75 3 Bijlage kernenatlas
Tekst van het document
Hoogezand
Demografische trends
Hoogezand valt onder het stedelijk gebied
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
21.790
21.810
20
Ontwikkeling 2018-2020
- 0 tot 15 jaar
3.400
3.290
-110
- geboortesaldo
-145
- 15 tot 25 jaar
2.390
2.330
-60
- verhuissaldo
210
- 25 tot 45 jaar
4.820
4.770
-50
- 45 tot 65 jaar
5.935
5.945
10
- 65 jaar e.o.
5.250
5.480
230
Huishoudens
10.420
10.600
180
- alleenstaand
4.205
4.420
215
- stel zonder kind
2.990
2.975
-15
- gezin
3.230
3.205
-25
Het aantal huishoudens groeide tussen 2018 en 2021 met +180. Die groei komt volledig door de toename van het aantal alleenstaanden. Het aantal stellen en gezinnen daalde juist iets. In Hoogezand wonen relatief veel alleenstaanden en lage inkomens. Sinds 2018 is er een sterfteoverschot, maar dat wordt gecompenseerd door instroom van buitenaf.
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 25%
45-65
Inkomensverdeling 1-pers.
hoog
laag 8%
15% 30%
11% 27%
gezin
42%
15-25
53%
38%
22%
28%
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: Dagblad van het Noorden
Woningvoorraad
Woningen
M²-waarde
Verbruik
Na 2000
Koop
6.065
€ 1.620
4,4
17%
- rij
2.205
€ 1.485
4,5
14%
- tweekapper
1.595
€ 1.700
4,6
15%
- vrijstaand
1.070
€ 1.740
4,1
13%
- appartement
1.195
€ 1.675
4,3
32%
5
€ 2.115
3,7
20%
- grondgeb. 0-treden
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80%
Hoogezand
70%
Midden-Groningen
60% 50%
17%
20%
4,4
23%
10%
- grondgeb. 0-treden
65
€ 1.560
5,0
9%
0%
8%
Vrije huur
795
€ 1.540
5,1
- eengezins
360
€ 1.475
5,0
7%
- appartement
435
€ 1.605
5,0
10%
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
11.055
€ 1.535
4,5
18%
Totaal
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er in Hoogezand nog 285 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 760 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
4,6
€ 1.430
app vrije huur
€ 1.375
2.500
egz vrije huur
1.630
- appartement
ggb 0-tr corpo
- eengezins
app corpo
30%
egz corpo
21%
ggb 0-tr koop
4,5
app koop
€ 1.410
vrijstaand koop
4.195
rij koop
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik In Hoogezand staan zo'n 2.300 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 38%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat ook 4,4. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat ook 5,1. Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
350 - 475
Koop
Behoefte
- koop
245 - 295
- rij
++
- tot € 320.000
- corporatiehuur
120 - 145
- tweekapper
++
- € 320. - € 500.000
++
- vrije huur
20 - 25
- vrijstaand
++
- boven € 500.000
+ / ++*
- appartement
+
- grondgeb. 0-treden
++
Harde plannen
Sociale huur
Koop
Behoefte ++
Sociale huur
- eengezins
+
- tot € 633
- appartement
++
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
++
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
Vrije huur
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
+
0 = match
- grondgeb. 0-treden
+
- middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
Totaal
350 - 475
250
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
1.695
- % van corporatiebezit
40%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is vooral in Noorderpark, Gorecht en delen van Woldwijck groot. Daar zijn huurders een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is vooral in Noorderpark, Gorecht en Woldwijck groot. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Hoogezand is een stedelijke kern met een compleet aanbod aan dagelijkse en nietdagelijkse voorzieningen. Daardoor heeft Hoogezand een verzorgende functie voor andere kernen in Midden-Groningen en daarbuiten. De ligging aan de A7 en het spoor zorgt voor een goede bereikbaarheid en een korte reisafstand tot de stad Groningen.
5
De verwachting is dat het grootste deel van de vraag naar middenhuur in MiddenGroningen landt in Hoogezand. Het gaat om moderne, ruime en comfortabele appartementen met lift, op A-locaties, bijvoorbeeld bij De Hooge Meeren. Belangrijk is dat de huurprijzen niet hoger zijn dan € 900 à € 1.000 per maand.
2
Er is ruimte voor 350 tot 475 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 245 tot 295 koopwoningen, 120 tot 145 sociale huurwoningen en 20 tot 25 woningen in de middenhuur. Naar verwachting blijft het aantal huishoudens na 2030 ook nog groeien, maar wel minder hard dan de komende acht jaren.
6
Er staan nog 285 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 760 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen: rijen, tweekappers, vrijstaand wonen of kavels en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is ook vraag naar appartementen, maar in kleinere aantallen en alleen dicht bij voorzieningen. Er is vooral vraag naar het betaalbare of middeldure segment. Bouw ook starterswoningen (vooral rijen) in het betaalbare segment.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In Hoogezand staan zo'n 2.300 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 38% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Aanbod daarvan is schaars en vaak verouderd (slechts 9% is gebouwd na 2000). Er is ook vraag naar appartementen met lift dicht bij voorzieningen en reguliere gezinswoningen.
8
Verbeter het aangezicht op beeldbepalende plekken in Hoogezand. Denk aan de entree vanaf de Kerkstraat, delen van het lint aan de Meint Veningastraat Hoofdstraat en het gebied rondom De Hooge Meeren. Bij die laatste plek gaat het vooral om het verder invullen van lege plekken.
Sappemeer
Demografische trends
Sappemeer valt onder het stedelijk gebied
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
7.980
8.080
100
Ontwikkeling 2018-2020
- 0 tot 15 jaar
1.190
1.185
-5
- geboortesaldo
-5
- 15 tot 25 jaar
925
930
5
- verhuissaldo
115
- 25 tot 45 jaar
1.900
1.960
60
- 45 tot 65 jaar
2.520
2.485
-35
- 65 jaar e.o.
1.445
1.525
80
Huishoudens
3.395
3.445
50
- alleenstaand
1.125
1.185
60
- stel zonder kind
1.080
1.080
0
- gezin
1.190
1.180
-10
Het aantal huishoudens groeide tussen 2018 en 2021 met +50. Die groei komt volledig door de toename van het aantal alleenstaanden. Het aantal stellen bleef stabiel en het aantal gezinnen daalde iets. In Sappemeer wonen relatief weinig 65-plussers. Sinds 2018 is er een positief verhuissaldo. Het geboortesaldo was ongeveer in balans.
