Bijlage 1 Jaarstukken 2021.pdf
Tekst van het document
Jaarstukken 2021
Inhoud Aanbiedingsnota................................................................................................................................. 3 Inleiding............................................................................................................................................. 3 Rekeningresultaat............................................................................................................................ 5 Maatschappelijke effecten............................................................................................................11
Vaststellingsbesluit.......................................................................................................................... 22 Gecomprimeerde balans............................................................................................................... 23 Begrotingsrechtmatigheid........................................................................................................... 27 DEEL I: Jaarverslag 2021...............................................................................................................30 Programma 1. Besturen & Samenwerken................................................................................. 32 Programma 2. Leren & Ontwikkelen.........................................................................................46 Programma 3. Werken & Ondernemen....................................................................................60 Programma 4. Wonen & Verblijven............................................................................................ 72 Programma 5. Zorgen & Stimuleren..........................................................................................88 Programma 6. Betalen & Financieren.....................................................................................102
Paragrafen.........................................................................................................................................106 Paragraaf 1. Vastgoed.................................................................................................................108 Paragraaf 2. Lokale Heffingen....................................................................................................111 Paragraaf 3. Weerstandsvermogen en Risicobeheersing.................................................... 118 Paragraaf 4. Financiering............................................................................................................ 129 Paragraaf 5. Onderhoud Kapitaalgoederen........................................................................... 135 Paragraaf 6. Verbonden partijen............................................................................................... 142 Paragraaf 7. Grondbeleid............................................................................................................160 Paragraaf 8. Bedrijfsvoering......................................................................................................168 Paragraaf 9. Subsidies................................................................................................................. 172 Paragraaf 10.
Corona.................................................................................................................. 174
Deel II: Jaarrekening 2021.......................................................................................................... 178 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling............................................................180 Balans met toelichting per 31 december 2021.....................................................................186 WNT-verantwoording 2021 gemeente Roosendaal............................................................ 219 Overzicht Baten en Lasten met toelichting per programma............................................. 221
Overzicht BBV wetgeving........................................................................................................... 281 Overzicht wettelijke taakvelden binnen gemeentelijke programmering........................282 Overzicht IV3 taakvelden.......................................................................................................... 284 Overzicht indicatoren BBV....................................................................................................... 286
Single Information Single Audit...............................................................................................287 Bijlagen............................................................................................................................................... 298 Bijlage: Afkortingenlijst.............................................................................................................. 300
2
Aanbiedingsnota Roosendaal: aantrekkelijk, duurzaam, sterk & gezond Inleiding: gezond, solide financieel perspectief Voor u liggen de Jaarstukken 2021 en dat zijn de laatste Jaarstukken van de bestuursperiode 2018-2022. In deze periode is het college erin geslaagd om voor Roosendaal een stevige financiële positie neer te zetten. Met de ontvangen middelen uit de decembercirculaire van 2021 wordt deze positie nog verder verstevigd. Dit biedt het nieuwe bestuur van Roosendaal een gezond, solide financieel perspectief. Een aantrekkelijk, duurzaam, sterk & gezond Roosendaal In de afgelopen bestuursperiode is volop uitvoering gegeven aan de ambities uit het Bestuursakkoord 2018-2022: een aantrekkelijk, duurzaam en sterk & gezond Roosendaal. Ook in 2021 hebben we onze ambities langs deze lijn voortgezet. Dat was niet altijd een vanzelfsprekendheid; de coronapandemie heeft een grote impact op onze samenleving gehad. Door de recente versoepelingen van de coronamaatregelen zien we onze samenleving gelukkig weer opbloeien. We hebben een groot vertrouwen in onze inwoners, ondernemers en maatschappelijke instellingen. Tijdens de crisis hebben zij een hoge mate van weerbaarheid en zelfredzaamheid getoond. Samen met hen zien we de toekomst met vertrouwen tegemoet. De Jaarstukken zijn opgebouwd volgens de zes programma’s uit de Programmabegroting.
Per programma gaan we dieper in op de gerealiseerde bestuurlijke doelstellingen, de behaalde maatschappelijke effecten en het bijbehorende financiële beeld. Onderstaand halen we kort enkele belangrijke onderwerpen van het jaar 2021 aan. Regionaal gezien hebben we in 2021 stappen gezet in het positioneren en profileren van Roosendaal binnen de opgave Sterke Steden en hebben we een trekkersrol aangenomen om West-Brabant-West als vierde stedelijke regio van Brabant nadrukkelijker op de kaart te zetten. Lokaal gezien hebben we actief samengewerkt met onze inwoners, ondernemers en maatschappelijke instellingen. Als overheid faciliteren we, geven we ruimte en stimuleren we de vele initiatieven en activiteiten in onze wijken en dorpen. Om dit samenspel verder te optimaliseren zijn we in 2021 een traject gestart, waarmee we als raad en college de Roosendaalse democratie willen versterken. We hechten veel waarde aan het leveren van passende dienstverlening en we zorgen ervoor dat we als gemeente goed toegankelijk zijn via diverse kanalen. In 2021 is het stadskantoor gedeeltelijk circulair gesloopt en weer opgebouwd tot een eigentijds en open HUIS van Roosendaal waar we onze bezoekers straks van harte welkom heten. Eveneens hebben we ons in 2021 ingezet voor een meer bezoekersvriendelijke, compacte en groene binnenstad.
We zijn onder andere gestart met de aanleg van de Tuin van Hasselt; een klimaat adaptieve stadstuin. Voor deze werkzaamheden hebben we zoveel mogelijk ruimte geboden aan mensen met een afstand tot de arbeidsmarkt. Organisatiebreed gezien is het aantal garantiebanen in 2021 uitgebreid met zes fte. Meer dan ooit noodzaakt de klimaatadaptatie opgave ons om op een andere manier naar de ruimtelijke inrichting van Roosendaal te kijken. In 2021 is het Toetsingskader Roosendaal Natuurstad vastgesteld en dit kader geeft ons hierin richting. Dit gaan we onder meer terugzien in grote stadsvernieuwingsprojecten als Rondje Roosendaal, Stadsoevers & Vlietpark en De Bulkenaar. In 2021 zijn hierin grote stappen gezet. 3
De diverse woningbouwprojecten voegen kwaliteit toe en moeten de druk op de Roosendaalse woningmarkt verlagen. In 2021 is de Woonagenda vastgesteld, waarin we prioriteit geven aan differentiatie, doorstroming en duurzaamheid. Een andere grote klimaatopgave is het verminderen van CO2-uitstoot. Concreet vindt deze uitvoering plaats binnen de in 2021 vastgestelde Transitievisie Warmte en de Regionale Energiestrategie. Het voormalige EKP-gebouw op de Kade is in 2021 omgedoopt tot KaaiDuurzaam en wordt ontwikkeld als een icoon van duurzaamheid, innovatie en creativiteit. Het is een plek waar inwoners, ondernemers en onderwijs samenkomen om de duurzaamheidsbeweging in gang te zetten. Een ander succes op het gebied van duurzaamheid is de ondertekening van de Green Deal Majoppeveld. In de Green Deal werken we met ondernemersvereniging Majoppeveld, provincie NoordBrabant en Waterschap Brabantse Delta samen om kansen te benutten op het gebied van duurzame energie, circulariteit, mobiliteit en klimaatadaptatie. Als het gaat om de veiligheid in Roosendaal pakt de gemeente nadrukkelijk de regierol. Een veilige leefomgeving voor onze inwoners is daarin essentieel. In 2021 is de routekaart Veiligheid opgesteld waarmee inzichtelijk is gemaakt welke bewegingen in gang gezet zijn om het veiligheidsgevoel van onze inwoners te vergroten. Veiligheid raakt ook de portefeuilles Zorg en Jeugd.
