CConstaterende datRenswoude
Koppel je AI →
Document · PDF

Controleverklaring (bij Jaarstukken)

Gemeenteraad 8 juli 2025, gemeente RenswoudeBij agendapunt: Raadsvoorstel tot vaststelling van de Jaarrekening 202442.575 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 5 van 5

Andere plannen zijn in voorbereiding en met andere ontwikkelaars wordt gekeken hoe gezorgd kan worden voor een continue bouwstroom – oplevering van woningen. De realisatie van de inrichting van de openbare ruimte is opgestart. Dit volgt in hoofdlijnen de planning van de oplevering van de woningen. Plan Beekweide II wordt voor het gedeelte dat de gemeente in eigendom heeft als grondexploitatie geëxploiteerd. Voor het gedeelte dat in eigendom is bij derden worden de kosten door middel van het kostenverhaal bij de ontwikkelende partijen in rekening gebracht.

Groot Overeem II (bedrijventerrein) In de raadsvergadering van 15 februari 2022 is het bestemmingsplan voor de ontwikkeling van bedrijventerrein Groot Overeem II vastgesteld. Tegen dit bestemmingplan zijn een aantal beroepschriften ingediend en medio 2025 komt duidelijkheid met de uitspraak van de Raad van State. Besloten is om de voorbereiding van het bouwrijp maken weer op te pakken na een onherroepelijk bestemmingsplan.

Financiën Een financieel uitgangspunt bij grondexploitaties is het realiseren van een minimaal sluitende exploitatie, waarin alle kosten voor het realiseren van het plan worden verhaald middels de grondopbrengst. In 2025 zijn de grondexploitaties van Beekweide II en Groot Overeem II geactualiseerd. In juni 2025 zal de gemeenteraad de grondexploitaties vaststellen. In het onderstaande overzicht zijn de verwachte lasten, baten en resultaten weergegeven. Complex (x € 1.000) Beekweide II Groot Overheem II

Boekwaarde 31-12-2023 1.681 1.943

Boekwaarde 31-12-2024 1.696 2.031

Nog te maken Nog te realiseren kosten opbrengsten 1.627 6.109 2.375 8.216

Verwacht resultaat (eindwaarde) 2.786 3.812

Reeds genomen winst 237 0

Resterende winst (2024) 2.549 3.812

Alle grondexploitaties van de gemeente Renswoude hebben een resterende looptijd die korter is dan 10 jaar. Bij de ontwikkelingen waarbij de gemeente Renswoude een faciliterend grondbeleid voert, en dus vooral publiekrechtelijk betrokken is (o.a. een gedeelte van de ontwikkeling Beekweide II), worden de kosten door middel van het kostenverhaal (Wro) verhaald op de initiatiefnemer. Hierbij is het van belang dat vroegtijdig in het traject afspraken worden gemaakt en vastgelegd in een anterieure overeenkomst.

Strategische gronden De gemeente heeft op dit moment geen strategische gronden in bezit om toekomstige ontwikkelingen te kunnen realiseren.

Risico’s

VOOR WAARMERKINGSGrondexploitatie In 2024 is voor het eerst tussentijds winst genomen op de grondexploitatie Beekweide II. Ten aanzien van de DOELEINDEN resultaatbestemming wordt voorgesteld het bedrag van de tussentijdse winstneming ad € 237.000 aan een nieuw te vormen Verstegen accountants bestemmingsreserve Grondexploitaties toe te voegen. Met de bestemmingsreserve Grondexploitaties kunnen risico’s in de en adviseurs B.V.

d.d. 08-07-2025 ................... Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

78

grondexploitatie worden opgevangen. Gelet op het verwachte financiële resultaat van de huidige grondexploitaties wordt het treffen van een verliesvoorziening niet nodig geacht. Kostenverhaal Voor Beekweide II zijn eind 2021 de anterieure overeenkomsten getekend. In deze overeenkomsten is een vaste indexatie van de kosten overeengekomen. Door de extreme prijsstijgingen in de achterliggende periode zijn de kosten hoger dan bij de partijen op grond van de overeenkomst in rekening kan worden gebracht. Met de ontwikkelende partijen zijn in een allonge op de overeenkomsten aanvullende afspraken gemaakt over de stijging van de VON prijzen van de woning, waarbij tevens de afspraken over de verrekening van de prijsstijgingen zijn herzien. Met deze afspraken is het resultaat op het kostenverhaal positief.

3.2.8.

Paragraaf Wet open overheid

Inleiding Op 1 mei 2022 is de Wet open overheid (Woo) in werking getreden als opvolger van de Wet openbaarheid Bestuur. De wet draagt bij aan een transparante overheid en geeft regels over de manier waarop verzoeken om openbaarmaking van informatie worden behandeld (passieve openbaarmaking), welke informatie standaard door de gemeente openbaar wordt gemaakt in een fasering tot en met 2026 (actieve openbaarmaking) en het verder op orde brengen van de informatiehuishouding. De implementatie van de Woo loopt door tot eind 2026.

Ten aanzien van passieve openbaarmaking zijn in 2024 de volgende activiteiten uitgevoerd: • • • •

Opstellen modelbrieven en intern werkdocument Aanwijzen Woo-contactpersoon Openstellen van digitale wegen voor behandeling van Woo-verzoeken Trainen van medewerkers over gevolgen Woo

Ten aanzien van actieve openbaarmaking zijn in 2024 de volgende activiteiten uitgevoerd: • Voldaan aan fase 1 van de actieve openbaarmaking • In kaart brengen van gemeentelijke processen die tussen 2024 en 2026 gefaseerd standaard openbaar worden gemaakt • In kaart brengen van informatie-categorieën, die actief openbaar gemaakt moeten worden en al reeds actief openbaar gemaakt worden

Om meer grip op informatie te verkrijgen, zijn in 2024 de volgende activiteiten uitgevoerd: • • • • • •

Evalueren capaciteit Woo en (voor zover nodig) beschikbaar maken van extra capaciteit Opleiden Woo-contactpersoon en verdiepende juridische training Anonimiseren van gegevens met behulp van software Opzetten van een kwaliteitssysteem voor informatiebeheer Een project opgestart om een e-depot aan te schaffen en te implementeren De RODIN audit is uitgevoerd om meer grip te krijgen en in beeld te brengen waar de verbeterkansen liggen

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

79

4. Jaarrekening 4.1. Balans ACTIVA

31-12-2023

31-12-2024

Vaste activa Immateriële vaste activa Kosten van onderzoek en ontwikkeling Totaal immateriële vaste activa Materiële vaste activa Investeringen met economisch nut Woningbedrijf Investeringen met een economisch nut Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

0

77.879

31.504.331 10.938.446

0 49.176.470

987.228

987.840

1.779.400

Totaal materiële vaste activa Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen Overige langlopende leningen Totaal financiële vaste activa TOTAAL VASTE ACTIVA

