A11 - Ingekomen stuk Ferm Werk - Kwartaalrapportage Q2 2021.pdf
Tekst van het document
Lugt, Arjen van der Van: Verzonden: Aan: Onderwerp: Bijlagen:
Wortman, Esther maandag 4 oktober 2021 16:13 Lugt, Arjen van der Inkomend stuk Ferm Werk t.b.v. de raad AB20210930 Kwartaalrapportage Q2 2021 definitief.pdf
Categorieën:
Ingekomen stuk
Dag Arjen, Bijgaand tref je de Q2 rapportage van Ferm Werk aan. Deze is op 30 september door het algemeen bestuur van Ferm Werk vastgesteld. Graag deze rapportage voor de raad publiceren onder ingekomen stukken samenwerkingsverbanden. Dankjewel alvast! Met vriendelijke groet, Esther Wortman | Coördinator P&C cyclus Sociaal Domein Email: wortman.e@woerden.nl | Telefoon: 06 25 72 37 62 | Beschikbaar: maandag, dinsdag, donderdag (tot 17.00 uur) en vrijdag (tot 12.30 uur) Postadres: Postbus 45, 3440 AA Woerden |Bezoekadres: Blekerijlaan 14, 3447 GR Woerden De gemeenten Oudewater en Woerden werken samen. De organisatie van Woerden werkt voor beide zelfstandige gemeenten. Bezoek www.oudewater.nl of www.woerden.nl of bel 14 0348.
1
Ferm Werk Rapportage Q2 2021
Woerden, 15 juli 2021 Carrosserieweg 1 3445 BC Woerden Tel: 0348-497000
1
Inhoudsopgave Inleiding .......................................................................................................................................................3 Algemeen ................................................................................................................................................3 Terug- en vooruitblik ............................................................................................................................3 Overzicht ontwikkelingen in de uitvoering ...................................................................................................4 Toelichting uitkeringen levensonderhoud ................................................................................................4 Overzicht financiën Ferm Werk .................................................................................................................12 TOZO .....................................................................................................................................................14 TONK .....................................................................................................................................................15 Toelichting op de kleine geldstroom basis dienstverlening ...................................................................16 Uitvoeringskosten
..............................................................................................................................16 Toelichting op de aanvullende dienstverlening .....................................................................................18 Samenvatting per gemeente .....................................................................................................................19 Gemeente Woerden ..............................................................................................................................19 Gemeente Bodegraven-Reeuwijk .........................................................................................................21 Gemeente Montfoort..............................................................................................................................23 Gemeente Oudewater ...........................................................................................................................25 Bijlagen: Overzichten uitwerking financiële cijfers ....................................................................................27
2
Inleiding Algemeen Voor u ligt de rapportage van ons als MT over de verrichtingen van Ferm Werk tot en met het tweede kwartaal van 2021. We geven de cijfers over de ontwikkeling van het cliëntenbestand, over de resultaten die onze Wsw¶ers en Nieuw beschutters hebben gerealiseerd en over de resultaten van onze inspanningen om cliënten naar werk of andere participatievormen te begeleiden. Tevens rapporteren we over de additionele dienstverlening en over de financiële resultaten van Ferm Werk. We geven ook een duiding van de cijfers en we beschrijven de context waarin we ons werk hebben gedaan. De rapportage bevat zoals altijd ook een samenvatting per deelnemende gemeente. We beginnen met een inleidende beschouwing van dit tweede kwartaal van 2021.
Terug- en vooruitblik COVID-19 blijft de gemoederen bezighouden. Daar waar lopende het tweede kwartaal meer en meer vrijheden kwamen, waardoor medewerkers ook weer meer op kantoor konden zijn, zijn er aan het einde van het kwartaal toch weer beperkingen opgelegd. Voor de bedrijfsvoering van Ferm Werk is de impact daarvan nihil. We zijn inmiddels gewend aan deze manier van werken. De meeste medewerkers zijn gevaccineerd, hetgeen zorgt voor meer rust en veiligheid bij met name onze sw-medewerkers en de begeleiding. Er hebben geen nieuwe besmettingen plaatsgevonden. De grootste uitdaging ten aanzien van de afgesproken prestaties op dit moment is het realiseren van uitstroom naar werk en/of scholing. Doordat het werk in de meeste branches aantrekt en er reeds een tekort was in een aantal branches is er een overschot aan vacatures. Echter zien we in toenemende mate een gap tussen de wensen en verwachtingen van werkgevers in ons bedieningsgebied en de profielen en potenties van inwoners in ons klantenbestand. We zetten alle zeilen bij om deze gap zo klein als mogelijk te maken en te houden. +LHUELMZRUGWLQWHQVLHIVDPHQJHZHUNWELQQHQGHWZHHDUEHLGVPDUNWUHJLR¶VZDDrin Ferm Werk opereert. Met name in de werkgeversbenadering zien we kansen om dit in samenwerking met de regio op te pakken.
Maar ook door het verkrijgen van Europese subsidies willen we extra inzetten op onze inwoners die deze steun hard nodig hebben. Het gegeven dat deze gap blijft bestaan - of misschien zelfs groter wordt ± kan ook positief uitgelegd worden. Wellicht dat de werk-naar-werk aanpak die we samen met de regio uitvoeren succesvol blijkt. We zien immers relatief weinig mensen een uitkering aanvragen die direct doorbemiddeld kunnen worden. Daar waar dat wél mogelijk is, is ons jobcenter, dat recent is opgetuigd, succesvol. Een andere belangrijke prestatie die we met u als gemeente hebben afgesproken, is het realiseren van de afgesproken Netto Toegevoegde Waarde (NTW). Doordat onze medewerkers tot op heden uiterst succesvol blijken in het anticiperen op verschuivingen van werk, omgaan met COVID-19-proof werkplaatsen en herplaatsen van medewerkers waarvan door COVID-19 hun reguliere werk is gestopt, pakt de NTW op dit moment hoger uit dan begroot. Indien er niet onverwacht opdrachten stoppen, verwachten we een plus op de initiële begroting 2021 van circa 100K. Omdat deze begroting is opgesteld voor COVID-19, is dat een prestatie om trots op te zijn. Een laatste onderwerp waarvoor we aandacht vragen in deze inleidende passage is de doelgroep Nieuw Beschut. De taakstelling die is opgenomen in de begroting hebben we inmiddels gerealiseerd.
Dit betekent dat mensen met de indicatie Nieuw Beschut geen aanstelling meer krijgen in het sw-bedrijf totdat er weer een plek vrij komt. Uiteraard houden we bijzondere aandacht voor deze groep, ook als ze geen werknemer zijn bij Ferm Werk. Verderop in de rapportage wordt dit nader geduid met cijfers.
Namens het MT Ferm Werk,
Bram Terwijn
3
Overzicht ontwikkelingen in de uitvoering realisatie
begroting
prognose
Q1
Q2
2020
2021
2021
2021
2021
gemiddeld
gemiddeld
gemiddeld
ultimo
ultimo
Uitkeringen LO
1.072
1.003
1.128
1.136
1.139
Garantiebanen[1]
101
160
125
106
103
Nieuw beschut[2]
15
30
30
30
30
Fte Wsw
254
256
255
257
252
Fte detabanen
19
30
4
7
4,3
1.461
1.479
1.542
1.536
1.529
Totale doelgroep [1] 1 FTE = 25.5 uur [2] 1 FTE = 31 uur
in het tweede kwartaal (Q2) zien we dat het bestand stabiliseert. Ten aanzien van de begroting is het nog wel een stijging. Waar we in de begroting uitgingen van een gemiddeld aantal uitkeringen van 1.003 in 2020, zien we tot en met Q2 een stijging van 13,5 % t.o.v. deze begroting. Het tweede kwartaal zien we wel een afname van het aantal nieuwe bijstandsuitkeringen (de instroom). De economie en de arbeidsmarkt trekken meer aan dan aan het begin van het jaar verwacht werd. Hopelijk zet deze trend zich in het derde kwartaal ook door en stromen er meer mensen uit de uitkering, waardoor het totale uitkeringsbestand afneemt.
Toelichting uitkeringen levensonderhoud realisatie
begroting
gemiddeld
gemiddeld gemiddeld
Prognose
ultimo
ultimo
2020
2021
2021
Q1
Q2
Woerden
574
553
613
615
621
Bodegraven-Reeuwijk
306
277
319
322
322
Montfoort
108
99
106
108
105
Oudewater
83
74
89
91
91
1.071
1.003
1.128
1.136
1.139
Totaal
(Door kleine afronding per gemeente komt realisatie 2020 op 1071 uit. Is verschil van 1 op het totaal).
