fusieplan en fusie effect rapportage
Tekst van het document
Ons personeelsbeleid volgt de doelen uit ons strategisch beleidsplan 2019-2022.
7.2 Rechtspositie Vanwege de bestuurlijke fusie gaan alle bestaande rechtsposities van Reflexis en LIMA over naar de nieuwe samenwerkingsstichting Paraat scholen (nieuw bestuursnummer). Alle medewerkers van Reflexis en LIMA, die na de fusiedatum bij de samenwerkingsstichting werken, worden per fusiedatum bij het bestuursnummer van Paraat scholen benoemd op basis van een bestuursaanstelling, zoals opgenomen in hoofdstuk 4 cao PO, en krijgen een nieuwe arbeidsovereenkomst. De cao PO blijft onverkort van kracht. Dit betekent dat door de fusie het personeel van Reflexis of LIMA geen grote wijzigingen zal ervaren. De verkrijgende rechtspersoon benoemt met ingang van de datum van de fusie het personeel in gelijke betrekkingen en onder dezelfde voorwaarden als vermeld in de akte van benoeming. De fusie heeft geen directe gevolgen voor de rechtspositie en arbeidsvoorwaarden van het personeel. Personeelsleden blijven ingeschreven bij het ABP; alle opgebouwde rechten en plichten worden overgenomen door het nieuwe bestuur.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 23 van 38
7.3 Individuele afspraken Alle personeelsleden worden aan een nadere vlootschouw onderworpen waarbij wordt vastgesteld welke individuele afspraken er met personeelsleden zijn gemaakt. Deze worden vastgelegd bij de overgang van personeel naar de nieuwe organisatie.
7.4 Tijdelijke aanstellingen Er zijn personeelsleden met een tijdelijke aanstelling werkzaam bij beide organisaties. Gemaakte afspraken met medewerkers worden voor de fusie in kaart gebracht en met deze personeelsleden vindt een afzonderlijk gesprek plaats. Door de invoering van de WAB en de overgang van rechtspositie, is het zinnig om met alle tijdelijke medewerkers te spreken over hun rechten. De HRMafdeling zal dit vormgeven na de fusiedatum, waarbij voor iedereen inzichtelijk wordt gemaakt wat hun rechten zijn. Daarna kunnen deze medewerkers indien mogelijk een plek binnen de stichting vinden door middel van het formatieproces en mobiliteit.
7.5 Secundaire arbeidsvoorwaarden Bij de invoering van de werkkostenregeling, zijn alle secundaire arbeidsvoorwaarden al op elkaar afgestemd. Dat betekent dat er met dat pakket wordt voortgegaan en dat er geen wijzigingen zullen plaatsvinden. Wel oriënteert Paraat scholen zich op aanvullende secundaire arbeidsvoorwaarden (vitaliteitsaanbod en verzekeringsaanbod).
7.6 Werkgelegenheid De fusie heeft geen gevolgen voor de werkgelegenheid. Er ontstaan als gevolg van de fusie geen nieuwe banen noch verdwijnt er werkgelegenheid voor het onderwijzend personeel en onderwijsondersteunend personeel op de verschillende scholen. Beide organisaties hanteren werkgelegenheidsbeleid en ook in de samenwerkingsstichting zal werkgelegenheidsbeleid gevoerd worden. We hebben een gezonde stichting, waarbinnen we trots zijn op ons werkgelegenheidsbeleid. Dat houden we, ook na de fusie, in stand. Wel kunnen we krimp op scholen of wijken makkelijker opvangen als alle medewerkers onder één werkgever werkzaam zijn. Er is sprake van vereenvoudiging in het mobiliteitsbeleid en de regels daaromtrent. De afgelopen jaren is reeds gewerkt aan één gezamenlijke staf, dus ook daar zijn door de fusie geen wijzigingen te verwachten.
7.7 Identiteit Er zijn medewerkers die bewust hebben gekozen voor een specifieke identiteit binnen het bijzonder of openbaar onderwijs. Daar blijven we recht aan doen. We zullen met de vakbonden een registratie van gewetensbezwaarden overeenkomen, om aan deze vraagstukken tegemoet te kunnen komen. Deze regeling behoeft te zijner tijd instemming van de leden van de vakbonden. Hierdoor is verplichte mobiliteit naar een school met een identiteit waar een collega bewust niet voor gekozen heeft, alleen mogelijk na wederzijds overleg.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 24 van 38
8 Bedrijfsvoering 8.1 Algemeen Ten behoeve van de administratieve processen is een bestuurskantoor ingericht dat gevestigd is op het DRU-complex te Ulft. Uitgangspunten bij de inrichting van het bestuurskantoor waren: ▪ De meeste taken (HRM, HRD, financiën) worden op het bestuurskantoor afgehandeld, waardoor de bedrijfsvoering inzichtelijker wordt en er doortastender gereageerd kan worden op organisatieontwikkelingen. ▪ Middels optimaliseren van de automatisering moeten veel “dubbele“ werkzaamheden verdwijnen (effectiviteits- en efficiencyslag). ▪ De volledige financiële administratie en voor P&O (HRM/HRD) de volledige personeelsadministratie worden in eigen beheer uitgevoerd. ▪ Vanwege de specifieke materie en de regelmatige wijzigingen in wet- en regelgeving wordt de salarisverwerking door een externe partij uitgevoerd. ▪ Schooldirecteuren worden door de werkwijze op het bestuurskantoor meer “ontzorgd”, waardoor zij zich op hun kerntaak ‘onderwijskundig leiderschap’ kunnen richten. Per 1 augustus 2018 wordt voor zowel LIMA als Reflexis de personele en de financiële administratie in eigen beheer uitgevoerd. Door tussenkomst van IJK Software & Services wordt voor de personele als de financiële administratie gebruik gemaakt van het AFAS-platform.
