CConstaterende datRenswoude
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1 Begroting Renswoude 2026 en meerjarenraming 2027-2029

Gemeenteraad 11 november 2025, gemeente RenswoudeBij agendapunt: Raadsvoorstel tot vaststelling van de Begroting 2026 en de Meerjarenramingen 2027 t/m 202932.477 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

Deelnemende partijen

Bestuurder Renswoude Bijdrage Renswoude Eigen vermogen verbonden partij Vreemd vermogen verbonden partij Resultaat Ontwikkelingen

Risico’s

Naam

Archief Eemland, gevestigd te Amersfoort

Doel en openbaar belang dat wordt behartigd

De gemeenschappelijke regeling Archief Eemland voert wettelijke archieftaken uit voor meerdere gemeenten, waaronder gemeente Renswoude. Als gemeentearchivaris beheert het de overgebrachte archieven en houdt het toezicht op het informatie- en archiefbeheer van de gemeente. Daarnaast is de archivaris adviseur bij beleid, uitvoering en veranderingen in het informatiebeheer. De gemeenten Amersfoort, Baarn, Eemnes, Leusden, Soest, Woudenberg en Renswoude.

Deelnemende partijen

Begroting gemeente Renswoude 2026

63

Bestuurder Renswoude Bijdrage Renswoude Eigen vermogen verbonden partij Vreemd vermogen verbonden partij Resultaat Ontwikkelingen Risico’s

Mevrouw P. Doornenbal-van der Vlist De begrote bijdrage voor 2026 is € 36.000 Niet van toepassing.

De colleges van de deelnemende gemeenten gaan de gemeenschappelijke regeling Archief Eemland in het najaar van 2025 aan. De risico’s bestaan uit de normale bedrijfsrisico’s. Door het ontbreken van reserves heeft de gemeenschappelijke regeling Archief Eemland geen weerstandsvermogen. Alle kosten en opbrengsten worden jaarlijks aan de deelnemende gemeenten doorberekend. Prijsstijgingen of andere financiële gevolgen worden meegenomen in de gemeentelijke bijdrage.

9.7 Paragraaf grondbeleid De forse stijging van de bouwkosten (zowel personeel, materieel als materiaal) lijkt wat af te vlakken. Dit betekent vooralsnog niet dat de verkoopprijzen van de woningen minder stijgen dan voorheen. Door kosten ten gevolge van duurzaamheidseisen en de Wet Kwaliteitsborging ed. staan de verkoopprijzen nog steeds onder druk. Daarbij komt dat de woningbehoefte onverminderd groot blijft. De woningbouwproductie op landelijk niveau blijft daarbij achter en de schaarste wordt alleen groter. Op regionaal niveau zijn afspraken gemaakt hoe te voldoen aan de opgave met betrekking tot de realisatie van de woningbouw, de Woondeal Foodvalley 2022-2030. In de Woondeal zijn afspraken gemaakt over het te realiseren woonprogramma, waarbij de nadruk is komen te liggen op betaalbare woningbouw. In Renswoude is de betaalbaarheidsgrens gelijk getrokken met de betaalbare woningen in de regio, wat financieel een positief effect heeft op de grondexploitaties. Verder is de wereld van de gebiedsontwikkeling nog altijd in beweging. Vraagstukken zoals stiktofdepositie, netcongestie, omgevingswet, water- en bodemsturend ontwikkelen dragen niet bij aan een korte doorlooptijd van de projecten. Door hier in een vroeg stadium op te anticiperen kan het tijdseffect worden beperkt.

Beleid Onder grondbeleid wordt verstaan het gehele instrumentarium dat de gemeente Renswoude ter beschikking staat om de vastgestelde ruimtelijke, en deels ook economische, doelstellingen te realiseren. Binnen de gemeente Renswoude is er sinds 2022 vastgesteld grondbeleid. Bestaand beleid Daar waar Renswoude gronden in eigendom heeft, voert de gemeente een actief grondbeleid. De gemeente maakt de gronden bouwrijp en verkoopt deze aan marktpartijen en/of particulieren. Om sturing te kunnen geven aan de gewenste invulling van projecten en waar mogelijk te kunnen delen in de winsten van ontwikkelingen, blijven eigen grondposities voor de gemeente van belang. Bij ontwikkelingen waarbij de gronden niet in eigendom zijn van de gemeente wordt doorgaans faciliterend grondbeleid gevoerd. De gemeente Renswoude faciliteert waar mogelijk deze ontwikkelingen van derden en verhaalt de bijbehorende kosten binnen de wettelijke kaders op de initiatiefnemer. Voorwaarde hierbij is dat deze ontwikkelingen passen binnen de (ruimtelijke) kaders. Conform de Nota Grondbeleid wordt in nieuwe situaties situationeel grondbeleid gehanteerd, waarbij actief grondbeleid wordt toegepast als dit een meerwaarde heeft. In het geval van faciliterend grondbeleid kiest de gemeente voor een stimulerend faciliterend grondbeleid, tenzij sprake is van een zeer beperkt gemeentelijk belang.

In de Nota grondbeleid worden een aantal criteria geformuleerd op basis waarvan het college per project/locatie een onderbouwde keuze kan maken voor het toe te passen grondbeleid. Onderstaand is een overzicht gegeven van de projecten waarbij de gemeente een actief grondbeleid voert, en welke werkzaamheden in 2026 worden verwacht. Beekweide II In het plan Beekweide II zijn ca. 200 woningen voorzien. Het definitieve bestemmingsplan is februari 2022 vastgesteld. Tegen dit bestemmingsplan was één beroep ingediend. Het beroep is behandeld bij de Raad van State, waarbij een gedeelte van de woonbestemmingen is vernietigd. Voor dit gedeelte is opnieuw een bestemmingsplan vastgesteld (Herstelbesluit Beekweide II) dat inmiddels ook onherroepelijk is geworden. In september 2024 is het uitwerkingsplan Omgeving Barneveldsestraat 16 vastgesteld wat de realisatie van ca. 60 woningen mogelijk maakt. Inmiddels is ook dit uitwerkingsplan onherroepelijk.

Begroting gemeente Renswoude 2026

64

Een groot deel van het terrein is inmiddels bouwrijp gemaakt en de eerste 26 woningen zijn opgeleverd. De voorbereiding van de bouw van woningen in vervolgfases is in volle gang. De verwachting is dat in 2026 66 woningen worden opgeleverd. In 2024 is de kavel Barneveldsestraat 16 verworven door een ontwikkelende partij. Met deze partij is een anterieure overeenkomst gesloten waarin afspraken zijn gemaakt wat op de locatie kan worden ontwikkeld. Tevens zijn er afspraken gemaakt over zijn bijdrage in de kosten. In 2026 wordt ingezet om ook de woningbouw op de kavel Barneveldsestraat 16 mogelijk te maken. Hiervoor zal te zijner tijd een BOPA moeten worden vastgesteld. Met één grondeigenaar worden nog gesprekken gevoerd over de wijze waarop deze kavel in het plangebied kan worden betrokken. Plan Beekweide II zal voor het gedeelte dat de gemeente in eigendom heeft als grondexploitatie worden geëxploiteerd, voor het andere gedeelte worden de kosten verhaald op de mede ontwikkelaars. Groot Overeem II In 2022 is het bestemmingsplan Groot Overeem II vastgesteld. Tegen dit bestemmingsplan is door meerdere belanghebbenden beroep ingediend. Inmiddels is het bestemmingsplan onherroepelijk, doordat bij de behandeling bij Raad van State alle beroepen niet gegrond zijn verklaard. De grondexploitatie voor Groot Overeem II is opgestart en kent een verwacht positief resultaat.

