CConstaterende datPijnacker-Nootdorp
Koppel je AI →
Document · PDF

Bijlage 1 Voorlopige Jaarstukken Avalex 2022 ter kennisgeving naar raden

Raad Besluitvorming 1 juni 2023, gemeente Pijnacker-NootdorpBij agendapunt: Informatie Avalex15.188 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

In 2022 is geïnvesteerd in het passend oppakken van de openstaande actiepunten uit de Risico -Inventarisatie en –evaluatie (RI&E), als wettelijk verplicht instrument om de arbeidsomstandigheden te verbeteren en gezondheid en veiligheid(sbewustzijn) in het bedrijf te bevorderen. Er heeft één arbeidsongeval plaatsgevonden deze periode die gemeld is aan de arbeidsinspectie en conform is afgewikkeld. Informatisering en automatisering In 2022 is verder invulling gegeven aan de roadmap ICT 2021-2025. Deze roadmap geeft richting aan de stappen om gestructureerd en doelmatig de ICT-systemen Avalex te optimaliseren en aan te laten sluiten bij de veranderende informatiebehoefte. Bovendien zijn investeringen nodig voor beheer en onderhoud. Er zijn in 2022 wel degelijk goede stappen gezet, maar er zit zorg op de realisatiesnelheid. De te beperkte beschikbare ICT-capaciteit beïnvloedt de ontwikkelambities. Naast het werven van nieuwe medewerkers wordt de oplossing gezocht in het versterken van de ICTvaardigheden van de (key)users. Verder is invulling gegeven aan het verder automatiseren van administratieve bedrijfsprocessen. Het informatiebeveiligingsbeleid is in 2022 geactualiseerd.

Het is ten slotte goed te constateren dat op het gebied van informatiebeveiliging zich geen beveiligingsincidenten / datalekken hebben voorgedaan die aan de Autoriteit Persoonsgegevens gemeld behoefden te worden. De informatiebeveiliging is toereikend. Personeel Avalex stelt duurzame inzetbaarheid centraal in haar gezondheidsbeleid, zodat werknemer in alle levensfasen optimaal

24

inzetbaar kunnen zijn in een toekomstbestendige organisatie. Bovendien leidt dit uiteindelijk ook tot bedrijfscontinuïteit. Dit is een gezamenlijke verantwoordelijkheid van zowel werkgever als werknemer. De cijfers illustreren dat er in 2022 voldoende personeel was om de dienstverlening te continueren. Wel bemerkt Avalex dat specifieke vacatures een langere doorlooptijd kennen om deze in te vullen. Ook is mobiliteit onder het personeel, die in de coronaperiode nagenoeg stil stond, weer op gang gekomen. Door de inzet van (tijdelijke) externe inhuur is de bedrijfscontinuïteit afgelopen jaar echter niet in gedrang gekomen; wel heeft dit effect gehad op de kosten en een negatief effect op de kennisborging. Daarnaast heeft Avalex de ambitie de inzet voor mensen met afstand tot de arbeidsmarkt structureel te borgen. Dit is reeds in 2020 bekrachtigd door de ondertekening van de BHAG-deal met de gemeente Delft. Daar is in 2022 onder meer invulling aan gegeven door gericht activiteiten uit te besteden aan medewerkers met een afstand tot de arbeidsmarkt. In 2022 ligt het aantal werknemers dat Avalex in dienst heeft met een afstand tot de arbeidsmarkt in lijn met de wettelijke norm: 3,9% ten opzichte van de landelijke norm van 2,35%. Een belangrijke indicator gericht op de inzetbaarheid is het ziekteverzuim.

Het gemiddelde ziekteverzuim over 2022 van Avalex is lager dan in 2021 (8,4% ten opzichte van 8,7%). Het ziekteverzuim is vooral zichtbaar onder het uitvoerende personeel. Integriteit Avalex hanteert integriteitbeleid gericht op het voorkomen van ongewenst gedrag. Tijdens overleggen staat het onderwerp op agenda en bij voorkomende situaties wordt vanuit dit beleid gehandeld. Bij nieuwe medewerkers is de eed of belofte afgenomen, die verbonden is aan de ambtenarenstatus van de Avalex-medewerkers. Deze is voorafgegaan door een workshop integriteit. Hierin is ingegaan op het beleid en de dillema's rond dit thema die in de dagelijkse werkpraktijk kunnen voorkomen. Vertrouwenspersonen De drempel om naar een vertrouwenspersoon te stappen bij ongewenste omgangsvormen en/of geweld blijkt lager, sinds Avalex in 2021 naast een externe, ook interne vertrouwenspersonen heeft aangesteld. In 2022 zijn 8 meldingen in behandeling genomen. De meldingen zijn alle na korte interventies van de vertrouwenspersonen goed afgehandeld. Agressie en geweld Sinds een aantal jaren bestaat het protocol ‘Omgaan met geweld’. Hierin staat hoe moet worden omgegaan met agressie en geweld van bewoners tegen de medewerkers van Avalex. Het is belangrijk dat medewerkers geen drempel ervaren bij het melden van incidenten of het zoeken van steun bij agressie en geweld.

