C-begroting-2024-vrzw
Tekst van het document
Toelichting Bestemmingsreserve meldkamer In 2018 is de bestemmingsreserve meldkamer ingesteld ter dekking van frictiekosten die bij het ont matelen van de locale meldkamers ontstaan. In 2021 is een deel van de frictiekosten afgerekend (€64K) en voor de resterende verwachte frictiekosten blijft een bedrag van €156K staan. Deze kosten hebben betrekking op de onzekerheid over de deelname van de KMAR aan de gezamenlijke meldkamer en de realisatie van één werkgever(schap) meldkamer Noord-Holland. Naar verwachting wordtl het restantbedrag uit de reserve in 2023 ingezet. Bestemmingsreserve WNRA Om te kunnen anticiperen op de invoering van de WNRA en toepassing van de Wet Gelijke Behandeling is bij de resultaatbestemming 2019 ingestemd met de vorming van een nieuwe bestemmingsreserve WNRA, ter dekking van verwachte implementatiekosten en de eerste financiele gevolgen hiervan. Naar verwachting zal een onttrekking van deze bestemmingsreserve in 2023 plaatsvinden.
35
Bestemmingsreserve Huisvesting a.g.v. hybride werken Bij de resultaatbestemming 2021 is een voorziening gevormd ter dekking van kosten voor aanpassingen van het kantoor als gevolg van hybride werken. Naar verwachting zal een onttrekking van deze bestemmings reserve in 2023 plaatsvinden.
Tabel 15: Overzicht voorzieningen (Bedragen x € 1.000) Toe voeging 2023
Onttrekking 2023
Omschrijving
Saldo 31-12-22
Voorziening wachtgeldverplichtingen
€7 €0 €7 €0 €0 €0 €0 €0 €0
Voorziening verlofsparen
€59 €75 €25 €0 €109 €159 €209 €259 €309
Voorziening BTW claim GHOR
€218 €0 €0 €142 €76 €0 €0 €0 €0
Totaal voorzieningen
€284 €75 €32 €142 €185 €159 €209 €259 €309
Toelichting Voorziening wachtgeldverplichting Deze voorziening is in voorgaande jaren gevormd in verband met verwachte aanspraken die oud-mede werkers doen op een uitkering uit de werkeloosheidswet (WW). VrZW is hiervoor eigen risicodrager. De geplande aanwending in 2023 is ter dekking van deze kosten. Voorziening verlofsparen Als gevolg van de invoering van het verlofsparen (2022) is een voorziening voor deze verplichtingen ingesteld. Omdat de komende jaren -naar verwachting- sprake is van een opbouw van spaarverlof, is jaarlijks een netto dotatie aan deze voorziening opgenomen. Voorziening BTW claim GHOR De voorziening belastingclaim GHOR-taken is tot en met 2019 gevormd vanwege het risico op naheffing van de BTW over de afgelopen vijf jaar. Jaarlijks valt het deel dat buiten de herzieningsperiode (5 jaren) valt vrij ten gunste van de exploitatie.In 2024 vindt de laatste vrijval plaats en komt de voorziening te vervallen.
36
Vrijval 2023
Saldo 31-12-23
Saldo 31-12-24
Saldo 31-12-25
Saldo 31-12-26
Saldo 31-12-27
9. Meerjarenraming 2024-2027 Tabel 16: Overzicht geraamde baten en lasten per programma/taakveld (Bedragen x € 1.000) Programma
Taakveld
2023
2024
2025
2026
2027
Baten Crisisbeheersing
Brandweerzorg
Crisisbeheersing
€- €- €- €- €-
Geneeskundige hulpverlening
€-159 €-89 €-16 €-16 €-16
Brandweerzorg
€-787 €-675 €-676 €-679 €-679
Risicobeheersing
€- €- €- €- €-
Gemeenschappelijke meldkamer
€-563 €-594 €-594 €-594 €-594
Brandweerkazernes
€-1.257 €-1.418 €-1.421 €-1.421 €-1.358
Organisatie (Overhead)
Organisatie (Overhead) €-652 €-575 €-575 €-575 €-575
Alg. dekkingsmiddelen
Algemene dekkings middelen
€-31.547 €-37.938 €-38.299 €-38.525 €-38.525
Bedrag onvoorzien
Onvoorzien
€- €- €- €- €-
Totaal baten
€ -34.965 € -41.290 € -41.581 € -41.811 € -41.748
Lasten Crisisbeheersing
Brandweerzorg
37
Crisisbeheersing
€1.426 €2.612 €2.902 €3.082 €3.082
Geneeskundige hulpverlening
€1.182 €1.263 €1.263 €1.263 €1.263
Brandweerzorg
€18.611 €22.029 €22.010 €21.844 €21.818
Risicobeheersing
€2.481 €2.563 €2.563 €2.563 €2.563
Gemeenschappelijke meldkamer
€1.102 €1.218 €1.218 €1.218 €1.218
Brandweerkazernes
€1.450 €1.606 €1.609 €1.609 €1.546
Organisatie (Overhead)
Organisatie (Overhead) €8.735 €9.989 €10.018 €10.176 €10.226
Alg. dekkingsmiddelen
Algemene dekkings middelen
€-22 €10 €-2 €-4 €-0
Bedrag onvoorzien
Onvoorzien
€- €- €- €- €-
Totaal lasten
€34.965 €41.290 €41.580 €41.750 €41.715
Saldo van baten en lasten
€- €- €-1 €-61 €-32
Toevoegingen reserves
€- €- €- €- €-
Onttrekkingen reserves
€- €- €- €- €-
Resultaat
€
- €
- €
-1 €
-61 €
-32
10. Overzicht incidentele baten en lasten Tabel 17: Overzicht Incidentele baten en lasten (Bedragen x € 1.000) Programma
2024
2025
2026
2027
BATEN Programma's: Crisisbeheersing - Crisisbeheersing
€- €- €- €-
- Geneeskundige hulpverlening
€- €- €- €-
- Vrijval voorziening BTW-claim GHOR
€-74 €- €- €-
Brandweerzorg - Brandweerzorg
€- €- €- €-
- Risicobeheersing
€- €- €- €-
- Gemeenschappelijke meldkamer
€- €- €- €-
- Brandweerkazernes
€
- €
- €
- €
-
Organisatie (Overhead) - Organisatie (Overhead)
€- €- €- €-
- Algemene dekkingsmiddelen
€- €- €- €-
Totaal incidentele baten
€
-74 €
- €
- €
-
LASTEN Programma's: Crisisbeheersing - Crisisbeheersing
€- €- €- €-
- Geneeskundige hulpverlening
€- €- €- €-
