CConstaterende datRenswoude
Koppel je AI →
Document · PDF

B1. Rapportage Onderzoek afvalbeleid Nijkerk Rekenkamercommissie

Raadscommissie 4 oktober 2022, gemeente RenswoudeBij agendapunt: Ingekomen stukken en mededelingen13.612 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Op pagina 10 staat: “Dit betekent niet dat er geen inzet is van boa’s: waar nodig worden boa’s ingezet, bijvoorbeeld bij dumpingen (het gaat om incidenten, ongeveer 2-3 dumpingen per jaar).” Dit is niet geheel juist: dit gaat niet over het aantal dumpingen, maar over het gegeven dat er slechts 2 tot 3 keer per jaar gebruik gemaakt wordt van de mogelijkheid om over te gaan tot bestuursdwang.

•

In de afgelopen jaren zien we een afname in het aantal kilogrammen restafval per inwoner in de gemeente Nijkerk (zie ook de figuur op pagina 10 van het rapport). In de 2e Berap van 2020 hebben we de verwachting geuit dat Nijkerk in 2020 inclusief grof vuil een fractie meer dan 100 kg per inwoner zou produceren. Maar dat bleek niet het geval. In plaats daarvan was er in 2020 sprake van een stijging van de hoeveelheid restafval. Op pagina 11 staat daarover: “Overigens is de stijging van de hoeveelheid in 2020 een effect van de corona-maatregelen”. Graag vernemen wij van u welke invloed corona in 2020 en 2021 heeft gehad op de hoeveelheid restafval, met name het grof restafval en zo mogelijk ook op de kwantiteit en de kwaliteit van de grondstofstromen.

•

Het rapport beschrijft op pagina 12 en 13 een relatief lage inzamelrespons voor GFT en textiel, grote afkeur van textiel en uitval van GFT, PMD en textiel bij de verwerker. Eventuele suggesties om een betere inzamelrespons en minder afkeur en uitval te bereiken zijn welkom.

•

In de tabel op pagina 17 en 18 wordt onder andere gesteld dat: -

De omvang van de bijdrage van pilots aan afvalreductie en/of verbetering van de kwaliteit van de ingezamelde afvalstromen niet direct bekend is (B4).

-

Inzicht in de kwaliteit in de gescheiden ingezamelde stromen huishoudelijk afval ontbreekt (C2).

-

De kwaliteit van de ingezamelde grondstoffen geen onderwerp is waarop actief wordt gemonitord of gestuurd (C3).

Echter omdat de pilot Doornsteeg nog loopt en er weinig afkeur is van de grondstofstromen uit de gemeente Nijkerk, is er ook nog geen aanleiding geweest voor het monitoren van de kwaliteit. Om die reden is een oranje kleur in plaats van rood wellicht beter passend bij de toetsing van deze onderdelen. •

In het rekenkameronderzoek staat op pagina 26 dat er voor PMD ondergrondse wijkcontainers (OC) 20 locaties zijn met 35 containers. In een tekening op pagina 9 staat een aantal van 43 genoemd. De weergave van 20 locaties met 35 containers is de juiste weergave. De genoemde 43 klopt niet en moet dus 35 zijn.

-25-

Voor glas geldt dat er 28 locaties zijn met totaal 41 containers. Voor huishoudelijk afval is dat achtereenvolgens 55 en 56 en voor textiel 13 en 16. Het is goed om duidelijk te zijn of het op pagina 9 om locaties gaat of containers. Het aantal locaties voor papier is 31 en voor luiers is 10.

Conclusies van de rekenkamer Uw conclusies in het rapport onderzoek afvalbeleid gemeente Nijkerk zijn samengevat: •

De beleidsmaatregelen hebben iets minder effect gehad dan beoogd: de doelstelling voor 103 kg restafval per inwoner per jaar in 2020 is met een werkelijke hoeveelheid van 115 kilogram per inwoner niet bereikt.

•

Hogere doelstellingen zijn bereikbaar, maar vragen om aanvullende beleidsmaatregelen.

•

Er is vrijwel geen afkeur van ingezamelde grondstoffen. Dat betekent dat de kwaliteit van de ingezamelde grondstoffen goed is. Hoewel gemeente Nijkerk geen actieve monitoring uitvoert naar de kwaliteit van de ingezamelde grondstoffen, blijken deze gegevens wel inzichtelijk te maken.

•

De gemeenteraad wordt actief geïnformeerd door het college over het afvalbeleid. De gemeenteraad ziet (mogelijk daarom) geen aanleiding verdere aandacht te geven aan het afvalbeleid.

Reactie van het college ten aanzien van de conclusies Wij kunnen ons vinden in de conclusies uit het rapport. De scheidingsdoelstelling is behaald in het scheidingspercentage, maar nog niet absolute kilogrammen. In vergelijking met andere gemeente scoren we echter gemiddeld of bovengemiddeld.

