08. Jaarrekening 2021
Tekst van het document
Pagina 55 van 79
Overige personele lasten (nadeel € 126 duizend) Het nadeel heeft voornamelijk betrekking op de onder overige personele lasten opgenomen taakstelling. Echter, deze taakstelling is onder de andere personele posten gerealiseerd en is per saldo budgettair neutraal. Materiële lasten Specificatie verschil materiële lasten ten opzichte van de begroting: Omschrijving Informatisering/automatisering Abonnementen / Landelijke bijdragen Overige materiele lasten Totaal
Voordeel/ nadeel Voordeel Voordeel Voordeel Voordeel
Karakter Incidenteel Incidenteel Incidenteel
Bedrag (x € 1.000) 88 46 25 159
Kosten informatisering/automatisering (voordeel € 88 duizend) De kosten van IM/ICT worden voornamelijk centraal bij programma Brandweer begroot. Voor verdere toelichting zie programma Brandweer. Kosten abonnementen/landelijke bijdrage (voordeel € 46 duizend) De inschatting van de raming voor abonnementen/landelijke bijdragen is te hoog geweest, hetgeen leidt tot een voordeel. Overige materiele lasten (voordeel € 25 duizend) Het nadeel heeft betrekking op een aantal kleinere over- en onderschrijdingen die niet nader toegelicht wordt. Aardbevingsdossier De activiteiten van het Programma Aardbevingen worden in belangrijke mate gefinancierd met subsidies van het Nationaal Programma Groningen (NPG) en de Nationaal Coördinator Groningen (NCG). De meeste activiteiten gefinancierd vanuit NCG subsidie zijn inmiddels gerealiseerd en financieel afgerond. Ter ondersteuning van het aardbevingsprogramma heeft NCG voor 2021 subsidie beschikbaar gesteld voor een Programmamanager en Communicatieadviseur. In 2021 zijn adviezen en zienswijzen geschreven in samenwerking met regionale overheden vertegenwoordigd in de ambtelijke kopgroep gaswinning. Daarnaast wordt het lesprogramma Aardbevingenwijzer geactualiseerd en worden er lessen ontwikkeld om kinderen op een veilige en laagdrempelige manier te leren over aardbevingen en gaswinning.
Voor het project Bijstand Hulpverleners is verlening bij NPG aangevraagd en deze aanvraag is toegekend.
Pagina 56 van 79
7.2.3
Gemeentelijke kolom Groningen (GKG)
Gemeentelijke kolom Groningen (x € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage BDuR Overige baten Totaal baten Personele lasten Materiële lasten Totaal lasten Resultaat voor reserve mutaties Reserve mutaties Resultaat na reserve mutaties
Realisatie 2020 1.180 1.180 1.070 69 1.139
Primitieve begroting 2021 1.208 1.208 1.068 140 1.208
Actuele begroting 2021 1.208 115 1.323 1.229 94 1.323
Realisatie 2021 1.208 1.208 910 51 961
41 41
0 0
0 0
247 247
Verschil -115 -115 -319 -43 -362 247 247
Baten Specificatie verschil baten ten opzichte van de begroting: Omschrijving Overige baten Totaal
Voordeel/nadeel Nadeel Nadeel
Karakter Incidenteel
Bedrag (x € 1.000) -115 -115
Overige baten (nadeel € 115 duizend) De kosten voor de Covid-19 procesleider zijn lager zijn dan begroot, de hiertegenover staande baten (dekking) zijn dan ook lager, hetgeen leidt tot een nadeel van € 115K. Personele lasten Specificatie verschil personele lasten ten opzichte van de begroting: Omschrijving Salariskosten Opleidingskosten Flexibele schil Piketvergoedingen Overige personele lasten Totaal
Voordeel/ nadeel Voordeel Voordeel Voordeel Voordeel Voordeel Voordeel
Karakter Incidenteel Incidenteel Incidenteel Incidenteel Incidenteel
Bedrag (x € 1.000) 110 47 59 99 4 319
Salariskosten (voordeel € 110 duizend) De vacatureruimte levert een incidenteel voordeel op de salariskosten van € 144 duizend. Het dan nog resterende voordeel heeft betrekking op een aantal kleinere over- en onderschrijdingen die niet nader toegelicht worden. Opleidingskosten (voordeel € 47 duizend) Als gevolg van het Corona-virus is in 2021 het merendeel van de opleidingen niet doorgegaan, dit resulteert in lagere kosten van € 47 duizend.
