Bijlage 1 Najaarsrapportage 2025-01-10-2025
Tekst van het document
909 V
3.4 Lagere lasten exploitatie flexwoningen Binnenweg wegens latere realisering en ingebruikname (€ 29.000 V). Het doorschuiven van de kapitaallasten ad € 130.000 is reeds verwerkt in de Voorjaarsrapportage.
278 N
3.2 De lasten voor afvalinzameling zijn € 65.000 lager als gevolg van: 1) lagere kosten door lagere tonnages afval (€ 40.000 V) 2) lagere kosten vanwege vertraging in uitvoering optimalisatie scenario (€ 60.000 V) 3) hogere kosten verzekering materieel (€ 19.000 N) 4) kosten inzamelen matrassen (€15.000 N zie ook baten)
65 V
3.5 De lasten voor personele capaciteit duurzaamheid zijn verhoogd met € 278.000 (N). Ter dekking van deze kosten is een hogere SPUK CDOKE ontvangen. Aangezien de SPUK CDOKE ook wordt ingezet ter dekking van formatie inclusief overhead zijn er ook mutaties op de personeelslasten van dit programma en ook bij programma 1. Zie ook baten. 3.6 Lagere lasten opstellen beeldkwaliteitsplan wegens dubbele raming
35 V
3.7 Hogere lasten duurzaamheid vanwege hogere kosten energieloket € 16.000 (N) en kosten onderzoek warmtenet (€ 21.000 N). Zie ook baten en onttrekking reserves.
37 N
3.3 Hogere lasten voor faciliterende grondexploitaties: 1) Voor de realisatie van een trap-voetgangersverbinding wijk Vogelenzang is een budget geraamd van € 92.000 N. De VOF Vogelenzang betaalt hiervoor een afkoopsom (zie baten). 2) Ter uitvoering van diverse anterieure overeenkomsten worden civiele en RO werkzaamheden geraamd ad € 47.000 N. Zie ook baten.
139 N
3.8 Hogere kosten ad € 50.000 N voor herstel straatwerk verband houdende met de aanleg van kabels en leidingen. Zie ook baten.
50 N
3.9 Lagere lasten voor het project Isolatievouchers omdat er weinig gebruik wordt gemaakt van de subsidiemogelijkheid (€ 93.000 V). Zie ook baten.
93 V
3.10 Lagere lasten voor project Lokale Aanpak Isolatie wegens doorschuiven van budgetten naar 2026-2030 (€ 171.000 V)
171 V
LASTEN
Lagere lasten Programma 3 - Fysiek : 1.049 V
29 V
48
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
3.11 De kosten voor het gemeentelijk vastgoed binnen dit programma zijn hoger: 1) Hogere kosten voor het beheer van het woonwagenkamp (€14.000 N) 2) Hogere kosten voor eigenaarsheffingen (€7.000 N)
21 N
3.12 Lagere lasten voor mobiliteit: 1) De lasten voor uitvoering van de mobiliteitsagenda zijn €29.000 (V) lager. 2) In het kader van de ombuigingen is besloten om het onderzoek langzaam verkeer Spoorgat niet uit te voeren. De ombuiging is verwerkt in 2026 zodat het budget in 2026 kan worden afgeraamd en als ombuiging worden verwerkt (€ 50.000 V). Zie ook baten. 3) Uitvoeren maatregelen uitkomsten participatieproces Verkeersveiligheid Binnenveld € 40.000 N
39 V
3.13 In de begroting is een structureel bedrag van € 75.000 opgenomen voor het opstellen van omgevingsplannen. In 2025 worden hier geen uitgaven voor gedaan en kan het budget worden afgeraamd (€ 75.000 V). Zie ook toevoegingen aan reserves
75 V
3.14 Het budget voor voorbereidingskosten versnelde woonopgave wordt met € 101.000 (V) onderschreden. Een bedrag van € 11.000 (N) is overgeheveld naar het initiatievenbudget. Zie ook onttrekking aan reserves
90 V
3.15 De personeelslasten van het programma fysiek geven een voordeel van € 34.000. Dit wordt veroorzaakt door hogere kosten voor inhuur personeel vanwege vacatures 2e half jaar (€71.000 N), lagere kosten als gevolg van de doorbelasting van personeelskosten aan de SPUK CDOKE (€ 101.000 V) en overige verschillen (€ 4.000 V).
34 V
3.16 Overige verschillen
34 V
BATEN
Hogere baten Programma 3 - Fysiek: 496 V
496 V
3.17 Lagere baten als gevolg van het aframen van de baten van de actieve grondexploitatie Achterberg West (€ 989.000 N) en het bijramen van de faciliterende grondexploitatie (€ 668.000 V). De grondverkoop Achterberg West zorgt voor een hogere baat van € 874.000 (V). N.B. Per saldo leveren de mutaties voor de grondexploitatie Achterberg voor
553 V
2025 een voordeel op van € 607.000. Dit betreft grotendeels de verkoop van de grond ad € 874.000 verminderd met de reservering voor toekomstige plankosten ad € 256.000. 3.18 De baten voor afvalinzameling zijn € 116.000 hoger als gevolg van: 1) de over 2023 en 2024 ontvangen SUP-vergoeding, de vergoeding die gemeenten ontvangen voor het opruimen van zwerfafval (€ 80.000 V) 2) de hogere vergoeding voor PMD (€ 12.000 V) 3) inkomsten voor inzamelen matrassen ( €15.000 V zie ook lasten) 4) overige hogere baten (€ 9.000 V).
