D04. 20251211 RIB nota parkeernormen Papendrecht 2025.pdf
Tekst van het document
Als de gemeente Papendrecht over recent uitgevoerde parkeerdrukmetingen beschikt, dan worden deze gegevens beschikbaar gesteld aan de initiatiefnemer. Een uitgevoerde parkeerdrukmeting mag niet ouder zijn dan twee jaar en moet naar het oordeel van de gemeente Papendrecht een representatieve weergave vormen van de actuele parkeersituatie. Als er geen actueel beeld is van de parkeersituatie, dan moet de initiatiefnemer zelf een parkeerdrukmeting laten uitvoeren. Deze meting moet aan de volgende eisen voldoen:
●
●
De meetmethodiek die in het parkeerdrukonderzoek wordt gehanteerd moet door de gemeente Papendrecht zijn goedgekeurd (de wijze waarop parkeercapaciteit en- bezetting wordt gemeten). Alleen officiële parkeerplaatsen gelden als beschikbare parkeercapaciteit. De uitvoering van het parkeerdrukonderzoek moet met de gemeente Papendrecht zijn afgestemd. Hierbij worden in ieder geval het onderzoeksgebied bepaald en de momenten van de dag/week waarop de metingen plaats moeten vinden. Het onderzoek moet tenminste plaatsvinden op het maatgevende moment in relatie tot de parkeerbehoefte die in de openbare ruimte wordt opgelost. Voor de begrenzing van het onderzoeksgebied gelden de maximaal acceptabele loopafstanden (zie paragraaf 6.2.5) als uitgangspunt.
Resultaat stap 6: het aantal openbare parkeerplaatsen dat beschikbaar wordt gesteld voor het bouwplan is bepaald en in mindering gebracht op de resterende parkeervraag uit stap 5.
6.4 Consequenties niet oplossen van de parkeervraag Het kan gebeuren dat een initiatiefnemer er niet in slaagt om de vastgestelde auto- en fietsparkeervraag van zijn bouwplan volledig op te lossen. Dit vormt een weigeringsgrond voor het verkrijgen van een omgevingsvergunning. De initiatiefnemer is primair v erantwoordelijk voor het vinden van een oplossing hiervoor. De initiatiefnemer kan bijvoorbeeld besluiten om het geplande ruimtelijke programma aan te passen, waarmee de parkeervraag verandert.
22
Nota parkeernormen 2025
Gemotiveerde afwijking In een bredere sociaal-maatschappelijke context is het voor de gemeente Papendrecht van belang dat er nieuwe bouwplannen kunnen blijven plaatsvinden. Het niet (volledig) oplossen van de auto- en fietsparkeervraag kan een barrière vormen in de totstandkoming van een bouwplan. Zoals opgenomen in paragraaf 3.5 bevat deze nota parkeernormen een hardheidsclausule, waarmee het college van burgemeester en wethouders een gemotiveerde afwijking mogelijk kan maken. Het college neemt een gemotiveerde afwijking alleen in overweging wanneer de initiatiefnemer het volledige stappenplan uit paragraaf 6.3 heeft doorlopen en daarmee de onmogelijkheid heeft aangetoond om de fiets- en autoparkeervraag op te kunnen lossen. Het college maakt binnen de gemotiveerde afwijking een integrale belangenafweging, waarbij een afweging wordt gemaakt tussen het maatschappelijke belang van de totstandkoming van het bouwplan en een goede verdeling van de beschikbare parkeerruimte.
23
Nota parkeernormen 2025
7. Vastleggen van de parkeeroplossing 7.1 Vastlegging van de parkeerafspraken Voor ieder bouwplan geldt dat het vastleggen van gemaakte parkeerafspraken van groot belang is. De omgevingsvergunning vormt het publiekrechtelijke instrument waarin afspraken worden vastgelegd. In de omgevingsvergunning moeten voor het parkeren tenminste de volgende aspecten worden vastgelegd:
● ●
●
●
de fiets- en autoparkeerbalans die op basis van het geplande ruimtelijke programma voor het bouwplan is opgesteld; de wijze waarop de fiets- en autoparkeereis van het bouwplan is opgelost, inclusief onderliggende afspraken. Bijvoorbeeld het feit dat het parkeren is opgelost in een nabijgelegen private parkeervoorziening; de locatie(s) waar parkeerplaatsen beschikbaar worden gesteld voor het bouwplan met daarbij inzicht in de eindgebruikers die gebruik maken van deze parkeerplaatsen. Hierbij wordt in het bijzonder aandacht besteed aan de oplossing van het bezoekersparkeren; de adressen (huisnummers of bouwnummers) die beschikken over parkeren op eigen terrein.
Waar van toepassing worden parkeerafspraken contractueel vastgelegd in koop- en huurovereenkomsten. Dit gaat over het gebruik en de instandhouding van parkeerplaatsen, de toegankelijkheid (bijvoorbeeld de breedte van een inrit) of bereikbaarheid vanaf de openbare weg. Deze overeenkomsten moeten van een kettingbeding zijn voorzien waarmee afspraken worden doorgelegd naar eventuele toekomstige eigenaren.
7.2 Communicatie richting de eindgebruikers Iedere woning die wordt gebouwd of elk bedrijfspand dat wordt gerealiseerd heeft een eindgebruiker. Dit is de (dagelijkse) gebruiker van de parkeeroplossing die voor een bouwplan is gerealiseerd. Om die reden is communicatie richting eindgebruiker over de parkeeroplossing van groot belang. De initiatiefnemer en partijen die betrokken zijn bij de verkoop- en verhuur maken met de gemeente Papendrecht afspraken over de communicatie. Hierbij wordt vastgelegd wanneer de communicatie plaatsvindt en welke middelen hiervoor worden ingezet. Het opnemen van informatie over de parkeeroplossing in verkoop of -verhuurbrochures vormt hierbij een basisvereiste. Uitgangspunten in dergelijke brochures opnemen over de locatie van de parkeervoorziening moeten in het bijzonder bij de gemeente Papendrecht worden geverifieerd.
24
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 1 Gebiedsindeling
Nota parkeernormen 2025
26
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 2 Fietsparkeernormen Hoofdgroep: wonen, bewoners (parkeernormen zijn exclusief de genoemde bezoekersparkeernormen, zie voor de bezoekersparkeernormen de tabel op de volgende pagina). Functie
Eenheid
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
koop, huis, vrijstaand
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
koop, huis, twee-onder-een-kap
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
koop, huis, tussen/hoek
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
koop, appartement, > 100 m² bvo
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
koop, appartement, 75-100 m² bvo
per woning
4,50
4,50
4,50
4,50
koop, appartement, < 75 m² bvo
per woning
3,50
3,50
3,50
3,50
huur, huis, vrije sector
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
huur, huis, sociale huur
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
huur, appartement, vrije sector, > 100 m² bvo
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
huur, appartement, vrije sector, 75-100 m² bvo
per woning
4,50
4,50
4,50
4,50
huur, appartement, vrije sector, < 75 m² bvo
per woning
3,50
3,50
3,50
3,50
huur, appartement, sociale huur, > 100 m² bvo
per woning
5,00
5,00
5,00
5,00
huur, appartement, sociale huur, 75-100 m² bvo
per woning
4,50
4,50
4,50
4,50
huur, appartement, sociale huur, < 75 m² bvo
per woning
3,50
3,50
3,50
3,50
huur, appartement, sociale huur of vrije sector,< 30 m² bvo
per kamer
2,50
2,50
2,50
2,50
kamerverhuur, studenten, niet-zelf standig
per kamer
1,50
1,50
1,50
1,50
aanleunwoning, servicef lat (zelf standige woning met beperkte zorgvoorzieningen)
per woning
0,50
0,50
0,75
0,75
kleine eenpersoonswoning (tiny house, meestal grondgebonden)
per woning
2,50
2,50
2,50
2,50
Functie
Eenheid
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
bezoekersparkeernorm
per woning
0,30
0,30
0,25
0,20
Hoofdgroep: wonen, bezoekers van bewoners
27
Nota parkeernormen 2025 Toelichting parkeernormen hoofdgroep wonen
• •
De parkeernormen voor de diverse woonf uncties zijn exclusief de geldende bezoekersparkeernormen. Dit betekent dat de totale parkeernorm wordt bepaald door het bij elkaar optellen van de bewoners- en de bezoekersparkeernorm. Onder ‘kamerverhuur, studenten, niet-zelf standig’ worden wooneenheden verstaan zonder eigen toegang, keuken, toilet of badkamer.
