RA2574 - Gemeente Roosendaal - jaarrekening 2022 incl verklaring.pdf
Tekst van het document
Jaarstukken 2022
Inhoud Aanbiedingsnota................................................................................................................................. 3 Inleiding............................................................................................................................................. 3 Rekeningresultaat............................................................................................................................ 6 Maatschappelijke effecten............................................................................................................. 8
Vaststellingsbesluit.......................................................................................................................... 19 Gecomprimeerde balans...............................................................................................................20 Begrotingsrechtmatigheid........................................................................................................... 24 DEEL I: Jaarverslag 2022...............................................................................................................26 Programma 1. Besturen & Samenwerken.................................................................................28 Programma 2. Leren & Ontwikkelen.........................................................................................42 Programma 3. Werken & Ondernemen....................................................................................54 Programma 4. Wonen & Verblijven............................................................................................64 Programma 5. Zorgen & Stimuleren..........................................................................................82 Programma 6. Betalen & Financieren.......................................................................................94
Paragrafen...........................................................................................................................................98 Paragraaf 1. Lokale Heffingen...................................................................................................100 Paragraaf 2. Weerstandsvermogen en Risicobeheersing.................................................... 107 Paragraaf 3. Financiering.............................................................................................................117 Paragraaf 4. Onderhoud Kapitaalgoederen...........................................................................149 Paragraaf 5. Verbonden partijen...............................................................................................130 Paragraaf 6. Grondbeleid........................................................................................................... 155 Paragraaf 7. Bedrijfsvoering....................................................................................................... 159 Paragraaf 8. Subsidies.................................................................................................................168 Paragraaf 9. Wet Open Overheid (Woo)................................................................................. 161
Deel II: Jaarrekening 2022......................................................................................................... 165 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling............................................................166 Balans met toelichting per 31 december 2022..................................................................... 172 WNT-verantwoording 2022 gemeente Roosendaal........................................................... 206 Overzicht Baten en Lasten met toelichting per programma............................................ 208
Overzicht BBV wetgeving...........................................................................................................273 Overzicht wettelijke taakvelden binnen gemeentelijke programmering........................274 Overzicht IV3 taakvelden...........................................................................................................276 Overzicht indicatoren BBV........................................................................................................278
Single Information Single Audit...............................................................................................279 Bijlagen................................................................................................................................................310 Bijlage: Afkortingenlijst............................................................................................................... 312
2
Aanbiedingsnota Zij aan zij in een gemeente met ambitie Bestuurswisseling Op 16 maart 2022 waren de gemeenteraadsverkiezingen en in mei trad het nieuwe college aan. Dit nieuwe college, een coalitie van VLP, VVD, CDA en GroenLinks, stelde een ambitieakkoord 2022-2026 op waarin de ideeën en voornemens voor de toekomst zijn vastgelegd. Een akkoord met een duidelijk toekomstperspectief voor de gewenste schaalsprong van de gemeente Roosendaal en met tegelijkertijd aandacht voor de problemen van nu. Het nieuwe college legt het accent op ‘meedoen, betrouwbaarheid en openheid’ richting inwoners en Roosendaal nog meer zichtbaar maken in en voor de regio.
Collegeprogramma 2022-2026 Het ambitieakkoord is vertaald naar het collegeprogramma 2022-2026 ‘Zij aan zij, in een gemeente met ambitie’. Het college heeft aandacht voor zowel de uitdagingen op korte als lange termijn. Hiertoe zijn 15 (bestuurlijke) prioriteiten vastgesteld. De bestaanszekerheid van alle inwoners, een inclusieve samenleving, de versnelling van de energietransitie, woningbouw en het perspectief voor het landelijk gebied zijn hierbij belangrijke speerpunten. Naast deze prioriteiten wordt er uitvoering gegeven aan de wettelijke taken, lopende projecten en activiteiten en wordt er gebouwd aan een mooie toekomst voor Roosendaal. Die taken en de gevolgen van de verschillende crises (corona- en energiecrisis) die ook in Roosendaal nog voelbaar zijn, vragen om voldoende wendbaarheid en perspectief.
Een gezond, solide financieel perspectief De bestuursperiode 2022-2026 is vanuit een gezond en solide financieel perspectief gestart. Er is ruimte om wendbaar te zijn, om te investeren, om nieuwe accenten te leggen en om de daarbij horende (financiële) afwegingen te maken. Deze gezonde financiële basis biedt ruimte voor de inzet van middelen die bijdragen aan een gemeente waar iedereen zich welkom, veilig en thuis voelt. Een gemeente met gelijke kansen waarin iedereen op zijn manier meedoet. En waar inwoners kunnen rekenen op een betrouwbare overheid. Vanuit de ‘zij aan zij’-aanpak gaan we in gesprek en komen we samen met de inwoner tot oplossingen en acties.
Het jaar 2022 in vogelvlucht De jaarstukken zijn opgebouwd volgens de zes programma’s uit de programmabegroting. Per programma gaan we dieper in op de gerealiseerde bestuurlijke doelstellingen, behaalde maatschappelijke effecten en het bijbehorende financiële beeld. In deze inleiding halen we enkele belangrijke onderwerpen van het jaar 2022 aan:
3
Tijden van moeilijke omstandigheden In 2022 lieten we de coronacrisis achter ons, maar belandden we in een acute energiecrisis als gevolg van de oorlog in Oekraïne. Waar we in het begin van het jaar nog de positieve effecten van onze inzet op bestaanszekerheid zagen, zorgden stijgende energieprijzen en de hoge inflatie voor zware omstandigheden. Steeds meer inwoners hadden (en hebben) moeite om rond te komen. Ondanks een sterk aanbod van voorzieningen, was het nodig deze te verruimen. Dit deden we onder andere met de inzet van de energietoeslag.
Participatie en samenwerking Lokaal gezien, hebben we in 2022 actief samengewerkt met onze inwoners, ondernemers, maatschappelijke instellingen en andere organisaties. We faciliteren, geven ruimte en stimuleren de vele initiatieven en activiteiten in onze wijken en dorpen. Roosendaal Spreekt, Roosendaal Doet is een mooi voorbeeld van een werkwijze die wij dit jaar veelvuldig hebben toegepast om de leefwereld van inwoners centraal te stellen. Regionaal gezien hebben we in 2022 stappen gezet in het verder positioneren en profileren van Roosendaal binnen de regionale samenwerking. Binnen de hoofdlijnen van de Regionale Investerings-Agenda Stedelijke Regio West-Brabant West is gewerkt aan een actieprogramma voor de korte en lange termijn. In 2022 hebben we het nieuwe stadskantoor, het HUIS van Roosendaal in gebruik genomen. We willen dat inwoners en ondernemers zich hier welkom voelen en dat zij hier met elke vraag terecht kunnen. Een betrouwbare en gastvrije gemeente; dat is wat we willen zijn en waar we de komende jaren verder op inzetten.
Aantrekkelijker worden voor ondernemers We zijn doorgegaan met het ondersteunen van ondernemers bij de kansen die zij zien. We hebben vernieuwingen binnen de huidige sectoren gestimuleerd, waarbij we zorgen voor een infrastructuur die gereed is voor de toekomst: een gezonde detailhandelsstructuur, een aantrekkelijk stedelijk milieu en bedrijventerreinen die schoon, heel en veilig zijn.
Schaalsprong woningbouw Roosendaal ontwikkelt zich steeds verder tot een vitale, leefbare en evenwichtige gemeente met een leidende positie in de regio. Een leisure stad die zich ook steeds verder ontwikkelt tot studentenstad waar young professionals zich ook na hun studie willen vestigen en hun talenten verder willen en kunnen ontwikkelen. Voldoende woningaanbod is daarbij van groot belang. We zijn in 2022 aan de slag gegaan met een ambitieuze woningbouwopgave; circa 5.600 woningen voor de periode 2023-2030. Samen met partners op de woningmarkt zetten we in op het verhogen van de bouwproductie. De bouw van nieuwe woningen leidt tot een betere doorstroming op de woningmarkt en met een gedifferentieerd woonaanbod kunnen we beter inspelen op de behoeften van onze huidige en toekomstige inwoners.