In 2022 zal gemeente Nijkerk deelnemen aan de landelijke benchmark inzameling huishoudelijk afval. De resultaten van deze benchmark zullen met de gemeenteraad worden gedeeld en kunnen worden gebruikt bij het opstellen van het nieuwe afvalbeleidsplan in 2023. De conclusies en aanbevelingen van de rekenkamercommissie kunnen worden meegenomen in het nieuwe beleid.

Aanbevelingen van de rekenkamer Uw aanbevelingen in het rapport onderzoek afvalbeleid gemeente Nijkerk zijn samengevat: •

Formuleer nieuwe doelstellingen voor 2025 en zorg voor een betere scheiding en preventie om de 30 kilogram per inwoner te halen.

•

Geef aan hoe deze doelstelling gehaald kunnen worden

•

Beleidswijzigingen dienen samen te gaan met kwaliteitsmonitoring. Wijzigingen in beleid kunnen namelijk leiden tot een mindere kwaliteit van grondstofstromen.

•

Geef de gemeenteraad meer inzicht in de afvalbeheerprestatie, zoals uitleg over de voortgang van het beleid en de kwaliteit van grondstofstromen. -26-

Reactie van het college ten aanzien van de aanbevelingen Ook kunnen wij ons vinden in de aanbevelingen uit uw rapport. Het huidige beleidsplan is toe aan een herziening. In het nieuwe beleidsplan, dat naar verwachting in 2023 zal worden opgesteld, zullen nieuwe doelstellingen geformuleerd en zullen maatregelen voorgesteld worden om deze doelstellingen binnen de te stellen tijd te behalen. Er zal in het nieuwe beleidsplan niet alleen aandacht zijn voor de kwantitatieve, maar ook naar de kwalitatieve aspecten van de afval- en grondstofstromen. Uw conclusies en aanbeveling in het rapport, inclusief het betrekken van de gemeenteraad, zullen hierin meegenomen worden.

Met vriendelijke groet,

Burgemeester en wethouders van Nijkerk,

de secretaris,

de burgemeester,

de heer D.J. van Huizen

de heer mr. drs. G.D. Renkema

4.4. Nawoord rekenkamercommissie Wij danken het college van burgemeester en wethouders voor de reactie op de rapportage “Onderzoek naar afvalbeleid Nijkerk”. Wij zijn verheugd dat het college zich herkent in de inhoud van het rapport en de conclusies en aanbevelingen. Het college noemt in de bestuurlijke reactie enkele suggesties ter verbetering. De feitelijke correcties die genoemd zijn, raken de door ons geformuleerde conclusies en aanbevelingen niet. Dit zijn punten die genoemd hadden kunnen worden tijdens de fase van het ambtelijk wederhoor, waarin we de gemeente expliciet gevraagd hebben om het rapport te controleren op feitelijke onjuistheden. In de fase van het bestuurlijk wederhoor voeren we geen feitelijke correcties meer door. In de bestuurlijke reactie stelt het college de vraag aan de rekenkamercommissie welk effect de coronamaatregelen hebben gehad op de hoeveelheid restafval. Globaal gezegd heeft dit als effect gehad dat mensen in coronatijd meer fijn restafval hebben geproduceerd vanwege het thuiswerken en meer grof restafval doordat men meer ging klussen c.q. opruimen. Als de gemeenteraad de aanbevelingen overneemt, zullen wij de implementatie daarvan met belangstelling blijven volgen. Over ongeveer drie jaar zullen wij in principe een doorwerkingsonderzoek uitvoeren. Daarin kijken we hoe de door de raad overgenomen aanbevelingen zijn opgepakt en uitgewerkt.

We bedanken de portefeuillehouder, de raadsleden en de medewerkers van de gemeente Nijkerk, die hebben meegewerkt aan dit onderzoek.

-27-

Bijlage – Respondenten Gemeente Nijkerk •

Adviseur bedrijfsvoering ruimtelijk domein

•

Beleidsadviseur afval

•

Medewerker bedrijfsvoering

•

Portefeuillehouder

•

Teamleider vakspecialisten / programmamanager duurzaamheid

-28-

Bijlage – Grondstoffenmonitor

-29-

De ambitie is 75% afvalscheiding en maximaal 100 kilogram restafval (fijn+ grof) per inwoner per jaar in 2020. En in 2025 een 'wensbeeld' van nog slechts 30 kilogram restafval per inwoner. Het landelijk gemiddelde bedraagt 60% afvalscheiding en circa 209 kilogram restafval (2020). Dit is exclusief eventuele uit het restafval nagescheiden fracties. Deze grondstoffenmonitor presenteert de afvalprestaties van Nijkerk, in vergelijking met referentiegemeenten. Prestatie en ambitie

