CConstaterende datOudewater
Koppel je AI →
Document · PDF

A49 - Ingekomen stuk RWU - Regionale Corporatiemonitor 2021.pdf

Gemeenteraad 16 december 2021, gemeente OudewaterBij agendapunt: 6: Lijst ingekomen stukken27.647 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 3 van 3

Vijfheerenlanden

4

6

6

8

regel zelf, bij ‘bemiddeling’ krijgt deze een (al dan

sociale huurwoningen. Maar het legt, als de zorg

Wijk bij Duurstede

24

13

10

14

niet eenmalig) aanbod van de corporatie. Boven-

onvoldoende is, ook een zware hypotheek op buur-

Woerden

30

22

13

19

dien worden, bij het hanteren van dit onderscheid,

ten waar al veel sociale huurwoningen en proble-

Zeist

36

21

23

24

toewijzingen van één en dezelfde groep (zoals

men zijn.

TOTAAL

582

408

421

448

bijvoorbeeld uitstroom maatschappelijke opvang)

Daartegenover neemt het aantal woningen voor

onder beide noemers verantwoord. Dat komt het

vergunninghouders sterk af. Werden er in 2018 nog

*Inclusief qlinker exclusief Jebber

overzicht niet ten goede. Het onderscheid hanteren

623 woningen toegewezen aan deze groep, in 2019

Bron: Uitvraag RWU 2021

wij wel in hoofdstuk 5, waar de diverse loketten

283 woningen, meer dan een halvering, ging het in

worden behandeld.

2020 nog maar om 176 woningen. Het aantal woningen dat werd toegewezen aan herhuisvestingsur-

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

De toewijzingen waarbij urgenten of speciale

genten en dergelijke is weer wat toegenomen. Het

bemiddelingen in het spel zijn, maken een aan-

waren er in 2020 105, in 2019 nog 91, vergelijkbaar

zienlijk deel uit van het totaal aantal toegewezen

met 2018, maar veel lager dan de jaren ervoor.

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

4|

VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 48

Tabel 47

Aantal toewijzingen per type urgentie in 2020, per gemeente en U16 Bunnik De Bilt

De Ronde Houten IJssel- Lopik Montfoort Nieuwe-

Beheerdersbelang

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Venen stein

3

3

2

gein

Oudewater

Stichtse

Utr.

Vijfheeren-

Wijk bij

Vecht Heuvelrug

landen

Duurstede

12

2

Utrecht

42

3

Woerden Zeist

Totaal

4

71

1

19

20

City Deal

15

15

Coöptatie

40

Beroep

9

204

1

264

Doorstroming senioren

3

1

1

5

Dreigend dakloos

3

5

1

1

Eenmalige aanbieding na verl. urg.

Hardheid (bemiddeling)

2

2

23

1

2

7

2

1

4

1

1

3

2

6

1 2

Financieel Gedupeerden aanbodsysteem

8

1

2

1

7

1

1

2

1

2

12

1

15

1

2

3

2

2

1

1

8

1

79

2

8

105

Instroom MO

1

1

2

Laatstekansbeleid

5

Herhuisvesting

1

9

1

Mantelzorg

3

2

Medisch

6

15

2

3

10

7

2

2 5

Overdracht hoofdbewoning

8

1

4

1

1

3

1

17

36

4

3

1

6

6

104

5

1

6

Plankers

2 2

Relationeel

1

Rolstoelwoning

1

5

9

18

3

3

1

2

5

5

1

9

1

7

3

53

1

25

3

Sloop/renovatie

1

1

39

1

1

43

"Statushouder"

9

10

77

2

3

176

5

14

8

12

6

19

4

6

1

Toegewezen aan instelling

30

30

Uitstroom MO

280

392

3

1

4

20

Uitstroom vrouwenopvang

10

1

28

10

6

2

3

17

7

1

1

Woning met zorgvoorziening

7

7

8

34

56

Woningruil

3

21

18

85

173

3

7

9

1

4

4

1

16

1

1.633 TOTAAL Hardheid (urgent+bem.)

3

1

3

6

2

3

0

14

3

6

12

1

1

5

7

4

71

Bron: Uitvraag RWU 2021 → INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5 | ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

49

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

In dit hoofdstuk rapporteren we over

kwamen er in totaal ruim 24.000 woningzoe-

Een actief woningzoekende is een woningzoe-

afname van het aandeel van doorstromers in

verschillende aspecten van het zoekgedrag

kenden bij. Deze trend gaat veel verder terug in

kende die in een bepaalde periode ten minste één

het aantal actief woningzoekenden. Dit aandeel

van woningzoekenden in de regio Utrecht. We

de tijd. Het aantal woningzoekenden stijgt al

keer op een woning heeft gereageerd. Wij gaan

daalde toen van 28% naar 24%. Maar in 2019 en

gaan met name in op het aantal ingeschreven

vele jaren gestaag en onverminderd door. Tien

in deze rapportage uit van een periode van een

2020 zien we een opleving onder doorstromers,

woningzoekenden, het aantal woningzoekenden

jaar geleden (eind 2010) waren het er nog maar

kwartaal. Uit de cijfers blijkt dat het aantal actief

naar respectievelijk 30% en maar liefst 34%. Dit

dat actief naar een woning zoekt en het

193.325. Zeer opvallend is de verandering van

woningzoekenden ten opzichte van 2019 explo-

betekent dat met name doorstromers een stuk

gemiddeld aantal reacties per woning. Daarbij

de huishoudengrootte door de jaren heen. Sinds

sief is gestegen. Waren er in 2019 nog gemiddeld

actiever zijn geworden. De maatregelen gericht

vergelijken wij de cijfers van 2020 met die

2014 – verder terugkijken in de data kunnen we

per kwartaal ongeveer 20.500 huishoudens actief

op doorstroming lijken hun vruchten af te werpen.

