CConstaterende datOude IJsselstreek
Koppel je AI →
Document · PDF

Boekwerk jaarstukken 2021.pdf

Raadsvergadering 30 juni 2022, gemeente Oude IJsselstreekBij agendapunt: 1: Jaarstukken 202133.898 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

72

Risico's Door de risico’s in beeld te brengen, kunnen we het benodigd weerstandsvermogen bepalen. Voor elk risico wordt beoordeeld of het risico kan worden vermeden, verminderd, overgedragen of geaccepteerd. Daarbij wordt een inschatting gemaakt van de kans dat het risico zich voordoet en het bedrag ten hoogte van de maximale risico. In totaal is het risico voor Oude IJsselstreek berekend op € 7.057.000 De belangrijkste risico’s voor Oude IJsselstreek (x 1.000): Risico's

Mate Beheersing inschatbaarheid

Financieel Risico gevolg

a. Aansprakelijkheid/eigendom/Bedrijfsvoering Schadeclaims

Slecht

Verminderen

1.600

340

Eigendommen

Slecht

Verminderen

450

45

Bedrijfsvoering

Slecht

Accepteren

800

160

ICT

Slecht

Verminderen

4.000

400

Personeel/inhuur

Redelijk

Accepteren

1.000

500

Bestuursdwang/proceskosten

Slecht

Verminderen

300

150

Niet tijdig en in volle omvang behalen van taakstellingen/ dekkingsmogelijkheden

Redelijk

Verminderen

1.200

240

Redelijk

Accepteren

728

728

Zie paragraaf verbonden partijen (begroting 2022) Goed

Verminderen

4.222

422

Dividend

Slecht

Accepteren

600

300

Slecht

Verminderen

4.000

1.000

Redelijk

Accepteren

177.173

1.772

Slecht

Verminderen

5.000

1.000

201.073

7.057

b. Financiële risico's

c. Grondexploitatie Zie paragraaf grondbeleid d. Verbonden partijen

e. Openeindregelingen Openeindregelingen f. Garant en borgstellingen Garant- en borgstellingen g. Overige (externe) factoren Overige factoren Totaal

73

Toelichting categorieën a. Aansprakelijkheid/ eigendommen /bedrijfsvoering Dit betreft onder andere aansprakelijkheid voor schadeclaims vanwege onzorgvuldig, onjuist of niet tijdig handelen. Daarnaast hebben we een beperkt risico op het gebied van brand- en stormschade op gemeentelijke gebouwen. Ook hebben we risico’s op de eigen percelen ten aanzien van verontreiniging. Daarnaast lopen we risico op de personeelslasten/ inhuur. Het wordt steeds moeilijker om bepaalde vacatures te vervullen. Er zijn niet/ zeer moeilijk mensen meer te vinden. Dat kan leiden tot hogere personeelslasten, omdat er meer extern moet worden ingehuurd/ingekocht. Op dit moment is de markt dusdanig, dat zelfs dit niet meer altijd lukt, wat ook maakt dat de tarieven zeer sterk zijn gestegen. Dit leidt, naast extra kosten, ook tot een nog hogere druk op de staande organisatie, wat vervolgens tot hoger ziekteverzuim kan leiden. De risico’s ten aanzien van ICT worden de komende jaren steeds groter met betrekking tot bijvoorbeeld hacks, ransomware, DDOS-aanvallen. Natuurlijk zijn er de nodige maatregelen genomen om hackers zoveel mogelijk te weren, en worden medewerkers regelmatig gewaarschuwd om de nodige voorzorgsmaatregelen te nemen, maar hackers zijn inventief en bedenken telkens nieuwe wegen om de beveiliging te omzeilen. De financiële gevolgen van een hack kunnen groot zijn.

De post bedrijfsvoering overig betreft tot slot een aantal specifieke risico’s: •

Personeelslasten/inhuur; gemeente is eigen risicodrager voor de ww.

•

Eigen risicodrager wachtgeldverplichtingen bestuurders.

•

Gemeente is pensioenverzekeraar van bestuurders.

•

Schadeclaim afgesloten bouwgrondexploitatie Centrumplan Ulft

b. Financiële risico’s •

Bestuursdwang en proceskosten

•

Niet tijdig en in volle omvang behalen van taakstellingen/ dekkingsmogelijkheden

c. Grondexploitatie •

zie paragraaf “Grondbeleid”

d. Verbonden partijen •

zie paragraaf "Verbonden partijen" begroting 2022-2024

•

Dividend: de gemeente ontvangt dividend van Alliander, Vitens en de Bank Nederlandse Gemeenten. De totale dividendraming is in de begroting al verminderd tot € 600.000. Vanwege de energietransitie heeft Alliander, zoals bekend, voor de komende jaren forse investeringen nodig om het netwerk te verduurzamen en toekomstbestendig te maken. Ondanks de afgelopen jaar aangegane converteerbare aandeelhoudersleningen met bijna alle huidige aandeelhouders blijft het risico dat de dividenduitkering nog verder daalt of zelfs voor een periode volledig vervalt, zoals nu bij Vitens al aan de orde is. Vanwege verscherpte regelgeving voor banken door de Europese Centrale Bank als gevolg van Covid, krijgt de BNG te maken met mogelijk noodzakelijke versterking van het eigen vermogen. Ook hier ligt daardoor een risico op het uit te keren dividend

e. Open-einde regelingen De uitgaven die gemoeid zijn met open-einde regelingen zijn, zoals de naam al aangeeft, moeilijk te beïnvloeden door de gemeente omdat het beroep op deze regelingen en subsidies niet te maximeren is. •

Regelingen en maatregelen Sociaal Domein (Jeugd, WMO en Participatie)

•

Exploitatiesubsidies

•

Leerlingenvervoer

•

ZIN (Zorg in Natura), PGB’s (persoonsgebonden budgetten)

f. Garant/borgstellingen 74

•

Het overzicht van de borg-/garantstellingen is opgenomen in deze jaarstukken.

g. Overige (externe) factoren •

Economische ontwikkelingen, die buiten de invloedssfeer van de gemeente vallen.

•

Planschade.

•

Schade ten gevolge van veranderend klimaat en of extreme weersomstandigheden.

•

Leges.

•

Hypotheken personeel.

•

Fluctuatie kosten en opbrengsten Afvalscheiding.

•

Uitkering gemeentefonds inclusief Btw- compensatiefonds (BCF) en herijking.

•

Vennootschapsbelasting (VPB).

•

Omgevingswet.

•

Uittreding Laborijn

•

Covid-19

•

Oorlog Oekraïne

Berekening prognose weerstandsvermogen (x 1.000) De verhouding tussen de aanwezige weerstandscapaciteit en de benodigde weerstandscapaciteit bepaalt of het weerstandsvermogen voldoende is. Een ratio >2 is uitstekend te noemen.

beschikbare weerstandscapaciteit

Weerstandsvermogen

=

-----------------------------------------------

benodigde weerstandscapaciteit (risico's)

25.967

=

----------

=

3,68

7.057

Kengetallen Het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) schrijft voor dat in deze paragraaf een verplichte basisset van 5 kengetallen wordt opgenomen. Deze kengetallen zijn: •

Netto schuldquote

•

Solvabiliteitsratio

•

Grondexploitatie

•

Structurele exploitatieruimte

•

Belastingcapaciteit (woonlasten meerpersoonshuishouden)

Het is van belang deze kengetallen in breder perspectief te zien, aangezien deze op zichzelf staand maar een deel van het totale beeld van de gemeentelijke financiën weergeven.

