20250424 Rapport Toekomstscenario's binnensportvoorzieningen
Tekst van het document
de mogelijkheden van potentiële locaties binnen de kern Nuenen. Voor deze scenario’s zijn
zaaldelen. In dat geval is er uitbreiding nodig.
de investeringskosten en de gebouwgebonden jaarlasten op hoofdlijnen geraamd. Deze moeten verder uitgewerkt worden zodra er een keuze is gemaakt voor een scenario en de
Het voortgezet onderwijs is in Nuenen doorgedecentraliseerd en valt daarmee niet langer
potentiële locatie bekend is. Eventuele (negatieve) financiële effecten op de exploitatie van
onder de wettelijke zorgplicht van de gemeente. Toch heeft het voortgezet onderwijs wel
sporthal De Hongerman en gymzaal Jacobushoek zijn in dit stadium niet te bepalen omdat
binnensportaccommodaties nodig om te kunnen voldoen aan de wettelijke norm voor be-
er nog te veel factoren onzeker zijn. Tabel 15 geeft de afweging per scenario kort weer.
wegingsonderwijs. Op dit moment kunnen ze nog gebruik maken van de vrije ruimte in
Hierna volgt een uitleg per scenario.
sporthal De Hongerman en de overige gymzalen. Omdat het Nuenens College bovenop de wettelijk verplichte uren bewegingsonderwijs ook nog een aanvullend programma heeft,
Tabel 15: Samenvatting van de scenario’s
Scenario 1 -
Scenario 2 Sportzaal
ervaren zij op dit moment al een tekort aan zaalcapaciteit. Dit tekort zal alleen maar groter Scenario 3 Scenario 4 Twee gym- Sportzaal & zalen gymzaal
Scenario 5 Sporthal
worden als het aantal (basisschool)leerlingen in Nuenen verder groeit.
Basisonderwijs
Voor de binnensportverenigingen biedt dit scenario geen enkele uitbreiding van de capaci-
Voortgezet onderwijs
hoofdstuk 3). Om dit op te vangen wordt door de meeste verenigingen uitgeweken naar
Sportverenigingen
continuïteit van de binnensportverenigingen van Nuenen is voldoende trainings- en wed-
teit voor trainingen en wedstrijden. Zij ervaren op dit moment een tekort hieraan (zie binnensportaccommodaties buiten de gemeente, maar dit is niet altijd mogelijk. Voor de strijdcapaciteit binnen de eigen gemeente noodzakelijk. Scenario 1 is voor de
Afmeting kavel in m²
0
3.207
1.556
3.207 + 1.556
5.869
Investeringskosten
€0
€ 6.275.900
€ 6.344.600
€ 9.448.200
€ 12.853.830
Gebouwgebonden jaarlasten
€0
binnensportverenigingen daarom onwenselijk.
6.2 € 275.806
€ 319.532
€ 450.576
€ 615.521
Scenario 2: sportzaal
Scenario 2 is het uitbreiden van de bestaande capaciteit aan binnensportaccommodaties met een sportzaal (2 zaaldelen). Met een minimale hoogte van 7 meter is een sportzaal geschikt voor gebruik door binnensportverenigingen. De omvang van een sportzaal biedt
6.1
Scenario 1: geen uitbereiding
Scenario 1 is voldoen aan wettelijke zorgplicht voor het bewegingsonderwijs. Er komt geen
voldoende ruimte om eventueel een volwaardig basketbalveld in te passen (in de breedte van de zaal). Daarnaast is er ruimte voor 2 volwaardige wedstrijd volleybalvelden.
