Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 SVHW
Tekst van het document
Kwantitatieve gegevens 2027 Aantal WOZ-objecten Bag Deelnemers 126.432 Totaal aantal WOZ-objecten 327.574 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 (bedragen x 1.000 euro) Omschrijving | Begroting | Gewijzigde | Jaarrekening 2027 | begroting 2026 | 2025 LASTEN Personeelskosten | 1.990 | 1.701 | 1.496 Ingeleend personeel | 670 | 661 | 704 Automatiseringskosten | 746 | 737 | 648 Overige kosten | 44 | 43 | 55 WOZ kosten gemeenten | - | - | 626 Subtotaal programma kosten | 3.450 | 3.142 | 3.529 Toerekening kosten Ondersteuning | 1.327 | 1.276 | 1.046 Totaal lasten | 4.778 | 4.417 | 4.575 BATEN Bijdrage deelnemers-factuur Ministerie BZK | - | - | 626 Bijdragen deelnemers | 4.778 | 4.417 | 4.630 Totaal baten | 4.778 | 4.417 | 5.256 Totaal baten | 4.778 | 4.417 | 5.256 Totaal lasten | 4.778 | 4.417 | 4.575 Resultaat | - | - | 681 Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 28 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 29 van 50 Programma 3: Dienstverlening Onder het programma Dienstverlening vallen: klantcontact, heffingen en invordering. 7.1 Doel klantcontact Dit onderdeel van het programma heeft als doelstelling het onderhouden van contacten met de klant.
Hiervoor worden onder andere de onderstaande activiteiten uitgevoerd: Het zoveel mogelijk afhandelen van telefonische vragen van de klant Het registreren van calls Klanten in een keer met de juiste persoon doorverbinden voor afhandeling van vragen Verdiepende klantonderzoeken 7.2 Doel Heffingen Dit onderdeel van het programma heeft als doelstelling het opleggen van aanslagen en het afhandelen van bezwaar- en beroepschriften. Hiervoor worden onder andere de onderstaande activiteiten uitgevoerd: het printen van de aanslagen (door een extern bureau); het verzenden van de aanslagen; het behandelen van bezwaar- en beroepschriften; het verwerken van de waarde gegevens voor de waterschappen. 7.3 Doel Invordering Dit onderdeel van het programma heeft als doelstelling het innen van de opgelegde belastingbedragen. Hierbij worden volgende activiteiten uitgevoerd: bijhouden debiteurenadministratie; bijhouden financiële administratie; behandelen van kwijtscheldingsverzoeken; verzenden van aanmaningen en dwangbevelen; het treffen van overige invorderingsmaatregelen; beoordelen invorderbaarheid en het doen van voorstellen ten behoeve van oninbaar verklaringen. 7.4 Ontwikkelingen binnen dit programma Harmonisatie belastingverordeningen De werkgroep harmonisatie belastingverordeningen zag nog meer dan voldoende mogelijkheden om verbeteringen door te voeren.
Ook in 2026 zal de werkgroep doorgaan met het adviseren van alle deelnemers over mogelijke harmonisatie van de belastingverordeningen. Het is vanzelfsprekend dat de Raad het hoogste orgaan is en dat de Raad de verordeningen voor elke deelnemer afzonderlijk vaststelt. Tegelijkertijd heeft de Raad ook de verantwoordelijkheid om onderzoek te doen naar de uitvoerbaarheid van de verordeningen, waarbij het verbeteren van de kwaliteit en risicobeheersing een rol spelen. Het aantal belastingen dat wordt geheven bij de deelnemers neemt elk jaar toe. Bovendien worden er regelmatig nieuwe taken overgedragen die aansluiten bij of deel uit maken van de belastingheffing. Voorbeelden hiervan zijn de verblijfsbelasting van arbeidsmigranten, BIZ-bijdragen, ondernemingsfondsen, registratie van afvalpassen, nieuwe Diftar etc. Deze voorbeelden leiden tot extra werkzaamheden voor SVHW waarbij een uitbreiding van de formatie noodzakelijk is. SVHW heeft Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 30 van 50 de impact op de formatie inzichtelijk gemaakt in de begroting 2027 en de kosten worden doorbelast via de tarieven aan de betreffende deelnemers. Leegstandsbelasting De Eerste Kamer heeft op 4 december 2025 de Fiscale Verzamelwet 2026 aangenomen. Onderdeel van deze wet is nieuw artikel in de Gemeentewet 221a: leegstandbelasting voor woningen voor eigenaren.
De wet treedt in werking op 1 januari 2026 en maakt het mogelijk om voor woningen die langer dan twaalf maanden leegstaan belasting te heffen. De heffingsmaatstaf voor de leegstandbelasting wordt vastgesteld door de gemeente. De VNG werkt aan een modelverordening voor deze nieuwe belasting. De gemeenteraad heeft de bevoegdheid om belastingen in te voeren, te wijzigen en in te trekken, maar deze bevoegdheid kan wel rechterlijk worden getoetst. De rechter controleert of de gemeenteraad bij het vaststellen van belastingverordeningen de algemene rechtsbeginselen heeft gerespecteerd en of er een rechtvaardiging is voor eventuele verschillen tussen gevallen. De rechter kijkt niet of de afweging van de gemeenteraad tot een ander besluit had moeten leiden, maar wel of de benodigde overwegingen zijn gemaakt. Als blijkt dat de gemeenteraad niet aan de vereisten heeft voldaan, kan de rechter de belastingheffing tegenhouden, wat leidt tot lagere of vernietigde aanslagen en gemiste inkomsten voor de gemeente. De wet is in werking getreden op 1 januari 2026, waardoor het op zijn vroegst mogelijk is om per 2027 deze belasting te heffen. De VNG heeft op dit moment nog geen model belastingverordening voor deze nieuwe heffing. Deze wordt wel in het tweede kwartaal van 2026 verwacht.
De kosten voor het heffen van de leegstandsbelasting zal SVHW doorbelasten via de tarieven aan de betreffende deelnemers. Hiervoor is in de begroting niets opgenomen. Wijziging Waterschapswet De nieuwe Waterschapswet, trad op 1 januari 2026 in werking. Bij ongeveer een kwart van de bedrijven bepalen waterschappen de vervuilingswaarde. Dat doen ze door het waterverbruik te vermenigvuldigen met een van de afvalwatercoëfficiënten behorende bij de 15 klassen in de zogenoemde tabel afvalwatercoëfficiënten. Ongeveer 95% van deze tabelbedrijven is ingedeeld in klasse 8. De wetgever heeft daarom besloten dat alle nieuwe bedrijven in deze klasse worden ingedeeld. Tenzij het waterschap of het bedrijf zelf met een afvalwateronderzoek een lagere of hogere klasse aantoont. Voor nieuwe bedrijven is een speciaal E-formulier ingericht zodat zij eenvoudig informatie kunnen verstrekken. De informatie is nodig om het bedrijf op juiste wijze in te delen in een klasse. Inmiddels hebben de eerste nieuwe bedrijven een brief voor het invullen van het E-formulier ontvangen. Wij vertalen de financiële consequenties van de wetswijzigingen voor het waterschap en haar belastingoplegging in de juni- en septemberraming die wij verstrekken aan het waterschap. Sociaal invorderen SVHW volgt de trend met betrekking tot het meer maatschappelijk invorderen.