116 V
3.19 Hogere baten voor faciliterende grondexploitaties: 1) De VOF Vogelenzang betaalt een afkoopsom voor realisering van een trap-voetgangersverbinding wijk Vogelenzang (€ 92.000 V). Zie ook lasten. 2) Voor diverse anterieure overeenkomsten zijn bijdragen ontvangen (€ 78.000 V). Het saldo van de lasten ad € 47.000 en de baten ad € 78.000 betreft de doorbelasting van de personeelskosten.
170 V
3.20 Lagere huuropbrengst wegens latere ingebruikname flexwoningen Binnenweg (€ 94.000 N). Zie ook lasten.
94 N
3.21 De SPUK CDOKE is in 2025 met € 293.000 (V) verhoogd. Op basis van de geplande uitgaven wordt een deel van dit bedrag naar de balans overgeheveld (€ 196.000 N). Aangezien de SPUK CDOKE ook wordt ingezet ter dekking van formatie inclusief overhead zijn er ook mutaties op de personeelslasten van dit programma en ook bij programma 1. Zie ook lasten.
97 V
3.22 Voor het uitvoeren van een onderzoek warmtenet is een provinciaal subsidie ontvangen
18 V
3.23 Voor aanleg van kabels en leidingen ontvangt de gemeente leges en een vergoeding voor herstel graafwerkzaamheden. Ten opzichte van de begrotingsraming wordt een hogere opbrengst van € 50.000 (V) verwacht. Zie ook lasten.
50 V
3.24 Lagere baten voor het project Isolatievouchers omdat er weinig gebruik wordt gemaakt van de subsidiemogelijkheid (€ 93.000 N). Zie ook lasten.
93 N
3.25 Lagere baten voor project Lokale Aanpak Isolatie wegens doorschuiven van budgetten naar 2026-2030 (€ 171.000 N). Zie ook lasten.
171 N
49
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000) 3.26 Lagere opbrengst leges omgevingsvergunningen ad € 246.000 N voornamelijk wegens het niet doorgaan van zonnepark Nude en de
Toelichting verschil mutatie reserves (B) (in € x 1.000) 246 N
Hogere toevoeging aan reserves voor Programma 3 - Fysiek: 1.134 N
3.27 Per saldo hogere baten lijkbezorging wegens enerzijds lagere opbrengst grafrechten € 53.000 (N) en daaraan gerelateerde lagere toevoeging aan de voorziening (€ 51.000 V) en lagere opbrengst begrafenissen (€ 23.000 N) en hogere opbrengst onderhoud graven < 1 jaar (€ 72.000 V).
47 V
3.28 Overige verschillen
48 V 1.545 V
ONTTREKKING
165 N
3.29 Schrappen in Voorjaarsrapportage geraamde onttrekking ad € 5.000 reserve heffingen vanwege het positieve resultaat van afval in deze Najaarsrapportage
5N
3.30 Lagere onttrekking exploitatietekort flexwoningen Binnenweg aan de algemene reserve wegens latere realisering en ingebruikname (€ 49.000 N)
49 N
3.31 Lagere onttrekking reserve budgetoverheveling wegens dubbele raming
35 N
3.32 Onttrekking aan de reserve energiebeperking voor de hogere kosten energieloket (€ 16.000 V) en ter dekking van de kosten voor de kosten onderzoek warmtenet (€ 3.000 V)
19 V
3.33 Vervallen onttrekking reserve uitvoering college programma wegens doorschuiven budget langzaam verkeer Spoorgat naar 2026 (€ 50.000 N) en onttrekking reserve uitvoering collegeprogramma vanwege correctie kostencategorie (€ 4.000 V)
46 N
3.34 Lagere onttrekking aan de reserve versnelde woningbouw als gevolg van lagere uitgaven voorbereidingskrediet
90 N
3.35 Onttrekking van de kosten uitvoering uitkomsten participatieproces Verkeersveiligheid Binnenveld ten laste van de reserve uitvoering college programma
40 V
1.134 N
3.37 Toevoeging van de ontvangen bijdrage voor bovenwijkse voorzieningen ad € 598.000 (N) grondexploitatie Achterberg West aan de reserve bovenwijkse voorzieningen. Toevoeging van een deel van de grondverkoop Achterberg West aan de algemene reserve ter dekking van de plankosten in de jaren 2026-2027 (€ 256.000 N)
Toelichting verschil mutatie reserves (B) (in € x 1.000) Lagere onttrekking aan reserves voor Programma 3 - Fysiek: 165 N
1V
TOEVOEGING
voor 2025 geraamde legesopbrengst project Radboudweg die al in de jaarrekening 2024 is verantwoord.
Saldo van baten en lasten (A)
3.36 Overige verschillen
854 N
3.38 Toevoeging van het resultaat van de afvalinzameling en verwerking ad € 199.000 (N) aan de reserve heffingen
199 N
3.39 Toevoeging van het restant budget mobiliteitsagenda aan de reserve budgetoverheveling (€ 29.000 N) en toevoeging reserve uitvoering collegeprogramma vanwege correctie kostencategorie (€ 4.000 N)
33 N
3.40 Toevoeging van het voorlopige positieve resultaat riolering van € 13.000 N aan de reserve heffingen
13 N
3.41 De toevoeging van het restant huisvestingsdeel van de SPUK opvang ontheemden Oekraïne is in het kader van de ombuigingen geschrapt voor een bedrag van € 835.000. De in de begroting 2025 geraamde toevoeging is € 874.000. De toevoeging kan dus met € 39.000 (V) verder worden verlaagd
39 V
3.42 In de begroting is een structureel budget opgenomen voor opstellen omgevingsplannen. Voor 2032 dienen alle omgevingsplannen te zijn opgesteld. De uitgaven vertonen geen gelijkblijvend verloop. De in 2025 niet bestede middelen worden toegevoegd aan de reserve.