Restafval huidig en trend bij gelijkblijvend beleid

VANG

trend

2020 -> 2025

2020

100 → 30 kg rest per inwoner

77%

VANG 90%

300

kg rest per inwoner

115

Grondstofscheiding huidig en trend 100%

Nijkerk

l

75% → 90%

afvalscheiding

afvalscheiding

Kg restafval per inwoner

t] + [a]

Grondstoffenmonitor Nijkerk (2020) Mondiaal en regionaal worden grondstoffen schaarser en daarmee vaak ook kostbaarder. Daarom is een omslag in het denken Van Afval Naar Grondstoffen (VANG) gemaakt. Het Rijk, gemeenten (VNG) en de organisaties voor afvalbeheer (NVRD) streven gezamenlijk naar een afvalloze samenleving.

(2025)

75%

restafval (incl. grof) + nascheiding

200

VANG 75% (2020) %bron+nascheiding

VANG 100kg

100

50%

(2020) VANG 30kg (2025)

0

25%

2016 '17 '18 '19 '20 '21 '22 '23

2016 '17 '18 '19 '20 '21 '22 '23

Gemeenten hebben een zorgplicht voor de inzameling van huishoudelijk afval en een maatschappelijke opdracht om bij te dragen aan de genoemde VANG-ambities en de totstandkoming van een circulaire economie. Het scheidingspercentage, zonder nascheiding, in Nijkerk bedraagt met gelijkblijvende trend 77% en er wordt nu nog 115 kg restafval (incl. grof) verwerkt.

Gescheiden grondstoffen Gem. NL = Gemiddelde prestatie in Nederland. Gem SHK = De gemiddelde prestatie binnen de stedelijkheidsklasse van Nijkerk (BP SHK3). BP SHK = De best practise binnen deze stedelijkheidsklasse (CBS: 2020)

De volgende grafieken presenteren de hoeveelheden grondstoffen (kg per inwoner per jaar). De grijs gekleurde delen betreffen de hoeveelheid grondstof die zich nog in het restafval bevindt. GFT

74%

Trend is stijgend

Oud Papier

Grondstofscheiding

92%

Trend is dalend

85 170

150

100

98

97

92

109

96

63

75

112

50

57

59

57

57

55

48

25

-150

Er wordt 109 kg Groente-, Fruit- en Tuinafval (GFT) per inwoner gescheiden. De trend is stijgend. Er zit nog zo'n 39 kg GFT in het huishoudelijk restafval en dus wordt 74% apart gehouden. Gemiddeld wordt er in de stedelijkheidscategorie van Nijkerk (Gem.SHK3) 112 kg per inwoner ingezameld.

Textiel

5,3

4,7

6,1

6,3

5

PBD/PMD

24

27

22

25

Overige grondstoffen*

81% Grondstofscheiding

20

Trend is stabiel

400

45

30

14

15

16

36 21,1

355

300

27 200

135

117

3

-7

24

In de huidige situatie wordt 27 kg (verpakkings)glas per inwoner gescheiden en de trend is stabiel. Volgens de sorteeranalyse zit er nog 2 kg glas in het huishoudelijk restafval. Het glas wordt nu voor 92% gescheiden. Gemiddeld wordt er in de stedelijkheidscategorie van Nijkerk (Gem.SHK3) 25 kg per inwoner ingezameld.

Trend is stijgend

5

25

Momenteel wordt er 57 kg Oud Papier en Karton (OPK) per inwoner gescheiden. De trend is dalend. In het huishoudelijk restafval zit nu nog zo'n 5 kg herbruikbaar OPK. 92% van het OPK wordt apart gehouden. Gemiddeld wordt er in de stedelijkheidscategorie van Nijkerk (Gem.SHK3) 55 kg per inwoner ingezameld.

48 5,1

39 25

10

70 13

Grondstofscheiding

-10

Grondstofscheiding

10

92%

Trend is stabiel

-25

58%

Trend is stabiel

50

30

} nog in restafval

-50

23

Glas

Grondstofscheiding

250

79

81

91

120

150

-5

100

-30

0

In totaal wordt 36 kg PBD per inwoner wordt gescheiden. De trend is stijgend. Het PBD wordt bij de bron gescheiden ingezameld. 36 kg wordt brongescheiden (oranje) en 81% van het aanwezige PBD wordt apart ingezameld In het ingezamelde restafval bij de huishoudens zit +/- 8,4 kg PBD. Gemiddeld wordt er in de stedelijkheidscategorie van Nijkerk (Gem.SHK3) 27 kg per inwoner ingezameld.

