CConstaterende datOude IJsselstreek
Koppel je AI →
Document · PDF

Boekwerk Jaarstukken 2020 26-5-2021 DEFINITIEF.pdf

Raadscommissie gecombineerd 21 juni 2021, gemeente Oude IJsselstreekBij agendapunt: 1: Jaarstukken 2020 in aanwezigheid van de accountant34.681 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 4 van 4

•

Fasering Alle grondexploitaties zijn geactualiseerd. De fasering in deze complexen wordt als reëel geschat. Desalniettemin wordt rekening gehouden met een minimale constante uitgifte, m.n. voor complexen met een langere looptijd zoals voor de bedrijventerreinen is dit moeilijk in te schatten. Derhalve is rekening gehouden dat de looptijd in een aantal complexen toch verder op kan schuiven. Dit resulteert meestal in extra rentekosten (en toenemende kosten) waardoor het projectresultaat verslechtert. Maar een verbetering is ook mogelijk zoals blijkt uit de ontwikkelingen van Hofskamp-Oost 2e fase in Varsseveld en de Rieze in Ulft.

•

Grondopbrengsten Zoals gezegd zijn de grondexploitaties geactualiseerd. Verondersteld wordt dat de geraamde grondopbrengsten nog marktconform zijn of zijn vastgelegd in reserveringen, opties of lopende onderhandelingen. Voor grondexploitaties met nog een korte loopduur (1 tot 2 jaar) wordt dan ook geen verandering in de grondopbrengst verwacht. Voor de bedrijventerreinen wordt nog gerefereerd aan een taxatie van december 2020. De taxatie geeft een bandbreedte. In de risico berekening is daar rekening mee gehouden.

•

Specifieke risico’s Voor elke grondexploitatie is nagegaan of hierin nog specifieke risico’s zitten. Dit komt slechts in een enkel complex voor.

Resultaat risico berekeningen Op basis van bovenbeschreven risico’s is van alle grondexploitaties een risico analyse gemaakt. Voor het bepalen van het weerstandsvermogen wordt binnen de grondexploitatie rekening gehouden met een gemiddeld risico (gebaseerd op een gemiddelde van best en worse case scenario) dat wil in dit geval zeggen dat de invloed van positieve als ook negatieve gebeurtenissen even groot is. In dit scenario wordt er vanuit gegaan dat niet alle risico’s zich volledig en tegelijk voordoen, maar is een gemiddelde uitkomst berekend. Aangezien er in de risico’s nauwelijks positieve gebeurtenissen zijn opgenomen, verslechteren nagenoeg alle grondexploitaties ook in dit scenario. Dit met de kanttekening dat door herziening of actualisering van de grondcomplexen en de daarvoor getroffen voorzieningen het risico is afgenomen. Risico scenario In het gemiddeld risico scenario is het totale verwachte eindresultaat van alle exploitaties inclusief risico’s per saldo € 936.497,-- nadelig. In onderstaande tabel zijn per exploitatie de uitkomsten van het gemiddeld risico scenario weergegeven. Het merendeel van de risico’s is afgenomen door verkoop van bouwkavels, vooral van bedrijventerreinen binnen de Rieze V&VI in Ulft, en de verwachte verbetering van de exploitatie.

Bij het bepalen van de risico’s is rekening gehouden met marktrisico’s, zoals een langere maar ook kortere uitgifteduur als ook een mogelijk risico van prijsreductie. Voor de in de exploitatiebegrotingen berekende nadelige eindresultaten zijn enkel nog voorzieningen getroffen voor woningbouw. De resultante van risico’s en voorzieningen wordt in het volgende overzicht weergegeven.

70

Risicoanalyse grondexploitaties Berekend Project

risico

Getroffen

Resterend

Resterend

neutraal

Verlies-

Risico

Risico

resultaat

voorziening

31-12-2020

31-12-2019

nadelig De Rieze Ulft (V en VI)

-441.161

0

-441.161

153.880

Hofskamp-Oost II Varsseveld

-176.505

0

-176.505

-136.788

Hutten-Noord Ulft

182.724

191.097

-8.373

364

Centrumplan Ulft

1.233.595

9.666

1.223.929

1.227.248

2.409

208

2.201

1.161

Kromkamp Sinderen

135.435

131.370

4.065

3.151

Totaal (per saldo)

936.497

332.341

604.156

1.249.016

Totaal positief

617.666

626.039

136.788

Totaal negatief

1.554.163

1.230.195

1.385.804

Slawijkseweg Netterden

Het totaal (nadelig) resterend risico van alle grondexploitaties van de gemeente Oude IJselstreek bedroeg in 2019 ruim € 1,38 miljoen negatief (NCW). Dit risico is in 2020 iets afgenomen tot ruim € 1,23 miljoen. De positieve risico’s zijn door de verkopen en het verbeterde exploitatieresultaat van de bedrijventerreinen aanzienlijk toegenomen tot € 626.039,--. Voor het bepalen van de weerstands-capaciteit wordt met het saldo van risico’s rekening gehouden. BBV voorschriften (wijziging te hanteren rentepercentage) Vanaf 2016 geldt dat voorzieningen die via de methode van netto contante waarde worden gewaardeerd, tegen het percentage van de disconteringsvoet moeten plaatsvinden. In de Begroting- en rekeningvoorschriften (BBV) is bepaalt dat de disconteringsvoet daarvoor 2 % bedraagt, hierop heeft nog geen wijziging plaatsgevonden. Voor het bepalen van de hoogte van de risico’s op netto contante waarde (NCW) wordt met de omslagrente, bij benadering de rente van het vreemd vermogen, als reëel rentepercentage gerekend. Risico’s totaal Bij de weerstandscapaciteit dient rekening gehouden te worden met het totaal van risico’s op de grondexploitaties voor woningbouw en bedrijventerreinen van de gemeente Oude IJsselstreek. Ook wordt met de risico’s vanuit de deelname in de ontwikkeling van het regionaal en euregionaal bedrijvenpark rekening gehouden. E.e.a.

is toegelicht onder “Regionaal bedrijventerrein A18 Bedrijvenpark en Euregionaal Bedrijventerrein DocksNLD”. Het totaal aan risico’s komt daarmee op € 632.156,--. Onderstaande tabel geeft een overzicht van het totaal van alle risico’s. Resterende risico's Regionaal bedrijfsterreinen (RBT/EBT)

28.000 gewogen risico

28.000

Resterende risico’s woningbouw gemeente

1.221.822 gewogen risico

1.221.822

Resterende risico’s bedrijventerreinen gemeente (positief)

-617.666 gewogen risico

-617.666

Gevolgen weerstandsvermogen

632.156

632.156

De risico’s binnen de paragraaf grondbeleid hebben invloed op het weerstandsvermogen van de gemeente. Hiervoor wordt verwezen naar de paragraaf weerstandsvermogen van de jaarrekening.

71

Paragraaf Weerstandsvermogen en risicobeheersing Inleiding Het weerstandsvermogen geeft aan in hoeverre de gemeente middelen kan vrijmaken om grote tegenvallers op te vangen, zonder dat dit betekent dat het beleid direct veranderd moet worden. Hierbij wordt een relatie gelegd tussen de omvang van de financiële risico’s en de middelen waarover de gemeente beschikt of kan beschikken om deze risico’s af te dekken (weerstandscapaciteit). Hoe hoog het weerstandsvermogen zou moeten zijn, is niet exact aan te geven. De omvang is afhankelijk van de financiële risico’s die de gemeente loopt en de kans dat de risico’s daadwerkelijk effectief worden. Hiervan maken wij een inschatting per risicocategorie.

Beleid Het bestaande beleid is vastgelegd in de nota Weerstandsvermogen. Daarnaast geldt de begrotingsdoctrine. Beleidsuitgangspunten: •

Gemeente Oude IJsselstreek gebruikt in eerste instantie incidentele weerstandscapaciteit om zowel incidentele als structurele tegenvallers te dekken;

•

De begroting moet elk jaar structureel sluitend zijn. Structurele tegenvallers moeten opgevangen worden door structurele middelen.

