Referentiegebouwen BENG
Tekst van het document
Deze worden als sterk geventileerd beschouwd. Valt dus buiten EPC maar wel meegenomen in BVO van het gebouw. Op de begane grond verder een aantal gemeenschappelijke algemene ruimten. Maar geen andere gebruiksfuncties dan woonfunctie gelegen in woongebouw. De liftschachten, trapgaten en indelingen zijn aangehouden conform voorbeeld. Plat dak aangehouden. Achtergevel, tuinzijde op ZW aangehouden. Gezien de afmetingen van de ‘kleine woningen’ zijn er met uitzondering van een aantal kopwoningen geen balkons meegenomen.
BENG referentiegebouwen
Begane grond vloer grenzend aan grond. Ook bij dit gebouw is er sprake van liftputten en – opbouwen.
9 Combinatiegebouw L Referentie: 8 projecten waarvan 4 hoge torens op plint en 4 commerciële onderlaag in lijn met bebouwing (kleinschaliger). Projecten in 1 lijn met plint. Commerciële functies met 4 en 5 bouwlagen erop. Gevels iets meer gesloten dan bij de hoge torens, duidelijk balkons te zien. Metselwerk, uitgaande van traditionele bouw gemengd/zwaar). De gele gemeenschappelijke verkeersruimte, behoort bij de woonfuncties. Er is dus geen gemeenschappelijke ruimten met de utiliteitsfuncties. 10 Combinatiegebouw XL Referentie: 8 projecten waarvan 4 hoge torens op plint en 4 commerciële onderlaag in lijn met bebouwing (kleinschaliger). Projecten met woontorens: bij deze projecten zien de torens er veelal aan alle zijden gelijk uit, d.w.z. veel glas en overstek voor balkons. Hoogte van de torens varieert van 30 bouwlagen, 16 verdiepingen, 32, en nog zonder omschrijving. De commerciële plint varieert in functie: hotel, retail, winkel, kantoor. Getallen van 3 projecten. Percentage commercieel is 17-28% tov woon Of 2 gevels van de woontoren is gelijk met de plint, dus op de hoek van het gebouw situeren. Voorstel: plint 5 bouwlagen. Toren: 30 bouwlagen ( van 3 meter) bovenste lagen (penthouses, Nwoon halveren op bovenste 2 lagen) 80-120 m2. Nwoon verloop aantal per verdieping maar voor energieprestatie maakt dat niet uit.
Verwarmde kern in kelder ( 2laags) meenemen voor zowel woon als commercieel (controle). Entree woon/commercieel gescheiden. Bergingen en parkeren in kelder (begrenzing sv). Woontoren Ag circa 87% van BVO. Uitwerking: per verdieping 6 appartementen en 30 bouwlagen met appartementen. Kern gebaseerd op voorbeeldproject. Hoeken van het gebouw voorzien van balkons. Op de begane grond van het gebouw zijn voornamelijk gemeenschappelijke ruimten, winkels en bijeenkomstfuncties gelegen. De industriefunctie is opslag en keuken van de bijeenkomstfunctie. Op de eerste verdieping nog meer bijeenkomstfunctie en nog een kleine keuken (Industrie). Op de tweede, derde en vierde verdieping zijn kantoren en kleine overlegplekken gelegen. Op de vierde verdieping zijn verder nog de technische ruimten van de woontoren en de technische (gemeenschappelijke) ruimten van de u-functies gelegen. Uitgegaan wordt van een kelder van 2 verdiepingen onder het gebouw (contouren gelijk aan rest van het gebouw). Hierdoor kernen doorgezet en grenst begane grond aan SV. Verdiepingshoogtes: bgg 5 m, verd 1 t/m 4 4 m en de woontoren 3 m. Kelder is 4 m en 2.95 m. 11 Ubouw XS 100 Uitwerking: een eenlaags gebouw met voor het gehele gebouw 1 gebruiksfunctie van 8*12,5 = 100 m2 BVO.
Gebruiksfunctie varieert (5x): bijeenkomstfunctie, gezondheidszorgfunctie zonder bed, kantoorfunctie, sportfunctie, winkelfunctie. Op 1 korte en 1 lange zijde glas aanbrengen. ZO en ZW oriëntatie.
BENG referentiegebouwen
Plat dak aangehouden, hoogte gebouw is 3+ 0.5=3.5 m. Geen aftrek op de Ag van leidingschachten etc. Verdiepingshoogte: 3m.
12 Ubouw XS 200 Uitwerking: een tweelaags gebouw met voor het gehele gebouw 1 gebruiksfunctie van 2x 8*12,5 = 200 m2 BVO. Gebruiksfunctie varieert (5x): bijeenkomstfunctie, gezondheidszorgfunctie zonder bed, kantoorfunctie, sportfunctie, winkelfunctie. Op 1 korte en 1 lange zijde glas aanbrengen. ZO + ZW oriëntatie. Achterzijde ook nog een raam. Plat dak aangehouden, hoogte gebouw is 3+ 0.5=3.5 m. Aftrek Ag obv trapgat (geen lift) van leidingschachten etc. Verdiepingshoogte: 3m. 13 Winkel S Referentie: 7 projecten, waarvan 6 supermarkten en 1 autoshowroom. BVO’s varieert van 1240-1250-1500-1630-2200 m2 (supermarkten) en autoshowroom 1400 m2 (+80 bijeenkomst en 200 m2 kantoor). Supermarkten veelal 1 bouwlaag met hogere verdiepingshoogte. In 1 voorbeeld een eerste verdieping met personeels- (ca 4*7.4) en vergaderruimte (5*7.7) en toiletten en gang. Voorzijde/entree van het gebouw zeer transparant, rest van het gebouw veel gesloten. Supermarkt zou ook wel staalbouw kunnen zijn. Andere gevels en opbouw dak. Uitwerking: rechthoekig, 1 laags, afmetingen± 50*32 + een extra ruimte voor laden en lossen. Er van uitgegaan dat magazijn ruimte is meegenomen in de winkelfunctie. De overige ruimten met kantoor- en bijeenkomst en gemeenschappelijk invoeren zijn weergegeven in plattegrond. Kantoorfunctie aan gevel i.v.m. daglichttoetreding + extra raam in gevel.
De koel- en vriescel zijn als lichte industriefunctie beschouwd en vallen dus buiten het Ag van de winkelfunctie (gevel en dak niet aangepast: cel grenst alleen aan vloer en niet aan gevel (cel) staat los in de winkel). Dus ook geen aftrek van dakvloer). Afschuining gevel bij entree van het gebouw: Boven de entree is loze ruimte dus geen vloer met buiten onder beschouwen. Constructie bestaat uit stalen constructie : kolommen met spanten. Dit levert geen aftrek van Ag op. Verder geen leidingschachten, vides etc. Verdiepingshoogte: variërend van 7 naar 4 meter. 14 Winkel XL Referentie: 3 projecten. BVO’s 28.500 en 20.000 m2. Lastig in te schatten maar lijken 2 bouwlagen. Gebouwen zijn niet transparant (dichte doos), alleen bij entree iets glas. Uitwerking: voorstel gebouw 210*100 m en hoogte 6 m. Gedeelte van het gebouw 2 laag met voornamelijk kantoor en bijeenkomstfunctie. Woonwinkel is als leidraad gebruikt voor indeling met nooduitgangen en laden en lossen achterin de winkel. Ook gebruiksfuncties zijn hierbij beschouwd. Achterin is het laden en lossen als lichte industriefunctie, dus buiten energiegebouw gezien maar binnen de thermische schil. Begane grond ligt ook nog overige gebruiksfunctie van keuken = lichte industrie buiten het energiegebouw. Gemeenschappelijke ruimten zijn de toiletten en technische ruimten.
BENG referentiegebouwen
Alleen op de eerste verdieping kantoren. Let op liftput en liftuitloop. Verdiepingshoogte: winkel 1 laags is 6 m. Verdiepingshoogte: 2 laagse gedeelte is 3.5 m per verdieping.
Winkelcentrum – niet verder uitgewerkt als apart gebouw: meegenomen bij 9 combinatiegebouw L Referentie: 2 projecten. Grote variatie vanuit praktijk; bijna geen nieuwbouw projecten van wijkvoorzieningen (supermarkt met aantal winkels); alternatief commerciële plint. BVO’s 22300 en 25000 m2. Transparantie van de gevels is afhankelijk van project maar zal meer zijn dan bovenstaande grote winkels. Minder compact, langgerekt of carrevorming. Lastig in te schatten maar lijken 2 bouwlagen. 15 Logiesgebouw M Referentie: 5 projecten, waarvan hotel/wonen. Minimale is 5 bouwlagen, maar ook 22 verdiepingen, 30 verdiepingen. Onderste bouwlaag, bijeenkomstfunctie (restaurant), steekt vaak ook iets uit ten opzichte van de hoteltoren. 1320 (inbreiding)-15500 m2 hotel. Iets minder transparante gevel dan de woontoren in het combinatiegebouw. Voorstel: alleen onderste bouwlaag 1,25 keer zo groot als rest. Onderste 2 bouwlagen bijeenkomst met wat kantoor, rest beddentoren. Uitwerking: Gebruik gemaakt van een voorbeeldproject wat betreft kamergrootte (7,2*3,9) en leidingschachten en ander referentieproject gebruikt voor de uitwerking van gevelopeningen. Begane grond restaurant functie. 2 liften en entree. Glas op begane grond tot op vloerniveau.