Hoofdgroep: werken (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
per 100 m² bvo
1,70
1,15
1,05
0,80
5%
per 100 m² bvo
3,00
2,05
1,35
1,10
20%
per 100 m² bvo
1,40
1,10
0,90
0,85
5%
per 100 m² bvo
0,60
0,45
0,40
0,40
5%
bedrijf sverzamelgebouw
per 100 m² bvo
1,15
0,85
0,75
0,70
5%
opslagruimte (particulier)
per 100 m² bvo
n.v.t.
n.v.t.
6,00
6,00
n.v.t.
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
Functie
Eenheid
kantoor (zonder balief unctie) commerciële dienstverlening (kantoor met balief unctie) bedrijf arbeidsintensief /bezoekersextensief (industrie, laboratorium, werkplaats) bedrijf arbeidsextensief /bezoekersextensief (loods, opslag, transportbedrijf )
Hoofdgroep: winkelen en boodschappen doen (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Functie
Eenheid
buurtsupermarkt
per 100 m² bvo
3,70
2,65
2,05
n.v.t.
89%
f ullservice-supermarkt
per 100 m² bvo
5,35
4,10
3,50
n.v.t.
93%
grote supermarkt (XL)
per 100 m² bvo
5,35
4,10
3,50
n.v.t.
84%
groothandel specialist (bijvoorbeeld levensmiddelen, kantoorartikelen)
per 100 m² bvo
n.v.t.
1,65
1,40
n.v.t.
80%
groothandel algemeen
per 100 m² bvo
n.v.t.
1,65
1,40
n.v.t.
80%
binnenstad of hoof dwinkel(stads)centrum 30.000-50.000 inwoners
per 100 m² bvo
3,20
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
82%
buurtwinkelcentrum en dorps(winkel)centrum
per 100 m² bvo
3,35
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
72%
wijkwinkelcentrum (klein)
per 100 m² bvo
3,65
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
76%
wijkwinkelcentrum (gemiddeld)
per 100 m² bvo
3,75
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
79%
28
Nota parkeernormen 2025
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
per 100 m² bvo
3,45
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
81%
stadsdeelcentrum
per 100 m² bvo
3,35
3,60
3,00
n.v.t.
85%
weekmarkt / klein wijk-, buurt- en dorpscentrum
per 100 m² bvo
n.v.t.
4,35
3,55
n.v.t.
85%
kringloopwinkel
per 100 m² bvo
n.v.t.
4,95
4,20
n.v.t.
89%
bruin- en witgoedzaken
per 100 m² bvo
n.v.t.
5,55
4,65
n.v.t.
92%
woonwarenhuis/woonwinkel
per 100 m² bvo
n.v.t.
6,15
5,05
n.v.t.
91%
woonwarenhuis (zeer groot)
per 100 m² bvo
3,35
3,60
3,00
n.v.t.
95%
meubelboulevard/woonboulevard
per 100 m² bvo
n.v.t.
2,45
1,60
1,25
93%
winkelboulevard
per 100 m² bvo
0,40
0,40
0,30
0,25
94%
outletcentrum
per 100 m² bvo
0,40
0,40
0,30
0,25
94%
bouwmarkt
per 100 m² bvo
n.v.t.
n.v.t.
0,30
0,25
87%
tuincentrum (inclusief buitenruimte)
per 100 m² bvo
n.v.t.
0,50
0,40
n.v.t.
89%
groencentrum (inclusief buitenruimte)
per 100 m² bvo
n.v.t.
0,50
0,40
n.v.t.
89%
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
Functie
Eenheid
wijkwinkelcentrum (groot)
Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Functie
Eenheid
bibliotheek
per 100 m² bvo
4,00
4,00
3,30
2,60
97%
museum
per 100 m² bvo
1,70
1,25
0,85
n.v.t.
95%
bioscoop
per 100 m² bvo
9,00
7,50
3,50
1,65
94%
f ilmtheater/f ilmhuis
per 100 m² bvo
9,00
7,50
3,50
1,65
97%
theater/schouwburg
per 100 m² bvo
26,00
20,50
17,50
12,00
87%
musicaltheater
per 100 m² bvo
26,00
20,50
17,50
12,00
86%
casino
per 100 m² bvo
2,00
2,00
1,65
1,65
86%
bowlingcentrum
per bowlingbaan
4,50
3,20
2,55
2,45
89%
biljart-/snookercentrum
per taf el
2,50
1,85
1,55
1,15
87%
dansstudio
per 100 m² bvo
5,85
3,70
3,00
2,00
93%
29
Nota parkeernormen 2025
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
per 100 m² bvo
5,85
3,70
3,00
2,00
87%
f itnesscentrum
per 100 m² bvo
5,85
3,70
3,00
2,00
90%
wellnesscentrum (thermen, kuurcentrum, beautycentrum)
per 100 m² bvo
n.v.t.
n.v.t.
4,00
4,00
99%
sauna, hammam
per 100 m² bvo
5,50
4,00
4,00
4,00
99%
sporthal
per 100 m² bvo
5,50
3,90
3,00
2,45
96%
sportzaal
per 100 m² bvo
6,70
3,90
2,70
2,10
94%
tennishal
per 100 m² bvo
0,80
0,55
0,50
0,50
87%
padelhal
per 100 m² bvo
1,55
1,15
0,95
0,95
87%
squashhal
per 100 m² bvo
5,10
3,40
3,00
2,50
84%
zwembad overdekt
per 100 m² bassin
n.v.t.
26,00
20,00
12,50
97%
zwembad openlucht
per 100 m² bassin
n.v.t.
34,00
28,00
20,50
99%
zwemparadijs
per 100 m² bassin
n.v.t.
n.v.t.
9,50
9,50
99%
sportveld
per hectare netto terrein
57,50
57,50
57,50
57,50
95%
stadion
per zitplaats
0,20
0,20
0,20
n.v.t.
99%
kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter)
per 100 m² bvo
3,05
2,50
2,10
1,80
98%
kunstijsbaan (400 meter)
per 100 m² bvo
n.v.t.
3,90
3,40
3,05
98%
ski- snowboardhal
per 100 m² sneeuw (exclusief oef enpistes)
n.v.t.
n.v.t.
3,45
n.v.t.
98%
jachthaven
per ligplaats
0,15
0,15
0,15
0,15
n.v.t.
golf oef encentrum (pitch en putt)
per centrum
n.v.t.
n.v.t.
17,50
17,50
93%
golf baan (18 holes)
per 18 holes, 60 ha
n.v.t.
n.v.t.
17,50
17,50
98%
indoorspeeltuin (kinderspeelhal), gemiddeld en kleiner
per 100 m² bvo
1,50
1,50
1,00
0,60
97%
indoorspeeltuin (kinderspeelhal), groot
per 100 m² bvo
1,50
1,50
1,00
0,60
98%
indoorspeeltuin (kinderspeelhal), zeer groot
per 100 m² bvo
1,50
1,50
1,00
0,60
98%
kinderboerderij (stadsboerderij)
per gemiddelde boerderij
12,50
12,50
12,50
12,50
97%
manege (paardenhouderij)
per box
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
0,55
90%
Functie
Eenheid
f itnessstudio/sportschool
30
Nota parkeernormen 2025
Functie
Eenheid
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
dierenpark
per ha. netto terrein
10,75
10,75
10,75
10,75
99%
attractie- en pretpark
per ha. netto terrein
n.v.t.
n.v.t.
10,75
10,75
99%
volkstuin
per 10 tuinen
n.v.t.
1,90
1,80
1,60
100%
plantentuin (botanische tuin)
per gemiddelde tuin
n.v.t.
19,70
14,05
10,95
99%
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
Hoofdgroep: horeca en (verblijfs)recreatie (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Functie
Eenheid
camping (kampeerterrein)
per standplaats
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
0,15
90%
bungalowpark (huisjescomplex)
per bungalow
n.v.t.
n.v.t.
0,15
0,15
91%
1* Hotel
per 10 kamers
2,00
2,00
2,00
2,00
77%
2* Hotel
per 10 kamers
2,00
2,00
2,00
2,00
80%
3* Hotel
per 10 kamers
2,00
2,00
2,00
2,00
77%
4* Hotel
per 10 kamers
2,00
2,00
2,00
2,00
73%
5* Hotel
per 10 kamers
2,00
2,00
2,00
2,00
65%
caf é/bar/caf etaria/lunchroom
per 100 m² bvo
11,50
11,50
11,50
n.v.t.
