CConstaterende datNoordoostpolder
Koppel je AI →
Document · PDF

8.1 Rapportage Herziening en MeerjarenPerspectief Grondexploitaties 2021.PDF

Commissie Bestuur, Financien, Veiligheid en Economie 21 juni 2021, gemeente NoordoostpolderBij agendapunt: 8: Herziening en Meerjarenperspectief Grondexploitaties 202114.254 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 2

Bedrijventerrein Uitleglocatie Emmeloord, ten oosten van A6

Omvang Omvang nog te realiseren

24 ha 6,3 ha

Looptijd Profiel

31-12-2027

Figuur 6.5

Redelijk risico Verkavelingsplan De Munt II fase 1

Pagina 38 van 93

6.5.2 Opbrengsten In 2020 zijn er 3 bedrijfskavels uitgegeven ter grootte van 1,0 hectare voor in totaal circa € 715.075,-. De verwachting was om circa 0,9 hectare uit te geven voor een totaalbedrag van circa € 517.500,-. De verwachting is dat de verkoop van de resterende 6,3 hectare bedrijfsgrond nog 7 jaren in beslag neemt, voor een bedrag van circa € 3,6 miljoen. In 2021 verwachten we circa 1,0 hectare uit te geven voor een totaalbedrag van circa € 794.700,-. 6.5.3 Kosten. Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. Het complex is al bouwen woonrijp gemaakt. Er hoeven nagenoeg geen kosten meer gemaakt te worden. Overige kosten: Er zijn circa € 74.903,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. 6.5.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 108.844,- negatief. Het resultaat is iets verbeterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van hogere grondopbrengsten. Vorig jaar is er een verliesvoorziening getroffen van € 284.141,-. Nu het resultaat op eindwaarde verbeterd is, betekent dit dat er in 2020 een deel van de getroffen verliesvoorziening, ter grootte van € 175.297,-, vrij is gevallen ten gunste van de Algemene Reserve Grondexploitaties. Tabel 6.10

Resultaat

Pagina 39 van 93

6.6

Complex 40 Bedrijventerrein Ens Uitbreiding (vanaf 2009)

6.6.1 Algemeen Complex 40 is de uitbreiding van het bedrijventerrein in Ens. Op de onderstaande kaveltekening (figuur 6.5) betreft dit het noordelijk gelegen deel (boven de groene streep). Tabel 6.11 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Bedrijventerrein

Ligging Omvang

Ens ± 14 ha (waarvan ± 10 ha uitgeefbaar)

Omvang nog te realiseren Looptijd

3,9 ha 31-12-2028

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.6

Verkavelingsplan bedrijventerrein Ens Uitbreiding

Pagina 40 van 93

6.6.2 Opbrengsten In 2020 is er géén bedrijfsgrond uitgegeven. We hadden dit ook niet begroot. In 2021 verwachten we circa 3,3 ha te verkopen voor circa € 1,89 miljoen. De verwachting is dat de resterende 0,6 hectare bedrijfsgrond in de periode 2022-2024 verkocht wordt, voor een totaalbedrag van circa € 448.250,-. 6.6.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken van het terrein. In 2021 wordt het terrein bouwrijp gemaakt. Hiervoor is een bedrag van € 600.000,- geraamd. Overige kosten: Er is voor circa €11.812,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 44.743,-. In totaal is er nu € 484.258,- aan tussentijdse winst genomen. 6.6.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 788.158,- positief. Het eindresultaat is iets hoger dan vorig jaar, doordat er hogere grondopbrengsten worden verwacht. Tabel 6.12

Resultaat

Pagina 41 van 93

6.7 Complex 41 Bedrijventerrein Dorpen 6.7.1 Algemeen Complex 41 is een verzamelcomplex en omvat een aantal bedrijventerreinen gelegen in de dorpen Marknesse, Espel en Rutten. Met uitzondering van enkele beschikbare uitgeefbare gronden zijn deze terreinen gereed. Tabel 6.13 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Bedrijventerrein

Ligging Omvang

Uitleglocaties dorpen 6,9 ha

Omvang nog te realiseren Looptijd

1,2 ha 31-12-2023

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.7

Verkavelingsplan Marknesse

Pagina 42 van 93

Figuur 6.8

Verkavelingsplan Rutten

Figuur 6.9

Verkavelingsplan Espel

6.7.2 Opbrengsten In 2020 zijn er twee kavels op de bedrijventerreinen in de dorpen uitgegeven. In Rutten is 1 kavel van circa 1.502 m² verkocht voor € 57.076,- en in Marknesse is 1 kavel van 1.801 m² verkocht voor € 108.060,-. De verkopen komen nagenoeg overeen met de verwachting van 3.000 m² voor circa € 145.000,-. In 2021 verwachten we op basis van getekende overeenkomst circa 800 m² uit te geven voor een totaalbedrag van € 51.200,-. We verwachten dat de verkoop van de resterende 1,1 hectare bedrijfsgrond in de periode 2022-2023 verkocht wordt voor een totaalbedrag van circa € 662.289,-.

