CConstaterende datPapendrecht
Koppel je AI →
Document · PDF

D03. 20250220 RIB halfjaarrapportage 2024 Veiligheidsbeeld Regio Rotterdam en cijfers Veilig Thuis.pdf

Oordeelsvormende vergadering Papendrecht 20 maart 2025, gemeente PapendrechtBij agendapunt: 6: Ingekomen stukken29.778 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Tabel 2.27 - Incidenten in Goeree-Overflakkee (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24)

Aanmelding

Incident

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

4

2

10

+8

Politie

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Drugs/drankoverlast

27

45

52

+16%

-0%

Onbekend

- Verkeersoverlast

38

31

34

+10%

-4%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- Burengerucht

80

62

62

=

-3%

- leeftijd vanaf 12 jaar

4

7

0

-7

-100%

75

111

86

-23%

-2%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

57

78

74

-5%

+2%

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

1

0

-1

-100%

Overlast

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

+400%

Overig

Eindtotaal 0 4

8 4

2 1

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

-75% -75%

-15%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

8

10

10

=

=

-11%

32 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Goeree-Overflakkee in de eerste helft van 2024 afgenomen van eenentwintig naar dertien verwijzingen. Diefstal is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (zes verwijzingen), dit steeg ten opzichte van 2023. Ook het aantal verwijzingen vanwege mishandeling steeg. Er zijn verder dalingen te zien bij het aantal verwijzingen in de categorieën: baldadigheid, openbare orde, schoolverzuim, vernieling en vuurwerkovertredingen. Gemiddeld zijn er in Goeree-Overflakkee 0,3 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde ook op 0,3. Figuur 2.6 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni)

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

5

0

-5

-100%

- Baldadigheid

0

5

0

-5

Openbare orde

0

5

2

-3

- Alcohol

0

2

1

-1

- Drugs

0

3

1

-2

Schoolverzuim

1

5

2

-3

- Leerplicht

1

5

2

-3

Vermogensdelicten

0

2

6

+4

- Diefstal

0

1

6

+5

- Verkeer

0

1

0

-1

Vernieling

2

2

0

-2

0

2

0

-2

- Vernieling

2

0

0

=

Vuurwerkovertredingen

2

2

0

-2

- Vuurwerkdelict

2

2

0

-2

Overig

1

0

3

+3

- Mishandeling

1

0

3

+3

Totaal verwijzingen

6

21

13

-8

- Openlijke geweldpleging goederen

1 0,8 0,6

2021 2022

0,4

0,4

0,3 0,3

0,2

Tabel 2.29 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

0,2

0,3

-60%

-60% +200%

-100%

-100% n.v.t.

-38%

2023

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

33 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Goeree-Overflakkee het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak gedaald van tien naar vier. In de aanpak volwassenen is er een daling van drie personen, in de aanpak huiselijk geweld zitten twee personen minder, en in de aanpak jeugd één persoon minder. Bovendien daalde de nieuwe instroom in de aanpak jeugd van twee naar nul personen. Tabel 2.30 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Goeree-Overflakkee (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

0

2

1

-1

-50%

- nieuw

0

2

0

-2

-100%

Volwassenen

7

4

1

-3

-75%

- nieuw

3

0

0

=

n.v.t.

Huiselijk Geweld

1

3

1

-2

-67%

- nieuw

0

1

1

=

=

Levensloopaanpak

1

1

1

=

=

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

9

10

4

-6

-60%

- nieuw

3

3

1

-2

-67%

Unieke personen

9

10

4

-6

-60%

High Impact Targets

1

0

1

+1

n.v.t.

Er stond één persoon uit Goeree-Overflakkee op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2024, een jaar eerder stond er niemand op.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

34 van 165

2.7

Gemeente Gorinchem

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Gorinchem is met 2 procent gestegen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Gemiddeld genomen bleef het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam gelijk.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven openlijk geweld tegen een persoon steeg van één naar dertien gevallen. Bij de overige vormen van high impact crime zijn de ontwikkelingen van beperkte omvang (verschil kleiner dan 10). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente daalde het aantal misdrijven winkeldiefstal met 20 procent. Dit sluit aan bij de ontwikkeling in de eenheid waar het aantal winkeldiefstallen ook daalde. Overige thema’s: Net als in de eenheid daalde in Gorinchem het aantal misdrijven cybercrime (van twaalf naar één geval) terwijl het aantal misdrijven gedigitaliseerde criminaliteit steeg (+62%).

Tabel 2.31 - Misdrijven in Gorinchem (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

17

21

13

-38%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

2

1

13

+1200%

+1%

HIC en geweld

- Bedreiging

19

27

22

-19%

+3%

- Mishandeling

47

38

39

+3%

-6%

- Straatroof

0

1

2

+100%

+36%

- Overval

0

0

0

44

21

25

+19%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

5

7

5

-29%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

51

69

64

-7%

+10%

- Zakkenrollerij

2

5

3

-40%

+37%

- Vernieling/zaakbeschadiging

76

67

69

+3%

+15%

6

10

10

=

+3%

7

2

5

+150%

-23%

36

56

45

-20%

-17%

- Drugshandel

10

14

17

+21%

+12%

- Huiselijk Geweld

14

21

21

=

-4%

- Cybercrime

2

12

1

-92%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

57

68

110

+62%

+48%

Totaal misdrijven

717

744

757

+2%

+0%

-17%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

35 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Gorinchem vrijwel gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar. In de eenheid Rotterdam bleef het aantal ook stabiel.

•

•

Overlast: Het aantal incidenten met drugs/drankoverlast steeg met 26 procent. Het aantal incidenten met een persoon met onbegrepen gedrag daalde in dezelfde periode met 13 procent. In de eenheid zijn deze ontwikkelingen niet terug te zien. Overige thema’s: In de gemeente zijn er zes incidenten Geweld tegen Politie Ambtenaren, drie meer dan in 2023, en tien incidenten Veilige Publieke Taak. Gemiddeld in de eenheid zijn deze incidenten afgenomen.

Tabel 2.32 - Incidenten in Gorinchem (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

Er waren in totaal dertien aanmeldingen voor jeugdigen uit Gorinchem bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 waren er nog twintig aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal dertien keer contact gehad met jeugd van 12 jaar en ouder. Er waren geen aanmeldingen van kinderen onder de 12. De aanmeldingen verliepen via de politie en het onderwijs (+4). In 2023 verliepen alle aanmeldingen nog via de politie. Tabel 2.33 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Gorinchem (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

0

4

+4

n.v.t.

Onderwijs

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- leeftijd tot 12 jaar

1

3

0

-3

-100%

- Drugs/drankoverlast

57

69

87

+26%

-0%

- leeftijd vanaf 12 jaar

19

17

9

-8

-47%

- Verkeersoverlast

65

55

52

-5%

-4%

Veilig Thuis

- Burengerucht

63

74

65

-12%

-3%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

0

=

n.v.t.