van 2019 en 2018. Datzelfde doen wij voor

niet – is het aandeel van eenpersoonshuishoudens

op zoek naar een woning, in 2020 nam dit gemid-

Tegelijkertijd moeten we concluderen dat uitstro-

de weigeringen, de gemiddelde inschrijfduur

toegenomen van 59,9% naar 68,8% eind 2020.

delde toe tot maar liefst 25.164. Een stijging van

men uit de sociale huursector steeds moeilijker

en de gemiddelde zoektijd. Ook besteden we

Lang niet alle geregistreerde woningzoekenden

bijna 23%. Niet eerder zagen wij dergelijke gemid-

wordt. Koopwoningen zijn onbetaalbaar en mid-

aandacht aan de verschillen tussen woningen

zijn actief op zoek naar een woning. Velen schrij-

delden. Het lijkt geen eenmalige oprisping, want

denhuurwoningen zijn er nauwelijks. We moeten

die worden verloot en woningen die op basis van

ven zich uit voorzorg in. Zij willen inschrijfduur

vooralsnog zet de stijging zich voort in 2021. Het

dus voorzichtig zijn met conclusies over het effect

inschrijfduur worden toegewezen. Ten slotte

opbouwen om op termijn kans te maken op een

percentage woningzoekenden dat actief op zoek

van de doorstroommaatregelen, omdat er veel

werpen we een blik op verhuisstromen.

sociale huurwoning of anticiperen op eventu-

was nam ook toe, van 7,5% in 2019 tot 8,7% in

meer variabelen meespelen.

ele tegenslagen, bijvoorbeeld een scheiding of

2020. Ook waren zij actiever. Dat wil zeggen, ze

5.1 Actief woningzoekenden

het verlies van een baan. De inschrijfduur – ten

plaatsten meer reacties. In 2019 rond de 14 per

Ruim 64% van de actief woningzoekenden

In de Utrechtse regio waren eind 2020 287.173

onrechte ook vaak wachttijd genoemd – geeft

kwartaal, in 2020 bijna 30.

behoorde tot de primaire doelgroep. Dat zijn de

woningzoekenden ingeschreven bij WoningNet.

zodoende geen duidelijk beeld van de periode dat

Dat is een toename van 4,7% ten opzichte van

de woningzoekende werkelijk op zoek is naar een

Wellicht de interessantste ontwikkeling is de

kent een lichte afname van één procentpunt ten

eind 2019. Destijds waren er 274.317 ingeschre-

(andere) woning.

verhouding tussen starters en doorstromers.

opzichte van 2019. Een goede 30% behoorde tot

Van 2014 tot en met 2018 zagen we een gestage

de groep die iets meer verdient (de secundaire

ven woningzoekenden. In de afgelopen drie jaar

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

huishoudens met een laag inkomen. Dit bete-

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 50

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

doelgroep). Het aantal actief woningzoekenden

woningzoekenden is jonger dan 35 jaar. Slechts

verschillende kanalen plaats.

Het aantal woningen dat via WoningNet werd

met een middeninkomen (in 2020 vanaf € 39.055)

5% is ouder dan 65 jaar. Het aandeel actieven

• De meeste sociale huurwoningen in de

toegewezen nam toe met bijna 6%. Deze stijging

nam met iets meer dan een half procentpunt toe

van buiten de regio is toegenomen van 19% naar

Utrechtse regio worden verhuurd via de web-

zit echter met name in het aantal woningen dat

tot 5,5%. In absolute zin nam hun aantal toe

21%. Na actief woningzoekenden uit de gemeente

site van WoningNet. Corporaties plaatsen hun

direct werd bemiddeld. Voor de ‘reguliere’ woning-

met maar liefst 46% tot gemiddeld 1.395. Door

Utrecht (bijna 41%) vormden zij de grootste groep

aanbod op deze site en woningzoekenden die

zoekende bleef het aanbod min of meer gelijk.

de explosieve prijsstijgingen in de koopsector is

actief woningzoekenden.

zijn ingeschreven kunnen daarop reageren.

een koopwoning voor de meeste mensen met een

Het kan gaan om woningen die op basis van

Conclusie

middeninkomen inmiddels volstrekt onbereik-

Conclusie

inschrijfduur of urgentie worden toegewezen.

