%
% gediplomeerden richting havo en vwo (2022/23 voorlopig)
43,0%
51,8%
36,9%
39,7%
25,2%
Doel School
1 van 2
Rotterdam actueel
Demografie
Onderwerpen
G4 actueel
Doel of indicator
G4 2011 of later
Effectrapportage: Stand tav doelstelling 2023
28%
0
Periode
2021 -2022
Opmerkingen
tov Rotterdam; Nieuwe indicator in UP 20232027 tov Rotterdam; Nieuwe indicator in UP 20232027
Sinds 2016/17 zijn de referentieniveaus van 95,0% 2017/18 - 2022/23 leerlingen beschikbaar. Schooljaar 2018/19 en eerder mogen niet vergeleken worden met latere jaren. In 2019/20 zijn geen eindtoetsen 52,6% 39,0% 28,2% 52,7% 59,8% 2016/17 - 2022/23 afgenomen ivm corona. We starten de vergelijking daarom met schooljaar 2020/21 26,4% 40,8% 35,9% 26,5% 17,4% 2011/12 - 2021/22 CBS data 46,8% 30,5% 26,1% 49,2% 64,1% 2011/12 - 2021/22 CBS data 10,4% 92,2% 72,3% 16,4% 9,5% 2011/12 - 2021/22 CBS data - Basismonitor CBS data - tabel A SSB (exclusief praktijkonderwijs), havo/vwo inclusief alg 35,8% 35,3% 27,5% 37,2% 54,3% 2011/12 - 2022/23 (vmbo/havo/vwo) van hen gaat een groot deel naar havo/vwo in het 4de leerjaar Groen = boven doelniveau 2023 (focuswijken uit de basismonitor) Oranje = Positieve ontwikkeling maar nog niet op doelniveau 2023 CBS data - (Statline)/ DUO, bewerking OBI, 28,1% = 10,9% 33,3% 35,8% 51,8% 2011/12 - 2022/23 Rood Negatieve ontwikkeling woongebied; voorlopig cijfer (exclusief vavo) 93,1%
44,1%
-
93,0%
Effectrapportage: Stand tav doelstelling 2021 Doel of indicator
Onderwerpen
G4 2011 of later
G4 actueel
Rotterdam 2011 of later
Rotterdam actueel
Zuid 2011 of later
Zuid actueel
% ingelopen (stand vgr 2023)
% ingelopen (stand vgr 2022)
Doel / Indicatie 2023 (=40% ingelopen)
Doel / Indicatie 2031
2 van 2
Indicator School
% mbo studenten niveau mbo 3 en 4 van het totaal mbo (2022/23)
66,3%
74,2%
65,1%
75,9%
61,2%
73,0%
90,4%
95,2%
66,4%
74,2% 2011/12 - 2021/22 CBS data - Basismonitor
Indicator School
% gediplomeerde studenten mbo 3 en 4 van totaal mbo (2021/22)
54,7%
59,6%
54,7%
60,9%
51,6%
57,3%
71,3%
67,6%
54,8%
59,6% 2011/12 - 2020/21 CBS data - Basismonitor
Indicator School
% nieuwe voortijdig schoolverlaters (schooljaar 2022/23 voorlopig)
3,6%
3,0%
3,7%
3,3%
4,2%
3,4%
66,7%
58,3%
3,7%
3,0%
2012/13 - 2022/23 CBS data - tabel A
16,5%
6,2%
20,6%
8,6%
83,3%
81,6%
17,0%
6,2%
2012 - 2023
58,0%
69,4%
48,0%
59,6%
48,8%
48,0%
57,5%
71,7% 2011 - 2022
% niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie van Indicator School 18-22 jaar (2023)
Periode
Opmerkingen
Gemeente data; tov Rotterdam
Indicator School
% jongeren met startkwalificatie, 18 t/m 22 jaar (1 oktober 2022 voorlopig)
Indicator School
% geslaagden vmbo bl/kl met diploma techniek (2021/22 voorlopig)
20,1%
20,9%
4,5%
7,4%
27,3%
38,0% 2013/14 - 2020/21 CBS data
Indicator School
% geslaagden vmbo bl/kl met diploma zorg en welzijn (2021/22 voorlopig)
32,8%
37,3%
nvt
nvt
nvt
nvt
2013/14 - 2020/21 CBS data 2011/12 - 2021/22
nb
% MBO-studenten in de richting Techniek (alle niveau's en 25,1% alle leerjaren) (2022/23) % MBO studenten in de richting Zorg (alle niveau's en alle Indicator School 7,6% leerjaren) (2022/23) Indicator School
Doel School Doel School
Doel School Indicator Werk Indicator Werk
Indicator Werk Indicator Werk Indicator Werk
71,7%
26,3%
28,9%
24,5%
27,8%
24,4%
42,9%
29,9%
38%
17,7%
8,1%
17,9%
8,1%
18,9%
121,3% 153,6%
11,7%
17%
23,6%
29,9%
43,8%
55,3%
29,4%
38%
90,5%
76,0%
11,3%
17%
44,4%
46,0%
61,1%
74,7% 2013 - 2022
53,0%
49,2% €25.260 €34.200 2011 - 2021
28,8%
29%
21%
16,0% 2014 - 2021
60,4%
52,3%
22,4%
12,6% 2011 - 2022