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 19%
45-65
Inkomensverdeling 1-pers.
hoog
laag 12%
15% 34%
12% 31%
gezin
34%
15-25
42% 46%
24%
31%
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: Siebe Swart
Woningvoorraad
Woningen
M²-waarde
Verbruik
Na 2000
Koop
2.630
€ 1.625
4,5
21%
- rij
660
€ 1.540
4,3
14%
- tweekapper
895
€ 1.650
5,0
23%
- vrijstaand
920
€ 1.630
4,4
14%
- appartement
110
€ 1.875
5,3
57%
- grondgeb. 0-treden
45
€ 1.645
7,5
0%
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80%
Sappemeer
70%
Midden-Groningen
60% 50%
0%
9%
Vrije huur
215
€ 1.385
5,3
- eengezins
145
€ 1.390
4,7
4%
- appartement
70
€ 1.380
5,1
19%
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
3.740
€ 1.580
4,6
22%
Totaal
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er in Sappemeer nog 70 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 185 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
26%
app vrije huur
4,7
40
egz vrije huur
10%
€ 1.475
- grondgeb. 0-treden
ggb 0-tr corpo
20%
28%
app corpo
24%
5,1
460
egz corpo
4,7
€ 1.540
395
- appartement
ggb 0-tr koop
€ 1.490
- eengezins
app koop
30%
€ 1.515
vrijstaand koop
26%
895
rij koop
4,9
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik In Sappemeer staan zo'n 1.000 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 36%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 4,5. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 5,3. Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
150 - 200
Koop
Behoefte
- koop
100 - 125
- rij
+
- tot € 320.000
- corporatiehuur
50 - 60
- tweekapper
++
- € 320. - € 500.000
++
- vrije huur
ca. 10
- vrijstaand
++
- boven € 500.000
+ / ++*
- appartement
+
- grondgeb. 0-treden
++
Harde plannen
Sociale huur
Koop
Behoefte ++
Sociale huur
- eengezins
+
- appartement
++
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
++
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
+
0 = match
- grondgeb. 0-treden
+
- tot € 633
Vrije huur - middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
Totaal
150 - 200
40
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
245
- % van corporatiebezit
27%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is vooral in delen van Margrietpark en Boswijck groot. Daar zijn huurders een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is vooral in Margrietpark groot. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Sappemeer is een stedelijke kern met een ruim aanbod aan dagelijkse en nietdagelijkse voorzieningen. Daardoor heeft Sappemeer een verzorgende functie voor kleinere kernen in de nabije omgeving. De ligging aan de A7 en het spoor zorgt voor een goede bereikbaarheid en een korte reisafstand tot de stad Groningen.
5
De beperkte vraag in de middenhuur richt zich vooral op moderne, ruime en comfortabele appartementen met lift, op A-locaties, bij voorkeur in het centrum van Sappemeer. Belangrijk is dat de huurprijzen niet hoger zijn dan € 900 à € 1.000 per maand.
2
Er is ruimte voor 150 tot 200 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 100 tot 125 koopwoningen, 50 tot 60 sociale huurwoningen en ca. 10 woningen in de middenhuur. Naar verwachting blijft het aantal huishoudens na 2030 ook nog groeien, maar wel minder hard dan de komende acht jaren.
6
Er staan nog 70 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 185 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen: rijen, tweekappers, vrijstaand wonen of kavels en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is ook vraag naar appartementen, maar in kleinere aantallen en alleen dicht bij voorzieningen. Er is vooral vraag naar het betaalbare of middeldure segment. Bouw ook starterswoningen (vooral rijen) in het betaalbare segment.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In Sappemeer staan zo'n 1.000 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 36% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Aanbod daarvan is schaars en vaak verouderd (driekwart is gebouwd vóór 2000). Er is ook vraag naar appartementen met lift dicht bij voorzieningen en reguliere gezinswoningen.
8
Verbeter het aangezicht van het historische lint aan de Noorderstraat. Een aantal rotte kiezen heeft een negatieve uitstraling op de omgeving. Zorg ook voor extra plancapaciteit. Er zijn nu weinig concrete plannen voor woningbouw.
Dorpen zuid en west van Hoogezand
Demografische trends
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
4.540
4.530
-10
- 0 tot 15 jaar
560
545
-15
- geboortesaldo
0
- 15 tot 25 jaar
535
495
-40
- verhuissaldo
-10
- 25 tot 45 jaar
840
840
0
- 45 tot 65 jaar
1.735
1.680
-55
- 65 jaar e.o.
870
970
100
Huishoudens
2.035
2.075
40
- alleenstaand
595
625
30
Borgercompagnie, Foxhol, Kiel-Windeweer, Kropswolde,
- stel zonder kind
785
795
10
Meerwijck, Tripscompagnie en Westerbroek zijn
- gezin
640
635
-5
Ontwikkeling 2018-2020
Het aantal huishoudens groeide tussen 2018 en 2021 met +40. Die groei komt volledig door de toename van het aantal alleenstaanden en stellen. Het aantal gezinnen daalde iets. Er wonen relatief 45- tot 65-jarigen met hogere inkomens. Sinds 2018 is er een licht negatief verhuissaldo. Het geboortesaldo was in balans.
woondorpen
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 21%
gezin
45-65
hoog
12% 11%
31%
19%
laag 23%
30%
15-25 37%
Inkomensverdeling 1-pers.
38%
32%
45%
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: Wikimedia Commons
Woningvoorraad
Woningen
M²-waarde
Verbruik
Na 2000
Koop
1.650
€ 1.800
4,7
13%
- rij
135
€ 1.600
5,2
3%
- tweekapper
440
€ 1.835
5,3
9%
- vrijstaand
1.060
€ 1.840
4,3
15%
- appartement
15
€ 1.380
7,2
0%
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80%
Dorpen zuid en west van Hoogezand Midden-Groningen
70% 60% 50%
0%
Vrije huur
105
€ 1.450
5,2
5%
- eengezins
95
€ 1.460
6,2
5%
- appartement
10
€ 1.585
5,1
0%
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
1.950
€ 1.740
4,8
13%
Totaal
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er nog 2 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 4 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
0%
app vrije huur
6,2
10
egz vrije huur
10%
€ 1.745
- grondgeb. 0-treden
ggb 0-tr corpo
20%
40%
app corpo
13%
6,0
60
egz corpo
5,5
€ 1.350
125
- appartement
ggb 0-tr koop
€ 1.380
- eengezins
app koop
30%
€ 1.385
vrijstaand koop
21%
195
rij koop
5,7
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik Er staan zo'n 630 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 36%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 4,7. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 5,2.
Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
60 - 80
Koop
Behoefte
- koop
40 - 50
- rij
+
- tot € 320.000
+
- corporatiehuur
20 - 25
- tweekapper
+
- € 320. - € 500.000
++
- vrije huur
tot 10
- vrijstaand
++
- boven € 500.000
+
- appartement
0
- grondgeb. 0-treden
+
Harde plannen
Sociale huur
Koop
Behoefte
Sociale huur
- eengezins
0
- tot € 633
- appartement
0
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
+
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
Vrije huur
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
0
0 = match
- grondgeb. 0-treden
0/+
Totaal
60 - 80
- middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
15
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
35
- % van corporatiebezit
19%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is vooral in delen van Foxhol en Kropswolde groot. Daar zijn huurders een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is vooral in delen van Foxhol en Kropswolde groot. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen Borgercompagnie, Foxhol, Kiel-Windeweer, Kropswolde, Meerwijck, Tripscompagnie en Westerbroek zijn woondorpen zonder dagelijkse voorzieningen. Deze dorpen leunen op voorzieningen in grotere kernen in de buurt, zoals Hoogezand of Sappemeer. Sommige dorpen liggen langs de A7 en het spoor en zijn daarmee goed bereikbaar, andere dorpen liggen geïsoleerder en hebben geen openbaar vervoer. Er is ruimte voor 60 tot 80 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 40 tot 50 koopwoningen en 20 tot 25 sociale huurwoningen. Eventuele toevoegingen in de middenhuur zijn maatwerk, mits er concrete lokale behoefte is. Naar verwachting stabiliseert of groeit het aantal huishoudens na 2030 nog heel licht, als gevolg van overdruk vanuit de stad Groningen.
5
Er is weinig vraag naar middenhuur, maar als er wel vraag is, dan moet het product ook geschikt zijn voor ouderen. Het gaat dan om 'alleskunners' met een huurprijs die niet hoger is dan € 900 à € 1.000 per maand. Ontwikkel dit alleen bij een concrete vraag uit de dorpen.
6
Er staan nog 2 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 4 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen, met het zwaartepunt op vrijstaand wonen of kavels. Er is ook vraag naar rijen, tweekappers en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is vooral vraag naar het middeldure segment. Bouw ook starterswoningen (vooral rijen) in het betaalbare segment.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In de dorpen zuid en west van Hoogezand staan zo'n 630 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 36% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Aanbod daarvan is schaars en vaak verouderd (alle woningen zijn gebouwd vóór 2000). Deze 'alleskunners' zijn inzetbaar voor ouderen, maar ook voor andere kleine huishoudens.
8
Benut kansen voor het toevoegen van landelijk wonen en/of nieuwe woonmilieus. Daar is vraag naar, mede door huishoudens die door de overdruk de stad Groningen verlaten. Zorg ook voor extra plancapaciteit. Er zijn nu weinig concrete plannen voor woningbouw.
1
2
Harkstede
Demografische trends
Harkstede is een centrumdorp
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
3.105
3.025
-80
- 0 tot 15 jaar
630
550
-80
- geboortesaldo
10
- 15 tot 25 jaar
315
335
20
- verhuissaldo
-80
- 25 tot 45 jaar
615
545
-70
- 45 tot 65 jaar
1.000
975
-25
- 65 jaar e.o.
545
620
75
Huishoudens
1.235
1.235
0
- alleenstaand
280
290
10
- stel zonder kind
415
450
35
- gezin
535
490
-45
Ontwikkeling 2018-2020
Het aantal huishoudens bleef tussen 2018 en 2021 stabiel. Daarbinnen groeide het aantal alleenstaanden en stellen en daalde het aantal gezinnen. In Harkstede wonen desondanks nog relatief weinig alleenstaanden maar juist veel hogere inkomens. Sinds 2018 is er negatief verhuissaldo. Het geboortesaldo was licht positief.
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 20%
18%
45-65
Inkomensverdeling 1-pers.
40%
hoog
23%
laag 28%
28%
15-25
11% 32%
gezin
18%
37%
25-45
44%
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: Beks Makelaardij
Woningvoorraad
Verbruik
Na 2000
€ 1.985
3,9
32%
- rij
135
€ 1.800
3,5
62%
- tweekapper
270
€ 1.870
4,1
24%
- vrijstaand
555
€ 2.040
3,8
26%
- appartement
75
€ 2.385
4,0
44%
- grondgeb. 0-treden
15
€ 1.715
4,9
0%
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80% 70%
Harkstede
Midden-Groningen
egz vrije huur
M²-waarde
1.045
app corpo
Woningen Koop
60% 50%
10
€ 1.465
1%
20%
60%
10%
5,5
25%
0%
Vrije huur
35
€ 1.680
5,4
28%
- eengezins
20
€ 1.610
5,5
18%
- appartement
15
€ 1.875
5,0
42%
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
1.280
€ 1.920
4,0
30%
Totaal
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er in Harkstede geen woningen meer met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook geen sociale huurwoningen meer met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
- grondgeb. 0-treden
5,0 3,5
app vrije huur
€ 1.975
ggb 0-tr corpo
€ 1.390
75
egz corpo
115
- appartement
30%
ggb 0-tr koop
- eengezins
24%
4,4
app koop
€ 1.615
vrijstaand koop
200
rij koop
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik In Harkstede staan zo'n 230 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 21%).
Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 3,9. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 5,4.
Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
85 - 110
Koop
Behoefte
- koop
60 - 70
- rij
+
- tot € 320.000
+
- corporatiehuur
25 - 30
- tweekapper
+
- € 320. - € 500.000
++
- vrije huur
tot 10
- vrijstaand
++
- boven € 500.000
+ / ++*
- appartement
+
- grondgeb. 0-treden
++
Harde plannen
Sociale huur
Koop
Behoefte
Sociale huur
- eengezins
+
- tot € 633
- appartement
0
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
+
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
Vrije huur
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
0/+
0 = match
- grondgeb. 0-treden
0/+
- middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
Totaal
85 - 110
20
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
65
- % van corporatiebezit
33%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is in Harkstede beperkt. Ten noorden van de Hoofdweg is het risico daarop het grootst. Daar zijn huurders het grootste deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is in Harkstede het grootst in het oudste deel van het dorp, ten noorden van de Hoofdweg. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Harkstede is een centrumdorp met een aantal dagelijkse voorzieningen. Het dorp heeft een verzorgende functie voor de woondorpen er direct omheen, maar is voor de meeste (niet-dagelijkse) voorzieningen aangewezen op kernen als Hoogezand of Groningen. Harkstede ligt dicht bij de stad Groningen en is goed bereikbaar met het openbaar vervoer.