Er is in Q2 een kleine stijging van het totaal aantal uitkeringen levensonderhoud Ferm Werk te zien. De stijging geldt voor de gemeente Woerden. Voor gemeente Montfoort geldt een afname van het bestand. In de overige gemeenten blijven de aantal gelijk De instroom in Q2 ligt 33% lager dan in Q1. Voor de uitstroom geldt dat deze een derde lager ligt dan in Q1. Dit tezamen leidt toch tot een kleine stijging van het bestand.
4
In onderstaande tabellen is de ontwikkeling te zien van de instroom en uitstroom.
Aantal Instroom
150
150
100
Aantal uitstroom
100 2020
50
2020 50
2021
0 Q1
Q2
Q3
2021
0
Q4 1
Q1
Q2
Q3
Q4
Instroom Top 4 van instroom Q2: Reden
t/m Q2
Verhuizing
23%
Einde WW
22%
Statushouder
19%
Verlies ander inkomen
15%
In Q2 wordt de instroom bepaald door de huisvesting van statushouders, verhuizingen en verlies betaald werk. Overigens verschillen de instroomcijfers per gemeente (zie µkwartaal in zicht Q2¶ voor een overzicht per gemeente).
Uitstroom Wat betreft de uitstroom zoomen we in op de uitstroom naar werk of het volgen van onderwijs met studiefinanciering. De doelstelling voor heel 2021 is dat 15% van het aantal uitkeringen uitstroomt. In absolute aantallen zijn dat 42 uitkeringen per kwartaal. Deze doelstelling is echter geformuleerd voordat COVID-19 haar intrede deed. Op grond van de huidige situatie is de verwachting dat we koersen op circa 10% uitstroom op jaarbasis. Dat zijn circa 37 personen per kwartaal. Omdat het bestand is gegroeid scheelt de prestatie in absolute aantallen circa 5 uitkeringen per kwartaal. De reden dat de prestatie procentueel achter blijft (9 % versus 15%) is tweeledig. Enerzijds omdat in tegenstelling tot de bestandgroei geen extra middelen voor handen waren. Anderzijds omdat de het merendeel van de inwoners die instroomden niet direct door bemiddeld konden worden (van werk naar werk). Tot en met Q2 hebben we bij 63 uitkeringen uitstroom gerealiseerd naar werk en scholing. We zitten daarmee op 9%. Dit is onder de doelstelling. Reden
1 2
t/m Q2
Werk
53%
Verloop
39%2
Ander inkomen
4%
Handhaving
3%
Door mutaties die met terugwerkende kracht plaatsvinden zullen cijfers elk kwartaal iets afwijken van een voorgaande periode. Redenen verloop: Bereiken AOW-leeftijd, overlijden, detentie, verhuizing en aangaan relatie.
5
Per gemeente zien de resultaten er als volgt uit:
Uitstroom naar werk Bodegraven-Reeuwijk
Uitstroom naar werk Woerden 100 60
80 60 40
Begroting
40
Realisatie
20
20 0
Begroting
Realisatie
0 Q1
Q2
Q3
Q4
Q1
Uitstroom naar werk Montfoort
Q2
Q3
Q4
Uitstroom naar werk Oudewater
20 15
15 Begroting
10
Realisatie
5 0
10 Begroting 5
Realisatie
0 Q1
Q2
Q3
Q4
Q1
Q2
Q3
Q4
Naast volledige uitstroom naar werk zet Ferm Werk ook in op parttime uitstroom. Parttime werk is vaak een opstap naar een volledig betaalde baan. Daarnaast is het direct een kostenbesparing op de uitkeringslasten. Ferm Werk presteert op dit vlak goed, zoals in onderstaande grafiek te zien is. De verrekening van parttime inkomsten met de uitkering heeft een dalend effect op de uitkeringsprijs en is dus gunstig voor de gemeentelijke bijdrage.
6
Arbeidsparticipatie Arbeidsparticipatie richt zich op het begeleiden en ondersteunen van mensen die een beroep doen op de participatiewet naar een zo passend mogelijke vorm van participatie. Ferm Werk heeft multidisciplinaire teams die zich hiervoor inzetten: het WSP, team Test & Training en de consulenten Re-integratie. Sinds vorig jaar is gestart met het gemeentegericht werken, waarbij deze multidisciplinaire teams zijn ingericht voor elke specifieke gemeente. Wat net als in Q1 in deze fase bijzondere aandacht vraagt, is de samenwerking ten aanzien van categorie C en D van Ferm Werk naar de sociale teams. Dit betekent dat Ferm Werk op dit moment de focus met name heeft op inwoners in categorie A en B. Met de huidige middelen is het voor Ferm Werk ook niet mogelijk op alle categorieën dezelfde inzet te plegen. De achterliggende gedachte bij deze keuze (die tot stand is gekomen op verzoek van de gemeenten) is dat de inwoners in categorie C en D in veel gevallen ondersteuning nodig hebben vanuit de sociale teams, of regelmatig al in beeld zijn (steekproef wijst uit dat 40% reeds in beeld is). Door verschillende ondersteuningsbehoefte te combineren binnen één wettelijk kader (daar waar mogelijk) zijn minder contacten nodig met verschillende professionals en/of organisaties. Dit is prettiger voor de inwoner.
Daarnaast is het belangrijk te vermelden dat tijdens de substantiële groei in 2020 het niet in alle gevallen is gelukt een zorgvuldige diagnose uit te voeren of trajecten die zijn stil gevallen vlot te trekken. Hier is niet eerder melding van gemaakt, omdat aanvankelijk de inschatting is gemaakt dat dit in een later stadium opgepakt zou worden. Inmiddels heeft Ferm Werk bericht gekregen dat de extra middelen die vanuit het Rijk aan de gemeenten zijn overgemaakt doorgegeven worden aan Ferm Werk. Dit wordt direct aangewend ten behoeve van deze groep. Vacatures, het werkgeverslandschap en ons klantenbestand Inmiddels zijn wij op de helft van het jaar en kunnen wij concluderen dat het realiseren van de doelstelling een pittige klus is. In de gesprekken met werkgevers komt de behoefte naar personeel naar voren. Er zijn momenteel veel vacatures. Zo zien wij een grote vraag naar personeel in de sectoren Techniek, Horeca, ICT en Schoonmaak. Werkgevers hebben op dit moment moeite met het vinden van geschikt personeel. Echter, kijkend naar het huidige cliëntenbestand zien wij dat nog maar een zeer kleine groep inwoners in de Werkfit Analyse doelgroep A1 zit (direct beschikbaar voor werk). Dit is mede het succes van het jobcenter, waardoor deze kandidaten direct aan regulier werk geholpen worden.
Wanneer we inzoomen op de behaalde resultaten tot en met Q2 valt op dat er in de B en C categorieën diverse successen geboekt zijn. Trajecten voor deze categorieën vragen in de regel veel (doorloop)tijd. De matches zijn moeilijker om te maken, de voorbereiding en begeleiding van inwoners is intensief en de gesprekken met werkgevers nemen meer tijd in beslag. In veel gevallen valt alles op zijn plaats en kunnen wij spreken van een succesvolle plaatsing. In andere gevallen blijkt de match toch minder succesvol en wordt de plaatsing voortijdig gestopt. Multiproblematiek zoals fysieke of psychische klachten, beperkte Nederlandse taalvaardigheid, problemen in de thuissituatie of onvoldoende werknemersvaardigheden zijn veel voorkomende uitdagingen bij deze doelgroep. Werkgevers beseffen hierdoor in toenemende mate dat zij hun eisen ten aanzien van nieuw personeel moeten bijstellen. Van een onervaren medewerker kun je niet hetzelfde verwachten als van een ervaren medewerker. µ/HDUQLQJRQWKHMRE¶LVLQ]XONHVLWXDWLHVHen mooie oplossing waar ervaren personeel wordt ingezet om nieuw personeel in te werken en kennis over te dragen. Met intensieve inzet van jobcoaches en taalcoaches op de werkplek proberen wij werkgevers te overtuigen om werkzoekenden uit deze doelgroep toch een kans te geven.
7
Cijfers plaatsingen totaal Q2 2021 Het totaal aantal plaatsingen dat tot en met Q2 is gerealiseerd bedraagt 195. Wij spreken van een plaatsing als een inwoner geplaatst is op: Reguliere banen, Garantiebanen, Proefplaatsingen, Werkervaringsplek, BBL-baan, SROI-baan, Detachering en plaatsing op Nieuw Beschut. In de tabel hieronder is de verdeling te zien per maand van het aantal plaatsingen. Onze verwachting is in 2021 circa 400 plaatsing te realiseren.
