CConstaterende datPapendrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

D03. 20250220 RIB halfjaarrapportage 2024 Veiligheidsbeeld Regio Rotterdam en cijfers Veilig Thuis.pdf

Oordeelsvormende vergadering Papendrecht 20 maart 2025, gemeente PapendrechtBij agendapunt: 6: Ingekomen stukken29.778 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

0

1

0

-1

Vernieling

3

3

1

-2

- Brandstichting

0

1

0

-1

0

2

0

-2

- Vernieling

3

0

1

+1

Vuurwerkovertredingen

4

5

8

+3

- Vuurwerkdelict

4

5

8

+3

Overig

5

2

5

+3

- Belediging

1

0

1

+1

- Mishandeling

3

2

4

+2

- Overig

1

0

0

=

34

39

41

+2

1 0,8

Delict categorie

- Openlijke geweldpleging

0,6 0,4

0,4

2022

0,5

2023

0,4 0,3 0,2

0,3

0,2 0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

2024

goederen

Totaal verwijzingen

+1400%

-50% -70%

-67%

+60% +150%

+5%

69 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Nissewaard het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (-10). Binnen de aanpak volwassenen zijn zowel het aantal aanpakken (-14) als het aantal nieuwe aanmeldingen (-1) afgenomen. Bij de aanpak huiselijk geweld laat het aantal nieuwe aanmeldingen een stijging zien (+3). Tabel 2.75 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

14

8

9

+1

+13%

- nieuw

3

3

3

=

=

Volwassenen

32

27

13

-14

-52%

- nieuw

3

3

2

-1

-33%

Huiselijk Geweld

6

5

7

+2

+40%

- nieuw

1

1

4

+3

+300%

Levensloopaanpak

2

1

1

=

=

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

54

41

30

-11

-27%

- nieuw

7

7

9

+2

+29%

Unieke personen

47

40

30

-10

-25%

High Impact Targets

15

16

18

+2

+13%

In de eerste helft van 2024 stonden er achttien personen uit Nissewaard op de hitlijst van ZVHRR, dit is twee meer dan in de eerste helft van 2023.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

70 van 165

2.16

Gemeente Papendrecht

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Papendrecht is ongeveer gelijk gebleven in vergelijking met de eerste helft van 2023 (+3%). In de eenheid Rotterdam hebben ook geen duidelijke ontwikkelingen plaatsgevonden.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven mishandeling is in de gemeente Papendrecht duidelijk toegenomen van 22 naar 44. De overige misdrijven HIC en geweld laten geen duidelijke ontwikkelingen zien (verschillen kleiner dan 10). Vermogenscriminaliteit: Het aantal misdrijven diefstal brom-, snor- en andere fietsen is in de gemeente aanzienlijk toegenomen (+35%). De andere vermogensdelicten laten geen duidelijke ontwikkeling zien. Overige thema’s: Het aantal misdrijven huiselijk geweld is in Papendrecht toegenomen (+83%), ook bij het misdrijf gedigitaliseerde criminaliteit is er sprake van een toename (+25%) ten opzichte van de eerste helft van 2023.

Tabel 2.76 - Misdrijven in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

8

14

11

-21%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

1

1

1

=

+1%

HIC en geweld

- Bedreiging

16

23

21

-9%

+3%

- Mishandeling

27

22

44

+100%

-6%

- Straatroof

0

1

2

+100%

+36%

- Overval

0

0

0

16

17

17

=

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

5

8

14

+75%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

25

31

42

+35%

+10%

1

2

0

-100%

+37%

54

63

67

+6%

+15%

5

4

7

+75%

+3%

8

4

5

+25%

-23%

10

14

17

+21%

-17%

- Drugshandel

1

4

4

=

+12%

- Huiselijk Geweld

17

12

22

+83%

-4%

- Cybercrime

6

11

3

-73%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

45

48

60

+25%

+48%

Totaal misdrijven

432

492

507

+3%

+0%

-17%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

71 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Papendrecht beperkt afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar, in de eenheid Rotterdam bleef dit ongeveer gelijk.

•

•

Overlast: Er is een duidelijke afname zichtbaar in burengerucht (-40%) en melding overlast jeugd (-18%). Bij beide typen overlastincidenten was er tussen de eerste helft van 2022 en 2023 nog sprake van een duidelijke toename. Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gedaald van vier naar twee en Geweld tegen Politie Ambtenaren is gestegen van nul naar één.

Tabel 2.77 - Incidenten in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

Er waren in totaal elf aanmeldingen voor jeugdigen uit Papendrecht bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 waren er veertien aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal elf keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en geen enkele keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie. Bij het contact met de politie is er sprake van een afname in het aantal aanmeldingen voor jeugdigen vanaf 12 jaar (-5). Tabel 2.78 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

1

2

+1

+100%

Onderwijs

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Drugs/drankoverlast

27

40

40

=

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

2

0

0

=

n.v.t.

- Verkeersoverlast

22

23

32

+39%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

23

13

8

-5

-38%

- Burengerucht

77

89

53

-40%

-3%

Veilig Thuis

119

90

86

-4%

-2%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

Overlast

Politie

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd

88

111

91

-18%

+2%

Eindtotaal

Overige thema's

- leeftijd tot 12 jaar

2

0

0

=

n.v.t.

- Geweld tegen Politie

- leeftijd vanaf 12 jaar

23

14

11

-3

-21%

Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

4

0

1

n.v.t.

-15%

1

4

2

-50%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

72 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Papendrecht in de eerste helft van 2024 ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (-1). Schoolverzuim is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (2), in de eerste helft van 2023 waren hier geen verwijzingen voor. Verder is er bij baldadigheid (-1), vermogensdelicten (-1) en vuurwerkovertredingen (-1) sprake van een afname in het aantal verwijzingen, dergelijke verwijzingen komt in de eerste helft van 2024 niet meer voor. Gemiddeld zijn er in Papendrecht 0,1 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.16 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1

Tabel 2.79 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

2

1

0

-1

-100%

- Baldadigheid

2

1

0

-1

Openbare orde

0

0

0

=

n.v.t.