77.879 0

1.987.126 45.209.405

281.235 1.436.238

52.151.435

281.235 1.468.141 1.717.473 46.926.878

1.749.376 53.978.690

Vlottende activa Voorraden Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie Gereed product en handelsgoederen Totaal voorraden Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Rekening-courantverhoudingen met niet-financiële instellingen Overige vorderingen Huurvorderingen Woningbedrijf Overige vorderingen Woningbedrijf Totaal uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Liquide middelen Kassaldi Banksaldi Banksaldi Woningbedrijf Totaal liquide middelen Overlopende activa Overlopende activa Woningbedrijf Nog te ontvangen voorschotbedagen van Europese en Ned. overheidslichamen Overige nog te ontvangen en vooruitbetaalde bedragen Totaal overlopende activa TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA TOTAAL ACTIVA VPB (voorlopige aangifte)

3.623.904 328

3.964.121 328 3.624.232

1.836.534 6.247.029

3.964.449

2.023.896 889.933

0

99.082

283.081 13.801 7.487

245.265 3.205 0 8.387.932

5.863 40.595 35.451

3.261.381

2.724 116.867 0 81.908

26.391 553.936 1.032.135

119.591

0 16.850 1.200.879 1.612.462 13.706.534

1.217.729 8.563.151

60.633.412

62.541.841

VOOR89.600 WAARMERKINGSDOELEINDEN

140.669

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

80

PASSIVA

31-12-2023

31-12-2024

Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf Reserves ter dekking van kapitaallasten Overige bestemmingsreserves Onderhoudsreserves Nog te bestemmen resultaat Totaal eigen vermogen

4.100.000 2.449.629 4.694.312 4.742.525 1.567.776 760.527 1.250.436

Voorzieningen Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Van derden verkregen middelen die specifiek besteed moeten worden Egalisatievoorzieningen Totaal voorzieningen

680.977 2.060.896 0

Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Onderhandse leningen van: - Binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen - Binnenlandse banken en overige financiële instellingen Waarborgsommen Totaal vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer TOTAAL VASTE PASSIVA

0 33.147.637 90.810

4.100.000 2.174.201 0 9.017.214 3.928.185 790.527 1.344.210 19.565.204

21.354.337

782.349 2.009.856 0 2.741.873

2.792.205

0 32.938.417 87.974 33.238.447 55.545.525

33.026.391 57.172.933

Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Kasgeldleningen bij openbare lichamen Schulden aan leveranciers Woningbedrijf Banksaldi Overige schulden Totaal netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Overlopende passiva Nog te betalen bedragen Vooruitontvangen bedragen van overheidslichamen Overige vooruit ontvangen bedragen Woningbedrijf Totaal overlopende passiva TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA TOTAAL PASSIVA Gewaarborgde geldleningen

1.115 1.314.505 363.563 1.728.057

1.115 316.572 208.854 1.689.577 3.407.240

1.183.085 479.272 8.266 10.025

2.216.118

1.802.460 1.329.679 20.651 0 1.680.648 5.087.887

3.152.789 5.368.908

60.633.412

62.541.841

298.266

249.473

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

81

4.2. Overzicht baten en lasten Overzicht van baten en lasten over begrotingsjaar

4.3. Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling Inleiding De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit Begroting en Verantwoording provincies en gemeenten daarvoor geeft en de wet- en regelgeving die in het normenkader 2024 zijn genoemd. Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening. De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat vinden plaats op basis van de verkrijgingsprijs (inkoopprijs en bijkomende kosten) of de vervaardigingsprijs (aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend). De bijkomende kosten worden opgenomen tegen de verkrijgingsprijs. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. Bijdragen van derden, die in directe relatie staan tot het actief, worden in mindering gebracht op de investering. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico's die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden.

Dividendopbrengsten van deelnemingen worden als baten genomen op het moment waarop het dividend betaalbaar gesteld wordt. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop ze betrekking hebben. Als gevolg van het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt. Hierbij moet worden gedacht aan componenten zoals ziektekostenpremie ten behoeve van gepensioneerden, verlofaanspraken en dergelijke. Voor arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van een jaarlijks vergelijkbaar volume wordt geen voorziening getroffen of op andere wijze een verplichting opgenomen. De algemene uitkering wordt opgenomen conform de laatste betaalspecificatie van het verantwoordingsjaar. De balans en de baten en lasten van de gemeente en het woningbedrijf zijn samengevoegd. Tot en met de jaarrekening 2023 waren balansposten van het woningbedrijf afzonderlijk gepresenteerd. Vanaf de jaarrekening 2024 zijn de balansposten van het woningbedrijf geïntegreerd in de balansposten van de gemeente.

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

82

Balans ACTIVA Vaste activa Immateriële vaste activa Kosten onderzoek en ontwikkeling Kosten die worden gemaakt in de periode vóórdat een grondexploitatie wordt vastgesteld door de gemeenteraad, worden als voorbereidingskosten geactiveerd onder de balanspost 'Kosten van onderzoek en ontwikkeling'. De immateriële vaste activa worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs zijnde de inkoopprijs en bijkomende kosten of vervaardigingsprijs omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte grond- en hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. In de vervaardigingsprijs kunnen voorts worden opgenomen een redelijk deel van de indirecte kosten en de rente over het tijdvak dat aan de vervaardiging van het actief kan worden toegerekend. De verkrijgings- c.q. vervaardigingsprijs worden verminderd met de afschrijvingen en waardeverminderingen die naar verwachting duurzaam zijn. De kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in 5 jaar afgeschreven. Deze gehanteerde afschrijvingstermijn komt overeen met de termijn zoals die door de gemeenteraad is vastgesteld in de “Nota waardering en afschrijving vaste activa Renswoude 2023”.

Materiële vaste activa met economisch nut Investeringen met een economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven Wanneer investeringen grotendeels of volledig worden gedaan voor riolering, het inzamelen van huishoudelijk afval alsook voor rechten die op grond van art. 229 lid 1 a en b Gemeentewet worden geheven, dan worden deze investeringen op de balans opgenomen in een aparte categorie: de investeringen met economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven.

Overige investeringen met economisch nut Deze materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. Specifieke investeringsbijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht; in die gevallen wordt op het saldo afgeschreven. Slijtende investeringen worden vanaf het moment van ingebruikneming lineair afgeschreven in de verwachte gebruiksduur, waarbij rekening wordt gehouden met een eventuele restwaarde. Op grondbezit met economisch nut (buiten de openbare ruimte) wordt niet afgeschreven. Bij de waardering wordt in voorkomende gevallen rekening gehouden met een bijzondere vermindering van de waarde, indien deze naar verwachting duurzaam is. In het begrotingsjaar heeft een dergelijke vermindering overigens niet plaatsgevonden. Dergelijke afwaarderingen worden teruggenomen als ze niet langer noodzakelijk blijken. Volledigheidshalve vermelden wij dat op investeringen die vóór 2004 gedaan zijn soms extra is afgeschreven zonder economische noodzaak (ter verlichting van toekomstige lasten). Ook zijn in voorkomende gevallen reserves op dergelijke investeringen afgeboekt. De gehanteerde afschrijvingsmethodes en -termijnen komen overeen met de regels zoals die door de gemeenteraad zijn vastgesteld in de “Nota waardering en afschrijving vaste activa Renswoude 2023”.