Ongeveer 87% van het grof afval wordt (voornamelijk op de milieustraat) gescheiden ingezameld. De 135 kg gesorteerd grove grondstoffen per inwoner, zoals de 80 kg Grof TuinAfval, kan worden gerecyceld. De trend is stabiel. Gemiddeld wordt er in de stedelijkheidscategorie van Nijkerk (Gem.SHK3) 150 kg per inwoner ingezameld.

*= grof tuinafval, oude apparaten, asbest, metaal, etc.

Nu wordt 6,3 kg Textiel per inwoner gescheiden en zit er circa 4,5 kg textiel in het restafval. 58% van het textiel wordt nu dus ingezameld en de trend is stabiel Gemiddeld wordt er in de stedelijkheidscategorie van Nijkerk (Gem.SHK3) 5 kg per inwoner ingezameld.

Huishoudelijk (grof) restafval Huishoudelijk RESTafval (kg/inw.) Trend is dalend

400 300

209

200

139

131

128

111

176

115

100

59

0

Nijkerk

markering: n nagesorteerd PMD, n fijn restafval (residu) en n grof restafval

Reductie van restafval is het doel. Nu wordt in Nijkerk 20 kg grof en 95 kg fijn restafval per inwoner ingezameld. De trend is dalend. Het restafval wordt verder niet nagescheiden met machines.

Een sorteeranalyse geeft een beeld van de samenstelling en de hoeveelheid (in kg) van het afval. Volgens deze analyse is 78% van het ingezameld fijn restafval uit Nijkerk als grondstof herbruikbaar.

De sorteeranalyse geeft ook een indicatie van het volume van het fijn restafval.

Bronnen: afvalhoeveelheden: CBS, Sorteeranalyse: Nijkerk rapportage 2011-2020 (Eureco)

© IPR Normag

-30-

Versie 2021: 03

Regionale vergelijking (2020) De volgende grafieken presenteren de huidige hoeveelheden restafval per inwoner en het scheidingspercentage in Nijkerk en de referentiegemeenten. Kilogram huishoudelijk RESTafval per inwoner

Percentage grondstofscheiding

400

100% 81%

78%

77%

74%

73%

76%

71%

66%

Nijkerk

300

Gemid.9 gem.

84%

81%

75%

50%

198 200

100

79 74

84

100

107

115

123

125

128

25%

164 95

73

150

118

43 67

157

100

104

0%

0

In Nijkerk wordt per inwoner 115 kg restafval ingezameld en het bronscheidingspercentage is rond de 77%. Het bronscheidingspercentage is (nog) zonder de afgekeurde grondstoffen.

De volgende tabellen presenteren de afvalstoffenheffing en de inzamelmethodiek in Nijkerk en de referentiegemeenten. Afvalstoffenheffing 2019

Wijze van inzamelen huishoudelijk restafval en GFT in laag- en hoogbouw 2019 Grondslag voor de afvalstoffenheffing

Tarief per huishouden EenMeerpersoon persoons € 283 € € 223 € € 231 € € 172 € € 144 € € 188 € € 237 € € 188 € € 159 € € 191 €

Renswoude Volume & frequentie Leusden Dure zak (in verz.cont.) Woudenberg Volume & frequentie Bunschoten Dure zak (in verz.cont.) Nijkerk Volume & frequentie Scherpenzeel Volume & frequentie Zeewolde Aantal personen Barneveld Aantal personen Bunnik Aantal personen Gemiddeld Bron: RWS Afvalstoffenheffing Nederland 2019

Laagbouw Afvalbeheer 372 € 244 € 278 € 187 € 180 € 233 € 306 € 313 € 268 € 256 €

372 244 278 187 180 233 306 313 268 256

Renswoude (SHK: 4) Leusden (SHK: 3) Woudenberg (SHK: 4) Bunschoten (SHK: 3) Nijkerk (SHK: 3) Scherpenzeel (SHK: 4) Zeewolde (SHK: 4) Barneveld (SHK: 4) Bunnik (SHK: 4)

Hoogbouw

Restafval

GFT

Minicontainers 1x/2wkn Verz.- of minicontainers 1x/mnd Minicontainers 1x/mnd Verz.- of minicontainers 1x/mnd Minicontainers 1x/3wkn Minicontainers 1x/2wkn Minicontainers 1x/2wkn Minicontainers 1x/mnd Minicontainers 1x/2wkn

Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn (zomer:1x/wk) Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers Minicontainers 1x/2wkn Verzamelcontainers

Restafval

Bron: RWS/CBS 2019 SHK= Stedelijkheidsklasse 1 = zeer stedelijk

Afvabeheerkosten:  laagst en  hoogst

Gescheiden grondstoffen Ter vergelijking presenteren deze grafieken de hoeveelheid gescheiden grondstoffen (kg per inwoner per jaar) in het referentiegebied. De grijs gekleurde delen betreft de hoeveelheid grondstoffen dat zich volgens een sorteeranalyse nog in het restafval bevinden. GFT

Oud Papier

100 200

75

163 110

64

156 140

126

118

109

128

Nijkerk

100

127

50

50

49

56

57

57

55

56

59

57

Nijkerk

147

25

0 0 -25

-100

-50

Nijkerk heeft in het jaar 2020 109 kg GFT per inwoner gescheiden ingezameld. De bandbreedte met de referentiegemeenten bedraagt 109 tot 163 kg per inwoner.