Het project kent nog een aanzienlijke looptijd waardoor het uiteindelijke resultaat kan afwijken. De civiele planvorming (bestekken, aanbesteding, etc.) ten behoeve van het bouwrijp maken is medio 2025 weer opgestart en de aanbesteding en de start uitvoering wordt voorzien in de eerste helft van 2026. Met betrekking tot de uitgifte van de kavels is er een uitgiftebeleid vastgesteld, inclusief het daarbij behorende model voor de reserverings- en koopovereenkomst. Het beleid is tot stand gekomen in samenwerking met de ondernemersvereniging. Gelet op de huidige situatie met betrekking tot de netcongestie en het beperkt beschikbaar zijn van energie wordt het uitgiftebeleid herzien en ter vaststelling aangeboden. Gelet op de duurzaamheidsambitie van de gemeente is voor deze ontwikkeling ook een duurzaamheidskader vastgesteld. In het duurzaamheidskader is aangegeven wat de ambitie is van de gemeente voor deze ontwikkeling en worden aanvullend op de vigerende wet- en regelgeving randvoorwaarden/uitdagingen gesteld aan de ontwikkeling als geheel, maar ook op kavelniveau. Uit gesprekken met de netbeheerder (Stedin) blijkt dat de realisatie van nieuwe bedrijven wordt belemmerd doordat op dit moment in verband met de netcongestie geen grootverbruik aansluitingen kunnen worden gerealiseerd, en mogelijk ook maar beperkt of geen nieuwe kleinverbruik aansluitingen.

Hiervoor wordt samen met de netbeheerder gezocht naar mogelijkheden. Zo wordt ingezet op de organisatiegraad van bedrijven, local-for-local energievoorziening in combinatie met groepscontracten en mogelijk alternatieven als een grote opslag van energie (batterij o.i.d.). Mede door de beschikbare subsidies vanuit de provincie en mogelijk zelfs vanuit Europa wordt in 2026 volop ingezet om alternatieve energievoorzieningen in kaart te brengen. Binnen de Beken Zuid en Zuidwest Voor het projectgebied Binnen de Beken Zuid en Zuidwest zijn voorbereidingen gestart die mogelijk leiden tot een nieuwe grondexploitatie in 2026. Een en ander is afhankelijk van het woonprogramma van de Provincie en of er grondverwervingen plaats gaan vinden door de gemeente. Financiën Een financieel uitgangspunt bij grondexploitaties is het realiseren van een minimaal sluitende exploitatie, waarin alle kosten voor het realiseren van het plan worden verhaald via de grondopbrengst. In het onderstaande overzicht zijn de verwachte lasten, baten en resultaten weergegeven, op basis van de balansstanden ultimo 2024. Paragraaf grexen Complex (x € 1.000)

Boekwaarde per 1-1-2025

Beekweide II Groot Overeem II

1.933 2.031

Nog te maken Nog te realiseren kosten opbrengsten 1.627 2.625

Verwacht Reeds Resterende resultaat genomen winst (eindwaarde winst 5.773 2.213 0 2.213 8.069 3.413 0 3.413

De twee grondexploitaties van de gemeente Renswoude hebben een resterende looptijd die korter is dan tien jaar. Bij de ontwikkelingen waarbij de gemeente Renswoude een faciliterend grondbeleid voert, en dus vooral publiekrechtelijk betrokken is (onder andere een gedeelte van de ontwikkeling Beekweide II), worden de kosten door middel van het kostenverhaal (omgevingsweg) verhaald op de initiatiefnemer. Hierbij is het van belang dat vroegtijdig in het traject afspraken worden gemaakt en vastgelegd in een anterieure overeenkomst.

Begroting gemeente Renswoude 2026

65

Strategische gronden De gemeente heeft op dit moment geen strategische gronden in bezit om toekomstige ontwikkelingen te kunnen realiseren. In 2025 heeft de gemeenteraad Voorkeursrecht gevestigd voor het gebied Binnen de Beken Zuid en Zuidwest. Eigenaren in dit gebied kunnen de gemeente vragen om gronden aan te kopen. Per geval zal beoordeeld worden of dit wenselijk is. Mogelijk gaat dit in 2026 leiden tot het openen van een nieuwe grondexploitatie Binnen de Beken Zuid en Zuidwest. Risico’s De gemeente Renswoude heeft op dit moment een vastgesteld grondbeleid, waarin aandacht wordt besteed aan het beheersen van de risico’s die de verschillende ontwikkelingen (actief en passief grondbeleid) met zich meebrengen. Gelet op het financiële resultaat van de huidige grondexploitaties kan worden gesteld dat het treffen van een verliesvoorziening of het vormen van een reserve op dit moment niet nodig wordt geacht.

9.8 Paragraaf Wet open overheid Inleiding Op 1 mei 2022 is de Wet open overheid (Woo) in werking getreden als opvolger van de Wet openbaarheid Bestuur. Deze paragraaf over openbaarheidsbeleid vloeit rechtstreeks voort uit de Woo. De wet beoogt een transparantere overheid en bevat regels voor de afhandeling van verzoeken om informatie (passieve openbaarmaking), voor de verplichte openbaarmaking van bepaalde documenten door de gemeente zelf in de periode tot en met 2026 (actieve openbaarmaking) en voor het verder op orde brengen van de informatiehuishouding. De volledige implementatie van de Woo loopt – in ieder geval - gefaseerd door tot eind 2026. Passieve openbaarmaking Passieve openbaarmaking ziet op het verstrekken van informatie naar aanleiding van een verzoek van een burger, bedrijf of organisatie (een Woo-verzoek). Wanneer een verzoek wordt ingediend, dient het bestuursorgaan de betreffende documenten te verzamelen, te beoordelen en – voor zover er geen weigeringsgronden van toepassing zijn – openbaar te maken. Dit kan gaan om uiteenlopende documenten, variërend van beleidsnotities tot interne correspondentie. In 2025 zijn tot nu toe 61 Woo-verzoeken geregistreerd, tegen 37 Woo-verzoeken in kalenderjaar 2024.

Actieve openbaarmaking De Woo legt daarnaast de nadruk op actieve openbaarmaking: de verplichting voor bestuursorganen om zelfstandig en structureel informatie openbaar te maken. Artikel 3.1 van de Woo bevat de algemene inspanningsverplichting om uit eigen beweging informatie te verschaffen over beleid, inclusief de voorbereiding, uitvoering, naleving, handhaving en evaluatie. Het doel hiervan is het versterken van het vertrouwen van inwoners en het verbeteren van de interactie tussen burgers en overheid. Een belangrijk onderdeel hiervan is de stapsgewijze invoering van de actieve openbaarmaking van zeventien categorieën aan informatie. Voor enkele categorieën bestaan landelijke voorzieningen of zijn gemeenten al deels ingericht. De verdere implementatie vraagt om een zorgvuldige procesinrichting. Dit houdt in dat het zaaksysteem moet worden aangepast en dat er een digitaal portaal beschikbaar moet zijn waar inwoners besluiten en andere relevante documenten eenvoudig kunnen raadplegen. Grip op informatie Om te voldoen aan de verplichtingen die voortvloeien uit de passieve en actieve openbaarmaking van de Woo, moeten er stappen worden gezet op het gebied van informatiehuishouding. In 2026 wordt hier verder op ingezet.