Overlast

- Persoon met onbegrepen gedrag

179

154

134

-13%

-2%

84

100

99

-1%

+2%

Politie

Eindtotaal

- Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

7

3

6

+100%

-15%

6

11

10

-9%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

- leeftijd tot 12 jaar

1

3

0

-3

-100%

- leeftijd vanaf 12 jaar

20

17

13

-4

-24%

36 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Gorinchem in de eerste helft van 2024 gestegen van elf naar dertien jeugdigen. De meeste verwijzingen (zes) vonden plaats vanwege baldadigheid. Dit is een stijging ten opzichte van dezelfde periode een jaar eerder, toen er nog drie jongeren werden verwezen vanwege baldadigheid. Daarnaast werden er in de eerste helft van 2024 vier jongeren verwezen vanwege een overtreding met verboden toegang, twee vanwege een mishandeling en één vanwege schoolverzuim. Gemiddeld zijn er in Gorinchem 0,3 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde ook op 0,3. Figuur 2.7 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

2

3

6

+3

+100%

- Baldadigheid

2

3

6

+3

Openbare orde

0

5

4

-1

- Alcohol

0

1

0

-1

- Verboden toegang

0

4

4

=

Schoolverzuim

2

1

1

=

- Leerplicht

2

1

1

=

Vermogensdelicten

1

0

0

=

- Verkeer

1

0

0

=

Vernieling

0

1

0

-1

- Vernieling

0

1

0

-1

Vuurwerkovertredingen

0

1

0

-1

-100%

Overig

0

0

2

+2

n.v.t.

- Mishandeling

0

0

2

+2

Totaal verwijzingen

5

11

13

+2

-20%

= n.v.t. -100%

+18%

2021 2022

0,4

0,3 0,3

0,2

Tabel 2.34 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

0,3 0,2

0,3

2023

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

37 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2023 is in de gemeente Gorinchem het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak vrijwel gelijk gebleven (+1). Het aantal personen in de aanpak jeugd daalde van vijf naar twee, terwijl het aantal personen in de aanpak huiselijk geweld steeg van zeven naar twaalf personen. Tabel 2.35 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Gorinchem (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

7

5

2

-3

-60%

- nieuw

6

2

0

-2

-100%

Volwassenen

2

4

3

-1

-25%

- nieuw

1

3

2

-1

-33%

Huiselijk Geweld

8

7

12

+5

+71%

- nieuw

6

7

10

+3

+43%

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

17

16

17

+1

+6%

- nieuw

13

12

12

=

=

Unieke personen

17

16

17

+1

+6%

High Impact Targets

0

0

0

=

n.v.t.

Het ZVHZHZ bespreekt de personen die eerder onder HITaanpak vielen sinds 2023 in de reguliere aanpakken en houdt hier geen aparte registratie van bij.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

38 van 165

2.8

Gemeente Hardinxveld-Giessendam

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Hardinxveld-Giessendam is toegenomen met 8 procent in de eerste helft van 2024. Gemiddeld genomen bleef het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam gelijk.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Er zijn in Hardinxveld-Giessendam geen duidelijke ontwikkelingen gevonden binnen de categorie High Impact Crimes. Deze vormen van criminaliteit komen minder dan 10 keer voor in de periode. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente waren er in de eerste helft van 2024 minder diefstallen van brom-, snor- en andere fietsen dan in dezelfde periode een jaar eerder (zeven diefstallen in plaats van eenentwintig). Overige thema’s: In de gemeente zijn er geen duidelijke ontwikkelingen gevonden binnen de overige thema’s. De verschillen in misdrijven zijn kleiner dan 10 in aantal.

Tabel 2.36 - Misdrijven in Hardinxveld-Giessendam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

4

2

9

+350%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

3

0

0

- Bedreiging

5

6

3

-50%

+3%

- Mishandeling

12

8

9

+13%

-6%

- Straatroof

0

0

0

+36%

- Overval

0

0

0

-17%

3

3

8

- Diefstal van motorvoertuigen

1

0

2

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

10

21

7

-67%

+10%

- Zakkenrollerij

1

1

1

=

+37%

- Vernieling/zaakbeschadiging

17

12

20

+67%

+15%

2

5

1

-80%

+3%

4

1

2

+100%

-23%

1

4

2

-50%

-17%

3

3

9

+200%

+12%

- Huiselijk Geweld

1

4

3

-25%

-4%

- Cybercrime

0

3

1

-67%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

22

23

24

+4%

+48%

Totaal misdrijven

212

200

216

+8%

+0%

HIC en geweld +1%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal

+167%

+3% -12%

Overige thema's - Drugshandel

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

39 van 165

Incidenten

•

•

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Hardinxveld-Giessendam afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. In de eenheid Rotterdam bleef dit juist stabiel.

Er waren in de eerste helft van 2024 in totaal vijf aanmeldingen voor jeugdigen uit Hardinxveld-Giessendam bij het jeugdpreventieteam. In 2023 waren er ook vijf aanmeldingen.

Overlast: Het aantal incidenten met overlast veroorzaakt door personen met onbegrepen gedrag daalde van 38 naar 28 incidenten. In de eenheid is deze ontwikkelingen niet zichtbaar. Overige thema’s: Gemiddeld in de eenheid zijn incidenten met Geweld tegen een Politie Ambtenaar en VPT-incidenten afgenomen. In Hardinxveld-Giessendam komen beide incidenten één keer voor.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 vier keer contact gehad met jeugdigen van 12 jaar of ouder en eenmaal met een kind onder de 12. In alle gevallen verliep de aanmelding via de politie . In 2023 waren er nog alleen aanmeldingen voor jeugd vanaf 12 jaar.

Tabel 2.37 - Incidenten in Hardinxveld-Giessendam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

Tabel 2.38 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Hardinxveld-Giessendam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

0

=

n.v.t.

Onderwijs

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Drugs/drankoverlast

14

16

14

-13%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

- Verkeersoverlast

23

16

8

-50%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

6

5

4

-1

-20%

- Burengerucht

14

18

25

+39%

-3%

Eindtotaal

48

38

28

-26%

-2%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

7

5

4

-1

-20%

34

37

32

-14%

+2%

2

0

1

-15%

0

0

1

-11%

Overlast

Politie

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

40 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Hardinxveld-Giessendam in de eerste helft van 2024 gedaald van vijf naar vier verwijzingen. Twee verwijzingen vonden plaats vanwege schoolverzuim, een jaar eerder waren hier geen verwijzingen voor. Daarnaast was er één verwijzing vanwege baldadigheid en één verwijzing vanwege een vuurwerkdelict. Gemiddeld zijn er in Hardinxveld-Giessendam 0,2 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.8 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

1

1

=

=

- Baldadigheid

0

1

1

=

Openbare orde

0

1

0

-1

- Alcohol

0

1

0

-1

Schoolverzuim

1

0

2

+2

- Leerplicht

1

0

2

+2

Vermogensdelicten

0

1

0

-1

- Verkeer

0

1

0

-1

Vernieling

0

0

0

=

n.v.t.

Vuurwerkovertredingen

1

2

1

-1

-50%

- Vuurwerkdelict

1

2

1

-1

Overig

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal verwijzingen

2

5

4

-1

-20%

-100% n.v.t. -100%

2021 2022

0,4

0,3 0,3 0,2

0,2

Tabel 2.39 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

0,2

0,3

2023

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

41 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente HardinxveldGiessendam het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak gestegen van vier naar zes personen. Al deze personen vallen onder de aanpak huiselijk geweld. Tabel 2.40 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit HardinxveldGiessendam (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

Jeugd

2023

2024

Absoluut

Relatief

1

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

1

0

0

=

n.v.t.

Volwassenen

2

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

1

0

0

=

n.v.t.

Huiselijk Geweld

0

4

6

+2

+50%

- nieuw

0

1

1

=

=

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

3

4

6

+2

+50%

- nieuw

2

1

1

=

=

Unieke personen

3

4

6

+2

+50%

High Impact Targets

0

0

0

=

n.v.t.