75 N
Mutatie reserves (B) Geraamd resultaat (A+B)
1.300 N 245 V
50
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
PROGRAMMA 4 - SOCIAAL MAATSCHAPPELIJK Najaarsrapportage 2025
Jaarrekening 2024
Jaarrekening 2023
werkelijk
werkelijk
Vastgesteld november 2024
Vastgestelde wijzigingen tot Najaarsrapportage
wijzigingen Najaarsrapportage
na wijzigingen Najaarsrapportage
Baten
8.844 V
852 V
1.381 V
11.077 V
10.192 V
9.395 V
Lasten
33.093 N
1.232 N
163 N
34.488 N
33.272 N
30.913 N
Saldo van baten en lasten (A)
24.249 N
381 N
1.218 V
23.411 N
23.080 N
21.518 N
Onttrekking uit reserves
51 V
200 V
145 V
396 V
136 V
880 V
Toevoeging aan reserves
9N
0N
0N
9N
79 N
309 N
Mutaties reserves (B)
42 V
200 V
145 V
387 V
57 V
570 V
24.207 N
181 N
1.363 V
23.024 N
23.023 N
20.948 N
(€ x 1.000)
Geraamd resultaat (A+B)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000) 4.5
LASTEN
Hogere lasten Programma 4 – Sociaal maatschappelijk : 163 N
163 N
4.1 De kosten voor het gemeentelijk vastgoed binnen dit programma zijn hoger (zie ook baten): 1) Hogere kosten voor het MFG Rhenen (€ 432.000 N). Met name veroorzaakt door de raming van eigenaarslasten en de exploitatievergoeding aan de exploitant. Tegenover de hogere eigenaarslasten staat een gelijke hogere OZB opbrengst (waarover u in de Voorjaarsrapportage 2025 bent geïnformeerd) en tegenover de exploitatievergoeding staan de huuropbrengsten (zie ook baten). 2) stijging van de eigenaarslasten door indexering (€ 76.000 N) 3) overige kleine verschillen (€ 1.000 V)
507 N
4.2 De lasten van de DVO met de gemeente Veenendaal voor o.a. de uitvoering van de BUIG vallen lager uit.
De personeelslasten voor dit programma zijn € 208.000 V lager als gevolg van vacatures. Als gevolg van de vacatures nemen de inhuur kosten toe met € 12.000 (N). Daarnaast is er een voordeel op de personeelskosten van € 67.000 (V) als gevolg van doorbelasting personeelskosten aan de SPUK OKE.
263 V
4.6 De lasten voor de uitvoering van de SPUK Gala worden met € 143.000 (V) naar beneden bijgesteld. Zie ook baten
143 V
4.7 Voor de SPUK onderwijsvertraging ontvangen we extra middelen waarmee het budget wordt verhoogd met € 67.000 (N). Zie ook baten
67 N
4.8 Door een stijging van het WSW-deel binnen de Participatie dient aan IW4 een hoger bedrag te worden betaald. Zie ook baten
84 N
97 V
4.9 Voor de uitvoering van de maatregelen in het kader van de SPUK IZA ramen we in 2025 € 96.000 aan lasten. Zie ook baten
96 N
4.3 De realisering van de doorstroomlocatie statushouders Herenweg is vertraagd waardoor de exploitatielasten voor 2025 dienen de worden afgeraamd. Zie ook baten
211 V
4.10 De geraamde lasten voor re-integratie kunnen op basis van prognose voor 2025 met € 75.000 (V) naar beneden worden bijgesteld.
75 V 74 V
4.4 Voor de uitvoering van de wet inburgering ontvangen we van het Rijk een bedrag van € 202.000. Hier staan lasten van gelijke omvang tegenover.
202 N
4.11 In de Voorjaarsrapportage is abusievelijk een doorbelasting van loonkosten aan de SPUK opvang ontheemden Oekraïne dubbel geraamd (€ 114.000 V). De huisvestingslasten voor de opvang dienen met € 40.000 (N) te worden verhoogd.
51
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
4.12 Voor de CAO-indexatie huishoudelijke hulp 2025 is in de Voorjaarsrapportage een te laag percentage gehanteerd. De bijstelling leidt tot € 73.000 (N) hogere kosten. Deze kosten worden gedekt uit de stelpost prijsstijgingen (programma 7).
73 N
4.13 Op basis van monitoring van bijstandslasten 2025 verwachten ultimo december 234 cliënten. Dat is 8 minder dan waarmee rekening gehouden. De lasten voor de BUIG worden met € 67.000 (V) naar beneden bijgesteld.
67 V
4.14 Voor de versterking van het lokale bibliotheekstelsel ontvingen we via de septembercirculaire 2024 € 100.000. De helft van dit bedrag is ingezet in het kader van de ombuigingen zodat het subsidie met € 50.000 (N) dient te worden verhoogd.
50 N
4.15 Overige verschillen.
15 N
4.20 De baten voor de uitvoering van de SPUK Gala worden met € 143.000 (N) naar beneden bijgesteld. Zie ook lasten.
143 N
4.21 Voor de SPUK onderwijsvertraging verwachten we in 2026 baten ad € 64.000. Zie ook lasten.
64 V
4.22 Op basis van monitoring van bijstandslasten 2025 dienen de baten terugvordering bijstand met € 49.000 (V) te worden verhoogd. Daarnaast is dienen de baten met € 100.000 (N) naar beneden te worden bijgesteld als gevolg van de ingeboekte ombuiging BUIG die abusievelijk als lagere baat is geraamd maar een onttrekking aan de reserve moet zijn (zie ook onttrekking reserves).
