Bjilage 2 Ontwerpbegroting Avalex 2025 en meerjarenbegroting 2026-2028
Tekst van het document
Taakveld
Om schrijving
Bijdrage gemeente
Begroting Begroting Begroting sw ijziging 2024 2025 2023
Realisatie 2023
43.102
44.146
44.841
Taakstelling Avalex 7.3 Afval
7.3 Afval
Bijdrage Projecten
7.3 Afval
400 -382
6,0%
803
824
442
2.485
2.502
2.371
2.473
102
4,3%
Overige opbrengsten
939
799
803
663
-140
-17,4%
Totaal opbrengsten
46.678
48.250
48.839
51.515
2.676
5,5%
-46,4%
Door te berekenen aan gemeenten
10.033
10.622
10.543
11.206
663
6,3%
Aan gemeenten af te dragen opbrengst grondstoffen
2.485
2.502
2.371
2.473
102
4,3%
Verw erkingskosten
-10.885
-11.214
-11.084
-11.627
-543
4,9%
Afvalstoffenbelasting
-1.633
-1.910
-1.830
-2.052
-222
12,2%
-
-
-
-
-0
Inzamelvoorziening
6.162
6.811
6.518
6.427
-92
Directe personeelskosten
14.304
13.845
14.487
15.847
1.360
9,4%
515
429
276
364
88
31,9%
Totaal bem iddeling afval en grondstoffen gem eenten
-1,4%
Overlaad
646
682
615
537
-78
-12,7%
Mobiliteit
4.578
4.878
4.899
4.986
87
1,8%
Verw erking en Belastingen
12.518
13.124
12.914
13.679
765
5,9%
Totaal directe kosten
38.723
39.769
39.708
41.840
2.132
5,4%
Bedrijfsvoering
7.759
7.354
7.836
8.675
839
10,7%
Totaal overhead kosten
7.759
7.354
7.836
8.675
839
10,7%
636
1.128
1.295
1.000
-295
-22,8%
47.118
48.250
48.839
51.515
2.676
5,5%
-440
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Projecten
Totale kosten
Resultaat voor belasting
0.9 VPB
2.696
400 152
Milieustraten
0.4 Overhead
47.537
Opbrengst grondstoffen
Totaal opbrengsten en kosten afval & grondstoffen
7.3 Afval
OB '25 vs OB '24 %verschil
Vennootschapsbelasting
Resultaat na belasting
-440
Tabel 3.1: Baten en lasten (x €1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
23
3.2. Financiële positie Aan de hand van de begroting van 2025 zijn de gevolgen op de financiële positie verwerkt. Dit resulteert in onderstaande geprognotiseerde begin- en eindbalans. Activa Vaste activa Materiële vaste activa Financiële vaste activa
31-12-2024 31-12-2025 44.038 38
53.224 38
Totaal vaste activa
44.076
53.262
Vlottende activa Rentetypische looptijd kort Vorderingen openbare lichamen Overige vorderingen Liquide middelen Overlopende activa Totaal vlottende activa
4.992 1.008 198 1.000 67 7.264
165 1.059 206 1.000 55 2.486
51.341
55.747
Totaal activa
Passiva Vaste passiva Eigen vermogen Resultaat lopend boekjaar Bestemmingsreserve Voorzieningen Rentetypische looptijd lang Totaal vaste passiva
31-12-2024 31-12-2025 4.920 638 1.704 40.762 48.024
4.920 578 1.479 46.058 53.035
Vlottende passiva Overige schulden Overlopende passiva
2.556 760
2.674 38
Totaal vlottende passiva
3.317
2.712
51.341
55.747
Totaal passiva
Tabel 3.2: Verkorte balans (x €1.000)
De vaste activa bestaan voor het overgrote deel uit materiele vaste activa die zaken betreffen als grond en terreinen, gebouwen, inzamelvoorzieningen, voertuigen, machines en installaties. De vlottende activa bestaan uit de rijksschatkist, vorderingen op openbare lichamen en overige vorderingen (debiteuren). De vaste passiva betreft het eigen vermogen, verschillende bestemmingsreserves, de voorziening van het meerjarenonderhoudsplan en voor verlofsparen en de langlopende leningen. De vlottende passiva betreft kort vreemd vermogen, schulden aan openbare lichamen en overige schulden (crediteuren).
3.3. Meerjarenraming 2025 – 2028 De meerjarenraming toont een doorkijk voor de financiële vertaling van het beleid van Avalex . De belangrijkste grondslagen inzake de meerjarenraming wordt toegelicht in de kaderbrief, welke is bijgevoegd in bijlage 1. De komende paragrafen tonen verschillende elementen die de ontwikkeling van Avalex weergeven op het gebied van de opbrengsten, de bijdrage per gemeente, investeringen en verwerkingskosten. De totale meerjarenraming en effecten op de financiële positie worden in hoofdstuk 5 weergeven.