•

Het weerstandsvermogen wordt zoveel mogelijk in tact gelaten en er wordt terughoudend opgetreden bij de beschikking over de algemene reserve. Dit omdat niet alle risico’s voldoende gekwantificeerd kunnen worden. Om een goed beeld te houden op de risico’s en de beschikbare weerstandscapaciteit worden deze minimaal tweemaal per jaar (bij de programmabegroting en de jaarrekening) geïnventariseerd;

•

De post onvoorzien wordt alleen gebruikt voor eenmalige tegenvallers; deze tegenvallers dienen te voldoen aan de criteria: onvoorzien, onvermijdbaar en onuitstelbaar. Structurele knelpunten dienen op structurele wijze te worden opgelost;

•

De algemene reserve wordt volledig meegerekend bij de bepaling van de weerstandscapaciteit.

Weerstandsvermogen Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen geeft de relatie weer tussen de beschikbare weerstandscapaciteit en alle risico’s waarvoor geen voorzieningen zijn gevormd. De weerstandscapaciteit bestaat uit de middelen en mogelijkheden waarover de gemeente beschikt om niet-begrote kosten te dekken. De risico’s zijn alle voorzienbare risico’s waarvoor geen maatregelen zijn getroffen en die van materiële betekenis kunnen zijn voor de financiële positie. Weerstandscapaciteit De structurele weerstandscapaciteit geeft de mate aan waarin de gemeente zelf in staat is om niet-begrote kosten te dekken uit structurele middelen, zonder direct het bestaande beleid te moeten aanpassen/te bezuinigen. Hierbij kan gedacht worden aan de mogelijkheden die er zijn tot het verhogen van de inkomsten (bijvoorbeeld via belastingverhoging). Bij de incidentele weerstandscapaciteit gaat het om de aanwezigheid van vrij besteedbare middelen die eenmalig kunnen worden ingezet. De bestemmingsreserves en niet-benutte belastingcapaciteit nemen we uit oogpunt van behoedzaamheid niet in de weerstandscapaciteit mee. Onderstaande tabel bevat het overzicht van de weerstandscapaciteit per begin van het boekjaar 2020.

72

Weerstandscapaciteit

Bedrag

a. Begrotingsruimte (post onvoorzien)

48

b. Algemene reserves (na resultaatbestemming)

24.240

c. Stille reserves

1.000

Totaal weerstandscapaciteit per 1-1-2021

25.288

Toelichting A. Begrotingsruimte Voor de dekking van niet voorziene uitgaven is in de begroting een structureel bedrag van € 1,25 per inwoner, ofwel een totaalbedrag van afgerond € 50.000 opgenomen. B. Algemene reserve Algemene reserve (x 1.000)

Werkelijke stand 1-1-2019

Begrote stand 1-1-2020

Werkelijke stand 1-1-2021

Algemene reserve

20.343

21.685

24.240

C. Stille reserves Een stille reserve is het verschil tussen de hogere directe opbrengstwaarde bij verkoop en de boekwaarde van de diverse activa zoals ze op de balans staan. De mogelijke meeropbrengsten bij verkoop kunnen voor andere doelen worden aangewend. Dit geldt alleen voor bezittingen die direct verhandelbaar of verkoopbaar zijn. Bijvoorbeeld panden en objecten, maar ook bos-en landbouwgronden die niet of met een lagere boekwaarde op de balans staan. Bij de berekening van de weerstandscapaciteit wordt rekening gehouden met 50% van het verschil tussen de boekwaarde en de actuele WOZ-waarde. We nemen voor de weerstandscapaciteit het bedrag van € 1.000.000. Risico's Door de risico’s in beeld te brengen, kunnen we het benodigd weerstandsvermogen bepalen. Voor elk risico wordt beoordeeld of het risico kan worden vermeden, verminderd, overgedragen of geaccepteerd. Daarbij wordt een inschatting gemaakt van de kans dat het risico zich voordoet en het bedrag ten hoogte van de maximale risico. In totaal is het risico voor Oude IJsselstreek berekend op € 5.522.000.

73

De belangrijkste risico’s voor Oude IJsselstreek (x 1.000) : Risico's

Mate inschatbaarheid

Beheersing

Financieel gevolg Risico

Schadeclaims

Slecht

Verminderen

400

40

Eigendommen

Slecht

Verminderen

450

45

Bedrijfsvoering

Slecht

Accepteren

800

160

Bestuursdwang/proceskosten

Slecht

Verminderen

300

150

Niet tijdig en in volle omvang behalen van taakstellingen / dekkingsmogelijkheden

Redelijk

Verminderen

1.200

240

Redelijk

Accepteren

632

632

Goed

Verminderen

4.159

416

Slecht

Verminderen

4.000

1.000

Redelijk

Accepteren

79.468

795

Slecht

Verminderen

3.000

750

94.409

4.228

a. Aansprakelijkheid/eigendom/Bedrijfsvoering

b. Financiële risico's

c. Grondexploitatie Zie paragraaf grondbeleid d. Verbonden partijen Zie paragraaf verbonden partijen e. Open eind regelingen Open eind regelingen f. Garant en borgstellingen Garant- en borgstellingen g. Overige (externe) factoren Overige factoren Totaal

Toelichting categorieën a. Aansprakelijkheid/ eigendommen /bedrijfsvoering Dit betreft aansprakelijkheid voor schadeclaims vanwege onzorgvuldig, onjuist of niet tijdig handelen. Daarnaast hebben we een beperkt risico op het gebied van brand- en stormschade op gemeentelijke gebouwen. Ook hebben we risico’s op de eigen percelen ten aanzien van verontreiniging. Daarnaast zijn er een aantal specifieke risico's: •

Personeelslasten/inhuur; gemeente is eigen risicodrager voor de ww.

•

Eigen risicodrager wachtgeldverplichtingen bestuurders. .

•

Gemeente is pensioenverzekeraar van bestuurders.

b. Financiële risico’s •

Bestuursdwang en proceskosten

•

Niet tijdig en in volle omvang behalen van taakstellingen / dekkingsmogelijkheden

c. Grondexploitatie •

zie paragraaf “Grondbeleid”

d. Verbonden partijen •

zie paragraaf "Verbonden partijen"

•

Frictiekosten uittreding Laborijn 74

Een bijzonder risico binnen deze categorie betreft het risico op desintegratiekosten voor de gemeenschappelijke regeling Laborijn. De voorgenomen uittreding zal incidenteel tot aanzienlijke kosten leiden, die momenteel nog niet te ramen zijn. Ook de opbouw van een nieuwe organisatie voor de taken die terugkomen naar de gemeente zal frictiekosten geven. Ook deze kosten zijn ten tijde van het opmaken van de begroting nog niet te ramen. e. Open-einde regelingen De uitgaven die gemoeid zijn met open-einde regelingen zijn, zoals de naam al aangeeft, moeilijk te beïnvloeden door de gemeente omdat het beroep op deze regelingen en subsidies niet te maximeren is. •

Regelingen en maatregelen Sociaal Domein (Jeugd, WMO en Participatie)

•

Exploitatiesubsidies

•

Leerlingenvervoer

•

ZIN (Zorg in Natura), PGB’s (persoonsgebonden budgetten)

f. Garant/borgstellingen •

Het overzicht van de borg-/garantstellingen is opgenomen in de jaarstukken.

g. Overige (externe) factoren •

Economische ontwikkelingen, die buiten de invloedssfeer van de gemeente vallen.

•

Planschade.

•

Schade ten gevolge van veranderend klimaat en of extreme weersomstandigheden.

•

Leges.

•

Hypotheken personeel.

•

Fluctuatie kosten en opbrengsten Afvalscheiding.

•

Uitkering gemeentefonds inclusief Btw- compensatiefonds (BCF).

•

Vennootschapsbelasting (VPB).

•

Omgevingswet.

•

Uittreding Laborijn

Berekening prognose weerstandsvermogen (x 1.000) De verhouding tussen de aanwezige weerstandscapaciteit en de benodigde weerstandscapaciteit bepaalt of het weerstandsvermogen voldoende is. Een ratio >2 is uitstekend te noemen. beschikbare weerstandscapaciteit

Weerstandsvermogen

=

----------------------------------------------benodigde weerstandscapaciteit (risico's)

25.288

=

----------

=

6

4.228

75

Kengetallen Het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) schrijft voor dat in deze paragraaf een verplichte basisset van 5 kengetallen wordt opgenomen. Deze kengetallen zijn: •

Netto schuldquote

•

Solvabiliteitsratio

•

Grondexploitatie

•

Structurele exploitatieruimte

•

Belastingcapaciteit (woonlasten meerpersoonshuishouden)

Het is van belang deze kengetallen in breder perspectief te zien, aangezien deze op zichzelf staand maar een deel van het totale beeld van de gemeentelijke financiën weergeven.

