CConstaterende datRidderkerk
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage Halfjaarnota 2026 incl. 3e BW 2026 en 1e BW 2027

Gemeenteraad RK 15 oktober 2026, gemeente RidderkerkBij agendapunt: 7: Zienswijze Halfjaarnota 2026 VRR en begrotingswijzigingen14.915 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Er is gewerkt aan het versterken van de beveiliging van de IT-omgeving en het voorbereiden van de organisatie op nieuwe technologische ontwikkelingen zoals AI, zodat ook in de toekomst veilig en verantwoord gebruik gemaakt kan worden van digitale mogelijkheden. Renterisiconorm 2026-2030 (bedragen x € 1.000 2026 2027 2028 2029 2030 Netto renteherziening op vaste schuld (o/g./.u/g) Aflossingen 7.417 7.038 7.784 7.227 7.061 Renterisico 7.417 7.038 7.784 7.227 7.061 Lasten begroting 236.050 241.328 241.527 241.527 241.527 Percentage cf. regeling 20% 20% 20% 20% 20% Renterisiconorm 47.210 48.266 48.305 48.305 48.305 Renterisiconorm 47.210 48.266 48.305 48.305 48.305 Renterisico 7.417 7.038 7.784 7.227 7.061 Ruimte onder renterisiconorm: 39.793 41.228 40.521 41.078 41.244 23 Vooruitgang in duurzaamheid Duurzaamheid wordt steeds meer onderdeel van ons DNA. Waar mogelijk worden voertuigen vervangen door elektrische varianten. Ruim 80% van de fossiele dienst- en piketvoertuigen is inmiddels vervangen door elektrische voertuigen. De bijbehorende laadfaciliteiten op de VRR-locaties zijn gerealiseerd. Daarnaast wordt bij huisvestingsvraagstukken en investeringen nadrukkelijk gekeken naar duurzame toekomstbestendige oplossingen.

Onderhoud wordt uitgevoerd aan de hand van een Duurzaam Meerjaren Onderhoudsplan waarin onderhoud gecombineerd wordt investeringen in toekomstbestendige oplossingen zoals energiebesparing, verduurzaming van installaties en klimaat adaptieve voorzieningen. Verder wordt gekeken hoe medewerkers vanuit hun eigen functie een bijdrage kunnen leveren aan een duurzamere organisatie. Kengetallen Bedrijfsvoering. Vitaliteit: Toelichting Het verzuim binnen de VRR laat in het afgelopen half jaar een positieve ontwikkeling zien. Het gemiddelde verzuimpercentage daalde naar 6,91%. Deze afname wordt voornamelijk veroorzaakt door een daling van het extra lang verzuim (>365 dagen), terwijl het lang verzuim (>42 dagen) relatief stabiel blijft. De positieve ontwikkeling is zichtbaar in vrijwel alle organisatieonderdelen en onderstreept het belang van blijvende investeringen in preventie, duurzame inzetbaarheid en effectieve begeleiding bij verzuim en re-integratie. Om hierbij verder te ondersteunen zijn er twee parttime psychologen en twee re-integratieadviseurs aangesteld. Daarnaast zijn binnen de operationele dienst Mental Check-Up gesprekken gevoerd. Deze gesprekken dragen bij aan het vroegtijdig signaleren van mentale belasting, waardoor passende ondersteuning sneller kan worden ingezet en de kans op langdurige uitval afneemt.

Verder is er onderzoek uitgevoerd naar de kwaliteit, inrichting en inzetbaarheid van het Team Collegiale Ondersteuning (TCO), met als doel de opvang en nazorg na impactvolle incidenten van medewerkers verder te professionaliseren. Ten slotte loopt er momenteel een RI&E Psychosociale Arbeidsbelasting. De resultaten bieden handvatten voor gerichte verbetermaatregelen op het gebied van psychosociale belasting en een gezonde werkomgeving. Met deze integrale aanpak wordt een stevige basis gelegd voor het versterken van de vitaliteit van medewerkers en het duurzaam terugdringen van verzuim.

Agressiemeldingen Agressiemeldingen | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 Totaal aantal meldingen | 37 | 32 | 45 | 43 | 94 Waarvan bij de ambulancedienst | 35 | 32 | 44 | 38 | 39 Waarvan bij de brandweer | 2 | 0 | 1 | 5 | 6 Waarvan bij de Meldkamer Ambulance | - | - | - | - | 48 Overige afdelingen | - | - | - | - | 1 De aantallen hierboven zijn het aantal ontvangen meldingen in het kader van Agressie en Geweld. Het daadwerkelijke aantal incidenten ligt hoger, omdat niet alle incidenten gemeld worden. Vorig jaar is er onderzoek gedaan of medewerkers bekend zijn met de mogelijkheid om incidenten te melden en wat hen eventueel weerhoudt van het doen van meldingen. Er is nu meer aandacht en voorlichting over de mogelijkheid tot het doen van melding en het doel daarvan. Dat dit effect heeft, blijkt uit de cijfers hierboven. Er zijn nu ook meldingen binnen gekomen van andere afdelingen dan alleen van de ambulancedienst en de brandweer. Op dit moment lopen er zes rechtszaken naar aanleiding van incidenten. 24 25 2.3.1 Openbaarheidsparagraaf De VRR werkt toe naar volledige naleving van de Wet open overheid. De nadruk lag dit jaar op het op orde brengen van de informatiehuishouding, onder meer door het invoeren van dataclassificatie en informatiebeheer. Passieve Woo-verzoeken worden inmiddels structureel afgehandeld.