Het beleid van SVHW is om zoveel mogelijk te voorkomen dat er problematische schulden of een opeenstapeling van schulden ontstaan. SVHW heeft hiervoor naast de al bestaande maatregelen recent ook de volgende maatregelen ter besluitvorming aangeboden of getroffen: • De kosteloze herinnering is een maatregel die kan worden ingezet als onderdeel van sociaal invorderen. Hiervoor zijn twee pilots uitgevoerd. Uit de evaluatie van de tweede pilot bleek evenals die van de eerste pilot in 2024 een grote daling van de opbrengsten Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 31 van 50 invorderingskosten door het succes van de pilot. Een heroverweging van het besluit door het AB om de kosteloze herinnering vooralsnog niet in te voeren, vindt plaats nadat hiervoor tegelijkertijd met de begroting 2027 een zienswijze aan de vertegenwoordigende organen van de deelnemers is gevraagd. Met financiële effecten van de eventuele invoering van de kosteloze herinnering wordt vooralsnog geen rekening gehouden. • De mogelijkheid om met een automatische incasso in 10-maandelijkse termijnen te betalen, waarbij de betaaldatum zelf gekozen kan worden. Vanaf medio 2025 is het als belastingplichtige mogelijk om de incassodatum te kiezen. Medio 2026 heeft de softwareleverancier toegezegd het ook mogelijk te maken om het aantal termijnen te kunnen wijzigen.
Hiervoor is een aanpassing van de belastingapplicatie noodzakelijk. • Het proces voor kwijtschelding wordt verder geoptimaliseerd. We vereenvoudigen de aanvraag voor kwijtschelding. Hierdoor kan de uitvraag sneller naar BIDN (voormalige Inlichtingenbureau) om te beoordelen of er belemmeringen zijn die kwijtschelding in de weg staan. • De goede ervaringen met uitbellen door het KCC naar bedrijven die niet op tijd hadden betaald, maakt dat we dit jaar ook beoordelen in welke vorm we dit kunnen toepassen voor inwoners. 7.5 Financiële toelichting Lasten De lasten bestaan uit externe kosten voor dwanginvordering, proceskostenvergoeding, de kosten voor vervaardigen van aanslagen, portokosten en bankkosten. De toegerekende kosten algemeen beheer betreffen voornamelijk de eigen personeelskosten, die op basis van een urenregistratie aan de diverse programma’s zijn toegerekend. De kosten van Ondersteuning en automatisering worden op basis van het aantal fte’s aan de diverse programma’s toegerekend. Baten De bijdrage van de deelnemers is gebaseerd op een vast bedrag per gewogen aanslagregel van 1,859 euro, zoals aangeven in de onderstaande tabel. Dit is inclusief de bijdrage aan de kosten voor Invordering. De onderstaande tabel geeft een aantal kwantitatieve gegevens.
Kwantitatieve gegevens 2027 aantal aanslagregels 4.073.143 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 (bedragen x 1.000 euro) Omschrijving | Begroting 2027 | Gewijzigde begroting | Jaarrekening 2025 2026 LASTEN Personeelskosten | 2.546 | 2.321 | 2.158 Overige kosten | 67 | 66 | 56 Automatiseringskosten | 1.245 | 1.229 | 1.129 Ingeleend personeel | 128 | 126 | 84 Telefoonkosten KCC | 91 | 90 | 69 Kosten aanslagen | 557 | 550 | 511 Controle belastingen | 56 | 55 | 39 Media campagne | 61 | 60 | 58 Kosten dwanginvordering | 446 | 440 | 431 Proceskosten | 405 | 400 | 387 Bankkosten | 203 | 200 | 192 Subtotaal programmakosten | 5.805 | 5.537 | 5.114 Toerekening kosten Ondersteuning | 2.216 | 2.129 | 1.819 Totaal lasten | 8.021 | 7.667 | 6.933 BATEN Opbrengst invorderingskosten | 3.060 | 3.000 | 3.531 Teruggave opbrengst invordering | -3.060 | -3.000 | -3.531 Bijdragen deelnemers | 7.571 | 7.217 | 7.567 Rentebaten | 450 | 450 | 471 Totaal baten | 8.021 | 7.667 | 8.038 Totaal baten | 8.021 | 7.667 | 8.038 Totaal lasten | 8.021 | 7.667 | 6.933 Resultaat | - | - | 1.105 Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 32 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 33 van 50 Paragrafen 8.1 Paragraaf Weerstandsvermogen en Risicobeheersing Het weerstandsvermogen is: het vermogen van SVHW om niet-structurele risico's op te vangen zonder het beleid en de
bedrijfsvoering aan te hoeven passen. Op grond van de Wet gemeenschappelijke regelingen zijn de deelnemers verplicht eventuele tekorten bij een gemeenschappelijke regeling aan te vullen. SVHW verwerkt de kosten in de tarieven van de producten. Een eventueel overschot/tekort aan het einde van het jaar wordt in rekening of in mindering gebracht op de te ontvangen bedragen van de deelnemers. In formele zin loopt het SVHW geen risico, omdat het eventuele tekorten afwentelt op de deelnemers, dan wel verrekent met de algemene reserve (buffer) van de gemeenschappelijke regeling. Op 13 april 2022 heeft het Algemeen bestuur de nota Risicomanagement en weerstandsvermogen SVHW 2022 vastgesteld. Deze notitie beschrijft de structuur ten aanzien van het uit te voeren beleid omtrent risico’s en fraude. SVHW hanteert een risicomijdend profiel voor risico’s en streeft ernaar om risico 's zoveel mogelijk te ondervangen. Dat is de reden waarom diverse verzekeringen afgesloten zijn voor het onroerend goed, inventaris en personeel. De risico’s hebben een intern (SVHW, “eigen” organisatie) en/of een extern (deelnemers) karakter. Op basis van de risico’s zijn/worden (aanvullende) beheersmaatregelen genomen. In de Voor- en Najaarsnota rapporteert SVHW over de voortgang van de risico’s en de beheersmaatregelen. SVHW is een belangrijke organisatie voor haar 15 deelnemers.
Continuïteit van de bedrijfsvoering is daarom essentieel. Dit dient op het niveau van directie en Dagelijks Bestuur te kunnen worden beslist. Bij het opvangen van de gevolgen van calamiteiten is het onwenselijk dat de organisatie afhankelijk zou zijn van de besluitvorming van de deelnemers. Gelet op genoemde risico's en de behoefte aan continuïteit van de bedrijfsvoering is het gewenst een financiële buffer in stand te houden. In de nota Risicomanagement en weerstandsvermogen is daarom besloten de omvang daarvan vast te stellen op minimaal 400.000 euro en maximaal 700.000 euro. Er doen zich geen juridische procedures voor die aanleiding kunnen geven tot enig financieel nadeel. Eind 2004 is bij de Bank Nederlandse Gemeenten een lening van 2.600.000 euro met een looptijd van 30 jaar aangetrokken. Deze lening heeft gedurende de gehele looptijd van 30 jaar een vast rentepercentage van 4,445%, zodat er geen sprake is van een financieel risico. In de Begroting 2027 is, op basis van aannames, een aantal ontwikkelingen verwerkt waarvan de uitkomsten nog onzeker zijn.