% uitstroom MBO met diploma in zorg niveau 3+4 7,5% 16,1% (2020/21 voorlopig) % middelbaar of hoger opgeleid, als percentage van de 69,0% 74,7% 62,0% 69,9% 52,0% 62,1% bevolking 15-74 jaar (okt. 2022-voorlopig) Gemiddeld besteedbaar huishoudensinkomen, € 23.100 € 34.200 € 21.800 € 31.100 € 19.300 € 27.200 gestandaardiseerd (2021) % huishoudens met een inkomen tot 110% van het sociaal 18,0% 16,0% 20,0% 18,2% 24,0% 21,7% minimum (2021) Kinderen tot 18 jaar in een huishouden met inkomens tot 110% van het sociaal minimum in % van alle kinderen tot 19,0% 12,6% 23,0% 15,0% 29,0% 19,1% 18 jaar in een huishouden (2022 voorlopig) % Huishoudens met een WWB-AO- of WW-uitkering 13,0% 11,4% 14,0% 13,1% 17,0% 16,6% (2021) % Huishoudens met een WWB of WW-uitkering (2021)
% werkzamen in de potentiele beroepsbevolking (15 t/m Indicator Werk 64 jaar) (2022 voorlopig) Doel Wonen % midden en hoge inkomens (2021) % kwetsbare meergezinswoningen t.o.v. de Indicator Wonen woningvoorraad (1 januari 2023)
CBS data - Basismonitor - Indicator voor Zuid doelstelling 35% Techniek studenten in het MBO CBS - Basismonitor - Indicator voor Zuid 2011/12 - 2021/22 doelstelling 15% Zorg studenten in het MBO CBS data (Techniek is incl Vervoer, Transport en 2012/13 - 2020/21 Logistiek) NB doelstelling in in het UP2023-2027 aangepast van 35% naar 38%. CBS data NB doelstelling in in het UP2023-2027 2012/13 - 2020/21 aangepast van 15% naar 17%.
27,1%
% uitstroom MBO met diploma in techniek (2020/21 voorlopig)
7,1%
-5,9%
14,8%
11,4% 2011 - 2020
9,1%
7,6%
11,4%
9,4%
14,6%
12,1%
35,7%
30,3%
11,8%
7,6%
62,1%
66,9%
59,0%
64,7%
55,0%
61,9%
58,0%
-
59,8%
66,9% 2011 - 2022
53%
54%
-8,3%
46,2%
54,0% 2011 - 2021
49%
49%
41%
40%
-7,7%
CBS data - tabel A
2011 - 2020
Breuk in berekeningswijze in 2014
Breuk in berekeningswijze in 2014
tov Rotterdam NB: geen update tov VGR 2022 tov Rotterdam tussen jaar 2014 en 2015 is er een Indicator Wonen Gemiddelde WOZ-waarde van woningen (1 januari 2023) € 215.103€ 421.900€ 162.861€ 326.400€ 126.434€ 255.800 64,7% 63,3% € 206.420 €326.400 2011 - 2023 breuk in berekeningswijze Groen = boven doelniveau 2021 Indicator Wonen % koopwoningen (1 januari 2023) tov Rotterdam 35,3% 32,7% 34,3% 28,5% 27,5% -17,2% 34,3% maar 2011nog - 2023 Oranje =-65,8% Positieve30,8% ontwikkeling niet op doelniveau 2021 Indicator Wonen % (zeer) tevreden met de huidige woonsituatie (2023) 68,4% 65,5% 59,9% 55,3% -82,1% 62,1% 66% 2013 - 2023 tov Rotterdam Rood -50,7% = Negatieve ontwikkeling Indicator Wonen % verhuisgeneigdheid naar een andere buurt (2023) 22,0% 23,9% 29,4% 33,2% -69,1% -9,2% 27,2% 23,9% 2013 - 2023 tov Rotterdam 25,1%
22,3%
36,5%
33,1%
23,9%
23,9%
30,8%
22,3% 2011 - 2023
Stand tav doelstelling 2023 School, Werk en Wonen % ingelopen van 2011 tov G4 VGR 2023 Aantal doelstelling / indicatoren met een % ingelopen tov van einddoelstelling in 2032
School 13
• 121,3% - % MBO studenten in de richting Zorg (alle niveau's en alle leerjaren) • 92,2% - % afstroom tov school advies ♦ 90,5% uitstroom MBO met diploma in zorg niveau 3+4 • 90,4% - % mbo studenten niveau mbo 3 en 4 van het totaal mbo • 83,3% - % niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie Meer dan 40% (is boven van 18-22 jaar • 72,2% - % kinderen op de basisschool met laag opgeleide ouders doelstelling 2023 • 71,3% - % gediplomeerde studenten mbo 3 en 4 van totaal mbo • 66,7% - % nieuwe voortijdig schoolverlaters • 48,8% - % jongeren met startkwalificatie, 18 t/m 22 jaar ♦ 44,4% - % middelbaar of hoger opgeleid, als percentage van de bevolking 15-74 jaar ♦ 43,8% - % uitstroom MBO met diploma in techniek ♦ 44,1% - Fundamenteel niveau en hoger (2022/23 voorlopig) • 40,8% - % po adviezen tm vmbo kl
4
Tussen 40% en 15%
Tussen 5% en 15%
Minder dan 5%
♦ 39,0% - Streefnviveau (2F en S) • 35,3% - % leerlingen in 3 HAVO/VWO • 30,5% - % po adviezen havo en vwo • 24,4% - % MBO-studenten in de richting Techniek (alle niveau's en alle leerjaren)
1
♦10,9% - % gediplomeerden richting havo en vwo
1 • 4,5% - % geslaagden vmbo bl/kl met diploma techniek