Begroting gemeente Renswoude 2026

66

Financiële begroting 10 Overzicht van baten en lasten 10.1

Overzicht van baten en lasten in meerjarig perspectief

Programma Omschrijving programma 1 Programma Wonen en Woningen 2 Programma Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer 3 Programma Samenleving 4 Programma Economische Ontwikkeling en Toerisme 5 Programma Inwoners, Openbare Orde en Veiligheid, Bestuur en Organisatie Totaal 8.1 8.2 8.3 8.4

Algemene uitkering Dividend Lokale heffingen (niet-gebonden besteding) Overige algemene dekkingsmiddelen Algemene dekkingsmiddelen

Lasten 2026 Baten 2026 Lasten 2027 Baten 2027 Lasten 2028 Baten 2028 Lasten 2029 Baten 2029 3.043.297 4.710.000 3.329.505 4.810.000 3.609.542 5.186.000 3.920.740 5.660.000 3.658.037 1.788.701 3.692.066 1.733.125 3.788.151 1.639.125 3.821.413 1.667.818 6.690.284 1.076.760 6.670.578 1.012.403 6.874.818 1.016.203 6.898.718 1.016.203 189.597 75.450 83.497 94.450 83.663 113.450 83.663 132.450 1.133.504 449.000 1.147.625 449.000 1.158.595 449.000 1.163.822 449.000 14.714.720

8.099.911

14.923.270

8.098.978

15.514.769

8.403.778

15.888.356

8.925.471

21.971 92.000 --

10.399.000 163.000 1.275.500 --

310.844 92.000 --

10.606.000 163.000 1.298.000 --

132.179 92.000 --

10.743.000 163.000 1.319.000 --

-27.103 92.000 --

11.254.000 163.000 1.341.000 --

73.208 -

5.952.212 45.553

63.146 -

6.091.629 281.327

66.705 -

6.170.926 675.944

70.281 -

8.5

Overhead

8.6

Vennootschapsbelasting

8.7

Onvoorzien

5.796.250 -

Resultaat vóór reservemutaties

20.624.941

20.010.619

21.323.879

20.229.124

22.111.905

20.695.483

22.800.124

21.753.752

Waarvan: Structureel Incidenteel

20.103.053 521.888

19.803.662 206.957

20.926.506 397.373

20.115.124 114.000

21.826.302 285.602

20.695.483 -

22.508.467 291.656

21.753.752 -

Reservemutaties per programma: Programma Wonen en Woningen Programma Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer Programma Samenleving Programma Economische Ontwikkeling en Toerisme Programma Inwoners, Openbare Orde en Veiligheid, Bestuur en Organisatie Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien Totaal

55.000 150.000 205.000

225.000 125.114 400.022 350.000 1.100.136

2.400.000 55.000 100.000 2.555.000

2.565.265 225.000 125.114 700.022 550.000 4.165.401

872.000 55.000 100.000 1.027.000

213.265 255.375 125.114 450.022 872.000 1.915.776

1.668.600 55.000 100.000 1.823.600

256.865 177.729 125.114 375.022 1.668.600 2.603.330

Waarvan: Structureel Incidenteel

205.000

525.136 575.000

2.555.000

890.401 3.275.000

1.027.000

418.776 1.497.000

1.823.600

462.376 2.140.954

20.829.941

21.110.755 280.814

23.878.879

24.394.525 515.646

23.138.905

22.611.259 -527.645

24.623.724

24.357.082 -266.641

1 2 3 4 5 6

Saldo begroting na bestemming

Begroting gemeente Renswoude 2026

67

10.2

Grondslagen van de begroting

Kerngegevens en uitgangspunten Bij de samenstelling van de begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 houden wij rekening met gevolgen van besluiten die tot stand zijn gekomen na het vaststellen van de programmabegroting 2025. Verder houden wij rekening met autonome uitgaven- en inkomstentoenames. De ramingen in de begroting zijn gebaseerd op onderstaande kerngegevens en uitgangspunten. Parameters begroting 2026 Omschrijving Netto materiele consumptie Loonvoet sector overheid Overheidsinvesteringen Mutaties gemeentelijke tarieven Leges Onroerende zaakbelastingen Afvalstoffenheffing (kostendekkend) Rioolheffing (kostendekkend) Grafrechten Overige gemeentelijke belastingen en heffingen Financiering Rente grondexploitaties Rente investeringen Maatstaven Algemene Uitkering (september 2024) Volume Bruto Binnenlands Product (BBP)(8-jaars gemiddelde) Prijs BBP Gecombineerde BBP-index Maatstaven Algemene Uitkering (meicirculaire 2025) Volume Bruto Binnenlands Product (BBP)(8-jaars gemiddelde) Prijs BBP Gecombineerde BBP-index

2025 2,90% 6,00% 3,30%

2026 2,10% 2,00% 3,00%

2027 2,10% 2,00% 3,00%

2028 2,10% 2,00% 3,00%

2029 2,10% 2,00% 3,00%

1,40% 1,40% kd kd n.t.b. 1,40%

1,40% 1,40% kd kd n.t.b. 1,40%

1,40% 1,40% kd kd n.t.b. 1,40%

1,40% 1,40% kd kd n.t.b. 1,40%

1,40% 1,40% kd kd n.t.b. 1,40%

1,00% 1,00%

1,50% 1,50%

1,50% 1,50%

2,00% 2,00%

2,00% 2,00%

2,1% 2,3% 4,45%

2,0% 2,6% 4,61%

1,8% 2,6% 4,45%

1,7% 2,5% 4,22%

1,6% 2,5% 4,11%

2,1% 2,3% 4,45%

1,93% 2,74% 4,72%

1,82% 2,52% 4,39%

1,72% 2,61% 4,37%

1,61% 2,50% 4,15%

Rente over reserves en voorzieningen Over de reserves en voorzieningen wordt geen rente berekend. Inkomsten Bij de berekening van de inkomsten voor 2026 en volgende jaren worden de inkomsten onder andere geraamd op basis van de werkelijke inkomsten in 2025.

10.3

Structureel en reëel evenwicht

Evenwicht in de begroting Volgens artikel 189 van de Gemeentewet moet de begroting voor het eerstvolgende jaar structureel en reëel in evenwicht zijn. Alleen als aannemelijk is dat dit evenwicht in de eerstvolgende jaren wordt bereikt, mag hiervan tijdelijk worden afgeweken. Structureel evenwicht Van structureel evenwicht is sprake als structurele lasten volledig worden gedekt door structurele baten. Incidentele lasten mogen zowel met structurele als incidentele baten worden gedekt. Reëel evenwicht Reëel evenwicht betekent dat de in de begroting en meerjarenraming geraamde baten en lasten volledig en realistisch zijn.

Provinciaal toezicht

Begroting gemeente Renswoude 2026

68

De door de raad vastgestelde begroting 2026 moet vóór 15 november 2025 worden ingediend bij de Provincie. De Provincie toetst of de begroting voldoet aan de wettelijke vereisten en provinciale regelgeving. Voor gemeenten geldt standaard repressief toezicht: de provincie volgt de gemeente "op afstand". Dat betekent dat de begroting en de begrotingswijzigingen rechtskracht hebben zonder voorafgaande goedkeuring door de Provincie. Berekening structureel saldo Het structurele begrotingssaldo laat zien of structurele baten groter zijn dan structurele lasten. Dit saldo wordt berekend door de totale baten en lasten te corrigeren voor incidentele posten. Bij een positief saldo is de begroting structureel in evenwicht. Uit onderstaand overzicht blijkt dat de begroting voor 2026 en 2027 structureel en reëel in evenwicht is en daarmee voldoet aan de voorwaarden voor repressief toezicht. Voor de jaren 2028 en 2029 is sprake van negatieve saldi. Het op orde brengen van het structureel evenwicht in de jaren na 2027 vraagt om nadere keuzes en blijft een belangrijk aandachtspunt voor de komende periode.