Deze ontwikkelingen hebben betrekking op de volgende gebieden: Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Categorie | Beheersing | Financieel | Kans | Risico | Toelichting belang | score Risico | Klasse | % Nalatigheid of | Verzekeren | 100 | 1 | 10% | 10 | De risico’s zijn in de meeste gevallen beperkt, doordat waar onrechtmatig handelen | mogelijk verzekerin gen zijn afgesloten. Ook hebben wij in de begroting diverse budgetten beschikbaar, bijvoorbeeld om ons eigen risico af te dekken. Schadeclaims | Overdragen | 100 | 1 | 10% | 10 | Het SVHW loopt altijd het risico op schadeclaims. Over het algemeen zijn dit langlopende procedures waarvan de risico's moeilijk in te schatten zijn. Onderhoud gebouw SVHW | Accepteren | 100 | 1 | 10% | 10 | Wij voeren voor onze gebouw planmatig beheer en onderhoud uit. Dit doen wij op basis van actuele inspecties. Echter kan het altijd voorkomen dat onbegroot onderhoud moet plaatsvinden. Dit risico neemt af na renovatie van het gebouw in 2027. Bedrijfsongevallen | Verzekeren | 50 | 1 | 10% | 5 | Wij hebben hiervoor een verzekering afgesloten. Werkgevers hebben de wettelijke zorgplicht voor de veilighe id van werknemers en die zorgplicht wordt uitgebreid. De werkgever is aansprakelijk voor bedrijfsongevallen en beroepsziektes van werknemers.
Fraude en diefstal | Elimineren | 50 | 1 | 10% | 5 | Economische ontwikkelingen kunnen voor medewerkers van het SVHW leiden tot verhoogde prikkels of gelegenheden tot het doen van of meewerken aan fraude. Er zijn fysieke en/of administratieve maatregelen genomen (functiescheiding, procesbeschrijvingen). De interne controle richt zich ook op deze zaken. Afwezigheid personeel | Reduceren | 150 | 2 | 30% | 45 | Kennis en kunde zijn (tijdelijk) n iet beschikbaar waardoor de wegens ziekte of | kwaliteit van de organisatie en de door de organisatie geleverde anderszins | producten lager worden. Uitgangspunt bij ziekteverzuim is een (zwangerschaps- en | interne oplossing en geen externe inhuur, afhankelijk van de bevallingsverlof, | duur van de afwezigheid en taak. zorgverlof) Vertrek personeel | Reduceren | 150 | 3 | 50% | 75 | Als gevolg van vertrek van personeel kunnen er kennis en kunde verloren gaan. Daarnaast is er bij het huidige personeel veel ervaring en kennis van de lokale situatie aanwezig, die bij vertrek verloren gaat. Dit kan leiden tot inefficiëntie. ICT | Reduceren | 750 | 2 | 30% | 225 | Computer-/ systeemuitval kan tot gevolg hebben dat we onze dienstverlening niet meer uitvoeren en onze medewerkers niet meer optimaal kunnen werken. Concreet zijn er dreigingen van cyber aanvallen en datalekken, maar ook overstromingen of internationale dreiging.
Informatiebeveiligin g en | Reduceren | 750 | 2 | 30% | 225 | Informatiebeveiligin g is steeds actueler. Er is weliswaar steeds cybercrime | meer aandacht voor en zelfs wetgeving in de maak, maar het risico wordt ook steeds groter. Denk hierbij aan datalekken en cyberincidenten. SVHW heeft beheersmaatregelen uitgevoerd en toetst periodiek de beveiliging van inform atie bijvoorbeeld door de jaarlijkse pentest. Voor 2026 bereidt SVHW zich voor op ISO27001 certificering voor ICT. Vooralsnog is het risico door Het SVHW niet verzekerd. Loonontwikkelingen | Accepteren | 100 | 2 | 25% | 25 | Voor 2026 is een cao vastgesteld. In 2026 vinden opnieuw cao- onderhandelingen plaats, waarbij het risico bestaat dat loonontwikkelingen hoger uitvallen dan geraamd. Dit kan leiden tot een stijging van de personeelslasten. Prijsontwikkelingen | Reduceren | 75 | 2 | 25% | 19 | De begroting is zowel aan de baten- als aan de lastenkant gebaseerd op contante prijzen. Per programma maken we bij het opstellen van de begroting een reële en actuele inschatting van de kosten. Het kan voorkomen dat de inflatie hoger is dan geraamd. De meerjarige indexering is verhoogd van 1% naar 2%. Bezwaarschriften & Beroep | Reduceren | 150 | 2 | 25% | 38 | Door de vele bezwaarschriften die worden ingediend moeten hoge proceskostenvergoedingen worden betaald.
Deze zijn reeds verwerkt in de begroting, echter het is lastig te schatten naar omvang. Uittreden van deelnemers | Accepteren | 100 | 1 | 10% | 10 | Risico op verlies van baten bij uittreden van deelnemers uit de GR. Dit is echter goed afgedekt binnen de gemeenschappelijke regeling waarbij frictiekosten worden opgevangen door de uittredend deelnemer. Nieuwe wet en regelgeving | Reduceren | 100 | 1 | 10% | 10 | Het risico dat wij onvoldoende voorbereid zijn op de invoering van nieuwe wet- en regelgeving waardoor wij onvoorziene kosten moeten maken Totaal | 2.725 | 712 Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 34 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 De risico’s worden in eerste instantie worden opgevangen vanuit de algemene reserve, die 700.000 euro bedraagt. Voor de beoordeling van het weerstandsvermogen wordt de verhouding tussen de beschikbare weerstandscapaciteit en de benodigde weerstandscapaciteit berekend. De weerstandsratio van SVHW bedraagt: Beschikbare capaciteit/ben odigde capaciteit = 700/ 712 | = 0,98. Voor de beoordeling van het weerstandsvermogen wil SVHW uitkomen op een waarde tussen de 1,0 en 1,4. Een weerstandsratio van minimaal 1 wordt gezien als voldoende. | Gezien dan alle risico’s met het weerstandsvermogen kunnen worden opgevangen. Daar zit SVHW in deze begroting onder.
