D04 02 Bijlage bij memo - Volledige rapportage Veiligheidsmonitor 2021 gemeente Noordoostpolder (I&O Research).pdf
Tekst van het document
oordoost older
B
ronten
oordoost older
rk
levoland
ederland 0
10
1
1
In Noordoostpolder zegt 37 procent overlast te ervaren van een of meer vormen van milieuoverlast. Elf procent heeft veel milieuoverlast. Zowel landelijk als in de overige vergelijkingsregio’s verschilt het aandeel inwoners dat veel overlast ervaart niet wezenlijk van dat in Noordoostpolder.
8%
ervaart zelf veel geluidsoverlast in de buurt.
In de wijken bedraagt het aandeel inwoners dat veel milieuoverlast ervaart 10 procent in Espelervaart en Overig Emmeloord, 11 procent in Revelsant en 13 procent in Overig Noordoostpolder. De wijken verschillen hiermee niet significant met het gemeentelijke gemiddelde. Figuur 3.17 - Totale milieuoverlast per wijk (percentage ervaart zelf veel overlast) 1
1 10
0 s elervaart
Hoe veilig is Noordoostpolder?
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
35 van 79
Tabel 3.4 - Vormen van milieuoverlast per wijk (percentage ervaart zelf veel overlast) Overlast van horeca
Geluidsoverlast
Stankoverlast
Espelervaart
0%
9%
2%
Revelsant
0%
10%
2%
Overig Emmeloord
1%
7%
3%
Overig Noordoostpolder
1%
9%
6%
Noordoostpolder
1%
8%
4%
3.6
Aanpak van buurtproblemen
Er is in de Veiligheidsmonitor ook aandacht voor de aanpak van buurtproblemen. De inwoners van Noordoostpolder is gevraagd welk buurtprobleem zij als eerste aangepakt zouden willen zien. Hieruit komt een top 3 van buurtproblemen, namelijk: te hard rijden, parkeerproblemen en hondenpoep.
Te hard rijden
25%
Parkeerproblemen
1
16%
2
Hondenpoep
16%
3
Tabel 3.5 - Belangrijkste buurtproblemen per wijk EERSTE
TWEEDE
DERDE
Espelervaart
Hondenpoep 21%
Te hard rijden 18%
Parkeerproblemen 15%
Revelsant
Parkeerproblemen 20%
Hondenpoep 18%
Te hard rijden 13%
Overig Emmeloord
Te hard rijden 21%
Hondenpoep 15%
Parkeerproblemen 15%
Overig Noordoostpolder
Te hard rijden 32%
Parkeerproblemen 17%
Hondenpoep 16%
Hoe veilig is Noordoostpolder?
36 van 79
4
Veiligheidsbeleving
In dit hoofdstuk wordt de veiligheidsbeleving van inwoners van Noordoostpolder beschreven. Paragraaf 4.1 zoomt in op de veiligheidsbeleving in de eigen woonbuurt en paragraaf 4.2 behandelt de veiligheidsbeleving in het algemeen. In paragraaf 4.3 komt de verwachte kans op slachtofferschap aan de orde. Afgesloten wordt door respectloos gedrag (par. 4.4), discriminatie(par. 4.5) en weerbaarheid (par. 4.6).
4.1
Veiligheidsbeleving in de buurt
Gevoelens van onveiligheid In Figuur 4.1 worden de onveiligheidsgevoelens in de eigen woonbuurt weergegeven, alsmede de frequentie ervan. In Figuur 4.2 worden de onveiligheidsgevoelens in de gemeente Noordoostpolder afgezet tegen de referentiegebieden. In Noordoostpolder voelt één op de tien inwoners zich wel eens onveilig in de eigen buurt. Twee procent voelt zich er vaak onveilig. Zowel landelijk als in de Veiligheidsregio Flevoland is het percentage mensen dat zich wel eens onveilig voelt in de eigen buurt hoger dan in Noordoostpolder. Daarentegen is het percentage in Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk lager dan in Noordoostpolder. Figuur 4.1 - Onveiligheidsgevoel in de buurt
Figuur 4.2 - Onveiligheidsgevoel in de buurt (percentage 'wel eens' onveilig)
oordoost older
ee
o s
ja 10
Zelden
aak
B ronten oordoost older
rk
levoland
ederland
0
10%
10
1
Voelt zich weleens onveilig in de eigen buurt.
In de wijk Espelervaart voelt 16 procent van de inwoners zich wel eens onveilig in de eigen buurt. Dit aandeel is groter dan het gemeentelijke gemiddelde.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
37 van 79
Figuur 4.3 - Onveiligheidsgevoel in de buurt per wijk (percentage 'wel eens' onveilig)
1 1 1 1 10
0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
Vermijdingsgedrag Inwoners die zich in een bepaalde situatie onveilig of onprettig voelen kunnen vermijdingsgedrag vertonen, ze passen hun gedrag aan uit gevoelens van onveiligheid. Figuur 4.4 geeft weer hoeveel procent van de inwoners van Noordoostpolder zegt dat een bepaalde vorm van vermijdingsgedrag bij hen persoonlijk vaak voor komt. In oordoost older doet rocent ’s avonds vaak niet open omdat zij dat niet veilig vinden. Twee rocent van de ensen voelt zich ’s avonds vaak onveilig o straat in de eigen rt en nog eens twee procent is vaak bang om zelf slachtoffer te worden van criminaliteit in de buurt. Eén procent rijdt of loo t vaak o vanwege onveilige lekken in de rt. og eens een rocent voelt zich ’s avonds alleen thuis vaak onveilig. Figuur 4.4 - Vermijdingsgedrag (percentage ‘komt vaak voor’)
doet s avonds niet o en voelt zich onveilig s avonds in de
rt o straat
is ang zelf slachto er te worden van cri
loo t of rijdt o
inaliteit
in eigen rt vanwege onveilige lekken
voelt zich onveilig savonds alleen th is 0
Hoe veilig is Noordoostpolder?
1
3
38 van 79
Ten opzichte van de Veiligheidsregio Flevoland komt het in Noordoostpolder minder vaak voor dat men ‘s avonds niet open doet, zich onveilig voelt op straat en omloopt of omrijdt om onveilige plekken te vermijden. In de wijk Espelervaart geven inwoners vaker dan gemiddeld in Noordoostpolder aan 's avonds niet open te doen of zich ’s avonds onveilig te voelen op straat.
Criminaliteit in de buurt Figuur 4.5 toont het percentage inwoners dat het idee heeft dat er veel criminaliteit plaatsvindt in de buurt. Figuur 4.6 laat zien in welke mate inwoners denken dat de criminaliteit in hun buurt de afgelopen twaalf maanden is toegenomen dan wel afgenomen. In Noordoostpolder heeft 5 procent van de inwoners het idee dat er veel criminaliteit in de eigen buurt voor komt. Het grootste deel (64%) denkt dat er weinig criminaliteit plaatsvindt, en 26 procent denkt dat er géén criminaliteit voor komt. Wat de ontwikkeling van de criminaliteit in de buurt betreft, denkt 10 procent dat de criminaliteit in de afgelopen 12 maanden is toegenomen en 5 procent denkt dat deze is afgenomen. De meesten (64%) denken dat de criminaliteit gelijk is gebleven. Vergeleken met Nederland en de Veiligheidsregio Flevoland hebben inwoners van Noordoostpolder minder vaak het idee dat er veel criminaliteit in de eigen buurt voor komt. Ten opzichte van het Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk is het percentage daarentegen iets hoger. De mate waarin men denkt dat de criminaliteit in hun buurt de afgelopen twaalf maanden is toe- of afgenomen verschilt in Noordoostpolder niet wezenlijk van de vergelijkingsregio’s. Figuur 4.5 – Criminaliteit in de buurt (percentage ‘veel’)
Figuur 4.6 - Ontwikkeling criminaliteit in de afgelopen 12 maanden
oordoost older
oordoost older B ronten oordoost older
B ronten oordoost older
rk
rk
levoland
levoland
ederland
ederland 0
10
1
1
0
toegeno en
10
0
10
afgeno en
Tabel 4.1 - Criminaliteit in de buurt en ontwikkeling per wijk Criminaliteit in de buurt ( ‘ ’)
Ontwikkeling criminaliteit (percentage afgenomen)
Ontwikkeling criminaliteit (percentage toegenomen)
4%
9%
6%
Espelervaart Revelsant
3%
3%
6%
Overig Emmeloord
7%
4%
11%
Overig Noordoostpolder
5%
5%
10%
Noordoostpolder
5%
5%
10%
Hoe veilig is Noordoostpolder?