uitbreiding van de capaciteit aan binnensportaccommodaties. Voor dit scenario zijn geen functionele uitgangspunten, theoretische gebruiksroosters of kostenramingen opgesteld omdat het uitgaat van de bestaande situatie. Zo lang het aantal basisschoolleerlingen niet harder groeit dan de leerling prognose, zijn er in de kern Nuenen voldoende zaaldelen in binnensportaccommodaties aanwezig voor het wettelijk verplichte bewegingsonderwijs van
Op basis van de huidige bezetting, de verwachte toekomstige behoefte van het bewegingsonderwijs en de aanvullende behoefte die de binnensportverenigingen hebben aangegeven, zijn theoretische bezettingsroosters opgesteld voor sporthal De Hongerman en de nieuw te bouwen sportzaal. Hieruit blijkt dat scenario 2 voldoende ruimte biedt aan
24
het bewegingsonderwijs. Er is in dit scenario nog circa 30 uur potentiële capaciteit beschik-
Dit scenario zou een oplossing bieden voor het tekort aan zaalcapaciteit dat het voortgezet
baar voor het totale bewegingsonderwijs. Ook zou dit scenario voor volleybal en badminton
onderwijs momenteel ervaart en ook nog ruimte bieden voor groei van het bewegingson-
de aanvullende trainingsbehoefte in zowel zomer als winter en voor korfbal in de winter
derwijs in de toekomst. Door het realiseren van twee separate gymzalen kan tegelijkertijd
oplossen. Voor basketbal en hockey blijft er in scenario 2 nog steeds een tekort aan trai-
gezorgd worden voor een goede spreiding van de gymzalen over de kern Nuenen. Zo kan
ningscapaciteit.
tegemoet worden gekomen aan een locatie in de buurt van de basisscholen in NuenenOost zodat zij niet langer naar De Hongerman hoeven te reizen. De vrijgekomen ruimte in
Een potentiële locatie voor een sportzaal moet minimaal 3.207 m² groot zijn en voldoen aan
De Hongerman kan dan worden gebruikt door het voortgezet onderwijs. Tegelijkertijd biedt
de gestelde uitgangspunten die zijn toegelicht in hoofdstuk 4. De investeringskosten van
de tweede gymzaal de mogelijkheid om de scholen in Nuenen-West te bedienen. Deze zou
een sportzaal worden geraamd op € 6.275.900 inclusief btw. De gebouwgebonden jaarlas-
gecombineerd kunnen worden met een eventueel nieuw te stichten basisschool in dit ge-
ten zijn geraamd op € 275.806 inclusief btw.
bied zoals in het IHP Onderwijs wordt benoemd.
Dit scenario zou een oplossing bieden voor het tekort aan zaalcapaciteit dat het voortgezet
Voor de binnensportverenigingen biedt dit scenario geen enkele uitbreiding van de capaci-
onderwijs momenteel ervaart en ook nog ruimte bieden voor groei van het bewegingson-
teit voor trainingen en wedstrijden. Dit is dan ook een onwenselijk scenario voor de
derwijs in de toekomst. Voor de binnensportverenigingen biedt dit scenario een oplossing
binnensportverenigingen.
voor volleybal, korfbal en badminton. Hoewel dit scenario nog steeds een tekort aan trainingscapaciteit oplevert voor basketbal en hockey, is uitbreiding met een sportzaal voor de
6.4
binnensportverenigingen te verkiezen boven scenario 1.
Scenario 4 is het uitbreiden van de bestaande capaciteit aan binnensportaccommodaties
Scenario 4: sportzaal en gymzaal
met een sportzaal en een gymzaal. De sportzaal moet aan dezelfde afmetingen voldoen
6.3
Scenario 3: twee gymzalen
als in scenario 2 en is daarmee geschikt voor een deel van de binnensporten. De gymzaal
Scenario 3 is het uitbreiden van de bestaande capaciteit aan binnensportaccommodaties
moet aan dezelfde afmetingen voldoen als in scenario 3 en is daarmee alleen geschikt voor
met twee separate gymzalen. Het uitgangspunt is dat een eventuele nieuwe gymzaal in
het bewegingsonderwijs.
Nuenen door zowel het basisonderwijs als het voortgezet onderwijs wordt gebruikt. Door de sportverenigingen is kenbaar gemaakt dat zij naar verwachting geen gebruik gaan ma-
Ook voor dit scenario is een theoretisch bezettingsrooster gemaakt voor het onderwijs en
ken van een gymzaal omdat deze te laag is voor de meeste balsporten. Een gymzaal met
de binnensport voor zowel sporthal De Hongerman als de nieuw te bouwen sportzaal en
een afmeting van 14 x 22 meter en een netto hoogte van 5,5 meter (KVLO-richtlijn) volstaat
gymzaal. Hieruit blijkt dat scenario 4 voldoende ruimte biedt aan het bewegingsonderwijs.
