CConstaterende datRenswoude
Koppel je AI →
Document · PDF

Conceptbegroting 2024 gemeente Renswoude

Gemeenteraad 7 november 2023, gemeente RenswoudeBij agendapunt: Raadsvoorstel tot vaststelling van de Begroting 2024 en Meerjarenraming 2025-2027 gemeente Renswoude38.649 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 5 van 5

Dit betekent dat 28% van de te realiseren woningen tot 2030 worden gebouwd voor de sociale sector, er 6% bestemd is voor middenhuur en 33% lage segment koopwoningen tot de NHG-grens van €355.000. Voor wat betreft de realisatie van sociale huurwoningen zal het gemeentelijk Woningbedrijf de ‘prefered supplier’ worden. In onderstaand overzicht zijn in de grijze regel de te realiseren woningen tot 2030 weergegeven. In de groene regel zijn de tot nu toe vastgelegde woningen (72) weergegeven welke door het Woningbedrijf worden gerealiseerd. In de blauwe regel is de potentiële groei van de woningvoorraad (88) voor het Woningbedrijf weergegeven.

Begroting gemeente Renswoude 2024

79

Ontwikkeling resultaten en algemene bedrijfsreserve Resultaten In onderstaande grafiek is de ontwikkeling van de jaarresultaten grafisch weergegeven. Het resultaat in 2023 is €99.100 lager dan begroot. Dit is grotendeels toe te schrijven aan de gewijzigde regelgeving omtrent het verwerken van de verduurzaming van woningen: 904

1.000 500

488 289

377 184

0 2022

2023

2024

2025

2026

2027

-500 -1.000

-999

-1.500 Het resultaat is alleen voor het jaar 2025 negatief, omdat in dat jaar grootschalig onderhoud en verduurzaming wordt uitgevoerd aan de woningen aan de van Reedeweg/van Deylweg. Algemene bedrijfsreserve Om investeringen in nieuwbouw, renovatie en verduurzaming te kunnen doen is het noodzakelijk dat er voldoende reserves zijn om rente en afschrijving te kunnen dekken uit de exploitatie, evenals de onrendabele delen hiervan. De huidige reserve is voldoende om toekomstige investeringen in nieuwbouw en verduurzaming te kunnen doen. Voor de periode 2023-2027 wordt er per saldo €953.000 als exploitatieresultaat aan de algemene bedrijfsreserve toegevoegd. Eind 2027 bedraagt de algemene bedrijfsreserve €5,6 miljoen. Hierbij moet worden opgemerkt dat een groot gedeelte hiervan nodig is voor de realisatie van verduurzaming van de woningen voor de periode 2028-2030 en verder. Die extra kosten komen grotendeels ten laste van het exploitatieresultaat waardoor de algemene bedrijfsreserve zal dalen. De verduurzaming van de woningen in de periode 2024-2030 wordt grotendeels gedekt door de (extra) verkoop van voor verkoop aangewezen woningen. De te verduurzamen woningen zullen niet in één keer energieneutraal worden maar dit zal gefaseerd gebeuren. Vanaf 2023 worden, indien mogelijk, de huidige cv-ketels vervangen door hybride warmtepompen.

Op grond van de technische ontwikkelingen worden op een later moment besluiten genomen over de wijze van verwarmen. Vooralsnog is de huidige reserve voldoende om de toekomstige investeringen in nieuwbouw en verduurzaming te kunnen doen. Vuistregel is dat er per woning gemiddeld € 12.500 per woning in de algemene bedrijfsreserve moet zitten om de investeringen in de toekomst te kunnen uitvoeren.