39 van 79
Rapportcijfer veiligheid in de woonbuurt De inwoners is gevraagd om een algemeen rapportcijfer te geven voor de veiligheid in de eigen buurt (Figuur 4.7). Figuur 4.7 - Oordeel veiligheid woonomgeving per gebied (rapportcijfer)
Noordoostpolder
7,6
BT Dronten / Noordoostpolder / Urk
7,8
VR Flevoland
7,5
Nederland
7,5
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Inwoners van Noordoostpolder waarderen de veiligheid in hun eigen buurt met een gemiddeld rapportcijfer van 7,6. Zij zijn hiermee minder tevreden dan inwoners in het Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk (7,8). Figuur 4.8 - Oordeel veiligheid woonomgeving per wijk (rapportcijfer) 10 9 8
7,6
7,5
7,7
7,6
Revelsant
Overig Emmeloord
Overig Noordoostpolder
Noordoostpolder
7,3
7 6 5 4 3 2 1 Espelervaart
Figuur 4.8 laat het oordeel over de veiligheid in de woonomgeving naar wijk zien. In Espelervaart waardeert men de veiligheid van de woonomgeving met een gemiddeld rapportcijfer van 7,3. Dit cijfer is lager dan gemiddeld in Noordoostpolder (7,6).
5%
heeft het idee dat er veel criminaliteit in de buurt voor komt.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
40 van 79
4.2
Veiligheidsbeleving algemeen
Naast de veiligheidsbeleving in de eigen buurt is gevraagd of men zich wel eens onveilig voelt in het algemeen. In figuur 4.9 en figuur 4.10 worden deze onveiligheidsgevoelens weergegeven. Figuur 4.9 - Gevoel van onveiligheid in het algemeen
Figuur 4.10 - Onveiligheidsgevoel per gebied (percentage ‘wel eens’ onveilig)
oordoost older
ee 0
ja o 1
s
Zelden 10
B ronten oordoost older
rk
levoland aak eigert
ederland 0
10
0
30
0
Ongeveer een kwart (26%) van de inwoners van Noordoostpolder voelt zich in algemene zin wel eens onveilig. Dit aandeel is aanzienlijk hoger dan het onveiligheidsgevoel in de eigen buurt (10%). Twee procent voelt zich in algemene zin vaak onveilig. Inwoners van Noordoostpolder voelen zich in algemene zin minder vaak onveilig dan gemiddeld in Nederland waar 33 procent zich wel eens onveilig voelt. Ook in de Veiligheidsregio Flevoland is het percentage hoger (34%). In de wijken van Noordoostpolder verschilt het aandeel dat zich wel eens onveilig voelt niet wezenlijk van het gemeentelijke gemiddelde.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
41 van 79
4.3
Verwachte kans op slachtofferschap
In deze paragraaf gaan we in op de vraag hoe groot inwoners denken dat de kans is om in de komende twaalf maanden slachtoffer te worden van een delict of voorval ( Figuur 4.11). Figuur 4.11 - Kans slachtofferschap ... is (heel) groot
lichting via internet
In raak in woning
ishandeling
Zakkenrollerij zonder geweld
Beroving o straat
et geweld 0
10
1
0
de vraag ‘ oe groot denkt dat de kans is dat zelf in de ko ende 1 aanden slachtoffer wordt van (vijf vor en van) cri inaliteit?’ zegt 1 rocent dat zij de kans heel groot of groot achten om slachtoffer te worden van oplichting via internet. Vijf procent schat de kans op inbraak in de eigen woning (heel) groot in, en 1 procent denkt dat het risico op mishandeling (heel) groot is. De inschatting van de kans om slachtoffer te worden van de criminaliteitsdelicten is in Noordoostpolder kleiner dan in de Veiligheidsregio Flevoland, waar men vaker een (heel) grote kans ziet op beroving, zakkenrollerij of inbraak. In de wijken verschillen de resultaten niet beduidend van het gemeentelijk gemiddelde. Tabel 4.2 - Verwachte kans op slachtofferschap … is (heel) groot per wijk Inbraak in woning
Mishandeling
Zakkenrollerij
Beroving
Oplichting via internet
4%
3%
1%
1%
12%
Revelsant
5%
1%
1%
0%
15%
Overig Emmeloord
6%
1%
1%
1%
19%
Espelervaart
Overig Noordoostpolder
5%
3%
1%
0%
15%
Noordoostpolder
5%
2%
1%
1%
16%
Hoe veilig is Noordoostpolder?
42 van 79
4.4
Respectloos gedrag
Met respectloos gedrag wordt gedrag bedoeld waarbij de grenzen van fatsoen worden overschreden. Figuur 4.12 geeft weer hoe vaak burgers in de gemeente Noordoostpolder persoonlijk door personen of instanties respectloos worden behandeld. Figuur 4.12 - Percentage inwoners dat wel eens respectloos wordt behandeld door…
on ekenden o straat ekenden zoals artner fa ilie of vrienden ersoneel van overheidsinstanties
ersoneel van winkels of edrijven on ekenden in het o en aar vervoer 0
10
1
Ongeveer een op de tien (11%) inwoners zegt vaak of soms respectloos behandeld te worden door onbekenden op straat. Acht procent zegt weleens respectloos behandeld te worden door bekenden zoals de partner, familie of vrienden. Zeven procent wordt wel eens respectloos behandeld door personeel van overheidsinstanties. Het minst vaak wordt respectloze behandeling ervaren door onbekenden in het Openbaar Vervoer. Vijf procent zegt dat dit vaak of soms gebeurt. Zowel landelijk als in de Veiligheidsregio Flevoland komt het vaker voor dan in Noordoostpolder dat men respectloze behandeling ervaart van onbekenden op straat of in het Openbaar Vervoer. Respectloos gedrag door personeel van winkels of bedrijven wordt in Noordoostpolder minder vaak ervaren dan in de Veiligheidsregio Flevoland, maar iets vaker dan in het Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
43 van 79
4.5
Discriminatie
Burgers konden aangeven of zij zich in de afgelopen 12 maanden gediscrimineerd hebben gevoeld. Discriminatie kan op verschillende gronden plaatsvinden, zoals ras of huidskleur, godsdienst of leeftijd. Figuur 4.13 geeft weer hoe vaak de inwoners van Noordoostpolder zich in de afgelopen 12 maanden gediscrimineerd hebben gevoeld. Figuur 4.13 - Percentage inwoners dat zich in afgelopen 12 maanden gediscrimineerd voelt per gebied
oordoost older B ronten oordoost older
rk
levoland ederland
0
10
1
0
Een op de tien inwoners van Noordoostpolder heeft zich in de afgelopen 12 maanden gediscrimineerd gevoeld. Dit is minder vaak het geval dan in de Veiligheidsregio Flevoland waar 15 procent zich gediscrimineerd voelde. Inwoners die zich in de afgelopen 12 maanden gediscrimineerd voelden konden aangeven op welke grond deze discriminatie was en waardoor men zich gediscrimineerd heeft gevoeld. De drie meest genoemde gronden in Noordoostpolder zijn: ras/ huidskleur, nationaliteit en geslacht. De meest genoemde redenen waarom men zich gediscrimineerd heeft gevoeld zijn ongelijke behandeling / benadeling / voortrekken van bepaalde groepen, een negatief beeld / stigmatisering en negeren/ uitsluiting.
Ras, huidskleur
25% Nationaliteit 22%
1
2
17%
Geslacht 3
In de wijk Espelervaart heeft 17 procent zich in de afgelopen 12 maanden gediscrimineerd gevoeld. Dit is vaker dan gemiddeld in Noordoostpolder. In Overig Emmeloord heeft 6 procent van de inwoners zich gediscrimineerd gevoeld. Dit is minder vaak dan gemiddeld.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
44 van 79
Figuur 4.14 - Percentage inwoners dat zich in afgelopen 12 maanden gediscrimineerd voelt per wijk
1 1 1 1
10
0 s elervaart
4.6
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
Weerbaarheid
Om iets te kunnen zeggen over de persoonlijke weerbaarheid van de inwoners van de gemeente Noordoostpolder, is op basis van vijf stellingen een schaalscore berekend. Figuur 4.15 geeft weer hoe inwoners het eens zijn met de verschillende stellingen, figuur 4.16 laat de schaalscore voor persoonlijke weerbaarheid zien voor Noordoostpolder en de referentiegebieden. Figuur 4.15 - Stellingen persoonlijke weerbaarheid
Ik ben goed in staat mijn grenzen aan anderen duidelijk te maken
4%
Ik ben iemand die zich makkelijk uit lastige situaties redt
(helemaal) oneens
B ronten oordoost older rk
56%
levoland 24% 37%
ederland
Ik vind het moeilijk om 'nee' te zeggen als anderen vragen iets te doen wat ik liever niet doe
100%
oordoost older
74%
6%
Ik durf onbekenden aan te spreken op onwenselijk gedrag
Ik ben iemand die zich in het algemeen snel angstig voelt
Figuur 4.16 - Persoonlijke weerbaarheid (schaalscore)
48%
21%
0 65%
50%
10
10%
0%
50%
100%
(helemaal) eens
Driekwart van de inwoners (74%) zegt goed in staat te zijn om persoonlijke grenzen aan anderen duidelijk te maken. Ruim de helft (56%) zegt zich makkelijk uit lastige situaties te redden. Het aantal mensen dat onbekenden durft aan te spreken op ongewenst gedrag is met 37 procent minder groot.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
45 van 79
In Noordoostpolder bedraagt de gemiddelde schaalscore voor persoonlijke weerbaarheid 6,4. Zowel landelijk als in de overige referentiegebieden wijkt de schaalscore hier niet of nauwelijks van af.