Het ZVHZHZ bespreekt de personen die eerder onder HITaanpak vielen sinds 2023 in de reguliere aanpakken en houdt hier geen aparte registratie van bij.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

42 van 165

2.9

Gemeente Hendrik-Ido-Ambacht

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Hendrik-Ido-Ambacht is 6 procent gestegen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Gemiddeld genomen bleef het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam gelijk.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Er zijn in Hendrik-Ido-Ambacht geen duidelijke ontwikkelingen gevonden binnen de categorie High Impact Crimes. De verschillen zijn kleiner dan 10 in aantal. Vermogenscriminaliteit: Het aantal (geregistreerde) misdrijven diefstal uit of vanaf een auto steeg van 15 naar 25 gevallen. Overige ontwikkelingen in vermogenscriminaliteit zijn van beperkte omvang. Overige thema’s: In de gemeente zijn er geen duidelijke ontwikkelingen gevonden bij misdrijven binnen de overige thema’s.

Tabel 2.41 - Misdrijven in Hendrik-Ido-Ambacht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

7

14

9

-36%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

2

1

0

-100%

+1%

- Bedreiging

12

7

10

+43%

+3%

- Mishandeling

15

14

13

-7%

-6%

- Straatroof

0

0

0

+36%

- Overval

1

0

0

-17%

13

15

25

+67%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

3

4

7

+75%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

27

13

20

+54%

+10%

- Zakkenrollerij

2

0

1

- Vernieling/zaakbeschadiging

44

36

43

+19%

+15%

6

2

2

=

+3%

2

3

4

+33%

-23%

13

7

14

+100%

-17%

- Drugshandel

4

6

3

-50%

+12%

- Huiselijk Geweld

14

9

6

-33%

-4%

- Cybercrime

6

7

3

-57%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

28

55

59

+7%

+48%

459

476

503

+6%

+0%

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal

+37%

Overige thema's

Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

43 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht toegenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. In de eenheid Rotterdam bleef het aantal incidenten ongeveer gelijk.

•

•

Overlast: In Hendrik-Ido-Ambacht nam het aantal incidenten met verkeersoverlast af (van 39 naar 20). Hiertegenover staat een stijging in overlast door burengerucht (+58%) en overlast door personen met onbegrepen gedrag (+76%). Overige thema’s: Er was één incident VPT en twee incidenten GTPA in Hendrik-Ido-Ambacht. Gemiddeld in de eenheid zijn incidenten Geweld tegen een Politie Ambtenaar en VPT-incidenten afgenomen.

Tabel 2.42 - Incidenten in Hendrik-Ido-Ambacht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast

Er waren in totaal twaalf aanmeldingen voor jeugdigen uit Hendrik-Ido-Ambacht bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 waren er zestien aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 elf keer contact gehad met jeugd van 12 jaar of ouder, en eenmaal met een kind onder de 12. De aanmeldingen verliepen via de politie en het onderwijs. In 2023 waren er geen aanmeldingen voor kinderen tot 12 jaar, in 2024 wel weer één. Tabel 2.43 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Hendrik-Ido-Ambacht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

3

2

-1

-33%

Onderwijs

Politie

- Drugs/drankoverlast

21

20

17

-15%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

2

0

1

+1

n.v.t.

- Verkeersoverlast

49

39

20

-49%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

10

12

9

-3

-25%

- Burengerucht

43

67

106

+58%

-3%

Veilig Thuis

65

34

60

+76%

-2%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

1

0

-1

-100%

108

85

82

-4%

+2%

- leeftijd tot 12 jaar

2

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

11

16

11

-5

-31%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

0

0

2

n.v.t.

-15%

1

1

1

=

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Eindtotaal

44 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht in de eerste helft van 2024 gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (zeven verwijzingen). Er vonden twee verwijzingen plaats door een overtreding met verboden toegang, twee vanwege schoolverzuim en ook twee vanwege diefstal. De laatste verwijzing vond plaats vanwege baldadigheid. Gemiddeld zijn er in Hendrik-Ido-Ambacht 0,2 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.9 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

2021

Tabel 2.44 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

3

1

-2

-67%

- Baldadigheid

0

3

1

-2

Openbare orde

0

1

2

+1

- Alcohol

0

1

0

-1

- Verboden toegang

0

0

2

+2

Schoolverzuim

0

1

2

+1

- Leerplicht

0

1

2

+1

Vermogensdelicten

0

0

2

+2

- Diefstal

0

0

2

+2

Vernieling

0

1

0

-1

- Vernieling

0

1

0

-1

Vuurwerkovertredingen

0

0

0

=

n.v.t.

Overig

0

1

0

-1

-100%

- Wapen

0

1

0

-1

Totaal verwijzingen

0

7

7

=

+100%

+100% n.v.t. -100%

=

2022

0,4

0,3 0,2

0,2

0,2

0,3

2023

0,2 0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

45 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Hendrik-Ido-Ambacht het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar (zes personen). In de aanpak volwassenen en de aanpak huiselijk geweld is er sprake van een toename, terwijl het aantal personen in de aanpak jeugd daalde. Tabel 2.45 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Hendrik-Ido-Ambacht (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

1

4

1

-3

-75%

- nieuw

1

1

0

-1

-100%

Volwassenen

3

0

1

+1

n.v.t.

- nieuw

2

0

1

+1

n.v.t.

Huiselijk Geweld

3

2

4

+2

+100%

- nieuw

2

1

2

+1

+100%

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

7

6

6

=

=

- nieuw

5

2

3

+1

+50%

Unieke personen

7

6

6

=

=

High Impact Targets

0

0

0

=

n.v.t.

Het ZVHZHZ bespreekt de personen die eerder onder HITaanpak vielen sinds 2023 in de reguliere aanpakken en houdt hier geen aparte registratie van bij.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

46 van 165

2.10

Gemeente Hoeksche Waard

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Hoeksche Waard is met 14 procent toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Gemiddeld genomen bleef het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam gelijk.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): In Hoeksche Waard nam het aantal woninginbraken toe van 13 naar 47 misdrijven. Daarnaast steeg het aantal misdrijven bedreiging van 20 naar 31. Deze ontwikkelingen zijn in de eenheid als geheel niet te zien. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente nam het aantal diefstallen van een brom-, snor- of andere fiets toe van 36 naar 70 misdrijven, en het aantal vernielingen steeg met 35 procent. Overige thema’s: Het aantal misdrijven drugshandel nam af in Hoeksche Waard van 31 naar 20 gevallen. In de eenheid Rotterdam is juist een stijging te zien binnen deze categorie. Het aantal misdrijven gedigitaliseerde criminaliteit nam toe (+21%). Dit sluit aan bij de stijging in de eenheid als geheel.

Tabel 2.46 - Misdrijven in Hoeksche Waard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

23

13

47

+262%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

7

9

6

-33%

+1%

- Bedreiging

25

20

31

+55%

+3%

- Mishandeling

48

50

47

-6%

-6%

- Straatroof

0

0

0

+36%

- Overval

0

0

0

-17%

15

20

19

-5%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

7

2

7

+250%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

44

36

70

+94%

+10%

3

2

0

-100%

+37%

130

108

146

+35%

+15%

18

12

13

+8%

+3%

11

6

5

-17%

-23%

24

23

15

-35%

-17%

- Drugshandel

12

31

20

-35%

+12%

- Huiselijk Geweld

14

18

13

-28%

-4%

- Cybercrime

13

18

17

-6%

-18%

106

119

144

+21%

+48%

1.096

1.055

1.199

+14%

+0%

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

- Gedigitaliseerde criminaliteit Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

47 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Hoeksche Waard vrijwel gelijk gebleven. Ook in de eenheid Rotterdam bleef het aantal incidenten stabiel.