om die reden voor het gebruik door het onderwijs in Nuenen. Voor het onderwijs zou dit
Er is in dit scenario nog circa 65 uur potentiële capaciteit beschikbaar voor het totale be-
een aanvullende capaciteit van 35 uur per gymzaal opleveren, 70 uur in totaal. Voor de
wegingsonderwijs. Voor de binnensportverenigingen levert scenario 4 dezelfde potentiële
binnensportverenigingen bieden twee separate gymzalen geen extra trainings- of wedstrijd-
capaciteit als scenario 2. Volleybal, korfbal en badminton kunnen daarmee in hun aanvul-
capaciteit.
lende trainingsbehoefte voorzien, maar er blijft een capaciteitstekort voor basketbal en hockey.
Een potentiële locatie voor een gymzaal moet minimaal 1.556 m² groot zijn en voldoen aan de gestelde uitgangspunten die zijn toegelicht in hoofdstuk 4. De investeringskosten van
Een potentiële locatie voor een gymzaal moet minimaal 1.556 m² groot zijn en voldoen aan
een twee gymzalen worden geraamd op € 6.344.600 inclusief btw. De gebouwgebonden
de gestelde uitgangspunten die zijn toegelicht in hoofdstuk 4. Een potentiële locatie voor
jaarlasten zijn geraamd op € 319.532 inclusief btw.
een sportzaal moet minimaal 3.207 m² groot zijn. De investeringskosten van een gymzaal worden geraamd op € 3.172.300 inclusief btw. De investeringskosten van een sportzaal
25
worden geraamd op € 6.275.900 inclusief btw. De gebouwgebonden jaarlasten voor sce-
6.6
nario 4 zijn geraamd op € 450.576 inclusief btw.
Op basis van de opgestelde scenario’s dient, geredeneerd op basis van de capaciteitsbe-
Afweging
hoefte, de volgende afweging te worden gemaakt: Wil gemeente Nuenen alleen voldoen Door zowel een sportzaal als een gymzaal te realiseren, kan worden gezorgd voor een
aan haar wettelijke zorgplicht voor het bewegingsonderwijs of wil ze ook tegemoet komen
goede spreiding voor het onderwijs. Dit is echter ook mogelijk met scenario 3. Het voordeel
aan de behoeften van de binnensportverenigingen? Als er wordt gekozen voor het tege-
van scenario 4 is dat er dan ook gedeeltelijk tegemoet kan worden gekomen aan de extra
moet komen aan de wettelijke zorgplicht, dan voldoet scenario 1 (geen uitbereiding), maar
capaciteitsbehoefte van de binnensportverenigingen. Vanuit het bewegingsonderwijs is de
heeft scenario 3 (twee gymzalen) de voorkeur. Dit levert voor het bewegingsonderwijs de
toevoeging van een sportzaal niet noodzakelijk. Vanuit de binnensportverenigingen biedt
benodigde capaciteit en spreiding op. Als de gemeente tegemoet wil komen aan de be-
een sportzaal geen volledige oplossing voor het bestaande capaciteitstekort. Ook hier geldt
hoeften van de binnensportverenigingen, dan is scenario 5 (sporthal) het meest passende
dat dit scenario voor de binnensportverenigingen te verkiezen valt boven scenario 1 of 3.
scenario. Dit voorziet immers in de extra capaciteitsbehoefte van de binnensportverenigingen en levert ook voor het bewegingsonderwijs voldoende capaciteit. Als de gemeente aan
6.5
Scenario 5: sporthal
beide belangen (gedeeltelijk) tegemoet wil komen, dan ligt scenario 4 (sportzaal en gym-
Scenario 5 is het uitbreiden van de bestaande capaciteit aan binnensportaccommodaties
zaal) het meest voor de hand. Dit levert de benodigde spreiding voor het onderwijs en
met een sporthal. Een sporthal bestaat uit drie zaaldelen die geschikt zijn voor bewegings-
aanvullende trainingscapaciteit voor een deel van de binnensportverenigingen.
onderwijs met twee scheidingswanden. Door de hoogte van 7 meter en de zaaloppervlakte, is een sporthal geschikt voor alle Nuenense binnensportverenigingen. Bovendien kan een
Als er is gekozen voor een (of maximaal twee) voorkeursscenario’s, dan kunnen potentiële
sporthal worden uitgerust met een kantine en/of een tribune zodat deze geschikt is voor
locaties bepaald worden. Vervolgens kan worden onderzocht in welke mate deze locaties
wedstrijden met publiek.
geschikt zijn voor de uitvoering van het gekozen scenario.
