CConstaterende datPurmerend
Koppel je AI →
Document · PDF

D -jaarstukken-2022-recreatieschap-twiske-waterland

Gemeenteraad 29 juni 2023, gemeente PurmerendBij agendapunt: Jaarrekening en begroting Recreatieschap Twiske-Waterland20.590 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Vennootschapsbelasting Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Netto schuldquote

‐140%

‐126%

‐140%

Idem gecorrigeerd voor verstrekte leningen

‐140%

‐126%

‐140%

Solvabiliteitsratio

89%

94%

92%

Structurele exploitatieruimte

14%

7%

8%

Grondexploitatie

n.v.t.

Belastingcapaciteit

n.v.t.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

De activiteiten van het recreatieschap kunnen als volgt worden omschreven: beleidsbepaling, beheer en onderhoud van recreatieterreinen, genereren van publiciteit en ter beschikking stellen van recreatieterreinen voor openluchtrecreatie en evenementen. Twiske‐Waterland neemt het standpunt in dat haar activiteiten geen belaste ondernemingsactiviteiten vormen voor de Wet op de Vennootschapsbelasting 1969. Dit wordt jaarlijks beoordeeld. In voorgaande jaren is het recreatieschap vrijgesteld van vennootschapsbelasting. De verwachting is dat dit ook voor 2022 geldt.

Onvoorzien Het recreatieschap had geen kosten onvoorzien begroot. Wel is het benodigde weerstandsvermogen bepaald op basis van de risicoparagraaf.

Pagina 31 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

B. Kapitaalgoederen Groot onderhoud en kleine vervangingen Hieronder wordt een overzicht gegeven van het onderhoud van de kapitaalgoederen, onderscheiden naar de volgende categorieën: 

Verhardingen;

Civiele kunstwerken;

Groen;

Water, oevers en stranden;

Pontjes;

Terreinmeubilair;

Hygiënische maatregelen / nutsvoorzieningen, riolering en reiniging;

Gebouwen en materieel.

Op 6 december 2018 is het beheerplan in het bestuur gepresenteerd en is het gewenste beeldkwaliteitsniveau vastgesteld op basis van de CROW "kwaliteitscatalogus openbare ruimte 2018". De uitvoeringsorganisatie probeert met het beperkte budget zo goed mogelijk de beoogde beeldkwaliteit te handhaven.

GO omvat de kosten voor instandhouding die niet ieder jaar terugkeren en levensduur verlengend zijn. Deze maatregelen worden uitgevoerd op basis van de meerjarenplanning en inspecties. Het GO en kleine VV (vervangingen tot € 50.000) betaalt het recreatieschap uit de voorziening GO. Die voorziening wordt gevoed met een jaarlijkse dotatie vanuit de exploitatiebegroting. De jaarlijkse dotatie is berekend op basis van het werkelijk geplande groot onderhoud en de kleine vervangingen in de komende 10 jaren, zoals dat vastligt in een door het bestuur vastgesteld beheerplan (zie de meerjarenbegroting). De kosten voor GO en kleine VV worden geboekt via de exploitatie, met daar tegenover een even grote onttrekking uit de voorziening. Op deze manier worden de betreffende lasten goed gemonitord. Grote vervangingen

Bij de instandhouding wordt onderscheid gemaakt tussen dagelijks onderhoud (DO), groot onderhoud (GO) en vervangingen (VV). Dagelijks / jaarlijks onderhoud DO omvat de reguliere, jaarlijks terugkerende kosten voor de instandhouding. Het DO betaalt het recreatieschap uit de exploitatiebegroting.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Grote vervangingen, maatschappelijke vervangingen boven € 50.000 en economische vervangingen van bijvoorbeeld gebouwen, betaalt het recreatieschap uit de reserve. Vanuit de algemene reserve wordt een bedrag ter grootte van het netto investeringsbedrag overgeheveld naar de bestemmingsreserve egalisatie. Het BBV schrijft voor dat alle investeringen als bezit (materiële vaste activa) op de balans moeten staan. Op de balans is rekening gehouden met een realistische jaarlijkse waardedaling. Die waardedaling leidt tot de jaarlijkse afschrijvingslasten (kapitaallasten). De bestemmingsreserve egalisatie dient ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven.

Pagina 32 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Totale lasten DO, GO en VV Totale lasten kapitaalgoederen (in programma 2)

D. Bedrijfsvoering Taakveld 2.1

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

E. Grondbeleid

F. Participanten

Verkeer en vervoer

Totale lasten 2.1 VERKEER EN VERVOER

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Verhardingen

190.375

174.768

169.927

Dagelijks onderhoud

826.679

811.197

802.917

Civiele kunstwerken

96.699

92.063

151.568

Groot onderhoud en kleine vervangingen

353.199

381.830

352.229

Inzet RNH en overige bedrijfskosten

38.396

77.847

21.319

Kapitaallasten

16.361

15.957

29.874

1.196.239

1.208.984

1.185.021

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO

28.072

41.719

‐6.382

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Totaal

353.541

386.397

336.431

‐

‐

42.383

12.100

‐

‐

Totaal

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >50.000 Economische vervangingen

De economische vervanging heeft betrekking op de blazer die in 2022 is aangeschaft. In bijlage II  is een specificatie van de materiële vaste activa opgenomen in de staat van geactiveerde investeringen tot en met 2021.

Categorie verhardingen Recreatieschap Twiske‐Waterland beheert in totaal 30,25 hectare aan verhardingen in de vorm van gesloten verharding (asfalt) voor rijbanen, parkeerterreinen, fiets‐ en wandelpaden en half verharding voor de overige wandelpaden. Ook de ruiterpaden zijn in deze categorie opgenomen. De wegen en paden worden periodiek geïnspecteerd om vast te stellen waar onderhoud noodzakelijk is. De beeldkwaliteit voor verhardingen is vastgesteld op niveau C volgens de CROW‐ systematiek. Dat betekent dat er kleine oneffenheden en randschade voorkomen. Bij gladheid wordt de verharding niet gestrooid. Op basis van de inspecties en de meerjarenplanning zijn in 2022 de volgende werkzaamheden uitgevoerd: 

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Groot onderhoud aan gesloten (asfalt) verharding in de vorm van overlagen bij de hoofdingang Zuiderlaaik (nabij de stoplichten) en nabij de stuw

Pagina 33 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

Opvullen asfaltscheuren en verwijderen bulten door het hele gebied;.

GO ruiterpaden Purmerbos

Halfverharde voetpaden en parkeerplaatsen afgekrabd.

VERHARDINGEN

Groot onderhoud en kleine vervangingen

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

65.675

56.667

55.781

124.700

118.101

114.146

‐

‐

‐

190.375

174.768

169.927

Kapitaallasten Totaal

D. Bedrijfsvoering

CIVIELE KUNSTWERKEN

Dagelijks onderhoud

Overige gegevens en bijlagen

Categorie civiele kunstwerken

E. Grondbeleid

F. Participanten

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Dagelijks onderhoud

14.470

16.883

24.332

Groot onderhoud en kleine vervangingen

82.228

75.180

127.236

‐

‐

‐

96.699

92.063

151.568

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Maatschappelijke vervangingen >50.000

‐

‐

42.383

Economische vervangingen

‐

‐

‐

Kapitaallasten Totaal Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans)

Het recreatieschap heeft totaal 607 stuks kunstwerken zoals bruggen en waterstaatkundige voorzieningen zoals stuwen en duikers. De beeldkwaliteit voor civiele kunstwerken is vastgesteld op niveau C volgens de CROW‐systematiek. Dat betekent dat er drie incidenten zijn aangetroffen in de vorm van slijtage aan het brugoppervlak, rotting en scheuren. Op basis van de inspecties en de meerjarenplanning zijn in 2022 de volgende werkzaamheden uitgevoerd: 

Groot onderhoud aan de stuw

Vervangen harde damwand voor natuurvriendelijk oeverbescherming nabij Polderweg

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 34 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Taakveld 2.2 Parkeren

Taakveld 5.7.2 Openbaar groen en (openlucht) recreatie

Het recreatieschap heeft in het recreatiegebied Het Twiske een voorziening voor het betaald parkeren, bestaande uit slagbomen, betaalautomaten en bijbehorende randapparatuur.