3.4. Basis voor de dekkingsmiddelen De inkomsten van Avalex worden gevormd door DVO-bijdragen van de gemeenten, opbrengsten van grondstoffen en de pinopbrengsten bij de milieustraten. Avalex ontvangt geen lokale heffingen, algemene uitkeringen, dividend of andere derde stromen. Taakveld
Om schrijving
Begroting 2025
MJB 2026
MJB 2027
MJB 2028
7.3 Afval
Bijdrage gemeente
47.537
50.342
52.322
54.316
Taakstelling Avalex
400
-
-
-
Bijdrage projecten
442
499
689
669
2.473
2.644
2.806
2.960
Opbrengst grondstoffen Overige opbrengsten
663
680
698
716
Totaal opbrengsten
51.515
54.165
56.515
58.661
Tabel 3.3: Totale opbrengsten (x €1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
24
De bijdrage van de gemeenten vertoont een stijging voor de komende jaren. Dit wordt voornamelijk verklaard door reguliere kostenindexaties en een verwachting van de stijging in verwerkingskosten en de daling van de opbrengsten grondstoffen. De overige opbrengststromen blijven naar verwachting redelijk constant.
3.5. Bijdrage per gemeente Begroting Avalex De begroting is opgesteld door Avalex op basis van de uitgangspunten zoals in de kaderbrief staan toegelicht (zie bijlage 1). Deze begroting bevat alle kosten en opbrengsten en dienen als uitgangspunt voor het berekenen van de tarieven per dienst. Deze tarieven worden gebruikt voor het bepalen van de hoogte van de DVO.
Afname diensten De gemeenten bepalen in samenspraak met Avalex welke basis- en aanvullende diensten worden afgenomen. Per dienst worden ook de bijbehorende frequenties en andere volumes bepaald. Conform de berekende tarieven in de begroting wordt de afname van diensten vertaald naar een DVO-bijdrage. Dit proces zal in de loop van 2024 plaatsvinden voor de afname per gemeente van 2025.
Opbouw kostprijsmodel In onderstaande tabel wordt per proces aangegeven uit welke middelen het is opgebouwd en welke onderliggende kostencomponenten en rekeneenheden er zijn. Kostencomponenten
Rekeneenheid
Directe personeelskosten Mobiliteitskosten Kosten inzamelvoorziening
Route Route Aantal containers
Milieustraat
Ondersteunende kosten
Aantal bezoekers
Overslag af val en grondstof f en
Overlaadstation
Ondersteunende kosten
Tonnen restaf val
Verwerken af val en grondstof f en
Tonnen inzameling en inname
Ondersteunende kosten
Tonnen algemeen
Ondersteuning/overhead
Personeel Huisvesting ICT
Opslag bedrijf svoering
Opslagpercentage
Processen
Middelen
Inzamelen af val en grondstof f en
Personeel Voertuigen Inzamelvoorziening
Inname af val en grondstof f en
Tabel 3.4: Opbouw kostprijsmodel
Bijdrage per gemeente Aangezien de keuze per gemeente voor 2025 nog niet is gemaakt, wordt de bijdrage per gemeente in deze begroting verdeeld naar rato op basis van de getekende DVO’s 2024. De daadwerkelijke vaststelling van de DVO 2025 vindt in de loop van 2024 plaats. Begroting 2025
MJB 2026
MJB 2027
MJB 2028
Delft
13.924
14.745
15.325
15.909
Leidschendam-Voorburg
10.527
11.149
11.587
12.029
Rijsw ijk
8.923
9.450
9.821
10.196
Pijnacker-Nootdorp
7.391
7.827
8.135
8.445
Wassenaar
4.558
4.827
5.016
5.208
Midden-Delfland
2.214
2.345
2.437
2.530
Totaal
47.537
50.342
52.322
54.316
Gem eenten
Tabel 3.5: Bijdrage gemeenten (x €1.000)
In onderstaande tabel is de bijdrage per gemeente gesplitst weergegeven naar opbrengsten en kosten. Hierbij is zoveel mogelijk direct toegewezen aan de gemeentes. Het blijft echter een grove indicatie. De nog te alloceren kosten en opbrengsten zijn voor dit overzicht naar rato van de getekende DVO’s 2024 verdeeld naar de gemeenten.
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
25
Bijdrage gem eenten
Opbrengsten
Kosten
nog te alloceren opbrengsten
grondstoffen pinopbrengst MS
Opbrengsten totaal
verw erkings kosten
overlaad station
nog te alloceren kosten
milieu straten
Kosten Totaal
Delft
13.924
706
122
177
1.004
3.869
162
88
10.808
14.928
Leidschendam-Voorburg
10.527
510
83
133
726
3.273
128
60
7.792
11.253
Midden-Delfland
2.214
222
26
28
276
702
22
19
1.747
2.490
Pijnacker-Nootdorp
7.391
541
105
94
740
2.061
73
76
5.921
8.131
Rijsw ijk
8.923
371
88
113
572
2.413
101
64
6.918
9.495
Wassenaar
4.558
123
79
58
260
1.361
51
57
3.348
4.817
Totaal
47.537
2.473
502
603
3.578
13.679
537
364
36.535
51.115
Tabel 3.6: Bijdrage gemeenten gedetailleerd (x €1.000)
3.6. Investeringen Deze begroting bevat alle investeringen die gepland staan voor 2025 en meerjarig. De feitelijke ten uitvoering brenging van investeringen wordt, daar waar het geen reguliere vervangingen betreft, voorgelegd aan het bestuur. In 2025 worden naar verwachting de volgende typen investeringen uitgevoerd: De nieuwbouw van de locatie in Delft De investering in de elektrificering van het wagenpark infrastructuur; deze is onderdeel van de machines en installaties Investeringen in ondergrondse containers als gevolg van einde levensduur
Meerjarig investeringsprogramma Type investering Gebouwen Minicontainers Ondergrondse containers Bovengronds verzamel container Rolcontainers (>360L) Afzetcontainers Bootcontainers Perscontainers ICT Inventaris en inrichting Machines en installaties
Realisatie Begroting MJB 2026 MJB 2027 MJB 2028 2023 2025 9 6.051 51 52 54 217 148 152 156 160 1.451 4.732 5.921 4.267 4.378 224 230 236 242 30 28 29 29 30 0 51 52 54 55 300 308 316 324 66 220 226 232 238 73 50 51 53 54 20 21 21 22 114 961 203 235 208
Mobiliteit 344 154 Totaal 2.305 12.939 Tabel 3.7: Investeringen meerjarig (bedragen x € 1.000)
158 7.401
162 5.813
166 5.930
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
26
4. Verwerkingskosten Avalex verzorgt de inzameling en inname van diverse afval- en grondstofstromen voor de inwoners van haar gemeenten. Vervolgens worden de tonnen afgegeven bij de verwerkers. De kosten op opbrengsten per afval- en grondstofstroom zijn afhankelijk van de wereldprijzen van grondstoffen. Hoewel deze stromen en afrekeningen via Avalex lopen, heeft Avalex hier zelf weinig tot geen invloed op. In onderstaande tabel staan de huidige prognoses van de tarieven van de verwerkingskosten.