Het aantal verhuringen van sociale

baar. Tegelijkertijd is een er een groot gebrek aan

Het aantal woningzoekenden overschrijdt het

Dat noemen wij het aanbodmodel.

verhuringen nam in 2020 toe tot een niveau

woningen in het middenhuursegment. De sociale

aantal woningen dat jaarlijks wordt verhuurd

• Er worden via de website van WoningNet

dat vóór 2019 gebruikelijk was. Echter, de

huursector is voor deze groep woningzoekenden

ruimschoots. De explosieve toename van het aan-

de enige optie, maar ook hier is er voor hen nau-

tal actieve woningzoekenden en hun mate van

• Een deel van de sociale huurwoningen wordt

welijks aanbod. De meeste corporaties in onze

activiteit wijst erop dat de behoefte aan sociale

direct bemiddeld door de corporaties. Dit

verhuurde bijvoorbeeld een zeer groot project

regio concentreren zich uitsluitend op de lagere

huurwoningen in onze regio ongekend hoog is.

gebeurt vooral bij bijzondere doelgroepen,

met zelfstandige eenheden kleiner dan 30m2.

inkomens.

Doorstromers zijn zowel in absolute als in rela-

zoals vergunninghouders en mensen die uit-

Het waren dus niet de woningzoekenden

woningen verloot.

toename zat grotendeels in woningen die buiten WoningNet worden verhuurd. SSH

tieve zin actiever geworden. Dit kan erop wijzen

stromen uit de maatschappelijke opvang. Deze

die staan ingeschreven bij WoningNet die

Eén- en tweepersoonshuishoudens vormden

dat de doorstroommaatregelen het gewenste

toewijzingen worden in de regel wel geregis-

hiervan profiteerden. Voor hen blijft de nood

samen maar liefst 80% van het totale aantal

effect hebben, hoewel we voorzichtig moeten

treerd bij WoningNet.

onverminderd hoog.

actief woningzoekenden (respectievelijk 59% en

zijn met conclusies. Woningzoekenden met een

21%). Er waren relatief weinig grote gezinnen met

middeninkomen lijken in de huidige woningmarkt

dige corporatiewoningen wordt toegewezen

vijf of meer personen actief op zoek naar een soci-

buiten de boot te vallen.

door derden, zoals zorg- en welzijnsorganisa-

• Een restcategorie. Een deel van de zelfstan-

ties, aan hun cliënten. Dit wordt de intermedi-

ale huurwoning (4%). Hun aandeel nam licht toe ten opzichte van 2019. In absolute zin betekent

5.2 Verhuringen sociale huurwoningen

aire verhuur genoemd. En de SSH Utrecht wijst

dit een stijging van hun gemiddelde aantal met

In 2020 hebben de corporaties in de regio

woningen kleiner dan 30m2 zelf toe, buiten

33% (van 781 per kwartaal naar 1.042). Overigens

Utrecht, zoals aangegeven in het vorige hoofd-

WoningNet om.

staan er überhaupt weinig grote huishoudens

stuk, in totaal 7.532 sociale huurwoningen ver-

ingeschreven (slechts 1,5% van het totale aan-

huurd. Dat is een stijging van maar liefst 18% ten

tal woningzoekenden). Bijna 62% van de actief

opzichte van 2019. Die verhuringen vinden via

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 51

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Tabel 48 Verhuringen regulier/urgent/bemiddeling U16

Tabel 49

Gemiddeld aantal reacties op woningen via aanbodmodel

Jaar

Regulier

Urgentie

Bemiddeling

Totaal bij

Overige

Totaal

dVi verhuringen

WoningNet

verhuringen,

geregistreerd

waaronder

intermediaire verhuur

2018

3.926

408

1.198

2019

3.442

422

903

2020

3.458

411

1.185

2018 – 2020, per gemeente en U16 Gemeente

2018

2019

2020

1.899

7.431

Bunnik

104

109

141

4.767

1.613

6.380

De Bilt

89

118

148

5.054

2.478

7.532

De Ronde Venen

105

101

132

Houten

94

111

141

IJsselstein

100

96

110

5.532

Bron: Uitvraag woningtoewijzing RWU 2021

Lopik

75

69

87

Montfoort

85

129

129

5.3 Gemiddeld aantal reacties aanbodmodel

met maar liefst 25% toe. In Wijk bij Duurstede

Conclusie

Nieuwegein

101

114

148

In het aanbodmodel reageren woningzoekenden

(36%) was de stijging het grootst. Woningen

De forse stijging van het gemiddelde aantal

Oudewater

47

75

81

op sociale huurwoningen van corporaties die

in Utrecht blijven ook in 2020 het populairst:

reacties is wederom een teken dat de druk

Stichtse Vecht

105

115

152

zijn aangeboden via de website van WoningNet.

gemiddeld maar liefst 169 reacties. Stichtse Vecht

op de sociale huurwoningmarkt alleen maar

Utrecht

128

136

169

Reageren kan niet onbeperkt. Een woningzoe-

(152), De Bilt en Nieuwegein (148) en Woerden

verder toeneemt.

Utrechtse Heuvelrug

86

85

108

kende mag op twee woningen tegelijk reageren.

(147) kwamen wel dichterbij.