90%
restaurant
per 100 m² bvo
11,50
11,50
6,50
n.v.t.
80%
discotheek
per 100 m² bvo
12,50
12,50
10,00
5,50
99%
evenementenhal/beursgebouw/congresgebouw
per 100 m² bvo
1,00
1,00
1,00
n.v.t.
99%
Hoofdgroep: gezondheidszorg en (sociale) voorzieningen (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
per behandelkamer
1,35
1,35
1,05
0,45
57%
apotheek
per apotheek
7,00
7,00
7,00
n.v.t.
45%
f ysiotherapiepraktijk (-centrum)
per behandelkamer
1,35
1,35
1,05
0,45
57%
consultatiebureau
per behandelkamer
1,35
1,35
1,05
0,45
50%
Functie
Eenheid
huisartsenpraktijk (-centrum)
31
Nota parkeernormen 2025
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
per behandelkamer
1,35
1,35
1,05
0,45
38%
tandartsenpraktijk (-centrum)
per behandelkamer
2,70
2,70
2,40
1,90
47%
gezondheidscentrum
per behandelkamer
1,35
1,35
1,05
0,45
55%
ziekenhuis
per 100 m² bvo
0,55
0,55
0,75
0,75
29%
1,10
1,00
0,95
0,75
99%
n.v.t.
n.v.t.
6,50
6,50
97%
Functie
Eenheid
consultatiebureau voor ouderen
crematorium begraaf plaats
per (deels) gelijktijdige plechtigheid per (deels) gelijktijdige plechtigheid
penitentiaire inrichting
per 10 cellen
n.v.t.
n.v.t.
6,50
6,50
37%
religiegebouw
per zitplaats
0,45
0,45
0,45
0,45
100%
verpleeg- en verzorgingstehuis
per wooneenheid
0,35
0,35
0,35
n.v.t.
60%
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
Hoofdgroep: onderwijs (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Functie
Eenheid
kinderdagverblijf (crèche)
per 100 m² bvo
1,00
1,00
0,75
0,75
n.v.t.
basisonderwijs
Per
11,50
11,50
11,50
11,50
48%
middelbare school
per 100 leerlingen
80,00
80,00
80,00
80,00
11%
ROC
per 100 leerlingen
48,00
48,00
48,00
48,00
7%
hogeschool
per 100 studenten
64,00
64,00
64,00
64,00
72%
universiteit
per 100 studenten
64,00
64,00
64,00
64,00
48%
avondonderwijs of vrijetijdsonderwijs
per 10 studenten
3,75
3,75
3,75
3,75
95%
leslokaal
32
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 3 Autoparkeernormen Hoofdgroep: wonen, bewoners (parkeernormen zijn exclusief de genoemde bezoekersparkeernormen, zie voor de bezoekersparkeernormen de tabel op de volgende pagina). Functie
Eenheid
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
koop, huis, vrijstaand
per woning
1,10
1,50
1,80
2,10
koop, huis, twee-onder-een-kap
per woning
1,00
1,40
1,70
1,90
koop, huis, tussen/hoek
per woning
0,90
1,30
1,50
1,70
koop, appartement, > 100 m² bvo
per woning
0,90
1,30
1,60
1,80
koop, appartement, 75-100 m² bvo
per woning
0,80
1,10
1,20
1,40
koop, appartement, < 75 m² bvo
per woning
0,70
1,00
1,20
1,30
huur, huis, vrije sector
per woning
0,70
1,10
1,20
1,40
huur, huis, sociale huur
per woning
0,50
0,80
1,00
1,10
huur, appartement, vrije sector, > 100 m² bvo
per woning
0,70
1,10
1,20
1,30
huur, appartement, vrije sector, 75-100 m² bvo
per woning
0,40
0,70
0,90
1,00
huur, appartement, vrije sector, < 75 m² bvo
per woning
0,35
0,60
0,80
0,90
huur, appartement, sociale huur, > 100 m² bvo
per woning
0,40
0,70
0,90
1,00
huur, appartement, sociale huur, 75-100 m² bvo
per woning
0,35
0,60
0,80
0,90
huur, appartement, sociale huur, < 75 m² bvo
per woning
0,30
0,50
0,70
0,80
huur, appartement, sociale huur of vrije sector,< 30 m² bvo
per kamer
0,20
0,30
0,40
0,50
kamerverhuur, studenten, niet-zelf standig
per kamer
0,00
0,00
0,05
0,25
aanleunwoning, servicef lat (zelf standige woning met beperkte zorgvoorzieningen)
per woning
0,10
0,75
0,80
0,90
kleine eenpersoonswoning (tiny house, meestal grondgebonden)
per woning
n.v.t.
n.v.t.
0,35
0,40
Functie
Eenheid
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
bezoekersparkeernorm
per woning
0,10
0,10
0,15
0,20
Hoofdgroep: wonen, bezoekers van bewoners
33
Nota parkeernormen 2025 Toelichting parkeernormen hoofdgroep wonen
• • • •
De parkeernormen voor de diverse woonf uncties zijn exclusief de geldende bezoekersparkeernormen. Dit betekent dat de totale parkeernorm wordt bepaald door het bij elkaar optellen van de bewoners- en de bezoekersparkeernorm. Voor de f uncties kamerverhuur, studenten, niet zelf standig geldt een bezoekersparkeernorm van 0,10 parkeerplaats per kamer. Voor sociale huurwoningen geldt de huurliberalisatiegrens als criterium (als voorbeeld: in 2025 een rekenhuur van maximaal € 1.184,82 per maand). Onder ‘kamerverhuur, studenten, niet-zelf standig’ worden wooneenheden verstaan zonder eigen toegang, keuken, toilet of badkamer.
Hoofdgroep: werken (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Centrum
Schil centrum
per 100 m² bvo
1,05
1,55
Rest bebouwde kom 1,65
per 100 m² bvo
1,45
1,85
1,25
Functie
Eenheid
kantoor (zonder balief unctie) commerciële dienstverlening (kantoor met balief unctie) bedrijf arbeidsintensief /bezoekersextensief (industrie, laboratorium, werkplaats) bedrijf arbeidsextensief /bezoekersextensief (loods, opslag, transportbedrijf )
per 100 m² bvo per 100 m² bvo
Buitengebied
Percentage bezoekers
2,55
5%
2,25
3,55
20%
1,75
2,15
2,35
0,55
0,75
0,95
1,05
5% 5%
bedrijf sverzamelgebouw
per 100 m² bvo
0,95
1,35
1,55
1,95
5%
opslagruimte (particulier)
per 100 m² bvo
n.v.t.
n.v.t.
10,00
10,00
n.v.t.
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
Hoofdgroep: winkelen en boodschappen doen (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Functie
Eenheid
buurtsupermarkt
per 100 m² bvo
1,40
2,70
3,40
n.v.t.
89%
f ullservice-supermarkt
per 100 m² bvo
2,70
4,30
5,15
n.v.t.
93%
grote supermarkt (XL)
per 100 m² bvo
5,40
6,80
7,70
n.v.t.
84%
groothandel specialist (bijvoorbeeld levensmiddelen, kantoorartikelen)
per 100 m² bvo
n.v.t.
5,65
5,90
n.v.t.
groothandel algemeen
per 100 m² bvo
n.v.t.
6,40
6,40
n.v.t.
binnenstad of hoof dwinkel(stads)centrum 20.000-30.000 inwoners
per 100 m² bvo
3,15
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
buurtwinkelcentrum en dorps(winkel)centrum
per 100 m² bvo
n.v.t.
3,10
3,70
n.v.t.
72%
wijkwinkelcentrum (klein)
per 100 m² bvo
n.v.t.
3,70
4,50
n.v.t.
76%
80% 80% 82%
34
Nota parkeernormen 2025
Centrum
Schil centrum
Rest bebouwde kom
Buitengebied
Percentage bezoekers
per 100 m² bvo
n.v.t.
4,30
5,10
n.v.t.
79%
wijkwinkelcentrum (groot)
per 100 m² bvo
n.v.t.
4,80
5,70
n.v.t.
81%
stadsdeelcentrum
per 100 m² bvo
n.v.t.
5,20
6,30
n.v.t.
85%
weekmarkt / klein wijk-, buurt- en dorpscentrum
per 100 m² bvo
0,15
0,20
0,20
n.v.t.
85%
kringloopwinkel
per 100 m² bvo
n.v.t.