In Nijkerk wordt 57 kg Oud Papier en Karton per inwoner gescheiden. De bandbreedte met de referentiegemeenten is per inwoner 49 tot 64 kg.

Glas

Textiel

50

15

34

6,8 27 24

Nijkerk

20

10

32

30

14

20

23

26

25

21

5,3

5,5

6,4

5

6,3 Nijkerk

40

6,0

5 2,2

0,1

0,0

0

10 -5 0 -10

-10 -20

-15

In Nijkerk wordt 27 kg Glas per inwoner gescheiden. Bij de referentiegemeenten bedraagt de bandbreedte 14 tot 34 kg per inwoner.

In 2020 scheidt de Nijkerker 6,3 kg textiel (kleding en schoeisel) per inwoner per jaar. De bandbreedte bedraagt 0,0 tot 6,8 kg textiel per inwoner.

PBD/PMD

Overige grondstoffen*

60

54 38

39

38

36

38

36

400

30 Nijkerk

40

20

18

300 215

201

0

180

200

154

135

141

100

86 56

-40 0

Bronnen: afvalhoeveelheden: CBS, Sorteeranalyse: RWS NL 2019 ('16-'18) of gemeentespecifiek (Nijkerk)

© IPR Normag

35

*= grof tuinafval, oude apparaten, asbest, metaal, etc.

-60

Nijkerk scheidt in totaal 36 kg Plastic verpakkingen, Blik en Drinkpakken (PBD) per inwoner (bij de bron). In het referentiegebied bedraagt de bandbreedte tussen de 18 en 64 kg PBD per inwoner.

Nijkerk

111

-20

In Nijkerk wordt het grofafval, zoals 80 kg Grof Tuinafval veelal op de milieustraat gescheiden ingezameld. In 2020 is al 135 kg grondstoffen per inwoner gescheiden.

-31-

Versie 2021: 03

Bijlage – Dienstverleningsoverzicht Dienstverleningsoverzicht gemeente Nijkerk DVO v2 Laagbouw Restafval Minicontainers 1 x 3 240 liter / 140 liter

Hoogbouw Eén van de volgende drie mogelijkheden: Ondergrondse containers (met afvalpas) 55 locaties met 56 containers Verzamelcontainers waarbij toegangssysteem niet mogelijk is (verrekening per complex)

Groente, Fruit en Tuinafval (GFT)

Koopzakken (met gemeente logo), diftar 'betaalde zak' (verkrijgbaar bij 8 supermarkten) Minicontainers 1 x 3 weken (in 3 maanden GFT-container op aanvraag en onder (vanaf juni) 1 x week) voorwaarden (toegankelijk voor meedere 240 liter / 140 liter bewoners, één aanspreekpunt) mogelijk

Plastic-, Blik en Drankenkartons Minicontainers (MC) 1 x 3 weken 240 liter (PBD) Zakken 1 x 3 weken (gratis verkrijgbaar bij 8 supermarkten) Ondergrondse wijkcontainers (OC) 20 locaties met 35 containers Oud Papier en Karton (OPK)

Ondergrondse wijkcontainers (OC) 31 locaties met Nb containers Verenigingen / scholen (vergunningplichtig) voornamelijk d.m.v. 2,5 en met 5m3 containers Ondergrondse wijkcontainers (OC) 28 locaties met 41 containers

Glas Luiers

Verzamelcontainers (recycling ARN) 10 locaties bij kinderopvang en milieustraat

Textiel

Bovengrondse wijkcontainers (BC) 13 locaties met 16 containers Vergunningstelsel voor jaarlijks 4 charitatieve kledinginzamelaar 1 x 2 maanden op vaste standplaatsen opgehaald door chemocar

Klein Chemisch Afval (KCA)

Ophaaldienst aan huis op afspraak tegen betaling. Los aanbieden (max 2m 3 per keer) of via een Big Bag (mzx 2 per keer). Vaste inzamelfrequentie/dagen: elke tweede donderdag van de maand

Grofvuilregeling voor groenafval en grof afval Bladafval Kringloopgoederen Afvalbrengstation

In najaar bladkorven Milieustraat Blekkerserf 4, ma-vr 07.45 – 12.30 uur en 13.00 – 16.30 uur. za 07.45 tot 14.00 uur. Tarief per afval/grondstofstroom