4
Een sterke sociale basis, preventie en integrale ondersteuning We willen een inclusievere samenleving, meer bestaanszekerheid voor alle inwoners, een goede toekomst voor onze kinderen en gezond leven zo makkelijk mogelijk maken. Binnen deze prioriteiten hebben we in 2022 consequent uitvoering gegeven aan de pijlers van ons sociaal beleid: een sterke sociale basis, preventie en integrale ondersteuning. We hebben afgelopen jaar gewerkt aan het herdefiniëren van rollen, taken en verantwoordelijkheden om op deze manier de samenwerking tussen de verschillende professionals beter op elkaar aan te laten sluiten, zodat vraagstukken gericht kunnen worden opgepakt.
Ontwikkeling Jeugdagenda Samen met een breed scala aan partners vanuit kinderopvang, onderwijs, jeugdhulp, jeugdgezondheidszorg, sport, cultuur, veiligheid en arbeidsmarkt hebben we in 2022 de Jeugdagenda verder vormgegeven. De agenda heeft betrekking op zowel nieuwe als bestaande werkwijzen en initiatieven en heeft een nauwe relatie met het Nationaal Programma Onderwijs.
Gezond leven zo gemakkelijk mogelijk maken In 2022 hebben we extra aandacht gegeven aan de gezondheidswaarde van sporten, spelen en bewegen. Hiertoe hebben we een verbinding gemaakt tussen het sociaal domein, sport en beweging met als doel zorginstromers te voorkomen. Inwoners die onvoldoende met sport en bewegen in aanraking komen helpen we vanuit de ‘Beweegvisie 2020-2030’. We hebben RSD FIT! verder ontwikkeld en we bereiken en stimuleren verschillende doelgroepen om meer te bewegen door de inzet van buurtsportcoaches via Sportservice Noord-Brabant (SSNB).
Leefbare en veilige buurten en dorpen Roosendaal is als focusgebied toegevoegd aan het Nationaal Programma Leefbaarheid en Veiligheid (NPLV). We kiezen voor een zorgvuldige, gelijktijdige aanpak voor de langere termijn (20 jaar), waar we aandacht hebben voor alle wijken. In 2022 hebben we uitvoering gegeven aan het actieplan integrale veiligheid en ons ingezet om het veiligheidsgevoel van onze inwoners, ondernemers en bezoekers te verbeteren. Dit hebben we onder andere gedaan op de thema’s: veilige buurt, zorg en veiligheid, leefomgeving en cybercrime. Een mooi resultaat is de aanpak van vuurwerkoverlast. Alle inspanningen en het adequate handelen van politie, boa’s, jongeren- en straathoekwerkers, buurtpreventie, brandweer, scholen, inwoners en de gemeente hebben tot een relatief rustige jaarwisseling geleid. Ook verkeersveiligheid heeft onze aandacht en is een prioriteit in ons collegeprogramma. Zo zijn we aan de slag gegaan met het in kaart brengen en aanpakken van de top 20 meest verkeersonveilige situaties.
5
Klimaatadaptatie biedt kansen De klimaatadaptatie opgave betekent voor ons dat we op een andere manier moeten kijken naar de inrichting van het openbare gebied. We beschouwen deze opgave niet alleen als een noodzaak, maar benutten deze nadrukkelijk om van Roosendaal een prettigere gemeente te maken om te wonen, te werken, te verblijven en te recreëren. Ook het verminderen van de CO2-uitstoot is een opgave waarbij wij vanuit de Transitievisie Warmte stappen zetten richting ‘aardgasvrij’. In dit jaarverslag leest u wat we verder in 2022 gerealiseerd hebben.
Rekeningresultaat Het gerealiseerde positieve rekeningresultaat 2022 voor resultaatbestemming bedraagt € 9.773.000 en wordt veroorzaakt door diverse mee- en tegenvallers. Hieronder volgt een overzicht van de voor- en nadelen die groter zijn dan € 350.000:
Voordelen
6
Decembercirculaire 2022
€ 3.648.000
Opvang ontheemden Oekraïne
€ 2.512.000
Energietoeslag
€ 986.000
Storting in voorziening APPA
€ 564.000
Veiligheidsregio
€ 709.000
Afrvoorziening APPA
€ 564.000
Afrekening WVS
€ 473.000
Diverse voorzieningen Wmo en Jeugd (vrij toegankelijke zorg)
€ 362.000
Nadelen IndividDuurzaam Energiebedrijf Roosendaal
€ 696.000
Individuele voorzieningen in natura voor jeugd
€ 474.000
Per saldo hogere personeelskosten (inclusief Voorziening verlofsparen)
€ 452.000
In deel II Jaarrekening is een verschillenanalyse opgenomen met daarin een overzicht van deze en overige afwijkingen (zie pagina 204 t/m 209 van de Jaarstukken 2022)
Resultaatbestemming 2022 Om bepaalde budgetten beschikbaar te houden voor latere jaren, stellen we voor om deze over te hevelen naar 2023. Onderstaand volgt een nadere toelichting per budgetoverheveling. EnergiEnergietoeslag
€ 3.342.000
Omgevingswet
€
184.000
Bijzondere bijstand energierekening
€
162.000
Meerkosten Jeugd en Wmo (Corona)
€
92.000
Totaal
€ 3.780.000
Het restant saldo à € 5.993.000 gelijkelijk te storten in de reserve Investeringsfonds en de Algemene reserve
7
Maatschappelijke effecten Onderstaande maatschappelijke effecten zijn vastgesteld in de Kadernota 2020. Hierbij horen meetbare indicatoren. Per maatschappelijk effect zijn die hieronder weergegeven. In de onderstaande tabellen wordt bij de doelstellingen niet altijd een streefwaarde gegeven, maar in sommige gevallen een indicatie welke richting de meting in 2022 op zou moeten gaan:
het streven is om een daling te realiseren ten opzichte van de laatste meting
≈ het streven is om de uitkomst stabiel te houden ten opzichte van de laatste meting
het streven is om een stijging te realiseren ten opzichte van de laatste meting
Ondernemers en inwoners zijn tevreden over de dienstverlening van de gemeente Roosendaal Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Rapportcijfer ondernemerstevredenheid gemeentelijke dienstverlening Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,4
-
6,5
-
Rapportcijfer klanttevredenheid digitale dienstverlening (juli)* Bron: Dashboard Publiekszaken, inSocial Meetfrequentie: jaarlijks
8,3
7,9
vervallen
vervallen
8,5
Rapportcijfer klanttevredenheid telefonische dienstverlening (juli) Bron: Dashboard Publiekszaken, continu feedback Meetfrequentie: jaarlijks
7,7
8,3
vervallen
vervallen
8
Rapportcijfer klanttevredenheid dienstverlening aan de balie (juli) Bron: Dashboard Publiekszaken, continu feedback Meetfrequentie: jaarlijks
8,5
8,5
vervallen
vervallen
8
-
boven landelijk gemiddelde houden
Digitale volwassenheid producten ondernemers** Bron: VNG Meetfrequentie: jaarlijks
-
-
-
*Benchmark Publiekszaken is in 2020 voor het laatst uitgezet. Deelname werd te klein, onvoldoende metingen om representatief te zijn. In de begroting voor 2023 is gekozen voor een meer algemene indicator voor Dienstverlening: Percentage inwoners dat het contact met de gemeente met een ruime voldoende waardeert (8 of hoger) 2021: 40% **Om een beeld te krijgen hoe het staat met de digitalisering van de dienstverlening van de overheid, is een landelijk onderzoek uitgevoerd naar het volwassenheidsniveau van de online dienstverlening / service van de veelvoorkomende producten voor ondernemers, bedrijven en ondernemingen op de website van gemeenten. Daarbij is per gemeente en per product vastgelegd of het mogelijk is het product digitaal aan te vragen en wat het digitale volwassenheidniveau hiervan is. De digitale volwassenheid van de organisatie geeft aan hoe de organisatie omgaat met de organisatorische, informatie technische en technologische uitdagingen van een digitale transformatie. Het Onderzoek Digitale Volwassenheid is na 2018 niet meer uitgevoerd. Deze indicator is niet meer meegenomen in de begroting van 2023.