Periode Q1 Q2 Q3 Q4 Totaal
actuele plaatsingen 100 95 0 0 195
actuele plaatsingen
Gemeente Woerden Bodegraven-Reeuwijk Montfoort Oudewater Totaal
95 70 20 10 195
Werkleerlijnen (WLL) Een Werkleerlijn is een instrument om inwoners in een veilige omgeving en met de juiste begeleiding een stap dichter naar regulier betaald werk te begeleiden. De WLL bestaan uit reguliere processen binnen het sw-bedrijf die verrijkt zijn met educatieve elementen. Hierdoor ontstaat op een natuurlijke wijze synergie tussen het swbedrijf en de inwoners die een beroep doen op de participatiewet. Bovendien is dit door deze constructie een relatief goedkoop instrument. Deze WLL zijn voortdurend in ontwikkeling; zH]LMQQRRLW³Df´. Dat is ook logisch, gelet op het gegeven dat we continu anticiperen op zowel instroom als op het werkgeverslandschap om effectieve WLL te behouden. In 2020 is er onder invloed van COVID-19 veel gesleuteld aan de WLL. Dit heeft geresulteerd in 2 actieve WLL in Q1. ξ Catering ξ Logistiek In Q2 zijn we gestart met de WLL Facilitair & Schoonmaak. Hier zijn inmiddels 6 personen ingestroomd. De overige twee WLL beschouwen we op grond van de vooraf bepaalde criteria als succesvol. Met name de WLL logistiek draait goed. In de onderstaande tabellen is per WLL de prestatie weergegeven. Instroom betekent dat een persoon is gestart in de betreffende WLL. Doorstroom betekent dat een persoon een volgende stap heeft gezet. Bijvoorbeeld een externe werkervaringsplek bij een werkgever. Uitstroom betekent uitstroom uit de uitkering.
Die aantallen zijn dus een deel van de eerder gepresenteerde totale uitstroom naar werk en/of scholing. LHHUOLMQµ&DWHULQJ¶ Leerlijn Catering gestart februari 2021
Q2
Instroom
10
Doorstroom Q2
7
Uitstroom
0
LHHUOLMQµ/RJLVWLHN¶ Leerlijn Logistiek gestart in oktober 2020 Instroom
Q2 9
Doorstroom
4
Uitstroom
5
LHHUOLMQµFDFLOLWDLU¶ Leerlijn Facilitair gestart juni 2021
Q2
Instroom
10
Doorstroom
7
Uitstroom
0
8
Garantiebanen De dienstverlening ten aanzien van de garantiebanen bestaat uit twee onderdelen. Enerzijds uit het realiseren van plaatsingen van inwoners met een indicatie garantiebaan. Anderzijds uit de begeleiding van deze groep die reeds geplaatst is. Dit betekent dat er in bepaalde gevallen ook herplaatsingen gerealiseerd moeten worden, omdat de overeenkomst van een reeds geplaatste inwoner is beëindigd. Mogelijke oorzaken van beëindiging zijn verhuizingen, ziekte of economische oorzaken. Naarmate deze groep groter wordt, is dus meer begeleiding nodig. Op dit moment hebben de gemeenten aangegeven dat hier geen financiële ruimte voor is. Omdat we op dit moment elke inwoner die we in beeld hebben een traject kunnen aanbieden, lijkt dit vooralsnog geen impact te hebben op mensen. Echter wanneer de groep substantieel toeneemt, kunnen we deze inwoners niet begeleiden naar een garantiebaan. Dit betekent dat de taakstelling die door het Rijk is meegegeven naar verwachting ook niet behaald wordt. Enerzijds omdat de aantallen indicaties uitblijven tav de doelstelling en anderzijds omdat we de middelen niet hebben die groep te bedienen op het moment dat deze zich wél aandient. .
Indicatie garantiebanen Contractanten Contractanten met LKS Contractanten zonder LKS Totaal
Q2 aantal 83 19 102
aantal FTE (x 25,5) 104,2 26,2 130,4
19 1 20
aantal FTE (x 25,5) 22,07 0,94 23,01
Q2 Plaatsingen Nieuw geplaatst Herplaatsingen Totaal aantal plaatsingen Q2
aantal
9
Begeleide participatie Begeleide participatie richt zich op het bieden van betaald werk aan inwoners die hierbij zoveel begeleiding nodig hebben dat een plek op de reguliere arbeidsmarkt niet haalbaar is. Hiervoor is een indicatie nodig. Van oudsher betreft dit de werknemers in de Wsw en de werkplekken Nieuw Beschut. Tenslotte kan het ook gaan om vormen van (arbeidsmatige) dagbesteding. Sinds 1 januari 2015 is er geen instroom meer in de Wsw. Mensen met een Wsw-dienstverband kunnen dit behouden. Binnen de Wsw zijn diverse werksoorten mogelijk waarbij de medewerker in dienst van Ferm Werk blijft. Denk hierbij aan interne productie, groen, externe projecten en individuele detacheringen. Daarnaast bestaat de mogelijkheid van begeleid werken bij een externe werkgever. Doordat de instroom is gestopt neemt het aantal medewerkers in de Wsw door natuurlijk verloop elk jaar verder af. Zoals gebruikelijk worden tabellen gepresenteerd die inzicht geven in de verhouding tussen de begrote NTW en de gerealiseerde NTW. SW bedrijf Het tweede kwartaal laat zien dat we circa 150K voorlopen op de initiële begroting. In Q1 voorspelden we dat deze voorsprong gaat afvlakken naar het niveau van de begroting.
Op grond van de huidige cijfers en de lopende opdrachten verwachten we dat de NTW tot mogelijk 100K boven de begroting blijft Qua werksoorten en opdrachten merken wij hoe verschillend het per branche kan zijn in deze tijden. In sommige sectoren blijft schaarste aan werk bestaan. Dat is vooral bij een aantal individueel gedetacheerden wrang. Hiervoor hebben we in vrijwel alle gevallen alternatief werk, echter is het de vraag of ze op termijn terug kunnen naar hun oude professie. Het voordeel is dat bij andere opdrachtgevers juist wel volop werk is. Tot op heden zijn we succesvol in de verschuiving van het werk en medewerkers, zowel intern als extern. Dit verklaart dat de lijn van de begroting, ondanks COVID-19, vooralsnog ruim gehaald wordt. Ook de afbouw van de Wissel en de daarbij horende kostenbesparing leveren een positief effect op de NTW. Waar in het komende kwartaal rekening mee gehouden moet worden, is dat door de relatief natte lente en zomer, wij het groenwerk niet zonder versterking kunnen uitvoeren. Deze inhuurkosten gaan er naar verwachting voor zorgen dat de plus van 150K afvlakt. Evengoed verwachten we circa 80K tot 100K boven de initiële begroting uit te komen. Gelukkig is ook bij ons het percentage COVID-19 besmettingen en het aantal mensen dat zich heeft moeten laten testen in de afgelopen periode sterk gedaald.
Hierdoor hebben wij een verwaarloosbaar verlies in productieve uren gehad.
Begrote NTW en de gerealiseerde NTW Realisatie tov begroot
Bedragen in € x 1000 t/m Q1 NTW Begroot NTW Werkelijk
608 789
129,7%
t/m Q2 1.374 1.525
Realisatie tov begroot 111,0%
2021 prognose 2.821 2.915
Totaal 103,3%
10
Nieuw Beschut In de inleiding van deze kwartaalrapportage is aandacht gevraagd voor de doelgroep Nieuw Beschut. In de onderstaande tabel is de verdeling terug te zien per gemeente. Dit is tevens de verdeling zoals die is afgesproken in de begroting. In de praktijk zijn nog niet alle uren ingevuld. Dit komt omdat we werken met een zorgvuldige opbouw bij nieuwe instroom. Er zijn dus uren voor uitbouw gereserveerd voor medewerkers die inmiddels een dienstverband hebben bij Ferm Werk. Voor personen die wel een indicatie Nieuw Beschut hebben, maar op dit moment niet kunnen instromen, wordt gekeken naar alternatieve vormen van participatie. Hierbij kan men denken aan bijvoorbeeld het verrichten van vrijwilligerswerk.