Pagina 43 van 93

6.7.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. De bouw- en woonrijpwerkzaamheden zijn zo goed als gereed met uitzondering van wat afwerkingen. Overige kosten: Er zijn wel circa € 3.186,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 141.276,-. In totaal is er nu circa € 2,14 miljoen aan tussentijdse winst genomen. 6.7.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 632.195,- positief. Ten opzichte van vorig jaar is het eindresultaat iets verslechterd. Dit is het gevolg van de genomen tussentijdse winst. Tabel 6.14

Resultaat

Pagina 44 van 93

6.8

Complex 42 Bedrijventerrein Ens

6.8.1 Algemeen Complex 42 omvat het oudste in ontwikkeling zijnde bedrijventerrein in Ens, gelegen aan de noordwestkant van het dorp. Het betreft een kleinschalig bedrijventerrein, als uitbreiding op het bestaande bedrijventerrein. Zie de onderstaande kaveltekening (figuur 6.9). Het terrein is gelegen ten noordoosten van complex 40 (onder de groene streep op de kaveltekening). Tabel 6.15 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Bedrijventerrein

Ligging

Uitleglocatie dorp

Omvang

6,8 ha

Omvang nog te realiseren

0,5 ha

Looptijd

31-12-2027

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.10

Verkavelingsplan Bedrijventerrein Ens

Pagina 45 van 93

6.8.2 Opbrengsten In 2020 is 1.988 m² verkocht voor € 117.292,-. Er was rekening gehouden met de uitgifte van 3.188 m² voor een totaalbedrag van €185.692,-. In 2021 verwachten we circa 1.200 m² grond uit te geven voor een totaalbedrag van € 70.800,-. Daarna resteert er nog ‘slechts’ 3.412 m² voor een totaalbedrag van € 308.000,-. We verwachten dat de verkoop hiervan in 2022 plaats zal vinden. 6.8.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken van het terrein. Het complex is nagenoeg bouw- en woonrijp, met uitzondering van wat kleine afwerkingen. Overige kosten: Er zijn circa € 8.421,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 98.652,-. In totaal is er nu circa € 724.920,- aan tussentijdse winst genomen.

Pagina 46 van 93

6.8.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 147.596,- positief. Het resultaat is nagenoeg gelijk gebleven aan vorig jaar. Er zijn hogere grondopbrengsten gerealiseerd dan verwacht en daartegenover staat de tussentijdse winstneming. Tabel 6.16

Resultaat

Pagina 47 van 93

6.9

Complex 43 Bedrijventerrein Creilerpad

6.9.1 Algemeen Complex 43 omvat het bedrijventerrein gelegen aan de noordoostkant van Creil. Het betrof oorspronkelijk een kleinschalig bedrijventerrein ten behoeve van agrarische opslag- en verwerkingsbedrijven. Het bestemmingsplan voor de uitbreiding van het bedrijventerrein was per juli 2006 onherroepelijk. Vanwege de beperkte vraag naar agrarische bestemde bedrijvigheid is het bestemmingsplan herzien (2010) en is de bestemming verruimd naar ‘algemeen bedrijventerrein’. Tabel 6.17 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Bedrijventerrein

Ligging Omvang

Uitleglocatie dorp 8,1 ha

Omvang nog te realiseren Aantal

1,2 ha Variabel (minimaal opp. perceel > 7.500 m2)

Looptijd Profiel

31-12-2024

Figuur 6.11

Beperkt risico Bedrijventerrein Creil Noord

Pagina 48 van 93

6.9.2 Opbrengsten In 2020 is er zoals verwacht géén grond verkocht. Voor 2021 verwachten we opnieuw geen verkopen. We verwachten dat de verkoop van de resterende 1,2 hectare bedrijfsgrond in de periode 2022-2024 verkocht wordt, voor een totaalbedrag van circa € 550.800,-. 6.9.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. In 2021 verwachten we nog circa € 25.000,- aan kosten te moeten maken voor de verbreding van een watergang in verband met wateroverlast op het bedrijventerrein. Overige kosten: Er zijn circa € 5.799,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er voor het eerst een tussentijdse winst genomen van € 9.248,-.

6.9.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 3.513,- positief. Het (eind)resultaat is verbeterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van hogere te verwachten grondopbrengsten. Tabel 6.18

Resultaat

Pagina 49 van 93

6.10 Complex 46 Bedrijventerrein Marknesse 6.10.1 Algemeen Complex 46 is een nieuw complex dat in 2019 is vastgesteld. Complex 46 omvat de uitbreiding van het bedrijventerrein Marknesse. Aangezien het huidige bedrijventerrein in Marknesse (onderdeel van complex 41) nagenoeg uitverkocht is en er behoefte was en is aan bedrijfsgrond in Marknesse is de uitbreiding van het bedrijventerrein per juli 2019 een feit. Tabel 6.19 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Bedrijventerrein

Ligging Omvang

Uitleglocatie dorp 7,5 ha

Omvang nog te realiseren Aantal

5,4 ha Variabel

Looptijd Profiel

31-12-2029

Figuur 6.12

Beperkt risico Bedrijventerrein Marknesse

Pagina 50 van 93

6.10.2 Opbrengsten In 2020 is er géén grond verkocht. De verwachting was om circa 0,6 ha uit te geven voor € 340.632,-. In 2021 verwachten we opnieuw geen grond te gaan verkopen. De verwachting is dat de verkoop van de resterende 5,4 hectare bedrijfsgrond in de periode 2022-2028 wordt verkocht voor in totaal circa € 3,3 miljoen. 6.10.3 Kosten Verwerving: In 2019 is het deel van de boekwaarde van de grond dat in exploitatie genomen is, ter grootte van € 1.502.489,- ingebracht in de exploitatie. In 2020 hebben we nog een klein stukje grond van 63 m² aangekocht voor een bedrag van € 3.402,- ten behoeve van de entree van het bedrijventerrein. Bouw- en woonrijpmaken: In 2020 zijn er circa € 349.740,- aan kosten gemaakt voor het bouwrijpmaken van het terrein. Overige kosten: Naast de kosten voor de verwerving en het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 52.151,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 35.498,-. In totaal is er nu € 60.755,- aan tussentijdse winst genomen.

