Jaarstukken 2021 Oudewater v2022-07-04 Raad (incl errata).pdf
Tekst van het document
Na de zomer van 2022 kan een definitief besluit genomen kan worden over de transformatie van het Cultuurhuis, waaronder het overnemen van de vier leegstaande lokalen van de Immanuëlschool door de gemeente. Sport Huurcompensatie Om de sportverenigingen te ondersteunen is de huur van de sportaccommodaties door ons gecompenseerd. Hiervoor is bij het Rijk tweemaal de Tegemoetkoming Verhuurders Sportaccommodaties aangevraagd. Sportakkoord De uitvoering van het Sportakkoord heeft een langzame opstart gekend vanwege de beperkingen door de coronacrisis. Verenigingsbesturen hadden andere prioriteiten, en samenkomsten waren een groot deel van het jaar niet mogelijk. Hierdoor is het niet gelukt om het volledige beschikbare uitvoeringsbudget in te zetten, dit budget is meegenomen naar 2022. Toch zijn dit jaar diverse projecten alsnog in gang gezet, zoals een inspiratiesessie, scholingen ten behoeve van een brede motorische opleiding van jeugd en het bevorderen van wandelen. Zwembad Oudewater Het jaar 2021 stond in het teken van nadere toetsing en het maken van afspraken over de plannen van Stichting Beheer Zwembad Oudewater (SBZO). Er was zeer intensief contact tussen SBZO en de gemeente. Dat heeft in juni 2021 geleid tot een intentieovereenkomst tussen SZBO en de gemeente. Daarna hebben beide partijen verder gesproken.
Op 26 oktober 2021 is in het forum een uitgebreide beantwoording van de raadsmotie uit 2019 aan de orde geweest. Tijdens deze forumbijeenkomst is ook inzicht gegeven in de ontwikkelingen rond de skeelerbaan en de woningbouw op Statenland die samenhang hebben met het project zwembad. Na de forumbijeenkomst is er hard gewerkt aan het opstellen van een aantal overeenkomsten tussen SBZO en de gemeente waarover de raad in februari 2022 een positief besluit heeft genomen.
Doelen en inspanningen Niet van toepassing
54
Financiële analyse Exploitatie
Begroting na Werkelijk 2021 wijzigingen 2021
Verschil
Lasten 4.1 Openbaar basisonderwijs
76.484
85.757
-9.273
4.2 Onderwijshuisvesting
424.615
355.732
68.883
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken
369.924
417.502
-47.578
5.1 Sportbeleid en activering
46.503
104.853
-58.350
5.2 Sportaccommodaties
424.246
555.084
-130.838
1.341.772
1.518.928
-177.156
4.2 Onderwijshuisvesting
-1.000
0
-1.000
4.3 Onderwijsbeleid en leerlingzaken
-65.048
-72.142
7.094
0
-30.652
30.652
Totaal Lasten Baten
5.1 Sportbeleid en activering 5.2 Sportaccommodaties
-40.008
-68.690
28.682
Totaal Baten
-106.056
-171.484
65.428
0.10 Mutaties reserves
-32.390
-8.363
-24.028
Totaal Onttrekkingen
-32.390
-8.363
-24.028
Gerealiseerd resultaat
1.203.326
1.339.081
-135.755
Onttrekkingen
Hieronder worden de belangrijkste verschillen toegelicht: Taakveld Analyse lasten
Bedrag Voordeel/nadeel
4.2
De rekenrente waar de kapitaallasten mee worden berekend is conform de BBV-regelgeving meer in lijn gebracht met de werkelijke rente en daarom verlaagd.
59.726
voordeel
4.3
Dit is een open-einderegeling van leerlingenvervoer, daar is niet veel invloed op uit te oefenen.
-61.362
nadeel
5.1
Er is extra ingezet op de inzet van buurtsportcoaches. Hiervoor zijn ook extra middelen van het Rijk ontvangen. Het nadeel wordt hiermee gedeeltelijk gedekt uit het voordeel aan de batenzijde.
-57.481
nadeel
5.2
Dit zijn de uitgaven btw-sport. Deze zijn niet compensabel vanuit het btw-compensatiefonds en worden door het Rijk vergoed door middel van een specifieke uitkering (SPUK stimulering sport). Hier staan baten tegenover.
-55.652
nadeel
5.2
Er zijn voorbereidingskosten gemaakt voor de bouw van het nieuwe zwembad
-116.280
nadeel
5.2
In verband met het afstoten van gymzaal De Eiber is alleen noodzakelijk onderhoud uitgevoerd
27.022
voordeel
Overige Totaal mutaties lasten
26.871 -177.156
Taakveld Analyse baten
Bedrag Voordeel/nadeel
5.1
Er zijn extra middelen ontvangen van het Rijk vanuit het Sportakkoord. Hiermee worden de extra lasten gedekt.
30.652
voordeel
5.2
Dit is de uitkering van de SPUK stimulering sport .
67.604
voordeel
Overige
-32.828
nadeel
Totaal mutaties baten
65.428
Totaal mutaties lasten en baten
-111.728
Taakveld Mutaties reserves
Voordeel/nadeel
Overige
-24.028
Totaal mutaties reserves
-24.028
Budgetoverhevelingen Totaal voorgestelde budgetoverhevelingen
55
Nadeel
0
nadeel
Niet-sporters Bron: Div Periode
Oudewater
Nederland
2016 (JR20)
49,3 % van de bevolking > 18 jaar sport niet wekelijks
-
2018
-
48,6 % van de bevolking > 18 jaar sport niet wekelijks
Voortijdig schoolverlaters zonder startkwalificatie (vsv-ers) Bron: DUO/Ingrado Periode
Oudewater
Nederland
2019
0,7 % leerlingen vo en mbo
2,0 % leerlingen vo en mbo
2020
1,0 % leerlingen vo en mbo
1,7 % leerlingen vo en mbo
Absoluut verzuim Bron: DUO/Ingrado Periode
Oudewater
Nederland
2019
0,0 % leerplichtigen niet bij een school ingeschreven
2,4 % leerplichtigen niet bij een school ingeschreven
Relatief verzuim Bron: DUO/Ingrado Periode
Oudewater
Nederland
2019
26 per 1000 leerlingen verzuimen veelvuldig
26 per 1000 leerlingen verzuimen veelvuldig
56
PROGRAMMA 6 RUIMTELIJKE ONTWIKKELING EN WONEN Portefeuillehouder Thema Bob Duindam
Grondexploitatie, Maatschappelijk vastgoed, Ruimtelijke ordening, Volkshuisvesting, Implementatie Omgevingswet
Bas Lont
Grondbeleid
Omschrijving Ambities ruimtelijke ontwikkeling en wonen Kern van dit programma is het behoud van het prettige woon- en leefklimaat in onze kernen en het versterken van gemeenschapszin. Hierbij richten we ons op de beschikbaarheid van voldoende woningen door de regie te voeren op de ontwikkeling van woningbouwprojecten en daarnaast door het zoeken naar nieuwe uitbreidingsmogelijkheden voor wonen en werken. Wij geven de hoogste prioriteit aan bouwen binnen het huidige stedelijk gebied. We passen de uitbreiding van Tappersheul en toekomstige woningbouwlocaties zorgvuldig in ons groene landschap. Om dit ook in de toekomst goed te faciliteren werkten we toe naar de invoering van de Omgevingswet, die wederom is uitgesteld. Invoering wordt verwacht per 1-1-2023. Het programma bevat de volgende taakvelden: Taakveld
Omschrijving
8.1 - Ruimtelijke ordening
taken op grond van de Wet ruimtelijke ordening: - voorbereiden van vaststellen structuurplannen en -visies; - BGT (Basisregistratie Grootschalige Topografie); - voorbereiden en vaststellen bestemmingsplannen; - CAI-, breedband- en glasvezelaanleg; - faciliterend grondbeleid (passief grondbeleid)
8.2 - Grondexploitatie (nietbedrijventerreinen)
activiteiten op het gebied van gemeentelijke bouwgrondexploitatie: - grondverwerving, bouw- en woonrijp maken; - bovenwijkse voorzieningen t.b.v. de bouwgrondcomplexen; - verkoop van bouwrijpe gronden; - in het voorkomende geval onschadelijk maken en verwijderen van explosieven
8.3 - Wonen en bouwen
gebiedsontwikkeling, woningvoorraad en huisvestingsvoorziening: - (leges) omgevingsvergunning; - bouwtoezicht; - basisregistratie adressen en gebouwen (BAG); - woningbouw en woningverbetering, renovatie; - woonruimteverdeling, woningsplitsingsvergunning, woonvergunning; - stedelijke vernieuwing: gebiedsgerichte aanpak woningvoorraad, woonomgeving en voorzieningen; - uitkoopregeling hoogspanningsverbindingen
Overige ontwikkelingen / Corona De prijsstijgingen en druk op de woningmarkt zijn in 2021 nog verder toegenomen. De coronacrisis heeft beperkt effect gehad op de voortgang van de woningbouw. Het consumentenvertrouwen is hoog gebleven en de ontwikkelaars hebben ook het vertrouwen om hun projecten verder te ontwikkelen.
