Voorjaarsrapportage 2024-digitaal
Tekst van het document
557 V
Dekking inhuur uit knelpuntenbudget (€ 445.000 V): binnen de flexibele personele schil is voor inhuur een knelpuntenbudget beschikbaar Dit bedrag is in deze rapportage volledig ingezet om de kosten van inhuur in de programma te dekken voor zover die niet zijn afgedekt middels vacatureruimte, inkomsten e.d. Doorbelasting renteomslagpercentage (€ 410.000 N): in de begroting 2024 was bij het renteomslagpercentage geen rekening gehouden met de voordelige rentebaten van het schatkistbankieren. In deze rapportage is de omslagrente opnieuw berekend en toegepast. De daling van 0,44% zorgt dat de doorbelasting van de rente aan de programma's lager uitvalt. Tegenover het nadeel in dit deelprogramma staan voor hetzelfde bedrag de lagere rentelasten in de programma's. Deze aanpassing heeft een gunstige invloed op de exploitatie van riolering en afval. Het voordelige effect is meegenomen in de egalisatie met de reserve heffingen. Rente langlopende geldleningen (€ 62.000 V): het rentepercentage voor de aan te trekken geldleningen is bijna 0,30% lager dan de aanname in de begroting 2024. Loonindexering 2024 (€ 41.000 N): indexering lonen aangepast aan de actuele inzichten van het Centraal Economisch Plan uit maart 2024 en de ontwikkeling van de formatie. De definitieve bijstelling volgt bij de gedetailleerde uitwerking van de loonstaat bij de begroting 2025.
Op dat moment wordt ook het beeld over 2024 geactualiseerd. 63
Exploitatie
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Dubieuze debiteuren (€ 45.000 N): in de begroting 2024 was geen budget opgenomen voor de dekking van de dubieuze debiteuren. Op basis van de ervaringscijfers over eerdere jaren is voor 2024 een bedrag opgenomen. Woonlastendemping 2024 (€ 32.000 V): voordeel op de gereserveerde middelen 2024. Uitbreiding flexteam (€ 42.000 N): medewerker van het flexteam is doorbelast aan het project opvang Oekraïners (zie baten). De vrijgekomen financiële ruimte is samen met de vacatureruimte ingezet voor een trainee bij het flexteam. Overige (€ 1.000 V): diverse kleinere verschillen. 7.2
van de onderuitputting van het BTW compensatiefonds over 2023 verwerkt. Verder heeft het Rijk gemeenten gecompenseerd voor de aanvullende besparing van kabinet Rutte op de jeugdzorg (€ 475.000 V). Gelijktijdig hiermee vervalt de taakstelling die hiervoor is opgenomen in programma 4 'Sociaal-Maatschappelijk (80%). Verder zien we een daling
Hogere baten programma Overige dekkingsmiddelen: € 812.000 voordelig a. Hogere baten van het deelprogramma Belastingen: € 122.000 voordelig
122 V
Belasting inkomsten (€ 115.000 V): op basis van de begin 2024 opgelegde belastingaanslagen kan de opbrengst hondenbelasting met € 9.000 (V) worden verhoogd. De opbrengst van de ondernemersheffing is al enkele jaren lager dan de raming. We verlagen deze met € 8.000 (N) tot € 42.000. Aangezien deze opbrengst wordt doorbetaald betekent dit ook een verlaging van het subsidie aan Rhenen stad. Op basis van de actuele woningbouwplanning en de opgelegde aanslagen 2024 is de OZB opbrengst met € 114.000 (V) verhoogd. Overige (€ 7.000 V): diverse kleinere verschillen. b. Hogere baten van het deelprogramma Overige dekkingsmiddelen: € 690.000 voordelig
H 3.2