Pagina 51 van 93

6.10.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 420.746,-. Het resultaat is verbeterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van hogere nog te verwachten grondopbrengsten. Tabel 6.20

Resultaat

Pagina 52 van 93

6.11 Complex 50 Centrumplan Emmeloord 6.11.1 Algemeen In 2017 heeft de gemeenteraad de grondexploitatie als onderdeel van een programmaexploitatie van het centrumplan Emmeloord vastgesteld. Dit biedt een financieel kader om het plan uit te voeren. Het plan bestaat uit de deelgebieden: De Deel, Korte Achterzijde, locatie voormalige flats en een deel van de Paardenmarkt. Het programma bestaat uit grondgebonden woningen, appartementen, supermarkten, detailhandel, horeca en kantoren. Tabel 6.21 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Centrumplan

Ligging Omvang

Centrum 5,6 ha

Aantal

Appartementen, grondgebonden woningen, supermarkt, dagwinkels, horeca en kantoren 142 appartementen, supermarkt en dagwinkels

Aantal nog te realiseren Looptijd Profiel Figuur 6.13

31-12-2026 Redelijk risico Verkaveling Centrumplan Emmeloord

Pagina 53 van 93

6.11.2 Opbrengsten In 2020 is er in totaal voor circa € 2,0 miljoen aan grond verkocht. Zo is er aan De Deel grond verkocht ten behoeve van het horecapaviljoen voor € 215.350,-. Verder is op de locatie van de voormalige flats grond verkocht voor de bouw van 41 woningen voor circa € 1,5 miljoen. Daarnaast is er grond verkocht op het Smedingplein voor de bouw van 16 appartementen voor een bedrag van € 313.012,-. Naast inkomsten uit grondverkoop is er ook circa € 115.833,- aan huurinkomsten van De Deel 22 ontvangen en er zijn voor € 22.920,- exploitatiebijdrages ontvangen voor de ontwikkeling van Noorderpoort en het Smedingplein. In 2021 verwachten we grond te verkopen aan De Deel voor de bouw van 19 appartementen en 2 kantoorruimtes voor een bedrag van € 726.000,-. Op de Paardenmarkt verwachten we grond te verkopen voor 59 sociale huurappartementen voor € 258.930,- en 16 appartementen voor de sociale koopsector voor € 320.000,-. Op de voormalige flatslocatie De Boei verwachten we grond te verkopen ten behoeve van een supermarkt, enkele dagwinkels en 34 appartementen voor in totaal ruim € 4 miljoen. In totaal verwachten we in 2021 voor circa € 5,3 miljoen te verkopen. De resterende € 762.500,- aan grondopbrengsten verwachten we in de periode 2022 t/m 2026. 6.11.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er circa € 676.496,- aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken.

De verwachting is dat er de komende 2 jaren (2021 en 2022) nog eens circa € 1,5 miljoen geïnvesteerd moet worden in het bouw- en woonrijpmaken van vooral De Deel en de oostkant van het centrum. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 319.784,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

Pagina 54 van 93

6.11.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 3,07 miljoen negatief. Ten opzichte van de herziening van de grondexploitatie in 2020 is het resultaat verbeterd als gevolg van hogere grondopbrengsten. Om het tekort af te dekken is een verliesvoorziening van € 3,07 miljoen benodigd. Er was al een verliesvoorziening getroffen van € 4,44 miljoen en dit betekent dat er in 2020 € 1.377.960,- is vrijgevallen ten gunste van de Algemene Reserve Grondexploitaties. Tabel 6.22

Resultaat

Pagina 55 van 93

6.12 Complex 63 De Kaghe Espel 6.12.1 Algemeen De Kaghe Espel betreft een klein inbreidingsplan dat in 2018 in exploitatie is genomen. Het complex betreft de voormalige (basis)schoollocatie. Op het perceel kunnen 6 twee-onder-éénkapwoningen worden gerealiseerd. Er zijn plannen om het inbreidingsplan te wijzigen en meer woningen mogelijk te maken. Op dit moment worden de kavels op de locatie De Kaghe dan ook niet te koop aangeboden. De verwachting is dat er volgend jaar (2022) een gewijzigd bestemmingsplan ligt. De grondexploitatie zal hier dan op aangepast worden. Tabel 6.23 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal

Woningen Inbreiding op de locatie van de voormalige basisschool De Kaghe aan de Leliestraat in Espel ± 0,22 ha. 6 woningen.

Aantal nog te realiseren Looptijd

6 woningen. 31-12-2023

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.14

Verkavelingsplan De Kaghe Espel

Pagina 56 van 93

6.12.2 Opbrengsten De exploitatie is in 2018 gestart en er hebben nog géén verkopen plaatsgevonden. De focus in Espel ligt in eerste instantie op de uitbreidingslocatie Espel-West. We verwachten daarom de komende jaren geen kavels te verkopen op de locatie De Kaghe. De verwachting is dat er volgend jaar (2022) een gewijzigd bestemmingsplan ligt. De grondexploitatie zal hier dan op aangepast worden. 6.12.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: Er zijn nog geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. Deze kosten verwachten we pas te aan maken zodra er uitzicht is op kaveluitgifte. Overige kosten: Er zijn in 2020 wel circa € 1.548,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. 6.12.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 83.651,- positief. Tabel 6.24