8
Inwoners, ondernemers en bezoekers voelen zich veilig. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van inwoners over het veiligheidsgevoel in de buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,9
-
6,8
-
Rapportcijfers van ondernemers over het veiligheidsgevoel in de omgeving van de onderneming Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,6
-
6,8
-
Rapportcijfer van bezoekers voor het veiligheidsgevoel in de binnenstad Bron: Passantenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks (sinds 2020, daarvoor jaarlijks)
7,2
-
7,0
-
Percentage inwoners dat zich wel eens onveilig voelt in de buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
31%
-
31%
-
22%
Percentage inwoners dat plekken in de buurt vermijdt vanwege onveiligheid Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
32%
-
34%
-
24%
Percentage inwoners dat vindt dat er vaak drugsoverlast plaatsvindt in de eigen buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
14%
-
16%
-
7%
Percentage inwoners dat vindt dat er vaak overlast van groepen jongeren plaatsvindt in de eigen buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
12%
-
14%
-
6%
De indicatoren uit bovenstaande tabel zijn een resultaat van het ‘Integraal Veiligheidsplan 2019-2022 Samen bouwen aan onze veiligheid’. Deze indicatoren meten de voortgang van de doelen zoals opgesteld in dit plan.
Roosendaal kent een aantrekkelijk en vernieuwend onderwijsaanbod en een ontwikkel- en leerinfrastructuur die aansluit op de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
3,11% (2018/ 2019)
2,27% (2019/ 2020)
2,48% (2020/ 2021)
Nog niet beschik baar
1,9%
Aantal lopende WW-uitkeringen jongeren <27 jaar (UWV) (januari van elk jaar) Bron: UWV Meetfrequentie: maandelijks
119
111
146
83
100
Aantal personen <27 jaar met een uitkering in het kader van de Participatiewet in Roosendaal (januari van elk jaar) Bron: Werkplein Meetfrequentie: jaarlijks
188
169
161
171
180
Indicator Percentage jongeren dat zonder startkwalificatie het onderwijs verliet Bron: Regionaal Bureau Leerplicht Meetfrequentie: jaarlijks
Bron: Onderwijsincijfers De indicatoren uit bovenstaande tabel zijn een resultaat van ‘Actie agenda arbeidsmarkt 2019-2022: Iedereen doet mee op de arbeidsmarkt XL’. Deze indicatoren meten de voortgang van de doelen zoals opgesteld in dit plan.
9
Inwoners zijn voldoende wendbaar om mee te blijven doen aan de (toekomstige) arbeidsmarkt. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Netto arbeidsparticipatie: % van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de beroepsbevolking (15 t/m 74 jarigen) Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
RSD: 66,4% NL: 68,8%
RSD: 65,8% NL: 68,4%
RSD: 68,9% NL: 70,4%
RSD: 69,5% NL: 72,2%
68%
Aantal personen (18 jaar en ouder) per 1000 met een bijstandsuitkering Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
RSD: 38,4 NL: 38,2
RSD: 48,5 NL: 46,0
RSD: 41,8 NL: 43,1
Nog niet beschikbaar
1,0 onder landelijk gemiddelde
Lopende re-integratie voorzieningen: aantal per 1000 inwoners van 15 t/m 74 jaar* Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
RSD: 11,6 NL: 13,4
RSD: 12,6 NL: 13,1
RSD: 12,8 NL: 13,2
RSD: 13,8 NL: 13,1
gelijk aan landelijk gemiddelde
RSD: 3.636 benchmark gemeenten: 4.768
RSD: 3.543 benchmark gemeenten: 4.595
RSD: 3.810 benchmark gemeenten: 4.914
RSD: 3.458 Benchmark gemeenten: 4.382
daling is gelijk aan of groter dan benchmark gemeenten
41%
38%
46%
53%
37,5%
Aantal geregistreerde werkzoekenden zonder dienstverband bij UWV (GUWV) (januari van elk jaar)** Bron: UWV Meetfrequentie: maandelijks % WW-gerechtigden 50 jaar of ouder (t.o.v. totaal aantal lopende WW (alle leeftijden), januari van elk jaar)*** Bron: UWV Meetfrequentie: maandelijks
Doelstelling 2022
* Voor de indicator personen met lopende re-integratievoorzieningen (aantal per 1000 inwoners 15-74 jaar) is de meting van 2022 gebaseerd op voorlopige cijfers van januari t/m september 2022. **Voor de indicator aantal geregistreerde werkzoekenden zonder dienstverband zijn de metingen van 2017 t/m 2019 gecorrigeerd volgens de cijfers van het UWV. *** De indicator % WW-gerechtigden 55 jaar of ouder is niet meer beschikbaar, in 2021 is deze gewijzigd in % WW-gerechtigden 50 plus. Bovenstaande indicatoren zijn afkomstig uit de ‘Actie agenda arbeidsmarkt 2019-2022: Iedereen doet mee op de arbeidsmarkt XL’ en meten de voortgang van de doelen zoals opgesteld in dit plan.
10
De gemeente Roosendaal biedt ondernemers een goed innovatie- en ondernemersklimaat. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van ondernemers voor het ondernemersklimaat in de gemeente Roosendaal Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,5
-
6,2
-
Toegevoegde waarde gecreëerd door de Roosendaalse ondernemers Bron: LISA (in € miljoen) Meetfrequentie: jaarlijks
2.764
2.646
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
2% groei per jaar
Aantal banen per 1000 inwoners in de leeftijd 15 t/m 74 jaar Bron: LISA Meetfrequentie: jaarlijks
RSD: 659,3 NL: 677,1
RSD: 652,4 NL: 679,3
RSD: 659,4 NL: 685,7
nog niet beschikbaar
landelijk gemiddelde van jaar ervoor
52,3%
52,0%
52,0%
nog niet beschikbaar
50%
RSD: 113,2 NL:129,6
RSD: 104,4 NL:120,4
RSD: 109 NL:124,9
RSD: 114,6 NL:130,7
landelijk gemiddelde
Functiemenging, in % Bron: LISA Meetfrequentie: jaarlijks Aantal vestigingen per 1000 inwoners* Bron: LISA (voor 2019) KVK (voor 2020 t/m 2022) Meetfrequentie: jaarlijks
*De indicator ‘Aantal vestigingen per 1000 inwoners’ heeft vanaf 2022 Handelsregister Kamer van Koophandel als bron. De cijfers van 2020 en 2021 zijn gecorrigeerd voor de nieuwe bron. Bovenstaande indicatoren zijn afkomstig uit het ‘Economisch koersdocument 2019-2022: Verbinden, vernieuwen en uitdagen’.
De binnenstad is aantrekkelijk voor bezoekers, inwoners en ondernemers. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Rapportcijfer bezoekers binnenstad Bron: Passantenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,8
-
7,2
-
Rapportcijfer inwoners over sfeer en gezelligheid binnenstad Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,3
-
6,3
-
Rapportcijfer ondernemers over sfeer en gezelligheid binnenstad Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,4
-
5,9
-
11
De gemeente Roosendaal is aantrekkelijk om te wonen en vrije tijd door te brengen. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van inwoners over de leefbaarheid van hun buurt (de buurt als woon- en leefomgeving) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
7,3
-
7,2
-
Rapportcijfer van inwoners over de kwaliteit van de woonomgeving (inrichting van de straat, pleintjes, bankjes) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,5
-
6,4
-
Rapportcijfer van inwoners voor het onderhoud van de verhardingen Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
5,7
-
5,7
-
Rapportcijfer van inwoners voor het onderhoud van het openbaar groen Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
5,7
-
5,7
-
Rapportcijfer van inwoners voor voorzieningen in de buurt* Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
7,0
-
7,0
-
Aandeel inwoners dat zich het afgelopen jaar actief heeft ingezet voor de buurt Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
30%
-
28%
-
35%
Aandeel inwoners dat vindt dat de buurt het afgelopen jaar vooruit is gegaan Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
8%
-
6%
-
Aandeel inwoners dat verwacht dat de buurt de komende jaren vooruit zal gaan Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
8%
-
9%
-
Rapportcijfer van inwoners voor culturele voorzieningen (bijvoorbeeld schouwburg, museum, bioscoop) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijk
7,4
-
7,5
-
Rapportcijfer van inwoners voor recreatievoorzieningen (bijvoorbeeld wandelpaden, fietsroutes) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
7,3
-
7,3
-
=
Rapportcijfer van inwoners voor sportvoorzieningen (bijvoorbeeld sportcentra, accommodaties, activiteiten) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
7,6
-
7,6
-
=
* Dit is een gemiddeld rapportcijfer voor elf voorzieningen in de buurt: basisscholen, peuterspeelzalen, speelgelegenheden, groenvoorzieningen, voorzieningen voor jongeren, voorzieningen voor ouderen, gezondheids-/welzijnsvoorzieningen, parkeergelegenheid, straatverlichting, openbaar vervoer en winkels voor de dagelijkse boodschappen.