Totale lasten 5.7.2 OPENBAAR GROEN EN (OPENLUCHT) RECREATIE

Totale lasten 2.2 PARKEREN Parkeren Inzet RNH en overige bedrijfskosten En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO Totaal

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

113.694

114.416

114.782

63.960

65.220

‐

‐

43.893

‐

177.654

179.636

158.676

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

103.293

104.015

92.614

‐

‐

‐

Kapitaallasten

10.401

10.401

22.168

Totaal

113.694

114.416

114.782

PARKEREN Dagelijks onderhoud Groot onderhoud en vervangingen <50.000

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Groen

292.386

276.069

257.948

Water, oevers en stranden

99.084

103.228

101.815

Pontjes

18.994

17.105

19.223

Terreinmeubilair

117.459

137.599

100.168

Hygiënische maatregelen / nuts, riolering en reiniging

170.275

152.284

165.356

Gebouwen en materieel

97.276

141.452

104.233

Inzet RNH en overige bedrijfskosten (incl. routebeheer)

794.432

1.029.507

766.230

En per saldo toevoeging (of onttrekking) aan de voorziening GO

‐46.271

‐88.549

‐10.847

1.543.632

1.768.694

1.504.126

Totaal

Pagina 35 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Categorie groen

Categorie water, oevers en stranden

Het recreatieschap onderhoudt het groen in het Twiske en in recreatiegebied Purmerland. In totaal gaat het om 298 hectare intensief en extensief beheerde graspercelen, hooilanden, rietgraslanden en beplanting. Opgaande beplanting in deze gebieden (78 ha) bestaat uit aangelegde bospercelen en laanbeplanting. Voor een deel heeft het zich op natuurlijke wijze kunnen ontwikkelen. De beeldkwaliteit voor grasvegetaties is vastgesteld op niveau C volgens de CROW‐ systematiek. Dat betekent dat er incidenteel bosplantsoen‐overgroei (bramen) over (half)verharding en grasvegetatie is geaccepteerd. De beeldkwaliteit voor cultuurlijke beplanting is vastgesteld op niveau B volgens de CROW‐systematiek. Dat betekent dat de vitaliteit van de bomen over het algemeen goed is.

Het recreatieschap bezit in het Twiske totaal 200 ha water. In dat water liggen 8 officiële zwemlocaties. Tijdens het zwemseizoen van 1 mei tot 1 oktober wordt het zwemwater op die locaties elke twee weken bemonsterd in opdracht van de provincie Noord‐Holland om te beoordelen of het zwemwater voldoet aan de minimale wettelijke eisen (Whvbz). Het recreatieschap heeft 1,1 ha zandstrand in het Twiske. Twee locaties hadden negatief zwemadvies voor seizoen 2022, Tijdens het seizoen werd bij 2 locaties tijdelijk een negatief zwemadvies afgegeven Op en aantal plaatsen, in ondiepe sloten, was ook sprake van vissterfte en vogelsterfte door blauwalg en botulisme. Pas nadat er weer sprake was van neerslag en de watertemperaturen begonnen te dalen, is de situatie op veel plaatsen verbeterd. Op basis van de inspecties zijn in 2022 de volgende werkzaamheden uitgevoerd:

Op basis van inspecties en voor meer biodiversiteit werden 100 nieuwe bomen aangeplant in Het Twiske. Een deel daarvan werd op de groenstranden aangebracht als natuurlijke verstoringsmaatregel tegen ganzen: belemmering van zicht op predatoren en van de vluchtroute. Ook voor de recreant is het prettig om op warme zonnige dagen extra schaduw te hebben. GROEN

Onderhoud spartelvijver

Plaatsen 10 picknicksetsverspreid in het gebied

Picknicktafel Marsbosje Varkensland

Daarnaast het jaarlijkse regulier onderhoud

Plaatsing speeltoestellen ‘vliegtuig en verkeerstoren’ bij de Speelsloot

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

WATER, OEVERS EN STRANDEN

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Dagelijks onderhoud

285.868

264.369

246.065

Dagelijks onderhoud

53.853

53.909

58.314

Groot onderhoud en kleine vervangingen

6.518

11.700

11.883

Groot onderhoud en kleine vervangingen

45.230

49.319

43.501

‐

‐

‐

‐

‐

‐

292.386

276.069

257.948

99.084

103.228

101.815

Kapitaallasten Totaal

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Kapitaallasten Totaal

Pagina 36 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Project 'natuurherstel rietgrasland in Het Twiske' In Het Twiske liggen diverse percelen rietgrasland. Door het recreatieschap is een projectplan gemaakt om op een aantal van die percelen de rietgraslanden (natuur) te herstellen en terug te brengen in eerdere ontwikkelingsstaat. De in het plan voorgestelde extra beheermaatregelen moeten ervoor zorgen dat de natuur meer gevarieerd, robuuster en aantrekkelijker wordt voor rietvogels om te broeden en te verblijven. Eind november 2022 is de aannemer gestart met de werkzaamheden en deze zijn naar verwachting medio maart 2023 (voor het broedseizoen) afgerond. Het project 'Natura2000 herstelmaatregelen rietgraslanden' was in de eigen begroting verantwoord, maar wordt inmiddels door de provincie Noord‐Holland gesubsidieerd. Op de inzet RNH en overige bedrijfskosten op taakveld 5.72 kon daardoor €193.000 worden bespaard.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 37 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Categorie pontjes Het recreatieschap heeft in de verschillende gebieden in totaal 5 pontjes. PONTJES

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Dagelijks onderhoud

18.994

17.105

19.223

Groot onderhoud en kleine vervangingen

‐

‐

‐

Kapitaallasten

‐

‐

‐

18.994

17.105

19.223

Totaal Categorie terreinmeubilair

Het recreatieschap heeft in totaal 2766 stuks terreinmeubilair, waarvan 68 speeltoestellen en verder terreinmeubilair zoals picknicksets, banken, anti‐autopalen, verkeersborden, enzovoorts. De beeldkwaliteit voor terreinmeubilair is vastgesteld op niveau B volgens de CROW‐ systematiek. TERREINMEUBILAIR

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Dagelijks onderhoud

52.952

67.399

68.559

Groot onderhoud en kleine vervangingen

64.507

70.200

31.609

‐

‐

‐

117.459

137.599

100.168

Kapitaallasten Totaal

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 38 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Categorie hygiënische maatregelen/ nutsvoorzieningen, riolering en reiniging

Categorie gebouwen en materieel

Recreatieschap Twiske‐Waterland heeft in totaal 17 pompen voor de riolering en het doorspoelen van zwemwater, 19 electrakasten. Het recreatieschap heeft totaal 10 toiletgebouwen die in het seizoen dagelijks worden schoongemaakt.

Dit omvat het onderhoud aan de openbare gebouwen, verhuurde gebouwen en materieel zoals voertuigen en grote machines. Het recreatieschap heeft in totaal 19 gebouwen in eigen beheer. Recreatieschap Twiske‐Waterland heeft in totaal 4 gebouwen verhuurd en/of in erfpacht uitgegeven. De beeldkwaliteit voor gebouwen is vastgesteld op niveau C volgens het CROW‐systematiek. Dat betekent dat er incidenteel aan de buitengevel en aan de binnenzijde vervuiling is geconstateerd.