1,15
1,65
2,25
89%
bruin- en witgoedzaken
per 100 m² bvo
3,30
5,55
7,35
9,25
92%
woonwarenhuis/woonwinkel
per 100 m² bvo
1,05
1,55
1,65
1,95
91%
woonwarenhuis (zeer groot)
per 100 m² bvo
n.v.t.
n.v.t.
4,75
5,15
95%
meubelboulevard/woonboulevard
per 100 m² bvo
n.v.t.
1,85
2,25
n.v.t.
93%
winkelboulevard
per 100 m² bvo
n.v.t.
3,45
3,95
n.v.t.
94%
outletcentrum
per 100 m² bvo
n.v.t.
8,80
9,60
10,40
94%
bouwmarkt
per 100 m² bvo
n.v.t.
1,75
2,25
2,45
87%
tuincentrum (inclusief buitenruimte)
per 100 m² bvo per 100 m² bvo
2,25 2,25
2,55 2,55
2,85 2,85
89%
groencentrum (inclusief buitenruimte)
n.v.t. n.v.t.
Functie
Eenheid
wijkwinkelcentrum (gemiddeld)
89%
Hoofdgroep: sport, cultuur en ontspanning (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Centrum
Schil centrum
per 100 m² bvo
0,35
0,75
Rest bebouwde kom 1,05
0,60
0,95
Functie
Eenheid
bibliotheek
Buitengebied
Percentage bezoekers
1,35
97%
n.v.t.
95%
per 100 m² bvo
0,35
bioscoop
per 100 m² bvo
2,70
7,90
11,00
13,70
94%
f ilmtheater/f ilmhuis
per 100 m² bvo
2,10
5,20
7,70
9,90
97%
theater/schouwburg
per 100 m² bvo
6,55
7,90
9,80
12,00
87%
musicaltheater
per 100 m² bvo
2,65
3,40
3,90
5,10
86%
casino
per 100 m² bvo
5,45
6,10
6,50
8,00
86%
per bowlingbaan
1,35
2,20
2,80
2,80
89%
museum
bowlingcentrum
35
Nota parkeernormen 2025
Functie
Eenheid
Centrum
Schil centrum
biljart-/snookercentrum
per taf el
0,75
1,05
Rest bebouwde kom 1,35
Buitengebied
Percentage bezoekers
per 100 m² bvo
1,25
3,80
5,40
1,75
87%
7,40
f itnessstudio/sportschool
per 100 m² bvo
1,15
3,40
93%
4,70
6,50
f itnesscentrum
per 100 m² bvo
1,45
87%
4,40
6,20
7,40
90%
per 100 m² bvo
n.v.t.
n.v.t.
9,30
10,30
99%
sauna, hammam
per 100 m² bvo
2,25
4,60
6,60
7,30
99%
sporthal
per 100 m² bvo
1,35
2,05
2,65
3,45
96%
per 100 m² bvo
0,95
1,85
2,65
3,55
94%
tennishal
per 100 m² bvo
0,25
0,40
0,50
0,50
87%
padelhal
per 100 m² bvo
0,30
0,45
0,65
0,65
87%
per 100 m² bvo
1,55
2,40
2,70
3,20
84%
zwembad overdekt
per 100 m² bassin
n.v.t.
10,70
11,50
13,30
97%
zwembad openlucht
per 100 m² bassin
n.v.t.
10,10
12,90
15,80
99%
per 100 m² bassin
n.v.t.
n.v.t.
4,00
4,00
99%
sportveld
per hectare netto terrein
16,50
20,00
20,00
20,00
95%
stadion
per zitplaats
0,08
0,12
0,12
n.v.t.
99%
per 100 m² bvo
1,05
1,35
1,65
2,05
98%
kunstijsbaan (400 meter)
per 100 m² bvo
n.v.t.
2,05
2,35
2,75
98%
ski- snowboardhal
per 100 m² sneeuw (exclusief oef enpistes)
n.v.t.
n.v.t.
2,35
n.v.t.
jachthaven
per ligplaats
0,55
0,60
0,60
0,60
n.v.t.
golf oef encentrum (pitch en putt)
per centrum
n.v.t.
n.v.t.
50,70
56,20
93%
golf baan (18 holes)
per 18 holes, 60 ha
n.v.t.
n.v.t.
95,60
118,30
98%
per 100 m² bvo
1,65
3,70
4,40
5,10
97%
dansstudio
wellnesscentrum (thermen, kuurcentrum, beautycentrum)
sportzaal
squashhal
zwemparadijs
kunstijsbaan (kleiner dan 400 meter)
indoorspeeltuin (kinderspeelhal), gemiddeld en kleiner
98%
36
Nota parkeernormen 2025 Centrum
Schil centrum
per 100 m² bvo
2,25
4,30
Rest bebouwde kom 5,30
Buitengebied
Percentage bezoekers
6,10
per 100 m² bvo
2,95
4,60
98%
5,50
6,40
per gemiddelde boerderij
1,65
98%
3,70
4,40
5,10
97%
per box
n.v.t.
n.v.t.
n.v.t.
0,40
manege (paardenhouderij) dierenpark
90%
per ha. netto terrein
6,00
8,00
8,00
8,00
99%
per ha. netto terrein
n.v.t.
n.v.t.
8,00
8,00
99%
volkstuin
per 10 tuinen
n.v.t.
1,25
1,35
1,45
100%
plantentuin (botanische tuin)
per gemiddelde tuin
n.v.t.
7,50
10,50
13,50
99%
Buitengebied
Percentage bezoekers
1,20
90%
Functie
Eenheid
indoorspeeltuin (kinderspeelhal), groot indoorspeeltuin (kinderspeelhal), zeer groot kinderboerderij (stadsboerderij)
attractie- en pretpark
Hoofdgroep: horeca en (verblijfs)recreatie (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Centrum
Schil centrum
per standplaats
n.v.t.
n.v.t.
Rest bebouwde kom n.v.t.
per bungalow
n.v.t.
n.v.t.
1,60
2,10
91%
1* hotel
per 10 kamers
0,35
0,80
2,30
4,50
77%
2* hotel
per 10 kamers
1,25
2,15
3,85
6,25
80%
per 10 kamers
1,75
3,10
4,70
6,80
77%
4* hotel
per 10 kamers
2,95
4,90
6,80
9,00
73%
5* hotel
per 10 kamers
4,60
7,60
10,10
12,60
65%
caf é/bar/caf etaria/lunchroom
per 100 m² bvo
4,50
5,00
6,00
n.v.t.
90%
5,00
6,00
8,00
80%
Functie
Eenheid
camping (kampeerterrein) bungalowpark (huisjescomplex)
3* hotel
per 100 m² bvo
4,50
discotheek
per 100 m² bvo
5,10
12,30
18,40
20,80
99%
evenementenhal/beursgebouw/congresgebouw
per 100 m² bvo
3,50
5,50
7,50
n.v.t.
99%
restaurant
37
Nota parkeernormen 2025
Hoofdgroep: gezondheidszorg en (sociale) voorzieningen (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Centrum
Schil centrum
per behandelkamer
1,95
2,45
Rest bebouwde kom 2,95
Buitengebied
Percentage bezoekers
3,25
apotheek
per apotheek
2,15
2,75
57%
3,15
n.v.t.
f ysiotherapiepraktijk (-centrum)
per behandelkamer
1,15
45%
1,45
1,75
1,95
57%
per behandelkamer
1,15
1,55
1,85
2,15
50%
consultatiebureau voor ouderen
per behandelkamer
1,25
1,60
1,90
2,20
38%
tandartsenpraktijk (-centrum)
per behandelkamer
1,45
1,95
2,35
2,65
47%
per behandelkamer
1,45
1,85
2,15
2,45
55%
per 100 m² bvo
1,35
1,60
1,70
2,00
29%
per (deels) gelijktijdige plechtigheid per (deels) gelijktijdige plechtigheid
n.v.t.
n.v.t.
30,10
30,10
n.v.t.
n.v.t.
31,60
31,60
penitentiaire inrichting
per 10 cellen
1,55
2,15
3,25
3,65
37%
religiegebouw
per zitplaats
0,15
0,15
0,15
n.v.t.
100%
verpleeg- en verzorgingstehuis
per wooneenheid
0,55
0,60
0,60
n.v.t.
