CConstaterende datOudewater
Koppel je AI →
Document · PDF

A49 - Ingekomen stuk RWU - Regionale Corporatiemonitor 2021.pdf

Gemeenteraad 16 december 2021, gemeente OudewaterBij agendapunt: 6: Lijst ingekomen stukken27.647 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 1 van 3

Lugt, Arjen van der Van: Verzonden: Aan: Onderwerp:

Maaijer <maaijer@rwu-stuw.nl> maandag 29 november 2021 08:20 Regioplatform Woningcorporaties Utrecht Regionale Corporatiemonitor 2021

Categorieën:

Ingekomen stuk

Geachte mevrouw, mijnheer, Vandaag is de Regionale Corporatiemonitor 2021 gepubliceerd en hier te downloaden: https://rwu-utrecht.nl/wpcontent/uploads/2021/11/RWU-RCM2021.pdf In deze monitor zijn de belangrijkste kenmerken van de woningvoorraad van de aangesloten corporaties in het jaar 2020 opgenomen en ook de meest in het oog springende ontwikkelingen zoals nieuwbouw, verkoop, sloop en huurontwikkeling. Ook wordt uitvoerig aandacht besteed aan de woningtoewijzing en het zoekgedrag van woningzoekenden en blikken we vooruit op de komende jaren.

Met vriendelijke groet, Remco de Maaijer, directeur

030-2826800 | 06-15000455 | rwu-utrecht.nl | stuw.nl Brennerbaan 106, 3524 BN Utrecht | Postbus 24082, 3502 MB Utrecht

1

In t

F

In t

PD

er

ac t ie v e

MONITOR 2021

F

Ontwikkelingen in het corporatiebezit

ac t ie v e

PD

REGIONALE CORPORATIE

er

en aanbod van sociale huurwoningen in 2020

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Omslag en openingsfoto's WOONGOED ZEIST, PROJECT GEMENGD WONEN SEYSTER VESTE Op dinsdag 14 juli 2020 openden Woongoed Zeist, De Tussenvoorziening en gemeente Zeist samen het gemengd woonproject aan de Zeisteroever in Zeist West. Het voormalig kantoorgebouw ‘Seyster Veste’ is verbouwd tot 32 appartementen. De helft van de bewoners bestaat uit mensen die begeleiding krijgen van De Tussenvoorziening, bijvoorbeeld omdat zij dakloos zijn geweest. Tekst

Zij kunnen – met een klein beetje hulp – weer

Remco de Maaijer (RWU)

zelfstandig wonen.

Rikkert van Heerde (SWRU)

De andere helft zijn andere huurders met een sociaal hart die ervoor kiezen om met deze mensen samen te

Tabellen

wonen. Samen bouwen alle bewoners aan fijn wonen

Explica (Roelf-Jan van Til)

in een prettige woonomgeving.

RWU (Hanneke van Kollenburg en Remco de Maaijer) Provincie Utrecht SWRU (Rikkert van Heerde, bewerking WoningNet-gegevens) Figuren Explica (Roelf-Jan van Til) SWRU (Rikkert van Heerde, bewerking WoningNet-gegevens) Ontwerp, fotografie en productie MARK IT ZERO, Amsterdam

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Seyter Veste aan de Zeisteroever in Zeist

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

ac t ie v e

PD ac t ie v e

INLEIDING

5

3

DYNAMIEK IN DE VOORRAAD

27

4

WONINGMARKT

7

EN WONINGVOORRAAD

27

4.1

Evaluatie huisvestingsverordening 39

5.1

Actief woningzoekenden

49

28

4.2

Toewijzingen in 2020

5.2

Verhuringen sociale

50

4.3

Sloop in 2020

30

3.4

Verkoop in 2020

30

2.2

Corporatiebezit naar omvang

7

3.5

Liberalisatie in 2020

30

3.6

Huisuitzettingen in 2020

32

3.7

Woningbouw: verwachtingen voor 33

12

Corporatiebezit naar DAEB

15

en niet-DAEB 2.5

16 17

2.6

Corporatiebezit naar bouwjaar

2.7

Corporatiebezit naar aantal kamers 17

2.8

Corporatiebezit naar oppervlakte

20

2.9

Woningvoorraad naar

20

Opgaven en middelen tot en

Betaalbaarheid en toewijzing aan 44 doelgroepen naar inkomen

4.4

Spreiding van de

4.5

Toewijzing aan urgenten en

Woondeal en beleid U16 regio

34 36

46

51

aanbodmodel 5.4

46

Gemiddeld aantal reacties

5.5

Weigeringen aanbodmodel

51

Gemiddelde inschrijfduur

52

aanbodmodel 5.6

Loting

5.7

Gemiddelde zoektijd aanbodmodel 55

53

5.8

Verhuisbewegingen

56

tussen gemeenten

Woondeal en sociale huur 3.10 CO2-neutrale voorraad in 2050

huurwoningen 5.3

verhuringen 2020

met 2035 3.9

41

bemiddelingen

de komende jaren 3.8

Corporatiebezit naar woningtype

WONINGZOEKENDEN

Nieuwbouw in 2020

3.3

Corporatiebezit naar huurklasse

49

Mutaties in de voorraad in 2020

7

2.4

ZOEKGEDRAG VAN

3.2

Schaarste op de woningmarkt

2.3

5

3.1

2.1

en spreiding over gemeenten

39

CORPORATIEWONINGEN 2020

2020 EN VOORUITBLIK 2

VERHURINGEN

er

1

In t

F

F

In t

er

PD

INHOUDSOPGAVE

4

37

energie-index 2.10 Corporatiebezit naar WOZ-waarde 23 2.11 Huurprijs ten opzichte van

25

de maximale huurprijs

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

1 | INLEIDING

5

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Het Regioplatform Woningcorporaties Utrecht

ben maar heel weinig kans op een passende en

met zorg) en 30.900 verduurzamingen moeten

Omdat woningproductie de sleutel is voor succes

(RWU) brengt voor de zevende keer de Regionale

betaalbare woning. In toenemende mate is het ook

worden gerealiseerd.

op de drie belangrijke thema’s betaalbaarheid,

Corporatiemonitor uit. In deze monitor zijn de

lastig om aandachtsgroepen te huisvesten, zoals

belangrijkste kenmerken van de woningvoorraad

onder andere arbeidsmigranten, dak- en thuisloze

De woningcorporaties moeten dus onder andere

punt van een integrale aanpak logischerwijs

van de aangesloten corporaties in het jaar

mensen, sociaal urgenten en dreigend daklozen,

ongeveer 2.700 nieuwe sociale huurwoningen per

bij gemeenten en woningcorporaties. Als geza-

2020 opgenomen en ook de meest in het oog

medisch urgenten en rolstoelafhankelijken, status-

jaar realiseren. Een aantal dat zij de laatste jaren

menlijke woningcorporaties in de Regio Utrecht

springende ontwikkelingen zoals nieuwbouw,

houders, mensen die uitstromen uit een intramu-

in de verste verte niet hebben gehaald. Zij konden

bezitten wij bijna 120.000 woningen en bieden

verkoop, sloop en huurontwikkeling. Ook

rale situatie, en woonwagenbewoners. De urgentie

zo naast minder goed voor de beschikbaarheid

wij meer dan 250.000 inwoners met een kleinere

wordt uitvoerig aandacht besteed aan de

is daarmee enorm en voor een belangrijk deel gaat

van betaalbare woningen voor woningzoekenden

beurs of met een zorg- en begeleidingsvraag

woningtoewijzing en het zoekgedrag van

het hier om de doelgroep van woningcorporaties.

zorgen, ook minder bijdragen aan de leefbaarheid

een betaalbaar thuis. Onze positie brengt een

woningzoekenden en blikken we vooruit op de

Tegelijkertijd laten steeds ernstiger klimaatveran-

voor bewoners van wijken en aan de duurzaamheid

belangrijke verantwoordelijkheid met zich mee.

komende jaren.

deringen zien dat onverkort moet worden ingezet

van de woningvoorraad. Nieuwbouw genereert

Daarom stellen wij voor dat wij als woning-

op verduurzaming van de woningvoorraad.

immers middelen om te besteden aan leefbaarheid

corporaties samen met de U16-gemeenten de

Forse prestatie woningcorporaties in de Regio

leefbaarheid en duurzaamheid, ligt het start-

en duurzaamheid terwijl deze dat zelf veelal niet

handschoen oppakken en een Bouwdeal sluiten

Utrecht

Als opgave voor de sociale huur hebben de

doen. Echter, waar sinds de eerste editie van deze

waarin we afspraken maken over realisatie van

Er is een enorm tekort aan betaalbare woningen

U16-gemeenten, Provincie Utrecht, Het Minis-

monitor de corporaties jaarlijks gemiddeld 670

de opgave en de bijbehorende condities. De

in de Regio Utrecht, dat is geen nieuw gegeven en

terie van BZK en de woningcorporaties dan ook

nieuwe sociale-huurwoningen bouwden, en het

komende tijd willen we hier in gezamenlijk-

wordt ook in deze editie van de Regionale Corpora-

vastgesteld dat in de periode 2020-2035 39.800

vorig jaar om slechts 423 woningen ging, slaagden

heid vorm aan geven. In het verlengde hiervan

tiemonitor weer bevestigd. Vele starters, jongeren

woningen (minus 6.700 vervanging en verdichting

zij er dit jaar in om er maar liefst 1.614 te realise-

vragen wij de volgend jaar nieuw te kiezen

en studenten die hun opleiding hebben afgerond,

en 6.700 verkoop), 5.800 flexwoningen, 10.200

ren. Dat is een verbetering van meer dan tweemaal

gemeenteraden om in hun coalitieakkoorden

maar ook gezinnen die ruimer willen wonen en

studenteneenheden (minus 1.200 vervanging en

het gemiddelde en een forse prestatie in de gege-

nadrukkelijk oplossingen op te nemen voor de

senioren op zoek naar geschikte woonruimte, heb-

verdichting), 1.500 woningaanpassingen (wonen

ven omstandigheden.

voorliggende vraagstukken.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

6 6

RWU RWU REGIONALE REGIONALE CORPORATIEMONITOR CORPORATIEMONITOR 2021 2021

• Een overzicht van de woningtoewijzing in het

de woningmarktregio Woongaard, maar gegevens

wordt Woningstichting Kockengen gerekend tot

Wij hebben bewust gekozen voor de term

jaar 2020. Daartoe heeft RWU gebruik gemaakt

van LEKSTEDEwonen zijn wel opgenomen, omdat

Woningstichting Vecht en Omstreken.