De theoretische bezettingsroosters voor De Hongerman en de nieuwe sporthal laten zien dat dit scenario voldoende ruimte biedt aan het bewegingsonderwijs. Er is in dit scenario nog circa 65 uur potentiële capaciteit beschikbaar voor het totale bewegingsonderwijs. Met dit scenario wordt ook volledig voorzien in de aanvullende behoefte aan trainingscapaciteit van de binnensportverenigingen. Een potentiële locatie voor een sporthal moet minimaal 5.869 m² groot zijn en voldoen aan de gestelde uitgangspunten die zijn toegelicht in hoofdstuk 4. De investeringskosten van een sporthal worden geraamd op € 12.853.830 inclusief btw. De gebouwgebonden jaarlasten zijn geraamd op € 615.521 inclusief btw. Scenario 5 kan als enige scenario voorzien in de behoeften van zowel het bewegingsonderwijs als van de binnensportverenigingen. Wel biedt dit scenario minder spreiding van de binnensportaccommodaties dan scenario 3 of 4. Voor de binnensportverenigingen heeft dit scenario de voorkeur omdat een sporthal voor alle verenigingen bruikbaar is en er hiermee ook extra wedstrijdcapaciteit wordt gecreëerd.
26
Bijlage 1
Inrichting belijningsplan
Gymzaal 14 x 22 x 5 meter
Badminton 6,1 x 13,4 m Volleybal 9 x 18 m
14 x 22 m
27
Sportzaal 32 x 24 x 7 meter
28
Sporthal 53 x 30 x 7 meter
29
Belijning Volleybal
Belijning Basketbal
Belijning Badminton
Belijning Combiveld & scheidingswanden
30
Bijlage 2
Potentiële bezettingsroosters Hongerman zomer
Hongerman winter
MAANDAG
Gebruiksrooster Hongerman 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 1
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 1
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 1
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 1
WOENSDAG Zaaldeel 1 Zaaldeel 3
Zaaldeel 3 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 1
DONDERDAG Zaaldeel 1 Zaaldeel 2
Zaaldeel 2
Zaaldeel 3
Zaaldeel 3 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 1
VRIJDAG Zaaldeel 1 Zaaldeel 2
Zaaldeel 2
Zaaldeel 3
Zaaldeel 3 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 1
ZATERDAG Zaaldeel 1 Zaaldeel 2
Zaaldeel 2
Zaaldeel 3
Zaaldeel 3 ZONDAG
DINSDAG
Zaaldeel 2
Zaaldeel 2
ZATERDAG
20:00 21:00 22:00 23:00
Zaaldeel 3
Zaaldeel 3
VRIJDAG
19:00
Zaaldeel 2
Zaaldeel 2
DONDERDAG
18:00
Zaaldeel 1 Zaaldeel 3
Zaaldeel 3
WOENSDAG
Gebruiksrooster Hongerman 07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
Zaaldeel 2
Zaaldeel 2 DINSDAG
MAANDAG
07:00 08:00 09:00 10:00 11:00 12:00 13:00 14:00 15:00 16:00 17:00
Zaaldeel 1
18:00
19:00
20:00 21:00 22:00 23:00
ZONDAG Zaaldeel 1 Zaaldeel 2
Zaaldeel 2
Zaaldeel 3
Zaaldeel 3
Nuvo volleybal Achilles basketbal Badminton NKV korfbal HCN hockey LEVgroep Onderwijs
31
Hongerman + sportzaal winter
Hongerman + sportzaal zomer
Nuvo volleybal Achilles basketbal Badminton NKV korfbal HCN hockey LEVgroep Onderwijs
32
Sportzaal winter/zomer
Nuvo volleybal Achilles basketbal Badminton NKV korfbal HCN hockey LEVgroep Onderwijs
33
Sportzaal + gymzaal winter/zomer
34
Hongerman + sporthal winter
Hongerman + sporthal zomer
35
Sporthal winter
Sporthal zomer
36
Bijlage 3
Functioneel ruimteprogramma
1.3
Werkkast
Ten behoeve van schoonmaakwerkzaamheden is in de accommodatie één werkkast aanIn deze bijlage is een beknopte functionele en ruimtelijke beschrijving opgenomen voor
wezig met een vloeroppervlak van minimaal 4 m 2. De werkkast is voorzien van een
de gymzaal, sportzaal en sporthal. Deze beschrijving maakt inzichtelijk wat de kenmerken
uitstortgootsteen met warm en koud water en een dubbele rand geaarde wandcontactdoos
zijn van de nieuwbouw en wat voor accommodatie uiteindelijk beschikbaar komt voor de
voor het opladen van schoonmaakmachines.