Ontwikkeling begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 Saldo begroting 2025 en meerjarenraming 2026 - 2028 Mutaties voorjaarsrapportage 2025 Saldo begroting na vaststelling voorjaarsrapportage 2025 Mutaties kadernota 2026 Saldo begroting na uitwerking kadernota 2026 Autonome ontwikkelingen Actualisatie staand beleid Saldo begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029 Waarvan: Structureel Incidenteel Saldo begroting 2026 en meerjarenraming 2027-2029

Begroting gemeente Renswoude 2026

2026 640 -1.378 -738 1.385 648 -269 -98 281 226 55 281

(Bedragen * € 1.000) 2027 2028 2029 980 1.017 1.017 -1.698 -2.057 -1.605 -718 -1.040 -588 668 467 405 -49 -572 -183 -289 -154 -182 854 199 98 516 -528 -267 79 437 516

-712 184 -528

-292 26 -267

69

10.4

Overzicht per taakveld Begroting Baten

Taakveld

Begroting Lasten

Wijz. Begr. Baten

Wijz. Begr. Lasten

Omschrijving taakveld

0.1 0.2 0.3 0.4 0.5 0.61 0.62 0.7 0.8 0.9 1.1 1.2 2.1 3.4 4.2 4.3 5.1 5.2 5.3 5.5 5.6 5.7 6.1 6.21 6.22 6.23 6.3 6.4 6.5 6.6 6.60 6.711 6.712 6.713 6.714 6.752 6.753 6.762 6.763 6.791 6.792 6.812 6.821 6.822 6.91 6.92 7.1 7.2 7.3 7.4 7.5 8.1 8.2 8.3

Bestuur Burgerzaken Beheer overige gebouwen en gronden Overhead Treasury OZB woningen OZB niet-woningen Algemene uitkering en overige uitkeringen gemeentefonds Overige baten en lasten Vennootschapsbelasting (Vpb) Crisisbeheersing en brandweer Openbare orde en veiligheid Verkeer en vervoer Economische promotie Onderwijshuisvesting Onderwijsbeleid en leerlingzaken Sportbeleid en activering Sportaccommodaties Cultuurpresentatie, cultuurproductie en cultuurparticipatie Cultureel erfgoed Media Openbaar groen en (openlucht) recreatie Samenkracht en burgerparticipatie Toegang en eerstelijnsvoorzieningen WMO Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Jeugd Toegang en eerstelijnsvoorzieningen Integraal Inkomensregelingen WSW en beschut werk Arbeidsparticipatie Maatwerkvoorzieningen (WMO) Hulpmiddelen en diensten (Wmo) Huishoudelijke hulp (WMO) Begeleiding (WMO) Dagbesteding (WMO) Overige maatwerkarrangementen (WMO) Jeugdhulp ambulant regionaal Jeugdhulp ambulant landelijk Jeugdhulp met verblijf regionaal Jeugdhulp met verblijf landelijk PGB Wmo PGB Jeugd Maatschappelijke- en vrouwenopvang (WMO) Jeugdbescherming Jeugdreclassering Coördinatie en beleid Wmo Coördinatie en beleid Jeugd Volksgezondheid Riolering Afval Milieubeheer Begraafplaatsen en crematoria Ruimte en leefomgeving Grondexploitatie (niet-bedrijventerreinen) Wonen en bouwen

0.10

Mutaties reserves

Begrotingssaldo 2026

Begroting gemeente Renswoude 2026

56.987 129.000 1.057

895.521 83.798 50.000

0 97.000 64.357 64.132 50 0 0

0 157.231 247.500 117.851 150.895 130.493 12.000 5.850

0 0 0 13.000 124.000 681.500 0 0 0 0 0 0 0 27.500 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 5.671 737.500 814.236 0 65.000 117.225 0 4.000.000

61.638 26.050 62.500 309.703 169.500 938.600 281.000 107.000 0 90.800 330.500 203.000 133.000 37.555 1.440.500 9.500 546.500 0 37.500 60.000 23.500 124.000 0 167.907 493.595 236.000 553.761 655.180 507.360 102.838 1.254.231 7.000 3.307.735

2.221 0 -1.057 2.600 0 20.000 6.000 82.000 0 0 0 2.000 25.000 18.000 0 0 0 0 600 0 0 0 0 0 -4.800 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3.800 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 -5.660 0 0 35.400 0 710.000

11.400 163.000 684.000 565.500 10.317.000 0 0 0 318.000 0 57.400

4.058.235 43.835 92.000 0 0 794.000 0 539.250 353.672 437.475

115.914 0 -4.000 726.580 -21.864 0 0 0 -794.000 0 1.725 55.832 -73.775 0 -12.236 -1.500 2.035 -1.437 -1.043 -1.000 0 -16 -11.400 500 13.452 4.750 -12.200 32.417 0 10.000 -10.800 27.300 0 15.500 0 0 0 0 0 0 0 0 26.150 0 13.726 61.391 12.750 6.764 -5.127 6.971 2.335 63.894 3.800 -76.006

19.114.515 20.447.560 4.147.401 3.552.000

896.104 -3.047.265

177.382 -3.347.000

23.261.916 23.999.560 737.644 280.814

-2.151.161

-3.169.618 -1.018.457

70

11 Uiteenzetting van de financiële positie 11.1

Geprognosticeerde begin- en eindbalans

ACTIVA

31-12-2024

31-12-2025

31-12-2026

78 52.151 1.749

207 54.818 1.749

207 62.755 1.749

31-12-2027

Bedragen x € 1.000 31-12-2028 31-12-2029

Vaste activa Immateriële vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa TOTAAL VASTE ACTIVA

53.979

56.774

207 74.478 1.749 64.712

207 89.774 1.749 76.435

207 91.614 1.749 91.731

93.570

Vlottende activa Voorraden Totaal voorraden

3.964

Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

3.261

3.964 3.964

Totaal uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar

3.261 3.261

Liquide middelen Totaal liquide middelen

120

Overlopende activa Totaal overlopende activa

1.218

3.964 3.964 3.261 3.261

120

PASSIVA

3.261

3.261

120 1.218

3.964 3.964

3.261

120

120 1.218

3.964 3.964

3.261

120

120

TOTAAL ACTIVA

3.964 3.964

3.261 120

120 1.218

3.964 3.261 3.261 120

120 1.218

120 1.218

1.218

1.218

1.218

1.218

1.218

1.218

62.542

65.338

73.275

84.998

100.294

102.133

31-12-2024

31-12-2025

31-12-2026

4.100 2.174 9.017 3.928 791 1.344

4.100 3.518 8.772 4.946 621 10

4.100 3.178 8.596 4.746 451 281

31-12-2027

31-12-2028

31-12-2029

Vaste passiva Eigen vermogen Algemene reserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Reserves ter dekking van kapitaallasten Overige bestemmingsreserves Onderhoudsreserves Nog te bestemmen resultaat Totaal eigen vermogen

21.354

Voorzieningen Totaal voorzieningen

2.792

Vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer Totaal vaste schulden met een rentetypische looptijd van 1 jaar of langer