‘Corporatiemonitor’. Gegevens over de par-

van gegevens van WoningNet die zijn bewerkt

deze, op basis van toestemming verleend door

ticuliere huursector en de koop zijn niet

door de Stichting Woonruimteverdeling Regio

de minister van Binnenlandse Zaken en Konink-

De rapportage bevat geen gegevens van corpora-

opgenomen. Daarvoor zijn andere bronnen

Utrecht (SWRU). Daarin werken 18 corporaties

rijksrelaties in 2019, nog altijd ook werkt voor

ties die niet bij het Regioplatform zijn aangeslo-

beschikbaar, zoals het CBS of de woningmarkt-

in de Utrechtse regio samen op het gebied van

de Utrechtse markt en tevens meedoet met het

ten. Woonzorg Nederland en Habion hebben samen

monitor van de provincie Utrecht. Bovendien

de woonruimteverdeling. Daarnaast heeft RWU

Utrechtse woonruimteverdeelsysteem.

zo’n 2.600 woningen in de regio. Daarnaast zijn er

is het geen ‘woonmonitor’. Wij beschikken niet

een aparte uitvraag gedaan bij de corporaties.

Wat kunt u lezen in de Corporatiemonitor

over gegevens over de ontwikkelingen aan de

nog een aantal kleinere corporaties met een bezit In deze rapportage wordt gerapporteerd op de

van circa 1.500 woningen. Van de in de gemeente

vraagkant, woonwensen huurders, woningzoe-

De corporaties die zijn aangesloten bij het Plat-

schaal van individuele gemeenten en U16. Bij

Vijfheerenlanden actieve corporaties, zijn alleen

kenden en kopers en hun inkomenssituatie.

form zijn alle werkzaam in de woningmarktregio

het Platform waren begin 2021 19 corporaties

de gegevens van RWU-deelnemer LEKSTEDEwonen opgenomen.

U16. Het gaat naast de gemeente Utrecht om de

aangesloten: Mitros, Portaal, GroenWest, Bo-Ex,

Deze monitor geeft wel actuele informatie over de

volgende gemeenten: Bunnik, De Bilt, De Ronde

Woningstichting SSW, Woongoed Zeist, Viveste,

volgende onderwerpen:

Venen, Houten, IJsselstein, Lopik, Montfoort,

Provides, LEKSTEDEwonen, Heuvelrug Wonen,

De hoofdstukken 4 en 5 van deze monitor zijn

• Inzicht in de belangrijkste kenmerken van de

Nieuwegein, Oudewater, Stichtse Vecht, Utrechtse

Woningstichting Vecht en Omstreken, Jutphaas

in nauwe samenwerking met de SWRU tot stand gekomen.

voorraad van de corporaties en de ontwikke-

Heuvelrug, Vijfheerenlanden, Woerden, Wijk bij

Wonen, De Woningraat, RK Woningbouwvereniging

ling daarin over het jaar 2020. Om dat te kun-

Duurstede en Zeist. Deze gemeenten werken op

Zeist, Rhenam Wonen, Stichting Studentenhuis-

nen doen heeft RWU samen met bureau Explica

deze schaal met elkaar samen op het gebied van

vesting (SSH), Woningstichting Cothen, Woning-

een digitale regionale Databank opgezet,

wonen en ruimtelijke ontwikkeling. Bovendien

bouwvereniging Maarn, en Wuta. Tot eind 2020

waarin de belangrijkste kenmerken van het

werken de corporaties op dit niveau al langer

was Woningstichting Kockengen nog actief, dat

corporatiebezit op woningniveau zijn opgeno-

samen op het terrein van de woonruimteverdeling

per 1 januari 2021 is gefuseerd met Woningstich-

men. Peildatum is 1 januari 2021.

(WoningNet). Vijfheerenlanden valt formeel onder

ting Vecht en Omstreken. In deze rapportage

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2 | WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

7

2.1 Schaarste op de woningmarkt

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

sterke prijsstijgingen in de koopsector, gepaard

zoals de onderwijzers, verplegers en politieagenten,

In de gemeenten van de U16 stonden volgens

gaand met een afnemend aanbod.

kunnen zij vanwege de inkomenseisen ook niet meer

het CBS eind 2020 circa 416.300 woningen. Zo’n

terecht in de sociale huur en zijn middeldure huur-

236.200 daarvan zijn koopwoningen. Dat is bijna

De woningmarkt in de Utrechtse regio is al jaren buitengewoon gespannen. In alle

In de categorie tussen € 752 en € 1.000 is ook nog

woningen niet beschikbaar of ook veel te duur. Ste-

57% van alle woningen, conform het landelijk

segmenten van de markt is er sprake van

steeds volstrekt ontoereikend aanbod. Vooral beleg-

den zoals Utrecht worden daardoor steeds meer het

gemiddelde. Bijna 179.000 woningen zijn huur-

tekorten: zowel in de sociale huur, als in de

gers moeten in dit segment voorzien. De roep om

domein van de welgestelde huishoudens en, voor

woningen. Het grootste deel daarvan betreft

middeldure huur en de koop. Die tekorten zijn in

hernieuwde inzet van de corporaties in dit segment

een beperkt deel, de lagere inkomens die nog wel in

huurwoningen van corporaties (zelfstandig en

2020 wederom opgelopen. Belangrijkste reden

wordt echter steeds vaker gehoord. Het kabinet

een sociale huurwoning terecht kunnen, al zijn zoals

onzelfstandig). Het gaat eind 2020 om 118.367

is dat de Utrechtse woningmarkt te maken heeft

heeft de Woningwet gewijzigd om de markttoets

gezegd ook hier de wachttijden verder opgelopen.

woningen en eenheden. Dat is bijna 28% van de

met een relatief groot vestigingsoverschot,

voor corporaties drastisch te vereenvoudigen en

en dat in alle segmenten veel te weinig is

heeft de rendementseisen voor de corporaties voor

bijgebouwd om de groei van de huishoudens te

investeringen in het middensegment laten vallen.

kunnen opvangen. De corporaties dringen in

De vraag is wel welke inzet de corporaties hier kun-

Landelijk stonden er eind 2020 ruim 7,9 miljoen

ticuliere eigenaren, zoals beleggers en enkele cor-

RWU-verband al langer aan op het beschikbaar

nen leveren, nu de tekorten in de sociale huur ook

woningen, waarvan 57% in de koopsector en dus

poraties die niet aangesloten zijn bij RWU.

stellen van meer locaties voor (sociale)

nog altijd groot zijn.

43% in de huur. Het overgrote deel van de huurwo-

woningbouw om de toestroom in elk geval deels te kunnen opvangen.

woningvoorraad in de U16. Van die woningen zijn 2.2 Corporatiebezit naar omvang en

10.487 onzelfstandige (studenten)eenheden. De

spreiding over gemeenten

resterende huurwoningen in de regio zijn van par-

ningen zijn huurwoningen die corporaties beheren:

In tabel 1 is aangegeven hoe de huur- woningvoor-

Door de stagnatie van de bouw is het voor starters

ruim 2,3 miljoen eind 2020 volgens de Staat van de

raad van de corporaties (zelfstandig, onzelfstandig

en andere toetreders tot de woningmarkt steeds

Woningmarkt 2021. Dat is 29% van alle woningen.

en intramuraal) per gemeente is samengesteld.

Deze ontwikkelingen hebben geleid tot nog langere

moeilijker geworden om een passende en betaal-

Het aantal sociale huurwoningen bedraagt ruim 2

Verreweg de meeste sociale huurwoningen staan in

wachttijden in de sociale huursector, veel te weinig

bare woning te vinden. Met name in de steden zoals

miljoen. Er is forse groei nodig om te kunnen voor-

de stad Utrecht, 57.886 woningen, waarvan 9.641

beschikbaarheid van middeldure huurwoningen

Utrecht en omliggende gemeenten zijn koopwonin-

zien in de stijgende behoefte, laat staan om tekor-

onzelfstandig. Op gepaste afstand volgen Nieuwe-

tussen de sociale huurgrens (€ 752) en € 1.000 en

gen veel te duur geworden voor de middeninkomens

ten te kunnen inlopen.

gein, Zeist en Stichtse Vecht.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 8

Tabel 1

Huurwoningvoorraad van corporaties per gemeente en U16 per 1 januari 2021,

zelfstandig, onzelfstandig en intramuraal

Gemeente Bunnik

Tabel 2

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Huurwoningvoorraad van corporaties per 1 januari 2021, zelfstandig, onzelfstandig en intramuraal