Kengetallen (x 1.000)

Begroting 2020 (stand 1-1)

Rekening 2019

Rekening 2020 (stand 31-12)

1a Netto schuldquote

115%

128,7%

104,6%

1b Netto schuldquote gecorrigeerd

104%

119%

95,8%

2 Solvabiliteitsratio

17%

16%

17,3%

3 Grondexploitatie

7%

7%

6,5%

4 Structurele exploitatieruimte

1%

-1,35%

1,3%

101%

102%

99,2%

5 Belastingcapaciteit*

* Gebaseerd op het landelijk gemiddelde van € 740 (2019) voor meerpersoonhuishoudens met een koopwoning.

Signaleringswaarden

Waarde Oude IJsselstreek

Categorie A

Categorie B

Categorie C

Netto schuldquote

104,6%

<90%

90-130%

>130%

Netto schuldquote, gecorrigeerd

95,8%

<90%

90-130%

>130%

Solvabiliteitsratio

17,3%

>50%

20-50%

<20%

Grondexploitatie

6,5%

<20%

20-35%

>35%

Structurele exploitatieruimte

1,3%

Jaarrekening >0%

Jaarrekening >0%

Jaarrekening <0%

Belastingcapaciteit

99,2%

<95%

95-105%

>105%

Weerstandsvermogen

600%

>100%

80-100%

<80%

76

Jaarrekening 2020

77

Algemene grondslagen voor het opstellen van de jaarrekening • • • • • •

• • •

•

De jaarrekening is opgemaakt met inachtneming van de voorschriften die het Besluit Begroting en Verantwoording (BBV) daarvoor geeft. De waardering van activa en passiva en de bepaling van het resultaat vindt plaats op basis van historische kosten. Activa en passiva worden opgenomen tegen nominale waarden, tenzij anders vermeld. De baten en lasten worden toegerekend aan het jaar waarop zij betrekking hebben . De baten en lasten worden slechts genomen zover zij op balansdatum zijn gerealiseerd. Eigen bijdrage op grond van de WMO. Een inwoner met een Wmo voorziening en/of hulp is op grond van de Wmo, ongeacht het inkomen, vermogen en de hoeveelheid hulp en/of ondersteuning, een vaste bijdrage per maand verschuldigd. De wetgever zegt dat dat het bepalen van de eigen bijdrage evenals de inning hiervan wordt uitgevoerd door het CAK. De informatie van het CAK (om privacy redenen beperkt) is ontoereikend om als gemeente de juistheid op persoonsniveau en volledigheid van de eigen bijdragen als geheel te kunnen vaststellen. Door de systematiek te kiezen van het vaststellen van de eigen bijdragen door het CAK, heeft de wetgever in feite bepaald, dat de verantwoordelijkheid voor de juistheid en volledigheid van de eigen bijdragen op grond van de Wmo geen gemeentelijke verantwoordelijkheid is.

Dit betekent dat door de gemeenten geen zekerheden omtrent omvang en hoogte van de eigen bijdragen kunnen worden verkregen. Dividendopbrengsten van deelnemingen worden als bate genomen op het moment waarop het dividend betaalbaar wordt gesteld. Verliezen en risico’s die hun oorsprong vinden voor het einde van het rekeningjaar worden in acht genomen indien zij voor het opmaken van de jaarrekening bekend zijn geworden. Personeelslasten worden in principe toegerekend aan het boekjaar waarop zij betrekken hebben, uitgezonderd de jaarlijks terugkerende arbeid gerelateerde verplichtingen van vergelijkbaar volume. Deze lasten worden toegerekend aan de periode van uitbetaling. Overige grondslagen worden vermeld bij de toelichting op de diverse balansposten.

78

Hoofdstuk 3 Balans BALANS A CTIVA Vaste acti v a Im m at e r ie e l Kosten verbonden aan het sluiten van geldleningen en het saldo van agio en disagio Bijdragen aan activa in eigendom van derden Kosten van onderzoek en ontwikkeling van een bepaald actief Subtotaal immaterieel

3 1 -1 2 -2 0 2 0

3 1 -1 2 -2 0 1 9

€ € € € €

0 0 6.723.310 361.016 7.084.326

€ € € €

€ € € €

€

12.256 50.824.759 48.498.711 28.064.312 4.304.790 131.704.828

€

12.256 49.075.167 50.187.013 30.397.241 3.280.190 132.951.867

€ € €

274.955 0 3.750

€ € €

274.955 0 3.750

€ € € € € € € € € €

0 0 0 0 10.138.427 0 0 0 0 10.417.132

€ € € € € € € € € €

0 0 0 0 11.654.751 0 0 0 0 11.933.457

€

149. 206. 286

€

152. 013. 218

V oor r ade n Grond- en hulpstoffen gespecificeerd naar: Onderhanden werk, waaronder bouwgronden in exploitatie

€

7.492.247

€

7.431.610

Subtotaal voorraden

€

7.492.247

€

7.431.610

1.745.077 0 0 0 0 0 0 3.480.629 0 5.225.706

€ € € € € € € € € €

1.597.277 0 0 656.242 0 0 0 1.289.509 0 3.543.028

M at e r ie e l Investeringen met economisch nut: - gronden uitgegeven in erfpacht - Investeringen economisch nut, dekking via diverse heffingen: - overige investeringen met economisch nut Investeringen met maatschappelijk nut < 2017 Investeringen met maatschappelijk nut vanaf 2017 Subtotaal materieel Financ ie e l Kapitaalverstrekkingen aan: 1. Deelnemingen 2. Gemeenschappelijke regelingen 3. Overige verbonden partijen Leningen aan: 1. Openbare lichamen als bedoeld in art. 1 ond. A. wet Fido 2. Woningbouwcorporaties 3. Deelnemingen 4. Overige verbonden partijen Overige langlopende leningen Uitzettingen in 's Rijks schatkist > 1 jaar Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier > 1 jaar Overige uitzettingen met een rentetypische looptijd > 1 jaar Bijdragen aan activa in eigendom van derden Subtotaal financieel T ot aal vas t e ac t iva

€ € € €

0 0 6.959.746 168.147 7.127.894

Vl o tten d e acti v a

Uit ze t t inge n m e t e e n r e nt e t ypis c he loopt ij d kor t e r dan é é n j aar Vorderingen op openbare lichamen € Verstrekte kasgeldleningen aan Openbare lichamenen € Overige verstrekte kasgeldleningen € Uitzettingen in 's Rijksschatkist < 1 jaar € Rekening-courant verhoudingen met het Rijk € Rekening-courant verhoudingen met niet-financiële instellingen € Uitzettingen in de vorm van Nederlands schuldpapier < 1 jaar € Overige vorderingen € Overige uitzettingen € Subtotaal uitzettingen € L iquide m idde le n Kas- banksaldi

€

9.067

€

324.217

Ove r lope nde ac t iva

€

6.762.344

€

5.399.050

T ot aal vlot t e nde ac t iva

€

19. 489. 364

€

16. 697. 904

T ot aal ge ne r aal

€

168. 695. 650

€

168. 711. 122

79

BALANS PA SSIVA Vaste p assi v a Ei g en v erm o g en

3 1 -1 2 -2 0 2 0

3 1 -1 2 -2 0 1 9

Algemene reserves Bestemmingsreserves Resultaat jaarrekening

€ € €

21.979.255 4.100.273 3.074.823

€ € €

23.484.738 3.817.933 696.570

Subtotaal eigen vermogen

€

29.154.351

€

27.999.241

V oor zie ninge n Voorzieningen voor verplichtingen, verliezen en risico's Onderhoudsegalisatievoorzieningen

€ €

6.151.721 0

€ €

6.820.467 0

Door derden beklemde middelen met specifieke aanwendingsrichting€ Subtotaal voorzieningen €

1.266.771 7.418.492

€ €

1.306.042 8.126.508

€

0

€

0

€ € € € €

0 116.344.679 0 0 0

€ € € € €

0 114.373.702 0 0 0

€ €

1.550 116.346.229

€ €

1.500 114.375.202

€

152. 919. 073

€

150. 500. 951

N e t t o-vlot t e nde s c hulde n m e t r e nt e t ypis c he loopt ij d kor t e r dan é é n j aar Kasgelden € 0 Banksaldi € 766.839