Bron: Internetpagina gemeente (aanvullingen gemeente 30-11-2021)

-32-

Bijlage – Tijdlijn besluitvorming afvalbeheer Nijkerk De gemeenteraad heeft voor de afvalinzameling een kaderstellende en controlerende taak. In dit hoofdstuk wordt ingegaan op de informatievoorziening en het soort informatie dat tussen college en raad en andersom uitgewisseld wordt. Er wordt achtereenvolgens ingegaan op de raadsbesluiten die genomen zijn, de raadsinformatiebrieven die verzonden zijn, in moties, amendementen en technische vragen vanuit de raad en tenslotte de P&C-stukken. Raadsbesluiten Afvalbeleidsplan – 3 oktober 2017 Besluit: “Vaststellen van het afvalbeleidsplan voor de gemeente Nijkerk geldende vanaf 2019”. De raad neemt hierbij het afvalbeleidsplan aan als beleidskader. Aanleiding vormen een komende aanbesteding en de aangescherpte beleidsdoelstellingen vanuit de Rijksoverheid. De beleidsdoelstelling/beoogd effect is ‘aansluiten bij de landelijke ontwikkelingen in de afvalinzameling om daarmee bij te dragen aan de circulaire economie waarbij afval steeds meer transformeert naar grondstof’. Uit de bijgevoegde stukken is op te maken dat gemeente Nijkerk gaat voor 100 kg restafval per inwoner per jaar en 75% afvalscheiding in 2020, omdat de gemeente gaat voor de landelijke VANG-doelstelling. De volgende wijzigingen worden voorzien op basis van de uitgangssituatie en om te komen tot de verhoogde afvalscheiding: 1.

Huis aan huis inzameling van plastic en drankkartons (PD) met naar keuze een zak of minicontainer; 2. Frequentie van inzameling gaat naar elke drie weken inzameling van GFT, restafval en PD alternerend, het zogenaamde 3-3-3 systeem, waarbij naar verwachting 103 kg restafval per inwoner per jaar en 76% afvalscheiding gehaald wordt; 3. In de zomerperiode van juni tot en met augustus wordt het GFT wekelijks ingezameld; 4. Onderzoek starten om laagbouwwoningen, direct in de nabijheid van al bestaande ondergrondse restafvalcontainers, gebruik te laten maken van deze containers. Tot op heden zijn de ondergrondse containers slechts voor hoogbouw toegankelijk. Randvoorwaarden voor de uitvoering zijn: -

Op termijn afbouwen van de verzamelcontainers voor PB;

-

Minder dumpingen

-

Bewoners met (veel) luiers komen niet uit met de geplande wijziging. Daarvoor is het noodzakelijk om een inzamelstructuur voor deze doelgroep in te richten.

-

Zeer beperkte financiële gevolgen voor de afvalstoffenheffing: minder dan een euro per huishouden, de onderbouwing is in het afvalbeleidsplan terug te lezen.

Aanlevercontract ARN – 7 november 2017 Besluit: “De raad neemt kennis van het voornemen van het DB om aan het AB van de regio de Vallei voor te -33-

stellen het aanlevercontract met de ARN in Weurt niet op te zeggen; en 2. Besluit geen wensen en bedenkingen ter kennis te brengen van het AB van de regio de Vallei betreffende de voortzetting van het aanlevercontract met de ARN.” De gemeenteraad wordt in de gelegenheid gesteld om wensen en bedenkingen aan te geven op her voornemen het contract met ARN voort te zetten. Er wordt daar geen gebruik van gemaakt. Actualisatie Afvalstoffenverordening – 6 november 2018 Besluit: “vast te stellen de volgende wijzigingsverordening Afvalstoffenverordening gemeente Nijkerk, tweede wijziging.” De raad neemt hierbij een besluit om de afvalstoffenverordening aan te passen. En daarmee de mogelijkheid te geven om PMD als aparte fractie in te zamelen, en de inzamelfrequentie aan te passen in de afvalstoffenverordening. Kaderbrief Regio de Vallei begroting 2020 – 15 januari 2019 Besluit: (1) Kennis nemen van de Kaderbrief Regio de Vallei Begroting 2020. (2) Geen wensen en bedenkingen in te dienen ten aanzien van de Kaderbrief. De raad neemt op deze wijze het besluit om geen zienswijze in te dienen op de Kaderbrief Regio de Vallei Begroting 2020. Als onderbouwing geeft het college aan dat er beperkte directe financiële effecten te verwachten zijn vanuit de begroting van het samenwerkingsverband Regio de Vallei, waardoor er geen reden is om hier verdere positie in te nemen. Voor de raad.