Zelfstandig

Onzelfstandig

Intramuraal

Totaal

922

0

33

955

Zelfstandig

Onzelfstandig

Intramuraal

Totaal

Bo-Ex

corporatie

8.239

644

165

9.048

De Bilt

5.014

0

5

5.019

GroenWest

12.094

18

236

12.348

De Ronde Venen

4.330

0

19

4.349

Heuvelrug Wonen

3.450

14

0

3.464

Houten

5.056

0

13

5.069

Jutphaas Wonen

1.844

63

0

1.907

IJsselstein

3.411

33

80

3.524

LEKSTEDEwonen

2.992

701

190

3.883

Lopik

961

0

20

981

Mitros

26.745

1.396

399

28.540

Montfoort

807

4

49

860

Portaal

18.465

958

283

19.706

Nieuwegein

8.735

113

88

8.936

Provides

3.471

33

80

3.584

Oudewater

894

0

0

894

R.K. Wbv Zeist

943

8

10

961

Stichtse Vecht

6.223

0

0

6.223

Rhenam Wonen

614

0

0

614

Utrecht

47.302

9.641

943

57.886

SSH

3.265

6.650

130

10.045

Utrechtse Heuvelrug

4.546

14

0

4.560

Viveste

6.884

0

14

6.898

Vijfheerenlanden

2.789

0

176

2.965

Wbs Cothen

293

2

0

295

Wijk bij Duurstede

2.161

2

1

2.164

Wbv Maarn

308

0

0

308

Woerden

4.962

0

117

5.079

WS Vecht en Omstreken

2.346

0

0

2.346

Zeist

8.160

680

63

8.903

De Woningraat

1.855

0

20

1.875

Totaal

106.273

10.487

1.607

118.367

Woongoed Zeist

7.272

0

75

7.347

Ws SSW

5.016

0

5

5.021

Wst Wuta

177

0

0

177

106.273

10.487

1.607

118.367

Bron: RWU Databank 2021

Totaal In tabel 2 is aangegeven hoe de huurwoningvoorraad van corporaties eruitziet, uitgesplitst naar

Bron: RWU Databank 2021

zelfstandige, onzelfstandige en intramurale woningen. Mitros is de grootste corporatie, gevolgd door Portaal, GroenWest en SSH.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 9

Tabel 3

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Spreiding bezit per corporatie per 1 januari 2020 over de gemeenten in de U16, zelfstandige woningen

Gemeente →

Bunnik De Bilt De Ronde

Houten

IJssel-

Lopik Montfoort

Nieuwegein

Oudewater

Stichtse

Utrecht

Utrechtse Vijheeren

Venen stein Vecht Heuvelrug

Wijk bij Woerden

Zeist Totaal U16

landen Duurstede

Bo-Ex

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

8.239

0

0

0

0

0

8.239

GroenWest

0

0

4.330

0

0

0

807

0

0

0

1.995

0

0

0

4.962

0

12.094

Heuvelrug Wonen

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

3.446

0

4

0

0

3.450

Jutphaas Wonen

0

0

0

0

0

0

0

1.844

0

0

0

0

0

0

0

0

1.844

LEKSTEDEwonen

56

0

0

36

0

0

0

0

0

0

111

0

2.789

0

0

0

2.992

Mitros

0

0

0

0

0

0

0

5.425

0

0

21.320

0

0

0

0

0

26.745

Portaal

755

0

0

0

0

0

0

1.466

0

3.700

12.544

0

0

0

0

0

18.465

Provides

0

0

0

0

3.409

0

0

0

0

0

62

0

0

0

0

0

3.471

R.K. Wbv Zeist

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

943

943

Rhenam Wonen

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

614

0

0

0

0

614

SSH Utrecht

111

0

0

0

0

0

0

0

0

0

3.031

0

0

0

0

123

3.265

0

0

0

5.020

0

0

0

0

0

0

0

0

0

1.864

0

0

6.884

Viveste Wbs Cothen

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

293

0

0

293

Wbv Maarn

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

308

0

0

0

0

308

WS Vecht en Omstreken

0

0

0

0

0

0

0

0

0

2.346

0

0

0

0

0

0

2.346

De Woningraat

0

0

0

0

0

961

0

0

894

0

0

0

0

0

0

0

1.855

Woongoed Zeist

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

178

0

0

0

7094

7.272

Ws SSW

0

5.014

0

0

2

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

5.016

Wst Wuta

0

0

0

0

0

0

0

0

0

177

0

0

0

0

0

0

177

Totaal

922

5.014

4.330

5.056

3.411

961

807

8.735

894

6.223

47.302

4.546

2.789

2.161

4.962

8160

106.273

Bron: RWU Databank 2021

In tabel 3 staat aangegeven hoe het bezit van de

Utrecht, Montfoort, De Ronde Venen), evenals Por-

Bunnik en Utrecht). Er zijn ook tamelijk veel één op

In tabel 4 zijn ook de onzelfstandige eenheden van

corporaties is gespreid over de gemeenten. Groen

taal (Utrecht, Stichtse Vecht, Nieuwegein en Bun-

één situaties: één corporatie die werkzaam is in één

de corporaties per gemeente weergegeven.

West is in vier gemeenten werkzaam (Woerden,

nik) en LEKSTEDEwonen (Vijfheerenlanden, Houten,

gemeente.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 10

Tabel 4

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Spreiding bezit per corporatie per 1 januari 2021 over de gemeenten in de U16, onzelfstandige woningen

Gemeente →

IJsselstein

Montfoort

Nieuwegein

Utrecht

Utrechtse

Heuvelrug 0

Wijk bij

Zeist

Totaal

Duurstede U16

Bo-Ex

0

0

0

644

0

0

644

GroenWest

0

4

0

14

0

Heuvelrug Wonen

0

0

0

0

14

0

0

18

0

0

14

Jutphaas Wonen

0

0

63

0

0

0

0

63

LEKSTEDEwonen

0

0

0

701

0

0

0

701

Mitros

0

0

50

1.346

0

0

0

1.396

Portaal

0

0

0

958

0

0

0

958

Provides

33

0

0

0

0

0

0

33

R.K. Wbv Zeist

0

0

0

0

0

0

8

8

SSH Utrecht

0

0

0

5.978

0

0

672

6.650

Wbs Cothen

0

0

0

0

0

2

0

2

Totaal

33

4

113

9.641

14

2

680

10.487

Bron: RWU Databank 2021

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 11

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

In tabel 5, ten slotte, zijn de intramurale woningen van de corporaties per gemeente weergegeven.

Tabel 5

Spreiding bezit per corporatie per 1 januari 2020 over de gemeenten in de U16, intramurale woningen

Gemeente → Bunnik

De Bilt

De Ronde

Houten

IJsselstein

Lopik

Montfoort

Nieuwegein

Utrecht

Vijheeren-

landen

Wijk bij

Woerden

Zeist

Totaal

Duurstede U16

Bo-Ex

0

0

0

0

0

0

0

0

165

0

0

0

0

165

GroenWest

0

0

19

0

0

0

49

0

51

0

0

117

0

236

LEKSTEDEwonen

14

0

0

0

0

0

0

0

0

176

0

0

0

190

Mitros

0

0

0

0

0

0

0

88

311

0

0

0

0

399

Portaal

19

0

0

0

0

0

0

0

264

0

0

0

0

283

Provides

0

0

0

0

80

0

0

0

0

0

0

0

0

80

R.K. Wbv Zeist

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

10

10

SSH Utrecht

0

0

0

0

0

0

0

0

130

0

0

0

0

130

Viveste

0

0

0

13

0

0

0

0

0

0

1

0

0

14

De Woningraat

0

0

0

0

0

20

0

0

0

0

0

0

0

20

Woongoed Zeist

0

0

0

0

0

0

0

0

22

0

0

0

53

75

Ws SSW

0

5

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

5

Totaal

33

5

19

13

80

20

49

88

943

176

1

117

63

1.607

Bron: RWU Databank 2021

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 12

Tabel 6

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Zelfstandige huurwoningen naar huurprijsklasse, per gemeente en U16, 1 januari 2021, aantallen

van de huur zelf betalen. Dat wordt dus niet meer geheel vergoed via de huurtoeslag.

onder

onder lage

onder hoge

onder

boven

Totaal • Boven € 442 wordt een segment onderschei-

kwaliteitskortingsgrens

aftoppingsgrens

aftoppingsgrens

vrijesectorgrens

vrijesectorgrens

Bunnik

46

411

162

228

75

De Bilt

490

2.441

536

1.206

341

5.014

grens bedraagt € 633,25 (afgerond € 633) per

De Ronde Venen

499

2.413

538

545

335

4.330

maand. Tot die grens kunnen 1 en 2 persoons-

Houten

220

2.561

664

888

723

5.056

huishoudens beroep doen op huurtoeslag, als

IJsselstein

286

1.792

609

591

133

3.411

hun inkomen daarvoor aanleiding geeft.

Lopik

64

458

187

234

18

961

Montfoort

70

389

111

164

73

807

• Daarboven bestaat het segment tot de

Nieuwegein

474

4.562

1.710

1.356

633

8.735

hoogste aftoppingsgrens van € 678,66

Oudewater

99

423

128

183

61

894

(afgerond € 678). Tot die grens kunnen

Stichtse Vecht

922

den tot de laagste aftoppingsgrens. Die

516

3.252

859

1.345

251

6.223

gezinnen van 3 of meer personen huurtoe-

6.955

25.050

6.807

5.470

3.020

47.302

slag aanvragen, maar daarboven is de huur

Utrechtse Heuvelrug

521

2.421

398

717

489

4.546

geheel voor eigen rekening.