€ €

7.000.000 146

Overige schulden

€

2.588.303

€

2.782.798

Subtotaal netto-vlottende schulden

€

3.355.142

€

9.782.944

Ove r lope nde pas s iva

€

12.421.436

€

8.427.227

T ot aal vlot t e nde pas s iva

€

15. 776. 578

€

18. 210. 171

T ot aal ge ne r aal

€

168. 695. 650

€

168. 711. 122

Gewaarborgde geldleningen

€

79.468.351

€

77.607.718

V as t e s c hulde n m e t e e n r e nt e t ypis c he loopt ij d van é é n j aar of lange r Obligatieleningen Onderhandse leningen van: 1. Binnenlandse pensioenfondsen en verzekeringsinstellingen 2. Binnenlandse banken en overige financiële instellingen 3. Binnenlandse bedrijven 4. Openbare lichamen als bedoeld in art.1 ond. A wet Fido 5. Overige binnenlandse sectoren 6. Buitenlandse instellingen, fondsen, banken, bedrijven en overige Waarborgsommen Subtotaal vaste schulden

T ot aal vas t e pas s iva

Vl o tten d e p assi v a

80

Overzicht van baten en lasten Ram ing voor wijziging 2020

1 De gemeente waar het goed wonen is 2 De leefbare gemeente (sociaal domein) 3 De werkende gemeente 4 De dienstverlenende gemeente 5 Overhead 99 Algemene dekkingsmiddelen Grondexploitatie(onderdeel pgr 1) Totaal progamma's

Realis atie 2020

Ram ing na wijziging 2020

baten 15.205.418 11.695.274 71.867 666.319 583.820 240.000

lasten 28.966.381 51.648.452 3.095.968 5.211.426 13.190.452 240.000

saldo 13.760.96339.953.1783.024.1014.545.10712.606.632-

baten 15.224.370 11.467.986 107.678 624.032 583.820 240.000

lasten 29.075.733 52.839.496 2.931.779 5.219.369 13.552.034 240.000

saldo 13.851.36341.371.5102.824.1014.595.33712.968.214-

baten 16.292.824 19.247.852 402.578 680.895 672.380 1.947.079

lasten 29.713.257 60.646.728 3.382.249 5.331.311 13.527.709 1.066.306

saldo 13.420.43341.398.8762.979.6714.650.41612.855.329880.774

28.462.698

102.352.679

73.889.981-

28.247.886

103.858.411

75.610.525-

39.243.607

113.667.558

74.423.951-

63.182.395 968.000 8.618.410 54.762

65.305.299 687.000 8.558.410 54.762

65.305.299 687.000 8.558.410 54.762

66.123.134 687.053 8.708.257 60.617

72.823.567

74.605.471

74.605.471

75.579.062

Algem ene dekkings m iddelen Algemene uitkering Dividend Lokale heffingen Overig

63.182.395 968.000 8.618.410 54.762

Totaal algemene dekkingsmiddelen

72.823.567

Onvoorzien Geraam d/gerealis eerd totaal s aldo van baten en las ten

48.300

48.300-

101.286.265

102.400.979

1.114.714-

467.985 92.801 61.000 975.000 -

465.729 16.643 -

1.596.786 102.883.051

-

66.123.134 687.053 8.708.257 60.617 -

75.579.062

300

300-

102.853.357

103.858.711

1.005.354-

114.822.669

113.667.558

1.155.111

2.256 92.801 16.64361.000 975.000 -

467.985 1.797.810 61.000 -

565.729 16.643 -

97.7441.797.810 16.64361.000 -

950.270 1.743.411 67.228 62.876 -

587.602 299.827 16.643 -

362.668 1.443.584 50.585 62.876 -

482.372

1.114.414

2.326.795

582.372

1.744.423

2.823.784

904.072

1.919.713

102.883.351

300-

105.180.152

104.441.083

739.069

117.646.453

114.571.630

3.074.823

geraamd/gerealiseerde mutaties in reserves 1 De gemeente waar het goed wonen is 2 De leefbare gemeente (sociaal domein) 3 De werkende gemeente 4 De dienstverlenende gemeente 5 Overhead grondexploitatie 99 Algemene dekkingsmiddelen Totaal reservemutaties Geraam d/gerealis eerd res ultaat

81

Hoofdstuk 4 Toelichting op de balans

Activa Liquide middelen 0,01 miljoen Overlopende activa 0% 6,8 miljoen Vlottende activa 4% 5,2 miljoen Voorraden 3% 7,5 miljoen 5%

Financiële vaste activa 10,4 miljoen 6%

(im)materiële vaste activa 138,8 miljoen 82%

82

4.1 Vaste Activa De vaste activa bestaan uit de bezittingen van de gemeente die zijn langdurig gebruikt voor haar bedrijfsvoering. Deze bestaan uit: a. b.

(Im)materiële vaste activa Financiële vaste activaFi

a. (Im)materiële vaste activa Totaal per 31 december • • •

• •

• • • •

•

• • • • •

83

2020

2019

138.789.155

140.079.762

Immateriële vaste activa (IVA) betreft vaste activa die zien stoffelijk van aard zijn en tevens niet onder de financiële vaste activa worden begrepen. Kosten van onderzoek en ontwikkeling worden in maximaal 5 jaar afgeschreven. Bijdragen aan activa in eigendom van derden worden geactiveerd en gewaardeerd conform verstrekte bijdrage. - Er is een daadwerkelijke verplichting tot het verrichten van de investeringen door een derde. - Indien de derde in gebreke zal de bijdrage teruggevorderd worden. - Op bijdragen in de activa van derden wordt afgeschreven als ware het onze eigendommen. Materiële vaste activa (MVA) zijn stoffelijk van aard. Conform artikel 59 van de BBV worden materiële vaste activa onderverdeeld in investeringen met een maatschappelijk en economisch nut (investeringen die leiden of bijdragen aan verwerven van inkomsten). Investeringen waarvoor een heffing wordt geheven worden afzonderlijk gepresenteerd. In erfpacht gegeven gronden worden gewaardeerd tegen uitgifteprijs. Investeringen met economisch nut zijn gewaardeerd tegen verkrijging- of vervaardigingprijs. Specifieke investeringsbijdragen worden in mindering gebracht. Op het saldo wordt afgeschreven. Op de balans moet een uitsplitsing worden aangebracht tussen investeringen met maatschappelijk nut die vanaf 2017 worden geactiveerd en alle investeringen die voor 2017 zijn geactiveerd.

Investeringen met maatschappelijk nut zijn gewaardeerd tegen verkrijging- of vervaardigingprijs. Specifieke investeringsbijdragen mogen in mindering worden gebracht. Op het saldo wordt afgeschreven. Alleen op investeringen met een maatschappelijk nut die voor 2017 zijn geactiveerd is vervroegd afschrijven nog toegestaan. Ook mogen reserves op die investeringen nog in mindering worden gebracht. Op activa wordt voor het eerst afgeschreven in het jaar volgend op de jaar waarin het actief gereed is gekomen. Activa met een verkrijgprijs minder dan € 10.000 worden niet geactiveerd, uitgezonderd gronden en terreinen. We schrijven alle activa lineair af. Wanneer bij uitzondering wordt gekozen voor een annuïteiten benadering wordt hier separaat een raadsbesluit over genomen. Bij een gecombineerde investering wordt gekeken naar een reële afschrijvingstermijn voor het hele project, waarbij de algemene afschrijvingstabel hierna als leidraad wordt gehanteerd. • Bij de kredietaanvraag wordt al een verdeling qua BBV labelling gemaakt en wordt een onderverdeling gemaakt in economisch en maatschappelijk nut. Dit kan nog worden herzien op basis van nacalculatie als het project gereed is.