Stroom Asbest Autobanden personen Bouw en Sloop Dakafval Drukhouders Snoei afval Gips Kunststof Hout A/B Hout C Kadavers KCA Veegzand Schoon puin GFT Restafval Grof Huishoudelijk Afval vlakglas Matrassen nat Matrassen droog Piepschuim Tapijt Wit-en bruingoed Metalen Textiel Glas Wit Glas Bont Papier Plastic / Metaal / Drankkarton
Realisatie Realisatie Begroting Begroting MJB 2026 MJB 2027 MJB 2028 2022 2023 2024 2025 120 175 192 180 185 190 195 63 0 0 0 0 0 0 119 140 148 159 163 167 171 235 270 296 298 306 314 322 2.750 4.335 2.750 4.250 4.250 4.250 4.250 34 38 42 42 43 44 45 103 121 133 134 137 141 145 115 115 126 118 121 124 127 34 -13 35 35 35 35 35 76 45 80 81 83 85 87 360 370 360 370 370 370 370 287 299 300 300 310 320 330 68 77 84 78 80 82 84 17 8 9 9 9 9 9 81 80 93 96 99 102 105 95 101 107 108 111 115 119 175 190 182 211 218 225 232 0 0 0 0 0 0 0 330 135 136 135 135 135 135 169 216 171 239 247 255 263 0 0 0 0 0 0 0 137 137 150 150 154 158 162 -93 -275 -199 -27 -11 -141 0
-105 -231 -240 -30 -13 -79 -245
-93 -100 -50 -25 -10 -55 -220
-100 -100 -100 -25 -10 -55 -250
-100 -100 -100 -25 -10 -55 -250
-100 -100 -100 -25 -10 -55 -250
-100 -100 -100 -25 -10 -55 -250
Tabel 4.1: Tarieven afvalstromen (bedragen in € per ton)
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
27
5. Meerjarenraming 2025-2028 Begrotings Begroting Begroting w ijziging 2024 2025 2023 43.102 44.146 44.841 47.537 400 152 803 824 442 2.485 2.502 2.371 2.473 939 799 803 663 46.678 48.250 48.839 51.515
Realisatie 2023
Taakveld
Om schrijving
7.3 Afval
Bijdrage gemeente Taakstelling Avalex Bijdrage Projecten Opbrengst grondstoffen Overige opbrengsten Totaal opbrengsten
7.3 Afval
Totaal bem iddeling afval en grondstoffen gem eenten Door te berekenen aan gemeenten 10.033 Aan gemeenten af te dragen opbrengst grondstoffen 2.485 Verw erkingskosten -10.885 Afvalstoffenbelasting -1.633 Totaal opbrengsten en kosten afval & grondstoffen
7.3 Afval
MJB 2026
MJB 2027
MJB 2028
50.342 0 499 2.644 680 54.165
52.322 0 689 2.806 698 56.515
54.316 0 669 2.960 716 58.661
10.622
10.543
11.206
11.141
11.142
11.148
2.502 -11.214 -1.910
2.371 -11.084 -1.830
2.473 -11.627 -2.052
2.644 -11.785 -2.001
2.806 -11.998 -1.950
2.960 -12.207 -1.901
-
-
-
-
-
-0
Inzamelvoorziening Directe personeelskosten Milieustraten Overlaad Mobiliteit Verw erking en Belastingen Totaal directe kosten
6.162 14.304 515 646 4.578 12.518 38.723
6.811 13.845 429 682 4.878 13.124 39.769
6.518 14.487 276 615 4.899 12.914 39.708
6.427 15.847 364 537 4.986 13.679 41.840
7.076 16.617 370 723 5.472 13.785 44.043
7.665 17.428 387 758 5.847 13.948 46.032
8.194 18.278 402 793 6.014 14.108 47.789
Bedrijfsvoering
7.759
7.354
7.836
8.675
9.099
9.432
9.782
Totaal overhead kosten
7.759
7.354
7.836
8.675
9.099
9.432
9.782
0.4 Overhead
7.3 Afval
Projecten Totale kosten Resultaat voor belasting
Taakveld 0.9 VPB
636
1.128
1.295
1.000
1.023
1.050
1.090
47.118
48.250
48.839
51.515
54.165
56.515
58.661
-440
-
-
-
-
-
-
Vennootschapsbelasting Resultaat na belasting
-440
Tabel 5.1: Meerjarenraming 2025 – 2028 (bedragen x € 1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
28
ACTIVA
31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028
Vaste activa Materiële vaste activa ‐
Investeringen met een economisch nut
41.671
44.038
53.224
56.361
57.670
58.890
Financiële vaste activa ‐
Kapitaalverstrekkingen aan: Deelnemingen