Schoolverzuim

0

0

2

+2

n.v.t.

- Leerplicht

0

0

2

+2

Vermogensdelicten

2

1

0

-1

- Diefstal

1

1

0

-1

- Heling

1

0

0

=

Vernieling

1

0

0

=

- Vernieling

1

0

0

=

Vuurwerkovertredingen

0

1

0

-1

- Vuurwerkdelict

0

1

0

-1

Overig

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal verwijzingen

5

3

2

-1

-33%

-100%

n.v.t. -100%

0,8 0,6

2022 2023

0,4

0,3 0,2

0,2

0,3

2024

0,2 0,1

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

73 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Papendrecht het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar (+1). In de aanpak jeugd is zowel het aantal aanmeldingen (-2) als de nieuwe instroom (-1) afgenomen, bij de aanpak huiselijk geweld is er in beide gevallen juist sprake van een stijging (resp. +3 en +1). In de aanpak volwassenen is de nieuwe instroom naar verhouding toegenomen (+1). Tabel 2.80 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Papendrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

0

4

2

-2

-50%

- nieuw

0

2

1

-1

-50%

Volwassenen

3

2

2

=

=

- nieuw

3

1

2

+1

+100%

Huiselijk Geweld

12

3

6

+3

+100%

- nieuw

12

3

4

+1

+33%

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

15

9

10

+1

+11%

- nieuw

15

6

7

+1

+17%

Unieke personen

15

9

10

+1

+11%

High Impact Targets

1

0

0

=

n.v.t.

Het ZVHZHZ bespreekt de personen die eerder onder HITaanpak vielen sinds 2023 in de reguliere aanpakken en houdt hier geen aparte registratie van bij.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

74 van 165

2.17

Gemeente Ridderkerk

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Ridderkerk is ongeveer gelijk gebleven aan de eerste helft van 2023 (+2%). Gemiddeld genomen is er in de eenheid Rotterdam ook sprake van een stabiel beeld.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): In de gemeente Ridderkerk laat geen van de misdrijven HIC en geweld een duidelijke ontwikkeling zien ten opzichte van de eerste helft van 2023 (verschillen kleiner dan 10). Bij bedreiging is er wel een neerwaartse trend vanaf 2022 (van 43 naar 17 misdrijven). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente zijn diefstal uit/vanaf motorvoertuigen (-13%), diefstal van motorvoertuigen (-56%) en diefstal/inbraak box/garage/schuur of tuinhuis aanzienlijk afgenomen in vergelijking met de eerste helft van 2023. Bij vernieling/zaakbeschadiging is er juist sprake van een toename (+22%). Overige thema’s: Het aantal misdrijven cybercrime is in de gemeente Ridderkerk afgenomen in vergelijking met de eerste helft van 2023 (-63%). Hiertegenover staat een toename bij gedigitaliseerde criminaliteit (+26%).

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Tabel 2.81 - Misdrijven in Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

29

21

18

-14%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

8

11

4

-64%

+1%

- Bedreiging

43

26

17

-35%

+3%

- Mishandeling

32

39

41

+5%

-6%

- Straatroof

5

3

5

+67%

+36%

- Overval

1

2

0

-100%

-17%

73

89

77

-13%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

14

18

8

-56%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

53

36

40

+11%

+10%

1

2

1

-50%

+37%

73

65

79

+22%

+15%

15

13

19

+46%

+3%

9

30

9

-70%

-23%

11

29

34

+17%

-17%

- Drugshandel

10

8

6

-25%

+12%

- Huiselijk Geweld

23

29

20

-31%

-4%

- Cybercrime

12

16

6

-63%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

66

57

72

+26%

+48%

Totaal misdrijven

873

861

874

+2%

+0%

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

75 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Ridderkerk toegenomen ten opzichte van het voorgaande jaar, in de eenheid Rotterdam bleef dit ongeveer gelijk.

•

•

Overlast: Er is een duidelijke toename in drugs/drankoverlast (+84%), burengerucht (+43%) en melding overlast jeugd (+29%). Hiertegenover staat een daling in overlast door personen met onbegrepen gedrag (-17%). Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gelijk gebleven (8). Geweld tegen Politie Ambtenaren is afgenomen van elf naar vier incidenten.

Er waren in totaal 22 aanmeldingen voor jeugdigen uit Ridderkerk bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 ging het om 20 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal 20 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en tweemaal met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie. Het aantal aanmeldingen via de politie is voor kinderen tot 12 jaar afgenomen (-4), bij jeugdigen vanaf 12 jaar is er sprake van een toename (+7). Tabel 2.83 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

Tabel 2.82 - Incidenten in Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24)

Aanmelding

Incident

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

3

5

1

-4

-80%

- leeftijd vanaf 12 jaar

22

13

20

+7

+54%

Politie

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Drugs/drankoverlast

38

32

59

+84%

-0%

Onbekend

- Verkeersoverlast

50

33

41

+24%

-4%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

- Burengerucht

77

81

116

+43%

-3%

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

1

0

-1

-100%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

1

0

-1

-100%

- leeftijd tot 12 jaar

3

5

2

-3

-60%

- leeftijd vanaf 12 jaar

22

15

20

+5

+33%

Overlast

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd

213

189

156

-17%

-2%

104

118

152

+29%

+2%

Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Overig

Eindtotaal 4

11

4

-64%

-15%

6

8

8

=

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

76 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Ridderkerk in de eerste helft van 2024 ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (+2). Vermogensdelicten en overige delicten zijn de meest voorkomende redenen voor een verwijzing naar Halt (beide 3). Verwijzingen in de categorie overig kwam in de eerste helft van 2023 niet voor. In de categorie schoolverzuim is er ook sprake van een toename (+1). Bij openbare orde en vuurwerkovertredingen zien we een afname (beide -1). Gemiddeld zijn er in Ridderkerk 0,2 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.17 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

2022 2023

0,4

0,3 0,2

0,2

0,1

0,1

0,3

2024

Tabel 2.84 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

3

2

2

=

=

- Baldadigheid

3

2

2

=

Openbare orde

0

1

0

-1

- APV-feiten

0

1

0

-1

Schoolverzuim

0

0

1

+1

- Leerplicht

0

0

1

+1

Vermogensdelicten

2

3

3

=

- Diefstal

1

1

2

+1

- Heling

0

0

1

+1

- Oplichting

1

1

0

-1

- Verkeer

0

1

0

-1

Vernieling

0

0

0

=

n.v.t.

