06 Integraal Onderwijs Huisvestingsplan (IHP) - bijlage 1 IHP
Tekst van het document
4.
Mogelijkheden voor het voorkomen van leegstand zijn: a. Efficiënt inzetten van ruimten (niet bouwen voor leegstand). b. Bouwdelen afstootbaar maken.
5.
Bij groei van een school gaat de onderwijsgebruiker voor op andere gebruikers. Ook daar waar een leegstaand lokaal beschikbaar is gesteld aan een andere gebruiker. Maatwerk bij het zoeken naar oplossingen voor leegstand is het uitgangspunt.
3.4. Samenvatting beleidsuitgangspunten Oldenzaal Ter presentatie aan de raad van de gemeente Oldenzaal is ervoor gekozen de bouwstenen samen te vatten in beleidsuitgangspunten. Deze zijn als volgt samengevat en op 24 augustus 2020 gepresenteerd in het politiek forum van de gemeente Oldenzaal: • Streven is om te komen tot een doorgaande leerlijn 0-18 jaar. • Streven is om te komen tot duurzame scholen (ENG). • In elke wijk minimaal één onderwijsvoorziening voor PO met efficiënt gebruik van voorzieningen en daar waar gewenst geclusterd zowel voor PO als voor VO. • Maatwerk bij het zoeken naar oplossingen voor leegstand. • Bij de keuze voor renovatie of nieuwbouw wordt ook een financiële afweging gemaakt. • Ruimteoverschot/-tekort wordt zoveel mogelijk opgelost. • Functionele kwaliteit vraagt om maatwerkoplossingen. • Gezamenlijk wordt bekeken of exploitatie betaalbaar is en blijft. • Streven naar scholen die een gezond leef- en werkklimaat hebben. • Resterende boekwaarde vormt een onderdeel bij de afweging renovatie/revitalisatie en nieuwbouw.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 29 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
4. Inventarisatie van het onderwijsgebouwenbestand (Oldenzaal) Gedurende het voorjaar en de zomer van 2020 heeft overleg plaatsgevonden met vertegenwoordigers van de gemeente Oldenzaal en vertegenwoordigers van de schoolbesturen. Er is stilgestaan bij het huidige scholenlandschap van Oldenzaal. Vertegenwoordigers van de schoolbesturen hebben de huidige staat toegelicht. Deze toelichting is samengevat in hoofdstuk 4. Daarnaast zijn de prioriteiten per gebouw besproken en heeft op basis van de inventarisatie een scenario-ontwikkeling plaatsgevonden. De resultaten hiervan zijn in hoofdstuk 5 samengevat.
4.1. Analyse vastgoedbestand PO Onderstaande tabel geeft een eerste indruk van de huidige staat van de gebouwen van het primair onderwijs, gesorteerd op wijk en leeftijd (beginnend met het oudste gebouw).
DE THIJ
BINNENSTAD / CENTRUM
Schoolnaam
Bouwjaar
Beschikbare capaciteit (BVO)
PO Franciscusschool
1926
1.277
m²
PO Drie eenheid, loc. Meijbreestraat
1940
1.737
m²
PO Drie eenheid, loc. Noordwal
1962
1.141
m²
gem. progn. 15 jaar leerlingen m² BVO 195
Boekwaarde toelichting door schoolbestuur d.d. 27-02-2020 1-1-2021
1.185 m² €
m² €
361
2.017
m² €
46.322,32 -een van de oudste schoolgebouwen van Oldenzaal: oud en aan vernieuwing toe - aandachtspunt binnenklimaat - monumentale status - lastige eigendomssituatie 553.082,35 locatie Meijbreestraat: - mooi aan de buitenkant - heeft met krimp te maken 1.255,00 locatie Noordwal - staat er slecht voor, bouwkundig erg slechte staat
Conclusie: - voorkeur gaat uit naar gezamenlijk (ver)nieuwbouw op 1 locatie en dan bij voorkeur op locatie Meijbreestraat 1.274 m² €4.121.632,1 incl. - ondervindt nu veel technische en functionele tekortkomingen door raad - kijkt uit naar nieuw gebouw toegezegd budget
PO Nutsschool
1960
1.650
m²
231
PO SBO de Windroos
2014
2.536
m²
187
1.623 m² €
PO Zevenster
1970
1.328
m²
84
623 m² €
131.988,86 - sterk verouderd -schoolgebouw te groot --> duur in exploitatie - combinatie met wijkcentrum 't Blikpunt wellicht verstandig om kapitaalvernietiging te voorkomen
PO De Maten
1971
1.103
m²
128
857 m² €
217.050,67 - typisch jaren 70 gebouw prima school; niet zo dramatisch als andere schoolgebouwen - geen dramatische krimp - voorlopig nog bruikbaar, prioriteit 2 - aandachtspunt is wel het binnenklimaat
PO De Wendakker
1975
1.279
m²
199
1.203 m² €
PO De Linde (de Thij)
1975
1114 m² (medegebruik door Impuls: 254 m²)
109
749 m² €
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
3.636.063,60 - school voor speciaal basisonderwijs - aantrekkingskracht ook naar omliggende gemeenten toe - onderwijskundig en door nieuw gebouw zeer aantrekkelijk - geen prioriteit
145.236,40 - op zich een prima school - er wordt nu door het schoolbestuur zelf geïnvesteerd - zij kunnen er nog even mee vooruit; wel prioriteit 2 364.584,56 - traditionele school met gangen / lokalen - een tijd geleden waren er nog extra noodunits nodig; deze zijn inmiddels weer verwijderd - slecht binnenklimaat
Pagina 30 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Schoolnaam
Bouwjaar
Beschikbare capaciteit (BVO)
DE GRAVEN ES
ZUID-BERGHUIZEN
DE ESSEN
PO De Linde (de Essen)
1978
3.759
gem. progn. 15 jaar leerlingen m² BVO 247
1.443 m²
214
1.275 m²
€
m²
PO De Esch
Boekwaarde toelichting door schoolbestuur d.d. 27-02-2020 1-1-2021 - bouwkundig en functioneel in heel slechte staat: grondwateroverlast, kapotte zonwering e.z.v. - zij streven naar een energieneutraal gebouw. Het plan is afgewezen omdat 1.518.615,59 de financiering niet rond kwam. -in het verleden ook veel personenschade door ongelukken - het gebouw zal nu nog voor 5 jaar in stand gehouden worden (denk vooral aan hygiënische instandhouding) --> daarna is vervanging echt nodig
PO De Leemstee
1967
2.083
m²
253
1.493 m² €
