CConstaterende datNissewaard
Koppel je AI →
Document · PDF

Verlengingsaanvraag Wet bijzondere maatregelen grootstedelijke problematiek

Gemeenteraad 8 november 2023, gemeente NissewaardBij agendapunt: Verlengingsaanvraag Wet bijzondere maatregelen grootstedelijke problematiek (Wbmgb, “Rotterdamwet”)19.125 woorden

Open het PDF bij de gemeente ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Leefbaarometer 2020: Afwijking centraal grid Zwanenhoek van het landelijke gemiddelde.

Er speelt een diversiteit aan problematieken in de Zwanenhoek. Dat komt ook tot uitdrukking in hoe wijkbewoners naar de wijk kijken. Hoewel de scores niet schokkend zijn, scoort De Hoek op alle vlakken onder gemiddeld. In de laatste Nissewaard Peiling scoort de wijk wel beter dan de voorgaande peiling. Cijfers Nissewaard Peiling - leefbaarheid Algemeen oordeel eigen buurt (2018) Algemeen oordeel eigen buurt (2020) Kwaliteit woonomgeving (2018) Kwaliteit woonomgeving (2020) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2018) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2020)

De Hoek-2 6,4 6,8 5,7 6

De Hoek 6,2 6,5 5,8 5,9

Nissewaard 7 7 6,4 6,4

5,4

5,2

6

5,8

5,5

6,1 33

Vervuiling (2018) Vervuiling (2020)

5,2 4,8

4,9 4,6

5,5 5,6

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat er sprake is van grootstedelijke problematiek en dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Zwanenhoek voor het bestrijden daarvan noodzakelijk is.

3.1.2 Geschiktheid De sociaal-economische situatie vertekent iets doordat Hoek-2 als buurt beter scoort dan Hoek-1, -3 en -4. De Zwanenhoek is echter onderdeel van het zwakste gebied van de buurt. Doordat het gaat om goedkope 2- en 3- kamerwoningen wonen er veel doorstromers uit instellingen en mensen met een laag inkomen. Het percentage eenoudergezinnen en huishouden met een inkomen uit de bijstand is waarschijnlijk een stuk hoger dan deze cijfers doen vermoeden. Sinds het niet langer mogelijk is om lokaal maatwerk met screening toe te passen op dit gebied is het duidelijk dat de straat weer achteruit gaat: de klachten nemen toe. In de wijk ligt het aandeel laagopgeleide mensen met 12% boven het gemiddelde van Nissewaard en het aandeel hoogopgeleiden juist 10% eronder.

Sociaal-economische situatie De Hoek-2 Bewoners Aantal inwoners (2018) Aantal inwoners (2022) Demografische druk (2019) Demografische druk (2022) Migratieachtergrond (2018) Migratieachtergrond (2022) niet westerse achtergrond (2018) niet westerse achtergrond (2022) Huishoudens (totaal aantal) (2018) Huishoudens (totaal aantal) (2022) Eenpersoonshuishoudens (2018) Eenpersoonshuishoudens (2022) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2022) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2022) Eenoudergezinnen (2019) Eenoudergezinnen (2022)

De Hoek

Nissewaard

920 915 59,9 69,1 32,1% 37,2% 19,6% 26,2% 410 420 31,7% 35,7%

2805 2940 65 71,7 37,1% 41,7% 24,8% 29,6% 1200 1260 31,7% 31,3%

84588 86332 68,3 72,4 23,8% 27,3% 14,7% 17,3% 38422 39144 33,6% 34,1%

29,3%

26,2%

30,7%

28,6%

26,2%

30,2%

37,8%

42,1%

35,8%

35,7% 11,0% 11,8%

42,1% 15,6% 15,3%

35,7% 9,4% 9,4%

34

De Hoek-2 Sociaal-economisch Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2018) Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2020) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2018) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2020) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2018) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2020) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2018) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2020)

De Hoek

Nissewaard

7,5%

9,8%

5,6%

8,7%

10,2%

5,2%

6,2%

4,7%

3,2%

5,0%

3,8%

3,1%

8,9%

12,2%

7,4%

10,2%

10,5%

6,5%

14,0%

18,3%

13,2%

17,8%

17,1%

12,7%

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

Er is bij de bewoners weinig binding met de buurt en er speelt bovendien veel sociaalmaatschappelijke problematiek. Bewoners van de buurt scoren hun buurt slecht op veiligheidsgevoel en criminaliteit in de buurt. Politiecijfers bevestigen deze problematiek. Er worden veel inbraken in de wijk gepleegd. De politie geeft aan dat wijkbewoners hier in veel gevallen een rol in spelen. Andere veel voorkomende incidenten zijn ruzie/twisten, stalking, sociale problematiek en drugshandel. Momenteel lopen verschillende onderzoeken naar meerder bewoners van woningen in de Zwanenhoek. In het recent verleden zijn er zowel woningen gesloten vanwege een hennepkwekerij als handel in drugs. De problematiek achter de voordeur komt vaak tot uiting op straat. Het feit dat de straat ‘Zwanenhoek’ met 448 incidenten per 1000 inwoners, zo’n drie keer hoger scoort dan het gemeentelijke gemiddelde, is ook een teken aan de wand. Slechts twee straten in Spijkenisse scoren wat dit betreft slechter dan de Zwanenhoek. Ook op wijkniveau scoort de wijk slecht. Bewoners van De Hoek komen vaker in aanraking met inbraken, misdrijven of geweldsmisdrijven en voelen zich vaker onveilig thuis of in de eigen buurt dan gemiddeld. Bewoners geven een lager rapportcijfer voor de buurt en de kwaliteit van de woonomgeving dan gemiddeld.

De plekken die als eng worden ervaren hebben meestal betrekking op de groengordels die om de wijk heen liggen. De fietspaden zijn soms onoverzichtelijk en de verlichting beperkt. Ook de speelplekken aan de Zwanenhoek en de Valkhoek komen hierbij naar voren. Er zijn een paar plekken die naar voren komen als het gaat om overlast. Meestal gaat dit gepaard met geluidsoverlast, soms met alcohol- en drugsgebruik en vermeende criminaliteit. Cijfers overlast en veiligheid Criminaliteit in de buurt (2018) Criminaliteit in de buurt (2020) Veiligheidsgevoel in de buurt (2018) Veiligheidsgevoel in de buurt (2020) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2019)

De Hoek-2 5,4 5,7 5,8 6,1

De Hoek 6 6 6,3 6,3

Nissewaard 6,6 6,4 6,9 6,6

152

152

149 35

Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2022)

216

163

151

22

18

18

69

33

19

51

45

45

39

38

44

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

Met de inzet van de Wbmgp willen we grip terug te krijgen op de bevolkingssamenstelling in dit complex. Wij verwachten dat huishoudens met een inkomen uit arbeid, pensioen of studiefinanciering een positieve bijdrage aan de leefbaarheid zullen hebben. Daarnaast willen we mensen die in het verleden overlast hebben veroorzaakt weren uit dit gebied, om het niet nog zwakker te maken. De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Zwanenhoek voldoet aan de eisen van geschiktheid.

36

3.2 Subsidiariteit De Gemeente Nissewaard en De Leeuw van Putten hebben sinds 2018 de handen ineengeslagen om De Hoek te gaan verbeteren. Samen met bewoners en betrokken organisaties is de wijkvisie “Wij zijn de Hoek” opgesteld. In de gezamenlijke ambities wordt gestreefd naar: 1. Het versterken van de groene leefomgeving. 2. Herinrichting van de wijk zodat de openbare ruimte een aangename, veilige verblijfs- en ontmoetingsplek wordt. 3. Een overzichtelijke wijk met een herkenbare identiteit. 4. Voldoende maatschappelijke voorzieningen in de wijk en het verbeteren van het gemeenschapsgevoel. 5. Grotere diversiteit in woningaanbod en een goed evenwicht tussen kwetsbare en weerbare bewoners. Samen met de betrokken partijen zijn de bovenstaande ambities verder uitgewerkt in het plan “Opgaven integrale wijkaanpak De Hoek” van februari 2022. De opgaven zijn verwoord in dit document en in een globale uitvoeringsagenda voor het verduurzamen en versterken van de leefbaarheid in de wijk. Er staan in dit document adviezen over kansrijke ontwikkelingen in De Hoek, met randvoorwaarden en uitgangspunten zodat deze ontwikkelingen ook daadwerkelijk van meerwaarde kunnen zijn voor de wijk. In de samenwerking tussen gemeente en De Leeuw van Putten zullen deze kansrijke ontwikkelingen nader onderzocht en aangepakt moeten worden.