Investeringen in de openbare ruimte met uitsluitend maatschappelijk nut Infrastructurele werken in de openbare ruimte, zoals b.v. wegen, pleinen, bruggen, viaducten en parken geactiveerd en afgeschreven overeenkomstig de door de gemeenteraad vastgestelde “Nota waardering en afschrijving vaste activa Renswoude 2023”. Hierbij wordt de lineaire afschrijvingsmethode gebruikt. De ondergrond van deze werken wordt daarbij als integraal onderdeel van het werk beschouwd (en dus ook afgeschreven).

Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan gemeenschappelijke regelingen en leningen u/g zijn opgenomen tegen nominale waarde. Zo nodig is een voorziening voor verwachte oninbaarheid in mindering gebracht. Participaties in het aandelenkapitaal van NV’s en BV’s (“kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen” in de zin van het BBV) zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs van de aandelen. Indien de waarde van de aandelen onverhoopt structureel mocht dalen totVOOR onderWAARMERKINGSde verkrijgingsprijs zal afwaardering naar de marktwaarde plaatsvinden. Tot dusver is een dergelijke afwaardering niet noodzakelijk gebleken. DOELEINDEN Bijdragen aan activa van derden zijn gewaardeerd op het bedrag van de verstrekte bijdragen, verminderd met afschrijvingen. De verleende bijdragen worden afgeschreven in de periode waarin het betrokken actief van de derde op basis van de door de Verstegen accountants gemeente gestelde voorwaarden moet bijdragen aan de publieke taak.

en adviseurs B.V.

d.d. 08-07-2025 ................... Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

83

Vlottende activa Voorraden De als “onderhanden werken” opgenomen bouwgronden in exploitatie zijn gewaardeerd tegen de vervaardigingsprijs, dan wel de lagere marktwaarde. De vervaardigingsprijs omvat de kosten die rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend (zoals grondaankopen en kosten van bouw- en woonrijp maken), alsmede een redelijk te achten aandeel in de rentekosten en de administratie- en beheerkosten. In geval van verliesgevende complexen wordt in het jaar waarin duidelijk wordt dat het complex verliesgevend zal zijn, het voorzienbare verlies genomen door de vorming van een voorziening. In geval van winstgevende complexen wordt de winst genomen volgens de regels van de “Notitie Grondbeleid in begroting en jaarstukken 2023” van de commissie BBV. De winst die tussentijds wordt genomen wordt verwerkt als exploitatiebate. De overige grond- en hulpstoffen (magazijnvoorraden) worden gewaardeerd tegen standaard verrekenprijzen die zijn gebaseerd op de gemiddelde betaalde inkoopprijs. Verschillen tussen de standaard verrekenprijs en betaalde inkoopprijs worden als resultaat verantwoord. Incourante voorraden worden afgewaardeerd naar marktwaarde. Gerede producten worden gewaardeerd tegen de kostprijs of tegen de marktwaarde indien de marktwaarde lager is dan de kostprijs. Dat laatste doet zich met name voor indien voorraden incourant worden.

De kostprijs bestaat uit de verrekenprijzen van grond- en hulpstoffen en de lonen machinekosten die aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend.

Vorderingen en overlopende activa De vorderingen worden gewaardeerd tegen verkrijgingsprijs of vervaardigingsprijs. Voor verwachte oninbaarheid is een voorziening in mindering gebracht. De voorziening wordt statisch bepaald op basis van de geschatte inningskansen.

Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen.

PASSIVA Voor zover niet anders vermeld, zijn passiva gewaardeerd tegen nominale waarde.

Eigen vermogen Het eigen vermogen bestaat uit de reserves en het resultaat na bestemming volgend uit de programmarekening.

Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies. De pensioenverplichting ten behoeve van de wethouders is echter op de contante waarde van de (reeds opgebouwde) toekomstige uitkeringsverplichtingen gewaardeerd. Voor de actuariële waardeberekeningen onderliggend aan de pensioenverplichting zijn de volgende grondslagen gehanteerd: Berekeningsdatum: Rekenrente: Sterftetafel:

31 december 2024 2,325% GBM/GBV 2017/2022 met leeftijdsterugstellingen

Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde verminderd met gedane aflossingen. De vaste schulden hebben een rente typische looptijd van één jaar of langer.

Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde.

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

84

4.4. Toelichtingen op de balans Toelichting op de balans ACTIVA Vaste activa

De overige investeringen met economisch nut kunnen als volgt worden onderverdeeld: Overige investeringen met economisch nut

Boekwaarde 31-12-2023 748.622 258.894 9.171.893 248.245 510.795 10.938.449

Gronden en terreinen Woonruimten Bedrijfsgebouwen Vervoersmiddelen Machines, apparaten en installaties Totaal

Boekwaarde 31-12-2024 5.910.981 31.389.684 10.957.822 285.239 632.744 49.176.470

Het onderstaande overzicht geeft het verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut weer: Verloop van de boekwaarde van de overige investeringen met economisch nut Boekwaarde Gronden en terreinen Woonruimten Bedrijfsgebouwen Vervoersmiddelen Machine, apparaten en installaties Totaal

31-12-2023 748.622 258.894 9.171.893 248.245 510.795 10.938.449

Correcties 5.194.499 25.488.772 468.783 42.223 145.537 31.339.813

Gecorrigeerde boekwaarde 31-12-2023 5.943.121 25.747.666 9.640.676 290.468 656.332 42.278.262

Investeringen 75.000 6.228.778 1.473.750 36.059 126.673 7.940.260

VOOR WAARMERKINGS4.293 0 0 13.578 0 0 0 DOELEINDEN 0 0 Bijdragen van derden

Des-investeringen

0 54.168 72.039

Afwaarderingen

Afschrijvingen

0 0 0

102.847 573.182 156.603 41.288 65.978 939.897

0 30.112 30.112

Verstegen accountants en adviseurs B.V.