12
Roosendaal en de Roosendalers lopen voorop in de energietransitie, kunnen goed omgaan met klimaatverandering en stimuleren circulair leven en werken. Indicator Totale CO2 uitstoot o.b.v. emissiefactoren in Roosendaal (in kton)* Bron: Rijkswaterstaat klimaatmonitor Meetfrequentie: jaarlijks
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
451
400
413
nog niet beschikbaar
n.n.b.*
Het aantal bomen in beheer van de gemeente Roosendaal Bron: Gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
46.942
50.400
50.111
51.500
48.439
Totaal bekend energiegebruik (TJ) in Roosendaal Bron: Rijkswaterstaat klimaatmonitor Meetfrequentie: jaarlijks
6.650
6.330
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
6.258
Percentage duurzame utiliteitsgebouwen (gebouwen met een ++++, +++, A++, A+, A of B energielabel t.o.v. totaal aantal utiliteitsgebouwen) in Roosendaal** Bron: Registratiesysteem voor energielabels van gebouwen, RVO, bewerking door ABF Research Meetfrequentie: jaarlijks
11,8%
8,6%
11,8%
14,1%
11%
Percentage duurzame woningen (woningen met een A++, A+, A of B energielabel t.o.v. totaal aantal woningen) in Roosendaal Bron: Registratiesysteem voor energielabels van gebouwen, RVO, bewerking door ABF Research Meetfrequentie: jaarlijks
14,6%
19,7%
19,8%
22,7%
19%
Kilogram restafval per huishouden Bron: Gemeente Roosendaal beheer en wijkatlas Meetfrequentie: jaarlijks
337
291
279
257
249
47,6%
48,2%
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
43,34%
Hernieuwbare elektriciteit (%) in Roosendaal Bron: Rijkswaterstaat Meetfrequentie: jaarlijks
*Het is op dit moment nog niet mogelijk om een doelstelling te bepalen voor de indicator ‘Totale CO2 uitstoot in Roosendaal’. Het doel voor 2030 is 50% CO2 reductie ten opzichte van 1990. Er zijn echter alleen juiste gegevens beschikbaar over de CO2 uitstoot vanaf het jaar 2010. De jaren voor 2010 worden op dit moment gereconstrueerd door Rijkswaterstaat. **Het percentage duurzame utiliteitsgebouwen is in 2020 lager dan voorgaande jaren omdat de berekening van het totaal aantal utiliteitsgebouwen is herzien. Het bovengenoemde effect wordt in de Programmabegroting 2020 voor het eerst opgenomen en is gebaseerd op actualisatie Roosendaal Futureproof 2017-2021. In het actieplan Futureproof worden geen indicatoren opgesteld maar prioriteiten die onderverdeeld worden in actieplannen. De thema’s zijn wel gekoppeld aan doelstellingen. Later, na het schrijven van het actieplan, zijn aan deze doelstellingen indicatoren gekoppeld. Van alle indicatoren is een selectie opgenomen in deze programmabegroting die tezamen het effect zo goed en volledig mogelijk ondervangen.
13
De gemeente Roosendaal heeft een woningaanbod dat is afgestemd op de behoeften van huidige en (potentieel) toekomstige inwoners. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven voor de kwaliteit van de eigen woning Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
7,8
-
7,7
-
Het aantal nieuwbouwwoningen aan de voorraad toegevoegd Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
125
254
205
75*
400
De mate waarin de door de provincie vooruit berekende groei van de woningvoorraad naar verwachting daadwerkelijk gerealiseerd gaat worden in de gemeente Roosendaal (bouwindicator lange termijn) Bron: Monitor bevolking en wonen van de Provincie Noord-Brabant Meetfrequentie: driemaandelijks
60%
58%
58%
53% (bouwindicator 2024)
70%
Percentage leegstaande woningen Bron: Gemeente Roosendaal Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
2,7%
2,7%
2,8%
2,9%
2,5%
Aantal personen dat zich in de gemeente Roosendaal heeft gevestigd van buiten de gemeente ** Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
3.615
3.365
3.415
3.796
3.300
Aantal personen dat is verhuisd naar een woonplaats buiten de gemeente Roosendaal Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
3.326
3.301
3.212
3.237
3.200
4.591
4.773
4.132
3.557
4.500
Aantal personen dat is verhuisd binnen de gemeente Roosendaal Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
* Voor 2022 zijn het voorlopige cijfers van het CBS **De bron van de indicatoren over verhuizingen is aangepast naar CBS.
14
Doelstelling 2022
De woon-, werk- en winkellocaties van de gemeente Roosendaal zijn goed bereikbaar voor inwoners, bezoekers en ondernemers. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van ondernemers voor de bereikbaarheid van hun locatie (uitsplitsing naar auto-fiets-OV) Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
7,4 (auto) 8,3 (fiets) 6,1 (OV)
-
7,5 (auto) 8,0 (fiets) 6,2 (OV)
-
7,0 (auto) 7,5 (fiets) 6,0 (OV)
Rapportcijfer van inwoners voor de bereikbaarheid van de eigen woning (uitsplitsing naar auto-fiets-OV) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
8,5 (auto) 8,8 (fiets) 7,0 (OV)
-
7,4 (auto) 8,4 (fiets) 6,8 (OV)
-
8,0 (auto) 8,5 (fiets) 7,0 (OV)
Rapportcijfer van inwoners voor de mogelijkheid om zich binnen de gemeente te verplaatsen Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
7,6 (auto) 8,3 (fiets) 6,8 (OV)
-
7,9 (auto) 8,4 (fiets) 7,0 (OV)
-
7,0 (auto) 8,0 (fiets) 6,5 (OV)
Rapportcijfer van bezoekers voor de bereikbaarheid van de binnenstad (uitsplitsing naar auto-fiets-OV) Bron: Passantenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,6 (auto) 8,3 (fiets) 7,3 (OV)
-
7,2 (auto) 8,3 (fiets) 7,5 (OV)
-
6,5 (auto) 8,0 (fiets) 7,0 (OV)
Rapportcijfer van inwoners voor parkeervoorzieningen in de eigen buurt Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
6,4
-
6,6
-
6,5
Rapportcijfer van bezoekers voor parkeervoorzieningen binnenstad (auto fiets) Bron: Passantenenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
7,2 (auto) 8,2 (fiets)
-
7,2 (auto) 8,1 (fiets)
-
7,0 (auto) 7,5 (fiets)
15
Kinderen en jongeren groeien veilig en gezond op tot veerkrachtige en zelfredzame volwassenen. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Percentage ouders dat soms tot vaak problemen bij de opvoeding ervaart (0-11 jaar). Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
-
28%
-
Ouder ervaart bovengemiddeld veel stress bij de opvoeding (0-11 jaar) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
-
30%
-
Het percentage jongeren dat zonder startkwalificatie het onderwijs verliet Bron: Regionaal Bureau Leerplicht Meetfrequentie: jaarlijks
3,11% (2018-2019)
2,27%
2,48% (2020/2021)
nog niet beschikbaar
Percentage kinderen dat opgroeit in huishoudens welke minimaal 4 jaar een inkomen tot 120% sociaal minimum hebben Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
6,5%
6,6%
6,5%
nog niet beschikbaar
Percentage kinderen met gezond gewicht (1-11 jaar & 2e klas VO) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
-
81%
-
Aantal kinderen met indicatie VVE Bron: TWB Meetfrequentie: jaarlijks
265
283
308
275
≈
Percentage jongeren (16-27 jaar) dat geen eenzaamheid ervaart Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
61%
-
48%
-
Percentage jongeren (16-27 jaar) dat zich gelukkig of erg gelukkig voelt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
86%
-
79%
-
De doelen zoals benoemd in de doelenboom van de ‘Transformatieagenda Sociaal Domein: Oog voor elkaar’ zijn vertaald naar meetbare indicatoren in bovenstaande tabel.