Wanneer de geïnventariseerde risico’s de bovengrens van € 700.000 structureel overschrijden legt het Dagelijks Bestuur een plan voor dat gericht is op het aanvullen van de Algemene reserve tot het bedrag uit hoofde van het benodigd weerstandsvermogen. Als de risico’s meerjarig de algemene reserve overstijgen komt er een voorstel. Op basis van de geprognosticeerde meerjarenbalans zijn de volgende kengetallen berekend: Kenget al l en | 2027 | 2028 | 2029 | 2030 N etto s c hul dquote | - 12,03% | 1,33% | 13,68% | 11,22% N et t o s c hul dquot e gec orri geerd v oor al l e | - 12,03% | 1,33% | 13,68% | 11,22% v ers t rek t e l eni ngen Grondexpl oi t at i e | n.v .t. | n.v .t. | n.v .t. | n.v .t. Solvailiteitsrisico | 8,44% | 22,74% | 22,84% | 22,44% Strucutrele exploitatieruimte | 0,00% | 0,00% | 0,00% | 0,00% Bel as t i ngc apac i t ei t | n.v .t. | n.v .t. | n.v .t. | n.v .t. Netto schuldquote en netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Hoe hoger de schuld, hoe hoger de netto schuldquote. De netto schuldquote weerspiegelt het niveau van de schuldenlast van SVHW ten opzichte van de eigen middelen en geeft een indicatie van de druk van de rentelasten en de aflossingen op de exploitatie. Een hoge netto schuldquote hoeft op zichzelf geen probleem te zijn.
Of dat het geval is valt niet direct af te leiden uit de netto schuldquote zelf, maar hangt af van meerdere factoren. Zo kan een hoge schuld worden veroorzaakt doordat er leningen zijn afgesloten en die gelden vervolgens worden doorgeleend en vervolgens weer afgelost. In dat geval hoeft een hoge schuld geen probleem te zijn. Om inzicht te verkrijgen in hoeverre er sprake is van doorlenen wordt de netto schuldquote zowel in- als exclusief doorgeleende gelden weergegeven (netto schuldquote gecorrigeerd voor alle verstrekte leningen Solvabiliteitsrisico Dit kengetal geeft inzicht in de mate waarin SVHW in staat is aan haar financiële verplichtingen te voldoen. Hoe hoger de solvabiliteitsratio, hoe groter de weerbaarheid van SVHW. De mate van weerbaarheid geeft in combinatie met de andere kengetallen een indicatie over de financiële positie. Structurele exploitatieruimte Voor de beoordeling van de financiële positie is het ook van belang te kijken naar de structurele baten en structurele lasten. Dit kengetal geeft aan hoe groot de structurele exploitatieruimte is, doordat wordt gekeken naar de structurele baten en structurele lasten en deze worden vergeleken met de totale baten. Een positief percentage betekent dat de structurele baten toereikend zijn om de structurele lasten (waaronder de rente en aflossing van een lening) te dekken.
Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 35 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 36 van 50 Financiële positie SVHW De uitkomsten van bovenstaande financiële kengetallen worden beïnvloed door de afspraken die gemaakt zijn over de omvang van het weerstandsvermogen. Hierdoor beschikt SVHW over een beperkt eigen vermogen. Tegenover dit beperkte eigen vermogen staan kortlopende- en langlopende verplichtingen die invloed hebben op de uitkomsten van de kengetallen. De financiële bedrijfsvoering van SVHW is onder andere gericht op het voldoen aan de kaders die gesteld worden in de begroting, exploitatietekorten komen ten laste van het weerstandsvermogen. Indien het weerstandsvermogen niet voldoende is om het tekort op te vangen wordt het exploitatietekort doorbelast aan de deelnemers. 8.2 Paragraaf Onderhoud Kapitaalgoederen Ultimo december 2004 heeft het SVHW voor eigen gebruik het kantoor Rijksstraatweg 3B te Klaaswaal aangekocht. De aankoopprijs bedroeg 2.000.000 euro. Het kantoorpand was bij aankoop in goede staat van onderhoud. Na aankoop is het gehele gebouw voorzien van airconditioning. Het periodieke onderhoud is in de begroting 2027 verwerkt. Bij de uitgaven wordt terughoudendheid betracht vanwege de recente besluitvorming over de verduurzaming van het pand. Door het AB is in november 2025 het besluit genomen om het pand te renoveren c.q.
aan te passen aan de minimale wettelijk verplichte vereisten voor verduurzaming. De maatregelen moeten ervoor zorgen dat het pand nog zeker 20 jaar door geëxploiteerd kan worden. Het investerings- en financieringsbesluit is verankerd in deze meerjarenbegroting 2027. De formele start van de renovatie en verduurzaming staat gepland in de tweede helft van 2026 en het werk loopt door in 2027. 8.3 Paragraaf Financiering 8.3.1 Algemeen De financieringsparagraaf gaat in op de eisen van de wet Fido. Het moet blijken dat de uitvoering van de treasuryfunctie alleen de publieke taak dient, het beheer prudent is en dat aan de kasgeldlimiet en de renterisiconorm is voldaan. 8.3.2 Treasurybeheer De volgende risico`s zijn voor de organisatie van belang: Renterisicobeheer; Kredietrisicobeheer. Renterisicobeheer Het doel van het renterisicobeheer is het beheersen van de risico`s die voortvloeien uit de mogelijkheid dat de rentelasten van vreemd vermogen in de toekomst hoger zouden worden dan gewenst zou zijn. De aangetrokken geldlening heeft gedurende de looptijd (30 jaar) een vast rentepercentage. Er is dus geen sprake van een renterisico. Kredietrisicobeheer Per twee weken vinden afgeronde voorschotbetalingen plaats aan de deelnemers. SVHW bepaalt de hoogte van het voorschot aan de hand van de werkelijk ontvangen belastingopbrengsten per deelnemer.
Een gering bedrag reserveren we voor restituties. Elk kwartaal ontvangen de deelnemers een overzicht van de stand van de invordering alsmede van de ontvangsten en de daarop in mindering gebrachte voorschot afdrachten. Medio van het jaar ontvangt SVHW de geraamde bijdragen van de Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 deelnemers in de kosten van de dienstverlening. Het verstrekken van gelden aan derden in welke vorm dan ook komt niet voor. 8.3.3 | Kasgeldlimiet en renterisiconorm De kasgeldlimiet en de renterisiconorm hebben beiden als doel de leningenportefeuille van decentrale overheden te behoeden voor een onverantwoord grote gevoeligheid voor rentefluctuaties. De kasgeldlimiet stelt dat de gemiddelde netto vlottende schuld van een decentrale overheid in een bepaald kwartaal niet hoger mag zijn dan een wettelijk bepaald percentage van het begrotingstotaal. Voor gemeenschappelijke regelingen is dit 8,2%. In onderstaande is een prognose opgenomen van de ruimte onder kasgeldlimiet. Uit deze prognose blijkt dat de gemiddelde ruimte onder het kasgeldgeldlimiet gedurende in 2027 cir ca 2 miljoen euro bedraagt. (bedragen x € 1.000) K a s ge ld lim ie t | 1 e k wa r t. | 2 e k wa r t. | 3 e k wa r t. | 4 e k wa r t.