Vuurwerkovertredingen

0

1

0

-1

-100%

- Vuurwerkdelict

0

1

0

-1

Overig

1

0

3

+3

- Belediging

0

0

1

+1

- Mishandeling

0

0

1

+1

- Overig

0

0

1

+1

- Wapen

1

0

0

=

Totaal verwijzingen

6

7

9

+2

-100% n.v.t. =

n.v.t.

+29%

0,2

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

77 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Ridderkerk het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar (-3). In de aanpak volwassenen is zowel het aantal aanpakken (-2) als het aantal nieuwe aanmeldingen (-1) afgenomen, dit geldt ook voor de aanpak huiselijk geweld (resp. -2 en -3). Bij de aanpak jeugd is er naar verhouding sprake van een stijging in het aantal nieuwe aanmeldingen (+3). Tabel 2.85 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Ridderkerk (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

4

4

4

=

=

- nieuw

0

0

3

+3

n.v.t.

Volwassenen

15

11

9

-2

-18%

- nieuw

4

3

2

-1

-33%

Huiselijk Geweld

5

5

3

-2

-40%

- nieuw

2

4

1

-3

-75%

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

24

20

16

-4

-20%

- nieuw

6

7

6

-1

-14%

Unieke personen

23

19

16

-3

-16%

High Impact Targets

20

12

13

+1

+8%

Er stonden dertien personen uit Ridderkerk op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2024, dit is één minder dan in de eerste helft van 2023.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

78 van 165

2.18

Gemeente Rotterdam

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Rotterdam is ongeveer gelijk gebleven aan de eerste helft van 2023 (-1%). Ook in de eenheid Rotterdam is er sprake van een stabiel beeld.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven diefstal/inbraak woning (-26%) en het aantal overvallen (-42%) laat een daling zien ten opzichte van het voorgaande jaar. Straatroof is juist toegenomen binnen de gemeente (+32%). De ontwikkeling in woninginbraak in Rotterdam is positiever dan gemiddeld in de eenheid. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente zijn diefstal van motorvoertuigen (-15%), diefstal/inbraak uit box/garage/schuur/tuinhuis (-18%) en winkeldiefstal (-14%) aanzienlijk afgenomen in vergelijking met de eerste helft van 2023. Diefstal/inbraak uit box/garage/schuur of tuinhuis liet tussen 2022 en 2023 nog een stijging zien. Diefstal brom-, snoren andere fietsen (+14%), zakkenrollerij (+39%) en vernieling/zaakbeschadiging (+17%) zijn in de gemeente Rotterdam toegenomen ten opzichte van 2023. Overige thema’s: Het aantal misdrijven drugshandel (+14%) en gedigitaliseerde criminaliteit is aanzienlijk toegenomen (+36%).

Tabel 2.86 - Misdrijven in Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gem.

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

500

659

488

-26%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

188

195

183

-6%

+1%

HIC en geweld

- Bedreiging

989

933

948

+2%

+3%

- Mishandeling

1.465

1.517

1.411

-7%

-6%

- Straatroof

135

146

193

+32%

+36%

- Overval

45

24

14

-42%

-17%

2.152

2.519

2.540

+1%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

345

343

292

-15%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

2.625

2.644

3.008

+14%

+10%

326

351

489

+39%

+37%

1.999

1.946

2.278

+17%

+15%

308

386

367

-5%

+3%

292

327

268

-18%

-23%

1.307

1.232

1.065

-14%

-17%

- Drugshandel

397

441

504

+14%

+12%

- Huiselijk Geweld

832

776

764

-2%

-4%

- Cybercrime

167

179

187

+4%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

925

1.110

1.515

+36%

+48%

25.409

27.319

26.947

-1%

+0%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Zakkenrollerij - Vernieling/ zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/ tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

79 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Rotterdam, net zoals in de eenheid Rotterdam als geheel, ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar.

•

•

Overlast: Geen van de overlastincidenten laat in de gemeente een duidelijke ontwikkeling zien ten opzichte van de eerste periode van 2023. Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is zowel het aantal incidenten Veilige Publieke Taak (-12%) als het aantal incidenten Geweld tegen Politie Ambtenaren (-16%) gedaald. Deze ontwikkelingen zijn in lijn met de eenheid als geheel.