Daarnaast fungeert dit document als een uitnodiging om woningeigenaren, ontwikkelaars, ondernemers en inwoners te stimuleren een bijdrage te leveren aan de ruimtelijke en sociaal maatschappelijke opgaven in de wijk. De volgende stap is om komend jaren de opgaven samen met betrokkenen verder uit te werken en specifiek voor een aantal kansrijke plekken in de wijk te onderzoeken. De gemeente geeft een extra (financiële) kwaliteitsimpuls aan een aantal wijken, te beginnen met De Hoek. Goed wonen in leefbare wijken vraagt om het slim combineren van sociale maatregelen en fysieke ingrepen. Wonen, zorg, welzijn, veiligheid en de fysieke leefomgeving zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Met deze slimme combinaties tussen het fysieke en sociale domein maken partijen de wijken leefbaar, bevorderen ze sociale cohesie en voorkomen ze zorg- en hulpvragen. Voor De Hoek is er een projectteam actief dat zich richt op het tegengaan van de achteruitgang van de wijk. Dit bestaat uit woningcorporatie, gemeente en op onderwerp verschillende partners in de wijk uit onderwijs, zorg en welzijn.

In de afgelopen periode is er onder andere ingezet op: - extra personele capaciteit bij zowel politie, corporatie als gemeente en samenwerking op uitvoeringsniveau; - Samen vooruit kijken: inzet achter-de-voordeur-team dat hulp biedt aan multiproblemhuishoudens - activiteiten vanuit de basisschool, gemeente en corporatie gericht op ontmoeten, het ondersteunen van bewoners en versterking van de sociale cohesie in de wijk - vergroening van het schoolplein van de basisschool in de wijk - buurtpreventie; - tuinenaanpak - verbetering van achterpaden gericht op de sociale veiligheid - zichtbaarheid van het wijkcentrum - vernieuwing en verfraaiing van een speelplek in de wijk, gericht op sociale veiligheid en ontmoeting, samen met bewoners

37

Door het grote aantal meldingen is ook de politie bovengemiddeld vaak in dit gebied te vinden, onder andere in verband met drugshandel. Daarnaast lopen er in dit gebied projecten en processen die gemeente- en/of corporatiebreed worden ingezet, zoals: - de aanpak woonoverlast en de inzet van een regisseur woonoverlast, buurtbemiddeling en aanvullende (juridische) instrumenten; - de verlichting van achterpaden bij corporatiebezit en financiële bijdrage daaraan bij particulier bezit; - een sluitende ketenaanpak gericht op het voorkomen en bestrijden van schuldenproblematiek; - het lokaal zorgnetwerk, en; - waar zinvol en mogelijk de koppeling van bovenstaande zaken. De raad van Nissewaard vindt, rekening houdend met de reeds ingezette maatregelen en instrumenten, en gegeven de onvoldoende verbetering van de leefbaarheid tot nu toe, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Zwanenhoek voldoet aan de eisen van subsidiariteit.

38

4 Waterland

Snoekenveen en Baarsveen

Waterland lijkt qua doel om kleinschaligheid te realiseren en qua opbouw van de woningvoorraad op de wijken uit de jaren tachtig, al was er in de periode dat de wijk werd ontwikkeld – de jaren zeventig – nog iets meer aandacht voor ruimte en groen. Een deel van Waterland functioneert daardoor nog voldoende tot ruim voldoende. Toch is er ook een deel van de wijk dat al lange tijd structurele problematiek kent. Het betreft het noordoostelijk deel met de buurten Snoekenveen en Baarsveen. De woningvoorraad verschilt niet wezenlijk van die in de rest van de wijk. Ook hier staan voornamelijk eengezinswoningen, af en toe afgewisseld met een rijtje maisonnettes, op woonerven. De oorzaak lijkt te zitten in de concentratie van sociale huurwoningen (zowel onder als boven de aftoppingsgrenzen) en een groep bewoners die al langere tijd problemen veroorzaakt.

39

4.1 Snoekenveen/Baarsveen De beoogde locatie in Waterland ligt in de aangrenzende straten (die tevens beide een buurt vormen) Snoekenveen en Baarsveen. Het betreft 117 woningen, waarvan veruit de meeste eengezinswoning onder de aftoppingsgrens zijn. Er is hier sprake van ‘versnipperd bezit’. De meeste woningen zijn sociale huurwoning in eigendom van een woningcorporatie, maar er is ook een deel (in Baarsveen) in particulier eigendom. De gemiddelde WOZ-waarde van dit gebied is €255.000. Wij verzoeken u de volgende adressen aan te wijzen in het kader van de Wbmgp: - Snoekenveen 701, 703, 707 t/m 721, 725 t/m 733, 737, 739, 743 t/m 747, 801 t/m 837 en 841 t/m 847, oneven nummers + 702 t/m 730, 734 t/m 742, 802 t/m 806, 810 t/m 814, 818 t/m 838, 842 t/m 852 en 856 t/m 860, even nummers (89 adressen) - Baarsveen 101-141 en 102-114 (28 adressen) 4.1.1 Noodzakelijkheid In de Leefbaarometer scoort de hele locatie onvoldoende. De opvallendste afwijkingen zitten in de categorie ‘Overlast en onveiligheid’.

Leefbaarometer 2020: Afwijking centraal grid in Snoekenveen van het landelijke gemiddelde.

Leefbaarometer 2020: Afwijking centraal grid in Baarsveen van het landelijke gemiddelde.

40

De scores van Snoekenveen zijn in de Nissewaard Peiling duidelijk verbeterd zijn, scoort de buurt op een aantal indicatoren nog altijd onvoldoende. Voor Baarsveen geldt dat de slechtere scores op alle leefbaarheidsindicatoren in de peiling zorgen baren. Cijfers Nissewaard Peiling - leefbaarheid

Algemeen oordeel eigen buurt (2018) Algemeen oordeel eigen buurt (2020) Kwaliteit woonomgeving (2018) Kwaliteit woonomgeving (2020) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2018) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2020) Vervuiling (2018) Vervuiling (2020)

Snoekenveen (buurt) 5,1 6,6 4,6 5,9

Baarsveen (buurt) 7,1 6,1 7,5 6,1

Waterland

Nissewaard

6,8 6,6 6,1 6,1

7 7 6,4 6,4

4,8

6,8

6

6

6,3 3,5 5,4

5,2 5,5 4,3

5,9 5,3 5,1

6,1 5,5 5,6

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat er sprake is van grootstedelijke problematiek en dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Snoekenveen/Baarsveen voor het bestrijden daarvan noodzakelijk is.