Op eerste verdieping zijn kantoorvertrekken en bijeenkomstzalen gelegen, boven gelegen verdiepingen zijn de hotelkamers gelegen. Let op klimatiseringszones zijn er 2: begane grond en eerste verdieping in 1 en de hotelkamers vanaf verdieping 2. Verdiepingshoogte: bgg en 1e : 4 m. Verdiepingshoogte: vanaf 2: 3 m. 16 Gezondheidsgebouw zonder bed S Referentie: 4 projecten. BVO: 850-890-1100-2200. Varieert van 1-3 laags. Ook uiterlijk van de gebouwen varieert (50% transparant), lijkt op klein kantoor. Ook wel sprake van klein overstek van eerste verdieping op begane grond > model voor verschillende vormvariaties die optreden (hoger/schuin dak, uitbouw, gevelverspringing). Voorstel 2 bouwlagen, 1.000 m2. Uitwerking: voorbeeld gezondheidscentrum gehanteerd genomen voor buitenkant. Ook gebruik gemaakt van Bouwadvies van landelijke huisartsen Vereniging. Begane grond verdiepingshoogte 3.5 m i.v.m. hoge glaspartijen en bv deur onder uitkraging. Uitgaande van SBR S01.01.302.1 is er tenminste 0.6 m ruimte nodig voor vloer + isolatie. Bij 3 meter wordt dit te krap met een deur van ten minste 2.4 doorgang.
BENG referentiegebouwen
Eerste verdiepingshoogte 3 m. Gezien de grootte van het gebouw uitgegaan van 2 wachtkamers en kantoren en overlegruimten voor beneden verdieping en bovenverdieping. Door bovenstaande ook lift in het gebouw en dus liftput en liftuitloop. Vide in het gebouw van > 4 m2. Achterzijde van het gebouw nog een installatieruimte met directe deur naar buiten. Entreezijde (voorgevel) op ZW.
17 Gezondheidsgebouw met bed M Referentie: 4 projecten. 3, 4 en 5 bouwlagen. BVO varieert: 4800-5000-6600-21400 m2. Uiterlijk van de gebouwen vergelijkbaar met appartementengebouwen, dus glas ook. Functies in de gebouwen zijn divers: wonen, zorg functies (bv fysio), bed gebonden functies etc. Voorstel: 6.000 m2 4 bouwlagen, langgerekt. Uitwerking: voor plattegronden voorbeeldproject gehanteerd. Verpleegkamers zijn 8.4*7.2 m groot. Glasoppervlakten zijn van vloer tot onderkant plafond met een breedte van een halve kamer (3.6 m). Grotere liften toepassen. Entree begane grond, naast kantoorfunctie op begane grond is gemeenschappelijke ruimte gelegen (is installatieruimte met directe deur naar buiten). Op de verdiepingen in het midden van gebouw, bijeenkomstruimten en daarnaast is een vide gelegen. Op de kopse kanten van het gebouw, trappenhuizen en liften. Verdiepingshoogten 3 m. 18 Gezondheidsgebouw met bed XL Referentie: 6 projecten. BVO en bouwlagen varieert sterk van 10-85.000 en van 3 tot 7 en zelfs een hoge toren. Gebouw met hogere en lagere gedeeltes. Gebouwen zijn semitransparant (50%?). Gebouwvormen zijn verschillen, er is sprake van verschillende vleugels, maar een toren is maar bij 1 referentieproject. Voorstel 40.000 BVO, vleugels met 4 bouwlagen, hoofdgebouw 6 bouwlagen.
>> glas: rij ramen 1,5 m hoog met tussenliggende dichte delen; verdiepingshoogte 3,5m. Uitwerking: voorbeeldproject gehanteerd. Het principe van de ligging van functies daarvan overgenomen. In de vleugels liggen allemaal bed, niet bed en gemeenschappelijke ruimten. Deze liggen tezamen in 1 klimzone (en ook rekenzone). bijna alle beschouwde ziekenhuizen hebben ruimten op -1 liggen. Op begane grond geen ruimten voor bedgebonden patiënten in hoofdgebouw, eventueel wel in vleugels. Op de begane grond van het hoofdgebouw bevind zich de entree, een aantal bijeenkomst, kantoorruimten en winkelfunctie (apotheek). De industriefunctie is opslag en behoort toe aan de bijeenkomstfunctie (keuken van het restaurant). Veel ziekenhuizen hebben vides, dus ook hier gekozen voor vides boven de bijeenkomstfuncties. Op de 1e en 2e verdieping. Op de eerste verdieping hoofdgebouw zijn vooral de niet-bed gebonden behandelkamers gelegen. (huisartsenpost etc) Stukje bedgebonden voor bv spoedeisende hulp. Op de 2e verdieping hoofdgebouw liggen bed en niet-bed gebonden ruimten wisselend.
BENG referentiegebouwen
Op de 3e verdieping hoofdgebouw vind je de ok’s bed gebonden ruimten. De industriefunctie op deze verdieping is een laboratorium. Ook nog enkele bijeenkomstruimten op deze verdieping (overlegruimten). Op de 4e verdieping hoofdgebouw vind je de technische ruimten (liggen 1 verdieping boven de OKk en 1 beneden de IC). Daarnaast wat kantoor en bijeenkomstfuncties. OP de 5e verdieping is de IC afdeling met nog wat behandelkamers en overlegplekken. De 6e verdieping zijn de liftuitlopen en de trap/vloer om op het dak te komen. 2 klimzones: hoofdgebouw en vleugels. Het hoofdgebouw bestaat vervolgens weer uit 4 verschillende rekenzones. Verdiepingshoogten 3.8 m en voor de kelder 3 m.
19 Cellengebouw Voor het cellengebouw zijn geen referenties beschikbaar. Er is gebruik gemaakt van het bestaande referentiegebouw dat is gebaseerd op de PI Nieuwegein uit 1999. Voor de beeldvorming is in sketchup een 3D afbeelding gemaakt van dit cellengebouw (buitenomhulling). Er is echter geen informatie beschikbaar om de gegevens gedetailleerd vast te leggen in een sketchup model met plattegronden. 20 Onderwijsgebouw S Referenties: alle typen onderwijsgebouwen: 15 scholen uit top 15 energiezuinige scholen en 14 losse projecten. Basisscholen variëren van 1342 t/m 2868 m2 en zijn 1 - 2 laags 2 bouwlagen is meest voorkomend, circa 2.500 m2 kiezen. Veelal zijn de basisscholen voorzien van gymzaal (79-399 m2). Veelal plat dak. Niet heel veel glas in de gevels 20-30%? Ter plaatse van gymzaal, gesloten gevels, verder redelijk gelijke verdeling glasoppervlakten. Groepsruimte 56 m2. Voorstel: 25x20 en 25x25 geschakeld over 15 m en dan aanleun gymzaal over 15 m (2 laags, verdiepingshoogte 4 m). Uitwerking: gebruik gemaakt van praktijkvoorbeeld. Glas in lokalen vanaf 80 cm tot 3 meter. Plafond frisse scholen klasse A is 3.2 meter. Verdiepingshoogte 4 meter aangehouden. Bij binnenkomst plein met vide erboven, centrale deel. Aan de randen lokalen en kantoren. Bibliotheek. Stuk sport dat niet bij de sportzaal zit is kleedkamer ed.
boven gelijke indeling, techniek boven de kleedkamers. Nooduitgang in gymzaal. 21 Onderwijsgebouw M Referenties: alle typen onderwijsgebouwen: 15 scholen uit top 15 energiezuinige scholen en 14 losse projecten. Onderdeel zijn: scholen, bibliotheek, peuterspeelzaal, kinderdagverblijf en gymzaal. BVO variëren van 1524-5980 m2. Gebouwen hebben 1-4 lagen, veelal 2. Delen van de gebouwen hebben open karakters en gesloten karakters. Vrijstaand gebouw. Veelal plat dak. Duidelijk zeer transparante entree op begane grond. Vides.
BENG referentiegebouwen
Veelal sportzaal in gebouw (252-812 m2) Geen aanleun gymzaal. Sportzaal buitenmaat 15x25m, 7,5m h (obv NOC/NSF 1/3 sporthal/sportzaal14x24m, 7m hoog). Groter dan basisschool circa 4000 m2 2 laags 50x40. Uitwerking Ag circa 4000 m², volgens geschetste gebouwvorm. Sporthal iets opgerekt voor de toestellenberging. Op de bg rechts van de ingang kinderopvang. Entree onder de luifel op bg. Naast sport de kleedkamers, in zelfde klimzone. Eigen ingang voor sport. Bijeenkomstruimte voorzien van extra lichtvoorziening.
22 Onderwijsgebouw L Referenties: alle typen onderwijsgebouwen: 15 scholen uit top 15 energiezuinige scholen en 14 losse projecten/ BVO variëren van 2850-9200 m2. Gebouwen hebben 1-4 lagen, veelal 3 lagen. Het aanwezig zijn van sportzaal varieert in de informatie. Gevels zijn meer transparant dan bij basisschool. We zien ook wel gebouwen met vaste zonwering op enige afstand van de gevel. Indicatief 5000 m2 BVO Excl gymzaal, 3 laags (4 m hoog). 40*70 =2800 *3 vide 10x10 (incl. daklicht). Aula aan de gevel over 2 verdiepingen 15 x 20 op smalle kant. Uitwerking: gebruik gemaakt van 2 praktijkvoorbeelden. Sport ca 50 m² per kleedkamer, 4 stuks. Kleedkamers in de hoek gezet i.v.m. logistiek. Ook materialenberging erbij. Sporthal: (2/3 sporthal (buitenmaat 33x29m, 7,5m hoog (obv NOC/NSF 2/3 sporthal 32x28, 7m hoog). Atrium aangehouden zoals aangegeven, middengebied met veel gemeenschappelijk en vide. M² onderwijs relatief laag door groot glasvlak voorgevel met atrium en sporthal aan de andere zijde. Zoveel mogelijk omhoog gezet door lokalen dieper te maken en gymzaal op te schuiven. 23 Onderwijsgebouw XL Referenties: alle typen onderwijsgebouwen: 15 scholen uit top 15 energiezuinige scholen en 14 losse projecten. HBO : BVOs variëren van 6116-12000 m2. Aantal bouwlagen varieert van 3-7, met deze voorbeelden: circa 2000 /bouwlaag.