5
Er is weinig vraag naar middenhuur, maar als er wel vraag is, dan moet het product ook geschikt zijn voor ouderen. Het gaat dan om 'alleskunners' met een huurprijs die niet hoger is dan € 900 à € 1.000 per maand. Ontwikkel dit alleen bij een concrete vraag uit het dorp.
2
Er is ruimte voor 85 tot 110 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 60 tot 70 koopwoningen en 25 tot 30 sociale huurwoningen. Eventuele toevoegingen in de middenhuur zijn maatwerk, mits er concrete lokale behoefte is. Naar verwachting blijft het aantal huishoudens na 2030 ook nog groeien, maar wel minder hard dan de komende acht jaren.
6
De kwaliteit van sociale huurwoningen is in Harkstede goed. Er staan nog wel woningen met energielabel D, E, F of G, maar die worden allemaal binnenkort aangepakt.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen, met het zwaartepunt op vrijstaand wonen of kavels en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is ook vraag naar rijen, tweekappers en appartementen dicht bij voorzieningen. Bouw ook starterswoningen (vooral rijen) in het betaalbare segment. Bij meer instroom van buiten mag een groter aandeel in het hoge segment vallen.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In Harkstede staan zo'n 230 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 21% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Aanbod daarvan is schaars en vaak verouderd (driekwart is gebouwd vóór 2000). Deze 'alleskunners' zijn inzetbaar voor ouderen, maar ook voor andere kleine huishoudens. Er is ook vraag naar reguliere gezinswoningen.
8
Benut kansen voor het toevoegen van nieuwe woonmilieus, bijvoorbeeld in relatie tot Meerstad / wonen aan of op het water. Harkstede ligt dicht bij de stad Groningen en kan extra profiteren van de stedelijke overdruk als dit soort woonmilieus aangeboden worden. De bandbreedte van 85 tot 110 extra woningen tot 2030 is dan mogelijk aan de krappe kant.
Dorpen tussen Harkstede en Slochteren
Demografische trends
Froombosch, Kolham, Scharmer en Woudbloem zijn
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
2.770
2.770
0
- 0 tot 15 jaar
390
365
-25
- geboortesaldo
15
- 15 tot 25 jaar
295
310
15
- verhuissaldo
-25
- 25 tot 45 jaar
550
545
-5
- 45 tot 65 jaar
985
955
-30
- 65 jaar e.o.
550
600
50
Ontwikkeling 2018-2020
Huishoudens
1.190
1.230
40
- alleenstaand
285
315
30
- stel zonder kind
470
485
15
- gezin
425
420
-5
Het aantal huishoudens groeide tussen 2018 en 2021 met +40. Die groei komt volledig door de toename van het aantal alleenstaanden en stellen. Het aantal gezinnen daalde iets. Er wonen relatief weinig alleenstaanden en lage inkomens. Sinds 2018 is er een negatief verhuissaldo. Het geboortesaldo was wel positief.
woondorpen
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 22%
45-65
Inkomensverdeling 1-pers.
13%
hoog
laag 19%
26%
34%
11% 34%
gezin
30%
15-25
20%
39%
51%
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: Sjouktje Kopenga
Woningvoorraad
Woningen
M²-waarde
Verbruik
Na 2000
Koop
1.030
€ 1.735
4,5
8%
- rij
20
€ 1.310
4,1
19%
- tweekapper
190
€ 1.630
5,2
6%
- vrijstaand
780
€ 1.775
4,4
6%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
35
€ 1.825
5,8
0%
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80%
Dorpen tussen Harkstede en Slochteren Midden-Groningen
70% 60% 50%
0%
Vrije huur
45
€ 1.290
5,1
5%
- eengezins
45
€ 1.345
5,2
3%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
1.270
€ 1.685
4,8
7%
Totaal
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er nog 20 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 30 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
50%
app vrije huur
5,2
15
egz vrije huur
10%
€ 1.375
- grondgeb. 0-treden
ggb 0-tr corpo
20%
0%
app corpo
0%
5,9
15
egz corpo
6,1
€ 1.270
165
- appartement
ggb 0-tr koop
€ 1.530
- eengezins
app koop
30%
€ 1.495
vrijstaand koop
4%
195
rij koop
6,0
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik Er staan zo'n 420 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 39%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 4,5. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat ook 5,1.
Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
35 - 45
Koop
Behoefte
- koop
25 - 30
- rij
0/+
- corporatiehuur
tot 10
- tweekapper
maatwerk
- vrijstaand
- vrije huur
Harde plannen
Koop
Behoefte
- tot € 320.000
++
+
- € 320. - € 500.000
++
+
- boven € 500.000
0/+
- appartement
0
- grondgeb. 0-treden
+
Sociale huur
Sociale huur
- eengezins
0
- tot € 633
- appartement
0
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
+
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
Vrije huur
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
0
0 = match
- grondgeb. 0-treden
0
- middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
Totaal
35 - 45
0
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
30
- % van corporatiebezit
17%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is vooral in Kolham en Woudbloem groot. Daar zijn huurders een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is vooral in Kolham (omgeving Knijpslaan) en Woudbloem groot. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Froombosch, Kolham, Scharmer en Woudbloem zijn woondorpen zonder dagelijkse voorzieningen. Deze dorpen leunen op voorzieningen in grotere kernen in de buurt, zoals Harkstede of Hoogezand. Sommige dorpen liggen dicht bij de A7 of hebben een frequente ov-verbinding en zijn daardoor goed bereikbaar, andere dorpen liggen geïsoleerder en hebben geen openbaar vervoer.
5
Er is weinig vraag naar middenhuur, maar als er wel vraag is, dan moet het product ook geschikt zijn voor ouderen. Het gaat dan om 'alleskunners' met een huurprijs die niet hoger is dan € 900 à € 1.000 per maand. Ontwikkel dit alleen bij een concrete vraag uit de dorpen.