Pagina 57 van 79
Flexibele schil (voordeel € 59 duizend) De kosten inzake de flexibele schil worden voornamelijk centraal bij programma Brandweer begroot. Voor verdere toelichting zie programma Brandweer. Piketvergoedingen (voordeel € 99 duizend) Er zijn twee piketfuncties in 2021 niet ingevuld, hetgeen leidt tot een voordeel. Overige personele lasten (voordeel € 4 duizend) Het nadeel heeft betrekking op een aantal kleinere over- en onderschrijdingen die niet nader toegelicht worden. Materiële lasten Specificatie verschil materiële lasten ten opzichte van de begroting: Omschrijving Overige materiele lasten Totaal
Voordeel/ nadeel Voordeel Voordeel
Karakter Incidenteel
Bedrag (x € 1.000) 43 43
Overige materiele lasten (voordeel € 43 duizend) Het nadeel heeft betrekking op een aantal kleinere over- en onderschrijdingen die niet nader toegelicht worden.
Pagina 58 van 79
7.2.4
Geneeskundige hulpverleningsorganisatie in de regio
GHOR (x € 1.000) Gemeentelijke bijdrage Rijksbijdrage BDuR Overige baten Totaal baten Personele lasten Materiële lasten Totaal lasten Resultaat voor reserve mutaties Reserve mutaties Resultaat na reserve mutaties
Realisatie 2020 447 1.257 1.704 1.415 313 1.728
Primitieve begroting 2021 457 1.270 1.727 1.283 444 1.727
Actuele begroting 2021 457 1.270 1.727 1.367 360 1.727
Realisatie 2021 457 1.281 1.738 1.433 348 1.781
-24 -24
-
-
-43 -43
Verschil 11 11 66 -12 54 -43 -43
Personele lasten Specificatie verschil personele lasten ten opzichte van de begroting: Omschrijving Salariskosten Opleidingskosten Mutatie personele voorzieningen Piketvergoedingen Overige personele lasten Totaal
Voordeel/ nadeel Nadeel Voordeel Nadeel Nadeel Voordeel Nadeel
Karakter Incidenteel Incidenteel Incidenteel Incidenteel Incidenteel
Bedrag (x € 1.000) -37 76 -32 -94 21 -66
Salariskosten (nadeel € 37 duizend) Het coronavirus heeft geleid tot meer inzet van uren, hetgeen leidt tot incidentele hogere personeelskosten. Opleidingskosten (voordeel €76 duizend) Als gevolg van het Corona-virus is in 2021 het merendeel van de opleidingen niet doorgegaan, dit resulteert in lagere kosten van €76 duizend. Mutatie personele voorzieningen (nadeel €32 duizend) Het nadeel heeft betrekking op het treffen van een voorziening WW-uitkering voor een medewerker van de GHOR. Piketvergoedingen (nadeel € 94 duizend) In de begroting is rekening gehouden met te weinig piketkosten, waardoor een nadeel van € 94 duizend is ontstaan. Daarnaast zijn de tarieven van de piketten gestegen ten opzichte van vorige jaren (indexatie), hiermee is ook geen rekening gehouden in de begroting. Overige personele lasten (voordeel € 21 duizend) Het nadeel heeft betrekking op een aantal kleinere over- en onderschrijdingen die niet nader toegelicht worden.