Vorm markering: ♦ doelstelling en • indicator
Werk 3 • 60,4% - Kinderen tot 18 jaar in een huishouden met inkomens tot 110% van het sociaal minimum in % van alle kinderen tot 18 jaar in een huishouden • 58,0% - % werkzamen in de potentiële beroepsbevolking (15 t/m 64 jaar) • 53,0% - Gemiddeld besteedbaar huishoudensinkomen, gestandaardiseerd
2
Wonen 1 • 64,7% - Gemiddelde WOZ-waarde van woningen
1
• 35,7% - % Huishoudens met een WWB of WWuitkering • 28,8% - % huishoudens met een inkomen tot 110% van het sociaal minimum
• 23,9% - % kwetsbare meergezinswoningen t.o.v. de woningvoorraad
1
0
• 7,1% - % Huishoudens met een WWB-AO- of WWuitkering
0
4
♦ -7,7% - % midden en hoge inkomens • -17,2% - % koopwoningen • - 69,1% - % verhuisgeneigdheid naar een andere buurt • -82,1% - % (zeer) tevreden met de huidige woonsituatie
Doelstelling: Thuisbasis op Orde % kinderen (tot 18 jaar) in huishoudens met inkomen tot 110% sociaal minimum 40,0% focuswijken NPRZuid
35,0%
Rotterdam Totaal G4
30,0%
25,0% streef 2023
20,0%
15,0%
streef 2031
10,0% 2019
2020
2021*
2022
streef 2023
% kinderen tot 18 jaar in een huishouden met een laag inkomen (tot 110% van het sociaal minimum) ten opzichte van alle kinderen in een huishouden daalt naar het Rotterdams gemiddelde in 2031. Het actuele NPRZ-indicatieniveau voor 2031 is het huidige Rotterdams niveau, 15%. Voor VGR 2023 is dit 21,1%, 11,1% van het verschil met Rotterdam tov van de beginwaarde in 2020 van 16,5%.
streef 2031
Zuid 2022: 19,1% Bron: gereviseerde cijfers obv CBS Integraal Inkomens- en Vermogensonderzoek (IIV); bewerking OBI 2022* is een voorlopig cijfer
Ingelopen tussen 2020 t/m jaar 2022: 40,6% (boven streefniveau van 11,1% VGR 2023)
Doelredenatie: Inspanningen gericht op het ondersteunen van het gezin bij school, werk en wonen leidt tot een daling van het aantal kinderen dat opgroeit in sociaaleconomisch kwetsbare gezinnen.
Indicator: Thuisbasis op Orde % huishoudens met een geregistreerde problematische schuld
24% NPRZ Zuid 22%
% huishoudens met een geregistreerde problematische schuld daalt naar het Rotterdams gemiddelde in 2031.
Roterdam Streef 2023
Totaal G4
20% 18%
Streef 2031
16% 14%
Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige Rotterdams niveau, 16,6%. Voor VGR 2023 is dit 20,9%, 11,1% van het verschil met Rotterdam tov van de beginwaarde in 2020 van 21,4%.
12%
Zuid 2022: 23,0% 10% 2020
2021
2022*
Streef 2023
Streef 2031
Ingelopen tussen 2020 t/m jaar 2022: -36,1% (onder streefniveau van 11,1% VGR 2023)
Bron: CBS: (https://dashboards.cbs.nl/v5/SchuldenproblematiekInBeeld/)
Doelredenatie: Inspanningen gericht op het ondersteunen van het huishouden gericht op school, werk en wonen leidt tot een daling van het huishoudens met problematische schulden
Doelstelling: Thuiszitters Aantal Thuiszitters Schooljaar 2021/22
Schooljaar 2022/23
Rotterdam
NPRZ
Aandeel NPRZ
Rotterdam
NPRZ
Aandeel NPRZ
Per 1 januari Totaal aantal leerlingen 5-12 jaar 13-17 jaar
2022 85.860 53.914 31.946
2022 29.885 18.928 10.957
2022 34,8% 35,1% 34,3%
2023 86.401 53.853 32.548
2023 30.195 19.039 11.156
2023 34,9% 35,4% 34,3%
Per oktober Totaal aantal thuiszitters 5 t/m 12 jaar 13 t/m 17 jaar
2022 89 36 53
2022 51 20 31
2022 57,3% 55,6% 58,5%
2023 145 67 78
2023 66 33 33
2023 44,5% 49,3% 42,3%
Instroom Thuiszitters
236
125
53,0%
356
144
40,0%
Uitstroom Thuiszitters
225
95
42,2%
300
117
39,0%
Saldo
11
30
56
27
Aantal Kinderen
Bron: MO-gemeente Rotterdam
Een thuiszitter kan wel of niet ingeschreven staan op een school en verzuimt langer dan 4 weken ongeoorloofd. In verband met vertragingen in de administratie is gekozen voor een peildatum voor het totaal aantal per jaar in oktober na beëindiging schooljaar. Doelredenatie: Samenhangende inspanningen op zowel school als in de thuissituatie voorkomen dat kinderen geen onderwijs krijgen.