527.054,33 - geen prioriteitengebouw; prima school - duidelijke woonfunctie - door nieuwbouw aanwas bij Leemstee & Franciscusschool - aandachtspunt binnenklimaat: warmteoverlast in oud en nieuw gedeelte) - oud gedeelte: onderhoudsstaat als aandachtspunt
PO De Bongerd, Paukenlaan
1994
1.635
m²
391
2.169 m² €
PO De Bongerd, Wieldraaierlaan 2006
3.222
m²
899.424,00 - mooi gebouw, vooral het mos-sedum-dak --> echter is het dak nu aan vervanging toe - onderbouw en bovenbouw gehuisvest - ook plusklassen en toneelklassen maken gebruik van het gebouw - op Wieldraaierlaan is ook een technieklokaal gerealiseerd - 4 lokalen VWO - ook een regenbogenklas voor vluchtelingen is hier gehuisvest --> ondanks het formele ruimteoverschot ten opzichte van het huidige 2.878.384,00 leerlingenaantal wordt de extra ruimte ingezet voor extra mogelijkheden in het onderwijs en dit wordt zeer gewaardeerd - aandachtspunten: akoestiek door combinatie van school en wonen was een probleem, maar is nu opgelost binnenboog van het U-vormig gebouw blijkt constructief niet goed; plafonds beginnen omhoog te trekken
m² €
4.2. Strategische keuzes VO In Oldenzaal is alleen het Twents Carmel College vertegenwoordigd binnen het VO-onderwijs. Het Twents Carmel College beschikt binnen de gemeente over vier locaties: • Binnenstad Potskampstraat: vmbo (bbl, kbl, gtl) • Binnenstad Lyceumstraat: bovenbouw havo/vwo • Binnenstad Leliestraat: praktijkonderwijs • De Thij Thijlaan: bovenbouw havo/vwo
Het Twents Carmel College (TCC) ondervindt de geprognosticeerde daling in leerlingenaantallen nu al en speelt hierop in door haar huisvestingskeuzes. Op basis van de informatie van het TCC heeft zij besloten de volgende aanpassingen door te voeren: met ingang van schooljaar 2021-2022 worden de onderbouw en de bovenbouw van de locaties Lyceumstraat en De Thij samengevoegd. De onderbouwklassen (leerjaren 1 en 2) krijgen dan les op De Thij en de bovenbouwklassen (leerjaren 3 tot en met 6) aan de Lyceumstraat.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 31 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Hiervoor is gekozen om de leerlingen ook in de toekomst kwaliteitsonderwijs en een ruime keuze aan vakken te kunnen bieden. Door het teruglopende leerlingenaantal is het Twents Carmel College genoodzaakt haar onderwijs anders te organiseren. Het samenvoegen tot één school met alleen onderbouw en één school met alleen bovenbouw zorgt voor de meeste mogelijkheden voor een breed onderwijsaanbod, goede ondersteuning van leerlingen en extra mogelijkheden voor talentontwikkeling. Hierdoor kan zelfs een uitgebreider pakket aan vakken aangeboden worden dan in de huidige situatie. Om de overgang naar de nieuwe situatie te realiseren is ervoor gekozen een aantal leerlingen tijdens dit schooljaar (2020-2021) al naar een andere locatie te laten gaan dan tot nu toe gebruikelijk was: • Leerlingen van de basisscholen De Wendakker, De Maten en De Zevenster in Oldenzaal stromen in op locatie De Thij. • Leerlingen van de basisscholen in Lonneker, Deurningen en Saasveld worden geadviseerd om in te stromen op locatie De Thij. Zij mogen zich ook aanmelden voor locatie Lyceumstraat. • Leerlingen uit leerjaar 2 havo/vwo/vwe van de locatie Denekamp stromen in op locatie Lyceumstraat. • Leerlingen die overstappen van 4 vmbo naar 4 havo (locaties Losser en Potskampstraat) stromen in op locatie Lyceumstraat.
Voor het schooljaar 2021-2022 betekent dit het volgende: • Leerlingen die komend schooljaar instromen op de locatie aan de Lyceumstraat gaan het tweede schooljaar naar De Thij. • Havo- en vwo-leerlingen gaan vanaf het derde jaar weer terug naar de Lyceumstraat. • Leerlingen die vmbo volgen gaan na het tweede jaar op De Thij verder aan de Potskampstraat.
4.3. Analyse gebouwenbestand VO Onderstaande tabel geeft een eerste indruk van de vervangingsopgave voor de onderwijshuisvesting VO in Oldenzaal. De informatie is verzameld op basis van oudere stukken en de toelichting die gegeven is door de schoolbesturen op 27 februari 2020.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 32 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Schoolnaam
Bouwjaar
Beschikbare capaciteit (BVO)
gem. progn. 15 jaar leerlingen m² BVO
Boekwaarde toelichting d.d. 27-02-2020 1-1-2021
VO
TCC Lyceumstraat
1923
14.362
m²
1.329
8.881 m² €
VO
TCC, Postkampstraat
1966
20.517
m²
1.155
11.375 m² €
- Huidige staat o Monumentale status voor een gedeelte van het gebouw, inclusief originele wandenstructuur. Hoge emotionele waarde in Oldenzaal. o Veel klimaatklachten die het onderwijsproces nu direct beginnen te raken. Hoofdpijn, droge ogen. Hierdoor lesuitval, tropenrooster, krant gehaald. Overschrijdt de wettelijke normen. Voor het nieuwe jaar aanpassingen aan het klimaat noodzakelijk, met name in monumentale deel. o Het gebouw van bijna 100 jaar oud, beperkt het onderwijs dat gegeven kan worden. Sluit totaal niet meer aan bij het onderwijsconcept en gevraagde flexibiliteit. Door gefaseerde aanbouwen is het gebouw inefficiënt in gebruik en rolstoelonvriendelijk i.v.m. de vele trappen en niveauverschillen. o Aangeven dat het gebouw problemen kent: schoonmaak en verwarming erg duur, asbest aanwezig, 2.395.853,89 - Toekomst o Start schooljaar 2021-2022 een bovenbouw locatie; komende tijd zullen noodzakelijke aanpassingen gedaan moeten worden om dit mogelijk te maken. o Met flexibilisering en maatwerk in het onderwijs vraagt dit ook flexibiliteit van het pand. Dit is er nu niet. o Naar de toekomst toe ontstaat wat leegstand door afnemend aantal leerlingen. Echter leegstand is tijdelijk nodig indien gekozen wordt voor (gefaseerde) vernieuwbouw.