Pagina 59 van 79
Materiële lasten Specificatie verschil materiële lasten ten opzichte van de begroting: Omschrijving Informatisering/automatisering Huisvestingskosten Overige materiele lasten Totaal
Voordeel/ nadeel Voordeel Nadeel Voordeel Voordeel
Karakter Incidenteel Incidenteel Incidenteel
Bedrag (x € 1.000) 50 -64 26 12
Kosten informatisering/automatisering (voordeel € 50 duizend) De kosten van IM/ICT worden voornamelijk centraal bij programma Brandweer begroot. Voor verdere toelichting zie programma Brandweer. Huisvestingskosten (nadeel € 64 duizend) De huisvestingskosten worden voornamelijk centraal bij programma Brandweer begroot. Voor verdere toelichting zie programma Brandweer. Overige materiele lasten (voordeel € 26 duizend) Het nadeel heeft betrekking op een aantal kleinere over- en onderschrijdingen die niet nader toegelicht worden.
Pagina 60 van 79
Begrotingsrechtigmatigheid Bij de rechtmatigheidscontrole vormt het begrotingscriterium een belangrijk onderwerp van toetsing. Als blijkt dat de gerealiseerde lasten hoger zijn dan de, ook na de laatste begrotingswijziging, geraamde lasten dan kan er sprake zijn van onrechtmatige uitgaven (begrotingsonrechtmatigheid). Maar niet alle begrotingsoverschrijdingen leiden tot een onrechtmatigheid. In onderstaande standaardtabel onderscheiden we de verschillende 'soorten' begrotingsoverschrijdingen, waarbij (indien ze voorkomen) wordt aangegeven of ze wel of niet meetellen voor het oordeel van de accountant. Code
1
2
3
4
5
6
7
Bij de toetsing van begrotingsafwijkingen kunnen tenminste de volgende “soorten” begrotingsafwijkingen worden onderkend:
Kostenoverschrijdingen die geheel of grotendeels worden gecompenseerd door direct gerelateerde inkomsten, bijvoorbeeld via subsidies of kostendekkende omzet. Kostenoverschrijdingen die passen binnen het bestaande beleid, maar die niet tijdig konden worden gesignaleerd. Bijvoorbeeld vanwege een open einde (subsidie)regeling. Vaak blijken dergelijke zaken pas in het kader van het opmaken van de jaarrekening. Kostenoverschrijdingen inzake activiteiten welke achteraf als onrechtmatig moeten worden beschouwd, omdat dit bijvoorbeeld bij nader onderzoek van de subsidieverstrekker, belastingdienst of een toezichthouder blijkt (bijvoorbeeld een belastingnaheffing). Het zal hier in de praktijk vaak gaan om interpretatieverschillen bij de uitleg van wet- en regelgeving die na het verantwoordingsjaar aan het licht komen. Er zijn dan geen rechtmatigheid gevolgen voor dat verantwoordingsjaar. Wel zal de gemeente/GR er voor moeten zorgen dat de overschrijdingen getrouw in de jaarrekening worden weergegeven. 1. geconstateerd tijdens het verantwoordingsjaar 2. geconstateerd na het verantwoordingsjaar Kostenoverschrijdingen op activeerbare activiteiten (investeringen) waarvan de gevolgen voornamelijk zichtbaar worden via hogere afschrijvings- en financieringslasten in het jaar zelf of pas in de volgende jaren. 1. jaar van investeren 2.