Vijfheerenlanden

343

1.457

424

462

103

2.789

Huurwoningen boven de € 752 worden in

Wijk bij Duurstede

134

958

395

380

294

2.161

principe in de vrije sector verhuurd. Maar het

Woerden

874

2.480

546

656

406

4.962

kan ook gaan om woningen die nog steeds

Utrecht

Zeist

1.073

4.202

1.105

1.293

487

8.160

‘sociaal’ zijn maar die boven de € 752 uitko-

TOTAAL

12.664

55.270

15.179

15.718

7.442

106.273

men door de inkomensafhankelijke huurverhogingen. Tegenwoordig wordt het segment tussen € 752 en € 1.000 ook wel aangeduid

Bron: RWU Databank 2021

als het middeldure of middensegment. 2.3 Corporatiebezit naar huurklasse

huurwoningen. Daarbinnen worden drie segmen-

teitskortingsgrens van € 442,46 (afgerond €

Bijgaand wordt een beeld gegeven van de opbouw

Woningen met een kale huur onder € 752,33 (afge-

ten onderscheiden:

442). Dat zijn de goedkoopste woningen. Vanaf

van het corporatiebezit in huurklassen per

rond € 752, peildatum 1 januari 2021) zijn sociale

• Woningen met een rekenhuur onder de kwali-

die grens gaan huurders een (toenemend) deel

gemeente en U16.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 13

Ruim 78% van alle zelfstandige huurwoningen van

Tabel 7

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Zelfstandige huurwoningen naar huurprijsklasse, per corporatie, 1 januari 2021, aantallen

corporaties heeft een huur onder de hoge aftoppingsgrens van € 678 (83.113 woningen). Wordt gekeken

onder

onder lage

onder hoge

onder

boven

Totaal

kwaliteitskortingsgrens

aftoppingsgrens

aftoppingsgrens

vrijesectorgrens

vrijesectorgrens

64%. De daling van de sociale voorraad is wel afge-

Bo-Ex

1.170

3.988

943

1.353

785

8.239

remd, maar de noodzakelijke groei is onvoldoende

GroenWest

1.524

6.538

1.467

1.626

939

12.094

om de groeiende behoefte te kunnen opvangen. Met

Heuvelrug Wonen

372

1.908

309

571

290

3.450

naar de lage aftoppingsgrens, dan is dat aandeel bijna

name de nieuwbouw moet omhoog, daarvoor zijn

Jutphaas Wonen

25

980

320

410

109

1.844

meer locaties nodig die snel bebouwd kunnen wor-

LEKSTEDEwonen

349

1561

447

501

134

2.992

den. Het aantal woningen met een huurprijs boven

Mitros

3.664

13.535

4.867

2.772

1.907

26.745

€ 752 bedraagt 7.442 woningen, dat is 7%.

Portaal

1.849

10.491

2.600

2.667

858

18.465

Provides

284

1.792

609

610

176

3.471

Voor een deel zijn het vrijesectorwoningen. De

R.K. Wbv Zeist

77

476

148

224

18

943

groei is echter voornamelijk veroorzaakt door- dat

Rhenam Wonen

115

364

46

77

12

614

de huur van sociale huurwoningen zoals gezegd

SSH Utrecht

992

1.642

233

281

117

3.265

door de maximale huurgrens van € 752 is geschoten

Viveste

331

3.337

1.015

1.218

983

6.884

vanwege de inkomensafhankelijke huurverhogin-

Wbs Cothen

19

182

34

39

19

293

gen. Dat zijn dus nog steeds sociale huurwoningen

Wbv Maarn

27

142

42

68

29

308

die bij mutatie meestal ook weer als sociale huur-

WS Vecht en Omstreken

242

1.232

275

578

19

2.346

woning worden verhuurd.

De Woningraat

163

881

315

417

79

1.855

Woongoed Zeist

949

3.680

953

1.063

627

7.272

In figuur 1 zijn de relatieve aandelen per huurcate-

Ws SSW

492

2.441

536

1.206

341

5.016

gorie per gemeente weergegeven.

Wst Wuta

20

100

20

37

0

177

Vanaf 2015 is een trend ingezet om de huurontwik-

Totaal

12.664

55.270

15.179

15.718

7.442

106.273

keling, waaronder de jaarlijkse huurverhogingen per 1 juli te matigen en die trend is tot in 2020

Bron: RWU Databank 2021

doorgezet. In 2021 werden de huren door de Minister zelfs bevroren.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 14

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Figuur 1 Zelfstandige huurwoningen naar huurprijsklasse, per gemeente en U16, 1 januari 2021

De laatste jaren geldt voor de huurverhogingen

echter besloten dat de huren helemaal niet

landelijk een Sociaal Huurakkoord tussen Aedes

omhoog mochten, ze werden eenmalig ‘bevro-

en de Nederlandse Woonbond. Dat komt neer op

ren’. De bevriezing geldt voor alle gereguleerde

een vrijwel inflatievolgend huurbeleid, uitge-

woningen van woningcorporaties, waaronder

zonderd voor de groepen met een hoger inkomen

ook onzelfstandige woningen, woonwagens

Bunnik

tot kwaliteits-

(inkomensafhankelijke huurverhogingen; die

en woonwagenstandplaatsen. De huurbevrie-

De Bilt

kortingsgrens

worden overigens niet door alle corporaties toe-

zing is ook van toepassing op gereguleerde

De Ronde Venen

tot lage aftoppings-

gepast). Daarmee geven corporaties prioriteit aan

woningen bij particuliere verhuurders. Ook

Houten

grens

de opdracht om woningen voor huurders met een

inkomensafhankelijke huurverhogingen zijn

IJsselstein

tot hoge aftoppings-

lager inkomen betaalbaar te houden.

niet toegestaan. Daarmee gaat de uitwerking

Lopik

grens

voor corporaties veel verder dan bij bevriezing

Montfoort

tot vrije sectorgrens

Onderdeel daarvan is de huursombenadering die

van de huursom. Dan was immers nog maatwerk

Nieuwegein

boven vrije

in 2017 is ingevoerd. Die komt erop neer dat de

mogelijk geweest. De huren mogen nog wel

Oudewater

sectorgrens

huurinkomsten van de corporaties op jaarba-

worden verhoogd bij mutatie (harmonisatie) en

Stichtse Vecht

sis voor zowel de zittende huurders als nieuwe

bij verduurzaming. In het laatste geval is wel

Utrecht

huurders met niet meer dan 1% boven inflatie

instemming van huurders nodig. De huurbevrie-

Utrechtse Heuvelrug

mogen stijgen. In 2020 is de harmonisatie uit de

zing komt bovenop de Wet eenmalige huurver-

Vijfheerenlanden

huursom gehaald, en geldt voor zittende huurders

laging, die sinds 1 januari 2021 van kracht is. In

Wijk bij Duurstede

gemiddeld een inflatievolgend huurbeleid (of

2020 was er al een stevige politieke discussie

Woerden

daaronder). Daarmee is een eind gekomen aan een

geweest over een mogelijke ‘huurstop’ vanwege

Zeist

periode van huurstijgingen die het gevolg waren

de coronacrisis. Die is er toen nog niet gekomen,

van de verhuurderheffing, de onzekerheid van het

maar alle bij de RWU aangesloten corporaties

kabinetsbeleid en de nieuwe Woningwet.

hanteerden ruimhartig maatwerk om huurders,

0%

10

20

30

40

50

60

70

80

90 100

Bron: RWU Databank 2021

die door de coronacrisis financieel in de probleDe huren van woningcorporaties zouden mede

men zijn gekomen, te helpen. Ook zijn gedu-

op basis van het Sociaal Huurakkoord gemid-

rende de crisis huurders niet uitgezet vanwege

Tot slot is in 2016 het ‘passend toewijzen’ inge-

huurtoeslag een huur moeten bieden onder de gel-

deld met het inflatiepercentage stijgen. In 2021

betalingsproblemen. Ook na de huurbevriezing

voerd. Dat houdt in dat corporaties bij toewijzing

dende aftoppingsgrenzen. De Minister overweegt

werd als gevolg van een Tweede-Kamermotie

voeren de RWU-corporaties dit beleid.

tenminste 95% van de woningzoekenden met

een zekere versoepeling van de toepassing ervan.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 15

2.4 Corporatiebezit naar DAEB en

Tabel 8

niet-DAEB

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Zelfstandige huurwoningen naar DAEB en niet-DAEB,

Tabel 9

per gemeente en U16, 1 januari 2021, aantallen

Zelfstandige huurwoningen naar DAEB en niet-DAEB, per corporatie, 1 januari 2021, aantallen

De Woningwet 2015 bepaalt dat corporaties DAEB

niet-DAEB

Totaal

906

16

922

De Bilt

4.707

307

De Ronde Venen

4.247

83

per 1 januari 2018 gescheiden in twee takken: de

Houten

4.686

370

tak Diensten van Algemeen Economisch Belang

IJsselstein

3.056

355

(DAEB) en de niet-DAEB tak, een verplichting die

Lopik

958

3

voortvloeit uit de wet. Die scheiding kan juri-

Montfoort

775

32

disch en/of administratief. In vrijwel alle geval-

Nieuwegein

8.463

272

8.735

len is in de Utrechtse regio sprake geweest van

Oudewater

871

23

894

een administratieve scheiding. Alleen Provides is

Stichtse Vecht

6.081

142

6.223

Rhenam Wonen

595

19

614

juridisch gesplitst. De kleinere corporaties hoe-

Utrecht

44.877

2.425

47.302

SSH Utrecht

3.113

152

3.265

ven dat niet te doen, zij vallen onder het zoge-

Utrechtse Heuvelrug

4.303

243

4.546

Viveste

6.355

529

6.884

naamde verlichte regime. Dat betreft momenteel

Vijfheerenlanden

2.597

192

2.789

Wbs Cothen

274

19

293

RK Woningbouwvereniging Zeist, Woningstich-

Wijk bij Duurstede

1.983

178

2.161

Wbv Maarn

308

0

308

ting Vecht en Omstreken en Wuta.