Aandeel leerlingen van Zuid dat thuiszitter is daalt naar proportioneel niveau in 2031. Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige aandeel leerlingen van Zuid, 34,9%. Voor VGR 2023 is het indicatieniveau 54,8%, 11,1% van het verschil met Rotterdam tov van de beginwaarde in 2022 van 57,3%. Aandeel Zuid 2023: 44,5%
Ingelopen tussen 2022 t/m jaar 2023: 57,1% (boven doelniveau van 11,1% VGR 2023)
Doelstelling: Huisuitzettingen Aantal Meldpunt preventie huisuitzetting-meldingen als gevolg van huurachterstand 2022
Verzoeken tot bemiddeling Voorgenomen ontruimingen Geeffectueerde ontruimingen
Rotterdam
NPRZ
1529 269 54
617 111 19
2023 Aandeel Rotterdam NPRZ 40,4% 2414 41,3% 416 35,2% 66
NPRZ 926 175 19
Aandeel NPRZ 38,4% 42,1% 28,8%
Bron: MO-gemeente Rotterdam NB: in de cijfers van 2022 zijn de aantallen van de eerste twee maanden niet meegenomen ivm systeenwisseling
Doelredenatie: Inspanningen gericht op het ondersteunen van het huishouden voorkomt huisuitzettingen.
Het absolute aantal huisuitzettingen / ontruimingen blijft laag.
Aantal huisuitzettingen is met 19 in 2023 gelijk aan 2022 en daar mee laag gebleven.
Indicator: Thuisbasis op Orde Aandeel huishoudens met minimaal een kind van 0 tot 13 jaar waar gebruik wordt gemaakt van formele kinderopvangtoeslag
44,0% Doel 2031
42,0%
% huishoudens met minimaal een kind van 0 tot 13 jaar waar gebruik wordt gemaakt van formele kinderopvangtoeslag Stijgt naar het Rotterdams gemiddelde in 2031.
40,0% 38,0% 36,0%
Doel 2023
34,0%
32,0% 30,0% 2020
2022
Doel 2023 NPRZ
Doel 2031
Rotterdam
Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige Rotterdams niveau, 42,4%. Voor VGR 2023 is dit 33,6%, 11,1% van het verschil met Rotterdam tov van de beginwaarde in 2020 van 32,5%. Zuid 2022: 35,2% Ingelopen tussen 2020 t/m jaar 2022: 27,7%
Bron: CBS, aangeleverd via de VSO over 48 gemeenten (geen Nederland en niet alle steden G4) (geen buurtgegevens)
(boven streefniveau van 11,1% VGR 2023)
Doelredenatie: Investeren in het gezin op het gebied van hulp en werk voor ouders zorgt ervoor dat meer kinderen deelnemen aan kinderopvang en buitenschoolse opvang.
Indicator: Pijler School % kinderen met indicatie extra spelen en leren 55,0%
Focuswijken NPRZ Rotterdam
50,0%
De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige Rotterdamse niveau, 34,7%. Het doel voor VGR 2023 is 48,0%, dit is 11,1% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2020 van 49,7%.
Streef 2023 45,0% 40,0% 35,0%
% kinderen met indicatie extra spelen en leren daalt naar het Rotterdams gemiddelde in 2031.
Streef 2031
Zuid 23: 48,5%
30,0% 2020
2021
2022
2023
Streef 2023Streef 2031
Ingelopen Jaar 2020 t/m jaar 2023: 8,0% % kinderen met indicatie CJG én in ve op totaal aantal kinderen met indicatie CJG 75,0%
(boven streefniveau van 11,1% VGR 2023)
Focuswijken NPRZ
70,0%
Rotterdam
65,0% 60,0%
Als extra informatie hebben we hier ook opgenomen hoe groot het bereik is van kinderen met indicatie dat deelneemt aan VE. Investeren in het laagdrempelig toe leiden moet de deelname van kinderen aan voorschoolse educatie verhogen.
55,0% 2020
2021
2022
2023
Bron: ve-monitor en BRP, bewerking OBI
Doelredenatie: Investeren in gezinnen op het gebied van school, werk, wonen en thuisbasis leidt tot minder kinderen met een indicatie extra spelen en leren.