Tabel 2.87 - Incidenten in Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Er waren in totaal 152 aanmeldingen voor jeugdigen uit Rotterdam bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 waren er 183 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal 130 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en 22 keer met kinderen tot 12 jaar. Het aantal contacten met jeugdigen tot 12 jaar is afgenomen in vergelijking met de eerste helft van 2024 (-28). In de meeste gevallen verliep het contact via de politie. Bij de politie laat het aantal aanmeldingen van jeugdigen ouder dan 12 jaar wel een daling zien in vergelijking met de eerste periode van 2024 (-22). Bij contacten waar de bron onbekend is, is het aantal aanmeldingen van kinderen tot 12 jaar gedaald (-3). Tabel 2.88 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

Overlast - Drugs/drankoverlast

2.380

2.766

2.744

-1%

-0%

Halt

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- Verkeersoverlast

623

593

649

+9%

-4%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- Burengerucht

1.525

1.517

1.508

-1%

-3%

- leeftijd vanaf 12 jaar

5

7

5

-2

-29%

3.937

4.181

4.478

+7%

-2%

1.731

1.804

1.851

+3%

+2%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Politie - leeftijd tot 12 jaar

48

22

22

=

=

- leeftijd vanaf 12 jaar

160

130

108

-22

-17%

- leeftijd tot 12 jaar

11

3

0

-3

-100%

- leeftijd vanaf 12 jaar

9

15

12

-3

-20%

- leeftijd tot 12 jaar

2

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

2

6

5

-1

-17%

Onbekend 326

387

325

-16%

-15%

257

373

328

-12%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Overig

80 van 165

Eindtotaal - leeftijd tot 12 jaar

61

25

22

-3

-12%

- leeftijd vanaf 12 jaar

176

158

130

-28

-18%

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt in de gemeente Rotterdam vertoont in de eerste helft van 2024 een daling ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (-37). Schoolverzuim is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (72), daarna volgt vermogensdelicten (46). Bij geen van de verschillende delictcategorieën is er sprake van een duidelijke verandering in het aantal verwijzingen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Gemiddeld zijn er in de gemeente Rotterdam 0,3 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde ook op 0,3. Figuur 2.18 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1

Tabel 2.89 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

16

30

12

-18

-60%

- Baldadigheid

16

30

12

-18

Openbare orde

32

16

25

+9

- Alcohol

0

2

0

-2

- APV-feiten

0

5

6

+1

- Openbare orde verstoren

26

7

9

+2

- Verboden toegang

6

2

10

+8

Schoolverzuim

77

89

72

-17

- Leerplicht

77

89

72

-17

Vermogensdelicten

31

58

46

-12

- Diefstal

26

33

26

-7

- Heling

1

17

15

-2

- Oplichting

0

0

4

+4

- Verduistering

1

2

0

-2

- Verkeer

3

6

1

-5

Vernieling

9

8

4

-4

5

6

2

-4

- Vernieling

4

2

2

=

Vuurwerkovertredingen

8

19

23

+4

- Openlijke geweldpleging goederen

0,8 0,6 0,4

0,4

0,3

0,3

0,3 0,2

0,3

0,2 0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

2022

- Vuurwerkdelict

8

19

23

+4

2023

Overig

14

33

34

+1

- Bedreiging

0

2

2

=

- Belediging

4

4

4

=

- Mishandeling

8

20

25

+5

- Overig

2

1

2

+1

- Wapen

0

6

1

-5

187

253

216

-37

2024

Totaal verwijzingen

+56%

-19% -21%

-50%

+21% +3%

-15%

81 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Rotterdam het aantal unieke personen in een aanpak beperkt afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (-29), wat betreft het totaal aantal personen in een aanpak is er juist sprake van een aanzienlijke stijging (+35). In twee aanpakken is er sprake van een duidelijke toename in de nieuwe instroom: de aanpak volwassenen (+23) en de aanpak huiselijk geweld (+16). Tabel 2.90 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Rotterdam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

129

98

59

-39

-40%

- nieuw

31

19

8

-11

-58%

Volwassenen

321

315

290

-25

-8%

- nieuw

47

60

83

+23

+38%

Huiselijk Geweld

104

91

115

+24

+26%

- nieuw

24

29

45

+16

+55%

Levensloopaanpak

40

50

43

-7

-14%

- nieuw

2

3

10

+7

+233%

Totaal personen

594

554

507

-47

-8%

- nieuw

104

111

146

+35

+32%

Unieke personen

578

535

506

-29

-5%

High Impact Targets

360

252

231

-21

-8%

In de eerste helft van 2024 stonden er 231 personen uit Rotterdam op de hitlijst van ZVHRR, dit is 21 minder dan in de eerste helft van 2023.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

82 van 165

2.19

Gemeente Schiedam

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Schiedam is toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023 (+32%). Gemiddeld genomen bleef het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam gelijk (+0%).

•

•

High Impact Crime (HIC): De misdrijven openlijk geweld tegen personen (+19), bedreiging (+28) en straatroof (+12) zijn in Schiedam toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Ook het aantal overvallen is gestegen (+10), terwijl er hier in de eenheid sprake was van een daling (-17%). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente vertonen diefstal uit/vanaf motorvoertuigen (+37%), vernieling/zaakbeschadiging (+21%) en diefstal/inbraak bedrijven en instellingen (+66%) een duidelijke toename. Bij diefstal brom-, snor-, fietsen (-16%), diefstal/inbraak box/garage/schuur of tuinhuis (-46%) en winkeldiefstal (-16%) is er juist sprake van een afname. Overige thema’s: In Schiedam is er een duidelijke toename in gedigitaliseerde criminaliteit (van 196 naar 873 misdrijven). De gemeente heeft hiermee een aanzienlijk aandeel in de toename van gedigitaliseerde criminaliteit in de eenheid.

Tabel 2.91 - Misdrijven in Schiedam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

35

57

56

-2%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

15

11

30

+173%

+1%

HIC en geweld

- Bedreiging

99

68

96

+41%

+3%

- Mishandeling

140

130

129

-1%

-6%

- Straatroof

10

6

18

+200%

+36%

- Overval

2

1

11

+1000%

-17%

196

250

342

+37%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

39

41

32

-22%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

235

176

148

-16%

+10%

- Zakkenrollerij

10

9

17

+89%

+37%

- Vernieling/zaakbeschadiging

160

184

223

+21%

+15%

28

32

53

+66%

+3%

50

54

29

-46%

-23%

118

96

81

-16%

-17%

- Drugshandel

24

27

20

-26%

+12%

- Huiselijk Geweld

89

68

71

+4%

-4%

- Cybercrime

19

19

20

+5%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

90

196

873

+345%

+48%

2.241

2.373

3.126

+32%

+0%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

83 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Schiedam beperkt afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. In de eenheid Rotterdam bleef dit ongeveer gelijk.