Resultaat

Pagina 57 van 93

6.13 Complex 65 Ens-Zuidoost 6.13.1 Algemeen Dit complex betreft het project Ens-Zuidoost. Het bestemmingsplan en de grondexploitatie zijn in januari 2011 in de raadsvergadering vastgesteld. In maart 2020 is een gewijzigd bestemmingsplan met een bijbehorende gewijzigde grondexploitatie vastgesteld. Tabel 6.25 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningbouw

Ligging Omvang

Uitleglocatie dorp 7,5 ha

Aantal Aantal nog te realiseren

100 woningen 45 woningen

Looptijd Profiel

31-12-2025

Figuur 6.15

Beperkt risico Verkavelingsplan Ens Zuidoost

Pagina 58 van 93

6.13.2 Opbrengsten In 2020 zijn er 6 kavels verkocht voor een totaalbedrag van € 444.330,-. We gingen uit van de verkoop van 11 kavels voor een totaalbedrag van € 594.338,-. We verwachten dat de verkoop van de resterende 45 kavels nog 3 jaren in beslag gaat nemen voor een totaalbedrag van € 2,28 miljoen. Voor 2021 verwachten we 38 kavels te verkopen voor Ca. € 2,0 miljoen.

6.13.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er € 230.343,- aan kosten gemaakt voor het bouwrijpmaken van fase 2 (noordelijk gebied). Verder is er ca. € 24.462,- besteed voor het woonrijpmaken van fase 1. Voor 2021 verwachten we fase 2 bouwrijp op te leveren, hiervoor is ca. € 226.914,- geraamd. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 140.701,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er voor het eerst een tussentijdse winst genomen van € 221.360,-.

Pagina 59 van 93

6.13.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 354.812,-. Het resultaat is ongeveer € 1,2 miljoen verbeterd ten opzichte van het resultaat van vorig jaar. Dit komt omdat fase 2 (noordelijke deel) verder is uitgewerkt. De nog te maken kosten zijn lager begroot en de nog te innen opbrengsten hoger. Vorig jaar is er een verliesvoorziening getroffen van € 890.095,-. Het resultaat op eindwaarde is sterk verbeterd en zelfs positief. Dit betekent dat de volledig getroffen verliesvoorziening van € 890.095,- is vrijgevallen ten gunste van de Algemene Reserve Grondexploitaties. Daarbovenop is ook alvast een tussentijdse winst van € 221.360,- genomen. Tabel 6.26

Resultaat

Pagina 60 van 93

6.14 Complex 67-1 Bant-Zuidoost fase 1 6.14.1 Algemeen Complex 67-1 omvat fase 1 van de woningbouw uitbreidingslocatie aan de oostkant van de bebouwde kom van Bant. In deze fase worden 66 woningen gerealiseerd. Voor fase 1 is het bestemmingsplan in 2006 onherroepelijk geworden. In 2007 is het complex in exploitatie genomen. Tabel 6.27 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie dorp

Omvang Aantal

4,7 ha 66 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

3 woningen 31-12-2021

Profiel

Redelijk risico

Figuur 6.16

Verkavelingsplan Bant Zuidoost fase 1

Pagina 61 van 93

6.14.2 Opbrengsten In 2020 zijn er conform verwachting 2 kavels verkocht voor in totaal € 123.360,-. In 2021 verwachten we opnieuw 2 kaveluitgiftes voor een totaalbedrag van circa € 191.550,-. De laatste kavel verwachten we in 2022 te verkopen voor een bedrag van € 75.790,-. 6.14.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er € 5.761,- aan kosten gemaakt voor het woonrijpmaken. Overige kosten: Naast de kosten voor het woonrijpmaken zijn er circa € 9.378,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. 6.14.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 316.100,- negatief. Het resultaat is nagenoeg gelijk aan die van de vorige herziening. In 2019 is er een verliesvoorziening van € 320.136,- getroffen. Het eindresultaat is minder negatief is dan verwacht. In 2020 is € 4.037 vrijgevallen ten gunste van de Algemene Reserve Grondexploitaties. Tabel 6.28

Resultaat

Pagina 62 van 93

6.15 Complex 67-2 Bant Zuidoost fase 2 6.15.1 Algemeen Bant Zuidoost fase 2 is de tweede ontwikkelfase van het uitbreidingsplan van Bant. Het is gelegen ten zuiden van de Boshoek. Met fase 2 ontstaat er een diverser kavelaanbod in Bant. Tabel 6.29 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal

Woningen Fase 2 van de uitbreidingswijk van Bant, ten zuiden van de Boshoek. ± 2,3 ha. 57 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

40 31-12-2033.

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.17

Verkavelingsplan Bant Zuidoost fase 2

Pagina 63 van 93

6.15.2 Opbrengsten In 2020 zijn er géén kavels verkocht in de 2e fase. De verwachting was om 2 kavels te verkopen voor € 129.758,-. In 2021 verwachten we 9 kavels te verkopen voor een totaalbedrag van € 451.295,-. In de periode 2022-2029 verwachten we de resterende 31 kavels te verkopen voor ruim € 1,8 miljoen. 6.15.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn er zeer beperkt kosten gemaakt voor het woonrijpmaken, namelijk € 637,-. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 16.862,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 3.214,-. In totaal is er nu voor € 115.635,- aan tussentijdse winst genomen. 6.15.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 671.742,- positief. Het resultaat op eindwaarde is iets verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van een korte looptijd, waardoor er minder opbrengstenstijging aan de exploitatie is toegerekend. Tabel 6.30