Brandweerzorg - Brandweerzorg
€- €- €- €-
- Risicobeheersing
€- €- €- €-
- Gemeenschappelijke meldkamer
€- €- €- €-
- Brandweerkazernes
€- €- €- €-
Organisatie (Overhead)
38
- Organisatie (Overhead)
€- €- €- €-
- Algemene dekkingsmiddelen
€- €- €- €-
Totaal Incidentele lasten
€
- €
- €
- €
-
Saldo baten minus lasten
€
-74 €
- €
- €
-
11. Geprognosticeerde balans 2023-2027 Tabel 18: Geprognosticeerde balans (Bedragen x € 1.000) Activa
2022
2023
2024
2025
2026
2027
Vaste activa Materiële vaste activa - Investeringen met economisch nut
€17.086 €18.775 €19.099 €19.754 €20.631 €21.912
Totaal vaste activa
€17.086 €18.775 €19.099 €19.754 €20.631 €21.912
Vlottende activa Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar - Rekening-courantverhouding met het Rijk
€4.904 €0 €0 €0 €0 €0
- Rekening-courant met niet financiële instellingen
€0 €0 €0 €0 €0 €0
- Vorderingen op openbare lichamen
€754 €600 €600 €600 €600 €600
- Overige vorderingen
€500 €300 €300 €300 €300 €300 €6.158 €900 €900 €900 €900 €900
Liquide middelen - Kassaldi
€0 €0 €0 €0 €0 €0
- Banksaldi
€240 €250 €250 €250 €250 €250 €240 €250 €250 €250 €250 €250
Overlopende activa - De van Europese en Nederlandse overheidslichamen nog te ontvangen voorschotbedragen die ontstaan door voorfinanciering op uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel - Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
€437 €350 €350 €350 €350 €350
€437 €350 €350 €350 €350 €350 Totaal vlottende activa
€6.835 €1.500 €1.500 €1.500 €1.500 €1.500
Totaal activa
€
23.921 €
20.275 €
20.599 €
21.254 €
22.131 €
In de jaarkolommen is telkens de (verwachte) stand aan het einde van het betreffende boekjaar opgenomen (ultimo-standen).
39
23.412
Passiva
2022
2023
2024
2025
2026
2027
Vaste passiva Eigen vermogen - Algemene reserve
€691 €691 €691 €691 €691 €691
- Bestemmingsreserves
€1.091 €0 €0 €0 €0 €0
- Restultaat vorig boekjaar
€22 €0 €0 €0 €0 €0 €
Voorzieningen - Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's
1.804 €
691 €
691 €
691 €
691 €
691
€284 €185 €159 €209 €259 €309
- Egalisatievoorzieningen
€0 €0 €0 €0 €0 €0
- Van derden verkregen middelen die specifiek besteed moeten worden
€0 €0 €0 €0 €0 €0 €284 €185 €159 €209 €259 €309
Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer Onderhandse leningen van: - Binnenlandse banken en overige financiële instellingen
€10.242 €15.100 €15.450 €16.055 €16.881 €18.112
- Waarborgsommen
€0 €0 €0 €0 €0 €0 €10.242 €15.100 €15.450 €16.055 €16.881 €18.112
Totaal vaste passiva
€12.330 €15.975 €16.299 €16.955 €17.831 €19.112
Vlottende passiva Netto vlottende schulden met een rente typische looptijd korter dan één jaar - Kasgeldleningen
€6.000 €0 €0 €0 €0 €0
- Banksaldi
€0 €0 €0 €0 €0 €0
- Overige schulden
€3.182 €2.000 €2.000 €2.000 €2.000 €2.000 €9.182 €2.000 €2.000 €2.000 €2.000 €2.000
Overlopende passiva - Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend €2.366 €2.300 €2.300 €2.300 €2.300 €2.300 begrotingsjaar tot betaling komen - De van overheidslichamen ontvangen voorschotbedragen voor uitkeringen met een specifiek bestedingsdoel die dienen ter dekking van lasten in volgende begrotingsjaren - Overige vooruit ontvangen baten die ten bate van volgende begrotingsjaren €43 €0 €0 €0 €0 €0 komen €2.409 €2.300 €2.300 €2.300 €2.300 €2.300
40
Totaal vlottende passiva
€11.591 €4.300 €4.300 €4.300 €4.300 €4.300
Totaal passiva
€23.921 € 20.275 € 20.599 € 21.255 € 22.131 € 23.412
12. EMU Saldo Tabel 19: EMU saldo (Bedragen x € 1.000) Omschrijving
2023
2024
2025
2026
2026
Exploitatie vóór toevoeging aan c.q. onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c)
€-
€-
€1
€61
€32
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
€3.074
€3.153
€3.035
€2.937
€2.871
Bruto dotaties aan de post voorziening ten laste van de exploitatie minus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie
€-99
€-26
€50
€50
€50
Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd
€4.763
€3.477
€3.691
€3.813
€4.152
Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4
€-
€-
€-
€-
€-
Desinvesteringen in (Im)materiele vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im) materiele vaste actieva (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord
€-
€-
€-
€-
€-
Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met deren die niet op de exploitatie staan)
€-
€-
€-
€-
€-
Baten Bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord
€-
€-
€-
€-
€-
Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord
€-
€-
€-
€-
€-
Lasten i.v.m. transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves (inclusief fonden en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten
€-
€-
€-
€-
€-
nee
nee
nee
nee
nee
Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie?
€-
€-
€-
€-
€-
Berekend EMU- saldo
€
€
€
€
€
Verkoop van effecten: Gaat u effecten verkopen? (ja/nee)
-1.788
-350
-604
Note: Onder ‘investeringen’ zijn ook investeringen die zijn doorgeschoven uit eerdere jaren opgenomen.