•

•

Overlast: Er is in Schiedam een duidelijke afname zichtbaar in de incidenten verkeersoverlast (-29%), burengerucht (-17%) en overlast door een persoon met onbegrepen gedrag (-26%). Bij melding overlast jeugd (+35%) is er juist sprake van een toename. Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten GTPA en VPT niet duidelijk veranderd. In de eenheid is er in beide gevallen sprake van een duidelijke afname.

Tabel 2.92 - Incidenten in Schiedam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast - Drugs/drankoverlast

273

245

Er waren in totaal 27 aanmeldingen voor jeugdigen uit Schiedam bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, een jaar eerder waren er 37 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal 22 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en vijf keer met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie. Bij zowel kinderen tot 12 jaar als jeugdigen vanaf 12 jaar is het aantal aanmeldingen via de politie toegenomen (resp. +5 en +10). Het aantal aanmeldingen met onbekende bron is zowel bij kinderen tot 12 jaar als bij de jeugd vanaf 12 jaar gedaald naar 0. Tabel 2.93 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Schiedam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

5

+5

n.v.t.

0

2

12

+10

+500%

Politie

251

+2%

-0%

- leeftijd vanaf 12 jaar

- Verkeersoverlast

107

121

86

-29%

-4%

Onbekend

- Burengerucht

245

200

166

-17%

-3%

- leeftijd tot 12 jaar

0

7

0

-7

-100%

- leeftijd vanaf 12 jaar

15

28

0

-28

-100%

- leeftijd tot 12 jaar

3

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

10

+10

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

3

7

5

-2

-29%

- leeftijd vanaf 12 jaar

16

30

22

-8

-27%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd

377

501

373

-26%

-2%

264

231

312

+35%

+2%

Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

13

26

17

-35%

-15%

13

17

19

+12%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Overig

Eindtotaal

84 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Schiedam in de eerste helft van 2024 duidelijk afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (-18). Schoolverzuim is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (7), daarna volgt vuurwerkovertredingen (-5). Het aantal verwijzingen voor overige delicten is ten opzichte van de eerste helft van 2023 duidelijk afgenomen (-5). Bij baldadigheid, schoolverzuim en vermogensdelicten zien we steeds een afname van twee verwijzingen. Gemiddeld zijn er in Schiedam 0,2 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.19 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

2

0

-2

-100%

- Baldadigheid

0

2

0

-2

Openbare orde

0

2

2

=

- Openbare orde verstoren

0

2

2

=

Schoolverzuim

7

7

7

=

- Leerplicht

7

7

7

=

Vermogensdelicten

0

2

1

-1

- Diefstal

0

2

1

-1

Vernieling

0

0

0

=

n.v.t.

Vuurwerkovertredingen

1

10

5

-5

-50%

- Vuurwerkdelict

1

10

5

-5

Overig

4

3

2

-1

- Belediging

1

0

0

=

- Mishandeling

3

2

2

=

- Overig

0

1

0

-1

Totaal verwijzingen

12

26

17

-9

= = -50%

-33%

-35%

2022 2023

0,4 0,2

Tabel 2.94 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

0,3

0,3 0,2

0,2

0,3

2024

0,2

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

85 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Schiedam het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak beperkt afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (-7). In de aanpak volwassenen is er sprake van een afname in zowel het totaal aantal aanpakken (-12) als het aantal nieuwe aanmeldingen (-1). Binnen de aanpak huiselijk geweld is er in beide gevallen juist sprake van een toename (resp. +4 en +3). Ten opzichte van de totale nieuwe instroom is er een kleine toename bij de aanpak jeugd en een afname (-1) bij Levensloopaanpak. Tabel 2.95 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Schiedam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

12

7

7

=

=

- nieuw

0

2

3

+1

+50%

Volwassenen

28

22

10

-12

-55%

- nieuw

2

2

1

-1

-50%

Huiselijk Geweld

9

8

12

+4

+50%

- nieuw

3

1

4

+3

+300%

Levensloopaanpak

0

3

2

-1

-33%

- nieuw

0

1

0

-1

-100%

Totaal personen

49

40

31

-9

-23%

- nieuw

5

6

8

+2

+33%

Unieke personen

47

38

31

-7

-18%

High Impact Targets

27

14

12

-2

-14%

Er stonden in de eerste helft van 2024 twaalf personen uit Schiedam op de hitlijst van ZVHRR, twee minder dan in 2023.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

86 van 165

2.20

Gemeente Sliedrecht

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Sliedrecht is duidelijk toegenomen in vergelijking met de eerste helft van 2023 (+12%). In de eenheid is er sprake van een stabiel beeld.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Geen van de misdrijven HIC en geweld laat in de gemeente Sliedrecht een duidelijke ontwikkeling zien ten opzichte van de eerste helft van 2023. De verschillen zijn kleiner dan 10 in aantal. Vermogenscriminaliteit: Het aantal misdrijven diefstal brom-, snor- en andere fietsen is in de gemeente duidelijk afgenomen (-43%). Hiertegenover staat een stijging in het aantal misdrijven vernieling/zaakbeschadiging (+18) en winkeldiefstal (+15). Binnen de eenheid Rotterdam is er gemiddeld genomen juist sprake van een afname in winkeldiefstal. Overige thema’s: Bij de overige misdrijven hebben in de eerste helft van 2024 geen duidelijke veranderingen opgetreden in vergelijking met dezelfde periode in 2023. Ook hier zijn de verschillen kleiner dan 10 in aantal misdrijven.