Vianen

75

87

108

5.4 Weigeringen aanbodmodel

Wijk bij Duurstede

67

83

112

populariteit van woningen, dan wel de schaar-

Verschillende factoren zijn hier van invloed. We

De weigeringsgraad geeft aan hoe vaak een

Woerden

104

118

147

ste die heerst. Tabel 31 geeft een beeld voor de

constateerden in paragraaf 5.1 dat het aantal

woning wordt geweigerd voordat een kandidaat

Zeist

83

95

124

periode 2018 tot en met 2020 wat betreft het

actief woningzoekenden explosief is gestegen en

deze accepteert. Gemiddeld gebeurde dit bijna

TOTAAL

104

114

143

aanbodmodel.

dat zij veel meer reacties plaatsten. Combineren

vier keer. De weigeringsgraad is het hoogst in

we dit met het feit dat het aanbod voor reguliere

Lopik. In Oudewater (1,9) en Wijk bij Duurstede

We zien dat het gemiddelde aantal reacties in alle

woningzoekenden gelijk bleef (paragraaf 5.2), dan

(2,1) werd gemiddeld het minst geweigerd.

zestien gemeenten is toegenomen ten opzichte

is de stijging van het gemiddelde aantal reacties

De weigeringsgraad betreft niet alleen bewuste

van 2019. Het gemiddelde over de hele regio nam

een logische optelsom.

weigeringen door kandidaat-huurders,

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

Het gemiddelde aantal reacties zegt iets over de

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

Bron: SWRU 2021

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 52

Tabel 50

Gemiddelde weigeringsgraad

maar ook afwijzingen door corporaties (bij-

vonden. Nader onderzoek onder woningzoekenden

2018 – 2020 bij aanbodmodel,

voorbeeld op basis van inkomen). Dit gebeurde

zou hierover uitsluitsel kunnen bieden.

per gemeente en U16

in 5% van alle weigeringen. De voornaamste

Gemeente

2018

Bunnik

2,6

De Bilt

3,6

De Ronde Venen

4,9

Houten

3,1

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Tabel 51 Gemiddelde inschrijfduur in jaren doorstromers 2018 – 2020, per gemeente en U16

weigeringsreden is in feite geen ‘reden’: in ruim

Conclusie

2020

48% van alle gevallen laat de kandidaat-huurder

De weigeringsgraad is wederom licht gedaald.

Gemeente

3,1

3,5

namelijk simpelweg niks van zich horen. Bijna

Dit kan een positief effect zijn van de regeling

5,0

3,5

11% van de weigeringen betrof woningzoekenden

behoud inschrijfduur. Woningzoekenden

3,5

2,8

die niet kwamen opdagen voor een bezichtiging.

blijven echter, ondanks de druk op de

2,3

3,3

In 2019 was dit nog 16%. Dit zou een positief

woningmarkt, kritisch.

2019

2018

2019

2020

Bunnik

16,1

11,9

11,5

De Bilt

13,1

10,1

9,8

De Ronde Venen

9,5

10,5

10,0

Houten

9,8

8,7

9,7

IJsselstein

13,5

10,8

8,9

Lopik

7,7

5,6

9,1

IJsselstein

2,7

2,5

3,2

effect kunnen zijn van de coronacrisis, aange-

Lopik

8,0

6,0

4,7

zien groepsbezichtigingen gedurende een groot

5.5

Montfoort

5,5

4,6

2,4

gedeelte van het jaar uit den boze waren. Ook in

De inschrijfduur die we hier hanteren is het aan-

Montfoort

10,6

8,4

8,6

Nieuwegein

3,5

3,5

3,4

absolute zin kwamen er veel minder woningzoe-

tal jaren dat een woningzoekende ingeschreven

Nieuwegein

11,4

11,4

14,8

kenden niet opdagen.