38
38
38
38
38
38
Totaal vaste activa
41.709
44.076
53.262
56.399
57.708
58.928
185
1.008
1.059
1.104
1.146
1.146
5.303
4.992
165
505
2.719
-617
20
198
206
220
234
247
-
-
-
-
-
-
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
1.000
Overlopende activa ‐ Overige nog te ontvangen bedragen, en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen
1.947
67
55
57
58
60
Totaal vlottende activa
8.455
7.264
2.486
2.887
5.157
1.835
Totaal activa
50.164
51.341
55.747
59.286
62.865
60.762
Vlottende activa Uitzettingen m et een rentetypische looptijd korter dan één jaar ‐ Vorderingen op openbare lichamen ‐ Uitzettingen in ’s Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar ‐ Overige vorderingen ‐
Overige uitzettingen
Liquide m iddelen ‐
Banksaldi
PASSIVA
31-12-2023 31-12-2024 31-12-2025 31-12-2026 31-12-2027 31-12-2028
Vaste passiva Eigen verm ogen ‐
Algemene reserve
5.360
4.920
4.920
4.920
4.920
4.920
‐
Bestemmingsreserves
2.571
638
578
518
458
398
‐
Gerealiseerde resultaat
-440
-
-
-
-
-
Voorzieningen ‐
Voorzieningen jubilea en TOD
232
232
52
52
52
‐
Voorzieningen verlof sparen
39
39
39
39
39
39
‐
Voorzieningen ter egalisering van kosten
1.433
1.388
1.416
1.485
1.381
52
Vaste schulden m et een rentetypische looptijd van één jaar of langer ‐ Onderhandse leningen van: a.) Binnenlandse banken en overige f inanciële instellingen
34.890
40.762
46.058
49.425
52.792
50.658
Totaal vaste passiva
42.652
48.024
53.035
56.369
59.745
57.448
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2.027
2.556
2.674
2.789
2.898
2.990
5.485
760
38
127
222
324
Totaal vlottende passiva
7.512
3.317
2.712
2.917
3.120
3.314
Totaal passiva
50.164
51.341
55.747
59.286
62.865
60.762
Vlottende passiva Netto-vlottende schulden m et een rentetypische looptijd korter dan 1 jaar ‐ Kasgeldleningen aangegaan bij openbare lichamen ‐ Banksaldi ‐
Overige schulden
Overlopende passiva ‐ Overige vooruitontvangen bedragen die ten bate van volgende begrotingsjaren komen
Tabel 5.2: Meerjarige balans 2025 – 2028 (bedragen x € 1.000)
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
29
Bijlage 1: Interne kaderbrief Avalex 2025 Uitgangspunten voor de begroting Avalex
Inleiding Voor de programmabegroting 2025 is een interne kaderbrief vanuit Avalex opgesteld waarin de uitgangspunten voor de begroting zijn opgesteld. Deze interne kaderbrief is gebaseerd op de Kaderbrief begroting 2025 gemeenschappelijke regelingen van de gemeenten in de regio Haaglanden. De uitwerking van deze uitgangspunten is in dit document opgenomen. Deze uitgangspunten zijn ook onderdeel van onze meerjarenbegroting 2026-2028. De uitgangspunten zijn verdeeld naar de onderdelen: algemeen, directie, bedrijfsvoering en uitvoering. Per bedrijfsonderdeel is een tabel opgenomen met de uitgangspunten en deze bevat de volgende elementen: • Naam : korte beschrijving; • Omschrijving : uitgebreidere beschrijving van het betreffende onderdeel; • Indicatoren : financiële- en niet financiële kengetallen/indicatoren die in de begroting zijn opgenomen.
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
30
Uitgangspunten algemeen Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
1
Kaderbrief 2025 gemeenschappelijke regelingen
In de kaderbrief 2025 gemeenschappelijke regelingen is een inflatiecorrectie opgenomen voor de loonkosten (4,9%) en kosten van materialen (2,6%). Weerstandsvermogen maximaal 1,0.