Atrium in gebouw aanwezig. Krijgen meer en meer het karakter van een kantoorgebouw. Universiteits/onderzoeksgebouw :BVO variëren van 25.000-33.000 m2. In de voorbeeldgebouwen zijn ook labfuncties gelegen: geen EPC-eis. Uiterlijk van kantoorgebouwen. Voorstel 15000 m2 50*50 atrium (25*25) 8 bouwlagen. Uitwerking: in het midden een atrium, daaromheen een verkeerszone. Onderwijs en kantoor aan de gevel. Veel glas, strook dichtgezet t.b.v. toiletten en beperking glasoppervlak. Techniek op bg en bovenste verdieping. Atrium deels voorzien van bijeenkomstplekken, voor de pg schuin afgesneden.
BENG referentiegebouwen
24 Sportfunctie M Referentie: 6 projecten. Gebouw veelal 1 volume (dus geen gecombineerde volumes), 1 referentie met meerdere bouwlagen. 2256 -2750-3400-4081-4170-6050 BVO m2. Hogere verdiepingshoogte, vaak verschillende niveaus. Veelal grote glasvlakken maar ook hele stukken gesloten gevel. Vrijstaand gebouw. Niet echt te zien in de referenties maar daklichten kunnen hierbij wel aanwezig zijn. Voorstel: rechthoekig volume, 3.500 BVO, 50 x 70m, 1 bouwlaag, dak met 2 niveaus (circa 15-20% van oppervlak lager) >> 25x50 6?m hoog, rest 4m hoog, 3m hoge glasgevel in hoge deel 25+15m lang op hoek. Rest een paar ramen, horecastukje nog. Uitwerking: gebruik gemaakt van praktijkvoorbeeld. Verdiepingshoogte kelder 2.6 m, begane grond 4 en 8 meter hoogte. Er zijn sportfuncties, kantoor en bijeenkomst op de begane grond gelegen. Kleedruimten etc. vallen onder de sportfunctie en gaan mee in de klimatisering van het zwembad. Voor kantoren en bijeenkomst en gemeenschappelijk een andere klimzone aanhouden. In de kelder zijn bufferruimten en installatieruimten voor het zwembad gelegen. Vanwege de ontoegankelijkheid van de bufferruimten zijn deze zwart (en worden niet meegenomen binnen het energiegebouw maar liggen wel binnen de thermische schil). De andere ruimten in de kelder zijn ten behoeve van de sportfunctie. Rest van de begane grond heeft een kruipruimte.
Onder de gemeenschappelijke ruimten vallen ook de installatieruimten voor verwarming etc. van het gebouw. 25 Sportfunctie L Referentie: 4 projecten. BVO varieert van 2500-4000-11600-14700 m2. Gebouwen bestaan uit sporthallen, zwembaden, horeca. Gebouwen hebben gecombineerde volumes, (sporthal steekt uit). Meer gesloten karakter dan de zwembaden. Voorstel: 8.000 BVO, 1 bouwlaag, lager en hoger bouwvolume (circa 20-30% van oppervlak lager) >> totaal indicatief 70 x 115. Circa 4.000 BVO: 2 zalen met 3 sportvelden, dat is basis voor sporthal: buitenmaat (28,5+13+28,5)=70x49, 10m hoog (o.b.v. NOC/NSF sporthal 28x48m, 9m hoog, 13m extra breedte voor kleedkamers/toestellen, tribune erboven, ontsluiting) 3000 m2 zwemdeel: circa 50*60m, 1000 m2 overig (horeca/entree): 1500 m2 4m hoog (1000 m overig+500m2 van zwembad, dus 50x30m, hoger zwembaddeel 50x50m 6m?). Uitwerking: voor het zwembad gedeelte is de plattegrond vergelijkbaar met sportgebouw L. Voor de sportfunctie is gebruik gemaakt van een voorbeeld project wat betreft zalen, tribune en kleedkamers en toestellenbergingen. Verdiepingshoogte kelder 2.6 m, begane grond 3,32 en 4 en 6 en 9,6 meter hoogte. Er zijn sportfuncties, kantoor en bijeenkomst op de begane grond gelegen. Kleedruimten etc. vallen onder de sportfunctie en gaan mee in de klimatisering van het zwembad. Voor de sporthallen, tribune etc.
een aparte klimzone. Voor kantoren en bijeenkomst en gemeenschappelijk een andere klimzone aanhouden. In de kelder zijn bufferruimten en installatieruimten voor het zwembad gelegen. Vanwege de ontoegankelijkheid van de bufferruimten zijn deze zwart ( en worden niet meegenomen binnen
BENG referentiegebouwen
het energiegebouw maar liggen wel binnen de thermische schil). De andere ruimten in de kelder zijn ten behoeve van de sportfunctie. Rest van de begane grond heeft een kruipruimte. Onder de gemeenschappelijke ruimten vallen ook de installatieruimten voor verwarming etc. van het gebouw. Liggen boven de toestellenbergingen van de sporthallen. lift in het gebouw om op de tribune te komen. Geen aparte liftuitloop, wel een liftput.
26 Kantoor S 26 t/m 28 Kantoor algemeen Referentie: 15 projecten. Wisselend in BVO en verdiepingen. Veelal vrij transparante gevels, alleen vloerranden dicht. Wisselend overstekken langs vloerranden. Begane grond soms commercieel (bijeenkomstfunctie, retail, sportfunctie). Vrijstaand gebouw, veelal langgerekt. Vaak verspringing: volumes met verschillende bouwlagen of kleinere gevel verspringingen > dus inefficiëntie in schil in brengen.
Uitwerking: Kantoorgebouw van 20*30 m aan een bedrijfshal 100x200 m. Er is 1 centrale trap, geen lift meegenomen. Daglichtopeningen zijn niet doorlopend, losse ramen minder glas dan kantoor M. Op begane grond, centrale entree met gemeenschappelijke ruimten. Diepte kantoorvertrekken 7.2 m aangehouden en aangrenzende gang 1.8 m. Verder vooral gemeenschappelijke ruimten en bijeenkomstfunctie in het midden van het gebouw. Naar industriehal is aangrenzend verwarmd! Verdiepingshoogte is 3 m.
27 Kantoor M Zie Kantoor algemeen bij 26 Kantoor S. Indicatief middel 4.000-6.000, groot 20-30.000. Voorstel middel:, per bouwlaag 1.200 m2, 5 verdiepingen, rechthoekig. Uitwerking: voorbeeld kantoorgebouw gehanteerd. 18*55 m aangehouden. Verdiepingshoogte 3.5 m. Aanname gedaan voor 2 liften met liftput 1.4 meter en uitloop van 0.2 m. Op begane grond wat meer gemeenschappelijke ruimten en bijeenkomstruimten. Op de verdiepingen iedere keer 1 bijeenkomstruimte, daardoor minder gemeenschappelijke ruimten. Alles in 1 klimatiseringszone. Op begane grond glas tot op grond en voor de rest van de verdiepingen op een hoogte van 0.9 m. Glas heeft een hoogte van 1.75 m. Geen extra aftrek voor constructie gedaan. Uitgegaan van kolommen, daar waar nodig. 28 Kantoor XL1 Zie Kantoor algemeen bij 26 Kantoor S. Voorstel groot: circa 24.000. Rechthoekige torenvariant: 12 verdiepingen, 2000 per bouwlaag: 25? x 80? Uitwerking: 25x60+25x25. Op het rechthoekige deel 3 extra verdiepingen geplaatst (3) om vergelijkbaar vloeroppervlak met kantoor XL2 te hebben.
BENG referentiegebouwen
Hier geen extra kelderverdiepingen en toerit parkeergarage aangehouden. Op de begane grond is de industriefunctie van een keuken van het restaurant gelegen. + meer gemeenschappelijke ruimten, zoals entree, afval opslag en installaties. Op de begane grond geen kantoorfunctie. In de rest van het gebouw : kantoor en bijeenkomstfunctie en gemeenschappelijke ruimten. Door de hoge verdiepingshoogte geen liftuitlopen op de bovenste lagen.
29 Kantoor XL2 Zie Kantoor algemeen bij 26 Kantoor S. U vorm met atrium: voorstel 2000 per bouwlaag, gebouw: 60*35. Uitwerking: circa 3000 per bouwlaag een gebouw van 80*60 m en 8 verdiepingen hoog. Onderste verdiepingshoogte is 4,5 meter en de rest van de verdiepingen 3,8 aangehouden. Op de begane grond zijn een inrit van een parkeergarage (kruis op tekening), laden en lossen en de industriefunctie van een keuken van het restaurant gelegen. + meer gemeenschappelijke ruimten, zoals entree, afval opslag en installaties. Op de begane grond geen kantoorfunctie. In de rest van het gebouw : kantoor en bijeenkomstfunctie en gemeenschappelijke ruimten. Door de hoge verdiepingshoogte geen liftuitlopen op de bovenste lagen. Uitgegaan van 2 parkeerlagen eronder, dus liften en trappen lopen door. 30 Bijeenkomstgebouw S Referenties 4 gebouwen: 3 clubverzamelgebouwen, 1 paviljoen. Veel glas, 2-3 bouwlagen, overstek. Begane grond kleedkamers, bovenliggende verdieping glas en kantine met terras/balkon. 1650, 1800, 2140 en 3000 m2 (paviljoen). Bv 1 gevel grenzend aan grond. Veelal plat dak met overstek. Voorstel 2 laags, 1800 m2, plat dak. Uitwerking: gebruikgemaakt van het clubverzamelgebouw. Geen schuindak en ook geen 2e verdieping aangehouden, enkel begane grond en eerste verdieping gemodelleerd. lift = een plateau lift dus geen liftput of schachtuitloop.