57
Financiële analyse Exploitatie
Begroting na Werkelijk 2021 wijzigingen 2021
Verschil
Lasten 0.10 Mutaties reserves 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur
0
0
0
1.339.112
1.028.572
310.540
5.5 Cultureel erfgoed
166.559
158.615
7.944
8.1 Ruimtelijke ordening
875.870
1.392.767
-516.897
1.544.758
337.200
1.207.558
834.421
859.108
-24.687
4.760.720
3.776.262
984.458
-1.339.112
-1.028.572
-310.540
-750.000
-1.312.595
562.595
-1.500.000
-510.399
-989.601
8.2 Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) 8.3 Wonen en bouwen Totaal Lasten Baten 3.2 Fysieke bedrijfsinfrastructuur 8.1 Ruimtelijke ordening 8.2 Grondexploitatie (niet bedrijventerreinen) 8.3 Wonen en bouwen
-430.407
-571.617
141.210
-4.019.519
-3.423.183
-596.336
0.10 Mutaties reserves
0
0
0
Totaal Stortingen
0
0
0
0.10 Mutaties reserves
-293.376
-252.531
-40.845
Totaal Onttrekkingen
-293.376
-252.531
-40.845
Gerealiseerd resultaat
447.825
100.548
347.277
Totaal Baten Stortingen
Onttrekkingen
58
Hieronder worden de belangrijkste verschillen toegelicht. Taakveld Analyse lasten
Voordeel/nadeel
3.2
Dit zijn de kosten die gemaakt zijn voor de ontwikkeling van industrieterrein Tappersheul III. In de herziene grex is een bedrag van € 814.000 geraamd, in de begroting is echter € 1,3 mln opgenomen. Ten opzichte van de planning zijn een aantal zaken naar voren gehaald (bouwrijp maken), waardoor de uitgaven hoger waren (€ 1 mln).
310.540
voordeel
8.1
Vanwege het uitstel van de omgevingswet moeten er nog bestemmingsplannnen omgezet worden in omgevingsplannen. Het restantbudget wordt opgenomen als budgetoverheveling
41.907
voordeel
8.1
In het kader van kostenverhaal is meer uitgegeven dan begroot. Hier staan inkomsten tegenover.
-558.804
nadeel
8.2
Voor de uitvoering van de grondexploitaties zijn minder uitgaven gedaan dan begroot. Aan de batenkant staan 1.207.558 de inkomsten van de grondexploitaties. Er is een positief saldo van € 217.957. Dit wordt veroorzaakt doordat er geen uitgaven zijn geboekt op het project Statenland skeelerbaan (€ 44.758). Deze kosten zijn geboekt op programma 5. De Noort Syde II sluit met een positief resultaat van € 173.199.
voordeel
Overige
-16.743
Totaal mutaties lasten
984.458
Taakveld Analyse baten
Voordeel/nadeel
3.2
Dit is de mutatie van de kosten die als onderhanden werk in de grondexploitatie bedrijventerrein Tappersheul III worden geboekt.
-310.540
nadeel
8.1
Dit betreft de inkomsten 2020 en nog te realiseren inkomsten voor kostenverhaal die nog moeten worden gerealiseerd.
562.595
voordeel
8.2
Zie de toelichting bij de lasten. Voor de grondexploitaties zijn minder inkomsten gerealiseerd dan begroot. Deze post is budgettair neutraal.
-989.601
nadeel
8.3
Er is hoofdzakelijk meer grond verkocht dan begroot
20.165
voordeel
8.3
Er zijn meer leges WABO en inkomsten voor haalbaarheidsverzoeken ontvangen.
126.339
voordeel
Overige
-5.294
nadeel
Totaal mutaties baten
-596.336
nadeel
Totaal mutaties lasten en baten
388.122
Voordeel
Taakveld Mutaties reserves 0.10
Voordeel/nadeel
Van de begrote budgetoverhevelingen van 2020 naar 2021 (€ 178.839) is € 152.856 uitgegeven. Het restantbedrag betreft de kerkenvisie en bestemmingsplannen.
-26.037
Overige
-14.808
nadeel
Totaal mutaties reserves
-40.845
nadeel
Budgetoverhevelingen
59
voordeel
Bestemmingsplannen-Omgevingswet
27.412
Kerkenvisie
11.800
Totaal voorgestelde budgetoverhevelingen
39.212
nadeel
OPGAVE: RUIMTELIJKE ONTWIKKELING EN WONEN Wat heeft Oudewater met deze opgave bereikt? Beschikbaarheid voldoende passende woningen De Woonvisie 2020-2025 vormt het kader van ons woonbeleid dat wij samen met de woningcorporaties en de ontwikkelaars van woningbouwprojecten uitvoeren en vormt hierbij het kader voor het woningbouwprogramma. Ons streven is om gedurende deze collegeperiode jaarlijks gemiddeld dertig woningen per jaar op te leveren. Het kost enkele jaren voordat de slagvaardigheid van dit college leidt tot concrete resultaten. Omdat planologie, zeker waar provinciale instemming vereist is, vijf tot vijftien jaar duurt, wordt net zo stevig op de lange termijn ingezet, zodat een volgende periode van droogte in de woningbouwproductie wordt vermeden. Er wordt op dit moment gewerkt aan de planvorming van 11 projecten in Oudewater die in totaal goed zijn voor 435 woningen. Vanaf 2019 tot eind 2021 zijn 54 nieuwbouwwoningen opgeleverd. De activiteiten voor de woningbouwprojecten in 2021 leiden in 2022 tot de oplevering van 50 woningen en vanaf 2023 worden er volgens de woningbouwplanning 406 woningen opgeleverd. Uitbreiding van aantrekkelijke woon- en werkgebieden Er zijn mooie stappen gezet om ons streven te behalen om in 2022 de plancapaciteit van woningbouwlocaties uit te breiden.
Ons doel was om ten minste één nieuwe woningbouwlocatie buiten de rode contour van Oudewater aan te wijzen. Dat is gelukt voor de locatie Kerkwetering. Daarnaast is er in 2020 en 2021 actief gelobbyd bij de provincie voor nog een locatie buiten de rode contour.
Wat hebben we gedaan? De voortgang van de (woningbouw)projecten die zijn opgenomen in de programmabegroting is als volgt: Wijngaardstraat In het eerste kwartaal 2021 zijn de 21 sociale huurwoningen opgeleverd. Oranje Bolwerck In dit project worden 52 koop-/huurwoningen ontwikkeld. In januari 2021 zijn de ontwikkelovereenkomst en een koop-realisatieovereenkomst vastgesteld door de gemeenteraad. Inmiddels is de bouw gestart. De oplevering wordt eind 2023 verwacht. Schuylenburcht Het bestemmingsplan voor de ontwikkeling van de 65 sociale huurwoningen is inmiddels onherroepelijk en de omgevingsvergunning is verleend. De verwachting is dat de aannemer nog voor de zomer start met de eerste werkzaamheden. Oranjepark Voor deze locatie in de wijk Brede Dijk is in 2021 een intentieovereenkomst getekend met De Woningraat. De buurt is geïnformeerd over de plannen. In de loop van 2022 gaan beeldkwaliteitsplan en bestemmingsplan naar de gemeenteraad. Westerwal In 2021 is de 'doorontwikkelvariant' van de stedenbouwkundige visie samen met het beeldkwaliteitsplan vastgesteld door de gemeenteraad. Er wordt daarbij voorzien in een verplaatsing van de machinefabriek naar elders en de realisatie van 98 woningen, waaronder 17 voor starters.
Parallel aan het opstellen van het beeldkwaliteitsplan heeft de architectenselectie plaatsgevonden en aan de participatie met de omgeving is inhoud en vorm gegeven. Inmiddels is ook het bestemmingsplan vastgesteld en wordt er medio 2022 gestart met het bouwrijp maken van de locatie. Tappersheul III In 2021 is goede vooruitgang geboekt met Tappersheul. In februari is het ontwerpbestemmingsplan ter visie gelegd en hebben we de ontvangen zienswijzen beantwoord. Deze hebben geleid tot enkele kleine aanpassingen en vervolgens heeft de gemeenteraad het bestemmingsplan in december unaniem vastgesteld. Met de inschrijvers voor de grond hebben we gesprekken gevoerd over uitgifte en hebben we de verkavelingsblokken zo verkaveld dat we bedrijfskavels kunnen aanbieden met de oppervlakte waar ze zich eerder voor hebben ingeschreven. Begin 2022 verwachten we de eerste getekende grondreserveringsovereenkomsten. 60
In 2021 hebben we diverse voorbereidende werkzaamheden in het plangebied uitgevoerd. Deze zijn inmiddels zo ver gevorderd dat in het najaar van 2022 de eerste wegen kunnen worden aangelegd en de directe omgeving van de bedrijfskavels kavels kunnen worden ingericht. Statenland Voor de invulling van het plan zijn twee participatiebijeenkomsten geweest. In Q4 van 2021 is het schetsplan aan de gemeenteraad gepresenteerd. De raad heeft in Q1 van 2022 ingestemd met de nieuwbouw van het zwembad. Er wordt verder gewerkt aan het beeldkwaliteitsplan dat medio Q3 van 2022 ter besluitvorming aan de raad worden voorgelegd. Omgevingsvisie en Omgevingswet De ontwikkeling van de Omgevingsvisie, inclusief participatie en zienswijzeprocedure is, op de besluitvorming in de raad na, afgerond in 2021. Beoogde planning is dat deze in 2022 wordt vastgesteld. De invoering van de Omgevingswet is een jaar uitgesteld tot 1 januari 2023. De doelen van 2021 zijn daarom doorgeschoven naar 2022, omdat onze voorbereidingen samenhangen met de voortgang van de voorbereidingen die worden getroffen door het Rijk en andere overheden. Interne processen rondom vergunningsaanvragen en initiatieven zijn op hoofdlijnen opgeleverd in 2021. In 2022 verwachten we deze in het digitaal stelstel Omgevingswet (DSO) te kunnen inladen.