•

•

Overlast: In Hoeksche Waard nam het aantal incidenten met drugs/drankoverlast af van 43 naar 26. Het aantal incidenten verkeersoverlast daalde van 74 naar 50. Daartegenover staat een stijging van meldingen van jeugdoverlast (+11%). Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 daalde het aantal incidenten met Geweld tegen een Politie Ambtenaar van 31 naar 19. Gemiddeld is in de eenheid ook een daling te zien. Het aantal VPTincidenten bleef met drie vrijwel gelijk aan 2023 (toen vier).

Tabel 2.47 - Incidenten in Hoeksche Waard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast

Er waren in totaal 40 aanmeldingen voor jeugdigen uit Hoeksche Waard bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 waren er 35 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal 35 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar, en vijf keer met kinderen onder de 12. De aanmeldingen verliepen via de politie en het onderwijs. Hierbij zijn de aanmeldingen voor jeugdigen vanaf 12 jaar vanuit het onderwijs toegenomen en daarnaast ook de aanmeldingen voor kinderen tot 12 jaar via de politie. Tabel 2.48 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Hoeksche Waard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

1

1

=

=

- leeftijd vanaf 12 jaar

4

1

7

+6

+600%

Onderwijs

Politie

- Drugs/drankoverlast

41

43

26

-40%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

3

2

4

+2

+100%

- Verkeersoverlast

89

74

50

-32%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

32

31

28

-3

-10%

- Burengerucht

145

134

138

+3%

-3%

Eindtotaal

230

240

229

-5%

-2%

- leeftijd tot 12 jaar

3

3

5

+2

+67%

- leeftijd vanaf 12 jaar

36

32

35

+3

+9%

251

209

233

+11%

+2%

6

31

19

-39%

-15%

4

4

3

-25%

-11%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

48 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Hoeksche Waard in de eerste helft van 2024 gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (28 verwijzingen). Er zijn wel verschuivingen in de redenen waarvoor jongeren bij Halt komen. Vuurwerkovertredingen is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (10), in de eerste helft van 2023 waren hier zeven verwijzingen voor. Verder nam het aantal verwijzingen in de categorie baldadigheid toe (van 0 naar 7), net als het aantal verwijzingen in de categorie vuurwerkovertredingen (van 7 naar 10). Daartegenover is een afname te zien in de categorie openbare orde (met name alcohol gerelateerde verwijzingen) en in de categorie overig. Gemiddeld zijn er in Hoeksche Waard 0,3 verwijzingen naar Halt per 1.000 inwoners, net als gemiddeld in de eenheid Rotterdam. Figuur 2.10 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

2021 2022

0,4

0,3

0,3

0,3 0,2

0,2

0,3

0,2

2023

Tabel 2.49 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

1

0

7

+7

n.v.t.

- Baldadigheid

1

0

7

+7

Openbare orde

3

8

2

-6

- Alcohol

0

7

2

-5

- APV-feiten

1

0

0

=

- Drugs

0

1

0

-1

- Verboden toegang

2

0

0

=

Schoolverzuim

3

3

5

+2

- Leerplicht

3

3

5

+2

Vermogensdelicten

5

4

3

-1

- Diefstal

2

3

3

=

- Heling

1

0

0

=

- Verkeer

2

1

0

-1

Vernieling

0

0

0

=

n.v.t.

Vuurwerkovertredingen

0

7

10

+3

+43%

- Vuurwerkdelict

0

7

10

+3

Overig

4

6

1

-5

- Bedreiging

0

2

0

-2

- Mishandeling

1

2

1

-1

- Overig

1

2

0

-2

- Vervalsing ID

1

0

0

=

- Wapen

1

0

0

=

Totaal verwijzingen

16

28

28

=

-75%

+67% -25%

-83%

=

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

49 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Hoeksche Waard het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak gedaald van twaalf naar negen. De daling wordt veroorzaakt doordat er drie personen minder in de aanpak volwassen zitten. In de aanpak jeugd stroomde één nieuw persoon meer in dan in 2023. Tabel 2.50 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Hoeksche Waard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

4

3

3

=

=

- nieuw

2

1

2

+1

+100%

Volwassenen

1

4

1

-3

-75%

- nieuw

1

2

1

-1

-50%

Huiselijk Geweld

3

5

5

=

=

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

8

12

9

-3

-25%

- nieuw

3

3

3

=

=

Unieke personen

8

12

9

-3

-25%

High Impact Targets

0

0

0

=

n.v.t.

Het ZVHZHZ bespreekt de personen die eerder onder HITaanpak vielen sinds 2023 in de reguliere aanpakken en houdt hier geen aparte registratie van bij.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

50 van 165

2.11

Gemeente Krimpen aan den IJssel

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Krimpen aan den IJssel is gestegen met 17 procent ten opzichte van de eerste helft van 2023. Gemiddeld genomen bleef het aantal misdrijven in de eenheid Rotterdam gelijk.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): In Krimpen aan den IJssel nam het aantal woninginbraken toe van 14 naar 26 misdrijven. In de eenheid is deze ontwikkeling niet waargenomen. De overige ontwikkelingen in High Impact Crimes zijn van beperkte omvang (verschillen kleiner dan 10). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente zijn geen duidelijke ontwikkelingen op het gebied van vermogensdelicten. Voor alle misdrijven zijn de verschillen met de eerste helft van 2023 kleiner dan 10 Overige thema’s: Het aantal gevallen van gedigitaliseerde criminaliteit nam toe van 34 naar 52 misdrijven. Ook in de eenheid Rotterdam is een duidelijke stijging te zien (+48%).

Tabel 2.51 - Misdrijven in Krimpen aan den IJssel (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

8

14

26

+86%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

0

3

1

-67%

+1%

HIC en geweld

- Bedreiging

14

9

16

+78%

+3%

- Mishandeling

16

17

20

+18%

-6%

- Straatroof

1

1

0

-100%

+36%

- Overval

0

1

0

-100%

-17%

12

8

11

+38%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

3

10

4

-60%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

23

15

18

+20%

+10%

- Zakkenrollerij

3

2

0

-100%

+37%

- Vernieling/zaakbeschadiging

35

33

33

=

+15%

7

3

1

-67%

+3%

3

2

0

-100%

-23%

17

13

18

+38%

-17%

- Drugshandel

5

0

5

n.v.t.

+12%

- Huiselijk Geweld

8

11

16

+45%

-4%

- Cybercrime

8

5

9

+80%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

24

34

52

+53%

+48%

Totaal misdrijven

314

304

356

+17%

+0%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

51 van 165

Incidenten

•

•

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Krimpen aan den IJssel afgenomen ten opzichte van het voorgaande jaar. In de eenheid Rotterdam steeg bleef het aantal incidenten stabiel.

Er waren in totaal twee aanmeldingen voor jeugdigen uit Krimpen aan den IJssel bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, tot 2023 werd deze aanpak niet toegepast in de gemeente.