- Conclusie: Prioriteit: 1! o Op korte termijn lucht en warmte !! o Wens: (gefaseerde) vernieuwbouw om schoolgebouw te realiseren dat past bij huidig en toekomstig gebruik en tevens bestaande pijnpunten aan te pakken en het nieuwe onderwijsconcept goed te ondersteunen. - Huidige staat o Veel klimaatklachten, met name aan de sportveldzijde en de aan de kant van de voorgevel; installatie nu veelal aan vervanging toe. o Mozaïek inzet in de voorgevel moet gerestaureerd worden o duur in onderhoud en exploitatie o er wordt veel emotionele waarde aan het gebouw gehecht - Toekomst 2.289.770,64 o Subsidie voor techniek onderwijs.
o Naar de toekomst toe ontstaat aanzienlijke leegstand door afnemend aantal leerlingen. Mogelijkheid om de PrO-school die nu gevestigd is aan de Leliestraat hier in te voegen? - Conclusie Prioriteit: 4 VO
TCC Leliestraat
2007
2.577
m²
157
2.210 m² €
VO
- Huidige staat: o Op dit moment te weinig ruimte. Hierdoor tijdelijke huisvesting bijgeplaatst. Op langere termijn (10 jaar) zal dit weer weg kunnen. o Meer samenwerking met PRO-VMBO route. Dit zorgt voor een langer verblijf van de leerlingen op deze locatie. o Constructieproblemen. Door een constructeur zijn gebreken geconstateerd. 1.278.333,67 o Met name in de gevel bij de ingang veel klachten rondom klimaat (warmte). - Toekomst o Meer samenwerking PRO-VMBO, hierdoor op termijn in de Potskampstraat huisvesten en de huidige locatie mogelijk afstoten? - Conclusie: Prioriteit: 4
- Huidige staat o Ondanks redelijk recente bouw al de nodige klimatologische aanpassingen gedaan. Dit komt telkens niet op orde. o Recent heeft dak onderhoud plaatsgevonden in verband met plaatsing zonnepanelen. - Toekomst o Start schooljaar 2021-2022 een onderbouwlocatie met brede instroom.
TCC Thijlaan
2007
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
9.655
m²
1.166
1.166 m² €
mogelijk te maken. 4.799.072,71 • Minder impact verwacht dan op Lyceumstraat. Pand is van oorsprong redelijk flexibel. o Door dalend aantal leerlingen zal leegstand ontstaan. Hierdoor ruimte om een andere (maatschappelijke) organisatie te huisvesten. Tijdens de uitvoering van de aanpassingen die binnenkort opgestart worden zal reeds gekeken worden wat er nu al geclusterd kan worden om op termijn daadwerkelijk een gebouwdeel af te kunnen stoten. - Conclusie Prioriteit: 4
Pagina 33 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
5. Scenario-ontwikkeling Op 27 februari 2020 heeft een overleg plaatsgevonden met vertegenwoordigers van de gemeente Oldenzaal en vertegenwoordigers van de schoolbesturen. Op basis van de inventarisatie van het huidige scholenlandschap van Oldenzaal (zie hoofdstuk 4) zijn de prioriteiten per gebouw besproken en heeft op basis van de inventarisatie een scenarioontwikkeling plaatsgevonden. De resultaten hiervan zijn in dit hoofdstuk samengevat. In hoofdstuk 6 worden de gekozen scenario’s vertaald naar financiële uitgangspunten.
5.1. Analyse en scenario’s Zuid-Berghuizen 5.1.1. Analyse gebouwenbestand en capaciteit
Toelichting kaart De kaart visualiseert de school in de wijk Zuid-Berghuizen en de gebouwgegevens die van belang zijn voor de analyse en scenario-ontwikkeling. De kleur van de cirkel en de schoolnaam geven aan van welk schoolbestuur de school is (zie legenda). Donkerblauw is bijvoorbeeld Stichting Konot. De rij daaronder ‘leerlingen’ geeft aan wat het leerlingenaantal is in de situatie van 2019 aan (teldatum 1 oktober 2018) en het
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 34 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
geprognosticeerde leerlingenaantal voor 2024, 2034 en 2039. Daarnaast wordt ook het gemiddelde leerlingenaantal over 15 jaar aangegeven volgens de capaciteitsanalyse. De rij eronder ‘ruimtebehoefte’ geeft de normatieve ruimtebehoefte aan volgens de meest actuele leerlingenprognose, opgesteld door Pronexus in januari 2019. Daarnaast wordt ook het gemiddelde over 15 jaar aangegeven. Dat gemiddelde is eveneens gebaseerd op de leerlingenprognose. Voor het VO is uitgegaan van de geprognosticeerde ruimtebehoefte zoals aangegeven in de leerlingenprognose, opgesteld door Pronexus in januari 2019. De ruimtebehoefte voor het VO is inclusief onderwijskundige vernieuwing (OKV). In de derde rij wordt het beschikbare oppervlak in m² brutovloeroppervlakte (bvo) aangegeven. Daaronder is als ‘tekort/overschot’ aangegeven wat het tekort of overschot in aantal vierkante meters is bij een school volgens de capaciteitsanalyse. Een groen, positief getal is een overschot, een rood, negatief getal een tekort. Bij iedere kaart is linksboven een indicatie voor de prioritering van het gebouw aangegeven. Deze komt voort uit de scenariobespreking van 27 februari 2020.
5.1.2. Scenario’s Zuid-Berghuizen De Leemstee is de enige school in Zuid-Berghuizen. De school wordt gekenmerkt door verwachte teruglopende leerlingenaantallen. Het gebouw functioneert naar behoren, met uitzondering van het klimaatsysteem. Dit schoolgebouw heeft geen hoge prioriteit en dient binnen 10-15 jaar (prioriteit 3) aangepakt te worden. Gezien de levensvatbaarheid van de school (circa 240 leerlingen op de lange termijn) is het voorkeursscenario solitaire nieuwbouw/ renovatie in Zuid-Berghuizen.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 35 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
5.2. Analyse en scenario’s binnenstad/centrum 5.2.1. Analyse gebouwenbestand en capaciteit
5.2.2. Scenario’s binnenstad/centrum (S)PO In de binnenstad van Oldenzaal bevinden zich drie scholen met vier locaties voor het primair onderwijs, een school van het speciaal primair onderwijs en drie scholen van het voortgezet onderwijs, te weten: Primair onderwijs: • Franciscusschool • Nutsschool • Drie-eenheid, locatie Meijbreestraat • Drie-eenheid, locatie Noordwal Speciaal Primair onderwijs: • SBO De Windroos Voortgezet onderwijs: • Twents Carmel College locatie Lyceumstraat • Twents Carmel College afdeling praktijkonderwijs (locatie Leliestraat) • Twents Carmel College locatie Potskampstraat 1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 36 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Franciscusschool Voor de Franciscusschool bestaat een hoge urgentie voor vernieuwbouw op de huidige locatie. Voor deze school heeft reeds een aanvullend haalbaarheidsonderzoek door HEVO plaatsgevonden, waaruit bleek dat op basis van het monumentale karakter van de voorgevel vernieuwbouw op deze locatie de beste optie is. De Franciscusschool dient binnen 0-5 jaar aangepast te worden. Het betreft een solitaire opgave. Nutsschool Voor de Nutsschool is reeds een budget voor nieuwbouw toegekend door de gemeente Oldenzaal. Daarmee valt de Nutsschool technisch binnen prioriteit 1 (0-5 jaar). Aangezien alle voorbereidingen voor de nieuwbouw reeds in gang gezet zijn wordt de Nutsschool in de verdere scenario-uitwerking buiten beschouwing gelaten. Drie-Eenheidschool De Drie-Eenheidschool in Oldenzaal beschikt over twee locaties. Met name het nieuwere gebouw aan de Noordwal kent veel tekortkomingen (bouwkundig, technisch, functioneel). De wens van het bestuur gaat ernaar uit beide locaties op de locatie van de Meijbreestraat samen te voegen en de locatie Noordwal buiten gebruik te stellen. Daarbij gaat de voorkeur ernaar uit op de Meijbreestraat nieuwbouw inclusief gymzalen te realiseren. Een alternatief hiervoor zou vernieuwbouw van de bestaande locatie Meijbreestraat inclusief uitbreiding op het perceel zijn.