In 2021 hebben we goede zorg, passende ondersteuning en repressief optreden integraal ingezet om overlast en onveilige situaties te voorkomen. De vuurwerkoverlast eind 2020 was directe aanleiding om in Langdonk te komen tot een integrale impactanalyse en een wijkprogramma voor een veilig en toekomstbestendig Langdonk. Door vele inspanningen, waaronder het aanbod van een jongerenprogramma, is de jaarwisseling in 2021 relatief rustig verlopen. In 2021 is de Jeugdagenda vastgesteld en hebben we regionaal gezien uitvoering gegeven aan de Agenda van de Toekomst. Hierin trekken onderwijsbesturen, samenwerkingspartners en jeugdprofessionals samen op om invulling te geven aan de Jeugdwet en passend onderwijs. De Transformatieagenda sociaal domein 2019-2022 heeft ook in 2021 de koers gevormd voor onze inzet op een sterk en gezond Roosendaal. Door de coronacrisis heeft de focus voornamelijk gelegen op het zoveel als mogelijk continueren van zorg en ondersteuning aan onze inwoners. Op gebied van bestaanszekerheid zijn we verdergegaan met initiatieven als BuddyLink en Quiet Community. De voormalige Pius X-school heeft in 2021 een nieuwe maatschappelijke functie gekregen: Warm Onthaal. In 2021 is de Kledingbank geopend in het gebouw en begin 2022 zal ook de Voedselbank zich daar vestigen.
Met het vaststellen van het convenant Duurzame aanpak preventie en huisvesting dak- en thuislozen hebben we afspraken gemaakt ter voorbereiding op de decentralisatie van Beschermd wonen. Roosendaal biedt perspectief Het nieuwe bestuur van Roosendaal start met een gezond, solide financieel perspectief. In de komende bestuursperiode 2022-2026 geeft dit ruimte om te investeren, nieuwe accenten te leggen en de daarbij behorende (financiële) afwegingen te maken. In 2021 is gewerkt aan de voorontwerp omgevingsvisie ‘Roosendaal, De verbonden stad’ als één van de kerninstrumenten onder de nieuwe Omgevingswet. Deze visie zal in de nieuwe bestuursperiode worden vastgesteld en zal dan ook richting gaan geven aan de verdere ontwikkeling van een aantrekkelijk, duurzaam, sterk & gezond Roosendaal.
4
Rekeningresultaat Het gerealiseerde positieve rekeningresultaat 2021 voor resultaatbestemming bedraagt € 5.254.000 en wordt veroorzaakt door diverse mee- en tegenvallers. Hieronder volgt een overzicht van de voor- en nadelen die groter zijn dan € 350.000: Voordeel op gemeentefonds
€ 1.604.000
Voordeel op participatie
€ 1.165.000
Voordeel op budget huisvesting onderwijs
€ 869.000
Voordeel op vrij toegankelijke zorg
€ 500.000
Voordeel op salariskosten en terugontvangsten
€ 474.000
Voordeel op sociale werkvoorziening
€ 452.000
Voordeel op leges omgevingsvergunningen
€ 371.000
Nadeel op niet vrij toegankelijke zorg
€ 561.000
Nadeel op Smart City
€ 732.000
Nadeel op Parkeerbeheer Roosendaal B.V.
€ 910.000
Nadeel op Duurzaam Energiebedrijf Roosendaal B.V.
€ 845.000
Ook in 2021 heeft de coronapandemie nog invloed gehad op onze begroting. Niet alle werkzaamheden konden worden uitgevoerd. Maar we zien ook dat veel zaken wel door zijn gegaan. Ten aanzien van participatie zien we ook dit jaar weer dat de effecten van de coronacrisis vooralsnog niet hebben geleid tot een stijging van het aantal bijstandsgerechtigden. Daartegenover staat dat veel re-integratietrajecten voor onze inwoners niet konden worden uitgevoerd vanwege de coronamaatregelen. Hierdoor is binnen participatie veel geld overgebleven. In deel II Jaarrekening is een verschillenanalyse opgenomen met daarin een overzicht van deze en overige afwijkingen (zie pagina 222 t/m 229 van de Jaarstukken 2021).
Resultaatbestemming 2021 Om bepaalde budgetten beschikbaar te houden voor latere jaren, stellen we voor om deze over te hevelen naar 2022. Onderstaand volgt een nadere toelichting per budgetoverheveling.
Onderwijshuisvesting
€ 869.000
In de Aanbiedingsnota 2019 is vanaf 2019 structureel € 600.000 extra beschikbaar gesteld om de budgetten voor onderwijshuisvesting op peil te brengen. Bij de aanbiedingsnota 2021 is dit structureel verhoogd met € 250.000. In november/december 2021 is pas besloten tot niet doorgaan van de doordecentralisatie primair onderwijs. Om deze middelen beschikbaar te houden voor onderwijs, wordt voorgesteld deze middelen in de bestemmingsreserve Huisvesting onderwijs te storten.
5
Concernbreed personeelsbudget
€ 520.000
Het concernbreed personeelsbudget is bedoeld om personele knelpunten op te vangen. Door de doorloop van enkele trajecten in 2022 is niet het volledige budget van 2021 benut, maar wordt het beschikbare budget van 2022 extra belast. Om deze kosten in 2022 te kunnen dekken is het noodzakelijk het overschot van 2021 in 2022 weer beschikbaar te krijgen.
Dienstverlening
€ 490.000
Op 14 december 2021 heeft het college de visie en het uitvoeringsprogramma Dienstverlening vastgesteld. Voor de duur van 2 jaar wordt een programmamanager Dienstverlening aangetrokken, die een impuls gaat geven aan het uitvoeringsprogramma. Ook voor de verbetering van de integrale dienstverlening en het stimuleren van maatwerk is in 2022 budget nodig. De klantervaringen worden opgehaald waarmee de visie vertaald kan worden naar de praktijk. Via de decembercirculaire van 2021 is hiervoor € 490.000 beschikbaar gekomen.
Meerkosten jeugdzorg en Wmo i.v.m. corona
€ 360.000
Zorgaanbieders worden voor de meerkosten als gevolg van de coronamaatregelen gecompenseerd. Bij meerkosten kan gedacht worden aan de kosten voor aanschaf van mondkapjes tot de kosten van inhuur van extra personeel. Hiervoor heeft de gemeente € 271.000 beschikbaar gesteld in 2021. Via een gezamenlijke subsidieregeling van de 9 West-Brabantse gemeenten is reeds € 134.000 gecompenseerd. In regionaal verband is afgesproken om het resterende deel, € 137.000, beschikbaar te houden voor compensatie van zorgaanbieders in 2022. Daarnaast heeft de gemeente bij de decembercirculaire 2021 extra middelen ontvangen voor de compensatie van meerkosten jeugd en WMO voor in totaal € 223.000. Deze middelen zijn in december ontvangen en konden niet meer worden ingezet in 2021. Door het overhevelen van deze middelen naar 2022 kunnen deze ook ingezet worden waar ze voor bedoeld zijn, namelijk voor de compensatie van zorgaanbieders.
Lokaal cultuuraanbod
€ 189.000
De verwachting is dat in het voorjaar van 2022 meer mogelijk is met betrekking tot culturele activiteiten. Mogelijk met aangepaste bezoekersaantallen of specifieke maatregelen bij evenementen. Minder bezoekers betekent ook minder inkomsten. Om activiteiten toch mogelijk te kunnen maken en mogelijke tegenvallers te kunnen financieren is het wenselijk hiervoor extra budget beschikbaar te hebben in 2022. Via de decembercirculaire van 2021 is hiervoor € 189.000 beschikbaar gekomen.
Overkapping podium openluchttheater Vrouwenhof
€ 177.000
Op 13 april 2021 heeft het college besloten de kosten van de aanschaf van de genoemde faciliteiten te dekken uit de corona-compensatiemiddelen uit de decembercirculaire van 2020. De aanschaf betreft een investering met maatschappelijk nut en dient als gevolg daarvan geactiveerd te worden. De afschrijving geschiedt in 10 jaar. Om de afschrijvingslasten voor de komende 9 jaar af te kunnen dekken, wordt voorgesteld € 177.000 in de bestemmingsreserve Kapitaallasten te storten. De jaarlijkse afschrijvingslasten worden ten laste van deze reserve gebracht.
6
Gemeenschappelijke regeling ICT Samenwerking West-Brabant-West (ICTWBW)
€ 176.000
In 2022 zal gemeente Bergen op Zoom deze gemeenschappelijke regeling verlaten. In 2022 wordt hierdoor een tekort bij ICT-WBW verwacht, waarvoor deze middelen ingezet kunnen worden.