Overlast: Er is een daling zichtbaar in Krimpen aan den IJssel in het aantal incidenten met personen met onbegrepen gedrag (van 48 naar 37 incidenten). Bij de overige incidenten zijn de verschillen beperkt. Overige thema’s: In de gemeente zijn geen incidenten Veilige Publieke Taak geweest in de eerste helft van 2023 en één incident Geweld tegen Politie Ambtenaren.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 één keer contact gehad met een jongere van 12 jaar of ouder en één keer met een kind onder de 12. De aanmeldingen verliepen via de politie en een onbekende bron.

Tabel 2.52 - Incidenten in Krimpen aan den IJssel (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

Tabel 2.53 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Krimpen aan den IJssel (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

Politie

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

13

18

14

-22%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

Overlast

Onbekend

- Drugs/drankoverlast - Verkeersoverlast

9

15

12

-20%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

- Burengerucht

49

38

36

-5%

-3%

Eindtotaal

52

48

37

-23%

-2%

47

36

39

+8%

+2%

0

1

1

=

-15%

1

5

0

-100%

-11%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

52 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Krimpen aan den IJssel in de eerste helft van 2024 toegenomen van vier naar zeven verwijzingen. Vuurwerkovertredingen en baldadigheid zijn de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (beide drie verwijzingen). In beide categorieën is sprake van een toename in het aantal verwijzingen. Het aantal verwijzingen voor diefstal en voor mishandeling namen juist af. Gemiddeld zijn er in Krimpen aan den IJssel 0,2 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde op 0,3. Figuur 2.11 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

0

3

+3

n.v.t.

- Baldadigheid

0

0

3

+3

Openbare orde

1

0

0

=

- Openbare orde verstoren

1

0

0

=

Schoolverzuim

1

0

0

=

- Leerplicht

1

0

0

=

Vermogensdelicten

2

2

1

-1

- Diefstal

1

2

1

-1

- Heling

1

0

0

=

Vernieling

1

0

0

=

- Vernieling

1

0

0

=

Vuurwerkovertredingen

0

1

3

+2

- Vuurwerkdelict

0

1

3

+2

Overig

0

1

0

-1

- Mishandeling

0

1

0

-1

Totaal verwijzingen

5

4

7

+3

n.v.t. n.v.t. -50%

n.v.t. +200% -100%

+75%

2021 2022

0,4

0,3 0,2

0,2

Tabel 2.54 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

0,2

0,2

0,3

2023

0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

53 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Krimpen aan den IJssel het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak gedaald van acht naar zes. Zowel in de aanpak volwassenen (-1), als de aanpak jeugd (-2) en de aanpak huiselijk geweld (-2) is een daling te zien. Bij de aanpak Levensloopaanpak is er juist sprake van een stijging (+1). Tabel 2.55 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Krimpen aan den IJssel (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

0

4

2

-2

-50%

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Volwassenen

3

4

3

-1

-25%

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Huiselijk Geweld

2

2

0

-2

-100%

- nieuw

1

0

0

=

n.v.t.

Levensloopaanpak

1

0

1

+1

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

6

10

6

-4

-40%

- nieuw

1

0

0

=

n.v.t.

Unieke personen

6

8

6

-2

-25%

High Impact Targets

9

1

3

+2

+200%

Er stonden drie personen uit Krimpen aan den IJssel op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2024, twee meer dan in 2023.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

54 van 165

2.12

Gemeente Lansingerland

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Lansingerland is, ten opzichte van de eerste helft van 2023, met 11 procent toegenomen. In de eenheid is er geen sprake van een duidelijke verandering.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): De misdrijven diefstal/inbraak woning (+95%) en bedreiging (+78%) laten een stijging zien ten opzichte van het eerste halfjaar van 2023. Bij diefstal/inbraak woning was er tussen 2022 en 2023 nog sprake van een daling. Het aantal mishandelingen is in Lansingerland afgenomen (-19%). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente Lansingerland zijn diefstal uit/vanaf motorvoertuigen (+13%), diefstal brom-, snor-, fietsen (+93%) en vernieling/zaakbeschadiging (+14%) toegenomen in vergelijking met de eerste helft van 2023. Bij het misdrijf diefstal/inbraak bedrijven en instellingen is er juist sprake van een afname (-44%). Overige thema’s: Het misdrijf gedigitaliseerde criminaliteit is in Lansingerland, net zoals in de eenheid (+48%), duidelijk toegenomen (+19%).

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Tabel 2.56 - Misdrijven in Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

36

19

37

+95%

-4%

1

2

6

+200%

+1%

HIC en geweld - Diefstal/inbraak woning - Openlijk geweld tegen persoon - Bedreiging

26

23

41

+78%

+3%

- Mishandeling

49

62

50

-19%

-6%

- Straatroof

0

2

2

=

+36%

- Overval

0

2

0

-100%

-17%

81

80

90

+13%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

12

19

11

-42%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

92

112

216

+93%

+10%

- Zakkenrollerij

2

2

1

-50%

+37%

- Vernieling/zaakbeschadiging

97

76

87

+14%

+15%

15

27

15

-44%

+3%

1

6

11

+83%

-23%

32

47

49

+4%

-17%

- Drugshandel

5

7

10

+43%

+12%

- Huiselijk Geweld

36

32

29

-9%

-4%

- Cybercrime

14

21

15

-29%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

67

89

106

+19%

+48%

Totaal misdrijven

885

994

1.099

+11%

+0%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

55 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Lansingerland beperkt toegenomen ten opzichte van een jaar eerder, in de eenheid bleef dit gelijk.

•

•

Overlast: Na een eerdere toename is het aantal incidenten verkeersoverlast in Lansingerland weer afgenomen (-38%) ten opzichte van de eerste helft van 2023. Bij overlast door personen met onbegrepen gedrag (+42%) en melding overlast jeugd (+13%) is er juist sprake van een duidelijke stijging. Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gestegen van één naar vier, Geweld tegen Politie Ambtenaren daalde van zeven incidenten naar geen.

Er waren in totaal 25 aanmeldingen voor jeugdigen uit Lansingerland bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in dezelfde periode in 2023 waren er 30 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal 21 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en viermaal met kinderen tot 12 jaar. Dit contact verliep in alle gevallen via de politie. Het aantal aanmeldingen via de politie van zowel kinderen tot 12 jaar (+1) als jeugdigen vanaf 12 jaar (+5) is relatief toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Bij aanmeldingen via onbekende bron is er in beide leeftijdsgroepen juist sprake van een relatieve daling (resp. -2 en -9).

Tabel 2.57 - Incidenten in Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24)

Tabel 2.58 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

Incident

Aanmelding

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Politie

Overlast - Drugs/drankoverlast

40

42

39

-7%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

4

3

4

+1

+33%

- Verkeersoverlast

58

100

62

-38%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

14

16

21

+5

+31%

- Burengerucht

86

75

81

+8%

-3%

Onbekend

128

130

184

+42%

-2%

163

137

155

+13%

+2%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd

- leeftijd tot 12 jaar

1

2

0

-2

-100%

- leeftijd vanaf 12 jaar

11

9

0

-9

-100%

Eindtotaal

Overige thema's

- leeftijd tot 12 jaar

5

5

4

-1

-20%

- Geweld tegen Politie

- leeftijd vanaf 12 jaar

25

25

21

-4

-16%

Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

4

7

0

-100%

-15%

7

1

4

+300%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

56 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Lansingerland in de eerste helft van 2024 niet duidelijk veranderd ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (+4). Vuurwerkovertredingen is, net zoals in 2023, de meest voorkomende reden voor een verwijzing naar Halt (dertien). Ten opzichte van de eerste helft van 2023 is dit bovendien toegenomen (+6). De verwijzingen in andere categorieën laten geen duidelijke veranderingen zien. Gemiddeld zijn er in de eerste helft van 2024 in Lansingerland 0,3 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde ook op 0,3. Figuur 2.12 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

Tabel 2.59 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

0

2

1

-1

-50%

- Baldadigheid

0

2

1

-1

Openbare orde

1

1

0

-1

- APV-feiten

0

1

0

-1

- Verboden toegang

1

0

0

=

Schoolverzuim

2

3

1

-2

- Leerplicht

2

3

1

-2

Vermogensdelicten

3

1

1

=

-100%

-67% =

- Diefstal

3

1

1

=

Vernieling

0

0

0

=

n.v.t.