afschrijvings- en financieringslasten in latere jaren Kostenoverschrijdingen die passen binnen het bestaande beleid, maar waarbij de accountant ondubbelzinnig vaststelt dat die ten onrechte niet tijdig zijn gesignaleerd. Bijvoorbeeld: de verwachte kostenoverschrijding op jaarbasis was via tussentijdse informatie al wel bekend, maar men heeft geen voorstel tot begrotingsaanpassing ingediend en dit is in strijd met de budgetregels zoals afgesproken met de Raad/algemeen bestuur. Kostenoverschrijdingen inzake activiteiten die niet passen binnen het bestaande beleid en waarvoor men tegen beter weten in geen voorstel tot begrotingsaanpassing heeft ingediend. Bijvoorbeeld de doelgroep c.q. de activiteiten zijn in de praktijk aantoonbaar ruimer geïnterpreteerd dan in regelgeving (subsidieregeling, -verordening) was gedefinieerd. Kostenoverschrijdingen die worden gecompenseerd door extra inkomsten die niet direct gerelateerd zijn. Over de aanwending van deze extra inkomsten heeft de raad/algemeen bestuur nog geen besluit genomen
Onrechtmatig maar telt niet mee voor het oordeel
Onrechtmatig, maar telt mee voor het oordeel
X
X
X X
X X
X
X
X
Pagina 61 van 79
De begrotingsafwijkingen van minimaal 25.000 euro worden toegelicht, conform de rapporteringstolerantie op basis van het controleprotocol 2021. Programma GHOR
Onderdeel Personele lasten
Bedrag
Code
(x1000)
66
N
2
Voor een toelichting van de overschrijdingen wordt verwezen naar de toelichtingen bij de afzonderlijke programma’s.
Pagina 62 van 79
7.3 WNT-verantwoording 2021 Veiligheidsregio Groningen De WNT is van toepassing op VRG. Het voor VRG toepasselijke algemene bezoldigingsmaximum is in 2021 € 209.000.
Bezoldiging topfunctionarissen 1a. Leidinggevende topfunctionarissen met dienstbetrekking en leidinggevende topfunctionarissen zonder dienstbetrekking vanaf de 13e maand van de functievervulling alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. Gegevens 2021 Bedragen x € 1
W. Mansveld
R. Knoop
Functiegegevens
Directeur
Plv. Directeur
01/01 – 31-12
01/01 – 31-12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,0
1,0
Dienstbetrekking?
Ja
Ja
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
131.111
131.448
Beloningen betaalbaar op termijn
22.093
22.103
Subtotaal
153.204
153.552
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
209.000
209.000
-/- Onverschuldigd betaald en nog niet terugontvangen bedrag
N.v.t.
N.v.t.
Bezoldiging
153.204
153.552
Het bedrag van de overschrijding en de reden waarom de overschrijding al dan niet is toegestaan
N.v.t.
N.v.t.
N.v.t.
N.v.t.
Bedragen x € 1
W. Mansveld
R. Knoop
Functiegegevens
Directeur
Plv. Directeur
01/01 – 31-12
01/01 – 31-12
Omvang dienstverband (als deeltijdfactor in fte)
1,0
1,0
Dienstbetrekking?
Ja
Ja
Beloning plus belastbare onkostenvergoedingen
129.273
136.951
Beloningen betaalbaar op termijn
20.581
20.702
Subtotaal
149.854
157.653
Individueel toepasselijke bezoldigingsmaximum
201.000
201.000
Bezoldiging
149.854
157.653
Aanvang en einde functievervulling in 2021
Bezoldiging
Toelichting op de vordering wegens onverschuldigde betaling Gegevens 2020
Aanvang en einde functievervulling in 2020
Bezoldiging
Pagina 63 van 79
1d. Topfunctionarissen alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt met een bezoldiging van € 1.700 of minder. Voor alle functies in onderstaande tabel geldt dat deze onbezoldigd zijn. Gegevens 2021 Naam topfunctionaris
Functie
Dhr. K.F. Schuiling
Voorzitter AB, Groningen
Dhr. G. Beukema
Lid AB/DB, Eemsdelta
Dhr. J. Kuin
Lid AB/DB, Pekela
Mevr. C.Y. Sikkema
Lid AB/DB, Oldambt
Dhr. A. van der Tuuk
Lid AB/DB Westerkwartier
Dhr. H.J. Bolding
Lid AB, Het Hogeland
Dhr. A. Hoogendoorn
Lid AB, Midden-Groningen
Mevr. Y.P. van Mastrigt tot 20/01/2021
Lid AB, Stadskanaal
Dhr K. Sloots per 20/01/2021
Lid AB, Stadskanaal
Dhr. S.B. Swierstra tot 15/9/2021 Dhr. B. Link per 15/9/2021
Lid AB, Veendam Lid AB, Veendam
Dhr. J.W. Velema
Lid AB, Westerwolde
2. Uitkeringen wegens beëindiging dienstverband aan topfunctionarissen met of zonder dienstbetrekking alsmede degenen die op grond van hun voormalige functie nog 4 jaar als topfunctionaris worden aangemerkt. Niet van toepassing. 3. Overige rapportageverplichtingen op grond van de WNT. Naast de hierboven vermelde topfunctionarissen zijn er geen overige functionarissen met een dienstbetrekking die in 2021 een bezoldiging boven het individueel toepasselijke drempelbedrag hebben ontvangen.