Stedelijke Regio
€ 125.000
Het beschikbare budget voor Stedelijke Regio van 2021 is niet benut. Om te kunnen opereren als stedelijke regio worden diverse initiatieven ontplooid. Zo dient een lobby/ positioneringsopdracht uitgezet te worden en een regioscan gemaakt te worden. Daarna volgen verschillende onderzoeken, congressen en dergelijke om de stedelijke regio door te ontwikkelen.
Nieuwe wet Inburgering
€ 121.000
Op 1 januari 2022 is de nieuwe wet inburgering ingevoerd. Middels een raadsbesluit is uitvoering van de wet regionaal bij het Werkplein belegd. Omdat het een nieuwe wet betreft zijn er onzekerheden met betrekking tot de invoeringskosten. Tevens is de laatste aanbesteding nog niet afgerond. Regionaal is afgesproken dat de overgebleven middelen van 2021 beschikbaar blijven voor in- en uitvoering van de wet.
Gidsgelden
€ 107.000
Roosendaal geeft uitvoering aan de Landelijke dementiestrategie 2021-2030: dementie is volksziekte nummer 1. Om die reden heeft in 2021 een onderzoek plaatsgevonden naar het ondersteuningsaanbod en de behoefte in Roosendaal. De opbrengsten uit het onderzoek resulteerden in een concept uitvoeringsplan voor 2021. In verband met corona heeft de verdere uitwerking en uitvoering vertraging opgelopen en is het budget niet meer ingezet in 2021.
Ontmoetingsaccommodaties en buurthuizen
€ 95.000
De werkzaamheden om te komen tot een nieuwe subsidiesystematiek, de introductie en uitleg voor wijk- en dorpshuizen heeft, mede door de coronamaatregelen meer tijd gekost dan gepland. Vanaf 2022 is de subsidieregeling ingevoerd.
Doorontwikkeling inwonersondersteuning
€ 68.000
Voor zowel 2021 als 2022 is € 200.000 binnen de begroting beschikbaar voor de doorontwikkeling van inwonersondersteuning. De verdere doorontwikkeling van inwonersondersteuning is echter pas halverwege 2021 gestart. De afspraak is gemaakt om bij de doorontwikkeling uit te gaan van een subsidieverlening van € 400.000 over een periode van anderhalf jaar. Om te kunnen voldoen aan deze contractuele verplichting is in 2022 een aanvulling van het budget met € 68.000 nodig.
Leerlingenvervoer, compensatie niet-gereden ritten
€ 66.000
De Europese Commissie heeft in de circulaire Doelgroepenvervoer november 2021, in het kader van de beoordeling geoorloofde staatsteun, goedkeuring gegeven voor doorbetaling van niet-gereden ritten in het doelgroepenvervoer ter hoogte van 70%. Het 7
betreft de periode van 14 oktober 2020 tot 1 oktober 2021. Onze vervoerder voldoet aan de criteria. Om die reden is € 66.000 nodig in 2022 voor compensatie van niet-gereden ritten.
Transformatiefonds en pilotmiddelen veiligheid
€ 65.000
Dit betreft regionale middelen, die beheerd worden door Roosendaal. De opdrachtgever hierin is de regionale managementtafel. Vanwege corona heeft de uitvoering van de in 2021 voortgezette activiteiten vertraging opgelopen en moet een deel nog in 2022 worden uitgevoerd.
Kunst voor het HUIS van Roosendaal
€ 54.000
Om het HUIS van Roosendaal nog gastvrijer en aantrekkelijker te maken is het idee ontstaan om met de opbrengst van de verkoop van “oude” kunst nieuwe kunstwerken en items aan te schaffen. De verkoop van de “oude” kunst heeft in 2021 plaatsgevonden en heeft € 54.000 opgeleverd. De aanschaf van nieuwe kunstwerken vindt pas plaats in 2022.
Inkomstenderving gemeente
€ 49.000
Via de decembercirculaire van 2021 is € 49.000 beschikbaar gekomen voor inkomstenderving gemeente. Conform de motie ‘Bestemmingsreserve ten behoeve van opbouwen Roosendaalse samenleving na corona’ wordt voorgesteld deze middelen te storten in de bestemmingsreserve Innovatiefonds (post-coronafonds).
Coronasteun wijk- en dorpshuizen
€ 45.000
Voor 2021 is vanuit het vijfde corona steunpakket € 45.000 ontvangen van het Rijk. De buurthuizen zijn in 2021 op een eenduidige wijze gecompenseerd als gevolg van de coronamaatregelen in 2020. Tot op heden zijn geen aanvragen voor compensatie over 2021 gedaan door de buurt- en dorpshuizen. De verwachting is dat pas bij de vaststelling van de subsidie 2021 in 2022 duidelijk zal zijn waar compensatie nodig is.
Kwaliteitsborging bouw- en woningtoezicht
€ 45.000
In 2021 is een (in 2022 doorlopende) opdracht verstrekt aan een extern adviesbureau om in verschillende fases te komen tot een doorrekening van de consequenties van de Wet Kwaliteitsborging voor het bouwen (Wkb) voor Roosendaal en een nieuwe legesverordening die voldoet aan de Omgevingswet / Wkb. Voor de kosten van deze opdracht is in 2022 € 45.000 nodig.
Baggeren Emile van Loonpark
€ 42.000
Door gebrek aan capaciteit in de voorbereiding is achterstand in het baggeren van de vijver in het Emile van Loonpark ontstaan. De kosten hiervan bedragen € 42.000.
Regionale Investeringsagenda (RIA)
€ 38.000
Roosendaal heeft in 2021 de status Stedelijke Regio gekregen. Daartoe is een door het college (en alle colleges in de regio) Regionaal Ontwikkelplan vastgesteld. Om de komende jaren te kunnen opereren op het schaalniveau van Stedelijke Regio is het noodzakelijk de Regionale Investeringsagenda op te stellen. Voor lobby, vormgeving, oplevering en marketing van de RIA in 2022 is € 38.000 nodig. 8
Meldpunt discriminatie
€ 31.000
Voor de uitvoering van de motie anti-discriminatie en racisme is een uitvoeringsplan ‘Discriminatie en Racisme’ opgesteld. De plannen en uitvoering van de hieruit voortvloeiende bewustwordingscampagne hebben vertraging opgelopen, zodat acties uit 2021 in 2022 worden opgepakt.
Sanering KCT kazerneterrein
€ 30.000
In de koopovereenkomst met het Rijksvastgoedbedrijf is opgenomen dat onder bepaalde voorwaarden kosten tot een maximum van € 30.000 voor rekening van de gemeente komen, indien sanering van het betreffende verontreinigde deel van het verkochte noodzakelijk is.
Woonagenda
€ 23.000
De raad heeft bij de vaststelling van de nota ‘Arbeidsmigranten’ een motie aangenomen om een huisvestingsverordening op te stellen. Een aantal aangenomen moties uit de Woonagenda staat hier direct mee in verband. Het opstellen van een huisvestingsverordening dient te worden onderbouwd met een onderzoek naar schaarste in de woningmarkt. Tevens moet in 2022 een gezamenlijk woningmarktonderzoek met de corporaties worden uitgevoerd.
Openbare toiletten binnenstad
€ 22.000
Roosendaal wil haar toiletvriendelijkheid verbeteren. De pilot met de winkeliers en ondernemers om hun toilet openbaar toegankelijk te stellen, is door corona later van start gegaan, waardoor in 2021 niet alle middelen zijn besteed. Op de Oude Markt is een toiletvoorziening gerealiseerd. In 2022 is dit bedrag benodigd voor de schoonmaakkosten van deze toiletten. Structurele dekking van deze kosten zal worden meegenomen in de evaluatie van de pilot in 2022.
Rondje Roosendaal
€ 21.000
Voor de afronding van de uiteindelijke vormgeving en het uitzetten van een opdracht voor het opstellen van een beeldperspectief is in 2022 € 21.000 nodig.
Wonen met Gemak
€ 19.000
Wonen met Gemak heeft als gevolg van corona geen voorlichtingsbijeenkomsten kunnen organiseren. Voor deze bijeenkomsten in 2022 is € 19.000 nodig.
Handelingsperspectief Spoorzone
€ 15.000
Voor regionale advisering over het met externe partners opzetten van het handelsperspectief Spoorzone is € 15.000 nodig in 2022.