33.026

21.967 2.770

2.792

21.352 2.706

2.770 35.231

33.026

4.100 2.909 10.656 1.796 281 516 20.258 2.703 2.706

43.847 35.231

4.100 2.553 11.109 1.496 111 -528 18.841 2.659 2.703

56.668 43.847

4.100 356 12.316 1.271 18 -267 17.795 2.599 2.659

73.425 56.668

2.599 76.370

73.425

76.370

Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar Totaal netto vlottende schulden met een rentetypische looptijd < 1 jaar Overlopende passiva Totaal overlopende passiva TOTAAL PASSIVA

11.2

2.216

2.216 2.216

3.153

2.216 2.216

3.153 3.153 62.542

2.216 2.216

3.153 3.153 65.337

2.216 2.216

3.153 3.153 73.275

2.216 2.216

3.153 3.153 84.998

2.216 3.153

3.153 100.294

3.153 102.133

Investeringen

Toelichting investeringen De lijst met investeringen, ook wel Meerjaren Investeringsplan (MIP) genoemd, is geactualiseerd naar aanleiding van de jaarstukken 2024, het IBOR, het GRP en diverse raadsbesluiten. In onderstaande tabel is in de kolom ‘bron’ zichtbaar uit welk besluit of document de betreffende investering voortkomt. De financiële effecten van deze investeringen zijn verwerkt in de begroting 2026 en de meerjarenraming 2027-2029. Bestaande investeringen, zoals bijvoorbeeld de werf, zijn opgenomen in de activastaat. In de kolom ‘omschrijving’ staat in enkele gevallen een jaartal dat niet overeenkomt met het daadwerkelijke investeringsjaar. Dit is het gevolg van verschuivingen in de planning.

Begroting gemeente Renswoude 2026

71

Bron AVP-gelden IBOR Begr 2024 GRP GRP GRP KN 2024 IBOR RB 17-09-2024 VJR 2025 VJR 2025 VJR 2025 VJR 2025 GRP KN 2024 WB WB IBOR IBOR WB KN 2024 VJR 2025 GRP GRP GRP RB 17-09-2024 GRP KN 2024 VJR 2025 VJR 2025 Begraafplaats KN 2024 WB KN 2024 VJR 2025 RB 17-09-2024 GRP GRP GRP KN 2024 WB IBOR WB GRP GRP GRP VJR 2025 Totaal

Omschrijving Skatevoorziening Groot onderhoud sportvelden 2023-2025 Mobiele telefoons Drukriool best.kast en CVK 2026 Drukriool mech.elektr. pompen 2026 Rioolgemalen mech./elektr. pompen 2026 Openbare Verlichting vervanging masten 2026 Groot onderhoud brug Hopeseweg Speelplekken 2026 Uitbreiding wagenpark OR Vervanging voertuigen OR 2026 Brug Emminkhuizerlaan Brug Kooiweg Fase 3: Dickerijst, Beukenlaan (2e deel), Kastanjelaan (1e deel) Fase 3: Dickerijst, Beukenlaan (2e deel), Kastanjelaan (1e deel) Flexwoningen fase I (30 stuks) Flexwoningen fase I (grond) Overlagen Hopeseweg Emminkhuizerlaan Groot onderhoud/verduurzaming complex 10+24 Openbare Verlichting vervanging masten 2027 Vervanging voertuigen OR 2027 Drukriool best.kast en CVK 2027 Drukriool mech.elektr. pompen 2027 Rioolgemalen mech./elektr. pompen 2027 Speelplekken 2027 Fase 4: Lijsterbeslaan Fase 4: Lijsterbeslaan Aanbod seniorenwoningen Borgwalterrein Huurwoningen Beekweide II fase II (17 stuks) Uitbreiding KN 2024 begraafplaats Openbare Verlichting vervanging armaturen 2026 Groot onderhoud/verduurzaming woningen Openbare Verlichting vervanging masten 2028 Vervanging voertuigen OR 2028 Speelplekken 2028 Drukriool best.kast en CVK 2028 Drukriool mech.elektr. pompen 2028 Rioolgemalen mech./elektr.

pompen 2028 Openbare Verlichting vervanging armaturen 2027 Groot onderhoud/verduurzaming woningen 2028 Overlaging Woudegge Flexwoningen fase II (20 stuks) Drukriool best.kast en CVK 2029 Drukriool mech.elektr. pompen 2029 Vervangen vrijvervalriolering 2029 Vervanging voertuigen OR 2029

Investering 2026

Investering 2027

Investering 2028

Investering 2029

90.000 10.000 20.000 16.000 12.000 60000 18000 25000 103700 30000 130000 150000 100000 539000 374000 5000000 900000

Jaar gereed 15 20 4 25 15 20 40 20 15 10 10 50 50 60 20 50

600.000 700.000 872.000 18.000 140000 20000 12000 40000 67100 124000 170000 12000000 4100000 500000 16000 1.668.600 34.000 40.000 91.500 20.000 18000 100000

7.577.700

Levensduur

18.863.100

2.488.100

16000 990000 90.000 2.000.000 22.000 18.000 310000 60000 3.506.000

15 20 20 40 10 25 15 20 15 60 20 50 50 50 15 20 40 10 15 25 15 20 15 20 20 30 25 15 25 10

Kapitaallasten Kapitaallasten Kapitaallasten Kapitaallasten 2026 2027 2028 2029

2026 2026 2026 2026 2026 2026 2026 2026 2026 2026 2026 2026 2026 2027 2027 2027 2027 2027 2027 2028 2027 2027 2027 2027 2027 2027 2027 2027 2028 2028 2028 2028 2029 2028 2028 2028 2028 2028 2028 2029 2030 2029 2029 2029 2029 2029 2029

7.350 650 5300 880 980 3.900 720 1625 8469 3450 14.950 5250 3500

7.680 690 5300 947 1024 4.140 801 1725 8849 3540 15.340 5.940 3.960 19.763 26.180 200.000 18.000 52000 49.000 0 810 16.800 1200 1040 2800 5.815 4547 11900

7560 680 5200 934 1008 4.080 792 1700 8711 3480 15.080 5.880 3.920 19.584 25.806 198.000 18.000 51200 48.300 61040 801 16.520 1184 1024 2760 5.726 4505 11.730 480.000 164.000 20.000 1.387 1.530 4.800 7.930 1.200 1.560 7.000

0

57.024

469.792

1.214.612

GRP In het Gemeentelijk Riolering Plan is vastgesteld welke vervangingen en onderhoud er moeten plaatsvinden de komende jaren. De verwachte investeringen staan hierboven genoemd. IBOR In het vastgestelde IBOR staan het onderhoud en de investeringen die verwacht worden op het gebied van de kapitaalgoederen (wegen en fietspaden, kunstwerken, openbare verlichting, groen). De investeringen zijn opgenomen in bovenstaande tabel. Het onderhoud staat in de reguliere onderhoudsbudgetten in de begroting. AVP-gelden (Afhandeling bestuursovereenkomst provincie-gemeente) Vanuit de AVP-gelden zijn bestedingsdoelen opgesteld. Voor twee van die doelen (skatebaan en bijgebouw museum Oud Renswoude) zijn investeringskredieten geraamd. Woningbedrijf (WB) Met ingang van de begroting 2025 zijn de investeringen, groot onderhoud en verduurzaming van woningen opgenomen in het Meerjaren Investeringsplan. Speelbeleidsplan De investeringen uit het speelbeleidsplan (speelplaatsen en skatevoorziening) zijn opgenomen in het Meerjaren Investeringsplan.