Reserve per woning 20.000 12.877

13.954

14.530 10.699

10.000

12.651

13.273

2026

2027

0 2022

2023

Begroting gemeente Renswoude 2024

2024

2025

80

Begroting 2024-2027 Woningbedrijf Renswoude

Bedrijfsopbrengsten Huur Vergoedingen Verkoop huurwoningen Bedrijfslasten Afschrijvingen op materiële vaste activa Overige waardeveranderingen materiële vaste activa Personeel/overhead Lasten onderhoud Lasten verduurzaming Overige bedrijfslasten Bedrijfsresultaat Financiële baten en lasten Rentebaten Rentelasten

Werkelijk 2022

Begroting 2023

Verwachting 2023

Begroting 2024

Begroting 2025

Begroting 2026

Begroting 2027

2.712.599 43.558

2.806.900 44.900

2.874.200 45.800

3.073.000 46.100

3.315.100 47.400

3.439.700 47.400

3.508.600 47.400

347.895 3.104.052

246.400 3.098.200

582.200 3.502.200

1.348.500 4.467.600

258.000 3.620.500

346.400 3.833.500

346.400 3.902.400

671.287

714.200

704.300

802.400

886.800

941.100

947.600

0 262.647 856.329 0 580.784 2.371.147

273.100 288.000 550.900 0 293.600 2.119.800

27.200 303.200 1.086.300 218.000 303.300 2.641.300

150.000 306.400 624.700 1.683.700 303.800 3.871.000

500.000 310.700 1.492.000 621.200 305.000 4.115.700

0 315.000 633.600 166.900 324.500 2.381.100

0 319.400 883.900 495.000 316.500 2.962.400

732.905

978.400

860.900

596.600

-495.200

1.452.400

940.000

0 211.470 -211.470

0 271.900 -271.900

0 267.700 -267.700

0 308.400 -308.400

0 354.800 -354.800

0 386.100 -386.100

0 388.300 -388.300

Resultaat uit gewone bedrijfsuitoefening Resultaatbestemming: - Overhead

521.435

706.500

593.200

288.200

-850.000

1.066.300

551.700

-232.793

-119.700

-105.500

-104.600

-149.400

-161.900

-174.700

Resultaat

288.642

586.800

487.700

183.600

-999.400

904.400

377.000

4.661.331 586.800

4.661.300 487.700

5.149.000 183.600

5.332.600 -999.400

4.333.200 904.400

5.237.600 377.000

0

0

0

0

0

0

5.248.131

5.149.000

5.332.600

4.333.200

5.237.600

5.614.600

Algemene bedrijfsreserve per 1-1 5.192.689 Resultaat boekjaar 288.642 Incidentele mutatie resultaatbestemming -820.000 Algemene bedrijfsreserve per 31-12 4.661.331

Begroting gemeente Renswoude 2024

81

Toelichting parameters Deze meerjarenbegroting is gebaseerd op de werkelijke cijfers van 2022 en de bekende ontwikkelingen voor de jaren 2023 tot en met 2026. Deze hebben betrekking op: • • •

Portefeuillestrategie voor wat betreft de opgave voor nieuwbouw, renovatie en de verduurzaming van het woningbezit. Meerjaren onderhoudsbegroting voor wat betreft het planmatig onderhoud. Inschatting parameters.

Jaarlijkse huurverhoging Jaarlijkse huurderving Inflatie algemene kosten Inflatie onderhoud Rente financieringsbehoefte

2022 3,80% 0,50% 2,40% 2,40% 1,00%

2024 2,00% 0,50% 1,40% 2,50% 1,00%

2025 2,00% 0,50% 1,40% 2,50% 1,00%

2026 2,00% 0,50% 1,40% 2,50% 1,00%

2027 2,00% 0,50% 1,40% 2,50% 1,00%

Toelichting opbrengsten HUUR

Huurderving

Totaal

Werkelijk 2022 Begroting 2023 Verwachting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026

2.757.580 2.821.000 2.888.600 3.088.400 3.331.800 3.457.000

44.981 14.100 14.400 15.400 16.700 17.300

2.712.599 2.806.900 2.874.200 3.073.000 3.315.100 3.439.700

Begroting 2027

3.526.200

17.600

3.508.600

Bij de berekening van de huuropbrengsten vanaf 2024 is rekening gehouden met: • Afspraak zoals opgenomen in de NPA (Nationale Prestatie Afspraken zoals in de inleiding is weergegeven: o vanaf 2024 stijgingspercentage salarissen minus 0,5%. • Gereed komen nieuwbouw in: o 2024-Taets van Amerongenweg fase 2 o 2025-Beekweide II fase 1 – 6 woningen o 2026-Beekweide II fase 2 – 10 woningen • Huurderving aangepast aan het (des)investeringsprogramma Vergoedingen

Glasverzekering

Servicekosten

Vergoedingen

Glasverzekering

Servicekosten

Totaal Totaal

Werkelijk 2022 Begroting 2023 Verwachting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025

5.170 5.100 5.800 5.800 6.100

38.388 39.800 40.000 40.300 41.300

43.558 44.900 45.800 46.100 47.400

Begroting 2026

6.100

41.300

47.400

Bij de berekening van de vergoedingen is rekening gehouden met het (des)investeringsprogramma en jaarlijkse inflatie.