Er zijn 7 meldingen gedaan van agressie en geweld van inwoners richting medewerkers Avalex. Inkoop Avalex is als overheidsinstelling verplicht de bestaande wet- en regelgeving inzake inkopen en aanbesteden na te leven en inkoopactiviteiten zo doelmatig en rechtmatig uit te voeren. De focus van de inkoopafdeling is vooral gericht om op een uniforme en doelmatige wijze inkoopactiviteiten uit te voeren, zich op uniforme en transparante wijze aan de markt te presenteren en optimaal gebruik te maken van inkoopkracht en –kennis. Daarbij is ook duurzaamheid een belangrijk aspect. In 2022 zijn de volgende aanbestedingen van start gegaan en afgerond: • • • • •

Beveiligingsdienst ICT-dienstverlening Verwerking grondstoffen: asbest, dak, gips, snoei, puin, bouw en sloop Levering ondergrondse containers en toegangssystemen Wassen, onderhoud, reparatie en keuring van onderlossende containers

Huisvesting Het huisvestingstraject Avalex geeft invulling aan de wens tot concentratie van het kantoorpersoneel op een gemeenschappelijke locatie en de noodzaak dat beide panden in zowel Den Haag als Delft op de korte en lange termijn aan de geldende duurzaamheidseisen moeten voldoen. De uitwerking van dit huisvestingstraject vindt plaats in twee separate aanbestedingstrajecten. Op basis van een bestuursbesluit in december 2021 is deze periode de aanbesteding voor de verbouwing van locatie Den Haag uitgezet. In een markt van krapte merkt Avalex dat het aantal aannemers dat zich aanbiedt voor de verbouwing van de huisvesting beperkt is en de kosten sterk gestegen zijn. De eerste aanbesteding heeft geen partij opgeleverd die voldoet. De aanbesteding voor de verbouwing wordt daarom herzien aan de nieuwe omstandigheden en begin 2023 opnieuw uitgezet. Avalex wordt hierbij extern begeleid door een extern bureau.

25

Logistieke optimalisatie Zijbelading Met de invoering van ‘zijbelading’ in Midden-Delfland en de lessen die zijn geleerd, heeft Avalex in 2022 in opdracht van Leidschendam-Voorburg, Rijswijk en Wassenaar, een gebiedsscan uitgevoerd, waarbij de mogelijkheden worden onderzocht voor het inzamelen met zijbeladende voertuigen. Deze inzamelwijze draagt bij aan de logistieke optimalisatie van de inzamelroutes en leidt bovendien tot minder fysieke belasting van de medewerkers. Deze gebiedsscan dient als vooronderzoek. De resultaten van deze gebiedscans laten zien dat zijbelading mogelijk is in Wassenaar en deels in Leidschendam-Voorburg en Rijswijk. Op basis hiervan hebben de betreffende gemeenten informatie om gerichter een afweging te maken of ‘zijbelading’ haalbaar en wenselijk is voor hen. Invoering kan voorbereid worden vanaf 2023.

5.5 Openbaarheid Met ingang van 1 mei 2022 is de Wet Open Overheid (Woo) in werking getreden. Deze wet regelt het recht van inwoners op informatie van de overheid en is de opvolger van de Wet Openbaarheid van Bestuur (Wob). De Wet Open Overheid kent, samengevat, een vijftal belangrijke aspecten: 1. De verplichting voor ieder bestuursorgaan om een Woo contactfunctionaris aan te wijzen. 2. Verplichtingen gericht op passieve openbaarmaking. 3. Verplichtingen gericht op actieve openbaarmaking. 4. Het op orde brengen van de (digitale) informatiehuishouding. 5. De verplichting om in de begroting en jaarstukken in een openbaarheidsparagraaf aandacht te besteden aan de manier waarop het bestuursorgaan de Woo uitvoert. In deze paragraaf van de jaarstukken licht Avalex toe hoe zij invulling geeft aan de bepalingen in de Woo, waarmee ze invulling geeft aan één van bovengenoemde verplichtingen.

Woo contactfunctionaris De Woo contactfunctionaris is een nieuwe rol die per 1 mei 2022 per bestuursorgaan aangewezen dient te zijn. Avalex heeft deze rol belegd bij de directiesecretaris.

Passieve openbaarmaking De Wet Open Overheid is de opvolger van de Wet Openbaarheid van Bestuur (Wob). Passieve openbaarmaking is openbaarmaking van informatie op verzoek van een inwoner. Hiertoe heeft Avalex op haar website de werkwijze opgenomen voor het indienen van een Woo-verzoek.

Actieve openbaarmaking De Woo stelt de verplichting om elf benoemde informatiecategorieën actief te publiceren. De verplichting tot actieve openbaarmaking treedt in de loop van de komende jaren stapsgewijs (bij koninklijk besluit) in werking. Deze informatie publiceert Avalex dan op de digitale infrastructuur, die door de minister van BZK ter beschikking wordt gesteld. Zo is informatie van alle bestuursorganen voor inwoners op één plek toegankelijk.

Informatiehuishouding op orde De Woo verplicht bestuursorganen om maatregelen te treffen om hun digitale documenten duurzaam toegankelijk te maken en te houden, in lijn met het gestelde in de Archiefwet. De minister van BZK ondersteunt daarbij door middel van een meerjarenplan en VNG stelt voor hun leden een deelmeerjarenplan op. Als deze beschikbaar komt, zal Avalex haar medewerking hieraan verlenen.

Registratie Woo-verzoeken 2022 In 2022 heeft Avalex geen Woo-verzoeken ontvangen

26

5.6 Verbonden partijen Avalex heeft met twee partijen een bestuurlijke relatie, waarin zij tevens een financieel belang heeft, te weten Avalex BV en HVC. Verbonden partijen (deelnemingen) worden op grond van de BBV niet geconsolideerd in de jaarrekening weergegeven. Avalex BV Avalex BV is een besloten vennootschap waarvan de aandelen voor 100% in handen zijn van de Gemeenschappelijke Regeling. Het maatschappelijk kapitaal van de vennootschap bedraagt € 90.000, verdeeld over 90.000 gewone aandelen van elk € 1,- groot. De onderneming is gestart op 16 april 2010. De bedrijfsactiviteiten zijn statutair beschreven als het “inzamelen, bewerken en verwerken van bedrijfsafval en het verrichten van holdingactiviteiten”. De onderneming is opgericht met als doel om de activiteiten van Avalex op het gebied van bedrijfsafval in onder te brengen, om zodoende meer juridische scheiding aan te brengen tussen de ‘publiekrechtelijke’ taak van de inzameling van huishoudelijk afval en de meer ‘commerciële’ taak van inzameling van afval uit bedrijven. Vanwege het afstoten van Bedrijfsafval per december 2015 zou de Besloten Vennootschap worden geliquideerd. Dit heeft echter geen doorgang gekregen onder andere omdat de BV in een nieuwe governancestructuur mogelijk nog wenselijk zou kunnen zijn. In 2021 is bestuurlijk besloten om de huidige BVO-structuur te handhaven voor Avalex.