Om v a ng b e gr oting | 17.320 1 | K a s ge ld lim ie t | 1.420 | 1.420 | 1.420 | 1.420 V lotte nd e | s c huld 2 | Opgenomen gelden < 1 jaar | 0 | 0 | 0 | 0 Vlottende middelen 3 | R e k e ning- c our a nts a ld i < | 1 | j a a r | 488 | 488 | 488 | 488 4 | T ota a l ne tto v lotte nd e | s c huld | ( 2 ) - ( 3 ) | -488 | -488 | -488 | -488 R uim te | ond e r k a s ge ld lim ie t ( 1 ) - ( 4 ) | 1.908 | 1.908 | 1.908 | 1.908 De renterisiconorm is opgesteld met als doel de rentegevoeligheid van de portefeuille van leningen met een looptijd van één jaar of langer te beperken. Dit komt erop neer dat het renterisico in een bepaald jaar niet meer mag bedragen dan een bepaald percentage van het begrotingstotaal. Voor gemeenschappelijke regelingen is dit 20%. Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 37 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Uit de onderstaande tabel blijkt, dat SVHW geen renterisico heeft.
(bedragen x € 1.000) 2027 | 2028 | 2029 | 2030 | 2031 1a | R e nte he r z ie ning va s te s c huld | o/g | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 1b | R e nte he r z ie ning va s te s c huld | u/g | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 2 | Netto renteherziening (1a-1b) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 3a | N ie uwe va s te s c huld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 3b | Nieuwe verstrekte lange leningen | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 4 | N e tto nie uwe va s te s c huld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 5 | B e ta a ld e a flos s inge n | 112 | 116 | 122 | 128 | 133 6 | H e r fina nc ie r ing ( la a gs te va n 4 | e n 5 ) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 7 | R e nte r is ic o va s te s c huld | ( 2 | e n 6 ) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 R e nte r is ic onor m 8 | B e gr otings tota a l | 17.320 | 17.822 | 18.150 | 18.499 | 18.860 9 | V a s tge s te ld | % ( 2 0 % ) | 20,00% | 20,00% | 20,00% | 20,00% | 20,00% 10 | R e nte r is ic onor m ( minimumnor m) | 3.464 | 4.277 | 4.356 | 4.440 | 4.527 7 | R e nte r is ic o va s te s c huld | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 11 | Ruimte (10-7) | 3.464 | 4.277 | 4.356 | 4.440 | 4.527 8.3.4 | Financiering Het saldo van de aangetrokken geldleningen is per 1 januari 202 | 7 € 1.048.373. Op de lening van de Bank Nederlandse Gemeenten wordt in 2027 een bedrag van € | 111.987 afgelost. Het saldo van de geldlening per 31 december 2027 bedraagt € 936.386. Bij deze lening bedraagt het vaste rentepercentage 4,445 %.
8.3.5 | Rela tiebeheer Het SVHW heeft met de Bank Nederlandse Gemeenten een rekeningcourant verhouding. De bank valt onder Nederlands toezicht. In 2026 wordt de bancaire dienstverlening (EU) aanbesteed. 8.3.6 | Toelichting EMU-sa ldo In het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV, art. 19) is de verplichting vastgesteld, dat er in de begroting een overzicht verstrekt moet worden over het boekjaar. Hieronder volgt het EMU-Saldo van SVHW over 2027 tot en met 2030: Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 38 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 (b edragen in x € 1.000) 2027 | 2028 | 2029 | 2030Be groti n Be groti ng | Be groti ng | Be groti ng | g Omschrijving | x | € 1000, - | x | € 1000, - | x | € 1000, -x | € 1000, - 1 | 0 | 53 | 53 | 53E x pl oi t at i es al do vóór t oevoegi ng aan c . q.
ont t rek k i ng ui t res erves (z i e B B V , art i k el 17c ) 2 | A fs c hri j vi ngen t en l as t e van de ex pl oi t at i e | 286 | 399 | 384 | 384 3 | B rut o dot at i es aan de pos t voorz i eni ngen t en l as t e van de ex pl oi t at i e m i nus de vri j val van de voorz i eni ngen t en bat e van de ex pl oi t at i e 4 | 0Inves t eri ngen i n (i m )m at eri ël e vas t e ac t i va di e op de bal ans worden geac t i veerd 5 | B at en ui t bi j dragen van andere overheden, de E uropes e Uni e en overi gen, di e ni et op de ex pl oi t at i e z i j n verant woord en ni et al i n m i nderi ng 6 | Des i nves t eri ngen i n (i m )m at eri ël e vas t e ac t i va: B at en ui t des i nves t eri ngen i n (i m )m at eri ël e vas t e ac t i va (t egen verk ooppri j s ), voor z ove r ni e t op 7 | A ank oop van grond en de ui t gaven aan bouw-, woonri j p m ak en e. d.
(al l een t rans ac t i es m et derden 8 | B at en bouwgrondex pl oi t at i e: B at en voorz over t rans ac t i es ni e t op e x pl oi ta ti e 9 | Las t en op bal ans pos t V oorz i eni ngen voorz over dez e m et derden bet reffen 10 | Las t en i vm t rans ac t i es m et derden, di e ni et vi a de onder pos t 1 genoem de ex pl oi t at i e l open, m aar rec ht s t reek s t en l as t e van de res erves (i nc l us i ef fonds en en dergel i j k e) worden gebrac ht en di e nog i t | ll | d | éé | b | t | d | t 11 | V erk oop van effec t en: | jaja | ne ene e | jaja | ne ene e | jaja | ne ene e | jaja a | Gaat u effec t en verk open? (j a/ nee) b | Zo j a wat i s bi j verk oop de verwac ht e boek wi ns t op Berekend EMU-saldo | 286 | 452 | 437 | 437 8.4 | Paragraaf bedrijfsvoering 8.4.1 | Algemeen Bestuur Het Algemeen Bestuur vertegenwoordigt de verschillende deelnemende organisaties en is het hoogste bestuursorgaan. Het Algemeen Bestuur heeft als taak om het beleid vast te stellen en te controleren of het juist wordt uitgevoerd. De samenstelling van het algemeen bestuur is vastgelegd in de gemeenschappelijke regeling SVHW. Iedere gemeente heeft één afvaardiging in het algemeen bestuur. Het waterschap heeft 2 deelnemers binnen het algemeen bestuur. 8.4.2 | Dagelijks B estuur De leden van het Dagelijks Bestuur zijn door en vanuit de leden van het Algemeen Bestuur aangewezen.
Het Dagelijks Bestuur bepaalt onder andere de instructies en de regels voor de uitvoering van de taken en de bedrijfsvoering van SVHW. Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 39 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 40 van 50 8.4.3 Organogram SVHW heeft de werkzaamheden belegd in zelforganiserende procesteams. Deze procesteams houden zich bezig met de operatie en zijn verantwoordelijk voor het uitvoeren en het continu verbeteren van het proces en het realiseren van de gewenste output. De processen zijn gegroepeerd in domeinen met aan het hoofd een domeinmanager. In lijn met doelstellingen van SVHW bepalen de domeinmanager en proceseigenaren de gewenste output, die zoveel mogelijk beschreven wordt in de vorm van meetbare en zichtbare prestatie indicatoren. Het MT bestaande uit de drie domeinmanagers en de directeur stelt de kaders (richting en doelen), schept de randvoorwaarden voor de procesteams bij de uitvoering van hun taken en bewaakt de samenhang van de processen. De onderstaande figuur geeft de vereenvoudigde weergave van het organogram weer: 8.4.4 Technologische- en procesontwikkelingen SVHW heeft net als alle andere organisaties te maken met een steeds sterkere afhankelijkheid van IT oplossingen en moet daarom ook meegaan met de veranderingen daarin.