41
-766
-1.199
Paragrafen Paragraaf Weerstandsvermogen en Risicobeheersing Aanleiding en achtergrond Het Algemeen Bestuur van VrZW acht het wenselijk om risico’s die mogelijk van invloed zijn op de organisatie beheersbaar te maken. Door inzicht in de risico’s is de organisatie in staat om op verantwoorde wijze beheersmaatregelen te nemen. Hierdoor staan de resterende risico’s van nu en die gerelateerd zijn aan toekomstige investeringen in verhouding tot de vermogenspositie van de organisatie. Ook vermelden wij belangrijke ontwikkelingen in de nabije toekomst die redelijkerwijs geen risico vormen, maar wel impact hebben op de organisatie. Het beleid van VrZW is vastgelegd in de Nota weerstandsvermogen en risicobeheersing VrZW (vastgesteld op 18 december 2013). Hierin is opgenomen dat VrZW minimaal jaarlijks haar risico’s actualiseert. Hieronder wordt verslag gedaan van de resultaten van de risico-inventarisatie, Op basis van de geïnventariseerde risico’s is tevens het weerstandsvermogen berekend. Het Algemeen Bestuur besloten om voor het vaststellen van het weerstandsvermogen een waardering C (voldoende) toe te passen (AB 20 oktober 2017). Risicoprofiel Om de risico’s van VrZW te actualiseren is een risicoprofiel opgesteld.
Dit risicoprofiel is opgesteld in een bijeenkomst met het managementteam waarbij gebruik is gemaakt van het softwareprogramma NARIS® (NAR Risicomanagement Informatie Systeem; een systeem waarmee risico’s systematisch in kaart kunnen worden gebracht en beoordeeld). In bijeenkomsten met de organisatie en het management zijn de overige reguliere risico’s besproken en in januari 2023 geactualiseerd. Zo zijn er risico’s vervallen omdat de juiste maatregelen zijn getroffen of zijn er nieuwe risico’s bijgekomen op basis van externe ontwikkelingen. Hierbij is uitgegaan van een reguliere bedrijfsvoering. Vervolgens heeft een validatieslag plaatsgevonden om de uitkomsten van de nieuwe analyse te toetsen aan de norm en te bepalen of VrZW voldoende weerstandsvermogen heeft
42
Op basis van de geactualiseerde risico’s is met behulp van NARIS een top-10 vastgesteld zoals onderstaand opgenomen. Dit zijn de risico’s die gezamenlijk ca. 99% van de totale benodigde weerstandcapaciteit voor hun rekening nemen. Overige risico’s hebben een dermate kleine impact dat ze in deze paragraaf niet zijn opgenomen. Alle risico’s zijn opgenomen in het NARIS systeem zodat deze periodiek kunnen worden ge actualiseerd op het risico zelf, de inschattingen en/of te nemen maatregelen.
43
Risico
Maatregelen
Kans
Maximaal financieel gevolg
Toegekende indexatie van bijdrage gemeente is onvoldoende om hogere kosten (dan voorzien) in begroting en meerjarige investerings raming op te vangen (huidige hoge inflatiecijfers)
Begroting en investerings ramingen periodiek actualiseren obv daadwerkelijke loon-/ en prijsontwikkelingen. Deze ont wikkelingen verwerken in de bij drage gemeenten.
25%
€500.000
20,31%
Onvoldoende personele capaciteit voor de opvang van huidige en toekomstige crisistypen (overvraging)
Meer rekening houden met beschikbaarheid in opstellen dekkingsplan om acute problemen te voorkomen (incl. marge). Verbeteren van de opbrengsten van werving van vrijwilligers. Ver beteren beleving bij vrijwilligers op basis van uitkomsten belevingsonderzoeken. Diversificatie vrijwilligers. Voldoende aantrekkelijk blijven als werkgever (modern werkgeverschap). Prioritering taken.
25%
€500.000
20,13%
Kosten van investeringen/ inkoop blijken na aanbesteding hoger dan voorzien (ten opzichte van meerjaren investeringsbedragen)
Aanpassen investeringsramingen.
50%
€250.000
20,05%
Onvoorziene acute uitgaven om paraatheid op peil te houden (door uitval van materieel als gevolg van schade en/of leverings problemen in de aanvoerketen van materieel) en (indirecte) gevolgen voor de organisatie
Meer rekening houden met beschikbaarheid materieel in opstellen dekkingsplan om acute problemen te voorkomen.
25%
€250.000
9,89%
Onvoorziene uitgaven door uitval kritische systemen (uitrukalarmering, mobiele systemen auto’s, eigen administratiesystemen)
Cyberverzekering, 24 uur monitoring en incidentresponse van ICT omgeving. Software wordt ‘upto-date’ gehouden. Bewustwording van cyberveiligheid van de organisatie door o.a. bijeenkomsten, nep phishing-mails en informatie. Regelmatige controle pentesten, Back-up afspraken (bijvoorbeeld met andere regio’s), dubbel uitvoeren van kritische systemen.
10%
€500.000
7,96%
Invloed van risico
Risico
Maatregelen
Kans
Maximaal financieel gevolg
Onvoorziene claim beroepsziekten/arbeidsongevallen
Continue aandacht voor schoon en veilig werken. De beheersing van arbeid gerelateerde risico's wordt op peil gehouden door regelmatige RI&E en indien noodzakelijk aanpassing van procedures/aanvullende investeringen. Voor financiële gevolgen van aansprakelijkheid voor arbeidsongevallen is een verzekering afgesloten.
5%
€1.000.000
7,87%
Meer langdurige (grootschalige) inzet dan waarmee bij het opstellen van de begroting rekening is gehouden (inhoud, complexiteit, weersomstandigheden etc).
Tegen dit risico en de gevolgen daarvan zijn geen maatregelen te treffen door VrZW. Wanneer sprake is vaan een (stijgende) trend is het mogelijk de begroting hierop aan te passen. De begroting zodanig aanpassen dat hierdoor geen uitschieters naar boven ontstaan is niet wenselijk omdat dit een sterk kosten opdrijvend effect zou hebben voor de deelnemers in de GR.
15%
€250.000
6,12%
Toekennen van schadevergoedingen als gevolg van inadequaat operationeel optreden.
In informatiebeleidsplan aandacht besteden aan maatregelen voor optimaal benutten beschikbare informatie., Op basis van regelmatige evaluatie indien nodig bijstellen van procedures, Medewerkers toerusten met de juiste digitale hulpmiddelen
3%
€1.000.000
3,09%
Niet verzekerde financiële gevolgen van schades
n.v.t.
5%
€250.000
2,00%
Excedentrisico materieel
n.v.t.
5%
€250.000
1,64%
Op basis van de vastgelegde risico’s is een risico simulatie uitgevoerd. De risicosimulatie wordt toegepast omdat het reserveren van het maximale bedrag ongewenst is. De risico’s zullen immers niet allemaal tegelijk en in hun maximale omvang optreden. De
44
Invloed van risico
simulatie maakt 100.000 verschillende scenario’s op basis van de verschillende risico inschattingen. Figuur 1 en de bijhorende tabel tonen de resultaten van de risicosimulatie.