Boekwaarde 31-12-2024 5.910.981 31.389.684 10.957.822 285.239 632.744 49.176.470

d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

85

Financiële vaste activa Het verloop van de financiële vaste activa gedurende het jaar 2024 wordt in onderstaand overzicht weergegeven:

De post kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen betreft aandelen Vitens en ACV. De aandelen zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs, of wanneer deze lager is, tegen de marktwaarde. Positieve koersverschillen op aandelen worden derhalve niet in aanmerking genomen. Onder de overige langlopende leningen zijn de startersleningen opgenomen. De startersleningen worden voor Renswoude beheerd door Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederlandse gemeenten (SVn). Verstrekkingen worden betaald door SVn en aflossingen en rente worden betaald aan SVn, waar Renswoude een rekening-courant heeft. De boekwaarde representeert het saldo van de uitstaande startersleningen en het saldo op deze rekening-courant.

Voorraden De in de balans opgenomen voorraden worden uitgesplitst naar de volgende categorieën: Voorraden Boekwaarde 31-12-2023 3.623.904 0 328 3.624.233

Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie Woningbedrijf Gereed product en handelsgoederen Totaal

Boekwaarde 31-12-2024 3.964.121 0 328 3.964.449

Hieronder het verloopoverzicht van gronden in exploitatie: Onderhanden werk, waaronder gronden in exploitatie Beekweide I Beekweide II Groot Overeem II Dorpshart Totaal

Boekwaarde 31-12-2023 0 1.680.923 1.942.981 0 3.623.904

Investeringen 0 332.289 87.827 0 420.116

Desinvesteringen 0 317.027 0 0 317.027

Afwaarderingen

Winstneming 0 0 0 0 0

0 237.127 0 0 237.127

Mutatie verliesvoorziening 0 0 0 0 0

Boekwaarde 31-12-2024 0 1.933.312 2.030.808 0 3.964.120

Over de grondexploitatieprojecten wordt er jaarlijks rente toegerekend op basis van de boekwaarde per 1 januari van het betreffende boekjaar. Het rentepercentage wordt conform de Notitie Grondbeleid 2023 van de Commissie BBV berekend. Voor 2024 betekende dit een percentage van 1% en een toegerekende rente van € 36.239. VOOR WAARMERKINGS-

DOELEINDEN

In de onderstaande tabel is inzicht gegeven in de nog te maken kosten en de nog te realiseren opbrengsten per lopende grondexploitatieproject. Hieruit volgt het verwachte resultaat en na de reeds genomen winst resulteert de resterende winst. Verstegen accountants

en adviseurs B.V.

d.d. 08-07-2025 ................... Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

86

Complex (x € 1.000) Beekweide II Groot Overheem II

Boekwaarde 31-12-2023 1.681 1.943

Boekwaarde 31-12-2024 1.696 2.031

Nog te maken Nog te realiseren kosten opbrengsten 1.627 6.109 2.375 8.216

Verwacht resultaat (eindwaarde) 2.786 3.812

Reeds genomen winst 237 0

Resterende winst (2024) 2.549 3.812

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Soort vordering Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met looptijd < 1 jaar Rekening-courantverhoudingen met niet-financiële instellingen Overige vorderingen Huurvorderingen Woningbedrijf Overige vorderingen Woningbedrijf Totaal

Boekwaarde 31-12-2023 1.836.534 6.247.029 0 283.081 13.801 7.487 8.387.932

Boekwaarde 31-12-2024 2.023.896 889.933 99.082 245.265 3.205 0 3.261.381

Liquide middelen

Kassaldi Banksaldi Banksaldi Woningbedrijf Totaal

Boekwaarde Boekwaarde 31-12-2023 31-12-2024 5.863 2.724 VOOR WAARMERKINGS40.595 116.867 DOELEINDEN 35.451 0 Verstegen accountants119.591 81.909

en adviseurs B.V.

d.d. 08-07-2025 ................... Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

87

Overlopende activa Boekwaarde 31-12-2023

Boekwaarde 31-12-2024

Overlopende activa algemene dienst Vooruitbetaalde bedragen

181.811

208.372

Loonheffing sociale zaken

68.517

18.044

Reserveringen salarissen Nog te ontvangen bedragen

9.451 772.355

9.309 965.155

A. De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorchotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel

553.936

16.850

1.586.071 26.391 1.612.462

1.217.729 0 1.217.729

Subtotaal Overlopende activa Woningbedrijf Totaal

Passiva

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

88

Reserves Verloop van de boekwaarde van reserves Boekwaarde 31-12-2023 Algemene risicoreserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Totaal algemene reserve Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf

4.100.000 2.449.629 6.549.629 4.694.312

Boekwaarde

Toevoegingen

Onttrekkingen

Bestemming resultaat vorig jaar

1.389.012 1.389.012 0

1.345.581 1.345.581 4.694.312

-318.859 -318.859 0

4.100.000 2.174.201 6.274.201 0

225.000 11.447

100.000

1.569.403

24.730 298.913 64.220 66.360 100.000 38.553 0 750.000 2.585.409

31-12-2024

Bestemmingsreserves Overige bestemmingsreserves Reserve egalisatie exploitatie st. sporthal Hokhorst Reserve sociaal domein Reserve monumenten Reserve cultuur - promotiefonds Reserve onderzoek Reserve landschapselementen Reserve dorpshuisfunctie Reserve arbeidsmarkt Reserve opvang Oekraïners

24.730 173.913 52.773 66.360 0 50.000 200.000 1.000.000 0

Reserves ter dekking van kapitaallasten Reserve kapitaallasten gemeentehuis Reserve kapitaallasten herinrichting sportpark Reserve kapitaallasten vervanging toplagen voetbal Reserve kapitaallasten vervanging toplagen tennis Reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen Reserve kapitaallasten dorpshuis

4.250.000 140.924 291.667 59.934 0 0

Onderhoudsreserves Reserve onderhoud openbare gebouwen Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair Reserve onderhoud vervoermiddelen omg.beh. Reserve onderhoud speeltoestellen

100.000 11.447 200.000 250.000 1.016.006 150.022 70.475 20.833 4.281

4.099.978 70.449 270.834 55.653 3.305.300 1.215.000 208.681 322.354 155.794 103.698

3.305.300 1.215.000

248.681 202.354 185.794 123.698

40.000 200.000 15.000

80.000 80.000 30.000 35.000

Totaal bestemmingsreserves

7.070.828

6.127.753

1.032.058

1.569.403

13.735.926

Totaal

18.314.769

7.516.765

7.071.951

1.250.544

20.010.127

Algemene reserves € 6.274.201 De algemene reserve is gesplitst in twee afzonderlijke algemene reserves. Een algemene risicoreserve waarvan de minimumgrens 1,4 maal het bedrag aan risico’s (€ 1.372.000) is. Dit is inclusief de risico’s van de grondexploitaties. Dit is feitelijk de structurele buffer die de gemeente permanent apart houdt. Jaarlijks wordt bij de begroting beoordeeld of de hoogte van de algemene risicoreserve moet worden aangepast. Er is een algemene reserve – niet geblokkeerd, die vrij besteedbaar is voor andere doelen of voor het vormen van bestemmingsreserves.