In de verschillende terreinen staan 134 rolcontainers en 85 afvalbakken die in het hoogseizoen dagelijks worden geleegd. Ook het periodiek prikken van zwerfvuil en het verwijderen van illegaal gestort afval op de parkeerterreinen behoort tot deze categorie. De beeldkwaliteit voor reiniging is vastgesteld op niveau B. Dat betekent er op het gebied van zwerfafval kwalitatief goed gescoord wordt. Incidenteel is een straatkolkbelemmering door onkruid acceptabel. HYGIËNISCHE MAATR. / NUTS, RIOLERING EN REINIGING

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Dagelijks onderhoud

166.905

146.434

155.326

Groot onderhoud en kleine vervangingen

3.369

5.850

10.030

Kapitaallasten Totaal

‐

‐

‐

170.275

152.284

165.356

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

GEBOUWEN EN MATERIEEL

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

Dagelijks onderhoud

64.669

84.416

82.704

Groot onderhoud en kleine vervangingen

26.647

51.480

13.823

Kapitaallasten

5.960

5.556

7.706

Totaal

97.276

141.452

104.233

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Jaarrekening 2021

‐

‐

‐

12.100

‐

‐

Vervangingsinvesteringen (opgenomen in de balans) Maatschappelijke vervangingen >50.000 Economische vervangingen

Pagina 39 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

C. Financiering Wet Financiering decentrale overheden De Wet Financiering decentrale overheden (Wet Fido) heeft als uitgangspunt het beheersen van risico's. De belangrijkste kenmerken in dat kader is een tweetal randvoorwaarden voor het treasurybeleid. De eerste is dat het aangaan en verstrekken van geldleningen alsmede het verlenen van garanties allen zijn toegestaan voor de uitoefening van de publieke taak. De tweede houdt in dat uitzettingen een prudent karakter (=met beleid en inzicht bezien) moeten hebben en niet gericht zijn op het genereren van inkomen door het lopen van onnodige risico's.

Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het bedrag ter grootte van 8,2% van het totaal van de jaarbegroting bij aanvang van het jaar. Het doel van de limiet is de vlottende schuld (kortlopende leningen) te beperken. In de onderstaande tabel is de kasgeldlimiet voor het begrotingsjaar bepaald. Berekening van de kasgeldlimiet Begrotingstotaal (lasten)

Op 6 december 2018 het Algemeen Bestuur haar verordening financieel beheer vastgesteld in gevolge artikel 57 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de Wet Financiering Decentrale Overheden over de kaders voor de inrichting en uitvoering van de financieringsfunctie. Ook is in deze openbare vergadering de verordening financieel beheer en controle vastgesteld in gevolge artikel 57 Wet Gemeenschappelijke Regelingen en de artikelen 216 en 217 van de Provinciewet.

Risicobeheer Binnen de Wet Fido zijn 2 normen vermeld waaraan dient te worden voldaan. De normen bestaan uit de kasgeldlimiet en de rente‐risiconorm. De kasgeldlimiet heeft betrekking op leningen met een looptijd van maximaal 1 jaar en de renterisiconorm op leningen met een looptijd vanaf 1 jaar. Het doel van deze normen is te voorkomen dat bij herfinanciering van leningen bij (aanzienlijk) hogere rente grote schokken optreden in de hoogte van de rente die het recreatieschap moet betalen. De normen beperken de budgettaire risico’s. Recreatieschap Twiske‐Waterland is volgens het huidige liquiditeits‐ en financieringsbeleid binnen de kasgeldlimiet en renterisiconorm gebleven.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Kasgeldlimiet

3.808.964 8,20% 312.300

Renterisiconorm De renterisiconorm is een bedrag ter grootte van een percentage van het totaal van de vaste schuld bij aanvang van het jaar. Het doel is het beperken van de gevolgen van een stijgende kapitaalmarktrente op de rente lasten van de organisatie. De norm stelt dat per jaar maximaal 20% van de vaste schuld in aanmerking mag komen voor herfinanciering of renteherziening. In de onderstaande tabel is de renterisiconorm voor het begrotingsjaar bepaald op € 0. Berekening van de renterisiconorm Stand van de vaste schuld per 1 januari Bij ministeriële regeling vastgestelde percentage Renterisiconorm

‐ 20 % ‐

Pagina 40 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Pagina 41 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Wet Fido Modelstaat A (x € 1.000) Modelstaat A (x € 1.000)

Toelichting op modelstaat A De Kasgeldlimiet voor het recreatieschap bedraagt op basis van de begroting 2022 € 312.300. Het recreatieschap blijft het gehele jaar binnen de limiet.

Kwartaal Maand

1e 1 jan

2e

1 feb

1 mrt

1 apr

1 mei

1 jun

Registratie nr. Datum ontvangst Vlottende schuld

0

0

0

0

0

0

Vlottende middelen

0

0

0

0

0

0

Netto vl. schuld

0

0

0

0

0

0

Netto vl. overschot

0

0

0

0

0

0

312

312

Gem. schuld

0

0

Gem. overschot

0

0

Kasgeldlimiet

312

312

312

312

Ruimte onder limiet

312

312

Overschrijding

0

0

Kwartaal Maand

3e 1 jul

4e

1 aug

1 sep

1 okt

1 nov

1 dec

Registratie nr. Datum ontvangst Vlottende schuld

0

0

0

0

0

0

Vlottende middelen

0

0

0

0

0

0

Netto vl. schuld

0

0

0

0

0

0

Netto vl. overschot

0

0

0

0

0

0

312

312

Gem. schuld

0

0

Gem. overschot

0

0

Kasgeldlimiet

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

312

312

312

312

Ruimte onder limiet

312

312

Overschrijding

0

0

Pagina 42 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Wet Fido Modelstaat B (x € 1.000) Toelichting op modelstaat B Bij het recreatieschap hebben zich geen renteherzieningen op vaste schulden plaatsgevonden en er zijn geen nieuwe leningen uitgezet of aangetrokken. De renterisiconorm is derhalve nihil.

Modelstaat B 1a Renteherziening op vaste schuld O/G 1b Renteherziening op vaste schuld U/G 2 Renteherziening op vaste schuld

(1a-1b)

3a nieuw aangetrokken vaste schuld 3b nieuw uitgezette lange leningen 4 netto nieuw aangetrokken vaste schuld

-

(3a-3b)

5 Betaalde aflossingen

-

6 herfinanciering

(laagste van 4 en 5)

-

7 Renterisico op de vaste schuld

(2+6)

-

8 Renterisiconorm 9a ruimte onder 9b Overschrijding

-

Renterisiconorm 10 Stand van de vaste schuld 11 Vastgestelde percentage 12 Renterisiconorm

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

(10x11)

-

Pagina 43 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering en Woo

E. Grondbeleid

F. Participanten

D. Bedrijfsvoering en openbaarheid Overkoepelend voor alle recreatieschappen werkt RNH aan de volgende prestaties: Recreatie Noord‐Holland NV (RNH) werkt als opdrachtnemer voor het bestuur van Recreatieschap Twiske‐Waterland. De provincie Noord‐Holland is enig aandeelhouder van RNH. In 2017 is de dienstverlening van RNH geëvalueerd. Daarna heeft RNH een verbeterplan uitgevoerd naar tevredenheid van zowel ambtelijke als bestuurlijke vertegenwoordigers van (de participanten van) de recreatieschappen. Op initiatief van de provincie is in 2020 onderzoek uitgevoerd naar de uitvoeringstaken van RNH in combinatie met de governance structuur van de recreatieschappen. Daarom hebben de recreatieschappen voor 2021 een contractverlenging van één jaar afgesproken. In 2021 is besloten om met ingang van 1 januari 2022 een bestuursbureau op te richten met medewerkers die rechtstreeks in dienst staan van de recreatieschappen, zodat een betere scheiding van opdrachtgeverschap en opdrachtnemerschap ontstaat. In het licht daarvan hebben de vijf recreatieschappen in 2021 besloten dat RNH ook in 2022 en 2023 als uitvoeringsorganisatie wordt gecontracteerd, met een opzegtermijn van één jaar. De dienstverlening wordt afgerekend op basis van werkelijk gemaakte kosten en uren. De inzet van RNH voor het recreatieschap behoort tot de kostencategorie ingeleend personeel.

In 2022 was het bedrag voor inzet RNH € 1,4 miljoen. Dit is €112.000 lager dan begroot. Voor de werkzaamheden die het Routebureau van RNH in opdracht van het recreatieschap verricht zijn vaste bedragen in de begroting opgenomen. Deze bedragen dekken de inzet van RNH en de bedrijfskosten die gemiddeld worden gemaakt voor de beschreven werkzaamheden aan routebeheer en ‐ontwikkeling.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

HR‐management;

Training en opleiding van het personeel;

Professioneel contractbeheer vastgoed en evenementen;

Modern ingerichte ICT voor projectadministratie, financiële administratie en factuurafhandeling;

Archivering;

Natuurinclusief kennisnetwerk;

Omgevingsmanagement;

Planning en control.