60%
Centrum
Schil centrum
Buitengebied
Percentage bezoekers
Functie
Eenheid
huisartsenpraktijk (-centrum)
consultatiebureau
gezondheidscentrum ziekenhuis crematorium begraaf plaats
99% 97%
Hoofdgroep: onderwijs (parkeernormen zijn inclusief de genoemde bezoekerspercentages). Functie
Eenheid
kinderdagverblijf (crèche)
per 100 m² bvo
0,85
1,10
Rest bebouwde kom 1,20
1,50
n.v.t.
per leslokaal
0,65
0,75
0,75
0,75
48%
middelbare school
per 100 leerlingen
2,80
4,00
4,30
4,90
11%
ROC
per 100 leerlingen
3,70
4,80
5,20
5,90
7%
per 100 studenten
7,30
8,90
9,50
10,90
72%
universiteit
per 100 studenten
10,70
13,50
14,70
16,80
48%
avondonderwijs of vrijetijdsonderwijs
per 10 studenten
3,50
5,00
6,00
10,50
95%
basisonderwijs
hogeschool
38
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 4 Aanwezigheidspercentages Houd bij de toepassing van aanwezigheidspercentages rekening met de (commerciële) openingstijden van functies. Functie woningen bewoners woningen bezoekers kantoor/bedrijven commerciële dienstverlening detailhandel grootschalige detailhandel hotel supermarkt sportfuncties binnen sportfuncties buiten bioscoop/theater/ podium/enzovoort religiegebouw (afhankelijk van activiteit) sociaal medisch: arts/therapeut/consultatiebureau verpleeghuis/ verzorgingstehuis ziekenhuis patiënten (inclusief bezoekers) ziekenhuis medewerkers restaurant dagonderwijs avondonderwijs
Werkdag ochtend 60% 40% 100% 100% 30% 30% 40% 50% 50% 25% 5% 10% 100% 100% 100% 100% 30% 100% 0%
Werkdag middag 60% 50% 100% 100% 60% 60% 50% 60% 50% 25% 40% 30% 100% 100% 100% 100% 40% 100% 0%
Werkdag avond 90% 75% 5% 5% 10% 70% 100% 40% 100% 50% 50% 50% 10% 50% 40% 40% 80% 0% 100%
Werkdag nacht 100% 0% 0% 0% 0% 0% 100% 0% 0% 0% 0% 40% 0% 25% 5% 10% 0% 0% 0%
Koop avond 80% 70% 5% 75% 75% 80% 100% 80% 100% 50% 50% 0% 10% 50% 40% 40% 80% 0% 100%
Vrijdag middag 70% 60% 60% 100% 60% 60% 50% 80% 40% 25% 40% 30% 75% 100% 100% 100% 60% 100% 0%
Vrijdag avond 70% 100% 0% 5% 60% 70% 100% 80% 100% 50% 100% 10% 0% 50% 40% 40% 90% 0% 100%
Zaterdag middag 75% 100% 0% 0% 100% 100% 60% 100% 100% 100% 40% 100% 0% 100% 40% 20% 70% 0% 0%
Zaterdag avond 80% 100% 0% 0% 0% 0% 75% 40% 100% 25% 100% 10% 0% 100% 40% 20% 100% 0% 0%
39
Zondag middag 75% 90% 0% 0% 60% 0% 40% 60% 75% 100% 40% 100% 0% 100% 40% 20% 40% 0% 0%
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 5 Omrekenfactoren parkeren op eigen terrein Type parkeervoorziening
Theoretisch aantal
Berekeningsaantal
enkele oprit zonder garage lange oprit zonder garage of carport dubbele oprit zonder garage
1 2 2
0,8 1,5 1,7
garage zonder oprit (bij woning) garagebox (niet bij woning) garage met enkele oprit garage met lange oprit garage met dubbele oprit enkele oprit zonder garage
1 1 2 3 3 1
0,6 0,7 1,2 2,0 2,2 0,8
Opmerkingen Minimaal 4,75 meter diep Minimaal 10 meter diep Minimaal 5 meter diep en minimaal 5 meter breed
Minimaal 5 meter diep Minimaal 5 meter breed Minimaal 4,75 meter diep
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 6 Kwaliteitseisen parkeervoorzieningen Kwaliteitseisen fietsparkeren Het gebruik van een fietsenstalling hangt sterk af van de kwaliteit, de bruikbaarheid en het comfort van de stalling. Ook de routing binnen de stalling, de sociale veiligheid en de afmeting van de fietsparkeerplaatsen beïnvloeden het gebruik, evenals de mogelijkheid om fietsen met afwijkende afmetingen te stallen. De Leidraad Fietsparkeren (CROW-publicatie 291), het Bouwbesluit 2012 (artikel 4.31) en FietsParKeur gaan uitgebreid in op de kwaliteitsrichtlijnen voor fietsenstallingen. Hieronder zijn de belangrijkste kwaliteitseisen opgenomen voor het ontwerpen van een fietsenstalling in een bouwplan. Toegankelijkheid De eisen voor de toegankelijkheid en bruikbaarheid van een collectieve fietsenstalling zijn:
● ● ● ●
●
●
●
●
Vanuit de openbare ruimte is de toegang van de stalling duidelijk zichtbaar en herkenbaar, gezien vanaf de aanrijroute richting de bestemming(en). De stalling heeft bij voorkeur een voetgangersuitgang in de richting van de bestemming. De afstand mag maximaal 25 meter zijn van de stalling tot de hoofd-/ neven-/personeelsingang van de bestemmingen en/of functies waarvoor de stalling is bestemd. De toegang vanaf de weg naar een stalling op lager of hoger niveau is goed en comfortabel te gebruiken voor alle fietsen en scooters; dus ook voor zware fietsen, elektrische fietsen en fietsen met afwijkende maten. Het hellingspercentage van een hellingbaan is maximaal 5%; een trap heeft ideaal een hellingspercentage van 10%, met een aantrede van 500 mm en een optrede van 90 mm of met een aantrede van 600 mm en een optrede van 100 mm. Naast de trap moet een fietsgoot aanwezig zijn, minimaal 100 mm breed en 40 mm diep. Bij meer dan vijftien bergingen moet de goot aan beide zijden van de trap worden aangebracht. Onder en bovenaan de trapgoot moet een vlak plateau zijn aangebracht van minimaal 2000 mm. Voor een stalling waarin ook scooters, bakfietsen en andere zware fietsen in gestald worden kan geen trap worden toegepast. Het hellingpercentage moet zodanig zijn dat het hoogteverschil door bakfietsen, elektrische fietsen en scooters zonder ondersteuning kan worden overbrugd.
Een gebruiker moet de toegang van een stalling gemakkelijk kunnen openen: automatisch, met een eenvoudig te bedienen drukknop of chipkaartlezer.
Inrichting en bruikbaarheid De eisen voor de indeling en inrichting van een collectieve fietsenstalling zijn: ● De stalling moet logisch en overzichtelijk zijn ingedeeld. Parkeerruimte voor buitenmodel fietsen is op een logische plek in de stalling gepositioneerd. ● Binnen en vanuit de fietsenstalling naar de bijbehorende bestemming is een logische, snelle en eenvoudige routing. Bij voorkeur kan men vanuit de stalling rechtstreeks (binnendoor) doorlopen naar de bestemming, zonder terug te hoeven lopen door de stalling . ● Fietsparkeren bezoekers en personeel is bij voorkeur gescheiden. ● Fietsparkeren voor personeel is bij voorkeur inpandig en overdekt. ● De sociale veiligheid wordt gewaarborgd door een overzichtelijke inrichting, goede verlichting en bij voorkeur daglichttoetreding. Als een stalling openbaar toegankelijk is kan (camera)toezicht of bewaking overwogen worden.
41
Nota parkeernormen 2025
● ●
●
● ● ●
● ● ●
●
Gebruikers moeten elkaar in de verkeersruimtes van de stalling kunnen passeren. Stallingssystemen voor fietsen moeten voldoen aan de eisen van FietsParkeur of zijn gelijkwaardig daaraan, met voor hoog-laagsystemen een hart op hart afstand van minimaal 400 mm. De minimale vrije hoogte in een gebouwde stalling is 2900 mm. Bij het niet toestaan van dubbellaagse stallingssystemen kan de minimale plafondhoogte naar 2300 mm aangepast worden. De hart-op-hart afstand tussen twee fietsparkeerplaatsen bij een stallingssysteem op gelijk niveau is minimaal 800 mm breed. De gangpaden in de stalling zijn minimaal 2100 mm breed en 3000 mm breed bij de toepassing van dubbellaagse fietsparkeersystemen. De hoofdgang is minimaal 3000 mm breed. De stalling moet voldoende parkeermogelijkheden bieden voor fietsen die afwijken van de standaard maten: – Minimaal 5% van de fietsparkeerplaatsen is geschikt voor bakfietsen of andere fietsen met sterk afwijkende maten (vakken minimaal 1000 mm breed); – Minimaal 15% van de fietsparkeerplaatsen is geschikt voor fietsen die niet in een standaard hoog-laag systeem passen (hart-op-hart afstand minimaal 500 mm). De netto-afmetingen van een scooterparkeerplek in een gebouwde stalling zijn minimaal 750 mm breed x 1800 mm lang. De ruimtelijke positionering binnen de stalling is voor de fiets van normaal formaat het meest voordelig.