Woerden

4.766

196

4.962

WS Vecht en Omstreken

2.346

0

2.346

zich dienen te concentreren op hun kerntaak: bouwen, beheren en verhuren van sociale huur-

Bunnik

woningen aan mensen met een laag inkomen. Daartoe hebben de corporaties hun activiteiten

Het verhuren van sociale huurwoningen met

Totaal

229

8.239

5.014

GroenWest

11.726

368

12.094

4.330

Heuvelrug Wonen

3.353

97

3.450

5.056

Jutphaas Wonen

1.814

30

1.844

3.411

LEKSTEDEwonen

2.785

207

2.992

961

Mitros

25.253

1.492

26.745

807

Portaal

17.623

842

18.465

Provides

3.080

391

3.471

928

15

943

R.K. Wbv Zeist

7.786

374

8.160

De Woningraat

1.829

26

1.855

Totaal

10.1062

5.211

10.6273

Woongoed Zeist

6.786

486

7.272

Ws SSW

4.707

309

5.016

Wst Wuta

177

0

177

101.062

5.211

106.273

Bron: RWU Databank 2021

Totaal

vastgoed, onbebouwde grond waarop de corporatie van plan is om voor tenminste

aanmerking voor de door de staat geborgde –

90% sociale huurwoningen te bouwen en een

en dus goedkopere – leningen. Bij elkaar vormen

beperkt aantal leefbaarheidsactiviteiten.

deze (kern)taken het afgebakende gebied van

Voor genoemde zaken komen de corporaties in

de volkshuisvesting.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

niet-DAEB

8.010

Zeist een huurprijs tot aan de liberalisatieprijs wordt gezien als DAEB, net als het maatschappelijk

DAEB Bo-Ex

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

Bron: RWU Databank 2021

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 16

Corporaties moeten voor de andere activiteiten

Tabel 10

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Corporatievoorraad per 1 januari 2021 naar woningtype,

Tabel 11

Corporatievoorraad per 1 januari 2021 naar woningtype,

die als commercieel worden aangeduid, zoals het

naar eengezins en appartement, per gemeente en U16,

naar eengezins en appartement, per corporatie,

ontwikkelen van huurwoningen in de vrije sec-

zelfstandige woningen

zelfstandige woningen

tor, koopwoningen en commercieel vastgoed, op de kapitaalmarkt lenen. Niet-DAEB activiteiten

Gemeente

Eengezins

Etage

Totaal

Corporatie

Eengezins

Etage

Totaal

moeten verplicht in de niet-DAEB-tak, omgekeerd

Bunnik

507

415

922

Bo-Ex

1.056

7.183

8.239

mogen er wel DAEB-woningen in de niet-DAEB-tak

De Bilt

1.966

3.048

5.014

GroenWest

6.991

5.103

12.094

worden opgenomen.

De Ronde Venen

2.839

1.491

4.330

Heuvelrug Wonen

1.881

1.569

3.450

Tabellen 8 en 9 laten zien welk deel van het bezit

Houten

2.397

2.659

5.056

Jutphaas Wonen

723

1.121

1.844

in de DAEB-tak is terechtgekomen en welk deel in

IJsselstein

1.048

2.363

3.411

LEKSTEDEwonen

1.812

1.180

2.992

de niet-DAEB. Verreweg het grootste deel van de

Lopik

706

255

961

Mitros

8.887

17.858

26.745

huurwoningen zit in de DAEB-tak (95%). Dat is in

Montfoort

564

243

807

Portaal

8.367

10.098

18.465

de geest van de Woningwet: focus op sociale huur.

Nieuwegein

2.987

5.748

8.735

Provides

1.109

2.362

3.471

De corporaties ontlopen elkaar niet veel. Ook in

Oudewater

540

354

894

R.K. Wbv Zeist

321

622

943

de stad Utrecht gaat het om een vergelijkbaar

Stichtse Vecht

3.145

3.078

6.223

Rhenam Wonen

360

254

614

percentage.

Utrecht

15.103

32.199

47.302

SSH Utrecht

0

3.265

3.265

Utrechtse Heuvelrug

2.490

2.056

4.546

Viveste

3.406

3.478

6.884

Uiteindelijk komen gemeente en corporaties in

Vijfheerenlanden

1.774

1.015

2.789

Wbs Cothen

222

71

293

de jaarlijkse prestatieafspraken overeen op welke

Wijk bij Duurstede

1.271

890

2.161

Wbv Maarn

252

56

308

wijze het huurwoningbezit wordt ingezet. Het is

Woerden

2.383

2.579

4.962

WS Vecht en Omstreken

1.291

1.055

2.346

en blijft ook mogelijk om te schuiven tussen DAEB

Zeist

2.805

5.355

8.160

De Woningraat

1.246

609

1.855

en niet-DAEB.

Totaal

42.525

63.748

106.273

Woongoed Zeist

2.485

4.787

7.272

Ws SSW

1.967

3.049

5.016

2.5 Corporatiebezit naar woningtype

Bron: RWU Databank 2021

Wst Wuta Totaal

De samenstelling van het corporatiebezit ver-

149

28

177

42.525

63.748

106.273

schilt sterk per gemeente. Landelijk bestaat het corporatiebezit voor 40% uit eengezinswoningen

Bron: RWU Databank 2021

en de rest uit gestapelde bouw.

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 17

Figuur 2

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Zelfstandige woningvoorraad naar bouwperiode per gemeente en U16,

2.6 Corporatiebezit naar bouwjaar

is immers in hoge mate bepalend of sprake is van

per 1 januari 2021

De gemiddelde corporatiewoning wordt steeds

bijvoorbeeld een starterswoning voor alleenstaan-

ouder. Overigens hebben de corporaties in de

den, een geschikte woning voor net samenwo-

0%

10

20

30

40

50

60

70

80

90 100

Utrechtse regio maar betrekkelijk weinig wonin-

nende stellen of ouderen of dat een woning juist

Bunnik

< 1945

gen van vóór 1945: net 6%. Het overgrote deel

passend is voor gezinnen met kinderen.

De Bilt

1945-1970

daarvan staat echter wel in de stad Utrecht. Daar

De Ronde Venen

1970-1989

maakt de voorraad van vóór 1945 ruim 11% van de

Als we kijken naar de zelfstandige woningen, dan

Houten

1990-1999

totale voorraad uit. Ook Zeist heeft relatief een

bestaat 21% van de corporatievoorraad in de U16

IJsselstein

2000-2009

iets grotere oude voorraad (7%). Op De Bilt na

uit kleine woningen met maximaal twee kamers.

Lopik

vanaf 2010

(3,6%) hebben de overige gemeenten geen of zeer

Relatief de meeste van deze woningen staan in

Montfoort

weinig oude voorraad. Het grootste deel van de

Bunnik (27%), Houten (ruim 26%), Oudewater

Nieuwegein

sociale voorraad is gebouwd tussen 1945 en 1990,

(25%), Utrecht (24%), Woerden en Utrechtse Heu-

Oudewater

maar liefst zo’n 67% is afkomstig uit deze periode.

velrug (ruim 21%) en Nieuwegein (circa 20%). Als

Stichtse Vecht

Vooral in de stad Utrecht hebben de corporaties

rekening wordt gehouden met de onzelfstandige

Utrecht

toen veel gebouwd (ruim 28.000 woningen). In

eenheden, dan steekt de stad Utrecht er met kop

Utrechtse Heuvelrug

deze fase, en ook daarna, werd ook veel gebouwd

en schouders bovenuit, met ruim 37% woningen

Vijfheerenlanden

in de groeikernen IJsselstein, Nieuwegein en Hou-

met maximaal twee kamers.

Wijk bij Duurstede

ten. Vanaf 1990 werd echter vooral weer gekozen

Woerden

voor bouw in en aan de steden (VINEX-beleid).

In de U16 bestaat ruim 46% van alle woningen uit

Zeist

Naast relatief veel oude woningen heeft de stad

woningen met vier kamers of meer. Dat is vooral

Utrecht dus ook een relatief groot aandeel jon-

het geval in de gemeenten Lopik (ruim 66%), Vijf-

gere woningen, ruim 23% is vanaf het jaar 2000.

heerenlanden (bijna 63%), Montfoort (59%), Wijk

Bron: RWU Databank 2021

bij Duurstede (ruim 57%) en de Bilt (ruim 56%). 2.7 Corporatiebezit naar aantal kamers

In deze gemeenten bestaat het merendeel van

Van de zelfstandige corporatiewoningen in

De meeste appartementen zijn, absoluut

De woningvoorraad van corporaties kent een grote

de voorraad uit grote woningen. De echt grote

de U16 is 40% een eengezinswoning, het

en verhoudingsgewijs, te vinden in de stad

verscheidenheid als het gaat om het aantal kamers

woningen van vijf kamers en meer staan relatief

overige deel bestaat uit appartementen.

Utrecht: 68%. In de regio zijn er relatief meer

per woning. Dat aantal is voor huurders en woning-

het meest in Lopik (29%), Montfoort (ruim 21% en

Dat is dus conform het landelijke beeld.

eengezinswoningen: bijna 47%.

zoekenden van groot belang. Het aantal kamers

De Ronde Venen (20%).