Pagina 64 van 79
8 Gebeurtenissen na balansdatum
Pagina 65 van 79
Bijlagen
Pagina 66 van 79
Gemeentelijke bijdrage De bijdrage van de deelnemende gemeenten is in 2021 tot stand gekomen door een tweetal bestuursbesluiten. Hieronder is de bijdrage van iedere gemeente in 2021 inzichtelijk gemaakt. 10 december 2020: Beleidsbegroting 2021 De bijdragen aan de GHOR, crisisbeheersing en de gemeentelijke kolom worden bepaald aan de hand van het aantal inwoners. De bijdrage aan het programma brandweer wordt bepaald aan de hand van een verdeelsleutel op basis van het aandeel voor brandweerzorg in het gemeentefonds.
Gemeente
Brandweer
Crisis beheersing
Gemeentelijke kolom Groningen
Eemsdelta
3.054.899
52.043
95.188
36.075
3.238.205
Oldambt
2.603.416
43.090
78.813
29.869
2.755.189
Pekela
622.193
13.803
25.246
9.568
670.811
Stadskanaal
1.826.035
35.925
65.708
24.902
1.952.570
Veendam
1.443.474
31.068
56.824
21.535
1.552.901
Het Hogeland
3.615.221
54.119
98.985
37.514
3.805.839
Westerkwartier
3.769.955
71.233
130.286
49.376
4.020.849
Groningen
18.435.890
261.396
478.098
181.191
19.356.575
Westerwolde
1.866.684
28.478
52.087
19.740
1.966.988
Midden Groningen
3.689.522
68.823
125.879
47.706
3.931.930
Totaal
40.927.289
659.979
1.207.114
457.475
43.251.857
GHOR
Beleidsbegroting VRG 2021
In de gemeentelijke bijdrage 2021 is een bedrag inbegrepen voor FLO-kosten van € 1.050.000. Conform afspraak wordt deze ingezet t.b.v. het oplossen van de negatieve algemene reserve. 2 juli 2021: Begrotingsactualisatie 2021 Verschuiving IOV-gelden naar Gemeentefonds Op 10 december 2020 heeft het AB ingestemd met het voorstel om de gemeentelijke bijdrage met ingang van 2021 te verhogen met de middelen die, als gevolg van de overheveling van de IOV-gelden naar het gemeentefonds, aan gemeenten worden uitbetaald (€ 71 duizend). Dit betreft uitsluitend een aanpassing van administratief technische aard door verschuiving van de wijze van financiering. Het definitieve fictieve aandeel in het gemeentefonds voor het cluster OOV van de Groninger gemeenten is vastgesteld conform artikel 24 VGR voor het jaar 2021. Dit heeft effect op de onderlinge verhouding in de bijdrage van gemeenten (kolom effect OOV verdeelsleutel), maar niet op de totale gemeentelijke bijdrage. In de beleidsbegroting is gerekend met de inwonersaantallen per 1-1-2020, het effect van het actuele inwonersaantal per gemeente per 1-1-2021 is in de onderlinge bijdrage van de gemeenten verrekend (kolom effect inwonersaantal). Dit heeft geen effect op de totale gemeentelijke bijdrage.