Resultaat

Pagina 64 van 93

6.16 Complex 68 Espelerpad 6.16.1 Algemeen Complex 68 omvat de uitbreidingslocatie voor woningbouw aan de westkant van de bebouwde kom van Espel. Het bestemmingsplan is in augustus 2006 onherroepelijk geworden. In november 2006 is het complex in exploitatie genomen. Het aantal woningen is fors voor de grootte van het dorp Espel. Vandaar dat de exploitatie is opgeknipt in 2 fasen. Fase 2 is deels geprogrammeerd. Tabel 6.31 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie dorp

Omvang Aantal

9,6 ha 168 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

30 woningen 31-12-2025

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.18

Verkavelingsplan Espelerpad

Pagina 65 van 93

6.16.2 Opbrengsten In 2020 zijn er 5 kavels verkocht voor een bedrag van € 306.890,-. De verwachting was om 3 kavels te verkopen € 150.650,-. In 2021 verwachten we 21 kavels te verkopen voor een bedrag van € 670.340,- We verwachten dat de verkoop van de resterende 9 in de periode 2022-2024 wordt verkocht voor een totaalbedrag van circa € 653.080,-. 6.16.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 is er voor circa € 238.110,- bouwrijp gemaakt. Verder hebben er wat kleine woonrijp werkzaamheden plaatsgevonden voor een bedrag van € 3.534,Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 107.363,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 29.826,-. In totaal is er nu € 604.074,- aan tussentijdse winst genomen.

Pagina 66 van 93

6.16.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte eindresultaat is € 319.177,- positief. Het resultaat is iets verslechterd vergeleken met vorig jaar door meerkosten van bouwrijpmaken en tussentijdse winstneming. Tabel 6.32

Resultaat

Pagina 67 van 93

6.17 Complex 71 Creil-Oost 6.17.1 Algemeen Complex 71 omvat fasen 1 en 2 van de woningbouw uitbreidingslocatie aan de oostkant van de bebouwde kom van Creil. Fase 1 is inmiddels afgerond. Het bestemmingsplan voor deze fase is sinds 2000 onherroepelijk. Ook voor de tweede fase is de bestemmingsplanprocedure afgerond. Naar verwachting kan het complex per 31-12-2025 worden afgesloten. Tabel 6.33 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie dorp

Omvang Aantal

± 4,8 ha fase 2 56 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

11 woningen 31-12-2025

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.19

Verkavelingsplan Creil-Oost

Pagina 68 van 93

6.17.2 Opbrengsten In 2020 zijn er 9 kavels verkocht voor een bedrag van € 490.960. De verwachting was om 7 kavels te verkopen voor een totaalbedrag van € 365.600,-. In 2021 verwachten we 5 kaveluitgiftes voor een bedrag van € 265.228,- De overige 6 kavels verwachten we in 2022 te verkopen voor in totaal € 440.554,-. 6.17.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 hebben we beperkt enkele woonrijp werkzaamheden uitgevoerd voor € 3.487,-. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 28.373,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 110.691,-. In totaal is er nu € 553.630,- aan tussentijdse winst genomen.

Pagina 69 van 93

6.17.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het resultaat op eindwaarde is € 471.904,- positief. Het resultaat is verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van de tussentijdse winstneming en lagere grondopbrengsten. Tabel 6.34

Resultaat

Pagina 70 van 93

6.18 Complex 72 Luttelgeest-Zuid 6.18.1 Algemeen Complex 72 omvat fase 2 en fase 3 van de woningbouw uitbreidingslocatie aan de zuidkant van de bebouwde kom van Luttelgeest. In totaal zullen hier 90 woningen worden gerealiseerd. Het bestemmingsplan is per 2004 onherroepelijk. Fase 2 is al gerealiseerd en fase 3 is in ontwikkeling. In 2020 is de laatste kavel verkocht voor de bouw van een vrijstaande woning. Naar verwachting kan het complex per 31-12-2021 worden afgesloten. Tabel 6.35 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningbouw Uitleglocatie dorp

Omvang Aantal

9,7 ha 90 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

0 woningen 31-12-2021

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.20

Verkavelingsplan Luttelgeest-Zuid

Pagina 71 van 93

6.18.2 Opbrengsten In 2020 is de laatste kavel in dit complex conform verwachting verkocht voor een bedrag van € 70.248,-. 6.18.3 Kosten Bouw- en woonrijp maken: In 2020 zijn zeer beperkt kosten gemaakt voor woonrijp werkzaamheden, te weten € 1.832,Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 15.085,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 heeft er een tussentijdse winstneming plaatsgevonden van € 19.522,-. In totaal is er nu een bedrag van € 881.354,- aan tussentijdse winst genomen. 6.18.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 63.164,- positief. Ten opzichte van vorig jaar is het (eind)resultaat verslechterd, maar dit komt volledig door de tussentijdse winstneming. Tabel 6.36

Resultaat

Pagina 72 van 93

6.19 Complex 75 Marknesse Zuid fase 3 6.19.1 Algemeen Marknesse Zuid, fase 3 is de nieuwe uitbreidingswijk voor woningbouw in Marknesse. De ontwikkelkavel, voorheen in eigendom van een ontwikkelaar, is in 2016 verworven via een veiling. In 2017 is de eerste fase bouwrijp gemaakt en zijn de eerste kavels verkocht. In 2019 is de tweede fase bouwrijp gemaakt. Tabel 6.37 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningen

Ligging Omvang

Zuidkant van Marknesse grenzend aan Zuid fase 2 ± 9,7 ha.