Begane grond niet grenzend aan grond, alleen deuren. Zullen vooral kleedruimten etc. in zijn gelegen. In geval van een paviljoen, kunnen er ook besloten verblijsfruimten met een bijeenkomstfunctie liggen. Kleedkamers beschouwd als bijeenkomstfunctie Trappen in het gebouw. Op de begane grond ook een aantal kantoorruimten. Veelal kantine of restaurantfunctie met aangrenzende keuken (industriefunctie). Verdiepingshoogte is 3.3 m, let op overstekken bij 1e verdieping. 31 Bijeenkomstgebouw M 31 t/m 33 bijeenkomst algemeen: theater/poppodium/museum/bioscoop Referenties: 10 gebouwen, waarvan 1 poppodium, 1 museum, 3 theaters, 5 bioscopen. Theater en poppodium: 10730, 3900, 12450 BVO, 1 tot 3 bouwlagen (in 1 gebouw). Kleine bioscopen: 2800+1900commcercieel, 1600AG, 1700AG. Grote bioscopen 11662 BVO, 14080 BVO, zowel 1 als 3 bouwlagen. Museum tot 2 verdiepingen. Veelal glas bij entree en verder vrij gesloten gevels. Veelal gestapelde blokkendozen.
BENG referentiegebouwen
Bij theaters altijd sprake van toneeltoren (30 m, 19 m) (minimaal 18m), klein gedeelte 3 laags. Te maken met grote vides. Vooral plat dak. Museum grote variatie, theater altijd toneeltoren (apart extra hoog volume), bioscoop zowel klein als groot. Voorstel: bijeenkomst klein 2.200 m2, klein deel 2 bouwlagen (entree/foyer/kantoor/horeca), rest 1 bouwlaag, grote verdiepingshoogte. Uitwerking: twee bioscopen als voorbeeld gebruikt maar uitgebreid met zalen. Op begane grond en eerste verdieping ruimten waar gedronken kan worden. Op begane grond, nooduitgangen naar buiten. Door 3 zalen naast elkaar extra vluchtgang creëren. Op begane grond, kantoorfunctie maar is < 90% van rekenzone, dus mag als bijeenkomst worden beschouwd. Weinig vloeroppervlak kwijt aan leidingschachten etc. Geen lift aangehouden want die kunnen op begane grond de zaal binnen. geen liftputten en uitlopen. Lichte industrie (keuken) op begane grond. Geen kelder.
32 Bijeenkomstgebouw L Zie bijeenkomst algemeen bij 31 Bijeenkomst M. Voor dit gebouw weinig voorbeeldmateriaal voorhanden. Keuzes voor indeling: 1 grote (film)zaal, verder voornamelijk bijeenkomstfuncties, klein beetje kantoor en industrie (keuken) behorende bij restaurant. Grote vlek gemeenschappelijk aan de achterzijde betreft technische ruimten. In de gevel verschillende daglichtopeningen, entreezijde de meeste. Verder 2 daklichten. Bevochtiging in museumzalen. Kantoren, entree, restaurant en filmzaal in aparte klimatiseringszone. 33 Bijeenkomstgebouw XL Zie bijeenkomst algemeen bij 31 Bijeenkomst M. Voorstel voor bijeenkomst groot, 12.000m2, deels 1 deels 2 bouwlagen. Voorstel voor bijeenkomst extra groot (theater) 1 bouwlaag, deels 3 bouwlagen (entree/kantoor/horeca); allemaal hoge volumes (van 3 verdiepingen). Theater is feitelijk bijeenkomst groot met toneeltoren. Uitwerking: in overleg met theateradviseur DGMR standaard indeling voor theater opgesteld. Laad en los zone is industriefunctie (aangrenzend verwarmd). Ruime entree/foyer zone zoals ook bij theater aan de Schie en theater Zuidplein. Op de begane grond, verschillende gebruiksfuncties, gedeelte voor keuken (lichte industriefunctie). Geen liftuitlopen getekend, wel liftputten. Verder verschillende dak niveaus.
BENG referentiegebouwen
Bijlage 4 Titel
Uitgangspunten
BENG referentiegebouwen
Invoerparameters basis installaties Verwarming In de concepten zijn ten aanzien van verwarming de volgende verwarmingssystemen met bijbehorende uitgangspunten toegepast:
HR-combiketel 107 (HR107): ∙ voor woningen en utiliteit XS100 en XS200 een individueel systeem ∙ forfaitaire opwekkingsrendementen voor verwarming ∙ hulpenergie kwaliteitsverklaring: Intergas kombi kompakt HRE 24/18A Elektrische warmtepomp met als bron buitenlucht (Wpbu kwal): ∙ kwaliteitsverklaring voor opwekkingsrendement en hulpenergie warmtepomp forfaitair: Alpha Innotec LWD 50A/SX LWD 50A/SRX buitenlucht; Tsup ≤ 35 Elektrische warmtepomp met als bron bodem (Wpbo kwal): ∙ kwaliteitsverklaring voor opwekkingsrendement en hulpenergie warmtepomp: Alpha Innotec WZSV 62 (H)(K)3M / SWCV62 (H)(K)3 bodem; Tsup ≤ 35 Elektrische (of gasgestookte) warmtepomp met als bron grondwater of aquifer (Wpaq (gas)): ∙ aanvoertemperatuur 30-35°C Externe warmtelevering (EWL 1,5) ∙ equivalent opwekkingsrendement (conform NVN 7125) van 1,5
Voor alle verwarmingssystemen geldt: individuele regeling LT-systeem individuele bemetering woningen: geïsoleerde leidingen in AOR en/of kruipruimte en een geïsoleerde verdeler utiliteit: geïsoleerde leidingen en kanalen hoofdcirculatiepomp met pompregeling afgifte: vloer/wand/betonkern Rc >=2,5, <=50gr, in vrijwel alle gevallen tot 8m hoogte. Koeling Bij koeling zijn de volgende koelsystemen met bijbehorende uitgangspunten toegepast:
bodemkoeling/koudeopslag compressiekoeling split unit.
Voor alle koelsystemen geldt: HT-systeem toestel zonder verder specificaties forfaitair vermogen van de opwekker een toerenregeling voor hulpenergie ventilatoren en pompen en tevens een automatische toerenregeling voor meer dan 50% van asvermogens circulatiepompen koude direct van buiten en opwekkingsrendement inclusief hulpenergie ventilatoren. Voor woningen is er vanuit gegaan dat alleen in de concepten met een warmtepomp er koeling is: bij systemen met als bron bodem vrije koeling en systemen met buitenlucht als bron: HT compressiekoeling.
BENG referentiegebouwen
Tapwater Ten aanzien van warm tapwater zijn verschillende systemen in de concepten opgenomen. De leidinglengten voor badkamer en keuken zijn afgestemd op het woningtype en het type installatie. Voor de verschillende systemen, gelden de volgende uitgangspunten: HR-combiketel: ∙ individueel systeem ∙ kwaliteitsverklaring Intergas Kombi Kompakt HRE 24/18, opwekkingsrendement 0,775 tot 8569 MJ tapwatervraag, daarboven 0,8 Elektrische combiwarmtepomp buitenlucht: ∙ individueel systeem ∙ kwaliteitsverklaring Alpha Innotec LWD 50A/SX LWD 50A/SRX icm buffervat WWS 202 of HTD anders dan retourlucht. Het rendement is afhankelijk van de tapwaterbehoefte die door het toestel opgewekt moet worden. Elektrische combiwarmtepomp buitenlucht: ∙ individueel systeem ∙ kwaliteitsverklaring Alpha Innotec WZSV 62 (H)(K)3M bodem. Het rendement is afhankelijk van de tapwaterbehoefte die door het toestel opgewekt moet worden. Elektrische booster warmtepomp ∙ individueel systeem ∙ kwaliteitsverklaring opwekkingsrendement COP=3 Indirect gestookte boiler op HR107 ketel of op externe warmtelevering (igb HR of igb EWL): ∙ collectief systeem, binnen thermische schil ∙ voorraadvaten warm water indirect verwarmd ∙ minimaal 20 mm isolatie voorraadvat, leidingwerk etc.
∙ opwekkingsrendement en distributierendement forfaitair ∙ minimaal 20 mm isolatie van distributieleidingen Afleverset (afleverset) ∙ externe warmtelevering via een individuele afleverset Elektro boiler (eb) Elektro geiser of elektrisch doorstroomtoestel (el.geiser) Douchewarmteterugwinning (DWTW) Ten aanzien van DWTW zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: Aansluitwijze: zowel op de koude douchekraan als op inlaat. Dit geeft de hoogste benuttingsgraad. Rendementen: ∙ 0.6 (verticale DWTW) – toegepast in tussenwoning met hellend dak, de hoekwoning en de vrijstaande woning ∙ 0,45 (horizontale DWTW: douchebak of -goot) - toegepast in de levensloopbestendige woning, appartementen en woonwagen ∙ 0,40 (forfaitair) – toegepast in hotel en sportgebouwen. Toepassing van een DWTW heeft bij concepten met een combiwarmtepomp in een aantal gevallen invloed op het berekende opwekkingsrendement voor warm tapwater. Door toepassing van een DWTW neemt de hoeveelheid warm tapwater die door het toestel opgewekt moet worden af. Hierdoor daalt het rendement van het toestel.
BENG referentiegebouwen
Zonneboiler Er zijn voor tapwater drie typen zonneboilers toegepast: 2,47 m2 – kwaliteitsverklaring Dutch Solar Systems (DSS) ZB 120 S 4,5 m2 – kwaliteitsverklaring HR Solar hrs 200/4,8 AR groot: ∙ methode B ∙ opslagvat volume 1000 liter, locatie verwarmde ruimte ∙ leiding warmteopslag-collector geïsoleerd ∙ collectortype vlakke plaat, glas of kunststof afdekking, wel spectraal ∙ forfaitaire waarde warmteoverdrachtscoëfficiënt warmtewisselaar en warmteoverdracht warmteopslag Voor alle zonneboilers geldt: voorverwarmer zonneboiler oriëntatie en helling afhankelijk van dakvlak; bij platte daken: oriëntatie zuid, helling 30° Ventilatie Ten aanzien van ventilatie zijn zowel systemen met alleen mechanische afzuiging als balansventilatiesystemen in de verschillende concepten toegepast: Natuurlijke toe- en mechanische afvoer ∙ toegepaste systeemtypen: C.2b (zelfregelende roosters), C.4c (met CO2 regeling, winddrukgestuurd) en C.4c met kwaliteitsverklaring (freg = 0,48) ∙ maximale ventilatiecapaciteit bij koude behoefte Balansventilatie met WTW ∙ toegepaste systeemtypen: D.2b2 (standaard), D.5a (met CO2 regeling) en D.5a met kwaliteitsverklaring (freg = 0,40) ∙ kwaliteitsverklaring warmteterugwinning van 95%, dissipatie inbegrepen bij rendement ∙ bypass aandeel 100% ∙ praktijkrendement correctiefactor (f_rend): 0,8 voor utiliteit en appartementen. .