Overzicht van investeringen in 2020 boven de € 10.000 (onze gehanteerde activeringsgrens) Immateriële vaste activa

Investering/bijdragen, locatie en eventuele cofinanciering

Kosten van onderzoeken en ontwikkeling

•

Bijdragen aan activa van derden

•

Materiële vaste activa met economisch nut

Het VIP (Hofskamp Oost, fase 3), Varsseveld Bijdrage toeristische informatiepunt (TIP), DRU, Ulft

Investering, locatie en eventuele cofinanciering

In erfpacht gegeven gronden

•

Geen mutaties

Gronden en terreinen

•

Geen mutaties

Bedrijfsgebouwen

•

Verkoop ’t Klooster, Ulft (desinvestering)

Grond, weg en waterbouwkundige werken

•

Geen mutaties

Vervoermiddelen

•

Volkswagen Caddy

Machines apparaten en installaties

•

Geen mutaties

Overige materiële vaste activa

• • •

Kantoorinrichting STOER, Portiesgebouw DRU Kantoorinrichting gemeentehuis Speeltoestellen, diverse locaties

Activa Eco. nut binnen de riool- en afvalstoffenheffing Riolering – dekking middels rioolheffing

Investering, locatie en cofinanciering • • • • • •

• • • • • • • • • • • • • • •

Riool Vogelbuurt, Ulft Riool Middelgraaf, Ulft Riool Ankerstraat, Ulft Riool Roggestraat, Ulft Riool Zelhemsevoetpad, Varsseveld Gronddepot Ettenseweg, Ulft Diverse grondverkopen Riool Zeddamseweg, Etten Bijdrage Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat Putrenovatie Ulftsestraat, Etten Riool Engbergseweg, Gendringen Riool Rijnweg, Gendringen Riool IJsselweg, Gendringen Riool Brederostraat, Gendringen Riool Handelsstraat, Terborg Duiker Doetinchemseweg, Terborg Riool Koningin Emmastraat, Terborg Riool Prins Willem Alexanderstraat, Terborg Riool IJsselweg, Terborg Riool Vlasberg, Terborg Riool Emmerikseweg, Netterden Pompen Harterinkdijk, Sinderen Drukrioolunits, Westendorp e.o. Riool Heuvelstraat, Silvolde

•

Geen mutaties

•

Afval – dekking middels afvalstoffenheffing

84

Materiële vaste activa met maatschappelijk nut, geactiveerd voor 2017.

Investering, locatie en cofinanciering

Grond, weg en waterbouwkundige werken

•

Machines apparaten en installaties

• •

Beveiliging spoorwegovergang Varsseveldseweg, Terborg Bijdrage Provincie Gelderland Herstructurering Akkermansweide, Terborg Geen mutaties

Overige materiële vaste activa

•

Uitvoeren landschapsbeleidsplan OMD -Bijdrage Provincie Gelderland

Materiële vaste activa met maatschappelijk nut, geactiveerd vanaf 2017

Investering, locatie en cofinanciering • •

• • • • •

Herstructurering Vogelbuurt, Ulft Reconstructie Fietsbrug Hogebrug, Ulft Bijdrage Rijksdienst voor Ondernemend Nederland Verkeerscirculatieplan, Ulft Herinrichting Parkeervoorziening Ulftse Boys, Ulft Rotonde N817-’t Goor, Ulft Reconstructie Hoofdstraat, Varsselder Rotonde Zelhemseweg/Leeuwerikstraat, Varsseveld -Bijdrage Provincie Gelderland Verkeersveiligheid Almende College, Silvolde Reconstructie Gravenpad, Terborg Reconstructie Emmerikseweg, Netterden Inrichting Oude IJsselzone, Ulft Openbare ruimte Maria Magdalenapostel, Gendringen

Machine apparaten en installaties

•

Geen mutaties

Overige materiële vaste activa

•

Geen mutaties

Grond, weg en waterbouwkundige werken

• • • • •

85

Verloop IVA en MVA

Boekwaarde

Investering

01-01-2020

Des-

Afschrijving

Investering

Bijdragen van derden

Waarde vermindering

Immateriële vaste activa Kosten onderzoek en ontwikkeling

168.147

219.718

26.850

Bijdragen in activa van derden

6.959.746

80.300

263.560

7.127.893

300.018

290.410

Subtotaal IVA

Duurzame

Boekwaarde 31-12-2020

361.015

0

53.176

6.723.310

53.176

7.084.325

MVA economisch nut zonder heffing In erfpacht gegeven gronden Gronden en terreinen Bedrijfsgebouwen Grond-, weg- en waterbouwkundige werk. Vervoermiddelen

12.256

12.256 9.038.022 37.367.767

7.155

141.526

49.333 831.496

Machines, apparaten en installaties

1.010.824

Overige materiële vaste activa

1.889.571

46.101.217

12.487

24.534

9.013.488

1.381.900

35.851.496

7.403

41.930

87.084

8.122

748.777

190.410

820.414

411.587

278.552

2.022.606

3.574.747

1.571.813

MVA economisch nut met heffing Riolering (grond-wegwaterbouw) Vervoersmiddelen

90.981

81.552

12.997

Afval (gronden en terreinen)

450.837

Afval (overige materiële vaste act.)

2.432.132

Sub. MVA economisch nut

99.274.436

4.005.976

27.379.456

81.989

48.022.599 77.984 450.837

158.793 141.526

3.713.486

2.273.339 0

89.674

99.335.726

28.000

25.261.127

MVA maatschappelijk nut geactiveerd < 2017 Grond-, weg- en waterbouwkundige werk. Machines, apparaten en installaties Overige materiële vaste activa

2.172.318

200.046

28.709

171.337

2.817.740

90.834

276.726

0

2.631.848

Grond-, weg- en waterbouwkundige werk.

3.280.190

1.127.698

93.998

9.100

4.304.790

Sub. MVA maatschappelijk nut

33.677.432

1.300.521

0

2.571.751

0

37.100

32.369.102

Totaal IVA en MVA

140.079.762

5.606.515

141.526

6.575.647

0

179.950

138.789.155

MVA maatschappelijk nut geactiveerd vanaf 2017

86

Algemene afschrijvingstabel Investeringen

met een economisch nut

termijn

Duurzame bedrijfsmiddelen • • • • •

ICT hard en software ICT telecommunicatieapparatuur en infrastructuur Kantoorinrichting en meubilair Kantoormachines Gereedschappen, instrumenten en kleine werktuigen

3 5 10 5 5

Riolering (op basis van gemiddelde levensduur conform gemeentelijke rioleringsplan 20122020) • •

Riolering, bergbezinkvoorzieningen en IBA’s (individuele behandeling afvalwater) Herbestrating na rioleringswerken, waarbij het afzonderlijke en dus geen gemengde investering betreft

40 20

Terreinen en gronden •

Verwerving gronden

NIET

Tractiemiddelen (op basis van gemiddelde economische levensduur tractiemiddelen) •

Tractoren, vrachtwagens, bestelauto’s, pick-up, zoutstrooiers en overige machines en werktuigen

8

Afvalinzameling • •

Ondergrondse containers Plastic inzamelingcontainers (mini)

20 15

Gebouwen en (sport) accommodaties • • • • •

Nieuwbouw, bouwkundige aanpassingen en uitbreidingen Nieuwbouw van tijdelijke gebouwen Renovatie en restauratie Technische installaties Hekwerken en terreinafrastering

Investeringen in de openbare ruimte met een maatschappelijk nut

40 10 20 15 10

termijn

Openbaar groen • • • •

Duurzame recreatieve voorzieningen (uitkijktoren, rondvaartboot) Herstructurering buitengebied en bossen Plantsoenen , parken en groenstroken, aanleg en renovatie Plantsoenen , parken en groenstroken, meubilair

20 20 15 10

Speelplaatsen •

Aanleg en speelvoorzieningen

15

Openbaar ruimte •

Herstructurering omgeving na aanleiding van (centrum) plannen

25

Sportparken en terreinen • • •

Atletiekbanen Sportvelden (gras) aanleg en renovatie Sportveld (kunstgras) aanleg en renovatie

15 20 20

Wegen, straten, pleinen en parkeerplaatsen, aanleg en renovatie Recreatieve fietspaden en zandwegen, aanleg en renovatie Verkeersinstallaties, straatmeubilair en overige fysieke maatregelen Bewegwijzering en verkeersborden Openbare verlichting (gemiddelde economische levensduur diverse elementen

20 15 15 10 25

Verkeer • • • • •

Immateriële activa • •

87

Kosten van onderzoek, planvorming en ontwikkeling Bijdragen in activa van derden: deze schrijven we af als ware het onze eigen actief.

termijn 5 div.