Voor de actieve openbaarmaking zijn wij afhankelijk van de richtlijnen van de rijksoverheid. Deze worden zo snel mogelijk geïmplementeerd en gevolgd. Woo-verzoeken 2026 Aantal ontvangen woo-verzoeken 7 Aantal in behandeling / beoordeling 2 Afgehandeld conform WOO en documenten openbaar gemaakt 4 Afgehandeld conform WOO, geen documenten openbaar gemaakt - Afgedaan als informatieverzoek 1 Aantal ontvangen zienswijze verzoeken 12 Zienswijzeverzoek: geen opmerkingen tegen openbaarmaking 10 Zienswijzeverzoek: opmerkingen gemaakt tegenopenbaarmaking 2 26 3. / Financiën 3.1 Financiële Ontwikkelingen Naar aanleiding van de gerealiseerde resultaten, de ontwikkelingen gedurende het lopende jaar en de actuele prognose voor 2026 zijn de 3e begrotingswijziging 2026 en de 1e begrotingswijziging 2027 opgesteld. Hierin zijn alle financiële effecten opgenomen die bij de vaststelling van de 2e begrotingswijziging 2026 en de begroting 2027 nog niet bekend waren of waarvan de financiële impact toen nog onvoldoende kon worden bepaald. In de 3e begrotingswijziging 2026 wordt uitgegaan van een negatief resultaat van € 739k. Bestaande uit een positief resultaat voor de dienstverlening ambulance en een negatief resultaat op de overige dienstverlening. Het positieve resultaat zal worden toegevoegd aan de algemene reserve t.b.v. van de stakeholder zorgverzekeraars.

Voor de andere programma’s gaat dit ten laste van de algemene reserve gemeenten. Op hoofdlijnen worden de mutaties in het resultaat over 2026 en 2027 veroorzaakt door de volgende factoren: Hantavirus: De begrotingswijziging bevat de verwerking van de lasten en baten die samenhangen met de specifieke uitkering voor de opvang van de door het hantavirus getroffen personen op het schip Hondius. Aangezien de extra kosten worden gedekt uit deze uitkering, is er geen sprake van een structurele financiële doorwerking op het begrotingssaldo. Bijdragen gemeenten (incl. DVO+): In deze begrotingswijziging zijn de gemeentelijke bijdragen geactualiseerd. In de begroting 2026 zijn zowel de vergoeding voor de pilotfase van de noodsteunpunten als een aanvullende DVO voor de wijkbrandweer met de gemeente Voorne aan Zee verwerkt. Voor 2027 is daarnaast de indexatie op basis van de meicirculaire 2026 bijgesteld van 3,41% naar 3,40%. Brede doeluitkering Rampenbestrijding (BDuR): In juni heeft het ministerie van Justitie en Veiligheid aangegeven dat de uitkering wordt geïndexeerd met € 666k. De BDuR bijdrage van 2027 is vanuit de indexering 2026 verhoogd. Personele inzet: Voor ambulancezorg zijn de cao-afspraken van 2026 verwerkt en is er in 2027 rekening gehouden met de indexatie. Daarnaast is er voor 2026 en in 2027 extra kosten voor verlofsparen opgenomen.

Vanwege de aanhoudende krapte op de arbeidsmarkt lukt het binnen enkele onderdelen van de organisatie niet om alle functies te vervullen. Dit wordt deels opgevangen door inzet van tijdelijk personeel. Daarnaast stonden bij het programma Brandweer bij middelen en overige kosten inhuur van instructeurs; deze lasten zijn naar personeelslasten gegaan. Kapitaallasten - afschrijvingen: Door de verschuiving in de tijd van de investeringsdatum nemen de afschrijvingslasten in 2026 af. Rente: Door het uitstel van een aantal investeringen zijn er voor 2026 voldoende liquide middelen beschikbaar. Hierdoor hoeft er later dan begroot een lening worden aangetrokken. 27 3.2 Overzicht van de baten en lasten 3.3 Toelichting op de begrotingsafwijkingen Verschillenanalyse 2026

28 Hieronder volgt per programma een toelichting op de verschillen: Ambulancezorg Totaal Overzicht Ambulancezorg 2026 Afwijkingen op lasten en baten 2026 De personeelslasten zijn bijgesteld als gevolg van de verwerking van de cao-verhoging 2026 ( € 2.265k) en een extra toevoeging aan de voorziening voor bovenmatig verlof en verlofsparen (€ 950k). Daarnaast zijn de baten van zorgverzekeraars geactualiseerd conform de meest recente contractuele afspraken. Brandweerzorg Totaal overzicht Brandweerzorg 2026 Afwijkingen op lasten en baten 2026: De lasten verlagen door minder kapitaallasten als gevolg van de latere ingebruikname van investeringen( €-560k), lagere onderhoudslasten vanuit het meerjaren onderhoudsplan (€ -440k) en lagere personeelslasten in het kader van 2e loopbaan (€ -311k) Daartegenover is er ook sprake van hogere personele lasten door een hogere dotatie verlofsparen (€ 850k). De baten zijn hoger dan begroot als gevolg van de prijsbijstellingen op de BDuR. Risico- en Crisisbeheersing Totaal overzicht Risico en Crisisbeheersing 2026 Afwijkingen op lasten en baten 2026: De personeelslasten vallen lager uit.(€ 223k) De kosten voor de opvang van De Hondius i.v.m. het hantavirus zijn ook opgenomen (€ 1.180k). De baten zijn hoger dan begroot als gevolg van de prijsbijstellingen op de BDuR en de verwachte vergoeding van het Rijk voor de kosten die gemaakt zijn t.b.v.

de Hondius (€ 1.180k) Ambulancezorg ( x € 1.000) Realisatie t/m 30-6 2e BW 2026 Wijzigingen 3e BW 2026 Totaal lasten 36.569 74.272 3.215 77.487 Totaal baten 36.880 80.228 3.130 83.358 Saldo van de baten en lasten 310 5.956 -85 5.871 Brandweerzorg (x € 1.000) Realisatie t/m 30-6 2e BW 2026 Wijzigingen 3e BW 2026 Totaal lasten 53.876 108.550 -461 108.089 Totaal baten 66.232 135.633 220 135.853 Saldo van de baten en lasten 12.356 27.083 681 27.764

29 Weerbaarheid Totaal overzicht weerbaarheid 2026 Overhead Totaal overzicht Overhead 2026 Overhead ( x € 1.000) Realisatie t/m 30-6 2e BW 2026 Wijzigingen 3e BW 2026 Totaal lasten 13.159 36.100 94 36.194 Totaal baten 364 175 30 205 Saldo van de baten en lasten -12.795 -35.925 -64 -35.989 30 Verschillenanalyse 2027 De verschillen in 2027 zijn per programma als volgt: De verschillen worden per programma toegelicht: Ambulancezorg 2027 Totaal Overzicht Ambulancezorg begrotingswijziging 2027 Toelichting begrotingswijziging 2027 De indexatie van de ARR voor 2027 is meegenomen en de aanpassingen van 2026 zijn meegenomen.