Er is vanuit gegaan dat deze waarde als (forfaitaire) onderwaarde wordt vastgesteld. 0,81 voor grondgebonden woningen op basis van de volgende invoergegevens: geïsoleerde ventilatiekanalen, geen constante volume regeling, leidinglengte tussen de wtw-unit en buiten: 2 m. f_rend = 1-(0.02*2+0.05+0.10). Voor alle ventilatiesystemen geldt: ventilatiedebiet onbekend; er wordt dan gerekend met een afgeleide (indicatie) van het ventilatiedebiet op basis van de vereisten uit het Bouwbesluit energiegebruik ventilatoren forfaitair ventilatortype is gelijkstroom luchtdichtheidsklasse LUKA C voor de ventilatiekanalen PV (Fotovoltaϊsche cellen) Ten aanzien van PV-systemen zijn de volgende uitgangspunten gehanteerd: Op hellende daken: oriëntatie en hellingshoek afhankelijk van oriëntatie en helling van dak Op platte daken: ∙ opstelling in hellende rijen: oriëntatie zuid, helling 30° ∙ platte opstelling op volledig dakvlak: afwisselende rijen op ZW en NO of op W en O, helling 5° Op overstekken: afhankelijk van oriëntatie gevels, helling 5°
BENG referentiegebouwen
Op gevels: afhankelijk van oriëntatie gevels, helling 90° Minimale belemmering Bouwintegratie matig geventileerd bij hellend dak en anders sterk geventileerd.
Voor het maximale oppervlakte aan PV is uitgegaan van het volledige dakoppervlak (AT) bij platte daken en 100% van AT van het hellende dak (van de oriëntatie met de hoogste opbrengst) met aftrek van de oppervlakte van de eventuele zonneboilers en dakramen. Er is geen rekening gehouden met het extra oppervlak van de geveldikte en eventuele dak overstek. Voor het maximale vermogen is uitgegaan van zonnepanelen met een Wattpiek vermogen van 200 Wp/m2. Momenteel zijn deze in de markt alleen beschikbaar tegen een duidelijke meerprijs. De verwachting is dat de ontwikkeling van het vermogen van PV panelen de komende jaren doorzet en dat PV panelen met een vermogen van 200 Wp/m2 in 2020 voor een marktconforme prijs beschikbaar zijn.
BENG referentiegebouwen
Gegevens lineaire warmteverliezen woonfuncties Voor de lineaire warmteverliezen (koudebruggen) is gerekend met de uitgebreide methode bij (alleen) de grondgebonden woningen en appartementen. Er is gebruik gemaakt van de beschikbare SBR referentiedetails met een opslag van 25%. Waar mogelijk is uitgegaan van de passiefhuisdetails. Hierbij wordt in het SBR-referentiedetail over het algemeen rekening gehouden met een Rc van 6,5 m2.K/W voor de vloer, een Rc van 8 of 10 m2.K/W voor de gevel en een Rc van 10 m2.K/W voor het dak. Voor open delen is daarbij uitgegaan van een U-waarde van 0,8 W/m2.K. Voor een aantal posities zoals bij een dakkapel waren geen passiefhuisdetails beschikbaar. Hierbij is uitgegaan van de details voor het standaard niveau (Rc en U-waarde conform Bouwbesluit) of voor het comfort niveau met enigszins hogere Rc-niveaus ten opzichte van Bouwbesluit. Bij de specifieke details voor appartementen waren geen passiefhuisdetails beschikbaar. Lineaire warmteverliezen
Psi waarde (W/mK)
omschrijving
SBR nummer
Ψ
Psi waarde incl. 25% correctie (W/mK) Ψ bron
vloer-kozijn deur/zijlicht vloer-metselwerk voorgevel vloer-metselwerk zijgevel kozijnen onder kozijnen zij kozijnen boven hoek gevel dak-voorgevel dak-buren dak-zijgevel nok dak plat dak - gevel dak kilkeper gevel-buren vloer-gevel plat dak-gevel
102.0.1.01.T2 101.0.3.01.T2 103.2.0.01.T2 201.0.3.01.T2 202.0.3.01.T2 203.0.3.01.T2 205.2.3.01.T2 401.0.3.01.T2 402.2.0.03.T1 403.2.0.01.T2 404.0.0.01.T2 409.0.3.01.T1 421.4.0.01 204.2.3.02.G1 301.0.3.01.T1 451.2.0.01
0,243 0,201 0,246 0,180 0,058 0,065 0,030 0,013 0,019 0,065 0,025 0,071 0,031 0,000 0,000 -0,124
0,304 0,251 0,308 0,225 0,073 0,081 0,038 0,016 0,024 0,081 0,031 0,089 0,039 0,000 0,000 -0,093
SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR Passief SBR comfort SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard
raam dakkapel zijwang dak dakkapel raam dakkapel-dak onderkant wang dakkapel-dak zijkant dakkapel-dak bovenkant dakraam zij dakraam onder dakraam boven
V.429.0.0.01 409.4.2.01 425.4.0.01 426.4.0.01 427.4.0.01 432.0.0.01.T1 433.0.0.01.T1 431.0.0.01.T1
0,055 0,076 0,049 -0,069 -0,030 0,065 0,088 0,083
0,069 0,095 0,061 -0,052 -0,023 0,081 0,110 0,104
SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR passief SBR passief SBR passief
Specifiek voor appartementen vloer-metselwerk langsgev vloer kozijn entree plat dak - gevel plat dak - opgaande gevel hoek gevel balkon - balkondeur balkon/galerij-gevel balkon-raam-raam rand bergingen-balkon AOR binnenmuur - verdiepingsvloer AOR buitenmuur - verdiepingsvloer bg vloer - binnenmuur AOR vloer-gevel
151.2.0.04 152.0.0.01 419.1.0.02 451.1.0.01 251.2.3.01 352.0.3.06 351.0.3.01 352.0.1.04 353.0.3.01 380.1.0.01 360.0.3.01.T1 111.1.0.01 368.0.3.01.G1
0,399 0,453 0,085 -0,110 0,075 0,110 0,430 0,103 0,213 -0,161 0,420 0,000 0,000
0,499 0,566 0,106 -0,083 0,094 0,138 0,538 0,129 0,266 -0,121 0,525 0,000 0,000
SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard SBR standaard
BENG referentiegebouwen
Bijlage 5 Titel
Overzicht concepten per gebouw
BENG referentiegebouwen
Gehanteerde afkortingen Schil Rc infiltratie U
BB 0,xxx x/y
Verwarming systeem kwal Wpbo Wpbu Wpaq Wpr WpaC HR107 EWL 1,5 Koeling systeem
bodem HT compr HT split ko nvt
Transportmedium w l k Tapwater systeem
Ventilatie systeem
wtw debiet spui Verlichting regeling
Rc-waarde van vloer/gevel/dak = 3,5/4,5/6,0 m2K/W opgegeven waarde is qv10;spec [dm3/sm2] betreft U-totaal voor ramen/deuren
kwaliteitsverklaring voor desbetreffende systeem elektrische warmtepomp met bron: bodem elektrische warmtepomp met bron: buitenlucht elektrische warmtepomp met bron: grondwater/aquifer elektrische warmtepomp met bron: retourlucht collectieve elektrische warmtepomp met bron: grondwater/aquifer HR107 ketel-LT systeem externe warmtelevering met opwekkingsrendement van 1,5
bodemkoeling compressiekoelmachine HT-systeem split unit HT-systeem koudeopslag geen koeling
water lucht koelmiddel
kwal combi eb el.geiser igb HR/EWL wp zb
kwaliteitsverklaring voor desbetreffende systeem combi toestel met verwarming elektroboiler elektrische geiser/doorstroomtoestel collectief indirect gestookte boiler op HR-ketel of Externe WarmteLevering warmtepomp zonneboiler met vermelde collectoroppervlak in m2
kwal D2b2 D5a C2b C4c xx% (%)BB D/O/R
kwaliteitsverklaring voor desbetreffende systeem mechanische toe- en afvoer: type WTW, geen zonering, geen sturing, volledige bypass mechanische toe- en afvoer: type CO2-sturing met twee of meer zones natuurlijke toevoer, mechanische afvoer: type winddrukgestuurde toevoer (drukverschil 1 Pa < ∆p ≤ 5 Pa) natuurlijke toevoer, mechanische afvoer: type CO2-sturing op afvoer per verblijfsruimte rendement warmterugwinning (Nwtw) ventilatie op basis van Bouwbesluit x % dicht (geen spuivoorziening), open (te openen ramen), roosters
veeg vertrek d.vertrek vda