75

Kengetallen (x 1.000)

Rekening 2019

Begroting 2020 (stand 1-1)

Rekening 2020 (stand 31-12)

1a Netto schuldquote

104,6 %

120,4 %

92,2 %

1b Netto schuldquote gecorrigeerd

95,8 %

120 %

82,96 %

2 Solvabiliteitsratio

17,3 %

14 %

19,62 %

3 Grondexploitatie

6,5 %

4%

7,01 %

4 Structurele exploitatieruimte*

1,3 %

0,98 %

1,4 %

5 Belastingcapaciteit**

99,2 %

100,4 %

97,21 %

6 Weerstandsvermogen

600 %

410 %

368 %

* Hierbij is het rekening resultaat volledig als incidenteel aangemerkt. ** Gebaseerd op het landelijk gemiddelde van € 811 (2021) voor meerpersoonshuishoudens met een koopwoning.

Signaleringswaarden

Waarde Oude IJsselstreek

Categorie A

Categorie B

Categorie C

Netto schuldquote

92,2 %

<90%

90-130%

>130%

Netto schuldquote, gecorrigeerd

82,96 %

<90%

90-130%

>130%

Solvabiliteitsratio

19,62 %

>50%

20-50%

<20%

Grondexploitatie

7,01 %

<20%

20-35%

>35%

Structurele exploitatieruimte*

1,4 % Jaarrekening >0% Jaarrekening >0% Jaarrekening <0%

Belastingcapaciteit

97,21 %

<95%

95-105%

>105%

Weerstandsvermogen

368 %

>100%

80-100%

<80%

* Dit kengetal en de classificering is bedoeld voor begroting en meerjarenraming.

76

Jaarrekening 2021

77

Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening • • • • • •

• • •

•

De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) daarvoor geeft. De waardering van activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Activa en passiva worden opgenomen tegen nominale waarden, tenzij anders vermeld. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben. De baten en lasten worden slechts genomen zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Eigen bijdrage op grond van de WMO. Een inwoner met een Wmo voorziening en/of hulp is op grond van de Wmo, ongeacht het inkomen, vermogen en de hoeveelheid hulp en/of ondersteuning, een vaste bijdrage per maand verschuldigd. De wetgever zegt dat dat het bepalen van de eigen bijdrage evenals de inning hiervan wordt uitgevoerd door het CAK. De informatie van het CAK (om privacy redenen beperkt) is ontoereikend om als gemeente de juistheid op persoonsniveau en volledigheid van de eigen bijdragen als geheel te kunnen vaststellen. Door de systematiek te kiezen van het vaststellen van de eigen bijdragen door het CAK, heeft de wetgever in feite bepaald, dat de verantwoordelijkheid voor de juistheid en volledigheid van de eigen bijdragen op grond van de Wmo geen gemeentelijke verantwoordelijkheid is.

Dit betekent dat door de gemeenten geen zekerheden omtrent omvang en hoogte van de eigen bijdragen kunnen worden verkregen. Dividendopbrengsten van deelnemingen worden als bate genomen op het moment waarop het dividend betaalbaar wordt gesteld. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het rekeningjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekken hebben, uitgezonderd de jaarlijks terugkerende arbeid gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume. Deze lasten worden toegerekend aan de periode van uitbetaling. Overige grondslagen worden vermeld bij de toelichting op de diverse balansposten.

78

Hoofdstuk 3 Balans BALANS A CTIVA Vaste acti v a Im m at e r ie e l Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio en disagio Bijdragen aan activa in eigendom van derden Kosten van onderzoek en ontwikkeling van een bepaald actief Subtotaal immaterieel

3 1 -1 2 -2 0 2 1

3 1 -1 2 -2 0 2 0

€ € € € €

0 0 6.599.933 180.412 6.780.344

€ € € €

€ € € €

€

12.256 50.824.759 47.425.978 25.401.684 6.529.626 130.194.303

€

12.256 50.824.759 48.498.711 28.064.312 4.304.790 131.704.828

€ € €

274.955 0 3.750

€ € €

274.955 0 3.750

€ € € € € € € € € €

0 0 2.565.016 0 9.226.089 0 0 0 0 12.069.810

€ € € € € € € € € €

0 0 0 0 10.138.427 0 0 0 0 10.417.132

€

149. 044. 457

€

149. 206. 286

V oor r ade n Grond- en hulpstoffen gespecificeerd naar: Onderhanden werk, waaronder bouwgronden in exploitatie

€

8.936.996

€

7.492.247

Subtotaal voorraden

€

8.936.996

€

7.492.247

1.390.284 0 0 0 0 0 0 5.430.499 0 6.820.783

€ € € € € € € € € €

1.745.077 0 0 0 0 0 0 3.480.629 0 5.225.706

M at e r ie e l Investeringen met economisch nut: - gronden uitgegeven in erfpacht - Investeringen economisch nut, dekking via diverse heffingen: - overige investeringen met economisch nut Investeringen met maatschappelijk nut < 2017 Investeringen met maatschappelijk nut vanaf 2017 Subtotaal materieel Financ ie e l Kapitaalverstrekkingen aan: 1. Deelnemingen 2. Gemeenschappelijke regelingen 3. Overige verbonden partijen Leningen aan: 1. Openbare lichamen als bedoeld in art. 1 ond. A. wet Fido 2. Woningbouwcorporaties 3. Deelnemingen 4. Overige verbonden partijen Overige langlopende leningen Uitzettingen in 's Rijks schatkist > 1 jaar Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier > 1 jaar Overige uitzettingen met een rentetypische looptijd > 1 jaar Bijdragen aan activa in eigendom van derden Subtotaal financieel T ot aal vas t e ac t iva

€ € € €

0 0 6.723.310 361.016 7.084.326

Vl o tten d e acti v a

Uit ze t t inge n m e t e e n r e nt e t ypis c he loopt ij d kor t e r dan é é n j aar Vorderingen op openbare lichamen € Verstrekte kasgeldleningen aan Openbare lichamenen € Overige verstrekte kasgeldleningen € Uitzettingen in 's Rijksschatkist < 1 jaar € Rekening-courant verhoudingen met het Rijk € Rekening-courant verhoudingen met niet-financiële instellingen € Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier < 1 jaar € Overige vorderingen € Overige uitzettingen € Subtotaal uitzettingen € L iquide m idde le n Kas- banksaldi

€

173.952

€

9.067

Ove r lope nde ac t iva

€

6.399.565

€

6.762.344

T ot aal vlot t e nde ac t iva

€

22. 331. 296

€

19. 489. 364

T ot aal ge ne r aal

€

171. 375. 753

€

168. 695. 650

79

BALANS PA SSIVA Vaste p assi v a Ei g en v erm o g en

3 1 -1 2 -2 0 2 1

3 1 -1 2 -2 0 2 0

Algemene reserves Bestemmingsreserves Resultaat jaarrekening

€ € €

23.040.078 8.122.986 2.461.050

€ € €

21.979.255 4.100.273 3.074.823

Subtotaal eigen vermogen

€

33.624.114

€

29.154.351

V oor zie ninge n Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's Onderhoudsegalisatievoorzieningen

€ €

5.571.449 0

€ €

6.151.721 0

Door derden beklemde middelen met specifieke aanwendingsrichting€ Subtotaal voorzieningen €