Totaal
€ 3.862.000
9
De helft van het restant saldo storten in het Innovatiefonds
€ 696.000
In 2018 is door de Raad besloten om het jaarrekening saldo, na resultaatbestemming voortaan voor de helft te storten in het innovatiefonds.
De helft van het restant saldo storten in Algemene reserve
€ 696.000
Na overheveling van bovenstaande bedragen resteert nog € 696.000 van het jaarrekening saldo. Voorgesteld wordt om dit te storten in de Algemene reserve.
10
Maatschappelijke effecten Onderstaande maatschappelijke effecten zijn vastgesteld in de Kadernota 2020. Hierbij horen meetbare indicatoren. Per maatschappelijk effect zijn die hieronder weergegeven. In de onderstaande tabellen wordt bij de doelstellingen niet altijd een streefwaarde gegeven, maar in sommige gevallen een indicatie welke richting de meting in 2022 op zou moeten gaan:
het streven is om een daling te realiseren ten opzichte van de laatste meting
≈
het streven is om de uitkomst stabiel te houden ten opzichte van de laatste meting
het streven is om een stijging te realiseren ten opzichte van de laatste meting
Ondernemers en inwoners zijn tevreden over de dienstverlening van de gemeente Roosendaal. Indicator
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Rapportcijfer ondernemerstevredenheid gemeentelijke dienstverlening Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,4
geen meting
6,5
7,5
Rapportcijfer klanttevredenheid digitale dienstverlening (juli) Bron: Dashboard Publiekszaken, inSocial Meetfrequentie: jaarlijks
7,6
8,3
7,9
nog niet beschikbaar
8,5
Rapportcijfer klanttevredenheid telefonische dienstverlening (juli) Bron: Dashboard Publiekszaken, continu feedback Meetfrequentie: jaarlijks
8,5
7,7
8,3
nog niet beschikbaar
8
Rapportcijfer klanttevredenheid dienstverlening aan de balie (juli) Bron: Dashboard Publiekszaken, continu feedback Meetfrequentie: jaarlijks
8,5
8,5
8,5
nog niet beschikbaar
8
RSD: 72%, NL: 64%
geen meting
geen meting
geen meting
boven landelijk gemiddelde houden
Digitale volwassenheid producten ondernemers** Bron: VNG Meetfrequentie: jaarlijks
*Om een beeld te krijgen hoe het staat met de digitalisering van de dienstverlening van de overheid, is een landelijk onderzoek uitgevoerd naar het volwassenheidsniveau van de online dienstverlening / service van de veelvoorkomende producten voor ondernemers, bedrijven en ondernemingen op de website van gemeenten. Daarbij is per gemeente en per product vastgelegd of het mogelijk is het product digitaal aan te vragen en wat het digitale volwassenheidniveau hiervan is. De digitale volwassenheid van de organisatie geeft aan hoe de organisatie omgaat met de organisatorische, informatietechnische en technologische uitdagingen van een digitale transformatie. Het Onderzoek Digitale Volwassenheid is na 2018 niet meer uitgevoerd. Bovenstaand effect en bijbehorende indicatoren zijn grotendeels onveranderd t.o.v. programmabegroting 2019. De indicator ‘Digitale volwassenheid producten ondernemers’ is toegevoegd naar aanleiding van het ‘Economisch koersdocument 2019-2022: Verbinden, vernieuwen en uitdagen’.
11
Inwoners, ondernemers en bezoekers voelen zich veilig. Indicator
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van inwoners over het veiligheidsgevoel in de buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,9
geen meting
6,8
7,5
Rapportcijfers van ondernemers over het veiligheidsgevoel in de omgeving van de onderneming Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,6
geen meting
6,8
7,1
7,5
7,2
geen meting
7,0
7,8
Percentage inwoners dat zich wel eens onveilig voelt in de buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
31%
geen meting
31%
22%
Percentage inwoners dat plekken in de buurt vermijdt vanwege onveiligheid Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
32%
geen meting
34%
24%
Percentage inwoners dat vindt dat er vaak drugsoverlast plaatsvindt in de eigen buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
14%
geen meting
16%
7%
Percentage inwoners dat vindt dat er vaak overlast van groepen jongeren plaatsvindt in de eigen buurt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
12%
geen meting
14%
6%
Rapportcijfer van bezoekers voor het veiligheidsgevoel in de binnenstad Bron: Passantenenquête Meetfrequentie: jaarlijks
De indicatoren uit bovenstaande tabel zijn een resultaat van het ‘Integraal Veiligheidsplan 2019-2022 Samen bouwen aan onze veiligheid’. Deze indicatoren meten de voortgang van de doelen zoals opgesteld in dit plan.
Roosendaal kent een aantrekkelijk en vernieuwend onderwijsaanbod en een ontwikkel- en leerinfrastructuur die aansluit op de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
2,2% (2017/ 2018)
3,11% (2018/ 2019)
2,27% (2019/ 2020)
2,48% (2020/ 2021)
1,9%
Aantal lopende WW-uitkeringen jongeren <27 jaar (UWV) (januari van elk jaar) Bron: UWV Meetfrequentie: maandelijks
104
119
111
146
100
Aantal personen <27 jaar met een uitkering in het kader van de Participatiewet in Roosendaal (januari van elk jaar) Bron: Werkplein Meetfrequentie: jaarlijks
233
188
169
161
180
Indicator Percentage jongeren dat zonder startkwalificatie het onderwijs verliet Bron: Regionaal Bureau Leerplicht Meetfrequentie: jaarlijks
Bron: Onderwijsincijfers De indicatoren uit bovenstaande tabel zijn een resultaat van ‘Actie agenda arbeidsmarkt 2019-2022: Iedereen doet mee op de arbeidsmarkt XL’. Deze indicatoren meten de voortgang van de doelen zoals opgesteld in dit plan.
12
Inwoners zijn voldoende wendbaar om mee te blijven doen aan de (toekomstige) arbeidsmarkt. Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
RSD: 65,5% NL: 67,8%
RSD: 66,4% NL: 68,8%
RSD: 65,8% NL: 68,4%
nog niet beschikbaar
68%
Aantal personen (18 jaar en ouder) per 1000 met een bijstandsuitkering Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
RSD: 39,2 NL: 40,1
RSD: 38,4 NL: 38,2
RSD: 48,5 NL: 46,0
RSD: 41,8 NL: 43,1
1,0 onder landelijk gemiddelde
Lopende reintegratievoorzieningen: aantal per 1000 inwoners van 15 t/m 74 jaar* Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
RSD: 13,2 NL: 15,3
RSD: 11,6 NL: 13,4
RSD: 12,6 NL: 13,1
RSD: 15,0 NL: 17,2
gelijk aan landelijk gemiddelde
RSD: 3.964 benchmark gemeenten: 5.135
RSD: 3.636 benchmark gemeenten: 4.768
RSD: 3.543 benchmark gemeenten: 4.595
RSD: 3.810 benchmark gemeenten: 4.914
daling is gelijk aan of groter dan benchmark gemeenten
42%
41%
38%
46%
37,5%
Indicator Netto arbeidsparticipatie: % van de werkzame beroepsbevolking ten opzichte van de beroepsbevolking (15 t/m 74 jarigen) Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
Aantal geregistreerde werkzoekenden zonder dienstverband bij UWV (GUWV) (januari van elk jaar)** Bron: UWV Meetfrequentie: maandelijks % WW-gerechtigden 55 jaar of ouder (t.o.v. totaal aantal WW (alle leeftijden), januari van elk jaar) Bron: UWV Meetfrequentie: maandelijks
* Voor de indicator personen met lopende re-integratievoorzieningen (aantal per 1000 inwoners 15-74 jaar) is de meting van 2021 gebaseerd op voorlopige cijfers van januari t/m september 2021. **Voor de indicator aantal geregistreerde werkzoekenden zonder dienstverband zijn de metingen van 2017 t/m 2019 gecorrigeerd volgens de cijfers van het UWV. *** De indicator % WW-gerechtigden 55 jaar of ouder is niet meer beschikbaar, in 2021 is deze gewijzigd in % WW-gerechtigden 50 plus. Bovenstaande indicatoren zijn afkomstig uit de ‘Actie agenda arbeidsmarkt 2019-2022: Iedereen doet mee op de arbeidsmarkt XL’ en meten de voortgang van de doelen zoals opgesteld in dit plan.