van het gemeentefonds door de actualisatie van de maatstaven. Een belangrijke oorzaak is de daling van het aantal jongeren onder de 18 jaar en de bijstelling van de WOZ-waarde. Het resterende nadeel bedraagt € 52.000 (N). Vrijval reservering indexering inkomsten 2024 (€ 172.000 N): in de begroting is de indexering van de inkomsten op het niveau van 2024 in de vorm van een stelpost verwerkt. In deze rapportage zijn de inkomsten in de programma's op het niveau 2024 gebracht waardoor de geraamde reservering hier kan vrijvallen. Rentebaten (€ 33.000 V): door de hoogte van het financieringsoverschot en de hoge rente bij het schatkistbankieren zijn de rentebaten toegenomen. Doorbelasting uren (€ 71.000 V): vanuit het flexteam zijn uren doorbelast aan het project opvang Oekraïners. De incidentele financiële ruimte is deels ingezet voor inhuur. Overige (€ 8.000 N): diverse kleinere verschillen. Saldo van baten en lasten (A)
1.335 V
Geraamd resultaat (A+B)
1.335 V
690 V
Het grootste voordeel binnen dit deelprogramma hangt samen met de uitkering uit het gemeentefonds. Uitkering gemeentefonds (€ 766.000 V): De uitkering van het gemeentefonds is na het verschijnen van de decembercirculaire in 2024 toegenomen met € 229.000 (V). De voornaamste reden hiervan is de positieve ontwikkeling van de maatstaf huishoudens. Landelijk is hierover discussie, waardoor deze bijstelling naar de toekomst toe mogelijk een risico vormt. Op basis van informatie die vooruitlopend op de meicirculaire 2024 bekend is geworden uit de Voorjaarsnota van het Rijk is de uitkering 2024 bijgesteld met € 114.000 (V). Hierin is ook de voordelige afrekening 64
Geprognosticeerde balans
H 2.3
3.3 Geprognosticeerde balans De geprognosticeerde balans bestaat uit: 3.3.1 Inleiding 3.3.2 Balanspositie 3.3.3 Toelichting op de balanspositie
3.3.1 Inleiding Een balans is een financieel overzicht van de bezittingen, het eigen vermogen en de schulden. Het geeft een beeld van de financiële positie op een bepaald moment en inzicht hoe de gemeente het bezit heeft gefinancierd. Dit geeft de raad inzicht in de ontwikkeling van de investeringen, de inzet van de reserves en voorzieningen en de financieringsbehoefte. Met deze informatie kunnen ontwikkelingen
vroegtijdig gesignaleerd worden. In de hierna geprognosticeerde balans per 31 december 2024 is de balans uit de concept jaarrekening 2023 als uitgangspunt genomen. In de toelichting op de balans (3.3.3) zijn de vaste activa, reserves en voorzieningen en de langlopende schulden opgenomen.
65
Geprognosticeerde balans
H 3.3
3.3.2 Balanspositie In de balans zijn de cijfers uit de concept jaarstukken 2023 gepresenteerd met daarnaast de verwachte balanspositie in op 31 december 2024. Activa (€ x 1.000)
31-12-2023
31-12-2024
Vaste activa 188
180
Materiële vaste activa
70.984
91.792
Financiële vaste activa
4.373
4.841
75.545
96.813
Vlottende activa 588
18.084
5.120
Liquide middelen
512
422
Overlopende activa
2.513
2.513
21.498
8.643
97.042
105.456
Totaal
66
31-12-2024
Eigen vermogen
32.378
29.813
Voorzieningen
6.834
6.697
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer
46.263
58.464
Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar
4.621
5.099
Overlopende passiva
6.944
5.383
11.565
10.482
97.042
105.456
Vlottende passiva 389
Uitzettingen met een rentetypische looptijd van een jaar of minder
31-12-2023
Vaste passiva
Immateriële vaste activa
Voorraden*
Passiva (€ x 1.000)
Totaal
66
Geprognosticeerde balans
H 3.3
3.3.3 Toelichting op de balanspositie Vaste activa De vaste activa van de gemeente bestaat uit investeringen. Dit zijn uitgaven waarvan het economisch of maatschappelijk nut zich over meerdere jaren uitstrekt. Investeringen worden geactiveerd op de balans en afgeschreven op basis van de economische levensduur van de investering. De kapitaallasten (rente en afschrijving) komen ten laste van de programma’s en moeten worden gedekt binnen de baten en lasten van de begroting. De boekwaarde van de vaste activa neemt volgens de huidige prognoses in 2024 toe met € 21,3 miljoen. Naast de reguliere vervangingsinvesteringen in wegen, riolering, vervanging van voertuigen wordt deze toename veroorzaakt door de realisatie van het nieuwe MFG in Rhenen. De stijging is ruim