De school dient binnen een termijn van 0-5 jaar aangepakt te worden (prioriteit 1). Door in 2021 een haalbaarheidsonderzoek uit te voeren kan bepaald worden welk van deze scenario’s het meest realistisch en toekomstgericht is. SBO De Windroos SBO de Windroos is een gebouw uit 2014 dat een school voor speciaal basisonderwijs huisvest. De school is gekenmerkt door een aantrekkingskracht ook naar omliggende gemeenten toe. Er zijn geen aandachtspunten voor het gebouw bekend. SBO De Windroos kent een vervangingstermijn van >15 jaar (prioriteit 4).
5.2.3. Analyse gebouwenbestand en capaciteit VO Voordat er wordt ingegaan op de locaties is in onderstaande kaart de ligging van de locaties en de capaciteitsbeoordeling gevisualiseerd. Voor de analyse van de capaciteit is voor de scholen van TCC uitgegaan van de prognose van Pronexus van januari 2019.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 37 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
5.2.4. Scenario’s binnenstad/centrum VO Scenario TCC Lyceumstraat TCC Lyceumstraat betreft een gebouw met een monumentale status voor een deel van het gebouw. Het gebouw uit 1923 kent veel klimaatproblemen, is functioneel niet meer geschikt voor het huidige onderwijs en kent beperkingen in het gebruik door mindervaliden. Vanaf het schooljaar 2021-2022 zal de Lyceumstraat de bovenbouwlocatie van TCC worden. Hierdoor ontstaat door afnemende leerlingenaantallen leegstand. Het voorkeursscenario gaat uit van een gefaseerde vernieuwbouw-aanpak van de locatie Lyceumstraat binnen 0-5 jaar (prioriteit 1). Op zeer korte termijn dienen de verwarmings- en ventilatiesystemen aangepakt te worden. Daarnaast dienen ingrijpende aanpassingen doorgevoerd te worden om de grootste problemen op te lossen en de nodige flexibiliteit in het gebouw te bereiken. In 2024-2025 dient een uitgebreid haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd te worden om de nodige ingrepen te inventariseren zodat strategisch zinvolle keuzes gemaakt kunnen worden. Scenario TCC Potskampstraat TCC Potskampstraat is een gebouw uit 1966, dat tegenwoordig veel klimaatproblemen kent en duur is in exploitatie en onderhoud. Desondanks wordt er binnen Oldenzaal veel emotionele waarde aan het gebouw gehecht.
In de toekomst zal de locatie zich richten op meer samenwerking met het bedrijfsleven en het primair onderwijs, bijvoorbeeld op het gebied van techniekonderwijs. Voor de locatie Potskampstraat zal op termijn een aanzienlijk ruimteoverschot ontstaan door teruglopende leerlingenaantallen. Het is mogelijk om hier 1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 38 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
andere onderwijsinstellingen, zoals de PrO-school (TCC Leliestraat, nu gehuisvest aan de Leliestraat) te integreren. TCC Potskampstraat kent een vervangingstermijn van >15 jaar (prioriteit 4). Scenario TCC Leliestraat TCC Leliestraat betreft een gebouw uit 2007 dat momenteel ingezet wordt voor praktijkonderwijs. Op dit moment wordt in de praktijk krapte ervaren in het gebouw. Om dat op te lossen is door het schoolbestuur tijdelijke huisvesting erbij geplaatst. Op langere termijn (10 jaar) zal dat niet meer nodig zijn, verwacht het schoolbestuur. Momenteel wordt er gestreefd naar meer samenwerking tussen de PrO-school en het vmbo om leerlingen langer op deze locatie te houden. Het gebouw kent met name constructieve problemen en klimaatproblemen. In de toekomst zal meer samenwerking met de locatie Potskampstraat plaatsvinden. TCC Leliestraat valt binnen een vervangingstermijn van > 15 jaar (prioriteit 4).
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 39 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
5.3. Analyse en scenario’s De Thij 5.3.1. Analyse gebouwenbestand en capaciteit PO
5.3.2. Scenario’s PO De Thij Zevenster De Zevenster is de enige school van Stichting Athena. Het gebouw kent een substantieel ruimteoverschot, wat naast veroudering van het gebouw de exploitatie zeer belast. De Zevenster kent een vervangingsopgave tussen 0-5 jaar (prioriteit 1). Door ontwikkelingen binnen de gemeente Oldenzaal komt eind 2020 wijkcentrum ’t Blikpunt vrij. Dat bevindt zich tussen De Thij en de Graven Es. Gezien de beschikbare oppervlakte zou de Zevenster hier goed gehuisvest kunnen worden. Er dient in 2021 een aanvullend haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd te worden naar de inpasbaarheid van de Zevenster binnen ’t Blikpunt. De Maten De Maten is een typisch jaren 70 gebouw, waarbij met name klimaatproblemen een rol spelen. Gezien het bouwjaar 1971 is het gebouw al bijna 50 jaar oud en daarmee is een structurele aanpak van het gebouw nodig. Op de middellange termijn kent De Maten toenemende krimp, 1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 40 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
net als de andere scholen in De Thij. Daarmee kent deze school een vervangingsopgave tussen 5-10 jaar (prioriteit 2). De Wendakker Ook de Wendakker is een typisch jaren 70 gebouw, dat op termijn met krimp te maken zal krijgen. Ook hier is het slechte binnenklimaat een belangrijk aandachtspunt. Gezien het bouwjaar 1975 is het gebouw al 45 jaar oud en daarmee is een structurele aanpak van het gebouw nodig. De Wendakker kent een vervangingsopgave van 5-10 jaar (prioriteit 2). De Linde (De Thij) De Linde, locatie De Thij kent een vergelijkbare situatie als De Wendakker, die gekenmerkt wordt door een slecht binnenklimaat en teruglopende leerlingenaantallen (krimp). Hierdoor konden de tijdelijk geplaatste noodunits verwijderd worden. De Linde kent een vervangingstermijn van 5-10 jaar (prioriteit 2). Binnen de wijk De Thij bevindt zich ook TCC De Thij, gebouwd in 2007. Voor het scenario voor TCC De Thij wordt verwezen naar paragraaf 5.3.4. Voor deze locatie wordt ervan uitgegaan dat over 5 jaar leegstand ontstaat en daarmee de mogelijkheid een PO-school of een andere maatschappelijke functie binnen TCC De Thij te huisvesten. Om deze reden hebben schoolbesturen en gemeente ervoor gekozen de PO-scholen (behalve de Zevenster) prioriteit 2 te geven.