Programma's ( x € 1.000) Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 Ambulancezorg 75.719 4.764 80.483 Brandweerzorg 112.401 117 112.518 Risico- en Crisisbeheersing 16.251 26 16.278 Weerbaarheid - - - Overhead 36.352 714 37.066 Financieringsfunctie 605 - 605 Totaal lasten 241.328 5.621 246.950 Ambulancezorg 81.820 4.765 86.585 Brandweerzorg 140.658 251 140.909 Risico- en Crisisbeheersing 17.958 1.015 18.973 Weerbaarheid - - - Overhead 219 - 219 Financieringsfunctie 673 23 696 Totaal baten 241.328 6.054 247.383 Resultaat voor bestemming -0 433 433 Ambulancezorg - - - Brandweerzorg 947 339 1.286 Risico- en Crisisbeheersing - - - Weerbaarheid - - - Toevoeging bestemmingsreserves 947 339 1.286 Ambulancezorg 199 - 199 Brandweerzorg 995 -331 664 Risico- en Crisisbeheersing - - - Weerbaarheid - - Onttrekking bestemmingsreserves 1.194 -331 862 Resultaat na bestemming 247 -238 10 Ambulancezorg ( x € 1.000) Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 Totaal lasten 75.719 4.764 80.483 Totaal baten 81.820 4.765 86.585 Saldo van de baten en lasten 6.101 0 6.102 31 Brandweerzorg 2027 Totaal overzicht Brandweerzorg begrotingswijziging 2027 Toelichting begrotingswijziging 2027 Op basis van de ontwikkelingen en geconstateerde afwijkingen in 2026 zijn de lasten aangepast. De stijging wordt voornamelijk veroorzaakt door een structureel hoger gebruik van de regeling voor verlofsparen.

Daarnaast zijn de overige inkomsten hoger geraamd, met name als gevolg van de detachering van medewerkers. Risico- en Crisisbeheersing 2027 Totaal overzicht Risico en Crisisbeheersing begrotingswijziging 2027 Toelichting Begrotingswijziging 2027 De overige inkomsten zijn naar boven bijgesteld in verband met extern gefinancierde projecten en de brede doeluitkering. Weerbaarheid 2027 Voor programma Weerbaarheid zijn in 2027 geen wijzigingen ten opzichte van de begroting 2027. Het budget blijft derhalve ongewijzigd en staat nog steeds op nihil. Overhead 2027 Totaal overzicht overhead 2027 Toelichting Begrotingswijziging 2027 Naar aanleiding van de gerealiseerde uitkomsten in 2026 zijn de lasten voor 2027 herijkt. De cao-verhogingen voor medewerkers die de cao-ambulancedienst volgen zijn verwerkt.

Brandweerzorg ( x € 1.000) Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 Totaal lasten 112.401 117 112.518 Totaal baten 140.658 252 140.909 Saldo van de baten en lasten 28.257 134 28.392 Risico- en crisisbeheersing ( x € 1.000) Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 Totaal lasten 16.251 26 16.278 Totaal baten 17.958 1.015 18.973 Saldo van de baten en lasten 1.706 989 2.695 Overhead ( x € 1.000) Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 Totaal lasten 36.352 714 37.066 Totaal baten 219 - 219 Saldo van de baten en lasten -36.133 -714 -36.847 32 3.5 Incidentele baten en lasten De incidentele lasten en baten in 2026 en 2027 betreffen de kosten voor opvang ontheemden Oekraïners en de specifieke uitkering voor het schip Hondius waar het hantavirus aan boord heerste. Er zijn geen structurele mutaties in de bestemmingsreserves. 3.6 Overzicht van baten en lasten – taakvelden Taakvelden 3e begrotingswijziging 2026 Taakvelden 1e begrotingswijziging 2027: Incidentele baten en lasten (incl. mutaties bestemmingsreserves) Programma 3e BW 2026 1e BW 2027 2028 2029 2030 Totale lasten begroting 239.821 246.950 246.566 247.081 246.855 Lasten t.b.v. opvang ontheemden OekraineR&C 2.504 501 Lasten m.b.t.

Hondius (hantavirus) R&C 1.180 Totaal incidentele lasten 3.684 501 - - - Totaal Structurele lasten 236.137 246.449 246.566 247.081 246.855 Totale baten begroting 238.360 247.383 247.081 247.081 247.081 Baten t.b.v. opvang ontheemden OekraineR&C 2.504 501 Baten m.b.t. Hondius (hantavirus) R&C 1.180 Totaal Incidentele baten 3.684 501 - - - Totaal structurele baten 234.676 246.882 247.081 247.081 247.081 Resultaat (* € 1.000,-) -1.461 433 515 0 226 Toevoeging aan reserve 1.488 1.286 977 970 970 Onttrekking aan reserve 2.210 862 462 1.648 744 Begrotingssaldo na bestemming -739 10 0 678 0 Waarvan incidentele baten en lasten (saldo) -722 423 515 -678 226 Structureel saldo (* € 1000) -1.461 433 515 0 226 Ambulancezorg - - 131 - - - - 77.487 - Brandweerzorg - - 386 1.488 103.988 - 231 - 3.870 Risico- en Crisisbeheersing - - 41 - 12.217 2.863 12 - 1.423 Weerbaarheid - - - 930 - - - - Overhead 112 36.081 49 - - - - - - Lasten 112 36.081 607 1.488 - 117.135 2.863 243 77.487 5.293 Ambulancezorg - - 71 199 - - - 83.358 - Brandweerzorg - - 543 861 135.724 - 1 - 129 Risico- en Crisisbeheersing - - 136 - 15.669 2.121 0 - 4 Weerbaarheid - - - 1.150 400 - - - - Overhead - 205 - - - - - - - Baten - 205 750 2.210 - 151.793 2.121 1 83.358 133 Saldo van baten en lasten - -739 0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten Programma's 0.1 Bestuur 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.10 Mutaties Reserves