Als de nieuwe koers Avalex in 2023 bekend is, zal bezien worden of deze besloten vennootschap naar de toekomst toe nog bestaansrecht heeft. HVC Vanaf medio 2021 is er een verbonden partij bij gekomen, Huisvuilcentrale Alkmaar (HVC). HVC is verantwoordelijk voor het duurzaam afvalbeheer van haar aandeelhouders. Daarnaast produceert HVC duurzame energie en levert deze aan gemeenten, waterschappen, bedrijven en particulieren. De kerntaken van HVC zijn grondstoffenmanagement en opwekking en levering van duurzame energie. Bovendien ondersteunt HVC haar aandeelhouders bij het in kaart brengen van maatregelen voor lokale verduurzaming. HVC is actief in Nederland en binnen Nederland de grootste nietcommerciële afvalinzamelaar. HVC heeft daarmee nu 48 aandeelhoudende gemeenten en 8 waterschappen uit NoordHolland, Zuid-Holland, Flevoland en Friesland. Vanaf 1 januari 2022 wordt het restafval, gft en het grof huishoudelijk afval van de Avalex gemeenten door HVC verwerkt. Hiertoe is Avalex medio 2021 toegetreden als aandeelhouder bij HVC door over te gaan tot het aanschaffen van de aandelen. De nominale waarde van het aandeel is € 45,45. Dit is tevens de aanschafwaarde voor Avalex. Bestuurlijke vertegenwoordiging vindt plaats in de Algemene vergadering voor aandeelhouders.

De gemeenten staan garant via Avalex volgens een vooraf vastgestelde verhouding van de aandelenverdeling over de gemeenten. De uitkering van de bijbehorende garantstellingsprovisie gaat buiten begroting Avalex om naar de Avalex gemeenten. Deze zullen de garantstelling in de gemeentelijke begrotingen bij de risicoparagraaf moeten opnemen. In onderstaande tabel is de garantstellingsprovisie HVC weergegeven voor 2022. Gemeente

Totaal (in €)

%

Delft

237.633

30,68

Leidschendam-Voorburg

179.541

23,18

Midden-Delfland

36.946

4,77

Pijnacker-Nootdorp

123.232

15,91

Rijswijk

137.329

17,73

Wassenaar

59.873

7,73

Totaal

774.554

100,00

Tabel 5.6: Garantstelingsprovisie HVC

27

Deel B Financiële verantwoording

28

6. Jaarrekening 6.1 Balans Activa

31-12-2022

31-12-2021

Passiva

Vaste activa

Vaste passiva

Materiële vaste activa

Eigen vermogen

Investeringen met economisch nut, waarvoor ter bestrijding van kosten een heffing kan worden geheven

31-12-2021

Algemene reserve 42.734

42.309

Financiële vaste activa Kapitaalverstrekkingen aan deelnemingen

31-12-2022

38

4.643

4.594

Bestemmingsreserve

1.103

1.659

Gerealiseerde resultaat

2.061

49

-

1.130

32

-

38.768

35.822

46.607

43.254

3.670

5.244

1.461

1.824

2.412

-

Totaal vlottende passiva

7.543

7.068

Totaal passiva

54.150

50.322

38 Voorzieningen

Totaal vaste activa

42.772

42.347

Voorzieningen ter egalisering van kosten Voorziening verlofsparen

Onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen

Vlottende activa

Uitzettingen met een rente typische looptijd korter dan een jaar Vorderingen op openbare lichamen Uitzettingen in 's Rijks schatkist met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Overige vorderingen

793

223

8.945

6.103

20

35

Liquide middelen Banksaldi

Totaal vaste passiva

Vlottende passiva Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Overige schulden

1.002

28 Overlopende passiva

Overlopende activa Overige nog te ontvangen bedragen en de vooruitbetaalde bedragen die ten laste van volgende begrotingsjaren komen

Totaal vlottende activa

Totaal activa

618

11.378

54.150

1.586

Overige vooruit ontvangen bedragen die ten bate van het volgende begrotingsjaar komen Verplichtingen die in het begrotingsjaar zijn opgebouwd en die in een volgend begrotingsjaar tot betaling komen, met uitzondering van jaarlijks terugkerende arbeidskosten gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume

7.975

50.322

Tabel 6.1: Balans (bedragen * € 1.000)

29

6.2 Grondslagen voor waardering en resultaatbepaling De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die in het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) provincies en gemeenten zijn opgenomen. Algemene grondslagen en waardering De waardering van de activa en passiva en de bepaling van het resultaat, vindt plaats op basis van historische kosten. Tenzij bij het desbetreffende balanshoofd anders is vermeld, worden de activa en passiva opgenomen tegen nominale waarden. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Baten en winsten worden slechts genomen voor zover zij op de balansdatum zijn gerealiseerd. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het begrotingsjaar, worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden.

Activa

Passiva

Materiële vaste activa Materiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgings- of vervaardigingsprijs. De verkrijgingsprijs omvat de inkoopprijs en de bijkomende kosten. De vervaardigingsprijs omvat de aanschaffingskosten van de gebruikte gronden hulpstoffen en de overige kosten, welke rechtstreeks aan de vervaardiging kunnen worden toegerekend. De gehanteerde afschrijvingstermijnen zijn conform de financiële verordening en geschieden onafhankelijk van het resultaat van het lopend boekjaar.