Begroting gemeente Renswoude 2026

72

11.3

Reserves

Reserves

1-1-2025

1-1-2026

1-1-2027

1-1-2028

1-1-2029

1-1-2030

Algemene risicoreserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Totaal algemene reserve

4.100.000 3.518.411 7.618.411

4.100.000 3.528.259 7.628.259

4.100.000 3.459.073 7.559.073

4.100.000 3.424.718 7.524.718

4.100.000 2.025.073 6.125.073

4.100.000 89.832 4.189.832

Overige bestemmingsreserves Reserve egalisatie exploitatie st. sporthal Hokhorst Reserve sociaal domein Reserve monumenten Reserve landschapselementen Reserve cultuur - promotiefonds Reserve onderzoek Reserve arbeidsmarkt Reserve opvang Oekraïners

24.730 298.913 64.220 38.553 66.360 100.000 750.000 2.585.409

24.730 741.913 64.220 38.553 66.360 100.000 1.325.000 2.585.409

24.730 791.913 64.220 38.553 66.360 100.000 1.075.000 2.585.409

24.730 791.913 64.220 38.553 66.360 100.000 525.000 185.409

24.730 791.913 64.220 38.553 66.360 100.000 225.000 185.409

24.730 791.913 64.220 38.553 66.360 100.000 0 185.409

Reserves ter dekking van kapitaallasten Reserve kapitaallasten gemeentehuis Reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen Reserve kapitaallasten vervanging toplagen voetbal Reserve kapitaallasten vervanging toplagen tennis Ged. Res. Herinrichting sportpark Reserve kapitaallasten dorpshuis

4.099.978 3.305.300 270.834 55.653 70.449 1.215.000

3.949.956 3.305.300 250.001 51.372 0 1.215.000

3.799.934 3.305.300 229.168 47.091 0 1.215.000

3.649.912 5.540.035 208.335 42.810 0 1.215.000

3.499.890 6.198.770 187.502 38.529 0 1.184.625

3.349.868 7.610.505 166.669 34.248 0 1.154.250

208.681 322.354 155.794 103.698

168.681 242.354 125.794 83.698

128.681 162.354 95.794 63.698

88.681 82.354 65.794 43.698

48.681 2.354 35.794 23.698

8.681 0 5.794 3.698

Totaal bestemmingsreserves

13.735.926 14.338.341 13.793.205 12.732.804 12.716.028

13.604.898

Totaal

21.354.337 21.966.600 21.352.278 20.257.522 18.841.101

17.794.730

Bestemmingsreserves

Onderhoudsreserves Reserve onderhoud openbare gebouwen Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair Reserve onderhoud vervoermiddelen omg.beh. Reserve onderhoud speeltoestellen

Begroting gemeente Renswoude 2026

73

Mutaties reserves Algemene risicoreserve Algemene reserve - niet geblokkeerd Totaal algemene reserve

Programma

2025

2026

2027

2028

2029

6 6 6

0 9.848 9.848

0 -69.186 -69.186

0 -34.354 -34.354

0 -1.399.645 -1.399.645

0 -1.935.241 -1.935.241

Overige bestemmingsreserves Reserve egalisatie exploitatie st. sporthal Hokhorst Reserve sociaal domein Reserve monumenten Reserve landschapselementen Reserve cultuur - promotiefonds Reserve onderzoek Reserve arbeidsmarkt Reserve opvang Oekraïners

3 3 3 2 4 4 5 1

0 443.000 0 0 0 0 575.000 0

0 50.000 0 0 0 0 -250.000 0

0 0 0 0 0 0 -550.000 -2.400.000

0 0 0 0 0 0 -300.000 0

0 0 0 0 0 0 -225.000 0

Reserves ter dekking van kapitaallasten Reserve kapitaallasten gemeentehuis Reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen Reserve kapitaallasten vervanging toplagen voetbal Reserve kapitaallasten vervanging toplagen tennis Ged. Res. Herinrichting sportpark Reserve kapitaallasten dorpshuis

5 1 3 3 2 2

-150.022 0 -20.833 -4.281 -70.449 0

-150.022 0 -20.833 -4.281 0 0

-150.022 2.234.735 -20.833 -4.281 0 0

-150.022 658.735 -20.833 -4.281 0 -30.375

-150.022 1.411.735 -20.833 -4.281 0 -30.375

Onderhoudsreserves Reserve onderhoud openbare gebouwen Reserve onderhoud wegen en wegmeubilair Reserve onderhoud vervoermiddelen omg.beh. Reserve onderhoud speeltoestellen

2 2 2 2

-40.000 -80.000 -30.000 -20.000

-40.000 -80.000 -30.000 -20.000

-40.000 -80.000 -30.000 -20.000

-40.000 -80.000 -30.000 -20.000

-40.000 -2.354 -30.000 -20.000

Totaal bestemmingsreserves

602.415

-545.136

-1.060.401

-16.776

888.870

Totaal

612.263

-614.322

-1.094.755

-1.416.421

-1.046.371

Bestemmingsreserves

Algemene reserve In 2026 en 2027 wordt het surplus in de algemene reserve aangewend ter dekking van het begrotingstekort. In 2026 gaat het om een onttrekking van € 350.000 en in 2027 om een onttrekking van € 550.000. In 2028 wordt € 872.000 onttrokken aan de algemene reserve en toegevoegd aan de reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen. Dit bedrag wordt de jaren daarna ingezet ter dekking van de kapitaallasten die de investeringen in groot onderhoud en verduurzaming van woningen met zich meebrengen. In 2029 wordt voor hetzelfde doel € 1.668.600 onttrokken aan de algemene reserve. Tot slot is in de ramingen de aanname gedaan dat het jaarlijkse begrotingssaldo wordt toegevoegd of onttrokken aan de algemene reserve. Reserve sociaal domein Jaarlijks wordt er € 100.000 onttrokken aan de reserve sociaal domein voor het egaliseren van het productresultaat van Wet maatschappelijke ondersteuning en Jeugdwet. In 2026 wordt € 150.000 toegevoegd aan deze reserve en vanaf 2027 € 100.000. Aan deze reserve is een maximale omvang gesteld van € 800.000. Reserve arbeidsmarkt De bestemmingsreserve arbeidsmarkt is ingesteld om schommelingen in de personeelslasten op te vangen. De jaarlijkse onttrekking was € 250.000 tot en met 2027, maar vanaf 2027 is deze reeks ‘verlengd’ met € 300.000 per jaar. In 2027 is daarom sprake van een onttrekking van € 550.000.

De onttrekkingen worden benut om de structurele stijging van de loonkosten, veroorzaakt door CAO-stijgingen, deels op te vangen. Reserve opvang Oekraïners In 2027 wordt € 2.400.000 onttrokken aan deze reserve en toegevoegd aan de reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen in verband met de realisatie van 30 tijdelijke woningen. Deze woningen zijn onder andere bestemd voor de opvang van Oekraïners. Reserve kapitaallasten gemeentelijke woningen Aan deze reserve wordt in 2027 € 2.400.000 toegevoegd ten laste van de reserve opvang Oekraïners, in verband met de realisatie van 30 flexwoningen. Deze flexwoningen zijn onder andere bestemd voor de opvang van Oekraïners. In 2028 wordt

Begroting gemeente Renswoude 2026

74

€ 872.000 en in 2029 wordt € 1.668.600 toegevoegd aan deze reserve. Deze bedragen worden de jaren daarna ingezet ter dekking van de kapitaallasten die de investeringen in groot onderhoud en verduurzaming van woningen met zich meebrengen. Vanaf 2027 zijn onttrekkingen uit deze reserve geraamd van € 165.265 (2027), € 213.265 (2028) en € 256.865 (2029). Onderhoudsreserves De jaarlijkse toevoegingen en onttrekkingen aan de onderhoudsreserves zijn ongewijzigd gebleven, met uitzondering van de onttrekking aan de onderhoudsreserve wegen en wegmeubilair. Deze onttrekking is afgeraamd van € 80.000 naar € 2.354, omdat de stand van deze reserve hiermee afloopt naar € 0.