37%
durft onbekenden aan te spreken op onwenselijk gedrag.
Figuur 4.15 - Persoonlijke weerbaarheid per wijk (schaalscore)
3
1 0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In de wijken varieert de schaalscore voor persoonlijke weerbaarheid van 6,1 in Espelervaart tot 6,6 in Revelsant. In Espelervaart zeggen inwoners vaker dan gemiddeld in Noordoostpolder dat zij zich in het algemeen snel angstig voelen. In Revelsant wordt vaker dan gemiddeld aangegeven dat men onbekenden durft aan te spreken op onwenselijk gedrag. Tabel 4.3 - Stellingen persoonlijke weerbaarheid per wijk (percentage (helemaal) mee eens) Ik ben iemand die zich makkelijk uit lastige situaties redt
Ik ben goed in staat om mijn grenzen aan anderen duidelijk te maken
Ik vind het moeilijk om ‘ ’ z als anderen vragen iets te doen wat ik liever niet doe
Ik ben iemand die zich in het algemeen snel angstig voelt
Ik durf onbekenden aan te spreken op onwenselijk gedrag
Espelervaart
57%
72%
21%
19%
33%
Revelsant
59%
76%
20%
9%
47%
Overig Emmeloord
59%
77%
25%
9%
37%
Overig Noordoostpolder
53%
71%
19%
10%
35%
Noordoostpolder
56%
74%
21%
10%
37%
Uitleg tabel De zogenaamde stoplichttabel laat zien hoe bewoners uit de verschillende wijken oordelen over de fysieke voorziening in de wijk ten opzichte van het gemeentelijk gemiddelde. Dit is per wijk en per stelling met verschillende kleuren aangegeven: • Rood: negatiever dan het gemeentelijk gemiddelde Hoe veilig is Noordoostpolder? 46 van 79 • Grijs: vergelijkbaar met het gemeentelijk gemiddelde • Blauw: positiever dan het gemeentelijk gemiddelde
5
Slachtofferschap traditionele criminaliteit
Dit hoofdstuk gaat over slachtofferschap van veel voorkomende delicten en voorvallen van traditionele criminaliteit. Dat is afgemeten aan het percentage inwoners van Noordoostpolder dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van een delict. Het hoofdstuk begint met een totaaloverzicht en daarna komen achtereenvolgens aan de orde slachtofferschap van geweldsdelicten (paragraaf 5.2), vermogensdelicten (par. 5.3) en vernielingen (par. 5.4).
5.1
Slachtofferschap traditionele criminaliteit
Traditionele criminaliteit bestaat uit drie categorieën van slachtofferschap: geweldsdelicten, vermogensdelicten en vandalismedelicten (vernieling). Elk van deze cijfers is berekend op basis van het percentage inwoners dat in de afgelopen 12 maanden persoonlijk slachtoffer is geworden van één of meerdere vormen van criminaliteit. Welke vormen van criminaliteit horen bij welke categorie wordt nader beschreven in de verschillende paragrafen. Figuur 5.1 - Slachtofferschap delicten in de afgelopen twaalf maanden 1
1 1 10
0
er ogensdelicten
ernielingen
eweldsdelicten
ersoonlijk slachto erscha totaal
In 2021 is 14 procent van de inwoners van Noordoostpolder slachtoffer geweest van een of meer vormen van traditionele criminaliteit. Zeven procent is slachtoffer geweest van een of meer vermogensdelicten, 6 procent is slachtoffer geweest van vernielingen en 4 procent van geweldsdelicten. Geweldsdelicten, vermogensdelicten en vernieling worden samengevat onder de noemer ‘traditionele cri inaliteit’. In Figuur 5.2 wordt het totale slachtofferschap van traditionele criminaliteit in Noordoostpolder vergeleken met de referentiegebieden. Het totale slachtofferschap van traditionele criminaliteit in Noordoostpolder is lager dan in Nederland, waar 17 procent in de afgelopen 12 maanden persoonlijk slachtoffer is geweest van één of meer vormen van traditionele criminaliteit.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
47 van 79
Figuur 5.2 - Slachtofferschap traditionele criminaliteit
oordoost older B
ronten
oordoost older
rk
levoland ederland 0
10
1
0
Er waren in Noordoostpolder in totaal 29,5 delicten traditionele criminaliteit per 100 inwoners in de twaalf maanden voorafgaand aan het onderzoek. Hiervan werd 56 procent gemeld bij de politie. De meldingsbereidheid in Noordoostpolder is groter dan in Basisteam Dronten/ Noordoostpolder / Urk (45%) en de Veiligheidsregio Flevoland (38%). Ook landelijk, waar 35 procent melding doet van ondervonden delicten is de meldingsbereidheid lager. In de Veiligheidsmonitor wordt ook gevraagd of slachtoffers van een delict melding of aangifte hebben gedaan bij de politie en wat, in het geval dat ze dit niet hebben gedaan, hiervoor hun reden was. Hier kwam een top 3 van redenen om geen melding of aangifte te doen uit voor de gemeente Noordoostpolder.
Helpt toch niets
32% 1
10%
Angst 2
Geen zaak voor de politie
10% 3
Nieuw in de Veiligheidsmonitor is een vraag naar de gevolgen van delicten voor slachtoffers, ondervindt men emotionele, psychische, lichamelijke of financiële problemen als gevolg van een delict? In Noordoostpolder geeft 28 procent van de slachtoffers aan dat zij problemen hebben ondervonden als gevolg van een traditioneel delict. In veruit de meeste gevallen (21%) gaat het om emotionele of psychische problemen, terwijl 12 procent financiële problemen heeft ondervonden. Lichamelijke verwondingen of letsel als gevolg van een traditioneel delict kwam minder vaak voor (4%).
Hoe veilig is Noordoostpolder?
48 van 79
5.2
Slachtofferschap geweldsdelicten
Voor het slachtofferschap van geweldsdelicten is berekend hoeveel inwoners één keer of vaker slachtoffer zijn geweest van mishandeling, bedreiging of seksueel geweld. Dit is weergegeven in Figuur 5.3. In Figuur 5.4 is het totale percentage inwoners van Noordoostpolder zichtbaar dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van een geweldsdelict. Figuur 5.3 - Slachtofferschap geweldsdelicten
Figuur 5.4 - Totaal slachtofferschap geweldsdelicten
oordoost older
edreiging
B ronten oordoost older
seks eel geweld
rk
levoland ederland
ishandeling
0
0
1
10
3
Bij geweldsdelicten wordt onderscheid gemaakt tussen mishandeling, geweldsdelicten met (vermeende) seksuele bedoelingen, en om bedreiging met fysiek geweld. Bedreiging komt het vaakst voor (3%), 1 procent was slachtoffer van seksueel geweld en minder dan 1 procent van mishandeling. In 2021 is 4 procent van de inwoners van Noordoostpolder slachtoffer geweest van een of meer geweldsdelicten. it aandeel verschilt niet wezenlijk van dat in de referentieregio’s. In totaal waren er in Noordoostpolder 8,4 geweldsdelicten per 100 inwoners in de twaalf maanden voorafgaand aan het onderzoek. Hiervan werd 74 procent3 gemeld bij de politie. De meldingsbereidheid van geweldsdelicten is in Noordoostpolder groter dan landelijk (33%) en in de Veiligheidsregio Flevoland (41%) en in het Basisteam (58%). Onder slachtoffers van geweldsdelicten in Noordoostpolder ondervond 47 procent4 emotionele, psychische, lichamelijke of financiële problemen als gevolg van het delict.
3%
3 4
is in de afgelopen 12 maanden slachtoffer geweest van bedreiging met fysiek geweld.