Vuurwerkovertredingen

0

7

13

+6

+86%

- Vuurwerkdelict

0

7

13

+6

Overig

0

2

4

+2

- Bedreiging

0

1

0

-1

- Mishandeling

0

1

4

+3

Totaal verwijzingen

6

16

20

+4

+100%

+25%

2022 2023

0,4

0,3

0,3 0,2

0,2

0,3

2024

0,2 0,1

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

57 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Lansingerland het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak nagenoeg gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023. Binnen de aanpak huiselijk geweld zijn zowel het aantal aanpakken (+3) als het aantal nieuwe aanmeldingen (+1) toegenomen. Bij de aanpak volwassenen is het aantal aanpakken afgenomen (-2) en binnen de aanpak jeugd laat het aantal nieuwe aanmeldingen een daling zien (-1). Tabel 2.60 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Lansingerland (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

4

2

1

-1

-50%

- nieuw

0

1

0

-1

-100%

Volwassenen

7

11

9

-2

-18%

- nieuw

0

2

2

=

=

Huiselijk Geweld

2

2

5

+3

+150%

- nieuw

0

1

2

+1

+100%

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

13

15

15

=

=

- nieuw

0

4

4

=

=

Unieke personen

12

14

15

+1

+7%

High Impact Targets

6

5

3

-2

-40%

Er stonden drie personen uit Lansingerland op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2024, twee minder dan in 2023.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

58 van 165

2.13

Gemeente Maassluis

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Maassluis is beperkt toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023 (+6%). In de eenheid is er sprake van een stabiel beeld.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Het enige misdrijf dat in de gemeente Maassluis een duidelijke verandering laat zien ten opzichte van de eerste helft van 2023 is diefstal/inbraak woning (+73%). Deze toename volgt na een eerdere daling tussen 2022 en 2023. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente zijn de aantallen misdrijven diefstal uit/vanaf motorvoertuigen (+14 misdrijven) en diefstal brom-, snor- en andere fietsen duidelijk toegenomen (+26%). Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen is verdubbeld ten opzichte van de eerste helft van 2023, maar het aantal is nog wel ver onder het niveau van de eerste helft van 2022. In de eenheid als geheel is er bij deze misdrijven geen duidelijke ontwikkeling zichtbaar. Overige thema’s: Het aantal misdrijven gedigitaliseerde criminaliteit is toegenomen in de gemeente (+69%), net als in de eenheid als geheel.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Tabel 2.61 - Misdrijven in Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

34

15

26

+73%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

4

4

3

-25%

+1%

- Bedreiging

25

29

21

-28%

+3%

- Mishandeling

40

32

27

-16%

-6%

- Straatroof

3

3

3

=

+36%

- Overval

1

1

1

=

-17%

48

14

28

+100%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

5

7

11

+57%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

49

85

107

+26%

+10%

- Zakkenrollerij

1

3

2

-33%

+37%

- Vernieling/zaakbeschadiging

61

56

65

+16%

+15%

6

10

9

-10%

+3%

9

12

5

-58%

-23%

27

50

41

-18%

-17%

- Drugshandel

2

3

4

+33%

+12%

- Huiselijk Geweld

28

19

16

-16%

-4%

- Cybercrime

7

13

10

-23%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

48

35

59

+69%

+48%

Totaal misdrijven

608

596

630

+6%

+0%

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

59 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Maassluis afgenomen ten opzichte van dezelfde periode in het voorgaande jaar, in de eenheid Rotterdam bleef dit ongeveer gelijk.

•

•

Overlast: In de gemeente is er sprake van een duidelijke afname in het aantal incidenten verkeersoverlast (-50%), burengerucht (-18%), personen met onbegrepen gedrag (-32%) en melding overlast jeugd (-20%). Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gedaald van drie naar één en Geweld tegen Politie Ambtenaren is afgenomen van vijf naar twee.

Er waren in totaal tien aanmeldingen voor jeugdigen uit Maassluis bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 waren er zeventien aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal acht keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en tweemaal met kinderen tot 12 jaar. In de meeste gevallen verliep dit contact via de politie. Bij het contact via de politie is het aantal aanmeldingen voor kinderen tot 12 jaar toegenomen (+2), bij jeugdigen vanaf 12 jaar is er juist sprake van een afname (-5). Bij aanmeldingen waarbij de bron onbekend is, is er bij beide leeftijdsgroepen sprake van een afname (resp. -2 en -3).

Tabel 2.62 - Incidenten in Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24)

Tabel 2.63 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

Incident

Aanmelding

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Politie

- Drugs/drankoverlast

40

31

23

-26%

-0%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

2

+2

n.v.t.

5

12

7

-5

-42%

- leeftijd tot 12 jaar

0

2

0

-2

-100%

- leeftijd vanaf 12 jaar

3

3

0

-3

-100%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

0

2

2

=

=

- leeftijd vanaf 12 jaar

8

15

8

-7

-47%

- Verkeersoverlast

31

32

16

-50%

-4%

- leeftijd vanaf 12 jaar

- Burengerucht

47

67

55

-18%

-3%

Onbekend

103

198

135

-32%

-2%

74

103

82

-20%

+2%

- Persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

1

5

2

-60%

-15%

1

3

1

-67%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Overig

Eindtotaal

60 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Maassluis in de eerste helft van 2024 ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023. Vuurwerkovertredingen is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (8), het aantal verwijzingen is toegenomen ten opzichte van de eerste helft in 2023 (+6). Bij openbare orde, schoolverzuim, vermogensdelicten en de categorie overig is er juist sprake van een afname in het aantal verwijzingen (allen -1). Gemiddeld zijn er in Maassluis 0,3 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid ligt het gemiddelde ook op 0,3. Figuur 2.13 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

2022

Delict categorie

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

2

0

0

=

n.v.t.