Indicator: School Schoolgewicht (driejaarsgemiddelde) Het schoolgewicht daalt naar het G4 gemiddelde in 2031. 39
De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 29,9. Het doel voor VGR 2023 is 33,5, dit is 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2016 t/m 18 van 35,9.
37 35 Streef 2023
33
31 Streef 2031 29
Zuid 2020 t/m 23: 35,2
27
Ingelopen Jaar 2016/18 t/m jaar 20 t/m 23: 11,9% (onder streefniveau van 40% VGR 2023)
25 16 t/m 18 17 t/m 19 18 t/m 20 19 t/m 21 20 t/m 23 Focuswijken
NPRZ Zuid
Streef 2023
Roterdam
Streef 2031 Totaal G4
Bron: CBS; bewerking OBI/RISBO
Doelredenatie: Investeren in het onderwijs leidt tot betere resultaten bij de leerlingen met als gevolg een hogere score op de eindtoets met kinderen op een hoger referentieniveau en eventueel het schooladvies.
Doelstelling: School Referentieniveaus
% fundamenteel niveau en hoger in groep 8 stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.
De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 95,0%. Het doel voor VGR 2023 is 93,0%, dit is 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2016/17 van 91,6%. Zuid 2022/23: 93,1% Ingelopen Jaar 2017/18 t/m jaar 2022/23: 44,1% (boven streefniveau van 40% VGR 2023) NB: Sinds 2016/17 zijn de referentieniveaus van leerlingen beschikbaar. Schooljaar 2018/19 en eerder mogen eigenlijk niet vergeleken worden met latere jaren. We starten de vergelijking met schooljaar voor het fundamenteelniveau in 2017/18 omdat in 16/17 de IEP-uitslag te optimistisch vertaald naar het fundamenteel niveau. De score van Zuid is in dat jaar hoog omdat relatief zeer veel kinderen op Zuid een IEP-toets hebben gemaakt. Dat geeft een te vertekend beeld.
% Streef niveau groep 8 stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031 De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 59,8%. Het doel voor 2023 is 52,7%, dit is 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2016/17 van 48,0%.
Bron: CBS; bewerking OBI/RISBO In 2019/20 zijn geen eindtoetsen afgenomen ivm corona.
Zuid 2022/23: 52,6% Ingelopen Jaar 2016/17 t/m jaar 2022/23: 39,0% (onder streefniveau van 40% VGR 2023)
Doelredenatie: Investeren in het onderwijs leidt tot betere resultaten bij de leerlingen met als gevolg een hogere score op de eindtoets met kinderen op een hoger referentieniveau en eventueel het schooladvies.
Doelstelling: School Eindadviezen groep 8 Aandeel havo/vwo adviezen stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.
70 65
Doel 2031
60 55 50 45
Doel 2023 Focus
40
Zuid
35
Rotterdam
30
De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 64,1%. Het doel voor 2023 is 49,2%, dit is 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011/12 van 39,2%. Zuid 2022/23: 46,8%
G4
Ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2022-2023: 30,5% (onder streefniveau van 40% VGR 2023)
Bron: CBS; bewerking OBI/RISBO
Doelredenatie: Investeren in het onderwijs leidt tot betere resultaten bij de leerlingen met als gevolg een hogere score op de eindtoets met kinderen op een hoger referentieniveau en eventueel het schooladvies.
Indicator: School % leerlingen in HAVO/VWO in het 3e leerjaar van het VO 60,0% 55,0%
Streef 2031
Het percentage leerlingen dat in het 3e en 4e leerjaar van het voortgezet onderwijs havo/vwo niveau volgt neemt toe.
Focuswijken
50,0%
NPRZ 45,0%
Rotterdam
G4 40,0% Streef 2023 35,0%
Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 54,3%. Voor VGR 2023 is dit 37,2%, 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011/12 van 25,8%.
30,0%
Zuid 2022/23: 35,8% 25,0% 20,0%
Ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2022/23: 35,3% (onder streefniveau van 40% VGR 2023)
Bron: Sociaal Statistisch Bestand* (CBS); bewerking OBI. Stand per 1 oktober van het genoemde jaar.
Doelredenatie: Investeren in de prestaties in het primair onderwijs en in de overgang van primair naar voortgezet onderwijs leidt tot een hogere deelname in havo / vwo en daarmee tot een toename van het opleidingsniveau van de beroepsbevolking.
Doelstelling: School % gediplomeerde leerlingen in het voortgezet onderwijs naar schooltype % gediplomeerden Havo en VWO neemt toe.
100% 90% 80% 70%
60%
VMBO
50%
HAVO VWO
40% 30%
De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, havo/vwo 51,8%. Het doel voor VGR 2023 is 35,8%, dit is 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 25,2%. Zuid 2022/23: 28,1%
20% 10% 0% 11/12 12/13 13/14 14/15 15/16 16/17 17/18 18/19 19/20 20/21 21/22 22/23 Doel Doel 2023 2031
Bron: DUO; bewerking OBI Het gaat hier om gediplomeerde leerlingen (t/m 22 jaar), woonachtig in het NPRZ-gebied (exclusief geslaagden in VAVO).