Pagina 67 van 79
Bijdrage gemeenten 2021 geactualiseerd
Gemeente Eemsdelta
3.238.205
-55.991
-1.357
8.929
3.189.786
2.755.189
-29.457
-169
6.212
2.731.776
670.811
-10.571
-227
777
660.790
1.952.570
-20.211
-814
2.330
1.933.876
Veendam
1.552.901
-11.568
-775
3.495
1.544.054
Het Hogeland
3.805.839
154.282
-956
5.048
3.964.214
Westerkwartier
4.020.849
-37.540
379
6.212
3.989.901
Groningen
19.356.575
63.917
3.301
22.909
19.446.702
Westerwolde
1.966.988
-33.323
1.798
1.165
1.936.627
Midden Groningen
3.931.930
-19.540
-1.181
13.590
3.924.799
Totaal
43.251.857
-
70.667
43.322.525
Oldambt Pekela Stadskanaal
Effect OOV Effect verdeelsleutel inwonersaantal
Verschuiving IOV-gelden naar GF
Beleidsbegroting VRG 2021
In de bovenstaande gemeentelijke bijdrage voor 2021 is reeds €1,050 miljoen aan bijdrage voor FLOkosten begrepen (conform vastgestelde MJB 2020-2023). In de jaarrekening 2019 is een voorziening voor het FLO-overgangsrecht 2018 gevormd van €15,2 miljoen. Dit heeft geleid tot een negatieve algemene reserve van €12,5 miljoen. In de periode 20202024 wordt de jaarlijkse deelnemersbijdrage met €2,6 mln. verhoogd om de negatieve algemene reserve in 5 jaar op te lossen. In onderstaande bijlage is de verdeling van dit bedrag per gemeente opgenomen (op basis van de verdeelsleutel 2019). Gemeente
Gemeentelijke bijdrage 2019
Delfzijl
Procentueel
Aandeel FLO-kosten (totaal)
2021
1.742.176
4,20%
638.748
109.293
Appingedam
692.742
1,67%
253.986
43.458
Loppersum
705.235
1,70%
258.566
44.242
Oldambt
2.617.096
6,31%
959.527
164.180
Pekela
645.143
1,56%
236.534
40.472
Stadskanaal
1.876.674
4,53%
688.060
117.730
Veendam
1.504.952
3,63%
551.773
94.411
Het Hogeland
3.820.558
9,22%
1.400.762
239.677
Westerkwartier)
3.800.299
9,17%
1.393.335
238.406
Groningen
18.319.348
44,20%
6.716.572
1.149.238
Westerwolde
1.870.681
4,51%
685.863
117.354
Midden Groningen
3.850.225
9,29%
1.411.639
241.538
41.445.129
100,00%
15.195.365
2.600.000
Totaal
Uitkeringscode
A2
A12
GRO7C
Verstrekker
JenV
JenV
GRO
Juridische grondslag
Specifieke uitkering
SiSa tussen medeoverheden provinciale middelen Groningen
Nationaal Programma Groningen
Veiligheidsregio's
Incidentele bijdrage ondersteuning naleving controle op coronatoegangsbewijzen
Besluit veiligheidsregio's artikelen 8.1, 8.2 en 8.3 Veiligheidsregio's
Brede Doeluitkering Rampenbestrijding (BDUR)
Ontvanger
Indicator
Correctie besteding (jaar T-1) Vanaf SiSa 2022 van toepassing i.v.m. SiSa tussen medeoverheden
Indicator
Indicator
Cumulatieve besteding (t/m jaar Eindverantwoording (Ja/Nee) T) in inclusief uitvoering door andere medeoverheden vanaf SiSa 2022
Indicator
Indicator
Aard controle n.v.t. Indicator: GRO7C/07 1 2019-013083
Aard controle R Indicator: GRO7C/08 € 113.068
Aard controle R Indicator: GRO7C/09 €0
Aard controle n.v.t. Indicator: GRO7C/10 € 546.949 Nee
Aard controle n.v.t. Indicator: GRO7C/11