Op deze wijze is een geïntegreerde aanpak van alle administratieve processen (formatie, begroting, tussentijdse rapportages en jaarrekening) mogelijk geworden. Informatievoorziening voor bestuur en directies is op snelle en pragmatische wijze beschikbaar te maken en periodiek worden betrokkenen geïnformeerd over de voortgang ervan. Implementatie AVG Vanaf mei 2018 ziet de Autoriteit Persoonsgegevens toe op naleving van de Algemene Verordening Gegevensbescherming (AVG). Om aan de AVG te voldoen zijn in 2018 de volgende acties uitgevoerd: •
• •
• •
•
verplichte registers zoals verwerkingsregister, register verwerkersovereenkomsten en register beveiligingsincidenten en datalekken zijn ingericht en er is een begin gemaakt met het vullen hiervan; het updaten/aanvullen verwerkersovereenkomsten met dienstverleners die persoonsgegevens verwerken in opdracht van Paraat scholen; er zijn een privacyreglement en -verklaring opgesteld waarin is uitgewerkt welke persoonsgegevens binnen Paraat scholen worden verzameld en verwerkt en met welk doel en hoe leerlingen, ouders en medewerkers gebruik kunnen maken van hun rechten o.b.v. van de AVG; er is een protocol opgesteld voor het melden en afhandelen van beveiligingsincidenten en datalekken; er zijn nieuwe instemmingsverklaring voor gebruik van beeldmateriaal van leerlingen opgesteld en uitgezet bij ouders en in Parnassys zijn aanpassingen gedaan om de verklaringen te registreren; er is een functionaris gegevensbescherming aangewezen;
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 25 van 38
•
in het kader van een bewustwordingscampagne Privacy, zo doen we dat onder medewerkers zijn er posters ontwikkeld die in scholen zijn opgehangen, we maken gebruik van een elearning aanbod.
8.2 Huisvesting en facilitair 8.2.1 Meerjarenonderhoud Voor het planmatig onderhoud aan de scholen is een MOP (Meer-jaren Onderhoud Plan) opgesteld. Aan het eind van het jaar worden de schoolgebouwen geschouwd en wordt bepaald of de geplande activiteiten uit het MOP in het volgende boekjaar uitgevoerd moeten worden. Tevens wordt bekeken of er andere onderhouds-activiteiten nodig zijn. In 2019 zijn de onderhoudswerkzaamheden conform de afspraken vanuit de schouw uitgevoerd. De schoolgebouwen zijn, met uitzondering van De Wegwijzer in Dinxperlo, in juridisch eigendom van de schoolbesturen. De Wegwijzer in Dinxperlo is sinds 2011 gevestigd in MFA (Multi Functionele Accommodatie) Duplo. MFA Duplo is in beheer bij een beheerstichting.
8.2.2 Projecten huisvesting IEKC Lichtenvoorde. In Lichtenvoorde wordt een Integraal Educatief Kind Centrum (IEKC) gerealiseerd. In het IEKC komen kinder-(dag)opvang, jeugdhulp, regulier basisonderwijs, speciaal basisonderwijs en speciaal onderwijs samen. Naast het inhoudelijke programma is in 2019 ook de aanbesteding van de nieuwbouw van het IEKC gedaan. Het IEKC zal gerealiseerd worden op de locatie van SBO Ludgerus. In verband hiermee verzorgt SBO Ludgerus gedurende de nieuwbouwperiode het onderwijs vanuit de brede school De Kei. Voor Paraat scholen participeren SBO Ludgerus en Basisschool BijEen in het IEKC-project. Naar verwachting zal de nieuwbouw in de tweede helft van het schooljaar 2020-2021 gerealiseerd zijn. Kindcentrum ’s-Heerenberg In ’s-Heerenberg staan 3 basisscholen: Galamaschool en Mariaschool van Pro8 en ’t Montferland van Reflexis. De huisvesting van de twee Pro8-scholen is zorgelijk. OBS ’t Montferland is in 2002 volledig gerenoveerd en is in 2010 nog uitgebreid met twee groepen. De gemeente Montferland wil, in navolging van de kern Didam, in ’s-Heerenberg een kindcentrum ontwikkelen, waarin bij voorkeur het totale basisonderwijs en overige kind-voorzieningen gevestigd gaan worden. De voorkeurslocatie is in 2018 vanwege weerstand uit de bevolking door de gemeente ingetrokken.