Voortgang verbetering planning en control cyclus De planning en control cyclus wordt continue verbeterd. Ook wordt opvolging gegeven aan de aanbevelingen van de accountant. Zo wordt gewerkt aan een gewijzigde aanbestedingsrichtlijn welke begin 2023 aan de schapsbesturen wordt voorgelegd zijn de processen rondom autorisaties aangescherpt en wordt de verplichte rechtmatigheidsverantwoording in 2023 structureel ingebed in de bedrijfsvoering van het recreatieschap. Tot en met 2022 geeft de externe accountant een rechtmatigheidsoordeel bij de jaarrekening af. Door een wetswijziging is vanaf 2023 het dagelijks bestuur van het recreatieschap verantwoordelijk voor het afgeven van de rechtmatigheidsverantwoording. Dit betekent dat voortaan het dagelijks bestuur in de jaarrekening een rechtmatigheidsverantwoording moet opnemen. Dit gebeurt in de paragraaf Bedrijfsvoering. Samen met de accountant is daarvoor een plan van aanpak opgesteld. In de laatste bestuursronde van 2022 heeft het bestuur hiervoor het normenkader, de gewijzigde controleverordening en de gewijzigde verordening financieel beheer vastgesteld. Het recreatieschap kan over 2023 zelf verantwoording afleggen over de rechtmatigheid van de baten, lasten en balansmutaties.

Pagina 44 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering en Woo

E. Grondbeleid

F. Participanten

Flexibele schil/ inhuur

Maatregelen bij begrotingsafwijkingen

Bij de uitvoering van onderhoudswerk huurt Recreatieschap Twiske‐Waterland inzet van Werkom in.

Materiële afwijkingen (beleidsmatig en/of financieel) ten opzichte van de begroting moeten door het bestuur worden geautoriseerd. Als een wijziging niet in het jaar zelf is voorgelegd, dan zijn bestedingen boven het begrotingsbedrag mogelijk onrechtmatig. Daarom worden de afwijkingen tijdig, en in elk geval in het begrotingsjaar zelf, aan het bestuur voorgelegd. Dit gebeurde in de vorm van:

Percentage overhead Als de overhead wordt afgezet tegen de totale lasten (€ 3.502.553) bedraagt het percentage overhead 10 %. Deze overhead bestaat uit de volgende posten: Opbouw van de overhead

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Bestuursadvisering en programmasturing

167.762

155.266

Secretariaat

35.143

52.915

Financiële control en administratie

94.679

101.285

Aansturing beheerteam en toezichthouders

47.724

61.516

Kantoor‐ en bedrijfskosten

13.107

16.079

Totaal

358.415

387.061

Klachtenregistratie Het recreatieschap biedt op de website de mogelijkheid om een informatieverzoek in te dienen. In 2022 zijn in totaal 40 schriftelijke aanvragen gedaan. Hierbij zijn geen klachten ontvangen over het handelen of functioneren van medewerkers die namens het recreatieschap optreden. In totaal is een schriftelijke klacht ingediend. Het betrof het verlenen van vergunning voor het houden van het festival Lentekabinet en de terreinschade die ontstond tijdens opruimwerkzaamheden van dat festival.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

De begrotingswijziging 2022;

Separate bestuursvoorstellen;

En de najaarsnotitie 2022.

Het recreatieschap streeft ernaar om begrotingsafwijkingen boven de grens van 3% van de totale lasten (inclusief toevoegingen aan de reserves) te voorkomen. Dit geldt in sterkere mate voor rechtmatigheidsafwijkingen zoals beschreven in de Kadernota Rechtmatigheid 2023

Openbaarheidsparagraaf Wet open overheid (Woo) Dit is een nieuwe paragraaf in de jaarstukken. Met ingang van verslagjaar 2022 dient jaarlijks aandacht te worden besteed aan de uitvoering van de Woo, mede in relatie tot de beleidsvoornemens. De Wet open overheid (Woo) heeft als doel een transparante en actief openbaar makende overheid. De Woo is de opvolger van de Wet openbaarheid van bestuur (Wob) en is op 1 mei 2022 in werking getreden. De drie hoofddoelen van de Woo zijn: 

Actieve openbaarmaking;

Passieve openbaarmaking;

Verbetering van de informatiehuishouding.

Pagina 45 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

Omdat er nog geen format beschikbaar is, zal de uitwerking van deze paragraaf werkenderwijs plaatsvinden. Deze eerste openbaarheidsparagraaf zal ook tegen deze achtergrond moeten worden bezien. Eind 2022 is het Woo proces geëvalueerd. Op basis daarvan is opnieuw gekeken naar het proces‐schema met de verschillende rollen en verantwoordelijkheden. Het nieuwe processchema Woo wordt in het voorjaar van 2023 vastgesteld. De AB‐stukken van de recreatieschappen worden actief openbaar gemaakt via de website (iBabs). In 2022 heeft een extern bureau, als onderdeel van een rapportage voor de verbetering van de informatiehuishouding, een advies uitgebracht over de Woo. Hier wordt in 2023 een vervolg aan gegeven. Denk daarbij aan het inventariseren van werkprocessen en de gegevensstromen die deze werkprocessen opleveren. Ook zullen de applicaties (databronnen) in beeld gebracht worden. Aan de (persoons)gegevens worden per werkproces bewaartermijnen gekoppeld. Bij de laatste activiteit is het

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Overige gegevens en bijlagen

D. Bedrijfsvoering en Woo

E. Grondbeleid

F. Participanten

advies van de functionaris voor de gegevensbescherming belangrijk. Met proceseigenaren zal vervolgens een keuze gemaakt worden voor de toe te passen ordening waarmee we beter kunnen voldoen aan de Woo.

Informatie over Woo‐verzoeken 2022 In 2022 zijn twee Woo‐verzoeken behandeld. De een betrof Ecologisch beheerplan Het Twiske. Monitoringsrapport. Rapport Altenburg en Wijmenga nr 19‐412. Dat rapport was reeds openbaar en derhalve beschikbaar voor de aanvrager. Het andere verzoek betrof inzage in de kosten‐baten van de festivals in 2019 en opbrengst parkeergelden in 2021 en 2022. Beide verzoeken zijn afgehandeld.

Pagina 46 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

E. Grondbeleid Het recreatieschap is van mening dat gebieden die binnen de grenzen van de Gemeenschappelijke Regeling vallen, in het beheer van het recreatieschap thuishoren. Indien het recreatieschap een zakelijk of persoonlijk recht verwerft op gronden grenzend aan het gebied, dan worden deze gronden toegevoegd aan de gemeenschappelijke regeling.

Gronden in eigendom en uitgegeven Twiske‐Waterland heeft gronden van de gemeente Amsterdam en Staatsbosbeheer in erfpacht. Hier lopen twee erfpachtcontracten van Staatsbosbeheer die expireren in 2049. Gronden in erfpacht worden bij voorkeur voor langere periodes uitgegeven, tenzij dit vanuit gewenste ontwikkelingen in het gebied die voortvloeien uit het ambitietraject onwenselijk is. Alle gronduitgiftes zijn digitaal op kaart verwerkt in het beheersysteem GeoVisia en van alle contracten is een digitaal archief.