(toekomstige) gebruikers. 1.4
EHBO-ruimte
De accommodaties dienen te voldoen aan de voorschriften zoals opgenomen in sportinfra-
In de accommodatie (m.u.v. de gymzaal) dient een EHBO-ruimte te zijn van 9 m2. De ruimte
structuur.nl (NOC*NSF) en de richtlijnen van de KVLO.
is voldoende groot voor een behandeltafel en is voorzien van de benodigde voorzieningen zoals een voetenwasbak en een wastafel.
1.
Functionele beschrijving ruimten
1.5
Sportruimte
Een sportaccommodatie bestaat uit ruimten die volgens de richtlijnen voor sport en onder-
Zoals beschreven in hoofdstuk 2 dient de sportruimte minimaal te voldoen aan de onder-
wijs (Sportinfrastructuur en KVLO) te doen gebruikelijk zijn, ruimten die nodig zijn om te
staande afmetingen.
voldoen aan de basiseisen ten aanzien van integrale toegankelijkheid. Daarnaast is ruimte nodig voor het laten functioneren van het gebouw, denk hierbij aan verkeersruimten en
Sportruimte
technische ruimten.
Gymzaal
Ruimten voor ontmoeten en aanschouwen van sport (wedstrijden) zijn vooralsnog buiten
Afmeting
Hoogte
Oppervlakte
22 x 14 m
5,5 m
308 m2
Sportzaal
32 x 24 m
7,0 m
768 m2
Sporthal
53 x 30 m
7,0 m
1.590 m2
beschouwing gelaten. De sportruimte dient te voldoen een de voorwaarden en richtlijnen zoals beschreven in Tochtportaal
Sportinfrastructuur, het kwaliteitszorgsysteem van NOC*NSF, en aan het Wettelijke Kader
Het tochtportaal is 6 m2.
zoals beschreven in “Kwaliteitskader huisvesting bewegingsonderwijs” d.d. januari 2024,
1.1
opgesteld door de KVLO. De entree is voorzien van een tochtportaal t.b.v. energiebesparing, schoonloopvoorziening en aanwezigheid van meterkast en eventueel toegangs- en alarmtableau e.d.
De benodigde sporttechnische inrichting dient nader te worden bepaald met toekomstige gebruikers.
1.2
Toiletruimte mindervalide
De toiletruimte voor mindervalide sporters is 12 m 2. Door de omvang van deze ruimte is er
1.6
een tevens een degelijke voorziening voor sporters met een beperking om zich om te kle-
Er wordt een toestellenberging gerealiseerd die qua omvang passend is bij de omvang en
den en te douchen.
gebruik van de sportruimte met een minimale hoogte van 2,75 meter.
Toestellenberging
37
Sportruimte
Oppervlakte
Gymzaal
55 m2
Sportzaal
110 m2
Sporthal
165 m2
1.8
Doucheruimten
Ruimte waarin sporters de mogelijkheid hebben om zich te wassen; De wasruimte heeft een open verbinding met de kleedruimte.
De toestellenberging is vanuit elke zaalruimte te bereiken middels een elektrische sectio-
Het oppervlak van de wasruimten bedraagt minimaal 10 m 2;
naaldeur met een minimale dagmaat van 4 meter breed en 2,5meter hoog. Van buitenaf is
Per doucheruimte zijn 4 douchepunten;
er een minimale doorgang van 2,0 x 2,5 meter aanwezig.