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 18

Tabel 12

Corporatievoorraad per 1 januari 2021 naar bouwjaar, per corporatie

Gemeente →

<1945

Tabel 13

1945-

1970-

1990-

2000-

vanaf

Totaal

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Corporatievoorraad per 1 januari 2021 naar bouwjaar, per gemeente

Corporatie →

<1945

1945-

1970-

1990-

2000-

vanaf

Bo-Ex

842

Totaal

1970

1989

1999

2009

2010

2.401

2.760

867

712

657

8.239

1970

1989

1999

2009

2010

Bunnik

0

94

543

121

90

74

De Bilt

179

2.003

2.080

469

65

218

5.014

GroenWest

66

3.128

5.299

1963

741

897

12.094

De Ronde Venen

24

1.330

2.004

657

99

216

4.330

Heuvelrug Wonen

0

1.082

1.757

307

29

275

3.450

922

Houten

0

72

2.684

703

994

603

5.056

Jutphaas Wonen

4

51

1.182

190

127

290

1.844

IJsselstein

16

660

1.591

701

169

274

3.411

LEKSTEDEwonen

70

754

1.344

75

190

559

2.992

Lopik

4

295

355

148

82

77

961

Mitros

3.249

10.655

6.970

1.731

1.785

2.355

26.745

Montfoort

8

160

391

160

38

50

807

Portaal

1.083

4.883

7.280

1.586

1.735

1.898

18.465

Nieuwegein

46

598

6.066

1.126

159

740

8.735

Provides

16

660

1.591

699

231

274

3.471

Oudewater

3

279

382

40

76

114

894

R.K. Wbv Zeist

64

55

620

52

15

137

943

Stichtse Vecht

16

1.987

3.132

694

118

276

6.223

Rhenam Wonen

0

205

198

87

74

50

614

5.340

16.900

10.534

3.406

5.456

5.666

47.302

SSH Utrecht

216

28

957

157

838

1.069

3.265

Utrechtse Heuvelrug

69

1.301

2.287

465

103

321

4.546

Viveste

0

560

3.716

877

1.012

719

6.884

Vijfheerenlanden

68

754

1.344

75

81

467

2.789

Wbs Cothen

0

43

111

64

34

41

293

Utrecht

Wijk bij Duurstede

0

531

1.143

238

52

197

2.161

Wbv Maarn

69

14

154

71

0

0

308

Woerden

28

1.274

2.476

622

250

312

4.962

WS Vecht en Omstreken

0

1.130

752

252

100

112

2.346

Zeist

533

2.332

3.506

788

246

755

8.160

De Woningraat

7

574

737

188

158

191

1.855

Totaal

6.334

30.570

40.518

10.413

8.078

10.360

106.273

Woongoed Zeist

469

2.277

2.941

736

231

618

7.272

Ws SSW

179

2.003

2.080

471

65

218

5.016

Wst Wuta

0

67

69

40

1

0

177

6.334

30.570

40.518

10.413

8.078

10.360

106.273

Bron: RWU Databank 2021

Totaal Bron: RWU Databank 2021

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 19

Tabel 14

Corporatiebezit per 1 januari 2021 naar aantal kamers per gemeente en U16,

Tabel 15

zelfstandige woningen Gemeente →

1 kamer 2 kamers

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Corporatiebezit per 1 januari 2021 naar aantal kamers per corporatie, zelfstandige woningen

4 kamers

5 kamers

3 kamers

of meer

onbekend

Totaal

Corporatie →

4 kamers

5 kamers

1 kamer 2 kamers

3 kamers

of meer

onbekend

Totaal

Bunnik

3

243

240

311

125

0

922

Bo-Ex

253

1.688

3.010

2.321

561

406

8.239

De Bilt

11

683

1.488

2.094

737

1

5.014

GroenWest

90

2.028

3.181

4.922

1.872

1

12.094

De Ronde Venen

20

656

954

1.836

864

0

4.330

Heuvelrug Wonen

78

645

843

1.547

337

0

3.450

Houten

31

1.301

2.180

1.386

158

0

5.056

Jutphaas Wonen

34

434

421

765

136

54

1.844

IJsselstein

109

406

1.160

1.447

289

0

3.411

LEKSTEDEwonen

34

509

658

1.448

343

0

2.992

Lopik

1119

161

358

281

41

961

Mitros

608

3.868

9.539

9.192

3.030

508

26.745

Montfoort

12

146

174

301

174

0

807

Portaal

644

3.080

7.023

6.050

1.667

1

18.465

Nieuwegein

93

1.654

2.938

3.027

792

231

8.735

Provides

107

406

1.160

1.507

291

0

3.471

Oudewater

2

225

175

363

129

0

894

R.K. Wbv Zeist

1

233

285

282

142

0

943

Stichtse Vecht

61

1.160

2.069

2.307

626

0

6.223

Rhenam Wonen

0

75

190

168

181

0

614

Utrecht

3.301

8.032

16.224

14.744

4.263

738

47.302

SSH Utrecht

Utrechtse Heuvelrug

80

895

1.162

1.873

536

0

4.546

Viveste

Vijfheerenlanden

28

384

620

1.430

327

0

2.789

Wbs Cothen

Wijk bij Duurstede

3

277

640

912

329

0

2.161

Wbv Maarn

Woerden

39

1.022

1.211

1.916

773

1

4.962

WS Vecht en Omstreken

Zeist

47

1.336

2.093

3.842

842

0

8.160

De Woningraat

Totaal

3.841

18.539

33.489

38.147

11.245

1.012

106.273

Woongoed Zeist

48

1.164

Ws SSW

13

683

Wst Wuta

Bron: RWU Databank 2021

Totaal

1.890

1.122

203

40

10

0

3.265

31

1.537

2.689

2.174

453

0

6.884

3

41

123

108

18

0

293

0

32

101

158

17

0

308

1

624

405

996

320

0

2.346

3

344

336

721

410

41

1.855

1.809

3.550

701

0

7.272

1.488

2.094

737

1

5.016

3

26

25

104

19

0

177

3.841

18.539

33.489

38.147

11.245

1.012

106.273

Bron: RWU Databank 2021

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 20

2.8 Corporatiebezit naar oppervlakte

Tabel 16

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Corporatiebezit per 1 januari 2021 naar oppervlakte,

Tabel 17

per gemeente en U16, zelfstandige woningen

Grote variatie is er ook binnen het woningbezit

Corporatiebezit per 1 januari 2021 naar oppervlakte, per corporatie, zelfstandige woningen

van de corporaties als het gaat om de oppervlakte van de woning. In de U16 bestaat bijna 11% van

Gemeente →

alle zelfstandige huurwoningen van corporaties

Bunnik

tot 50 m2

50-75 m2 vanaf 75 m2 onbekend

73

269

554

26

Totaal 922

Corporatie →

tot 50 m2

50-75 m2 vanaf 75 m2 onbek.

Bo-Ex

1.255

2.555

1.100 295

Totaal

4.429

0

8.239

2.657

8.337

0

12.094

1.070

2.085

0

3.450

uit kleine woningen tot 50 m2. Deze staan relatief

De Bilt

256

1.400

3.358

0

5.014

GroenWest

het meest in Utrecht (15%) en Woerden (12%).

De Ronde Venen

364

850

3.116

0

4.330

Heuvelrug Wonen

Worden ook hier de onzelfstandige eenheden

Houten

386

1.650

3.020

0

5.056

Jutphaas Wonen

25

671

1.148

0

1.844

meegeteld, dan staan verreweg de meeste kleine

IJsselstein

149

787

2.473

2

3.411

LEKSTEDEwonen

299

1.128

1.481

84

2.992

woningen in de stad Utrecht (ruim 34%).

Lopik

81

350

530

0

961

Mitros

2.289

8.147

16.309

0

26.745

Montfoort

49

179

579

0

807

Portaal

1.818

5.370

11.277

0

18.465

In de U16 bestaat circa 60% van de corporatie

Nieuwegein

633

3.234

4.868

0

8.735

Provides

149

787

2.535

0

3.471

voorraad uit woningen groter dan 75 m2. Deze

Oudewater

89

436

369

0

894

R.K. Wbv Zeist

3

397

543

0

943

staan vooral in IJsselstein (ruim 72%), De Ronde

Stichtse Vecht

423

1.400

4.062

338

6.223

Rhenam Wonen

60

348

199

7

614

Venen en Montfoort (72%) en Wijk bij Duurstede

Utrecht

7.116

13.566

26.620

0

47.302

SSH Utrecht

2.583

582

100

0

3.265

(ruim 70%). In tabellen 16 en 17 zijn de aantallen

Utrechtse Heuvelrug

382

1.610

2.547

7

4.546

Viveste

496

2.011

4.377

0

6.884

per gemeente en corporatie weergegeven, in

Vijfheerenlanden

192

1.095

1.444

58

2.789

Wbs Cothen

0

165

124

4

293

figuur 3 de relatieve aandelen. 2.9

Woningvoorraad naar energie-index

Duurzaamheid is één van de grootste

Wijk bij Duurstede

110

529

1.518

4

2.161

Wbv Maarn

8

64

236

0

308

Woerden

605

1.118

3.239

0

4.962

WS Vecht en Omstreken 138

606

1.264

338

2.346

0

8.160

De Woningraat

170

786

899

0

1.855

435 106.273

Woongoed Zeist

438

2.264

4.570

0

7.272

Ws SSW

256

1.400

3.358

2

5.016

Wst Wuta

20

39

118

0

177

11.402

31.047

63.389

Zeist

494

2.574

5.092

Totaal

11.402

31.047

63.389

maatschappelijke thema’s van deze tijd. Er is een Klimaatwet aangenomen en een Klimaatakkoord

Bron: RWU Databank 2021

Totaal

gesloten met als doel dat we in Nederland in 2030 minimaal 49% minder CO2 uitstoten dan in 1990

‘van het gas’ af gaan door gecoördineerde

en dat die uitstoot in 2050 met 95% is gedaald.

aansluitingen op warmtenetten én gezamenlijke

Bovendien is het voornemen dat de komende

uitvraag van warmtepompen en isolatie (de

drie jaar 100.000 corporatiewoningen versneld

Renovatieversneller). Eerder was al de afspraak

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

435 106.273

Bron: RWU Databank 2021

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 21

Figuur 3

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Corporatiebezit per 1 januari 2021 naar oppervlakte, per gemeente,

gemaakt dat de corporatiesector als geheel

Het presteren van de woning wordt al een aantal

zelfstandige woningen in %

gemiddeld label B (Energie-Index 1,4) zou

jaren uitgedrukt in Energielabels (A t/m G). Deze

realiseren in 2021. Driekwart van de RWU-

zijn geleidelijk vervangen door de al genoemde

0%

10

20

30

40

50

60

70

80

90 100

corporaties heeft dit streven al gehaald in 2020.