Voorzieningen Voorzieningen worden gewaardeerd op het nominale bedrag van de betrokken verplichting c.q. het voorzienbare verlies. Voor de locaties Delft en Den Haag bestaan onderhoudsegalisatievoorzieningen die zijn gebaseerd op een meerjarenonderhoudsplan voor een periode van tien jaar. De jaarlijkse dotatie aan deze voorzieningen is berekend op basis van de gemiddelde groot onderhoudskosten over deze periode. De werkelijke grootonderhoudskosten worden aan de voorzieningen onttrokken. Voor de openstaande bovenwettelijke verlofdagen is sinds 2022 een voorziening verlofsparen gevormd.

Financiële vaste activa De financiële vaste activa zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingsprijs van de aandelen. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Deze vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Liquide middelen en overlopende posten Deze activa worden tegen nominale waarde opgenomen.

Vaste schulden Vaste schulden worden gewaardeerd tegen de nominale waarde, verminderd met gedane aflossingen. Vlottende passiva De vlottende passiva worden gewaardeerd tegen de nominale waarde. Baten en lasten De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. Door het formele verbod op het opnemen van voorzieningen c.q. schulden uit hoofde van jaarlijks terugkerende arbeidskosten en gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume, worden sommige personele lasten echter toegerekend aan de periode waarin uitbetaling plaatsvindt.

30

6.3 Toelichting op balans Materiële vaste activa De materiële vaste activa bestaan uit investeringen met economisch nut, waarvoor ter bestrijding van de kosten een heffing kan worden geheven. De WOZ-waarde (waarde peildatum 01-01-2022) van de gronden, terreinen en gebouwen bedragen samen € 11,2 miljoen (boekwaarde per balansdatum is € 16 miljoen). De panden worden gezien als een investering met economisch nut. Het hierna opgenomen overzicht geeft het verloop van de boekwaarde weer . Omschrijving Grond en terreinen

Boekwaarde 31-12-2021 6.759

Gebouwen Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties

Investering Desinvestering -

Lineaire afschrijving -

Boekwaarde 31-12-2022 6.759

9.673

89

-

484

9.278

219

28

13

31

203

445

73

-4

1.061

2.572

25.365

3.083

42.733

685

Overige materiële vaste activa

24.973

2.989

25

Totaal

42.309

3.618

111

Tabel 6.2: Verloopstaat activa (bedragen * € 1.000)

De afschrijvingstermijnen worden hierna weergegeven en de investeringen met economisch nut worden lineair afgeschreven. Omschrijving

Aantal jaren

Grond en terreinen

n.v.t.

Gebouwen

40

Vervoermiddelen

15

Machines, apparaten en installaties

15

Overige materiële vaste activa: Inzamelmateriaal

15

Inventaris en inrichting

15

Tabel 6.3: Afschrijvingstermijnen

De in het boekjaar gedane investeringen staan in onderstaande tabel vermeld. Realisatie 2022 -

Gewijzigde begroting 2022 -

89

50

Vervoermiddelen

28

110

Machines, apparaten en installaties

512

320

Overige materiële vaste activa

2.989

5.492

Totaal

3.618

5.972

Omschrijving Grond en terreinen Gebouwen

Tabel 6.4: Investeringen (bedragen * € 1.000)

In 2022 is minder geïnvesteerd in boven- en ondergrondse containers en minicontainers. Dit komt voornamelijk door een vertraging in het uitrollen van het project HNI in de gemeente Rijswijk. Daarnaast wordt er gewerkt aan een nieuw huisvestingsplan. Wachtend daarop zijn weinig investeringen in het pand gedaan, enkel in de inrichting en de inventaris. Wegens het meerjarige karakter van het project HNI en uitgestelde investeringen van eerdere jaren, is nog een restant krediet beschikbaar voor investeringen. In de volgende tabel worden de restant kredieten van eind 2022 per investeringscategorie getoond.

31

Omschrijving Grond en terreinen

Restant krediet 31-12-2021 -

Gewijzigde begroting 2022 -

Realisatie 2022 -

Restant krediet 31-12-2022 -

834

50

89

795 254

Gebouwen Vervoermiddelen

172

110

28

Machines, apparaten en installaties

161

320

445

36

Overige materiële vaste activa

2.898

5.492

2.989

5.401

Totaal

4.065

5.972

3.618

6.419

Tabel 6.5: Restant kredieten (bedragen * € 1.000)

Financiële vaste activa De aard en omvang van de aangebrachte dan wel geraamde waardeverminderingen van de leningen en vorderingen (eventuele voorzieningen wegens oninbaarheid worden met de boekwaarde van leningen en vorderingen verrekend), van de vaste activa (naar verwachting duurzame waardeverminderingen van vaste activa worden onafhankelijk van het resultaat van het boekjaar in aanmerking genomen), en van de deelnemingen en voorraden. Uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan een jaar Het saldo op de rekening schatkistbankieren bedraagt eind 2022 € 8.945K. De vorderingen op openbare lichamen bedragen € 793K. Vanwege de aard en de ouderdom van deze vorderingen is geen voorziening opgenomen. De overige vorderingen bestaan grotendeels uit opbrengsten grondstoffen. Liquide middelen De liquide middelen bestaan alleen uit banksaldi. Alle liquide middelen zijn per direct opeisbaar. Overlopende activa De overlopende activa bestaan hoofdzakelijk uit vorderingen op inzake de verwerking van grondstoffen. Eigen vermogen Het positieve resultaat van het jaar 2022 ad € 2 miljoen is overeenkomstig het verwachte besluit van het bestuur verwerkt. Volgend op het bestuursbesluit van 9 juli 2021 is de bestemmingsreserve containers ad € 900K gevormd.