Afwijkende maten moeten achter in de stalling een plaats krijgen. Een parkeersysteem waarin naast standaardfietsen ook fietsen passen met veel voorkomende afwijkende maten, heeft de voorkeur. Dan passen nagenoeg alle fietsen probleemloos op elke stallingsplek, ook die met een krat, bagagedrager vóór, breed stuur, brede banden, etc. Een andere mogelijkheid is een apart parkeervak, waarin afwijkende maten fietsen op hun standaard kunnen worden gestald. Bij een woonfunctie is per 5 fietsparkeerplaatsen minimaal 1 oplaadpunt voor elektrische fietsen aanwezig, bij overige functies per 10 fietsparkeerplaatsen minimaal 1 oplaadpunt voor elektrische fietsen.
Kwaliteitseisen autoparkeren Autoparkeerplaatsen die worden aangelegd voor bouwplan moeten aan bepaalde kwaliteitseisen voldoen. Deze eisen waarborgen de bruikbaarheid van de parkeerplaatsen. Uitgangspunt in deze nota parkeernormen is dat de parkeereis op eigen terrein wordt opgelost. Voor parkeervoorzieningen die op eigen terrein worden gerealiseerd geldt de ontwerprichtlijn NEN 2443 8 als uitgangspunt. Bij toetsing van de omgevingsvergunning wordt beoordeeld of parkeervoorzieningen die op eigen terrein worden gerealiseerd voldoen aan NEN 2443 of de opvolger hiervan. Bij de beoordeling van parkeervoorzieningen op basis van NEN 2443 toetst gemeente Papendrecht in het bijzonder of de voorzieningen op de volgende aspecten voldoen aan de ontwerprichtlijn:
● ● ● ● ●
de ligging en bruikbaarheid van de parkeervakken; de afmetingen van de parkeervakken in relatie tot de breedte van de parkeerweg; de rijcurves; hellingbanen en toegepaste hellingspercentages; de inrichting van de in- en uitrit.
8 Hyperlink naar NEN 2443, Parkeren en stallen van personenauto's
op terreinen en in garages
42
Nota parkeernormen 2025
Wanneer in een parkeervoorziening bezoekersparkeren plaatsvindt dan gelden andere richtlijnen in vergelijking tot voorzieningen waarin alleen vaste gebruikers parkeren. De manier waarop bezoekers toegang krijgen tot de parkeervoorziening is een belangrijk criterium. Hoe passeren bezoekers een eventuele slagboom waarmee de parkeervoorziening is afgesloten? In het geval van aanleg van parkeerplaatsen in de openbare ruimte moet voldaan worden aan ASVV 20219 of de opvolger hiervan. Parkeervakken in de openbare ruimte moeten voldoen aan de volgende afmetingseisen (lengte x breedte parkeervak):
● ●
haaksparkeren: 5,00 x 2,50 meter; langsparkeren: 6,00 x 2,00 meter.
9 Hyperlink naar ASVV 2021.
43
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 7 Rekenvoorbeelden In deze bijlage is een fictief rekenvoorbeeld uitgewerkt waarmee de beoogde toepassing van de fiets en autoparkeernormen wordt verduidelijkt.
Verzameling van de relevante gegevens Het bouwplan dat in dit rekenvoorbeeld wordt gerealiseerd is gelegen in het gebied ‘Schil centrum’. In het bouwplan worden de volgende functies gerealiseerd: Functie koop, appartement, van 75-100 m² huur, huis, sociale huur buurtsupermarkt kantoor zonder baliefunctie
Aantal of oppervlakte 20 30 1.000 1.500
Eenheid woning woning m² bvo m² bvo
Tabel 7 Programma bouwplan
Naast de nieuw te realiseren functies verdwijnt er als gevolg van dit bouwplan een bestaand café. De parkeerbehoefte van deze functie wordt in stap 3 gesaldeerd. Het bestaande café heeft de volgende eigenschappen: Functie Café/bar/cafetaria
Oppervlakte 300
Eenheid m² bvo
Tabel 8 Eigenschappen bestaand café
Stap 1: de normatieve parkeerbehoefte berekenen In de onderstaande tabellen is de normatieve fiets- en autoparkeerbehoefte van het bouwplan berekend. De parkeerbehoefte van vaste gebruikers (bewoners en werknemers) en bezoekers is hierbij apart berekend. De fiets- en autoparkeernorm voor een buurtsupermarkt bestaat voor 89% uit bezoekers en daarmee voor 11% uit de parkeerbehoefte van werknemers. Om te voorkomen dat de berekening in dit voorbeeld te complex wordt, is het onderscheid tussen werknemers en bezoekers alleen gemaakt voor het fietsparkeren bij de geplande buurtsupermarkt. Fietsparkeren Functie
Aantal of oppervlakte
Parkeernorm
koop, appartement, 75-100 m² bvo
20
4,5 per woning
90,0
huur, huis, sociale huur bezoekers van bewoners
30 50
5,0 per woning 0,3 per woning
150,0 15,0
buurtsupermarkt (werknemers)
1.000 m²
0,29 per 100 m² bvo
2,9
buurtsupermarkt (bezoekers) kantoor (zonder baliefunctie)
1.000 m² 1.500 m²
2,36 per 100 m² bvo 1,15 per 100 m² bvo
23,6 17,3
-
-
298,8
Totaal
Normatieve parkeerbehoefte
Tabel 9 Normatieve parkeerbehoefte fietsparkeren
44
Nota parkeernormen 2025
Autoparkeren Functie
Aantal of oppervlakte
Parkeernorm
Normatieve parkeerbehoefte
koop, appartement, 75-100 m² bvo
20
1,1 per woning
22,0
huur, huis, sociale huur bezoekers van bewoners
30 50
0,8 per woning 0,1 per woning
24,0 5,0
buurtsupermarkt
1.000 m²
2,7 per 100 m² bvo
27,0
kantoor (zonder baliefunctie) Totaal
1.500 m² -
1,55 per 100 m² bvo -
23,3 101,3
Tabel 10 Normatieve parkeerbehoefte autoparkeren
Stap 2: mobiliteitscorrectie In deze stap is de mobiliteitscorrectie uitgewerkt. De initiatiefnemer van het bouwplan zet in op het aanbieden van een autodeelconcept. Conform de uitgangspunten van deze nota parkeernormen kan de inzet van deelauto’s leiden tot een reductie van de bewonersparkeerbehoefte, maximaal 10% van die behoefte. Binnen het bouwplan ligt de normatieve bewonersparkeerbehoefte op (22,0 + 24,0 =) 46 parkeerplaatsen. Dit betekent dat van die behoefte (46 * 10% =) 4,6 parkeerplaatsen kunnen worden ingevuld met de inzet van deelauto’s. Op basis van de vervangingswaarde dat één deelauto vijf eigen auto’s vervangt, kiest de initiatiefnemer voor het inzetten van één deelauto. In de onderstaande tabel is opgenomen wat hiervan per dagdeel het effect is op de bewonersparkeerbehoefte. Dagdeel bewoners % aanwezig. reductie deelauto’s parkeer-plaats deelauto Totaal reductie
Werkdagochtend 60%
Werkdagmiddag 60%
Werkdagavond 90%
Werkdagnacht 100%
Koopavond 80%
Vrijdagmiddag 70%
Vrijdagavond 70%
Zaterdagmiddag 75%
Zaterdagavond 80%
Zondagmiddag 75%
-3
-3
-4,5
-5
-4
-3,5
-3,5
-3,75
-4
-3,75
1
1
1
1
1
1
1
1
1
1
-2,0
-2,0
-3,5
-4,0
-3,0
-2,5
-2,5
-2,75
-3,0
-2,75
Tabel 11 Reductie autodeelconcept