Oppervlaktes en hoeveelheden Gronden Beleidsgebied gemeenschappelijke regeling

729,1

hectare

Oppervlakte in eigendom

721,9

hectare

in eigen beheer

425,49

hectare

contractueel uitgegeven

305,6

hectare

waarvan:

Aantal contracten gronden

36

Gebouwen Aantal gebouwen waarvan:

17 in eigen beheer

17

contractueel uitgegeven

6

potentieel af te stoten

1

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Voor ontwikkelingen waarbij externe financiering nodig is, is een looptijd van het ondererfpacht van ten minste 30 jaar wenselijk. Het recreatieschap kan momenteel alleen contracten sluiten met de resterende looptijd van 28 jaar. Er is op hoofdlijnen overeenstemming bereikt met Staatsbosbeheer over de gezamenlijke verantwoordelijkheid voor de groene recreatiegebieden in MRA en het lopende erfpacht in bijzonder. Deze afspraken worden in mei 2022 ter besluitvorming aan de recreatieschappen voorgelegd. Er is overeenstemming over de looptijd (60 jaar). Er is nog geen overeenstemming bereikt over het verlengingsrecht (en het inroepen daarvan). Dit moet verder uitgewerkt worden in de nieuwe erfpachtcontracten. Er is nog geen helder procesvoorstel voor de vervolgfase van het opstellen van de contracten en het Didam arrest maakt dat Staatbosbeheer de voorgenomen afspraken met de drie recreatieschappen moet publiceren waardoor andere partijen hierop bezwaar kunnen aantekenen.

Pagina 47 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

Overige gegevens en bijlagen Paragrafen

B. Kapitaalgoederen

C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

Natuurlijk beheer: Natura 2000 Bijna alle gronden waarover het recreatieschap beheer voert, maken deel uit van het Natura 2000 Netwerk. Beheer is daarom mede afgestemd op de bescherming van doelsoorten, genoemd in het beheerplan Ilperveld, Varkensland, Oostzanerveld en Twiske. Dat beheerplan werd in 2022 geactualiseerd. De volgelrichtlijn, met dit beheerplan uitgewerkt voor het Twiske, legt beperkingen op voor het gebruik van de gronden.

Commerciële activiteiten Om voldoende baten te halen uit de gronden zijn sommige percelen voor commerciële activiteiten of bewoning uitgegeven. Hierbij wordt gewerkt met standaardcontracten en voorwaarden. Bij Recreatieschap Twiske‐Waterland is nog geen sprake van een vastgesteld grondprijzenbeleid. Wel wordt aangesloten bij de prijzen in de regio daarvoor. Er is sprake van actief accountmanagement waardoor contracten regelmatig worden herzien of gecontroleerd op oneigenlijk gebruik. Baten uit commerciële activiteiten

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Baten uit (erf)pachten

143.621

139.138

Baten uit verhuren

66.719

63.324

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 48 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

D. Bedrijfsvoering

E. Grondbeleid

F. Participanten

F. Participanten Vanwege de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen voor elke participant is inzicht in en actieve deelname aan de gemeenschappelijke regeling noodzakelijk. Door effectief te sturen op de doelstellingen en prestaties kunnen participanten de gemeenschappelijke regeling maximaal laten bijdragen aan eigen bestuurlijke ambities. Ook de ambtelijke organisaties hebben ook in 2021 goed samengewerkt met de uitvoeringsorganisatie Recreatie Noord‐Holland.

Informeren van participanten De informatievoorziening van de gemeenschappelijke regeling aan de participanten (de gemeenteraden en provinciale staten) is belangrijk. Daarvoor sluit het recreatieschap aan bij regionale samenwerkingsafspraken zoals die bijvoorbeeld in Noord‐Holland Noord en de Metropool Regio Amsterdam zijn of worden gemaakt.

Participantenbijdragen

Informatie over verbonden partijen

De participantenbijdrage wordt jaarlijks geïndexeerd. Door de fusie van Beemster met Purmerend zijn de bijdragen samengevoegd (*).

Deze paragraaf geeft de informatie weer, die elke participant volgens het BBV moet opnemen in haar paragraaf ‘Verbonden partijen’.

Participant

Bijdragen‐ verdeling 2022

Bijdrage in 2021

Bijdrage in 2022

Naam verbonden partij

Recreatieschap Twiske‐Waterland

Vestigingsplaats

Oostzaan

Provincie Noord‐Holland

56,04%

1.425.932

1.437.340

Rechtsvorm

Gemeenschappelijke regeling

Gemeente Amsterdam

23,56%

599.491

604.287

Gemeente Beemster*

0,00%

15.454

‐

Bestuurlijke vertegenwoordiging

Gemeente Edam‐Volendam

1,33%

33.842

34.114

  

Gemeente Landsmeer

1,62%

41.298

41.628

Gemeente Oostzaan

0,66%

16.862

16.996

Gemeente Purmerend*

6,96%

161.656

178.528

Gemeente Waterland

0,65%

16.502

16.634

Gemeente Wormerland

0,61%

15.454

15.576

Gemeente Zaanstad

8,57%

217.994

219.736

100,00%

2.544.485

2.564.839

Totaal

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

     

Doelstelling en openbaar belang (BBV 15, 2a en 2b)

Provincie Noord‐Holland: gedeputeerde I. Zaal Gemeente Amsterdam: Mevrouw Y. El Ksaihi Gemeente Edam‐Volendam: De heer D. Dijkshoorn Gemeente Landsmeer: Mevrouw J. van Boeijen Gemeente Oostzaan: De heer E. Taams Gemeente Purmerend: De heer M.T.A. Hegger Gemeente Waterland: De heer R. Wolters Gemeente Wormerland: De heer J. Schalkwijk Gemeente Zaanstad: De heer W. Breunesse

Het besturen en beheren van recreatiegebieden. Gezien de ligging en het gebruik van het gebied door de inwoners heeft de provincie/gemeente een direct maatschappelijk belang bij het

Pagina 49 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Naam verbonden partij

Activiteiten

Visie op de verbonden partij (BBV 15, 1a)

Paragrafen C. Financiering

Recreatieschap Twiske‐Waterland

D. Bedrijfsvoering Naam verbonden partij

E. Grondbeleid

F. Participanten

Recreatieschap Twiske‐Waterland

realiseren van de doelen en neemt daarom deel aan de gemeenschappelijke regeling.

Gemeente Purmerend

6,96%

Gemeente Landsmeer

1,62%

Het recreatieschap voert de ontwikkeling en het beheer van recreatiegebieden uit, conform de doelen van de gemeenschappelijke regeling.

Gemeente Edam‐Volendam 1,33%

Gemeente Oostzaan

0,66%

Gemeente Waterland

0,65%

Gemeente Wormerland

0,61%

Twiske‐Waterland is ingericht als recreatiegebied om gemeenten en natuurgebieden te ontlasten en aantrekkelijke recreatiemogelijkheid te bieden aan recreanten uit omliggende gemeenten en de regio. Het recreatieschap heeft drie hoofdactiviteiten: 1. Beheren en in stand houden van de ingerichte gebieden en voorzieningen; 2. Beheren en in stand houden routenetwerken en boerenlandpaden; 3. Actueel houden en vernieuwen van het aanbod om aan te sluiten bij wensen en behoeften van de recreant.

Beleidsvoornemens 2022‐ 2025 (BBV 15, 1a)

Uitvoeren projecten van het in 2022 vastgestelde geupdate uitvoeringsprogramma bij het ambitiedocument.

(Wijziging) financieel belang (BBV 15, 2b‐d)

Voor financiering van het jaarlijkse exploitatietekort zijn de participanten verantwoordelijk: 

Provincie Noord‐Holland

Gemeente Amsterdam

23,56%

Gemeente Zaanstad

8,57%

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

56,04%

Bestuurlijk belang

Stemgewicht

Bestuurlijke invloed

Jaarlijks kan Provinciale Staten/ de raad haar gevoelens uitspreken over de begroting en kennisnemen van de jaarrekening en eventuele beleidsdocumenten. In de gemeenschappelijke regeling zijn de bevoegdheden vastgelegd. Voor aanpassing van de regeling is de instemming van alle participanten vereist.