heeft gestaan op het moment dat hij of zij een

Oudewater

12,8

7,9

8,9

sociale huurwoning accepteert. Het betreft dus

Stichtse Vecht

13,3

11,2

12,5

Gemiddelde inschrijfduur aanbodmodel

Oudewater

1,6

4,0

1,9

Stichtse Vecht

2,3

3,1

3,4

Utrecht

4,6

4,3

4,5

Schaarste wil niet zeggen dat woningzoekenden

de gemiddelde inschrijfduur van woningzoeken-

Utrecht

12,0

11,2

11,6

Utrechtse Heuvelrug

3,3

4,0

4,0

elke woning klakkeloos accepteren. Men blijft

den die ‘geslaagd’ zijn. We merkten in paragraaf

Utrechtse Heuvelrug 12,7

10,7

9,7

Vijfheerenlanden

2,5

3,3

2,7

kritisch, vooral diegenen die zoeken vanwege

5.1 al op dat lang niet alle woningzoekenden al

Vijfheerenlanden

15,7

9,1

9,4

Wijk bij Duurstede

2,5

2,3

2,1

een verhuiswens, in tegenstelling tot een ver-

op het moment van inschrijven daadwerkelijk

Wijk bij Duurstede

7,9

8,7

7,7

Woerden

5,2

4,9

3,4

huisnoodzaak. In zekere zin is dit een vorm van

op zoek zijn naar een woning. Men schrijft zich

Woerden

8,4

11,9

10,0

Zeist

3,1

2,8

2,8

consumentengedrag die past bij een belangrijke

vast in om ‘rechten’ op te bouwen. In die zin is

Zeist

10,1

9,7

9,9

TOTAAL

3,9

3,8

3,6

beslissing als een verhuizing. De hoop was dat

de inschrijfduur geen goede indicator van de tijd

TOTAAL

11,7

10,6

10,8

het behoud van 75% inschrijfduur woningzoe-

die woningzoekenden nodig hebben om een pas-

kenden iets minder kritisch zou maken. Het feit

sende woning te vinden. Echter, aan de hand van

dat de lichte daling van de weigeringsgraad zich

fluctuaties in de gemiddelde inschrijfduur kunnen

doorzette is bemoedigend. Echter, er zijn ook

we uitspraken doen over schaarste. Hoe groter de

andere oorzaken te bedenken, zoals het feit dat er

schaarste, des te verder de gemiddelde inschrijf-

nauwelijks groepsaanbiedingen hebben plaatsge-

duur oploopt.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

Bron: SWRU 2021

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

Bron: SWRU 2021

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 53

Doorstromers

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Tabel 52 Gemiddelde inschrijfduur in jaren

Conclusie

Na een aanzienlijke daling in 2019 is de gemid-

starters 2018 – 2020,

De gemiddelde inschrijfduur steeg voor zowel

delde inschrijfduur voor doorstromers in 2020

per gemeente en U16

doorstromers als starters. Gezien het fors

Gemeente

2018

2019

spanden de kroon. Doorstromers vonden net als

Bunnik

10,2

12,4

vorig jaar het snelst een woning in de gemeente

De Bilt

10,1

9,9

Wijk bij Duurstede. De gemiddelde inschrijfduur

De Ronde Venen

7,6

9,2

bedroeg hier 7,7 jaar. Doorstromers hebben veelal

Houten

8,2

9,7

2018 – 2020, per gemeente en U16

gestegen aantal actief woningzoekenden en een

Gemeente

gelijkblijvend aanbod is dat niet verwonderlijk.

Bunnik

7,6

De verschillen tussen beide groepen werden

De Bilt

11,6

echter steeds kleiner, dat is wel opmerkelijk. Het

De Ronde Venen

8,7

effect van Van Groot naar Beter op de gemiddelde

Houten

9,5

inschrijfduur van doorstromers is moeilijk te

IJsselstein

weer licht gestegen. Het gemiddelde lag op 10,8 jaar. Nieuwegein (14,8) en Stichtse Vecht (12,5)

Tabel 53 Aantal verhuringen via loting

2020

een langere gemiddelde inschrijfduur dan star-

IJsselstein

9,8

10,1

10,2

bepalen, wederom gezien het fors gestegen

Lopik

ters, omdat er vaak geen sprake is van een ver-

Lopik

6,4

7,2

6,7

aantal actief woningzoekenden. Vanzelfsprekend

Montfoort

huisnoodzaak. Men heeft immers al een woning.

Montfoort

8,2

9,8

7,8

heeft die stijging een opstuwend effect op de

Nieuwegein

Dit komt tot uiting in de hogere weigeringsgraad

Nieuwegein

9,5

10,1

11,6

gemiddelde inschrijfduur. De concurrentie

Oudewater

van doorstromers (4,7) ten opzichte van starters

Oudewater

8,9

6,3

9,2

is groter, dus heb je gemiddeld genomen een

Stichtse Vecht

(3,0).

Stichtse Vecht

10,1

10,5

10,4

hogere ‘score’ nodig om te ‘winnen’. We kunnen

Utrecht

2018

2019

2020 2 13

1

5

8 3

1

4

41

36

36

10

27

190

185

230

Utrecht

9,6

11,0

11,5

daarentegen wel stellen dat de maatregelen

Utrechtse Heuvelrug

Starters

Utrechtse Heuvelrug

7,9

8,3

9,6

gericht op doorstromers (blijkbaar) tot gevolg

Vijfheerenlanden

Voor starters lag de gemiddelde inschrijfduur voor

Vijfheerenlanden

10,3

10,0

10,7

hebben dat de slaagkans van starters is gedaald.

Wijk bij Duurstede

1

1

sociale huurwoningen altijd beduidend lager dan

Wijk bij Duurstede

8,7

9,2

8,5

We zien ook het relatieve aandeel toewijzingen

Woerden

1

26

voor doorstromers. Inmiddels zien we dat ver-

Woerden

8,6

8,8

10,2

aan starters afnemen. Meer inzicht in de

Zeist

26

31

23

schil met rasse schreden teruglopen. Het bedroeg

Zeist

8,6

8,9

9,0

verhuisketens die door doorstroming ontstaan is

TOTAAL

262

279

383

nog maar een half jaar. In de gemeente Utrecht

TOTAAL

9,2

9,9

10,3

gewenst. We hebben helaas geen inzicht in het aantal doorstromers dat de sociale sector verlaat.

was er zelfs nagenoeg geen verschil meer tussen doorstromers en starters. De langste inschrijf-

1 4

8

10

Bron: SWRU 2021

Bron: SWRU 2021

duur gold voor De Bilt en Nieuwegein (11,6 jaar),

5.6 Loting

gevolgd door Utrecht (11,5 jaar). Starters wacht-

In de regio Utrecht worden op beperkte schaal

ten het kortst in Lopik: 6,7 jaar.

woningen verloot. In elke gemeente mag er worden verloot (tot maximaal 20% van het totale

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 54

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

aanbod), maar niet elke corporatie zet het middel

groep actief woningzoekenden is die met spoed

Tabel 54 Gemiddeld aantal reacties bij

in. Een aantal corporaties heeft hiervoor geen

op zoek is naar een woning of die op basis van

aanbod loting in 2018 – 2020,

bij loting 2018 – 2020,

beleid opgesteld. In aanloop naar de nieuwe

inschrijfduur denkt weinig kans te maken. Dit

per gemeente en U16

per gemeente en U16

huisvestingsverordening werd afgesproken dat

toont andermaal aan hoe hoog de woningnood is.

er meer woningen verloot zouden worden. In het

Het verloten van extra woningen kan starters en

Gemeente

2020

Gemeente

woonruimteverdelingsbeleid werd de nadruk sterk

spoedzoekers enig soelaas bieden.