Vervolgens is in 2019 een nieuwe locatie aangewezen, die ook door Paraat scholen geschikt wordt geacht. Er is een haalbaarheid-onderzoek gestart, maar dit heeft nog niet geleid tot een definitieve locatiekeuze.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 26 van 38
Het is nog onduidelijk hoe de planontwikkeling verder zal verlopen en wanneer het kindcentrum gerealiseerd kan worden. Projecten in de startblokken. ▪ Herinrichting onderwijsgebouwen gemeente Aalten Vanwege de ontgroening (afname van het aantal 4-12-jarigen) is er bij veel scholen in de Achterhoek sprake van leegstand. Ook in de kern Aalten groeit in de komende jaren het overschot aan onderwijsruimten. De gemeente is in 2018 met de schoolbesturen een verkenning gestart naar een herschikking tot 3 onderwijslocaties (2 voor PC-onderwijs en 1 voor Openbaar/ RK onderwijs). Lopende de verkenning is aan HEVO-opdracht gegeven quickscans te maken van alle onderwijsgebouwen in de gemeente Aalten. Deze vormen de input voor een geactualiseerd Integraal Huisvestingsplan. Het onderzoek van HEVO heeft in de 2e helft van 2019 plaatsgevonden. De rapportage zal begin 2020 afgerond worden. Vervolgens kunnen de plannen voor de kern Aalten door gemeente en schoolbesturen verder opgepakt worden. ▪ Integraal Huisvestingsplan (IHP) gemeente Oude IJsselstreek De gemeente Oude Ijsselstreek heeft in het voorjaar 2019 een nieuw Integraal Huisvestingsplan vastgesteld. Ook in deze gemeente speelt de toename van leegstand in schoolgebouwen een belangrijke rol. Paraat scholen heeft in deze gemeente 5 schoolgebouwen (Varsseveld, Sinderen, Westendorp, Silvolde en Ulft).
o Bij OBS Op Koers in Varsseveld heeft in 2007 een uitbreiding en renovatie plaatsgevonden. Tevens is de kinderopvang in de school gevestigd en kan vormgegeven worden aan een IKContwikkeling. o De nevenvestiging van Op Koers op Sinderen is gebouwd in 1956. In 2007 is het gebouw uitgebreid en gerenoveerd. Het leerlingenaantal daalt gestaag. Het onderwijsconcept zal in 2020 aangepast worden om het bestaansrecht van de school een impuls te geven. o OBS De Drie Linden zal op 1 augustus 2020 opgeheven worden. o ODS De Leemvoort is goed gehuisvest. Tevens is er een mogelijkheid voor kinderopvang binnen het gebouw o OBS De Woelwaters is gevestigd in een gebouw uit 1984, waarna steeds uitbreidingen hebben plaatsgevonden. In 2004 is de school onderwijskundig gerenoveerd. Het streven is om over circa 5 jaar een nieuwe school (bij voorkeur IKC) te realiseren Vanuit algemeen maatschappelijk perspectief willen wij het vliegwiel van verduurzaming ook op onderwijsterrein (nog meer) in beweging krijgen. Bij het onderdeel ambitie in dit IHP is een concreet voorstel opgenomen om het aspect duurzaamheid ook voor de onderwijsgebouwen samen met de schoolbesturen op te pakken.
8.3 Exploitatieresultaat Reflexis Reflexis heeft het boekjaar 2019 afgesloten met een batig saldo van € 213.991. Dit batig saldo is met name ontstaan door de extra middelen welke zijn ontvangen o.b.v. regeling aanvullende en bijzondere bekostiging 2019 in verband met de gemaakte CAO-afspraken in 2019. Als de nabetaling van de eenmalige uitkering, welke betrekking heeft op 2019 en in februari 2020 betaalbaar is gesteld, op het gerealiseerde saldo in mindering wordt gebracht dan kan gesproken worden van een daadwerkelijk resultaat van € 6.614 batig.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 27 van 38
8.4 Balanspositie Reflexis Onderstaand is de balans van Reflexis per 31 december 2019 met vergelijkende cijfers over 2018 weergegeven.
1
ACTIVA
1.1
Vaste activa Materiële vaste activa
31-12-2019
31-12-2018
EUR
EUR
926.687
Totaal vaste activa 1.2
800.735 926.687
800.735
Vlottende activa Vorderingen Liquide middelen
587.406
497.966
2.297.337
2.264.721
Totaal vlottende activa
2.884.743
2.762.686
Totaal activa
3.811.430
3.563.422
2
PASSIVA
2.1
Eigen vermogen
31-12-2019
31-12-2018
Algemene reserve
2.141.488
Bestemmingsreserve
207.377
-
2.2
Voorzieningen
773.099
742.641
2.4
Kortlopende schulden
689.465
685.906
3.811.430
3.563.422
Totaal passiva
2.134.874
Uit deze balans blijkt dat Reflexis beschikt over een algemene reserve van € 2,1 miljoen.