1.167.906 6.739.354

€ €

1.266.771 7.418.492

€

0

€

0

€ € € € €

0 113.565.657 0 0 0

€ € € € €

0 116.344.679 0 0 0

€ €

1.863 113.567.519

€ €

1.550 116.346.229

€

153. 930. 988

€

152. 919. 073

N e t t o-vlot t e nde s c hulde n m e t r e nt e t ypis c he loopt ij d kor t e r dan é é n j aar Kasgelden € 0 Banksaldi € 3.017.229

€ €

0 766.839

Overige schulden

€

3.588.779

€

2.588.303

Subtotaal netto-vlottende schulden

€

6.606.008

€

3.355.142

Ove r lope nde pas s iva

€

10.838.757

€

12.421.436

T ot aal vlot t e nde pas s iva

€

17. 444. 765

€

15. 776. 578

T ot aal ge ne r aal

€

171. 375. 753

€

168. 695. 650

Gewaarborgde geldleningen

€

170.973.913

€

79.468.351

V as t e s c hulde n m e t e e n r e nt e t ypis c he loopt ij d van é é n j aar of lange r Obligatieleningen Onderhandse leningen van: 1. Binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen 2. Binnenlandse banken en overige financiële instellingen 3. Binnenlandse bedrijven 4. Openbare lichamen als bedoeld in art.1 ond. A wet Fido 5. Overige binnenlandse sectoren 6. Buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige Waarborgsommen Subtotaal vaste schulden

T ot aal vas t e pas s iva

Vl o tten d e p assi v a

80

Overzicht van baten en lasten Ram ing voor wijziging 2021

1 De gemeente waar het goed wonen is 2 De leefbare gemeente (sociaal domein) 3 De werkende gemeente 4 De dienstverlenende gemeente 5 Overhead 99 Algemene dekkingsmiddelen Grondexploitatie(onderdeel pgr 1) Totaal progamma's

Realis atie 2021

Ram ing na wijziging 2021

baten 14.922.397 10.321.467 1.064.048 600.325 440.855 240.000

lasten 30.077.261 47.587.573 5.986.850 5.543.289 13.392.762 242.974

saldo 15.154.86437.266.1064.922.8024.942.96412.951.9072.974-

baten 16.481.505 11.423.074 1.094.048 777.678 415.341 240.000

lasten 31.477.471 51.822.085 6.016.850 5.575.652 14.681.960 242.974

saldo 14.995.96640.399.0114.922.8024.797.97414.266.6192.974-

baten 17.762.859 16.837.266 1.424.627 983.011 729.113 10.326.434

lasten 32.516.686 55.767.566 6.131.038 5.853.712 13.823.069 8.997.765

saldo 14.753.82838.930.3004.706.4114.870.70113.093.9571.328.669

27.589.092

102.830.709

75.241.617-

30.431.646

109.816.992

79.385.346-

48.063.310

123.089.838

75.026.528-

64.886.171 918.000 8.943.912 58.111

68.666.771 691.000 9.028.912 58.111

68.666.771 691.000 9.028.912 58.111

69.693.055 690.232 9.055.064 57.939

74.806.194

78.444.794

78.444.794

79.496.291

Algem ene dekkings m iddelen Algemene uitkering Dividend Lokale heffingen Overig

64.886.171 918.000 8.943.912 58.111

Totaal algemene dekkingsmiddelen

74.806.194

Onvoorzien Geraam d/gerealis eerd totaal s aldo van baten en las ten

49.108

49.108-

102.395.286

102.879.817

484.531-

813.549 250.000 56.825 -

587.602 16.643 225.000-

1.120.374 103.515.660

-

69.693.055 690.232 9.055.064 57.939 -

79.496.291

49.108

49.108-

108.876.440

109.866.100

989.660-

127.559.600

123.089.838

4.469.763

225.947 233.357 56.825 225.000 -

813.549 330.649 250.000 56.825 -

587.602 16.643 225.000-

225.947 330.649 233.357 56.825 225.000 -

1.459.311 330.649 62.315 52.319 27.245 -

1.677.886 2.246.023 16.643 -

218.5751.915.37445.672 52.319 27.245 -

379.245

741.129

1.451.023

379.245

1.071.778

1.931.839

3.940.552

2.008.713-

103.259.062

256.598

110.327.463

110.245.345

82.118

129.491.439

127.030.389

2.461.050

geraamd/gerealiseerde mutaties in reserves 1 De gemeente waar het goed wonen is 2 De leefbare gemeente (sociaal domein) 3 De werkende gemeente 4 De dienstverlenende gemeente 5 Overhead grondexploitatie 99 Algemene dekkingsmiddelen Totaal reservemutaties Geraam d/gerealis eerd res ultaat

81

Hoofdstuk 4 Toelichting op de balans

Activa Liquide middelen 0,2 miljoen Overlopende activa 0% 6,4 miljoen Vlottende activa 4% 6,8 miljoen 4%

Voorraden 8,9 miljoen 5% Financiële vaste activa 12 miljoen 7%

(im)materiële vaste activa 137 miljoen 80%

82

4.1 Vaste Activa De vaste activa bestaan uit de bezittingen van de gemeente die zijn langdurig gebruikt voor haar bedrijfsvoering. Deze bestaan uit: a. b.

(Im)materiële vaste activa Financiële vaste activaFi

a. (Im)materiële vaste activa Totaal per 31 december

• • •

• •

• • • •

•

• • • • •

83

2021

2020

136.974.647

138.789.155

Immateriële vaste activa (IVA) betreft vaste activa die zien stoffelijk van aard zijn en tevens niet onder de financiële vaste activa worden begrepen. Kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in maximaal 5 jaar afgeschreven. Bijdragen aan activa in eigendom van derden worden geactiveerd en gewaardeerd conform verstrekte bijdrage. - Er is een daadwerkelijke verplichting tot het verrichten van de investeringen door een derde. - Indien de derde in gebreke zal de bijdrage teruggevorderd worden. - Op bijdragen in de activa van derden wordt afgeschreven als ware het onze eigendommen. Materiële vaste activa (MVA) zijn stoffelijk van aard. Conform artikel 59 van de BBV worden materiële vaste activa onderverdeeld in investeringen met een maatschappelijk en economisch nut (investeringen die leiden of bijdragen aan verwerven van inkomsten). Investeringen waarvoor een heffing wordt geheven worden afzonderlijk gepresenteerd. In erfpacht gegeven gronden worden gewaardeerd tegen uitgifteprijs. Investeringen met economisch nut zijn gewaardeerd tegen verkrijging- of vervaardigingprijs. Specifieke investeringsbijdragen worden in mindering gebracht. Op het saldo wordt afgeschreven. Op de balans moet een uitsplitsing worden aangebracht tussen investeringen met maatschappelijk nut die vanaf 2017 worden geactiveerd en alle investeringen die voor 2017 zijn geactiveerd.