11.4

Voorzieningen

Voorzieningen Voorziening voor verplichtingen, verliezen en risico's Pensioenen voormalige bestuurders Voorziening organisatieontwikkeling Totaal voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Voorziening v. derden verkr. midd. die spec. besteed moeten worden Riolering Milieu Totaal v. derden verkr. midd. die spec. besteed moeten worden Totaal Voorzieningen

Mutaties voorzieningen begroting 2026 Voorziening voor verplichtingen, verliezen en risico's Pensioenen voormalige bestuurders Voorziening organisatieontwikkeling Totaal voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico’s Voorziening v. derden verkr. midd. die spec. besteed moeten worden Riolering Milieu Totaal v. derden verkr. midd. die spec. besteed moeten worden Totaal Voorzieningen

1-1-2025

1-1-2026

1-1-2027

1-1-2028

1-1-2029

1-1-2030

707.082 75.267 782.349

668.582 75.267 743.849

627.082 75.267 702.349

582.582 75.267 657.849

535.082 75.267 610.349

484.582 75.267 559.849

1.877.728 132.129 2.009.857 2.792.206

1.977.465 49.076 2.026.541 2.770.390

2.003.911 0 2.003.911 2.706.260

2.045.343 0 2.045.343 2.703.192

2.048.152 0 2.048.152 2.658.501

2.039.459 0 2.039.459 2.599.308

Programma

2025

2026

2027

2028

2029

6 6

-38.500 0 -38.500

-41.500 0 -41.500

-44.500 0 -44.500

-47.500 0 -47.500

-50.500 0 -50.500

2 2

99.737 -83.053 16.684 -21.816

26.446 -49.076 -22.630 -64.130

41.432 0 41.432 -3.068

2.809 0 2.809 -44.691

-8.693 0 -8.693 -59.193

Voorziening pensioenen voormalige bestuurders Gemeenten zijn verplicht een voorziening te treffen ten behoeve van verplichtingen betreffende wethouderspensioenen. De hoogte van deze verplichting wordt bepaald aan de hand van jaarlijkse actuariële berekeningen. Deze berekeningen zijn afhankelijk van factoren die moeilijk in te schatten zijn. Deze mutaties zijn dan ook niet geraamd. De jaarlijkse aanwending van de voorziening voor de betaling van de pensioenuitkeringen is wél geraamd. De hoogte van de aanwending loopt gedurende de jaren geleidelijk op. Voorziening riolering Via de voorziening Riolering kan de egalisatie van tarieven voor de rioolstoffenheffing worden geregeld. De jaarlijkse exploitatieresultaten riolering worden gemuteerd in de voorziening. De verwachting is dat de hoogte van deze voorziening in de komende jaren rond de € 2 miljoen zal blijven. Voorziening milieu Via de voorziening Milieu kan de egalisatie van tarieven voor de afvalstoffenheffing worden geregeld. De jaarlijkse exploitatieresultaten milieu worden gemuteerd in deze voorziening. De verwachting is dat deze voorziening in 2026 zal aflopen naar € 0.

Begroting gemeente Renswoude 2026

75

11.5

EMU saldo

Omschrijving

2025 x 1.000 Volgens realisatie t/m 30 augustus 2025, aangevuld met raming restant

2026 x 1.000

2027 x 1.000

Volgens begroting 2026

Volgens meerjarenraming in begroting 2026

1

Exploitatiesaldo voor toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)

612

-614

-1.095

2

Mutatie (im) materiele vaste activa

2.796

7.937

11.723

3

Mutatie voorzieningen

-22

-64

-3

4

Mutatie voorraden (incl. bouwgronden in exploitatie)

0

0

0

5

Verwachte boekwinst bij verkoop effecten en verwachte boekwinst bij verkoop (im) materiele

0

0

0

-2.205

-8.616

-12.821

Berekend EMU-saldo

Begroting gemeente Renswoude 2026

76

11.6

Incidentele baten en lasten

Programma Taakveld

Omschrijving incidentele posten

Begroting 2026

Incidentele lasten 1

8.3

Wonen en Woningen Gebiedsontwikkeling Ederveen-De Klomp

2 2 2 2 2 2 2

2.1 8.2 8.3 8.3 8.1 0.10 0.10

Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer Onderzoek verkeersveiligheid N224 Diverse grondzaken en -verkopen Opstellen meerjarenonderhoudsplannen gemeentelijk vastgoed Woningmarktonderzoek en -strategie Capaciteit klimaat- en energiebeleid (CDOKE) Toevoeging reserve onderhoud speeltoestellen Toevoeging reserve onderhoud openbare gebouwen

3 3

5.1 0.10

Samenleving Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) Toevoeging reserve sociaal domein

5

8.3

Inwoners, Openbare Orde en Veiligheid, Bestuur en Organisatie Personele inzet op opvang Oekraïners Subtotaal incidentele lasten

43.000 43.000 13.500 10.800 41.800 20.000 140.000 40.000 15.000 281.100 64.357 150.000 214.357 188.431 188.431 726.888

Incidentele baten 2 2 2 2 2

0.10 0.10 0.10 0.10 8.1

Ruimtelijke Ontwikkeling en Beheer Onttrekking reserve onderhoud openbare gebouwen Onttrekking reserve onderhoud wegen en wegmeubilair Onttrekking reserve onderhoud vervoermiddelen omgevingsbeheer Onttrekking reserve onderhoud speeltoestellen Specifieke uitkering Capaciteit klimaat- en energiebeleid (CDOKE)

3 3

5.1 5.1

Samenleving Onttrekking reserve sociaal domein Specifieke uitkering Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA)

5

0.10

Inwoners, Openbare Orde en Veiligheid, Bestuur en Organisatie Onttrekking reserve Arbeidsmarkt

6

0.4

Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien Instandhoudingssubsidie monumenten

80.000 80.000 30.000 35.000 140.000 365.000 100.000 64.357 164.357 250.000 250.000 2.600 2.600

Subtotaal incidentele baten

781.957

Totaal saldo incidentele baten en lasten

55.069

Programma Wonen en Woningen Voor de gebiedsontwikkeling Ederveen – De Klomp is bij de Voorjaarsrapportage 2024 een bedrag van € 50.000 beschikbaar gesteld. Door vertraging in de planvorming bij de gemeenten Veenendaal en Ede is dit bedrag zeer beperkt besteed in 2024. In 2025 wordt een beperkte voortgang verwacht in regionale overleggen, waarna in 2026 meer activiteiten te verwachten zijn. Het restant van € 43.000 is om deze reden geraamd voor 2026.