Aantal Aantal nog te realiseren

140 woningen 53 woningen binnen de 10-jaarstermijn

Looptijd Profiel

31-12-2036

Figuur 6.21

Redelijk risico Verkavelingsplan Marknesse Zuid fase 3 (fase 1 en noordelijke deel fase 2)

Pagina 73 van 93

6.19.2 Opbrengsten In 2020 hebben we 18 kavels uitgegeven voor een totaalbedrag van € 690.310,-. De verkoop loopt achter op de verwachting. Door een juridische (eigendoms)kwestie zijn een groot aantal kavels in 2020 niet geleverd. De verwachting is dat er in 2021 en 2022 ook nog geen kavels verkocht worden. In de periode 2023-2030 verwachten we 53 kavels te verkopen voor een totaalbedrag van circa € 3,5 miljoen. De snelheid waarmee de juridische kwestie opgelost wordt, heeft uiteraard invloed op het feit of de verwachting van 53 kavels in de komende 10 jaar ook daadwerkelijk gehaald wordt. Het totale complex is groter dan die resterende 53 kavels. Elk jaar bekijken we voortschrijdend of we een extra deel in exploitatie nemen. 6.19.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2020 zijn er € 136.560,- aan kosten gemaakt voor bouw- en woonrijp werkzaamheden. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 222.134,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Circa € 80.921,- is besteed aan juridische ondersteuning. Tussentijdse winstneming: Op basis van de POC-methode zou er in 2020 een tussentijdse winstneming plaatsgevonden moeten hebben van € 137.031,-.

Gezien de onzekerheid over de eigendomssituatie is er voor gekozen om over 2020 géén tussentijdse winst te nemen.

Pagina 74 van 93

6.19.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde (31-12-2036) is € 2.641.583,- positief. Ten opzichte van vorig jaar is het (eind)resultaat verslechter als gevolg van het vervallen van de pachtinkomsten, de (extra) juridische kosten en een lagere opbrengstenstijging. Tabel 6.38

Resultaat

Pagina 75 van 93

6.20 Complex 76 Herontwikkellocaties Nagele 6.20.1 Algemeen Herontwikkellocaties Nagele betreft een drietal inbreidingsgebieden in Nagele, te weten de Noorderwinkels, Schokkererf en Lucernehof. De ontwikkeling voorziet in de behoefte naar nieuwbouwkavels in Nagele voor de komende jaren. Tabel 6.39 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal Aantal nog te realiseren Looptijd Profiel Figuur 6.22

Woningen, appartementen en commerciële ruimten Noorderwinkels, Schokkererf en Lucernehof in Nagele ± 0,83 ha. 40 woningen, waarvan 18 appartementen, daarnaast 900 m² aan commerciële ruimten. 4 woningen Lucernehof 31-12-2021 Redelijk risico

Verkavelingsplan Noorderwinkels (1), Schokkererf (2) en Lucernehof (3) Nagele

Pagina 76 van 93

6.20.2 Opbrengsten Schokkererf: Conform de verwachting is in 2020 de grond voor 14 tot 18 appartementen en daarnaast 485 tot 900 m² ten behoeve van een commerciële functie verkocht voor het resterende bedrag van € 297.255,-. Er was al een aanbetaling van € 15.645,- gedaan. Noorderwinkels: De locatie Noorderwinkels is conform verwachting verkocht voor een bedrag van € 614.390,-. Lucernehof De locatie Lucernehof verwachten we in 2021 te verkopen. Op deze locatie is ruimte voor 4 woningen (2 twee-onder-één kapwoningen en 2 vrijstaande woningen). 6.20.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: De locaties Schokkererf en Lucernehof liggen er nagenoeg bouwrijp bij. De locatie Noorderwinkels is in 2020 voor € 110.693,- bouwrijp gemaakt. Verder zijn er beperkte kosten van € 8.714,- gemaakt voor het woonrijpmaken. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 39.323,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

Pagina 77 van 93

6.20.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 299.813,- negatief. Het resultaat is verslechterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van extra kosten voor het verleggen van de riolering nabij Schokkererf. Vorig jaar is er een verliesvoorziening getroffen van € 198.521,-. Nu het resultaat op eindwaarde verslechterd is, is er in 2020 een aanvullende verliesvoorziening van € 101.292,getroffen. De totale verliesvoorziening is nu gelijk aan het verwachte eindresultaat, namelijk € 299.813,-. Tabel 6.40

Resultaat

Pagina 78 van 93

6.21 Complex 77 Walstraat Kraggenburg 6.21.1 Algemeen Walstraat Kraggenburg betreft een klein inbreidingsplan aan de rand van Kraggenburg. Het bestemmingsplan is onherroepelijk per eind 2016. Tabel 6.41 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal

Woningen Inbreiding aan de noordzijde van Kraggenburg gelegen aan de Walstraat ± 0,14 ha. 7 woningen.