51 N
155 V
Hogere baten Programma 4 – Sociaal maatschappelijk : 1.381 V
1.381 V
4.23 Voor de uitvoering van de maatregelen in het kader van de SPUK IZA ontvangen we in 2025 € 155.000 (V) hogere baten. Per saldo is er sprake van een positief saldo SPUK IZA als gevolg van toerekening van personeelslasten. Zie ook lasten.
4.16 De regionale reserve Beschermd Wonen wordt verdeeld onder de gemeenten. Dit levert voor de gemeente Rhenen eenmalig een baat op van € 949.000.
949 V
4.24 Overige verschillen
4.17 De baten voor het gemeentelijk vastgoed binnen dit programma zijn hoger (zie ook lasten): 1) Hogere baten voor het MFG Rhenen (€473.000 V). Met name veroorzaakt door de raming van de huuropbrengsten, de doorbelasting van gemaakte elektrakosten aan de exploitant en een opbrengst voor gebruikte materialen voor de blaashal. 2) Hogere baten verwacht uit de SPUK Sport (€27.000 V) 3) overige kleine verschillen (€ 7.000 N)
507 V
4.18 De realisering van de doorstroomlocatie statushouders Herenweg is vertraagd waardoor de inkomsten voor opvang statushouders en te ontvangen huur met in totaal € 308.000 (N) worden afgeraamd. Zie ook lasten.
308 N
4.19 Voor de uitvoering van de wet inburgering ontvangen we van het Rijk een bedrag van € 202.000. Hier staan lasten van gelijke omvang tegenover.
202 V
BATEN
Saldo van baten en lasten (A)
5V 1.218 V
Toelichting verschil mutatie reserves (B) (in € x 1.000) ONTTREKKING
Hogere onttrekking aan reserves voor Programma 4 – Sociaal maatschappelijk : 145 V
145 V
4.25 De ombuigingsmaatregel BUIG is in de Voorjaarsrapportage verwerkt als een hogere baat. Dit moet een onttrekking aan de reserve wwb zijn (€100.000 V). Daarnaast wordt de geraamde onttrekking BUIG 2025 met € 7.000 (N) verlaagd.
93 V
4.26 Hogere onttrekking aan de reserve Sportaccommodaties, ter dekking van de afboeking van de boekwaarde van de opstallen van Sportpark Achterberg (zie ook lasten)
52 V
Mutatie reserves (B)
145 V
Geraamd resultaat (A+B)
1.363 V
52
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
PROGRAMMA 5 - ECONOMIE & TOERISME Najaarsrapportage 2025
Jaarrekening 2024
Jaarrekening 2023
werkelijk
werkelijk
Vastgesteld november 2024
Vastgestelde wijzigingen tot Najaarsrapportage
wijzigingen Najaarsrapportage
na wijzigingen Najaarsrapportage
Baten
313 V
9N
39 V
343 V
325 V
497 V
Lasten
2.015 N
23 N
69 N
2.107 N
1.845 N
1.705 N
Saldo van baten en lasten (A)
1.703 N
33 N
29 N
1.765 N
1.520 N
1.208 N
Onttrekking uit reserves
59 V
124 V
123 V
307 V
1.815 V
99 V
Toevoeging aan reserves
2N
0N
40 N
42 N
1.584 N
76 N
Mutaties reserves (B)
58 V
124 V
83 V
265 V
232 V
23 V
1.645 N
91 V
54 V
1.500 N
1.289 N
1.185 N
(€ x 1.000)
Geraamd resultaat (A+B)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Toelichting verschil mutatie reserves (B) (in € x 1.000)
LASTEN
ONTTREKKING
Hogere lasten Programma 5 – Economie & toerisme : 69 N
69 N
Hogere onttrekking aan reserves voor Programma 5 – Economie & toerisme : 123 V
123 V
5.1 Lagere loonkosten economie & toerisme door vacaturevoordeel.
62 V
5.2 Lagere kosten voor de erfgoedvisie omdat niet alle activiteiten uitgevoerd zijn: restantbudget gevelfonds vervalt.
20 V
5.8 Bij de jaarrekening 2024 zijn middelen voor het landelijk gebied toegevoegd aan de reserve budgetoverheveling, deze middelen worden nu onttrokken.
63 V
5.3 Hogere kosten voor het landelijk gebied, gedekt uit bestaande en nieuwe middelen (zie ook baten)
99 N
50 V
5.4 Hogere kosten voor de eenmalige bijdrage (€45.000 N) voor de inrichting én exploitatiebijdrage (€5.000) van het ontdekcentrum op Kwintelooijen, gedekt uit de hiervoor gereserveerde middelen (zie ook reserves)
50 N
5.9 Bij de jaarrekening 2023 is de meeropbrengst van de verkoop van MTB Vignetten aan de projectenserve toegevoegd. Een deel hiervan wordt nu onttrokken voor de bijdragen aan het ontdekcentrum op Kwintelooijen (zie ook lasten).
7N
5.5 Overige verschillen.
2N
5.10 Onttrekking uit de reserve investeringen sociaal domein door het vervallen van een aantal activiteiten uit de erfgoedvisie (zie ook lasten) 5.11 Onttrekking uit de reserve collegeprogramma door de vrijval van het restantbudget voor het gevelfonds.
18 V
BATEN
Hogere baten Programma 5 – Economie & toerisme : 39 V 5.6 Hogere baten voor het landelijk gebied: provincie Utrecht heeft Subsidieregeling tegemoetkoming proceskosten transitie landelijk gebied Utrecht voor 2025 opengesteld.