639

Bunnik

op het bevorderen van doorstroming gelegd. Meer

2019

Bunnik De Bilt

verloten zou eventuele nadelige effecten op de

Weigeringen

De Ronde Venen

slaagkans van starters moeten compenseren.

Woningzoekenden ervaren een woning die via

Houten

Er zijn echter sindsdien wel iets meer woningen

loting wordt verkregen echt als een ‘lot uit de

IJsselstein

verloot, maar de ruimte die de verordening biedt,

loterij’. Dit blijkt uit de gemiddelde weigerings-

Lopik

wordt in vele gemeenten niet benut. In vier van

graad, die een fractie bedroeg van de weige-

Montfoort

de zestien gemeenten is het afgelopen jaar zelfs

ringsgraad bij woningen die via het aanbodmodel

Nieuwegein

geen enkele woning verloot.

worden aangeboden. De weigeringsgraad bij

Oudewater

loting was de afgelopen drie jaar tamelijk con-

Stichtse Vecht

In totaal werden er in 26 eengezinswoningen en

2018

Tabel 55 Gemiddelde weigeringsgraad

Utrecht

stant.

16 jongerenwoningen verloot. De overige woninInschrijfduur

Vijfheerenlanden

dus geen seniorenwoningen verloot.

De gemiddelde inschrijfduur voor woningen die

Wijk bij Duurstede

2019

2020

1,5

0,5

1,9

1,0

0,3

0,6

De Bilt 841

658

De Ronde Venen

842

Houten

387

Lopik

237

414

Montfoort

776

999

Nieuwegein

719

1.017

Stichtse Vecht

720

1.107

Utrecht

602

1,0

IJsselstein

623

1,3 1,0

1,0

1,3

1,1

0,7

0,5

0,6

0,5

0,7

Oudewater 473

Utrechtse Heuvelrug

gen waren appartementen zonder label. Er werden

2018

203 127

0,5

Utrechtse Heuvelrug

320

485

Vijfheerenlanden

449

382

Wijk bij Duurstede

2,0 1,5

0,9

0,8

1,0

1,0

via de lotingmodule worden aangeboden lag

Woerden

401

690

Woerden

0,0

1,0

Reacties

logischerwijs een stuk lager dan bij de overige

Zeist

302

765

785

Zeist

0,8

0,5

0,6

Het gemiddelde aantal reacties bij loting lag in

woningen. Iedereen heeft immers gelijke kansen.

TOTAAL

473

704

982

TOTAAL

0,7

0,6

0,7

vergelijk met het aanbodmodel al zeer hoog, maar

Bovendien trekt loting woningzoekenden aan die

in 2020 rees het pas echt de pan uit. Gemiddeld

op basis van inschrijfduur weinig kans maken op

reageerden er bijna 1.000 woningzoekenden

een woning die via het aanbodmodel wordt aan-

op een woning die verloot wordt. In Utrecht en

geboden. Het gemiddelde nam in 2020 aanzienlijk

Stichtse Vecht lag het gemiddelde zelfs boven de

toe. Ook hier is het toegenomen aantal actief

grens van 1.000. Dit geeft aan dat er een grote

woningzoekenden de meest logische verklaring.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

Bron: SWRU 2021

Bron: SWRU 2021

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 55

Tabel 56 Gemiddelde inschrijfduur in jaren

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Conclusie

doorstroming lijken effectief, gezien het grote

Tabel 57 Gemiddelde zoektijd in jaren

bij loting 2018 – 2020,

De populariteit van loting toont andermaal de

aantal verhuizingen in dit kader, maar konden

doorstromers in 2018 – 2020,

per gemeente en U16

enorme schaarste aan sociale huurwoningen

niet opboksen tegen de enorme stijging van het

per gemeente en U16

in de regio Utrecht aan. Er is een grote groep Gemeente

2018

2019

Bunnik

aantal actief woningzoekenden. Per gemeente

2020

woningzoekenden die loting als enige kans

waren er grote verschillen. In Bunnik is de gemid-

Gemeente

2018

2,2

ziet om aan een woning te komen. Aan deze

delde zoektijd met 6,7 jaar het langst, gevolgd

Bunnik

6,2

7,3

6,7

behoefte wordt maar mondjesmaat voldaan.