13
De gemeente Roosendaal biedt ondernemers een goed innovatie- en ondernemersklimaat. Indicator
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van ondernemers voor het ondernemersklimaat in de gemeente Roosendaal Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,5
geen meting
6,2
7,5
Toegevoegde waarde gecreëerd door de Roosendaalse ondernemers Bron: LISA (in € miljoen) Meetfrequentie: jaarlijks
2.726
2.764
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
2% groei per jaar
Aantal banen per 1000 inwoners in de leeftijd 15 t/m 74 jaar Bron: LISA Meetfrequentie: jaarlijks
RSD: 654,3 NL: 664,6
RSD: 659,3 NL: 677,1
RSD: 652,4 NL: 679,3
nog niet beschikbaar
landelijk gemiddelde van jaar ervoor
52,1%
52,3%
52,0%
nog niet beschikbaar
50%
RSD: 109,1 NL: 124,6
RSD: 113,2 NL: 129,6
RSD: 118,2 NL: 135,2
nog niet beschikbaar
landelijk gemiddelde
Functiemenging, in % Bron: LISA Meetfrequentie: jaarlijks Aantal vestigingen per 1000 inwoners in de leeftijd 15 t/m 74 jaarr Bron: LISA Meetfrequentie: jaarlijks
Bovenstaande indicatoren zijn afkomstig uit het ‘Economisch koersdocument 2019-2022: Verbinden, vernieuwen en uitdagen’. Cijfers Lisa over 2020 nog niet beschikbaar.
De binnenstad is aantrekkelijk voor bezoekers, inwoners en ondernemers. Indicator
14
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Rapportcijfer bezoekers binnenstad Bron: Passantenenquête Meetfrequentie: jaarlijks
6,9
6,8
geen meting
7,2
7
Rapportcijfer inwoners over sfeer en gezelligheid binnenstad Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,3
geen meting
6,3
6,5
Rapportcijfer ondernemers over sfeer en gezelligheid binnenstad Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,4
geen meting
5,9
6,5
De gemeente Roosendaal is aantrekkelijk om te wonen en vrije tijd door te brengen. Indicator
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van inwoners over de leefbaarheid van hun buurt (de buurt als woon- en leefomgeving) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
7,3
geen meting
7,2
7,5
Rapportcijfer van inwoners over de kwaliteit van de woonomgeving (inrichting van de straat, pleintjes, bankjes) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,5
geen meting
6,4
6,6
Rapportcijfer van inwoners voor het onderhoud van de verhardingen Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
5,7
geen meting
5,7
6,0
Rapportcijfer van inwoners voor het onderhoud van het openbaar groen Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
5,7
geen meting
5,7
6,0
Rapportcijfer van inwoners voor voorzieningen in de buurt* Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
7,0
geen meting
7,0
7,0
Aandeel inwoners dat zich het afgelopen jaar actief heeft ingezet voor de buurt Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
30%
geen meting
28%
35%
Aandeel inwoners dat vindt dat de buurt het afgelopen jaar vooruit is gegaan Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
8%
geen meting
6%
10%
Aandeel inwoners dat verwacht dat de buurt de komende jaren vooruit zal gaan Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
8%
geen meting
9%
10%
Rapportcijfer van inwoners voor culturele voorzieningen (bijvoorbeeld schouwburg, museum, bioscoop) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
7,4
geen meting
7,5
7,7
Rapportcijfer van inwoners voor recreatievoorzieningen (bijvoorbeeld wandelpaden, fietsroutes Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
7,3
geen meting
7,3
7,2
Rapportcijfer van inwoners voor sportvoorzieningen (bijvoorbeeld sportcentra, accommodaties, activiteiten) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
7,6
geen meting
7,6
7,5
* Dit is een gemiddeld rapportcijfer voor elf voorzieningen in de buurt: basisscholen, peuterspeelzalen, speelgelegenheden, groenvoorzieningen, voorzieningen voor jongeren, voorzieningen voor ouderen, gezondheids-/welzijnsvoorzieningen, parkeergelegenheid, straatverlichting, openbaar vervoer en winkels voor de dagelijkse boodschappen.
15
Roosendaal en de Roosendalers lopen voorop in de energietransitie, kunnen goed omgaan met klimaatverandering en stimuleren circulair leven en werken. Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
n.n.b.*
46.235
46.942
50.400
50.111
48.439
Totaal bekend energiegebruik (TJ) in Roosendaal Bron: Rijkswaterstaat klimaatmonitor Meetfrequentie: jaarlijks
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
6.258
Percentage duurzame utiliteitsgebouwen (gebouwen met een ++++, +++, A++, A+, A of B energielabel t.o.v. totaal aantal utiliteitsgebouwen) in Roosendaal** Bron: Registratiesysteem voor energielabels van gebouwen, RVO, bewerking door ABF Research Meetfrequentie: jaarlijks
9,3%
11,8%
8,6%
11,8%
11%
Percentage duurzame woningen (woningen met een A++, A+, A of B energielabel t.o.v. totaal aantal woningen) in Roosendaal Bron: Registratiesysteem voor energielabels van gebouwen, RVO, bewerking door ABF Research Meetfrequentie: jaarlijks
13,2%
14,6%
19,7%
19,8%
19%
Kilogram restafval per huishouden Bron: Gemeente Roosendaal beheer en wijkatlas Meetfrequentie: jaarlijks
361
337
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
249
46,6%
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
nog niet beschikbaar
43,34%
Indicator Totale CO2 uitstoot in Roosendaal* Bron: Rijkswaterstaat klimaatmonitor Meetfrequentie: jaarlijks Het aantal bomen in beheer van de gemeente Roosendaal Bron: Gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
Hernieuwbare elektriciteit (%) in Roosendaal Bron: Rijkswaterstaat Meetfrequentie: jaarlijks
Doelstelling 2022
*Het is op dit moment nog niet mogelijk om een doelstelling te bepalen voor de indicator ‘Totale CO2 uitstoot in Roosendaal’. Het doel voor 2030 is 50% CO2 reductie ten opzichte van 1990. Er zijn echter alleen juiste gegevens beschikbaar over de CO2 uitstoot vanaf het jaar 2010. De jaren voor 2010 worden op dit moment gereconstrueerd door Rijkswaterstaat. **Het percentage duurzame utiliteitsgebouwen is in 2020 lager dan voorgaande jaren omdat de berekening van het totaal aantal utiliteitsgebouwen is herzien. Het bovengenoemde effect wordt in de Programmabegroting 2020 voor het eerst opgenomen en is gebaseerd op actualisatie Roosendaal Futureproof 2017-2021. In het actieplan Futureproof worden geen indicatoren opgesteld maar prioriteiten die onderverdeeld worden in actieplannen. De thema’s zijn wel gekoppeld aan doelstellingen. Later, na het schrijven van het actieplan, zijn aan deze doelstellingen indicatoren gekoppeld. Van alle indicatoren is een selectie opgenomen in deze programmabegroting die tezamen het effect zo goed en volledig mogelijk ondervangen.