Deze is gecreëerd om de verschuiving van een onjuiste interpretatie van de kostenbegroting naar investeringsbegroting te reserveren en in de opeenvolgende 15 jaren als voordeel in het baten- en lastenstelsel te verwerken. De bestemmingsreserve corona is in 2022 aangewend voor de eenmalige uitkering die voortvloeit uit de nieuwe CAO SGO 2021-2022. De uitkering is deels bedoeld als thuiswerkvergoeding en deels als vergoeding voor de waardering van de extra inzet tijdens de corona-periode. De bestemmingsreserve personele ontwikkeling heeft betrekking op afwikkeling van voormalig personeel en op verbetertrajecten om personele efficiency te realiseren in de bedrijfsvoering. De bestemmingsreserve innovatie is bestemd voor verbetering van de uitvoering. In 2022 hebben voor beide reserves mutaties plaatsgevonden cf bestuursbesluit. Omschrijving Algemene reserve Gerealiseerd resultaat

Saldo 3112-2021 4.594 49

Toevoeging Onttrekking 2022 2022 49 2.061

Saldo 31-122022 4.643

49

2.061

238

-

Bestemmingsreserve: -Bestemmingsreserve corona

238

-Bestemmingsreserve personele ontwikkeling

296

-

204

92

-Bestemmingsreserve containers

900

-

60

840

-Bestemmingsreserve innovatie

225

-

54

171

6.302

2.110

605

7.807

Totaal Tabel 6.6: Eigen vermogen (bedragen * € 1.000)

32

Voorzieningen Voor de voorziening groot onderhoud is een meerjarenonderhoudsplan opgesteld voor de jaren 2021 tot en met 2030. Dit betreft gebouwen en overlaad. Gedurende 2022 is € 213K gedoteerd aan deze voorziening. De voorziening is in 2022 vrijgevallen in afwachting van een nieuw MJOP. Omschrijving

Saldo 31-122021

Toevoeging 2022

1.130

213

-

32

1.130

245

Voorziening groot onderhoud Verlofsparen Totaal

Aanwending 2022

Vrijval

Saldo 31-122022

1.343

-

-

-

32

156

1.343

32

Tabel 6.7: Voorzieningen (bedragen * € 1.000)

Vaste schulden met een rentetypische looptijd van één jaar of langer De waarde van de onderhandse leningen van binnenlandse banken en overige financiële instellingen bedraagt per eind 2022 € 39 miljoen. Er is voor € 4 miljoen afgelost. Tevens is een nieuwe langlopende lening ad € 6,5 miljoen aangetrokken. De totale rentelast voor het jaar 2022 met betrekking tot de vaste schulden met een looptijd langer dan één jaar bedraagt € 258K. Netto-vlottende schulden met een rentetypische looptijd korter dan één jaar Deze schulden bestaan voornamelijk uit crediteuren. Overlopende passiva De overlopende passiva bestaat ultimo 2022 vooral uit vooruit gefactureerde omzet ad € 1,2 miljoen, te betalen loonheffing ad € 708K, te ontvangen facturen ad € 320K en te betalen pensioenpremie ad € 146K. Niet op de balans opgenomen verplichtingen Avalex heeft een kredietfaciliteit bij de BNG-Bank die in 2022 niet is aangesproken. Avalex heeft per balansdatum voor 2022 voor een aantal toekomstige jaren verbonden aan verschillende, niet uit de balans blijkende, financiële verplichtingen. Contracten

Waarde contract

Mobiliteit incl. onderhoud

Verplichting < 1 jaar

Verplichting > 1 jaar

2.332.785

9.110.621

Totaal Tabel 6.8: Niet uit de balans blijkende verplichtingen (bedragen * € 1.000)

33

6.4 Overzicht van baten en lasten Hieronder is het overzicht van baten en lasten voor 2022 opgenomen. Avalex heeft het jaar 2022 met een positief resultaat van € 2,0 miljoen afgerond.

Raming begrotingsjaar vóór wijziging

Raming begrotingsjaar ná wijziging

Realisatie 2022

Omschrijving programma

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Inzameling & afvoer van huishoudelijk afval

42.590

35.665

6.925

43.163

36.234

6.929

45.158

36.283

8.875

Omschrijving algemene dekkingsmiddelen: Lokale heffingen

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Algemene uitkeringen

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Dividend

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Saldo Financieringsfunctie Overige algemene dekkingsmiddelen Subtotaal algemene dekkingsmiddelen

325 n.v.t. 325

-325

330

-330

242

-242

Gerealiseerde kosten overhead

6.600

-6.600

6.600

-6.600

7.126

-7.126

Vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten Toevoeging/onttrekking aan reserves

n.v.t.

3

-3

42.590

42.590

45.158

43.653

1.504

-556

556

Gerealiseerde resultaat

42.590

42.590

45.158

43.098

2.060

-325

330

-330

242

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t. 43.163

43.163

43.163

43.163

n.v.t.

n.v.t. -

-242

-

Tabel 6.9: Overzicht van baten en lasten (bedragen x € 1.000)

34

6.5 Toelichting op baten en lasten Omschrijving

Realisatie 2022

DVO 2022

Verschil 2022

Voordeel/ nadeel

Begroting 2022

Bijdrage gemeenten

1.

41.073

41.073

0

Bijdrage projecten

2.

582

749

-167

Nadeel

749

Opbrengsten grondstoffen

3.

669

656

12

Voordeel

656

Overige opbrengsten

4.

1.431

686

804

Voordeel

686

43.814

43.163

650

Voordeel

42.590

Totaal opbrengsten

40.499

Door te berekenen aan gemeenten

5.

11.547

11.058

490

10.901

Aan gemeenten af te dragen opbrengst grondstoffen

6.

669

656

12

656

Verwerkingskosten

7.

-10.200

-9.916

-284

-9.803

Afvalstoffenbelasting

8.