- Baldadigheid

2

0

0

=

Openbare orde

1

1

0

-1

- Openbare orde verstoren

1

1

0

-1

Schoolverzuim

1

1

0

-1

- Leerplicht

1

1

0

-1

Vermogensdelicten

0

1

0

-1

- Diefstal

0

1

0

-1

Vernieling

1

0

0

=

- Vernieling

1

0

0

=

Vuurwerkovertredingen

4

2

8

+6

- Vuurwerkdelict

4

2

8

+6

Overig

0

2

1

-1

- Belediging

0

1

0

-1

- Mishandeling

0

0

1

+1

- Wapen

0

1

0

-1

Totaal verwijzingen

9

7

9

+2

-100% -100% -100% n.v.t. +300% -50%

+29%

2023

0,4

0,3 0,3

0,2

Tabel 2.64 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

0,3 0,2

0,2

0,3

2024

0 Gemeente

Eenheid

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

61 van 165

Persoonsgerichte aanpak In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Maassluis het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar (-5). Binnen de aanpak jeugd is het aantal nieuwe personen afgenomen (-2), ook de nieuwe instroom is afgenomen (-1). Bij zowel de aanpak volwassenen als de aanpak huiselijk geweld zien we ook afnames in het aantal nieuwe personen en in de nieuwe instroom (resp. -3 en -2 en -2 en -1). Tabel 2.65 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Maassluis (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

1

4

2

-2

-50%

- nieuw

0

1

0

-1

-100%

Volwassenen

5

8

5

-3

-38%

- nieuw

1

3

1

-2

-67%

Huiselijk Geweld

1

3

1

-2

-67%

- nieuw

1

1

0

-1

-100%

Levensloopaanpak

1

1

1

=

=

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

8

16

9

-7

-44%

- nieuw

2

5

1

-4

-80%

Unieke personen

8

14

9

-5

-36%

High Impact Targets

3

2

7

+5

+250%

Er stonden zeven personen uit Maassluis op de hitlijst van ZVHRR in de eerste helft van 2024, vijf meer dan in 2023.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

62 van 165

2.14

Gemeente Molenlanden

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Molenlanden is afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023 (-13%). In de eenheid is er geen sprake van een duidelijke verandering.

•

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven diefstal/inbraak woning is, na een eerdere daling tussen 2022 en 2023, afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023 (-51%). Bij het misdrijf mishandeling is er na een eerdere afname nu juist sprake van een stijging (+11). Het aantal misdrijven mishandeling zit hiermee weer op hetzelfde niveau als in 2022. Vermogenscriminaliteit: In de gemeente Molenlanden laat geen van de misdrijven vermogenscriminaliteit een duidelijke verandering zien in vergelijking met de eerste helft van 2023 (verschillen zijn kleiner dan 10). Overige thema’s: Ook bij de misdrijven die vallen onder de overige thema’s zijn in de gemeente geen aanzienlijke veranderingen opgetreden.

Tabel 2.66 - Misdrijven in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

5

35

17

-51%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

4

2

2

=

+1%

- Bedreiging

17

15

7

-53%

+3%

- Mishandeling

24

11

22

+100%

-6%

- Straatroof

0

0

0

+36%

- Overval

1

0

0

-17%

3

13

5

-62%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

1

2

5

+150%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

10

18

9

-50%

+10%

- Zakkenrollerij

0

1

1

=

+37%

- Vernieling/zaakbeschadiging

45

47

53

+13%

+15%

10

4

5

+25%

+3%

4

2

2

=

-23%

4

7

7

=

-17%

- Drugshandel

9

1

6

+500%

+12%

- Huiselijk Geweld

16

10

4

-60%

-4%

- Cybercrime

7

13

9

-31%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

67

61

53

-13%

+48%

484

431

375

-13%

+0%

HIC en geweld

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

63 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Molenlanden afgenomen in vergelijking met dezelfde periode in 2023.

•

•

Overlast: In de gemeente laten de meeste overlastincidenten een duidelijke afname zien: verkeersoverlast (-44%), burengerucht (-17%), overlast door een persoon met onbegrepen gedrag (-16%) en melding overlast jeugd (-36%) zijn allen afgenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Overige thema’s: In de eerste helft van 2023 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gedaald van twee naar één, Geweld tegen Politie Ambtenaren is toegenomen van één naar drie.

Tabel 2.67 - Incidenten in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

Er waren in totaal 18 aanmeldingen voor jeugdigen uit Molenlanden bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in dezelfde periode in 2023 waren er 12 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal 16 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en tweemaal met kinderen tot 12 jaar. In de eerste helft van 2023 vond er nul keer contact plaats met kinderen die jonger zijn dan 12 jaar. Het merendeel van het contact verliep via de politie. Het aantal aanmeldingen via de politie van zowel kinderen tot 12 jaar (+1) als jeugdigen vanaf 12 jaar (+4) is relatief toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023. Bij aanmelding van de cliënt zelf is er ook in de jongste leeftijdsgroep sprake van een relatieve toename (+1). Tabel 2.68 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Drugs/drankoverlast

23

20

19

-5%

-0%

Aanmelding

- Verkeersoverlast

54

59

33

-44%

-4%

Client zelf

- Burengerucht

79

63

52

-17%

-3%

89

68

57

-16%

-2%

56

102

65

-36%

+2%

Overlast

- Overlast door persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd Overige thema's - Geweld tegen Politie Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

8

2

1

-50%

-15%

4

1

3

+200%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

0

2

1

-1

-50%

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

14

10

14

+4

+40%

Onderwijs

Politie

64 van 165

Jeugdproblematiek

Sociaal team - leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

1

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

0

=

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

5

0

1

+1

n.v.t.

- leeftijd tot 12 jaar

0

0

2

+2

n.v.t.

- leeftijd vanaf 12 jaar

20

12

16

+4

+33%

Veilig Thuis

Eindtotaal

Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Molenlanden in de eerste helft van 2024 gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023. Baldadigheid is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (8), het aantal verwijzingen is ook duidelijk toegenomen (+5). Verder is het aantal verwijzingen voor vuurwerkovertredingen toegenomen van twee naar vier. Het aantal verwijzingen voor openbare orde is juist afgenomen (-5) en komt in de eerste helft van 2024 niet voor. Gemiddeld zijn er in Molenlanden 0,3 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, hetzelfde geldt voor de eenheid Rotterdam. Figuur 2.14 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni) 1 0,8 0,6

2022 2023

0,4

0,3

0,3

0,3 0,2

0,2

0,3

2024

0,1

0 Gemeente

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

Eenheid

65 van 165

Tabel 2.69 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Delict categorie

Persoonsgerichte aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

1

3

8

+5

+167%

- Baldadigheid

1

3

8

+5

Openbare orde

1

5

0

-5

- APV-feiten

1

3

0

-3

- Verboden toegang

0

2

0

-2

Schoolverzuim

1

2

1

-1

- Leerplicht

1

2

1

-1

Vermogensdelicten

1

1

0

-1

- Diefstal

1

1

0

-1

Vernieling

0

0

1

+1

- Vernieling

0

0

1

+1

Vuurwerkovertredingen

0

2

4

+2

- Vuurwerkdelict

0

2

4

+2

Overig

2

1

0

-1

- Belediging

1

0

0

=

- Mishandeling

0

1

0

-1

- Vervalsing ID

1

0

0

=

Totaal verwijzingen

6

14

14

=

-100%

In de eerste helft van 2024 is in de gemeente Molenlanden het totaal aantal (unieke) personen in een aanpak ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van het voorgaande jaar. In de aanpakken jeugd (-1) en volwassenen (-2) is er een afname, terwijl er binnen de aanpak huiselijk geweld (+2) juist een toename zichtbaar is. Tabel 2.70 - Persoonsgerichte aanpak op personen uit Molenlanden (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24)

-50% -100% n.v.t. +100% -100%

=

Aanpak

2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Jeugd

3

2

1

-1

-50%

- nieuw

0

1

1

=

=

Volwassenen

5

4

2

-2

-50%

- nieuw

4

1

1

=

=

Huiselijk Geweld

7

1

3

+2

+200%

- nieuw

4

1

1

=

=

Levensloopaanpak

0

0

0

=

n.v.t.

- nieuw

0

0

0

=

n.v.t.

Totaal personen

15

7

6

-1

-14%

- nieuw

8

3

3

=

=

Unieke personen

15

7

6

-1

-14%

High Impact Targets

0

0

0

=

n.v.t.