Stap 3: het salderen van een bestaande parkeerbehoefte Zoals beschreven verdwijnt als gevolg van het bouwplan een bestaand café. Deze functie heeft een oppervlakte van 300 m² bvo. Op basis van de autoparkeernorm van 5,0 per 100 m² bvo bedraagt de normatieve parkeerbehoefte van deze functie -15,0 autoparkeerplaatsen. Voor fietsparkeren is het salderen niet van toepassing. De normatieve parkeerbehoefte is met het aanwezigheidspercentage dat geldt voor horecafuncties omgerekend naar een parkeerbehoefte per dagdeel. In onderstaande tabel zijn de uitkomsten hiervan opgenomen. Uit de tabel blijkt dat op de werkdagnacht geen sprake is van een parkeerbehoefte die in mindering kan worden gebracht op de behoefte van de nieuwe functies. Op dit dagdeel kan niet worden gesaldeerd. Op andere dagdelen is wel sprake van een parkeerbehoefte die wordt gesaldeerd. Dagdeel horeca % aanwezig. parkeerbehoefte salderen
Werkdagochtend 30%
Werkdagmiddag 40%
Werkdagavond 80%
Werkdagnacht 0%
Koopavond 80%
Vrijdagmiddag 60%
Vrijdagavond 90%
Zaterdagmiddag 70%
Zaterdagavond 100%
Zondagmiddag 40%
-4,5
-6,0
-12,0
0,0
-12,0
-9,0
-13,5
-10,5
-15,0
-6,0
Tabel 12 Reductie salderen
45
Nota parkeernormen 2025
Vaststelling parkeervraag Nadat stap 1 t/m 3 van het stappenplan zijn doorlopen kan de (gereduceerde) parkeervraag van het bouwplan worden vastgesteld. In de onderstaande tabellen is dit voor het fiets - en autoparkeren gebeurd. Hieruit blijkt dat de fietsparkeerbehoefte met 240 fietsparkeerplaatsen op de werkdagnacht maximaal is. De autoparkeerbehoefte is met afgerond 62 parkeerplaatsen op de werkdagmiddag maximaal. Fietsparkeren Dagdeel woningen, bewoners woningen, bezoekers supermarkt, werknemers supermarkt, bezoekers kantoor Totaal
Werkdagochtend 144,0
Werkdagmiddag 144,0
Werkdagavond 216,0
Werkdagnacht 240,0
Koopavond 192,0
Vrijdagmiddag 168,0
Vrijdagavond 168,0
Zaterdagmiddag 180,0
Zaterdagavond 192,0
Zondagmiddag 180,0
6,0
7,5
11,3
0,0
10,5
9,0
15,0
15,0
15,0
13,5
1,5
1,7
1,2
0,0
2,3
2,3
2,3
2,9
1,2
1,7
11,8
14,2
9,4
0,0
18,9
18,9
18,9
23,6
9,4
14,2
17,3 180,5
17,3 184,7
0,9 238,7
0,0 240,0
0,9 224,6
10,4 208,6
0,0 204,2
0,0 221,5
0,0 217,6
0,0 209,4
Tabel 13 Vaststelling parkeervraag fietsparkeren
Autoparkeren Dagdeel woningen, bewoners woningen, bezoekers supermarkt kantoor reductie deelauto’s reductie salderen Totaal vraag
Werkdagochtend 27,6
Werkdagmiddag 27,6
Werkdagavond 41,4
Werkdagnacht 46,0
Koopavond 36,8
Vrijdagmiddag 32,2
Vrijdagavond 32,2
Zaterdagmiddag 34,5
Zaterdagavond 36,8
Zondagmiddag 34,5
2,0
2,5
3,8
0,0
3,5
3,0
5,0
5,0
5,0
4,5
13,5 23,3 -2,0
16,2 23,3 -2,0
10,8 1,2 -3,5
0,0 0,0 -4,0
21,6 1,2 -3,0
21,6 14,0 -2,5
21,6 0,0 -2,5
27,0 0,0 -2,8
10,8 0,0 -3,0
16,2 0,0 -2,8
-4,5
-6,0
-12,0
0,0
-12,0
-9,0
-13,5
-10,5
-15,0
-6,0
59,9
61,6
41,6
42,0
48,1
59,3
42,8
53,3
34,6
46,5
Tabel 14 Vaststelling parkeervraag autoparkeren
Stap 4: aanleg parkeerplaatsen op eigen terrein Om de fietsparkeerbehoefte te faciliteren realiseert de initiatiefnemer een gemeenschappelijke fietsenstalling met hierin de benodigde fietsparkeerplaatsen. Als gevolg van dubbelgebruik is het niet nodig extra fietsparkeerplaatsen in de openbare ruimte beschikbaar te stellen. De initiatiefnemer kan op eigen terrein 20 autoparkeerplaatsen realiseren. Deze parkeerplaatsen zijn voor bewoners bestemd. Dit betekent dat niet de volledige parkeerbehoefte van het bouwplan op eigen terrein is opgelost. In de onderstaande tabel is per dagdeel de resterende parkeerbehoefte opgenomen. Dagdeel totaal vraag waarvan bewoners eigen terrein resterende vraag
Werkdagochtend 59,9 25,6
Werkdagmiddag 61,6 25,6
Werkdagavond 41,6 37,9
Werkdagnacht 42,0 42,0
Koopavond 48,1 33,8
Vrijdagmiddag 59,3 29,7
Vrijdagavond 42,8 29,7
Zaterdagmiddag 53,3 31,8
Zaterdagavond 34,6 33,8
Zondagmiddag 46,5 31,8
20,0 39,9
20,0 41,6
20,0 21,6
20,0 22,0
20,0 28,1
20,0 39,3
20,0 22,8
20,0 33,3
20,0 14,6
20,0 26,5
Tabel 15 Effect parkeren op eigen terrein op parkeervraag autoparkeren
46
Nota parkeernormen 2025
Stap 5: gebruik bestaande private parkeercapaciteit Om de resterende parkeervraag op te lossen zoekt de initiatiefnemer contact met de eigenaar van een nabijgelegen parkeerterrein. Dit terrein ligt binnen de maximaal acceptabele loopafstand die geldt voor de functies in het bouwplan. De initiatiefnemer wil op dit terrein parkeerplaatsen huren voor het oplossen van de parkeerbehoefte van het kantoor. De eigenaar van het terrein overlegt gegevens over de bezetting van het terrein op de werkdagochtend en -middag. Dit zijn de dagdelen met de hoogste parkeerbehoefte voor een kantoorfunctie. Uit deze gegevens blijkt dat er 15 parkeerplaatsen beschikbaar zijn. De initiatiefnemer sluit een overeenkomst met de eigenaar voor het huren van deze 15 parkeerplaatsen. Dit contract voldoet aan de eisen die in deze nota parkeernormen zijn gesteld. In de onderstaande tabel is per dagdeel de resterende parkeerbehoefte opgenomen. Dagdeel totaal vraag waarvan kantoor private capaciteit resterende vraag
Werkdagochtend 39,9 23,3
Werkdagmiddag 41,6 23,3
Werkdagavond 21,6 1,2
Werkdagnacht 22,0 0,0
Koopavond 28,1 1,2
Vrijdagmiddag 39,3 14,0
Vrijdagavond 22,8 0,0
Zaterdagmiddag 33,3 0,0
Zaterdagavond 14,6 0,0
Zondagmiddag 26,5 0,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
15,0
24,9
26,6
20,5
22,0
26,9
25,3
22,8
33,3
14,6
26,5
Tabel 16 Effect gebruik private parkeercapaciteit op parkeervraag autoparkeren
Toelichting toets dubbelgebruik In de bovenstaande tabel is het effect op dubbelgebruik zichtbaar als parkeerplaatsen voor één doelgroep zijn bestemd, in dit geval private parkeerplaatsen bestemd voor het kantoor. Op de werkdagochtend en -middag heeft dit geen consequenties, omdat de parkeerbehoefte (23,3) groter is dan het aantal parkeerplaatsen (15). Voor andere dagdelen is dit effect er wel, bijvoorbeeld op de werkdagavond en koopavond. De parkeerbehoefte van het kantoor is op deze dagdelen 1,2 parkeerplaatsen en dat betekent dat het parkeerterrein dan grotendeels ongebruikt zal zijn. Zoals uit de tabel blijkt leidt dit ook tot een verschuiving van het maatgevende moment. De werkdagmiddag wordt de zaterdagmiddag.