5.3.3. Analyse gebouwenbestand en capaciteit VO Voordat er wordt ingegaan op de locatie zijn in onderstaande kaart de ligging van de locatie en de capaciteitsbeoordeling gevisualiseerd. Voor de analyse van de capaciteit is voor de scholen van TCC uitgegaan van de prognose van Pronexus van januari 2019.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 41 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
5.3.4. Scenario TCC De Thij TCC De Thij is in 2007 gerealiseerd. Sindsdien hebben al verschillende aanpassingen aan de klimaatinstallatie en het dak plaatsgevonden. Het gebouw kent in basis een grote mate van flexibiliteit. Vanaf het schooljaar 2021-2022 zal De Thij als onderbouwlocatie ingezet worden. Hiervoor zijn aanpassingen aan het gebouw nodig, die op korte termijn opgestart zullen worden. Door een dalend aantal leerlingen zal op middellange termijn leegstand ontstaan. Hierdoor ontstaat ruimte om een andere (maatschappelijke) organisatie, zoals PO-scholen, te huisvesten. Om ook deze ontwikkeling te faciliteren zal tijdens de uitvoering van de aanpassingen die binnenkort opgestart worden reeds gekeken worden wat er nu al geclusterd kan worden om op termijn daadwerkelijk een gebouwdeel af te kunnen stoten en te gebruiken voor andere doeleinden. Deze ontwikkeling dient in samenhang met de overige ontwikkelingen in De Thij opgepakt te worden om integrale keuzes te maken. De vervangingsopgave voor TCC De Thij behoort daarmee tot prioriteit 4 (> 15 jaar). Voor De Thij dient in 2022 een integraal haalbaarheidsonderzoek opgestart te worden om de vernieuwingen rondom TCC De Thij, De Maten, De Linde (Thij) en De Wendakker op te pakken.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 42 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
5.4. Analyse en scenario’s De Essen 5.4.1. Analyse gebouwenbestand en capaciteit
5.4.2. Scenario’s De Essen De Esch en De Linde (locatie De Essen) behoren tot twee schoolbesturen maar zijn qua staat met elkaar vergelijkbaar. Beide scholen bevinden zich in hetzelfde gebouw en zijn met dezelfde plattegrond in 1978 gerealiseerd. Zij kennen een aantal bouwkundige, installatietechnische en functionele gebreken. De scholen behoren daarmee allebei tot de vervangingsopgave van 0-5 jaar (prioriteit 1). In overleg met de gemeente is besloten om het huidige gebouw op het gebied van veiligheid en hygiëne aan te pakken zodat het gebouw de komende 5 jaar nog veilig gebruikt kan worden. Hierna zal gezamenlijke nieuwbouw binnen de wijk De Essen gerealiseerd worden. Vanuit samenwerking en efficiëntie pleiten de schoolbesturen voor een gezamenlijke realisatie van de nieuwbouw voor deze twee scholen. De Linde op de locatie De Thij hoeft hierbij niet betrokken te worden. Voor de voorbereiding van de nieuwbouwopgave dient in 2021 een aanvullend haalbaarheidsonderzoek uitgevoerd te worden.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 43 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
5.5. Analyse en scenario’s Graven Es 5.5.1. Analyse gebouwenbestand en capaciteit
5.5.2. Scenario’s Graven Es In Graven Es bevindt zich De Bongerd met twee locaties (Paukenlaan en Wieldraaierlaan) uit 1994 en 2006. Het oudere gebouw op de Paukenlaan ziet alleen een noodzaak het sedumdak aan te pakken. Op de Wieldraaierlaan is een constructief probleem geconstateerd bij de binnenboog van het gebouw. Rekenkundig wordt voor De Bongerd in zijn totaliteit een groot ruimteoverschot geconstateerd. Echter, het bestuur geeft aan deze extra ruimte bewust in te zetten voor de ontwikkeling van de leerlingen. Zo worden hier extra plusklassen, toneelklassen en regenbooggroepen (vluchtelingengroep) onderwezen. Daarnaast was het mogelijk een technieklokaal te realiseren. Ondanks het normatieve ruimteoverschot pleit het schoolbestuur voorlopig dus voor het behoud van het schoolgebouw in de huidige vorm. De scholen vallen binnen een termijn van 10-15 jaar (prioriteit 3).
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 44 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
6. Financiële uitgangspunten en financiële vertaling De in hoofdstuk 5 gepresenteerde scenario’s voor de opgaven van het IHP worden in dit hoofdstuk voorzien van een financiële vertaling. Basis voor de financiële vertaling is het financiële kader. Dit hoofdstuk grijpt terug op die kaders en vertaalt deze in de planning van het IHP.
6.1. Stichtingskosten en bijdrage schoolbesturen 6.1.1. Stichtingskosten op basis van kengetallen Met behulp van de nieuwbouwkostenconfiguratoren van HEVO (door PO-raad en VO-raad erkende instrumenten ter bepaling van de bouwkosten) zijn de geldende stichtingskostenniveaus per vierkante meter brutovloeroppervlak (bvo) bepaald, in aansluiting op het bepaalde kwaliteitsniveau. De bepaling van de stichtingskosten leidt tot de hieronder weergegeven investeringsbedragen per m² bvo, prijspeil januari 2020 en inclusief btw. Daarin wordt onderscheid gemaakt tussen de sectoren primair onderwijs, speciaal primair onderwijs en voortgezet onderwijs en wordt rekening gehouden met schaaleffecten van de gebouwen. De schaaleffecten in het primair onderwijs vinden plaats op basis van het aantal leerlingen (bandbreedte 100 - 400 en meer leerlingen) en in het voortgezet onderwijs in categorieën gebouwomvang, respectievelijk 5.000, 8.000 en 13.000 m². De stichtingskosten voor voorzieningen van het speciaal onderwijs worden bepaald op basis van de kostenconfigurator SO per m² bvo voor de doelgroep leeren/of gedragsproblemen. In de overzichten van de stichtingskostenniveaus zijn twee subtotalen weergegeven.