8.5 Financiële kerngetallen Reflexis Met betrekking tot de huisvestingsratio, liquiditeit, rentabiliteit, solvabiliteit, weerstandsvermogen en de kapitalisatiefactor vermelden wij de volgende kengetallen:
Huisvestingsratio Liquiditeit (current ratio) Rentabiliteit Solvabiliteit II (inclusief voorzieningen) Weerstandsvermogen Kapitalisatiefactor
Documentnaam Auteurs Status
2018 Realisatie
2019 Realisatie
2020 Prognose
2021 Prognose
2022 Prognose
0,07 4,03 -0,02 0,81 0,26 0,43
0,08 4,18 0,03 0,82 0,29 0,47
0,07 4,21 0,00 0,82 0,32 0,51
0,07 3,26 -0,07 0,78 0,29 0,46
0,07 2,53 -0,09 0,72 0,20 0,36
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 28 van 38
Huisvestingsratio Het kengetal “huisvestingsratio” geeft de verhouding aan tussen de lasten van huisvesting en de totale lasten (inclusief financiële lasten). De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde van hoger dan 0,10. De huisvestingsratio is voor 2019 lager dan deze signaleringswaarde en zal dit naar verwachting de komende jaren ook blijven. Liquiditeit (current ratio) De liquiditeit geeft aan in hoeverre de organisatie op korte termijn aan haar verplichtingen kan voldoen. De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan 0,75. De liquiditeitsratio geeft aan dat 4,18 keer kan worden voldaan aan de uitstaande kortlopende schulden. Rentabiliteit De rentabiliteit geeft aan of er sprake is van een positief dan wel negatief bedrijfsresultaat in relatie tot de totale baten. De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan -0,10. De rentabiliteit geeft aan hoeveel van de totale opbrengsten omgezet wordt in het uiteindelijke resultaat. Reflexis heeft van de totale opbrengsten, te weten € 8.006.166, een resultaat gerealiseerd van € 213.991. De rentabiliteitspositie is voor 2019 hoger dan de signaleringswaarde van de onderwijsinspectie en naar de toekomst kijkende is de verwachting dat deze zich boven de signaleringswaarde zal handhaven.
Solvabiliteit II De solvabiliteit geeft de verhouding aan tussen eigen en vreemd vermogen en verschaft dus inzicht in de financieringsopbouw. De solvabiliteit geeft ook aan in hoeverre de organisatie op langere termijn aan haar verplichtingen kan voldoen. De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan 0,30. Solvabiliteit II geeft aan dat 82% van het totale vermogen uit eigen vermogen ofwel uit reserves en voorzieningen bestaat, hetgeen inhoudt dat slechts 18% van het totale vermogen gefinancierd wordt met vreemd vermogen. De solvabiliteitspositie is voor 2019 hoger dan de signaleringswaarde van de onderwijsinspectie. In vergelijking met 2018 is de solvabiliteitspositie gestegen. Naar de toekomst toe zal de solvabiliteitspositie hoger blijven dan de signaleringswaarde.
Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen geeft aan het vermogen om niet-voorziene tot de reguliere bedrijfsvoering behorende risico’s op te vangen. De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan 0,05. In deze definitie wordt de rol van het eigen vermogen als risicobuffer voor onvoorziene gebeurtenissen benadrukt.
8.6 Continuïteitsparagraaf Reflexis In deze paragraaf worden de toekomstige ontwikkelingen voor Reflexis Openbaar Basisonderwijs geschetst, waarmee een beeld wordt gegeven over de continuïteit van de openbaar rechtspersoon. Omdat er geen sprake is van majeure investeringen of doordecentralisatie van de huisvesting zijn in deze continuïteitsparagraaf de gegevens voor de komende drie jaar opgenomen.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 29 van 38
Kengetallen Realisatie 2018
Realisatie 2019
Prognose 2020
Prognose 2021
Prognose 2022
Aantal leerlingen op 1 oktober
1.205
1.077
1.051
1.043
998
Personele bezetting per 31 december Bestuur / management (fte) Personeel primair proces (fte) Ondersteunend personeel (fte)
7,2 85,6 9,6
5,6 77,7 12,1
5,6 64,1 10,2
5,6 61,2 8,6
5,6 61,3 8,5
Totale personele bezetting (fte)
102,4
95,4
79,9
75,4
75,4
Overige kengetallen per 31 december Aantal leerlingen / Totaal personeel Aantal leerlingen / Onderwijzend personeel
11,76 14,07
11,29 13,86
13,15 16,39
13,83 17,04
13,24 16,28
Leerling ontwikkeling De scholen van Reflexis liggen in een krimpregio en dit betekent dat de leerlingaantallen de komende jaren terug zullen lopen. Om de risico’s die hiermee samenhangen (dalende inkomsten en leegstand in gebouwen) in kaart te brengen is kritisch gekeken naar de leerling prognoses voor de komende jaren. Hierbij is uitgegaan van de gegevens in ParnasSys (opbouw 1 oktober 2019, instroom en uitstroom) en de geboortecijfers van de gemeenten. Deze gegevens zijn vergeleken met MOOZ, scenariomodel en de eigen prognoses. De berekeningen komen in grote lijnen overeen met de eigen prognoses en daarom zijn voor de meerjarenbegroting de eigen prognoses gebruikt.