veegschakeling vertrekschakeling dubbele vertrekschakeling veegschakeling met daglichtregeling
concept code
gebouw omschrijving
type concept
schil verwarming Rc [m2K/W] infiltratie U [W/m2K] systeem
tapwater systeem
dwtw zb koeling
transportmedium verw koel
ventilatie systeem
D2b2 C4c kwal D2b2
Wp
verlichting [W/m2]
95%
BB BB BB
17,5 4,5 11
3.500 900 2.200
forf forf forf
23,8 25,0 23,8
24,7 24,8 15,5
51,9% 61,6% 51,9%
EPC 0,05 0,25 0,10
debiet
95%
regeling
behoefte primair hernieuwbaar [kWh/m2] [kWh/m2] [-]
w: EPC opmerking u:E/E
dak PV terugreg spui At[m2] [m2]
wtw
01.1 TW S tussen 01.2 TW S tussen 01.3 TW S tussen
gas all-electric warmtelevering
BB 5/5/8 BB
0,40 0,40 0,40
1,0/1,4 0,9/0,8 1,0/1,4
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
combi kwal combi kwal afleverset
0,6 0,6
- nvt - bodem - nvt
w w w
w
02.1 HW M hoek 02.2 HW M hoek 02.3 HW M hoek
gas all-electric warmtelevering
6/8,5/10 5/7/8 6/7/7
0,15 0,40 0,40
0,8/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
combi kwal combi kwal afleverset
0,6 0,6
- nvt - bodem - nvt
w w w
w
C4c kwal D5a kwal D5a kwal
95% 95%
BB BB BB
19 5 12,5
3.800 1.000 2.500
forf forf forf
24,9 25,0 24,9
23,5 24,4 14,5
50,4% 59,9% 52,0%
0,02 0,23 0,06
03.1 VRIJ L vrij 03.2 VRIJ L vrij 03.3 VRIJ L vrij
gas all-electric warmtelevering
6/7/8 6/7/9 7/8/10
0,15 0,15 0,15
0,8/1,4 0,9/1,0 0,9/1,4
HR107 Wpbu kwal EWL 1,5
combi kwal combi kwal afleverset
0,6 0,6
4,5 nvt - HT compr - nvt
w w w
w
D5a D5a kwal D5a
95% 95% 95%
BB BB BB
12,75 7 16
2.550 1.400 3.200
forf forf forf
25,0 25,0 24,8
23,5 24,9 13,9
50,6% 52,9% 51,4%
0,17 0,23 0,09
04.1 TW M tussen plat 04.2 TW M tussen plat 04.3 TW M tussen plat
gas all-electric warmtelevering
6/7/9 6/7/8 5/6/7,5
0,15 0,40 0,40
1,0/1,0 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
combi kwal combi kwal afleverset
0,45 -
- nvt - bodem - nvt
w w w
w
C4c kwal D2b2 D5a
95% 95%
BB BB BB
13,5 7,5 9,5
2.700 1.500 1.900
forf forf forf
24,9 24,9 24,7
24,6 23,8 19,4
54,5% 65,7% 51,7%
-0,02 0,21 0,06
05.1 WW woonwagen 05.2 WW woonwagen 05.3 WW woonwagen
gas all-electric warmtelevering
3/2,5/3 4/3/4 4/3/4
0,40 0,40 0,40
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpbu kwal EWL 1,5
combi kwal combi kwal afleverset
0,45 -
- nvt 2,4 HT compr - nvt
w w w
w
D5a D2b2 C2b
95% 95% -
BB BB BB
41 15 28
8.200 3.000 5.600
forf forf forf
78,6 75,7 89,6
24,1 25,3 25,3
75,4% 75,7% 69,0%
-0,24 0,21 -0,13
06.1 VAK S tussen 06.2 VAK S tussen 06.3 VAK S tussen
gas all-electric warmtelevering
6/8/10 7/7/10 6/8/10
0,15 0,15 0,15
0,8/0,7 0,8/0,7 0,8/0,7
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
combi kwal combi kwal afleverset
0,6
2,4 nvt - bodem - nvt
w w w
w
D5a D5a kwal D5a kwal
95% 95% 95%
BB BB BB
6,25 4,25 7,25
1.250 850 1.450
forf forf forf
25,0 24,9 25,0
20,3 23,9 13,2
50,6% 55,6% 50,9%
0,08 0,16 0,02
Rc wang 3,0 Rc wang 3,0 Rc wang 3,0
07.1 APP Woongebouw M 07.2 APP Woongebouw M 07.3 APP Woongebouw M
gas all-electric warmtelevering
5/6/7 BB BB
0,40 forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
combi kwal el.geiser afleverset
0,45 -
- nvt - bodem - nvt
w w w
C4c kwal D2b2 D2b2
95% 95% 95%
BB BB BB
588
490 440 400
98.000 88.000 80.000
forf forf forf
22,9 18,1 18,1
24,8 25,0 20,8
51,3% 59,5% 50,4%
0,02 0,26 0,13
PV bijna voldaks
w
08.1 STU Woongebouw XL 08.2 STU Woongebouw XL 08.3 STU Woongebouw XL
gas all-electric warmtelevering
6/6/7 BB BB
0,35 0,40 forf
0,8/0,8 0,9/0,9 1,0/1,0
HR107 Wpaq EWL 1,5
combi kwal booster wp afleverset
0,45 0,45
- nvt - KO - nvt
w w w
D5a kwal C4c kwal D5a kwal
-
BB BB BB
2625
w
3344 1800 3344
668.800 360.000 668.800
forf forf forf
14,6 24,9 15,5
23,6 24,7 21,8
50,4% 54,9% 52,4%
0,09 0,16 0,10
PV voldaks+gevel ZW+ZO; beschaduwing voldaks niet meegenomen! PV 3/4 dak; boosterWP COP=3 PV voldaks+gevel ZW+ZO; beschaduwing voldaks niet meegenomen!
09.1 W+U Combinatiegebouw L 09.2 W+U Combinatiegebouw L 09.3 W+U Combinatiegebouw L
gas all-electric warmtelevering
5/6/7 5/6/7 5/6/7
0,40 0,40 0,40
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
combi kwal/eb el.geiser/eb afleverset/eb
0,45/-
- nvt/HT compr - KO - nvt/HT compr
w/w w/w w/w
-/w -/w -/w
D5a kwal/D2b2 95%/80% D5a kwal/D2b2 95%/80% D5a kwal/D2b2 95%/80%
BB BB BB
geen geen geen
-/D -/D -/D
1958
1060 1120 900
212.000 224.000 180.000
forf/12 forf/12 forf/12
veeg veeg veeg
32,0 32,0 32,0
24,9 24,5 24,4
54,3% 65,9% 50,7%
E/E 0,113 0,275 0,218
PV op winkeldeel belemmerd zie 9.1 zie 9.1
10.1 W+U+V54 Combinatiegebouw XL 10.2 W+U+V54 Combinatiegebouw XL 10.3 W+U+V54 Combinatiegebouw XL
gas all-electric warmtelevering
5/6/7 BB BB
0,30 forf 0,40
0,9/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
combi kwal/eb booster wp/eb afleverset/eb
0,45/-
- nvt/HT compr - KO - nvt/HT compr
w/w+l w/w+l w/w+l
-/w+l w/w+l -/w+l
D5a kwal/D5a 95%/80% D5a kwal/D2b2 95%/80% D5a kwal/D2b2 95%/80%
BB/140% BB/140% BB/140%
40% 40% 40%
-/D -/D -/D
2679
5160 3450 5160
1.032.000 690.000 1.032.000
forf/14-6-4 forf/17-6-6 forf/17-6-6
veeg/vda veeg/vda veeg/vda
24,0 33,1 32,2
23,7 24,8 24,6
50,1% 64,6% 50,0%
0,272 0,454 0,343
PV op Ubouwdeel deels belemmerd, winkel geen aanw.det zie 10.1; boosterWP COP=3 zie 10.1
11.1 UXS extra klein XS100 11.2 UXS extra klein XS100 11.3 UXS extra klein XS100
gas all-electric warmtelevering
6/7/8 6/7/8 6/7/8
0,40 0,15 0,15
0,8/0,8 0,8/0,8 0,8/0,8
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
eb eb afleverset
-
- HT split - KO - HT split
w w w
k w k
D5a D5a D5a
95% 95% 95%
BB BB BB
geen geen geen
O O O
80
16 8 12
3.200 1.600 2.400
4 7 7
vda vda vda
49,8 49,5 49,5
23,9 24,2 20,9
60,6% 64,6% 56,9%
0,026 0,188 0,162
12.1 UXS zeer klein XS200 12.2 UXS zeer klein XS200 12.3 UXS zeer klein XS200
gas all-electric warmtelevering
BB 6/6/8 6/6/8
forf 0,40 0,40
1,0/1,0 0,9/0,9 0,9/0,9
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
eb el.geiser afleverset
-
- HT split - KO - HT split
w w w
k w k
D5a D5a D5a
95% 95% 95%
BB BB BB
geen geen geen
O O O
80
28 18 21
5.600 3.600 4.200
6 9 9
vda veeg veeg
48,8 49,9 49,9
23,0 22,1 24,5
59,4% 66,5% 50,7%
0,049 0,191 0,212
13.1 W 13.2 W 13.3 W
winkel S winkel S winkel S
gas all-electric warmtelevering
BB 4,5/4,5/6,5 7/6/8
0,40 0,40 forf
1,0/1,0 1,0/1,0 0,9/0,9
HR107 Wpbu EWL 1,5
eb eb eb
-
- HT compr - HT compr - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D2b2 D5a
90% 90% 90%
BB BB BB
geen geen geen
D D D
1517
335 240 225
67.000 48.000 45.000
8 8 8
veeg veeg veeg
49,9 49,8 49,9
24,7 24,5 23,7
59,0% 66,4% 50,2%
0,045 0,145 0,140
geen zonwering zie 13.1 zie 13.1
14.1 W 14.2 W 14.3 W
winkel XL winkel XL winkel XL
gas all-electric warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb eb eb
-
- HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D2b2 D2b2 D2b2
80% 80% 80%
BB BB BB
geen geen geen
D D D
20835 3600 3450 3350
720.000 690.000 670.000
14 16 14
veeg veeg veeg
44,8 48,4 44,8
23,7 24,3 24,9
58,1% 61,8% 55,1%
0,279 0,277 0,278
geen zonwering zie 14.1 zie 14.1
15.1 log 15.2 log 15.3 log