Nieuw Beschut Begroting
Stand
Stand
gemiddeld
Q1
Q2
Woerden
17
17
17
Bo-Re
9
9
9
Montfoort
3
3
3
Oudewater
1
1
1
Ferm Werk Totaal
30
30
30
11
Overzicht financiën Ferm Werk Onderstaand overzicht geeft een beeld van de geprognotiseerde besteding van de middelen, uitgaande van de besteding tot en met Q2. De cijfers geven een positief beeld voor de gemeenten weer. Wel moeten we dit nuanceren. Dit grote voordeel komt vooral door de bijdrage TOZO die te hoog is voor het aantal verstekkingen. Deze bijdrage moet teruggestord worden aan het rijk en was niet opgenomen in de begroting van de gemeenten. 'LWLVHHQEHGUDJYDQ¼.'DDUQDDVWLVHUHHQH[WUDELMGUDJHRQWYDQJHQYRRUGH721.UHJHOLQJ'H]H bijdrage is een uitbreiding van de bijzondere bijstand en hoeft niet terugbetaald te worden aan het rijk. Ook van GH]HUHJHOLQJZRUGWKHWEXGJHWQLHWKHOHPDDOEHQXW+HWJDDWKLHURPHHQEHGUDJYDQ¼.
Ferm Werk – Prognose totale gemeentelijke bijdrage 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage basis dienstverlening grote geldstroom bijdrage TOZO Bijdrage basis dienstverlening kleine geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverlening Totale bijdrage
realisatie begroting prognose 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 582
3.338
-9.590
verschil begr.-prognose. -433
-3.771
0
0
7.133
6.988
6.788
-200
1.118
1.011
996
-15
-757
11.337
7.351
-3.986
Toelichting op de grote geldstroom basis dienstverlening Ferm Werk – Prognose totale gemeentelijke bijdrage grote geldstroom 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose Bijdrage inkomensregelingen -69 1081 -1872 bijdrage TOZO -9590 0 Bijdrage begeleide participatie 437 1.643 1302 Bijdrage arbeidsparticipatie 214 614 137
-2.953 0 -341 -477
Totale bijdrage grote geldstroom
-3.771
-9.008
3.338
-433
Bijdrage inkomensregelingen Het BUIG-budget is bedoeld voor de betaling van de uitkeringen PW, IOAW, IOAZ en BBZ. Het wordt daarnaast gebruikt voor de loonkostensubsidies bij Garantiebanen en Nieuw Beschut. Ferm Werk rapporteert altijd op basis van het laatst bekendgemaakte budget. Inmiddels zijn de nadere voorlopige budgetten 2021 bekend en verwerkt in deze rapportage. 'LWLV¼ 1.088K hoger dan begroot.
Ontwikkeling Buigbudget
begroting
Woerden
8.733
budget Voorlopig 2021 9.148
Bodegraven- Reeuwijk
4.659
5.118
459
Montfoort
1.439
1.529
90
Oudewater
1.108
1.233
125
Totaal
15.939
17.027
1.088
EHGUDJHQLQ¼[
verschil
415
12
De verschillen van de budgetten tussen de gemeenten worden vooral veroorzaakt door het toegepaste verdeelmodel. Het verdeelmodel is voor Montfoort en Oudewater gebaseerd op het historisch verdeelmodel. Voor Woerden en Bodegraven-Reeuwijk wordt gerekend met het objectieve verdeelmodel. (URQWVWDDWHHQYRRUGHHO¼.RSKHWWDDNYHOGLQNRPHQVUHJHOLQJHQ'HYHUNODULQJKLHUYRRULVGHYROJHQGH Hogere lasten uitkeringen Hogere lasten bijzondere bijstand Lagere lasten BBZ Lagere lasten TOZO dan door Rijk beschikbaar gesteld budget Lagere lasten TONK dan door Rijk beschikbaar gesteld budget Totaal
336 436 -258 -3.308 -159 -2.953
De Buig-budgetten zijn flink aangepast voor 2021, maar het aantal klanten is in 2020 sterker gestegen zodat de kosten hoger uitvallen. De sterke toename van de kosten bij de bijzondere bijstand heeft te maken met de toename van het aantal gevestigde statushouders en toename van kosten voor sociaal medisch kinderdagverblijf. We zien deze grote verschillen alleen bij gemeente Woerden en Bodegraven-Reeuwijk. Wij willen u erop wijzen dat wanneer de taakstelling statushouders toeneemt het budget bijzondere bijstand hierin meebeweegt. Dit budget zit echter in het gemeentefonds en daar heeft Ferm Werk geen inzage in. Bijdrage begeleide participatie (URQWVWDDWHHQYRRUGHHOYDQ¼.ELMEHJHOHLGHSDUWLFLSDWLH,QGHPHLFLUFXODLUH]LMQGHULMNVELMGUDJHQYRRUGH Wsw-doelgroep flink omhoog bijgesteld. Bijdrage arbeidsparticipatie We verwachten voor het onderdeel arbeidsparticipatie een lagere gemeentelijke bijdrage van ¼K. Naar aanleiding van de gesprekken die we met de gemeenten gevoerd hebben over de taakstelling op Ferm Werk arbeidsparticipatie, zijn wij hier onze dienstverlening op gaan aanpassen.
13
TOZO 2P]]S¶HUV die door COVID-19 in financiële problemen zijn geraakt te helpen, heeft de rijksoverheid (bij besluit op 17 april 2020) de tijdelijke overbruggingsregeling voor zelfstandige ondernemers (TOZO) in het leven geroepen. Dit wordt RRNZHOGHµWLMGHOLMNHELMVWDQGYRRU]]S¶HUV¶JHQRHPG'HPDDWUHJHOPRHWHUYRRU]RUJHQGDW ]]S¶HUVGLHLQGH]HWLMG WLMGHOLMN ]RQGHUZHUNNRPHQWH]LWWHQYDQLQNRPHQZRUGHQYRRU]LHQ'LWJHEHXUWODQJV twee sporen: -het tijdelijk bieden van inkomen, gelijk aan de huidige BBZ YDQPD[LPDDO¼ 1.500 per maand; -hHWYHUVWUHNNHQYDQHHQOHQLQJYRRUEHGULMIVNDSLWDDOWRWPD[LPDDOQHWLHWVPHHUGDQ¼ 10.000. Het Rijk heeft toegezegd de volledige kosten voor deze maatregel te vergoeden. De uitvoering van de regeling valt onder de verantwoordelijkheid van de gemeenten en in ons geval van Ferm Werk. Op dit moment is het zo dat TOZO 4 tot 1 juli duurt. In de prognose zijn wij daar ook vanuit gegaan. TOZO Prognose 2021 bedragen in € x 1.000 Uitgekeerd totaal TOZO
Woerden 1.594
Bo-Re 961
Montfoort 331
Oudewater Ferm Werk 283 3.169
Vergoeding uitvoeringskosten TOZO Op woensdag 22 juli 2020 is overeenstemming bereikt over de vergoeding voor de uitvoeringskosten van de TOZO. Gemeenten ontvangen per besluit op een aanvraag OHYHQVRQGHUKRXGHHQYHUJRHGLQJYDQ¼HQSHU besluit op een aanvraag kapitaal ¼'LWEHGUDJJHOGW]RZHOYRRUWRH- als afwijzingen. Het betreft een vaste, inclusieve vergoeding voor alle uitvoeringskosten van gemeenten. Dus bijvoorbeeld ook inclusief alle afhandelingen in de komende jaren ten aanzien van rentebetalingen en terugbetalingen van de leningen, de afhandeling van de IC-controle, de bezwaar- en beroepschriften. In de vergoeding is rekening gehouden met inspanningen van gemeenten ten aanzien van eventueel benodigde herstelacties in het kader van rechtmatigheid en het voorkomen van misbruik/oneigenlijk gebruik. De uitvoeringskosten zijn onderdeel van de specifieke uitkering waarbij het aantal besluiten op aanvragen via SiSa wordt verantwoord. Voor 2021 is het volgende budget beschikbaar voor uitvoeringskosten: Soort aanvraag Besluit aanvraag levensonderhoud Besluit aanvraag kapitaal Totaal
Aantal Tozo 3 en 4 508 34 542
Bedrag per besluit
Totaal te besteden
¼ ¼
¼ ¼ ¼
Tot nu toe zijn de uitvoeringskosten voor Ferm Werk als volgt geprognosticeerd: ¼.. Wel willen wij u erop wijzen dat de werkzaamheden die aankomende jaren nog uit TOZO voortkomen betaald moeten worden uit de bijdrage TOZO die geoormerkt zijn voor de uitvoering. De gemeenten hebben deze bedragen ontvangen.