De regionale samenwerking met ketenpartners en de ‘één-overheidsgedachte’ vraagt in 2022 nog nadere uitwerking. Daarnaast hebben we in 2021 gewerkt aan het klaarmaken van het Omgevingsplan van rechtswege en de inhoudelijke kaders ter voorbereiding van het maken van het nieuwe Omgevingsplan. De vernieuwing zal na de invoering van de wet worden opgepakt (2023 en verder). In 2021 hebben we ook gewerkt aan een nieuwe legesverordening, kostenverhaal en het in beeld brengen van de structurele lasten. Ook dit wordt nader uitgewerkt in 2022. Uit ervaringen van 2021 komt naar voren dat voldoende capaciteit en financiële middelen voor de voorbereidingen van de Omgevingswet niet vanzelfsprekend is, omdat lopende activiteiten (vergunningen en initiatieven) continue doorgaan. Dit is daarom een aandachtspunt voor het slagen van de voorbereidende activiteiten in 2022, omdat de voorbereidende activiteiten naast de lopende activiteiten rondom vergunningen en initiatieven gerealiseerd moeten worden De Klepper Nadat in 2020 op basis van gesprekken met de bibliotheek en de huidige vaste gebruikers een nieuw vlekkenplan is gemaakt en een investeringsraming is opgesteld, is in 2021 vooral ingezet op het vrijspelen van budgettaire ruimte voor de herontwikkeling tot Huiskamer van de Stad.
Dat heeft geleid tot het opnemen van een investeringsruimte van € 3,6 miljoen in de Kadernota 2022 en het verwerken van de kapitaallasten van die investering vanaf 2023. Daarnaast is richtinggevende besluitvorming door de raad voorbereid. Kernpunt daarin is de keuze voor een sociaalmaatschappelijke invulling van de nieuwe Klepper in combinatie met gemeentelijke werkplekken. Als ontwikkelstrategie wordt daarbij ingezet op realisatie door de markt en pas als terugvaloptie realisatie door de gemeente. Begin 2022 heeft de raad een besluit genomen over dit voorstel.
Maatschappelijk effect In Oudewater moeten alle inwoners goed kunnen wonen 6.1 Voor inwoners die een woning willen in Oudewater komen voldoende voor hen passende woningen beschikbaar. In Oudewater worden aantrekkelijke woongebieden gerealiseerd 6.2 Uitbreiding van aantrekkelijke woongebieden voor inwoners en werkgebieden voor ondernemers. 6.3 Meer inzicht en zeggenschap voor inwoners en organisaties over de wenselijke ontwikkelingen in de fysieke leefomgeving. 6.4 Gemeentelijke accommodaties worden optimaal gebruikt.
61
Resultaat 6.1.1 Toename van de woningvoorraad met gemiddeld 30 woningen per jaar. Stand van zaken
Inspanningen 2021 6.1.1.1 In 2021 worden er 33 woningen opgeleverd. Er wordt gewerkt aan de ontwikkeling van circa 160 woningen t/m 2025 waarvan 70 t/m 2022. Kwaliteit (indicator) In 2020 zijn 12 woningen opgeleverd en is er gewerkt aan nieuwbouwprojecten, wat is 2021 leidt tot 21 en in 2022 tot 67 nieuwbouwwoningen. In deze collegeperiode is een basis gelegd om vanaf 2023 273 woningen realiseren. 6.1.1.2 Afspraken over huisvesting kwetsbare doelgroepen Kwaliteit (indicator)
Resultaat 6.1.2 Huisvesting voor tijdelijke arbeidsmigranten. Stand van zaken Het beleidskader voor de huisvesting van arbeidsmigranten is opgesteld binnen de U16. Hiervan waren gemeente IJsselstein en Oudewater de trekkers.
Inspanning 2021 6.1.2.1 Planontwikkeling huisvesting tijdelijke arbeidsmigranten op locatie vrachtwagenparkeerplaats Tappersheul. Kwaliteit (indicator) De problematiek rondom huisvesting arbeidsmigranten wordt eerst geïnventariseerd, voordat er een locatie ontwikkeld zou kunnen worden.Resultaat
Resultaat 6.2.1 In 2021 worden circa 20 sociale huurwoningen opgeleverd in project Wijngaardstraat. Stand van zaken De oplevering is gepland in maart 2022.
Inspanning 2021 6.2.1.1 Bouw- en woonrijp maken, start bouw, oplevering. Kwaliteit (indicator)
62
Resultaat 6.2.2 In 2022 worden de in totaal circa 50 koop-/huurwoningen opgeleverd, deels bedoeld voor starters, in project Oranje Bolwerck. Stand van zaken Aanvraag omgevingsvergunning is vijf maanden later ingediend dan afgesproken en gepland door ontwikkelaar. Is momenteel in behandeling. Voorbereidingen sanering zijn afgerond, sanering vindt plaats in februari 2022.
Inspanning 2021 6.2.2.1 Verlenen omgevingsvergunning; Bouw- en woonrijp maken; Start bouw Kwaliteit (indicator) Aanvraag omgevingsvergunning is in behandeling. Plan voor verplaatsen platanen, sanering en bouwrijp maken is af. Ontwikkelaar is voornemens voor eigen rekening en risico te starten met voorbereiden bouw, al is omgevingsvergunning nog niet afgegeven.
Resultaat 6.2.3 In 2022 zijn circa 65 sociale huurwoningen in aanbouw in project Schuylenburcht. Stand van zaken
Inspanning 2021 6.2.3.1 Afsluiten anterieure overeenkomst. Opstellen en vaststellen bestemmingsplan Kwaliteit (indicator)
Resultaat 6.2.4 In 2022 start de gefaseerde bouw van 65 tot 75 koop- en/of huurwoningen met behoud van de machinefabriek in project Westerwal. Stand van zaken
Inspanning 2021 6.2.4.1 Vaststellen bestemmingsplan. Kwaliteit (indicator) Ontwerp bestemmingsplan in februari 2022 ter vaststelling in de raad.
63
Resultaat 6.2.5 In 2022 is bedrijventerrein Tappersheul uitgebreid met nieuwe bedrijfskavels met de omvang van 3 hectaren in project Tappersheul III. Stand van zaken
Inspanning 2021 6.2.5.1 Vaststellen bestemmingsplan inclusief herstructureringsplan. Kwaliteit (indicator)
Resultaat 6.2.6 In 2023 start de bouw van circa 100 woningen in project Statenland. Stand van zaken
Inspanning 2021 6.2.6.1 Opstellen en vaststellen bestemmingsplan (o.v.b. van verplaatsing zwembad). Kwaliteit (indicator) Na het behaalde positieve besluit zwembad komt eerst het beeldkwaliteitsplan in de raad (verwachting medio 2022), daarna wordt het bestemmingsplan opgesteld.
Resultaat 6.2.7 In 2022 is de plancapaciteit van woningbouwlocaties uitgebreid door de aanwijzing van ten minste een nieuwe woningbouwlocatie buiten de rode contour van Oudewater. Stand van zaken
Inspanning 2021 6.2.6.7 Lobby bij Provincie om in de nieuwe Provinciale Omgevingsvisie (POVI) een nieuwe woningbouwlocatie buiten de rode contour op te nemen. Kwaliteit (indicator)
Resultaat 6.3.1 In 2021 is de Omgevingsvisie Oudewater vastgesteld. Stand van zaken Ontwerp-Omgevingsvisie is gereed, inclusief nota van beantwoording zienswijzen. Besluitvorming in de raad uitgesteld tot na de verkiezingen/formatie.
64
Inspanning 2021 6.3.1.1 Opstellen Omgevingsvisie Oudewater die in afstemming met regionale processen (Lopikerwaard, U16 en Provincie) via participatie tot stand komt. Kwaliteit (indicator) Kwaliteit (toelichting)
Resultaat 6.3.2 Het omgevingsplan van rechtswege is gereed. Het casco voor het nieuwe omgevingsplan + vulstrategie is gereed en kan vanaf 2022 vernieuwd worden. Stand van zaken Het Rijk heeft besloten de invoering van de Omgevingswet uit te stellen tot 1-1-2023. Dit heeft te maken met vertraging rond het Digitaal Stelsel Omgevingswet en de daarmee samenhangende voorbereidingen. Dit resultaat wordt daarom een jaar later opgeleverd (Q4 2022).
Inspanning 2021 6.3.2.1 Opschonen huidige systeem Ruimtelijke Plannen en aansluiten op het nieuwe systeem Digitaal Stelsel Omgevingswet (DSO). DSO ‘vullen’ met vigerende verordeningen en bestemmingsplanregels en bruidsschatregels. Kwaliteit (indicator) Systeem ruimtelijke plannen is opgeschoond en klaar om overgezet te worden in het DSO. Ook de transitiestrategie (vulstrategie) is op hoofdlijnen gereed, maar vraagt nadere invulling.