Resultaat gebaseerd op een vraag met minder dan 50 waarnemingen op gemeenteniveau. Resultaat gebaseerd op een vraag met minder dan 50 waarnemingen op gemeenteniveau.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
49 van 79
Figuur 5.5 - Totaal slachtofferschap geweldsdelicten per wijk
10 9
3
1 0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In de wijken verschilt de mate waarin inwoners slachtoffer zijn geweest van geweldsdelicten niet wezenlijk van het gemiddelde in Noordoostpolder. Tabel 5.1 – Slachtofferschap geweldsdelicten in de afgelopen twaalf maanden Bedreiging
Mishandeling
Seksueel geweld
Espelervaart
3%
0%
0%
Revelsant
3%
0%
1%
Overig Emmeloord
3%
1%
2%
Overig Noordoostpolder
4%
1%
1%
Noordoostpolder
3%
1%
1%
Uitleg tabel Deze tabel laat zien hoe vaak bewoners uit de verschillende wijken aangeven dat zij de afgelopen twaalf maanden slachtoffer zijn geweest van een bepaald delict ten opzichte van het gemeentelijk gemiddelde. Dit is per wijk en per stelling met verschillende kleuren aangegeven: • Rood: negatiever dan het gemeentelijk gemiddelde • Grijs: vergelijkbaar met het gemeentelijk gemiddelde • Blauw: positiever dan het gemeentelijk gemiddelde
Hoe veilig is Noordoostpolder?
50 van 79
5.3
Slachtofferschap vermogensdelicten
Voor het slachtofferschap van vermogensdelicten is berekend hoeveel inwoners één keer of vaker slachtoffer zijn geweest van oging tot woningin raak fietsendiefstal diefstal it vanaf a to’s autodiefstal, diefstal ander motorvoertuig, (poging tot) zakkenrollerij/beroving of overige diefstal (Figuur 5.6). Ook is het totale percentage inwoners van Noordoostpolder dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van een vermogensdelict berekend (Figuur 5.7). Figuur 5.6 - Slachtofferschap vermogensdelicten
Figuur 5.7 - Totaal slachtofferschap vermogensdelicten
woningin raak
oordoost older
B ronten oordoost older
etsdiefstal diefstal vanaf a to
rk
levoland
zakkenrollerij eroving
ederland
diefstal it a to
0
10
1
diefstal ander otorvoert ig a todiefstal overige diefstal
0
1
3
Van de onderscheiden vormen van vermogensdelicten komt woninginbraak het meest voor: 2 procent werd hiervan slachtoffer. Met fietsdiefstal is nog eens 2 procent geconfronteerd. Van diefstal vanaf de eigen auto (bijvoorbeeld van buitenspiegels of wieldoppen) was 1 procent slachtoffer. Daarnaast is 0,3 procent het afgelopen jaar slachtoffer geweest van (poging tot) zakkenrollerij of beroving. Twee procent heeft te maken gehad met andere, niet nader genoemde vormen van diefstal. Slachtofferschap van diefstal uit een ander motorvoertuig of autodiefstal kwam niet voor in de steekproef van dit onderzoek. In Noordoostpolder is 7 procent van de inwoners in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer geworden van een vermogensdelict. Zowel landelijk als in de referentieregio’s verschilt het ercentage niet wezenlijk van oordoost older. In totaal waren er in Noordoostpolder 7,6 vermogensdelicten per 100 inwoners in de twaalf maanden voorafgaand aan het onderzoek. Hiervan werd 52 procent5 gemeld bij de politie. De meldingsbereidheid in Noordoostpolder is hiermee groter dan landelijk en in de vergelijkingsregio.
5
Resultaat gebaseerd op een vraag met minder dan 50 waarnemingen op gemeenteniveau.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
51 van 79
Onder slachtoffers van vermogensdelicten in Noordoostpolder ondervond 18 procent6 emotionele, psychische, lichamelijke of financiële problemen als gevolg van het delict.
7%
is in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer geworden van een vermogensdelict.
Figuur 5.8 - Totaal slachtofferschap vermogensdelicten per wijk 1
10
0
s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In de wijk Revelsant is 11 procent van de inwoners in de afgelopen 12 maanden voorafgaand aan het onderzoek slachtoffer geworden van een vermogensdelict. In de wijk Overig Emmeloord geldt dit voor 5 procent van de inwoners. In de vier wijken verschilt het aandeel inwoners dat één keer of vaker slachtoffer is van een vermogensdelict niet wezenlijk met het gemeentelijk gemiddelde. Wel zijn er enkele verschillen tussen de specifieke vormen van vermogensdelicten. Zo heeft men in Espelervaart relatief vaak te maken gehad met zakkenrollerij/ beroving en zijn inwoners van Revelsant vaker dan gemiddeld slachtoffer geworden van fietsdiefstal. Tabel 5.2 – Slachtofferschap vermogensdelicten in de afgelopen twaalf maanden
6
Woninginbraak
Fietsdiefstal
Zakkenrollerij/ beroving
Diefstal vanaf auto
Diefstal uit auto
Overige diefstal
Espelervaart
2%
2%
2%
0%
0%
3%
Revelsant
2%
4%
1%
1%
0%
2%
Overig Emmeloord
2%
1%
0%
0%
0%
3%
Overig Noordoostpolder Noordoostpolder
1%
2%
0%
2%
1%
2%
2%
2%
0%
1%
0%
2%
Resultaat gebaseerd op een vraag met minder dan 50 waarnemingen op gemeenteniveau.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
52 van 79
5.4
Slachtofferschap vandalismedelicten
Voor het slachtofferschap van vernielingen is berekend hoeveel inwoners één keer of vaker slachtoffer zijn geweest van vernieling of beschadiging. Figuur 5.9 toont het totale percentage inwoners van Noordoostpolder dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van vandalismedelicten. Figuur 5.9 - Totaal slachtofferschap vandalismedelicten
oordoost older
B ronten oordoost older
rk
levoland ederland 0
10
In Noordoostpolder is 6 procent van de inwoners in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer geworden van een of meer vormen van vandalisme. Dit aandeel wijkt niet of nauwelijks af in de vergelijkingsgebieden. In totaal waren er in Noordoostpolder 13,5 vernielingen per 100 inwoners in de twaalf maanden voorafgaand aan het onderzoek. Hiervan werd 47 procent7 gemeld bij de politie. De meldingsbereidheid is hiermee aanzienlijk hoger dan landelijk (24%) en in de Veiligheidsregio Flevoland (30%). Ook is het aandeel hoger dan in het Basisteam, waar 36 procent van de slachtoffers van vernielingen daar melding van deed. Onder slachtoffers van vernielingen in Noordoostpolder ondervond 28 procent8 emotionele, psychische, lichamelijke of financiële problemen als gevolg van het delict.
6%
7 8
is in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer geworden van een of meer vormen van vandalisme.
Resultaat gebaseerd op een vraag met minder dan 50 waarnemingen op gemeenteniveau. Resultaat gebaseerd op een vraag met minder dan 50 waarnemingen op gemeenteniveau.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
53 van 79
Figuur 5.10 - Totaal slachtofferschap vernielingen per wijk 9
3
1 0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In de wijken Revelsant en Overig Emmeloord is 5 procent van de inwoners slachtoffer geworden van vandalisme. In Espelervaart en Overig Noordoostpolder betreft het respectievelijk 7 en 8 procent. In de wijken verschilt het totale slachtofferschap van vandalisme niet wezenlijk van de gemeente Noordoostpolder als geheel.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
54 van 79
6
Slachtofferschap online criminaliteit
Dit hoofdstuk gaat over slachtofferschap van online criminaliteit (cybercrime). Dit is afgemeten aan het percentage inwoners van Noordoostpolder dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van een delict of incident via internet, e-mail of app. Het hoofdstuk begint met een totaaloverzicht en daarna komen achtereenvolgens aan de orde slachtofferschap van online oplichting of fraude (par. 6.2), hacken (par. 6.3) en online bedreiging of intimidatie (par. 6.4).
6.1
Slachtofferschap online criminaliteit
Online criminaliteit bestaat uit drie categorieën van slachtofferschap: online oplichting of fraude, hacken en online bedreiging of intimidatie. Daarnaast is ook de restcategorie andere misdrijven via internet opgenomen in het totaal van online criminaliteit. Elk van deze cijfers is berekend op basis van het percentage inwoners dat in de afgelopen 12 maanden persoonlijk slachtoffer is geworden van één of meerdere vormen van criminaliteit. Welke vormen van online criminaliteit horen bij welke categorie wordt nader beschreven in de verschillende paragrafen. In Noordoostpolder is 16 procent van de inwoners slachtoffer geweest van een of meer online delicten of incidenten. Negen procent was slachtoffer van online oplichting of fraude, 6 procent van hacken en 2 procent van online bedreiging of intimidatie. Slachtofferschap van een ander misdrijf via internet kwam niet voor in de steekproef van gemeente Noordoostpolder. Figuur 6.1 - Slachtofferschap online criminaliteit 1
1 1 1 10
0 nline o lichting of fra de
acken
nline edreiding of inti idatie
ander isdrijf via internet
totaal
In Noordoostpolder is men minder vaak slachtoffer geweest van online criminaliteit dan in de Veiligheidsregio Flevoland (19%). In het Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk en in heel Nederland verschilt het resultaat niet wezenlijk van Noordoostpolder. Onder slachtoffers van online criminaliteit in Noordoostpolder ondervond 19 procent emotionele, psychische of financiële problemen als gevolg van het delict. In veruit de meeste gevallen gaat het om emotionele of psychische problemen.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
55 van 79
Figuur 6.2 - Slachtofferschap online criminaliteit per gebied
oordoost older B
ronten
oordoost older
rk
levoland ederland 0
16%
10
1
0
is slachtoffer geweest van online criminaliteit.