Kans (p
9 6 3
Resultaat
80%
90%
95%
€ 486
€ 643
€ 801
Kans (percentage)
15
2.237
Bedrag (x 1.000)
70% 25% 50%
€ 2.534
€ 2.376
€ 2.061
€ 1.904
€ 1.746
€ 1.588
€ 1.431
€ 1.273
€ 1.116
€ 958
€ 801
€ 643
€ 486
€ 328
€ 171
€ 13
0
Kansverdeling
99%
12 9 6 3
Resultaat
In de grafiek en de tabel worden de simulatie resultaten weergegeven met verschillende zekerheids percentages. In Nederland wordt geadviseerd om 90% van alle voorkomende scenario’s uit de simulatie te kunnen afdekken met financiële middelen (benodigde weerstandcapaciteit). Dat betekent dat de benodigde capaciteit ca. € 687.000 bedraagt.
Beschikbare weerstandscapaciteit De beschikbare weerstandscapaciteit van VrZW bestaat uit het geheel aan middelen dat de organisatie daadwerkelijk beschikbaar heeft om de risico’s in financiële zin af te dekken:
2.237
€ 2.534
€ 2.376
€ 2.061
€ 1.904
€ 1.746
€ 1.588
€ 1.431
€ 1.273
€ 1.116
€ 958
€ 328
€ 171
€ 13
0
Bedrag (x 1.000)
Benodigde weerstandscapaciteit bij verschillende zekerheidspercentages
75%
€461.924
80%
€516.350
90%
€687.092
95%
€855.384
Beschikbare weerstandscapaciteit per ultimo 2022 Onderdeel
Startcapaciteit
Toevoeging
Onttrekking
Huidige capaciteit
Algemene reserve
€691.000
€691.000
Bestemmingsreserves*
€0
€0
Totaal
€
691.000
€0
€0
€
691.000
* Conform de nota weerstandsvermogen en risicobeheersing VrZW tellen alleen de bestemmings-reserves met de typering A1, A2 en B1 mee in de berekening van de weerstandscapaciteit.
45
Relatie benodigde en beschikbare weerstandscapaciteit Om te bepalen of het weerstandsvermogen toereikend is, dient de relatie te worden gelegd tussen de financieel gekwantificeerde risico’s en de daarbij gewenste
Risico’s: Bedrijfsproces Financieel Imago / politiek Informatie / strategie Juridisch / Aansprakelijkheid Letsel / Veiligheid Materieel Milieu Personeel / Arbo Product
weerstandscapaciteit en de beschikbare weerstands capaciteit. De relatie tussen beide componenten wordt in volgend figuur weergegeven.
Weerstandscapaciteit: Algemene reserve Bestemmingsreserves
Weerstandsvermogen De benodigde weerstandscapaciteit die uit de risicosimulatie voortvloeit kan worden afgezet tegen de beschikbare weerstandscapaciteit. De uitkomst van die berekening vormt het weerstandsvermogen.
Ratio weerstandsvermogen
46
=
Beschikbare weerstandscapaciteit
Benodigde weerstandscapaciteit
=
€ 691.000
€ 687.000
=
1,00
Onderstaande normtabel is ontwikkeld door het Nederlands Adviesbureau voor Risicomanagement in samenwerking met de Universiteit Twente. Deze biedt een waardering van de berekende ratio.
Waardering van de berekende ratio
A
> 2.0
Uitstekend
B
1,4 – 2,0
Ruim voldoende
C
1,0 – 1,4
Voldoende
D
0,8 – 1,0
Matig
E
0,6 – 0,8
Onvoldoende
F
< 0,6
Ruim onvoldoende
Het Algemeen bestuur heeft op 20 oktober 2017 besloten dat een ratio van ‘voldoende’ kan worden aangehouden (categorie C) ter afdekking van bekende risico’s. Het berekende ratio valt (nog net) in de bandbreedte van categorie C. Aanpassing van de beschikbare weerstandscapaciteit is daarmee vooralsnog niet nodig. Conclusies Ten aanzien van vorig jaar is het risico profiel op een aantal onderdelen toegenomen, met als grootse stijger het risico op onvoldoende indexatie van de gemeentelijke bijdragen ten opzichte van de hoger dan voorziene kosten. Daarnaast is een aantal risico’s omlaag gegaan omdat hierop betere beheersing heeft plaatsgevonden. Het resultaat is dat we ten opzichte van vorig jaar in negatieve zin dichter bij de vastgestelde zekerheidsgrenzen van het weerstandvermogen zijn gekomen. Met een ratio van 1,0 voldoen we hiermee nog wel aan de afspraken, maar gezien de externe ontwikkelingen moeten we voorsorteren op mogelijke scenario’s waarop VrZW onder de grenzen zakt. Dat betekent dat er enerzijds nog meer actie nodig is op het beheersen van top risico’s en anderzijds nagedacht moet worden over de bereidheid om scherper aan de wind te varen of mogelijkheden om het weerstandvermogen te vergroten.
47
Kengetallen financiële positie De volgende kengetallen zijn van toepassing (uitgedrukt in percentages): Duiding kengetallen: • Netto schuldquote: algemeen wordt ratio van 100% of lager gekwantificeerd als voldoende. • Solvabiliteit: algemeen wordt een ratio van 30% tot 40% gekwantificeerd als voldoende. Bij VrZW is de ratio beduidend lager wat wordt veroorzaakt door: • een relatief laag eigen vermogen.
Ratio's
• een leningenportefeuille voor de financiering van grote investeringen en de brandweerpost Wormerveer. • Structurele exploitatieruimte: deze is gebaseerd op structurele baten en lasten. De jaarlijkse bij drage van de aangesloten gemeenten (is structurele baten) is afgestemd op de verwachte structurele lasten van VrZW. Dit leidt tot een lage ratio.
2023
2024
2025
2026
2027
Netto Schuldquote
51,2%
44,2%
45,3%
47,1%
50,1%
“Netto Schuldquote (gecorrigeerd voor verstrekte leningen)”
51,2%
44,2%
45,3%
47,1%
50,1%
Solvabiliteitsratio
3,4%
3,4%
3,2%
3,1%
2,9%
Structurele exploitatieruimte
-0,2%
0,0%
0,0%
0,1%
0,1%
Een definitie van bovenstaande kengetallen is opgenomen in bijlage 5.