3.2.2 Geschiktheid In Snoekenveen en Baarsveen wonen meer dan gemiddeld veel gezinnen met kinderen, waaronder veel eenoudergezinnen. Relatief veel mensen ontvangen inkomen uit bijstand. Hoewel er relatief veel gezinnen met kinderen wonen, zijn er ook bewoners met andere leefstijlen en dit gaat niet altijd evengoed samen. Het aandeel mensen met een migratieachtergrond is, met name in Snoekenveen hoog. Dit betreft zowel niet-westerse achtergronden, als migranten uit Oost-Europa. Professionals geven aan dat er spanningen zijn tussen bewoners die er langer wonen en bewoners die relatief nieuw zijn. Sociaal-economische situatie Snoekenveen Baarsveen (buurt) (buurt) Bewoners Aantal inwoners (2018) Aantal inwoners (2022) Demografische druk (2019) Demografische druk (2022) Migratieachtergrond (2018) Migratieachtergrond (2022) niet westerse achtergrond (2018)

1480 1465 72,3 76,5 40,2% 43,7% 28,7%

995 1050 73,5 83,1 26,1% 31,0% 19,1%

Waterland

8370 8360 69,7 74,3 25,4% 30,9% 15,5%

Nissewaard

84588 86332 68,3 72,4 23,8% 27,3% 14,7% 41

niet westerse achtergrond (2022) Huishoudens (totaal aantal) (2018) Huishoudens (totaal aantal) (2022) Eenpersoonshuishoudens (2018) Eenpersoonshuishoudens (2022) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2022) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2022) Eenoudergezinnen (2019) Eenoudergezinnen (2022)

32,1% 575 560 27,8% 26,8%

21,9% 410 410 25,6% 25,6%

19,3% 3460 3475 26,0% 27,8%

17,3% 38422 39144 33,6% 34,1%

23,5%

30,5%

31,5%

30,7%

24,1%

29,3%

29,5%

30,2%

48,7%

43,9%

42,5%

35,8%

50,0% 13,5% 13,2%

46,3% 11,4% 12,4%

42,7% 9,2% 10,1%

35,7% 9,4% 9,4%

Snoekenveen Baarsveen (buurt) (buurt) Sociaal-economisch Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2018) Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2020) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2018) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2020) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2018) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2020) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2018) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2020)

Waterland

Nissewaard

8,8%

3,7%

4,5%

5,6%

6,2%

6,1%

4,2%

5,2%

3,5%

4,9%

3,4%

3,2%

2,7%

3,6%

2,7%

3,1%

8,2%

6,2%

5,3%

7,4%

7,2%

6,0%

5,4%

6,5%

13,6%

11,2%

8,4%

13,2%

11,7%

12,0%

8,7%

12,7%

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

Er speelt een diverse range aan problematiek in dit gebied. Huiselijk geweld-zaken, woon- en geluidsoverlast, openbare dronkenschap, drugsgebruik, asociaal gedrag en overlast van verwarde personen zijn aan de orde van de dag. Professionals geven aan dat de sociale cohesie door de jaren sterk is afgenomen en erg laag ligt. In het gebied lopen structureel meerdere overlast- en/of zorgdossiers: wanneer er één wordt gesloten, wordt er elders in het gebied een nieuwe geopend. De afgelopen vier jaar is door partijen hard gewerkt aan het terugbrengen van het aantal incidenten en dat is ook in de cijfers zichtbaar. Het aantal geregistreerde incidenten per 1000 inwoners ligt in beide buurten onder het gemeentelijke gemiddelde, in tegenstelling tot een aantal jaar geleden. Qua veiligheidsbeleving scoren beide buurten onder gemiddeld, in Snoekenveen zelfs zeer laag. 42

Cijfers overlast en veiligheid

Criminaliteit in de buurt (2018) Criminaliteit in de buurt (2020) Veiligheidsgevoel in de buurt (2018) Veiligheidsgevoel in de buurt (2020) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2019) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2022)

Snoekenveen (buurt) 3,6 4,2 4,4 4,3

Baarsveen (buurt) 6,7 6,3 6,5 5,8

Waterland

Nissewaard

5,8 5,8 6,5 6

6,6 6,4 6,9 6,6

168

155

162

149

122

84

124

151

26

26

26

18

19

6

21

19

49

34

50

45

29

19

34

44

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

Dit gebied kent een integrale aanpak (zie 4.2) die tot nog toe onvoldoende positief effect heeft op de leefbaarheid. Sturen op de toegang tot de woningmarkt middels de Wbmgp zou het sluitstuk van deze aanpak vormen. Met het verlenen van voorrang aan sterkere schouders en uitsluiten van bewoners die in het verleden overlast hebben veroorzaakt verwachten wij de negatieve leefbaarheidsontwikkeling tot stilstand te brengen. De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Snoekenveen/Baarsveen voldoet aan de eisen van geschiktheid.

43

3.3 Subsidiariteit In Snoekenveen loopt er een integrale aanpak waar verhuurder, politie en gemeente bij betrokken zijn. Zo worden tuincontroles in de buurt uitgevoerd, terwijl de adressen van tevoren zijn gecontroleerd op betalingsachterstanden, overlastdossiers en zorgdossiers. Nieuwe bewoners worden direct al bekend gemaakt met de striktere leefregels die in het gebied van toepassing zijn. Daartoe worden er door de verhuurmakelaar en de sociaal-beheerder samen afspraken gemaakt met alle aspirant-huurders. Voor Baarsveen – waar een andere verhuurder dan in Snoekenveen actief is – geldt dat het gebied een wijkmeester is, die tevens een sociaal-beheerfunctie heeft. Ook is er een bewonerscommissie. De corporatie zet zich tevens in de openbare ruimte in, door bijvoorbeeld het bijhouden van achterpaden. In beide buurten is buurtpreventie actief. Tot voor kort werden in beide buurten aspirant-huurders gescreend voordat ze een woning kregen toegewezen. De wijkagent probeert afspraken te maken met overlastgevende bewoners, maar mede door de hoge mutatiegraad biedt dit onvoldoende oplossing om de problematiek het hoofd te bieden. De gemeente geeft een extra (financiële) kwaliteitsimpuls aan een aantal wijken, waaronder Waterland. Goed wonen in leefbare wijken vraagt om het slim combineren van sociale maatregelen en fysieke ingrepen.

Wonen, zorg, welzijn, veiligheid en de fysieke leefomgeving zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Met deze slimme combinaties tussen het fysieke en sociale domein maken partijen de wijken leefbaar, bevorderen ze sociale cohesie en voorkomen ze zorg- en hulpvragen. Daarnaast lopen er in dit gebied projecten en processen die gemeente- en/of corporatiebreed worden ingezet, zoals: - de aanpak woonoverlast en de inzet van een regisseur woonoverlast, buurtbemiddeling en aanvullende (juridische) instrumenten; - de verlichting van achterpaden bij corporatiebezit en financiële bijdrage daaraan bij particulier bezit; - een sluitende ketenaanpak gericht op het voorkomen en bestrijden van schuldenproblematiek; - het lokaal zorgnetwerk, en; - waar zinvol en mogelijk de koppeling van bovenstaande zaken. De raad van Nissewaard vindt, rekening houdend met de reeds ingezette maatregelen en instrumenten, en gegeven de onvoldoende verbetering van de leefbaarheid tot nu toe, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Snoekenveen/Baarsveen voldoet aan de eisen van subsidiariteit.

44

5 Groenewoud/Sterrenkwartier

Sterrenkwartier-Hoog

Groenewoud-Hoog

Groenewoud en Sterrenkwartier zijn formeel twee wijken, maar ze hebben op zowel fysiek als sociaal gebied veel overeenkomsten. Ze zijn gedurende de jaren zestig tegelijkertijd gebouwd en zijn beide gescheiden in een flatstrook en een deel met alleen eengezinswoningen. De strook hoogbouw bestond oorspronkelijk uitsluitend uit portiek- en galerijflats in de huursector en de laagbouw was gescheiden in buurt met huurwoningen en buurten met koopwoningen. In de loop der jaren zijn er in de buurten met huurwoningen woningen verkocht aan bewoners. In de flatstrook heeft er begin jaren negentig een herstructurering plaatsgevonden waar bij er zowel gerenoveerd is als sloopnieuwbouw heeft plaatsgevonden. Van de toenmalige nieuwbouw zijn er onder andere flats in de koopsector en eengezinswoningen in de huursector teruggebouwd. De woningen hebben eigenlijk maar een korte periode gehad waarin ze populair waren. Voor een naoorlogse hoogbouwbuurt is deze redelijk laat in de tijd ontwikkeld. De meeste gezinnen die de financiële middelen hadden verhuisden door naar de laagbouw of één van de vele nieuwe buurten die er vanaf die zeventig tot in de jaren negentig in Spijkenisse gebouwd werden. De minst draagkrachtigen bleven over.