Resultaat 6.3.3 In 2022 kunnen burgers en bedrijven via het Digitaal Stelsel Omgevingswet alle informatie over hun fysieke leefomgeving digitaal benaderen Stand van zaken Het Rijk heeft besloten de invoering van de Omgevingswet uit te stellen tot 1-1-2023. Dit heeft te maken met vertraging rond het Digitaal Stelsel Omgevingswet en de daarmee samenhangende voorbereidingen. Dit resultaat wordt daarom een jaar later opgeleverd (Q4 2022).
Inspanning 2021 6.3.3.1 Software voor het DSO is aangekocht en gevuld met top-activiteiten vergunningen en het omgevingsplan is van rechtswege van kracht en raadpleegbaar. Kwaliteit (indicator) De software is aangekocht, maar nog niet ingericht. De processen zijn op hoofdlijnen gereed, maar moeten nog in het ICT-systeem worden ingeregeld, zodat de organisatie hiermee kan oefenen ter voorbereiding.
65
Resultaat 6.3.4 In 2022 is fase 1 van de Omgevingswet geïmplementeerd. Stand van zaken Het Rijk heeft besloten de invoering van de Omgevingswet uit te stellen tot 1-1-2023. Dit heeft te maken met vertraging rond het Digitaal Stelsel Omgevingswet en de daarmee samenhangende voorbereidingen. Dit resultaat wordt daarom een jaar later opgeleverd (Q4 2022).
Inspanning 2021 6.3.4.1 Projectmatig organiseren van de nieuwe omgevingsvisie. De voorbereiding op het omgevingsplan, werkende software voor regels en vergunningen, opstellen nieuwe werkprocessen en inrichten organisatie. Kwaliteit (indicator) Voorbereidingen in volle gang. Focus op proces, inrichten DSO en oefenen met systemen en processen. Er moeten nog enkele (verplichte) raadsbesluiten genomen worden (o.a. commissie ruimtelijke kwaliteit, legesverordening). De capaciteit van de organisatie staat onder druk, aandacht hiervoor blijft nodig. Risico: onvoldoende capaciteit betekent dat we onvoldoende voorbereid zijn om te werken met de nieuwe processen en systemen.
Resultaat 6.4.1 Uitvoering geven aan optimalisatie van gemeentelijk vastgoed inclusief het eventueel afstoten van het gemeentelijke vastgoed. Stand van zaken Het geactualiseerde beheersplan is vastgesteld door de gemeenteraad. Gebouw Tjonkie is afgestoten.
Inspanning 2021 6.4.1.1 Actualisatie Meerjaren Onderhouds Plan inclusief onderzoek afstoten vastgoed. Kwaliteit (indicator) Het geactualiseerde beheersplan is vastgesteld door de gemeenteraad. In 2022 wordt verder onderzoek gedaan naar de mogelijkheden om de optimalisatie verder vorm te geven.
66
Nieuwbouw woningen Bron: BAG Periode
Oudewater
Nederland
2020
4,6 nieuwgebouwde woningen per 1000 woningen
8,9 nieuwgebouwde woningen per 1000 woningen
2021
0,7 nieuwgebouwde woningen per 1000 woningen
8,7 nieuwgebouwde woningen per 1000 woningen
Eigen indicatoren Omschrijving
Streefwaarde 2022
Stand van zaken
Toename van gemiddeld 30 woningen per jaar
30 per jaar
Wordt gerealiseerd
Bestemmingsplannen
3 vastgestelde bestemmingsplannen
Is gerealiseerd
Omgevingsvisie
Is vastgesteld
Ontwerp-visie is gereed, besluitvorming raad uitgesteld tot na verkiezingen/ formatie.
Omgevingsplan tijdelijk deel
Is van rechtswege vastgesteld Invoering Omgevingswet door Rijk uitgesteld tot 1-1-2023. Dit resultaat wordt daarom een jaar later opgeleverd (Q4 2022).
Casco omgevingsplan nieuw deel + Is opgesteld vulstrategie
Invoering Omgevingswet door Rijk uitgesteld tot 1-1-2023. Dit resultaat wordt daarom een jaar later opgeleverd (Q4 2022).
Informatie via Digitaal Stelsel Omgevingswet
Invoering Omgevingswet door Rijk uitgesteld tot 1-1-2023. Dit resultaat wordt daarom een jaar later opgeleverd (Q4 2022).
67
We zijn aangesloten en werken ermee
PROGRAMMA 7 ALGEMENE INKOMSTEN Portefeuillehouder
Thema
Bas Lont
Financiën
Omschrijving Taakveld
Omschrijving
0.5 - Treasury
rente en dividenden
0.61/0.62 - OZB
OZB woningen en niet-woningen
0.64 - Belasting overige
overige belastingen
0.7 - Algemene Uitkering
algemene uitkeringen gemeentefonds
0.8 - Overige baten en lasten
reserveringen / algemene stelposten
Maatschappelijke effecten Wij geven niet meer uit dan wij hebben en hebben een financieel bewustzijn 1.1 Houdbare gemeentefinanciën. 1.2 Gezond financieel bewustzijn.
Financiële analyse Exploitatie
Begroting na Werkelijk 2021 wijzigingen 2021
Verschil
Lasten 0.5 Treasury
-250.932
-81.908
0.61 OZB woningen
62.234
61.778
456
0.8 Overige baten en lasten
9.913
-13.316
23.229
-178.785
-33.446
-145.339
Totaal Lasten
-169.024
Baten 0.5 Treasury
-52.978
-58.709
5.731
-1.823.882
-1.863.176
39.294
0.62 OZB niet-woningen
-841.448
-865.476
24.028
0.64 Belastingen overig
-11.308
-24.202
12.894
-14.567.595
-15.190.919
623.324
0.61 OZB woningen
0.7 Algemene uitkeringen en overige uitkeringen gemeentefonds 3.4 Economische promotie
-12.507
-26.075
13.568
-17.309.718
-18.028.558
718.840
0.10 Mutaties reserves
113.024
113.024
0
Totaal Stortingen
113.024
113.024
0
0.10 Mutaties reserves
-201.931
-199.551
-2.380
Totaal Onttrekkingen
-201.931
-199.551
-2.380
Gerealiseerd resultaat
-17.577.410
-18.148.531
571.121
Totaal Baten Stortingen
Onttrekkingen
68
Hieronder worden de belangrijkste verschillen toegelicht: Taakveld Analyse lasten
Voordeel/nadeel
0.5
Minder rente doorberekend aan taakvelden
195.827
nadeel
0.5
Lagere rentelast, minder betaalde rente
26.803
voordeel
0.8
Niet benutte stelpost loonkosten 2021
22.067
voordeel
Overige lasten
1.618
voordeel
145.339
Nadeel
Totaal mutaties lasten
Taakveld Analyse baten
Voordeel/nadeel
0.5
Er is meer rente ontvangen dan begroot
5.731
voordeel
0.61
Opbrengst OZB woningen is hoger dan begroot, dit wordt veroorzaakt door een hogere waardeontwikkeling en minder toegekende bezwaren dan begroot.
39.294
voordeel
0.62
Opbrengst OZB niet-woningen is hoger dan begroot, dit wordt veroorzaakt door een hogere waardeontwikkeling en minder toegekende bezwaren dan begroot.
24.028
voordeel
0.7
In de ontvangen bedragen Algemene uitkering gemeentefonds is verwerkt het 4e, 5e en 6e steunpakket Corona. Tevens is rekening gehouden met een nog te ontvangen bedrag over 2020 Coronavergoeding van € 67.000. De begroting 2021 is gebaseerd op de meicirculaire. Bij raadsinformatiebrieven Z/21/027194D/21/037337 en Z/21/035156D/21/0407026 bent u geïnformeerd over de september- en decembercirulaire Algemene uitkering gemeentefonds.
623.324
voordeel
3.4
In 2021 is de opbrengst toeristenbelasting over zowel 2020 als 2021 verantwoord. Tot nu toe werd het dienstjaar voorafgaand aan het rekeningsjaar verantwoord, dit was niet conform de voorschriften.
13.569
voordeel
Overige baten
12.894
voordeel
Totaal mutaties baten
718.840
Voordeel
Totaal mutaties lasten en baten
573.501
Nadeel
Taakveld Mutaties reserves 0.10
Voordeel/nadeel
Lagere onttrekking aan de reserve onderhoud gemeentelijk vastgoed
-2.380
Nadeel
Totaal mutaties reserves
-2.380
Nadeel
Totaal mutaties reserves
571.121
Nadeel
Budgetoverhevelingen Totaal voorgestelde budgetoverhevelingen
0
Resultaat 7.1.1 Baten en lasten zijn reëel en structureel in evenwicht. Stand van zaken Najaarsnota gaf nog een tekort te zien.
Inspanning 2021 7.1.1.1 Begroot en realiseer een structureel saldo van baten en lasten rond de nullijn. Kwaliteit (indicator) De Najaarsrapprtage gaf een fors tekort te zien. Mogelijk dat de nagekomen meevallers zoals de septembercirculaire, lagere lasten jeugd en afsluiten grondexploitatie Noort Syde II het jaarresultaat op 0 doen uitkomen.