1.1 Crisis- beheersing en brandweer 1.2 Openbare orde en veiligheid 2.1 Verkeer en vervoer 7.1 Volks- gezondh eid 8.3 Wonen en bouwen Ambulancezorg - - 148 - - - - 80.483 - Brandweerzorg - - 410 1.286 108.278 - 239 - 4.001 Risico- en Crisisbeheersing - - 19 - 11.835 2.961 12 - 1.470 Weerbaarheid - - - - - - - - Overhead 116 36.950 28 - - - - - - Lasten 116 36.950 605 1.286 - 120.113 2.961 251 80.483 5.471 Ambulancezorg - - 71 199 - - - 86.585 - Brandweerzorg - - 547 664 140.775 - 1 - 133 Risico- en Crisisbeheersing - - 25 - 16.776 2.193 - - 5 Weerbaarheid - - - - - - - - - Overhead - 219 55 - - - - - - Baten - 219 697 863 - 157.551 2.193 1 86.585 138 Saldo van baten en lasten - 10 Programma's 0.1 Bestuur 0.4 Overhead 0.5 Treasury 0.10 Mutaties Reserves 8.3 Wonen en bouwen 0.11 Resultaat van de rekening 1.1 Crisis- beheersing en 1.2 Openbare orde en veiligheid 2.1 Verkeer en vervoer 7.1 Volks- gezondh eid 33 3.7 Ontwikkeling van het Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit de algemene reserve en de bestemmingsreserves en kan voor de komende jaren als volgt worden weergegeven: Het nog te bestemmen resultaat 2025 van de VRR bedraagt € 4.495k. Per saldo is hiervan € 976k. toegevoegd aan de algemene reserve. Daarnaast is in 2026 een bedrag van € 3.518 in mindering gebracht op de bijdrage van de gemeenten. Er is € 2.130k.

onttrokken aan de algemene reserve, gefinancierd uit bijdragen van zorgverzekeraars, ter dekking van de PLB- uren die als voorziening in het spaarverlof zijn opgenomen. Het eigen vermogen neemt in 2026 af door het verwachte negatieve resultaat van VRR en de afname van het saldo van de bestemmingsreserves. Het positieve resultaat van het programma Ambulancezorg wordt toegevoegd aan de algemene reserve die uit de bijdragen van zorgverzekeraars wordt gefinancierd. Het verloop van de bestemmingsreserves kan als volgt worden gespecificeerd: Toelichting: Ten opzichte van de 2e begrotingswijziging wordt meer gedoteerd aan de bestemmingsreserves als gevolg van de herijking van het meerjaren onderhoudsplan. Tegelijkertijd valt de onttrekking lager uit, doordat de kosten voor het tweede loopbaanbeleid lager zijn dan verwacht en in 2026 geen onttrekking plaatsvindt aan de reserve Groot onderhoud gebouwen.

Eigen Vermogen Realisatie 2025 3e BW 2026 1e BW 2027 Raming 2028 Raming 2029 Raming 2030 Algemene reserve vanuit bijdragen zorgverzekeraars 2.754 1.450 1.950 2.450 2.450 2.450 Algemene reserve vanuit bijdragen gemeenten 1.543 3.823 2.584 2.094 2.094 2.772 Totaal Algemene reserve 4.297,188 5.273 4.534 4.544 4.544 5.222 Nog te bestemmen resultaat vanuit bijdragen zorgverzekeraars 826 500 500 - - - Nog te bestemmen resultaat vanuit bijdragen gemeenten 3.669 -1.239 490- - 678 - Nog te bestemmen resultaat 4.495 -739 10 - 678 - Bestemmingsreserves 10.446 9.724 10.148 10.663 9.985 10.211 Totaal eigen vermogen (x € 1.000) 19.238 14.258 14.692 15.207 15.207 15.433 2e Loopbaanbeleid 3.493 3.558 100 -287 3.371 3.200 3.046 2.891 Groot onderhoud gebouwen 1.352 2.222 870 - 3.092 3.962 4.266 5.136 Spoorincidentbestrijding 307 108 - -106 2 -0 -0 -0 CBRN-steunpuntregio Rotterdam-Rijnmond 202 160 - -120 39 - - - Bedrijfskleding 435 - - - - - - - Innovatie vervoer 397 199 - -199 - - - - FLO 1.611 2.129 316 - 2.444 2.451 1.773 1.433 BDUR Crisisbeheersing 800 - - - - - - - PTSS 1.500 1.350 - -150 1.200 1.050 900 750 BDUR Weerbaarheid 350 - - - - - - - Totaal per ultimo jaar 10.446 9.724 1.286 -862 10.148 10.663 9.985 10.211 Bestemmingsreserves 3e BW2026Realisatie 2025 Plan 2030Dotatie Onttrekking 1e BW 2027 Plan 2028 Plan 2029 Verschil mutaties bestemmingsreserves (bedragen in € x 1.000) Dotatie

Onttrekking Dotatie Onttrekking Dotatie Onttrekking 2e Loopbaanbeleid 100 -232 - 197 100 -35 Groot onderhoud gebouwen 531 -214 339 214 870 - Spoorincidentbestrijding - -142 - -57 - -199 CBRN-steunpuntregio Rotterdam-Rijnmond - -59 - 17 - -42 Bedrijfskleding - -435 - - - -435 Innovatie vervoer - -199 - - - -199 FLO 518 - - - 518 - BDUR Crisisbeheersing - -800 - - - -800 PTSS - -150 - - - -150 BDUR Weerbaarheid - -350 - - - -350 Totaal per ultimo jaar (* € 1.000,-) 1.149 -2.581 339 371 1.488 -2.209 2e BW 2026 Wijzigingen 3e BW 2026 34 Ten opzichte van de begroting 2027 zijn er eveneens wijzigingen in de dotaties en onttrekkingen aan de bestemmingsreserves: In 2027 vindt, als gevolg van de herijking in 2026, geen onttrekking plaats aan de reserve Groot onderhoud gebouwen. De dotatie is verhoogd en onttrekkingen worden pas vanaf 2028 verwacht. Voor de reserve Spoorincident bestrijding wordt in 2027 een onttrekking geraamd en een hogere onttrekking voor de reserve CBRN-steunpuntregio. De mutaties in de reserves zijn hieronder kort toegelicht: Tweede loopbaanbeleid Ter financiering van het tweede loopbaanbeleid over een periode van 10 jaar is in 2013 een bestemmingsreserve ingericht waaraan jaarlijks wordt gedoteerd.