Aantal nog te realiseren Looptijd

0 woningen. 31-12-2021

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.23

Verkavelingsplan Walstraat Kraggenburg

Pagina 79 van 93

6.21.2 Opbrengsten Op € 812,- aan positieve rente na zijn er geen opbrengsten gegenereerd. Er zijn ook geen kavels meer. 6.21.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2020 zijn voor € 32.283,- aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken van de locatie. In 2021 zullen de laatste woonrijpwerkzaamheden plaatsvinden. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 8.180,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 heeft een tussentijdse winstneming plaatsgevonden van € 28.712,-. De totale tussentijdse winstneming bedraagt € 70.008,-. 6.21.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 5.685,- positief. Ten opzichte van vorig jaar is het resultaat verslechterd als gevolg van de tussentijdse winstneming. Tabel 6.42

Resultaat

Pagina 80 van 93

6.22 Complex 81 Mariaschool Tollebeek 6.22.1 Algemeen Mariaschool Tollebeek betreft een klein inbreidingsplan dat in 2018 in exploitatie is genomen. Het complex betreft de voormalige (basis)schoollocatie. Op het perceel kunnen 21 woningen worden gerealiseerd. Tabel 6.43 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging Omvang Aantal

Woningen Inbreiding aan de Nimrodstraat in Tollebeek

Aantal nog te realiseren Looptijd

± 0,4 ha. 21 woningen. (10 appartementen, 1 vrijstaande, 4 2^1 kap en 6 rijwoningen) 0 woningen. 31-12-2021

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.24

Verkavelingsplan Mariaschool Tollebeek

Pagina 81 van 93

6.22.2 Opbrengsten Op € 2.884,- aan positieve rente na zijn er geen opbrengsten gegenereerd. Er zijn ook geen kavels meer. 6.22.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2020 zijn er slechts voor circa € 1.118,- aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken op dit complex. Het terrein is volledig bouwrijp. Voor het woonrijpmaken verwachten we in 2021 circa € 125.000 aan kosten te gaan maken. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 3.104,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 heeft een tussentijdse winstneming plaatsgevonden van € 624,-. Met de tussentijdse winstneming in 2019 is er nu in totaal € 145.229,- aan winst genomen. 6.22.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 144.474,- positief. Het verwachte resultaat is nagenoeg gelijk ten opzichte van vorig jaar. Tabel 6.44

Resultaat

Pagina 82 van 93

6.23 Complex 82 Wellerwaard 6.23.1 Algemeen In 2010 heeft de gemeenteraad ingestemd met het bestemmingsplan en de daaraan gekoppelde grondexploitatie voor Wellerwaard. De Wellerwaard wordt gevormd door de Burchttocht fase 1 en 2, Burchtplas en De Terp. In november 2014 is door de gemeenteraad een gebiedsconcept vastgesteld. De Wellerwaard dient onder meer te voorzien in een vergroting van de recreatieve meters voor de recreatiebehoefte van de bewoners van Noordoostpolder. Daarnaast kent het gebied een programma van in totaal 23 woningen, 4 landgoederen en een deel van het gebied zal verkocht worden als agrarische grond. Tabel 6.45 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project

Woningen en recreatie(voorzieningen)

Ligging Omvang

Ten oosten van de A6 en Emmeloord ± 71 ha.

Aantal

zwemplas, burchtplas, 23 woningen, 4 landgoederen 12 woningen, 2 landgoederen en agrarische grond

Aantal nog te realiseren Looptijd Profiel Figuur 6.25

31-12-2029 Groot risico Verkavelingsplan Wellerwaard

Pagina 83 van 93

6.23.2 Opbrengsten In 2020 zijn 6 woningbouwkavels verkocht voor € 1.252.066,-. De verwachting was om 5 kavels uit te geven voor in totaal € 1.057.851,-. Verder is een bedrag van € 31.354,- door de notaris uitgekeerd. Het betreft hier de uitbetaling van het restant van een nog in depot staand bedrag dat gereserveerd was voor te betalen belastingen. In 2021 verwachten we opnieuw 6 woningbouwkavels uit te geven voor in totaal € 1,20 miljoen. We verwachten dat de verkoop van de resterende 6 woningbouwkavels in de periode 2022-2023 plaats gaat vinden voor een totaalbedrag van circa €1,26 miljoen. Verder verwachten we zowel in 2022 als in 2023 een landgoed te verkopen, elk voor € 750.000,-. De agrarische grond verwachten in de jaren daarna te verkopen. 6.23.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2020 zijn er € 154.464,- aan kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken van de woningbouwlocatie. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 141.984,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente.

Pagina 84 van 93

6.23.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde is € 371.299,- negatief. Het resultaat is sterk verbeterd ten opzichte van vorig jaar. Dit komt vooral doordat er hogere opbrengsten verwacht worden voor de nog te verkopen kavels en landgoederen. Daarnaast is de looptijd verkort, waardoor er minder rentelasten toegerekend worden. Vorig jaar is er een verliesvoorziening van € 775.257,- is getroffen. Nu het resultaat op eindwaarde verbeterd is, is er in 2020 een bedrag van € 403.958,vrijgevallen ten gunste van de Algemene Reserve Grondexploitaties. Tabel 6.46

Resultaat

Pagina 85 van 93

6.24 Complex 155 Jacob Bruintjesstraat Kraggenburg 6.24.1 Algemeen Complex 155 is een nieuw complex dat in 2019 is vastgesteld. Complex 155 omvat de nieuwe woningbouwlocatie aan de Jacob Bruintjesstraat in Kraggenburg. Het complex is opgedeeld in 2 fases, waarbij fase 1 direct in de verkoop is gegaan en fase 2 voorlopig nog wordt verpacht. Tabel 6.47 Projectgegevens PROJECTGEGEVENS Type project Ligging