16
De gemeente Roosendaal heeft een woningaanbod dat is afgestemd op de behoeften van huidige en (potentieel) toekomstige inwoners. Indicator Gemiddeld rapportcijfer dat bewoners geven voor de kwaliteit van de eigen woning Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks Het aantal gebouwde woningen in de gemeente Roosendaal binnen een jaar (inclusief nieuw gebouwde woningen en woningen die zijn ontstaan door verbouwing van bijvoorbeeld een winkelof kantoorpand) Bron: team Informatie gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks De mate waarin de door de provincie vooruit berekende groei van de woningvoorraad naar verwachting daadwerkelijk gerealiseerd gaat worden in de gemeente Roosendaal (bouwindicator lange termijn) Bron: Monitor bevolking en wonen van de Provincie Noord-Brabant Meetfrequentie: driemaandelijks
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
geen meting
7,8
geen meting
7,7
7,8
112
236
247
208
400
60%
58%
58%
70%
59% (bouwindicator 2020)
Percentage leegstaande woningen Bron: team informatie gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
2,6%
2,7%
2,7%
2,8%
2,5%
Aantal personen dat zich in de gemeente Roosendaal heeft gevestigd van buiten de gemeente Bron: BRP Gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
3.437
3.734
3.474
2.392
3.300
Aantal personen dat is verhuisd naar een woonplaats buiten de gemeente Roosendaal Bron: BRP Gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
3.320
3.431
3.397
2.180
3.200
Aantal personen dat is verhuisd binnen de gemeente Roosendaal Bron: BRP Gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
4.332
4.318
4.583
3.833
4.500
17
De woon-, werk- en winkellocaties van de gemeente Roosendaal zijn goed bereikbaar voor inwoners, bezoekers en ondernemers. Indicator
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Rapportcijfer van ondernemers voor de bereikbaarheid van hun locatie (uitsplitsing naar auto-fiets-OV) Bron: Bedrijvenenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
7,4 (auto) 8,3 (fiets) 6,1 (OV)
geen meting
7,5 (auto) 8,0 (fiets) 6,2 (OV)
7,0 (auto) 7,5 (fiets) 6,0 (OV)
Rapportcijfer van inwoners voor de bereikbaarheid van de eigen woning (uitsplitsing naar auto-fiets-OV) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
8,5 (auto) 8,8 (fiets) 7,0 (OV)
geen meting
7,4 (auto) 8,4 (fiets) 6,8 (OV)
8,0 (auto) 8,5 (fiets) 7,0 (OV)
Rapportcijfer van inwoners voor de mogelijkheid om zich binnen de gemeente te verplaatsen Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting)
7,6 (auto) 8,3 (fiets) 6,8 (OV)
geen meting
7,9 (auto) 8,4 (fiets) 7,0 (OV)
7,0 (auto) 8,0 (fiets) 6,5 (OV)
6,4 (auto) 8,2 (fiets) 7,8 (OV)
6,6 (auto) 8,3 (fiets) 7,3 (OV)
geen meting
7,2 (auto) 8,3 (fiets) 7,5 (OV)
6,5 (auto) 8,0 (fiets) 7,0 (OV)
Rapportcijfer van inwoners voor parkeervoorzieningen in de eigen buurt Bron: Bewonersenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
6,4
geen meting
6,6
6,5
Rapportcijfer van bezoekers voor parkeervoorzieningen binnenstad (auto fiets) Bron: Passantenenquête gemeente Roosendaal Meetfrequentie: jaarlijks
6,9 (auto) 8,1 (fiets)
7,2 (auto) 8,2 (fiets)
geen meting
7,2 (auto) 8,1 (fiets)
7,0 (auto) 7,5 (fiets)
Rapportcijfer van bezoekers voor de bereikbaarheid van de binnenstad (uitsplitsing naar auto-fiets-OV) Bron: Passantenenquête Meetfrequentie: jaarlijks
18
Meting 2018
Kinderen en jongeren groeien veilig en gezond op tot veerkrachtige en zelfredzame volwassenen. Indicator
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Percentage ouders dat soms tot vaak problemen bij de opvoeding ervaart (0-11 jaar). Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
geen meting
nog niet beschikbaar
Ouder ervaart bovengemiddeld veel stress bij de opvoeding (0-11 jaar) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
geen meting
nog niet beschikbaar
Het percentage jongeren dat zonder startkwalificatie het onderwijs verliet Bron: Regionaal Bureau Leerplicht Meetfrequentie: jaarlijks
2,2% (2017/2018)
3,11% (2018/2019)
2,27%
2,48% (2020/2021)
Percentage kinderen dat opgroeit in huishoudens welke minimaal 4 jaar een inkomen tot 120% sociaal minimum hebben Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
6,5%
6,5%
6,6%
nog niet beschikbaar
Percentage kinderen met gezond gewicht (1-11 jaar & 2e klas VO) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
geen meting
geen meting
Aantal kinderen met indicatie VVE Bron: TWB Meetfrequentie: jaarlijks
290
265
283
308
≈
Percentage jongeren (16-27 jaar) dat geen eenzaamheid ervaart Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
61%
geen meting
48%
Percentage jongeren (16-27 jaar) dat zich gelukkig of erg gelukkig voelt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
86%
geen meting
79%
De doelen zoals benoemd in de doelenboom van de ‘Transformatieagenda Sociaal Domein: Oog voor elkaar’ zijn vertaald naar meetbare indicatoren in bovenstaande tabel. *Voor de indicator Percentage kinderen dat opgroeit in huishoudens welke minimaal 4 jaar een inkomen tot 120% sociaal minimum hebben is de meting van 2020 een voorlopig cijfer.
19
Volwassenen kunnen goed rondkomen, zijn zelfredzaam, voelen zich onderdeel van een netwerk en zetten zich in voor hun omgeving. Indicator
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Percentage volwassenen (19-64 jaar) dat in de afgelopen 12 maanden moeite heeft gehad met rondkomen Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
13%
geen meting
Percentage volwassenen (19-64 jaar) dat matig tot veel regie over het eigen leven ervaart Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
92%
geen meting
Percentage volwassenen (28-69 jaar) dat geen eenzaamheid ervaart Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
54%
geen meting
53%
≈
Percentage volwassenen (28-69 jaar) dat zich in de afgelopen 12 maanden heeft ingezet voor hun omgeving in de vorm van vrijwilligerswerk, mantelzorg of zich belangeloos inzet om een buurtbewoner te helpen Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
77%
geen meting
nog niet beschikbaar
Percentage volwassenen (28-69 jaar) dat zich gelukkig of erg gelukkig voelt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
80%
geen meting
geen meting
Percentage volwassenen (19-64 jaar) met een gezond gewicht (BMI) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
44%
geen meting
Percentage volwassenen (19-64 jaar) dat voldoet aan de Nederlandse Norm Gezond Bewegen (minstens 5 dagen in de week een half uur matig intensief lichamelijk actief (bijvoorbeeld wandelen of huishoudelijke activiteiten) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
geen meting
geen meting
13,1%
12,9%
12,8%
nog niet beschikbaar
≈
Percentage huishoudens met een inkomen tot 120% van het sociaal minimum (duur inkomenspositie: ten minste 1 jaar) Bron: CBS Meetfrequentie: jaarlijks
De doelen zoals benoemd in de doelenboom van de Transformatieagenda Sociaal Domein: Oog voor elkaar zijn vertaald naar meetbare indicatoren in bovenstaande tabel. *Voor de indicator Percentage huishoudens met een inkomen tot 120% van het sociaal minimum is de meting van 2020 een voorlopig cijfer.
20
Ouderen blijven zo zelfstandig mogelijk functioneren en doen actief mee in de samenleving. Indicator
Meting 2018
Meting 2019
Meting 2020
Meting 2021
Doelstelling 2022
Percentage ouderen (65+ jaar) met een gezond gewicht (BMI) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
35% geen meting
Percentage ouderen (65+ jaar) dat voldoet aan de Nederlandse Norm Gezond Bewegen (minstens 5 dagen in de week een half uur matig intensief lichamelijk actief (bijvoorbeeld wandelen of huishoudelijke activiteiten) Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
geen geen meting meting
Percentage ouderen (65+) dat in de afgelopen 12 maanden moeite heeft gehad met rondkomen Bron: GGD Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
5% geen meting
Percentage ouderen 65+ dat matig tot veel regie over eigen leven ervaart Bron: GGDl Meetfrequentie: vierjaarlijks
geen meting
geen meting
85% geen meting
Percentage inwoners van 70 jaar en ouder met mensen in de omgeving die belangeloos willen helpen met het huishouden of met karweitjes rond het huis (bijvoorbeeld boodschappen halen, schoonmaken, tuin bijhouden) Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
45%
geen meting
50%
Het percentage inwoners van 70 jaar en ouder dat geen eenzaamheid ervaart Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
37%
geen meting
41%
Percentage ouderen (70+ jaar) dat zich in de afgelopen 12 maanden heeft ingezet voor hun omgeving in de vorm van vrijwilligerswerk, mantelzorg of zich belangeloos inzet om een buurtbewoner te helpen Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
70%
geen meting
nog niet beschikbaar
Percentage ouderen (70+ jaar) dat zich gelukkig of erg gelukkig voelt Bron: Bewonersenquête Meetfrequentie: tweejaarlijks
geen meting
70%
geen meting
70%
De doelen zoals benoemd in de doelenboom van de Transformatieagenda Sociaal Domein: Oog voor elkaar zijn vertaald naar meetbare indicatoren in bovenstaande tabel.