Stap 6: gebruik bestaande openbare parkeercapaciteit Uit de bovenstaande tabel blijkt dat, met de aanleg van 20 parkeerplaatsen op eigen terrein en het huren van 15 parkeerplaatsen op een nabijgelegen parkeerterrein, nog niet de volledige parkeervraag van het bouwplan is opgelost. De initiatiefnemer laat, in overleg met de gemeente Papendrecht, in de openbare ruimte een parkeeronderzoek uitvoeren. Het onderzoek vindt plaats op de dagdelen met de hoogste parkeerbehoefte: werkdagmiddag, koopavond en zaterdagmiddag. In het onderzoeksgebied liggen 150 openbare parkeerplaatsen. Op basis van het uitgangspunt dat de parkeerdruk in de eindsituatie maximaal 80% mag bedragen, is de maximale bezetting 120 parkeerplaatsen. Op basis van dit uitgangspunt en de resultaten van het parkeeronderzoek kan de beschikbare restcapaciteit worden bepaald, zie de onderstaande tabel.
47
Nota parkeernormen 2025
Dagdeel
Werkdagmiddag
Koopavond
Zaterdagmiddag
resterende parkeervraag
26,6
26,9
33,3
bestaande parkeerbezetting maximale bezetting eindsituatie (85%) beschikbare restcapaciteit
75 120
80 120
85 120
45
40
35
Tabel 17 Effect gebruik bestaande openbare parkeercapaciteit
48
Nota parkeernormen 2025
Bijlage 8 Begrippenlijst a. Aanwezigheidspercentage: een percentage waarmee voor een functie, per dagdeel, de aanwezigheid van de bijbehorende doelgroepen wordt aangegeven. Een overzicht met aanwezigheidspercentages is opgenomen in bijlage 4; b. Autoparkeerbehoefte: de totale behoefte naar autoparkeerplaatsen vanuit een bouwplan, bepaald op basis van parkeernormen rekening houdend met de gebiedsindeling en aanwezigheidspercentages; c. Autoparkeernorm: een getal dat aangeeft hoeveel autoparkeerplaatsen nodig zijn voor een bepaalde functie per 100 vierkante meter bruto vloeroppervlak (bvo) of per eenheid; d. Bruto vloer oppervlak (bvo): de vloeroppervlakte van de ruimte, dan wel van meerdere ruimten, van een vastgoedobject gemeten (volgens NEN 2580) op vloerniveau langs de buitenomtrek van de (buitenste) opgaande scheidingsconstructie, die de desbetreffende ruimte(n) omhullen; e. CROW: CROW is een landelijk kennisplatform voor onder andere infrastructuur, mobiliteit en parkeren; f. Deelauto: een auto waarvan de eigenaar of houder aantoont dat deze volgens een overeenkomst gedeeld wordt met (ten minste) één andere particuliere deler van een ander huishouden; g. Eigen terrein: grond waarover de initiatiefnemer kan beschikken ter plaatse van het bouwplan, dan wel in de directe nabijheid binnen de in paragraaf 6.2.5 genoemde maximale loopafstanden van het bouwplan; h.
Fietsparkeerbehoefte: de totale behoefte naar fietsparkeerplaatsen vanuit een bouwplan, bepaald op basis van parkeernormen; i. Fietsparkeernorm: een getal dat aangeeft hoeveel fietsparkeerplaatsen nodig zijn voor een bepaalde functie per 100 vierkante meter bruto vloeroppervlak (bvo) of per eenheid; j. Initiatiefnemer: de ontwikkelaar en/of eigenaar van de grond of opstallen voor wie de aanvraag om een omgevingsvergunning is ingediend; k. Kwaliteitseis: een eis die gesteld wordt vanuit het oogpunt van bruikbaarheid van een nieuw te realiseren parkeervoorziening; l. Maatgevende parkeerbehoefte: het moment waarop de verschillende functies binnen het programma gezamenlijk op basis van de aanwezigheidspercentages hun maximale parkeerbehoefte hebben, ervan uitgaande dat parkeerplaatsen voor iedere parkeerder toegankelijk zijn; m. Maximale loopafstand: de kortst mogelijke looproute, gemeten vanaf de voetgangersingang van de parkeervoorziening tot de voetgangersingang van het bestemmingsadres, gemeten door middel van een online routenavigatiesysteem (bijvoorbeeld via Google Maps); n. NEN: Stichting Koninklijk Nederlands Normalisatie Instituut, een instituut dat zich bezig houdt met het ontwikkelen en beheren van normen en richtlijnen; o. Normatieve parkeerbehoefte: een getal dat het normatief aantal benodigde parkeerplaatsen voor een functie weergeeft; p.
Parkeerdruk: het totaal aantal geparkeerde voertuigen gedeeld door de parkeercapaciteit in de openbare ruimte, uitgedrukt in een percentage; q. Parkeereis: het aantal fiets- en autoparkeerplaatsen dat beschikbaar gesteld moet worden voor een bouwplan, inclusief de verschijningsvorm van deze parkeerplaatsen.
49
Nota parkeernormen 2025
r. Parkeerrechten: de rechten die zich op een adres bevinden voor het in aanmerking komen voor parkeervergunnings- en ontheffingsproducten; s. Openbare ruimte: de door het bevoegde gemeentelijke orgaan als zodanig aangewezen en van een naam voorziene buitenruimte die binnen de gemeente Papendrecht is gelegen; t. Oplaadpunt: een aansluiting voor het opladen van een elektrisch voertuig of wisselen van een batterij van een elektrisch voertuig; u. Ruimtelijke ontwikkeling (bouwplan): een activiteit zoals bedoeld in artikel 5.1 van de Omgevingswet; v. Salderen: het berekenen van de parkeereis op basis van het verschil tussen de autoparkeerbehoefte in de nieuwe situatie (na realisering van het bouwplan) en de theoretische parkeerbehoefte in de oude situatie (vóór realisatie van het bouwplan).
Toelichting op functies in de parkeernormenlijst fiets (bijlage 2) a. Kamerverhuur (stallingsruimte bewoners): zelfstandige en onzelfstandige kamerverhuur met een stallingsruimte die bewoners kunnen gebruiken om hun fietsen te stallen; b. Restaurant (eenvoudig): restaurants waar over het algemeen een kortere bezoekduur per restaurantbezoek geldt, bijvoorbeeld een cafetaria of pannenkoekenrestaurant; c. Restaurant (luxe): restaurants waar over het algemeen een langere bezoekduur geldt per restaurantbezoek, bezoekers zijn bereid om een langere afstand af te leggen naar het restaurant.
Toelichting op functies in de parkeernormenlijst auto (bijlage 3) a. Bedrijf arbeidsextensief/bezoekersextensief: bedrijven met enerzijds weinig werknemers en anderzijds weinig bezoekers, bijvoorbeeld: loods, opslag, transportbedrijf; b. Bedrijf arbeidsintensief/bezoekersextensief: bedrijven met verhoudingsgewijs veel medewerkers en weinig bezoekers, bijvoorbeeld: industrie, laboratorium, werkplaats; c. Bedrijfsverzamelgebouw: een gebouw waarin verschillende bedrijven zijn gehuisvest; d. Binnenstad of hoofdwinkel(stads)centrum: deze functie geldt als gewogen parkeernorm voor veelvoorkomende detailhandelszaken; e. Buurt- en dorpscentrum: een kleinschalige clustering van detailhandel- en horecafuncties met een buurtverzorgende functie; f. Commerciële dienstverlening (kantoor met baliefunctie): dienstverlenende bedrijven met een winstoogmerk; g. Grote supermarkt (XL): een supermarkt met een (zeer) uitgebreid assortiment en over het algemeen een verkoopvloeroppervlakte van meer dan 2.500 m²; h. Kamerverhuur, niet-studenten: zelfstandige en onzelfstandige kamerverhuur niet bedoeld voor studenten; i. Kamerverhuur, studenten, niet-zelfstandig: onzelfstandige kamerverhuur, wooneenheden zonder eigen: toegang, keuken, toilet of wasgelegenheid (douche/bad), bedoeld voor studenten. Bij afsluiten huurcontract moet door de huurder een campuscontract worden overlegd; j.
Serviceflat/aanleunwoning: een woning met zorgfaciliteiten in de nabijheid waar de bewoner gebruik van kan maken; k. Stadsdeelcentrum: een grootschalige clustering van detailhandel- en horecafuncties met een regionale functie; l. Kleine eenpersoonswoning (tiny house, meestal grondgebonden): (een tiny house is) een kleine, vrijstaande en verplaatsbare woning, zonder vaste fundering, met maximaal 50 m² gebruiksoppervlakte en maximaal 35 m² grondoppervlakte.
50