De herstructurering in de jaren negentig vond plaats omdat de woningen verouderd waren, maar vooral ook omdat er sprake was van ernstige leefbaarheidsproblematiek in combinatie met sociaal-maatschappelijke problematiek. Waar de nieuwbouw meer balans heeft gebracht in de bevolkingssamenstelling, zijn de gerenoveerde woningen zijn ondertussen echter weer verouderd. Daardoor is de leefbaarheidsproblematiek in met name die delen van de strook teruggekeerd of nooit echt weggeweest. De huurprijzen vielen en vallen daar nog steeds in het laagste segment, hetgeen zorgt 45

voor een concentratie kwetsbare huishoudens en druk op de leefbaarheid. Om die reden heeft de woningcorporatie als strategie om in de komende tien á twintig jaar van west naar oost een groot deel van de flatstrook in de twee wijken te herstructureren. Daarmee is inmiddels gestart in het westelijke deel van Sterrenkwartier. Hier is een mix van woningtypen en huurprijzen gerealiseerd. Dat is tevens de gedachte voor de rest van de strook. Echter, omdat de leefbaarheidsproblematiek in de andere delen minstens even groot is én omdat die delen pas de komende jaren worden aangepakt, wordt de Wbmgp als noodzakelijk instrument gezien om de leefbaarheid onder controle te houden.

46

5.1 Groenewoud-Hoog De beoogde adressen bevinden zich in twee zones van de buurt Groenewoud-Hoog. In totaal gaat het op deze locatie om 285 woningen, uitsluitend appartementen onder de aftoppingsgrens. Deze behoren tot de goedkoopste in de gemeente. De gemiddelde WOZ-waarde van deze locatie is €199.000. Wij verzoeken u de volgende adressen aan te wijzen in het kader van de Wbmgp: - Eikenlaan 65 t/m 131 (abcd) - Larixstraat 1 t/m 27, 37 en 39 (abcd) - Cederstraat 1 t/m 27, 37, 39 en 2 t/m 16 (abcd) 5.1.1 Noodzakelijkheid Het zwakste grid van dit gebied scoort op de Leefbaarometer ruim onvoldoende en maakt duidelijk dat de leefbaarheid in de buurt onder druk staat. Ook hier kent de incidator ‘Overlast en onveiligheid’ de grootste negatieve afwijking.

Leefbaarometer 2020: Afwijking grid in Groenewoud-Hoog (omgeving Cederstraat) van het landelijke gemiddelde.

De buurt krijgt lage cijfers voor de ‘waardering betrokkenheid buurtbewoners’ en ‘vervuiling’. De buurt staat bekend als een gebied waar veel bijplaatsingen bij afvalcontainers zijn en als gevolg daarvan zwerfafval. Cijfers Nissewaard Peiling - leefbaarheid

Algemeen oordeel eigen buurt (2018) Algemeen oordeel eigen buurt (2020) Kwaliteit woonomgeving (2018) Kwaliteit woonomgeving (2020) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2018) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2020) Vervuiling (2018)

Groenewoud -Hoog 6,4 6,3 5,5 6,2

Groenewoud

Nissewaard

6,7 6,9 6,2 6,5

7 7 6,4 6,4

6,1

6,1

6

5,6 4,9

6,2 5,4

6,1 5,5 47

Vervuiling (2020)

4,5

5,7

5,6

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat er sprake is van grootstedelijke problematiek en dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Groenewoud-Hoog voor het bestrijden daarvan noodzakelijk is.

5.1.2 Geschiktheid In Groenewoud wonen percentueel bijna twee keer zoveel mensen met een inkomen uit ww of bijstand als in de hele gemeente. Het aantal huishoudens een inkomen tot 120% van het sociaal minimum ligt tweeënhalf keer zo hoog als het gemeentelijk gemiddelde. Met talloze verschillende nationaliteiten is de bevolkingssamenstelling zeer divers. De meerderheid (60%) van de huishoudens bestaat uit één persoon, maar toch wonen er ook relatief veel eenoudergezinnen in de kleine appartementen. Professionals geven aan dat relatief veel vrouwen weinig weerbaar en emotioneel en financieel afhankelijk zijn van anderen (vaak hun ex-partners). Er komen veel stalkingszaken voor in dit gebied. Een deel van de woningen is gereserveerd voor mensen die uitstromen uit een zorginstellingen. Zoals in meerdere gebieden geldt heeft dit soms een negatief effect op de leefbaarheid. In meer dan één geval zijn deze – vaak zwakbegaafde mensen – terecht gekomen in het criminele circuit. Zoals gezegd heeft ook de vervuilde buitenruimte een negatief effect op de leefbaarheid. Bewoners voelen weinig noodzaak om hun buurt netjes te houden of minimaal niet te vervuilen.

Sociaal-economische situatie Groenewoud- Groenewoud Hoog Bewoners Aantal inwoners (2018) Aantal inwoners (2022) Demografische druk (2019) Demografische druk (2022) Migratieachtergrond (2018) Migratieachtergrond (2022) niet westerse achtergrond (2018) niet westerse achtergrond (2022) Huishoudens (totaal aantal) (2018) Huishoudens (totaal aantal) (2022) Eenpersoonshuishoudens (2018) Eenpersoonshuishoudens (2022) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2022) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2018)

Nissewaard

1625 1475 84,2 98,5 37,8% 39,0% 27,4% 28,5% 995 875 64,3% 60,0%

3520 3460 84,8 90,4 28,7% 32,7% 18,3% 21,0% 1755 1645 47,3% 43,2%

84588 86332 68,3 72,4 23,8% 27,3% 14,7% 17,3% 38422 39144 33,6% 34,1%

15,1%

23,6%

30,7%

16,6%

24,0%

30,2%

20,1%

28,8%

35,8%

48

Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2022) Eenoudergezinnen (2019) Eenoudergezinnen (2022)

23,4% 12,0% 13,2%

32,5% 11,7% 11,6%

Groenewoud- Groenewoud Hoog Sociaal-economisch Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2018) Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2020) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2018) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2020) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2018) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2020) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2018) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2020)

35,7% 9,4% 9,4% Nissewaard

10,8%

7,4%

5,6%

12,5%

8,0%

5,2%

4,3%

3,3%

3,2%

4,9%

3,9%

3,1%

15,6%

10,3%

7,4%

15,4%

9,7%

6,5%

30,1%

19,2%

13,2%

30,9%

19,7%

12,7%

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

Het aantal meldingen van geregistreerde overlast ligt een stuk hoger dan het wijk- en gemeentegemiddelde. Qua incidenten zijn de Eikenlaan en de Larixstraat negatieve uitschieters met respectievelijk 227 en 218 incidenten per 1000 inwoners. De wijk kent een historie van drugs- en wapenhandel. Dit was een groot probleem vóór de herstructurering in de jaren negentig, maar is nooit helemaal verdwenen. Er is tevens sprake geweest van brandstichting en het gebied heeft te maken met jeugdoverlast. Ook op het veiligheidsgevoel scoort de wijk dan ook onvoldoende. De scores op ‘overlast en veiligheid’ zijn in de periode van 2018 naar 2020/2022 nagenoeg allemaal verslechterd. Cijfers overlast en veiligheid

Criminaliteit in de buurt (2018) Criminaliteit in de buurt (2020) Veiligheidsgevoel in de buurt (2018) Veiligheidsgevoel in de buurt (2020) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2019) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2022)

Groenewoud -Hoog 6,6 6,1 6,6 5,3

Groenewoud

Nissewaard

6,6 6,2 6,4 6,2

6,6 6,4 6,9 6,6

146

136

149

191

174

151

49

Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2022)

16

14

18

39

29

19

44

48

45

40

53

44

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

Groenewoud heeft behoefte aan sociaal-economisch meer gemengde bevolkingssamenstelling. Wij verwachten dat dat een positief effect op de leefbaarheid zal hebben. De Wbmgp is het enige overgebleven instrument en biedt daar goede mogelijkheden voor. De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Groenewoud-Hoog voldoet aan de eisen van geschiktheid.