Personele bezetting De personele bezetting op 31 december 2019 was lager dan op 31 december 2018. Dit verschil is te verklaren uit het gegeven dat per 1 augustus 2019 obs Het Hof is gefuseerd met bs De Regenboog. Het personeel is per genoemde datum uit dienst getreden bij Reflexis. Naar de toekomst is voor de prognose van de personele bezetting rekening gehouden met natuurlijk verloop i.v.m. het bereiken van de AOW-leeftijd maar ook is er rekening mee gehouden dat alle bepaalde tijd dienstverbanden eindigen op de einddatum. Balans
Realisatie 31-12-2018
Realisatie 31-12-2019
Prognose 31-12-2020
Prognose 31-12-2021
Prognose 31-12-2022
Activa Materiële vaste activa Vorderingen Liquide middelen
800.735 497.966 2.264.721
926.687 587.406 2.297.337
912.328 603.111 2.299.244
822.928 603.111 1.641.424
697.428 603.111 1.143.773
Activa, totaal
3.563.422
3.811.430
3.814.683
3.067.463
2.444.312
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 30 van 38
Passiva Eigen vermogen Voorzieningen Kortlopende schulden
2.134.874 742.641 685.907
2.360.972 773.099 689.465
2.372.672 752.546 689.465
1.883.672 494.326 689.465
1.297.372 457.475 689.465
Passiva, totaal
3.563.422
3.811.430
3.814.683
3.067.463
2.444.312
Toelichting op de balans: De materiële vaste activa zullen de komende jaren niet toenemen. De scholen hebben aan de hand van de schoolplannen gekeken naar wat nodig is om deze plannen te realiseren en deze investeringen zijn verwerkt in de meerjaren investeringsbegroting. Er is van uitgegaan dat de nieuwe investeringen gedurende het jaar plaats zullen vinden en voor de berekening van de afschrijvingslasten is hier rekening mee gehouden. De vorderingen en overige schulden zijn lastig te voorspellen aangezien de balans een momentopname is; daarom is aangenomen dat deze posten de komende jaren gelijk zullen zijn aan de omvang op 31 december 2019. Voor de voorzieningen is rekening gehouden met toevoegingen en uitgaven conform de meerjaren onderhoudsplannen. MOP versus voorziening
2020
2020
2021
Stand per 1 januari Toevoeging Uitgaven conform MOP 70% Stand 31 dec.
773.099 130.690 176.383 727.406
727.406 130.690 388.910 469.186
469.186 130.690 167.541 444.046
De omvang van de liquide middelen is bepaald met behulp van de volgende liquiditeitsbegroting. Liquiditeitsprognose
2020
2021
2022
Beginsaldo
2.297.337
2.299.244
1.641.424
begroot resultaat
11.700
-448.910
-586.300
toename liquide middelen afschrijvingen toevoeging voorziening onderhoud
160.200 130.690
149.400 130.690
158.500 130.690
afname liquide middelen investeringen materiële vaste activa groot onderhoud uit onderhoudsvoorziening
-124.300 --176.383
-60.000 -388.910
-33.000 -167.541
Eindsaldo
2.299.244
1.641.424
1.143.773
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 31 van 38
Staat van baten en lasten 2018 Realisatie
2019 Realisatie
2020 Prognose
2021 Prognose
2022 Prognose
Baten Rijksbijdragen Subsidies overige overheden Overige baten
7.974.385 3.614 126.364
7.895.052 4.930 106.185
7.258.700 3.600 75.800
6.510.500 3.600 75.800
6.448.500 3.600 75.800
Totaal baten
8.104.363
8.006.166
7.338.100
6.589.900
6.527.900
Lasten Personeelslasten Afschrijvingen Huisvestingslasten Overige lasten
6.970.822 120.632 574.532 563.452
6.544.023 131.938 586.780 529.590
6.149.000 149.400 539.600 487.400
5.935.000 158.500 512.800 471.600
5.983.000 145.800 512.800 471.600
Totaal lasten
8.229.438
7.792.331
7.325.400
7.077.900 7.113.2000
Financiële baten Financiële lasten
724 -771
718 -562
-1.000
-1.000
-1.000
Financiële baten en lasten
-47
156
-1.000
-1.000
-1.000
-125.122
213.991
11.700
-489.000
-586.300
Resultaat
Toelichting op de staat van baten en lasten: De rijksbijdragen zullen als gevolg van de dalende leerlingaantallen afnemen. Bij het opstellen van de ramingen is geen rekening gehouden met incidentele rijksbijdragen hetgeen mede de lagere opbrengst verklaard ten opzichte van de realisatiecijfers. De begrote rijksbijdragen zijn gebaseerd op de door de minister van OCenW vastgestelde normbedragen in de Regeling bekostiging personeel PO 2019-2020 van 10 oktober 2019 (nr. PO/FenV/14561352). Er is rekening gehouden met het verlengen van de regeling prestatiebox. Voor de overdrachten via de samenwerkingsverbanden is gerekend met de bedragen per leerling voor schooljaar 2019/2020. De komende jaren is ook rekening gehouden met de gemeentelijke bijdrage voor de nevenvestiging van Op Koers. Onder de overige baten zijn de opbrengsten uit huur/medegebruik geraamd. De personele lasten bestaan uit de loonkosten en overige personele lasten. De loonkosten zijn gebaseerd op het bestuursformatieplan 2019-2020 waarbij alle tijdelijke aanstellingen niet verlengd worden na 1 augustus 2020. Verder is er rekening gehouden met natuurlijk verloop waarbij ervan uitgegaan is dat medewerkers op de AOW-leeftijd uit dienst gaan. Onder de overige personele lasten wordt o.a. rekening gehouden met kosten voor inhuur extern personeel, bedrijfsgezondheidszorg, nascholing, schoolbegeleiding en vervangingsbeheer.