Eigen vermogen

31‐12‐2018 € 4.765.978 31‐12‐2019 € 4.899.612 31‐12‐2020 € 4.971.199 31‐12‐2021 € 5.091.543 31‐12‐2022 € 5.232.582

Vreemd vermogen

31‐12‐2018 € 133.300 31‐12‐2019 € 448.196 31‐12‐2020 € 571.889 31‐12‐2021 € 468.981 31‐12‐2022 € 615.681

Pagina 50 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Programmaverantwoording A. Weerstandsvermogen

B. Kapitaalgoederen

Paragrafen C. Financiering

Naam verbonden partij

Recreatieschap Twiske‐Waterland

Financieel resultaat voor bestemming

31‐12‐2018 € ‐ 60.384 31‐12‐2019 € 133.635 31‐12‐2020 € 71.587 31‐12‐2021 € 120.345 31‐12‐2022 € 141.039

D. Bedrijfsvoering Naam verbonden partij

E. Grondbeleid Recreatieschap Twiske‐Waterland 11.

Onrechtmatig accorderen en betalen van facturen.

Beleidsverslag/ Ontwikkelingen In 2022 werden de volgende zaken uitgevoerd: 

Het updaten van het uitvoeringsprogramma;

Website

https://www.twiske‐waterland.nl/

Het uitvoeren van meerjarig ecologisch onderzoek;

Risicoprofiel

Laag

Het effectueren van een nieuwe governance structuur.

Risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen (BBV 15, 2e)

1.

2. 3. 4. 5. 6.

7. 8. 9. 10.

F. Participanten

Overmacht: Optreden extreem weer, brand, (vogel)ziekte en plagen flora en fauna en (drugs)dumpingen; Geen (grootschalige) evenementen (corona); Vandalisme en nalatig recreantengedrag; Erfpachtcontracten met Staatsbosbeheer; Veranderende en verzwarende wet‐ en regelgeving; Onzekerheid ontwikkelingen door veranderende maatschappelijke perceptie; Juridische procedures en reputatieschade overheidsorganisaties; Kosten voor afhandeling WOB/WOO‐ verzoeken; Betalingsachterstanden en/of faillissement van gebiedsondernemers; Problemen bij invulling/bemensing handhaving;

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 51 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Jaarrekening Overzicht van baten en lasten Specificatie is onderaan dit programma te vinden in de tabel “Overzicht van baten en lasten over het begrotingsjaar 2022”. Resultaat reguliere werkzaamheden Het saldo van de reguliere baten en lasten is € 313.179 positiever dan begroot. REGULIER

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Verschil

Lasten

2.894.544

3.012.873

‐118.329

Baten

3.509.652

3.314.802

194.850

Saldo

615.108

301.929

313.179

Resultaat incidentele werkzaamheden

Overige gegevens en bijlagen

Hogere parkeeropbrengsten (€ 100.000 positief);

Minder inzet RNH op reguliere werkzaamheden (€ 97.000 positief);

Hogere opbrengsten evenementen (€ 65.000 positief);

Hogere baten door rente en tegemoetkoming kosten groene boa’s (€ 37.000 positief).

TOTAAL

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Verschil

Lasten

3.502.553

3.808.964

‐306.411

Baten

3.643.592

3.651.015

‐7.423

Saldo

141.039

‐157.949

298.988

Bovenstaande drie tabellen worden op de volgende pagina’s in uitgebreide vorm weergegeven, met specificatie van de incidentele baten en lasten per programma, waarbij per programma de belangrijkste posten afzonderlijk worden gespecificeerd, en een specificatie van de structurele/ reguliere en incidentele toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves.

Het saldo van de incidentele baten en lasten is € 14.191 negatiever dan begroot. Gebeurtenissen na balansdatum INCIDENTEEL

Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Verschil

Lasten

608.010

796.091

‐188.082

Baten

133.940

336.213

‐202.273

Saldo

‐474.070

‐459.878

‐14.191

Tussen het boekjaar waar de jaarstukken betrekking op hebben en het moment van de accountantscontrole, kunnen gebeurtenissen plaatsvinden die relevant zijn om een verantwoord oordeel te kunnen vormen over de financiële positie en over de baten en de lasten. Zie bijlage III  voor een verdere uitwerking van de gebeurtenissen na balansdatum. Het overzicht van baten en lasten en de balans worden vastgesteld met inachtneming deze gebeurtenissen.

Resultaat totaal 2022 Het saldo van de baten en lasten is in totaal € 298.988 positiever dan begroot door:

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 52 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Overzicht van baten en lasten over het begrotingsjaar 2022 Jaarrekening 2022

Begroting na wijziging 2022

Begroting voor wijziging 2022

Programma

Lasten

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

Lasten

Baten

Saldo

1. Ontwikkeling en inrichting

433.594

‐

‐433.594

492.810

26.213

‐466.597

223.022

13.135

‐209.887

2. Beheer en onderhoud

2.322.914

1.042.414,59

‐1.280.500

2.594.629

1.059.962

‐1.534.667

2.130.119

721.624

‐1.408.495

3. Veiligheid en toezicht

272.930

16.723,00

‐256.207

249.960

‐

‐249.960

217.482

‐

‐217.482

4. Bestuur en ondersteuning exclusief overhead

112.906

‐

‐112.906

82.680

‐

‐82.680

30.088

‐

‐30.088

5. Algemene dekkingsmiddelen exclusief mutaties reserves en heffing vennootschapsbelasting

1.794

2.584.454

2.582.660

1.824

2.564.840

2.563.016

1.824

2.564.840

2.563.016

358.415

‐

‐358.415

387.061

‐

‐387.061

608.591

‐

‐608.591

‐

‐

‐

‐

‐

‐

‐

‐

‐

3.502.553

3.643.592

141.039

3.808.964

3.651.015

‐157.949

3.211.127

3.299.599

88.473

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

Toevoeging

Onttrekking

Saldo

487.456

‐302.110

185.346

‐

‐290.010

‐290.010

94.029

Bestemmingsreserve investeringen

‐

‐

‐

‐

‐

‐

‐

Bestemmingsreserve Purmerbos

‐

‐8.064

‐8.064

‐

‐

‐

‐

Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen

‐

‐

‐

‐

‐

‐

‐

Bestemmingsreserve Markermeerdijken

‐

‐

‐

‐

‐

‐

‐

Bestemmingsreserve egalisatie

149.717

‐185.960

‐36.243

137.617

‐5.556

132.061

Totaal mutaties reserves

637.173

‐496.134

141.039

137.617

‐295.566

‐157.949

Overhead Heffing vennootschapsbelasting Gerealiseerd totaal saldo van baten en lasten Resultaatbestemming (mutaties reserves) Algemene reserve

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

94.029

94.029

‐5.556

‐5.556

‐5.556

88.473

Pagina 53 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Gerealiseerd resultaat

Jaarrekening

‐

Overige gegevens en bijlagen

‐

‐

Voor verdere toelichting bij de cijfers van de jaarrekening 2022: zie de programmaverantwoording in het jaarverslag. 

De kosten van de overhead zijn opgenomen in programma 4.

Het bedrag van de heffing voor de vennootschapsbelasting is opgenomen in programma 5.

De cijfers van de begroting na wijziging 2022 zijn verantwoord in het besluit van het algemeen bestuur op 6 juli 2022. De cijfers van de begroting voor wijziging 2022 zijn vastgelegd in het besluit van het algemeen bestuur op 8 juli 2021. Onvoorzien Het recreatieschap had geen kosten ‘onvoorzien’ begroot. WNT‐verantwoording De informatie van de Wet normering bezoldiging topfunctionarissen publieke en semipublieke sector is opgenomen in bijlage VI .