69
Resultaat 7.1.2 Tijdige informatie aan de raad over Algemene Uitkering Gemeentefonds. Stand van zaken
Inspanning 2021 7.1.2.1 Binnen vier weken na uitkomen van circulaires wordt een RIB opgesteld. Kwaliteit (indicator)
Resultaat 7.1.3 Weerstandsvermogen op 1 Stand van zaken Door negatief jaarrekening resultaat 2020 was ratio onder 1. Dit wordt lager door tekort bij najaarsrapportage.
Inspanning 2021 7.1.3.1 Streven naar een weerstandsvermogen van minimaal 1 in 2021 Kwaliteit (indicator) Met een jaarresultaat rond de 0 blijft de weerstandsratio onder de 1. Bij de vaststelling van de begroting 2022 zijn al maatregelen genomen om de weerstandsratio te versterken. De positieve effecten septembercirculaire worden gestort in de Algemene Reserve. Dit heeft een positief effect op de weerstandsratio.
Resultaat 7.2.1 Er worden géén raadsvoorstellen gedaan zonder (structurele) dekking binnen programma. Stand van zaken
Inspanningen 2021 7.2.1.1 Instructies en voorlichting Kwaliteit (indicator) 7.2.1.2 Toetsing van de voorstellen op naleving Kwaliteit (indicator)
70
Resultaat 7.2.2 De notitie Financiële Sturing wordt nageleefd en gehandhaafd. Stand van zaken
Inspanningen 2021 7.2.2.1 Richtlijnen/instructies opstellen en personeel informeren/voorlichten. Kwaliteit (indicator) 7.2.2.1 Toetsing op naleving van de financiële kaders. Kwaliteit (indicator)
Resultaat 7.2.3 Actuele financiële kaders Stand van zaken
Inspanning 2021 7.2.3.1 Actualiseren van nota Financiële Sturing. Kwaliteit (indicator)
Resultaat 7.2.4 Controle op uitvoering besluiten raad. Stand van zaken
Inspanning 2021 7.2.4.1 Integraal overzicht van financiële raadsbesluiten, moties, amendementen met monitor op verwerking/uitvoering. Kwaliteit (indicator)
71
Gemiddelde WOZ-waarde Bron: CBS Periode
Oudewater
Nederland
2019
301 duizend euro
248 duizend euro
2020
324 duizend euro
271 duizend euro
2021
344 duizend euro
290 duizend euro
Gemeentelijke woonlasten eenpersoonshuishouden Bron: COELO Periode
Oudewater
Nederland
2019
724 euro
669 euro
2020
889 euro
700 euro
2021
1.007 euro
733 euro
Gemeentelijke woonlasten meerpersoonshuishouden Bron: COELO Periode
Oudewater
Nederland
2019
821 euro
739 euro
2020
943 euro
773 euro
2021
1.039 euro
810 euro
72
PROGRAMMA 8 OVERHEAD Portefeuillehouder
Thema
Danny de Vries
Personeel en organisatie
Bas Lont
Financiën
Walther Kok
Automatisering, Personeel en organisatie
Omschrijving Dit programma biedt inzicht in de overheadkosten van de gemeente Oudewater. Volgens de BBVregelgeving worden deze lasten (en baten) apart inzichtelijk gemaakt. Het betreft een meer financieeltechnisch programma waaraan geen specifieke programmadoelen zijn gekoppeld. Taakveld
Omschrijving
0.4 Overhead
Tot dit taakveld behoren de kosten van overhead, d.w.z. alle kosten die samenhangen met de sturing en ondersteuning van medewerkers in het primaire proces: - leidinggevenden primair proces (hiërarchisch) - financiën, toezicht en controle gericht op de eigen organisatie, waaronder planning & control, verantwoording en auditing; - personeel en organisatie en organisatie- en formatieadvies; - inkoop (incl. aanbesteding en contractmanagement); - juridische zaken; - bestuurszaken; - informatievoorziening en automatisering; - facilitaire zaken en huisvesting; - documentaire informatievoorziening; - managementondersteuning en secretariaten primair proces.
Financiële analyse Exploitatie
Begroting na Werkelijk 2021 wijzigingen 2021
Verschil
Lasten 0.4 Overhead
4.476.663
4.496.219
-19.556
Totaal Lasten
4.476.663
4.496.219
-19.556
0.4 Overhead
-62.455
-76.584
14.129
Totaal Baten
-62.455
-76.584
14.129
0.10 Mutaties reserves
0
0
0
Totaal Onttrekkingen
0
0
0
Gerealiseerd resultaat
4.414.208
4.419.635
-5.427
Baten
Onttrekkingen
73
Hieronder worden de belangrijkste verschillen toegelicht. Taakveld
Analyse lasten
Voordeel/nadeel
0.4
Kosten subsidioloog
-11.370
0.4
Hogere kosten gas en elektra
-17.487
nadeel
0.4
Lagere kapitaallasten
13.252
voordeel
Taakveld 0.4
Overige
-3.951
nadeel
Totaal mutaties lasten
-19.556
Nadeel
Analyse baten
Voordeel/nadeel
Meer terugontvangen kosten dwangbevel en aanmaningen
11.227
Overige
2.902
voordeel
Totaal mutaties baten
14.129
Voordeel
Totaal mutaties lasten en baten
-5.427
Nadeel
Budgetoverhevelingen Totaal voorgestelde budgetoverhevelingen
74
nadeel
0
voordeel
PARAGRAFEN PARAGRAAF 1 LOKALE HEFFINGEN Wat is het doel van deze paragraaf? Het totale pakket van gemeentelijke belastingen en heffingen bestaat uit tiental verschillende belastingen, heffingen en rechten die worden gelegitimeerd door een belastingverordening die door de gemeenteraad is vastgesteld. Deze paragraaf geeft een overzicht op hoofdlijnen van de resultaten op deze heffingen. De regelgeving is vastgelegd in de wet en in de lokale belastingverordeningen en is uitgebreid toegelicht in de programmabegroting. De cijfers van de begroting betreft de begroting na wijziging.
Wettelijk kader en gemeentelijk kader Ten aanzien van de heffingen onderscheidt de wet drie soorten: Belastingen: gedwongen betalingen aan de overheid waar geen rechtstreekse contraprestatie van de overheid tegenover staat. Ze kunnen aan een brede of specifieke doelgroep in rekening worden gebracht. Bestemmingsheffingen: deze dienen ter bestrijding van specifieke kosten. Voorbeelden zijn de afvalstoffenheffing en de rioolheffing. Deze heffingen mogen niet meer dan kostendekkend zijn. Rechten: een betaling waar een direct aanwijsbare contraprestatie van de overheid tegenover staat. Deze contraprestatie kan bestaan uit een product of dienst. Onderscheid kan worden gemaakt in onder meer gebruiksrechten (bijvoorbeeld haven- of marktgelden) en genotsrechten (waaronder leges). De hoogten van sommige rechten zijn landelijk bepaald. Verder geldt dat deze maximaal kostendekkend mogen zijn. Naast het landelijk beleid is het volgende gemeentelijk beleid geformuleerd: De bestemmingsheffingen en rechten zijn in principe 100% kostendekkend. Dat is niet overal het geval omdat er bijvoorbeeld wettelijke voorschriften zijn (wettelijke tarieven). Kwijtscheldingsbeleid. Voor de OZB, rioolheffing en afvalstoffenheffing kan kwijtschelding worden verleend aan personen (niet aan bedrijven).
De gemeente Oudewater hanteert voor de kwijtschelding de norm die door het Rijk gegeven wordt aan de gemeenten: 100% van de norm voor de bijstand. Bij een norm onder de 100% is er sprake van strenger beleid. Vrijwel alle inwoners die een aanslag gemeentelijke belastingen ontvangen en moeten rondkomen van een bijstandsuitkering of alleen een AOW-uitkering en geen vermogen hebben, komen op basis van deze norm in aanmerking voor kwijtschelding. De regelgeving voor de kwijtschelding is neergelegd in de Leidraad Invorderingswet 1990.
75
Geraamde opbrengsten
Belastingen en heffingen
Baten
Baten
Baten
Rekening
Begroting
rekening
2021
2021 na wijz.