Ongeveer één op de vijf inwoners van de wijk Overig Emmeloord (21%) heeft te maken gehad met cybercrime. Dit is vaker dan gemiddeld in Noordoostpolder. In de wijk Overig Noordoostpolder daarentegen is het aandeel slachtoffers met 10 procent lager dan het gemeentelijk gemiddelde. Figuur 6.3 - Slachtofferschap online criminaliteit per wijk
0
1
10
0 s elervaart
Hoe veilig is Noordoostpolder?
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
56 van 79
6.2
Slachtofferschap online oplichting of fraude
Voor het slachtofferschap van online oplichting of fraude is berekend hoeveel inwoners één keer of vaker slachtoffer zijn geweest van aankoopfraude, verkoopfraude, fraude betalingsverkeer, illegaal gebruik van persoonsgegevens of phishing. Dit is weergegeven in Figuur 6.4. In Figuur 6.5 is het totale percentage inwoners van Noordoostpolder zichtbaar dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van online oplichting of fraude. Figuur 6.4 - Slachtofferschap online oplichting of fraude
aankoo fra de
Figuur 6.5 - Totaal slachtofferschap online oplichting of fraude per gebied
oordoost older
B ronten oordoost older
verkoo fra de
fra de etalingsverkeer
rk
levoland
hishing
ederland
illegaal ge r ik van ersoonsgegevens
9
10
11
0
In Noordoostpolder is 9 procent slachtoffer geweest van online oplichting of fraude. Hierbij komt aankoopfraude het meest voor, waarmee 7 procent van de inwoners werd geconfronteerd. Bij aankoopfraude worden online gekochte producten of diensten niet geleverd terwijl ze wel betaald zijn. Van verkoopfraude, fraude met betalingsverkeer en phishing was rond de 1 procent van de inwoners slachtoffer. Het totale slachtofferschap van online oplichting of fraude verschilt in Noordoostpolder niet wezenlijk van dat in de referentieregio’s.
9%
is slachtoffer geweest van online oplichting of fraude.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
57 van 79
6.3
Hacken
Voor het slachtofferschap van hacken is berekend hoeveel inwoners één keer of vaker te maken hebben gehad met hacking van een apparaat of een account. Dit is weergegeven in Figuur 6.6. In Figuur 6.7 is het totale percentage inwoners van Noordoostpolder zichtbaar dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van hacking. Figuur 6.6 - Slachtofferschap hacken
Figuur 6.7 - Totaal slachtofferschap hacken per gebied
oordoost older hacken acco nt
B ronten oordoost older
rk
levoland hacken a
araat
ederland 0 0
1
3
In het geval van hacken breekt iemand met kwade bedoelingen zonder toestemming in op een apparaat (zoals een computer of tablet) of een account (zoals een e-mail- of bankaccount). In Noordoostpolder is 5 procent slachtoffer van het hacken van een account en 4 procent is slachtoffer van het hacken van een apparaat. In Noordoostpolder is in totaal 6 procent van de inwoners slachtoffer geweest van hacken. Dit aandeel is vergelijk aar in de referentieregio’s.
6%
van de inwoners slachtoffer geweest van hacking van een account of apparaat
Hoe veilig is Noordoostpolder?
58 van 79
6.4
Online bedreiging of intimidatie
Voor het slachtofferschap van online bedreiging of intimidatie is berekend hoeveel inwoners één keer of vaker slachtoffer zijn geweest van online bedreiging, online pesten, online stalking of shamesexting. Dit is weergegeven in Figuur 6.8. In Figuur 6.9 is het totale percentage inwoners van Noordoostpolder zichtbaar dat in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer is geworden van online bedreiging of intimidatie. Figuur 6.8 - Slachtofferschap online bedreiging of intimidatie
Figuur 6.9 - Totaal slachtofferschap online bedreiging of intimidatie
oordoost older
online stalking
B ronten oordoost older
online esten
rk
levoland
online edreiging ederland
sha ese ting
0
0
1
1
In Noordoostpolder is 2,1 procent van de inwoners één keer of vaker slachtoffer geweest van online bedreiging of intimidatie. Binnen deze categorie komt online stalking het meest voor. Hiermee werd 1,3 procent van de inwoners geconfronteerd. Van online pesten was ongeveer 1 procent van de inwoners slachtoffer. Landelijk is het aandeel inwoners dat één keer of vaker slachtoffer is geweest van online bedreiging of intimidatie ongeveer even groot als in Noordoostpolder. Ook in de Veiligheidsregio en het Basisteam wijkt het aandeel slachtoffers niet wezenlijk af van dat in Noordoostpolder.
2,1%
Hoe veilig is Noordoostpolder?
is in de twaalf maanden voorafgaand aan dit onderzoek slachtoffer geworden van online bedreiging of intimidatie.
59 van 79
7
Preventie
In dit hoofdstuk wordt ingegaan op de maatregelen die burgers treffen ter preventie van criminaliteit, voornamelijk in de woonomgeving. Burgers hebben immers ook een eigen verantwoordelijkheid om te voorkomen dat zij slachtoffer worden van criminaliteit. Als het gaat om persoonlijke maatregelen is criminaliteitspreventie onder te verdelen in preventief gedrag (par. 7.1), preventieve maatregelen (par. 7.2) en online preventie (par. 7.3). Het hoofdstuk sluit af met paragraaf 7.4 over buurtpreventie.
7.1
Preventief gedrag
Aan de inwoners is een viertal voorzorgsmaatregelen voorgelegd die betrekking hebben op preventie. Hierbij is gevraagd of zij wilden aangeven welke maatregelen zij hebben genomen (Figuur 7.1). Daarnaast is op basis van het gebruik van deze vier maatregelen een somscore voor preventief gedrag berekend (Figuur 7.2). De somscore geeft een totaalbeeld van het gebruik van de vier beschreven maatregelen. Daarmee verschilt de score van de eerder toegepaste schaalscores. Voor de somscore geldt: hoe hoger de somscore, des te hoger de mate van preventief gedrag. De minimale waarde van de somscore is 0. De maximale waarde is 4.
Figuur 7.1 - Preventief gedrag (percentage) ee t altijd waardevolle s llen it a to
Figuur 7.2 - Preventief gedrag (somscore 0-4)
oordoost older
ee
aat s avonds wanneer nie and th is is eestal licht randen
B ronten oordoost older
aat waardevolle s llen th is o diefstal of eroving te voorko en
rk
levoland
Zet indien ogelijk ets in ewaakte etsenstalling
ederland
0 zelden of nooit
0
0
100
0
1
3
altijd of vaak
Van de vier voorgelegde maatregelen die men kan nemen om zichzelf en de eigen bezittingen te beschermen, gebeurt het meenemen van waardevolle spullen uit de auto het meest. Driekwart van de inwoners geeft aan dit altijd of vaak te doen. Ongeveer de helft (51%) zegt ’s avonds het licht te laten branden wanneer er niemand thuis is. Ongeveer vier op de tien laat waardevolle spullen thuis om diefstal op straat te voorkomen en 34 procent zet de fiets in een bewaakte stalling als die mogelijkheid er is.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
60 van 79
De mate van preventief gedrag in Noordoostpolder wordt uitgedrukt in een somscore van 2,0. Het gebruik van preventieve maatregelen is hiermee gelijk aan dat in het Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk. Landelijk en in de Veiligheidsregio Flevoland is de somscore voor preventief gedrag iets hoger (in beide gevallen 2,1).
75%
neemt altijd of vaak waardevolle spullen uit de auto mee.