door Utrecht met 6,3 jaar. In IJsselstein was de

De Bilt

6,3

4,4

5,8

2,5

De slaagkans van starters staat extra onder

gemiddelde zoektijd het kortst met 2,6 jaar. Hier

De Ronde Venen

3,7

3,7

3,9

4,1

druk door de verschillende maatregelen

is sprake van een zeer opmerkelijke daling. Van

Houten

4,5

4,9

4,5

De Bilt De Ronde Venen Houten

0,2

2,4

Nieuwegein

2,4

gericht op doorstroming. Om de balans tussen

de 61 woningen die in IJsselstein werden toege-

IJsselstein

5,3

4,4

2,6

doorstromers en starters te herstellen zou er

wezen aan doorstromers gingen er 24 (39%) naar

Lopik

3,2

3,8

5,0

1,3

2,8

meer verloot kunnen worden.

huurders die Van Groot naar Beter verhuisden. Dat

Montfoort

6,6

5,2

5,8

3,1

3,0

is zeer ruim boven het regionale gemiddelde van

Nieuwegein

5,6

4,5

4,1

23%.

Oudewater

3,1

2,6

4,1

3,1

3,3

We merkten eerder op dat lang niet alle geregis-

Stichtse Vecht

5,4

5,2

5,8

2,5

3,2

treerde woningzoekenden actief op zoek zijn naar

Trekken de we gemiddelde zoektijd af van de

Utrecht

6,3

5,9

6,3

een woning. Velen schrijven zich uit voorzorg in.

gemiddelde inschrijfduur, dan zien we dat door-

Utrechtse Heuvelrug 5,7

5,2

5,1

5.7 Gemiddelde zoektijd aanbodmodel

Oudewater Stichtse Vecht Utrecht

2,7

Utrechtse Heuvelrug Vijfheerenlanden

3,8 2,0

Wijk bij Duurstede

2,6

2,8

Inschrijfduur is dus geen betrouwbare maatstaf

stromers gemiddeld na 5,5 jaar op zoek gingen

Vianen

3,9

4,3

4,6

0,4

2,9

voor de periode dat de woningzoekende werkelijk

naar een andere woning. Dit is gelijk gebleven ten

Wijk bij Duurstede

2,8

5,2

3,8

opzichte van 2019.

Woerden

3,4

4,4

4,5

Zeist

4,6

4,7

5,2

TOTAAL

5,2

5,1

5,3

0,5

2,7

op zoek is naar een (andere) woning. De zoektijd

Zeist

2,0

2,7

2,3

– de tijd tussen de eerste reactie die een woning-

TOTAAL

2,6

2,6

3,1

zoekende plaatst en de acceptatie van een woning

Starters

door diezelfde woningzoekende – is hiervoor

De gemiddelde zoektijd voor starters nam in 2020

geschikter.

met maar liefst een half jaar toe. We zien het aan-

Woerden

Bron: SWRU 2021

2020

2,4

IJsselstein Lopik Montfoort

2019

Bron: SWRU 2021

deel van starters onder de actief woningzoekenDoorstromers

den afnemen ten opzichte van de doorstromers.

De gemiddelde zoektijd voor doorstromers

Als we ook hier de zoektijd in mindering brengen

nam in 2020 licht toe. Maatregelen gericht op

op de inschrijfduur, dan zien we dat de gemid-

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 56

Tabel 58 Gemiddelde zoektijd in jaren

12

5,5

3,9

2,8

concurrentie door het sterk gestegen

Montfoort

4,5

2,4

3,3

aantal actief woningzoekenden. Met name

Nieuwegein

5,0

5,2

6,0

starters zijn hier de dupe van. Voor hen is

Oudewater

4,1

2,7

2,3

het nog moeilijker geworden om een sociale

Stichtse Vecht

4,9

5,4

6,0

Utrecht

5,3

6,0

6,8

Utrechtse Heuvelrug 4,0

4,0

5,8

huurwoning te vinden. 5.8 Verhuisbewegingen tussen gemeenten

Vianen

3,9

5,3

5,5

De woningmarktregio U16 bestaat uit zestien

Wijk bij Duurstede

4,9

5,4

4,3

gemeenten in de provincie Utrecht. Alle gemeen-

Woerden

3,7

3,8

4,9

ten in de U16 hanteren op hoofdlijnen dezelfde

Zeist

4,1

4,5

5,0

huisvestingsverordening. Mensen die op zoek zijn

TOTAAL

4,6

5,0

5,5

naar een sociale huurwoning in deze regio schrijven zich in bij WoningNet regio Utrecht. Met zo’n

Bron: SWRU 2021

inschrijving kunnen ze op het volledige aanbod

4

2

0

Inschrijfduur

Lineair (Inschrijfduur)

Zoektijd

2020-4

5,3

3,9

2020-3

5,3

Lopik

2020-2

IJsselstein

gestegen. De oorzaak is de toegenomen

2020-1

De gemiddelde zoektijden zijn verder

6

2019-4

4,5

2019-3

3,3

4,4

2019-2

3,2

3,8

2019-1

3,7

Houten

2018-4

De Ronde Venen Conclusie

8

2018-3

6,1

2018-2

2,6

4,7

2017-4

7,7

4,6

2018-1

3,6

De Bilt

2017-3

Bunnik

beide is de trendlijn stijgende.

2017-2

inschrijfduur en zoektijd in de regio Utrecht. Voor

10

2017-1

2020

2016-4

2019

2015-3

2018

2016-2

Gemeente

2016-1

In figuur 6 zien we het verloop van de gemiddelde

2015-4

per gemeente en U16

2015-3

starters in 2018 – 2020,

huurwoning.