Omdat veel medewerkers die nu in aanmerking komen voor opleidingen binnen dit beleid hebben bijgetekend op basis van het DOOR-010 beleid en daardoor geen opleidingskosten maken, vindt er in 2026 nagenoeg geen onttrekking plaats. Groot onderhoud gebouwen De jaarlijkse dotatie is vastgesteld op basis van het in 2026 herijkte meerjaren onderhoudsplan met als uitgangspunt dat de reserve toereikend is tot eind 2035. De reserve vorm het bedrag wat meer nodig is dan in de exploitatie aanwezig. Voor 2026 wordt daarom een bedrag van € 870K. toegevoegd. Deze storting vloeit voort uit de herijking van het meerjaren onderhoudsplan. Spoor-incidentbestrijding Voor spoor-incidentbestrijding is een vast budget beschikbaar vanuit het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Alle incidentele lasten die dit budget te boven gaan, worden gefinancierd vanuit de bestemmingsreserve. De prognose is vooralsnog dat deze bestemmingsreserve in 2027 nagenoeg leeg zou zijn. CBRN-steunpuntregio In het verleden zijn er middelen beschikbaar gesteld voor het CBRN-steunpunt waarvan een deel nog niet is aangewend. De komende jaren zullen kosten voor het CBRN-steunpunt die niet binnen de reguliere begroting passen, worden gefinancierd uit deze bestaande reserve.

In de 3e begrotingswijziging 2026 is de verwachting dat de onttrekking uit de reserve lager zal uitvallen dan eerder voorzien in de 2e begrotingswijziging. Bedrijfskleding (operationeel uniform) Ter voorbereiding op een piek in de vervanging van bedrijfskleding is eerder een bestemmingsreserve gevormd. De resterende kledinguitgaven stonden gepland voor 2025, maar hadden vertraging opgelopen. Het resterende deel van de reserve zal daarom in 2026 volledig worden ingezet om deze uitgaven alsnog te realiseren. Innovatie vervoer In het kader van verduurzaming van de organisatie is in 2023 gestart met een pilot waarbij één elektrische ambulance wordt ingezet. De levering van het voertuig stond gepland voor 2024. De elektrische ambulance is per 2025 in gebruik genomen. De pilot zal 2 jaar duren. Ten opzichte van de 2e begrotingswijziging 2026 en begroting 2027 zijn er geen wijzigingen. FLO Begin 2026 is een nieuwe prognose opgesteld voor de te verwachte lasten van de FLO-regeling van de brandweer. Uit deze prognose blijkt dat de verwachte lasten in de eerste jaren lager zijn dan de oorspronkelijk begrote kosten, terwijl in latere jaren juist een stijging wordt verwacht. Het jaarlijkse verschil tussen de geprognosticeerde en begrote kosten wordt toegevoegd aan deze reserve, zodat er voldoende middelen zijn om de hogere lasten in de latere jaren op te vangen.

BDuR Crisisbeheersing De reserve zal in 2026 volledig benut worden voor de versterking van de crisisbeheersing in het programma Weerbaarheid. PTSS In verband met de invoering van de regeling Erkenning en aanspraken PTSS als beroepsziekte is in 2025 een bestemmingsreserve gevormd om toekomstige financiële verplichtingen op te vangen. De regeling geldt voor medewerkers en vrijwilligers en kent een terugwerkende kracht van vijf jaar. De hoogte van de reserve is gebaseerd op ervaringscijfers van de Politie. Verschil mutaties bestemmingsreserves (bedragen in € x 1.000) Dotatie Onttrekking Dotatie Onttrekking Dotatie Onttrekking 2e Loopbaanbeleid 100 -287 - - 100 -287 Groot onderhoud gebouwen 531 -420 339 420 870 - Spoorincidentbestrijding - - - -106 - -106 CBRN-steunpuntregio Rotterdam-Rijnmond - -79 - -41 - -120 Bedrijfskleding - -59 - 59 - - Innovatie vervoer - -199 - - - -199 FLO 316 - - - 316 - BDUR Crisisbeheersing - - - - - - PTSS - -150 - - - -150 BDUR Weerbaarheid - - - - - - Totaal per ultimo jaar (* € 1.000,-) 947 -1.194 339 331 1.286 -862 Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 35 BDuR Weerbaarheid In 2025 is door het ministerie van Justitie en Veiligheid via de BDuR een bedrag voor de Veiligheidsregio's beschikbaar gesteld voor het oprichten van noodsteunpunten aangezien de middelen pas later in 2025 beschikbaar kwamen is de bestemmingsreserve gevormd.

Deze reserve zal in 2026 volledig ingezet gaan worden bij het programma Weerbaarheid. 3.8 Ontwikkeling van de voorzieningen In de jaren 2026 tot en met 2030 is de verwachting dat de ontwikkeling van de voorzieningen als volgt verloopt: Ten opzichte van de 2e begrotingswijziging 2026 zijn er de volgende wijzigingen in de dotaties en onttrekkingen aan de voorzieningen: De dotatie aan de voorziening verlofsparen wordt hoger ingeschat op basis van de realisatie over het eerste halfjaar en de stand van het bovenmatig verlof onder de personeelsleden van de Veiligheidsregio. Onder de BBV regels dient het als bovenmatig aangemerkt verlof (bovenwettelijk en PLB uren van de Ambulancezorg) als voorziening te worden opgenomen. Ten opzichte van de begroting 2027 zijn er de volgende wijzigingen in de dotaties en onttrekkingen aan de voorzieningen: De voorzieningen zijn hieronder toegelicht. Verlofsparen Sinds 2022 kunnen medewerkers het bovenwettelijk deel van hun verlofuren omzetten naar spaarverlof. Dit spaarverlof kan worden ingezet voor een sabbatical of vervroegd pensioen. Conform de voorschriften van het Besluit Begroting en Verantwoording dient hiervoor een voorziening getroffen te worden. Voor 2026 wordt een bedrag van € 3.161k verwacht. In de daaropvolgende jaren zal naar verwachting jaarlijks een dotatie van € 2.227k plaatsvinden.