39 V 39 V
5.7 Overige verschillen. Saldo van baten en lasten (A)
29 N
TOEVOEGING
Hogere toevoeging aan reserves voor Programma 5 – Economie & toerisme : -40 V
40 N
5.12 Verwachte toevoeging middelen landelijk gebied aan de reserve budgetoverheveling.
40 N
Mutatie reserves (B)
-83
Geraamd resultaat (A+B)
54 V 53
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
PROGRAMMA 6 - VEILIGHEID & HANDHAVING Najaarsrapportage 2025
Jaarrekening 2024
Jaarrekening 2023
werkelijk
werkelijk
Vastgesteld november 2024
Vastgestelde wijzigingen tot Najaarsrapportage
wijzigingen Najaarsrapportage
na wijzigingen Najaarsrapportage
Baten
74 V
13 V
14 N
73 V
49 V
37 V
Lasten
2.721 N
172 V
24 N
2.573 N
2.775 N
2.340 N
Saldo van baten en lasten (A)
2.648 N
186 V
38 N
2.500 N
2.726 N
2.303 N
Onttrekking uit reserves
56 V
0N
0N
56 V
56 V
58 V
Toevoeging aan reserves
0N
0N
14 N
14 N
0N
0N
Mutaties reserves (B)
56 V
0N
14 N
42 V
56 V
58 V
2.592 N
186 V
52 N
2.458 N
2.670 N
2.245 N
(€ x 1.000)
Geraamd resultaat (A+B)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Toelichting verschil mutatie reserves (B) (in € x 1.000)
LASTEN
Hogere lasten Programma 6 – Veiligheid & handhaving : 24 N
TOEVOEGING
24 N
6.1 Hogere kosten voor de inhuur van de boa's: budget is bijgesteld op basis van de huidige contractwaarde.
35 N
6.2 Overige verschillen.
11 V
BATEN
Lagere baten Programma 6 – Veiligheid & handhaving : 14 N
14 N
6.3 Overige verschillen.
14 N
Saldo van baten en lasten (A)
38 N
Hogere toevoeging aan reserves voor Programma 6 – Veiligheid & handhaving : -14 V 6.4 Verwachte toevoeging restant middelen jaarwisseling Achterberg aan de reserve budgetoverheveling.
14 N 14 N
Mutatie reserves (B)
14 N
Geraamd resultaat (A+B)
52 N
54
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
PROGRAMMA 7 - ALGEMENE DEKKINGSMIDDELEN Najaarsrapportage 2025
Jaarrekening 2024
Jaarrekening 2023
werkelijk
werkelijk
Vastgesteld november 2024
Vastgestelde wijzigingen tot Najaarsrapportage
wijzigingen Najaarsrapportage
na wijzigingen Najaarsrapportage
Baten
46.274 V
1.331 V
844 N
46.762 V
46.018 V
43.055 V
Lasten
3.221 N
399 V
270 V
2.552 N
2.431 N
1.847 N
Saldo van baten en lasten (A)
43.054 V
1.731 V
574 N
44.210 V
43.587 V
41.208 V
Onttrekking uit reserves
69 V
1.961 V
767 N
1.263 V
1.018 V
760 V
Toevoeging aan reserves
684 N
141 N
767 V
58 N
58 N
668 N
Mutaties reserves (B)
615 N
1.820 V
0N
1.205 V
960 V
92 V
42.439 V
3.551 V
574 N
45.416 V
44.547 V
41.300 V
(€ x 1.000)
Geraamd resultaat (A+B)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000)
LASTEN
Lagere lasten Programma 7 – Algemene dekkingsmiddelen : 270 V
270 V
7.1 De benodigde financieringsbehoefte blijft achter bij de eerdere prognoses omdat niet alle voorgenomen investeringen worden gerealiseerd. Dit betekent een voordeel op de rentelasten van € 34.000 (V). Hierdoor valt de administratieve doorbelasting van de rente aan de inhoudelijke programma (o.b.v. renteomslagpercentage) lager uit. Een lagere doorbelasting zorgt in dit programma voor een administratief nadeel en leidt in de programma's tot een voordeel op de rentelasten (€ 92.000 N).
58 N
7.2 Administratieve overheveling van de wettelijke/onvermijdelijke beleidsvoornemens uit de perspectiefnota 2025 naar programma Bedrijfsvoering en Dienstverlening (€ 60.000 V).
60 V
7.3 De restantreservering voor het opvangen van prijsontwikkelingen 2025 is in deze rapportage afgeraamd. Dit geldt ook voor de reservering van incidentele loonontwikkelingen door bijvoorbeeld ontwikkelingen op de arbeidsmarkt (€ 166.000 V).
166 V
7.4 Administratieve overheveling restant formatiebudget voormalige directeur bedrijfsvoering naar personeelslasten binnen programma Bedrijfsvoering (€ 65.000 V).
65 V
7.5 Administratieve overheveling van de wettelijke/onvermijdelijke beleidsvoornemens uit de perspectiefnota 2025 naar programma Bedrijfsvoering en Dienstverlening (€ 60.000 V).
60 V
7.6 Bijstelling budget dubieuze debiteuren op basis voorgaande jaren en het beeld uit juli 2025 (€ 60.000 V).
60 V
7.7 Administratieve overheveling onttrekking aan de voorziening Regeling Vervroegde Uittreding (RVU) naar programma Bedrijfsvoering (€ 35.000 N). Hogere kosten ziekte personeel doordat gemeente eigen risicodrager is voor de WGA (€ 49.000 N)
84 N
7.8 Overige verschillen.
1V
BATEN
Lagere baten Programma 7 – Algemene dekkingsmiddelen : 844 N 7.9 De opbrengst toeristenbelasting ligt op basis van een analyse van de cijfers over 2024 en de kwartaalrapportages van de gemeente Ede over 2025 structureel hoger. Voor 2025 gaat het om € 45.000 (V).