Begroting gemeente Renswoude 2024

82

Verkoopopbrengst

Aantal

Werkelijk 2022 Begroting 2023 Verwachting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026

1 1 2 5 1 1

Bruto 367.286 250.000 590.600 1.370.000 260.000 350.000

Kosten 19.391 2.000 4.000 10.000 2.000 2.000

0 1.600 4.400 11.500 0 1.600

347.895 246.400 582.200 1.348.500 258.000 346.400

Begroting 2027

1

350.000

2.000

1.600

346.400

Toelichting Lasten Afschrijving Materiele vaste activa

Woningen

Overig

Boekwaarde

Activa t.d.v.

Netto

Totaal

Werkelijk 2022 Begroting 2023 Verwachting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025 Begroting 2026

654.214 694.900 686.300 778.200 862.600 916.900

13.711 13.700 14.300 16.100 16.100 16.100

3.463 5.600 3.700 8.100 8.100 8.100

671.387 714.200 704.300 802.400 886.800 941.100

Begroting 2027

923.400

16.100

8.100

947.600

Jaarlijks wordt er lineair afgeschreven op de materiële vaste activa. Bij de bepaling van deze afschrijving is rekening gehouden met de restant looptijd van de betreffende activapost. Ook is er rekening gehouden met de te realiseren nieuwbouw (Taets van Amerongen fase II en fase 1 van Beekweide II) en de verkoop van acht woningen in de periode 2024-2027. Daarnaast is er invulling gegeven aan de ambitie om de woningvoorraad te verduurzamen. Door veranderde regelgeving worden investeringen in verduurzaming niet meer geactiveerd maar worden deze als exploitatielast verantwoord. Een uitzondering hierop is het activeren van de investering in zonnepanelen via Zonnecoöperatie Renswoude. Afschrijving Materiele vaste activa Werkelijk 2022 Begroting 2023 Verwachting 2023 Begroting 2024 Begroting 2025

Dorpshart

Verduurzaming

Nieuwbouw

0 0 27.200 0 0

0 72.800 0 0 0

0 200.300 0 150.000 500.000

Begroting 2026

0

0

0

Begroting 2027

0

0

0

In de begroting van 2023 was opgenomen dat 25% van de verduurzamingsmaatregelen van dat jaar niet zou worden doorberekend. De huur van de betreffende woningen zou als onrendabele top ten laste van de exploitatie komen. Zoals eerder vermeld is de regelgeving hiervoor gewijzigd en worden de totale kosten nu in de exploitatie verantwoord onder onderhoud. In 2023 is het project Dorpshart afgerond met de oplevering van de voorzieningen op het Dorpsplein. De hiervoor eerder gereserveerde kosten vallen hoger uit dan daarvoor waren begroot. Het resterende deel wordt als onrendabele investering ten laste gebracht van de exploitatie. In 2024 en 2025 is rekening gehouden met een ingeschatte onrendabele top voor de nieuw te realiseren huurwoningen en Slimmer Koop-woningen in Beekweide II.