b. Financiële vaste activa

2020

2019

Totaal per 31 december

10.417.132

11.933.457

•

•

• • • •

Financiële vaste activa (FVA) betreffen: Verstrekte langlopende geldleningen met een maatschappelijke bestemming Verstrekte hypotheken aan eigen personeel en overname hypotheken van voormalig ISWI medewerkers (sinds 2009 zijn nieuwe hypotheekverstrekkingen niet meer toegestaan) Aandelen in gemeenschappelijke regelingen, deelnemingen en effecten Onder de langlopende leningen staan onder andere: Starters-,duurzaamheidleningen- en toekomst bestendig wonen leningen bij het Stimuleringsfonds Volkshuisvesting Nederland (SVN) Kapitaalverstrekkingen aan gemeenschappelijke regelingen en verstrekte leningen zijn opgenomen tegen de nominale waarde. Indien nodig wordt een voorziening voor oninbaarheid in mindering gebracht. Het aflossingsbedrag van de langlopende geldleningen in het opvolgende boekjaar wordt gezien als kortlopende vordering en wordt derhalve afzonderlijk inzichtelijk gemaakt. Alle aandelen zijn gewaardeerd tegen de verkrijgingprijs ervan. Bij waardedaling van de aandelen tot onder de verkrijgingprijs zal afwaardering plaatsvinden.

Overzicht van de mutaties in 2020 Kapitaalverstrekkingen Deelnemingen

•

Geen mutaties

Overige verbonden partijen

•

Geen mutaties

Overige langlopende leningen

• •

Verstrekte hypotheken

•

Diverse mutaties rondom de verschillende SVN leningen. Kortlopende vorderingen, te weten de aflossing in 2021: Lening Vitens, € 179.027 Lening Willem Tell, € 5.175 Lening bibliotheek Achterhoekse Poort, € 25.280 Leningen diverse sportverenigingen, € 10.332 Kortlopende vorderingen, te weten de aflossing in 2021: Diverse leningen € 32.269

Leningen

Verloop FVA

Boekwaarde

Investering

1-1-2020 Deelnemingen Overige verbonden partijen

31-12-2020

274.955

274.955

3.750 6.346.955

Verstrekte hypotheken

5.307.796

88

Extra aflossing Boekwaarde

regulier

Overige langlopende leningen

Totaal FVA

Aflossing

11.933.457

3.750 54.931

54.931

219.586

6.182.300

44.570

1.307.099

3.956.127

264.156

1.307.099

10.417.132

4.2 Vlottende Activa De vlottende activa zijn bezittingen met een looptijd korter dan een jaar. Deze zijn te verdelen in: a. Voorraden b. Vlottende vorderingen (korter dan een jaar) c. Liquide middelen d. Overlopende activa a. Voorraden Totaal per 31 december • •

2020

2019

7.492.247

7.431.610

Voorraden bestaan enkel uit bouwgronden in exploitatie. De bouwgronden in exploitatie zijn gewaardeerd tegen vervaardigingprijs, zoals aankoop, bouw en woonrijp maken, rente, administratie en beheerskosten. De rente voor de gronden in exploitatie is bij begroting vastgesteld op 2,0%. In de Notitie Grondexploitaties uit 2016 is de aanbeveling opgenomen dat, volgens het realisatiebeginsel, wanneer voldoende zekerheid voor winstnemen bestaat, de winst dan ook dient te worden genomen. Dit passen wij ook actief toe bij de winstneming van Hofskamp-Oost II in Varsseveld en de Rieze in Ulft (beide bedrijventerreinen). Wanneer een verlies wordt voorzien, wordt hiervoor een verliesvoorziening gevormd. Wanneer het verwachte verlies voor een afzonderlijke exploitatie onder de € 5.000 blijft én deze exploitatie niet behoort bij de reeds beschikbare verliesvoorzieningen, wordt er geen aparte verliesvoorziening gevormd. De afwikkeling dient dan wel in volgende jaar plaats te vinden. De verliesvoorzieningen “Bedrijventerreinen” en “Woningbouw” worden niet afzonderlijk negatief gepresenteerd onder de vlottende activa. De verliesvoorziening “Bedrijventerreinen” is op dit moment € 0. Alle gronden in exploitatie worden gewaardeerd op netto contante waarde (NCW, disconteringsvoet).

• •

• •

• •

Verloop

Boek-

Gronden in

waarde

exploitatie

1-1-2020

De Rieze V + VI

5.069.909

Hofskamp Oost II

Investe-

Investe-

Gecorr. Voorzieningen

Balanswaarde

Resultaat 2020 Obv NCW

ringen

31-122020

144.540

514.815

4.699.634

0

4.699.634

-537.012

2.506.652

153.474

-19.892

2.680.018

0

2.680.018

-356.407

Hutten Noord

185.800

18.993

74.081

130.712

191.097

-60.385

191.097

Centrumplan Ulft

153.398

6.580

0

159.978

9.666

150.312

9.666

Slawijkseweg

37.968

4.596

70.955

-28.391

208

-28.599

208

Kromkamp Totaal

ringen

Boekwaarde

Des-

31-122020

(BBV Disconteringsvoet)

261.238

10.720

89.320

182.638

131.370

51.268

131.370

8.214.965

338.903

729.279

7.824.588

332.341

7.492.247

-561.078

(saldo voordelig)

89

•

Op grond van de BBV geven wij hieronder per complex aan welke toekomstige uitgaven we nog gaan maken en welke opbrengsten we nog verwachten te realiseren. Uitgaven bestaan uit te maken kosten, inclusief kostenstijging en rente. De boekwaarde per 31-12-2020/1-1-2021 is het startpunt voor de verwachte eindewaarde.

• •

Resultaat gronden in exploitatie

Boekwaarde 1-1-2021

Nog te realiseren

Nog te realiseren

Resultaat op eind-

kosten

opbrengsten

waarde *

Resultaat op NCW ** per 1-1-2021

De Rieze V + VI

4.699.634

243.111

5.535.650

-592.904

-537.012

Hofskamp Oost II

2.680.018

280.555

3.338.795

-378.222

-356.407

Hutten Noord

130.712

64.207

0

194.919

191.097

Centrumplan Ulft

159.978

97.857

247.975

9.859

9.666

Slawijkseweg

-28.391

28.603

0

212

208

Kromkamp

182.638

42.190

90.830

133.997

131.370

7.824.588

756.524

9.213.250

-632.138

-561.078

(saldo voordelig)

(saldo voordelig)

Totaal

Rentetoerekening op basis van: * de omslagrente 1,75 % ** de vastgestelde disconteringsvoet van 2 %

90

b. uitzettingen met een rentetypische looptijd korter

2020

2019

5.225.706

3.543.028

dan één jaar afzonderlijk opgenomen Totaal per 31 december

Onder uitzettingen met een rentetypische looptijd korter dan één jaar afzonderlijk opgenomen hebben wij gedurende het boekjaar: Vorderingen op openbare lichamen Overige vorderingen op debiteuren Overige vorderingen op crediteuren Uitzettingen in de schatkist • •

• •

Alle vorderingen worden gewaardeerd tegen nominale waarde. Cliëntvorderingen van het voormalig ISWI, behorende bij onze gemeente, staan op onze balans onder de vorderingen openbare lichamen. Met de uittreding bij Laborijn per 31-12-2020, komt de toetsing van deze vorderingen ook weer bij ons (STOER) te liggen. Voor verwachte oninbaarheid wordt een voorziening gevormd. Deze voorziening wordt bepaald op basis van de geschatte kans op (deel) ontvangst van de vordering. Alle vorderingen, behoudens de gemeentelijke belastingen, worden afzonderlijk beoordeeld De oninbaarheid van alle gemeentelijke belastingen < 2020 is bepaald op 75% van het openstaande totaal. De oninbaarheid van alle gemeentelijke belastingen 2020 is bepaald op 25% van het openstaande totaal.