2020
A. Belastingen 1 Eigenaren woningen
1.863
1.824
1.749
Eigenaren niet-woningen
528
518
528
Gebruikers niet-woningen
337
324
310
2 Precariobelasting
24
11
13
3 Toeristenbelasting
26
13
19
2.778
2.690
2.619
1 Afvalstoffenheffing
1.154
1.126
1.153
2 Rioolheffing
1.477
1.488
1.357
Subtotaal B Bestemmingsheffingen
2.631
2.614
2.510
1 Leges burgerzaken
443
431
89
2 Begrafenisrechten
12
17
14
3 Marktgelden
16
24
16
4 Bruggelden
13
12
11
5 Omgevingsvergunningen
542
416
311
1.026
900
441
€ 6.435
€ 6.204
€ 5.570
Subtotaal A Belastingen B . Bestemmingsheffingen
C. Rechten
Subtotaal C Rechten Totaal
€ x 1.000
Lokale lastendruk De lokale lastendruk geeft voor de belangrijkste tarieven weer wat een inwoner van de gemeente betaalt en hoe deze zich het afgelopen jaar hebben ontwikkeld (fictief huishouden). De bedragen zijn gebaseerd op een huishouden in een woning met een gemiddelde waarde voor het belastingjaar 2021 van € 294.000 (2020: € 277.000). Werkelijk
Begroting
Werkelijk
2021
2021
2020
1 OZB
379
370
360
2 Rioolheffing
300
316
266
3 Afvalstoffenheffing (meerpers.)
297
306
261
€ 976
€ 992
€ 887
Totaal
A. Belastingen OZB In onderstaande tabel zijn de OZB-tarieven 2021 en 2020 opgenomen. De tarieven 2021 worden geheven als percentage van de WOZ-waarde met peildatum 1 januari 2020. Tarief OZB
2021
2020
0,1290%
0,1300%
a Eigenaren
0,2863%
0,2741%
b Gebruikers
0,2265%
0,2029%
1 Woningen a Eigenaren 2 Niet woningen
76
Opbrengst OZB: Taakveld
Rekening
Begroting
2021
2021
Rekening 2020
1.863
1.824
1.749
0.61
Eigenaren woningen
0.62
Eigenaren niet-woningen
528
518
528
0.62
Gebruikers niet-woningen
337
324
310
€ 2.728
€ 2.666
€ 2.587
Totaal
€ x 1.000
De opbrengsten voor de OZB zijn hoger dan begroot, dit wordt men name veroorzaakt door een hogere waardeontwikkeling. Bij het opstellen van de begroting is voor woningen rekening gehouden met een waardeontwikkeling van 4%, dit is uiteindelijk 6,3% geworden. Voor de niet-woningen is bij de begroting uitgegaan van een waardeontwikkeling van -1,7%, dit is -0,1% geworden. Daarnaast zijn er minder bezwaren toegekend dan waarmee bij de begroting rekening is gehouden. Ad 2 Precariobelasting Onder de naam precariobelasting wordt een directe belasting geheven ter zake van het hebben van voorwerpen onder, op of boven de voor de openbare dienst bestemde gemeentegrond. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021
2020
€ 24
€ 11
€ 13
0.64
Opbrengst
€ x 1.000
In 2021 is er meer incidentele precario geheven dan begroot; ook was de opbrengst van de terrassen en standplaatsen hoger dan in voorgaande jaren. Ad 3 Toeristenbelasting Onder de naam toeristenbelasting wordt een directe belasting geheven voor het houden van verblijf met overnachting binnen de gemeente tegen een vergoeding in welke vorm dan ook door personen die niet als ingezetene met een adres in de gemeente in de basisregistratie personen zijn ingeschreven. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021
2020
€ 26
€ 13
€ 16
3.4
Opbrengst
€ x 1.000
De opbrengst toeristenbelasting is hoger dan begroot; dit komt doordat in 2021 zowel de opbrengsten 2020 als verwachte opbrengsten 2021 verantwoord zijn. Conform de BBV-regels moet de opbrengst genomen worden in het jaar waarop de opbrengst betrekking heeft. Tot 2021 werden de opbrengsten toeristenbelasting verantwoord van het jaar voorafgaand aan de jaarrekening.
B.
Bestemmingsheffingen
Ad 1 Afvalstoffenheffing Voor de bestrijding van de kosten die samenhangen met het inzamelen en verwerken van afval is de gemeente bevoegd om de gemaakte kosten te verhalen. Voor het huishoudelijk afval (afval dat ontstaat vanuit particuliere huishoudens) wordt afvalstoffenheffing geheven. Onderstaande tabel geeft een overzicht van baten en lasten afvalstoffenheffing. Wanneer de baten hoger zijn dan de lasten, wordt het meerdere in de voorziening afvalstoffenheffing gestort.
77
Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021
2020
Lasten 7.3
Afval
1.070
1.093
945
2.1
Verkeer en vervoer
6
25
25
6.3
Inkomensregelingen
27
24
24
0.4
Overhead
0
5
5
209
118
118
Totale lasten
1.312
1.265
1.117
7.3
Afvalstoffenheffing inclusief teruggave
1.154
1.126
993
7.3
Overige baten
182
137
160
Coronavergoeding uit algemene uitkering
15 1.263
1.153
BTW-lasten te verhalen op BTW-comp.fonds
7.2
Baten
1.351
Saldo (=mutatie reserve/voorz.; - = onttrekking)
€ 39
-€ 2
€ 36
Kostendekkendheidsgraad
103%
100%
103%
Dit resulteert in de volgende mutaties van de voorziening afvalstoffenheffing: (geraamde stand per 1-12021 € 36.536) 2021 storting € 38.553 (rekening) 2022 storting € 61.107 (begroot) 2023 storting € 78.562 (begroot) 2024 storting € 94.044 (begroot) Dit zijn indicatieve stortingen/onttrekkingen omdat de hoogten van diverse lasten en baten nog niet exact bekend zijn, zoals de teruggave afvalstoffenheffing (n.a.v. het aantal keren dat er huisvuil is aangeboden) en de bijdrage uit het Afvalfonds. Op deze wijze wordt een redelijke voorziening opgebouwd. Ad 2: Rioolheffing Uit de rioolheffing bekostigt de gemeente de uitvoering van de drie gemeentelijke watertaken. Dit zijn het inzamelen en transporteren van afvalwater, het bergen en afvoeren van hemelwater en het zorgdragen voor het grondwater. Onderdeel van hemelwater en grondwater zijn ook maatregelen voor de uitvoering van klimaatadaptatiethema’s wateroverlast en droogte. Meer informatie vindt u in het Gemeentelijk Waterbeleidsplan 2020-2024. De rioolheffing stijgt in 2021 met 10% exclusief inflatiecorrectie. Dit is nodig om de stijgende kapitaallasten als gevolg van vervangingsinvesteringen te kunnen dekken. In de onderstaande tabel vindt u een overzicht van de kosten en baten van de rioolbegroting. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021
2020
769
795
798 71
Lasten 7.2
Riolering
2.1
Verkeer en vervoer
6
2.4
Economische havens en waterwegen
72
39
BTW exploitatie en op investeringen
109
110
146
Totale lasten
956
944
1.017
1.497
1.488
1.357
7.2
Baten Doorberekende kosten huisaansluitingen Rioolheffingen woningen
78
2
20 1.477
Saldo (=mutatie reserve/voorz.; - = onttrekking)
€ 541
€ 544
€ 340
Kostendekkendheidsgraad
157%
158%
133%
Dit resulteert in de volgende mutaties van de voorziening riolering conform raadsbesluit GWP Oudewater 2020-2024: (geraamde stand per 1-1-2021 € 3.324.810) 2021 storting € 541.258 (werkelijk) 2022 storting € 465.332 (begroot) 2023 storting € 549.654 (begroot) 2024 storting € 539.750 (begroot) Gemeente Oudewater heeft gekozen voor een grote stijging van de rioolheffing in 2020 – 2023, zodat de rioolheffing daarna nagenoeg gelijk kan blijven. Het gevolg hiervan is dat de voorziening riolering fors toeneemt om latere investeringen te dekken.
C. Rechten In de onderstaande tabellen is voor de verschillende rechten opgenomen wat de begrote baten en lasten zijn en wat de kostendekkendheid is. Nagestreefd wordt een kostendekkendheidsgraad van 100%. Zichtbaar is dat dit voor een aantal tarieven nog niet is gerealiseerd. Ad 1 Leges burgerzaken Onder de naam ‘leges’ wordt een aantal verschillende rechten geheven ‘ter zake van het genot van door of vanwege het gemeentebestuur verstrekte diensten’. Sommige leges zijn niet voor 100% kostendekkend omdat er voorgeschreven wettelijke tarieven zijn (voorbeelden: uittreksels burgerlijke stand, reisdocumenten en rijbewijzen. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021 na wijz.
2020
Burgerzaken
443
431
427
Totale lasten
443
431
427
Baten
143
111
89
€ x 1.000
-€ 300
-€ 320
-€ 338
Kostendekkendheidsgraad
32%
26%
21%
Lasten 0.2
0.2
Saldo
In tegenstelling tot wat aanvankelijk werd verwacht zijn er meer legesopbrengsten uit leges huwelijken en rijbewijzen. Ook zijn er meer legesopbrengsten uit naturalisaties. Daarbij passen hogere afdrachten aan RDW en IND. Ad 2 Begrafenisrechten Op basis van deze verordening worden rechten geheven voor het gebruik van de begraafplaats en voor het door de gemeente verlenen van diensten in verband met de begraafplaats. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021 na wijz.