Investeringen met maatschappelijk nut zijn gewaardeerd tegen verkrijging- of vervaardigingprijs. Specifieke investeringsbijdragen mogen in mindering worden gebracht. Op het saldo wordt afgeschreven. Alleen op investeringen met een maatschappelijk nut die voor 2017 zijn geactiveerd is vervroegd afschrijven nog toegestaan. Ook mogen reserves op die investeringen nog in mindering worden gebracht. Op activa wordt voor het eerst afgeschreven in het jaar volgend op de jaar waarin het actief gereed is gekomen. Activa met een verkrijgprijs minder dan € 10.000 worden niet geactiveerd, uitgezonderd gronden en terreinen. We schrijven alle activa lineair af. Wanneer bij uitzondering wordt gekozen voor een annuïteiten benadering wordt hier separaat een raadsbesluit over genomen. Bij een gecombineerde investering wordt gekeken naar een reële afschrijvingstermijn voor het hele project, waarbij de algemene afschrijvingstabel hierna als leidraad wordt gehanteerd. • Bij de kredietaanvraag wordt al een verdeling qua BBV labelling gemaakt en wordt een onderverdeling gemaakt in economisch en maatschappelijk nut. Dit kan nog worden herzien op basis van nacalculatie als het project gereed is.

Overzicht van investeringen in 2021 boven de € 10.000 (onze gehanteerde activeringsgrens) Immateriële vaste activa Kosten van onderzoeken en ontwikkeling

Bijdragen aan activa van derden Materiële vaste activa met economisch nut In erfpacht gegeven gronden Gronden en terreinen

Bedrijfsgebouwen Grond, weg en waterbouwkundige werken Vervoermiddelen

Machines apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Activa Eco. nut binnen de riool- en afvalstoffenheffing Riolering – dekking middels rioolheffing

Investering/bijdragen, locatie en eventuele cofinanciering • -

Het VIP (Hofskamp Oost, fase 3), Varsseveld Medio 2021 overgeboekt naar de grondexploitatie (desinvestering) • Toekomst de Wesenthorst • Woningbouwplannen Varsseveld West • Woningbouwplannen Varsseveld Noord • Woningbouwplannen Biezenakker, Ulft • Woningbouwplannen Lenteleven, Gendringen • Woningbouw ’t Kuipje Breedenbroek Medio 2021 overgeboekt naar de grondexploitatie (desinvestering) • Bijdrage Padelbanen LTC de Paasberg • Bijdrage gevelherstel pand Amphion (Doetinchem) Investering, locatie en eventuele cofinanciering • • •

Geen mutaties Aankoop grond Silvoldse Slaegen Medio 2021 eigen gronden overgebracht naar grondexploitatie het VIP (desinvestering) • Procesbegeleiding project IKC Gendringen • Bouwkundige aanpassing sporthal de Paasberg • Geen mutaties • Scania vrachtwagen • Volkswagen transporter • Jan Veenhuis Zuigwagen • Isuzu pick-up + laadkraan • Syntos zoutstrooier • Geen mutaties • Speeltoestellen, diverse locaties Investering, locatie en cofinanciering • • • • • • • • • • • • •

• • • • •

84

Riool Vogelbuurt, Ulft Riool Middelgraaf, Ulft Riool Ankerstraat, Ulft Riool Parkstraat, Ulft Riool Roggestraat, Ulft Riool Hogeweg, Ulft Riool Zelhemsevoetpad, Varsseveld Riool Eikenlaan – Volharding, Varsseveld Gronddepot Ettenseweg, Ulft Diverse grondverkopen Riool Zeddamseweg, Etten Bijdrage Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat Riool Staringstraat, Gendringen Riool Brederostraat, Gendringen Duiker Doetinchemseweg, Terborg Gemeente Doetinchem, Rijkswaterstaat Oost Nederland, Waterschap Rijn en IJssel Riool Koningin Emmastraat, Terborg Riool Prins Willem Alexanderstraat, Terborg Riool IJsselweg – Acerstraat, Terborg Riool De Overtuin – De Laegte, Terborg Riool Heuvelstraat, Silvolde

-

Afval – dekking middels afvalstoffenheffing Materiële vaste activa met maatschappelijk nut, geactiveerd voor 2017. Grond, weg en waterbouwkundige werken

Machines apparaten en installaties Overige materiële vaste activa Materiële vaste activa met maatschappelijk nut, geactiveerd vanaf 2017 Grond, weg en waterbouwkundige werken

Regio Achterhoek, stichting Wonion, Vitens, Waterschap Rijn en IJssel • Geen mutaties Investering, locatie en cofinanciering •

Beveiliging spoorwegovergang Varsseveldseweg, Terborg Bijdrage Provincie Gelderland • Herstructurering Akkermansweide, Terborg • Reconstructie Oversluis, Ulft • Geen mutaties Geen mutaties Investering, locatie en cofinanciering • • • • • • • • • • • • • •

Machine apparaten en installaties Overige materiële vaste activa

85

• •

Herstructurering Vogelbuurt, Ulft Reconstructie Fietsbrug Hogebrug, Ulft Bijdrage Rijksdienst voor Ondernemend Nederland Verkeerscirculatieplan, Ulft Reconstructie Halseweg, Westendorp Herinrichting Parkeervoorziening Ulftse Boys, Ulft Reconstructie Gravenpad, Terborg Reconstructie Emmerikseweg, Netterden Inrichting Oude IJsselzone, Ulft Herinrichting Kerkplein, Gendringen Reconstructie IJsselweg, Gendringen Aanpassing kerkterrein, Varsselder Fietspad Ulft-Silvolde – Almende college Fietspad Varsseveldseweg, overweg Terborg Fietsverbinding Gendringen – Aalten Opbrengst vanuit grondruil nabij Luimesweg Geen mutaties Aanschaf verkeersborden

Verloop IVA en MVA

Boekwaarde 01-01-2021

Investering

DesInvestering

Afschrijving

334.760

26.850

Immateriële vaste activa Kosten onderzoek en ontwikkeling Bijdragen in activa van derden Subtotaal IVA MVA economisch nut zonder heffing In erfpacht gegeven gronden Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werk. Vervoermiddelen Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa MVA economisch nut met heffing Riolering (grond-wegwaterbouw) Vervoersmiddelen Afval (gronden en terreinen) Afval (overige materiële vaste act.) Sub. MVA economisch nut MVA maatschappelijk nut geactiveerd < 2017 Grond-, weg- en waterbouwkundige w. Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa MVA maatschappelijk nut geactiveerd vanaf 2017 Grond-, weg- en waterbouwkundige w. Overige materiële vaste activa Sub. MVA maatschappelijk nut Totaal IVA en MVA

86

361.015

181.456

6.723.310

151.000

7.084.325

332.456

Duurzame Waarde vermindering

Bijdragen Boekwaarde van derden 31-12-2021

450

274.378 334.760

6.599.933

301.228

450

6.780.344

12.256

12.256 9.013.488

660.148

35.851.496

244.147

1.043.857

41.930 748.777

180.412

417.466

64.683

48.022.599

3.091.541

8.605.245

1.363.737

34.731.905

7.403

34.527

116.639

820.414 2.022.606

24.534

22.350

188.764

631.650

262.003

1.825.288

1.659.983

689.658

12.997

77.984

1.027.255

48.764.500 64.986 450.837

450.837 158.793

2.273.339 99.335.726

4.477.985

25.261.127

85.694

1.043.857

2.114.546

3.794.853

712.008

98.262.993

2.143.886

290.187

22.912.747

171.337

28.709

142.629

2.631.848

285.541

2.346.308

4.304.790

2.543.703

0

27.679

32.369.102

2.657.076

138.789.155

7.467.517

183.770

162.776

6.501.947 27.679

0

2.641.906

1.378.617

6.737.987

0

452.963

31.931.310

1.165.421

136.974.647

Algemene afschrijvingstabel Investeringen met een economisch nut

termijn

Duurzame bedrijfsmiddelen • ICT hard en software • ICT telecommunicatieapparatuur en infrastructuur • Kantoorinrichting en meubilair • Kantoormachines • Gereedschappen, instrumenten en kleine werktuigen Riolering (op basis van gemiddelde levensduur conform gemeentelijke rioleringsplan 2012-2021) • Riolering, bergbezinkvoorzieningen en IBA’s (individuele behandeling afvalwater) • Herbestrating na rioleringswerken, waarbij het afzonderlijke en dus geen gemengde investering betreft Terreinen en gronden •