2
Er is ruimte voor 35 tot 45 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 25 tot 30 koopwoningen en maximaal 10 sociale huurwoningen. Eventuele toevoegingen in de middenhuur zijn maatwerk, mits er concrete lokale behoefte is. Naar verwachting stabiliseert of groeit het aantal huishoudens na 2030 nog heel licht, als gevolg van overdruk vanuit de stad Groningen.
6
Er staan nog 20 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 30 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen, met het zwaartepunt op tweekappers, vrijstaand wonen of kavels en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is ook vraag naar rijen, maar dan vooral voor starters in het betaalbare segment. Er is vooral vraag naar het betaalbare en middeldure segment.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In de dorpen tussen Harkstede en Slochteren staan zo'n 420 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 39% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Deze 'alleskunners' zijn inzetbaar voor ouderen, maar ook voor andere kleine huishoudens.
8
Benut kansen voor het toevoegen van landelijk wonen. Daar is vraag naar, mede door huishoudens die de stad willen verruilen voor rust en ruimte op het platteland. Ondersteun ook bestaande initiatieven voor kleinschalige woonvormen voor ouderen. Zorg daarnaast voor extra plancapaciteit. Er zijn nu geen plannen voor woningbouw.
Slochteren
Demografische trends
Slochteren is een centrumdorp
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
2.185
2.140
-45
- 0 tot 15 jaar
340
300
-40
- geboortesaldo
-5
- 15 tot 25 jaar
230
225
-5
- verhuissaldo
-55
- 25 tot 45 jaar
435
430
-5
- 45 tot 65 jaar
690
670
-20
- 65 jaar e.o.
490
515
25
Huishoudens
1.030
1.020
-10
- alleenstaand
390
400
10
- stel zonder kind
320
325
5
- gezin
320
295
-25
Ontwikkeling 2018-2020
Het aantal huishoudens kromp tussen 2018 en 2021 met -10. Daarbinnen groeide het aantal alleenstaanden en stellen licht, maar daalde het aantal gezinnen. In Slochteren wonen relatief veel alleenstaanden en lage inkomens. Sinds 2018 zijn zowel het geboorte- als verhuissaldo negatief.
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 24%
31%
45-65
gezin
Inkomensverdeling 1-pers.
hoog
laag 12%
14%
29%
10%
39%
15-25
46%
42%
20%
32%
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: H.W. Fluks
Woningvoorraad
Verbruik
Na 2000
€ 1.545
4,3
5%
- rij
80
€ 1.400
4,2
4%
- tweekapper
210
€ 1.535
4,7
3%
- vrijstaand
380
€ 1.585
4,2
7%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80% 70%
Slochteren
Midden-Groningen
egz vrije huur
M²-waarde
675
app corpo
Woningen Koop
60% 50%
0%
- grondgeb. 0-treden
100
Vrije huur
60
€ 1.410
4,6
7%
- eengezins
60
€ 1.445
5,3
6%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
1.025
€ 1.470
4,6
6%
Totaal
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er in Slochteren nog 25 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 90 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
10%
€ 950
app vrije huur
5,3
€ 1.380
30
ggb 0-tr corpo
10%
€ 1.320
160
- appartement
egz corpo
20%
14%
- eengezins
ggb 0-tr koop
1%
6,6
5,4
app koop
5,3
€ 1.320
vrijstaand koop
30%
290
rij koop
6%
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik In Slochteren staan zo'n 230 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 31%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 4,3. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 4,6. Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
55 - 75
Koop
Behoefte
- koop
40 - 45
- rij
+
- tot € 320.000
++
- corporatiehuur
20 - 25
- tweekapper
++
- € 320. - € 500.000
++
- vrije huur
tot 10
- vrijstaand
++
- boven € 500.000
0
- appartement
0
- grondgeb. 0-treden
++
Harde plannen
Sociale huur
Koop
Behoefte
Sociale huur
- eengezins
0
- tot € 633
- appartement
0
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
++
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
Vrije huur
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
0
0 = match
- grondgeb. 0-treden
0/+
Totaal
55 - 75
- middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
15
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
125
- % van corporatiebezit
44%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is vooral rondom het Torenplein en ten noorden van het Slochterdiep groot. Daar zijn huurders een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is het grootst in het zuiden van Slochteren en rondom de Slochtermeenteweg. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Slochteren is een centrumdorp met een beperkt aantal voorzieningen. Voor de meeste voorzieningen is het dorp aangewezen op grotere kernen in de buurt, zoals Schildwolde of Hoogezand. Slochteren is relatief goed bereikbaar via de N387 en heeft een directe busverbinding met de stad Groningen.
5
Er is weinig vraag naar middenhuur, maar als er wel vraag is, dan moet het product ook geschikt zijn voor ouderen. Het gaat dan om 'alleskunners' met een huurprijs die niet hoger is dan € 900 à € 1.000 per maand. Ontwikkel dit alleen bij een concrete vraag uit het dorp.
2
Er is ruimte voor 55 tot 75 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 40 tot 45 koopwoningen en 20 tot 25 sociale huurwoningen. Eventuele toevoegingen in de middenhuur zijn maatwerk, mits er concrete lokale behoefte is. Naar verwachting stabiliseert het aantal huishoudens na 2030 of is er zelfs sprake van een lichte afname.
6
Er staan nog 25 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 90 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen, met het zwaartepunt op tweekappers, vrijstaand wonen of kavels en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is ook vraag naar rijen, maar dan vooral voor starters in het betaalbare segment. Er is vooral vraag naar het betaalbare en middeldure segment.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In Slochteren staan zo'n 230 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 31% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Aanbod daarvan is schaars en vaak verouderd (90% is gebouwd vóór 2000). Deze 'alleskunners' zijn inzetbaar voor ouderen, maar ook voor andere kleine huishoudens.
8
Benut kansen voor het toevoegen van landelijk wonen. Daar is vraag naar, mede door huishoudens die de stad willen verruilen voor rust en ruimte op het platteland. Zorg ook voor extra plancapaciteit. Er zijn nu weinig concrete plannen voor woningbouw.
Schildwolde
Demografische trends
Schildwolde is een centrumdorp
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
1.730
1.685
-45
- 0 tot 15 jaar
345
305
-40
- geboortesaldo
25
- 15 tot 25 jaar
190
220
30
- verhuissaldo
-65
- 25 tot 45 jaar
400
350
-50
- 45 tot 65 jaar
525
530
5
- 65 jaar e.o.