Doelredenatie: Investeren in leerprestaties leidt tot hogere behaalde opleidingsniveaus en daarmee tot een sterkere positie op de arbeidsmarkt.
Ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2022/23: havo/vwo 10,9% (onder streefniveau van 40% VGR 2023)
Indicator: School % nieuwe voortijdig schoolverlaters t/m 22 jaar 5,0%
focuswijken
4,8%
NPRZuid
4,5%
Rotterdam
4,3%
Totaal G4
4,0%
doel 2023
3,8% 3,5% 3,3%
3,0%
doel 2031
% nieuwe voortijdig schoolverlaters in de leeftijd t/m 22 jaar daalt naar het G4 gemiddelde in 2031. Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 3,0%. Voor VGR 2023 is dit %, 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2013 van 4,2%.
2,8%
Zuid 2022/23: 3,4%
2,5% 2,3% 2,0% doel 2031
doel 2023
2022-23*
2021-22
2020-21
2019-20
2018-19
2017-18
2016-17
2015-16
2014-15
2013-14
Bron: DUO (OCW); bewerking OBI Een nieuwe voortijdig schoolverlater is een jongere, die op 1 oktober van jaar t jonger is dan 22 jaar, staat ingeschreven in het bekostigd vo, mbo of vavo en een jaar later (t+1) niet meer in het onderwijs staat ingeschreven en op dat moment geen startkwalificatie heeft. Deze cijfers waren alleen op stedelijk niveau beschikbaar, maar zijn sinds schooljaar 2012/2013 ook beschikbaar op het niveau van NPRZ en focuswijken.
Doelredenatie: Door zowel OCW als de gemeente Rotterdam wordt gestuurd op het verminderen van de jaarlijkse nieuwe instroom van voortijdig schoolverlaters. Leertijdverlenging, talentontwikkeling, leerplicht handhaving en thuisbasis op orde leidt tot minder uitval.
Ingelopen Jaar 2012/13 t/m jaar 2022/23: 66,7% (boven streefniveau van 40% VGR 2023)
Indicator: School % niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie van 18-22 jaar 25,0%
focuswijken NPRZuid
% niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie van 18-22 jaar daalt naar het Rotterdams gemiddelde in 2031.
Rotterdam
20,0%
Streef 2023 Streef 2031
15,0%
Streef 2023
10,0%
Streef 2031
Het actuele NPRZ-indicatieniveau voor 2031 is het huidige Rotterdamse niveau, 6,2%. Voor VGR 2023 is dit 14,8%,dat is 40% van het verschil met Rotterdam t.o.v. van de beginwaarde in 2012 van 20,6%.
5,0%
Zuid 2023: 8,6% 0,0% Streef 2031 streef 2023
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
Bron: cluster MO/Onderwijs; bewerking OBI Dit gegeven is niet beschikbaar voor de G4
Doelredenatie: Dagprogrammering, gerichte studiekeuze, leerplicht handhaving en thuisbasis op orde leidt tot minder uitval. Door zowel OCW als de gemeente Rotterdam wordt gestuurd op het verminderen van voortijdig schoolverlaten. Naast de indicator ‘nieuwe voortijdig schoolverlaters’ is ook deze indicator ‘niet-schoolgaande jongeren zonder startkwalificatie 18 t/m 22 jaar’ opgenomen. Deze indicator geeft inzicht in de bredere opgave van Rotterdam Zuid, omdat hierin ook de al eerder uitgevallen vsv-ers zijn opgenomen.
Ingelopen Jaar 2011/12 t/m jaar 2023: 83,3% (boven streefniveau van 40% VGR 2023)
Doelstelling: School Stroomschema zorg en techniek PO 2022 uitstroom
VO 2022 Instroom leerjaar 3
Uitstroom VO
MBO 2022 Instroom MBO
MBO uitstroom doel
Uitstroom MBO Met diploma
Uitstroom MBO Zonder diploma
Bron: CBS; bewerking OBI Gegevens op basis van 1-10-2021 en 1-10-2022. De vakken in een kolom zijn relatief weergegeven. Het absolute aantal is steeds vermeld.