Onze contracten voor hardware en het onderhoud daarvan zijn in 2025 opnieuw aanbesteed. De komende jaren worden diverse applicaties opnieuw aanbesteed, waarvan de bezwarenapplicatie in 2026 de eerste is. Daarnaast worden alle contracten door onze contractmanager tegen het licht gehouden in 2026, waarbij deze beoordeeld worden op de mate waarin de voorwaarden voldoen aan de eisen die gesteld worden om te kunnen voldoen aan wetgeving zoals NIS2 en AVG. De nieuwe Cybersecuritywet is een ontwikkeling met grote impact op onze IT. Het is mede ook daarom dat SVHW zich in 2026 voor het eerst wil certificeren voor ISO27001. Een aantal andere externe ontwikkelingen is: - Landelijke stelsel van basisregistraties en aansluiting hierop; - Invoering van de omgevingswet en de aanpassing hierdoor van informatie aanlevering en de inzet van luchtdetectie;
Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 41 van 50 - De ontwikkeling van werken met AI (Artificial Intelligence) neemt een grote vlucht en wordt meer gemeengoed; - Het project secundaire objectkenmerken (Check uw woning) die in wetgeving vanaf 2027 is verankerd. Belastingplichtigen kunnen aangeven wanneer secundaire kenmerken van hun woning in onze registraties niet matchen met de daadwerkelijke situatie; - Steeds meer applicaties worden in de cloud aangeboden, hetgeen de flexibiliteit van SVHW in zal perken omdat minder maatwerk mogelijk is. Op dit moment is de belangrijkste applicatie (Centric) in eigen beheer waardoor SVHW door slim maatwerk en specifieke functionaliteiten efficiëntie kan koppelen aan maatwerk; - Doorontwikkeling van MijnOverheid en verdere digitalisering overheidsdienstverlening; - Informatiebeveiliging en privacy waarbij SVHW ervoor zorg moet dragen dat de digitale weerbaarheid op peil wordt gehouden en verder wordt verbeterd waar nodig en passend binnen toenemende nationale en Europese regelgeving (NIS2); - Implementatie van de Wet modernisering elektronisch bestuurlijk verkeer (WMEBV). 8.4.5 NIS2 In Europees verband worden sectoren en organisaties die van vitaal belang zijn voor de maatschappij verplicht te voldoen aan de NIS2-richtlijn.
Begin 2026 heeft SVHW bij BZK aangegeven dat SVHW als overheidsinstantie kan worden aangemerkt en daarmee binnen de reikwijdte van de Cybersecuritywet (Cbw) valt en heeft zich hiervoor geregistreerd in het entiteitenregister. Dit betekent voor SVHW de volgende drie verplichtingen: • Zorgplicht: De zorgplicht bestaat uit een lijst van maatregelen waaraan SVHW minimaal moet voldoen. Denk hierbij aan crisismanagement bij een groot cyberincident en het gebruik van cryptografie en versleuteling. • Meldplicht: SVHW moet binnen 24 uur dat SVHW zich bewust is geworden van een incident melden dat bij SVHW sprake is van een incident bij de toezichthouder (Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI)) en een uitgebreide rapportage over het incident binnen een maand. Een cyberincident moet ook bij het Computer Security Incident Response Team (CSIRT) van SVHW gemeld worden • Toezicht: Er komt een onafhankelijk toezichthouder (Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI)), die naar de naleving van de verplichtingen uit de richtlijn kijkt. De invoering vindt plaats medio 2026. SVHW anticipeert hier tijdig op en wil ook een ISO certificering hiervoor behalen. SVHW verzorgt in 2026 een training voor zowel Bestuurders als medewerkers (met de E-learning ARDA) op dat de organisatie NIS2 bestendig wordt gemaakt.
8.4.6 Informatiebeveiliging en privacy Door de toenemende datastromen, koppeling van systemen en digitale dreiging van hackers en cybercriminelen wordt het zorgvuldig omgaan met de gegevens van inwoners en organisaties steeds belangrijker. SVHW zal als data gedreven organisatie daarom zijn digitale weerbaarheid op peil dienen te houden. Dit vergt een toenemende inspanning van SVHW. SVHW maakt op dit gebied (beveiliging en privacy) gebruik van de diensten van de Informatiebeveiligingsdienst Nederlandse gemeenten (IBD) en werkt samen met collega belastingkantoren. Er is een privacy officer binnen het domein Ondersteuning, die op dit terrein de tweedelijns ondersteuning levert en er is een CISO (Chief Information Security Officer) en FG (Functionaris Gegevensbescherming) die rechtstreeks aan de directie rapporteren. SVHW moet voldoen aan NIS2 en wil zich hiervoor ISO certificeren, uiterlijk in 2026. Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 42 van 50 8.4.7 Investeringen in ICT Voor een gestructureerde aanpak van de benodigde ICT-ontwikkelingen vanwege de strategie en wetgeving zoals hiervoor beschreven (o.a. NIS2) is een ICT-strategie opgesteld. In 2025 is hiervoor een roadmap gemaakt. De kosten hiervoor worden opgevangen binnen de begroting. Eventuele meerkosten worden separaat ter besluitvorming aan het AB voorgelegd.
Er zijn voor 2027 buiten de hiervoor genoemde exploitatiekosten geen investeringen voorzien. 8.4.8 Huisvesting Door het AB is in november 2025 het besluit genomen om het pand te renoveren c.q. aan te passen aan de minimale wettelijk verplichte vereisten voor verduurzaming. De maatregelen moeten ervoor zorgen dat het pand nog zeker 20 jaar door geëxploiteerd kan worden. Het investerings- en financieringsbesluit is verankerd in deze meerjarenbegroting 2027. De formele start van de renovatie en verduurzaming staat gepland in de tweede helft van 2026 en het werk loopt door in 2027. 8.4.9 Rechtmatigheidsverantwoording Over 2023 tot en met 2025 heeft het dagelijks bestuur de rechtmatigheidsverantwoording reeds opgenomen in de jaarstukken. De onderbouwing van deze rechtmatigheidsverantwoording komt tot stand vanuit de verbijzonderde interne controle die wordt uitgevoerd op basis van het verbijzonderd intern controleplan. Op basis van de bevindingen uit het verleden verwachten wij niet dat het Controleplan voor 2026 en 2027 moet worden aangepast. Mocht dit wel noodzakelijk zijn, blijkend uit de bevindingen uit de controles over het boekjaar 2025, zullen wij dit middels een tussentijdse rapportage kenbaar maken aan het bestuur.
Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Financiële begroting Staat van Baten en Lasten (bedragen x € 1.000) Staat van baten en lasten | B e gr oting 2 0 2 7 | G e wij z igd e b e gr oting 2 0 2 6 | Jaarrekening 2025 B a te n | La s te n | Sa ld o | B a te n | La s te n | Sa ld o | B a te n | La s te n | Sa ld o Omschrij ving p rogra mma : Ond e r ste uning | - | - | - | 10 | 10 | - | - | - | - Gegevensbeheer Algemeen | 4.101 | 3.039 | 1.062 | 3.877 | 2.835 | 1.042 | 3.859 | 2.457 | 1.402 B AG - a d minis tr a tie | 410 | 286 | 124 | 394 | 271 | 123 | 330 | 249 | 81 WOZ- a d minis tr a tie | 4.778 | 3.635 | 1.143 | 4.417 | 3.296 | 1.121 | 5.256 | 3.615 | 1.641 D ie ns tve r le ning | 8.021 | 6.114 | 1.907 | 7.667 | 5.796 | 1.871 | 8.038 | 5.263 | 2.775 Subtotaal programma's | 17.310 | 13.074 | 4.236 | 16.365 | 12.208 | 4.157 | 17.483 | 11.583 | 5.900 Omschr ij ving a lge me ne d e k k ingsmid d e le n: Algemene dekkingsmiddelen | - | - | - | - | - | - Subtotaal algemene dekkingsmiddelen | - | - | - | - | - | - | - | - | - Gerealiseerde kosten Overhead | - | 4.236 | -4.236 | - | 4.157 | -4.157 | - | 3.631 | -3.631 V e nnootscha p sb e la sting | - | - | - | - | - | - | - | - Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten | 17.310 | 17.310 | - | 16.365 | 16.365 | - | 17.483 | 15.214 | 2.269 Toevoeging/onttrekking aan reserves: Mutaties in reserves | - | - | - | - | - | - |
207 | - | 207 Sub tota a l muta tie s r e se r ve s | - | - | - | - | - | - | 207 | - | 207 Gerealiseerde resultaat | 17.310 | 17.310 | - | 16.365 | 16.365 | - | 17.690 | 15.214 | 2.476 Zie voor de toelichting op de staat van baten en lasten de toelichting | en per programma. Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 43 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 44 van 50 Staat van incidentele baten en lasten (bedragen in x € 1.000) Programma Kostensoort Omschrijving 2027 2028 2029 2030 2031 Incidentele lasten Totaal incidentele lasten Incidentele baten Totaal incidentele baten Incidenteel resultaat Toelichting In deze begroting zijn geen incidentele baten en lasten opgenomen. Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Overzicht baten en lasten per taakveld Hieronder is het overzicht baten en lasten per taakveld weergegeven.
(bedragen in x € | 1.000) Categorie | Omschrijving | Re alisatie 2025 | Begroting 2026 | Begroting 2027 na wijziging LASTEN 0.4 | Overhead | 3.615 | 4.157 | 4.236 0.5 | Treasury | 47 | 47 | 48 0.61 | OZB-woningen | 6.529 | 6.526 | 6.997 0.62 | OZB-niet woningen | 1.029 | 1.030 | 1.103 0.64 | Belastingen overig | 3.130 | 3.338 | 3.493 0.8 | Overige baten en lasten | - | - | - 7.2 | Riolering | 635 | 677 | 709 7.3 | Afval | 658 | 701 | 734 Totaal lasten | 15.642 | 16.476 | 17.320 BATE N 0.10 | Mutaties reserves | 207 | - | - 0.61 | OZB-woningen | 2.918 | 2.696 | 2.858 0.62 | OZB-niet woningen | 527 | 487 | 517 0.64 | Belastingen overig | 9.750 | 9.009 | 9.550 0.8 | Overige baten en lasten | 688 | 561 | 450 7.2 | Riolering | 1.979 | 1.829 | 1.939 7.3 | Afval | 2.049 | 1.893 | 2.007 Totaal baten | 18. 118 | 16.476 | 17.320 Totale lasten | 15.642 | 16.476 | 17.320 Totale baten | 18.118 | 16.476 | 17.320 Gerealiseerd saldo | 2.476 | - | - Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 45 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 11.1 | Meerjaren overzicht baten en lasten per taakveld (bedragen x € 1.000) Categorie | O msc hrij v ing | Gewijzigde | B e g ro t ing 2027 | B e g ro t ing 2028 | B e g ro t ing 2029 | B e g ro t ing 2030 b e g ro t ing 2026 LAST EN 0. 4 | Overhead | 4. 157 | 4. 236 | 4. 532 | 4. 545 | 4. 680 0. 5 | T re asury | 47 | 48 | 45 | 42 | 39 0.
61 | O ZB - w o ning e n | 6. 526 | 6. 997 | 7. 137 | 7. 280 | 7. 426 0. 62 | O ZB - nie t w o ning e n | 1. 030 | 1. 103 | 1. 125 | 1. 148 | 1. 171 0. 64 | Belastingen overig | 3. 338 | 3. 493 | 3. 563 | 3. 634 | 3. 707 0. 8 | Overige baten en lasten | - | - | - | - | - 7. 2 | Rio le ring | 677 | 709 | 723 | 738 | 752 7. 3 | Af v al | 701 | 734 | 749 | 764 | 779 T o t aal last e n | 16. 476 | 17. 320 | 17. 874 | 18. 150 | 18. 553 B AT EN 0. 10 | Mutaties reserves | - | - | 53 | 53 | 53 0. 61 | O ZB - w o ning e n | 2. 696 | 2. 858 | 2. 928 | 2. 972 | 3. 041 0. 62 | O ZB - nie t w o ning e n | 487 | 517 | 527 | 522 | 543 0. 64 | Belastingen overig | 9. 009 | 9. 550 | 9. 791 | 9. 972 | 10. 181 0. 8 | Overige baten en lasten | 561 | 450 | 450 | 450 | 450 7. 2 | Rio le ring | 1. 829 | 1. 939 | 2. 027 | 2. 055 | 2. 106 7. 3 | Af v al | 1. 893 | 2. 007 | 2. 097 | 2. 126 | 2. 179 T o t aal b at e n | 16. 476 | 17. 320 | 17. 873 | 18. 150 | 18. 553 T o t ale last e n | 16. 476 | 17. 320 | 17. 874 | 18. 150 | 18. 553 T o t ale b at e n | 16. 476 | 17. 320 | 17. 873 | 18. 150 | 18. 553 Gerealiseerd saldo | - | - | - | - | - Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 46 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Geprognosticeerde balans 2027 - 2030 Hieronder is de balans weergegeven met de geprognosticeerde cijfers voor de jaren 2027-2030.