2
Afvalstoffenbelasting
2022 € 33,58 2023 € 35,70 2024 € 39,23 2025 € 40,25 (tarief 2024 met indexatie van 2,6%)
• Kaderbrief begroting GR 2025 • Loon (4,9%) o.b.v. begroting 2024 rekening houdend met laatst bekende update VNG over CAO 2024-2025 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begroting 2024 • Weerstandvermogen max. 1,0 • Kaderbrief begroting GR 2025 • Site Belastingdienst tarief 2024 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begroting 2024
3
Investeringen
4
Opbrengsten en kosten verwerking
NB: het tarief voor de afvalstoffenbelasting kan hoger uitvallen vanuit overheidsoverwegingen. Voor de investeringen wordt uitgegaan van een prijsindex afkomstig uit de kaderbrief 2025 (2,6%). Dit betreft vooral investeringen in diverse typen inzamelmiddelen. Voor de aantallen te investeren inzamelmiddelen is eind 2023 een inventarisatie gedaan op wijk en gemeenteniveau omtrent beoogde locaties en te investeren containers voor de jaren 2024 en 2025. Daarnaast zijn in 2025 investeringen nodig in verband met de overstap naar een elektrische laadinfrastructuur.. De afname volumes in de DVO 2024 (6x) omtrent de routes zijn de basis voor de PB 2025. De realisatie van de bezoekersaantallen van de milieustraten van 2023 is het vertrekpunt voor de PB 2025. Tevens worden de geprognosticeerde aantallen meegenomen vanuit eventuele beleidswijzingen voor de desbetreffende gemeenten. Voor de tonnen van 2025 is rekening gehouden met de opgaves van de gemeenten zelf als zijnde reductie restafval voor het bepalen van de verwerkingskosten/opbrengst grondstoffen
5
Aantal inwoners/ huishoudens
6
Fte’s
7
Ziekteverzuim
8
Opleidingen
9
Meerjarenbegroting
• Kaderbrief begroting GR 2025 • Materiaal (2,6%) o.b.v. begroting 2024 • Aantal = inschatting Q4 2023 op gemeenteniveau • DVO 2024 (6x) • Aantal bezoeken milieustraten 2023 + verwachting beleidswijzingen betalen voor halen • Tonnen restafval conform opgaaf gemeenten • Targets is reductie van het restafval en stijging opbrengststromen huis aan huis • Procentuele stijging CBS
In PB 2025 wordt ervanuit gegaan dat het aantal inwoners en/of huishoudens in het werkgebied van Avalex gaat stijgen. De procentuele stijging van het CBS is toegepast op de realisatiecijfers van 2023. Voor de fte’s zijn voor directie, bedrijfsvoering en uitvoering ei• Organisatie- en gen uitgangspunten opgenomen conform het organisatie- en for- • Formatieplan 2024 matieplan 2024. De uitgangspunten hierbij worden per bedrijfs• Kaderbrief begroting onderdeel verder in dit document uitgewerkt. De kaderbrief 2025 GR 2025 wordt gehanteerd voor het verhogen van de salarissen van 2025 • Loon (4,9%) o.b.v. been meerjarig 2026 t/m 2028. groting 2024 De vervanging voor het ziekteverzuim is voor de bedrijfsonder• Percentage per bedelen afzonderlijk bepaald en is bij de betreffende bedrijfsonderdrijfsonderdeel. delen verder toegelicht. Gemiddeld wordt per medewerker € 1.000 opgenomen als oplei• Opleidingsplan dingsbudget. Onderdeel van de PB is het opstellen van een meerjarenbegro• Kaderbrief begroting ting 2026 t/m 2028. Voor deze begroting worden dezelfde uitGR 2025 gangspunten gehanteerd. De verwerkingstarieven zijn reeds • Loon (4,9%) o.b.v. bemeerjarig geprognosticeerd en waar nodig aangepast. De finangroting 2024 ciële impact wordt in een aparte paragraaf nader uitgewerkt. • Materiaal (2,6%) o.b.v. begroting 2024
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
31
Nr
Naam
10
Huisvestingsplan
11
Meerjarenonderhoudsplan (MJOP) Samenwerking Voorschoten
12
13 14
15
Samenwerking Maassluis Aantal containers/inzamelmiddelen Projectbudget Innovatie Avalex breed
Omschrijving
Indicatoren
Er is een principeakkoord op de verbouwing van het pand in Den Haag in 2022 en de nieuwbouw van de hal en annexen in Delft in 2023. Vanwege externe omstandigheden vindt de verbouwing in 2024 plaats en wordt de nieuwbouw doorgeschoven naar 2025. Een extern bureau heeft de financieringsbehoefte destijds in kaart gebracht. De benodigde investeringen zijn opgenomen in de investeringsbegroting. Het huidige meerjarenplan 2024-2043 wordt gebruikt voor het bepalen van de opbouw en samenstelling van de voorziening danwel bestemmingsreserve groot onderhoud van PB 2025 De tonnen en de bezoekersaantallen worden ingeschat en gewaardeerd conform PDC/DVO inzake de zes gemeenten. Er vindt achteraf een afrekening plaats. De tonnen en de bezoekersaantallen worden ingeschat en gewaardeerd conform de afgesloten DVO. Aantal containers peildatum 1/1/24 inclusief de aantallen containers conform inschatting resterende wijkplannen van de gemeenten In de PB 2025 is een projectbudget opgenomen voor Avalex brede innovaties. Het is van belang dat er geïnvesteerd blijft worden in de vele innovaties die in de branche spelen. De interne projecten zijn vooral gericht op het (verder) optimaliseren van de bedrijfsvoering van Avalex. De externe projecten zijn primair op verzoek van de gemeenten en komen voort uit aanvullende wensen uit de PDC/DVO besprekingen.