Indicator/Doelstelling: SCHOOL Meerjarige doorstroming tav zorg en techniek Instroom VO (klas 3) VMBO techniek VMBO Z&W
2012 16,9% 34,8%
2019 21,6% 31,8%
2020 19,4% 35,8%
2021 23,3% 35,6%
2022 22,2% 35,9%
VMBO ec-agr
48,3%
46,6%
44,8%
41,1%
42,0%
Uitstroom VO
2012 17,1% 34,6% 48,3%
2019 22,2% 37,1% 40,6%
2020 22,4% 33,8% 43,8%
2021 20,9% 37,3% 41,8%
2022 20,9% 37,3% 41,8%
2012 10,9% 11,1% 22,0% 7,5% 68,9%
2019 12,9% 19,8% 32,7% 10,5% 56,8%
2020 11,8% 17,4% 29,2% 10,9% 60,0%
2021 11,6% 19,4% 31,0% 13,2% 55,8%
2022 12,2% 16,7% 28,9% 11,1% 60,0%
2012 13,0% 10,6% 23,6% 7,5% 68,9%
2019 7,5% 25,0% 32,5% 12,3% 55,2%
2020 7,9% 21,5% 29,5% 13,1% 57,4%
2021 7,2% 23,0% 30,2% 14,0% 55,8%
2022 7,2% 21,6% 28,8% 16,1% 55,1%
VMBO techniek VMBO Z&W VMBO ec-agr
Instroom MBO Techniek 1/2 Techniek 3/4 Totaal Techniek Zorg Overig
Uitstroom MBO Techniek 1/2 Techniek 3/4 Totaal Techniek Zorg Overig
De doelstelling is naar boven bijgesteld in het Uitvoeringsplan 20232027. % uitstroom mbo richting zorg en techniek neemt toe naar 17% en respectievelijk 38%. Zuid 2022: - Techniek: 28,8% - Zorg: 16,1%
Doel 2031
Ingelopen Jaar 2012 t/m 2022: - Techniek 43,80% - Zorg 90,5% (beiden boven streefniveau van 40% VGR 2023)
38,0% 17,0% 45,0%
Peildata op 1 oktober
Tot schooljaar 2015/16 werden DUO data gebruikt, die worden echter niet meer geleverd ivm AVG. Het NPRZ heeft met het uitvoeringsplan 2019-2022 ook de definitie van techniek aangepast naar de definitie van het Techniek Pact. Voortaan tellen vervoer, transport en logistiek ook mee. Vanaf schooljaar 2016/17 wordt gebruik gemaakt van CBS data. Schooljaar 2011/12 is voor de vergelijking als start jaar alsnog met CBS-data bepaald. Cijfers 2021/2022 zijn voorlopig NB: er is in de afgelopen jaren een fout geslopen in de bepaling van de cijfers, deze is voor alle jaren hersteld.
Indicator: School % midden- en hoger opgeleiden in de potentiële beroepsbevolking 15-75 jaar* 80%
75%
streef 2031
% middelbaar of hoger opgeleiden in de potentiële beroepsbevolking (15-75 jaar) stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.
70% 65% 60%
streef 2023
55% focuswijken
50%
NPRZuid Rotterdam
45%
Totaal G4
Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 74,7%. Voor VGR 2023 is dit 61,1%, 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 52%.
Zuid 2022: 62,1%
40% 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022* streef streef 2023 2031 Bron: CBS, Sociaal Statistisch Bestand; bewerking OBI. Peildatum: 1 oktober van elk jaar * 2022 is voorlopig
Ingelopen Jaar 2013 t/m jaar 2022: 44,4% (boven streefniveau van 40% VGR 2023)
** de hoge leeftijdgrens van de potentiële beroepsbevolking is conform internationale afspraken opgeschoven naar 75 jaar
Doelredenatie: Verbetering van onderwijsprestaties leidt tot toename van het opleidingsniveau van de beroepsbevolking. Ook verandering van de woningvoorraad naar meer middeldure en dure woningen draagt bij aan het vasthouden en aantrekken van een beroepsbevolking met een hoger opleidingsniveau. NB voorheen werd deze indicator afgeleid uit de landelijke Enquête Beroepsbevolking (EBB). Gezien de kleine steekproeffractie van Rotterdammers in de EBB kent deze indicator ruime betrouwbaarheidsmarges. Sinds 2016 kan deze indicator door koppeling met andere onderwijsregistraties met een hogere betrouwbaarheid worden afgeleid uit het SSB van het CBS
Indicator: Werk % kinderen (tot 18 jaar) in huishoudens met inkomen tot 110% sociaal minimum 40% focuswijken NPRZuid
35%
Rotterdam
Totaal G4
30%
25% streef 2023 20%
15%
streef 2031 streef 2031
streef 2023
2022*
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014R
2014
2013
2012
2011
2010
2009
10%
Bron: 2009-2014 CBS Regionaal Inkomensonderzoek (RIO); bewerking OBI vanaf 2014R gereviseerde cijfers obv CBS Integraal Inkomens- en Vermogensonderzoek (IIV); bewerking OBI 2022 is een voorlopig cijfer
% kinderen tot 18 jaar in een huishouden met een laag inkomen (tot 110% van het sociaal minimum) ten opzichte van alle kinderen in een huishouden daalt naar het G4 gemiddelde in 2031. Het actuele NPRZindicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 12,6%. Voor VGR 2023 is dit 22,4%, 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 29%. Zuid 2022: 19,1% Ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2022: 60,4% (boven streefniveau van 40% VGR 2023)
Doelredenatie: Inspanningen gericht op het activeren van niet-werkende werkzoekenden leiden tot een daling van het aantal kinderen dat opgroeit in sociaaleconomisch kwetsbare gezinnen.
Indicator: Werk % huishoudens met bijstands- of werkloosheidsuitkering 25,0% focuswijken
% huishoudens met een WWB of WW uitkering daalt naar het G4 gemiddelde in 2031.