50

5.2 Sterrenkwartier-Hoog Hoewel de leefbaarheid in een groot deel van de flatstrook in Sterrenkwartier onder druk staat is alleen het oostelijk deel een beoogde Wbmgp-locatie. In het westelijke deel loopt een herstructureringsproject. De herstructurering in het oostelijke deel zal de komende jaren plaatsvinden. Daarom is inzet van de Wbmgp voor ons tot die tijd wenselijk. Het gaat hier om 376 appartementen onder de aftoppingsgrenzen, in portiek en galerijflats met een gemiddelde WOZ-waarde van €174.000. Wij verzoeken u de volgende adressen aan te wijzen in het kader van de Wbmgp: - Grote Beerstraat 1 t/m 15 (abcd), 2 t/m 24 en 42 t/m 64 (abcd) - Poolsterstraat1 t/m 15 (abcd) en 2 t/m 42 (abcd) - Mizarstraat 1 t/m 15 (abcd) en 4 t/m 42 (abcd) 5.2.1. Noodzakelijkheid Dit gebied scoort zeer onvoldoende in de Leefbaarometer, met een ruime afwijking op ‘Overlast en onveiligheid’. Ook de sociale samenhang scoort laag.

Leefbaarometer 2020: Afwijking grid in Sterrenkwartier-Hoog (omgeving Mizarstraat / Grote Beerstraat) van het landelijke gemiddelde.

In de laatste Nissewaard Peiling van 2020 scoorde de buurt een stuk slechter dan de voorgaande peiling. Alle indicatoren scoren ver onder het gemeentelijk gemiddelde, met ‘algemeen oordeel eigen buurt’ en ‘vervuiling’ als negatieve uitschieters. Cijfers Nissewaard Peiling - leefbaarheid

Algemeen oordeel eigen buurt (2018) Algemeen oordeel eigen buurt (2020) Kwaliteit woonomgeving (2018) Kwaliteit woonomgeving (2020) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2018)

SterrenkwartierHoog 6,7 5,7 6,2 5,7

Sterrenkwartier

Nissewaard

7 6,5 6,3 6

7 7 6,4 6,4

5,3

5,7

6 51

Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2020) Vervuiling (2018) Vervuiling (2020)

5 5 3,9

5,7 5,5 5,4

6,1 5,5 5,6

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat er sprake is van grootstedelijke problematiek en dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Sterrenkwartier-Hoog voor het bestrijden daarvan noodzakelijk is. 5.2.2. Geschiktheid De bevolkingssamentelling van Sterrenkwartier-Hoog behoort tot de zwaksten van Nissewaard. Bijna drie keer zoveel huishoudens als gemiddeld in Nissewaard heeft een inkomen uit ww of bijstand. Ook op de andere ‘sociaal-economische’ indicatoren scoort de buurt ver onder het wijk- en gemeentegemiddelde. De wijk bestaat in meerderheid uit eenpersoonshuishoudens (52%). Ook zijn er bijna twee keer zoveel eenoudergezinnen als gemiddeld in Nissewaard.

Sociaal-economische situatie Sterrenkwartier- Sterrenkwartier Hoog Bewoners Aantal inwoners (2018) Aantal inwoners (2022) Demografische druk (2019) Demografische druk (2022) Migratieachtergrond (2018) Migratieachtergrond (2022) niet westerse achtergrond (2018) niet westerse achtergrond (2022) Huishoudens (totaal aantal) (2018) Huishoudens (totaal aantal) (2022) Eenpersoonshuishoudens (2018) Eenpersoonshuishoudens (2022) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2022) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2022) Eenoudergezinnen (2019) Eenoudergezinnen (2022)

Nissewaard

1655 1325 67,4 83,4 39,3% 39,2% 29,6% 30,6% 970 750 51,0% 52,0%

4840 4450 75,1 82,6 28,8% 32,2% 19,2% 21,6% 2295 2060 36,4% 36,4%

84588 86332 68,3 72,4 23,8% 27,3% 14,7% 17,3% 38422 39144 33,6% 34,1%

20,6%

27,9%

30,7%

22,0%

27,4%

30,2%

27,8%

35,5%

35,8%

27,3% 16,4% 17,7%

36,2% 12,1% 12,0%

35,7% 9,4% 9,4%

52

Sterrenkwartier- Sterrenkwartier Hoog Sociaal-economisch Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2018) Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2020) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2018) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2020) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2018) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2020) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2018) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2020)

Nissewaard

15,7%

8,6%

5,6%

15,5%

7,8%

5,2%

4,7%

2,9%

3,2%

5,0%

3,1%

3,1%

20,6%

11,0%

7,4%

16,9%

8,8%

6,5%

30,8%

17,7%

13,2%

25,0%

15,0%

12,7%

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

In het gebied komen veel huiselijk geweldzaken en stalkingszaken voor. Ook zijn er veel meldingen voor twisten tussen buren en geluidsoverlast. De buurt kent een grote concentratie van kwetsbare bewoners. Dit leidt tot bovengenoemde problematieken van woonoverlast en aantasting van de leefbaarheid. Het gebied kent ook veel vervuiling door afval van bewoners. Het veiligheidsgevoel onder inwoners is laag en dat wordt veroorzaakt door het hoge aantal incidenten en geregistreerde overlast en misdrijven. De buurt is wat ‘overlast en veiligheid’ betreft achteruit gegaan ten aanzien van de voorgaande meting. Cijfers overlast en veiligheid

Criminaliteit in de buurt (2018) Criminaliteit in de buurt (2020) Veiligheidsgevoel in de buurt (2018) Veiligheidsgevoel in de buurt (2020) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2019) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2019)

GroenewoudHoog 6,7 5,6 6,9 5,4

Groenewoud

Nissewaard

6,4 5,7 6,8 6

6,6 6,4 6,9 6,6

206

201

149

256

216

151

26

31

18

32

23

19

61

60

45

53

Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2022)

79

67

44

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

Met de invoering van de Wbmgp beogen we de bevolkingssamenstelling minder kwetsbaar te maken en weerbaarder tegen leefbaarheidsproblematiek. Wij verwachten dat invoering van artikel 9 en 10 op de middellange termijn hierop een positief effect heeft. De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Sterrenkwartier-Hoog voldoet aan de eisen van geschiktheid.

54

5.3 Subsidiariteit De flatstroken krijgt veel buitenreguliere aandacht van de verhuurder en partners in de wijk. Enkele voorbeelden: - Verhuurder, politie en gemeente zetten extra personele capaciteit in. Wijkmeester, wijkagent en boa’s lopen regelmatig gezamenlijk door het gebied. De wijkmeester van de verhuurder houdt zich alleen met dit gebied bezig; - Voor Sterrenkwartier geldt dat de wijkmeester zich aan het omvormen is naar de rol van wijkbeheerder. Dit traject wordt nu doorlopen. De rol van wijkbeheerder is een iets bredere taakopvatting dan die van wijkmeester. De wijkbeheerder zal nog meer optrekken met de partners in de wijk. - Er is buurtpreventie actief; - De afvalinzamelaar heeft extra aandacht voor dit gebied waardoor meldingen van vervuiling snel worden opgepakt; - Er worden grofvuilacties georganiseerd met bewoners en complexgericht; - Er zijn camera’s geplaatst in de centrale hallen en bergingen. - In zowel Groenewoud als Sterrenkwartier heeft de verhuurder een wijkkantoor, die het voor bewoners mogelijk maken om zaken laagdrempelig te melden; - In beide delen van de flatstrook is er een flat met een recreatiezaal die ontmoeting faciliteert en wordt onderhouden door de verhuurder. Ze worden veelvuldig gebruikt; - In beiden buurten zijn diverse bewonerscommissies actief die nauw contact met de verhuurder en de gemeente hebben.

Echter zijn deze bewonerscommissies vooral actief in andere delen van de buurten, dus niet in de complexen waar de leefbaarheidsproblematiek aan de orde is; - De hoogbouw is voorzien van cameratoezicht; - Er heeft in de wijk een onderzoek plaatsgevonden naar de verschillende typen bewoners en type overlast, dat de professionals in de wijk helpt problemen aan te pakken en gedragsverandering teweeg te brengen; - In het verleden werden aspirant-huurders gescreend op overlast; - Binnen het samenwerkingsverband Groenewoud en Co (dat zich in de beginfase richtte op die wijk maar als snel uitbreidde naar Sterrenkwartier) zitten alle partners in de wijk met elkaar om tafel. Het richt zich op casuïstiek en verbindt daarin de sociale en fysieke leefomgeving. - Partijen die in de buitenruimte actief zijn (afvalinzamelaar, corporatie, boa’s, wijkagenten, beheer en dergelijke partijen) hebben het gebied Groenewoud-Hoog gekozen als pilotgebied om intensiever samen te werken en de ketens beter op elkaar af te stemmen.