Elke ruimte dient te worden voorzien van 2 doucheputten; In de ruimte is ca 3 m2 bestemd als afdroogzone;
De toestellenberging heeft een minimale diepte van 5,0 meter.
Losse kraan t.b.v. schoonmaak en vullen bidons; Balvaste en vochtbestendige plafonds.
1.7
Kleedruimten
Kleedruimten zijn de ruimten waarin sporters de mogelijkheid hebben zich te verkleden.
1.9
Toiletten
De toiletten als bedoeld in deze paragraaf zijn voor de sporters in de accommodatie. De In de accommodatie dienen twee kleedruimten per zaaldeel te worden gerealiseerd. De
toiletruimten hebben een directe relatie met de sport- of kleedruimte
kleedruimten zijn bereikbaar via de het zaalgedeelte en verkeersruimten. De dames- en herentoiletten zijn voorzien van een voorportaal. Hierin is ook een wastafel Vanuit het zaalgedeelte en verkeersruimten mag bij een geopende deur géén zicht zijn in
met koud water aanwezig. De voorportalen van de toiletten worden voorzien van drangers.
de kleedruimten.
De toiletten dienen te zijn uitgevoerd in de vorm van wandclosets.
De kleedruimten voldoen aan de volgende criteria: Obstakels in kleedruimten zoals banken dienen op een logische plek gesitueerd en/of in één lijn geplaatst te worden;
1.10
De docenten/scheidsrechtersruimte bestaat minimaal uit: een kleedgedeelte;
Het oppervlak van de kleedruimten is minimaal 25 m²;
een MIVA-toilet met een wastafel;
De breedte van een kleedruimte is minimaal 3 meter en de hoogte minimaal 2,6 me-
een (afgesloten) doucheruimte;
ter;
werkblad.
De kleedruimte dient te zijn ingericht voor 17 personen; In de kleedruimte is per persoon tenminste 0,6 m banklengte noodzakelijk. Per persoon dienen twee naar de wand gerichte kledinghaken opgenomen te worden; In de kleedruimten is een wastafel met spiegel; Er dient in de nabijheid van de wastafel een slangwartelkraan te worden opgenomen (koud water); Geen of balvaste plafonds toepassen in kleedkamers.
Docenten/scheidsrechtersruimte
De inrichting van de kleedruimte geschiedt met vaste vrij hangende banken die vrij zijn van de vloer en vaste kledinghaken. De afwerking is in overeenstemming met de afwerking van de kleed- wasruimten ten behoeve van sporters. De toiletruimte staat niet in open verbinding met de kleedruimte (wanden van vloer tot plafond).
38
1.11
Verkeersruimte, constructie en techniek
Gymzaal
Verkeersruimten zijn voldoende breed voor de toestroom van sporters en/of bezoekers. Voor de doorstroming en sociale veiligheid dienen de verkeersruimten recht te zijn zodat “blinde” hoeken worden voorkomen.
b) c)
Aantal
Oppervlak [m2]
Oppervlak [m2]
Algemene ruimten Tochtportaal
1
6
6
Toilet / kleedruimte mindervalide
1
12
12
derdelen;
Werkkast
1
4
4
De installatieruimten worden zodanig in het gebouw gesitueerd dat leidingen zo
Sportruimten
kort mogelijk zijn;
Gymzaal: 22 x 14 m
1
308
308
De indeling van de technische ruimten moet zijn afgestemd op het ontwerp van
Toestellenberging
1
55
55
Kleedruimten
2
25
50
Doucheruimte
2
10
20
Toiletten
2
2
4
1
7
Ten aanzien van de installatieruimten ten behoeve van het gebouw geldt het volgende: a)
Ruimte
De installatieruimten zijn bereikbaar voor het aan- en afvoeren van installatieon-
het gebouw; d)
Installatieruimten zijn van binnenuit het gebouw bereikbaar;
e)
De installaties dienen overzichtelijk en eenvoudig bereikbaar te zijn;
Docentenruimte
f)
De technische ruimten zijn zo ingedeeld dat er voor onderhoud en vervanging
Totaal FNO
voldoende ruimte rondom de installaties beschikbaar is.