Omschrijving (bedragen in €x 1.000) Stand 31-12- 2025 3e BW 2026 Plan 2027 Plan 2028 Plan 2029 Plan 2030 Verlofsparen 11.076 14.237 16.464 18.634 20.805 22.975 Ziektwet 115 8 - - - - Verlofsparen DOOR010 2.376 2.450 2.534 2.534 2.534 2.534 RVU 191 70 25 25 25 25 Personeel uit dienst 238 23 -0 -0 -0 -0 Totaal 13.996 16.788 19.023 21.193 23.363 25.534 Verschil mutaties voorzieningen (bedragen in € x 1.000) Dotatie Onttrekking Dotatie Onttrekking Dotatie Onttrekking Verlofsparen 1.020 2.141 - 3.161 - Ziektewet - -44 - - - -44 Verlofsparen DOOR010 - - 74 - 74 - RVU - -88 - - - -88 Personeel uit dienst - - - -238 -238 Totaal per ultimo jaar (* € 1.000,-) 1.020 -132 2.215 -238 3.235 -370 2e BW 2026 Wijzigingen 3e BW 2026 Verschil mutaties voorzieningen (bedragen in € x 1.000) Dotatie Onttrekking Dotatie Onttrekking Dotatie Onttrekking Verlofsparen 1.020 1.207 - 2.227 - Ziektewet - -44 - - - -8 Verlofsparen DOOR010 - - - - 84 - RVU - -88 - - - -45 Personeel uit dienst - -23 - -23 Totaal per ultimo jaar (* € 1.000,-) 1.020 -132 1.207 -23 2.310 -76 Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 36 Ziektewet In 2023 is een voorziening getroffen in verband met twee medewerkers die ziek uit dienst zijn gegaan. De VRR is wettelijk verplicht om maximaal 2 jaar loon door te betalen voor deze oud-medewerkers.

Het Besluit Begroting en Verantwoording schrijft voor dat voor dergelijke toekomstige lasten een voorziening gevormd dient te worden. Ter ondersteuning van het reïntegratietraject van de oud-medewerkers is ook een extern bureau ingeschakeld. De voorziening zal naar verwachting in 2027 volledig ingezet worden. Verlofsparen DOOR010 In het kader van DOOR010 hebben medewerkers onder voorwaarden de mogelijkheid gekregen om bij te tekenen en hun functie als brandweerman voort te zetten. Naar verwachting zal dit leiden tot een toename in gebruik van de spaarverlofregeling. Om aan de toekomstige verplichtingen te kunnen voldoen is in 2024 een voorziening gevormd. T RVU Voor mensen die van de Regeling vervroegde uittreding (RVU) gebruik maken en niet onder de FLO-regeling vallen, dient conform het Besluit Begroting en Verantwoording een verplichting opgenomen te worden. Op dit moment betreft het drie personen die in 2026 en 2027 van deze regeling gebruik maken. Voor de verwachte lasten is hiervoor een voorziening getroffen. 3.9 Financiële positie EMU-Saldo De ontwikkeling van het EMU-saldo is voor de komende jaren in onderstaande tabel opgenomen. Geprognosticeerde begin- en eindbalans De meerjarig geprognosticeerde balans geeft inzicht in de ontwikkeling van de investeringen, het aanwenden van de reserves en voorzieningen en de financieringsbehoefte.

Omschrijving 2026 2027 2028 2029 2030 1. (+) Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) -1.461 433 515 0 226 2. (-) Mutatie (im)materiële vaste activa 10.473 9.393 4.616 -4.090 13.127 3. (+) Mutatie voorzieningen 2.792 2.234 2.145 2.170 2.170 4. (-) Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie) 5. (-) Verwachte boekwinst/verlies bij de verkoop van financiële vaste activa en (im)materiële vaste activa, alsmede de afwaardering van financiële vaste activa Berekend EMU-saldo -9.142 -6.726 -1.956 6.260 -10.731 EMU-saldo 20265-2030 (bedragen x € 1.000) Activa Realisatie 2025 3e BW 2026 1e BW 2027 Plan 2028 Plan 2029 Plan 2030 Vaste Activa Materiële vaste activa 58.152 68.625 78.018 82.634 78.544 91.671 Waarborgsommen 110 170 170 170 170 170 Vlottende Activa Voorraden 619 619 619 619 619 619 Uitzettingen < 1 jaar 39.055 23.977 20.213 15.473 19.507 6.715 Overlopende activa 7.022 7.022 7.022 7.022 7.022 7.022 Liquide middelen 348 348 348 348 348 348 Totaal (* € 1.000,-) 105.306 100.761 106.390 106.267 106.210 106.546 37 Het verloop van de bestemmingsreserves is toegelicht in hoofdstuk 3.6. Het verloop van de voorzieningen is opgenomen in hoofdstuk 3.7. De toelichting op de materiële vaste activa wordt toegelicht in hoofdstuk 3.9.

3.10 Investeringen en kapitaallasten Van de in het Besluit Begroting en Verantwoording genoemde kapitaalgoederen is alleen de post Gebouwen van toepassing op de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond. In deze paragraaf wordt naast de post Gebouwen ook aandacht besteed aan materieel. Waarderingsgrondslagen en afschrijvingsmethodiek Alle materiële vaste activa met een economisch nut worden geactiveerd. Investeringen worden lineair afgeschreven. Op grond en terreinen wordt niet afgeschreven. Nieuwe investeringen zijn opgenomen tegen historische kostprijs of lagere marktwaarde. De post Activa in ontwikkeling bestaat uit materiële vaste activa, die nog niet in gebruik zijn genomen. Overzicht verloop materiële vaste activa 2025-2027 De realisatie van de investeringen over het eerste half jaar van 2026 is als volgt: Op basis van de verwachte investeringen en afschrijvingen voor 2026 is een prognose gemaakt van de verwachte boekwaarde per 31 december 2026 en 2027, waarbij er rekening is gehouden dat 25% procent van de investeringen in tijd zal doorschuiven.