Verwerving gronden

3 5 10 5 5

40 20

NIET

Tractiemiddelen (op basis van gemiddelde economische levensduur tractiemiddelen) •

Tractoren, vrachtwagens, bestelauto’s, pick-up, zoutstrooiers en overige machines en werktuigen Afvalinzameling

8

• Ondergrondse containers • Plastic inzamelingcontainers (mini) Gebouwen en (sport) accommodaties

20 15

• Nieuwbouw, bouwkundige aanpassingen en uitbreidingen • Nieuwbouw van tijdelijke gebouwen • Renovatie en restauratie • Technische installaties • Hekwerken en terreinafrastering Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

40 10 20 15 10 termijn

Openbaar groen • Duurzame recreatieve voorzieningen (uitkijktoren, rondvaartboot) • Herstructurering buitengebied en bossen • Plantsoenen , parken en groenstroken, aanleg en renovatie • Plantsoenen , parken en groenstroken, meubilair Speelplaatsen •

Aanleg en speelvoorzieningen

20 20 15 10 15

Openbaar ruimte •

Herstructurering omgeving na aanleiding van (centrum) plannen

25

Sportparken en terreinen • Atletiekbanen • Sportvelden (gras) aanleg en renovatie • Sportveld (kunstgras) aanleg en renovatie Verkeer • Wegen, straten, pleinen en parkeerplaatsen, aanleg en renovatie • Recreatieve fietspaden en zandwegen, aanleg en renovatie • Verkeersinstallaties, straatmeubilair en overige fysieke maatregelen • Bewegwijzering en verkeersborden • Openbare verlichting (gemiddelde economische levensduur diverse elementen Immateriële activa • •

87

Kosten van onderzoek, planvorming en ontwikkeling Bijdragen in activa van derden: deze schrijven we af als ware het onze eigen actief.

15 20 20 20 15 15 10 25 termijn 5 div.

2021

2020

12.069.810

10.417.132

b. Financiële vaste activa Totaal per 31 december •

•

•

• • •

Financiële vaste activa (FVA) betreffen: Verstrekte langlopende geldleningen met een maatschappelijke bestemming Verstrekte hypotheken aan eigen personeel en overname hypotheken van voormalig ISWI medewerkers (sinds 2009 zijn nieuwe hypotheekverstrekkingen niet meer toegestaan) Aandelen in gemeenschappelijke regelingen, deelnemingen en effecten Onder de langlopende leningen staan onder andere: Starters-,duurzaamheidleningen- en toekomst bestendig wonen leningen bij het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederland (SVN) Kapitaalverstrekkingen aan gemeenschappelijke regelingen en verstrekte leningen zijn opgenomen tegen de nominale waarde. Indien nodig wordt een voorziening voor oninbaarheid in mindering gebracht. Het aflossingsbedrag van de langlopende geldleningen in het opvolgende boekjaar wordt gezien als kortlopende vordering en wordt derhalve afzonderlijk inzichtelijk gemaakt. Alle aandelen zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingprijs ervan. Bij waardedaling van de aandelen tot onder de verkrijgingprijs zal afwaardering plaatsvinden.

Overzicht van de mutaties in 2021 Kapitaalverstrekkingen Deelnemingen

•

Geen mutaties

Overige verbonden partijen

•

Geen mutaties

Overige langlopende leningen

• •

Verstrekte hypotheken

•

Leningen aan deelnemingen

• •

Diverse mutaties rondom de verschillende SVN leningen. Kortlopende vorderingen, te weten de aflossing in 2022: Lening Willem Tell, € 5.414 Lening bibliotheek Achterhoekse Poort, € 25.280 Leningen diverse sportverenigingen, € 10.018 Kortlopende vorderingen, te weten de aflossing in 2022: Diverse leningen € 28.084 Converteerbare hybride aandeelhouderslening Alliander Kortlopende vorderingen, te weten de aflossing in 2022: Lening Alliander, € 42.750

Leningen

Verloop FVA

Kapitaalverstrekkingen Deelnemingen Overige verbonden partijen Leningen Overige langlopende leningen Verstrekte hypotheken Leningen aan deelnemingen Totaal FVA

88

Boekwaarde 1-1-2021

Investering

Aflossing regulier

Extra aflossing Boekwaarde 31-12-2021

274.955 3.750 6.182.300 3.956.127 0 10.417.132

274.955 3.750 43.188 2.565.016 2.608.204

219.607 30.545

705.175

250.152

705.175

6.005.682 3.220.407 2.565.016 12.069.810

4.2 Vlottende Activa De vlottende activa zijn bezittingen met een looptijd korter dan een jaar. Deze zijn te verdelen in: a. Voorraden b. Vlottende vorderingen (korter dan een jaar) c. Liquide middelen d. Overlopende activa a. Voorraden Totaal per 31 december

• • • •

• • • • •

•

•

89

2021

2020

8.936.996

7.492.247

Voorraden bestaan enkel uit bouwgronden in exploitatie. De bouwgronden in exploitatie zijn gewaardeerd tegen vervaardigingprijs, zoals aankoop, bouw en woonrijp maken, rente, administratie en beheerskosten. De rente voor de gronden in exploitatie is bij begroting vastgesteld op 1,75%. In de Notitie Grondexploitaties uit 2016 is de aanbeveling opgenomen dat, volgens het realisatiebeginsel, wanneer voldoende zekerheid voor winstnemen bestaat, de winst dan ook dient te worden genomen. Dit passen wij ook actief toe bij de winstneming van Hofskamp-Oost II in Varsseveld en de Rieze in Ulft, het Centrumplan in Ulft (afgesloten met winst) en Slawijkseweg in Netterden. De beide eerstgenoemde projecten betreffen bedrijventerreinen en de laatste twee projecten woningbouw. Naast de grondexploitatie voor het Centrumplan in Ulft is ook de grondexploitatie voor Hutten Noord per 31 december 2021 afgesloten. In 2021 zijn een tweetal grondexploitaties geopend na vaststelling door de gemeenteraad. Het gaat om de grondexploitatie voor het Varsseveld Industrie park (VIP) en ’t Kuipje in Breedenbroek. Rente voor de gronden in exploitatie wordt berekenend over de boekwaarde per 1 januari. Over de tussentijdse winstnemingen wordt gedurende de looptijd geen aanvullende rente toegerekend. Wanneer een verlies wordt voorzien, wordt hiervoor een verliesvoorziening gevormd.

Wanneer het verwachte verlies voor een afzonderlijke exploitatie onder de € 5.000 blijft én deze exploitatie niet behoort bij de reeds beschikbare verliesvoorzieningen, wordt er geen aparte verliesvoorziening gevormd. De afwikkeling dient dan wel in volgende jaar plaats te vinden. De eventuele verliesvoorzieningen “Bedrijventerreinen” en “Woningbouw” worden niet afzonderlijk negatief gepresenteerd onder de vlottende activa. De verliesvoorziening “Bedrijventerreinen” is op dit moment € 0. Alle gronden in exploitatie worden gewaardeerd op netto contante waarde (NCW, disconteringsvoet).