• Tonnen restafval conform opgaaf gemeenten • Inschatting tarieven • Investeringsbegroting
• Meerjarenplan 20242043
• DVO Voorschoten • DVO gebruik milieustraat Maassluis • Realisatie containers peildatum 1/1/24 • Innovatiebudget 1% van de omzet van Avalex
Uitgangspunten Directie & Bedrijfsvoering Nr
Naam
Omschrijving
1
Fte’s
2
Ziekteverzuim
3
Overhead
Voor de fte’s voor Directie en Bedrijfsvoering is het uitgangspunt • Organisatie- en geen groei. De formatie blijft gelijk ook als de dienstverlening • Formatieplan 2024 van Avalex zich uitbreidt. De kaderbrief 2025 wordt gehanteerd • Kaderbrief begroting voor het verhogen van de salarissen van 2025 en meerjarig. GR 2025 • Loon (4,9%) o.b.v. begroting 2024 Bij Directie en Bedrijfsvoering wordt niet gewerkt met een budget • Budget voor opvanging voor vervanging ziekteverzuim omdat het ziekteverzuim laag is. ziekteverzuim is 0 Het uitgangspunt is dat kort ziekteverzuim wordt opgevangen op de betreffende afdeling. Bij langdurige ziekte wordt per geval bekeken of tijdelijke vervanging noodzakelijk is. Activiteiten van Directie en Bedrijfsvoering zijn alle ondersteunde • Kaderbrief begroting werkzaamheden voor het primair proces; ze zijn hiermee indirect GR 2025 en vormen de overhead. • Materiaal (2,6%) o.b.v. begroting 2024 De kosten van de overhead zullen niet meer stijgen dan met de CAO-stijging voor de salarissen en de voorgeschreven indexering voor materiaal.
Indicatoren
Uitgangspunten Uitvoering Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
1
Fte’s
Voor Uitvoering wordt de totale personeelsplanning vooral bepaald door de Productie Uren Begroting. In het O&F rapport 2024 is de beoogde vaste formatie voor uitvoering opgenomen. Om de totale productie uit te voeren wordt gebruik gemaakt van een flexibele schil (maximaal 30% vanuit inzameling en 20% vanuit de milieustraten). De kaderbrief 2025 wordt gehanteerd voor het verhogen van de salarissen van 2025 en meerjarig.
• Organisatie- en Formatieplan 2024 • Maximaal 30% flexibele schil • Kaderbrief begroting GR 2025 • Loon (4,9%) o.b.v. begroting 2024
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
32
Nr
Naam
Omschrijving
Indicatoren
2
Ziekteverzuim
• Budget voor ziektevervanging is 5%
3
Productie/routes begroting
Omdat het ziekteverzuim bij de Uitvoering hoger ligt, wordt in de begroting 2025 gewerkt met een ziektevervangingspercentage en niet inzetbare uren wat direct invloed heeft op planning en bijbehorende kosten van de flexibele schil. In verband met ziekteverzuim is er een vervangingspercentage opgenomen in de begroting van 5%. De Productie/routes Begroting voor PB 2025 bevat de meest recente inzichten in routes, manuren en mobiliteit. Met het opstellen van de DVO 2025 zal een update volgen inzake de verwachte productie urenplanning.
• Productie/routes begroting van de PB 2025 is gebaseerd op de meest recente inzichten.
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
33
Bijlage 2: Scenario’s kostenbesparing DVO In deze bijlage is een aantal scenario’s uitgewerkt waaruit blijkt wat de theoretische kostenbesparing in een aantal varianten zou kunnen zijn. Het gaat hier om een indicatie van de financiële impact. De besparing is berekend op basis van de huidige cijfers en situatie; de ontwikkelingen naar de toekomst van bijvoorbeeld verwerkingskosten en opbrengsten kunnen hier uiteraard nog sterk op van invloed zijn. Het is ook mogelijk dat er (vanuit de gemeenten) eerst investeringen noodzakelijk zijn om de verdere reductie te bewerkstelligen, bijvoorbeeld op het gebied van communicatie of inzamelmiddelen. Ook deze zijn niet in de berekeningen meegenomen. A. Reductie restafval op 100 kg per inwoner In onderstaande tabel is het aantal kg restafval per inwoner van de gemeenten dat is opgenomen in de begroting. Daaronder staat wat de kosten per gemeenten zouden zijn als we op de VANG-norm van 100 kg per inwoner zouden zitten. Op totaalniveau zou dit een besparing opleveren van € 3.640.000. Het is daarom van belang om de komende jaren veel te investeren in het structureel terugbrengen van het restafval. Gem eenten Ontw erpbegroting 2025 (1)
% reductie fijn restafval
kg fijn restafval per inw (2)
Delft
Leidschendam Voorburg
Rijsw ijk
PijnackerNootdorp
10%
5%
13%
164
186
190
kg restafval per inw (vang-norm)
188
€ verw erking (afgerond naar €10.000,-)
€ 3.130.000
223 €
2.730.000
Wassenaar
MiddenDelfland
Totaal
10%
4%
11%
9%
139
216
123
173
217
154
236
149
199
€ 2.020.000
€ 1.500.000
€ 1.230.000
€ 480.000
€ 11.090.000
Scenario 100kg fijn restafval (1) % reductie fijn restafval
45%
49%
54%
35%
55%
28%
47%
kg fijn restafval per inw
100
100