-2.016

-1.798

-218

-1.754

0

0

0

0

Totaal opbrengsten en kosten afval & grondstoffen Inzamelvoorziening

9.

5.780

5.868

-88

Voordeel

5.761

Directe personeelskosten

10.

12.308

12.355

-47

Voordeel

12.127

Milieustraten

11.

354

342

12

Nadeel

342

Overlaad

12.

507

553

-46

Voordeel

553

Mobiliteit

13.

4.336

4.689

-353

Voordeel

4.603

Verwerking en Belastingen

14.

Totaal directe kosten

Bedrijfsvoering

15.

Totale kosten overhead

12.216

11.714

502

Nadeel

11.557

35.500

35.520

-19

Voordeel

34.944

7.126

6.600

526

Nadeel

6.600

7.126

6.600

526

Nadeel

6.600

Projecten

16.

1.025

1.043

-18

Voordeel

1.046

Incidentele baten

17.

1.344

-

1.344

Voordeel

-

Incidentele lasten

18.

Resultaat voor belasting

Vennootschapsbelasting

19.

Saldo van baten en lasten

-

-

1.507

0

1.507

Voordeel

0

2

-

2

Nadeel

-

1.505

0

1.505

Voordeel

0

Voordeel

-

Onttrekking vanuit reserves

20.

556

-

556

Toevoeging vanuit reserves

21.

-

-

-

2.060

0

2.060

Gerealiseerd resultaat

-

Voordeel

0

Tabel 6.10: Saldo van baten en lasten (bedragen x € 1.000)

35

Bijdrage gemeenten (1) De bijdrage gemeenten zijn de opbrengsten vanuit de periodieke facturatie aan de zes gemeenten, welke gebeurt op basis van de DVO 2022. De opbrengsten zijn voor 2022 conform de DVO in rekening gebracht en voldaan. Bijdrage projecten (2) De bijdrage projecten zijn de opbrengsten op basis van facturatie voor projecten. Op basis van de gerealiseerde kosten wordt op nacalculatie gefactureerd. Deze opbrengsten zijn niet begroot. Het levert echter geen voordeel op vanwege de kosten die hier tegenover staan (op offertebasis). Opbrengsten grondstoffen (3) Dit betreft alle opbrengsten die voortkomen uit het verwerken van grondstoffen, oftewel recyclables. Opbrengsten grondstoffen zijn hoger dan begroot door de stijgende grondstofprijzen in 2022. Met name de prijs voor papier en metalen zijn hier debet aan. De verwachting is dat deze stijging in de loop van volgend jaar zal stabiliseren . Overige opbrengsten (4) De post overige opbrengsten bestaat voor het grootste deel uit additionele dienstverlening aan de gemeenten die niet zijn begroot. In 2022 heeft deze post met name betrekking op meerwerk en incidentele doorbelastingen. Daarnaast zijn de opbrengsten van de milieustraten hoger dan begroot door meer bezoekers vanwege de coronacrisis .

Opbrengsten en kosten afval & grondstoffen (5 t/m 8) Middels de betreffende posten wordt inzichtelijk gemaakt hoe de verwerkingskosten en afvalstoffenbelasting worden gedekt. Enerzijds wordt een deel doorberekend aan de gemeenten en anderzijds wordt een deel gedekt door opbrengsten van grondstoffen. Inzamelvoorziening (9) Onder deze post vallen de kosten van het beheer en onderhoud van de containers en rentekosten voor langlopende leningen. Directe personeelskosten (10) Onder deze post vallen de vaste personeelskosten en inhuurkosten van uitzendkrachten voor direct personeel. Het voordelige effect wordt met name verklaard doordat niet alle vacatures vanaf het begin zijn ingevuld. Het vaste personeelsbestand van directe medewerkers lag dit jaar onder het begrote en benodigde aantal. Het verschil is opgevuld met inhuurkrachten. Aangezien inhuurkrachten duurder zijn dan vaste medewerkers, zijn deze kosten hoger dan begroot. Milieustraten & Overlaad (11 en 12) Onder milieustraten en overlaad worden diverse kosten geregistreerd zoals het onderhoud en huur van deze locaties, afschrijvingskosten, kadegeld en de bijbehorende rente op langlopende leningen. Mobiliteit (13) Dit betreft het gebruik en inzet van het wagenpark ten behoeve van het ophalen en wegbrengen van alle fracties.

De gerealiseerde mobiliteitskosten zijn lager dan begroot (€ 351K), met name door een gunstig leasecontract. Verwerkingen en Belastingen (14) De kosten voor verwerking en belasting liggen in lijn met de begroting. Bedrijfsvoering (15) De kosten voor bedrijfsvoering (bijvoorbeeld kosten van huisvesting, ICT, Inkoop en Financiën) zijn hoger dan begroot. De belangrijkste oorzaak hiervan zijn de kosten voor ICT (meer en duurdere licenties) en huisvesting als gevolg van de uitgestelde verbouwing in Den Haag. Projecten (16) De kosten voor projecten zijn lager dan begroot door minder fte dan begroot. Incidentele baten en lasten (17 en 18) In 2022 is de vrijval van de voorziening groot onderhoud als incidentele bate verantwoord. VPB (19) De Belastingdienst is van mening dat diensten die voor derden plaatsvinden en de opslag en/of overslag van die afvalstromen die opbrengsten opleveren, belast zijn. Avalex heeft als standpunt dat geen belasting op deze stromen behoeft te worden afgedragen omdat huishoudelijk afval een wettelijke taak is en deze is vrijgesteld.