14
TONK Sinds 15 maart 2021 voert Ferm Werk de nieuwe regeling Tijdelijke Ondersteuning Noodzakelijke Kosten (TONK) uit. De TONK-uitkering is een vorm van bijzondere bijstand en valt hierdoor onder de Participatiewet. Het is een tegemoetkoming in de kosten van huur of hypotheek en zorgverzekering. De regeling is tijdelijk en geldt voor de maanden januari tot en met juni 2021. Een aanvraag kan worden ingediend vanaf 15 maart tot en met 31 juli 2021, ook met terugwerkende kracht. Voor de financiering van de regeling en de uitvoeringskosten stelt de overheid budget beschikbaar aan de gemeenten. Het is op voorhand niet in te schatten hoeveel aanvragen er ingediend zullen worden en hoe hoog de uitgaven en uitvoeringskosten zullen zijn. TONK 2021 bedragen in € x 1.000
Woerden Bo-Re Montfoort Oudewater
realisatie
realisatie Rijksbijdrage
ultimo Q1
Ultimo Q2
2021
0 0 0 0
28 15 8 3
113 58 20 20
0
54
213
Toelichting: Voor de Ferm Werk gemeenten geldt hetzelfde als het landelijke beeld, namelijk dat weinig inwoners beroep doen op de regeling. Daarnaast is het ook zo dat ongeveer de helft van de aanvragers niet aan de voorwaarden voldoet vanwege een te hoog vermogen of een te hoog inkomen of dat er geen sprake is van hoge woonlasten.
15
Toelichting op de kleine geldstroom basis dienstverlening Ferm Werk – Prognose gemeentelijke bijdrage kleine geldstroom 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose Netto toegevoegde waarde -2.356 -2.819 -2915 TOZO -236 Totale uitvoeringskosten 9.489 9.807 9939
-96 -236 132
Totale bijdrage kleine geldstroom
-200
7.133
6.988
6.788
Ferm Werk - Realisatie 2021 kleine geldstroom (basisdienstverlening) %HGUDJHQLQ¼[
realisatie
begroting
Prognose
verschil
2020
2021
obv Q2 2021
realisatie-begr.
Omzet directe kosten omzet Dekking uitvoeringskosten
-2.819 815 -2.004
-4.077 1.256 -2.821
-3.437 522 -2.915
640 -734 -94
Personeelskosten Huur- en servicekosten Kosten ICT hosting Afschrijvingen Rentelasten Overige bedrijfslasten Incidentele baten minus lasten
4.691 632 279 256 22 1.308 85
5.351 591 238 207 22 1.184 0
5.148 622 290 250 23 1.119 0
-203 31 52 43 1 -65 0
Continuous improvement Uitvoeringskosten NV
100 7.373
100 7.693
100 7.552
0 -141
Personeelskosten rentelasten (saldo) Incidentele lasten Overige lasten Uitvoeringskosten GR
2.105 0 -20 2.085
1.961 0 0 155 2.116
2.238 0 0 150 2.387
277 0 0 -5 271
Totale uitvoeringskosten dekking uitvoeringskosten Dekking uitvoeringskosten TOZO
9.458 -2.004 -301
9.809 -2.821 0
9.939 -2.915 -236
130 -94 -236
Gemeentelijke bijdrage
7.454
6.988
6.788
-200
Uitvoeringskosten De prognose voor de uitvoeringskosten is dat we ¼ 200K lager uitkomen dan begroot. De reden hiervan is dat de uitvoeringskosten van de TOZO volledig gedekt worden uit het ter beschikking gestelde rijksbudget hiervoor. Daarnaast is de prognose dat de omzet ¼ 94K hoger zal zijn dan begroot. We moeten hierbij opmerken dat dit door de onzekere omstandigheden nog wel kan veranderen. Het kan zijn dat er nog extra steunmaatregelen komen of dat ze verlengd worden. Daarnaast zit Ferm Werk in een transitie van de Governancestructuur. Er is nog geen rekening gehouden met eventuele extra kosten die hiervoor gemaakt moeten worden.
16
COVID-19 (onvoorzien) Ferm Werk heeft extra kosten gemaakt om volgens de regels van het RIVM om te gaan met het Coronavirus. Dit geldt voor de cliënten die werken via Ferm Werk alsmede de medewerkers van Ferm Werk. Deze kosten zijn vooral in 2020 gemaakt, maar wij verwachten in 2021 nog wel een aantal kosten hiervoor die we niet voorzien hadden (thuiswerkmiddelen, desinfecterende middelen, Coronatesten, enz.). Tot en met het tweede kwartaal 2021 is hiervoor een kleine 12K uitgegeven. Onvoorziene COVID-19-gerelateerde uitgaven Desinfecterende en preventieve middelen
3.337
ICT en thuiswerkmiddelen
8.760
Totaal
12.097
17
Toelichting op de aanvullende dienstverlening Het programma aanvullende dienstverlening is gebaseerd op artikel 5 lid 3 van de gemeenschappelijke regeling en bevat alle taken waarvan gemeenten ieder voor zich kunnen besluiten om ze door Ferm Werk te laten uitvoeren. Ferm Werk – Prognose gemeentelijke bijdrage aanvullende dienstverlening 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose Bijdrage aanvullende dienstverl. 699 689 684 grote geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverl. 419 322 312 kleine geldstroom Totale bijdrage aanvullende 1.118 1.011 996 dienstverlening
-5 -10 -15
Op basis van Q2 2021 is gerekend met uitgaven voor: ξ Huisvesting statushouders ξ Tegemoetkoming meerkosten zorg ξ Ondersteuningsfonds ξ Declaratieregeling ξ WIW-banen ξ Afgeven participatieverklaringen
totaaloverzicht
realisatie
begroting
verschil
25
prognose o.b.v. Q2 2021 28
2020
2021
Huisvesting statushouders
29
Tegemoetkoming meerkosten zorg (TMZ)
163
168
158
-10
Ondersteuningsfonds
35
36
37
1
Declaratieregeling
801
764
755
-9
WIW banen
23
20
20
0
Versneld Burgerschap
66 1.013
998
-15
EHGUDJHQLQ¼[
1.117
3
De prognose voor de aanvullende dienstverlening is dat er een voordeel ontstaat van ¼ 15K. Het blijft wel een inschatting waarvan het onzeker is hoeveel mensen uiteindelijk een minimaregeling zullen aanvragen. Voor inzicht in de effecten per gemeente wordt verwezen naar GHDSDUWHSDJLQD¶VPHWVSHFLILFDWLHVSHU gemeente.
18
Samenvatting per gemeente Gemeente Woerden Ontwikkeling aantal cliënten Woerden realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr. – prognose 574 564 608 44 53 88 51 -37 9 17 17 0 191 183 184 1 10 12 2 -10 837 864 862 -2
Uitkeringen LO Garantiebanen Nieuw beschut Fte Wsw Fte detabanen Totale doelgroep
Woerden- Prognose totale gemeentelijke bijdrage 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage basis grote geldstroom bijdrage TOZO Bijdrage basis kleine geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverlening totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose -342 1.771 278 -1.493 -4215 0 4.131 3.935 3.838 -97 776 732 736 4 350 6.438 4.852 -1.586
Woerden – Prognose gemeentelijke bijdrage 2021 grote geldstroom o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage inkomensregelingen bijdrage TOZO Bijdrage begeleide participatie Bijdrage arbeidsparticipatie Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.- prognose -707 406 -530 -936 -4215 0 252 1.031 753 -278 112 333 55 -278 -4.558 1.770 278 -1.492
Woerden – Prognose gemeentelijke bijdrage kleine geldstroom 2021 o.b.v. Q2 2021 Bedragen in € x 1.000 Netto toegevoegde waarde TOZO Totale uitvoeringskosten Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.prognose -1.580 -1.962 -2.014 -52 -59 -59 5.711 5.897 5.911 14 4.131 3.935 3.838 -97
Woerden –Prognose gemeentelijke bijdrage aanvullende dienstverlening 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage aanvullende dienstverl. grote geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverl. kleine geldstroom Totale bijdrage aanvullende dienstverlening
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose 546 527 533 6 230 205 203 -2 776 732 736 4
Op basis van de prognose voor de totale gemeentelijke bijdrage 2021 ontstaat een voordeel van ¼ 1.586K voor de gemeente Woerden.