Voor de afschrijvingen is uitgegaan van de huidige afschrijvingslasten en daarbij zijn de afschrijvingsbedragen van de nieuwe investeringen opgenomen. Voor de huisvestingslasten en de overige lasten is uitgegaan van bestaand beleid en historische gegevens.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 32 van 38
8.7 Exploitatieresultaat LIMA LIMA heeft het boekjaar 2019 afgesloten met een batig saldo van € 391.853. Dit batig saldo is met name ontstaan door de extra middelen welke zijn ontvangen o.b.v. regeling aanvullende en bijzondere bekostiging 2019 in verband met de gemaakte CAO-afspraken in 2019. Als de nabetaling van de eenmalige uitkering, welke betrekking heeft op 2019 en in februari 2020 betaalbaar is gesteld, op het gerealiseerde saldo in mindering wordt gebracht dan kan gesproken worden van een daadwerkelijk resultaat van € 84.327 batig.
8.8 Balanspositie LIMA Onderstaand is de balans van LIMA per 31 december 2019 met vergelijkende cijfers over 2018 weergegeven.
1
ACTIVA
1.1
Vaste activa Materiële vaste activa
31-12-2019
31-12-2018
EUR
EUR
947.099
Totaal vaste activa 1.2
785.605 947.099
785.605
Vlottende activa Vorderingen Liquide middelen
804.242
566.794
2.482.581
2.145.827
Totaal vlottende activa
3.286.824
2.712.620
Totaal activa
4.233.923
3.498.225
2
PASSIVA
2.1
Eigen vermogen
31-12-2019
31-12-2018
Algemene reserve
1.719.257
1.634.930
Bestemmingsreserve
307.526
-
2.2
Voorzieningen
946.168
831.658
2.4
Kortlopende schulden
1.260.973
1.031.636
Totaal passiva
4.233.923
3.498.225
Uit deze balans blijkt dat LIMA beschikt over een algemene reserve van € 1,7 miljoen
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 33 van 38
8.9 Financiële kerngetallen LIMA Met betrekking tot de huisvestingsratio, liquiditeit, rentabiliteit, solvabiliteit, weerstandsvermogen en de kapitalisatiefactor vermelden wij de volgende kengetallen: 2018 Realisatie
2019 Realisatie
2020 Prognose
2021 Prognose
2022 Prognose
Huisvestingsratio 0,04 0,05 0,05 0,05 0,05 Liquiditeit (current ratio) 2,63 2,61 2,38 2,04 2,00 Rentabiliteit -0,06 0,04 -0,02 0,00 -0,02 Solvabiliteit II (inclusief voorzieningen) 0,71 0,70 0,68 0,64 0,62 Weerstandsvermogen 0,16 0,19 0,18 0,18 0,17 Kapitalisatiefactor 0,35 0,39 0,37 0,34 0,33 Huisvestingsratio Het kengetal “huisvestingsratio” geeft de verhouding aan tussen de lasten van huisvesting en de totale lasten (inclusief financiële lasten). De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde van hoger dan 0,10. De huisvestingsratio is voor 2019 lager dan deze signaleringswaarde. Kanttekening hierbij is dat de kosten van schoonmaak hierbij niet zijn meegenomen omdat de loonkosten van het schoonmaakpersoneel hierin niet zijn meegenomen (deze zijn onder de personele lasten verantwoord). Wordt met de loonkosten van het schoonmaakpersoneel gerekend dan is de huisvestingsratio 0,02 punt hoger maar nog steeds lager dan de signaleringswaarde van 0,10. Liquiditeit (current ratio) De liquiditeit geeft aan in hoeverre de organisatie op korte termijn aan haar verplichtingen kan voldoen. De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan 0,75. De liquiditeitsratio geeft aan dat 2,61 keer kan worden voldaan aan de uitstaande kortlopende schulden. Rentabiliteit De rentabiliteit geeft aan of er sprake is van een positief dan wel negatief bedrijfsresultaat in relatie.