21
Vaststellingsbesluit Vastgesteld door de gemeenteraad van de gemeente Roosendaal in zijn vergadering van 13 juli 2022,
De griffier, De voorzitter,
E. van der Mark
22
J.M. van Midden
Gecomprimeerde balans Balans (x 1.000) Activa
Passiva
31-12-2021
31-12-2020
Vaste activa
31-12-2021
31-12-2020
Eigen vermogen
96.925
86.604
Vaste passiva
Immaterieel
237
449
Materieel
176.742
150.870
Voorzieningen
21.967
16.868
Financieel
18.986
20.964
Langlopende schulden
104.050
128.500
195.965
172.283
222.942
231.972
Vlottende activa
Vlottende passiva
Voorraden
41.720
42.187
Kortlopende schulden
25.880
11.757
Vorderingen
11.331
21.308
Overlopende passiva
24.891
19.889
30
1.320
24.667
26.520
77.748
91.335
50.771
31.646
273.713
263.618
Totaal passiva
273.713
263.618
Gegarandeerde geldleningen
394.312
395.065
Liquide middelen Overlopende activa
Totaal activa
In deel II Jaarrekening 2021 is de voorgeschreven uitgebreide balans conform BBV regelgeving opgenomen inclusief de volledige toelichting. Onderstaand volgt een verkorte toelichting.
Immateriële vaste activa Hier worden de bijdragen aan activa in eigendom van derden verantwoord. Deze hebben betrekking op investeringen in welzijnsaccommodaties.
Materiële vaste activa Dit zijn uitgaven met meerjarig nut die in meerdere jaren worden afgeschreven. De belangrijkste investeringen in 2021 met economisch nut zijn de renovatie van het Huis van Roosendaal en nieuwbouw Strijp 27. Daarnaast hebben investeringen in maatschappelijk nut plaatsgevonden. De belangrijkste zijn de Snelfietsroute en de Westelijke Havendijk.
Financiële vaste activa Dit betreft kapitaalverstrekkingen en leningen (onder andere deelnemingen). Roosendaal neemt deel in diverse rechtspersonen en gemeenschappelijke regelingen (kapitaalverstrekkingen). De belangrijkste vermeerderingen zijn de Startersleningen Roosendaal via SVn (Stimuleringsfonds Huisvesting).
23
Voorraden (onderhanden werk) Onderhanden werk zijn in exploitatie genomen bouwgronden.
Vorderingen Dit zijn vorderingen met een looptijd korter dan één jaar.
Liquide middelen Dit zijn de kas- en banktegoeden, opgenomen tegen nominale waarde.
Overlopende activa Dit betreft de nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen. De belangrijkste post heeft betrekking op de BTW-vorderingen (met name BCF-declaratie bij het Rijk).
Eigen vermogen Reserves zijn vermogensbestanddelen die als eigen vermogen aan te merken zijn en die na besluitvorming door de gemeenteraad vrij te besteden zijn. Er zijn twee soorten reserves: algemene reserves en bestemmingsreserves (BR). Roosendaal heeft twee algemene reserves met ieder een eigen doel: algemene reserve en algemene saldireserve. Van de bestemmingsreserves zijn verschillende reserves aanwezig. Een aantal voorbeelden hiervan is: Nieuwbouw Stadskantoor en Beheerkalender kapitaallasten. Verder wordt het eigen vermogen ook bepaald door het resultaat van de jaarrekening. Het voordelig resultaat van 2021 bedraagt € 5,2 mln (2020: € 18,8 mln).
Voorzieningen Voorzieningen geven een schatting aan van ‘voorzienbare’ lasten, maar waarvan de omvang en/of het tijdstip van afwikkeling nog onzeker zijn, maar wel voldoende zijn in te schatten. De voorzieningen zijn verdeeld over vier categorieën: > Verplichtingen, verliezen en risico’s; > Ter egalisering van kosten; > Bijdragen aan toekomstige vervangingsinvesteringen waarvoor een heffing wordt geheven; > Voor middelen van derden waarvan de bestemming gebonden is.
Langlopende schulden Deze schulden hebben een rentetypische looptijd van één jaar of langer. De langlopende schulden bestaan uit alleen onderhandse geldleningen van binnenlandse banken. In 2021 is een nieuwe langlopende lening aangetrokken bij Bank Nederlandse Gemeenten van € 4,2 mln. Daarnaast hebben diverse aflossingen plaatsgevonden. Voor meer informatie 24
wordt verwezen naar Paragraaf 4 Financiering.
Kortlopende schulden Deze schulden hebben een rentetypische looptijd korter dan één jaar. De schulden bestaan uit crediteuren en overige kortlopende schulden, zoals waarborgsommen, onderhanden werken en de tussenrekeningen.
Overlopende passiva De overlopende passiva betreffen verplichtingen die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen, vooruit ontvangen bedragen van het Rijk en overige overheidsinstellingen en overige vooruit ontvangen bedragen. De overlopende passiva hebben voornamelijk betrekking op de vooruit ontvangen bedragen van het Rijk en overige overheidsinstellingen voor in totaal € 14 mln.
Gegarandeerde geldleningen Door de gemeente worden garanties gegeven voor betaling van rente en aflossing van bepaalde geldleningen. Deze betreffen leningen aangegaan door woningbouwverenigingen, instellingen in de gezondheidszorg en overige ten behoeve van de financiering van vaste activa. Het totale gegarandeerde bedrag is per saldo gedaald met € 0,8 mln en is conform de voorschriften buiten de telling van de balans gehouden.
25
Totaaloverzicht baten en lasten 2021
(x € 1.000)
Primitieve begroting 2021
Gewijzigde begroting 2021
Verschil rekening t.o.v. begroting
Rekening 2021
Lasten 1. Besturen & Samenw. (excl. overhead)
14.899
18.102
16.715
1.387
2. Leren & Ontwikkelen
21.676
25.470
21.997
3.473
3. Werken & Ondernemen
65.570
68.843
66.130
2.713
4. Wonen & Verblijven
54.638
61.494
55.826
5.668
5. Zorgen & Stimuleren
53.051
67.326
65.982
1.344
209.834
241.235
226.650
14.585 Voordeel
Totaal lasten programma’s Baten 1. Besturen & Samenw. (excl. overhead)
1.374
1.905
1.408
497
2. Leren & Ontwikkelen
4.671
6.545
5.243
1.302
3. Werken & Ondernemen
30.602
37.237
35.944
1.293 1.239
4. Wonen & Verblijven
38.754
42.142
40.903
5. Zorgen & Stimuleren
4.732
11.572
10.541
1.031
Totaal baten programma’s
80.133
99.401
94.039
5.362 Nadeel
13.525
16.197
15.307
890
Saldi 1. Besturen & Samenw. (excl. overhead) 2. Leren & Ontwikkelen
17.005
18.925
16.754
2.171
3. Werken & Ondernemen
34.968
31.606
30.186
1.420
4. Wonen & Verblijven
15.884
19.352
14.923
4.429
5. Zorgen & Stimuleren
48.319
55.754
55.441
313
Totaal saldi programma’s
129.701 Nadeel
141.834 Nadeel
132.611 Nadeel
9.223 Voordeel
Overige lasten 1. Ondersteuning organisatie (overhead)
21.308
20.959
19.038
1.921
6. Onvoorzien
150
150
0
150
6. Vennootschapsbelasting
10
42
209
167
Algemene dekkingsmiddelen 6. Betalen & Financieren (excl.reserves) Lasten
1.066
2.450
4.995
2.545
Baten
154.183
163.929
167.038
3.109
Saldo programma 6 (excl.reserves)
152.957
161.479
162.043
564
Gerealiseerd totaal saldo baten/lasten
1.947 Voordeel
1.506 Nadeel
10.185 Voordeel
11.691 Voordeel
Onttrekkingen aan reserves
-12.953
-38.451
-34.195
-4.256
Toevoegingen aan reserves
14.239
36.945
39.126
-2.181
662 Voordeel
0
5.254 Voordeel
5.254 Voordeel
Gerealiseerd resultaat
26
Begrotingsrechtmatigheid Analyse voor de begrotingsrechtmatigheid Bij de rechtmatigheidscontrole vormt het begrotingscriterium een belangrijk toetsingscriterium. In de toelichting op het Besluit Accountantscontrole Decentrale Overheden (BADO) wordt begrotingsrechtmatigheid omschreven als: ‘Financiële beheershandelingen, die ten grondslag liggen aan de baten en lasten, alsmede balansposten, dienen tot stand te zijn gekomen binnen de grenzen van de geautoriseerde begroting en hiermee samenhangende programma’s (begrotingscriterium). In de begroting zijn maxima voor de lasten vermeld die door de raad zijn vastgesteld. Dit houdt in dat de financiële beheershandelingen dienen te passen binnen de begroting, waarbij het juiste programma, de toereikendheid van het begrotingsbedrag, alsmede het begrotingsjaar van belang zijn’. Er is een aantal verschillende begrotingsoverschrijdingen te onderscheiden. Bij de toetsing van begrotingsafwijkingen zijn er volgens de commissie BBV diverse categorieën.