Daarnaast lopen er in dit gebied projecten en processen die gemeente- en/of corporatiebreed worden ingezet, zoals: - de aanpak woonoverlast en de inzet van een regisseur woonoverlast, buurtbemiddeling en aanvullende (juridische) instrumenten; - de verlichting van achterpaden bij corporatiebezit en financiële bijdrage daaraan bij particulier bezit; - een sluitende ketenaanpak gericht op het voorkomen en bestrijden van schuldenproblematiek; - het lokaal zorgnetwerk, en; - waar zinvol en mogelijk de koppeling van bovenstaande zaken.

55

De raad van Nissewaard vindt, rekening houdend met de reeds ingezette maatregelen en instrumenten, en gegeven de onvoldoende verbetering van de leefbaarheid tot nu toe, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp in de wijken Groenewoud en Sterrenkwartier voor de hierboven genoemde adressen in de gebieden Groenewoud-Hoog en Sterrenkwartier-Hoog voldoet aan de eisen van subsidiariteit.

56

6 Hoogwerf

Hoogwerf-Noord

Hoogwerf was de eerste grote uitbreidingswijk van Spijkenisse. Begin jaren zestig, nog voor de aanwijzing tot groeikern, breidde het dorp Spijkenisse sterk uit om de woningnood in die tijd het hoofd te kunnen bieden en de groei van de haven te faciliteren. De wijk bestond uit een mix van hoog- en laagbouw. Omdat de wijk in de loop der jaren verouderde en aan populariteit inboette nam de leefbaarheidsproblematiek toe. Kort na de eeuwwisseling heeft er een herstructurering plaatsgevonden in Hoogwerf-Noord, waarbij een deel van de flats werd gesloopt en vervangen door nieuwbouw in laag- en hoogbouw. Andere flats werden gerenoveerd. Na de herstructurering is de leefbaarheid sterk verbeterd, blijkens ook de Leefbaarometer. Toch zijn er enkele oude, al dan niet gerenoveerde complexen waar de leefbaarheidsproblematiek is gebleven. Daar wordt sturen op de toegang tot de woningmarkt als noodzakelijk gezien om de leefbaarheid te verbeteren.

57

6.1 Hoogwerf-Noord In Hoogwerf-Noord gaat het in totaal om 158 woningen waar wij de Wbmgp willen hanteren. Het gaat om vier portiekflats met kleine, goedkope appartementen. De gemiddelde WOZ-waarde van deze buurt is €221.000. Wij verzoeken u de volgende adressen aan te wijzen in het kader van de Wbmgp: - Azaleastraat: 2 t/m 20 (abc) - Fuchsiastraat: 2 t/m 16 (abc) - Magnoliastraat: 8 t/m 20 (abc) - Mimosastraat: 2 t/m 20 (abc) - Lampionstraat: 2 t/m 16 (abc) 6.1.1. Noodzakelijkheid Volgens de Leefbaarometer 2020 scoort dit gebied zwak wanneer het gaat over leefbaarheid.

Leefbaarometer 2020: Afwijking centraal grid Hoogwerf-Noord van het landelijke gemiddelde.

Het feit dat dat de buurt een groot risico op verval loopt blijkt ook uit de lokale leefbaarheidscijfers. Die zien er nu, op ‘Vervuiling’ na, nog redelijk uit. Waarschijnlijk dankzij de herstructurering scoort wordt de kwaliteit van de woonomgeving zelfs hoger dan gemiddeld in Nissewaard gewaardeerd door de bewoners. Maar gezien de sociaal-economische kenmerken van de bevolking en de problematiek die er wel degelijk speelt, is het niet verwonderlijk dat de buurt een groot risico loopt op verval en dat komt door selectieve migratie. Cijfers Nissewaard Peiling - leefbaarheid

Algemeen oordeel eigen buurt (2018) Algemeen oordeel eigen buurt (2020) Kwaliteit woonomgeving (2018) Kwaliteit woonomgeving (2020) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2018) Waardering betrokkenheid buurtbewoners (2020) Vervuiling (2018)

HoogwerfNoord 6,8 6,8 6,9 6,6

Hoogwerf

Nissewaard

6,9 6,8 6,6 6,4

7 7 6,4 6,4

6,3

6,2

6

6,1 4,8

6,2 5,1

6,1 5,5 58

Vervuiling (2020)

4,6

5,2

5,6

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat er sprake is van grootstedelijke problematiek en dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Hoogwerf-Noord voor het bestrijden daarvan noodzakelijk is.

6.1.2. Geschiktheid De leefbaarheidssituatie houdt verband met de samenstelling van bevolking. Die heeft geen hele specifieke kenmerken, maar is over de hele linie zwak te noemen. Op de sociaal-economische indicatoren, scoort de buurt beduidend slechter dan het gemiddelde van de gemeente. Door de goedkope sociale huurvoorraad in het gebied, is de instroom wat dit betreft ook vaak zwak. Sociaal-economische situatie HoogwerfNoord Bewoners Aantal inwoners (2018) Aantal inwoners (2022) Demografische druk (2019) Demografische druk (2022) Migratieachtergrond (2018) Migratieachtergrond (2022) niet westerse achtergrond (2018) niet westerse achtergrond (2022) Huishoudens (totaal aantal) (2018) Huishoudens (totaal aantal) (2022) Eenpersoonshuishoudens (2018) Eenpersoonshuishoudens (2022) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens zonder kinderen (2022) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2018) Meerpersoonshuishoudens met kinderen (2022) Eenoudergezinnen (2019) Eenoudergezinnen (2022)

Hoogwerf

Nissewaard

1900 1940 63,6 67,6 32,6% 37,9% 22,4% 25,3% 970 985 43,3% 45,7%

3815 3875 67,5 68,5 29,9% 34,7% 19,8% 22,6% 1935 1940 42,4% 43,6%

84588 86332 68,3 72,4 23,8% 27,3% 14,7% 17,3% 38422 39144 33,6% 34,1%

23,2%

25,6%

30,7%

21,8%

24,5%

30,2%

33,5%

32,0%

35,8%

32,0% 15,2% 13,9%

31,7% 12,5% 12,0%

35,7% 9,4% 9,4%

HoogwerfNoord

Hoogwerf

Nissewaard

Sociaal-economisch 59

Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2018) Huishoudens met inkomen uit ww of bijstand (2020) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2018) Huishoudens met inkomen uit arbeidsongeschiktheid (2020) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2018) Huishoudens onder lage inkomensgrens (2020) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2018) Huishoudens met een inkomen tot 120% sociaal minimum (2020)

10,5%

8,1%

5,6%

9,3%

7,3%

5,2%

4,2%

3,9%

3,2%

3,6%

3,6%

3,1%

13,9%

10,4%

7,4%

10,6%

9,1%

6,5%

19,8%

16,0%

13,2%

18,5%

16,0%

12,7%

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

De problematiek in dit gebied betreft bijna uitsluitend woongerelateerde overlast, maar dit komt erg vaak voor. De meest voorkomende meldingen handelen over geluidsoverlast, burenruzie en overlast van vervuiling. Ook zijn er verschillende hennepkwekerijen opgerold in de afgelopen jaren. De buurt en locatie scoren slecht op het gebied van vervuiling. Andere vormen van criminaliteit komen nauwelijks voor. Qua aantal incidenten per 1000 inwoners scoort de wijk onder het gemiddelde van Nissewaard. Echter scoren nagenoeg alle aangeven straten boven dit gemiddelde, met de Mimosastraat (418 per 1000) en Fuchsiastraat (316 per 1000) als negatieve uitschieters. Cijfers overlast en veiligheid

Criminaliteit in de buurt (2018) Criminaliteit in de buurt (2020) Veiligheidsgevoel in de buurt (2018) Veiligheidsgevoel in de buurt (2020) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2019) Totaal aantal incidenten per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde overlast per 1000 inwoners (2022) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2019) Geregistreerde misdrijven per 1000 inwoners (2022)

HoogwerfNoord 6,6 6,8 6,5 6,8

Hoogwerf

Nissewaard

6,4 6,5 6,6 6,6

6,6 6,4 6,9 6,6

126

152

149

142

166

151

22

23

18

19

24

19

33

47

45

34

47

44

(groene cijfers duiden op een positieve ontwikkeling t.o.v. de eerdere meting, rode cijfers duiden op een negatieve ontwikkeling)

60

Met het invoeren van de Wbmgp beogen wij de samenstelling van de bevolking in het gebied minder kwetsbaar te maken, waarmee we een positieve invloed op de leefbaarheid verwachten te hebben. De raad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande onderbouwing, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Hoogwerf-Noord voldoet aan de eisen van geschiktheid.