hotel hotel hotel
gas all-electric warmtelevering
6/7/8 6/7/8 6/7/8
0,15 forf 0,15
0,9/1,4 0,9/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
igb igb HR107 igb EWL
ja -
60 HT compr 60 KO 60 HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D5a D5a
80% 80% 80%
BB BB BB
40% 40% 40%
O O O
749
575 630 500
115.000 126.000 100.000
4 6 4
vertrek/veeg vertrek/veeg vertrek/veeg
36,3 49,3 37,3
24,9 24,5 24,6
56,5% 68,6% 54,8%
0,254 0,285 0,286
PV toren voldaks, onderbouw half, PV geveloverstek ZW, ZB 60m2 PV toren voldaks, onderbouw half, PV geveloverstek ZW+ZO, ZB 60m2 zie 15.2, geen PV geveloverstek
16.1 GZH gezondheid S 16.2 GZH gezondheid S 16.3 GZH gezondheid S
gas all-electric warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpbo kwal EWL 1,5
eb eb eb
-
- HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w w+l w
D2b2 D2b2 D2b2
90% 90% 90%
BB BB BB
geen geen geen
D D D
1462
175 125 140
35.000 25.000 28.000
10 8 8
d.vertrek d.vertrek d.vertrek
45,9 46,3 43,6
24,2 24,0 23,6
60,4% 67,0% 54,8%
0,197 0,235 0,231
17.1 GZH gezondheid+bed L 17.2 GZH gezondheid+bed L 17.3 GZH gezondheid+bed L
gas all-electric warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
igb HR el.geiser igb EWL
-
50 HT compr - KO 50 HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D5a D5a
80% 80% 80%
BB BB BB
60% 60% 60%
O O O
1462
1850 1300 1350
370.000 260.000 270.000
8 5 5
veeg veeg veeg
62,6 54,3 54,3
53,2 52,4 42,5
50,8% 51,7% 50,5%
0,438 0,289 0,235
PV voldaks+450 m2 gevelPV
18.1 GZH gezondheid+bed L 18.2 GZH gezondheid+bed L 18.3 GZH gezondheid+bed L
gas warmtepomp warmtelevering
5/6/7 BB BB
0,30 forf forf
0,8/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
igb HR igb HR igb EWL
-
400 HT compr - KO 400 HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D5a D5a
80% 80% 80%
140%BB 140%BB 140%BB
40% 40% 40%
D D D
7324
6800 7200 6800
1.360.000 1.440.000 1.360.000
8 8 8
vda vda vda
62,8 62,8 68,5
91,8 74,9 76,0
28,8% 31,1% 32,8%
0,675 0,573 0,550
PV+ZB voldaks zie 18.1 zie 18.1
19.1 CEL cellengebouw 19.2 CEL cellengebouw 19.3 CEL cellengebouw
gas warmtepomp warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
igb HR igb HR igb EWL
-
120 HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D2b2 D2b2
80% 80% 80%
140%BB 140%BB 140%BB
60% 60% 60%
D/O/R 5071 D/O/R D/O/R
2860 2820 3010
572.000 564.000 602.000
div div div
veeg/vda veeg/vda veeg/vda
38,6 43,4 43,4
25,0 25,0 24,8
56,6% 64,8% 55,2%
0,367 0,382 0,393
deels open plafond zie 19.1 zie 19.1
95%
Rc wang 3,0 Rc wang 3,0 Rc wang 3,0
concept code
gebouw omschrijving
type concept
schil verwarming Rc [m2K/W] infiltratie U [W/m2K] systeem
tapwater systeem
ventilatie systeem
wtw
debiet
transportmedium verw koel
20.1 O 20.2 O 20.3 O
onderwijs S onderwijs S onderwijs S
gas all-electric warmtelevering
5/5/6 5/5/6 5/6/7
0,40 0,40 0,20
1,0/1,4 1,0/1,4 0,9/1,4
HR107 Wpbo EWL 1,5
eb/igb HR eb/eg eb/igb EWL
-
HT compr/- KO - HT compr/-
w+l w+l w+l
21.1 O 21.2 O 21.3 O
onderwijs M onderwijs M onderwijs M
gas all-electric warmtelevering
BB BB 5/6/8
forf forf 0,20
1,0/1,4 1,0/1,4 0,9/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb/igb HR eb/eg eb/igb EWL
-
HT compr/- KO - HT compr/-
22.1 O 22.2 O 22.3 O
onderwijs L onderwijs L onderwijs L
gas all-electric warmtelevering
BB BB 4,5/4,5/7
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb/igb HR eb/eg eb/igb EWL
-
23.1 O 23.2 O 23.3 O
onderwijs XL onderwijs XL onderwijs XL
gas all-electric warmtelevering
5/6/7 BB 5/6/7
0,20 forf forf
0,8/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb eb eb
24.1 S 24.2 S 24.3 S
sport M sport M sport M
gas warmtepomp warmtelevering
BB BB BB
0,40 0,40 0,40
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq gas EWL 1,5
25.1 S 25.2 S 25.3 S
sport L sport L sport L
gas warmtepomp warmtelevering
BB BB BB
0,40 0,40 0,40
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
26.1 K 26.2 K 26.3 K
kantoor S bedrijfsgebouw gas kantoor S bedrijfsgebouw all-electric kantoor S bedrijfsgebouw warmtelevering
3,5/5/7 3,5/5/7 5/6/7,5
forf forf forf
27.1 K 27.2 K 27.3 K
kantoor M kantoor M kantoor M
gas all-electric warmtelevering
5/5/7 BB BB
28.1 K 28.2 K 28.3 K
kantoor XL 1 kantoor XL 1 kantoor XL 1
gas all-electric warmtelevering
29.1 K 29.2 K 29.3 K
kantoor XL 2 kantoor XL 2 kantoor XL 2
30.1 BK 30.2 BK 30.3 BK
verlichting [W/m2]
regeling
w/w/w/-
D5a D5a D2b2
80% 80% 80%
BB BB BB
>20% >20% >20%
O O O
1384
570 350 320
114.000 70.000 64.000
10 10 6/8
vda/veeg vda/veeg vda/veeg
49,8 49,8 50,0
37,8 48,3 30,2
50,7% 51,0% 53,0%
0,245 0,480 0,261
handm. zonwering, gymzaal open plafond
w+l w+l w+l
w/w/w/-
D5a D5a/D2b2 D2b2
80% 80% 80%
BB BB BB
>20% >20% >20%
O O O
1987
860 510 730
172.000 102.000 146.000
10 10 6/8
vda/veeg vda/veeg vda/veeg
49,8 50,0 49,9
35,3 43,3 30,1
50,5% 52,2% 50,6%
0,298 0,476 0,331
handm. zonwering, gymzaal open plafond
HT compr/- KO - HT compr/-
w+l w+l w+l
w+l/w+l/w+l/-
D5a D5a/D2b2 D2b2
80% 80% 80%
BB BB BB
>20% >20% >20%
O O O
3492
1800 1200 1650
360.000 240.000 330.000
12 10 6/8
veeg veeg veeg
47,2 45,3 49,8
32,3 37,7 28,8
51,2% 53,7% 51,9%
0,376 0,439 0,336
Gymzaal open plafond zie 22.1 zie 22.1
-
HT compr/- KO - HT compr/-
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D5a D5a
80% 80% 80%
BB BB BB
>20% >20% >20%
O O O
1776
2875 1800 2800
575.000 360.000 560.000
8 8 8
vda vda vda
39,3 45,3 45,0
27,0 37,8 25,5
50,2% 51,0% 51,1%
0,373 0,446 0,351
gymzaal open plafond, PV voldaks, gevel PV ZW+ZO gymzaal open plafond, PV voldaks, gymzaal open plafond, PV voldaks, gevel PV ZW+ZO(grotendeels)
igb igb igb EWL
ja -
- HT compr/60 KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l/w+l/w+l/-
D2b2 D5a D2b2
80% 80% 80%
200%BB 200%BB 200%BB
60% 60% 60%
D D D
3204
1120 390 730
224.000 78.000 146.000
12/6 10/6 12/6
veeg/vda veeg/vda veeg/vda
47,3 44,3 47,3
24,9 24,7 25,0
71,3% 66,0% 61,7%
-0,212 0,309 0,058
geen aanw.det in gem. ruimten (244Ag) zie 24.1 zie 24.1
HR107 Wpaq EWL 1,5
igb igb igb EWL
ja -
80 HT compr 80 KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l/w+l/w+l/-
D2b2 D2b2 D2b2
80% 80% 80%
200%BB 200%BB 200%BB
60% 60% 60%
D D D
7230
2900 1700 1950
580.000 340.000 390.000
12/6 14/6 12/6
veeg/vda veeg/vda veeg/vda
46,5 47,2 46,5
24,8 24,5 24,9
70,8% 72,1% 62,9%
-0,103 0,343 0,148
aanw.det alleen in sportzalen zie 25.1, deels open plafond zie 25.1
1,0/1,0 1,0/1,0 1,0/1,0
HR107 Wpbu EWL 1,5
eb eb eb
-
- LT compr - HT compr - LT compr
w w w
w w w
D2b2 D2b2 C2b
90% 90%
BB BB BB
geen geen
D D
565
200 170 310
40.000 34.000 62.000
7 7 7
vda vda vda
26,6 26,6 49,5
22,1 24,1 24,5
50,6% 54,1% 58,9%
0,242 0,264 0,270
forf forf forf
1,0/1,0 1,0/1,0 1,0/1,0
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb eb eb
-
- HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w
D5a D2b2 D2b2
80% 80% 80%
140%BB 140%BB 140%BB
40% 40% 40%
D D D
918
480 400 480
96.000 80.000 96.000
6 6 6
vda vda vda
30,4 34,1 30,5
19,5 24,2 19,7