Het ZVHZHZ bespreekt de personen die eerder onder HITaanpak vielen sinds 2023 in de reguliere aanpakken en houdt hier geen aparte registratie van bij.

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

66 van 165

2.15

Gemeente Nissewaard

Misdrijven Het totaal aantal misdrijven in Nissewaard is beperkt toegenomen (+4%) ten opzichte van de eerste helft van 2023. In de eenheid is er sprake van een stabiel beeld.

•

•

High Impact Crime (HIC): Het aantal misdrijven diefstal/inbraak woning is, na een eerdere daling tussen 2022 en 2023, duidelijk toegenomen ten opzichte van de eerste helft van 2023 (+70). Ook bij het misdrijf bedreiging is er sprake van een duidelijke stijging (+21%). Vermogenscriminaliteit: In de gemeente zijn de aantallen misdrijven diefstal van motorvoertuigen (-56%) en winkeldiefstal (-42%) duidelijk afgenomen. Bij vernieling/zaakbeschadiging is er juist sprake van een toename (+37%). Deze ontwikkelingen zijn in lijn met het beeld voor de eenheid. Overige thema’s: In de gemeente Nissewaard laten de misdrijven die tot de overige thema’s behoren allen duidelijke ontwikkelingen zien in vergelijking met de eerste helft van 2023. Het aantal misdrijven drugshandel (+37%), huiselijk geweld (+22%) en gedigitaliseerde criminaliteit (+12%) is toegenomen, terwijl cybercrime (-48%) is afgenomen.

Tabel 2.71 - Misdrijven in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Misdrijf

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

- Diefstal/inbraak woning

62

30

100

+233%

-4%

- Openlijk geweld tegen persoon

15

20

21

+5%

+1%

HIC en geweld

- Bedreiging

84

82

99

+21%

+3%

- Mishandeling

122

132

131

-1%

-6%

- Straatroof

14

13

11

-15%

+36%

- Overval

2

3

1

-67%

-17%

67

40

38

-5%

+3%

- Diefstal van motorvoertuigen

10

18

8

-56%

-12%

- Diefstal brom-, snor-, fietsen

106

116

122

+5%

+10%

3

4

6

+50%

+37%

202

156

214

+37%

+15%

10

10

12

+20%

+3%

19

21

23

+10%

-23%

73

148

86

-42%

-17%

- Drugshandel

48

41

56

+37%

+12%

- Huiselijk Geweld

83

78

95

+22%

-4%

- Cybercrime

19

44

23

-48%

-18%

- Gedigitaliseerde criminaliteit

150

155

173

+12%

+48%

1.839

1.787

1.862

+4%

+0%

Vermogenscriminaliteit - Diefstal uit/vanaf motorvoertuigen

- Zakkenrollerij - Vernieling/zaakbeschadiging - Diefstal/inbraak bedrijven en instellingen - Diefstal/inbraak box/garage/schuur/tuinhuis - Winkeldiefstal Overige thema's

Totaal misdrijven

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

67 van 165

Incidenten

Jeugdpreventieteam

In de eerste helft van 2024 is het aantal overlastincidenten in de gemeente Nissewaard ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023, dit komt overeen met het beeld in de eenheid als geheel.

•

•

Overlast: Er is een duidelijke toename zichtbaar bij overlast door personen met onbegrepen gedrag (+16%) en melding overlast jeugd (+14%). Het aantal incidenten burengerucht is in Nissewaard juist afgenomen (-13%). Overige thema’s: In de eerste helft van 2024 is het aantal incidenten Veilige Publieke Taak gestegen van 23 naar 27, Geweld tegen Politie Ambtenaren is afgenomen van 29 naar 22.

Tabel 2.72 - Incidenten in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling gemeente en eenheid is ’23-’24) Incident

2022

2023

2024

Gemeente

Eenheid

Overlast

Er waren in totaal 36 aanmeldingen voor jeugdigen uit Nissewaard bij het jeugdpreventieteam in de eerste helft van 2024, in 2023 waren er 53 aanmeldingen.

Het jeugdpreventieteam heeft in de eerste helft van 2024 in totaal 32 keer contact gehad met jeugd vanaf 12 jaar en vier keer met kinderen tot 12 jaar. Het aantal contacten met kinderen tot 12 jaar laat een duidelijke afname zien ten opzichte van de eerste helft van 2023 (-10). De meeste verwijzingen verliepen via de politie. Er is hier wel sprake van een afname, zowel bij kinderen tot 12 jaar (-10) als bij jeugdigen vanaf 12 jaar (-5). Tabel 2.73 - Aanmeldingen jeugdpreventieteam in Nissewaard (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) Aanmelding

129

126

2023

2024

Absoluut

Relatief

1

2

0

-2

-100%

Halt - leeftijd vanaf 12 jaar

- Drugs/drankoverlast

2022

130

+3%

-0%

Politie

- Verkeersoverlast

55

50

58

+16%

-4%

- leeftijd tot 12 jaar

17

14

4

-10

-71%

- Burengerucht

227

218

189

-13%

-3%

- leeftijd vanaf 12 jaar

22

36

31

-5

-14%

1

0

0

=

n.v.t.

0

1

1

=

=

- leeftijd tot 12 jaar

17

14

4

-10

-71%

- leeftijd vanaf 12 jaar

24

39

32

-7

-18%

- Overlast door persoon met onbegrepen gedrag - Melding overlast jeugd

206

232

270

+16%

-2%

182

144

164

+14%

+2%

Onbekend - leeftijd vanaf 12 jaar Overig

Overige thema's

- leeftijd vanaf 12 jaar

- Geweld tegen Politie

Eindtotaal

Ambtenaren (GTPA) - Veilige Publieke taak (VPT)

28

29

22

-24%

-15%

8

23

27

+17%

-11%

Gezamenlijk Veiligheidsbeeld eenheid Rotterdam 1e helft 2024

68 van 165

Jeugdproblematiek Het totaal aantal verwijzingen naar Stichting Halt is in de gemeente Nissewaard in de eerste helft van 2024 ongeveer gelijk gebleven ten opzichte van dezelfde periode in 2023 (+2). Openbare orde is de meest voorkomende reden voor de verwijzing naar Halt (15). In deze delictcategorie is sprake van een duidelijke toename (+14). In de categorieën schoolverzuim (-5) en vermogensdelicten (-7) is het aantal verwijzingen juist afgenomen.

Tabel 2.74 - Verwijzingen Stichting Halt (meetperiode is januari – juni, ontwikkeling absoluut en relatief is ’23-’24) 2022

2023

2024

Absoluut

Relatief

Baldadigheid

2

8

4

-4

-50%

- Baldadigheid

2

8

4

-4

Openbare orde

3

1

15

+14

- Alcohol

0

0

1

+1

- APV-feiten

0

0

13

+13

Gemiddeld zijn er in Nissewaard 0,5 verwijzingen naar Stichting Halt per 1.000 inwoners, in de eenheid Rotterdam ligt het gemiddelde lager, namelijk op 0,3.

- Verboden toegang

3

1

1

=

Schoolverzuim

5

10

5

-5

- Leerplicht

5

10

5

-5

Vermogensdelicten

12

10

3

-7

Figuur 2.15 - Verwijzingen Stichting Halt per 1.000 inwoners (meetperiode is januari – juni)

- Diefstal

12

5

1

-4

- Heling

0

3

2

-1

- Oplichting

0

1

0

-1

- Verkeer

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.papendrecht.nl/api/v1/meetings/1059/documents/15036