Algemene reserve – niet geblokkeerd € 2.174.201 In 2024 is een bedrag van € 1.345.581 onttrokken aan de algemene reserve – niet geblokkeerd. Dit bedrag bestaat uit € 1.015.000 voor de vorming van de bestemmingsreserve kapitaallasten dorpshuis, € 200.000 voor de vorming van de reserve wegen en meubilair, € 100.000 voor de vorming van de bestemmingsreserve onderzoek en € 30.581 ter dekking van de kosten voor het Generatiepact. Daartegenover staat een toevoeging van € 1.389.012 aan de algemene reserve – niet geblokkeerd. Deze toevoeging komt voort uit het resterende saldo van de algemene bedrijfsreserve van het woningbedrijf.

Algemene bedrijfsreserve Woningbedrijf € 0 In 2024 is de algemene bedrijfsreserve van het woningbedrijf samengevoegd met de algemene reserve van de algemene dienst. Hierdoor is de algemene reserve Woningbedrijf volledig opgeheven.

Reserve egalisatie St. Sporthal ‘De Hokhorst’ € 24.730

Deze reserve is er om te voorkomen dat het jaarresultaat wordt beïnvloed door het exploitatieresultaat van St. Sporthal ‘De VOOR WAARMERKINGSHokhorst’. De reserve is onderdeel van de gebruikersovereenkomst met de St. Sporthal ‘De Hokhorst’. In 2024 zijn geen DOELEINDEN toevoegingen en/of onttrekkingen gedaan aan deze reserve.

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

89

Reserve Sociaal Domein € 298.913 Voor deze reserve is een maximale omvang van € 800.000 vastgesteld. Structurele uitgaven horen namelijk te worden gedekt door structurele inkomsten, en niet vanuit reserves. Dit principe geldt ook voor het Sociaal Domein. Omdat de lasten binnen het Sociaal Domein inmiddels realistischer worden opgenomen in de begroting, is ervoor gekozen om een maximum aan deze reserve te stellen. In 2024 is, conform de begroting, een bedrag van € 100.000 aan de reserve onttrokken. Daarnaast is er een toevoeging van € 225.000 gedaan, eveneens conform de begroting.

Reserve monumenten € 64.220 Jaarlijks worden de toegekende subsidies voor monumenten ten laste van deze reserve gebracht. In 2024 is een bedrag van € 11.447 aan de reserve toegevoegd. Dit betreft een correctie op een onjuiste onttrekking in 2023.

Reserve cultuur- en promotiefonds € 66.360 Deze reserve is bedoeld om uitgaven met een culturele doelstelling uit te kunnen voeren. In 2024 is deze reserve niet gemuteerd.

Reserve landschapselementen € 38.553 Deze reserve is in 2023 ingesteld om middelen apart te zetten voor de cofinanciering van projecten in Renswoude waarvoor ook de provincie subsidie verleent. In 2024 is een bedrag van € 11.447 aan de reserve onttrokken. Dit betreft een correctie op een onjuiste toevoeging in 2023.

Reserve dorpshuisfunctie € 0 Deze reserve is gevormd bij de Voorjaarsrapportage 2023 om kosten op te vangen die samenhangen met de realisatie van een dorpshuisfunctie. De onttrekking van € 200.000 in 2024 is conform de begroting.

Reserve arbeidsmarkt € 750.000 Bij de Voorjaarsrapportage 2023 is de reserve Arbeidsmarkt ingesteld. In 2024 is, conform de begroting, een bedrag van € 250.000 aan deze reserve onttrokken.

Reserve opvang Oekraïners € 2.585.409 De resultaatbestemming van een vorige jaarrekening, vindt altijd in het volgende boekjaar plaats. Vanuit de resultaatbestemming 2023 is € 1.569.403 toegevoegd aan de reserve opvang Oekraïners. Daarnaast is van het niet-bestede budget 2024 € 1.016.006 aan deze reserve toegevoegd.

Reserve kapitaallasten gemeentehuis € 4.099.978 De reserve kapitaallasten gemeentehuis dient ter dekking van de afschrijvingslasten van het nieuwe gemeentehuis. In 2024 is een bedrag van € 150.022 aan deze reserve onttrokken. Dit is conform de begroting.

Reserve kapitaallasten herinrichting sportpark € 70.449 In 2010 is het sportpark opnieuw ingericht ten laste van het positieve exploitatieresultaat van de Hooge Hoek. Jaarlijks wordt er een bedrag van € 70.475 aan deze reserve onttrokken ter dekking van de kapitaallasten van de tennisbanen.

Reserve kapitaallasten vervanging toplagen voetbal € 270.834 Deze reserve is gevormd bij de vaststelling van de jaarstukken 2022. In 2024 is € 20.833 onttrokken ter dekking van de kapitaallasten van de in 2022 vervangen toplagen voetbal.

Reserve kapitaallasten vervanging toplagen tennis € 55.653 Deze reserve is gevormd bij de vaststelling van de jaarstukken 2022. In 2024 is € 4.281 onttrokken aan deze reserve ter dekking van de kapitaallasten van de in 2022 vervangen toplagen tennis.

Reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen € 3.305.300

VOOR WAARMERKINGS-

De algemene bedrijfsreserve van het woningbedrijf is per 1 januari 2024 samengevoegd met de algemene reserve van de DOELEINDEN algemene dienst. Hierdoor is de algemene reserve Woningbedrijf volledig opgeheven. Met een deel van het saldo van de algemene bedrijfsreserve woningbedrijf is de reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen gevormd voor € 3.305.300. Verstegen accountants

en adviseurs B.V.

d.d. 08-07-2025 ................... Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

90

Reserve kapitaallasten dorpshuis € 1.215.000 In 2024 is de uitbreiding van sporthal De Hokhorst gestart om de dorpshuisfunctie te realiseren. De hoogte van deze investering is geraamd op € 1.215.000. Om de kapitaallasten van deze investering te dekken, is deze reserve gevormd.

Reserve onderhoud openbare gebouwen € 208.681 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud aan openbare gebouwen. Jaarlijks wordt een bedrag van € 40.000 aan deze reserve toegevoegd. In 2024 is er € 80.000 aan deze reserve onttrokken conform de begroting.

Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair € 322.354 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud aan wegen en wegmeubilair. In 2024 is € 80.000 aan deze reserve onttrokken en € 200.000 toegevoegd conform de begroting.

Reserve onderhoud vervoermiddelen omgevingsbeheer € 155.794 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud en de kosten van vervanging van machines en voertuigen van de afdeling omgevingsbeheer. In 2024 is € 30.000 uit deze reserve onttrokken. Dit is conform begroting.

Reserve onderhoud speeltoestellen € 103.698 Doel van deze reserve is het dekken van toekomstig groot onderhoud en vervanging van speeltoestellen. Jaarlijks wordt er een bedrag van € 15.000 aan deze reserve toegevoegd. In 2024 is er € 35.000 onttrokken conform begroting.