Woningen Ten zuiden van Kraggenburg

Omvang Aantal

± 1,6 ha 39 woningen

Aantal nog te realiseren Looptijd

30 woningen 31-12-2030

Profiel

Beperkt risico

Figuur 6.26

Verkavelingsplan Jacob Bruintjesstraat Kraggenburg

Pagina 86 van 93

6.24.2 Opbrengsten In 2020 zijn er 7 kavels verkocht voor een bedrag van circa € 434.230,-. De verwachting was dat we 6 kavels zouden uitgeven voor circa € 345.150,-. Daarnaast is er € 2.288,- aan pachtinkomsten ontvangen. In 2021 verwachten we 5 kavels uit te geven voor € 268.350,-. In de periode 2022-2029 verwachten we de resterende 25 kavels te verkopen voor in totaal circa € 1,4 miljoen. 6.24.3 Kosten Bouw- en woonrijpmaken: In 2020 zijn er op € 1.233,- na geen kosten gemaakt voor het bouw- en woonrijpmaken. Overige kosten: Naast de kosten voor het bouw- en woonrijpmaken zijn er circa € 26.322,- aan overige kosten gemaakt. Onder overige kosten vallen plankosten, kosten voor voorbereiding, toezicht en uitvoering (VTU), tijdelijk beheer, overhead en rente. Tussentijdse winstneming: In 2020 is er een tussentijdse winst genomen van € 25.365,-. De totale tussentijdse winstneming is nu € 29.796,-.

Pagina 87 van 93

6.24.4 Resultaat en meerjarenperspectief Het verwachte resultaat op eindwaarde (31-12-2030) is € 250.004,-. Het resultaat is verbeterd ten opzichte van vorig jaar als gevolg van een korte looptijd. Tabel 6.48

Resultaat

Pagina 88 van 93

Bijlage 1 Overzicht alle grondexploitaties stand 31-12-2020

Pagina 89 van 93

Bijlage 2 Resultaten grondexploitaties stand 31-12-2020

Pagina 90 van 93

Bijlage 3 Overzicht getroffen voorzieningen stand 31-12-2020

Pagina 91 van 93

Bijlage 4 Verloop Algemene Reserve Grondexploitaties stand 31-12-2020 Toelichting Bedrag Omschrijving boeking Beginbalans 2020 € 28.684.172,79 Complex 11A Emmelhage fase 1 272.952,23 Tussentijdse winstneming X011A Complex 11B Emmelhage fase 2a 877.878,95 Tussentijdse winstneming X011B Complex 11C Emmelhage fase 2b 1.032,10 Tussentijdse winstneming X011C Complex 40 Uitbr. Bedrijventerrein Ens 44.742,86 Tussentijdse winstneming X040 Complex 41 Bedrijventerrein Dorpen 141.276,15 Tussentijdse winstneming X041 Complex 42 Bedrijventerrein Ens 98.652,03 Tussentijdse winstneming X042 Complex 43 Bedrijventerrein Creil 9.248,26 Tussentijdse winstneming X043 Complex 46 Bedrijventerrein Marknesse 35.497,52 Tussentijdse winstneming X046 Complex 65 Ens-Oost 221.360,10 Tussentijdse winstneming X065 Complex 67-2 Bant fase 2 3.214,00 Tussentijdse winstneming X067-2 Complex 68 Espel 29.826,45 Tussentijdse winstneming X068 Complex 71 Creil Oost 110.690.86 Tussentijdse winstneming X071 Complex 72 Luttelgeest woningbouw 19.521,60 Tussentijdse winstneming X072 Complex 77 Walstraat Kraggenburg 28.712,26 Tussentijdse winstneming X077 Complex 81 Mariaschool Tollebeek 623,58 Tussentijdse winstneming X081 Complex 155 Kraggenburg 25.364,99 Tussentijdse winstneming X155 Complex 34 De Munt II fase 2 268.956,76 Vrijval verliesvoorziening X034 Complex 38 De Munt II fase 1 175.297,04 Vrijval

verliesvoorziening X038 Complex 43 Bedrijventerrein Creil 13.398,56 Vrijval verliesvoorziening X043 Complex 50 Centrum plan Emmeloord 1.377.960,42 Vrijval verliesvoorziening X050 Complex 65 Ens-Oost 890.095,00 Vrijval verliesvoorziening X065 Complex 67-1 Bant fase 1 4.036,59 Vrijval verliesvoorziening X067-1 Complex 82 Wellerwaard 403.957,92 Vrijval verliesvoorziening X082 Subtotaal toevoegingen € 5.054.296,23 Complex 76 inbreidinglocaties Nagele 101.292,30 Verliesvoorziening X076 Openb. ruimte Centrum plan Emmeloord 44.750,00 Onttrekking Centrumplan dr. Jansencentrum 194.577,00 Ziekenhuis Emmeloord Revitalisering bedrijventerreinen 323.002,00 Revitalisering bedrijventerreinen instandhoudingvergoeding Poldertoren 116.997,00 instandhoudingvergoeding Poldertoren Complex 65 Ens uitbr. Zuidoost 343.073,16 Duurzaam afwaarderen agrarische grond 4e Poot rotonde Dukaat/Kuinderweg 113.500,00 4e Poot rotonde Dukaat/Kuinderweg onderzoek naar het bomen DNA 60.000,00 onderzoek naar het bomen DNA AR Rotondes Emmeloord 455.000,00 AR Rotondes E'oord Activa en leningen u/g 100.000,00 Duurzaamheidsleningen Subtotaal onttrekkingen € 1.852.191,46 Eindbalans 31-12-2020 € 31.886.277,56

Pagina 92 van 93

Bijlage 5 Claims en toekomstige claims Algemene Reserve Grondexploitaties

Uitgaan van bovenstaande, bedraagt het niet beklemde deel van de ARG circa € 16 miljoen.

Pagina 93 van 93

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://raad.noordoostpolder.nl/api/v1/meetings/1822/documents/27010