Verkeersruimte, techniek en constructie
Indien installatieonderdelen uit functionele overwegingen buiten moeten worden gepositio-
7
466 21 %
102
Totaal BVO
589
neerd, worden deze dusdanig gesitueerd, dat deze niet mogen leiden tot geluidsoverlast en niet zichtbaar zijn vanaf het maaiveld. Bij het ontwerp van het dak en eventuele instal-
Beweegbox (alternatief)
laties wordt hiermee rekening gehouden. Deze installaties zijn bereikbaar rondom via
Een beweegbox onderscheidt zich in principe niet van een traditionele gymzaal met betrek-
tegelpaden en voorzien van voldoende veiligheidsvoorzieningen.
king tot de ruimtelijke behoeft en is gelijkwaardig aan hetgeen is beschreven in de basisvariant. Het enige verschil is de afmeting van de sportruimte die op basis van boven-
1.12
Ontmoetingsruimte en tribune
genoemde ruimtestaat een afmeting heeft van 17,5 x 17,5 meter (oppervlak = 306 m 2).
Met betrekking tot de aard en omvang van tribune en ontmoetingsruimten heeft nog geen inventarisatie plaatsgevonden. Uitgangspunt is dat een eventuele ontmoetingsruimte en
3.
Sportzaal
tribune worden gerealiseerd op de verdieping boven de kleedruimten Sportzaal
2.
Gymzaal
In de onderstaande ruimtestaat zijn de ruimten en oppervlakten weergegeven als uitgangs-
In de onderstaande ruimtestaat zijn de ruimten en oppervlakten weergegeven als uitgangspunt voor de ruimtelijke inpassing.
punt voor de ruimtelijke inpassing. Ruimte
Aantal
Oppervlak [m2]
Oppervlak [m2]
Algemene ruimten Tochtportaal
1
6
6
39
Toilet / kleedruimte mindervalide
1
12
12
Werkkast
1
4
4
EHBO-ruimte
1
9
9
Sportzaal: 32 x 24 meter
1
768
768
Toestellenberging
2
55
110
Kleedruimten
4
25
100
Doucheruimte
4
10
40
Toiletten
4
2
8
buiten beschouwing gelaten. Op basis van bovenstaande ruimtestaat wordt aangenomen
Docentenruimte
1
7
7
dat een oppervlak van circa 350 m2 FNO (functioneel netto oppervlak) op de 1e etage be-
Sportruimten
Totaal FNO Verkeersruimte, techniek en constructie
1.064 23.9 %
Bar, keuken, magazijn enz.
verdieping
Toiletten bezoekers
verdieping
Totaal FNO Verkeersruimte, techniek en constructie
Totaal BVO
2.022 26,5 %
533
2.555
Zoals eerder benoemd zijn de ruimten voor een ontmoetingsruimte, tribune e.d. vooralsnog
schikbaar is voor eventuele aanvullende tribune en ontmoetingsruimte.
281
Totaal BVO
1.345
Zaaldelen Voor deze basisvariant wordt uitgegaan dat de sportruimte kan worden verdeeld in 3 zaaldelen. De verdeling heeft een relatie met de speelvelden op de sportvloer. Voor
4.
Sporthal
onderwijsgebruik volstaan vooralsnog 2 zaaldelen. Een verdeling in 3 zaaldelen heeft het voordeel dat de akoestische kwaliteit in de zaaldelen van hogere kwaliteit is.
In de onderstaande ruimtestaat zijn de ruimten en oppervlakten weergegeven als uitgangspunt voor de ruimtelijke inpassing. Ruimte
Aantal
Oppervlak [m2]
Oppervlak [m2]
Algemene ruimten Tochtportaal
1
6
6
Toilet / kleedruimte mindervalide
1
12
12
Werkkast
1
4
4
EHBO-ruimte
1
9
9
1
1.590
1.590
Toestellenberging
3
55
165
Kleedruimten
6
25
150
Doucheruimte
6
10
60
Toiletten
6
2
12
Docentenruimte
2
4
14
Sportruimten Sporthal 53 x 30 meter Tribune
excl.
Ontmoetingsruimte Ontmoetingruimte
verdieping
40
Bijlage 4
Rapport capaciteitsanalyse binnensport Nuenen
Zie separaat document
41
42