16
Volwassenen kunnen goed rondkomen, zijn zelfredzaam, voelen zich onderdeel van een netwerk en zetten zich in voor hun omgeving. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Percentage volwassenen (19-64 jaar) dat in de afgelopen 12 maanden moeite heeft gehad met rondkomen Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
13%
-
-
Percentage volwassenen (19-64 jaar) dat matig tot veel regie over het eigen leven ervaart Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
92%
-
-
Percentage volwassenen (28-69 jaar) dat geen eenzaamheid ervaart Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
54%
-
53%
-
≈
Percentage volwassenen (28-69 jaar) dat zich in de afgelopen 12 maanden heeft ingezet voor hun omgeving in de vorm van vrijwilligerswerk, mantelzorg of zich belangeloos inzetten om een buurtbewoner te helpen Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
77%
-
77%
-
Percentage volwassenen (28-69 jaar) dat zich gelukkig of erg gelukkig voelt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
80%
-
76%
-
Percentage volwassenen (19-64 jaar) met een gezond gewicht (BMI) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
44%
-
-
Percentage volwassenen (19-64 jaar) dat voldoet aan de Nederlandse Norm Gezond Bewegen (minstens 5 dagen in de week een half uur matig intensief lichamelijk actief (bijvoorbeeld wandelen of huishoudelijke activiteiten)) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
53%
-
-
12,9%
12,8%
12,4%
nog niet beschik baar
≈
Percentage huishoudens met een inkomen tot 120% van het sociaal minimum (duur inkomenspositie: ten minste 1 jaar) Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
De doelen zoals benoemd in de doelenboom van de Transformatieagenda Sociaal Domein: Oog voor elkaar zijn vertaald naar meetbare indicatoren in bovenstaande tabel.
17
Ouderen blijven zo zelfstandig mogelijk functioneren en doen actief mee in de samenleving. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Meting 2022
Doelstelling 2022
Percentage ouderen (65+ jaar) met een gezond gewicht (BMI) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
35%
-
-
Percentage ouderen (65+ jaar) dat voldoet aan de Beweegrichtlijnen (tenminste 2,5 uur per week matig intensive inspanning en tenminste 2x/week week spier- en botversterkende activiteiten) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
40%
-
-
Percentage ouderen (65+) dat in de afgelopen 12 maanden moeite heeft gehad met rondkomen Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
5%
-
-
Percentage ouderen 65+ dat matig tot veel regie over eigen leven ervaart Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
-
85%
-
-
Percentage inwoners van 70 jaar en ouder met mensen in de omgeving die belangeloos willen helpen met het huishouden of met karweitjes rond het huis (bijvoorbeeld boodschappen halen, schoonmaken, tuin bijhouden) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
45%
-
50%
-
Het percentage inwoners van 70 jaar en ouder dat geen eenzaamheid ervaart Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
37%
-
41%
-
Percentage ouderen (70+ jaar) dat in de afgelopen 12 maanden zich heeft ingezet voor hun omgeving in de vorm van vrijwilligerswerk, mantelzorg of zich belangeloos inzetten om een buurtbewoner te helpen. Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
70%
-
71%
-
Percentage ouderen (70+ jaar) dat zich gelukkig of erg gelukkig voelt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
70%
-
70%
-
De doelen zoals benoemd in de doelenboom van de Transformatieagenda Sociaal Domein: Oog voor elkaar zijn vertaald naar meetbare indicatoren in bovenstaande tabel.
18
Vaststellingsbesluit Vastgesteld door de gemeenteraad van de gemeente Roosendaal in zijn vergadering van 13 juli 2023,
De griffier, De voorzitter,
E. van der Mark
J.M. van Midden
19
Gecomprimeerde balans Balans (x 1.000) Activa
Passiva
31-12-2022
31-12-2021
Vaste activa
31-12-2022
31-12-2021
Eigen vermogen
97.756
96.925
Vaste passiva
Immaterieel
202
237
Materieel
201.575
176.742
Voorzieningen
40.039
21.967
Financieel
18.190
18.986
Langlopende schulden
98.000
104.050
219.967
195.965
235.795
222.942
Vlottende activa
Vlottende passiva
Voorraden
39.823
41.720
Kortlopende schulden
36.425
25.880
Vorderingen
10.207
11.331
Overlopende passiva
29.869
24.891
12
30
32.079
24.667
82.121
77.748
66.294
50.771
302.088
273.713
Totaal passiva
302.088
273.713
Gegarandeerde geldleningen
401.624
394.312
Liquide middelen Overlopende activa
Totaal activa
In deel II Jaarrekening 2022 is de voorgeschreven uitgebreide balans conform BBV regelgeving opgenomen inclusief de volledige toelichting. Onderstaand volgt een verkorte toelichting.
Immateriële vaste activa Hier worden de bijdragen aan activa in eigendom van derden verantwoord. Deze hebben betrekking op investeringen in welzijnsaccommodaties.
Materiële vaste activa Dit zijn uitgaven met meerjarig nut die in meerdere jaren worden afgeschreven. De belangrijkste investeringen in 2022 met economisch nut zijn de renovatie en inrichting van het Huis van Roosendaal en de nieuwbouw van de Klimroos. Daarnaast hebben investeringen in maatschappelijk nut plaatsgevonden. De belangrijkste zijn de Snelfietsroute en de Bosstraat.
Financiële vaste activa Dit betreft kapitaalverstrekkingen en leningen (onder andere deelnemingen). Roosendaal neemt deel in diverse rechtspersonen en gemeenschappelijke regelingen (kapitaalverstrekkingen). De belangrijkste vermeerderingen zijn de Startersleningen Roosendaal via SVn (Stimuleringsfonds Huisvesting).
20
Voorraden (onderhanden werk) Onderhanden werk zijn in exploitatie genomen bouwgronden.
Vorderingen Dit zijn vorderingen met een looptijd korter dan één jaar.
Liquide middelen Dit zijn de kas- en banktegoeden, opgenomen tegen nominale waarde.
Overlopende activa Dit betreft de nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen. De belangrijkste post heeft betrekking op de btw-vorderingen (met name BCF-declaratie bij het Rijk).
Eigen vermogen Reserves zijn vermogensbestanddelen die als eigen vermogen aan te merken zijn en die na besluitvorming door de gemeenteraad vrij te besteden zijn. Er zijn twee soorten reserves: algemene reserves en bestemmingsreserves (BR). Roosendaal heeft twee algemene reserves met ieder een eigen doel: algemene reserve en algemene saldireserve. Van de bestemmingsreserves zijn verschillende reserves aanwezig. Een aantal voorbeelden hiervan is: Nieuwbouw Stadskantoor en Beheerkalender kapitaallasten. Verder wordt het eigen vermogen ook bepaald door het resultaat van de jaarrekening.
Voorzieningen Voorzieningen geven een schatting aan van ‘voorzienbare’ lasten, waarvan de omvang en/ of het tijdstip van afwikkeling nog onzeker zijn, maar wel voldoende zijn in te schatten. De voorzieningen zijn verdeeld over vier categorieën: > Verplichtingen, verliezen en risico’s > Ter egalisering van kosten > Bijdragen aan toekomstige vervangingsinvesteringen waarvoor een heffing wordt geheven. > Voor middelen van derden waarvan de bestemming gebonden is.
Langlopende schulden Deze schulden hebben een rentetypische looptijd van één jaar of langer. De langlopende schulden bestaan uit alleen onderhandse geldleningen van binnenlandse banken.