NPRZuid Rotterdam
20,0%
Totaal G4
15,0% streef 2023
Het actuele NPRZ-indicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 7,6%. Voor VGR 2023 is dit 11,8%, 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 14,6%.
10,0% streef 2031 5,0%
Zuid 2021: 12,1% Ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2021: 35,7% (onder streefniveau van 40% VGR 2023)
streef 2031
streef 2023
2021*
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014R
2014
2013
2012
2011
2010
2009
0,0%
Bron: 2009-2014 CBS Regionaal Inkomensonderzoek (RIO); bewerking OBI vanaf 2014R gereviseerde cijfers obv CBS Integraal Inkomens- en Vermogensonderzoek (IIV); bewerking OBI De Participatiewet vervangt per 1 januari 2015 de WWB, de Wet sociale werkvoorziening (WSW) en een deel van de Wet Wajong. De Participatiewet komt vrijwel overeen met de WWB, maar nog sterker wordt de nadruk gelegd op participatie aan het arbeidsproces.
Doelredenatie: Inspanningen gericht op het activeren van uitkeringsontvangers leiden tot een grotere economische zelfstandigheid.
Indicator: Werk % werkzamen in de potentiële beroepsbevolking
% werkzamen in de potentiële beroepsbevolking (15 t/m 64 jaar) stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.
75% 70% streef 2031 65% 60%
streef 2023
55% 50%
focuswijken NPRZuid
45%
Rotterdam Totaal G4
40% streef 2031
streef 2023
*2022
*2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
Bron: SSB (CBS); bewerking OBI 2021 is een voorlopig cijfer Het aantal werkzamen betreft personen in loondienst (inclusief directeur-grootaandeelhouders en stagiaires) en zelfstandigen. Deze worden door het CBS afgeleid uit respectievelijk de polisadministratie (UWV) en de gegevens van de Belastingdienst. Voor werkenden betreft het de situatie in oktober van elk jaar. Voor zelfstandigen betreft het een jaargegeven.
Doelredenatie: Inspanningen gericht op het activeren van niet-werkende werkzoekenden leiden tot een toename van het aandeel werkenden in de potentiële beroepsbevolking.
Het actuele NPRZ-indicatieniveau voor 2031 is het huidige G4 niveau, 66,9%. Voor VGR 2023 is dit 59,8%, 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 55,0%. Zuid 2022*: 61,9%
Ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2022: 58% (boven streefniveau van 40% in VGR 2023)
Indicator: Werk aantal en % werkzamen in de techniek en zorg, woonachtig in NPRZ gebied 35.000
50% 2031
30.000
45% 40%
25.000
35% 30%
20.000
25% 15.000
20%
Meer mensen werkzaam in techniek en zorg. Doelstelling is een toename (niet nader gespecificeerd). Voor diplomering MBO wordt 38% techniek en 17% zorg aangehouden.
15%
10.000
10% 5.000 5%
0
0% 2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
werkt in techniek (linker-as)
werkt in zorg (linker-as)
% techniek (rechter-as)
% zorg (rechter-as)
2022
Bron: SSB (CBS); bewerking OBI 2021 is een voorlopig cijfer Het aantal werkenden betreft personen in loondienst (inclusief directeur-grootaandeelhouders en stagiaires) en zelfstandigen. Deze worden door het CBS afgeleid uit respectievelijk de polisadministratie (UWV) en de gegevens van de Belastingdienst. Voor werkenden betreft het de situatie in oktober van elk jaar. Voor zelfstandigen betreft het een jaargegeven.
Doelredenatie: De arbeidsmarkt in de omgeving van Zuid vraagt om vakmanschap in de techniek, zorg en haven. Bewoners van Zuid hebben meer kans op werk als ze zich op die sectoren richten.
In 2022 was de verdeling 34,8% techniek en 14,0% zorg.
Doelstellingen: Wonen % midden- en hoge inkomens
% midden en hoge inkomens stijgt naar het G4 gemiddelde in 2031.
60%
55% Doel 2030 50% Doel 2023 45%
De actuele NPRZ-doelstelling voor 2031 is het huidige G4 niveau, 54%. Voor VGR 2023 is dit 46%, dit is 40% van het verschil met de G4 tov van de beginwaarde in 2011 van 41%.
40% focuswijken
2021: 40%
NPRZuid
35%
Rotterdam Totaal G4
Ingelopen Jaar 2011 t/m jaar 2021: - 7,7% (onder streefniveau van 40% VGR 2023)
30% doel 2031 Doel 2023
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014R
2014
2013
2012
2011
2010
2009
Bron: 2009-2014 CBS Regionaal Inkomensonderzoek (RIO); bewerking OBI vanaf 2014R gereviseerde cijfers obv CBS Integraal Inkomens- en Vermogensonderzoek (IIV); bewerking OBI Midden- en hoge inkomens zijn bepaald aan de hand van de landelijke inkomensverdeling en bestaan uit respectievelijk het 3e-4e (midden) en 5e (hoge) quintiel van de inkomensverdeling. Het betreft hier gestandaardiseerde huishoudinkomens.