844 N 45 V
7.10 De uitkering uit het gemeentefonds valt vooral door de bijstelling van de maatstaaf huishoudens met een laag inkomen structureel fors lager uit. De afrekening 2023 en de bijstellingen over 2024 en 2025 zorgen 55
H 3.2 | EXPLOITATIE
Najaarsrapportage 2025
Toelichting verschil saldo baten en lasten (A) (in € x 1.000) in combinatie met bijstellingen n.a.v. de meicirculaire 2025 voor een nadeel van € 892.000 (bijstelling 2023 en 2024 bijna € 700.000 nadelig). Het nadeel valt hoger uit omdat voor de afrekeningen voorgaande jaren een voordeel was begroot van € 75.000. De maatstaf huishoudens laag inkomen telt zwaar mee in de berekening. In de eerdere berekeningen van het gemeentefonds is uitgegaan van de voorlopige cijfers voor Rhenen zoals die landelijk bekend waren. 7.11 Overige verschillen.
3V
Saldo van baten en lasten (A)
574 N
Mutatie reserves (B) Geraamd resultaat (A+B)
56
892 N
0N 574 N
56
3.3 Geprognosticeerde balans
Najaarsrapportage 2025
3.3.1 Inleiding
De geprognosticeerde balans bestaat uit: 3.3.1 Inleiding 3.3.2 Balanspositie 3.3.3 Toelichting op de balanspositie
Een balans is een financieel overzicht van de bezittingen, het eigen vermogen en de schulden. Het geeft een beeld van de financiële positie op een bepaald moment en inzicht hoe de gemeente het bezit heeft gefinancierd. Dit geeft de raad inzicht in de ontwikkeling van de investeringen, de inzet van de reserves en voorzieningen en de financieringsbehoefte. Met deze informatie kunnen ontwikkelingen vroegtijdig gesignaleerd worden. In de hierna geprognosticeerde balans per 31 december 2025 is de balans uit de jaarrekening 2024 als uitgangspunt genomen. In de toelichting op de balans (3.3.3) zijn de vaste activa, reserves en voorzieningen nader toegelicht en de langlopende schulden opgenomen.
3.3.2 Balanspositie Geprognosticeerde balans
Jaarrekening 2024
Lopend jaar 2025
Geprognosticeerde balans
Jaarrekening 2024
Lopend jaar 2025
Activa (€ x 1.000)
Ultimo 2024
Ultimo 2025
Passiva (€ x 1.000)
Ultimo 2024
Ultimo 2025
Vaste activa
Vaste passiva
Immateriële vaste activa
180
453
Eigen vermogen
30.655
30.552
Materiële vaste activa
84.569
91.642
Voorzieningen
7.800
6.632
Financiële vaste activa
3.794
3.779
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer
53.464
56.631
Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar
4.135
6.428
Overlopende passiva
6.568
6.070
102.623
106.313
Vlottende passiva
Vlottende activa Voorraden
0
0
10.842
7.200
Liquide middelen
380
380
Overlopende activa
2.858
2.860
102.623
106.313
Uitzettingen met een rentetypische looptijd van een jaar of minder
Totaal activa
Totaal
57
H 3.3 | GEPROGNOSTISEERDE BALANS
3.3.3 Toelichting op de balanspositie Vaste activa De vaste activa van de gemeente bestaat uit investeringen. Dit zijn uitgaven waarvan het economisch of maatschappelijk nut zich over meerdere jaren uitstrekt. Investeringen worden geactiveerd op de balans en afgeschreven op basis van de economische levensduur van de investering. De kapitaallasten (rente en afschrijving) komen ten laste van de programma’s.
Activa nr
Totaal ver-
De boekwaarde neemt volgens de huidige prognoses toe met € 7,3 miljoen ten opzichte van de jaarstukken 2024. Dit bestaat een toename door investeringen van € 9,5 miljoen enerzijds en een verlaging door de afschrijvingen van € 2,1 miljoen anderzijds. In de toename door investeringen zit onder andere het restant van de nieuwbouw van het Feel Fit Center en de 15 flexwoningen (samen € 4,8 miljoen) en vervangingsinvesteringen.
Restant op 1-1-2025
Nieuw krediet 2025
Voorgenomen
leend krediet t/m 2025
A02002
Najaarsrapportage 2025
280
investeringen 2025 Naam/omschrijving investering
Bruto inv.
Bijdrage
Bruto inv.
Bijdrage
Transitie doorstroomlocatie statushouders (Herenstraat 108)*1
666
-385
0
0
0
0
Bijdrage activa in eigendom van derden
666
-385
0
0
0
0
204
0
Uitbr. groepsr. eben h. school
Bruto inv. Bijdrage
Verkrijging gronden en terreinen
0
0
0
0
204
0
A03036
1.684
Brandweerkazerne Elst
37
0
0
0
0
0
A03040
17.877
Nieuwbouw MFG Rhenen
3.315
0
0
0
0
0
A03046
591
Verduurzaming gemeentelijk vastgoed
300
0
291
0
0
0
A03045
2.364
Aankoop 15 flexwoningen
1.500
0
0
0
0
0
Gebouwen
5.151
0
291
0
0
0
94
0
0
0
0
0
1.155
0
0
0
0
0
A04907
690
Aanleg kunstgras Candia (hoofdveld)
A04056
1.155
Stadshaven
A08043
22
Speelplaats Kastanjeln
9
0
0
0
0
0
A08044
22
Speelplaats De Horst
7
0
0
0
0
0
A08041
22
Speelplaats Achterberg
13
0
0
0
0
0
Sport en beweegplek
19
0
Ombouw speelplaatsen 2025/uitv. Speelbeleidsplan
22
0
Kunstgrasveld Korfbal Candia toplaag
310
0
351
0
Grond, weg en waterbouw (economisch)
1.278
0
0
0
58
H 3.3 | GEPROGNOSTISEERDE BALANS
Activa nr
Totaal ver-
Najaarsrapportage 2025
Restant op 1-1-2025
Nieuw krediet 2025
Voorgenomen
leend krediet t/m 2025
investeringen 2025 Naam/omschrijving investering
Bruto inv.