Voorzieningen

Gecorr. Balanswaarde 31-12-2021

Resultaat 2021 Obv NCW (BBV Disconteringsvoet)

0 0 0 0 0 0

3.269.626 1.294.208 0 0 165.467 100.312

-613.982 -157.563 0 0 -46.764 -2.840

0

4.199.170

-17.208

40.418

132.205

-91.788

132.205

7.824.588 4.449.008 3.204.394 9.069.202

132.205

Verloop Gronden in exploitatie

Boekwaarde 1-1-2021

De Rieze V + VI Hofskamp Oost II Hutten Noord Centrumplan Ulft Slawijkseweg Kromkamp Varsseveld Industrie Park (het VIP) ’t Kuipje Breedenbroek Totaal

4.699.634 2.680.018 130.712 159.978 -28.391 182.638

• • •

Boekwaarde 31-122021

99.695 1.529.703 3.269.626 34.168 1.419.978 1.294.208 43.073 173.784 0 23.352 183.330 0 -75 -193.934 165.467 9.207 91.532 100.312

DesInvesteringen

Investeringen

0 4.199.170

0 4.199.170

0

0

40.418

Op grond van de BBV geven wij hieronder per complex aan welke toekomstige uitgaven we nog gaan maken en welke opbrengsten we nog verwachten te realiseren. Uitgaven bestaan uit te maken kosten, inclusief kostenstijging en rente. De boekwaarde per 31-12-2021/1-1-2022 is het startpunt voor de verwachte eindewaarde.

Resultaat gronden in exploitatie De Rieze V + VI Hofskamp Oost II Slawijkseweg Kromkamp Varsseveld Industrie Park (het VIP) ’t Kuipje Breedenbroek Totaal

Boekwaarde 1-1-2022

Nog te realiseren kosten

Nog te realiseren opbrengsten

Resultaat op eindwaarde *

Resultaat op NCW ** per 1-1-2022

3.269.626 1.294.208 165.467 100.312

187.280 270.618 33.925 35.593

4.121.500 1.728.755 248.045 138.860

-664.594 -163.929 -48.653 -2.955

-613.982 -157.563 -46.764 -2.840

4.199.170

17.732.720

21.952.867

-20.976

-17.208

40.418

419.929

322.800

137.547

132.205

9.069.202

18.680.065

Rentetoerekening op basis van: * de omslagrente 1,50 % ** de vastgestelde disconteringsvoet van 2 %

90

8.936.996 -706.152 (saldo voordelig)

28.512.827 -763.560 -706.152 (saldo voordelig) (saldo voordelig)

b. uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar afzonderlijk opgenomen Totaal per 31 december

2021

2020

6.820.783

5.225.706

Onder uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar afzonderlijk opgenomen hebben wij gedurende het boekjaar: Vorderingen op openbare lichamen Overige vorderingen op debiteuren (inclusief vorderingen STOER) Overige vorderingen op crediteuren Uitzettingen in de schatkist • •

• •

Alle vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Cliëntvorderingen van het voormalig ISWI en Laborijn, behorende bij onze gemeente, staan op onze balans onder de overige vorderingen. Met de uittreding bij Laborijn per 31-12-2020, komt de toetsing van deze vorderingen ook weer bij ons (STOER) te liggen. Voor verwachte oninbaarheid wordt een voorziening gevormd. Deze voorziening wordt bepaald op basis van de geschatte kans op (deel) ontvangst van de vordering. Alle vorderingen, behoudens de gemeentelijke belastingen, worden afzonderlijk beoordeeld. De oninbaarheid van alle gemeentelijke belastingen < 2021 is bepaald op 75% van het openstaande totaal. De oninbaarheid van alle gemeentelijke belastingen 2021 is bepaald op 25% van het openstaande totaal.

Berekening dubieuze debiteuren

Bedrag in voorziening

Algemene debiteuren Gemeentelijke belasting debiteuren Sub Totaal Debiteuren STOER

€ 19.356 € 208.396 € 227.752 € 7.769

Totaal

€ 235.521

Verloop vlottende vorderingen

Saldo

Saldo

Voorziening

Saldo 31-12-2021

1-1-2021

31-12-2021

Oninbaarheid

Na aftrek voorziening

Vorderingen op openbare lichamen

1.745.077

1.390.284

Overige vorderingen op debiteuren

1.576.576

2.638.590

227.752

2.410.838

0

829.927

7.769

822.158

1.904.053

2.197.503

0

0

0

0

5.225.706

7.056.304

235.521

6.820.783

Vorderingen STOER Overige vorderingen op crediteuren Uitzetting in de Schatkist Totaal

91

1.390.284

2.197.503

• • •

Schatkist bankieren is per 2014 verplicht. Ons drempelbedrag voor de schatkist was tot en met het 2 e kwartaal 2021 € 772.620 vanaf het 3e kwartaal van 2021 is dit aangepast naar € 500.000. Als op een werkdag om 15:15 uur het saldo van de BNG bankrekeningen gezamenlijk boven het drempelbedrag komt, wordt het verschil automatisch afgeroomd richten de schatkist.

Schatkistbankieren

Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

a. Op dagbasis buiten de schatkist gehouden middelen

17.090

14.591

8.639

9.082

b. Drempelbedrag

772.620

772.620

500.000

500.000

c. Ruimte onder het drempelbedrag b-a = positief

755.530

758.029

491.361

490.918

d. overschrijding van het drempelbedrag b-a = negatief

Nvt

Nvt

Nvt

Nvt

e. bedrag in de schatkist per einde kwartaal

567.127

1.284.454

810.997

0

c. Liquide middelen Totaal per 31 december

2021

2020

173.952

9.066

Onder liquide middelen worden gerekend: • Positief banksaldi bij onze banken en interne kassen. • Wij hebben op dit moment bankrekeningen bij: BNG Rabobank • We hebben contractuele kredietfaciliteiten bij zowel de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) als de Rabobank. • Wij hebben op dit moment de volgende interne kas Balie burgerzaken Verloop Liquide middelen

Saldo

Saldo

1-1-2021

31-12-2021

Banksaldi

4.990

168.412

Kassaldi

4.076

5.540

9.066

173.952

92

d. Overlopende activa Totaal per 31 december

2021

2020

6.399.565

6.762.344

Onder overlopende activa worden gerekend: • Nog te ontvangen bedragen: Vorderingen die in het volgende boekjaar door ons worden verwerkt, maar waarvan de opbrengt ten gunste moet komen van het huidige boekjaar. - we onderscheiden hierin 5 verschillende balansposten: a. Nog te ontvangen bedragen (geen EU Rijk of overige overheden) b. Nog te ontvangen bedragen uit Anterieure overeenkomsten - exploitatiebijdragen voor faciliterend grondbedrijf c. Nog te ontvangen bijdragen van de EU d. Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk e. Nog te ontvangen bijdragen van overige overheden • Vooruit betaalde bedragen: Facturen die wij aan het eind van het boekjaar ontvangen en verwerken in het huidige boekjaar, maar waarvan de last betrekking heeft op het volgende boekjaar. • Overige overlopende activa. Nog te ontvangen bedragen