2020
Lasten 7.5
Begraafplaatsen
58
60
2
7.5
Baten
12
17
14
€ x 1.000
-€ 46
-€ 43
€ 12
Kostendekkendheidsgraad
21%
28%
700%
Saldo
79
Ad 3 Marktgelden Onder de naam marktgeld wordt een recht geheven voor het innemen van een standplaats. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021
2020
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
37
39
39
Totale lasten
37
39
39
Bedrijvenloket en bedrijfsregelingen
16
24
16
Totale baten
16
24
16
€ x 1.000
-€ 21
-€ 15
-€ 23
Kostendekkendheidsgraad
43%
62%
41%
Lasten 3.3
Baten 3.3
Saldo
Vanwege corona zijn de baten van de marktgelden lager uitgevallen. Ad 4 Bruggelden Voor iedere doorvaart van de Hoenkoopse brug wordt € 2 per vaartuig gerekend. Met de opbrengst hiervan wordt een deel van de brugbediening door medewerkers van Ferm Werk bekostigd. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021
2020
Verkeer en vervoer
57
43
33
Totale lasten
57
43
33
Baten
13
12
11
€ x 1.000
-€ 44
-€ 31
-€ 22
Kostendekkendheidsgraad
23%
28%
33%
Lasten 2.1
2.4
Saldo
De lasten uitbesteding brugbediening zijn hoger uitgevallen. Dit betreft eenmalige aanbestedingskosten (€ 7.500) in 2021 en een structurele tariefverhoging voor bediening van de bruggen naar aanleiding van aanbesteding (€ 5.000).
80
Ad 5 Omgevingsvergunningen Binnen het taakveld omgevingsvergunning is de kostendekkendheid afhankelijk van de baten. Temporisering van de baten levert een lagere kostendekkendheid. Echter, hogere baten zijn meestal gekoppeld aan een grotere werklast wat uiteindelijk kan leiden tot meer capaciteitsinzet. Gevolg hiervan is dat de kostendekkendheid dan niet wordt vergroot maar gelijk blijft. Taak
Rekening
Begroting
Rekening
veld
2021
2021
2020
Wonen en bouwen
714
697
369
Totale lasten
714
697
369
Wonen en bouwen
542
416
311
Totale baten
542
416
311
€ x 1.000
-€ 172
-€ 281
-€ 58
Kostendekkendheidsgraad
76%
60%
84%
Lasten 8.3
Baten 8.3
Saldo
Er zijn veel meer omgevingsvergunningen afgegeven bij minder stijgende kosten. Hierdoor stijgt de kostendekkendheid.
D. Vergelijking met andere gemeenten Belastingsoort 2021
Oudewater
Woerden
Bodegraven
Montfoort
Reeuwijk
De Ronde Venen
OZB wonigen
0,1290%
0,1179%
0,1225%
0,1245%
0,0764%
OZB niet woningen
0,5128%
0,5091%
0,4947%
0,6677%
0,3572%
Eenpersoonshuish.
€ 255
€ 225
€ 216
€ 205
€ 256
Meerpersoonshuish.
€ 297
€ 238
€ 265
€ 335
€ 332
€ 300
€ 234
€ 243
€ 255
€ 216
Afvalstoffenheffing
Rioolheffing
81
PARAGRAAF 2 VERBONDEN PARTIJEN Wat is het doel van deze paragraaf? Een gemeente kan in principe zelf bepalen hoe een bepaalde taak wordt uitgevoerd. Bijvoorbeeld door de uitvoering zelf ter hand te nemen of de uitvoering te regelen (via een gemeenschappelijke regeling) met een aantal regiogemeenten gezamenlijk. Kernvragen blijven steeds of de doelstellingen van de gemeente gerealiseerd worden en of de doelstellingen van het uitvoerende orgaan corresponderen met die van de gemeente. Vanwege de bestuurlijke, beleidsmatige en financiële belangen en mogelijke risico’s wordt in de jaarstukken aandacht besteed aan rechtspersonen waarmee de gemeente een band heeft. Deze paragraaf geeft informatie over elke verbonden partij, diens financiële situatie en de bestuurlijke doelstelling van de gemeente Oudewater die via de verbonden partij wordt gerealiseerd.
Wettelijk kader en gemeentelijk beleid Het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) geeft als definitie van een verbonden partij: "Een privaatrechtelijke of publiekrechtelijke organisatie waarin de gemeente een bestuurlijk en een financieel belang heeft”. Bestuurlijk belang is zeggenschap, hetzij op basis van vertegenwoordiging in het bestuur hetzij uit hoofde van stemrecht. Er is sprake van een verbonden partij als een wethouder, raadslid of ambtenaar van de gemeente namens de gemeente in het bestuur van de partij plaatsneemt, of namens de gemeente stemt. Bij alleen een benoemingsrecht of een voordrachtsrecht – de gemeente mag een bestuurder of commissaris in de organisatie benoemen of voordragen – is er strikt genomen geen sprake van een verbonden partij. Gemeenten maken vaak van een dergelijk recht gebruik om ervoor te zorgen dat er kwalitatief goede bestuurders in het bestuur van de partij terechtkomen. Ook een stichting waarin bijvoorbeeld de wethouder cultuur op persoonlijke titel als bestuurder plaatsneemt – en dus niet de gemeente vertegenwoordigt– is volgens deze definitie geen verbonden partij. Een financieel belang is een aan de verbonden partij ter beschikking gesteld bedrag dat niet verhaalbaar is indien de verbonden partij failliet gaat, of het bedrag waarvoor aansprakelijkheid bestaat indien de verbonden partij haar verplichtingen niet nakomt.
Dit betekent dat, wanneer een verbonden partij failliet gaat, de deelnemers in deze verbonden partij, dus ook de gemeente Oudewater, voor extra kosten komen te staan. Bovenstaande betekent ook dat bij leningen en garantstellingen geen sprake is van een verbonden partij: de gemeente houdt in die gevallen juridisch verhaal als de partij failliet gaat. Ook bij exploitatiesubsidies is geen sprake van een verbonden partij: het gaat om overdrachten (subsidies). In deze paragraaf is het begrip verbonden partijen wat ruimer opgevat dan in het BBV. Daarom zijn bijvoorbeeld ook de belangrijkste organisaties die geen rechtspersoonlijkheid hebben, opgenomen. Maar eveneens zijn opgenomen stichtingen waarin de gemeente een benoemingsrecht heeft en die zij ook een subsidie geeft, grote organisaties waar de gemeente of een bestuurder levert en of zich garant stelt enz. De reden voor deze brede invulling van de paragraaf verbonden partijen is de behoefte aan overzicht. De belangrijkste partijen aan wie de gemeente zich op een of andere manier bestuurlijk en/of financieel verbonden heeft, komen nu op één plek in de begroting en de jaarstukken bij elkaar. Met deze paragraaf voldoen wij aan onze wettelijke plicht (Besluit Begroting en Verantwoording) om per verbonden partij inzicht te geven in de volgende onderwerpen:
82
•
de beleidslijnen met betrekking tot relevante beheersmatige aspecten
•
de visie van de raad op verbonden partijen in relatie tot de realisatie van de doelstellingen zoals die zijn opgenomen in de programma’s van de begroting
•
de beleidsvoornemens van verbonden partijen
•
naam en vestigingsplaats; het openbaar belang dat op deze wijze wordt behartigd; de veranderingen die zich hebben voorgedaan gedurende het begrotingsjaar; het eigen vermogen en het vreemd vermogen van de verbonden partij aan het begin en aan het einde van het begrotingsjaar; het resultaat van de verbonden partij
Gemeenschappelijke regelingen Veiligheidsregio Utrecht (VRU) Vestigingsplaats
Utrecht
Doel
Het doel van deze regeling is het door de Veiligheidsregio Utrecht realiseren van een gelijkwaardig kwaliteitsniveau van de beheersing van rampen en crises in de Utrechtse gemeenten, waaronder het (verplicht) organiseren van brandweerzorg op regionaal niveau. De gemeentelijke organisaties zijn verantwoordelijk voor een aantal crisisbeheersingsprocessen zoals: crisiscommunicatie, publieke zorg en nazorg. Geen enkele gemeentelijke organisatie is in staat om deze taken geheel op eigen kracht te vervullen. Regionale samenwerking en bundeling van ambtelijke capaciteit is absoluut noodzakelijk.
Programma
1. Bestuur, dienstverlening en veiligheid 6. Ruimtelijke ontwikkeling en wonen
Deelnemende partijen
De 26 Utrechtse gemeenten: Amersfoort, Baarn, Bunnik, Bunschoten, De Bilt, De Ronde Venen, Eemnes, Houten, Leusden, Lopik, Montfoort, Nieuwegein, Oudewater, Renswoude, Rhenen, Soest, Stichtse Vecht, Utrecht, Utrechtse Heuvelrug, Veenendaal, Vijfheerenlanden, Woerden, Woudenberg, Wijk bij Duurstede, IJsselstein en Zeist.
Bestuurders vanuit onze Lid : burgemeester drs. D.C. de Vries gemeente Plv. lid : wethouder drs. J.I.M. Duindam Bestuurlijk belang
Veiligheid houdt zich niet aan gemeentegrenzen. Bestuurlijke afspraken over prioriteiten en inzet worden op regionaal niveau gemaakt via de Veiligheidsregio Utrecht of het Regionaal College van de politie.
Gemeenschappelijk belang dat wordt behartigd
Eenduidige en efficiënte inrichting van de brandweer Eenduidige aanpak van rampen en crises Eenduidige aanpak brandweerzorg
Financiële bijdrage
Begroting 2021 : € 607.000 Rekening 2021 : € 608.000 Begroting 2022 : € 615.000 De bijdrage aan de VRU staat voor 90% geraamd bij taakveld 1.1 crisisbeheersing en voor 10% bij taakveld 8.3 wonen en bouwen. De Veiligheidsregio Utrecht houdt zich met o.a. de volgende werkzaamheden bezig: •
De VRU heeft de risico’s in de regio in beeld en vastgelegd in het risicoprofiel. De informatie wordt met in- en externe partners gedeeld via: - regionaal risicoprofiel; - provinciale risicokaart; - brandrisicoprofiel; - (Gemeentelijke) Integrale Veiligheidsplannen.