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 54 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Balans Onderstaand volgt de balans per 31 december 2021, een overzicht van de waarderingsgrondslagen en de toelichting op de balans. PASSIVA

31‐12‐2022

31‐12‐2021

3.312.729

3.127.384

Bestemmingsreserve investeringen

6.282

6.282

Bestemmingsreserve ruiterpaden Purmerbos

18.483

26.548

Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen

216.998

216.998

1.455.247

1.455.247

222.842

259.085

‐

‐

5.232.582

5.091.543

Voorziening groot onderhoud

154.575

162.775

Subtotaal voorzieningen

154.575

162.775

‐

‐

5.387.157

5.254.318

Overige schulden

161.860

214.385

Subtotaal netto‐vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan een jaar

161.860

214.385

Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend boekjaar tot betaling komen

97.169

29.137

Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van het volgende begrotingsjaar komen

202.076

62.685

Subtotaal overlopende passiva

299.245

91.822

TOTAAL VLOTTENDE PASSIVA

461.105

306.207

TOTAAL‐GENERAAL PASSIVA

5.848.263

5.560.525

VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN ACTIVA

31‐12‐2022

Eigen vermogen

31‐12‐2021

Algemene reserve

VASTE ACTIVA Materiële vaste activa Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

‐

42.383

Investeringen met een economisch nut

297.842

302.102

Subtotaal materiële vaste activa

297.842

344.485

‐

‐

297.842

344.485

Bestemmingsreserve Markermeerdijken Bestemmingsreserve egalisatie

Financiële vaste activa Subtotaal financiële vaste activa TOTAAL VASTE ACTIVA

Gerealiseerd resultaat Subtotaal eigen vermogen Voorzieningen

VLOTTENDE ACTIVA Vorderingen en overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

23.778

23.967

Overige nog te ontvangen bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

Vaste schulden met een rente typische looptijd van een jaar of langer

35.125

74.838

Subtotaal schulden op lange termijn

Overige vorderingen

27.311

27.946

Subtotaal vorderingen en overlopende activa

86.214

126.751

TOTAAL VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN VLOTTENDE PASSIVA Netto‐vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan een jaar

Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan een jaar Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rente typische looptijd korter dan een jaar

5.435.279

5.060.315

Subtotaal uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan een jaar

5.435.279

5.060.315

Overlopende passiva

Liquide middelen ING bank

28.765

28.544

163

430

Subtotaal liquide middelen

28.928

28.974

TOTAAL VLOTTENDE ACTIVA

5.550.421

5.216.039

TOTAAL‐GENERAAL ACTIVA

5.848.263

5.560.525

Kas

Jaarstukken 2021 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 55 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Waarderingsgrondslagen voor de balans en de resultaatbepaling

Jaarrekening

Vaste activa

Materiële vaste activa Activa worden gewaardeerd tegen de oorspronkelijke verkrijgingsprijs (de inkoopprijs en de bijkomende kosten) of vervaardigingsprijs. Subsidies en bijdragen van derden worden op de desbetreffende investering in mindering gebracht. De materiële activa worden onderverdeeld in: 

Activa met een economisch nut en

Activa in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

Voorwaarde voor het activeren van materiële vaste activa is een minimale gebruiksduur van drie jaar, waarvoor een ondergrens geldt van: 

€ 10.000 voor activa met economisch nut

€ 50.000 voor activa met maatschappelijk nut

Investeringen worden geactiveerd en over de verwachte toekomstige gebruiksduur wordt afgeschreven. De afschrijvingen vinden plaats volgens het lineaire systeem, dus in gelijke jaarlijkse termijnen en startend op 1 januari van het jaar volgend op het jaar van ingebruikname. De tabel met afschrijvingstermijnen is hieronder weergegeven.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Overige gegevens en bijlagen

Afschrijvingsperiode in jaren

Toelichting

N.v.t.

Geen afschrijving

Materiële vaste activa Gronden / terreinen Gebouwen / werkplaats

40

Vervoermiddelen

5

Machines

5

Werktuigen

10

Ponten

20

Overige vaartuigen

10

Kunstwerken Bruggen van beton

40

Bruggen van staal

40

Bruggen van hout

30

Tunnels

60

Beschoeiing

30

Gemalen

40

Terreinmeubilair

5

Rioleringspompen

20

Pagina 56 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Financiële vaste activa Financiële vaste activa worden gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs of de nominale waarde.

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

het resultaat van de jaarrekening, per jaar zal het algemeen bestuur besluiten over de hoogte van de toevoeging. Bestemmingsreserve egalisatie

Vlottende activa De vlottende activa worden gewaardeerd tegen de nominale waarde en ‐ waar nodig – verminderd met een voorziening voor oninbaarheid.

Reserves en voorzieningen

Deze reserve is ter dekking van de kapitaallasten van geactiveerde kapitaaluitgaven en dient in stand te worden gehouden ter dekking van de kapitaallasten in de exploitatie. Hierbij heeft geen terugwerkende kracht plaatsgevonden inzake investeringen vóór 1‐ 1‐2019 en daarnaast is er ook een begrenzing aan het vormen van de bestemmingsreserve egalisatie kapitaallasten voor zover er een (positieve) reserve is.

Algemene reserve Aan de algemene reserve wordt jaarlijks het resultaat na bestemming toegevoegd respectievelijk onttrokken. Een deel van de renteopbrengst voortvloeiend uit de deposito en de zakelijke spaarrekeningen wordt toegevoegd aan de algemene reserve.

Voorzieningen

Bestemmingsreserve investeringen

Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting of het voorzienbare verlies. Onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenramingen van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen.

De bestemmingsreserve investeringen wordt voornamelijk ingezet voor ontwikkeling van het gebied door vernieuwing.

Overige balansposten

Bestemmingsreserve ruiterpaden Purmerbos

Alle overige balansposten zijn, tenzij anders vermeld, gewaardeerd tegen nominale waarde.

Deze bestemmingsreserve is gevormd ter dekking van de uitgaven in verband met het beheer en onderhoud van de aanleg van ruiterpaden in het Purmerbos.

Bepaling van het resultaat

Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen

Het resultaat is bepaald op basis van de historische kostprijs. Baten en lasten worden toegerekend naar het jaar waarin zij gegenereerd worden.

De bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen is gevormd ter dekking van de uitgaven ten behoeve van groot onderhoud in het werkgebied.

Subsidies en bijdragen van derden

Bestemmingsreserve Markermeerdijken

Ontvangsten inzake subsidies en bijdragen van derden voor de realisatie van specifieke projecten, en de daarmee samenhangende uitgaven, worden in de programmarekening verantwoord.

De bestemmingsreserve is gevormd ter dekking van de uitgaven ten behoeve van de realisatie van de infrastructuur van de Markermeerdijken. Het algemeen bestuur heeft besloten vanaf 1 januari 2014 het saldo van de bestemmingsreserve op te hogen uit

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 57 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Toelichting op de balans

Overige gegevens en bijlagen

Herstel voetbruggen met hergebruik bestaande palen

ACTIVA VASTE ACTIVA Materiële vaste activa Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut Netto investeringen tot boekjaar

31‐12‐2022

31‐12‐2021

Investeringen met een economisch nut

31‐12‐2022

31‐12‐2021

Netto investeringen tot boekjaar

595.050

595.050

Netto investeringen boekjaar

12.100

‐

‐

‐

607.150

595.050

42.383

‐

‐

42.383

‐42.383

‐

‐

42.383

Afschrijvingen tot boekjaar

‐

‐

Afschrijvingen tot boekjaar

292.947

263.073

Afschrijvingen lopend boekjaar

‐

‐

Afschrijvingen lopend boekjaar

16.361

29.874

Afschrijvingen desinvesteringen boekjaar

‐

‐

Afschrijvingen desinvesteringen boekjaar

‐

‐

Boekwaarde per 31 december

‐

42.383

309.308

292.947

297.842

302.102

Netto investeringen boekjaar Desinvesteringen boekjaar

Desinvesteringen boekjaar

Boekwaarde per 31 december In 2021 was het voorstel dat het Schanszichtpad in eigendom van het recreatieschap zou komen. Gedurende 2022 is duidelijk geworden dat voor beheer en onderhoud van het pad en de kunstwerken een bruikleenovereenkomst wordt afgesloten en dat de bijdrage een algemene bijdrage van € 180.000 aan Staatsbosbeheer betreft. Aangezien Staatsbosbeheer dit niet activeert, schrijft het BBV voor dat de kosten in één keer in de lasten moet worden genomen (zie programma 1). In 2022 hebben we daarom een desinvestering gedaan. Het herstelwerk aan het pad is begin 2023 opgeleverd.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

In 2022 is een blazer, geschikt voor tractoren aangeschaft. Deze is geactiveerd. In bijlage II  is een specificatie van de materiële vaste activa opgenomen in de staat van geactiveerde investeringen tot en met 2022. VLOTTENDE ACTIVA Vorderingen en overlopende activa Vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

31‐12‐2022

31‐12‐2021

23.778

23.967

De vooruitbetaalde bedragen per 31 december 2022 bestaan uit kosten voor abonnementen/contributies, betaald parkeren en nog te verrekenen energiekosten.