21
Kortlopende schulden Deze schulden hebben een rentetypische looptijd korter dan één jaar. De schulden bestaan uit crediteuren en overige kortlopende schulden, zoals waarborgsommen, onderhanden werken en de tussenrekeningen.
Overlopende passiva De overlopende passiva betreffen verplichtingen die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen, vooruit ontvangen bedragen van het Rijk en overige overheidsinstellingen en overige vooruit ontvangen bedragen. De overlopende passiva hebben voornamelijk betrekking op de vooruit ontvangen bedragen van het Rijk en overige overheidsinstellingen.
Gegarandeerde geldleningen Door de gemeente worden garanties gegeven voor betaling van rente en aflossing van bepaalde geldleningen. Deze betreffen leningen aangegaan door woningbouwverenigingen, instellingen in de gezondheidszorg en overige ten behoeve van de financiering van vaste activa. Het totale gegarandeerde bedrag is per saldo gestegen en is conform de voorschriften buiten de telling van de balans gehouden.
22
Totaaloverzicht baten en lasten 2022
(x € 1.000)
Primitieve begroting 2022
Gewijzigde begroting 2022
Verschil rekening t.o.v. begroting
Rekening 2022
Lasten 1. Besturen & Samenw. (excl. overhead)
14.672
17.942
16.820
1.122 2.487
2. Leren & Ontwikkelen
21.282
31.115
28.628
3. Werken & Ondernemen
68.759
80.096
74.823
5.273
4. Wonen & Verblijven
57.406
73.885
68.360
5.525
5. Zorgen & Stimuleren
63.633
73.832
71.275
2.557
Totaal lasten programma’s
225.752
276.870
259.906
16.964 Voordeel
Baten 1. Besturen & Samenw. (excl. overhead)
1.099
1.718
2.281
563
2. Leren & Ontwikkelen
5.922
7.786
6.017
1.769
3. Werken & Ondernemen
37.295
39.758
38.851
907
4. Wonen & Verblijven
39.554
44.091
40.539
3.552
5. Zorgen & Stimuleren
10.870
13.064
11.234
1.830
Totaal baten programma’s
94.740
106.417
98.922
7.495 Nadeel
1.685
Saldi 1. Besturen & Samenw. (excl. overhead)
13.573
16.224
14.539
2. Leren & Ontwikkelen
15.360
23.329
22.611
718
3. Werken & Ondernemen
31.465
40.338
35.972
4.366 1.973
4. Wonen & Verblijven
17.851
29.794
27.821
5. Zorgen & Stimuleren
52.763
60.768
60.041
727
Totaal saldi programma’s
131.012 Nadeel
170.453 Nadeel
160.984 Nadeel
9.469 Voordeel
21.950
22.675
22.144
531
6. Onvoorzien
150
150
0
150
6. Vennootschapsbelasting
10
48
38
10
Overige lasten 1. Ondersteuning organisatie (overhead)
Algemene dekkingsmiddelen 6. Betalen & Financieren (excl.reserves) Lasten
3.021
3.277
5.447
2.170
Baten
160.383
185.842
189.445
3.603
Saldo programma 6 (excl.reserves)
157.362
182.565
183.998
1.433
Gerealiseerd totaal saldo baten/lasten
4.240 Voordeel
10.761 Nadeel
832 Voordeel
11.593 Voordeel
Onttrekkingen aan reserves
-16.756
-41.613
-41.853
240
Toevoegingen aan reserves
21.083
30.852
32.912
-2.060
Gerealiseerd resultaat
87 Nadeel
nihil
9.773 Voordeel
9.773 Voordeel
23
Begrotingsrechtmatigheid Analyse voor de begrotingsrechtmatigheid Bij de rechtmatigheidscontrole vormt het begrotingscriterium een belangrijk toetsingscriterium. In de toelichting op het Besluit Accountantscontrole Decentrale Overheden (BADO) wordt begrotingsrechtmatigheid omschreven als: ‘Financiële beheershandelingen, die ten grondslag liggen aan de baten en lasten, alsmede balansposten, dienen tot stand te zijn gekomen binnen de grenzen van de geautoriseerde begroting en hiermee samenhangende programma’s (begrotingscriterium). In de begroting zijn maxima voor de lasten vermeld die door de raad zijn vastgesteld. Dit houdt in dat de financiële beheershandelingen dienen te passen binnen de begroting, waarbij het juiste programma, de toereikendheid van het begrotingsbedrag, alsmede het begrotingsjaar van belang zijn’. Er is een aantal verschillende begrotingsoverschrijdingen te onderscheiden. Bij de toetsing van begrotingsafwijkingen zijn er volgens de commissie BBV diverse categorieën.
Exploitatie Lasten (x € 1.000) Programma
Begroting 2022
Rekening 2022
V = voordeel N = nadeel
Verschil
1. Besturen & Samenwerken
41.228
39.624
1.604
V
2. Leren & Ontwikkelen
31.115
28.628
2.487
V
3. Werken & Ondernemen
80.096
74.823
5.273
V
4. Wonen & Verblijven
73.885
68.360
5.525
V
5. Zorgen & Stimuleren
73.832
71.275
2.557
V
6. Betalen & Financieren
3.476
5.485
2.009
N
Stortingen reserves Totaal lasten
30.852
32.912
2.060
N
334.484
321.107
13.377
V
Baten (x € 1.000) Programma 1. Besturen & Samenwerken
Begroting 2022
Rekening 2022
2.329
V = voordeel N = nadeel
Verschil
2.941
612
V
2. Leren & Ontwikkelen
7.786
6.017
1.769
N
3. Werken & Ondernemen
39.758
38.851
907
N
4. Wonen & Verblijven
44.091
40.539
3.552
N
5. Zorgen & Stimuleren
13.064
11.234
1.830
N
6. Betalen & Financieren
185.843
189.445
3.602
V
Onttrekkingen reserves Totaal baten Saldi
41.613
41.853
240
V
334.484
330.880
3.604
N
0
9.773
9.773
V
In deel ll Jaarrekening 2022 – in het onderdeel Nadere analyse begrotingsrechtmatigheid – is een uitgebreide toelichting op de overschrijdingen op de lasten opgenomen.
24
Kredieten In 2022 is het krediet “Asfaltonderhoud 2022; raamcontract onderhoud” afgesloten met een tekort van € 230.000. Er lopen 9 kredieten door in 2023 en volgende jaren met een overschrijding hoger dan € 100.000.
Omschrijving (x € 1.000)
Totaal geraamd bedrag
Uitgaven vorige dienstjaren
Uitgaven in 2022
Bijdragen in 2022
Restant
HUIS van Roosendaal (bouwkosten)
26.495
19.209
7.634
16
HUIS van Roosendaal (losse inrichting)
1.717
8
1.857
0
-148
Klimroos gedeeltelijke nieuwbouw
4.210
0
5.271
0
-1.061
Kroevendonk vervangende bouw
2.720
627
3.114
0
-1.021
0
0
247
0
-247
Pollers binnenstad
-332
Voorbereidingskrediet Josephwijk
200
145
331
113
-163
Verduurzamingsplan 21% kv
753
44
816
0
-107
Ecologische verbindingszone
421
555
28
0
-162
Verbouwing Kloosterstraat 21
58
34
205
0
-181
Voor een verdere toelichting wordt verwezen naar deel ll Jaarrekening 2022 – het onderdeel Nadere analyse begrotingsrechtmatigheid – waar een uitgebreidere toelichting op de overschrijdingen is opgenomen.