Energie-Index. De Energie-Index is gebaseerd

Bunnik

tot 50m2

Uit het in 2021 uitgebracht rapport van de VN

op ongeveer 150 kenmerken van de woning. Met

De Bilt

50-75m2

(IPCC) ‘Climate Change 2021’ blijkt overduidelijk

de Energie-Index is de energieprestatie van

De Ronde Venen

vanaf 75m2

dat het klimaat is opgewarmd door de mens en dat

een woning exacter te berekenen dan via het

Houten

onbekend

drastische maatregelen nodig zijn. Het rapport

energielabel. Overigens kregen corporaties per

IJsselstein

waarschuwt dat we in ieder geval de CO₂-uitstoot

1 januari 2021 te maken met alweer een andere

Lopik

en de uitstoot van andere broeikasgassen nog

bepalingsmethode voor de energieprestatie

Montfoort

sneller moeten verlagen om de doelstellingen te

van woningen. Het gaat om de NTA8800, die

Nieuwegein

kunnen halen.

in een volgende editie van deze monitor als

Oudewater

methode zal worden gehanteerd en daarbij wel

Stichtse Vecht

Met investeringen in energiebesparing willen

de vergelijkbaarheid over de jaren heen weer

Utrecht

corporaties de woonlasten van huurders zo

een stapje lastiger maakt. Omdat we nu voor het

Utrechtse Heuvelrug

veel mogelijk beperken, het wooncomfort

tweede jaar met Energie-Indexen in plaats van

Vijfheerenlanden

verbeteren en een bijdrage leveren aan een beter

Energielabels werken, is vergelijking met eerdere

Wijk bij Duurstede

klimaat. Afgelopen jaren kregen meer huurders

jaren al niet goed mogelijk. Uit de gegevens

Woerden

zonnepanelen, een hoogrendementsketel of

blijkt dat ruim meer dan de helft van alle

Zeist

een warmtepomp en werden meer huizen beter

huurwoningen van corporaties een Energie-Index

geïsoleerd. De corporaties hebben in Aedesverband

had van 1,4 (ongeveer vergelijkbaar met Label B)

de ambitie uitgesproken om de woningvoorraad

of lager.

Bron: RWU Databank 2021

in 2050 ‘CO2-neutraal’ te laten zijn. Dat heeft de

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

corporaties in RWU-verband ertoe gebracht nauwer

Uit tabel 18 blijkt dat relatief de meeste woningen

te gaan samenwerken op dit terrein, met name door

met een Index van 1,4 of lager staan in de

samen te werken op het vlak van innovaties en

gemeenten Montfoort (69%), Houten (67%),

pilots en om te komen tot bundeling van de vraag

Lopik (65%) en Wijk bij Duurstede (61% van alle

en daarmee tot kostenverlaging.

woningen).

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 22

Tabel 18

Zelfstandig corporatiebezit per 1 januari 2021 naar Energie-Index,

Tabel 19

per gemeente en U16 Gemeente →

≤1.4

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Zelfstandig corporatiebezit per 1 januari 2021 naar Energie-Index, per corporatie

1.4 ≤ 1.8

1.8 ≤ 2.1

> 2.1

onbekend

Totaal

Corporatie →

≤1.4 1.4 ≤ 1.8

Bo-Ex

4.681

1.8 ≤ 2.1 1.849

> 2.1 onbekend 601

Totaal

711

397

8.239

Bunnik

425

321

87

86

3

922

GroenWest

7.565

2.878

705

921

25

12.094

De Bilt

1.962

1.090

519

826

617

5.014

Heuvelrug Wonen

1.647

1.296

285

218

4

3.450

De Ronde Venen

2.461

1.167

281

413

8

4.330

Jutphaas Wonen

1.247

547

45

4

1

1.844

Houten

3.406

1.440

142

39

29

5.056

LEKSTEDEwonen

1.645

1.035

129

171

12

2.992

IJsselstein

1.709

550

791

349

12

3.411

Mitros

11.641

7.421

3.615

3.302

766

26.745

620

180

101

60

0

961

Portaal

11.795

4.281

1.050

1.336

3

18.465

Lopik Montfoort

561

208

21

16

1

807

Provides

1.771

550

791

349

10

3.471

Nieuwegein

4.028

3.400

1.025

252

30

8.735

R.K. Wbv Zeist

588

125

28

202

0

943

Oudewater

417

217

172

88

0

894

Rhenam Wonen

296

200

75

43

0

614

Stichtse Vecht

3.209

2.221

515

270

8

6.223

SSH Utrecht

2.243

564

372

70

16

3.265

Utrecht

26.889

9.902

4.342

5.009

1.160

47.302

Viveste

4.538

1.832

230

255

29

6.884

Utrechtse Heuvelrug

2.265

1.583

387

292

19

4.546

Wbs Cothen

138

60

51

41

3

293

Vijfheerenlanden

1.483

1.022

129

143

12

2.789

Wbv Maarn

149

87

27

31

14

308

Wijk bij Duurstede

1.310

452

139

257

3

2.161

WS Vecht en Omstreken 1.040

857

314

127

8

2.346

Woerden

2.945

1.243

313

455

6

4.962

De Woningraat

1.037

397

273

148

0

1.855

Zeist

4.004

2.344

918

878

16

8.160

Woongoed Zeist

3.593

2.218

768

676

17

7.272

TOTAAL

57.694

27.340

9.882

9.433

1.924

106.273

Bron: RWU Databank 2021

Ws SSW

1.962

1.090

519

826

619

5.016

Wst Wuta

118

53

4

2

0

177

TOTAAL

5.7694

27.340

9.882

9.433

1.924

106.273

Bron: RWU Databank 2021

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 23

Dat houdt vooral verband met het feit dat daar

Figuur 4

over het algemeen jongere en daarmee duurzamer

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Zelfstandig corporatiebezit per 1 januari 2021 naar Energie-Index

gemiddeld € 36.000, terwijl de jaren ervoor

per gemeente en U16

ook al sprake was van een toename. De krapte op de markt wordt daarmee nog eens treffend

woningen staan. In de gemeente Utrecht bedraagt 0%

dat 57%.

10

20

30

40

50

60

70

80

90 100

geïllustreerd.

Bunnik

≤1.4

Nog slechts zo’n 9% van de woningen heeft een

De Bilt

1.4 ≤ 1.8

Corporatiewoningen in de gemeente Utrecht

Energie-Index hoger dan 2,1. Dat komt ongeveer

De Ronde Venen

1.8 ≤ 2.1

hebben gemiddeld de hoogste WOZ-waarde (€

overeen met label E of lager.

Houten

vanaf 2.1

252.000), daarna volgen De Ronde Venen en

IJsselstein

onbekend

De Bilt met € 451.000 en € 248.000. In de U16

2.10 Corporatiebezit naar WOZ-waarde

Lopik

heeft nog ruim 9% van de huurwoningen van

De WOZ-waarde speelt een steeds grotere rol bij

Montfoort

corporaties een WOZ-waarde onder € 150.000. In

corporaties. Zo is deze met de wijziging van het

Nieuwegein

de regio heeft bijna 16% van de huurwoningen

woningwaarderingsstelsel in 2015 meer bepalend

Oudewater

van corporaties een WOZ-waarde boven € 300.000.

geworden voor het berekenen van de maximale huur

Stichtse Vecht

per woning. Daar is weer discussie over ontstaan.

Utrecht

De relatief hoge WOZ-waarde in de regio kent

Wordt het aandeel van de WOZ niet te groot?

Utrechtse Heuvelrug

twee belangrijke gevolgen: de WOZ-gerelateerde

Vijfheerenlanden

afdrachten, vooral de verhuurderheffing, zijn

Daarnaast is de hoogte van de WOZ -waarde

Wijk bij Duurstede

hoger dan landelijk. De maximale huren liggen

de grondslag voor de aanslag OZB en de

Woerden

eveneens hoger. Het innen van deze hogere

verhuurderheffing. Onder andere door stijging van

Zeist

huur ter compensatie van de verhuurderheffing staat echter op gespannen voet met de

de WOZ-waarde loopt de verhuurderheffing hoger op dan eerder was voorzien. Bij sommige gemeenten

betaalbaarheidsdoelstellingen.

Bron: RWU Databank 2021

wordt de WOZ-waarde ook als grondslag gebruikt bij de vaststelling van de rioolheffing. deze financiële gevolgen heeft de hoogte van

de ontwikkeling van hun vastgoed te volgen.