Het eerste subtotaal betreft de ‘basiskwaliteit’; dit is de kwaliteit die ten minste moet worden gerealiseerd om te komen tot een onderwijsvoorziening die voldoet aan eisen uit huidige weten regelgeving. Op basis van de zorgplicht van de gemeente valt de basiskwaliteit onder de verantwoordelijkheid van de gemeente. Onderdeel hiervan zijn de Marsh-eisen; gemeentelijke eisen die bepalen welke verzekeringen voor het gebouw afgesloten moeten worden. Het tweede subtotaal betreft de ‘extra kwaliteit’; dit is de aanvullende kwaliteit om te komen tot - in dit geval - ENG, het voldoen aan Frisse Scholen klasse zoals gedefinieerd in hoofdstuk 3.3.2 en ingrepen op het gebied van exploitatiegericht bouwen en kwaliteitsverhoging ten behoeve van flexibiliteit om bijvoorbeeld ook ontwikkelingen als het toevoegen van een BSO of jeugdzorg mogelijk te maken.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 45 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Stichtingskosten primair onderwijs Leerlingenaantal PO
100
200
300
400
Bouw besluit 2015
€
2.291
€
2.097
€
1.886
€
1.852
Marsh eisen (gemeentelijke eisen)
€
27
€
27
€
27
€
27
Basiskw aliteit
€
2.318
€
2.124
€
1.913
€
in % van totaal
79%
79%
79%
1.879 80%
Aanvullende kosten ENG
€
325
€
296
€
251
€
235
Kosten Frisse Scholen
€
51
€
46
€
45
€
44
Kosten exploitatiegericht bouw en
€
65
€
64
€
65
€
64
Kosten toekomstbestendig bouw en
€
174
€
146
€
135
€
129
Extra Kw aliteit
€
615
€
552
€
496
€
in % van totaal Totale Kosten
21% €
2.933
21% €
21% €
2.676
2.409
472 20%
€
2.351
Stichtingskosten speciaal basisonderwijs Leerlingenaantal SO (leer- en/of gedragsproblem en)
150
Bouw besluit 2015
€ 2.153
Marsh eisen (gemeentelijke eisen)
€
Basiskw aliteit
€ 2.180
in % van totaal
80%
27
Aanvullende kosten ENG
€
343
Kosten Frisse Scholen
€
51
Kosten exploitatiegericht bouw en
€
58
Kosten toekomstbestendig bouw en
€
78
Extra Kw aliteit
€
530
in % van totaal
20%
Totale Kosten
€ 2.710
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 46 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Stichtingskosten voortgezet onderwijs BVO VO
vm bo
Uitgangspunt bouw lagen: Uitgangspunt brutovloeroppervlak (BVO) [m²]: Kosten Sober & Doelmatig gebouw o.b.v. w ettelijk minimum (conform eisen 01-01-2020)
€
Marsh eisen (gemeentelijke eisen) Basiskw aliteit
havo/vw o vm bo/havo/vw o 2
3
3
5000
8000
13000
1.842
€
€
27
€
1.869
in % van totaal
1.662
€
€
24
€
24
€
1.686
€
1.626
83%
83%
1.602
82%
Aanvullende kosten ENG
€
216
€
185
€
200
Kosten Frisse Scholen
€
36
€
34
€
33
Kosten exploitatiegericht bouw en
€
56
€
56
€
54
Kosten toekomstbestendig bouw en
€
78
€
78
€
78
Extra Kw aliteit
€
386
€
353
€
365
in % van totaal Totale Kosten
17% €
2.255
17% €
2.039
18% €
1.991
Bovenstaande overzichten en verdeling in basiskwaliteit en extra kwaliteit sluiten aan op de huidige wet- en regelgeving. Vanaf 1 januari 2021 wordt het normatieve deel (‘basiskwaliteit’) verhoogd, door de verplichtstelling van maatregelen om te komen tot bijna energieneutrale gebouwen (BENG) volgens de NTA 8800. Aangezien de nieuwe norm voor BENG (NTA 8800) afwijkt van de huidige norm van BENG en hierover nog onzekerheid bestaat kan slechts een indicatie gegeven worden over de verwachte verhoging van de basiskwaliteit. Als indicatie kan uitgegaan worden van een verschil van circa € 75,-- - € 100,-- per m² bvo voor het realiseren van de nieuwe BENG-norm volgens de NTA 8800. Echter, in dit IHP is als kwaliteitsambitie uitgegaan van energieneutrale gebouwen (ENG). Onderstaande doorrekeningen gaan dan ook uit van de realisatie van ENG-gebouwen prijspeil januari 2020.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 47 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Stichtingskosten primair onderwijs (op basis van kwaliteitsniveau ENG) Leerlingenaantal PO
100
200
300
400
Bouw besluit 2015
€
2.291
€
2.097
€
1.886
€
Marsh eisen (gemeentelijke eisen)
€
27
€
27
€
27
€
27
Aanvullende kosten ENG
€
325
€
296
€
251
€
235
Basiskw aliteit IHP
€
2.643
€
2.420
€
2.164
€
in % van totaal
90%
Kosten Frisse Scholen
€
Kosten exploitatiegericht bouw en Kosten toekomstbestendig bouw en Extra Kw aliteit
€
51
€
€
65
€
174 290
€
in % van totaal Totale Kosten
90%
46
€
€
64
€
146 256
€
10% €
90%
€
€
€
65
€
64
€
135
€
129
245
€
10%
2.676
2.114 90%
45
10%
2.933
1.852
€
44
237 10%
2.409
€
2.351
Stichtingskosten voortgezet onderwijs (op basis van kwaliteitsniveau ENG) BVO VO
vm bo
Uitgangspunt bouw lagen: Uitgangspunt brutovloeroppervlak (BVO) [m²]:
havo/vw o vm bo/havo/vw o 2
3
3
5000
8000
13000
Kosten Sober & Doelmatig gebouw o.b.v. w ettelijk minimum (conform eisen 01-01-2020)
€
1.842
€
1.662
€
Marsh eisen (gemeentelijke eisen)
€
27
€
24
€
24
Aanvullende kosten ENG
€
216
€
185
€
200
Basiskw aliteit IHP
€
2.085
€
1.871
€
1.826
in % van totaal
92%
92%
1.602
92%
Kosten Frisse Scholen
€
36
€
34
€
33
Kosten exploitatiegericht bouw en
€
56
€
56
€
54
Kosten toekomstbestendig bouw en
€
78
€
78
€
78
Extra Kw aliteit
€
170
€
168
€
in % van totaal Totale Kosten
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
8% €
2.255
8% €
2.039
165 8%
€
1.991
Pagina 48 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
6.1.2. Bijdrage schoolbesturen op basis van Total Cost of Ownership Het geformuleerde kwaliteitsniveau leidt tot meer duurzame, flexibele en onderhoudsarme gebouwen, en leidt daarmee ook tot exploitatievoordelen. Schoolbesturen zijn bereid een eigen bijdrage te leveren voor het realiseren van dit extra kwaliteitsniveau. Zij kunnen op basis van Total Cost of Ownership (TCO) een deel van de stichtingskosten van een nieuwbouw- of renovatieopgave financieren, binnen de kaders van wet- en regelgeving op basis van de kapitalisatie van de verwachte exploitatievoordelen. Daarbij kunnen schoolbesturen gebruik maken van de vergoeding voor materiële instandhouding (mi-vergoeding) die zij ontvangen van het rijk. In het primair onderwijs moet in de TCO-benadering rekening worden gehouden met het zogeheten investeringsverbod. De uitgangspunten ter bepaling van de bandbreedte TCO die zijn toegepast in het financieel rekenmodel ter bepaling van het financieel kader, zijn de volgende: ▪ De onderhoudsvergoeding voorafgaand aan de oplevering van een nieuwbouw, wordt gedurende 4 jaar teruggebracht naar storingsonderhoud en calamiteiten. Hiermee wordt gemiddeld een investeringsbijdrage bereikt van € 100,-- per m² bvo. ▪ Het te bereiken voordeel uit energie wordt berekend over een gebruiksperiode van 20 jaar ten opzichte van de energievergoeding (deel mi-vergoeding) die de schoolbesturen ontvangen.