€ 4,5 miljoen meer dan de verwachtingen hierover bij de begroting. De raad heeft het afgelopen jaar besloten om naast de investeringen die in de begroting 2024 zijn opgenomen extra te investeren in de aankoop van de locatie Maatsteeg, in het kunstgrasveld op Candia en in 15 flexwoningen. Het effect hiervan zien we ook terug in een oplopende schuld. In sommige gevallen kan de kost voor de baat uitgaan. Hiervan kan sprake zijn als besloten wordt om de locatie Maatsteeg te ontwikkelen. In tabel 1 op de volgende pagina is van de investeringen die in uitvoering het restantkrediet op 1 januari 2024 weergegeven. Daarna volgt in tabel 2 de voorgenomen investeringen voor 2024. 67
Geprognosticeerde balans
Tabel 1: restantbedragen van investeringen in uitvoering (€ x 1.000)
68
Restant op 1-1-2024
H 3.3
Nieuw krediet 2024
Naam/omschrijving investering
Bruto investering
Bijdrage
Bruto investering
Bijdrage
Flexwoningen vluchtelingenopvang
37
0
0
0
Brandweerkazerne Elst
270
0
0
0
Nieuwbouw MFC Rhenen
9.905
0
0
0
Gebouwen
10.212
0
0
0
Speelplaats Achterberg
22
0
0
0
Grond, weg en waterbouw (economisch)
22
0
0
0
VK Zwarteweg riolering 2e fase
15
0
0
0
VK Herinrichting Achterbergsestraatweg
578
0
0
0
Riolering Stichtserand Galgenberg
118
0
0
0
Riolering paralelweg Cuneraweg
628
0
0
0
Riolering Autoweg Remmerden
19
0
0
0
Relinen Riolering Beukenlaan
293
0
0
0
Riool Oude Dijksestraat
27
0
0
0
Drukrioolgemaal
20
0
0
0
Paardenveld
8
0
0
0
Centrumplan Elst
100
0
0
0
Project Zwarteweg fase 3 (en 4)
50
0
0
0
Riool en afval (met heffing)
1.856
0
0
0
Openbare ruimte nieuwbouw MFG Rhenen
320
0
0
0
VK Nieuwe Veenendaalseweg
-138
73
0
0
Verkeer Kwintelooijen
47
0
0
0
Herinrichting Kerkewijk
144
0
0
0
Loswal
81
0
0
0
Verduurzaming nostaligische verlichting
85
0
0
0
Armaturen nostaligische verlichting
6
0
0
0
Paralelweg Cuneraweg
199
0
0
0
Bomenvervanging Binnenveld
22
0
0
0
Bruine Engseweg
22
0
0
0
Herinr.kruissing Dr Stegemanhof
64
0
0
0
Centrumplan Elst
506
0
0
0
Herinr.Plantanenlaan
62
0
0
0
Herinrichting Achterbergsestraatweg
104
0
0
0
Containers Brengstation
-26
0
0
0 68
Geprognosticeerde balans
Tabel 1: restantbedragen van investeringen in uitvoering (€ x 1.000) - vervolg Naam/omschrijving investering Grond, weg en waterbouw (maatschapp.)
Restant op 1-1-2024
H 3.3
Nieuw krediet 2024
Bruto investering
Bijdrage
Bruto investering
Bijdrage
1.499
73
0
0
Aanschaf voertuigen en werkmaterieel: bladzuiger, veegvuilauto
0
0
78
0
Vervoersmiddelen
0
0
78
0
Laptops
11
0
0
0
Huisvestingsconcept + GGD
139
0
0
0
Inventaris
150
0
0
0
13.739
73
0
0
Totaal Tabel 2: voorgenomen investeringen (€ x 1.000) Naam/omschrijving investering
Beschikbaar krediet 1-1-2024
Nieuw krediet 2024
Bruto investering
Bijdrage
Bruto investering
Bijdrage
Verduurzaming gemeentelijk vastgoed 2024 - 2026
0
0
990
0
Gebouwen
0
0
990
0
Ombouw speelplaaatsen en sport en beweegplek
0
0
63
0
Grond, weg en waterbouw (economisch)
0
0
63
0
80 containers laagbouw en rolcontainers
0
0
1.333
0
Voorbereidings- en uitvoeringskredieten riolering
0
0
1.745
0
Riool en afval (met heffing)
0
0
3.078
0
Ombouw openbaar groen
0
0
44
0
Netto investeringen wegen
0
0
3.187
0
Jaarlijkse vervanging lichtmasten en armaturen
0
0
250
0
Grond, weg en waterbouw (maatschapp.)