61

6.2 Subsidiariteit Als onderdeel van de herstructurering heeft de openbare ruimte in de hele wijk een upgrade gehad. Ook na de herstructurering krijgt Hoogwerf-Noord extra aandacht. Enkele voorbeelden: - Vanuit de verhuurder is er een wijkmeester actief; - De hoogbouw is voorzien van cameratoezicht; - Er zijn bewonerscommissies actief; - Er is een wijkkantoor in het gebied dat toegankelijk is voor bewoners; - Medewerkers van verhuurder, politie, gemeente, afvalinzamelaar en actieve bewoners vormen een goed netwerk dat elkaar weet te vinden; - Er is een buurtpreventieteam actief. Daarnaast lopen er in dit gebied projecten en processen die gemeente- en/of corporatiebreed worden ingezet, zoals: - de aanpak woonoverlast en de inzet van een regisseur woonoverlast, buurtbemiddeling en aanvullende (juridische) instrumenten; - de verlichting van achterpaden bij corporatiebezit en financiële bijdrage daaraan bij particulier bezit; - een sluitende ketenaanpak gericht op het voorkomen en bestrijden van schuldenproblematiek; - het lokaal zorgnetwerk, en; - waar zinvol en mogelijk de koppeling van bovenstaande zaken. De gemeente geeft een extra (financiële) kwaliteitsimpuls aan een aantal wijken, waaronder Spijkenisse-Noord. Goed wonen in leefbare wijken vraagt om het slim combineren van sociale maatregelen en fysieke ingrepen.

Wonen, zorg, welzijn, veiligheid en de fysieke leefomgeving zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Met deze slimme combinaties tussen het fysieke en sociale domein maken partijen de wijken leefbaar, bevorderen ze sociale cohesie en voorkomen ze zorg- en hulpvragen. De raad van Nissewaard vindt, rekening houdend met de reeds ingezette maatregelen en instrumenten, en gegeven de onvoldoende verbetering van de leefbaarheid tot nu toe, dat selectieve woningtoewijzing op basis van artikel 9 en 10 Wbmgp voor de hierboven genoemde adressen in het gebied Hoogwerf-Noord voor het voldoet aan de eisen van subsidiariteit.

62

7 Proportionaliteit Dit hoofdstuk beschrijft de proportionaliteit van de aanvraag. Met andere woorden: in hoeverre er voldoende andere huisvestingsmogelijkheden over blijven voor woningzoekenden die hinder ondervinden van het feit dat er sociale huurwoningen aan vrije vestiging worden onttrokken. Als bron is in hoofdzaak gebruik gemaakt van de rapportage ‘Geactualiseerd Regioakkoord 2022: nieuwe Woningmarktafspraken Regio Rotterdam’ die op 27 januari 2023 ondertekend is. Voor aanvullende gegevens is gebruik gemaakt van lokale corporatiedata. De beoogde woningen uit deze aanvraag zijn voornamelijk sociale huurwoningen onder de aftoppingsgrenzen (96%), met name de onder lage aftoppingsgrens. Ook zijn de beoogde woningen voornamelijk meergezinswoningen (90%). Doordat er in deze aanvraag minder particuliere woningen zijn opgenomen, is het percentage sociale huurwoningen van corporaties nog hoger (99%). De aanvraag voor de Wbmgp omvat 1393 adressen, waarvan 1374 in de sociale huurwoningvoorraad en 1340 daarvan onder de aftoppingsgrenzen. Het totaal aantal adressen vormt 3,5% van de totale woningvoorraad en 8,0 % van de sociale voorraad1 van Nissewaard.

Als wordt gekeken naar de sociale huurwoningvoorraad (corporatie + particulier) in de (sub)regio zijn de percentages als volgt: - 5,0% van de sociale woningvoorraad in de subregio Voorne-Putten; - 0,5% van de sociale woningvoorraad in de regio Rotterdam2. In de regio zijn er al delen van de sociale-huurwoningvoorraad die onder de Wbmgp vallen: - Op dit moment vallen 1453 woningen in Nissewaard onder de Wbmgp. Dit aantal daalt in de nieuwe aanvraag naar 1393 adressen. Het percentage van hierboven zou voor de toekomst gaan gelden; - In de subregio Voorne-Putten vallen, naast de huidige Wbmgp-wonignen in Nissewaard, geen woningen onder de Wbmgp. Het percentage van hierboven zou voor de toekomst gaan gelden; - Naast Nissewaard zijn er in de regio Rotterdam meer gemeenten die de Wbmgp toepassen: Rotterdam, Capelle aan den IJssel, Vlaardingen en Schiedam. Per 1-1-2023 vallen er in deze andere gemeenten 16.545 woningen onder Wbmgp. Samen met het aantal Nissewaarde woningen dat onderdeel uitmaakt van deze aanvraag, komt het totale percentage op 5,8% van de regionale sociale woningvoorraad. o NB: In de jaren 2018-2021 bedroeg het regionale aantal Wbmgp-woningen nog 46.000-48.000. Met een huidig aantal van 18.000, is de invloed van de Wbmgp op de regionale woningmarkt sterk gedaald. Gezien het bovenstaande vinden wij de percentages niet buitenproportioneel.

Naar onze mening blijven er voldoende woningen over voor woningzoekenden die een woonvergunning geweigerd zou kunnen worden en woningzoekenden die minder kans op een woning maken doordat ze geen voorrangspositie hebben in de betreffende gebieden. In hoofdstuk 1.2.1 is overigens te zien dat het percentage geweigerde huisvestingsvergunningen slechts 1,8% is. Daarin is het preventieve effect uiteraard niet meegenomen. Het (regionale) lange termijn perspectief steunt deze opvatting. We verwachten dat – op basis van huidige plannen – de sociale woningvoorraad in Nissewaard in omvang toenemen met netto 180 woningen tot 2030. Ondanks de ruime sociale woningvoorraad in de gemeente, kiest Nissewaard 1

In de regio Rotterdam verstaan we onder sociale voorraad corporatiehuurwoningen <808 + overige DAEBwoningen, particuliere huurwoningen <808 en sociale koopwoningen met een WOZ < €200.000 2 Dit betreft de gemeenten van de voormalige Stadsregio Rotterdam die op het thema wonen met elkaar samenwerken onder de naam Samenwerkingsverband Wonen regio Rotterdam (SvWrR)

63

ervoor om toe te voegen in dit segment. Ook het regionale beeld (Geactualiseerd Regioakkoord 2022) laat een toename van de sociale woningvoorraad zien. 7.1 Afstemming met regiogemeenten In provinciaal verband is afgesproken dat een gemeente bij een (verlengings)aanvraag Wbmgp afstemt met drie gemeenten uit de regio waarmee zij een sterke verhuisrelatie heeft. In overleg met de provincie Zuid-Holland, zijn hiervoor de gemeenten Voorne aan Zee, Schiedam en Rotterdam geselecteerd. Van hen is een ambtelijke reactie ontvangen, die bestuurlijk afgestemd is. 7.1.1 Gemeente Voorne aan Zee Op verzoek van de provincie Zuid Holland heeft de gemeente Nissewaard een aantal gemeenten gevraagd te reageren op de verleningsaanvraag voor de Wet bijzondere maatregelen grootstedelijke problematiek. De gemeente Voorne aan Zee en Nissewaard hebben als buurgemeenten binnen de subregio Voorne Putten een sterke verhuisrelatie met elkaar. Over het algemeen bezien is de aanvraag uitgebreid en compleet. Er wordt duidelijk inzichtelijk gemaakt met welke afweging er besloten wordt tot het aanwijzen van gebieden voor de toepassing van de Wbmgp. Om te kunnen oordelen over de eventuele effecten van de verlening van de Wbmgp op de lokale woningmarkt van Voorne aan Zee, is gekeken naar de verhuisstromen van de sociale corporatiesector. Er wordt gekeken naar twee jaartallen.