Hiermee wordt gemiddeld een investeringsbijdrage bereikt van € 110,-- per m² bvo. De beperking tot 20 jaar wordt toegepast om daarmee aan te sluiten op de kaders van de ‘redelijke termijn’, die zijn geformuleerd in het rapport ‘concretisering huisvestingsvoorstellen’ van de PO-raad, de VO-raad en de VNG, en geeft daarmee invulling aan de zogeheten ‘coulance-regeling’ van Staatssecretaris Dekker ten aanzien van het investeringsverbod in het primair onderwijs. Afhankelijk van de sector en de schaalniveaus van de te bouwen voorzieningen, leidt dit tot een eigen bijdrage door de schoolbesturen van circa € 210,-- inclusief btw per m² bvo. Hierbij wordt uitgegaan van het kwaliteitskader zoals afgestemd (ENG, Frisse Scholen klasse zoals gedefinieerd in hoofdstuk 3.3.2). Voor projecten die niet volgens het afgesproken kwaliteitskader gerealiseerd worden wordt een afwijkende eigen bijdrage gehanteerd. Voor het realiseren van BENG-kwaliteit en de uitgangspunten van Frisse Scholen klasse zoals gedefinieerd in hoofdstuk 3.3.2 wordt een eigen bijdrage van € 121,-- per m² bvo inclusief btw gehanteerd. Per project dient een businesscase uitgewerkt te worden om de financiële kaders definitief af te stemmen.
6.1.3. Prijspeil, risico’s bouwkosten en andere randvoorwaarden De investeringsniveaus zijn bepaald op prijspeil januari 2020, inclusief btw, aansluitend bij het financiële kader. Niet opgenomen zijn eventuele kosten of baten van grondverwerving of grondexploitatie bij vrijkomende terreinen, dan wel het aankopen of verkopen van gebouwen. Risico’s ten aanzien van de bouwkosten zijn ook te vinden in de algemene prijsontwikkeling van bouwprojecten in Nederland en de regio Oldenzaal. Het is zaak om - bij behoud van ambitie - de investeringsramingen voortdurend te relateren aan de feitelijke toekomstige ontwikkeling van de bouwkosten. De BDB-index vormt daarvoor een goede basis. 1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 49 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
6.1.4. Indicatie kosten IHP Oldenzaal Onderstaand overzicht is gebaseerd op de hiervoor genoemde bedragen inclusief btw per m² bvo. Er is uitgegaan van het kwaliteitsniveau zoals eerder aangegeven. Voor de Nutsschool zijn daadwerkelijk overeengekomen bedragen vermeld. Voor de Franciscusschool en de Zevenster zijn stichtingskosten voor vernieuwbouw aangegeven zoals in eerder uitgewerkte rapportages onderbouwd. Indicatie Kosten IHP 2020 tot > 2035 eigen bijdrage schoolbesturen o.b.v. ENG €
210,00 per m² BVO
eigen bijdrage schoolbesturen o.b.v. BENG (oude norm) €
121,00 per m² BVO
Periode 2020-2024 reeds in uitvoering Schoolnaam
Nutsschool (reeds in uitvoering)
Bouwjaar
Advies
Kwaliteitsniveau uitgangspunt
1960
nieuwbouw
BENG
uitgangspunt: 1.347 m² voor onderwijs gehanteerd budget per m² BVO: €2.500 (zonder kdv / psz/bso) o.b.v. huidige BENG-norm
Raming stichtingskosten prijspeil 2020
eigen bijdrage schoolbesturen prijspeil 2020
zoals reeds afgesproken: € 3.367.500
zoals reeds afgesproken: € 162.987
Raming stichtingskosten prijspeil 2020
eigen bijdrage schoolbesturen prijspeil 2020
Planning IHP Schoolnaam
Bouwjaar
Advies
Kwaliteitsniveau uitgangspunt
gemiddelde BVO 2020 - 2025
Franciscusschool
1918
vernieuwbouw (rapport HEVO)
BENG
1217
indicatie stichtingkosten o.b.v. kostenconfigurator 2020
Drie eenheid, loc. Meybreestraat Drie eenheid, loc. Noordwal Zevenster De Linde (de Essen) De Esch TCC Lyceumstraat (havo/vwo) Onderzoek sk osten 2022-2023 (2e periode)
1940 1962 1970 1978 1978 1923
raming nieuwbouwkosten
ENG
2086
€
vernieuwbouw (in Blikpunt) raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten Haalbaarheidsonderzoeken
BENG ENG ENG ENG
644 1507 1345 9.456
€ € €
2.351
€
3.060.000,00
€
147.257,00
€
4.903.474,47
€
438.060,00
1.875.000,00 € 4.032.217,97 € 3.598.761,22 € 19.280.784,00 € 80.000,00 € 36.830.237,66 €
77.924,00 316.470,00 282.450,00 1.985.760,00 3.247.921,00
€ 2.676 € 2.676 € 2.039 € € €
Periode 2025- 2029 Schoolnaam
Bouwjaar
Advies
Kwaliteitsniveau uitgangspunt
gemiddelde BVO 2025 - 2029
De Maten De Wendakker De Linde (de Thij)
1971 1975 1975
raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten
ENG ENG ENG
820 1.179 723 Totaal indicatie stichtingskosten
Bouwjaar
Advies
Kwaliteitsniveau uitgangspunt
gemiddelde BVO 2030 - 2034
1994 2006 1967
raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten
ENG ENG ENG
2.054 samen met Paukenlaan 1.432 Totaal indicatie stichtingskosten
Bouwjaar
Advies
Kwaliteitsniveau uitgangspunt
gemiddelde BVO Na 2034
1963 2014 2007 2007
raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten raming nieuwbouwkosten
ENG ENG ENG ENG
11.375 1.598 7.907 2.210 Totaal indicatie stichtingskosten
indicatie stichtingkosten o.b.v. kostenconfigurator 2020 € € €
2.933 2.676 2.933
Indicatie stichtingskosten prijspeil 2020 € € € €
2.404.780,30 3.154.601,85 2.120.312,39 7.679.694,53
eigen bijdrage schoolbesturen prijspeil 2020 € € € €
172.200,00 247.590,00 151.830,00 571.620,00
Periode 2030 - 2034 Schoolnaam De Bongerd, Paukenlaan De Bongerd, Wieldraaierlaan De Leemstee
indicatie stichtingkosten o.b.v. kostenconfigurator 2020
Indicatie stichtingskosten prijspeil 2020
€