19
De oorzaak hiervan is de dekking van het Rijk voor de TOZO- en TONK-regeling. Deze zijn veel hoger dan de besteding. Bijdrage inkomensregelingen: Bij de inkomensregeling zien we wel een flinke verhoging van de besteding van de uitkeringen en bijzondere bijstand. Er zijn veel statushouders gevestigd waardoor de inrichtingskosten gestegen zijn en er is meer beroep gedaan op een tegemoetkoming voor een sociaal medisch kinderdagverblijf. Ten aanzien van de oorsponkelijke begroting waarbij Tonk en Tozo niet opgenomen waren zien wij een nadeel RQWVWDDQYDQ¼. Hogere lasten uitkeringen: Lagere lasten BBZ: Hogere lasten Bijzondere bijstand Totaal nadeel
60K -106K 306K 260K
Bijdrage begeleide participatie: De subsidie vanuit het rijk is gestegen ZDDUGRRUHHQYRRUGHHORQWVWDDQYDQ¼ Bijdrage arbeidsparticipatie: De bijdrage arbeidsparticipatie is lager dan begroot. Dit heeft te maken met de taakstelling die wij op dit budget opgelegd hebben gekregen. 'HSURJQRVHLVGDWZHRS¼.RQGHUGHEegroting uitkomen.
20
Gemeente Bodegraven-Reeuwijk Ontwikkeling aantal cliënten Bodegraven-Reeuwijk realisatie begroting prognose 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 Uitkeringen LO 306 277 Garantiebanen 38 51 Nieuw beschut 4 9 Fte Wsw 39 38 Fte detabanen 7 9
319 44 9 37 2
42 -7 0 -1 -7
Totale doelgroep
411
27
394
384
verschil begr. ± prognose
We zien vooral een grote stijging in het aantal uitkeringsgerechtigden. Deze stijging heeft deels te maken met het feit dat het eindresultaat van 2020 al hoger was dan de begroting 2021 en deels door de toename van het aantal uitkeringen in verband met COVID-19. Bodegraven-Reeuwijk - Prognose totale gemeentelijke bijdrage 2021 o.b.v. Q2 %HGUDJHQLQ¼[
Bijdrage basis grote geldstroom Bijdrage TOZO Bijdrage basis kleine geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverlening totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil o.b.v. Q2 begr.2020 2021 2021 prognose 339 869 -409 -1278 -2149 0 1.807 1.878 1.844 -34 109 45 51 6 106 2.792 1.486 -1.306
Bodegraven-Reeuwijk – Prognose gemeentelijke bijdrage grote geldstroom 2021 o.b.v. Q2 %HGUDJHQLQ¼[
Bijdrage inkomensregelingen Bijdrage TOZO Bijdrage begeleide participatie Bijdrage arbeidsparticipatie totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil o.b.v. Q2 2020 2021 begr.prognose 2021 132 319 -789 -1.108 -2149 0 152 375 365 -10 55 175 15 -160 -1.810 869 -409 -1.278
Bodegraven-Reeuwijk – Prognose gemeentelijke bijdrage kleine geldstroom 2021 o.b.v. Q2 %HGUDJHQLQ¼[
Netto toegevoegde waarde TOZO Totale uitvoeringskosten totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil o.b.v. Q2 begr.2020 2021 2021 prognose -429 -458 -488 -30 -155 -155 2.236 2.336 2.487 151 1.807 1.878 1.844 -34
Bodegraven-Reeuwijk - Prognose gemeentelijke bijdrage aanvullende dienstverlening 2021 o.b.v. Q2 %HGUDJHQLQ¼[
Bijdrage aanvullende dienstverl. grote geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverl. kleine geldstroom totale bijdrage aanvullende dienstverlening
realisatie begroting prognose verschil o.b.v. Q2 begr.2020 2021 2021 prognose 0 0 0 109 45 51 109 45 51
0 6 6
21
Op basis van de prognose voor de totale gemeentelijke bijdrage 2021 ontstaat een voordeel YDQ¼1.306K voor de gemeente Bodegraven-Reeuwijk. De oorzaak hiervan is de dekking van het Rijk voor de TOZO- en TONK-regeling. Deze zijn veel hoger dan de besteding. Bijdrage inkomensregelingen: Bij de inkomensregeling zien we wel een flinke verhoging van de besteding van de uitkeringen en bijzondere bijstand. Er zijn veel statushouders gevestigd waardoor de inrichtingskosten gestegen zijn. Ten aanzien van de oorsponkelijke begroting waarbij Tonk en Tozo niet opgenomen waren zien wij een nadeel RQWVWDDQYDQ¼3K. Hogere lasten uitkeringen: Lagere lasten BBZ: Hogere lasten Bijzondere bijstand Totaal nadeel
65K -80K 138K 123K
Bijdrage begeleide participatie: De subsidie vanuit het rijk is gestegen ZDDUGRRUHHQYRRUGHHORQWVWDDQYDQ¼10 Bijdrage arbeidsparticipatie: De bijdrage arbeidsparticipatie is lager dan begroot. Dit heeft te maken met de taakstelling die wij op dit budget opgelegd hebben gekregen. De progQRVHLVGDWZHRS¼159K onder de begroting uitkomen.
22
Gemeente Montfoort Ontwikkeling aantal cliënten Montfoort
Uitkeringen LO Garantiebanen Nieuw beschut Fte Wsw
realisatie Begroting prognose 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 108 99 25 11 1 3 16 15,5
verschil begr. ± prognose 106 22 3 14
7 11 0 -1
Fte detabanen
1
5
1
-4
Totale doelgroep
151
134
146
13
De prognose voor het totaal aantal cliënten laat zien dat er een stijging van het bestand is. Deze stijging wordt vooral veroorzaakt door de toename van uitkeringsgerechtigden en garantiebanen.
Montfoort – Prognose totale gemeentelijke bijdrage 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage basis grote geldstroom Bijdrage TOZO Bijdrage basis kleine geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverlening Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose. 337 383 -140 -523 -1492 0 667 668 619 -49 126 122 103 -19 -362 1.173 582 -591
Montfoort – Prognose gemeentelijke bijdrage grote geldstroom 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage inkomensregelingen Bijdrage TOZO Bijdrage begeleide participatie Bijdrage arbeidsparticipatie Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.prognose 305 178 -276 -454 -1492 0 -3 145 102 -43 35 59 34 -25 -1155 382 -140 -522
Montfoort – Prognose gemeentelijke bijdrage kleine geldstroom 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Netto toegevoegde waarde TOZO Totale uitvoeringskosten Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.prognose -174 -190 -197 -7 -11 -11 840 858 827 -31 666 668 619 -49
Montfoort - Prognose gemeentelijke bijdrage aanvullende dienstverlening 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage aanvullende dienstverl. grote geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverl. kleine geldstroom Totale bijdrage aanvullende dienstverlening
realisatie begroting prognose 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 80 85 46 37
126
122
verschil begr.- prognose 75 -10 28 -9
103
-19
23
Op basis van de prognose voor de totale gemeentelijke bijdrage 2021 ontstaat een voordeel YDQ¼591K voor de gemeente Montfoort. De oorzaak hiervan is de dekking van het Rijk voor de TOZO- en TONK-regeling. Deze zijn veel hoger dan de besteding. Bijdrage inkomensregelingen: Bij de inkomensregeling zien we wel een flinke verhoging van de besteding van de uitkeringen. Ten aanzien van de oorsponkelijke begroting waarbij Tonk en Tozo niet opgenomen waren zien wij een nadeel RQWVWDDQYDQ¼. Hogere lasten uitkeringen: Lagere lasten BBZ: Totaal nadeel
132K -51K 81K
Bijdrage begeleide participatie: De subsidie vanuit het rijk is gestegen ZDDUGRRUHHQYRRUGHHORQWVWDDQYDQ¼. Bijdrage arbeidsparticipatie: De bijdrage arbeidsparticipatie is lager dan begroot. 'HSURJQRVHLVGDWZHRS¼.RQGHUGHEHJURWLQJ uitkomen.
24
Gemeente Oudewater Ontwikkeling aantal cliënten Oudewater realisatie Begroting prognose 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 Uitkeringen LO 83 74 Garantiebanen 6 10 Nieuw beschut 1 1 Fte Wsw 18 17 Fte detabanen 1 4 Totale doelgroep 109 106
verschil begr.- prognose 89 9 1 18 0 117
15 -1 0 1 -4 11
Het aantal cliënten neemt toe. Deze stijging zit vooral in het aantal uitkeringsgerechtigden. De begroting van het aantal uitkeringen was al lager dan de realisatie in 2020. Door de uitbraak van COVID-19 is het bestand fors gestegen.