Debiteuren > € 20.000

Afwikkeling BTW compensatiefonds 2021 Afwikkeling subsidie 2021 Toeristenbelasting 2021 Toeristenbelasting 2021 Nog te ontvangen bedragen uit Anterieure overeenkomsten

Belastingdienst Buurtzorg Jong Camping Slootermeer Camping Scholtenhof

Varsseveld Boterstraat BV

Locatie voormalige zuivelfabriek Varsseveld

Nog te ontvangen bijdragen van de EU Geen mutaties Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk Geen mutaties Nog te ontvangen bijdragen van overige overheden Restant afwikkeling liquidatie voormalig ISWI

Laborijn

Vooruit betaalde bedragen

Crediteuren > € 20.000

Voorschot 1e kwartaal 2022 Licentie cyclorama 2022 Contributie 2022 Overige overlopende activa

Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers CycloMedia Technology BV Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG) Vorderingen > 20.000

Suppletie omzetbelasting < 2021 Fietsplan WSW

Belastingdienst Laborijn – inhouding WSW medewerkers

93

Verloop overlopende activa

Nog te ontvangen bedragen

Saldo

Saldo

1-1-2021

31-12-2021

5.511.419

5.956.309

Nog te ontvangen bedragen uit Anterieure overeenkomsten

0

7.310

Nog te ontvangen bijdragen van de EU

0

0

Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk

37.580

0

Nog te ontvangen bijdragen van overige overheden

12.276

12.061

Vooruit betaalde bedragen

371.511

320.477

Overige overlopende activa

829.558

103.408

6.762.344

6.399.565

Totaal

94

Passiva Vlottende schulden 6,6 miljoen 4%

Overlopende passiva 10,8 miljoen 6% Eigen vermogen 33,6 miljoen 20%

Vaste schulden 113,6 miljoen 66%

95

Voorzieningen 6,7 miljoen 4%

4.3 Vaste Passiva De vaste passiva zijn het lang vermogen, waarmee de bezittingen zijn gefinancierd. De vaste passiva bestaan uit eigen vermogen: a. algemene reserve en rekening resultaat b. bestemmingsreserves én vreemd vermogen: c. voorzieningen d. vaste schulden 2021

2020

Algemene Reserve

23.040.078

21.979.255

Rekeningresultaat voor resultaatbestemming*

2.461.050

3.074.823

Totaal per 31 december

25.501.129

25.054.078

a. Algemene reserve inclusief rekening resultaat

*) omdat de resultaatbestemming plaatsvindt in 2022, is in de verloopstaat van reserves hierna de stand exclusief

resultaatbestemming vermeld. • • •

De algemene reserve is bedoeld om mogelijke risico’s en fluctuaties in de exploitatiesfeer op te kunnen vangen. Het is een vermogensbestanddeel dat bedrijfseconomisch gezien vrij opneembaar is Conform de technische uitgangspunten van deze begroting wordt geen rente aan algemene reserve toegevoegd. Er wordt geen rente toegevoegd aan de algemene reserve.

Onttrekkingen

Besteding en besluit

250.000

• Vorming Reserve Wonen en Woningbouw • Conform besluit vaststelling begroting 2021-2024, 11 november 2021 250.000 • Vorming Reserve Recreatie en Toerisme • Conform besluit vaststelling begroting 2021-2024, 11 november 2021 600.000 • Vorming Reserve Versnelling Woningbouw • Conform besluit 2e BERAP 2021, 4 november 2021 100.000 • Nieuwe wijze van uitvoeren veldonderhoud voetbalvelden • Conform besluit 30 april 2015 • Onttrekking € 100.000 gedurende 10 jaren • Structurele onttrekking Toevoegingen Besteding en besluit 2.660.823

*

96

• •

Rekeningresultaat boekjaar 2020, na resultaatbestemming: Conform besluit vaststelling jaarrekening, 1 juli 2021

Voorstel resultaatbestemming 2021 413.973

•

Storting bestemmingsreserve “Corona”

100.000

•

Vorming bestemmingsreserve “Onderzoek waterstofmogelijkheden”

69.000

•

Storting bestemmingsreserve “Toekomstbestendigheid Verenigingen”

b. Bestemmingsreserves Totaal per 31 december

• • •

2020

8.122.987

4.100.273

Op grond van artikel 43 BBV wordt onder een bestemmingsreserve verstaan, een reserve waar door de gemeenteraad een specifieke bestemming aan is gegeven. Op grond van artikel 54 BBV wordt in dit overzicht de aard en reden van de reserve weergegeven. Er wordt geen rente bijgeschreven aan de bestemmingsreserves.

Reserve Begraafrechten

Uitgestelde raadsbesluiten

Gemeentelijke objecten

Sociaal Domein

Huisvesting onderwijsgebouwen

Klimaatmiddelen

Circulair Varsseveld

Toekomstbestendigheid verenigingen

97

2021

Doel, rentebijschrijving en duur van de reserve • Egalisatie schommelingen in de tarieven voor begraafrechten • Jaarlijkse mutaties, dotatie van de jaarlijks ontvangen afkoopsommen onderhoud graven en onttrekking van de kosten van begraafplaatsen • Dekking kosten uitgespaarde bestedingen gemeenteraad, griffie en de rekenkamercommissie. • Incidentele onttrekking conform doel • Dekking grote onderhoudskosten vanuit het opgestelde meerjarig onderhoudsplan (MJOP) en extra bouwkundige aanpassingen aan onze gemeentelijke panden. • Jaarlijkse dotatie vanuit het onderhoudsbudget van de diverse panden • Structurele onttrekking conform doel • Reserve ter dekking van aanvullende (transformatie) kosten en risico’s binnen het Sociaal Domein • Onttrekkingen en toevoegingen lopen via de reguliere P&C-cyclus • Incidentele onttrekking en bijschrijving conform doel en afspraak • Saldo Coronamiddelen met laballing SD in 2021 toegevoegd • Dekking grote onderhoudskosten (overtollige) schoolgebouwen en gymzalen • Dekking diverse onderzoeken mogelijkheden bestaande schoolgebouwen • Vorming conform raadsvoorstel jaarrekening 2014 • Incidentele onttrekking conform doel • Jaarlijkse bijdrage van Essentius, verhuur deel IKC gebouw aan Humanitas • Dekking uitvoering duurzaamheidsagenda en energie transitie • Gelden ontvangen via de decembercirculaire (Algemene uitkering) • Vorming middels

resultaatbestemming jaarrekening 2019 • Incidentele onttrekking conform doel • Dekking kosten project circulair Varsseveld • Bloeiend Varsseveld/Wijk van de toekomst (WvdT) is de nieuwe naam voor Circulair Varsseveld en is een integrale wijkaanpak met aandacht voor circulariteit en duurzaamheid. • Wonion en wij zijn de belangrijke aanjagers. • Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2019 • Incidentele onttrekking conform doel • Dekking impuls voor het verenigingsleven om de maatschappelijke waarden meedoen, bewegen, ontmoeten en ontspannen te vergroten • In gesprek met verenigingen en gemeenteraad om toekomstbestendigheid verenigingen als doel uit te werken, conform Amendement Ontwikkelfonds verenigingen • Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2019