Bijdrage
Bruto inv.
Bijdrage
Bruto inv. Bijdrage
A04532
637
VK Herinrichting Achterbergsestraatweg
101
0
0
0
0
0
A04547
210
Riolering Stichtserand Galgenberg
20
0
0
0
0
0
A04548
685
Riolering paralelweg Cuneraweg
43
0
0
0
0
0
A04549
30
Riolering Autoweg Remmerden
18
0
0
0
0
0
A04550
360
Relinen Riolering Beukenlaan
79
0
0
0
0
0
A04553
55
Drukrioolgemaal
55
0
0
0
0
0
A04554
1.075
Paardenveld VK
0
0
950
0
0
0
A04038
675
Nieuwe Veenendaalseweg
275
0
0
0
0
0
A04556
260
Bruine Engseweg
252
0
0
0
0
0
A04562
60
Herinrichting Larikslaan (VK)
24
0
0
0
0
0
A04561
409
Herinrichting Plantanenlaan
0
0
409
0
0
0
A04565
80
Herinrichting Trambaanweg-Cuneralaan
0
0
80
0
0
0
A04566
40
Kuilweg Rhenen
0
0
40
0
0
0
A04563
30
Renov. rioolgemaal Cunerawg 2e poort
28
0
0
0
0
0
A04557
100
Centrumplan Elst
100
0
0
0
0
0
A04564
60
Herinrichting Emmalaan
60
0
0
0
0
0
A04525
50
Project Zwarteweg fase 3 (en 4)
50
0
0
0
0
0
90
0
90
0
Netto investeringen riolering GRP Riool en afval (met heffing)
1.104
0
1.479
0
59
H 3.3 | GEPROGNOSTISEERDE BALANS
Activa nr
Totaal ver-
Najaarsrapportage 2025
Restant op 1-1-2025
Nieuw krediet 2025
Voorgenomen
leend krediet t/m 2025
investeringen 2025 Naam/omschrijving investering
Bruto inv.
Bijdrage
Bruto inv.
Bijdrage
Bruto inv. Bijdrage
A03040
330
Openbare ruimte nieuwbouw MFG Rhenen
320
0
0
0
0
0
A04038
755
Nieuwe Veenendaalseweg
-154
0
0
0
0
0
A04031
1.930
Aanpass Kruising A'bergsestrweg N233
1.930
0
0
0
0
0
A04054
32
Aanpass. fietspaaltjes fietssluizen
4
0
0
0
0
0
A04055
22
Ombouw groen Vreewijk
19
0
0
0
0
0
A04041
52
Verkeer Kwintelooijen
47
0
0
0
0
0
A04048
144
Herinrichting Kerkewijk
85
0
0
0
0
0
A08011
100
Verduurzaming nostaligische verlichting
17
0
0
0
0
0
A04548
235
Paralelweg Cuneraweg
-2
0
0
0
0
0
A04556
165
Bruine Engseweg
102
0
0
0
0
0
A04560
75
Herinr.kruissing Dr Stegemanhof
64
0
0
0
0
0
A04554
1.025
Paardenveld
0
0
950
0
0
0
A04557
510
Centrumplan Elst
469
0
0
0
0
0
A04561
177
Herinr.Plantanenlaan
7
0
112
0
0
0
A04058
35
Parkeervz. Kwintelooijen
0
0
70
-35
0
0
A04532
120
Herinrichting Achterbergsestraatweg
40
0
0
0
0
0
A04057
1.640
1.640
0
0
0
0
0
Ombouw openbaar groen
22
0
Jaarlijkse vervanging lichtmasten
93
0
Jaarlijkse vervanging armaturen
162
0
277
0
Omliggend gebied Stadshaven
Grond, weg en waterbouw (maatschapp.)
4.589
0
1.132
-35
60
H 3.3 | GEPROGNOSTISEERDE BALANS
Activa nr
Totaal ver-
Najaarsrapportage 2025
Restant op 1-1-2025
Nieuw krediet 2025
Voorgenomen
leend krediet t/m 2025
investeringen 2025 Naam/omschrijving investering
Bruto inv.
Bijdrage
Bruto inv.
Bijdrage
Bruto inv. Bijdrage
A03042
185
Huisvestingsconcept + GGD
139
0
0
0
0
0
A08025
12
Netwerk, opslag & clients
2
0
0
0
0
0
A08027
52
Vervanging meubilair
11
0
0
0
0
0
Programma gravenadministratie (BPA4all)
15
0
Pasjessysteem Remmerden
55
0
Plotter en CADstations
28
0
Groenbeheersysteem
46
0
Vervanging switches en restant backup storage (was voorheen aanschaf clients)
60
0
Vervanging monitorarmen, toetsenborden, muis, dockings.