Berekening dubieuze debiteuren

Bedrag in voorziening

Algemene debiteuren Gemeentelijke belasting debiteuren Totaal

Verloop vlottende vorderingen

1.844 199.280 201.124

€ € €

Saldo

Saldo

Voorziening

Saldo 31-12-2020

1-1-2020

31-12-2020

Oninbaarheid

Na aftrek voorziening

Vorderingen op openbare lichamen

1.597.277

1.745.077

0

1.745.077

Overige vorderingen op debiteuren

1.456.417

1.777.700

201.124

1.576.576

Overige vorderingen op crediteuren

43.948

1.904.053

0

1.904.053

Uitzetting in de Schatkist

656.242

0

0

0

3.753.884

5.426.830

201.124

5.225.706

Totaal

91

• • •

Schatkist bankieren is per 2014 verplicht. Ons drempelbedrag voor de schatkist was in 2020 € 771.623. Als op een werkdag om 15:15 uur het saldo van de BNG bankrekeningen gezamenlijk boven het drempelbedrag komt, wordt het verschil automatisch afgeroomd richten de schatkist.

Schatkistbankieren

Kwartaal 1

Kwartaal 2

Kwartaal 3

Kwartaal 4

a. Op dagbasis buiten de schatkist gehouden middelen

10.857

11.432

8.688

10.811

b. Drempelbedrag

771.623

771.623

771.623

771.623

c. Ruimte onder het drempelbedrag b-a = positief

760.766

760.191

762.935

760.812

d. overschrijding van het drempelbedrag b-a = negatief

Nvt

Nvt

Nvt

Nvt

e. bedrag in de schatkist per einde kwartaal

0

672.351

520.945

0

c. Liquide middelen

2020

2019

Totaal per 31 december

9.066

324.217

Onder liquide middelen worden gerekend: • Positief banksaldi bij onze banken en interne kassen. • Wij hebben op dit moment bankrekeningen bij: BNG Rabobank • We hebben contractuele kredietfaciliteiten bij zowel de Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) als de Rabobank. • Wij hebben op dit moment de volgende interne kas Balie burgerzaken Verloop Liquide middelen

Saldo

Saldo

1-1-2020

31-12-2020

Banksaldi

320.549

4.990

Kassaldi

3.668

4.076

324.217

9.066

92

d. Overlopende activa Totaal per 31 december

2020

2019

6.762.344

5.399.050

Onder overlopende activa worden gerekend: • Nog te ontvangen bedragen: Vorderingen die in het volgende boekjaar door ons worden verwerkt, maar waarvan de opbrengt ten gunste moet komen van het huidige boekjaar. - we onderscheiden hierin 4 verschillende balansposten: a. nog te ontvangen bedragen (geen EU Rijk of overige overheden) b. Nog te ontvangen bijdragen van de EU c. Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk d. Nog te ontvangen bijdragen van overige overheden • Vooruit betaalde bedragen: Facturen die wij aan het eind van het boekjaar ontvangen en verwerken in het huidige boekjaar, maar waarvan de last betrekking heeft op het volgende boekjaar. • Overige overlopende activa. Nog te ontvangen bedragen

Debiteuren > € 20.000

Afwikkeling BTW compensatiefonds 2020 Uitbetaling dividendbelasting Alliander Afwikkeling subsidie 2020 Afwikkeling jeugdzorg 2019 Creditering extra transport containers Dividend 2020 Toeristenbelasting 2020 Toeristenbelasting 2020

Belastingdienst Belastingdienst Buurtzorg Jong s-Heeren Loo zorggroep BUHA B.V. Bank Nederlandse Gemeenten (BNG) Camping Slootermeer Camping Scholtenhof

Nog te ontvangen bijdragen van de EU Geen mutaties

Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk Toekenning vangnet uitkering 2019

Ministerie van Sociale Zaken

Nog te ontvangen bijdragen van overige overheden Restant afwikkeling liquidatie voormalig ISWI

Laborijn

Vooruit betaalde bedragen

Crediteuren > € 20.000

Licenties ICT 2021 Voorschot 1e kwartaal 2021 Arbeidsongeschiktheidsverzekering 2021 Licentie cyclorama 2021 Contributie 2021

ESRI Nederland Erfgoedcentrum Achterhoek en Liemers Achmea schadeverzekeringen N.V. CycloMedia Technology B.V. Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG)

Overige overlopende activa

Vorderingen > 20.000

Suppletie omzetbelasting en BTW compensatiefonds < 2020 Groepsgewijze betalingen en voorschotten via Suite4SD

Belastingdienst Diverse zorgaanbieders

93

Verloop overlopende activa Nog te ontvangen bedragen

Saldo

Saldo

1-1-2020

31-12-2020

4.637.051

5.511.419

Nog te ontvangen bijdragen van de EU

0

0

Nog te ontvangen bijdragen van het Rijk

97.916

37.580

Nog te ontvangen bijdragen van overige overheden

18.798

12.276

Vooruit betaalde bedragen

602.134

371.511

Overige overlopende activa

43.151

829.558

5.399.050

6.762.344

Totaal

94

Passiva Vlottende schulden 3,4 miljoen 2%

Overlopende passiva 12,1 miljoen 5%

Eigen vermogen 29,2 miljoen 17% Voorzieningen 7,4 miljoen 4%

Vaste schulden 116,3 miljoen 69%

95

4.3 Vaste Passiva De vaste passiva zijn het lang vermogen, waarmee de bezittingen zijn gefinancierd. De vaste passiva bestaan uit eigen vermogen: a. algemene reserve en rekening resultaat b. bestemmingsreserves én vreemd vermogen: c. voorzieningen d. vaste schulden

a. Algemene reserve inclusief rekening resultaat

2020

2019

Algemene Reserve

21.979.255

23.484.738

Rekeningresultaat voor resultaatbestemming*

3.074.823

696.570

25.054.078

24.181.308

Totaal per 31 december

*) omdat de resultaatbestemming plaatsvindt in 2021, is in de verloopstaat van reserves hierna de stand exclusief resultaatbestemming

vermeld.

• • •

De algemene reserve is bedoeld om mogelijke risico’s en fluctuaties in de exploitatiesfeer op te kunnen vangen. Het is een vermogensbestanddeel dat bedrijfseconomisch gezien vrij opneembaar is Conform de technische uitgangspunten van deze begroting wordt geen rente aan algemene reserve toegevoegd. Er wordt geen rente toegevoegd aan de algemene reserve.

Onttrekkingen

Besteding en besluit

1.650.610

100.000

Toevoegingen

Dekking uittredingskosten Laborijn Conform besluit vaststelling begroting 2021-2024, 11 november 2020

• • • •

Nieuwe wijze van uitvoeren veldonderhoud voetbalvelden Conform besluit 30 april 2015 Onttrekking € 100.000 gedurende 10 jaren Structurele onttrekking

Besteding en besluit 245.127

96

• •

• •

Rekeningresultaat boekjaar 2019, na resultaatbestemming: Conform besluit vaststelling jaarrekening, 2 juli 2020

*

Voorstel resultaatbestemming 2020 49.000

•

storting bestemmingsreserve “Omgevingswet”

44.000

•

storting bestemmingsreserve “toekomstbestendigheid verenigingen”

117.000

•

Vorming egalisatiereserve “afval”

30.000

•

Vorming bestemmingsreserve “Visie Vitaal Platteland”

97.000

•

Vorming bestemmingsreserve “Infrastructuur Almende”

40.000

•

Vorming bestemmingsreserve “Organisatieontwikkeling”

437.000

•

Vorming bestemmingsreserve “Corona”

b. Bestemmingsreserves Totaal per 31 december

• • •

97

2020

2019

4.100.273

3.817.933

Op grond van artikel 43 BBV wordt onder een bestemmingsreserve verstaan, een reserve waar door de gemeenteraad een specifieke bestemming aan is gegeven. Op grond van artikel 54 BBV wordt in dit overzicht de aard en reden van de reserve weergegeven. Er wordt geen rente bijgeschreven aan de bestemmingsreserves.