Begroting gemeente Renswoude 2024

83

Kosten

Directe kosten

personeel/overhead

personeel

Werkelijk 2022

261.098

Begroting 2023

288.000

Verwachting 2023

302.202

Begroting 2024

306.400

Begroting 2025

310.700

Begroting 2026

315.000

Begroting 2027

319.400

Hieronder zijn de directe personeelskosten voor manager, opzichter, woonconsulent en onderhoudsmedewerker verantwoord. Deze laatste twee medewerkers zijn parttime in dienst. Ongeveer een kwart van de personeelskosten voor de manager worden verrekend met de overhead, in verband met activiteiten die door hem voor het gemeentelijk vastgoed worden verricht. Voor de begroting is uitgegaan van de huidige bezetting. In de loop van het 4 e kwartaal worden besluiten genomen over de invulling van de vacature voor de functie van manager die per 1 mei 2024 ontstaat in verband met pensionering. De overige indirecte kosten vanuit de algemene dienst zijn in de overhead verwerkt. Onderhoud

Dagelijks

Planmatig

Totaal

Werkelijk 2022

431.380

424.949

856.329

Begroting 2023

344.600

206.300

550.900

Verwachting 2023

343.600

742.700

1.086.300

Begroting 2024

353.600

271.100

624.700

Begroting 2025

399.900

1.092.100

1.492.000

Begroting 2026

462.100

171.500

633.600

Begroting 2027

494.200

389.700

883.900

Periodiek wordt onderhoud uitgevoerd aan de woningen om ze in een goede staat te houden. Dit heeft enerzijds betrekking op (klein) dagelijks onderhoud en (groot) planmatig onderhoud. De uitgaven voor dagelijks onderhoud zijn gebaseerd op een normbedrag per woning. De uitgaven voor planmatig onderhoud zijn gebaseerd op de in 2023 geactualiseerde, meerjaren- onderhoudsplanning. Groot onderhoud en verduurzaming Zoals eerder weergegeven worden de kosten die betrekking hebben op verduurzaming anders verantwoord dan voorheen. Dat verklaart ook het verschil tussen begroting en realisatie in 2023. In 2025 staat groot onderhoud en verduurzaming gepland voor de 45 woningen van complex 13 (Kastanjelaan/Dickerijst/Wilgenlaan). In verband met de veranderende regelgeving omtrent de doorbelasting van investeringskosten voor verduurzaming worden deze vanaf 2023 separaat verantwoord. Vanaf 1 januari 2023 kunnen alleen nog de kosten voor zonnepanelen als investering in de huurprijs worden opgenomen. De kosten voor overige verduurzamingsmaatregelen (spouw, glas, vloer en dak) worden als onderhoudskosten in de exploitatie verantwoord.

Begroting gemeente Renswoude 2024

84

Verduurzaming

t.l.v. exploitatie

t.l.v. investering

Werkelijk 2022

0

0

Begroting 2023

0

243.500

Verwachting 2023

218.000

355.000

Begroting 2024

1.683.700

670.100

Begroting 2025

621.200

400.000

Begroting 2026

166.900

200.000

Begroting 2027

495.000

200.000

In de periode 2024 wordt ten laste van de exploitatie een bedrag van € 2.966.800,- uitgegeven voor verduurzaming van de volgende woningen:

Complex 13 15 12 10 24 19 20 21

Aantal woningen 29 16 38 16 15 22 12 15

Straat/straten Kastanjelaan e.o. Kastanjelaan e.o. Reedeweg/Deylweg Arckelweg/Spikhorst Arckelweg/Benhheimlaan Binnenveld Platanenlaan Platanenlaan

Jaar uitvoering 2024 2024 2025 2026 2026 2027 2027 2027

Toelichting Hoog energielabel Hoog energielabel 2e fase groot onderhoud/verduurzaming Hoog energielabel Hoog energielabel Hoog energielabel Gelijktijdig met groot onderhoud Gelijktijdig met groot onderhoud

163 Onderstaand een overzicht van de stand van zaken van de verduurzaming van het huidige woningbezit op grond van de bijgestelde Routekaart Verduurzaming: NOM-woningen (reeds duurzaamd, gasloos) 65 Planning verduurzamen 2024-2027 163 Planning verduurzamen 2028-2030 141 Totaal huidig woningbezit 369 Overige bedrijfslasten