Figuur 7.3 - Preventief gedrag per wijk (somscore 0-4)
3
1
0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In Espelervaart nemen inwoners minder voorzorgsmaatregelen om hun bezittingen te beveiligen dan gemiddeld in Noordoostpolder. In de overige drie wijken vertonen inwoners een gemiddelde mate van preventief gedrag. In Espelervaart zegt 65 procent altijd of vaak waardevolle spullen uit de auto mee te nemen. Dit aandeel is lager dan gemiddeld in Noordoostpolder. In Espelervaart laat men ook minder vaak ‘s avonds het licht branden wanneer niemand thuis is. Tabel 7.7.1 - Sociaal preventieve maatregelen per wijk (percentage altijd/vaak) Neem waardevolle spullen mee uit auto
’ wanneer niemand thuis is licht branden
Zet indien mogelijk fiets in bewaakte fietsenstalling
Laat waardevolle spullen thuis om diefstal of beroving te voorkomen
65%
34%
36%
38%
Revelsant
79%
50%
34%
35%
Overig Emmeloord
76%
53%
36%
40%
Overig Noordoostpolder
75%
53%
31%
39%
Noordoostpolder
75%
51%
34%
39%
Espelervaart
Hoe veilig is Noordoostpolder?
61 van 79
Uitleg tabel Deze tabel laat zien hoe vaak bewoners uit de verschillende wijken aangeven dat zij bepaalde maatregelen hebben genomen ten opzichte van het gemeentelijk gemiddelde. Dit is per wijk en per stelling met verschillende kleuren aangegeven: • Rood: negatiever dan het gemeentelijk gemiddelde • Grijs: vergelijkbaar met het gemeentelijk gemiddelde • Blauw: positiever dan het gemeentelijk gemiddelde
7.2
Preventieve maatregelen in en om de woning
Vervolgens is aan de inwoners een lijst met zes voorzieningen voorgelegd die betrekking hebben op het nemen van preventieve maatregelen. Hierbij gaat het vooral om de aanwezigheid van voorzieningen om woning en bezittingen te beschermen (Figuur 7.4). Op basis van deze zes voorzieningen is een somscore voor het aantal beveiligingsmaatregelen in en rondom de woning berekend (Figuur 7.5). De somscore ‘ reventieve aatregelen’ geeft het gemiddelde aantal aanwezige beveiligingsmaatregelen in en rondom woningen per huishouden in de vergelijkingsgebieden weer. De waarde van de somscore is minimaal 0 en maximaal 6. Figuur 7.4 - Preventieve maatregelen thuis (percentage aanwezig) tra veiligheidsloten of grendels o itende ren B itenverlichting sensor
Figuur 7.5 - Preventieve maatregelen thuis (somscore 0-6)
oordoost older B ronten oordoost older
et
rk
Ca era ewaking
levoland
iken of roll iken voor ra en en of de ren
ederland 0
lar installatie in h is
1
aa sticker of certi caat ( )
0
0
0
0
0
Van de voorzieningen die mensen in Noordoostpolder treffen om hun woning te beveiligen komen extra veiligheidssloten of grendels op ramen en/of deuren het vaakst voor (61%). Ruim de helft (59%) heeft buitenverlichting met een sensor. Minder vaak heeft men camerabewaking (18%), (rol)luiken voor ramen en/of deuren (17%) of een alarminstallatie in huis (10%). Zeven procent heeft een raamsticker of certificaat van het Politiekeurmerk Veilig Wonen (PKVW).
Hoe veilig is Noordoostpolder?
62 van 79
Het gemiddelde aantal aanwezige beveiligingsmaatregelen in en rondom woningen per huishouden bedraagt in Noordoostpolder 1,7. Het aantal beveiligingsmaatregelen is hiermee gelijk aan het landelijke, maar iets lager dan in het Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk en de Veiligheidsregio Flevoland, waar de somscore 1,9 bedraagt.
61%
heeft extra veiligheidssloten of grendels op ramen en/of deuren.
Figuur 7.6 - Preventieve maatregelen thuis, per wijk (somscore 0-6)
3
1
0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In de wijk Espelervaart heeft men gemiddeld 1,4 beveiligingsmaatregelen genomen in en rondom de woning. Dit is minder dan het gemeentelijke gemiddelde (1,7). In deze wijk zijn minder vaak extra sloten of grendels in de woning aanwezig. Ook is men er minder vaak in bezit van een alarminstallatie. In de wijk Overig Emmeloord is het aantal huishoudens met luiken of rolluiken groter dan gemiddeld in Noordoostpolder. Tabel 7.2 – Preventieve maatregelen thuis, per wijk (percentage aanwezig) Extra sloten of grendels
Luiken of rolluiken
Buitenverlichting met sensor
Alarminstallatie
Camerabewaking
Politiekeurmerk Veilig Wonen
44%
15%
51%
4%
16%
8%
Revelsant
56%
17%
57%
8%
15%
7%
Overig Emmeloord
66%
21%
62%
10%
19%
6%
Overig Noordoostpolder Noordoostpolder
62%
13%
57%
11%
20%
8%
61%
17%
59%
10%
18%
7%
Espelervaart
Hoe veilig is Noordoostpolder?
63 van 79
7.3
Online preventie
Inwoners konden ook aangeven welke maatregelen zij nemen om hun digitale gegevens te beschermen. Hiervoor zijn zes verschillende soorten maatregelen voorgelegd (figuur 7.7) Op basis van deze zes voorzieningen is een so score erekend voor ‘online reventie’ (fig r . ). De somscore ‘online reventie’ geeft het gemiddelde aantal aanwezige maatregelen voor de bescherming van digitale gegevens weer. De waarde van de somscore is minimaal 0 en maximaal 6. Figuur 7.7 - Online preventie (percentage gebruikt) iest sterke wachtwoorden die oeilijk te raden zijn
Figuur 7.8 - Online preventie (somscore 0-6)
oordoost older
e r ikt vir sscanner
B ronten oordoost older
oert dates it of aakt ack s (evt. a to atisch)
rk
levoland
e r ikt rewall
ederland
erandert wachtwoorden regel atig
0
e r ikt wachtwoord anager
0
0
0
0
0
De meest gebruikte maatregel die mensen nemen om de eigen digitale gegevens te beschermen is het kiezen van sterke wachtwoorden (67%). Ruim de helft (54%) gebruikt een virusscanner en 52 procent voert updates uit of maakt back-ups. Minder vaak gebruikte maatregelen zijn een firewall (37%), het regelmatig veranderen van wachtwoorden (29%) en het gebruik van een wachtwoordmanager (10%). Het gemiddelde aantal genomen maatregelen voor de bescherming van digitale gegevens bedraagt onder inwoners van Noordoostpolder 2,5. Dit aantal is lager dan in de Veiligheidsregio Flevoland (2,7).
67%
Hoe veilig is Noordoostpolder?
kiest sterke wachtwoorden die moeilijk te raden zijn.
64 van 79
Figuur 7.9 - Online preventie per wijk (somscore 0-6)
3
1 0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In de vier wijken verschilt het gemiddelde aantal genomen maatregelen voor de bescherming van digitale gegevens niet wezenlijk van dat in Noordoostpolder als geheel. Tabel 7.3 – Online preventie per wijk (percentage gebruikt) Sterk, moeilijk te raden wachtwoord Espelervaart
Wachtwoord regelmatig veranderen
Gebruik wachtwoord manager
Gebruik virusscanner
Gebruik firewall
Updates uitvoeren of back-ups maken
48%
34%
50%
65%
27%
14%
Revelsant
73%
24%
11%
52%
37%
51%
Overig Emmeloord Overig Noordoostpolder Noordoostpolder
66%
29%
8%
58%
37%
54%
66%
31%
9%
52%
37%
50%
67%
29%
10%
54%
37%
52%
Hoe veilig is Noordoostpolder?
65 van 79
7.4
Buurtpreventie
Sinds 2019 zit er in de Veiligheidsmonitor ook een vragenblok over verschillende vormen van buurtpreventie. Inwoners van de gemeente Noordoostpolder kunnen aangeven of er buurt- of burgerwacht en/of whatsapp buurtpreventie aanwezig is, en of er iemand uit het huishouden actief deelneemt aan een buurtpreventie-app of zich heeft aangemeld bij burgernet (Figuur 7.10). Figuur 7.10 - Buurtpreventie (percentage)
rt reventie a
aanwezig
ersoon of ie and it het h isho den heeft zich aange eld ij rgernet ersoon of ie and it het h isho den nee t actief deel aan rt reventie a B
rt of
rgerwacht aanwezig 0
10
1
0
30
3
0
0
Ruim vier op de tien inwoners van Noordoostpolder (45%) zegt dat Whatsapp-buurtpreventie in de buurt aanwezig is. Een vergelijkbaar deel (44%) geeft aan dat hij of zij zelf, of iemand anders van het huishouden deelneemt aan Burgernet, een landelijk communicatienetwerk dat burgers via telefoon, e-mail of app betrekt bij het politiewerk. Een derde geeft aan dat hij of zij zelf, of iemand anders van het huishouden aan de buurtpreventie-app deelneemt. Vijf procent zegt dat er een buurt- of burgerwacht is in de eigen buurt. De aanwezigheid van Whatsapp-buurtpreventie en het aandeel inwoners dat zich bij deze app heeft aangemeld is in de wijk Revelsant betrekkelijk laag. In de wijk Overig Noordoostpolder komt deelname aan Whatsapp buurtpreventie daarentegen vaker voor dan gemiddeld in Noordoostpolder. Tabel 7.4 - Buurtpreventie per wijk (percentage aanwezig of percentage deelname) Heeft buurt of burgerwacht
Heeft WhatsApp buurtpreventie
Aangemeld bij WhatsApp buurtpreventie
Aangemeld bij Burgernet
Espelervaart
7%
44%
24%
33%
Revelsant
2%
24%
11%
47%
Overig Emmeloord
5%
47%
29%
49%
Overig Noordoostpolder
5%
49%
45%
40%
Noordoostpolder
5%
45%
33%
44%
Hoe veilig is Noordoostpolder?