100
100
100
100
101
(2) kg restafval per inw (vang-norm)
125
137
127
115
121
126
128
€ verw erking (afgerond naar €10.000,-)
€ 2.040.000
€
1.720.000
€ 1.190.000
€ 1.170.000
€
920.000
€ 410.000
€ 7.450.000
€ 1.090.000
€
1.010.000
€
€
€
310.000
€ 70.000
€ 3.640.000
Scenario t.o.v. ontw erpbegroting 2025 € verw erking (afgerond naar €1000,-)
(1)
% reductie fijn restafval ten aanzien van de realisatie van 2023
(2)
vang-norm is fijn restafval + grof huishoudelijk afval + bouw en sloop
830.000
330.000
B. Reductie 25% minder restafval De komende jaren al op de VANG-norm komen, is waarschijnlijk niet haalbaar. Echter als we uitgaan van een
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
34
besparing van 25% ten opzichte van de realisatie 2023, zien we al dat de besparing per gemeente groot is. Zie hieronder. Gem eenten Delft
Ontw erpbegroting 2025 (1)
% reductie f ijn restaf val
kg f ijn restaf val per inw (2)
kg restaf val per inw (vang-norm)
€ verw erking (af gerond naar €10.000,-)
Leidschendam Voorburg
Rijsw ijk
PijnackerNootdorp
25%
5%
13%
164
186
190
188 €
3.130.000
223 €
2.730.000
Wassenaar
MiddenDelfland
10%
4%
11%
9%
139
216
123
173
Totaal
217
154
236
149
199
€ 2.020.000
€ 1.500.000
€ 1.230.000
€ 480.000
€ 11.090.000
Scenario reductie 25% m inder restafval (1) % reductie f ijn restaf val
25%
25%
25%
25%
25%
25%
25%
kg f ijn restaf val per inw
137
147
165
116
169
104
143
(2) kg restaf val per inw (vang-norm)
162
184
192
131
189
130
€ 1.780.000
€ 1.310.000
€ 1.100.000
€ 420.000
€
9.550.000
€
€
€
€
€
1.540.000
€ verw erking (af gerond naar €10.000,-)
€
2.670.000
€
2.270.000
€
460.000
€
460.000
169
Scenario t.o.v. ontw erpbegroting 2025 € verw erking (af gerond naar €1000,-)
(1)
% reductie fijn restafval ten aanzien van de realisatie van 2023
(2)
vang-norm is fijn restafval + grof huishoudelijk afval + bouw en sloop
240.000
190.000
130.000
60.000
C. Reductie grofvuil ophalen Door (tijdelijk) minder grofvuil op te halen worden inwoners gestuurd om actiever naar de milieustraten te komen. Dit betekent een kostenreductie voor de gemeenten. Bijvoorbeeld in de zomerweken zes weken geen grofvuil ophalen, kan een besparing opleveren van € 165.600. Er zijn gemeenten in Nederland (niet Avalex-gemeenten) die deze besparing al hebben doorgevoerd. Hiermee komt ook de vakantieplanning in de uitvoering minder onder druk te staan. Deze keuze kan per gemeente gemaakt worden en zal dan ook een gespreksonderwerp voor de komende DVO besprekingen zijn. Productcode
Productnaam
rekeneenheid
DL
LV
RW
Gemeenten WS
PN
MD
Totaal
1.7.1
Inzameling grof huishoudelijk afval op afroep
# routes
270
392
140
13
52
36
903
1.7.2
Inzamelen grofvuil matrassen
# routes
78
78
0
0
0
26
182
1.8.1
Inzamelen grof snoeiafval op afroep
# routes
26
78
26
0
16,25
13
159
1.9.1
Inzamelen metalen en wit- en bruingoed op afroep
# routes
130
140
140
13
52
36
511
Totaal aantal routes
1.755
Tarief per route
€ 818,54
Totale kosten
€ 1.436.750
gem aantal routes per week kosten per week
34 € 27.600
# weken bouwvak
6
Besparing # routes
203
Besparing bouwvak in €
€ 165.600
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
35
Bijlage 3: Tarievenblad Tarievenlijst Route minicontainer Route onderlossende container
Prijs 2025 (excl.
Prijs 2025 (incl.
Prijs 2024 (excl.
Prijs 2024 (incl.
Prijs 2023 (excl.
Prijs 2023 (incl.
opslag)
Opslag)
opslag)
Opslag)
opslag)
Opslag)
1.820
2.361
1.650
2.110
1.440
1.823
950
1.233
890
1.138
790
1.000
Route verzamelcontainer
1.820
2.361
1.650
2.110
1.440
1.823
Route zijbelading
1.450
1.881
1.330
1.701
1.170
1.481
740
960
640
819
560
709
3,4
4,4
3,3
4,2
3,5
4,4
12,8
16,5
12,5
16,0
12,3
15,6
1.088
1.412
1.139
1.457
1.133
1.435
Pers ondergrondse container
2.154
2.795
Toegangscontrole container
105
136
Intake milieustraat
15,7
20,4
13,2
16,9
14,8
18,8
Ton restaf val overlaad
18,9
24,5
18,3
23,4
19,5
24,7
Route overige diensten
Inzamelvoorziening: Minicontainer Inzamelvoorziening: Verzamelcontainer Inzamelvoorziening: Onderlossende container Inzamelvoorziening:
Desinvesteringskosten bij teruggave inzamelvoorziening Minicontainer
16
15
Verzamelcontainer Bovengronds onderlossende container
75
70
1.166
1.100
NB: De opslag voor bedrijfsvoeringskosten is 29,8%. Tevens worden de afgenomen hoeveelheden in de DVO vastgelegd. De stijging van de tarieven is enerzijds het gevolg van zowel de reguliere prijsindexatie voor materiaal en lonen, en de verhoging van de lonen door de cao 2024-2025. Anderzijds zijn sommige routes zoals overige diensten duurder omdat er met meer mensen gereden wordt op een wagen. Er wordt echter wel efficiënter gereden waardoor meer orders gereden kunnen worden.