Pagina 58 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Overige nog te ontvangen bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

Jaarrekening

35.125

74.838

27.311

27.946

Specificatie: Staatsbosbeheer

20.959

Pannenkoek De Appel

5.133

Overige debiteuren

1.220

Totaal debiteuren

27.311

drempel voor het verplicht schatkistbankieren verhoogd naar 2% van het begrotingstotaal met een minimum van € 1 miljoen. Het bedrag aan middelen per kwartaal dat buiten ’s Rijksschatkist is gehouden:

Deze post bevat nog te ontvangen rente over het 4e kwartaal 2022 en een tegemoetkoming in de kosten voor groene boa’s. Overige vorderingen

Overige gegevens en bijlagen

Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

Buiten schatkist gehouden

25.916

30.332

29.992

28.928

Ruimte onder drempelbedrag

974.084

969.668

970.008

971.072

‐

‐

‐

‐

Overschrijding van het drempelbedrag Liquide middelen

31‐12‐2022

31‐12‐2021

ING bank r/c

22.815

22.594

ING bank zakelijke spaarrekening

5.951

5.951

163

430

28.928

28.974

Algemene reserve

31‐12‐2022

31‐12‐2021

Saldo per 1 januari

3.127.384

3.036.666

Bij: Saldo exploitatie

307.456

154.601

‐

‐

Bij: Overboeking vanuit bestemmingsreserve egalisatie

180.000

‐

Af: Onttrekking conform begroting

‐290.010

‐21.500

Kas Totaal liquide middelen Debiteuren algemeen Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan een jaar Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rente typische looptijd korter dan een jaar Rijksschatkist Drempelbedrag 01‐01‐2022 t/m 31‐12‐2022:

31‐12‐2022

31‐12‐2021

PASSIVA VASTE FINANCIERINGSMIDDELEN

5.435.279

5.060.315

€ 1.000.000

Eigen vermogen

Bij: Dotatie conform begroting Vanaf 1 juli 2021 werd voor gemeenten (en provincies, waterschappen en hun gemeenschappelijke regelingen) met een begrotingstotaal tot € 500 miljoen de

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 59 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Af: Saldo exploitatie Af: Overboeking naar bestemmingsreserve egalisatie Saldo per 31 december

Jaarrekening

‐

‐

‐12.100

‐42.383

3.312.729

3.127.384

In 2022 is conform begroting € 290.010 aan de algemene reserve onttrokken. Verder is de investering in de Votex blazer van € 12.100 onttrokken aan de algemene reserve en toegevoegd aan de bestemmingsreserve egalisatie. Het bedrag van € 180.000 voor de heropening van het Schanszichtpad wordt niet geactiveerd en vloeit daarom terug in de algemene reserve (zie ook bestemmingsreserve egalisatie). Het resterende voordelige exploitatiesaldo van € 307.456 is ten slotte toegevoegd aan de algemene reserve.

Bestemmingsreserve investeringen

Overige gegevens en bijlagen

31‐12‐2022

31‐12‐2021

6.282

6.282

Bij: Saldo toevoeging

‐

‐

Af: Saldo onttrekking

‐

‐

6.282

6.282

Saldo per 1 januari

Saldo per 31 december

Geen mutaties in de bestemmingsreserve investeringen in 2022. Bestemmingsreserve ruiterpaden Purmerbos

31‐12‐2022

31‐12‐2021

26.548

33.747

‐

‐

Af: Onderhoudskosten

‐8.064

‐7.200

Saldo per 31 december

18.483

26.548

Saldo per 1 januari Bij: Storting

In 2022 is € 8.064 aan onderhoudskosten onttrokken aan de bestemmingsreserve ruiterpaden Purmerbos.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 60 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Bestemmingsreserve egalisatie Bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen

31‐12‐2022

31‐12‐2021

216.998

216.998

Bij: Saldo toevoeging

‐

‐

Af: Saldo onttrekking

‐

‐

216.998

216.998

Saldo per 1 januari

Saldo per 31 december

Overige gegevens en bijlagen

31‐12‐2022

31‐12‐2021

Saldo per 1 januari

259.085

222.258

Bij: Dotatie conform begroting

137.617

‐

Bij: Overboeking vanuit algemene reserve

12.100

42.383

Af: Overboeking naar algemene reserve

‐180.000

‐

Af: Saldo onttrekking

‐5.960

‐5.556

Saldo per 31 december

222.842

259.085

Geen mutaties in de bestemmingsreserve vervangingsinvesteringen in 2022. Bestemmingsreserve Markermeerdijken

31‐12‐2022

31‐12‐2021

Saldo per 1 januari

1.455.247

1.455.247

Bij: Storting

‐

‐

Af: Onderhoudskosten

‐

‐

Saldo per 31 december

1.455.247

1.455.247

In 2022 is conform begroting € 137.617 gedoteerd aan de bestemmingsreserve egalisatie, omdat ervan uit werd gegaan dat het Schanszichtpad via afschrijving ten laste van deze reserve zou worden gebracht. Zoals eerder genoemd wordt het Schanszichtpad niet geactiveerd en daarom is Є 180.000 overgeboekt naar de algemene reserve. Verder is in 2022 een blazer aangeschaft en deze kosten zijn geactiveerd. Tot slot zien we nog een onttrekking van € 5.960,‐ Deze onttrekking heeft betrekking op de kapitaallasten van de loods die in 2020 is gerealiseerd.

Geen mutaties in de bestemmingsreserve Markermeerdijken in 2022.

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Pagina 61 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Specificatie:

Voorzieningen Voorziening groot onderhoud

31‐12‐2022

31‐12‐2021

Saldo per 1 januari

162.775

180.003

Bij: Saldo toevoeging

345.000

335.000

Af: Saldo onttrekking

‐353.199

‐352.229

Saldo per 31 december

154.575

162.775

De onderhoudsvoorzieningen zijn gebaseerd op de meerjarenraming van het uit te voeren groot onderhoud aan de kapitaalgoederen. VLOTTENDE PASSIVA Netto‐vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan een jaar Overige schulden

31‐12‐2022

31‐12‐2021

161.860

214.385

De overige schulden bestaan uit crediteuren. Deze zijn in onderstaande tabel gespecificeerd.

Recreatie Noord‐Holland NV

117.705

Belastingdienst

11.459

Natuurlijke Zaken

10.000

WPS Parking Systems

5.699

PWN Waterleidingsbedrijf

5.245

Overige crediteuren

11.753

Totaal crediteuren

161.860

Overlopende passiva Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend boekjaar tot betaling komen

31‐12‐2022

31‐12‐2021

97.169

29.137

Specificatie: Kosten bestuursbureau 2022

67.266

Accountantskosten 2022

9.733

Verzekeringskosten 2022

6.776

Belastingadvies 2022

5.022

Divers

8.373

Totaal nog te betalen bedragen

97.169

Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van het volgende begrotingsjaar komen

Jaarstukken 2022 Recreatieschap Twiske‐Waterland

Overige gegevens en bijlagen

31‐12‐2022

31‐12‐2021

202.076

62.685

Pagina 62 van 82

Samenvatting

Jaarverslag

Jaarrekening

Overige gegevens en bijlagen

Specificatie: Ontvangen subsidie project Natuurherstel

125.589

Ontvangen bijdragen project Recreatief Grid

65.445

Ontvangen borg van Lentekabinet

6.000

Vooruit ontvangen huur Pannenkoek de Appel

4.242

Vooruit ontvangen baten Twiske Molenloop

440

Vooruit ontvangen huur Koop

360

Totaal vooruit ontvangen bedragen

202.076

Niet uit de balans blijkende verplichtingen Recreatie Noord‐Holland NV (RNH) werkt als uitvoeringsorganisatie en opdrachtnemer voor het bestuur van Recreatieschap Twiske‐Waterland. De samenwerkingsrelatie is beschreven in een raamcontract. Meer informatie hierover staat in de paragraaf bedrijfsvoering.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12804434/1