66 van 79
8
Burgers en politie
In dit hoofdstuk staat de tevredenheid over het functioneren van de politie centraal. Allereerst wordt de tevredenheid over contacten tussen burgers en de politie beschreven (paragraaf 8.1). Daarna beschrijft dit hoofdstuk het functioneren van de politie in de buurt (par. 8.2) en het functioneren van de politie in het algemeen (par. 8.3).
8.1
Contacten burgers met politie
Deze paragraaf beschrijft de contacten van de inwoners van Noordoostpolder met de politie. Achtereenvolgens gaan we in op het percentage dat contact heeft gehad, de reden(en) hiervoor en de tevredenheid over dit contact. Figuur 8.1 laat het percentage inwoners zien dat contact heeft gehad met de politie in de afgelopen twaalf maanden in vergelijking met de referentiegebieden. In figuur 8.2 wordt het contact met de politie binnen de buurt, elders in de gemeente en buiten de gemeente getoond.
Figuur 8.1 – Contact met de politie
Figuur 8.2 – Contact met de politie (% van bewoners met contact met de politie)
oordoost older
B ronten oordoost older
12%
Contact met de politie in de buurt
2%
Contact met de politie elders binnen gemeente
rk 23%
levoland 63%
ederland 0
0
Contact met de politie buiten de gemeente Geen antwoord
Ruim een op de vier inwoners van Noordoostpolder (27%) heeft in de afgelopen 12 maanden eens of meer keren contact gehad met de politie. Het gaat bij deze contacten bijvoorbeeld om een waarschuwing of bekeuring, een melding of aangifte van een delict, of zo maar een praatje met een agent op straat. In de referentieregio’s hebben inwoners ongeveer even vaak contact gehad met de politie als in Noordoostpolder. Van degenen die in het afgelopen jaar contact hebben gehad met de politie had 63 procent het laatste contact met de politie in de eigen buurt. Ruim één op de tien (12%) had het contact elders in de eigen gemeente en bij 23 procent vond het contact buiten de eigen gemeente plaats.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
67 van 79
Tabel 8.1 gaat verder in op het contact dat inwoners hebben gehad met de politie. Waarom hebben zij contact gehad, op wiens initiatief en op welke manier(en)? Tabel 8.1 - Reden contact, initiatief, wijze van contact (basis: inwoners die contact met politie hebben gehad) REDEN CONTACT
%
INITIATIEF CONTACT
%
WIJZE CONTACT
%
aangifte/melding
51%
burger
84%
persoonlijk
44%
bekeuring/waarschuwing
12%
Politie
16%
telefonisch
48%
andere contacten
12%
via Burgernet
1%
via sociale media op internet, bijv. twitter
1%
anders via internet, bijv. via de website van de politie
5%
anders niet via internet, bijv. schriftelijk
0%
In Noordoostpolder vond het contact met de politie in veruit de meeste gevallen op initiatief van de burger plaats. De reden voor het contact was in de helft van de gevallen een aangifte of melding, bijvoorbeeld van een verdachte situatie, misdrijf of overlast. In de wijze waarop het contact plaatsvond komt telefonisch en persoonlijk contact het vaakst voor. Andere vormen van contact bijvoorbeeld via sociale media of via de website van de politie komen minder vaak voor.
Tevredenheid Aan de inwoners van Noordoostpolder is ook gevraagd of zij tevreden zijn over hun laatste contact met de politie. Acht op de tien inwoners (79%) die in de eigen buurt, elders in de eigen gemeente of daarbuiten contact met de politie hebben gehad, zijn (zeer) tevreden over dit contact. In Noordoostpolder wordt het contact met de politie positiever beoordeeld dan in de Veiligheidsregio Flevoland en in heel Nederland. Figuur 8.3 - Tevredenheid over laatste contact met de politie - alle contacten (% (Zeer) tevreden. Basis: inwoners die contact met de politie hebben gehad)
oordoost older B ronten oordoost older
rk
levoland
ederland 0
0
79% Hoe veilig is Noordoostpolder?
0
0
90
van de inwoners die contact met de politie hebben gehad is (zeer) tevreden over dit contact.
68 van 79
Inwoners die minder tevreden waren konden aangeven wat hiervoor de redenen waren. Hieruit komt een top 3 van redenen voor ontevredenheid over contact met de politie. Niet serieus genomen worden of desinteresse, onopgeloste problemen en te lang moeten wachten op de politie worden in dit kader het vaakst genoemd.
Politie nam mij niet serieus of was niet geïnteresseerd
67%
Problemen niet opgelost
1
55%
Politie liet me te lang wachten, was te laat of kwam niet
2
29%
3
_________________ De percentages in dit overzicht zijn gebaseerd op een vraag met minder dan 50 waarnemingen op gemeenteniveau.
8.2
Functioneren politie in de buurt
Allereerst is inwoners gevraagd een algemeen oordeel te geven over het functioneren van de politie in de buurt. Vervolgens is aan de inwoners gevraagd naar hun oordeel over de zichtbaarheid van de politie in de buurt. Ten slotte is een aantal stellingen voorgelegd die verder inzoomen op het functioneren van de politie in de woonbuurt.
Tevredenheid Aan de inwoners van Noordoostpolder is gevraagd een oordeel te geven over het functioneren van de politie in de woonbuurt en over de zichtbaarheid van de politie in de buurt. Figuur 8.4 en Figuur 8.5 geven dit weer op gemeenteniveau, in Figuur 8.1 en Figuur 8.2 staat de tevredenheid over het functioneren en de zichtbaarheid van de politie per wijk. In Noordoostpolder is de helft (49%) van de inwoners (zeer) tevreden over het functioneren van de politie in de eigen buurt. Acht procent is (zeer) ontevreden. Circa een kwart (24%) is niet tevreden en niet ontevreden en 19 procent geeft aan dit niet te kunnen beoordelen. Figuur 8.4 - Oordeel functioneren politie in de buurt
oordoost older B ronten oordoost older
Figuur 8.5 - Oordeel zichtbaarheid politie in de buurt oordoost older B ronten oordoost older
rk
rk
levoland
levoland
ederland
ederland 0
0
(zeer) ontevreden
0
0
(zeer) tevreden
0
0 (zeer) ontevreden
0
0
0
0
0
(zeer) tevreden
Vier op de tien inwoners van Noordoostpolder zijn (zeer) tevreden over de zichtbaarheid van de politie in de eigen buurt, 18 procent is (zeer) ontevreden hierover. De anderen zijn niet tevreden
Hoe veilig is Noordoostpolder?