Aanpassing Gemeenschappelijke Regeling De Vallei – 13 oktober 2020 Besluit: Met toepassing van artikel 40 van de gemeenschappelijke regeling besluiten tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling conform het voorliggende ontwerp, voor zover het de bevoegdheden van de gemeenteraad betreft inhoudende dat de raad niet langer bestuursleden van het openbaar lichaam Regio de Vallei aanwijst en raadsleden geen zitting meer kunnen hebben in het bestuur; zulks met ingang van 1 januari 2021; 2. Toestemming te geven aan het college van burgemeester en wethouders om met toepassing van artikel 40 van de gemeenschappelijke regeling te besluiten tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling Regio De Vallei, voor zover het de bevoegdheden van het college betreft; 3. Het geven van zienswijzen op de ontwerpbegroting en begrotingswijzigingen van de Gemeenschappelijke Regeling Regio De Vallei ingaande 1 januari 2021 te delegeren aan het college van burgemeester en wethouders. Met het besluit geeft de gemeenteraad het college toestemming om de gemeenschappelijke regeling minder zwaar op te tuigen in de zin van governance. Daarmee komt het tegemoet aan de doelstelling van deze gemeenschappelijke regeling, namelijk het mogelijk maken van inbesteding bij ARN voor de verwerking van het huishoudelijk restafval.

Raadsinformatiebrieven Raadsinformatiebrief stopzetting afvalinzameling kwd bedrijven – 29 september 2015 In de raadsinformatiebrief wordt informatie gegeven waarom de inzameling van kwd-afval bij bedrijven wordt stopgezet. Daarmee geeft het college aan dat zij gebruik maakt van haar bevoegdheid conform de afvalstoffenverordening. De inzamelstructuur wijzigt vanwege de vennootschapsbelasting voor overheden. De verwachting voor de afvalstoffenheffing is naar verwachting ‘zeer gering’. -34-

Raadsinformatiebrief afvalstoffenheffing – 11 maart 2016 In de raadsinformatiebrief wordt de nieuwe wijze van inning van de afvalstoffenheffing toegelicht: van vier aanslagen naar één jaaraanslag. In deze brief geeft het college aan dat er bewonersbrief met foutieve informatie verzonden is (jaaraanslag per 1-1-2016). Door de nieuwe werkwijze wordt een besparing van € 30.000 aan inningskosten voorzien. Raadsinformatiebrief inzake PMD - 2 oktober 2018 In de informatiebrief wordt de stand van zaken over de PMD-inzameling gedeeld. De PMD-inzameling is op basis van het afvalbeleidsplan gewijzigd en de gemeente biedt op basis van vrijwilligheid minicontainers aan. In de informatiebrief wordt ingegaan op: de stand van zaken van het aantal aanmeldingen voor een PDcontainer (ruim meer dan waarmee in het beleidsplan gerekend is), de toevoeging van Metalen verpakkingen (blik) voor de inzameling van de plastic verpakkingen en drankenkartons en een terugkoppeling van bewonersreacties op het voornemen om GFT in de zomermaanden wekelijks in te zamelen. Raadsinformatiebrief afvalinzameling - 4 juli 2019 In deze raadsinformatiebrief geeft het college een terugkoppeling van de wijzigingen in de dienstverlening voor de afvalinzameling in de eerste maanden van 2019.

En een verwachting van de mate waarin de VANGdoelstellingen gehaald gaan worden: het college is positief dat de resultaten uit de eerste vier maanden gaan zorgen dat de gemeente minder dan 100 kg restafval per inwoner per jaar gaat hebben in 2019 en op 76% afvalscheiding gaat uitkomen. Aanvullend geeft het college de raad terugkoppeling op de kwaliteit van het PMD: er wordt op het overslagstation beperkt vervuiling aangetroffen. De brief gaat verder in op het nieuwe inzamelcontract na aanbesteding en het nieuwe softwaresysteem dat is geïnstalleerd. Raadsinformatiebrief papier inzameling toekomst – 20 mei 2020 In deze brief geeft het college informatie over de marktschommelingen in de prijs voor oud papier en karton (OPK). Er wordt uitleg gegeven wat de lagere papierprijs concreet gaat betekenen voor de afspraken van gemeente Nijkerk met de inzamelaar en verwerker en de verenigingen die een rol spelen bij de inzameling van het oud papier. Het college maakt de keuze om de inzamelvergoeding voor OPK geheel ter beschikking te stellen aan de verenigingen op basis van het ingezamelde tonnage en de meerkosten voor inzameling ten laste te brengen van de afvalstoffenheffing. Er wordt aangekondigd dat dit verwachte effect gerapporteerd gaat worden in de 1e Berap 2020 en de Voorjaarsnota / Begroting 2021.