Voorziening pensioenverplichting wethouders € 707.082 Gemeenten zijn verplicht in de jaarrekening een voorziening te treffen ten behoeve van verplichtingen betreffende wethouder pensioenen. De hoogte van deze verplichting is bepaald aan de hand van jaarlijkse actuariële berekeningen en voldoende om aan de aanspraken van de zittende en voormalige wethouders te kunnen voldoen. Op basis van actuariële berekeningen is een bedrag van € 136.989 toegevoegd. In 2024 is deze voorziening voor € 35.617 aangewend.

Voorziening organisatieontwikkeling € 75.267 De werkorganisatie wordt toekomstbestendig en robuuster gemaakt. Naast versterking en uitbreiding van de formatie is het voor doorontwikkeling essentieel dat soms snel afscheid kan worden genomen van functionarissen. Deze voorziening dekt de daarbij behorende transitiekosten. Deze zijn, voor de al bekende casussen, ingeschat op € 220.000. Met dit bedrag is deze voorziening gevormd. In 2024 zijn er geen mutaties geweest.

Voorziening riolering € 1.877.728

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Het jaarlijkse resultaat op het taakveld riolering wordt toegevoegd aan of onttrokken aan de voorziening riolering. In 2024 was sprake van een overschot van € 21.632, omdat we meer werkzaamheden in eigen beheerVerstegen hebben uitgevoerd in plaats van accountants uitbesteed. Dit bedrag is gedoteerd aan de voorziening.

en adviseurs B.V.

d.d. 08-07-2025 ................... Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

91

Voorziening milieu € 132.129 Het jaarlijkse resultaat op het taakveld afval wordt toegevoegd aan of onttrokken van de voorziening milieu. In 2024 is meer geld uit de voorziening gehaald dan vooraf verwacht. De belangrijkste oorzaak hiervan is hogere uitvoeringskosten van de gemeente Veenendaal. Deze kostenstijging hangt samen met de overstap naar belastingorganisatie GBLT. Rentetypische schulden met een looptijd van één jaar of langer Boekwaarde 31-12-2023

Boekwaarde 31-12-2024

Onderhandse leningen van binnenlandse banken/overige financiële instellingen

33.147.637

32.938.417

Onderhandse leningen van overige binnenlandse sectoren Waarborgsommen Totaal

0 90.810 33.238.447

0 87.974 33.026.391

De rentelasten behorende bij deze langlopende schulden bedragen € 696.925 voor 2024.

Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

Kasgeldleningen bij openbare lichamen Schulden aan leveranciers Woningbedrijf Banksaldi Overige schulden Totaal

Boekwaarde 31-12-2023 1.115 1.314.505 363.563 1.728.057 3.407.240

Boekwaarde 31-12-2024 1.115 316.572 208.854 1.689.577 2.216.118

Overlopende passiva

Nog te betalen bedragen Nog te betalen personele kosten Loonheffing personeel Vooruit ontvangen bedragen van overheidslichamen Overige vooruit ontvangen bedragen Woningbedrijf Totaal overlopende passiva

Boekwaarde

Boekwaarde

31-12-2023

31-12-2024

1.162.366 1.656 19.063 479.272 8.266 10.025 1.680.648

1.759.160 13.991 29.309 1.329.679 20.651 0 3.152.789

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

92

Van overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen met uitkeringen voor een specifiek bestedingsdoel Omschrijving Saldo Ontvangen 31-12-2023 bedragen ontvangen van overige Nederlandse overheidslichamen Subsidie sanering verkeerslawaai 23.254 0 Subsidie energie 90.000 0 Subsidie Veenweg 0 205.955 Subsidie Flexwoningen 0 55.229 Subsidie Borgwalterrein 0 51.245 Subsidie Utrechtse Vallei 0 17.800 Subsidie Barneveldsestraat 0 103.008 Subtotaal van ontvangen van overige Nederlandse overheidslichamen 113.254 433.237 ontvangen van het Rijk DUO OAB 2021-2022 DUO OAB 2023-2024 Middelen inhalen COVID-19 gerelateerde onderwijsvertragingen Onderwijsroute Lokale preventieakkoorden of aanpakken Integraal Zorgakkoord 2023 Integraal Zorgakkoord 2024 Gezond en Actief Leven Akkoord Wet inburgering 2021 Aanpak energiearmoede Capaciteit decentrale overheden voor klimaat- en energiebeleid Lokale aanpak isolatie Stimulering sport 2024 Tijdelijke impulsregeling klimaatadaptatie Eenmalige specifieke uitkeringen en subsidies lokale bibliotheekvoorzieningen Informatiepunten digitale overheid Subtotaal van ontvangen van het Rijk Totaal generaal

35.977 43.533 30.959 5.103 11.201 1.018 0 37.529 23.282 52.661 43.679 81.076 0 0 0 0 366.018 479.272

0 73.892 0 5.126 0 0 56.277 84.427 121.495 0 162.287 118.710 52.919 78.934 220.000 5.670 979.737 1.412.975

Besteed

Saldo 31-12-2024

Terugbetaald

0 0 0 14.020 27.733 0 37.973 79.725

0 0 0 0 0 0 0 0

23.254 90.000 205.955 41.209 23.513 17.800 65.035 466.766

0 61.114 5.130 0 3.500 0 48.302 63.818 24.070 52.661 112.277 0 12.774 0 52.737 5.377 441.760 521.486

35.979 0 0 5.103 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 41.082 41.082

-2 56.311 25.829 5.126 7.701 1.018 7.975 58.138 120.707 0 93.689 199.786 40.145 78.934 167.263 293 862.913 1.329.679

Niet uit de balans blijkende verplichtingen

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

93

Meerjarige inkoop verplichtingen boven Europese aanbestedingsgrens

In 2024 hebben de volgende Europese aanbestedingen plaatsgevonden. Er is een overeenkomst gesloten voor het groenonderhoud, met een looptijd van zeven jaar, ingaande op 1 januari 2025. De jaarlijkse opdrachtsom bedraagt circa € 195.000, wat over de totale looptijd neerkomt op een opdrachtwaarde van € 1.560.000. De overeenkomst inzake het leerlingen- en jeugdwetvervoer loopt door, met in 2024 een gerealiseerde opdrachtuitnutting van € 98.000. Daarnaast zijn de accountantsdiensten opnieuw aanbesteed. Deze overeenkomst heeft een looptijd van 1 januari 2024 tot en met 31 december 2025, met een jaarlijkse opdrachtwaarde van € 86.880. Tot slot is er een nieuwe overeenkomst afgesloten voor de openbare verlichting. Deze heeft een totale opdrachtwaarde van € 240.000 voor de periode juli 2024 tot en met juli 2028. Eigen bijdrage CAK