Een jaartal waarin de Wbmgp nog niet actief was in Nissewaard (2018) en een jaartal waarin dit wel het geval was (2022): - Het aantal verhuizingen vanuit Nissewaard naar Voorne aan Zee blijft nagenoeg stabiel. In 2018 waren er 36 verhuizingen vanuit Nissewaard naar Voorne aan Zee, in 2022 waren dat er 37. Echter, in bijvoorbeeld 2021 waren dit er 53. Van een structurele groei van het aantal is echter geen sprake. Het aandeel verhuizingen vanuit Nissewaard naar Voorne aan Zee blijft stabiel rond de 8% van het totaal aantal verhuizingen naar Voorne aan Zee. - Het aantal verhuizingen vanuit Voorne aan Zee naar Nissewaard blijft ook stabiel. In 2018 waren er 30 verhuizingen vanuit Voorne aan Zee in Nissewaard, in 2022 waren dat er 24. Echter, in bijvoorbeeld 2020 waren dit er 15. Het aandeel verhuizingen vanuit Voorne aan Zee naar Nissewaard blijft stabiel rond de 3% van het totaal aantal verhuizingen naar Nissewaard. - In Voorne aan Zee verhuizen steeds minder mensen binnen de eigen gemeente. In 2018 was het aandeel interne verhuizingen circa 67%, in 2022 47%. Het aandeel dat van buiten de gemeente komt is dus gegroeid. In de periode tussen 2018 en 2022 neemt dit aandeel langzaam toe. Sinds de invoering van de Wbmgp in Nissewaard is er geen omvangrijke structurele groei zichtbaar in de verhuizingen tussen Nissewaard en Voorne aan Zee.

De ontwikkeling waarbij steeds minder verhuizingen binnen de gemeente plaatsvinden is ook niet toe te schrijven aan de toepassing van de Wbmgp in Nissewaard. Er zijn zoveel meer andere zaken die invloed kunnen hebben op deze ontwikkeling. We zien daarom geen aantoonbare effecten van de toepassing van de Wbmgp in Nissewaard voor de woningzoekenden voor Voorne aan Zee. Wij hebben daarom geen bezwaar op de verlenging van de Wbmgp in Nissewaard. 7.1.2 Gemeente Schiedam In overleg met de provincie heeft Nissewaard gekozen om aan Schiedam om reactie te vragen op de aanvraag voor verlenging Wbmgp van Nissewaard. In het algemeen is de aanvraag van Nissewaard wat ons betreft een heldere aanvraag en staat er een heldere onderbouwing ten grondslag aan de aangewezen gebieden en de te nemen maatregelen. 64

Om te kunnen beoordelen of de uitvoering van de Wbmgp effecten heeft op de verhuisstromen tussen Schiedam en Nissewaard, kijken wij naar de verhuiscijfers in de afgelopen jaren. De verhuiscijfers over de jaren 2020, 2021 en 2022 (waarin de Wbmgp in Nissewaard ook van toepassing was) zijn: - 262 personen hebben zich vanuit Nissewaard zich in Schiedam gevestigd; - 481 Schiedammers zijn naar Nissewaard vertrokken. De verhuisbewegingen laten zien dat Schiedam per saldo inwoners verliest aan Nissewaard. Dit is een beeld dat we al vele tientallen jaren zien, waarbij de invoering van de Wbmgp in Nissewaard in 2020 geen verschil heeft gemaakt voor deze doorlopende ontwikkeling. De aantrekkingskracht van Nissewaard voor Schiedammers ligt vooral in het grote en betaalbare aanbod eengezinswoningen (in de bestaande markt). We zien niet dat de Wbmgp hierin tot een aantoonbare beperking van de mogelijkheden van Schiedammers leidt. Wij hebben geen aanmerkingen op de onderbouwing van de proportionaliteit van de maatregel in de aanvraag van Nissewaard. Het aandeel van woningen waarop de Wbmgp van toepassing is, is dalende in de regio (gehalveerd in de periode 2020 – 2022). Dit past bij een instrument dat zich ontwikkelt en dat steeds fijnmaziger wordt toegepast.

Bij de percentages in Nissewaard aangewezen woningen (en de beperkte aandelen weigeringen) blijft er voldoende ruimte over voor woningzoekenden vanuit Schiedam om een passende woning te vinden als zij naar Nissewaard wensen te verhuizen. 7.1.3 Gemeente Rotterdam Aanleiding: De gemeenteraad van Nissewaard doet een verlengingsaanvraag aan de minister van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties voor de toepassing van artikel 9 en 10 van de Wet bijzondere maatregelen grootstedelijke problematiek (hierna: Wbmgp). De aanvraag voor de Wbmgp omvat 1393 adressen. Dit is 0,5% van de sociale woningvoorraad in de regio Rotterdam. Op verzoek van de provincie heeft Nissewaard aan Rotterdam gevraagd om een ambtelijke reactie op de verlengingsaanvraag van Nissewaard. Algemeen De aanvraag van Nissewaard is wat ons betreft helder. Er is een duidelijke onderbouwing en motivering waarom Nissewaard de aanwijzing wil. Specifiek Om te kunnen beoordelen of de uitvoering van de Wbmgp effecten heeft op de verhuisstromen tussen Rotterdam en Nissewaard, kijken wij naar de verhuiscijfers in de afgelopen jaren. De verhuiscijfers over de jaren 2020, 2021 en 2022 (waarin de Wbmgp in Nissewaard ook van toepassing was) zijn: -

3190 personen hebben zich vanuit Nissewaard zich in Rotterdam gevestigd; 4559 Rotterdammers zijn naar Nissewaard vertrokken.

De verhuisbewegingen laten zien dat Rotterdam per saldo inwoners verliest aan Nissewaard. Dit is een beeld dat we al vele tientallen jaren zien, waarbij de invoering van de Wbmgp in Nissewaard in 2020 geen verschil heeft gemaakt voor deze doorlopende ontwikkeling. De aantrekkingskracht van Nissewaard voor Rotterdammers ligt vooral in het veel grotere en betaalbare aanbod

65

eengezinswoningen (in de bestaande markt). We zien niet dat de Wbmgp hierin tot een aantoonbare beperking van de mogelijkheden van Rotterdammers leidt. Wij hebben geen aanmerkingen op de onderbouwing van de proportionaliteit van de maatregel in de aanvraag van Nissewaard. Het aandeel van woningen waarop de Wbmgp van toepassing is, is dalende in de regio. Dit past bij een instrument dat zich ontwikkelt en dat steeds fijnmaziger wordt toegepast. Bij de percentages in Nissewaard aangewezen woningen (en de beperkte aandelen weigeringen) blijft er voldoende ruimte over voor woningzoekenden om een passende woning te vinden. De gemeenteraad van Nissewaard vindt, op basis van bovenstaande analyse, dat de gevraagde maatregelen en het aandeel sociale huurwoningen dat aan vrije vestiging wordt onttrokken, in proportie staan tot de lokale problematiek in de betreffende gebieden en tot de mogelijkheid om in de regio passende woonruimte te vinden. Daarmee wordt voldaan aan de eis van proportionaliteit voor het toepassen van de Wbmgp (artikelen 9 en 10) in de hierboven genoemde adressen in de wijken De Akkers, Waterland, De Hoek, Groenewoud/Sterrenkwartier en Hoogwerf.

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij de gemeente is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/13390121/1