De WOZ-waarde is voor het Waarborgfonds Sociale

de WOZ-waarde ook fiscale gevolgen voor de

In 2020 lag in de U16 de gemiddelde WOZ-waarde

Woningbouw (WSW) ook mede bepalend voor de

vennootschapsbelasting. Tot slot kan de WOZ-

van huurwoningen van corporaties op circa

mate waarin corporaties kunnen lenen. Naast

waarde voor corporaties een instrument zijn om

€ 235.000. Dat is een stijging met maar liefst

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 24

Tabel 20

Gemiddelde WOZ-waarde 2020

Tabel 21

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

WOZ-waarde (2020) van zelfstandige corporatiewoningen, per prijscategorie, per gemeente en U16, zelfstandige woningen

van zelfstandige Gemeente →

corporatiewoningen,

tot

€150.000-

€200.000 -

€250.000 -

vanaf

€150.000

€200.000

€250.000

€300.000

€300.000

onbekend

Totaal

Bunnik 196

89

157

208

271

1

922

per gemeente en U16 Gemeente

Gemiddelde

Mediaan

De Bilt

143

1.237

1.706

613

1.315

0

5.014

Bunnik

246.130,29

254.000,00

De Ronde Venen

353

640

1.029

1.630

678

0

4.330

De Bilt

248.383,53

223.500,00

Houten

147

945

1.553

1.402

1.009

0

5.056

De Ronde Venen

250.894,23

253.000,00

IJsselstein

75

1.191

1.624

399

5

117

3.411

Houten

246.832,28

246.000,00

Lopik

15

246

607

82

11

0

961

IJsselstein

209.466,61

202.000,00

Montfoort

82

149

376

189

11

0

807

Lopik

214.420,40

209.000,00

Nieuwegein

965

3.027

3.812

918

13

0

8.735

Montfoort

218.873,50

233.000,00

Oudewater

47

238

461

108

40

0

894

Nieuwegein

200.402,00

203.000,00

Stichtse Vecht

832

1.479

1.773

1.784

345

10

6.223

Oudewater

214.733,78

217.000,00

Utrecht

3.816

8.845

11.981

11.047

11.453

160

47.302

Stichtse Vecht

220.449,38

224.000,00

Utrechtse Heuvelrug

453

1.413

1.419

997

235

29

4.546

Utrecht

251.909,04

244.000,00

Vijfheerenlanden

756

930

980

115

8

0

2.789

Utrechtse Heuvelr. 213.725,48

216.000,00

Wijk bij Duurstede

165

488

1.237

253

14

4

2.161

Vijfheerenlanden

184.203,04

190.000,00

Woerden

954

868

2.065

1.059

16

0

4.962

Wijk bij Duurstede

212.058,88

216.000,00

Zeist

Woerden

205.957,88

219.000,00

Totaal

Zeist

224.016,30

205.000,00

Totaal

234.570,63 225.000,00

845

3.140

1.310

1.815

1.050

0

8.160

9.844

24.925

32.090

22.619

16.474

321

106.273

Bron: RWU Databank 2021

Bron: RWU Databank 2021

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 25

Tabel 22

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

WOZ-waarde (2020) van zelfstandige corporatiewoningen, per prijscategorie, per corporatie, zelfstandige woningen

2.11 Huurprijs ten opzichte van de maximale huurprijs

Corporatie →

tot

€150.000-

€200.000 -

€250.000 -

vanaf

€150.000

€200.000

€250.000

€300.000

€300.000

onbekend

Totaal

van de maximale huur. Dat gebeurt op basis van

Bo-Ex 675

1.996

1.736

1.750

2.082

0

8.239

een puntenstelsel. Hoe meer punten, des te hoger

GroenWest 1.395

1.750

3.947

3.512

1.490

0

12.094

de huur mag zijn. De huur kan alleen worden

Heuvelrug Wonen

258

1.209

995

814

167

7

3.450

aangepast bij mutatie. Per 1 oktober 2015 is het

Jutphaas Wonen

354

743

619

128

0

0

1.844

puntenstelsel gewijzigd, waardoor de WOZ-waarde

LEKSTEDEwonen

852

969

1010

150

11

0

2.992

een grotere rol speelt.

Mitros 1.224

5.492

8.815

5.675

5.539

0

26.745

Portaal 1.263

4.119

5.073

4.465

3.374

171

18.465

In bijgaande tabel zijn de gemiddelde maximale

Provides

75

1.191

1.624

399

67

115

3.471

huren per gemeente voor het corporatiebezit

R.K. Wbv Zeist

78

376

159

226

104

0

943

weergegeven (inclusief de vrij sectorwoningen).

Rhenam Wonen

36

156

320

83

19

0

614

Uiteraard gaat het om gemiddelden. Per woning,

SSH Utrecht

1.695

610

559

304

97

0

3.265

buurt en wijk kan er een grote spreiding zijn,

Viveste 306

1.321

2.663

1.579

1.015

0

6.884

afhankelijk van de kwaliteit van de woning, het

112

127

41

7

0

293

Wbv Maarn 8

48

104

100

48

0

308

WS Vecht en Omstreken

374

397

882

137

0

2.346

De gemiddelde huurstijging voor alle woningen

Wbs Cothen

6 556

Het woningwaarderingsstelsel bepaalt de hoogte

bouwjaar, dan wel de WOZ-waarde.

De Woningraat

62

484

1.068

190

51

0

1.855

waar zowel in 2020 als in 2021 een huur bekend is,

Woongoed Zeist

846

2.723

1.141

1.589

947

26

7.272

is 3,3%. Dat is dus de huurstijging die zowel door

Ws SSW

143

1.237

1.706

613

1.315

2

5.016

reguliere huurstijgingen als door huuraanpassingen

Wst Wuta

12

15

27

119

4

0

177

Totaal

9.844

24.925

32.090

22.619

16.474

321

106.273

bij mutatie wordt veroorzaakt. Bij 65% van de woningen is de huurverhoging 2,6%. De corporaties hebben nog redelijk wat

Bron: RWU Databank 2021

(potentiële) ruimte tot aan de maximale huur. Maar zoals gezegd willen corporaties dat

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

2|

Woningmarkt en woningvoorraad 26

woningen ook betaalbaar blijven. De afstand tot

Tabel 23

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Kale huur, maximale huur en percentage van de maximaal toegestane huur, per gemeente en U16 per 1 januari 2021

maximaal is het grootst in De Ronde Venen (66% van de maximale prijs), Vijfheerenlanden (68%), Stichtse Vecht, Woerden en Montfoort (69%). Het

Gemeente →

kale huur

max. huur

perc.max.

hoogst is het in Nieuwegein (79%), Zeist (77%)

Bunnik

628,8005

850,8745

74,9237

en Bunnik en Wijk bij Duurstede (75%). In de stad

De Bilt

609,4679

867,4634

71,0419

Utrecht bedraagt het percentage gemiddeld 71%.

De Ronde Venen

586,0486

889,5876

66,2652

Houten

631,1447

883,1458

71,9375

IJsselstein

605,2191

827,8221

73,3835

Lopik

612,7334

870,9353

70,7394

Montfoort

611,4682

898,3031

68,6580

Nieuwegein

614,9068

793,8508

78,6819

Oudewater

597,2533

839,9773

71,4570

Stichtse Vecht

598,0273

825,6953

68,5191

Utrecht

578,8676

820,1703

71,3610

Utrechtse Heuvelrug

597,9165

844,9523

71,5651

Vijfheerenlanden

586,8761

867,4664

68,4370

Wijk bij Duurstede

630,8703

847,2294

74,5785

Woerden

574,1704

835,1091

69,2358

Zeist

597,7435

817,0765

77,1784

Gemiddelde TOTAAL

592,4611

831,4317

72,0166

Bron: RWU Databank 2021

→ INHOUDSOPGAVE

→ 2

→ 1

→ 3 DYNAMIEK VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

INLEIDING

WONINGMARKT EN WONINGVOORRAAD

→ 4 VERHURINGEN CORPORATIEWONINGEN 2020 → 5 ZOEKGEDRAG VAN WONINGZOEKENDEN

→ RWU website

→ RWU op Twitter

3 | DYNAMIEK IN DE VOORRAAD 2020 EN VOORUITBLIK

27

Tabel 24

RWU REGIONALE CORPORATIEMONITOR 2021

Mutaties in de zelfstandige huurvoorraad van corporaties in 2020, per gemeente en U16

Gemeente

zelfstandig

onzelfstandig

intramuraal

Totaal

Bunnik

28

0

14

42

De Bilt

34

0

0

34

De corporatievoorraad is continu in ontwik-

Het positieve saldo bedraagt dus 1.949 wonin-

De Ronde Venen

23

0

0

23

keling. Er vindt onderhoud plaats, er wordt

gen, beduidend meer dan de 17 woningen van

Houten

53

0

0

53

gerenoveerd, de energieprestaties van wonin-

2019. In bijgaande tabellen is dit weergegeven,

IJsselstein

3

0

0

3

gen worden verbeterd. Maar de voorraad neemt

waarbij ook de gevolgen van het huurbeleid zijn

Lopik

40

0

0

40

ook toe of af door nieuwbouw, sloop, verkoop,

meegenomen wat betreft de ontwikkeling van

Nieuwegein

477

0

0

477

samenvoeging en splitsing. In dit hoofdstuk

de sociale voorraad.

Stichtse Vecht

worden de ontwikkelingen in het jaar 2020 op

Per 1 januari 2021 bestaat de sociale voor-

Utrecht

een rij gezet en wordt een vooruitblik gegeven

raad onder de hoge aftoppingsgrens uit 83.113

naar de komende jaren.

woningen. Tot de liberalisatiegrens bedraagt dat aantal 98.831 woningen. Het aantal sociale

Woerden

huurwoningen nam iets af.

Zeist

In onderstaande tabel zijn de verschuivingen

Daarmee moet ondanks de forse verbetering ten

Totaal

2.507

aangegeven in de huurwoningvoorraad van de

opzichte van vorig jaar toch opnieuw worden

corporaties in de U16 gedurende het jaar 2020.

geconstateerd dat de voorraad veel te weinig

Corporaties hebben in de U16 1.614 sociale

groeit om de behoefte te kunnen opvangen, laat

huurwoningen (en 100 onzelfstandige en intra-

staan dat het tekort wordt ingelopen. Dat is nu

murale eenheden) gebouwd in 2020. Bovendien

al jaren het geval. Gevolg is dat de beschikbaar-

Bij de aankopen en verkopen zijn 374 verkopen

verhuur van reguliere zelfstandige woningen, de

was nog sprake van per saldo 1.232 overige

heid van sociale huurwoningen steeds verder

opgenomen van SSH aan Bo-Ex. Deze zijn dus

SSH richt zich juist op het verhuren van kamers

mutaties (aankoop/terugkoop, samenvoeging

terugloopt.

zowel onder aankoop bij Bo-Ex als onder ver-

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://gemeenteraad.oudewater.nl/api/v1/meetings/429/documents/13591