Aard controle n.v.t. Aard controle n.v.t. Aard controle R Aard controle R Aard controle n.v.t. Indicator: GRO7C/01 Indicator: GRO7C/02 Indicator: GRO7C/03 Indicator: GRO7C/04 Indicator: GRO7C/05 1 2019-013083 Social, mentale en gezondheids€ 113.068 €0 € 546.949 ondersteuning N.v.t. Kopie beschikkingsnummer De besteding in jaar T ten laste Correctie t.o.v. jaar T-1 van Cumulatieve besteding tot en Eindverantwoording (Ja/Nee) van alleen provinciale middelen besteding ten laste van alleen met jaar T ten laste van alleen provinciale middelen provinciale middelen Alleen de besteding in jaar T Als de correctie een Tussentijds afstemmen van Als u kiest voor ‘ja’, betekent ten laste van alleen provinciale vermeerdering is, gaat het om juistheid en volledigheid van de dit, dat hiervoor alle besteding middelen nog niet verantwoorde besteding verantwoordings-informatie ten is afgerond en u er de komende ten laste van alleen provinciale laste van alleen provinciale jaren geen besteding meer voor middelen middelen wilt verantwoorden
Aard controle n.v.t. Indicator: GRO7C/06
Aard controle R Aard controle n.v.t. Aard controle R Aard controle n.v.t. Aard controle n.v.t. Indicator: A12/01 Indicator: A12/02 Indicator: A12/03 Indicator: A12/04 Indicator: A12/05 Nee €0 €0 € 0 Nee Hieronder per regel één Welke regeling betreft het Totale besteding in jaar T Correctie t.o.v. jaar T-1 van Cumulatieve totale besteding tot Toelichting beschikkingsnummer en in de (taakveld waarop van verantwoorde totale besteding en met jaar T kolommen ernaast de toepassing zelf invullen) verantwoordingsinformatie De besteding in jaar T ten laste Tussentijds afstemmen van Tussentijds afstemmen van Hier eventueel opmerkingen of van zowel provinciale middelen juistheid en volledigheid van de juistheid en volledigheid van de toelichtingen als overige middelen verantwoordings-informatie ten verantwoordings-informatie ten laste van zowel provinciale als laste van zowel provinciale als overige middelen overige middelen
Aard controle R Indicator: A2/01 € 7.050.089 Besteding in (jaar T) Zelfstandige uitvoering (Ja/Nee) (zelfstandige uitvoering inclusief uitvoering door andere partijen, niet zijnde medeoverheden)
Indicator Besteding (jaar T)
SiSa bijlage verantwoordingsinformatie 2021 op grond van artikel 3 van de Regeling informatieverstrekking sisa - d.d. 27-01-2022
Pagina 68 van 79
Rijksbijdrage BDuR en SiSa
Pagina 69 van 79
Over te hevelen kredieten
Omschrijving
Raming in het verslagjaar
Uitgaven in Uitgaven in Ontvangen het het bijdragen verslagjaar verslagjaar van zijnde lopende derden investeringen investeringen
Nog te besteden
Materiële vaste activa (MVA) economisch nut Bedrijfsgebouwen (inclusief grond)
2.909.400
-
650.714
-
2.224.566
Voertuigen/vaartuigen
4.077.750
2.183.052
1.510.500
-
404.876
628.250
-
503.500
-
124.749
1.200.000
-
1.000.325
-
199.675
Persoonlijke bescherming middelen/kleding
290.000
-
210.321
-
79.679
ICT
774.000
747.735
-
-
20.000
Overige materiële vaste activa
53.000
-
1.975
-
51.025
Totaal Materiele vaste activa economisch nut
9.932.400
2.930.787
3.877.335
-
3.104.570
Investeringen voorgaande jaren
-
903.204
-
-
-
Totaal Materiele vaste activa economisch nut
9.932.400
3.833.991
3.877.335
-
3.104.570
Inventaris rijdend materieel Materieel/materiaal
Pagina 70 van 79
Beschikbare weerstandscap.