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
36
Bijlage 4: EMU-saldo Binnen de EMU (Economische en Monetaire Unie) coördineren lidstaten hun begrotingsbeleid. Dat moet ervoor zorgen dat schulden houdbaar blijven en dat lidstaten in goede tijden buffers opbouwen die ze kunnen inzetten in slechte tijden.
Omschrijving 1
Realisatie OB 2024 2023
OB 2025 MJB 2026 MJB 2027 MJB 2028
Exploitatiesaldo vóór toevoeging aan c.q.
onttrekking uit reserves (zie BBV, artikel 17c) 2
Afschrijvingen ten laste van de exploitatie
3.380
3.683
3.754
4.264
4.503
4.711
3
Bruto dotaties aan de post voorzieningen ten laste van de exploitatie minus de vrijval van de voorzieningen ten bate van de exploitatie
280
287
193
198
203
208
4
Investeringen in (im)materiële vaste activa die op de balans worden geactiveerd
2.305
6.050
12.939
7.401
5.813
5.930
5
Baten uit bijdragen van andere overheden, de Europese Unie en overigen, die niet op de exploitatie zijn verantwoord en niet al in mindering zijn gebracht bij post 4
6
Desinvesteringen in (im)materiële vaste activa: Baten uit desinvesteringen in (im)materiële vaste activa (tegen verkoopprijs), voor zover niet op exploitatie verantwoord
7
Aankoop van grond en de uitgaven aan bouw-, woonrijp maken e.d. (alleen transacties met derden die niet op de exploitatie staan)
8
Baten bouwgrondexploitatie: Baten voorzover transacties niet op exploitatie verantwoord
9
Lasten op balanspost Voorzieningen voorzover deze transacties met derden betreffen
1.355
-2.081
-8.993
-2.940
-1.107
-1.011
Lasten ivm transacties met derden, die niet via de onder post 1 genoemde exploitatie lopen, maar rechtstreeks ten laste van de reserves 10 (inclusief fondsen en dergelijke) worden gebracht en die nog niet vallen onder één van bovenstaande posten 11 Verkoop van effecten: a
Gaat u effecten verkopen? (ja/nee)
b
Zo ja wat is bij verkoop de verwachte boekwinst op de exploitatie?
Berekend EMU-saldo
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
37
Bijlage 5: IV-3 tabel IV-3 (Informatie voor derden) is een informatiesysteem. Hierin staat welke financiële informatie verstrekt moet worden aan het CBS en op welke manier. Realisatie Begroting
Taakvelden
2023
Volksgezondheid en Milieu
2023
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
Begroting
2024
2025
2026
2027
2028
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
Saldo
3.6
Huren
7.3
Afval
86
77
81
85
87
89
92
3.8
Overige goederen en diensten 7.3
Afval
3.196
3.224
3.093
3.051
3.237
3.414
3.584
49
-
-
-
-
-
-
6
-
-
-
-
-
-
3.8
Overige goederen en diensten 7.3
Afval
3.250
3.224
3.093
3.051
3.237
3.414
3.584
4.3.2
Inkomensoverdrachten gemeenten
Afval
43.342
44.949
45.666
48.379
50.841
53.011
54.985
46.678
48.250
48.839
51.515
54.165
56.515
58.661
7.3
Totaal opbrengsten
1.1
Salarissen en sociale lasten
0.4
Overhead
-1.880
-2.636
-2.645
-2.878
-2.991
-3.136
-3.288
1.1
Salarissen en sociale lasten
7.3
Afval
-11.122
-10.811
-12.191
-13.198
-13.842
-14.520
-15.232
2.1
Belastingen
0.4
VpB
-
-
-
-
-
-
-
3.5.1
Ingeleend personeel
0.4
Overhead
-826
-214
-220
-300
-295
-291
-286
3.5.1
Ingeleend personeel
7.3
Afval
-3.356
-3.419
-2.557
-2.888
-3.015
-3.160
-3.313
3.8
Overige goederen & diensten
0.4
Overhead
-3.381
-2.695
-3.303
-3.676
-3.734
-3.820
-3.913
3.8
Overige goederen & diensten
7.3
Afval
-22.913
-23.914
-23.563
-24.094
-24.957
-25.757
-26.363
5.1
Rente
0.5
Treasury
20
-419
-416
-535
-869
-1.125
-1.348
7.1
Mutatie reserve
0.10 Mutatie reserve
-
-
-
-
-
-
-
7.2
Mutatie voorzieningen
0.4
Overhead
-
-
-
-
-
-
-
7.2
Mutatie voorzieningen
7.3
Afval
-280
-280
-287
-193
-198
-203
-208
7.3
Afschrijven
0.4
Overhead
7.3
Afschrijven
7.3
Afval
Totaal kosten
-184
-286
-244
-241
-252
-264
-277
-3.196
-3.575
-3.414
-3.513
-4.011
-4.239
-4.433
-47.118
-48.250
-48.839
-51.515
-54.165
-56.515
-58.661
3.5.1
Ingeleend personeel
Afval
-
-
-
-
-
-
-
3.8
Overige goederen en diensten 0.4
Overhead
-
-
-
-
-
-
-
3.8
Overige goederen en diensten 7.3
Afval
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
7.3
Totaal incidentele kosten
3.8
Overige goederen en diensten 7.3
Afval
-
-
-
-
-
-
-
Totaal incidentele opbrengsten
-
-
-
-
-
-
-
Totaal Resultaat
-440
0
0
-0
0
-0
Ontwerpbegroting Avalex 2025 (versie 18 april 2024)
-0
38