270
285
15
Huishoudens
695
695
0
- alleenstaand
170
190
20
- stel zonder kind
225
215
-10
- gezin
300
290
-10
Ontwikkeling 2018-2020
Het aantal huishoudens bleef tussen 2018 en 2021 stabiel. Daarbinnen groeide het aantal alleenstaanden en nam het aantal stellen en gezinnen iets af. In Schildwolde wonen relatief veel hogere inkomens, gezinnen, en daarmee ook jongeren. Sinds 2018 is het verhuissaldo negatief. Dat wordt deels gecompenseerd door een positief geboortesaldo.
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 17%
gezin
18% 41%
15-25
13% 31%
hoog
laag 20%
27%
32%
48%
31%
21%
45-65
Inkomensverdeling 1-pers.
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Foto: Victor Bruinen
Woningvoorraad
Woningen
M²-waarde
Verbruik
Na 2000
Koop
570
€ 1.700
3,9
20%
- rij
0
€ 1.385
4,8
0%
- tweekapper
90
€ 1.645
4,0
44%
- vrijstaand
470
€ 1.710
3,9
15%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
5
€ 1.205
5,5
0%
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80%
Schildwolde
70%
Midden-Groningen
60% 50%
10%
4,7
42%
0%
Vrije huur
30
€ 1.295
4,4
17%
- eengezins
30
€ 1.340
4,7
5%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
Totaal
715
€ 1.635
4,2
21%
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er in Schildwolde nog 3 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 10 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
€ 1.400
20%
app vrije huur
10
4% 36%
egz vrije huur
- grondgeb. 0-treden
5,0 6,8
ggb 0-tr corpo
€ 1.420
app corpo
€ 1.355
55
egz corpo
45
- appartement
30%
ggb 0-tr koop
- eengezins
23%
5,8
app koop
€ 1.390
vrijstaand koop
115
rij koop
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik In Schildwolde staan zo'n 135 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (=23%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 3,9. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 4,4. Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
45 - 60
Koop
Behoefte
- koop
30 - 40
- rij
++
- tot € 320.000
- corporatiehuur
15 - 20
- tweekapper
++
- € 320. - € 500.000
++
- vrije huur
tot 10
- vrijstaand
+
- boven € 500.000
0/+
- appartement
0
- grondgeb. 0-treden
++
Harde plannen
Sociale huur
Koop
Behoefte ++
Sociale huur
- eengezins
+
- tot € 633
- appartement
0
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
+
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
Vrije huur
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
0
0 = match
- grondgeb. 0-treden
0/+
Totaal
45 - 60
- middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
5
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
40
- % van corporatiebezit
33%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is vooral groot rondom de H.G. Borgesiusstraat. Daar zijn huurders een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is vooral groot rondom de Meenteweg en de Schildwolderdijk. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Schildwolde is een centrumdorp met een aantal dagelijkse voorzieningen. Het dorp heeft een verzorgende functie voor de woondorpen er direct omheen, maar is voor de meeste (niet-dagelijkse) voorzieningen aangewezen op kernen als Hoogezand, Appingedam of Groningen. Schildwolde is relatief goed bereikbaar via de N387 en heeft een directe busverbinding met de stad Groningen.
5
Er is weinig vraag naar middenhuur, maar als er wel vraag is, dan moet het product ook geschikt zijn voor ouderen. Het gaat dan om 'alleskunners' met een huurprijs die niet hoger is dan € 900 à € 1.000 per maand. Ontwikkel dit alleen bij een concrete vraag uit het dorp.
2
Er is ruimte voor 45 tot 60 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 30 tot 40 koopwoningen en 15 tot 20 sociale huurwoningen. Eventuele toevoegingen in de middenhuur zijn maatwerk, mits er concrete lokale behoefte is. Naar verwachting stabiliseert of groeit het aantal huishoudens na 2030 nog heel licht.
6
Er staan nog 3 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 10 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen, met het zwaartepunt op rijen, tweekappers en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is ook vraag naar vrijstaand wonen of kavels. Bouw ook starterswoningen (vooral rijen) in het betaalbare segment. Ruimere woningtypen mogen ook in het middeldure segment vallen.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In Schildwolde staan zo'n 135 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 23% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Deze 'alleskunners' zijn inzetbaar voor ouderen, maar ook voor andere kleine huishoudens. Er is ook vraag naar reguliere gezinswoningen.
8
Benut kansen voor het toevoegen van landelijk wonen. Daar is vraag naar, mede door huishoudens die de stad willen verruilen voor rust en ruimte op het platteland. Zorg ook voor extra plancapaciteit. Er zijn nu nauwelijks plannen voor woningbouw.
Siddeburen
Demografische trends
Siddeburen is een centrumdorp
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
3.260
3.200
-60
- 0 tot 15 jaar
485
425
-60
- geboortesaldo
-45
- 15 tot 25 jaar
390
345
-45
- verhuissaldo
-5
- 25 tot 45 jaar
600
640
40
- 45 tot 65 jaar
1.045
995
-50
- 65 jaar e.o.
745
800
55
Huishoudens
1.400
1.435
35
- alleenstaand
425
460
35
- stel zonder kind
475
495
20
- gezin
490
470
-20
Ontwikkeling 2018-2020
Het aantal huishoudens groeide tussen 2018 en 2021 met +35. Daarbinnen groeide het aantal alleenstaanden en stellen en nam het aantal gezinnen af. In Siddeburen wonen relatief veel 45plussers en hogere inkomens. Sinds 2018 zijn zowel het geboorte- als verhuissaldo negatief.