Oudewater – Prognose totale gemeentelijke bijdrage 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage basis grote geldstroom Bijdrage TOZO Bijdrage basis kleine geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverlening Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose. 249 316 -161 -477 -1733 0 667 509 487 -22 119 114 106 -8 -698 939 432 -507
Oudewater – Prognose gemeentelijke bijdrage grote geldstroom 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage inkomensregelingen Bijdrage TOZO Bijdrage begeleide participatie Bijdrage arbeidsparticipatie Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose. 201 177 -277 -454 -1733 0 36 92 83 -9 12 47 33 -14 -1484 316 -161 -477
Oudewater – Prognose gemeentelijke bijdrage kleine geldstroom 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Netto toegevoegde waarde TOZO Totale uitvoeringskosten Totale bijdrage
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose. -174 -208 -215 -7 -11 -11 701 716 713 -3 527 508 487 -21
Oudewater - Prognose gemeentelijke bijdrage aanvullende dienstverlening 2021 o.b.v. Q2 Bedragen in € x 1.000 Bijdrage aanvullende dienstverl. grote geldstroom Bijdrage aanvullende dienstverl. kleine geldstroom Totale bijdrage aanvullende dienstverlening
realisatie begroting prognose verschil 2020 2021 o.b.v. Q2 2021 begr.-prognose. 73 77 76 -1 46 36 30 -6 106 -7 119 113
25
Op basis van de prognose voor de totale gemeentelijke bijdrage 2021 ontstaat een voordeel YDQ¼507K voor de gemeente Oudewater. De oorzaak hiervan is de dekking van het Rijk voor de TOZO- en TONK-regeling. Deze zijn veel hoger dan de besteding. Bijdrage inkomensregelingen: Bij de inkomensregeling zien we wel een flinke verhoging van de besteding van de uitkeringen. Ten aanzien van de oorsponkelijke begroting waarbij Tonk en Tozo niet opgenomen waren zien wij een nadeel RQWVWDDQYDQ¼. Hogere lasten uitkeringen: Lagere lasten BBZ: Totaal nadeel
79K -20K 59K
Bijdrage begeleide participatie: De subsidie vanuit het rijk is gestegen ZDDUGRRUHHQYRRUGHHORQWVWDDQYDQ¼. Bijdrage arbeidsparticipatie: De bijdrage arbeidsparticipatie is lager dan begroot. 'HSURJQRVHLVGDWZHRS¼.RQGHUGHEHJURWLQJ uitkomen.
26
Bijlagen: Overzichten uitwerking financiële cijfers
27
Ferm Werk - totale productbegroting 2021 grote geldstroom
Basis dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volum e Kosten
Dekking
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 kostprijs
Rijk
overig
volum e Kosten
Gemeente
Dekking
Verschil
Rijk
overig
/ Markt
Gemeente
Uitkeringen levensonderhoud
¼
1128
¼
¼
¼
¼
1.003
¼
¼
¼
¼
Loonkostensubsidie garantiebanen
¼
125
¼
¼
¼
¼
160
¼
¼
¼
¼
Loonkostensubsidie nieuw beschut Bbz bedrijfskredieten en onderzoeken
¼
30,00
¼
¼
¼
¼
30
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
€ 21.901.983
€ 23.773.894
TOZO levensonderhoud en krediet TONK Inkomensondersteuning minima
¼
2904
Totaal Inkom ensregelingen
Begroting 2021
/ Markt ¼
€0
¼ ¼ ¼ ¼ ¼ ¼
¼
2.948
-€ 1.871.911
¼
¼
¼
¼
€ 17.043.323
€ 15.962.119
€0
€ 1.081.205
¼ -€ 2.953.116
SW begeleid w erken (gem SE)
¼
12,7
¼
¼
¼
¼
12,0
¼
¼
¼
¼
¼
SW bij Ferm Werk (gem SE) SW arbeidsmatige dagbesteding/ coproduct ism Reinaerde Beschut nieuw
¼
226,4
¼
¼
¼
¼
236,0
¼
¼
¼
¼
¼
¼
15,4
¼
¼
¼
¼
15
¼
¼
¼
¼
¼
¼
30,00
¼
¼
¼
¼
¼
18
¼
¼
¼
¼
€ 8.771.140
€ 7.332.972
€ 135.754
€ 1.302.414
€ 8.614.454
€ 6.791.344
€ 180.000
€ 1.643.111
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
€ 299.682
€ 95.236
€ 67.596
€ 136.850
€ 1.433.639
€0
€ 819.639
€ 614.000
-€ 477.150
€ 30.972.806
€ 31.202.102
€ 203.351
-€ 432.647
€ 27.091.416
€ 22.753.463
€ 999.639
€ 3.338.316
-€ 3.770.963
Begeleide participatie Arbeidsparticipatie Detacheringsbanen
¼
4,3
Arbeidsparticipatie Totalen
¼
Begroting rijksbudget BUIG
¼
LKS hierin
¼
50
¼
¼
LKS hierin
¼ -€ 340.697 ¼ ¼
¼
uitkeringen
¼
uitkeringen
¼
totaal
¼
totaal
¼
Aanvullende dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volume
Kosten
Dekking Rijk
WIW banen
1
Regeling Tegemoetkoming MZ
markt
¼
Gemeente ¼
¼
declaratieregeling ¼
419
¼ ¼
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 Kosten
¼
¼
Dekking
Verschil
Rijk
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
Markt ¼
¼
¼
Gemeente
Begroting 2021
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
28
Ferm Werk - productbegroting 2021 gemeente Woerden: grote geldstroom
Basis dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volum e
Kosten
Dekking
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 kostprijs
Rijk
overig
volum e
Kosten
Gemeente
Dekking
Verschil
Rijk
overig
/ Markt Uitkeringen levensonderhoud
¼
613
¼
¼
Loonkostensubsidie garantiebanen
¼
50,6
¼
¼
Loonkostensubsidie nieuw beschut
¼
17,0
¼
¼
Bbz bedrijfskredieten en onderzoeken TOZO levensonderhoud en krediet TONK Inkomensondersteuning minima
1836
Totaal Inkom ensregelingen
Gemeente
Begroting 2021
/ Markt ¼
¼
¼
553
¼
¼
¼
¼
88
¼
¼
¼
17
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
€ 11.460.293
€ 11.990.075
€0
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼ ¼ ¼
¼
1873
-€ 529.783
¼ € 9.144.226
€ 8.737.824
€0
¼
¼
€ 406.403
-€ 936.186
SW begeleid w erken (gem SE)
¼
11,7
¼
¼
¼
¼
10,6
¼
¼
¼
¼
bij Ferm Werk dagbesteding/ (gem SE) SW arbeidsmatige coproduct ism Reinaerde
¼
158,1
¼
¼
¼
¼
160,2
¼
¼
¼
¼
¼ ¼
14,6
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
¼
11,9 17,0
¼
¼
¼ ¼
¼
17,0
¼
¼
¼
¼
¼
€ 6.173.402
€ 5.323.662
€ 96.646
€ 753.094
€ 6.003.844
€ 4.870.625
€ 102.000
€ 1.031.220
-€ 278.126
¼
¼
¼
¼
Beschut nieuw Begeleide participatie Arbeidsparticipatie Detacheringsbanen
¼
¼
2,1
Arbeidsparticipatie Totalen
¼ ¼
¼
€ 141.347
€ 54.341
€ 32.337
€ 54.668
€ 17.775.042
€ 17.368.078
€ 128.983
€ 277.980
¼ LKS hierin
Begroting rijksbudget BUIG
¼ ¼
12,0
Totalen
¼
¼
¼
¼
€ 661.181
€0
€ 327.856
€ 333.325
-€ 278.657
€ 15.809.251
€ 13.608.449
€ 429.856
€ 1.770.948
-€ 1.492.968