(bedragen x € 1.000) Ac tiv a | 31-12-2025 | 31-12-2026 | 31-12-2027 | 31-12-2028 | 31-12-2029 | 31-12-2030 V a s te a c tiv a | 1.660 | 2.453 | 4.649 | 4.222 | 4.100 | 3.975 V lotte nd e a c tiv a | 35.847 | 4.253 | 2.068 | 2.404 | 2.431 | 2.458 Liq uid e mid d e le n | 488 | 480 | 480 | 480 | 480 | 480 Overlopende activa | 965 | 965 | 965 | 965 | 965 | 965 Totaal | 38.960 | 8.151 | 8.162 | 8.071 | 7.976 | 7.878 P a ssiva | 31-12-2025 | 31-12-2026 | 31-12-2027 | 31-12-2028 | 31-12-2029 | 31-12-2030 Eigen vermogen | 814 | 1.864 | 1.864 | 1.811 | 1.758 | 1.705 Gerealiseerd resultaat | 2.476 | - | - | - | - | - Totaal eigen vermogen | 3.290 | 1.864 | 1.864 | 1.811 | 1.758 | 1.705 V oor z ie ninge n | 525 | 414 | 414 | 414 | 414 | 414 La nglop e nd e s c huld e n | 1.156 | 1.048 | 936 | 819 | 697 | 570 V lotte nd e p a s s iv a | 29.419 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 | 1.000 Overlopende passiva | 4.570 | 3.870 | 3.947 | 4.026 | 4.107 | 4.189 Totaal | 38.960 | 8.196 | 8.162 | 8.071 | 7.976 | 7.878 Versie 1.0 8 april 2026 | Pagina 47 v an 50 Begroting 2027 en meerjarenraming 2028-2031 Versie 1.0 8 april 2026 Pagina 48 van 50 Investeringsoverzicht Voor 2027 staat de volgende investering gepland. Afschrijving op deze investering vindt plaats met ingang van 2028. De start van de investering begint in 2026 en is om deze reden ook opgenomen in de 1e wijziging van de begroting 2026.
Investeringsoverzicht Bedrag Afschrijvingstermijn Verbouwing gebouw € 3.520.000 20 jaar Totaal € 3.520.000 De totale kapitaalsbehoefte voor de verbouwing van het gebouw betreft €3.700.000. Hiervan komt €180.000 ten laste van de exploitatie. Het krediet voor de verbouwing betreft zodoende € 3.520.000. De werkzaamheden voor de verbouwing van het gebouw starten na vaststelling van de 1e wijziging begroting 2026 en de meerjarenbegroting 2027. De verwachting is dat de besteding voor 25% van het krediet in 2026 plaats vindt, de overige 75% in 2027. Pagina 49 van 50 Beleidsindicatoren Begroting 2027 No. Taakveld Naam beleidsindicator Eenheid Waarde Eenheid 1 Bestuur en ondersteuning Formatie Fte per 1.000 inwoners 0,082 Fte per 1.000 inwoners 2 Bestuur en ondersteuning Bezetting Fte per 1.000 inwoners 0,086 mdw.
per 1.000 inwoners 3 Bestuur en ondersteuning Apparaatskosten Kosten per inwoner 15,48€ Kosten per inwoner 4 Bestuur en ondersteuning Externe inhuur Kosten als % van totale loonsom 15,22% Kosten als % van totale loonsom + totale kosten inhuur externen + totale kosten inhuur externen 5 Bestuur en ondersteuning Overhead Kosten als % van de totale lasten 24,7% % van de totale lasten Specificatie kosten per deelnemer Specificatie kosten per deelnemer begroting 2027 Gegevensbeheer | Gegevensbeheer BAG | WOZ- a d minis tr a tie | D ie ns tve r le ning aantal | bedrag | aantal | bedrag | aantal | bedrag | Totaal | aantal | bedrag | aantal | bedrag | T ota le objecten | per object / | WOZ- | per object / | B AG - | per object / | gegevensbe | objecten | per object / | aanslagen | per regel / | k os te n tota a l | objecten | tota a l | objecten | tota a l | heer BAG | tota a l | tota a l bijdrage | bijdrage | bijdrage | bijdrage | bijdrage Programmakosten | 4.101 | 205 | 205 | 4.778 | 7.571 Tarief programma | 5,106 | 0,626 | 1,623 | 14,585 | 1,859 Alb la s s e r d a m | 9.961 | 50.863 | 9.961 | 6.241 | 9.961 | 16.169 | 22.409 | 9.961 | 145.279 | 48.941 | 90.974 | 309.525 Albrandswaard | 11.932 | 60.927 | 11.932 | 7.475 | 7.475 | 11.932 | 174.026 | 72.193 | 134.196 | 376.625 Alte na | 28.024 | 143.096 | 28.024 | 17.557 | 28.024 | 45.488 | 63.045 | 28.024 | 408.724 | 189.007 | 351.337 |
966.202 Ba rend recht | 23.143 | 118.172 | 23.143 | 14.499 | 14.499 | 23.143 | 337.536 | 105.861 | 196.780 | 666.988 D r imme le n | 14.163 | 72.319 | 14.163 | 8.873 | 8.873 | 14.163 | 206.564 | 100.312 | 186.466 | 474.222 Geertruidenberg | 11.847 | 60.493 | 11.847 | 7.422 | 11.847 | 19.230 | 26.652 | 11.847 | 172.786 | 61.144 | 113.658 | 373.589 Goeree-Overflakkee | 31.912 | 162.949 | 31.912 | 19.993 | 31.912 | 51.799 | 71.792 | 31.912 | 465.430 | 186.491 | 346.660 | 1.046.830 H a r d inxve ld - G ie s s e nd a m | 8.971 | 45.808 | 8.971 | 5.620 | 5.620 | 8.971 | 130.840 | 58.920 | 109.524 | 291.792 Hoeksche Waard | 46.912 | 239.541 | 46.912 | 29.390 | 29.390 | 46.912 | 684.202 | 342.465 | 636.593 | 1.589.727 Krimp enerwa a rd | 29.035 | 148.258 | 29.035 | 18.190 | 29.035 | 47.129 | 65.320 | 29.035 | 423.469 | 172.568 | 320.779 | 957.826 La ns inge r la nd | 30.573 | 156.111 | 30.573 | 19.154 | 19.154 | 30.573 | 445.901 | 190.343 | 353.820 | 974.986 N ie uwk oop | 15.653 | 79.927 | 15.653 | 9.807 | 15.653 | 25.408 | 35.214 | 15.653 | 228.296 | 91.993 | 171.002 | 514.439 R id d erkerk | 26.066 | 133.098 | 26.066 | 16.330 | 16.330 | 26.066 | 380.167 | 135.280 | 251.466 | 781.061 V oor ne a a n Ze e | 39.382 | 201.092 | 39.382 | 24.673 | 24.673 | 39.382 | 574.378 | 208.031 | 386.700 | 1.186.843 H olla nd s e D e lta | 475.559 | 2.428.293 | 2.109.594 | 3.921.433 | 6.349.726
Totaal | 803.133 | 4.100.948 | 327.574 | 205.223 | 126.432 | 205.223 | 410.446 | 327.574 | 4.777.599 | 4.073.143 | 7.571.389 | 16.860.381 Pagina 50 v an 50