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 25%
31%
45-65
gezin
Inkomensverdeling 1-pers.
hoog
laag 17%
13% 33%
11%
32%
15-25
20%
40% 43%
35%
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: Funda
Woningvoorraad
Woningen
M²-waarde
Verbruik
Na 2000
Koop
1.065
€ 1.640
4,1
14%
- rij
45
€ 1.535
4,2
0%
- tweekapper
220
€ 1.625
4,2
14%
- vrijstaand
740
€ 1.635
4,2
9%
- appartement
50
€ 1.945
4,0
50%
- grondgeb. 0-treden
10
€ 1.940
5,5
60%
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80%
Siddeburen
70%
Midden-Groningen
60% 50%
0%
16%
Vrije huur
65
€ 1.715
5,2
- eengezins
45
€ 1.720
5,1
8%
- appartement
20
€ 1.700
5,1
39%
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
1.490
€ 1.615
4,4
18%
Totaal
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er in Siddeburen nog 10 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 35 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
27%
app vrije huur
5,1
20
egz vrije huur
10%
€ 1.520
- grondgeb. 0-treden
ggb 0-tr corpo
20%
61%
app corpo
14%
5,6
110
egz corpo
4,8
€ 1.615
230
- appartement
ggb 0-tr koop
€ 1.485
- eengezins
app koop
30%
€ 1.525
vrijstaand koop
29%
360
rij koop
5,1
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik In Siddeburen staan zo'n 315 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 28%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 4,1. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 5,2. Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
65 - 90
Koop
Behoefte
- koop
45 - 55
- rij
+
Harde plannen
- tot € 320.000
+
- corporatiehuur
20 - 25
- tweekapper
++
- € 320. - € 500.000
++
- vrije huur
tot 10
- vrijstaand
++
- boven € 500.000
0
- appartement
0/+
- grondgeb. 0-treden
++
Sociale huur
Koop
Behoefte
Sociale huur
- eengezins
0
- appartement
0/+
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
++
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
0
0 = match
- grondgeb. 0-treden
0/+
Totaal
65 - 90
- tot € 633
Vrije huur - middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
15
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
125
- % van corporatiebezit
35%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is vooral groot rondom de Noorderweg en Verlengde Molenlaan. Daar zijn huurders een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is vooral groot rondom het centrum. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Siddeburen is een centrumdorp met een aantal dagelijkse voorzieningen. Het dorp heeft een verzorgende functie voor de woondorpen er direct omheen, maar is voor de meeste (niet-dagelijkse) voorzieningen aangewezen op kernen als Hoogezand of Appingedam. Siddeburen is relatief goed bereikbaar via de N33 en N387 en heeft een directe busverbinding met de stad Groningen.
5
Er is weinig vraag naar middenhuur, maar als er wel vraag is, dan moet het product ook geschikt zijn voor ouderen. Het gaat dan om 'alleskunners' met een huurprijs die niet hoger is dan € 900 à € 1.000 per maand. Ontwikkel dit alleen bij een concrete vraag uit het dorp.
2
Er is ruimte voor 65 tot 90 extra woningen tot 2030. Daarbinnen is er vraag naar 45 tot 55 koopwoningen en 20 tot 25 sociale huurwoningen. Eventuele toevoegingen in de middenhuur zijn maatwerk, mits er concrete lokale behoefte is. Naar verwachting stabiliseert het aantal huishoudens na 2030 of is er zelfs sprake van een lichte afname.
6
Er staan nog 10 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 35 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is behoefte aan een mix van woningtypen, met het zwaartepunt op tweekappers, vrijstaand wonen of kavels en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is ook vraag naar rijen en appartementen dicht bij voorzieningen. Bouw ook starterswoningen (vooral rijen) in het betaalbare segment. Ruimere woningtypen mogen ook in het middeldure segment vallen.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In Siddeburen staan zo'n 315 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 28% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Aanbod daarvan is schaars en vaak verouderd (driekwart is gebouwd vóór 2000). Deze 'alleskunners' zijn inzetbaar voor ouderen, maar ook voor andere kleine huishoudens.
8
Benut kansen voor het toevoegen van landelijk wonen. Daar is vraag naar, mede door huishoudens die de stad willen verruilen voor rust en ruimte op het platteland. Zorg ook voor extra plancapaciteit. Er zijn nu weinig concrete plannen voor woningbouw. Besteed daarbij ook aandacht aan woningen voor lokale starters.
Dorpen rond het Schildmeer
Demografische trends
Hellum, Lageland, Overschild, Steendam en Tjuchem zijn
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
1.745
1.705
-40
- 0 tot 15 jaar
240
230
-10
- geboortesaldo
20
- 15 tot 25 jaar
195
180
-15
- verhuissaldo
-70
- 25 tot 45 jaar
320
335
15
- 45 tot 65 jaar
640
600
-40
- 65 jaar e.o.
345
365
20
Huishoudens
770
755
-15
- alleenstaand
215
220
5
- stel zonder kind
280
285
5
- gezin
265
250
-15
Ontwikkeling 2018-2020
Het aantal huishoudens kromp tussen 2018 en 2021 met -15. Daarbinnen groeide het aantal alleenstaanden en stellen heel licht en nam het aantal gezinnen juist af. Er wonen relatief veel stellen van middelbare leeftijd met een hoger inkomen. Sinds 2018 is het geboortesaldo positief, maar het verhuissaldo juist negatief.
woondorpen
Samenstelling van de bevolking vergeleken met heel Midden-Groningen Leeftijdsopbouw
Huishoudenstypen 0-15
65+ 21%
35%
45-65
gezin
Inkomensverdeling 1-pers.
hoog
13%
23%
29%
33%
10%
laag
31%
15-25
20%
47%
38%
25-45
stel z.k. midden
Binnenste ring met % = situatie in deze kern, buitenste ring = situatie in heel Midden-Groningen
Bron: Dagblad van het Noorden
Woningvoorraad
Woningen
M²-waarde
Verbruik
Na 2000
Koop
615
€ 1.655
4,4
12%
- rij
10
€ 2.020
5,0
67%
- tweekapper
40
€ 1.645
5,2
21%
- vrijstaand
570
€ 1.640
4,5
7%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
Samenstelling woningvoorraad i.r.t. heel Midden-Groningen
80%
Dorpen rond het Schildmeer
70%
Midden-Groningen
60% 50%
9%
20%
-
-
10%
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
0%
Vrije huur
75
€ 1.575
5,7
47%
- eengezins
75
€ 1.560
5,0
62%
- appartement
0
-
-
-
- grondgeb. 0-treden
0
-
-
-
Totaal
725
€ 1.635
4,6
15%
Verduurzamingsopgave corporatiehuur: label D, E, F en G Als alle plannen voor verduurzaming die nu bekend zijn afgerond zijn, staan er nog 10 woningen met label E, F of G. Die moeten vóór 2029 aangepakt zijn, maar het liefst sneller, met het oog op betaalbaarheid.