48
Paragraaf Onderhoud kapitaalgoederen
VrZW heeft geen voorziening gevormd voor het even tuele (achterstallige) onderhoud aan kapitaalgoederen om de volgende redenen:
Kapitaalgoederen zijn goederen welke een meerjarig nut hebben ten behoeve van de reguliere taakuit oefening. Aanschaf van kapitaalgoederen (zowel initieel als voor vervanging) vindt vanuit het meerjarige investeringsprogramma plaats. Het gaat daarbij veelal om zaken die na de eerste aanschaf regelmatig onderhoud vergen. Binnen de Veiligheidsregio ZaanstreekWaterland zijn de belangrijkste kapitaalgoederen de verschillende brandweervoertuigen, de persoonlijke uitrusting van het brandweerpersoneel en de ictomgeving.
•
Gebouwen De 23 panden waarin onze Veiligheidsregio gehuisvest is, zijn op één pand na in eigendom van de gemeenten. Voor het meerjarig groot onderhoud blijven de gemeenten zelf verantwoordelijk. Hiervoor worden door VrZW geen voorzieningen gevormd. De werkwijze ten aanzien van huisvesting is opgenomen in de paragraaf bedrijfsvoering. Voor het pand dat nog in eigendom van VrZW is, geldt dat de onderhoudskosten via een gesloten systeem verrekend worden met de betreffende gemeente.
•
Voertuigen en brandweerspecifiek materieel Gezien de hoge mate van aandacht voor de voertuigen en materieel omdat de brandweer en GHOR moeten voldoen aan de hoogste standaarden qua paraatheid en snelheid van optreden, is het niet noodzakelijk om een voorziening voor onderhoud op te nemen. Genoemde hoge eisen zorgen ervoor dat het noodzakelijk onderhoud adequaat en tijdig plaatsvindt. De voertuigen worden jaarlijks gekeurd en conform planning onderhouden. Wanneer gebreken tussentijds worden geconstateerd, vindt direct onderhoud plaats. Vervanging van de voertuigen is opgenomen in het meerjareninvesteringsplan. Het onderhoud is opgenomen in de exploitatiebegroting. Beschermende kleding wordt direct na een incident geïnspecteerd. Bij schade vindt reparatie of vervanging plaats. Voor incidentele vervanging en onderhoud is budget beschikbaar in de exploitatiebegroting. Grootschalige vervanging wordt in het meerjareninvesteringsplan opgenomen.
Paragraaf Financiering Rentevisie (op basis van economisch beeld BNG Bank) Het economisch beeld wordt gedomineerd door de sterk opgelopen inflaties en (als reactie daarop) de renteverhogingen door centrale banken. De verwachting is dat deze verhogingen ook in 2023 doorgaan, de omvang wordt mogelijk wat teruggeschroeft omdat de inflatie in 2023 langzamerhand beteugeld lijkt te worden. Voor VrZW betekent deze ontwikkeling dat bij het aantrekken van nieuwe geldleningen rekening moet worden gehouden met aanmerkelijk hogere rentetarieven. In vergelijking met eerdere jaren lopen de rentelasten in toekomstige begrotingen op. Financieringsbehoefte Rekening houdende met de investeringsbehoefte uit het meerjareninvesteringsplan (zie bijlage 1), de boekwaarde van bestaande activa en de beschikbare financieringsmiddelen (geldleningen en reserves) is er in 2024 sprake van een financieringsbehoefte van circa € 0,3 miljoen. In 2023 is een (aanvullende) financiering van (bijna) € 5,0 miljoen vereist. Om te voorzien in deze financieringsboefte is in de begroting en meerjarenraming uitgegaan van het aantrekken van enkele langlopende geldleningen in de jaren 2023 en 2024. Met de
49
rentelasten van deze toekomstige geldleningen is in de begroting en bij de berekening van de omslagrente rekening gehouden. Kasgeldlimiet De kasgeldlimiet is het bedrag dat de VrZW met kort geld (geldleningen met een looptijd van één jaar of minder) mag financieren. Dit is vooral bedoeld om een eventuele tijdelijke behoefte aan geldmiddelen op te vangen, omdat dat lasten en baten zich niet gelijktijdig voordoen. De wettelijke kasgeldlimiet bedraagt 8,2% en wordt berekend over de totale begrote lasten. Op basis van de begroting 2024 bedraagt de kasgeldlimiet 2024 ca. € 3,39 miljoen. Omdat de gemeentelijke bijdragen voor 50% aan het begin van het jaar worden ontvangen en de overige 50% op de helft van het jaar en de BDUR bijdrage per kwartaal vooruit, is de verwachting dat de kasgeldlimiet niet wordt overschreden. Renterisiconorm De renterisiconorm heeft als doel de rentegevoeligheid van de portefeuille van leningen met een looptijd van één jaar of langer te beperken. Dit komt erop neer dat het renterisico in een bepaald jaar niet meer mag bedragen dan een wettelijk bepaald percentage van het begrotingstotaal. Voor VrZW is dit 20% van het begrotingstotaal, oftewel € 8,25 miljoen in 2024. Dit betekent dat het totaal van de aflossingen en rente herziening van geldleningen niet boven dit bedrag mogen uitkomen.
De aflossingen op de huidige leningen bedragen in 2024 totaal circa € 1,7 miljoen. Er zijn geen leningen waarvan de rente in 2024 kan worden herzien. Daarmee voldoet VrZW aan de renterisiconorm en heeft VrZW voldoende ruimte om nieuwe langlopende leningen af te sluiten voor investeringen. Omslagrente Bij de wijzigingen van het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) en de invoering van de Vennootschapsbelasting (Vpb) voor lagere overheden is de toerekening van rente een belangrijk aandachtspunt. Doelstelling is het bevorderen van een eenduidige handelwijze met betrekking tot rente door alle overheidsinstellingen. Daar waar voorheen een rekenrente
op de investeringen gehanteerd werd van 4%, is het nu niet (meer) toegestaan meer toe te rekenen dan de verwachte werkelijke rentelasten. De omslagrente wordt berekend door de aan taak velden toe te rekenen rente te delen door de boekwaarde per 1 januari van de vaste activa die integraal zijn gefinancierd. Het bij de begroting (voor)gecalculeerde omslagrentepercentage mag binnen een marge van 0,5% worden afgerond.