Tabel 2.96 - Misdrijven in Sliedrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

13

8

5

-38%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

0

2

2

=

+1%

- Bedreiging

13

13

10

-23%

+3%

- Mishandeling

15

11

20

+82%

-6%

- Straatroof

0

1

0

-100%

+36%

- Overval

0

0

0

25

10

9

-10%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

5

5

5

=

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

15

35

20

-43%

+10%

- Zakkenrollerij

1

1

0

-100%

+37%

26

27

45

+67%

+15%

5

9

5

-44%

+3%

3

3

1

-67%

-23%

4

7

22

+214%

-17%

- Drugshandel

6

1

3

+200%

+12%

- Huiselijk Geweld

10

9

6

-33%

-4%

- Cybercrime

1

5

7

+40%

-18%

23

32

40

+25%

+48%

298

335

375

+12%

+0%

HIC en geweld

-17%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

- Gedigitaliseerde criminaliteit Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

87 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Sliedrecht afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar, in de eenheid Rotterdam bleef dit aantal ongeveer gelijk.

•

•

Overlast: In de gemeente is sprake van een duidelijke stijging in burengerucht (+36%). Hiertegenover staan afnames in het aantal incidenten overlast door personen met onbegrepen gedrag (-45%) en melding overlast jeugd (-25%). Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gestegen van vier naar negen, Geweld tegen Politie Ambtenaren bleef gelijk (1).

Er waren in de eerste helft van 2024 in totaal tien aanmeldingen voor jeugdigen uit Sliedrecht bij het jeugdpreventieteam, in 2023 waren er twaalf aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal acht keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en twee keer met kinderen tot 12 jaar. In alle gevallen verliep dit contact via de politie. Bij het contact via de politie is het aantal aanmeldingen bij kinderen tot 12 jaar gedaald (-2), bij jeugdigen vanaf 12 jaar is er sprake van een stijging (+1). Het aantal aanmeldingen via het onderwijs voor jeugdigen vanaf 12 jaar is gedaald van één naar nul.

Tabel 2.97 - Incidenten in Sliedrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24)

Tabel 2.98 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Sliedrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

Incident

Aanmelding

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Onderwijs

- Drugs/drankoverlast

16

12

12

=

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

1

1

0

-1

-100%

- leeftijd tot 12 jaar

0

4

2

-2

-50%

- leeftijd vanaf 12 jaar

8

7

8

+1

+14%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

0

4

2

-2

-50%

- leeftijd vanaf 12 jaar

10

8

8

=

=

- Verkeersoverlast

28

16

21

+31%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

- Burengerucht

49

39

53

+36%

-3%

Politie

93

132

73

-45%

-2%

61

53

40

-25%

+2%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

3

1

1

=

-15%

2

4

9

+125%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Veilig Thuis

Eindtotaal

88 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Sliedrecht in de eerste helft van 2024 ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (+1). De meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt is schoolverzuim (2). Het aantal verwijzingen in deze categorie laat een stijging zien (+1), net zoals bij vuurwerkovertredingen (+1). In de delict-categorie baldadigheid is er sprake van een afname (-1), hier zijn geen verwijzingen voor. Gemiddeld zijn er in Sliedrecht 0,1 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.20 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1

Tabel 2.99 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

2

1

0

-1

-100%

- Baldadigheid

2

1

0

-1

Openbare orde

0

0

0

=

n.v.t.

Schoolverzuim

5

1

2

+1

+100%

- Leerplicht

5

1

2

+1

Vermogensdelicten

0

0

0

=

n.v.t.

Vernieling

0

0

0

=

n.v.t.

Vuurwerkovertredingen

2

0

1

+1

n.v.t.

- Vuurwerkdelict

2

0

1

+1

Overig

1

0

0

=

- Wapen

1

0

0

=

Totaal verwijzingen

10

2

3

+1

n.v.t.

+50%

0,8 0,6 0,4

2022 2023

0,4 0,3 0,2

0,2 0,1

0,3

2024

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

89 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Sliedrecht het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar (-5). Het aantal nieuwe aanpakken binnen de aanpak jeugd is naar verhouding afgenomen (-2), terwijl er sprake is van een toename in de nieuwe instroom (+1). Bij de aanpakken volwassenen en huiselijk geweld is zowel het aantal aanpakken als de nieuwe instroom afgenomen (beide -1 en beide -2). Tabel 2.100 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Sliedrecht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

3

4

2

-2

-50%

- nieuw

2

1

2

+1

+100%

Volwassenen

3

1

0

-1

-100%

- nieuw

1

1

0

-1

-100%

Huiselijk Geweld

1

4

2

-2

-50%

- nieuw

1

3

1

-2

-67%

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

7

9

4

-5

-56%

- nieuw

4

5

3

-2

-40%

Unieke personen

7

9

4

-5

-56%

High Impact Targets

0

0

0

=

n.v.t.

Het ZVHZHZ bespreekt de personen die eerder onder de HIT-aanpak vielen sinds 2023 in de reguliere aanpakken en houdt hier geen aparte registratie van bij.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

90 van 165

2.21

Gemeente Vlaardingen

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Vlaardingen is ongeveer gelijk gebleven aan de eerste helft van 2023 (+1%). In de eenheid als geheel is er ook sprake van een stabiel beeld.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven diefstal/inbraak woning (-18%) en openlijk geweld tegen persoon (-46%) laat, na een eerdere stijging, nu een afname zien. Hiertegenover staan toenames bij bedreiging (+25 misdrijven) en straatroof (+16). Vermogenscriminaliteit: Drie soorten vermogenscriminaliteit laten in Vlaardingen een toename zien ten opzichte van de eerste helft van 2023: diefstal uit/vanaf motorvoertuigen (+22%), vernieling/zaakbeschadiging (+20%) en diefstal/inbraak bedrijven en instellingen (+61%). Bij diefstal brom-, snor- en andere fietsen (-16%), diefstal/inbraak uit box/garage/schuur of tuinhuis (-65%) en winkeldiefstal (-35%) is er juist sprake van een afname. Overige thema’s: Het aantal misdrijven huiselijk geweld is afgenomen in de gemeente (-25%), dit geldt ook voor het aantal misdrijven cybercrime (-62%).