51,7% 56,0% 51,4%
0,384 0,419 0,387
BB BB BB
forf forf forf
0,9/0,9 1,0/1,0 1,0/1,0
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb el.geiser eb
-
- HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w
D5a D5a D5a
80% 80% 80%
140%BB 140%BB 140%BB
40% 40% 40%
D D D
1871
3030 1850 2620
606.000 370.000 524.000
4 4 4
vda vda vda
31,3 32,8 31,0
20,1 25,0 17,3
5060,0% 54,1% 50,5%
0,309 0,340 0,276
PV voldaks, open plafond, gevel PV 45gr ZW+ZO PV voldaks, open plafond PV voldaks, open plafond, gevel PV 750 m2 ZW
gas all-electric warmtelevering
4,5/4,5/6 4,5/4,5/6 4,5/4,5/6
forf forf forf
0,9/1,0 0,9/1,0 0,9/1,0
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb el.geiser eb
-
- HT compr - KO+wp zb - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D5a D5a
80% 80% 80%
140%BB 140%BB 140%BB
40% 40% 40%
O O O
2852
3920 2300 2850
784.000 460.000 570.000
7 4 4
vda vda vda
40,9 40,9 37,6
23,9 24,5 18,8
52,6% 59,7% 50,5%
0,376 0,356 0,307
PV voldaks+overstek op Z+W, open plafond open plafond PV voldaks, open plafond
bijeenkomst S bijeenkomst S bijeenkomst S
gas all-electric warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpbo EWL 1,5
eb eb eb
-
- HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D2b2 D5a D2b2
80% 80% 80%
140%BB 140%BB 140%BB
40% 60% 40%
D D D
729
450 260 270
90.000 52.000 54.000
8 8 5
veeg/vda veeg/vda veeg/vda
48,6 45,2 46,1
24,1 23,8 23,2
63,2% 66,4% 51,7%
0,047 0,261 0,217
geen zonwering (wel overstek) zie 30.1 zie 30.1
31.1 BK 31.2 BK 31.3 BK
bijeenkomst M bijeenkomst M bijeenkomst M
gas all-electric warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpbo EWL 1,5
eb el.geiser eb
-
- HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w
D2b2 D5a D2b2
80% 80% 80%
180%BB 180%BB 180%BB
40% 60% 40%
D D D
1608
1150 340 750
230.000 68.000 150.000
8 8 5
veeg veeg veeg
46,2 41,8 43,6
24,5 24,5 22,5
60,5% 64,0% 51,5%
0,125 0,287 0,262
geen zonwering zie 31.1 zie 31.1
32.1 BK 32.2 BK 32.3 BK
bijeenkomst L bijeenkomst L bijeenkomst L
gas all-electric warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq COP6 EWL 1,5
eb eb eb
-
- HT compr - KO - HT compr
w+l w+l w+l
w+l w+l w+l
D5a D2b2 D2b2
80% 80% 80%
180%BB 180%BB 180%BB
60% 60% 60%
D D D
2866
1220 1050 1050
244.000 210.000 210.000
20/8 16/8 14/8
veeg veeg veeg
50,0 49,8 47,0
24,8 23,7 24,7
61,4% 67,4% 57,9%
0,323 0,308 0,322
geen aanw.detectie, bevochtiging, entreepui ZW geen zonwering zie 32.1 zie 32.1
33.1 BK 33.2 BK 33.3 BK
bijeenkomst XL bijeenkomst XL bijeenkomst XL
gas all-electric warmtelevering
BB BB BB
forf forf forf
1,0/1,4 1,0/1,4 1,0/1,4
HR107 Wpaq EWL 1,5
eb eb eb
-
- HT compr - KO - HT compr
80% 80% 80%
gem185%BB gem185%BB gem185%BB
60% 60% 60%
D D D
4181
1900 1650 1800
380.000 330.000 360.000
8/8/6
vertrek/veeg vertrek/veeg vertrek/veeg
43,1 47,6 47,6
25,0 24,6 24,6
55,7% 67,3% 54,7%
0,282 0,336 0,336
foyer/theater geen aanw.det., entreepui ZW geen zonwering zie 33.1 zie 33.1
w+l/l/w+l w+l/l/w+l D5a/D5a/D2b2 w+l/l/w+l w+l/l/w+l D2b2 w+l/l/w+l w+l/l/w+l D2b2
dak PV terugreg spui At[m2] [m2]
10/10/8
behoefte primair hernieuwbaar [kWh/m2] [kWh/m2] [-]
w: EPC opmerking u:E/E
Wp
dwtw zb koeling
BENG referentiegebouwen
Bijlage 6 Titel
Gebouwkenmerken
Algemene gegevens gebouwen
Bouwkundige gegevens
onderwijsfunctie
sportfunctie, niet matig verwarmd
winkelfunctie
overige gebruiksfunctie
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
[m2]
9 10
Combinatiegebouw L Combinatiegebouw XL
Combinatiegebouw/winkelcentrum laagbouw Combinatiegebouw hoogbouw (toren) met plintgebouw
6.666 35.465
11 12 13 14 15 16 17 18 19
Ubouw XS 100 Ubouw XS 200 Winkel S Winkel XL Logiesgebouw M Gezondheid zonder bed S Gezondheid met bed L Gezondheid met bed XL Cellengebouw
Vrijstaand kantoor, winkel, cafe, fysiotherapie Vrijstaand kantoor, winkel, cafe, fysiotherapie 2-laags Supermarkt Grote winkel Logiesgebouw Gezondheidscentrum (niet klinisch), kantoor Verpleeghuis Ziekenhuis Penitiare inrichting
100 200 1.630 23.442 4.548 974 6.168 38.432 18.500
82,7 158,0 26,5 1.498 778 124 451 2.264 2.919
20 21 22 23 24 25
Onderwijs S Onderwijs M Onderwijs L Onderwijs XL Sportfunctie M Sportfunctie L
Bassischool incl sport Multifunctioneel centrum incl sport VO-school incl sport Hogeschool, kantoor Zwembad Sportcomplex
2.547 4.135 8.951 16.719 3.465 9.170
86 447 1.223 3.133 338 1.262
26 27 28 29 30 31 32 33
Kantoor S Kantoor M Kantoor XL 1 Kantoor XL 2 Bijeenkomst S Bijeenkomst M Bijeenkomst L Bijeenkomst XL
Kantoor klein Kantoor middel Kantoor groot variant 1, 2 gebouwen Kantoor groot variant 2, atrium Verenigingsgebouw, vergaderpaviljoen Bioscoop Museum, bioscoop Theater, bioscoop
1.800 4.950 26.565 26.255 1.956 2.565 5.257 12.105
183 487 3.031 5.219 1.310 2.344 3.982 7.315
l
b
h
[m2]
[m2]
[%]
[m2]
[m]
[m]
[m]
[-]
[-]
[-]
[-]
110 133 181 87,1 85,1 94,4 3.230 22.173
75% 74% 69% 83% 93% 61% 84% 85%
110 133 181 87 85 94 3036 21241
5,4 5,7 11,0 7,0 8,5 10,4 22,0 55,0
9,0 10,5 8,0 10,0 13,0 7,4 29,0 100,8
11,0 10,9 10,2 6,5 4,1 6,9 18,5 52,4
3 3 3 2 1 2 6 17
1 1 1 1 0 1 33 604
65/35 40_58 45 0 13,8_24,6 45 0 0
NO/ZW NO/ZW_NW/ZO ZW/NO NW/ZO_ZW/NO N/Z -
3.101
5.754 31.279
86% 88%
5754 31027
30,0 40,0
68,8 70,0
19,5 108,5
6 35
45 180
0 0
-
52,9 575 367 260 1.533 10.689 5.488
83 158 1.553 23.023 3.793 877 5.705 35.208 15.854
83% 79% 95% 98% 83% 90% 92% 92% 86%
83 158 1460 20907 3678 877 5705 34178 15854
8,0 8,0 32,0 210,0 21,7 22,0 30,0 101,5 198,0
12,5 12,5 55,0 100,0 37,2 30,0 51,4 105,0 25,0
3,5 7,5 7,5 6,5 32,5 7,0 12,0 27,4 12,0
1 2 1 2 10 2 4 7 4
0 0 5,4 0 0 0 0 1 0
ZW -
457 603 1.784 4.276 243 1.088
2.360 3.833 8.512 15.729 3.154 8.714
93% 93% 95% 94% 91% 95%
2360 3833 8512 15729 2910 8473
40,0 42,5 58,0 50,0 40,0 81,0
65,0 65,0 103,0 50,0 70,0 119,0
8,0 12,0 12,5 32,5 8,5 10,0
2 2 3 8 2 3
0 0 0 0 0 0
-
445 651 5.587 5.076 385
1.681 4.383 24.632 24.437 1.814 2.393 5.036 10.812
93% 89% 93% 93% 93% 93% 96% 89%
1681 4383 24553 23892 1745 2354 4964 9707
130,0 18,0 50,0 60,0 20,0 45,0 50,0 67,0
220,0 55,0 75,0 80,0 60,0 38,5 60,0 70,8
9,5 18,0 62,0 31,6 7,1 8,1 8,5 24,7
3 5 16 8 2 2 2 6
0 0 0 0 0 0 0 0
-
85,1 94,4 3.036 21.241 3.883 18.737
194 932 329 5.033
252 82,7* 158* 93 2.116 115 429 3.597 14.950
5.108
1.030
3.962
82,7* 158* 15,2 656 196 64 124 965 2.521
244 241
45 76 448 1.071 89 158
79 405 69 39 72 1.105
1.053 3.245 15.935 13.597 50 10 76 386
287
1.542 737
3.419 82,7* 158*
82,7* 158* 1.365 18.178
2.337
202 964 1.334 1.780 3.954 7.249
438 640 1.103 2.240 5.965
140
906 2.006
orientatie dak
logiesfunctie; andere
[m2]
110 133 181 87,1
hellingshoek dak
logiesfunctie; in logiesgebouw
[m2]
N woon
kantoorfunctie
[m2]
146 180 264 105 92 154 3.828 26.006
aantal bouwlagen
industriefunctie
[m2]
Tussenwoning 2 onder 1 kap, hoekwoning vrijstaande woning (geen villa) Levensloopbestendige woning Woonwagen Vakantie woning 6 personen Appartementengebouw Studentenhuisvesting
Totaal AG energiegebouw
gezondheidszorgfunctie; andere