Reserve

Doel, rentebijschrijving en duur van de reserve

Begraafrechten

• •

Uitgestelde raadsbesluiten

•

Gemeentelijke objecten

• • •

Sociaal Domein

• • •

Huisvesting onderwijsgebouwen

• • • • • • •

Breedband buitengebied Achterhoek

Klimaatmiddelen

• • • • •

• Circulair Varsseveld

Toekomstbestendigheid verenigingen

• • • • • • •

• Omgevingswet

• • •

•

98

Egalisatie schommelingen in de tarieven voor begraafrechten Jaarlijkse mutaties, dotatie van de jaarlijks ontvangen afkoopsommen onderhoud graven en onttrekking van de kosten van begraafplaatsen Dekking kosten uitgespaarde bestedingen gemeenteraad, griffie en de rekenkamercommissie. Incidentele onttrekking conform doel Resultaatbestemming jaarrekening 2019 á € 19.000 toegevoegd. Dekking grote onderhoudskosten vanuit het opgestelde meerjarig onderhoudsplan (MJOP) en extra bouwkundige aanpassingen aan onze gemeentelijke panden. Jaarlijkse dotatie vanuit het onderhoudsbudget van de diverse panden Structurele onttrekking conform doel Reserve ter dekking van aanvullende (transformatie) kosten en risico’s binnen het Sociaal Domein Onttrekkingen en toevoegingen lopen via de reguliere P&C-cyclus Incidentele onttrekking en bijschrijving conform doel en afspraak Dekking grote onderhoudskosten (overtollige) schoolgebouwen en gymzalen Dekking diverse onderzoeken mogelijkheden bestaande schoolgebouwen Vorming conform raadsvoorstel jaarrekening 2014 Incidentele onttrekking conform doel Jaarlijkse bijdrage van Essentius, verhuur deel IKC gebouw aan Humanitas Dekking kosten van onder regie van de gemeente uit te voeren vraagbundeling teneinde een zo hoog mogelijk aanvangsdeelname door bewoners in het zogenoemde “witte” buitengebied te bewerkstelligen Incidentele onttrekking conform doel

Dekking uitvoering duurzaamheidsagenda en energie transitie Gelden ontvangen via de decembercirculaire (Algemene uitkering) Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2019 Incidentele onttrekking conform doel Dekking kosten project circulair Varsseveld Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2019 Incidentele onttrekking conform doel Dekking impuls voor het verenigingsleven om de maatschappelijke waarden meedoen, bewegen, ontmoeten en ontspannen te vergroten In gesprek met verenigingen en gemeenteraad om toekomstbestendigheid verenigingen als doel uit te werken, conform Amendement Ontwikkelfonds verenigingen Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2019 Incidentele onttrekking conform doel Voorstel om middels resultaatbestemming de onbestede gelden voor dit doel ook dit jaar weer toe te voegen aan deze reserve. Dekking projectkosten invoering Omgevingswet Vorming middels resultaatbestemming jaarrekening 2019 Incidentele onttrekking conform doel Voorstel om middels resultaatbestemming de onbestede gelden aan dit project ook dit jaar weer toe te voegen aan deze reserve.

Reserves die zijn vervallen of volledig besteed zijn Cultuurcluster

Verloop algemene en

Doel en besteding • •

Dekking deel jaarlijkse bijdrage aan exploitatie DRU Cultuurfabriek Structurele onttrekking tot en met 2021

bestemmingsreserves

Saldo 1-1-2020

Mutaties binnen reserves

Algemene Reserve

23.484.738

Toevoeging (incl. rekeningResultaat) 245.127

Onttrekking OntSaldo Incidenteel trekking 31-12-2020 Structureel 1.650.610

100.000

21.979.255

Bestemmingsreserves Begraafrechten Uitgestelde raadsbesluiten

358.551

62.876

85.642

19.000

Gemeentelijke objecten

1.142.992

587.602

Sociaal Domein

295.675 104.642 840.154

890.440

1.822.029

299.828

72.749

2.049.108

Huisvesting Onderwijsgebouwen

314.437

16.643

65.683

265.397

Breedband buitengebied Achterhoek

74.231

1.545

72.686

10.116

233.884

Klimaatmiddelen

0

244.000

Circulair Varsseveld

0

40.000

40.000

Toekomstbestendigheid verenigingen

0

29.443

29.443

Omgevingswet

0

119.000

119.000

Vervallen / Volledig besteed Cultuurcluster

Totaal

c. Voorzieningen Totaal per 31 december

•

• • • • •

99

20.052

27.302.672

20.052

0

1.600.643

1.863.579

0

960.206 26.079.530

2020

2019

7.418.492

8.126.508

Voorzieningen worden gevormd wegens: o verplichtingen en verliezen waarvan de omvang op de balansdatum onzeker is, maar wel redelijkerwijs valt in de schatten. o op de balansdatum bestaande risico’s ter zake van bepaalde te verwachten verplichtingen of verliezen waarvan de omvang redelijkerwijs valt in te schatten. o kosten die in een volgend dienstjaar worden gemaakt, mits het maken van die kosten van die kosten zijn oorsprong mede vindt in het begrotingsjaar of in een voorgaand begrotingsjaar en de voorziening strekt tot gelijkmatige verdeling van de lasten over een aantal begrotingsjaren Voorzieningen moeten precies de omvang hebben van de achterliggende verplichtingen en risico’s. De beheersplannen, waar van toepassing, moeten regelmatig geactualiseerd worden. Indien een voorziening niet meer op peil is moet er extra gedoteerd worden. Indien de voorziening een overschot kent, moet dit vrijvallen ten gunste van de exploitatie. De hoogte van de pensioenverplichtingen van (voormalig) wethouders wordt jaarlijks actuarieel berekend. De verplichtingen zijn gewaardeerd op contante waarde van de (reeds opgebouwde) toekomstige uitkeringsverplichtingen.

Op grond van artikel 55 BBV wordt in dit overzicht de aard en reden van de voorziening weergegeven. Voorziening voor verplichtingen, verliezen en risico’s Wachtgeldverplichting voormalig personeel Pensioenverplichting (voormalig wethouders) Wachtgeldverplichting voormalig bestuur

Verlies regionaal bedrijventerrein A 18

Onderhoudsegalisatie

Doel en overige informatie • •

Ter bekostiging van wachtgeldverplichtingen voormalig personeel Berekening op basis van werkelijk te betalen wachtgeld over het aantal jaren dat de verplichting loopt • Ter bekostiging van pensioenverplichtingen (voormalig) wethouders • Visma Idella maakt jaarlijks een actuariële berekening waaruit de omvang van de reservering per persoon blijkt • Ter bekostiging van wachtgeldverplichtingen voormalig bestuursleden/personeel, inclusief APPA verplichting • Berekening op basis van werkelijk te betalen wachtgeld over het aantal jaren dat de verplichting loopt • Op basis van de meest recent geactualiseerde grondexploitatieberekening voor het BP A18 van de gemeente Doetinchem is het eindresultaat geprognotiseerd, waarop de hoogte van de verliesvoorziening en het resterende risico zijn bepaald. • Voor de jaarrekening 2020 bedraagt het verwachte nadelige exploitatieresultaat voor het BP A18 in totaal afgerond € 415.000., het aandeel van onze gemeente van 20 % in de verliesvoorziening daarvoor bedraagt dan € 83.000. • Het risicoaandeel van onze gemeente voor het boekjaar 2020 bedraagt afgerond € 28.000. Doel en overige informatie •

Niet aanwezig per 31-12-2020 Door derden beklemde middelen met een specifieke aanwendingsrichting

Egalisatie van de jaarlijkse kosten voor groot onderhoud

Doel en overige informatie

Bufferfonds riolering

• • • • • •

Verloop voorzieningen

Egalisatie van de rioleringstarieven Beheersplan betreft Gemeentelijk Rioleringsplan (GRP) 2017 – 2020 Beheersplan loopt door tot en met 2021 en wordt geactualiseerd voor een periode vanaf 2022. Onttrekking van de jaarlijkse exploitatie uitgaven riolering Compensatie van het kwijtgescholden rioolcomponent binnen de gemeentelijke belastingen Dotatie van de jaarlijkse rioolrechten

Saldo

toevoeging Aanwending

vrijval

1-1-2020

Saldo 31-12-2020

Verplichtingen, verliezen en risico Wachtgeldverplichting voormalig personeel

486.336

106.950

100.355

492.931

Pensioenverplichting (voormalig) wethouders

4.419.614

300.869

111.354

4.609.129

Wachtgeldverplichting voormalig bestuur

1.547.898

Verlies regionaal bedrijventerrein A 18

465.468

366.620

115.768

966.662

283.620

83.000

Onderhoudsegalisatie Niet aanwezig per 31-12-2020

0

0

Door derden beklemde middelen met specifieke aanwendingsrichting Bufferfonds riolering

1.306.041

4.131.722

4.170.992

Totaal

8.126.508

4.539.541

4.848.169

100

1.266.771 399.388

7.418.492

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.oude-ijsselstreek.nl/api/v1/meetings/4201/documents/21190