De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan -0,10. De rentabiliteit geeft aan hoeveel van de totale opbrengsten omgezet wordt in het uiteindelijke resultaat. Stichting Lima heeft van de totale opbrengsten, te weten € 10.709.077, een resultaat behaald van € 391.853. Ook in de komende jaren zal er binnen de signaleringswaarde worden gewerkt. Solvabiliteit II De solvabiliteit geeft de verhouding aan tussen eigen en vreemd vermogen en verschaft dus inzicht in de financieringsopbouw. De solvabiliteit geeft ook aan in hoeverre de organisatie op langere termijn. De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan 0,30. Solvabiliteit II geeft aan dat 70% van het totale vermogen uit eigen vermogen ofwel uit reserves en voorzieningen bestaat, hetgeen inhoudt dat slechts 30% van het totale vermogen gefinancierd wordt met vreemd vermogen. Weerstandsvermogen Het weerstandsvermogen geeft aan het vermogen om niet-voorziene tot de reguliere bedrijfsvoering. De onderwijsinspectie hanteert een signaleringswaarde lager dan 0,05.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 34 van 38
In deze definitie wordt de rol van het eigen vermogen als risicobuffer voor onvoorziene gebeurtenissen benadrukt. In vergelijking met 2018 is het weerstandsvermogen toegenomen. De verwachting is dat deze in de toekomst nagenoeg gelijk blijft en dus binnen de signaleringswaarde van de inspectie zal blijven.
8.10 Continuïteitsparagraaf LIMA In deze paragraaf worden de toekomstige ontwikkelingen voor LIMA geschetst, waarmee een beeld wordt gegeven over de continuïteit van de stichting. Omdat er geen sprake is van majeure investeringen of doordecentralisatie van de huisvesting zijn in deze continuïteitsparagraaf de gegevens voor de komende drie jaar opgenomen.
Kengetallen Realisatie 2018
Realisatie 2019
Prognose 2020
Prognose 2021
Prognose 2022
1.512
1.553
1.505
1.473
1.455
Bestuur / management (fte) Personeel primair proces (fte) Ondersteunend personeel (fte)
10,7 100,7 18,3
7,7 103,1 17,1
7,7 90,9 19,5
7,7 90,9 19,5
7,7 90,9 19,5
Totale personele bezetting (fte)
129,7
127,9
118,1
118,1
118,1
Aantal leerlingen / Totaal personeel
12,63
12,14
12,74
12,47
12,32
Aantal leerlingen / Onderwijzend personeel
15,51
15,06
16,56
16,20
16,01
Aantal leerlingen op 1 oktober Personele bezetting per 31 december
Overige kengetallen per 31 december
Leerling ontwikkeling De scholen van Stichting Lima liggen in een krimpregio en dit betekent dat de leerlingaantallen de komende jaren terug zullen lopen. Om de risico’s die hiermee samenhangen (dalende inkomsten en leegstand in gebouwen) in kaart te brengen is kritisch gekeken naar de leerling prognoses voor de komende jaren. Voor de leerling prognoses is uitgegaan van de gegevens in ParnasSys (opbouw 1 oktober 2019, instroom en uitstroom) en de geboortecijfers van de gemeente. Deze gegevens zijn vergeleken met MOOZ, scenariomodel en de eigen prognoses. De berekeningen komen in grote lijnen overeen met de eigen prognoses en daarom zijn voor de meerjarenbegroting de eigen prognoses gebruikt. Personele bezetting De personele bezetting op 31 december 2019 was nagenoeg gelijk aan de bezetting van 31 december 2018. De daling van het aantal leerlingen is gecompenseerd door extra formatie i.v.m. de extra middelen die van rijkswege zijn ontvangen voor werkdrukvermindering en het feit dat per 1 augustus Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 35 van 38
2019 een scholenfusie heeft plaats gevonden, waardoor de bezetting nagenoeg gelijk is gebleven. Naar de toekomst is voor de prognose van de personele bezetting rekening gehouden met natuurlijk verloop i.v.m. het bereiken van de AOW-leeftijd maar ook is er rekening mee gehouden dat alle bepaalde tijd dienstverbanden eindigen op de einddatum. Balans
Realisatie 31-12-2018
Realisatie 31-12-2019
Prognose 31- Prognose 31- Prognose 3112-2020 12-2021 12-2022
Activa Materiële vaste activa Vorderingen Liquide middelen
785.605 566.792 2.145.827
947.099 804.242 2.482.581
869.858 766.996 2.183.326
932.658 766.996 1766225
796.558 766.996 1.706.407
Activa, totaal
3.498.224
4.233.923
3.820.180
3.465.879
3.269.961
Passiva Eigen vermogen Voorzieningen Kortlopende schulden
1.634.930 831.658 1.031.636
2.026.783 946.168 1.260.973
1.794.936 785.813 1.239.431
1.844.436 382.012 1.239.431
1.645.736 384.794 1.239.431
Passiva, totaal
3.498.224
4.233.923
3.820.180
3.465.879
3.269.961
Toelichting op de balans: De materiële vaste activa zijn in 2019 toegenomen vanwege de investeringen (m.n. ICT). De scholen hebben aan de hand van de schoolplannen gekeken naar wat nodig is om deze plannen te realiseren en deze investeringen zijn verwerkt in de meerjaren investeringsbegroting. De vorderingen en overige schulden zijn lastig te voorspellen aangezien de balans een momentopname is en daarom is aangenomen dat deze posten de komende jaren gelijk zullen zijn aan de omvang op 31 december 2019. Voor de voorziening onderhoud is rekening gehouden met toevoegingen en uitgaven conform de meerjaren onderhoudsplannen waarbij voor de 3 scholen die opgaan in het IEKC-rekening is gehouden met noodzakelijk groot onderhoud in 2019 en 2020. Daarna zullen de scholen opgaan in het IEKC. De voorziening jubilea is constant verondersteld met een saldo van € 92.282.