30
0
Wifi vervanging en AV vergaderruimten (voorheen netwerk, opslag & clients)
50
0
284
0
(1-2c) 1 st. containerbakken 1,75 hoog met klep
14
0
(1-11) Volkswagen Crafter dubbele cabine incl. kraantje (+BPM)
66
0
Overige materiele vaste activa
Vervoersmiddelen Totaal
152
0
0
0
0
0
0
0
80
0
12.939
-385
2.902
-35
1.286
0
*1 In het Investeringsoverzicht 2024 in de jaarstukken 2024 (bladzijde 155) is het investeringskrediet betreffende Transitie doorstroomlocatie statushouders (raadsbesluit 28 oktober 2024) niet opgenomen. We hebben deze alsnog opgenomen in bovenstaand overzicht.
61
H 3.3 | GEPROGNOSTISEERDE BALANS
Najaarsrapportage 2025
Eigen vermogen Het totaal van de bezittingen (totale activa) minus de schulden is het eigen vermogen. Het eigen vermogen is samengesteld uit de algemene reserve, bestemmingsreserves en het jaarrekeningresultaat. In onderstaande tabel is het verwachte verloop daarvan in 2025 gepresenteerd.
Voorzieningen Voorzieningen behoren tot het vreemd vermogen. Het is een reservering voor toekomstige uitgaven waarbij de hoogte en het tijdstip van de besteding goed ingeschat kan worden, maar waarvan de kosten in de tijd onregelmatig gespreid zijn. Ook worden voorzieningen gevormd vanwege risico’s die op de balansdatum bestaan en die kunnen leiden tot verplichtingen en verliezen waarvan de omvang onzeker is, maar redelijk is in te schatten.
Eigen vermogen (x € 1.000)
Voorzieningen (x € 1.000)
Algemene reserve vrij besteedbaar
Saldo
Resultaat
Toe-
Ont-
Saldo
Saldo 1-1-
Toe-
Ont-
Saldo 31-12-
1-1-2025
jaarrekening
voeging
trekking
31-12-2025
2025
voeging
trekking
2025
16.511
-629
0
-829
15.053
Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's
3.088
234
-267
3.054
7.134
Voorzieningen voor egalisatie van kosten
2.105
761
-1.879
987
6.802
Voorzieningen voor middelen van derden
2.607
282
-299
2.590
Totaal voorzieningen
7.800
1.277
-2.445
6.632
Bestemmingsreserves a. bestemmingsreserves (algemeen)
7.633
b. bruto methode reserves
7.072
Onverdeeld resultaat jaarrekening
-561
Totaal
30.655
68 0
1.336 58
-1.903 -328
561 -0
1.520 1.394
-3.060
30.509
Ten opzichte van de Voorjaarsrapportage 2025 wordt er € 465.000 meer toegevoegd aan reserves en € 672.000 minder onttrokken. Inhoudelijk worden de mutaties per programma toegelicht de toelichting op de exploitatie op pagin 43.
Ten opzichte van de Voorjaarsrapportage 2025 wordt er per saldo € 33.000 meer toegevoegd aan de voorzieningen. Dit bestaat uit: Lagere toevoeging lijkbezorging €51.000 Minder hoge toevoeging verlofsparen -/- € 20.000 Overige mutaties € 2.000 Totaal € 33.000
Via de links/qr-codes treft u een specificatie verloopoverzicht reserves en voorzieningen Specificatie verloopoverzicht reserves
Specificatie verloopoverzicht voorzieningen 62
H 3.3 | GEPROGNOSTISEERDE BALANS
Najaarsrapportage 2025
Verloop bestaande en nieuwe geldleningen in (€ x 1.000)
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer De vaste schulden nemen in 2025 toe met € 3,2 miljoen. Dat is het saldo van de aangetrokken geldlening in 2025 van € 6 miljoen minus de aflossingen € 2,8 miljoen.
In onderstaande tabel is de ontwikkeling van de geldleningen gepresenteerd met als vertrekpunt de stand op 1-1-2025. Hierbij is een onderscheid aangebracht tussen de ontwikkeling van de huidige leningenportefeuille en de nieuw aan te trekken geldlening. Verloop bestaande en nieuwe geldleningen in (€ x 1.000)
Nieuwe aan te trekken geldleningen tot einde jaar Totaal
31-12-2024
Rentepercentage
Einde looptijd
Lening 1 Lineair
12.894
14.093
4,91%
2036
Lening 4 Lineair
800
1.000
2,10%
2029
Lening 6 Lineair
3.333
3.500
1,80%
2045
Lening 9 Lineair
6.933
7.200
0,40%
2051
Lening 10 Lineair
4.500
4.667
2,08%
2052
Lening 11 Lineair
3.500
4.000
1,75%
2032
Lening 12 Lineair
9.667
10.000
2,23%
2054
Lening 13 Lineair
6.000
2,86%
2040
Subtotaal A
47.627
44.460
Lening 8 Fixed
5.000
5.000
0,70%
2049
Lening 7 Fixed
4.000
4.000
0,60%
2070
Subtotaal B
9.000
9.000
Eindtotaal (A+B)
56.627
53.460
a. Lineaire geldleningen
In het restant van 2025 verwachten wij € 2,8 miljoen aan nieuwe financiering te moeten aantrekken. Dit zullen we doen met een kasgeldlening zolang deze rente lager is dan de rente op langlopende leningen.
Bestaande leningenportefeuille
31-12-2025
31-12-2025
31-12-2024
56.627
53.460
0
nvt
56.627
53.460
In aanvulling op de tabel is een verdiepende tabel opgenomen die per lening het verloop, het rentepercentage en de looptijd van de leningen laat zien.
b. Fixed geldleningen
63
Najaarsrapportage 2025
64