25
Deel I: Jaarverslag 2022
26
Programma 1. Besturen & Samenwerken
1
Programma 2. Leren & Ontwikkelen
2
Programma 3. Werken & Ondernemen
3
Programma 4. Wonen & Verblijven
4
Programma 5. Zorgen & Stimuleren
5
Programma 6. Betalen & Financieren
6
27
Programma 1. Besturen & Samenwerken
28
1
Bestuur en organisatie
Integrale Veiligheid
Dienstverlening
Ondersteuning organisatie
Financieel overzicht
29
Programma 1. Besturen & Samenwerken
Netwerk van dit programma
1
Openbaar ministerie en politie
Provincie
Beleidsvelden & Portefeuillehouder
Media
Veiligheidsregio
Inwoners
Gemeenten & regio o.a. De6
G40 & Platform 31
Gemeente
Roosendaal
Gemeenschappelijke regelingen
Ondernemers
Regio West-Brabant (RWB)
Strategic board, TaskForce Triple R
Buurtpreventieteams
Maatschappelijke instellingen
Bewonersplatforms
Bestuur en organisatie
Portefeuillehouder: burgemeester Van Midden
Integrale veiligheid
Portefeuillehouder: burgemeester Van Midden
Dienstverlening
Portefeuillehouder: wethouder Van der Star-Deijkers
Ondersteuning organisatie Portefeuillehouder: wethouder Van der
Terugblik 2022
Star-Deijkers
30
De maatschappij is blijvend in verandering. De gemeente Roosendaal faciliteert, geeft ruimte en stimuleert de vele initiatieven en activiteiten in onze wijken en dorpen. ‘Roosendaal Spreekt, Roosendaal Doet’ is een voorbeeld van een werkwijze, waarin we de leefwereld van onze inwoners centraal stellen. In 2022 hebben we actief samengewerkt met onze inwoners, ondernemers, maatschappelijke instellingen en andere organisaties. We willen een open en benaderbare gemeente zijn. We willen een gemeente zijn die niet alleen informeert óf vertelt hoe het moet, maar juist in gesprek gaat en doet waar de samenleving om vraagt. Een ‘betrouwbare en gastvrije gemeente’ blijft ook voor de komende periode een prioriteit van dit college. Het stadskantoor is gedeeltelijk circulair gesloopt en weer opgebouwd tot een eigentijds en open HUIS van Roosendaal waar we onze bezoekers van harte welkom heten. We willen dat inwoners en ondernemers zich thuis voelen in het gemeentehuis en dat zij hier met elke vraag terecht kunnen. Enerzijds investeren we in verdere digitalisering voor inwoners die daar graag gebruik van maken. Anderzijds zorgen we ervoor dat inwoners die daar prijs op stellen of die niet digitaal vaardig zijn terecht kunnen in het gemeentehuis. Het gemeentehuis moet het ‘Huis van de stad’ worden.
Dat betekent niet alleen een plek waar je je paspoort of vergunning haalt en niet alleen een kantoorruimte. Maar het moet dé plek worden waar inwoners, ondernemers, maatschappelijke organisaties, raadsleden, collegeleden en ambtenaren elkaar ontmoeten en met elkaar in verbinding komen. Een plek waar nieuwe energie, nieuwe samenwerking en aandacht voor elkaar ontstaat en groeit. Een plek waar iedereen een luisterend oor vindt, waar je altijd welkom bent en waar je de passie en bevlogenheid vindt om samen te werken aan gezamenlijke opgaven van de stad.
Terugblik 2022
Ook in 2022 hebben we fors ingezet op regionale samenwerking. In lijn met de Brabantse verstedelijkingsstrategie is een regionale verstedelijkingsstrategie opgeleverd en wordt gewerkt aan de Hoofdlijnen voor een Regionale Investerings-Agenda Stedelijke Regio West-Brabant West (RIA WBW): een concept-actieprogramma voor de korte en langere termijn. We blijven de veiligheid en het veiligheidsgevoel van onze inwoners, ondernemers en bezoekers verbeteren. We hebben dit in 2022 gedaan met het actieplan integrale veiligheid waar de thema’s veilige buurt, zorg en veiligheid, omgeving en cybercrime in 2022 centraal stonden. Een mooi resultaat is de aanpak van vuurwerkoverlast. Alle inspanningen (het adequate en innovatieve handelen) van politie, boa’s, jongeren- en straathoekwerkers, buurtpreventie, brandweer, scholen, inwoners en de gemeente hebben tot een relatief rustige jaarwisseling geleid.
1
Wat willen we bereiken?
Dit programma draagt direct bij aan de volgende maatschappelijke effecten Ondernemers en inwoners zijn tevreden over de dienstverlening van de gemeente Roosendaal Inwoners, ondernemers en bezoekers voelen zich veilig De binnenstad is aantrekkelijk voor bezoekers, inwoners en ondernemers De gemeente Roosendaal is aantrekkelijk om te wonen en vrije tijd door te brengen Kinderen en jongeren groeien veilig en gezond op tot veerkrachtige en zelfredzame volwassenen Volwassenen kunnen goed rondkomen, zijn zelfredzaam, voelen zich onderdeel van een netwerk en zetten zich in voor hun omgeving
Bestuur en organisatie Netwerksamenwerking Ook in 2022 heeft Roosendaal geparticipeerd in diverse samenwerkingsvormen op lokaal, regionaal en bovenregionaal gebied. Als gemeente zijn we steeds vaker één van de samenwerkingspartners of medebeslissers. Lokaal De samenleving verandert sneller dan ooit en roept om nieuwe oplossingen voor soms hardnekkige vraagstukken. Dat is waar Roosendaal spreekt, Roosendaal doet voor staat: in ons denken en doen staat de beleving van onze inwoners centraal. We willen doordringen in de wereld achter de cijfers. Verhalen ophalen en analyseren over waar de mensen in Roosendaal wakker van liggen of juist blij van worden. Werken vanuit de leefwereld. Samen. > Met Alwel, Wijzijn Traverse, MEE, Politie en Thuiszorg West-Brabant werken we samen in gebiedsnetwerken waar inwoners terecht kunnen voor vragen en ondersteuning. > We hebben ons als werkgever ingespannen voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. In 2022 hebben we gemiddeld 19 mensen in onze organisatie via een garantiebaan een werkplek kunnen aanbieden. We noemen bewust een gemiddelde, omdat er gedurende het jaar ook mensen zijn doorgestroomd naar een reguliere baan. Hiermee zijn we een aantrekkelijke werkgever voor mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt.
31
Regionaal en bovenregionaal > In 2022 is de samenwerking vanuit onze regio met de provincie Noord-Brabant, het Rijk en ook de Europese Unie gecontinueerd. Samen met hen pakken we grote
1
maatschappelijke vraagstukken aan zoals verbetering van de leefomgeving van de inwoners en de energietransitie. Afgelopen jaar is de aandacht met name uitgegaan naar de gevolgen van de energiecrisis en de daarmee samenhangende hoge inflatie voor de inwoners, ondernemers en de sport- en cultuur sector. > We hebben deelgenomen aan relevante nationale netwerken, waaronder het G40 stedennetwerk en de VNG. Deze netwerken helpen ons om de maatschappelijke opgaven waar we voor staan te realiseren. Hierin ging de aandacht vooral uit naar de gevolgen van de energie- en klimaatcrisis voor de woningbouw, de bestaanszekerheid en de energietransitie. > In de regionale samenwerking (Regio West-Brabant, RWB) nemen we een duidelijke positie in; we ondersteunen de focus op de thema’s economie, arbeidsmarkt, mobiliteit en ruimte. In 2022 hebben we ingezet op strategische vraagstukken en doelen in lijn van onze lokale ontwikkelingen. Met name op het gebied van ruimtelijkeconomische ontwikkelingen heeft Roosendaal hierin een belangrijke sleutelpositie richting de ontwikkeling van de 4e Stedelijke Regio WBW (SRWBW). Dit maakt integraal onderdeel uit van de benodigde toekomstige economische en arbeidsmarkt ontwikkelingen, het verbeteren van de bereikbaarheid en ontsluiting van Roosendaal en SRWBW, het verbeteren van de landschappelijke waarden en het uitwerken van de verduurzamingsopgaves.