2.351
€
4.828.253,39
€
2.676
€ €
3.831.543,55 8.659.796,94
eigen bijdrage schoolbesturen prijspeil 2020 € € € €
431.340,00 300.720,00 732.060,00
Periode > 2035 Schoolnaam TCC, Postkampstraat (vmbo) BSO de Windroos TCC Thijlaan (havo/vwo) TCC Leliestraat (praktijkonderwijs)
systematiek raming stichtingskosten * kosten configurator HEVO PO, SO en VO * prijspeil 1-1-2020 * alle bedragen incl. btw
Indicatie stichtingskosten prijspeil 2020
1.991 € 2.710 € 2.039 € 2.255 € €
eigen bijdrage schoolbesturen prijspeil 2020
22.647.625,00 € 4.330.034,93 € 16.122.373,00 € 4.982.796,18 € 48.082.829,10 €
2.388.750,00 335.580,00 1.660.470,00 464.100,00 4.848.900,00
Omschrijving Totaal generaal 2020- >2035 Bijijkomende kosten/onvoorzien ca. 10% Totaal, prijspeil 1-1-2020 (indicatie)
raming stichtingskostenkosten raming eigen bijdrage € 101.252.558,23 € € 10.125.255,82 € € 111.377.814,06 €
9.400.501,00 940.050,10 10.340.551,10
Exclusief: sloopkosten
Toelichting per situatie onderzoeken per situatie onderzoeken indicatief: €350-450, all-in per situatie onderzoeken per situatie onderzoeken
kosten tijdelijke huisvesting verhuiskosten Extra stedenbouwkundige eisen
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
indicatie stichtingkosten o.b.v. kostenconfigurator 2020 € € € €
Pagina 50 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
6.1.5. Indicatieve planning voor eerste periode Onderstaande indicatieve planning is gebaseerd op de huidige begroting opgegeven door gemeente Oldenzaal.
Indicatieve planning prioriteiten IHP Oldenzaal Omschrijving
Franciscusschool Vernieuwbouw
Budget haalbaarheidsonderzoek Indicatie budget
Drie-eenheid
De Zevenster Vernieuwbouw Blikpunt
2021 €
nvt
Voorbereidingskrediet
2021 €
Indicatieve Planning Start verbouw / nieuwbouw verhuizing tijdelijke locatie Sloop oude locatie Oplevering Verhuizing en ingebruikname Verwachte start activering en afschrijving
2020
2022
2023
2021 360.000,00 €
2023 2024 2024 2026 2026 2026
2024 Najaar 2024 2025
€
20.000,00
245.000,00 €
100.000,00
2023 2022 2022 2023
Daarnaast geldt voor de overige twee projecten uit de eerste periode van het IHP de volgende indicatieve planning. Voor de haalbaarheidsonderzoeken is reeds een reservering in de huidige begroting opgenomen. Omschrijving
De Essen Nieuwbouw
Budget haalbaarheidsonderzoek Indicatie budget
€
Voorbereidingskrediet Omvang 8% (5% TCC)
€
Indicatieve Planning Doorlooptijd definitiefase- selectie arch.+adv. Ontwerpfase Omgevingsvergunning Aanbesteding- bestellen materialen Verhuizing vervangende huisvesting Start verbouw-nieuwbouw Oplevering Ingebruikname Verwachte start activering en afschrijving
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
TCC vernieuwbouw Lyceumstraat
2023
2023 20.000,00 €
2025
40.000,00 2025
620.000,00 €
12 maanden (EG selectie) 14 maanden 4 maanden 4 maanden nvt 1-8-2025 1-1-2027 1-1-2027 1-1-2027
N
970.000,00
12 maanden (EG selectie) 15 maanden 4 maanden 4 maanden nvt 1-8-2025 1-8-2027 1-8-2027 1-1-2028
Pagina 51 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
Bijlage 1: Frisse Scholen klasse In het kader van het IHP Oldenzaal wordt voor de onderwerpen Temperatuur, Licht en Geluid de subcriteria als volgt aangehouden:
Temperatuur 6.1.6. Operatieve temperatuur winter Klasse C is van toepassing.
6.1.7. Operatieve temperatuur zomer Klasse C is van toepassing.
6.1.8. Individuele beïnvloeding Klasse C is van toepassing. Dit geeft voldoende mogelijkheid van beïnvloeding van temperatuur. Wel dient zonwering elektrisch te worden bediend.
6.1.9. Lokaal thermisch discomfort Klasse C is van toepassing. Dit is voldoende in een onderwijsgebouw en biedt vrijheid voor de keuze van een verwarmingssysteem.
6.1.10. Kwaliteitsborging Klasse B (= A) is van toepassing.
6.2. Licht 6.2.1. Kunstlicht Klasse C is van toepassing, maar dan met 400 lux. Daarbij geldt dat schakeling op basis van aanwezigheid plaatsvindt en dat daglichtregeling aanwezig is.
6.2.2. Daglicht Klasse C is van toepassing. Meer daglicht is kostbaar en past niet binnen de strenge energetische uitgangspunten.
6.2.3. Helderheidswering Klasse B is van toepassing.
6.2.4. Individuele beïnvloeding Klasse C is van toepassing. Daarbij tevens de schakelingen zoals bij Kunstlicht omschreven.
6.2.5. Kwaliteitsborging Klasse B is van toepassing.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 52 van 53
●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●●
www.hevo.nl
6.3. Geluid 6.3.1. Geluidwering van de gevel Klasse C (= B) is van toepassing.
6.3.2. Installatiegeluid Klasse C is van toepassing. Dit is een zeer acceptabel niveau, wat zonder meerkosten realiseerbaar is.
6.3.3. Ruimteakoestiek Klasse C is van toepassing. In de praktijk betekent dit veelal dat een ingericht lokaal voldoet aan klasse B.
6.3.4. Luchtgeluidisolatie Klasse C is van toepassing. Bij lokalen onderling is klasse A van toepassing.
6.3.5. Contactgeluidisolatie Klasse C (= B & A) is van toepassing.
6.3.6. Kwaliteitsborging Klasse C (= B & A) is van toepassing.
In de bijlage is de uitgebreide publicatie ‘Programma van Eisen Frisse Scholen 2015’ van september 2015 te vinden.
1666501-0050.1.0, d.d. 4 februari 2021
Pagina 53 van 53