•
De VRU adviseert het bevoegd gezag om onveilige situaties te voorkomen en/of te beperken, met betrekking tot: - ruimtelijke ordening & externe veiligheid (incl. overstromingsrisico’s); - bouwen; - brandveilig gebruik van gebouwen en bouwwerken;
Belang van Oudewater
83
- milieu; - evenementen.
84
•
De VRU houdt risicogericht toezicht op (brand)veiligheid in bestaande bouw en bij evenementen en adviseren het bevoegd gezag over te nemen maatregelen.
•
De VRU wil met stimulerende preventie de zelfredzaamheid van burgers en bedrijven vergroten.
•
De VRU zorgt voor goed voorbereide en opgeleide brandweermensen die de beschikking hebben over voldoende materieel en materiaal voor de uitvoering van hun taak.
•
De VRU onderhoudt een aantal specialismen waaronder waterongevallen, rietkapbrandbestrijding, natuurbrandbestrijding en technische hulpverlening.
•
Op het gebied van Bevolkingszorg beheert de VRU de regionale piketten.
•
De VRU zorgt er voor dat piketfunctionarissen uitgebreid opgeleid, geoefend en getraind worden . Hoe dit uitgevoerd wordt, is vastgelegd in het Beleidsplan Opleiden, Trainen en Oefenen (OTO).
•
De VRU adviseert de gemeenten over de optimale inrichting van hun crisisorganisatie. Voor de lokale functionarissen verzorgt de VRU ook het totale opleiding, training en oefentraject.
•
De VRU volgt met het veiligheidsinformatiecentrum (VIC) de ontwikkelingen van risico’s in onze regio, die mogelijk kunnen uitgroeien tot een ramp of crisis.
•
De VRU coördineert en organiseert geneeskundige hulp aan slachtoffers bij een ramp of crisis. In de voorbereidende fase valt hieronder ook het op geneeskundig vlak adviseren bij evenementen.
•
De VRU adviseert het openbaar bestuur en organisaties die een rol hebben in geneeskundige hulpverlening over te nemen maatregelen.
•
De VRU organiseert crisisoefeningen met zorgverleners, brandweer, gemeenten en politie zodat de hulpverlening goed op elkaar aansluit.
•
De VRU stelt de wettelijke verplichte incidentbestrijdingsplannen op of actualiseert deze.
•
De VRU evalueert GRIP-incidenten conform het evaluatiebeleid van de VRU.
•
De VRU beschikt over actuele aanvals- en/of bereikbaarheidskaarten voor risicovolle en kwetsbare objecten.
•
De VRU draagt zorg voor de continuïteit van de meldkamerfunctie in aanloop naar de samenvoeging, onder meer door harmonisatie van de meldkamerprocessen.
•
De VRU gaat verder met het verder terugdringen van de nodeloze meldingen via de brandmeldinstallatie. De VRU zet in op een combinatie van voorlichting, toezicht & handhaving en verificatie van de melding.
•
Op het gebied van organisatieontwikkeling zal de VRU zich onder andere bezig houden met het ontwikkelen van accountmanagement, harmonisatie rechtspositie en loketgericht werken
De VRU voert een aantal taken op het gebied van onderhoud en exploitatie van de brandweerkazernes uit. De pakketten operationeel onderhoud, schoonmaak en Arbo & veiligheid neemt de gemeente af bij de VRU. Financiële en inhoudelijke ontwikkelingen 2021
n.v.t.
Eigen vermogen begin Begin boekjaar: € 17.732.000 en einde boekjaar 2021 Einde boekjaar: € 23.237.000 Vreemd vermogen Begin boekjaar: € 30.900.000 begin en einde boekjaar Einde boekjaar: € 45.777.000 2021 Financieel resultaat 2021 (saldo van baten en lasten)
Saldo van baten en lasten: € 5.505.000 Resultaat (na mutaties reserves): €3.102.000
Risico’s
Het grootste risico betreft het zich voordoen van grote rampen en calamiteiten in een regiogemeente, waardoor er een financieel risico ontstaat voor het bekostigen van de bijdrage aan de gemeenschappelijke regeling VRU.
Regionaal Historisch Centrum Rijnstreek en Lopikerwaard (RHC) Vestingsplaats
Woerden
Doel
Uitvoering Archiefwetgeving en het beheer van historische archieven en collecties en beschikbaarstelling ervan aan burgers en organisatie. Op grond van de Archiefwet 1995 moeten besturen van overheden ervoor zorgdragen dat hun archieven in goede en geordende en toegankelijke staat verkeren. Verder is het RHC belast met het wettelijk toezicht op het gemeentelijk beheer van nog niet overgebrachte archieven.
Programma
85
Deelnemende partijen
Gemeenten Bodegraven-Reeuwijk, Lopik, Montfoort, Oudewater, Woerden en IJsselstein en het Hoogheemraadschap De Stichtse Rijnlanden te Houten.
Bestuurders vanuit onze gemeente
Lid : burgemeester drs. D.C. de Vries Plv. lid : wethouder drs. B.C. Lont
Bestuurlijk belang
De bestuurlijke verantwoordelijkheid voor de overgebrachte archieven ligt sinds 2006 bij het bestuur van de Gemeenschappelijke regeling RHC .
Gemeenschappelijk belang dat wordt behartigd
Bovengenoemde taken (zie achter Doel) vloeien voort uit de Archiefwet. Deze wet verplicht overheidsinstellingen de archieven in goede, geordende en toegankelijke staat te bewaren. Daarnaast verplicht de Archiefwet overheidsinstellingen om archieven die ouder zijn dan 20 jaar en voor blijvende bewaring in aanmerking komen, toegankelijk te maken
voor het publiek. Hierbij verandert de status van deze archieven in principe naar openbaar en zijn ze voor iedereen kosteloos te raadplegen. Financiële bijdrage en financiën
Begroting 2021: € 46.912 (incl. btw) Rekening 2021: € 39.404 (incl. btw) Begroting 2022: € 48.822 (incl. btw)
Belang van Oudewater
Doel van het RHC is in het samenwerkingsgebied uitvoering te geven aan de Archiefwet en het vervullen van de functie van regionaal kennis- en informatiecentrum op het gebied van de lokale en regionale geschiedenis door het opbouwen en beheren van een zo breed mogelijke collectie aan (regionaal) historische bronnen en deze op een zo actief mogelijke wijze dienstbaar maken voor een breed publiek. Vanuit de Archiefwet richt het RHC zich op het beheer van het statisch archief en de uitvoering van de inspectietaak. Het fungeert voor de gemeente als historisch informatiecentrum. De niet-wettelijke taken van het RHC werden afgebouwd. Het vergroten van de digitale toegankelijkheid van de archieven en collecties is een belangrijk speerpunt voor de komende jaren. Het RHC zal ook de vorming van een regionaal E-depot de komende tijd verder oppakken.
Financiële en inhoudelijke ontwikkelingen 2021
Via de RHC-website is het mogelijk om sommige archiefbescheiden digitaal te raadplegen. Archieven en bronnen die zijn ontsloten worden zoveel mogelijk op de website voor publiek beschikbaar gesteld. Natuurlijk blijft het mogelijk de studiezaal te bezoeken om onderzoek te doen of (bouw)dossiers in te zien. De overbrengingstermijn voor Archiefbescheiden naar het RHC staat momenteel volgens de Archiefwet op 20 jaar. Er is een traject gestart om deze termijn terug te brengen naar 10 jaar. Verkorting van de overbrengingstermijn van 20 jaar naar 10 jaar zal een behoorlijke invloed op de werkzaamheden bij het RHC. Deze verkorting van de overbrengingstermijn zal waarschijnlijk in 2022 worden geëffectueerd.
Eigen vermogen begin en einde boekjaar 2021
Nihil
Vreemd vermogen begin en einde boekjaar 2021
n.v.t.
Risico's
De taken worden uitgevoerd op basis van een sobere dienstverlening: alleen de wettelijke taken worden uitgevoerd.
Afvalverwijdering Utrecht (AVU) Vestigingsplaats
86
Utrecht
Doel
De AVU is een gemeenschappelijke regeling ingevolge de Wet gemeenschappelijke regelingen en is in 1984 opgericht door de Utrechtse gemeenten en de provincie Utrecht. Deze gemeenschappelijke regeling heeft als doel een efficiënte en uit oogpunt van milieuhygiëne verantwoorde wijze van overslag, transport en verwerking van huishoudelijke en andere categorieën van afvalstoffen (geen bedrijfsafval) voor de deelnemende gemeenten te organiseren. Namens de gemeenten voert de gemeenschappelijke regeling AVU de regie op de overslag, het transport, de bewerking en de verwerking van het door de inwoners van de provincie Utrecht aangeboden huishoudelijk afval. Ook organiseert en regisseert de AVU de papierinzameling, de glasinzameling en de inzameling van oude medicijnen en injectienaalden (i.s.m. de Apothekersvereniging AVNM) in de provincie Utrecht en laat de AVU jaarlijks de sorteeranalyses van het restafval per gemeente uitvoeren.