Passiva Realisatie 2025 3e BW 2026 1e BW 2027 Plan 2028 Plan 2029 Plan 2030 Vaste Passiva Algemene Reserve 4.297 5.273 4.533 4.543 4.543 5.221 Bestemmingsreserves 10.446 9.724 10.148 10.663 9.985 10.211 Te bestemmen resultaat 4.495 -740 10 0 678 0 Voorzieningen 13.996 16.788 19.023 21.168 23.338 25.509 Leningen > 1 jaar 41.021 38.604 41.566 38.782 36.555 34.494 Vlottende Passiva Schulden < 1 jaar 31.052 31.112 31.112 31.112 31.112 31.112 Totaal (* € 1.000,-) 105.306 100.761 106.390 106.267 106.210 106.546 Materiële vaste activa (* €1000,-) Boekwaarde 31-12-2025 Investeringen Mutaties activa in ontwikkeling Afschrijving Boekwaarde 30-6-2026 Materiële vaste activa 55.844 885 - -4.181 52.548 Investeringen 55.844 885 - -4.181 52.548 Activa in ontwikkeling 2.308 3.606 5.914 Totaal materiële vaste activa 58.152 885 3.606 -4.181 58.462 Materiële vaste activa (* €1000,-) Boekwaarde 31-12-2025 Investeringen Mutaties activa in ontwikkeling Afschrijving Boekwaarde 31-12-2026 Materiële vaste activa 55.844 14.937 -9.012 61.769 Investeringen 55.844 14.937 - -9.012 61.769 Activa in ontwikkeling 2.308 2.213 4.521 Totaal materiële vaste activa 58.152 14.937 2.213 -9.012 66.290 Materiële vaste activa (* €1000,-) Boekwaarde 31-12-2026 Investeringen Mutaties activa in ontwikkeling Afschrijving Boekwaarde 31-12-2027 Materiële vaste activa 61.769 14.837 4.521 -9.965 71.162 Investeringen 61.769

14.837 4.521 -9.965 71.162 Activa in ontwikkeling 4.521 -4.521 - Totaal materiële vaste activa 66.290 14.837 - -9.965 71.162 38 Investeringen 2026 en 2027 Meerjaren investeringsoverzicht: Door het door het doorschuiven van een aantal projecten naar latere jaren daalt het investeringsbedrag voor 2026 met € 4.521k en stijgt het in 2027 met hetzelfde bedrag. Kapitaalslasten 2026 en 2027 De kapitaallasten ontwikkelen zich als volgt in 2026 en 2027: De afschrijvingslasten vallen lager uit als gevolg van het later in gebruik nemen van het activa. Daarnaast zijn de rentelasten lager dan verwacht, doordat in 2026 de externe financiering later nodig is. Tegelijkertijd zijn de renteopbrengsten hoger, wat per saldo resulteert in een positief renteresultaat. Voor 2027 worden de kapitaallasten op hetzelfde niveau ingeschat dan eerder werd begroot, Toelichting 2026 en 2027 De voornaamste wijziging op de investeringen betreft het nieuwe integrale plan van huisvesting. Daarnaast wordt een aantal activa later in gebruik genomen dan verwacht.

Investeringsverloop (* €1000,-) 2025 3e BW2026 1e BW2027 2028 2029 2030 Materiële vaste activa 4.623 19.485 19.358 16.056 8.416 25.663 Totaal investeringen 4.623 19.485 19.358 16.056 8.416 25.663 Activa in ontwikkeling 1.088 Totaal investeringen 5.711 19.485 19.358 16.056 8.416 25.663 Investeringsprognose (* €1000,-) 2e BW 2026 Wijzigingen 3e BW 2026 Begroting 2027 Wijzigingen 1e BW 2027 Materiële vaste activa 24.006 -4.521 19.485 14.837 4.521 19.358 Totaal investeringen 24.006 -4.521 19.485 14.837 4.521 19.358 Activa in ontwikkeling - - - - - - Totaal investeringen 24.006 -4.521 19.485 14.837 4.521 19.358 Afschrijving Rente Totaal Afschrijving Rente Totaal Totaal kapitaallasten 9.702 -109 9.593 9.012 -144 8.868 Totaal 9.702 -109 9.593 9.012 -144 8.868 Kapitaallasten (bedragen in € 1.000) 3e BW 20262e BW 2026 Afschrijving Rente Totaal Afschrijving Rente Totaal Totaal kapitaallasten 9.847 -68 9.779 9.847 -91 9.756 Totaal 9.847 -68 9.779 9.847 -91 9.756 Begroting 2027Kapitaallasten (bedragen in € 1.000) 1e BW 2027 39 3.11 Ontwikkeling van de Financiering In het volgende overzicht zijn de bestaande leningen gespecificeerd en is tevens een prognose opgenomen van de financiering voor de komende jaren. Ten opzichte van de 2e begrotingswijziging 2026 en de begroting 2027 zijn er geen wijzigingen. Alle bestaande leningen hebben een vaste rente tot het einde van de looptijd.

Voor de periode 2027-2030 wordt rekening gehouden met 3,5% rente voor de nieuw af te sluiten leningen. Omschrijving hoofdsom Rente % Saldo 31-12- 2025 Saldo 31-12- 2026 Saldo 31-12- 2027 Saldo 31-12- 2028 Saldo 31-12- 2029 Saldo 31-12- 2030 Binnenlandse banken 1 - BNG 1.450 0,6% 290 242 193 145 97 48 2 - BNG 2.340 0,4% 562 468 374 281 187 94 3 - BNG 1.589 0,5% 675 636 596 556 516 477 4 - BNG 2.305 0,4% 1.210 1.153 1.095 1.037 980 922 5 - BNG 10.000 0,3% 2.000 1.333 667 - - - 6 - BNG 10.000 0,3% 2.667 2.000 1.333 667 - - 7 - BNG (2014) 7.500 0,1% 2.500 2.000 1.500 1.000 500 0 8 - BNG (2015) 7.500 0,1% 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 9 - BNG (2016) 10.000 0,1% 1.250 250 - - - - 10 - BNG (2017) 5.000 0,0% 2.500 2.000 1.500 1.000 500 - 12 - BNG (2020) 5.000 0,0% 2.500 2.000 1.500 1.000 500 - 13 - BNG (2020) 7.200 0,1% 5.760 5.472 5.184 4.896 4.608 4.320 15 - NWB (2019) 8.000 0,0% 4.800 4.267 3.733 3.200 2.667 2.133 16 - NWB (2021) 5.000 0,0% 3.000 2.500 2.000 1.500 1.000 500 17 - Financial Lease RABO 906 0,0% - - - - - - 18 - Financial Lease ABN 4.130 0,0% 1.307 784 390 - - - 16 - BNG (2022) 10.000 0,1% 7.000 6.000 5.000 4.000 3.000 2.000 Prognose nieuwe lening 2026 5.000 3,5% - 5.000 4.500 4.000 3.500 3.000 Prognose nieuwe lening 2027 10.000 3,5% - - 10.000 9.000 8.000 7.000 Prognose nieuwe lening 2028 5.000 3,5% - - - 5.000 4.500 4.000 Prognose nieuwe lening 2029 5.000 3,5% -