2015-2

hij of zij actief op zoek ging naar een sociale

Figuur 6 Gemiddelde inschrijfduur en zoektijd 2015 – 2020

2015-1

delde starter 4,8 jaar ingeschreven stond voordat

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Lineair (Zoektijd)

Bron: SWRU 2021

Tabel 41 biedt een overzicht van de verhuisbewe-

woningzoekenden is bij ons niet bekend. Gegevens

gingen in 2020. Het betreft alle verhuizingen naar

over verhuizingen naar andere regio’s of uitstroom

een sociale huurwoning in de regio Utrecht die bij

uit de sociale huursector zijn evenmin beschikbaar.

WoningNet zijn geregistreerd. Zoals eerder aangege-

aan sociale huurwoningen in de regio reageren. Ook mensen van buiten de regio kunnen zich

nieuwe Huisvestingswet gelden er geen regionale

ven zijn er ook nog verhuizingen die buiten Woning-

Uit de tabel blijkt dat woningzoekenden vooral

inschrijven en reageren op het aanbod. Sinds de

bindingseisen meer.

Net om tot stand komen. De herkomst van deze

lokaal zoeken. Bijna 59% van de woningzoekenden

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

5|

ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN 57

Tabel 59

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Verhuisstromen regio Utrecht 2020 Bunnik De Bilt De Ronde

Nieuwe-

Oude-

Venen stein gein 4

27

De Bilt

24

1

De Ronde Venen

26

Houten

28

IJsselstein

14

1

Lopik

3

1

Montfoort

2

Nieuwegein

52

Oudewater

5

Bunnik

Houten

IJssel-

78

1

5

Lopik Montfoort

1

2

1

1

21

3

53

7

3

2

26

5

40

1

6

6

1

7 4

18 7

38

2

5

2

1

1

1

5

25

8

30

21

1

Utrechtse Heuvelrug 29

2

4

3

3

Vijfheerenlanden

1

4

10

10

10 27

1 1

6

3

2

3

3

2

256 2

269

Wijk bij Duurstede

2 25

Utrecht

Woerden

3

1

Stichtse Vecht

17

Duurstede regio

1 5

69

2

landen

9 22

4

32

Vecht Heuvelrug

2

58

114

1

water

8

2

22

Wijk bij

2

2

2

Vijfheeren-

2

2

1

Utrecht

7

126

4 2

Utr.

1

Stichtse

Zeist

34

4

14

1

5

4

1

TOTAAL

582

46

141

147

198

165

36

1

130

4

1

3

Buiten

Totaal 46

18

196

1

5

2

198

6

1

6

258

3

171

1

2

10

Zeist

2

3

2

2

52

1

2

45

4

8

533 44

2

148

72

4

1

2

7

10

298

59

1

30

1.574

10

14

7

17

50

2.130

7

2

2

41

80

2

8

23

206

26

1

6

35

1

187

4 9

1 3

5 27

11

Woerden

75

1

1

11

3

2

41

8

6

13

56

2

1

1

47

431

6 31

136

8

83

4

270

8

73

10

1

5

1

170

337

232

2.196

129

114

73

176

310

5.054

Bron: SWRU 2021, bewerking WoningNet-gegevens

verhuisde binnen de eigen gemeente. Dit is minder

tievelijk 87% en 86% van de mensen die verhuizen

dit met name richting Nieuwegein. Slechts één

gelijk aan die van 2019. Utrecht blijft

dan één procentpunt minder dan in 2019. Ruim 41%

bleef binnen de gemeentegrenzen.

Utrechts huishouden verhuisde naar Oudewater. De

mensen van buiten de regio aantrekken.

gemeente met de meeste instroom van buiten eigen

Mensen van binnen de regio zoeken vooral

gemeente was Lopik. 65% kwam van buitenaf.

lokaal. Het nut en de noodzaak van lokale

verhuisde dus naar een andere gemeente. Aangrenzende gemeenten en Utrecht genoten hierbij

Inwoners van IJsselstein (42% bleef) spreiden

de voorkeur. Verhuisbewegingen tussen verder uit

vaker hun vleugels uit. 12% van de woningen werd

elkaar gelegen gemeenten binnen de regio kwamen

verhuurd aan huishoudens van buiten de regio.

Conclusie

relatief weinig voor. Inwoners van Oudewater en De

Dit percentage bleef onveranderd ten opzichte

De cijfers over 2020 tonen een vertrouwd

Ronde Venen waren het meest honkvast. Respec-

van 2019. Mensen die Utrecht verlieten deden

beeld. De genoemde percentages zijn vrijwel

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

voorrangsregelingen blijft twijfelachtig.

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

030 2826 800

Ontwikkelingen in het corporatiebezit

rwu@portaal.nl

en aanbod van sociale huurwoningen in 2020 Postbus 24082

www.rwu-utrecht.nl

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

Uitgebracht door stichting RWU

3502 MB Utrecht

Regioplatform Woningcorporaties Utrecht

Brennerbaan 106

November 2021

3524 BN Utrecht

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://gemeenteraad.oudewater.nl/api/v1/meetings/429/documents/13591