0
0
3.481
0
Aanschaf voertuigen en werkmaterieel: borstelmachine, tractor, werkvoertuigen
0
0
874
0
Vervoersmiddelen
0
0
874
0
Plotter en CADstation
0
0
28
0
Veegafvalcontainer en containerbakken
0
0
31
0
Pasjessysteem Remmerden
0
0
55
0
Afvalbeleidsplan: versnipperaar voor snoeihout
0
0
20
0
Telefooncentrale
0
0
39
0
Jaarlijkse vervanging meubilair
0
0
97
0
ICT voorzieningen en softwarepakket gravenadministratie
0
0
149
0
Klantgeleidingssysteem
0
0
25
0
Overig: couverteermachine
0
0
10
0
Inventaris
0
0
452
0
Totaal
0
0
8.938
0 69
Geprognosticeerde balans
H 3.3
Eigen vermogen Het totaal van de bezittingen (totale activa) minus de schulden is het eigen vermogen. Het eigen vermogen is samengesteld uit de algemene reserve, bestemmingsreserves en het jaarrekeningresultaat. In onderstaande tabel is ook het concept jaarrekeningresultaat 2023 verwerkt. Eigen vermogen (x € 1.000)
Algemene reserve
Saldo 01-01-2024 (concept)
Toevoeging
Onttrekking
Saldo 31-12-2024
17.027
0
701
16.326
Bestemmingsreserves
0
a. bestemmingsreserves (algemeen)
8.648
34
685
7.997
b. bruto methode reserves
5.708
58
276
5.490
Saldo jaarrekening Totaal eigen vermogen
995 32.378
995 92
1.662
30.808
Voorzieningen Voorzieningen behoren tot het vreemd vermogen. Het is een reservering voor toekomstige uitgaven waarbij de hoogte en het tijdstip van de besteding goed ingeschat kan worden, maar waarvan de kosten in de tijd onregelmatig gespreid zijn. Ook worden voorzieningen gevormd vanwege risico’s die op de balansdatum bestaan en die kunnen leiden tot verplichtingen en verliezen waarvan de omvang onzeker is, maar redelijk is in te schatten. Voorzieningen (x € 1.000)
Saldo 01-01-2024 (concept)
Toevoeging
Onttrekking
Saldo 31-12-2024
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s
2.447
130
108
2.469
Voorzieningen voor egalisatie van kosten
1.846
733
911
1.668
Voorzieningen voor middelen van derden
2.542
274
256
2.560
Totaal voorzieningen
6.834
Specificatie verloopoverzicht reserves
1.137
1.275
6.697
Specificatie verloopoverzicht voorzieningen
70
Geprognosticeerde balans
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer De gemeente financiert haar vaste activa met eigen en vreemde financieringsmiddelen. De gemeente heeft ultimo 2024 een financieringstekort. Dat zien we ook terug in de toename van de vaste schulden. Die nemen in 2024 toe met ruim € 12 miljoen. Hiervan was € 10 miljoen al eerder aangetrokken middels een forward lening (met een uitgestelde stortingsdatum in januari 2024). Aanvullend daarop verwachten wij in 2024 een lening te moeten aantrekken van € 5 miljoen. Deze extra financieringsbehoefte is nodig om de in uitvoering zijnde investeringen zoals het MFG Rhenen en de voorgenomen investeringen in 2024 te kunnen financieren. In de eerste tabel is de ontwikkeling van de vaste schulden gepresenteerd met als vertrekpunt de stand op 1-1-2024. Hierbij is een onderscheid aangebracht tussen de ontwikkeling van de huidige leningenportefeuille en de nieuw aan te trekken geldlening.
Bestaande leningenpoirtefeuille Nieuw aan te trekken geldleningen Totaal
In aanvulling op de tabel zijn twee verdiepende tabellen opgenomen die per lening het verloop, het rentepercentage en de looptijd van de leningen laat zien.
Verloop bestaande en nieuwe geldleningen in (€ x 1.000)
31-12-2023
31-12-2024
Rentepercentage
Einde looptijd
Lening 1 Lineair
15.292
14.093
4,91%
2036
Lening 3 Lineair
300
-
1,50%
2024
Lening 4 Lineair
1.200
1.000
2,10%
2029
Lening 6 Lineair
3.667
3.500
1,80%
2045
Lening 9 Lineair
7.467
7.200
0,40%
2051
Lening 10 Lineair
4.833
4.667
2,08%
2052
Lening 11 Lineair
4.500
4.000
1,75%
2032
10.000
2,23%
2054
a. Lineaire geldleningen
Lening 12 Lineair
Verloop bestaande en nieuwe geldleningen in (€ x 1.000) 31-12-2023
31-12-2024
46.259
53.460
0
5.000
46.259
58.460
H 3.3
b. Fixed geldleningen Lening 8 Fixed
5.000
5.000
0,70%
2049
Lening 7 Fixed
4.000
4.000
0,60%
2070
46.259
53.460
Totaal bestaande leningen o/g
71