Tabel 2.101 - Misdrijven in Vlaardingen (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

54

65

53

-18%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

10

24

13

-46%

+1%

HIC en geweld

- Bedreiging

92

54

79

+46%

+3%

- Mishandeling

112

108

107

-1%

-6%

- Straatroof

9

8

24

+200%

+36%

- Overval

2

0

2

124

74

90

+22%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

27

25

30

+20%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

216

198

167

-16%

+10%

5

9

11

+22%

+37%

194

188

226

+20%

+15%

29

23

37

+61%

+3%

35

65

23

-65%

-23%

54

71

46

-35%

-17%

- Drugshandel

20

17

25

+47%

+12%

- Huiselijk Geweld

50

67

50

-25%

-4%

- Cybercrime

18

21

8

-62%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

109

133

135

+2%

+48%

1.916

1.788

1.799

+1%

+0%

-17%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

91 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Vlaardingen beperkt afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2023, in de eenheid Rotterdam bleef dit ongeveer gelijk.

•

•

Overlast: Er is een duidelijke toename in verkeersoverlast (+96%) zichtbaar in Vlaardingen. Hiertegenover staat een daling in overlast door een persoon met onbegrepen gedrag (-36%). Eerder was er nog sprake van een stijging tussen 2022 en 2023. Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gedaald van elf naar vier, Geweld tegen Politie Ambtenaren is afgenomen van vijftien naar twaalf.

In de eerste helft van 2024 waren er in totaal 23 aanmeldingen voor jeugdigen uit Vlaardingen bij het jeugdpreventieteam, in 2023 waren er 47 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam had in de eerste helft van 2024 in totaal 21 keer contact met jeugd vanaf 12 jaar en twee keer met kinderen tot 12 jaar. Bij het totaal aantal aanmeldingen van jeugdigen vanaf 12 jaar is er sprake van een aanzienlijke daling ten opzichte van de eerste helft van 2023 (-20). Het contact verliep meestal via de politie. Het aantal aanmeldingen via de politie laat bij kinderen tot 12 jaar wel een daling zien (-2). Aanmeldingen met onbekende bron vertonen bij zowel kinderen tot 12 jaar (-2) als jeugdigen vanaf 12 jaar (-22) een daling.

Tabel 2.102 - Incidenten in Vlaardingen (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24)

Tabel 2.103 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Vlaardingen (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

Incident

Aanmelding

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Halt

- Drugs/drankoverlast

204

197

193

-2%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

1

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

0

4

2

-2

-50%

- leeftijd vanaf 12 jaar

14

13

16

+3

+23%

- leeftijd tot 12 jaar

3

2

0

-2

-100%

- leeftijd vanaf 12 jaar

5

23

1

-22

-96%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

5

3

-2

-40%

- Verkeersoverlast

67

53

104

+96%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

- Burengerucht

205

196

187

-5%

-3%

Politie

291

352

224

-36%

-2%

144

184

184

=

+2%

- Overlast door persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

13

15

12

-20%

-15%

8

11

4

-64%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Onbekend

Overig

92 van 165

Eindtotaal - leeftijd tot 12 jaar

3

6

2

-4

-67%

- leeftijd vanaf 12 jaar

20

41

21

-20

-49%

Jeugdproblematiek In de eerste helft van 2024 is het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt beperkt toegenomen ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (+4 verwijzingen). Vuurwerkovertredingen is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (12), dit wordt vlak daarna gevolgd door schoolverzuim (11). Er is sprake van een duidelijke afname in het aantal verwijzingen voor openbare orde (-5), dit komt in de eerste helft van 2024 niet voor. Gemiddeld zijn er in de gemeente Vlaardingen 0,4 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam als geheel bedraagt het gemiddelde 0,3. Figuur 2.21 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

2

1

2

+1

+100%

- Baldadigheid

2

1

2

+1

Openbare orde

1

5

0

-5

- Openbare orde verstoren

1

2

0

-2

- Verboden toegang

0

3

0

-3

Schoolverzuim

16

9

11

+2

- Leerplicht

16

9

11

+2

Vermogensdelicten

7

1

4

+3

- Diefstal

7

1

4

+3

Vernieling

0

1

0

-1

- Vernieling

0

1

0

-1

Vuurwerkovertredingen

3

9

12

+3

- Vuurwerkdelict

3

9

12

+3

Overig

3

2

3

+1

- Belediging

1

0

0

=

- Mishandeling

2

2

1

-1

- Wapen

0

0

2

+2

Totaal verwijzingen

32

28

32

+4

-100%

+22% +300% -100% +33% +50%

+14%

2022 0,4

0,4

Tabel 2.104 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

0,4

0,4

2023 0,3 0,2

0,3

2024

0,2 0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

93 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Vlaardingen het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak duidelijk afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar (-15). In de aanpak volwassenen is er sprake van een daling in zowel het totaal aantal aanpakken (-13) als in de nieuwe instroom (-2). Tabel 2.105 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Vlaardingen (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

9

4

3

-1

-25%

- nieuw

3

0

0

=

n.v.t.

40

28

15

-13

-46%

Volwassenen - nieuw

3

6

4

-2

-33%

Huiselijk Geweld

7

10

9

-1

-10%

- nieuw

1

4

4

=

=

Levensloopaanpak

1

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

57

42

27

-15

-36%

- nieuw

7

10

8

-2

-20%

Unieke personen

57

41

26

-15

-37%

High Impact Targets

28

19

19

=

=

In de eerste helft van 2024 stonden er negentien personen uit Vlaardingen op de hitlijst van ZVHRR, dit aantal is gelijk aan dezelfde periode een jaar eerder.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

94 van 165

2.22

Gemeente Voorne aan zee

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Voorne aan Zee is nagenoeg gelijk gebleven aan de eerste helft van 2023 (-4%). In de eenheid Rotterdam is er een stabiel beeld zichtbaar (+0%).