Lasten (x € 1.000) Programma 1. Besturen & Samenwerken
Begroting 2021
Rekening 2021
39.621
V = voordeel N = nadeel
Verschil
36.448
3.173
V
2. Leren & Ontwikkelen
25.470
21.997
3.473
V
3. Werken & Ondernemen
68.843
66.130
2.713
V
4. Wonen & Verblijven
61.494
55.826
5.668
V
5. Zorgen & Stimuleren
67.326
65.982
1.344
V
6. Betalen & Financieren
2.642
5.204
2.562
N
Stortingen reserves
36.945
39.126
2.181
N
Totaal lasten
302.341
290.713
11.628
V
Baten (x € 1.000) Programma 1. Besturen & Samenwerken
Begroting 2021
Rekening 2021
2.465
Verschil
V = voordeel N = nadeel
2.103
362
N
2. Leren & Ontwikkelen
6.545
5.243
1.302
N
3. Werken & Ondernemen
37.237
35.944
1.293
N
4. Wonen & Verblijven
42.142
40.903
1.239
N N
5. Zorgen & Stimuleren
11.572
10.541
1.031
6. Betalen & Financieren
163.929
167.038
3.109
V
Onttrekkingen reserves
38.451
34.195
4.256
N
302.341
295.967
6.374
N
0
-5.254
5.254
V
Totaal baten Saldi
In deel ll Jaarrekening 2021 – in het onderdeel Nadere analyse begrotingsrechtmatigheid – is een uitgebreide toelichting op de overschrijdingen op de lasten en de onderschrijdingen op de baten opgenomen.
27
Er lopen 13 kredieten door in 2022 en volgende jaren met een overschrijding hoger dan € 25.000. Voor een verdere toelichting wordt verwezen naar deel ll Jaarrekening 2021 – het onderdeel Nadere analyse begrotingsrechtmatigheid – waar een uitgebreidere toelichting op de overschrijdingen is opgenomen.
Omschrijving (x € 1.000) Cameratoezicht
Uitgaven vorige dienstjaren
Uitgaven in 2021
Bijdragen in 2021
Restant
175
116
86
0
-27
5.546
1.748
3.995
0
-197
Kroevendonk vervangende bouw
351
332
295
0
-276
Kroevendonk IKC
67
68
40
0
-40
Damwanden Kade/ Vliet
5.552
5.631
158
0
-237
Stadsoevers West
Nieuwbouw de Stappen
7.274
7.323
885
0
-934
Plankosten infra Vlietpark
158
51
191
0
-84
Driehoekstraat
85
41
81
0
-37
Onderhoudscontract OVL 2021
50
0
93
0
-43
Tegelwerk AC, CE en HS 2021
150
0
190
0
-40
2.718
2.399
352
0
-33
Bredaseweg
125
53
117
0
-45
Doeldreef
80
18
89
0
-27
Parklaan-P.Heijnstraat-A.Trompstraat
28
Totaal geraamd bedrag
29
Deel I: Jaarverslag 2021
30
Programma 1. Besturen & Samenwerken
1
Programma 2. Leren & Ontwikkelen
2
Programma 3. Werken & Ondernemen
3
Programma 4. Wonen & Verblijven
4
Programma 5. Zorgen & Stimuleren
5
Programma 6. Betalen & Financieren
6
31
Programma 1. Besturen & Samenwerken
32
1
Bestuur en organisatie
Integrale Veiligheid
Dienstverlening
Ondersteuning organisatie
Financieel overzicht
33
Programma 1. Besturen & Samenwerken
Netwerk van dit programma
1
Openbaar ministerie en politie
Provincie
Media
Gemeenten & regio o.a. De6
G40 & Platform 31
Beleidsvelden & Portefeuillehouder
Bestuur en organisatie
Regio West-Brabant (RWB)
Veiligheidsregio
Inwoners
Gemeente
Roosendaal
Strategic board, TaskForce Triple R
Gemeenschappelijke regelingen
Maatschappelijke instellingen
Ondernemers
Buurtpreventieteams
Bewonersplatforms
Portefeuillehouder: burgemeester Van Midden, wethouder Koenraad
Integrale veiligheid
Portefeuillehouder: burgemeester Van Midden
Dienstverlening
Portefeuillehouder: wethouder Lok
Ondersteuning organisatie Portefeuillehouder: wethouder Lok,
Terugblik 2021
wethouder Raaijmakers
34
In 2021 hebben we actief samengewerkt met onze inwoners, ondernemers, maatschappelijke instellingen en andere organisaties. Roosendaal Spreekt, Roosendaal Doet (#RSRD) is een voorbeeld van een werkwijze, waarin wij de leefwereld van onze inwoners centraal stellen. Als overheid faciliteren we, geven we ruimte en stimuleren we de vele initiatieven en activiteiten in onze wijken en dorpen. Om dit samenspel verder te optimaliseren zijn we in 2021 een traject gestart, waarmee we als raad en college de Roosendaalse democratie willen versterken. Daarmee is een koerswijziging ingezet waarin het van buiten naar binnen denken gemeengoed wordt. Deze denkwijze stond ook centraal bij het opstellen van de geactualiseerde visie Onze Dienstverlening en staat ook centraal bij onze voorbereidingen op de implementatie van de nieuwe Wet Open Overheid (WOO). We hechten waarde aan het leveren van passende dienstverlening en we zorgen ervoor dat we als gemeente goed toegankelijk zijn via diverse kanalen. In 2021 is het stadskantoor gedeeltelijk circulair gesloopt en weer opgebouwd tot een eigentijds en open HUIS van Roosendaal waar we onze bezoekers straks van harte welkom heten. In 2021 hebben we fors ingezet op regionale samenwerking.
We hebben stappen gezet in het positioneren en profileren van Roosendaal binnen de opgave Sterke Steden en we hebben een trekkersrol aangenomen om West-Brabant-West (WBW) als vierde stedelijke regio van Brabant nadrukkelijker op de kaart te zetten. In 2021 is het Ontwikkelplan WBW opgesteld; een kaderstellend en richtinggevend plan dat onder meer verder wordt uitgewerkt in de Regionale Investeringsagenda WBW en de Verstedelijkingsstrategie Brabant.
Terugblik 2021
Als het gaat om veiligheid hebben we de regierol gepakt. Onze inwoners hebben recht op een veilige leefomgeving en moeten zich veilig kunnen voelen in hun eigen buurt. Met de routekaart Veiligheid hebben we inzichtelijk gemaakt welke bewegingen we in gang zetten om het veiligheidsgevoel van onze inwoners te vergroten. In 2021 is een start gemaakt met het integraal kijken naar wijkontwikkeling op het gebied van leefbaarheid en veiligheid. De vuurwerkoverlast eind 2020 was directe aanleiding om in Langdonk te komen tot een integrale impactanalyse en een wijkprogramma voor een veilig en toekomstbestendig Langdonk. Ook in 2021 heeft de coronacrisis een grote impact gehad op onze samenleving. Er zijn enorme inspanningen verricht om de negatieve effecten van de coronacrisis te bestrijden en daar waar mogelijk te voorkomen.