Raadsinformatiebrief Overeenkomst verwerking GFTE – 3 november 2021 In deze brief geeft het college de raad informatie over de uitkomsten van een aanbesteding voor GFTE, de financiële consequenties voor de afvalstoffenheffing en op welk moment de raadsleden deze informatie mogen verwachten. Moties, amendementen en schriftelijke vragen Op basis van de ontvangen gegevens zijn er geen moties, amendementen of schriftelijke vragen gesteld over onderwerpen in het afvaldomein. -35-

Afval in de P&C-cyclus Jaarstukken 2019, 2020 •

Er wordt aangegeven wat de ontwikkelingen zijn binnen Regio De Vallei en welke financiële resultaten deze samenwerking heeft.

•

Melding over de bereikte resultaten voor minder restafval: recyclepercentage van 78% over 2020, 94 kg fijn restafval per inwoner per jaar en inclusief grof is het 113 kg restafval per inwoner per jaar. Over 2019 geeft gemeente aan op 94 kg restafval per inwoner per jaar te zitten (hetgeen dus niet helemaal klopt als het gaat om al het huishoudelijk restafval).

•

In de jaarstukken 2019 wordt melding gemaakt van de hogere kosten (€ 375.000) dan begroot. Dit heeft te maken met de verbrandingsbelasting, welke niet begroot was (wordt niet zo genoemd, maar ’landelijke tariefstijging voor het laten verbranden van het restafval’). En de afgenomen inkomsten vanuit diftar.

•

Vraagstuk van BTW-doorrekening op afval wordt uitgebreid toegelicht in de jaarstukken. Er zijn gelden terugbetaald aan het BTW-compensatiefonds. Er zijn geen gevolgen voor de hoogte van de afvalstoffenheffing. In de jaarstukken 2019 wordt hier melding van gemaakt, inclusief het risico op een stijging van de kosten.

•

Uitvoering van de inning van de afvalstoffenheffing door GBLT wordt benoemd. De gemeente werkt binnen deze gemeenschappelijke regeling samen met vijf waterschappen en vijf andere gemeenten.

•

Terugkoppeling van de uitkomst van de aanbesteding: Remondis als nieuwe inzamelaar. Geen terugkoppeling over het financiële effect.

Programmabegroting 2017, 2018, 2019, 2020, 2021 •

Afvalbeleidsplan als beleidskader vanaf 2017 en verder. Geen einddatum aan gekoppeld. De ambitie is om de hoeveelheid restafval blijvend te verminderen – Daarvoor wordt actieve communicatie voorgesteld om GFT en etensresten uit het restafval te krijgen. Doelstelling is minder dan 100 kg restafval per inwoner.

•

Verder worden de kilogrammen restafval per inwoner per jaar gerapporteerd op basis van CBS. Daarbij valt op dat 2019 ontbreekt omdat ‘nog geen cijfers beschikbaar’ zijn. Dit klopt voor zover gebruik gemaakt wordt van CBS-gegevens. De gemeente levert deze echter aan het CBS, waarmee de gegevens wel inzichtelijk zijn.

•

Aankondiging dat tarieven voor diftar trendmatig verhoogd worden, evenals de algemene afvalstoffenheffing. Aanvullend wordt een verhoging van € 9,-/huishouden voorzien om het taakveld afval kostendekkend te houden. Daarover is in de eerste bestuursrapportage geïnformeerd. Baten en lasten voor afval (7.3) en milieubeheer (7.4) zijn benoemd en komen ongeveer uit op € 0,-.

•

Regio De Vallei als verbonden partij wordt beschreven: zonder financieel belang, zonder eigen of vreemd vermogen of financieel resultaat. Medio 2019 zijn de aandelen ARN verkocht. Verder wordt een ‘herbezinning over de samenwerking t.a.v. afvalverwerking’ vanaf eind 2019 aangekondigd. Verder is een beschrijving van de activiteiten van Regio De Vallei opgenomen: archiefkosten, beleidsadvies en ondersteuning financiele processen (deze drie posten worden ingekocht bij de gemeente -36-

Ede) en ondersteuning van de besluitvormingsprocessen (zoals AO's, DB- en ABvergaderingen) en de P&Ccyclus (ingekocht via Regio Foodvalley) en accountantscontrole. Berekend is een begrotingsomvang van € 62.950. •

In het investeringsprogramma 2021-2024 zijn de ondergrondse afvalcontainers opgenomen. Dit lijkt te gaan op vervangingsinvesteringen van € 50.000,-/jaar.

•

De egalisatiereserve voor afvalstoffenheffing wordt benoemd in het overzicht van reserves en voorzieningen en schommelt. Het gaat om relatief kleine bedragen (minder dan € 20.000 tot 2025), waarbij jaarlijks € 6.000 gestort wordt, onbekend waar dit vandaan komt.

-37-

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/11889242/1