Algemeen

Belastingen

Verzekeringen

Servicekosten

Totaal

Werkelijk 2022

167.631

341.354

28.241

43.558

580.784

Begroting 2023

108.800

90.500

38.100

56.200

293.600

Verwachting 2023

100.500

97.200

40.050

65.500

303.250

Begroting 2024

103.400

93.300

40.600

66.500

303.800

Begroting 2025

92.400

102.000

43.200

67.400

305.000

Begroting 2026

105.400

105.400

45.300

68.400

324.500

Begroting 2027

94.300

107.000

45.900

69.300

316.500

Algemeen De verwachting is dat de algemene kosten eind 2023 ongeveer €8.000 afwijken van hetgeen hiervoor in de begroting was opgenomen. Dit wordt enerzijds veroorzaakt door lagere kosten voor adviseurs (€22.400) en anderzijds door hogere kosten voor automatisering (€4.000) Dit vanwege de invoering van het separaat grootboek voor het Woningbedrijf en extra kosten voor inhuur (€10.000) als gevolg van vervanging tijdens ziekte van een van de medewerkers. In 2024 t/m 2027 liggen de kosten min of meer in lijn met die van 2023.

Begroting gemeente Renswoude 2024

85

Belastingen In de post Belastingen is tot en met 2022 rekening gehouden met de Verhuurdersheffing omdat deze vanaf 2023 komt te vervallen. Dat houdt niet in dat jaarlijks enkele honderdduizenden euro’s aan het exploitatieresultaat kunnen worden toegevoegd. Verzekeringen De post Verzekeringen stijgt jaarlijks met de inflatie. De verdere mutaties houden verband met onder andere verkoop van woningen en de realisatie van nieuwbouwwoningen. Servicekosten De post Servicekosten stijgt jaarlijks met de inflatie. De verdere mutaties houden verband met onder andere verkoop van woningen en de realisatie van nieuwbouwwoningen. Toelichting rentelasten Rentelasten

Kapitaal 1/1

Rente boekjaar

Werkelijk 2022

26.756.679

211.470

Begroting 2023

27.331.273

271.900

Verwachting 2023

26.756.679

267.700

Begroting 2024

30.836.367

308.400

Begroting 2025

35.484.984

354.800

Begroting 2026

38.614.625

386.100

Begroting 2027

38.825.951

388.300

De materiële vaste activa (MVA) van het Woningbedrijf worden rechtstreeks gefinancierd door de gemeente. De interne rentevoet wordt jaarlijks berekend aan de stand van de MVA per 1 januari. Jaarlijkse mutatie vindt enerzijds plaats op basis van de afschrijvingen en de verkoop en/of sloop van woningen en anderzijds door investeringen in nieuwbouw, verduurzaming en verbeteringen. De rente 2022 bedroeg 0,80% maar stijgt vanaf 2023 naar 1,00%. Toelichting resultaatbestemming Overhead o.b.v.

Overhead

Aedes Benchmark

voor

Doorbelaste

na

doorbelasting

salariskosten

doorbelasting

Norm

Overhead

Overhead

Aantal

Werkelijk 2022

362

1.000

362.000

129.207

232.793

Begroting 2023

369

1.105

407.700

288.000

119.700

Verwachting 2023

369

1.105

407.700

302.202

105.498

Begroting 2024

367

1.120

411.000

306.400

104.600

Begroting 2025

405

1.136

460.100

310.700

149.400

Begroting 2026

414

1.152

476.900

315.000

161.900

Begroting 2027

423

1.168

494.100

319.400

174.700

In 2022 is nader onderzoek gedaan naar de methodiek van het doorbelasten van de kosten voor overhead. Hiervoor is extern advies ingewonnen. Daaruit kwam naar voren dat de Aedes Benchmark een goede basis is. Deze wordt jaarlijks aangepast met het inflatiepercentage. Daar worden vervolgens de direct doorbelaste salariskosten op gecorrigeerd.

Begroting gemeente Renswoude 2024

86

5.4

Raadsbesluit

In de openbare vergadering van 7 november 2023 heeft de gemeenteraad besloten: 1. 2. 3.

De Concept begroting 2024 en de meerjarenraming 2025 t/m 2027 vast te stellen; De kredieten voor de investeringen beschikbaar te stellen zoals opgenomen in onderdeel 4.2.2 Meerjaren investeringsplan; De mutaties in de reserves en voorzieningen vast te stellen, conform 4.2.3 Reserves en 4.2.4 Voorzieningen.

Begroting gemeente Renswoude 2024

87

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13407859/1