• • •

•

Resultaatbestemming jaarrekening 2020 á € 44.000 toegevoegd Incidentele onttrekking conform doel Voorstel om middels resultaatbestemming de onbestede gelden voor dit doel ook dit jaar weer toe te voegen aan deze reserve. Dekking projectkosten invoering Omgevingswet Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2019 Resultaatbestemming jaarrekening 2020 á € 49.000 toegevoegd Incidentele onttrekking conform doel Vorming middels raadsbesluit begroting 2021-2024, € 250.000 Impuls versnelling uitvoering van de opgave Recreatie en Toerisme op diverse deelgebieden Incidentele onttrekking conform doel Incidentele onttrekking conform doel Impuls aan de versnelling van woningbouw in onze gemeente Vorming middels besluit 2e BERAP 2021, € 600.000. Vanuit raadsamendement jaarrekening 2020, Toevoeging saldo exploitatiebudget revitaliseringsfonds wonen 2021, € 200.000 Egalisatie schommelingen in het tarief van de afvalstoffenheffing Mutatie saldo van de jaarlijks ontvangen afvalstoffenheffing minus de kosten voor afval en kwijtschelding Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2020

Visie Vitaal Platteland

• • • •

Incidentele onttrekking conform doel Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2020 Uitvoeringagenda/uitvoeringsvisie vitaal platteland opstellen Lopend proces in samenspraak met de gemeenteraad

Infrastructuur Almende

• • •

Incidentele onttrekking conform doel Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2020 Aanleg toegangsweg + herinrichting gebied Almende Laudis

Organisatie ontwikkeling

• • •

Incidentele onttrekking conform doel Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2020 Dekking kosten voor het nieuwe hybride werken

Corona

• • •

Incidentele onttrekking conform doel Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2020 Middelen bestemt voor oplossingen van Corona gerelateerde opgaven conform uitvoeringsplan Covid-19 Voorstel om middels resultaatbestemming de onbestede gelden voor dit doel ook dit jaar weer toe te voegen aan deze reserve.

Omgevingswet

Recreatie en Toerisme

Versnelling woningbouw (revitaliseringsfonds wonen)

• • • • • • • • • • •

Afval

• •

•

98

Reserves die zijn vervallen of volledig besteed zijn Breedband buitengebied Achterhoek

Doel en besteding •

Dekking kosten van onder regie van de gemeente uit te voeren vraagbundeling teneinde een zo hoog mogelijk aanvangsdeelname door bewoners in het zogenoemde “witte” buitengebied te bewerkstelligen Vorming middels raadsbesluit begroting 2021-2024, € 250.000 Impuls versnelling uitvoering van de opgave wonen Incidentele onttrekking conform doel

Wonen en Woningbouw

• • •

Verloop algemene en bestemmingsreserves

Saldo 1-1-2021

Algemene Reserve Bestemmingsreserves Begraafrechten Uitgestelde raadsbesluiten Gemeentelijke objecten Sociaal Domein Huisvesting Onderwijsgebouwen Klimaatmiddelen Circulair Varsseveld Toekomstbestendigheid verenigingen Omgevingswet Recreatie en Toerisme Versnelling woningbouw Afval Visie Vitaal Platteland Infrastructuur Almende Organisatie ontwikkeling Corona Vervallen / Volledig besteed Breedband buitengebied Achterhoek Wonen en Woningbouw Totaal

99

Mutaties Toevoeging Onttrekking Ontbinnen (incl. Incidenteel trekking rekeningreserves Structureel Resultaat) 21.979.255 500.000 2.260.823 600.000 100.000

Saldo 31-122021

295.675 104.642 890.440 2.049.108

243.356 77.397 1.181.965 3.964.482

52.319 27.245 587.602 2.246.023

265.397 233.884 40.000

16.643

29.443 119.000 0 0 0 0 0 0 0

44.000 49.000

72.686 0 26.079.530

250.000

330.649 21.927 140.275

40.388 800.000 407.284 30.000 97.000 40.000 437.000

250.000 0

296.077

7.015.375

72.960

250.000 1.535.763

23.040.078

260.113 93.609 40.000 73.443 168.000 209.612 800.000 407.284 30.000 24.040 40.000 437.000

72.686 0 396.077 31.163.065

c. Voorzieningen Totaal per 31 december

•

• • • • •

2021

2020

6.739.354

7.418.492

Voorzieningen worden gevormd wegens: o verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op de balansdatum onzeker is, maar wel redelijkerwijs valt in de schatten. o op de balansdatum bestaande risico’s ter zake van bepaalde te verwachten verplichtingen of verliezen waarvan de omvang redelijkerwijs valt in te schatten. o kosten die in een volgend dienstjaar worden gemaakt, mits het maken van die kosten van die kosten zijn oorsprong mede vindt in het begrotingsjaar of in een voorgaand begrotingsjaar en de voorziening strekt tot gelijkmatige verdeling van de lasten over een aantal begrotingsjaren Voorzieningen moeten precies de omvang hebben van de achterliggende verplichtingen en risico’s. De beheersplannen, waar van toepassing, moeten regelmatig geactualiseerd worden. Indien een voorziening niet meer op peil is moet er extra gedoteerd worden. Indien de voorziening een overschot kent, moet dit vrijvallen ten gunste van de exploitatie. De hoogte van de pensioenverplichtingen van (voormalig) wethouders wordt jaarlijks actuarieel berekend. De verplichtingen zijn gewaardeerd op contante waarde van de (reeds opgebouwde) toekomstige uitkeringsverplichtingen.

Op grond van artikel 55 BBV wordt in dit overzicht de aard en reden van de voorziening weergegeven. Voorziening voor verplichtingen, Doel en overige informatie verliezen en risico’s Wachtgeldverplichting voormalig • Ter bekostiging van wachtgeldverplichtingen voormalig personeel personeel • Berekening op basis van werkelijk te betalen wachtgeld over het aantal jaren dat de verplichting loopt Pensioenverplichting (voormalig • Ter bekostiging van pensioenverplichtingen (voormalig) wethouders wethouders) • Visma Idella maakt jaarlijks een actuariële berekening waaruit de omvang van de reservering per persoon blijkt Wachtgeldverplichting voormalig • Ter bekostiging van wachtgeldverplichtingen voormalig bestuursleden/personeel, inclusief APPA verplichting bestuur • Berekening op basis van werkelijk te betalen wachtgeld over het aantal jaren dat de verplichting loopt Verlies regionaal bedrijventerrein A • Op basis van de meest recent geactualiseerde grondexploitatieberekening voor het BP A18 van de gemeente 18 Doetinchem is het eindresultaat geprognotiseerd, waarop de hoogte van de verliesvoorziening en het resterende risico zijn bepaald • In deze jaarrekening 2021 is de resterende verliesvoorziening vrijgevallen • Een eventueel risicoaandeel van onze gemeente wordt verwerkt in de paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Onderhoudsegalisatie Doel en overige informatie Niet

aanwezig per 31-12-2021 • Egalisatie van de jaarlijkse kosten voor groot onderhoud Door derden beklemde middelen Doel en overige informatie met een specifieke aanwendingsrichting Bufferfonds riolering • Egalisatie van de rioleringstarieven • Beheersplan betreft Gemeentelijk Rioleringsplan (GRP) 2017 – 2020 • Beheersplan loopt nog door in 2022 • Onttrekking van de jaarlijkse exploitatie uitgaven riolering • Compensatie van het kwijtgescholden rioolcomponent binnen de gemeentelijke belastingen • Dotatie van de jaarlijkse rioolrechten

100

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.oude-ijsselstreek.nl/api/v1/meetings/4430/documents/24056