- - - 5.000 4.500 Prognose nieuwe lening 2030 5.000 3,5% - - - - - 5.000 Totaal (*€ 1000) 41.021 38.604 41.566 38.782 36.555 34.494 40 3.12 Gemeentelijke bijdragen Ten opzichte van de 2e begrotingswijziging 2026 zijn de bijdragen voor de basiszorg ongewijzigd gebleven. Ten opzichte van de begroting 2027 zijn de bedragen iets lager uitgevallen. Er was van 3,41% indexering uitgegaan dit is uiteindelijk 3,40% geworden. Op basis van de gemaakte afspraken zijn de gemeentelijke bijdragen voor de jaren 2026 en 2027 als volgt verdeeld: In de opgenomen bedragen is rekening gehouden met de korting die de gemeente Goeree Overflakkee ontvangt in het kader van de nieuwe verdeelsystematiek en de overgangsregeling. De ingroeiregeling voor Goeree-Overflakkee wordt lineair afgebouwd en vanaf 2029 wordt die conform de gemaakte afspraken beëindigd. Dienstverleningsovereenkomsten plustaken Met een aantal gemeenten zijn afspraken gemaakt voor aanvullende dienstverlening die buiten de reguliere basiszorgbijdrage is opgenomen. Deze zogenoemde plustaken zijn afzonderlijk begroot en worden voor 2026 en 2027 als volgt opgenomen: De bedragen zijn gebaseerd op de meest recente gegevens en de huidige verwachtingen voor 2027. De definitieve bedragen kunnen nog afwijken afhankelijk van de afspraken die met de betreffende gemeente worden gemaakt. Deze afstemming vindt in de loop van het jaar plaats.

Gemeente Bijdrage 2026 Begroting 2027 mutatie 1e BW 2027 Albrandswaard 1.880.521 1.944.433 -187 1.944.246 Barendrecht 3.625.547 3.748.766 -362 3.748.404 Capelle aan den IJssel 5.936.463 6.138.220 -591 6.137.629 Goeree-Overflakkee 4.794.727 5.183.502 -520 5.182.982 Krimpen aan den IJssel 2.265.729 2.342.732 -225 2.342.507 Lansingerland 4.633.110 4.790.572 -462 4.790.110 Maassluis 2.957.419 3.057.930 -295 3.057.635 Nissewaard 7.300.541 7.548.658 -727 7.547.931 Ridderkerk 3.858.252 3.989.379 -384 3.988.995 Rotterdam (excl. GB) 67.421.784 69.713.188 -6.720 69.706.468 Schiedam 8.327.880 8.610.912 -830 8.610.082 Vlaardingen 7.177.077 7.420.998 -715 7.420.283 Voorne aan zee 6.005.010 6.209.097 -598 6.208.499 Totaal 126.184.063 130.698.387 -12.618 130.685.769 Gemeente Plustaken 2e BW 2026 Wijziging en 3e BW 2026 Begr.

2027 Wijziginge n 1e BW 2027 Albrandswaard Wijkbrandweer 84.252 - 84.252 87.125 -9 87.116 Albrandswaard Evenementen 1.860 - 1.860 1.920 - 1.920 Barendrecht Wijkbrandweer 80.296 - 80.296 83.035 -8 83.027 Barendrecht Evenementen 4.185 - 4.185 4.320 - 4.320 Capelle aan den IJssel Wijkbrandweer 80.296 - 80.296 83.035 -8 83.027 Capelle aan den IJssel Evenementen 6.355 - 6.355 6.560 - 6.560 Goeree - Overflakkee Evenementen 6.355 - 6.355 6.560 - 6.560 Lansingerland Wijkbrandweer 85.087 - 85.087 - - - Lansingerland Evenementen 4.650 - 4.650 4.800 - 4.800 Maassluis Evenementen 8.060 - 8.060 8.320 - 8.320 Ridderkerk Wijkbrandweer 80.296 - 80.296 83.035 -8 83.027 Ridderkerk Evenementen 11.470 - 11.470 11.861 - 11.861 Rotterdam Strandwachten 684.641 - 684.641 707.988 -71 707.917 Rotterdam WABO/TCH 719.052 - 719.052 743.572 -74 743.498 Rotterdam Wijkbrandweer 162.224 - 162.224 167.756 -17 167.739 Rotterdam Evenementen 77.500 - 77.500 80.143 - 80.143 Schiedam Wijkbrandweer 81.112 - 81.112 83.878 -8 83.870 Vlaardingen Wijkbrandweer 80.296 - 80.296 83.035 -8 83.027 Voorne aan Zee Cultureel erfgoed 22.000 - 22.000 22.000 - 22.000 Voorne aan Zee Evenementen 4.650 - 4.650 4.800 - 4.800 Voorne aan Zee Wijkbrandweer 86.800 86.800 - 89.751 89.751 Totaal 2.284.637 86.800 2.371.437 2.273.743 89.539 2.363.282 Jaarverslag VRR 2025 41 Staat van vereiste handtekeningen Aldus vastgesteld in de vergadering

van het Algemeen bestuur van de Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond d.d. 9 december 2026. De secretaris De voorzitter ………………………………. ……………………………………… Dhr. A. Littooij Mevr. C.J. Schouten Algemeen Directeur Voorzitter Algemeen Bestuur Titel beleidsplan <Subtitel> 42 Veiligheidsregio Rotterdam-Rijnmond Postbus 9154 3007 AD Rotterdam Wilhelminakade 947 3072 AP Rotterdam 088-877 90 00 vr-rr.nl rijnmondveilig.nl

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.ridderkerk.nl/api/v1/meetings/1253/documents/43659