Onderstaand renteschema geeft inzicht in de rente lasten van de externe financiering, het renteresultaat en de wijze van rentetoerekening. In het schema zijn de werkelijke rentelasten verdeeld over rentelasten i.v.m. projectfinanciering (4%) en de taakvelden (1,25%). De rente op projectfinanciering houdt verband met de overname van kazernes (2014) en de daarvoor verstrekte geldleningen. Het gehanteerde rentepercentage is gelijk aan dat van de achterliggende geldleningen.
Tabel 21: Renteschema begroting 2024
50
a1.
De externe rentelasten
€325.137
b.
De externe rentebaten
€-
Saldo rentelasten en rentebaten
€325.137
c.1
Rente die aan de grondexploitatie moet worden doorberekend
c.2
Rente van projectfinanciering die aan het betreffende taakveld moet worden toegerekend
c.3
De rentebaat van doorverstrekte leningen indien daar een specifieke lening voor is aangetrokken (=projectfinanciering), die aan het betreffende taakveld moet worden toegerekend
n.v.t.
Subtotaal
€-92.875
Saldo door te rekenen externe rente
€232.262
d1.
Rente over eigen vermogen
€-
d2.
Rente over voorzieningen
€-
Subtotaal
€-
De aan taakvelden (programma’s inclusief overzicht Overhead) toe te rekenen rente
€232.262
e.
De werkelijk aan taakvelden (programma’s inclusief overzicht Overhead) toegerekende rente (renteomslag)
€222.095
f.
Renteresultaat op het taakveld Treasury
€10.167
Paragraaf Bedrijfsvoering Voor een toelichting wordt verwezen naar de hoofdstukken 3.5 en 4.
Paragraaf Verbonden partijen Verbonden partijen Een verbonden partij is een privaat- dan wel publiek rechtelijke organisatie waarin Veiligheidsregio Zaanstreek Waterland een bestuurlijk én een finan cieel belang heeft. Een financieel belang is aanwezig wanneer een ter beschikking gesteld bedrag niet verhaalbaar is bij faillissement dan wel als financiële aansprakelijkheid bestaat indien de verbonden partij haar verplichtingen niet nakomt (artikel 1 BBV). Bestuurlijk belang is aanwezig indien er zeggenschap bestaat uit hoofde van stemrecht dan wel vertegenwoordiging in het bestuur van de organisatie. In deze paragraaf wordt ingegaan op de visie op verbonden partijen in relatie tot de realisatie van de doelstellingen van de veiligheidsregio. Ook wordt de realisatie van de beleidsvoornemens met betrekking tot de verbonden partijen beschreven. Tevens is opgenomen of en zo ja welke risico’s en problemen ten aanzien van de verbonden partijen zijn te onderkennen. Visie op verbonden partijen Een verbonden partij is voor de veiligheidsregio een instrument om de overgenomen maatschappelijke doelstellingen voor de aangesloten gemeenten te behalen.
Bij het aansturen van een verbonden partij is het in ieder geval van belang dat: • Afspraken over taken, bevoegdheden, verantwoordelijkheden, financieel en juridisch beleid worden vastgelegd (bijvoorbeeld in overeenkomsten of statuten); • Afspraken worden gemaakt over de frequentie en inhoud van de verantwoordingsinformatie; • De veiligheidsregio zich realiseert dat andere partijen die betrokken zijn bij de verbonden partij andere belangen kunnen hebben naast het gezamenlijk belang. Veiligheidsregio Zaanstreek-Waterland kent de volgende verbonden partijen:
51
Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV, vestigingsplaats Arnhem) Het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid is oorspronkelijk ingesteld onder de naam Instituut Fysieke Veiligheid (IFV) in artikel 66 van de Wet veiligheids regio’s. De wettelijke naam van NIPV blijft IFV, totdat de wijziging van de Wet veiligheidsregio’s is gerealiseerd en de naam Nederlands Instituut Publieke Veiligheid hierin is opgenomen. De nieuwe naam Nederlands Instituut Publieke Veiligheid is geregistreerd bij de Kamer van Koophandel en wordt vanaf 2022 gebruikt in alle uitingen Het NIPV is het publiek kennisinstituut dat veiligheidsregio’s, Rijksoverheid en crisispartners onderling verbindt en versterkt met onderzoek, onderwijs, ondersteuning en informatie. Het NIPV fungeert daarbij als een ‘centre of expertise’ als het gaat om hoogwaardige kennis van crisisbeheersing en brandweerzorg. Zo draagt NIPV bij aan een veiliger en veerkrachtiger Nederland. Coöperatie Brandweerschool Noord-Holland u.a. (vestigingsplaats Zaandam) De cooperatie Brandweerschool Noord-Holland is het gezamelijke opleidingsinstituut van de veiligheidsregio’s Zaanstreek-Waterland, Noord-Holland Noord en Kennemerland. Met de instelling van één opleidingsinstituut (met gedeconcentreerde vestigingen) wordt ingezet op kwaliteitsverbetering van het brandweeronderwijs en het tegengaan van versnippering.
Ook wordt ingezet op innovatie middels een vernieuwing van onderwijsmethoden en -middelen. Op 15 juli 2019 is de oprichtingsacte ondertekend en vanaf medio 2019 is de Brandweerschool operationeel. Opbrengsten en kosten deelnemingen in relatie tot de begroting. Instituut Fysieke Veiligheid / Nederlands Instituut Publieke Veiligheid Alle veiligheidsregio’s dragen financieel bij aan het NIPV. De collectieve taken worden deels gefinancierd via de BDUR-uitkering. Voor het overige deel van deze taken en individuele dienstverlening wordt een bijdrage aan de regio’s gevraagd.
Coöperatie Brandweerschool Noord-Holland u.a. De regio’s Zaanstreek-Waterland, Noord-Holland Noord en Kennemerland dragen financieel bij aan de exploitatie van de Brandweerschool. De exploitatie van Brandweerschool Noord-Holland is afhankelijk van de opleidingsbehoefte van de leden. Op basis van de opleidingsbehoefte wordt de bijdrage per lid vastgesteld. Daarnaast stellen deze regio’s materiaal, materieel en medewerkers beschikbaar voor het geven van brandweeropleidingen (door de Brandweerschool). De Brandweerschool beschikt niet over een eigen vermogenspositie en is daarmee volledig afhankelijk van de jaarlijkse bijdrage van de leden. Invulling aandeelhouders- en commissarisrol Instituut Fysieke Veiligheid / Nederlands Instituut Publieke Veiligheid Het Nederlands Instituut Publieke Veiligheid is een zelfstandig bestuursorgaan buiten de kaderwet ZBO. Het bestuur wordt gevormd door de voorzitters van de 25 veiligheidsregio’s. De bestuursvoorzitter van VrZW is lid van het algemeen bestuur. Het algemeen bestuur benoemt uit zijn midden een voorzitter en een dagelijks bestuur. De voorzitter van het IFV is tevens voorzitter van het dagelijks bestuur. Het bestuur beslist bij meerderheid van stemmen. Coöperatie Brandweerschool Noord-Holland u.a. Het bestuur wordt gevormd door de directeuren van de aangesloten veiligheidsregio’s.