Begroting gemeente Renswoude 2026

77

Programma Ruimtelijke ontwikkeling en beheer Het verkeersveiligheidsonderzoek N224 is opgestart in 2024. De afronding van dit onderzoek stond gepland voor 2025, maar de provincie heeft de realisatie gepland voor eind 2026, daarom wordt het budget voor de afronding geraamd voor 2026. Verder is er een incidenteel budget beschikbaar gesteld van € 20.000 voor het woningmarktonderzoek. Dit onderzoek wordt intern uitgevoerd, waardoor het budget in 2025 onbenut blijft en in 2026 opnieuw beschikbaar kan worden gesteld. Ook is er een budget beschikbaar gesteld voor het opstellen van meerjarenonderhoudsplannen voor het gemeentelijk vastgoed en het uitvoeren van diverse werkzaamheden op het gebied van grondzaken en -verkopen. De overige incidentele baten en lasten in dit programma hebben betrekking op de specifieke uitkering Capaciteit decentrale overheden voor klimaat- en energiebeleid (CDOKE) en de onderhoudsreserves. De reservemutaties zijn ongewijzigd gebleven. Programma Samenleving De incidentele baten en lasten in dit programma hebben betrekking op de specifieke uitkering Gezond en Actief Leven Akkoord (GALA) en de bestemmingsreserve Sociaal domein. Deze reserve is bedoeld om eventuele fluctuaties in het productresultaat Wet maatschappelijke ondersteuning en Jeugdwet te egaliseren. De toevoeging aan deze reserve was € 225.000, maar is bijgesteld naar € 150.000.

Aan de bestemmingsreserve Sociaal domein is namelijk een maximum gesteld van € 800.000 en met de aframing blijft het saldo onder dit maximum. Programma Inwoners, openbare orde en veiligheid, bestuur en organisatie De salarislasten van de medewerkers die betrokken zijn bij de opvang van Oekraïners zijn geactualiseerd met de bekendgemaakte CAO-stijgingen. De onttrekking uit de bestemmingsreserve Arbeidsmarkt is ongewijzigd gebleven. Algemene dekkingsmiddelen, overhead, Vpb en onvoorzien Vanuit het Rijk ontvangen wij een instandhoudingssubsidie voor het monumentale deel van het gemeentehuis. 2026 is het laatste jaar waarin wij deze subsidie ontvangen.

12 Bijlagen 12.1

Samenstelling bestuur

Gemeenteraad De gemeenteraad van Renswoude bestaat uit elf raadsleden. Raadsleden van eenzelfde politieke partij vormen een fractie in de raad. Momenteel zijn er vijf fracties in de raad van Renswoude. De zetelverdeling ná de verkiezingen van 16 maart 2022 is als volgt: ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

Dorpsbelang Renswoude (3 zetels) Staatkundig Gereformeerde Partij (3 zetels) Op Renswoude (2 zetels) ChristenUnie (2 zetels) Christen-Democratisch Appel (1 zetel)

Griffier: De heer M.H.T. (Marcel) Jansen College van burgemeester en wethouders Het college van burgemeester en wethouders is gezamenlijk verantwoordelijk voor het gevoerde gemeentelijke beleid. Het uitgangspunt hierbij is het coalitieakkoord. Het college bestaat uit de burgemeester en twee wethouders. De gemeentesecretaris fungeert als eerste ambtelijk adviseur van het college. Het college legt verantwoording af aan de gemeenteraad en wordt door de raad gecontroleerd.

Begroting gemeente Renswoude 2026

78

Burgemeester P. (Petra) Doornenbal-van der Vlist Portefeuille Algemeen Bestuur: Openbare Orde en Veiligheid, APV / bijzondere wetten Toezicht en Handhaving, VRU, Cultuur & cultuurhistorie, Bedrijfsvoering, Oekraïense Vluchtelingen, K80.

Wethouder en 1e locoburgemeester C.E. (Kees) Eskes (Dorpsbelang Renswoude) Portefeuille: Welzijn: SWO, Ouderenbeleid en sport (sport- en vitaliteitsakkoord),GGD, gezondheidszorg, Jeugdzorg & Foodvalley Jeugd, Participatiewet & IW4, Schuldhulpverlening, minimabeleid, inkomensondersteuning, statushouders. Onderwijs: passend onderwijs, leerlingenvervoer, bibliotheek. Wonen: woonbeleid, woonvisie, woningbedrijf, sociale huurwoningen. Duurzaamheid: RES (Foodvalley), energietransitie, routekaart, biodiversiteit. Projecten: Beekweide 2, Ontwikkeling Borgwalterrein, Ontwikkeling dorpshuisfunctie.

Wethouder en 2e locoburgemeester H.H. (Henk) van der Schoor (SGP) Portefeuille: Financiën: begroting, belastingen. Afval: ACT. Ruimtelijke ordening: ontwikkeling buitengebied, grondbeleid, onderhoud openbare buitenruimte (IBOR), begraafplaatsen. Economie: recreatie en toerisme, werkgelegenheid. Milieu: OD(R)U, omgevingsvergunningverlening. Foodvalley: economie, verstedelijkingsstrategie. Verkeer: verkeersveiligheid, ontsluiting en vervoer. Projecten: Groot Overeem II, toekomstige woningbouwlocaties.

Gemeentesecretaris E.J. (Erik) Jansonius De gemeentesecretaris ondersteunt de burgemeester en de wethouders bij het uitoefenen van hun taak. Als eerste adviseur van het college is hij bij de vergaderingen aanwezig.

Begroting gemeente Renswoude 2026

79

12.2

Mutaties uit de kadernota 2026 – 2029

Onderstaande tabel geeft een beeld van de mutaties die zijn besloten en verwerkt in de voorjaarsrapportage 2025 en de kadernota 2026 Ontwikkeling

Onderwerp

Kadernota 2026 Kadernota 2026 Kadernota 2026 Kadernota 2026 Kadernota 2026 Kadernota 2026 Kadernota 2026 Kadernota 2026 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025 Voorjaarsrapportage 2025

Algemene uitkering (septembercirculaire) Algemene uitkering (voorjaarsnota) Gevolgen onontkoombare ontwikkelingen Mutaties reserves Wijziging in mutaties reserves Benutten surplus Algemene reserve Wijziging in mutaties voorzieningen Aanpassing kapitaallasten investerinsprojecten Opvang Oekraïense vluchtelingen Ontwikkeling bijdrage gemeenschappelijke regelingen Ontwikkeling kapitaallasten Ontwikkeling rentelasten Ontwikkeling lasten Jeugdzorg en Wmo Ontwikkeling huuropbrengst woningen Hogere verkoopopbrengst woningen Leges omgevingsvergunningen Overige ontwikkelingen

12.3

Lasten / Incidenteel / Baten Structureel B S B S L S L I B I B S B S L S B I L S L S L S L S B S B S B S L S

2025

2026

2027

2028

2029

23 153 -498 0 -1.580

23 376 -763 -68 555 535 -45 341

37 390 -1.026 -147 286

141 82 -1.104 -130 256

626 116 -1.241 -130 300

-20 402

-1 212

-4 109

-251 93 -787 -295 -100 54 45 294 7

-246 185 -937 -295 0 54 45 242 -1.030

-241 51 -1220 -295 276 54 45 283 -1.591

-241 -319 -1.261 -295 750 54 45 290 -1.201

0 90 1017 -227 422 -292 -293 30 642 105 -104 -512

Raadsbesluit

In de openbare vergadering van 11 november 2025 heeft de gemeenteraad besloten: 1. 2. 3. 4.

De begroting 2026 en de meerjarenraming 2027-2029 vast te stellen; De kredieten voor de investeringen beschikbaar te stellen zoals opgenomen in onderdeel 11.2 Investeringen; De mutaties in de reserves en voorzieningen vast te stellen, conform 11.3 Reserves en 11.4 Voorzieningen. De begrotingswijzigingen 2026-2029 vast te stellen.

Begroting gemeente Renswoude 2026

80

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16169224/1