36

Ten aanzien van de verkoop van grondstoffen is op landelijk niveau met de Belastingdienst onderhandeld inzake een generieke afspraak. Deze luidt dat na het sluiten van een vaststellingsovereenkomst, 1% van de opbrengst van grondstoffen wordt aangemerkt als belastbare winst voor de Vennootschapsbelasting. Jaarlijks wordt een vaststellingsovereenkomst afgesloten waarin deze afspraak wordt vastgelegd. Onttrekking uit/toevoeging aan reserves (20 en 21) Het behaalde resultaat van 2022 ad € 2 miljoen is toegevoegd aan de algemene reserve. Hiervan wordt voorgesteld dat het bedrag van de vrijval van de voorziening groot onderhoud ad € 1.344K in 2023 wordt omgezet in een bestemmingsreserve voor groot onderhoud. Als er een nieuw MJOP is, zal deze bestemmingsreserve voor groot onderhoud opnieuw worden omgezet in een voorziening groot onderhoud. Analyse begrotingsafwijkingen voor begrotings-rechtmatigheid Formeel is sprake van een begrotingsonrechtmatigheid als de werkelijke lasten van het programma de begrote lasten overschrijden. In 2022 is hier geen sprake van geweest en dus niet van toepassing. Toelichting op onvoorzien Volgens het BBV moet het overzicht van baten en lasten ook ‘het geraamde bedrag voor onvoorzien’ bevatten; dit is een raming voor “onvoorzien”. Voor de samenstelling en opbouw worden door het BBV geen nadere regels gegeven.

Volgens de Gemeentewet moet de raming voor onvoorzien reëel zijn. In de cijfers van 2022 is de post onvoorzien net als in voorgaande jaren op nul euro gezet. In de begroting van 2022 is geen post onvoorzien opgenomen.

37

Taakveld Volksgezondheid en Milieu

Raming begrotingsjaar vóór wijziging

Raming begrotingsjaar ná wijziging

Realisatie begrotingsjaar

Verschil begroting ná wijziging met realisatie

Saldo

Saldo

Saldo

Saldo

3.6

Huren

7.3

Afval

95

95

80

-15

3.8

Overige goederen en diensten

7.3

Afval

1.247

1.247

1.390

143

4.3.2

Inkomensoverdrachten gemeenten

7.3

Afval

41.248

41.821

42.344

523

42.590

43.163

43.814

651

Totaal opbrengsten

1.1

Salarissen en sociale lasten

0.4

Overhead

-2.450

-2.450

-2.063

388

1.1

Salarissen en sociale lasten

7.3

Afval

-9.759

-9.933

-9.796

137

2.1

Belastingen

0.9

VpB

-3

3

3.5.1

Ingeleend personeel

0.4

Overhead

-200

-200

-356

-156

3.5.1

Ingeleend personeel

7.3

Afval

-2.567

-2.614

-2.608

6

3.8

Overige goederen en diensten

0.4

Overhead

-3.746

-3.746

-4.302

-556

3.8

Overige goederen en diensten

7.3

Afval

-20.340

-20.644

-20.467

177

5.1

Rente

0.5

-325

-330

-239

91

7.1

Mutatie reserve

0.10

Treasury Mutatie reserves

7.2

Mutatie voorzieningen

0.4

Overhead

-80

-80

1.263

1.344

7.2

Mutatie voorzieningen

7.3

Afval

-133

-133

-133

-

7.3

Afschrijvingen

0.4

Overhead

-86

-86

-55

30

7.3

Afschrijvingen

7.3

Afval

-2.847

-2.892

2.894

-2

-42.590

-43.163

-41.755

1.409

Totaal kosten

3.5.1

Ingeleend personeel

7.3

Afval

-

-

-

-

3.8

Overige goederen en diensten

0.4

Overhead

-

-

-

-

3.8

Overige goederen en diensten

7.3

Afval

-

-

-

-

0

0

0

0

-

-

-

-

Totaal incidentele opbrengsten

0

0

0

0

Totaal resultaat

0

0

2.060

2.060

Totaal incidentele kosten

3.8

Overige goederen en diensten

7.3

Afval

Tabel 6.11: IV-3 taakvelden rapportage (bedragen x € 1.000)

38

6.6 Toelichting rechtmatigheid Raming begrotingsjaar vóór wijziging

Raming begrotingsjaar ná wijziging

Realisatie 2022

Omschrijving programma

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Baten

Lasten

Saldo

Inzameling & afvoer van huishoudelijk afval

42.590

35.665

6.925

43.163

36.234

6.929

45.158

36.283

8.875

Omschrijving algemene dekkingsmiddelen: Lokale heffingen

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Algemene uitkeringen

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Dividend

n.v.t.

n.v.t.

n.v.t.

Saldo Financieringsfunctie Overige algemene dekkingsmiddelen Subtotaal algemene dekkingsmiddelen

325

-325

330

n.v.t. 0

-330

242

n.v.t.

325

-325

Gerealiseerde kosten overhead

6.600

-6.600

Vennootschapsbelasting Gerealiseerde totaal saldo van baten en lasten Toevoeging/onttrekking aan reserves

n.v.t. 42.590

42.590

Gerealiseerde resultaat

42.590

42.590

0

n.v.t.

330

-330

6.600

-6.600

0

242

-242

7.126

-7.126

3

-3

45.158

43.653

1.504

-556

556

45.158

43.098

2.060

n.v.t. 43.163

43.163

43.163

43.163

n.v.t. -

-242

-

Tabel 6.12: Begrotingsafwijkingen (bedragen x € 1.000)

Formeel is sprake van een begrotingsonrechtmatigheid als de werkelijke lasten van het programma de begrote lasten overschrijden. Op het programma inzameling & afvoer van huishoudelijke afval is een overschrijding zichtbaar ten opzichte van de begroting na wijziging van € 49.000. Deze overschrijding is onrechtmatig maar past binnen het bestaande beleid van Avalex. Zodoende telt zij niet mee voor het oordeel.