De coöperatie wordt bestuurd door een bestuur, bestaande uit evenveel natuurlijke personen als dat er leden zijn. Daarnaast kent de cooperatie een algemene ledenvergadering waarin het verantwoording aflegd over het gevoerde beleid en financiën. In de ALV wordt ieder lid vertegenwoordigd door een bestuurder (burgemeester) die door het algemeen bestuur van de betreffende regio is gekozen. Beleidsvoornemens Nederlands Instituut Publieke Veiligheid NIPV verricht op grond van art 68 Wet Veiligheidsregio’s (Wvr) taken op het gebied van de brandweerzorg en crisisbeheersing. Het betreft hier o.a. onderzoek, het verzorgen van opleidingen, trainingen en het beheer van materieel. Deze activiteiten worden gefinancierd uit rijksmiddelen.
52
Op grond van art 69 kunnen veiligheidsregio’s werkzaamheden laten uitvoeren door NIPV. Dit betreft collectieve en bovenregionale werkzaamheden zoals een landelijke voorziening voor crisisbeheersing, een ICT-omgeving voor veiligheidsregio’s. Daarnaast zorgt NIPV voor de ambtelijke ondersteuning van het Veiligheidsberaad n de Raad van Commandanten en Directeuren Veiligheidsregio, het Landelijk Netwerk Bevolkingszorg e.d. Tot slot is er sprake van individuele dienstverlening op grond van art 69 zoals het brandweeruniform. Coöperatie Brandweerschool Noord-Holland u.a. • het ten behoeve van de leden verzamelen, beheren, standaardiseren, verbeteren; • en ter beschikking stellen van landelijke les en leerstof; • het vormgeven, organiseren en verzorgen van (geaccrediteerde)(brandweer)opleidingen en trainingen aan personeel van de leden; • het aanbieden en afnemen van (afsluitende) examen(s) voor deelnemende leden; • het delen en bundelen van kennis en het (doen) aanbieden van producten en diensten die door de leden kunnen worden afgenomen. Bij de oprichting van Brandweerschool Noord-Holland (juli 2019) is geen vermogen door de leden gestort. De exploitatie van Brandweerschool Noord-Holland is afhankelijk van de opleidingsbehoefte van de leden. Op basis van de opleidingsbehoefte wordt jaarlijks de bijdrage per lid vastgesteld.
Financieel overzicht verbonden partijen
53
Cooperatieve Brandweerschool NoordHolland u.a.
€ 0, zie onder financieel belang.
33% VrZW is lid van Het leveren Geen de cooperatie van (branden wordt in weer)opleide algemene dingen en ledenvergade- trainingen aan ring vertepersoneel van genwoordigd de leden. door een aangewezen Burgemeester vanuit het algemeen bestuur VrZW.
Bijdrage in €0 €0 de jaarlijkse exploitatiekosten, geen storting in werkkapitaal.
Nederlands Instituut Publieke Veiligheid (NIPV)
€ 0, zie onder financieel belang.
n.v.t. VrZW participeert conform art. 67 lid 1a Wvr in het bestuur van het NIPV. De voorzitter van het algemeen bestuur vertegenwoordigd VrZW in het algemeen bestuur NIPV
Bijdrage in €0 €0 de jaarlijkse exploitatiekosten, geen storting in werkkapitaal.
Publiekdoel
Wijziging in 2022
Het NIPV Geen verricht op grond van art 68 Wvr taken op het gebied brandweerzorg, crisisbeheersing en geneeskundige hulpverlening van de Veiligheidsregio's.
Financieel belang
Balans met VrZW ultimo 2022 (x 1.000)
Deelneming
%
Bestuurlijk Belang
Balans met VrZW ultimo 2021 (x 1.000)
Nominaal bedrag
Bijlagen
54
I
Meerjareninvesteringsplan 2024-2027 Tabel 22: Meerjaren investeringsoverzicht per categorie (Bedragen x € 1.000) MVA Hoofdcategorie
MVA Activa groepw
Brandveiligheidvoorzieningen
Ademluchtapparatuur Bepakking
2024
€75
2025
2026
€186
€250
€50
C-2000
€135
C2000 alarm
€80
C2000 porto
€300
Duikapparatuur
€116
Duikpakken
€40
€50
Hydraulische redmiddelen
€75
€175
Meetapparatuur
€35
€28
€40
Meubilair T&l
€15
Mobiele Dt
€50
Reinigings en test apparatuur
€44
Uitrukkleding
€750
Warmtebeeld
€60
€16 €220
Dienst-kazernekleding ICT
€315 €
Totaal
701
Av middelen
€65
Hardware
€75
Mobile Devices Servers/netwerk-en (mobiele) werkplekapp Software
€60
€ 1.138
785
Voertuigen
481
€135
€753
€250
€60
€208
€525
€321
€145 €75
€ 1.361
€
888
€
815
Bepakking
€
805
€90
Bestelauto
€308
Boot met trailer Bromfietsen
€
€36
€771 €390
€
Vaste Telefonie Totaal
2027
€90 €60
Grote bestel auto
€200
€750
Haakarmbak gesloten
€90
Hydraulische redmiddelen
€215
Motorspuit aanhanger Personenauto
€45 €49
€219
€48
€157
Personenauto Piketvoertuigen
€343
Tankautospuit
€1.485
€375 €1.040
€1.650
Virtual Reality
€43
Waterongeval
55
€1.605
€180
Totaal
€1.938
€1.304
€2.761
€3.040
Eindtotaal
€4.000
€3.330
€4.361
€4.325
Toelichting op de investeringen 2024 (boven een bedrag van € 300.000) C2000 portofoons De portofoons zijn economisch afgeschreven en dit valt samen met de wijziging van het C2000 netwerk in 2024/2025 waarvoor nieuwe portofoons nood-zakelijk zijn. Piketvoertuigen Dit betreft de vervangingsinvestering voor een vijftal piketvoertuigen waarvan de technische en econo mische levensduur is bereikt. In de investerings bedragen is rekening gehouden met elektrisch rijden. Tankautospuiten Dit betreft de vervangingsinvestering van drie tankautospuiten die de technische levensduur hebben bereikt. ICT, servers/netwerk- en (mobiele) werkplekapparatuur/ printers In 2024 bereiken een aantal ICT-componenten de afschrijvingstermijn. Op hooflijnen zijn dit voor de werkplekautomatisering de laptops, werkstations en de beeldschermen. Daaronder valt ook de vervanging van een ICT-apparatuur in de mobiele commando unit (MCU).Met betrekking tot de netwerkwerk-infrastructuur zijn het de firewalls die zijn afgeschreven. Software Op softwaregebied staat de vervanging van het vakbekwaamheid managementsysteem (VMS) op de planning voor 2024. Ook wordt er geïnvesteerd in de verdere ontwikkeling van de business intelligence en informatiegestuurd werken. Daarnaast wordt geïnvesteerd het verbeteren van koppelingen tussen bepaalde taakspecifieke applicaties.