> In samenwerking met de West-Brabant-West (WBW) gemeenten zijn diverse opdrachten opgepakt. De gemeenten Roosendaal en Bergen op Zoom traden namens deze samenwerking gezamenlijk op als trekker richting de provincie NoordBrabant en het Rijk. In lijn met de Brabantse verstedelijkingsstrategie is een regionale verstedelijkingsstrategie opgeleverd door SRWBW. Vervolgens is en wordt gewerkt aan de Hoofdlijnen voor een Regionale Investerings-Agenda Stedelijke Regio West-Brabant West (RIA WBW): een concept-actieprogramma voor de korte en langere termijn dat medio 2023 wordt opgeleverd. > Complexe maatschappelijke, economische en ruimtelijke opgaven vragen steeds meer om regionale afstemming en aansturing. Met gemeenten en organisaties in de regio geven we invulling aan belangrijke opgaven op het gebied van werk, jeugd, zorg, onderwijs, economie, arbeidsmarkt, mobiliteit en ruimte. Via de Regio WestBrabant participeren we in een aantal (voor ons) belangrijke regionale opgaven, zoals de verdeling van toekomstige bedrijfsterreinen in de regio, het goederenvervoer, externe veiligheid en de nieuwe OV-concessie mede in relatie tot verduurzaming. > In het sociaal domein werken we nauw samen met GIA (Gemeenschappelijke Regeling voor Geweld in Afhankelijkheidsrelaties), Leerwerkbedrijf WVS, Werkplein, de bestuurstafels Jeugd en Wmo, maatschappelijke opvang, etc.
> In De6 verband hebben we ook in 2022 samengewerkt op het gebied van bedrijfsvoering. Op diverse vakgebieden zoals juridische zaken, vergunningen, Omgevingswet en civiele techniek hebben we kennis en ervaring uitgewisseld. In 2022 hebben de nieuw aangetreden colleges van de De6-gemeenten met elkaar kennis gemaakt in het Huis van Roosendaal. > Met andere middelgrote Brabantse gemeenten is in 2022 samen met de B5-gemeenten en de provincie Noord-Brabant verder gewerkt aan de investeringsagenda Brabant (corona herstelfonds). De (totstandkoming van de) samenwerkingsovereenkomst met de provincie Noord-Brabant inzake ROOS is hier een concreet resultaat van.
32
> Eind 2022 zijn de gemeenten in de Regio West-Brabant en Midden-Brabant gestart met het actualiseren van de nota verbonden partijen. Hierbij wordt rekening gehouden met onder andere de per 1 juli 2022 gewijzigde Wet gemeenschappelijke regelingen (Wgr),
1
de Algemene verordening gegevensbescherming (Avg) en de Wet open overheid (Woo).
Transparante bestuursstijl We willen een open en benaderbare gemeente zijn, die in gesprek gaat en actie onderneemt in een maatschappij die constant in verandering is. Een ‘betrouwbare en gastvrije gemeente’ zijn is dan ook een prioriteit binnen het collegeprogramma 2022-2026. Deze prioriteit heeft een nauwe samenhang met onze dienstverlening (zie beleidsveld Dienstverlening in Programma 1), participatie en de implementatie van de Wet open overheid (zie hieronder). Om de prioriteit ‘betrouwbare en gastvrije gemeente’ verder vorm en inhoud te geven en de samenhang tussen de onderliggende thema’s te vergroten wordt hiervoor in 2023 een programma opgestart. > De gewijzigde Wgr versterkt de kaderstellende en controlerende rol van gemeenteraden. Daarnaast worden de participatiemogelijkheden van inwoners, ondernemers en belanghebbenden bij de besluitvorming in gemeenschappelijke regelingen vergroot. > De Wet Open Overheid (Woo) heeft in 2022 de Wet openbaarheid van bestuur vervangen. Deze wet is bedoeld om overheden transparanter te maken en het belang van openbaarheid van publieke informatie beter te dienen. De wet moet ervoor zorgen dat overheidsinformatie beter vindbaar, uitwisselbaar, te ontsluiten en te archiveren is. Het maakt toegang tot publieke informatie expliciet tot een recht van inwoners.
Deze wet is een antwoord op veranderende tijden, waarin de overheid een standpunt in moet nemen over transparantie, openheid en participatie. > In 2022 hebben we een impactanalyse uitgevoerd, die het benodigde inzicht geeft in de huidige status ten aanzien van de Woo. Vervolgens hebben we ons ambitieniveau bepaald, is een plan van aanpak voor implementatie opgesteld en zijn we gestart met de uitvoering hiervan. Zo is een Woo-coördinator geworven die het eerste aanspreekpunt voor inwoners wordt bij Woo-verzoeken, is het proces van behandeling van Wooverzoeken kritisch bekeken en bijgesteld en zijn we met medewerkers in gesprek gegaan over de impact van de Woo op de organisatie. > Daarnaast is ook een start gemaakt met actieve openbaarmaking en is de verplichte openbaarmakingspassage geborgd in de Planning- en Control cyclus. Uit de Woo volgt dat wij als bestuursorgaan in onze P&C-cyclus aandacht moeten besteden aan onze beleidsvoornemens over het uitvoeren van de Woo, en over de resultaten/uitvoering van die beleidsvoornemens. > Ook zijn we van start gegaan met de benodigde technische aanpassingen in onze systemen, software en informatiehuishouding om de implementatie van de Woo mogelijk te maken. In het kader van kennisdeling werken we samen met de De6 gemeenten en volgen we de ontwikkelingen in het VNG-project ‘Grip op Informatie’.
Bestuurscultuur In 2022 is het ontwikkeltraject, met als doel om als raad en college - samen met inwoners en maatschappelijke partners - bij te dragen aan het versterken van de lokale democratie, voortgezet. Belangrijk onderdeel hierin is het zoeken naar concrete instrumenten die bijdragen aan de verbinding tussen representatieve en participatieve vormen van democratie. Een voorbeeld hiervan is ‘Samen bepalen we de kaders’ waarin inwoners, partners, instellingen en organisaties worden uitgenodigd aan te geven aan welke onderwerpen de gemeenteraad aandacht moet besteden. 33
Verder is de ‘Zeepkist’ in de gemeenteraadsvergadering geïntroduceerd. Op de Zeepkist mogen inwoners een onderwerp pitchen dat zij onder de aandacht van de gemeenteraad willen brengen. Intern is gewerkt aan een procedure om het contact tussen raadsleden
1
en organisatie te vereenvoudigen (uitgaande van wederzijds respect en vertrouwen) met als doel informatievergaring door raadsleden beter te faciliteren. Daarnaast is onderzoek uitgevoerd naar de mogelijke oorzaken van de lage opkomst in Roosendaal bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen. In 2023 wordt met de aanbevelingen uit dit onderzoek aan de slag gegaan. Samengevat hanteren we de volgende uitgangspunten: > Meedenken: De inwoners in onze gemeente zijn altijd uitgenodigd om mee te denken of initiatieven naar voren te brengen. We staan zij aan zij met onze partners en denken constructief mee. > Menselijke maat: We werken mensgericht, informeren en betrekken iedereen tijdig en actief. > Open houding: We hanteren een open bestuurscultuur met respect voor ieders rol.
Wat heeft dit gekost?
Rekening 2021
Primitieve begroting 2022
Lasten Bestuur en organisatie
3.509
3.705
Baten Bestuur en organisatie
184 3.325
X € 1.000
Saldo
Begrotingswijzigingen 2022
Gewijzigde begroting 2022
Rekening 2022
583
4.288
4.178
144
80
224
600
3.561
503
4.064
3.578
Integrale Veiligheid We zetten in op de beweging van repressie naar preventie en een integrale wijkaanpak. Om inzichtelijk te maken welke bewegingen in gang gezet worden voor de lange termijn, is een routekaart Veiligheid geschetst. Hierin duiden we welke route we afleggen met als doel het veiligheidsgevoel van onze inwoners te vergroten. De routekaart vormt de visie voor de komende jaren, waarin we een brede focus zullen moeten houden. Focus om de lokale en bovenlokale veiligheidsvraagstukken gericht aan te pakken. Op basis van het Actieplan Integrale Veiligheid 2022 hebben we het afgelopen jaar gewerkt aan het verbeteren van de veiligheid en het veiligheidsgevoel van onze inwoners, ondernemers en bezoekers. Dit hebben we gedaan aan de hand van de volgende thema’s: > Veilige buurt; > Risico’s en omgeving; > Zorg en Veiligheid; > Georganiseerde criminaliteit en cybercrime.