•

•

•

High Impact Crime (HIC): In de gemeente is het aantal misdrijven diefstal/inbraak woning aanzienlijk toegenomen (+63%), ook bij het misdrijf mishandeling is er sprake van een stijging (+13%). Het aantal misdrijven mishandeling was ook tussen 2022 en 2023 al toegenomen. Vermogenscriminaliteit: De verschillende misdrijven bij vermogenscriminaliteit laten in Voorne aan Zee geen duidelijke ontwikkelingen zien ten opzichte van de eerste helft van 2023. De verschillen zijn van beperkte omvang (kleiner dan 10 in aantal). Overige thema’s: Het aantal misdrijven gedigitaliseerde criminaliteit is in de gemeente duidelijk toegenomen (+22%).

Tabel 2.106 - Misdrijven in Voorne aan Zee (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

40

32

52

+63%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

16

6

9

+50%

+1%

- Bedreiging

46

45

36

-20%

+3%

- Mishandeling

66

78

88

+13%

-6%

- Straatroof

2

4

2

-50%

+36%

- Overval

1

0

0

44

28

32

+14%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

10

5

7

+40%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

53

57

60

+5%

+10%

- Zakkenrollerij

4

4

3

-25%

+37%

140

159

149

-6%

+15%

12

16

24

+50%

+3%

3

14

14

=

-23%

52

46

51

+11%

-17%

16

21

15

-29%

+12%

- Huiselijk Geweld

33

52

56

+8%

-4%

- Cybercrime

20

16

17

+6%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

117

127

155

+22%

+48%

1.225

1.224

1.173

-4%

+0%

HIC en geweld

-17%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's - Drugshandel

Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

95 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Voorne aan Zee ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar, dit geldt ook voor de eenheid Rotterdam.

•

•

Overlast: Er is een duidelijke toename in drugs/drankoverlast (+16%) en melding overlast jeugd (+11%) zichtbaar. Hiertegenover staan dalingen in het aantal incidenten burengerucht en personen met onbegrepen gedrag (beide -12%). Overige thema’s: Het aantal incidenten Veilige Publieke Taak is in de eerste helft van 2024 gestegen van zes naar acht, Geweld tegen Politie Ambtenaren nam toe van drie naar zeven incidenten.

Er waren in totaal 32 aanmeldingen voor jeugdigen uit Voorne aan Zee bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 ging het om 28 aanmeldingen.

In de eerste helft van 2024 heeft het jeugdpreventieteam in totaal 29 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en driemaal met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie, er is sprake van een toename van het aantal aanmeldingen bij zowel kinderen tot 12 jaar (+1) als bij jeugdigen vanaf 12 jaar (+9). Bij aanmeldingen waar de bron onbekend is, is er een afname zichtbaar bij jeugdigen van 12 jaar en ouder (-10). Bij het overige contact zien we in deze leeftijdscategorie juist een toename (+3).

Tabel 2.107 - Incidenten in Voorne aan Zee (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24)

Tabel 2.108 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Voorne aan Zee (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

Incident

Aanmelding

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Halt

- Drugs/drankoverlast

62

62

72

+16%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

0

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

4

2

3

+1

+50%

- leeftijd vanaf 12 jaar

20

14

23

+9

+64%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

3

11

1

-10

-91%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

4

1

4

+3

+300%

- Verkeersoverlast

53

45

38

-16%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

- Burengerucht

132

150

132

-12%

-3%

Politie

269

217

192

-12%

-2%

140

117

130

+11%

+2%

- Overlast door persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

6

3

7

+133%

-15%

4

6

8

+33%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Onbekend

Overig

96 van 165

Eindtotaal - leeftijd tot 12 jaar

4

2

3

+1

+50%

- leeftijd vanaf 12 jaar

27

26

29

+3

+12%

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Voorne aan Zee in de eerste helft van 2024 gedaald van 26 naar 4 ten opzichte van dezelfde periode in 2023. Deze afname is onder andere zichtbaar bij baldadigheid (-5), vermogensdelicten (-5), vernieling (-1) en vuurwerkovertredingen (-11), verwijzingen voor deze delictcategorieën komen niet meer voor. Ook bij openbare orde is er sprake van een daling (-1). Het aantal verwijzingen in de categorie ‘overig’ laat een toename zien (+1). Gemiddeld zijn er in Voorne aan Zee 0,1 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam bedraagt gemiddelde 0,3 verwijzingen per 1.000 inwoners. Figuur 2.22 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

Tabel 2.109 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

2

5

0

-5

-100%

- Baldadigheid

2

5

0

-5

Openbare orde

12

2

1

-1

- Alcohol

2

1

0

-1

- Drugs

0

1

0

-1

- Verboden toegang

10

0

1

+1

Schoolverzuim

2

1

1

=

- Leerplicht

2

1

1

=

Vermogensdelicten

1

5

0

-5

- Diefstal

0

3

0

-3

- Heling

0

2

0

-2

- Verkeer

1

0

0

=

Vernieling

0

1

0

-1

- Vernieling

0

1

0

-1

Vuurwerkovertredingen

0

11

0

-11

- Vuurwerkdelict

0

11

0

-11

Overig

0

1

2

+1

- Mishandeling

0

1

2

+1

Totaal verwijzingen

17

26

4

-22

-50%

= -100%

-100% -100% +100%

-85%

2022 0,4

0,4

0,3 0,2

0,2

0,2

2023 0,3

2024

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

97 van 165

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.papendrecht.nl/api/v1/meetings/1059/documents/15036