56
II Uitvoeringsinformatie In de regeling ‘informatie voor derden’ wordt voorgeschreven welke taakvelden gebruikt moeten worden voor het opstellen van de uitvoeringsinformatie ten behoeve aan derden (CBS, BZK, etc.). Taakvelden kunnen naar behoefte nader worden onderverdeeld in deeltaken en activiteiten.
Een totaaloverzicht met de geraamde baten en lasten per taakveld en het verdelingsprincipe op basis waarvan de taakvelden over de programma’s verdeel zijn dient te worden opgenomen in de bijlage van de begroting.
Tabel 23: Overzicht geraamde baten en lasten per taakveld (Bedragen x € 1.000) Taakveld
Baten
Lasten
Saldo
0.4
Overhead
€-575
€9.989
€9.413
0.5
Treasury
€0
€10
€10
0.7
Algemene uitkering en overige uitkeringen Gemeentefonds
€0
€0
€0
0.8
Overige baten en lasten
€-89
€1.553
€1.464
0.9
Vennootschapsbelasting
€0
€0
€0
0.10
Mutaties reserves
€0
€0
€0
1.1
Crisisbeheersing en brandweer
€-40.626
€29.579
€-11.047
8.3
Wonen en bouwen
€0
€160
€160
€-41.290
€41.290
€0
Totaal
Tabel 24: Verdeling taakvelden - programma’s (Bedragen x € 1.000) Programma
Crisisbeheersing
Taakveld
Lasten
Saldo
0.8
Overige baten en lasten
€-89
€1.553
€1.464
1.1
Crisisbeheersing en Brandweer
€0
€2.322
€2.322
1.1
Crisisbeheersing en Brandweer
€-2.688
€27.257
€24.569
8.3
Wonen en bouwen
€0
€160
€160
Organisatie (overhead)
0.4
Overhead
€-575
€9.989
€9.413
Algemene dekkingsmiddelen
0.5
Treasury
€0
€10
€10
1.1
Crisisbeheersing en Brandweer
€-37.938
€0
€-37.938
Heffing Vpb
0.9
Vennootschapsbelasting (Vpb)
€0
€0
€0
Bedrag onvoorzien
0.8
Overige baten en lasten
€0
€0
€0
€-41.290
€41.290
€0
€0
€0
€0
€
€41.290
€0
Brandweerzorg
Subtotaal Mutatie reserves
57
Baten
0.10
Mutatie reserves
-41.290
III Specificatie begroting 2024 op basis van categorie Tabel 25: Begroting per categorie (Bedragen x € 1.000)
Baten
Crisisbeheersing
3.5.2 3.6 3.8 4.3.1 4.3.2 4.4.3 5.1 7.2 7.5
Uitgeleend personeel Huren Overige goederen en diensten Inkomensoverdrachten Rijk Inkomensoverdrachten Gemeenten Inkomensoverdrachten gem. regelingen Rente Mutatie voorzieningen Overige verrekeningen
Lasten
Totaal 1.1 2.1 3.5.1 3.6 3.8 4.3.8 4.4.1 4.4.3 4.4.6 5.1 7.2 7.3 7.4 7.5
GHOR
BWZ
RB
GMK
Kazernes
€€€€€€€€€-
€€€-16 €€€€€-74 €-
€-28 €-32 €-365 €-151 €€€€€-100
€€€€€€€€€-
€-594 €€€€€€€€-
€€-21 €-170 €-6 €-1.222 €€€€-
- €
€2.204 €€65 €€334 €€€10 €€€€€€-
-89 €
€591 €€414 €€232 €€€26 €€€€€€-
-675 €
€13.830 €8 €64 €€5.015 €21 €€12 €378 €€25 €2.327 €231 €118
€€€-15 €€€-323 €€€-237
- € -594 € -1.418 €
€2.254 €€20 €€117 €€€168 €€€€4 €€-
€582 €€€€€€€636 €€€€€€-
€€100 €€€1.226 €€€€€€€132 €97 €51
€€€€-5.511 €-32.427 €€€€-
-575 €
€6.060 €€180 €€2.869 €€€€€€25 €665 €21 €169
Totaal
€-622 €-52 €-565 €-5.668 €-33.649 €-323 €€-74 €-337
-37.938 €
€€€€€€€€€€325 €€€-315 €-
-41.290
€25.521 €108 €743 €€9.793 €21 €€852 €378 €325 €50 €3.129 €34 €337
Totaal
€ 2.612 € 1.263 € 22.029 €2.563 €1.218 €
1.606 €
9.989 €
10 €
41.290
Saldo van baten en lasten
€ 2.612 € 1.173 € 21.354 €2.563 € 624 €
188 €
9.413 €
-37.928 €
-
€
-
7.1
Mutatie reserves
Resultaat
58
Organisatie (overhead) Alg. dek middelen
CB
€ Salarissen en sociale lasten Belastingen Ingeleend personeel Huren Overige goederen en diensten Inkomensoverdrachten ov. Instellingen en pers. Kapitaaloverdrachten rijk Inkomensoverdrachten gem. regelingen Inkomensoverdrachten ov. Overheden Rente Mutatie voorzieningen Afschrijvingen Toegerekende reële en bespaarde rente Overige verrekeningen
Brandweerzorg
Bezoekadres Prins Bernhardplein 112 1508 XB Zaandam Postadres Postbus 150 1500 ED Zaandam Tel.: (088) 751 20 00 E-mail: info@vrzw.nl Internet: www.vrzw.nl Twitter: @vrzw
Colofon