Bij de toetsing van begrotingsafwijkingen kunnen tenminste de volgende “soorten” begrotingsafwijkingen worden onderkend:

Onrechtmatig, maar telt Onrechtmatig en telt niet mee voor het mee voor het oordeel oordeel

a) Budgetoverschrijdingen betreffende activiteiten die niet passen binnen het bestaande beleid en waarvoor men geen voorstel tot begrotingsaanpassing heeft ingediend. Bijvoorbeeld de doelgroep c.q. de activiteiten zijn in de praktijk aantoonbaar ruimer geïnterpreteerd dan in regelgeving (subsidieregeling,-verordening) was gedefinieerd.

b) Budgetoverschrijdingen die passen binnen het bestaande beleid, maar waarbij de accountant ondubbelzinnig vaststelt dat die ten onrechte niet tijdig zijn geautoriseerd. Bijvoorbeeld: de verwachte kostenoverschrijding op jaarbasis was via tussentijdse informatie al wel bekend, maar men heeft geen voorstel tot begrotingsaanpassing ingediend en dit is in strijd met de budgetregels zoals afgesproken met het bestuur. c) Budgetoverschrijding die geheel of grotendeels worden gecompenseerd door direct gerelateerd opbrengsten, bijvoorbeeld via subsidies of kostendekkende omzet.

39

d) Budgetoverschrijdingen bij open einde (subsidie) regelingen. Vaak blijkt vanwege dit open karakter in het kader van het opmaken van de jaarrekening een (niet eerder geconstateerde) overschrijding. e) Budgetoverschrijdingen die worden gecompenseerd door extra inkomsten die niet direct gerelateerd zijn. Over de aanwending van deze extra inkomsten heeft het bestuur nog geen besluit genomen. f) Budgetoverschrijdingen betreffende activiteiten welke achteraf als onrechtmatig moeten worden beschouwd omdat dit bijvoorbeeld bij nader onderzoek van de subsidieverstrekker, belastingdienst of een toezichthouder blijkt (bijvoorbeeld een belastingnaheffing). Het zal hier in de praktijk vaak gaan om interpretatieverschillen bij de uitleg van wet- en regelgeving die na het verantwoordingsjaar aan het licht komen. Er zijn dan geen rechtmatigheidsgevolgen voor dat verantwoordingsjaar. Wel zal de gemeente ervoor moeten zorgen dat de overschrijdingen getrouw in de jaarrekening worden weergeven. Ook kunnen er gevolgen zijn voor het lopende jaar. • Geconstateerd tijdens verantwoordingsjaar • Geconstateerd na verantwoordingjaar g) Budgetoverschrijdingen op activeerbare activiteiten (investering of totaal geautoriseerd budget) waarvan de gevolgen voornamelijk zichtbaar worden via hogere afschrijvings- en financieringslasten in het jaar zelf of pas in de volgende jaren.

• Jaar van investeren • Afschrijvings- een financieringslasten in latere jaren. Tabel 6.13: Analyse begrotingsafwijkingen

40

6.7 Wet normering Topinkomens Het inkomen van een topfunctionaris in de (semi)publieke sector mag volgens de Wet Normering Topinkomens (WNT) maximaal 130% van een ministerssalaris zijn en bedraagt hiermee € 216.000. (Semi)publieke instellingen zijn verplicht om jaarlijks de bezoldigingsgegevens en eventuele ontslagvergoedingen van hun functionarissen te publiceren in de financiële jaarverslagen. De WNT beperkt zich tot de functionarissen binnen bestuur en directie. Het gehele bestuur van Avalex is onbezoldigd. Er is geen sprake van overschrijdingen. Mw. N. Dukker Functiegegevens

secretaris-directeur

Aanvang en einde functievervulling

01-01-2022 - 31-12-2022

01-01-2021 - 31-12-2021

Deeltijdfactor in fte

1

1

Dienstbetrekking?

Ja

Ja

Bezoldiging Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen

138.715

132.671

Beloningen betaalbaar op termijn

22.542

22.163

Subtotaal

161.257

154.833

Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum

216.000

209.000

N.v.t.

N.v.t.

161.257

154.833

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

N.v.t.

-/- onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag Bezoldiging Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling

Tabel 6.14: Leidinggevende topfunctionarissen, gewezen topfunctionarissen met dienstbetrekking

Topfunctionarissen met een totale bezoldiging van € 1.800 of minder Naam topfunctionaris ( tot juli 2022)

Functie

Dhr. S.M. Brandligt (Wethouder Delft)

Voorzitter Algemeen Bestuur

Mw. A.J.W. van Eekelen (Wethouder Leidschendam-Voorburg)

Lid Algemeen Bestuur

Mw. S. Smit (Wethouder Midden Delfland)

Lid Algemeen Bestuur

Dhr. P.C. Hennevanger (Wethouder Pijnacker-Nootdorp)

Lid Algemeen Bestuur

Dhr. J. Keus (Wethouder Rijswijk)

Lid Algemeen Bestuur

Dhr. H.G. Schokker (Wethouder Wassenaar)

Lid Algemeen Bestuur

Naam topfunctionaris ( vanaf juli 2022)

Functie

Mw. M.A. Huijsmans (Wethouder Delft)

Lid Algemeen Bestuur

Dhr. P. van Veller (Wethouder Leidschendam-Voorburg)

Lid Algemeen Bestuur

Dhr. F.J.M. ten Have (Wethouder Midden Delfland)

Lid Algemeen Bestuur

Dhr. P.C. Hennevanger (Wethouder Pijnacker-Nootdorp)

Voorzitter Algemeen Bestuur

Dhr. W. van Damme (Wethouder Rijswijk)

Lid Algemeen Bestuur

Dhr. H.J.M. Hendrickx (Wethouder Wassenaar)

Lid Algemeen Bestuur

Tabel 6.15: Topfunctionarissen

41

6.8 Gebeurtenissen na balansdatum Niet van toepassing.

42

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/12677144/1