MOP versus voorziening
2020
2021
2022
Stand 1 jan.
853.885
693.530
289.729
Toevoeging
165.400
165.400
165.400
Uitgaven conform MOP 70% + schatting 3 scholen
325.755
569.201
162.618
Stand 31 dec.
693.530
289.729
292.511
De omvang van de liquide middelen is bepaald met behulp van de volgende liquiditeitsbegroting.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 36 van 38
Liquiditeitsprognose
2020
2021
2022
Beginsaldo
2.482.581
2.183.326
1.844.436
begroot resultaat
-194.600
49.500
-198.700
afschrijvingen
211.800
200.700
187.700
toevoeging voorziening onderhoud
165.400
165.400
165.400
investeringen materiële vaste activa
-156.100
-263.500
-51.600
groot onderhoud uit onderhoudsvoorziening
-325.755
-569.201
-162.618
Eindsaldo
2.183.326
1.766.225
1.706.407
toename liquide middelen
afname liquide middelen
Staat van baten en lasten 2018 Realisatie
2020 Prognose
2021 Prognose
2022 Prognose
Baten Rijksbijdragen Subsidies overige overheden Overige baten Totaal baten
9.769.430 10.580.638 10.149.400 28.994 8.864 145.857 119.575 70.000 9.944.281 10.709.077 10.219.400
9.918.000 63.400 9.981.400
9.740.000 54.200 9.794.200
Lasten Personeelslasten Afschrijvingen Huisvestingslasten Overige lasten Totaal lasten
9.184.604 8.996.547 9.045.000 209.330 190.250 211.800 450.524 507.975 518.800 782.910 671.228 637.400 10.627.368 10.366.000 10.413.000
8.574.000 200.700 518.800 637.400 9.930.900
8.648.000 187.700 518.800 637.400 9.991.900
Financiële baten Financiële lasten Financiële baten en lasten Resultaat
2019 Realisatie
67.535 -1.030 66.505
49.799 -1.023 48.776
-1.000 -1.000
-1.000 -1.000
-1.000 -1.000
-616.582
391.853
-194.600
49.500
-198.700
Toelichting op de staat van baten en lasten: De rijksbijdragen zullen als gevolg van de dalende leerlingaantallen afnemen. Bij het opstellen van de ramingen is geen rekening gehouden met incidentele rijksbijdragen hetgeen mede de lagere opbrengst verklaard ten Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 37 van 38
opzichte van de realisatiecijfers. De begrote rijksbijdragen zijn gebaseerd op de door de minister van OCenW vastgestelde normbedragen in de Regeling bekostiging personeel PO 2019-2020 van 10 oktober 2019 (nr. PO/FenV/14561352). Er is rekening gehouden met het verlengen van de regeling prestatiebox. Voor de overdrachten via de samenwerkingsverbanden is gerekend met de bedragen per leerling voor schooljaar 2019/2020. Onder de overige baten wordt rekening gehouden met de opbrengsten uit huur/medegebruik. De personele lasten bestaan uit de loonkosten en overige personele lasten. De loonkosten zijn gebaseerd op het bestuursformatieplan 2019-2020 waarbij alle tijdelijke aanstellingen niet verlengd worden na 1 augustus 2019. Verder is er rekening gehouden met natuurlijk verloop waarbij ervan uitgegaan is dat medewerkers op de AOW-leeftijd uit dienst gaan. Onder de overige personele lasten wordt o.a. rekening gehouden met kosten voor inhuur extern personeel, bedrijfsgezondheidszorg, nascholing, schoolbegeleiding en vervangingsbeheer. Voor de afschrijvingen is uitgegaan van de huidige afschrijvingslasten en daarbij zijn de afschrijvingsbedragen van de nieuwe investeringen opgenomen. De afschrijvingslasten nemen toe vanwege de voorgenomen investeringen. Voor de huisvestingslasten en de overige lasten is uitgegaan van bestaand beleid en historische gegevens.
Documentnaam Auteurs Status
20200914 Fusieplan en Fusie Effect Rapportage, altijd in ontwikkeling Bestuur, hoofd P&O en controller Definitief
pagina
Pagina 38 van 38