¼ Begroting rijksbudget BUIG
¼ LKS hierin
¼
uitkeringen
¼
uitkeringen
¼
totaal
¼
totaal
¼
Aanvullende dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volume
Kosten
Dekking Rijk
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 kostprijs
Vangnet
volume
Kosten
Gemeente
Dekking Rijk
/ Markt WIW banen
1,0
Regeling Tegemoetkoming MZ
¼
¼
¼
declaratieregeling ¼
325,5
¼ ¼ ¼-
¼
Verschil Vangnet
Gemeente
Begroting 2021
/ Markt ¼32.000
¼16.600 ¼15.400
¼
¼
¼
¼423.000
¼423.000
¼
¼
¼260 341,9231 ¼ 88.900
¼88.900
¼
¼
¼543.900
¼16.600 ¼527.300
¼
1
¼-
29
Ferm Werk - productbegroting 2021 gemeente Bodegraven-Reeuwijk: grote geldstroom
Basis dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volum e
Kosten
Dekking
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 kostprijs
Rijk
overig
volum e
Kosten
Dekking
Gemeente
Verschil
Rijk
overig
/ Markt ¼ 15.258
319
¼ 4.867.289
¼ 4.927.969
Loonkostensubsidie garantiebanen
¼ 3.683
44,0
¼ 162.018
¼ 162.018
Loonkostensubsidie nieuw beschut
¼ 3.102
9,0
¼ 27.922
¼ 27.922
Bbz bedrijfskredieten en onderzoeken
¼ 25.739
¼ 15.824
¼9.915
TOZO levensonderhoud en krediet
¼ 960.968
¼ 2.148.548
¼ -1.187.581
TONK
¼ 14.604
¼ 58.303
¼ -43.699
¼ 502.846
¼ 9.537
¼493.309
€
€
540
Totaal Inkom ensregelingen
6.561.386
7.350.123
¼ -
€
Begroting 2021
/ Markt
Uitkeringen levensonderhoud
Inkomensondersteuning minima
Gemeente
-
¼ -60.681
¼
277
¼
¼
¼ -
¼
51
¼
¼
¼
9
¼
¼
¼
¼
€
¼-
¼
¼64.595
¼ -
¼ -
¼
¼ -79.845 ¼ -1.187.581 ¼ -43.699
¼
540
¼354.900 € 4.993.944
-788.736
€ 4.674.560
€0
¼354.900
¼138.409
€ 319.384
€
-1.108.120
SW begeleid w erken (gem SE)
¼ 5.511
0,0
¼-
¼-
¼ -
¼
0,0
¼
¼
¼
¼ -
SW bij Ferm Werk (gem SE) SW arbeidsmatige dagbesteding/ coproduct ism Reinaerde
¼ 33.000
36,6
¼ 1.207.810
¼ 1.036.070
¼171.740
¼
38,0
¼
¼
¼
¼ -36.037
¼ 33.000
¼ 23.000
¼3.813
¼
¼
¼
¼313
¼ 216.949
¼-
¼27.922 ¼189.027
¼
0,6 9,0
¼
¼ 24.105
0,8 9,00
¼ 26.813
Beschut nieuw
¼217.598
¼-
€
€
€ 1.458.774
€ 1.029.899
Begeleide participatie
¼ 39.323
Arbeidsparticipatie Detacheringsbanen
1.451.572
¼ 15.671
Arbeidsparticipatie Totalen
1,6
1.059.070 €
¼ 24.121
¼ 24.377
364.579
¼15.202 ¼24.377
€
63.700
€
24.121 €
€
8.076.658
€
8.433.314 €
Begroting rijksbudget BUIG
27.922 €
¼ -
24.377 €
15.202
€
-408.955
52.300
¼ 5.117.910 LKS hierin
54000 ¼163.598 € 54.000
¼174.700 ¼27.321
9,0
¼245.892 €
Totalen
¼189.941Begroting rijksbudget BUIG
420.592
€ 6.873.310
¼245.892 €
€
¼174.700
¼ -159.498
¼ -
¼ €
-159.498
€ 299.892
€ 868.959
€
-1.277.914
¼ 4.658.736 LKS hierin
¼334.500
€ 5.704.459
245.892 €
-10.296
174.700
-
€
¼25.429
€ 374.875
uitkeringen
¼4.927.969
uitkeringen
¼4.324.236
totaal
¼5.117.910
totaal
¼4.658.736
30
Ferm Werk - productbegroting 2021 gemeente Montfoort: grote geldstroom
Basis dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volum e
Kosten
Dekking
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 kostprijs
Rijk
overig
volum e
Kosten
Dekking
Gemeente
Verschil
Rijk
overig
/ Markt Uitkeringen levensonderhoud
¼ 14.339
106
¼ 1.525.695
Loonkostensubsidie garantiebanen
¼ 5.379
21,7
¼ 116.982 ¼ 116.982
¼ 1.407.947
Loonkostensubsidie nieuw beschut
¼ 1.196
3,0
¼ 3.588 ¼ 3.588
¼ -
¼117.748
¼13.600
99
¼1.346.400
¼ -
¼5.500
11
¼60.500 ¼ 60.500
¼6.000
3
¼18.000 ¼ 18.000
¼-3.209
¼ 1.446
¼ -4.655
TOZO levensonderhoud en krediet
¼ 331.128
¼ 844.186
¼ -513.058
TONK
¼ 7.518
¼ 20.302
¼ -12.784
¼ 140.129
¼ 3.292
¼136.837
€
€
299
Totaal Inkom ensregelingen
2.121.831
2.397.742
€
Begroting 2021
¼ -14.594
¼132.342
¼ -
¼ -
¼46.754
¼ -51.409
/ Markt
Bbz bedrijfskredieten en onderzoeken
Inkomensondersteuning minima
Gemeente
-
€
¼48.200
¼ 1.360.994 ¼-
¼ 1.446
¼ -513.058 ¼ -12.784 ¼741
305
-275.911
¼146.000 € 1.619.100
€
1.440.940 €
-
¼146.000
¼ -9.163
€
€
178.160
-454.071
SW begeleid w erken (gem SE)
¼ 5.511
0,0
¼-
¼-
¼ -
¼6.000
0,0
¼-
¼-
¼ -
¼ -
SW bij Ferm Werk (gem SE) SW arbeidsmatige dagbesteding/ coproduct ism Reinaerde
¼ 33.000
14,4
¼ 473.577
¼ 440.369
¼33.208
¼32.130
15,5
¼497.049
¼ 412.439
¼84.609
¼ -51.401
¼ 33.000 ¼ 24.105
0,0 3,00
¼-
¼-
¼ -
0,7 3,0
¼ 17.255
¼5.879
¼ -5.879
¼3.588 ¼68.729
¼32.130 ¼24.176
¼23.133
¼ 72.316 ¼ -
¼72.533 ¼ -
18000 ¼54.533
¼14.196
18.000 €
€
Beschut nieuw
€
Begeleide participatie
¼ 43.420
Arbeidsparticipatie Detacheringsbanen
545.893
¼ 15.671
0,7
Arbeidsparticipatie Totalen
€
440.369 €
3.588 €
¼ 9.704
¼ 10.882
¼33.716 ¼10.882
€
54.301
€
9.704 €
€
2.722.025
€
2.847.815 €
¼ -
10.882 €
33.716
€
-140.259
14.469
¼ 1.528.516 LKS hierin
Begroting rijksbudget BUIG
€
101.936
¼120.569
592.715
€
429.694
€
¼59.425 ¼27.321
5,0
¼136.606 €
Totalen
¼136.606
145.021
-43.085
¼59.425
¼ -25.709
¼ -
¼ -
196.031
€
-
€
136.606 €
59.425
€
-25.709
€ 2.407.846
€
1.870.634
€
154.606 €
382.606
€
-522.865
¼ 1.439.494 LKS hierin
Begroting rijksbudget BUIG
¼78.500
uitkeringen
¼1.407.947
uitkeringen
¼1.360.994
totaal
¼1.528.516
totaal
¼1.439.494
Aanvullende dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volume
Kosten
Dekking Rijk
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 kostprijs
Vangnet
volume
Kosten
Gemeente
Dekking Rijk
Gemeente
Begroting 2021
¼72.100
¼72.100
¼ -3.116
¼ 12.750
¼12.750
¼ -6.510
¼84.850
¼ -9.626
/ Markt declaratieregeling Regeling Tegemoetkoming MZ
¼ 260
/ Markt
¼ 68.984
¼68.984
41 ¼ 6.240
¼6.240
¼ 75.224
¼-
¼ -
Verschil Vangnet
¼75.224
¼260
41
¼84.850
¼-
¼-
31
Ferm Werk - productbegroting 2020 gemeente Oudewater: grote geldstroom Basis dienstverlening Grote geldstroom realisatie-prognose Q2 2021 Om schrijving product
kostprijs
volum e
Kosten
Dekking
Vastgestelde grote geldstroom begroting 2021 kostprijs
Rijk
overig
volum e
Kosten
Dekking
Gemeente
Verschil
Rijk
overig
/ Markt ¼ 14.663
89
¼ 1.307.951
¼ 1.201.700
Loonkostensubsidie garantiebanen
¼ 2.741
8,5
¼ 23.416
¼ 23.416
Loonkostensubsidie nieuw beschut
¼ 7.598
1,0
¼ 7.598
¼ 7.598
Bbz bedrijfskredieten en onderzoeken
¼-
¼ 500
¼ -500
TOZO levensonderhoud en krediet
¼ 282.846