Met betrekking tot de eigen bijdragen die het CAK int en aan de gemeenten afdraagt geldt op basis van de Kadernota rechtmatigheid 2017 van de commissie BBV het volgende. Gemeenten kunnen op basis van de overzichten van het CAK wel de aantallen personen, soort en omvang van de zorgverlening beoordelen met de eigen Wmo-administratie. Probleempunt is dat door het ontbreken van inkomensgegevens op deze overzichten de informatie over de eigen bijdrage ontoereikend is om als gemeente de juistheid op persoonsniveau en volledigheid van de eigen bijdragen als geheel te kunnen vaststellen. Door de systematiek te kiezen van het vaststellen van de eigen bijdragen door het CAK, heeft de wetgever in feite bepaald, dat de verantwoordelijkheid voor de juistheid en volledigheid van de eigen bijdragen geen gemeentelijke verantwoordelijkheid is. Dat betekent dat door de gemeenten geen zekerheden over omvang en hoogte van de eigen bijdragen kunnen worden verkregen als gevolg van het niet kunnen vaststellen van de juistheid op persoonsniveau, zoals hiervoor is toegelicht. De hoogte van de verantwoorde eigen bijdragen CAK in de jaarrekening 2024 is € 28.222.

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

94

WNT-verantwoording 2024 Gemeente Renswoude De WNT is van toepassing op gemeente Renswoude. Het voor gemeenten toepasselijke bezoldigingsmaximum is in 2024 € 223.000 (Algemeen bezoldigingsmaximum). 1. Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt Gegevens 2024 bedragen x € 1

E. Jansonius

Functiegegevens

Gemeentesecretaris

Aanvang en einde functievervulling in 2024

01-01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€ 100.697,81

Beloningen betaalbaar op termijn

€ 16.501,36

Subtotaal

€ 117.199,17

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€ 233.000,00

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

Bezoldiging

N.v.t.

€ 117.199,17

Gegevens 2023 bedragen x € 1

E. Jansonius

Functiegegevens

Gemeentesecretaris

Aanvang en einde functievervulling in 2023

01-01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€ 95.664,67

Beloningen betaalbaar op termijn

€ 15.684,48

Subtotaal

€ 111.349,15

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

Bezoldiging

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN € 223.000,00

Verstegen accountants € 111.349,15 en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

95

Gegevens 2024 bedragen x € 1

M.H.T. Jansen

Functiegegevens

Griffier/Senior beleidsmedewerker fysiek domein

Aanvang en einde functievervulling in 2024

01-01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€ 93.727,28

Beloningen betaalbaar op termijn

€ 15.051,72

Subtotaal

€ 108.779,00

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€ 233.000,00

-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag

Bezoldiging

N.v.t.

€ 108.779,00

Gegevens 2023 bedragen x € 1

M.H.T. Jansen

Functiegegevens

Griffier/Senior beleidsmedewerker fysiek domein

Aanvang en einde functievervulling in 2023

01-01 t/m 31/12

Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)

1,0

Dienstbetrekking?

ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

€ 89.446,38

Beloningen betaalbaar op termijn

€ 14.278,20

Subtotaal

€ 103.724,58

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

€ 223.000,00

Bezoldiging

€ 103.724,58

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

96

4.5. Toelichting op het overzicht baten en lasten In deze paragraaf zijn overzichten per programma opgenomen. De baten, de lasten en de reservemutaties zijn per programma weergegeven in de taakveldenstructuur. Per taakveld is het verschil tussen de begroting na wijzigingen enerzijds en de realisatie anderzijds weergegeven. Deze verschillen zijn nader toegelicht in de programmaverantwoording (hoofdstuk 3). Hierbij de opmerking dat de definitie van ‘overhead’ in de programmastructuur (paragraaf 4.2) afwijkt van de definitie van ‘overhead’ in de taakveldenstructuur (het laatste overzicht van deze paragraaf).

Programma 1 Wonen Programma 1 wonen Lasten Wonen en bouwen

Baten Wonen en bouwen

Saldo voor bestemming Toevoeging reserves Onttrekking reserves Saldo reserves Saldo na bestemming

primair

Begroting 2024 na wijziging

Rekening 2024

Verschil

4.604.298 4.604.298

3.395.715 3.395.715

3.221.711 3.221.711

174.004 174.004

5.187.000 5.187.000

6.152.500 6.152.500

6.465.510 6.465.510

313.010 313.010

582.702 183.600 0 -183.600 399.102

2.756.785 4.345.300 4.694.312 349.012 3.105.797

3.243.799 4.321.306 4.694.312 373.006 3.616.805

487.014 23.994 0 23.994 511.008

Programma 2 Ruimtelijke ontwikkeling en beheer Programma 2 ruimtelijke ontwikkeling & beheer Lasten Afval Begraafplaatsen en crematoria Beheer overige gebouwen en gronden Grondexploitatie (niet-bedrijventerreinen) Milieubeheer Openbaar groen en (openlucht) recreatie Riolering Ruimte en leefomgeving Verkeer en vervoer Wonen en bouwen

Baten Afval Begraafplaatsen en crematoria Beheer overige gebouwen en gronden Grondexploitatie (niet-bedrijventerreinen) Openbaar groen en (openlucht) recreatie Riolering Ruimte en leefomgeving Verkeer en vervoer

Saldo voor bestemming Toevoeging reserves Onttrekking reserves Saldo reserves Saldo na bestemming

primair

Begroting 2024 na wijziging

Rekening 2024

Verschil

632.368 97.567 113.170 459.867 357.408 553.442 337.277 539.649 259.292 3.350.039

588.290 89.554 63.000 491.017 424.087 522.314 885.022 579.831 267.364 3.910.479

618.117 104.852 42.139 340.217 463.314 530.184 536.885 357.558 594.364 289.111 3.876.741

(29.827) (15.298) 20.861 (340.217) 27.703 (106.097) (14.571) 527.464 (14.533) (21.747) 33.738