69 van 79
en niet ontevreden (32%) of hebben geen oordeel over de zichtbaarheid van de politie in de buurt (10%). In Noordoostpolder is de tevredenheid over de zichtbaarheid van de politie groter dan in de Veiligheidsregio Flevoland. Ook landelijk is de tevredenheid minder groot dan in Noordoostpolder. Figuur 8.1 - Tevredenheid over functioneren politie in de buurt (percentage (zeer) tevreden) 0
0 0 30 0 10 0 s elervaart
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
In de wijk Revelsant is 57 procent van de inwoners (zeer) tevreden over het functioneren van de politie in de buurt. De mate van tevredenheid is hier groter dan gemiddeld in Noordoostpolder. In de overige wijken verschilt de tevredenheid over het functioneren van de politie en de zichtbaarheid van de politie in de buurt niet wezenlijk met het gemiddelde in Noordoostpolder. Figuur 8.2 - Tevredenheid over zichtbaarheid politie in de buurt (percentage (zeer) tevreden)
0 3 30
0 1 10
0 s elervaart
Hoe veilig is Noordoostpolder?
evelsant
verig
eloord
verig oordoost older
oordoost older
70 van 79
Functioneren van de politie Daarnaast is aan de inwoners een aantal stellingen voorgelegd over het functioneren van de politie in de buurt. Figuur 8.7 geeft het percentage inwoners weer dat het (helemaal) eens of (helemaal) oneens is met de stellingen. Figuur 8.3 - Stellingen functioneren politie in de buurt (basis: inwoners met oordeel over functioneren politie) e olitie iedt de rgers in deze escher ing
rt
e olitie heeft hier weinig contact ewoners it de rt
et de
e olitie in de e olitie in de
rt is
rt nee t je serie s akkelijk te enaderen
e olitie eke rt te weinig in deze e olitie akt ro le en in deze e olitie werkt goed sa en deze rt
rt
rt goed aan et ewoners it 30 (hele aal) oneens
0
10
0
10
0
30
0
0
(hele aal) eens
Bijna de helft (46%) van de inwoners van Noordoostpolder is van mening dat de politie de burgers in de buurt bescherming biedt. Een vergelijkbaar aandeel (45%) vindt dat de politie weinig contact heeft met de bewoners uit de buurt en nog eens 45 procent vindt dat de politie in de buurt hen serieus neemt. Met de stelling dat de politie problemen in de buurt goed aanpakt en de stelling dat de politie goed samenwerkt met bewoners uit de buurt zijn minder inwoners het eens (25% en 20%). In Noordoostpolder is men het vaker eens met de stelling dat de politie weinig contact heeft met de bewoners uit de buurt dan in het Basisteam Dronten/ Noordoostpolder/ Urk. Landelijk is men het daarentegen vaker met de stelling eens dan in Noordoostpolder. Vergeleken met het Basisteam vindt men in Noordoostpolder minder vaak dat de politie goed samenwerkt met bewoners uit de buurt. Dat de politie in de buurt makkelijk te benaderen is, wordt in Noordoostpolder sterker onderschreven dan landelijk en in de Veiligheidsregio.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
71 van 79
8.3
Functioneren politie in het algemeen
In deze laatste paragraaf van dit hoofdstuk staat het functioneren van de politie in het algemeen centraal. Inwoners van Noordoostpolder is gevraagd om een oordeel te geven over het functioneren van de politie in het algemeen (Figuur 8.4). Over het functioneren van de politie in het algemeen is 57 procent van de inwoners van Noordoostpolder (zeer) tevreden. Zowel landelijk (49%) als in de Veiligheidsregio Flevoland (51%) is het percentage minder hoog. Figuur 8.4 - Tevredenheid over het functioneren van de politie in het algemeen
oordoost older B
ronten
oordoost older
rk
(zeer) ontevreden (zeer) tevreden
levoland ederland
0
Hoe veilig is Noordoostpolder?
10
0
10
0
30
0
0
0
0
72 van 79
A
Bijlage trends en ontwikkelingen
A.1
Landelijke trends in de veiligheidsmonitor
In het eerste hoofdstuk van deze bijlage worden de belangrijkste landelijke trends uit de Veiligheidsmonitor samengevat. Deze trends staan uitgebreid beschreven in de landelijke rapportage van het CBS (2021). De samenvatting in dit rapport is bedoeld voor het gemak van de lezer en om de resultaten uit het rapport in een breder perspectief te plaatsen.
Beoordeling leefbaarheid en veiligheid De rapportcijfers over veiligheid in de buurt laten al een aantal jaar een stijgende trend zien, deze trend wordt in 2021 doorgezet. Gemiddeld zijn inwoners van Nederland steeds positiever over hoe veilig wonen het is in de buurt. De rapportcijfers voor leefbaarheid lieten de afgelopen jaren ook een (lichte) stijgende trend zien. In 2021 is hier echter sprake van een stabilisatie.
Figuur A.1.1 - Rapportcijfers leefbaarheid en veiligheid woonbuurt, trend 2013-2021 10 9 8 7
7,4
7,0
7,4
7,1
7,5
7,2
7,6
7,3
7,6
7,5
6
Leefbaarheid
5
Veiligheid
4 3 2 1 2013
2015
2017
2019
2021
De mate van waardering voor het totale functioneren van de gemeente betreffende de aanpak van leefbaarheid en veiligheid is in 2021 gedaald. Dit volgt op een eerdere stijgende lijn in het aandeel inwoners dat (zeer) tevreden is over hoe de gemeente functioneert op het gebied van veiligheid en leefbaarheid.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
73 van 79
Figuur A.1.2 – Oordeel functioneren gemeente op aanpak leefbaarheid en veiligheid 50% 45% 40% 35% 30% 25% 20%
41%
43%
43%
2013
2015
2017
46%
44%
2019
2021
15% 10% 5% 0%
Overlast Gemiddeld ervaart 43 procent van de burgers zelf veel overlast van één of meer vormen van overlast die in de buurt voor kunnen komen. Dit is vergelijkbaar met 2017, maar minder dan in 2013 toen dit aandeel nog 46 procent was. De afname zit met name in overlast van fysieke verloedering. Sociale overlast9 was tussen 2013 en 2019 ook aan het dalen, maar is tussen 2019 en 2021 weer toegenomen. De ervaren verkeersoverlast is over de hele periode vergelijkbaar gebleven. Figuur A.1.3 - Ervaren overlast in de buurt 50% 45% 40% 35% 30% 25%
31% 25%
23%
31%
31%
31%
29%
Verloedering
22%
22%
21%
Verkeersoverlast
20% 13%
15%
12%
12%
12%
11%
Sociale overlast
10% 5% 0% 2013
2015
2017
2019
2021
Veiligheidsbeleving In 2021 voelt 14 procent van de burgers zich wel eens onveilig in de eigen buurt. Dat is gelijk aan 2019, maar lager dan 2017 (16%). Naast de veiligheidsbeleving in de buurt is in de Veiligheidsmonitor ook naar de veiligheidsbeleving in algemene zin gevraagd. In 2021 voelt 33 procent van de mensen zich wel eens onveilig. Dit is gelijk aan 2019 (33%), maar minder dan in de voorgaande jaren. Het percentage inwoners dat zich vaak onveilig voelt – zowel in algemene zin als in de buurt – bedraagt 2 procent, in 2019 was dit in beide gevallen 1 procent.
9
In 2021 worden de cijfers voor sociale overlast in de buurt berekend op basis van zeven vormen van overlast (CBS, 2021, p. 19). De cijfers voor sociale overlast uit de eerdere jaren bestaan uit vijf verschillende stellingen.
Hoe veilig is Noordoostpolder?
74 van 79
Figuur A.1.4 - Onveiligheidsgevoel 40%
38%
37%
35%
35%
33%
33%
30% 25% 18%
20%
17%
Onveiligheid algemeen
16%
14%
14%
15%
Onveiligheid in de buurt
10% 5% 0% 2013
2015
2017
2019
2021
Slachtofferschap criminaliteit Er is een dalende trend te zien in slachtofferschap van vermogensdelicten en vandalismedelicten, deze dalende trend zet bij beide type delicten door in 2021. Bij vermogensdelicten is er sprake van een iets sterkere daling. In 2013 werd 19 procent slachtoffer van een vermogensdelict, in 2021 ligt dit op 9 procent. Het aantal geweldsdelicten is gelijk gebleven ten opzichte van 2019 (5%), maar ligt lager dan in de jaren daarvoor. De aangiftebereidheid van traditionele criminaliteit vertoonde tussen 2013 en 2019 een dalende trend. Slachtoffers meldden delicten minder vaak bij de politie en deden minder vaak aangifte. In 2013 meldde 36 procent van de slachtoffers zich nog bij de politie, in 2019 is dit gedaald tot 31 procent. In 2021 is er echter weer een stijgende lijn zichtbaar, 33 procent van de slachtoffers deed aangifte bij de politie van wat hen overkomen was. Figuur A.1.5 - Persoonlijk slachtofferschap delicten 20%
19%
18%
16%
16%
14%
14%
12%
12%
10%
10% 8%
7%
6%
9%
9% 6%
Geweldsdelicten
8% 6%
7% 5%
5%
Vernielingen
6%
Vermogensdelicten
4% 2% 0% 2013
2015
2017
2019
2021
Burgers en politie Tussen 2013 en 2019 steeg de tevredenheid over het totale functioneren van de politie in de eigen buurt. In 2021 is de tevredenheid echter (licht) afgenomen ten opzichte van 2019. De tevredenheid over het contact met de politie in de gemeente laat tevens een stijgende trend zien tussen 2013 en 2019 en neemt vervolgens af na 2019. De belangrijkste redenen voor burgers om soms ontevreden te zijn over contact met de politie is als problemen niet zijn opgelost of als de politie hen niet serieus nam of niet geïnteresseerd was.