Er staan ook nog 15 sociale huurwoningen met label D. Daar zijn binnen afzienbare tijd ook investeringen in nodig. Rood = label E, F of G, oranje = label D
ggb 0-tr vrije huur
5,8
-
app vrije huur
€ 1.500
0
egz vrije huur
35
- appartement
ggb 0-tr corpo
- eengezins
app corpo
30%
egz corpo
9%
ggb 0-tr koop
5,8
app koop
€ 1.505
vrijstaand koop
35
rij koop
Corporatiehuur
2^1 koop
40%
Verduurzamingsopgave particulier bezit: relatief gasverbruik Er staan zo'n 210 particuliere woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken (= 30%). Gemiddeld verbruiken koopwoningen in Midden-Groningen 4,4 kuub gas per m³ woning. Hier is dat ook 4,4. Particuliere huurwoningen verbruiken gemiddeld 5,1 kuub gas per m³ woning. Hier is dat 5,7.
Rood = hoog gasverbruik per m³ woning, groen = laag gasverbruik per m³ woning
Wonen toevoegen
Verwachte behoefte tot 2030
Accenten naar type woning
Accenten naar prijs
Totaal
20 - 30
Koop
Behoefte
- koop
15 - 20
- rij
0
- corporatiehuur
maatwerk
- tweekapper
- vrije huur
maatwerk
- vrijstaand
Harde plannen
Koop
Behoefte
- tot € 320.000
+
0/+
- € 320. - € 500.000
++
+
- boven € 500.000
+
- appartement
0
- grondgeb. 0-treden
+
Sociale huur
Sociale huur
- eengezins
-
- tot € 633
- appartement
0
- € 633 - € 679
- grondgeb. 0-treden
+
- boven € 679
Uitleg
Vrije huur
++ = veel meer vraag dan aanbod
- eengezins
0
Vrije huur
+ = meer vraag dan aanbod
- appartement
0
0 = match
- grondgeb. 0-treden
0
- middenhuursegment tussen € 763 en ca. € 1.000
- = (op termijn) meer aanbod dan vraag * = bij meer instroom van buitenaf
Totaal
20 - 30
0
Betaalbaarheid corporatiehuur
Betaalbaarheid particulier bezit
Wonen en zorg
Risico op energiearmoede
Risico op energiearmoede
Nultredenwoningen corporaties - aantal
0
- % van corporatiebezit
3%
- gemiddeld in Midden-Groningen
36%
Ligging t.o.v. voorzieningen
Het risico op energiearmoede is hier beperkt. In Steendam is het risico daarop het grootst. Daar zijn huurders het grootste deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Het risico op energiearmoede is het grootst in Lageland en Tjuchem. Daar zijn kopers een relatief groot deel van hun inkomen aan energielasten kwijt.
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Rood = hoog risico, groen = lager risico
Groen = nultreden, cirkels = voorzieningen
Conclusies en aanbevelingen
1
Hellum, Lageland, Overschild, Steendam en Tjuchem zijn woondorpen zonder dagelijkse voorzieningen. Deze dorpen leunen op voorzieningen in grotere kernen in de buurt, zoals Siddeburen, Appingedam of Delfzijl. Hellum heeft een directe busverbinding met de stad Groningen. De andere dorpen liggen geïsoleerder en hebben geen openbaar vervoer.
5
Er is weinig vraag naar middenhuur, maar als er wel vraag is, dan moet het product ook geschikt zijn voor ouderen. Het gaat dan om 'alleskunners' met een huurprijs die niet hoger is dan € 900 à € 1.000 per maand. Ontwikkel dit alleen bij een concrete vraag uit de dorpen.
2
Er is ruimte voor 20 tot 30 extra woningen tot 2030. Dat zijn hoofdzakelijk koopwoningen. Eventuele toevoegingen in de sociale huur of middenhuur zijn maatwerk, mits er concrete lokale behoefte is. Naar verwachting stabiliseert het aantal huishoudens na 2030 of is er zelfs sprake van een lichte afname.
6
Er staan nog 10 corporatiewoningen met energielabel E, F of G. Die moeten snel verduurzaamd worden, sowieso vóór 2029, maar het liefst sneller, gelet op betaalbaarheid en risico's op energiearmoede. Er staan ook nog 15 woningen met label D. Zeker bij grote huizen is verduurzaming ook daar urgent, omdat ook die huurders een groot deel van hun inkomen aan de energierekening kwijt zijn.
3
In de koopsector is vooral behoefte aan vrijstaand wonen of kavels en gelijkvloers wonen met een tuintje. Er is op kleine schaal ook vraag naar tweekappers, maar dan vooral voor starters, liefst in het betaalbare of aan de onderkant van het middeldure segment. Ruimere woningtypen moeten in het middeldure of dure segment vallen.
7
In de particuliere voorraad is de verduurzamingsopgave groter. In de dorpen rond het Schildmeer staan zo'n 210 woningen die bovengemiddeld veel gas verbruiken. Dat is 30% van de particuliere voorraad. Soms ligt energiearmoede op de loer. Kijk als gemeente wat je kunt doen om investeren in bestaande woningen te stimuleren en welke hulp huishoudens nodig hebben.
4
In de sociale huursector is vooral vraag naar 'alleskunners': grondgebonden gelijkvloerse woningen met bad- en slaapkamer beneden en een kleine tuin of terras. Aanbod met een recent bouwjaar ontbreekt hier. Deze 'alleskunners' zijn inzetbaar voor ouderen, maar ook voor andere kleine huishoudens. Toevoegen van zulke woningen mag samengaan met verdunning in de voorraad reguliere rijwoningen.
8
Benut kansen voor het toevoegen van landelijk wonen. Daar is vraag naar, mede door huishoudens die de stad willen verruilen voor rust en ruimte op het platteland. Er zijn wel plannen voor woningbouw, maar die zijn nog niet concreet.
Muntendam
Demografische trends
Muntendam is een centrumdorp
2018
2021
Δ '18-'21
Inwoners
4.670
4.625
-45
- 0 tot 15 jaar
670
605
-65
- geboortesaldo
-20
- 15 tot 25 jaar
515
500
-15
- verhuissaldo
15
- 25 tot 45 jaar
985
950
-35
- 45 tot 65 jaar
1.510
1.460
-50
- 65 jaar e.o.
990
1.110
120
Huishoudens
2.110
2.180
70
- alleenstaand
685
760
75
- stel zonder kind
725
745
20
- gezin
700
670
-30
Ontwikkeling 2018-2020