818.432 69.917 1.028 1.625 719.940 138.000 10.000 1.758.942

806.481 69.917 1.028 1.625 711.000 487.462 11.000 2.088.513

826.177 60.668 25.912 577.344 717.072 164.938 11.030 2.383.140

19.696 (9.249) 24.884 577.344 (1.625) 6.072 (322.524) 30 294.627

-1.591.097 0 114.475 114.475 -1.476.622

-1.821.966 1.470.000 506.922 -963.078 -2.785.044

-1.493.601 1.470.000 506.922 -963.078 -2.456.679

VOOR WAARMERKINGS328.365 DOELEINDEN 0

Verstegen accountants 0 328.365en adviseurs B.V. 0

d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

97

Programma 3 Samenleving Programma 3 samenleving

primair

Begroting 2024 na wijziging

Lasten Arbeidsparticipatie 74.000 Begeleiding (WMO) 250.000 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie23.564 Dagbesteding (WMO) 100.000 Gezinsgericht Huishoudelijke hulp (WMO) 240.000 Inkomensregelingen 649.879 Jeugdbescherming 89.000 Jeugdhulp behandeling Jeugdhulp behandeling GGZ zonder verblijf Jeugdhulp crisis/LTA/GGZ-verblijf Jeugdhulp dagbesteding Jeugdhulp met verblijf overig Jeugdhulp zonder verblijf overig Jeugdreclassering Jeugdzorg begeleiding 255.672 Maatschappelijke- en vrouwenopvang (WMO) 19.000 Maatwerkdienstverlening 181.534.803 Maatwerkvoorzieningen (WMO) 225.767 Media 81.675 Onderwijsbeleid en leerlingzaken 283.292 Onderwijshuisvesting 141.442 Overige maatwerkarrangementen (WMO) 285.338 Pleegzorg Samenkracht en burgerparticipatie 29.580 Sportaccommodaties 222.463 Sportbeleid en activering 80.782 Toegang en eerstelijnsvoorzieningen 83.756 Volksgezondheid 126.297 WSW en beschut werk 260.000 5.056.310 Baten Huishoudelijke hulp (WMO) Inkomensregelingen Maatwerkdienstverlening 18Maatwerkvoorzieningen (WMO) Media Onderwijsbeleid en leerlingzaken Overige maatwerkarrangementen (WMO) Sportaccommodaties Sportbeleid en activering Toegang en eerstelijnsvoorzieningen

Saldo voor bestemming Toevoeging reserves Onttrekking reserves Saldo reserves Saldo na bestemming

Rekening 2024

Verschil

107.000 187.000 18.952 121.000 87.000 294.500 941.600 119.000 477.000 153.000 14.000 276.500 181.000 31.000 9.500 415.000 20.000 712.791 135.530 94.450 251.000 152.616 169.420 95.000 23.580 232.652 206.742 185.200 120.500 230.000 6.062.533

113.104 213.192 17.843 125.547 150.517 294.498 849.535 52.635 501.728 212.490 35.708 176.182 254.055 69.159 58.235 737.925 13.477 449.033 144.225 146.112 183.229 145.447 276.539 106.277 20.233 217.457 115.746 62.219 114.137 300.095 6.156.580

(6.104) (26.192) 1.109 (4.547) (63.517) 2 92.065 66.365 (24.728) (59.490) (21.708) 100.318 (73.055) (38.159) (48.735) (322.925) 6.523 263.758 (8.695) (51.662) 67.771 7.169 (107.119) (11.277) 3.347 15.195 90.996 122.981 6.363 (70.095) (94.047)

467.200 3.193 5.671 100.653 20.000 74.132 30.000 28.440 729.289

1.650 705.500 3.193 21.950 5.671 114.500 27.500 64.132 163.483 144.700 1.252.279

1.624 744.829 19.669 25.215 58.114 63.011 28.222 57.018 134.283 24.070 1.156.056

(26) 39.329 16.476 3.265 52.443 (51.489) 722 (7.114) (29.200) (120.630) (96.223)

-4.327.021 217.000 157.114 -59.886 -4.386.907

-4.810.254 236.447 125.114 -111.333 -4.921.587

-5.000.524 236.447 125.114 -111.333 -5.111.857

-190.270 0 0 0 -190.270

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

98

Programma 4 Economische ontwikkeling en toerisme Programma 4 economische ontwikkeling en toerisme

primair

Begroting 2024 na wijziging

Rekening 2024

Verschil

Lasten Cultureel erfgoed 5.574 Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie10.000 Economische promotie Media 4.352 Openbaar groen en (openlucht) recreatie 44.463 64.389

8.000 8.000 2.000 4.352 55.463 77.815

9.840 7.354 4.000 4.453 63.454 89.101

(1.840) 646 (2.000) (101) (7.991) (11.286)

Baten Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie 50 Economische promotie 54.494 54.544

50 52.838 52.888

55.604 55.604

(50) 2.766 2.716

Saldo voor bestemming Toevoeging reserves Onttrekking reserves Saldo reserves Saldo na bestemming

-24.927 100.000 0 -100.000 -124.927

-33.497 100.000 0 -100.000 -133.497

-8.570 0 0 0 -8.570

-9.845 0 0 0 -9.845

Programma 5 Inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie Programma 5 inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie Lasten Burgerzaken Crisisbeheersing en brandweer Openbare orde en veiligheid Wonen en bouwen

Baten Burgerzaken Openbare orde en veiligheid Wonen en bouwen

Saldo voor bestemming Toevoeging reserves Onttrekking reserves Saldo reserves Saldo na bestemming

primair

Begroting 2024 na wijziging

Rekening 2024

Verschil

158.630 476.537 122.196 205.294 962.657

75.162 524.226 79.683 18.500 697.571

90.320 490.531 78.070 486.272 1.145.194

(15.158) 33.695 1.613 (467.772) (447.623)

79.636 144.976 224.612

129.423 3.000 305.000 437.423

150.496 2.991 374.602 528.089

21.073 (9) 69.602 90.666

-738.045 0 400.022 400.022 -338.023

-260.148 0 400.022 400.022 139.874

-617.105 0 400.022 400.022 -217.083

-356.957 0 0 0 -356.957

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

99

Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en Begroting 2024 onvoorzien primair na wijziging Lasten Bestuur Overhead Overige baten en lasten OZB woningen Treasury Vennootschapsbelasting (Vpb)

Rekening 2024

Verschil

891.860 2.973.052 838.073 80.130 151.040 25.000 4.959.155

1.188.081 3.831.240 555.000 64.500 (254.881) 150.000 5.533.940

1.402.697 4.491.285 348.904 99.307 (67.421) 58.093 6.332.865

(214.616) (660.045) 206.096 (34.807) (187.460) 91.907 (798.925)

Baten Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds 9.513.000 Bestuur 32.000 Overhead 415.080 Overige baten en lasten OZB niet-woningen 294.060 OZB woningen 892.320 Treasury 20.126 11.166.586

10.015.000 50.584 326.600 23.500 313.000 901.000 82.000 11.711.684

10.195.972 49.574 311.886 88.226 310.536 904.286 162.262 12.022.743

180.972 (1.010) (14.714) 64.726 (2.464) 3.286 80.262 311.059

6.177.744 1.389.012 1.315.000 -74.012 6.103.732

5.689.878 1.389.012 1.345.581 -43.431 5.646.447

-487.866 0 30.581 30.581 -457.285

Saldo voor bestemming Toevoeging reserves Onttrekking reserves Saldo reserves Saldo na bestemming

6.207.431 0 0 0 6.207.431

VOOR WAARMERKINGSDOELEINDEN

Verstegen accountants en adviseurs B.V. d.d. 08-07-2025 ...................

Jaarstukken gemeente Renswoude 2024

100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/15779684/1