31-12-2021
Mutatie 2021
1-1-2020
Res. bestemming 2020
31-12-2019
Reserves
Algemene reserve VRG
-12.523
2.240
-10.283
3.094
-7.189
-
Bestemmingsreserve Materieel VRG Ontwikkeling stedelijk gebied Egalisatiereserve kapitaallasten Totaal
2.011 240 -10.272
-181 2.059
2.011 59 -8.213
3.094
2.011 59 -5.119
-
Pagina 71 van 79
Risico’s De in de paragraaf weerstandsvermogen en risicobeheersing opgenomen risico’s zijn in 2021 geïnventariseerd en geactualiseerd. Voor de bepaling van het benodigde weerstandsvermogen worden risico’s met een incidenteel karakter inclusief een hoge kans van optreden meegenomen. Paraatheid vrijwilligers
Omschrijving
Paraatheid is van groot belang voor een snelle en doeltreffende uitvoering van de brandweerzorg, en is in algemene zin een continu aandachtspunt. Om de paraatheid op een zo hoog mogelijk niveau te houden dan wel te krijgen, wordt er continu naar mogelijkheden gezocht ter verbetering. Deze verbeteringen worden gezocht op het gebied van personeel (boeien en binden van vrijwilligers, piketten), materieel en procedures, kazernes en organisatievormen. Door het uitrukken met afwijkende voertuigbezettingen te faciliteren (met onder meer slimme pagers en opleiding en oefenen) en te zorgen voor een netwerk van elkaar ondersteunende posten, worden zowel een snelle eerste uitruk als de benodigde slagkracht georganiseerd
Risico
€ 180.000
Kans*impact
Hoog Onderhoud kazerne Sontweg
Omschrijving
De bestaande (verouderde) kazerne aan de Sontweg wordt gehuurd van de Gemeente Groningen, waarbij alleen noodzakelijk onderhoud wordt uitgevoerd. Het huurcontract is gebaseerd op een onderhoudshorizon tot 31-12-2023. De huurperiode zal echter langer zijn in verband met de planning voor de nieuwbouw. Wordt het pand nog 3 jaar langer gehuurd dan lijken de onderhoudskosten zich nog binnen de kaders van het huurbedrag voor de periode tot eind 2023 te bewegen. Wordt deze periode langer dan neemt het risico van bovenmatige onderhoudskosten aanzienlijk toe.
Risico
€ 45.000
Kans*impact
Middel Nieuwbouw stedelijk gebied
Omschrijving
Het onderzoek Haalbaarheid huisvesting stedelijk gebied zal begin 2022 worden afgerond. Voor de vervanging van de huidige verouderde kazerne aan de Sontweg zijn 2 geschikte locaties in beeld. De huidige exploitatiekosten van de kazerne aan de Sontweg zijn niet representatief voor een hedendaagse (brandweer) organisatie. Dit zal in de toekomst leiden tot een financiële opgave. De komende periode wordt voor de voorgestelde locaties een Programma van Eisen (PVE) opgesteld inclusief de financiële consequenties.
Risico
€ 1.120.000
Kans*impact
Hoog
Pagina 72 van 79
Programma aardbevingen
Risico
Door het ontbreken van structurele dekking voor het programma aardbevingen is het opbouwen, maar vooral ook het borgen van adequate kennis binnen onze formatie een uitdaging. Voor de periode medio 2020 - medio 2022 is inmiddels een bijdrage van 550 duizend euro toegezegd door de provincie Groningen voor een programma coördinator, een communicatieadviseur en het lesprogramma aardbevingenwijzer. Risico is dat er na 2022 geen dekking meer is voor deze werkzaamheden. € 165.000
Kans*impact
Middel
Omschrijving
Tweede loopbaanbeleid
Omschrijving
De functies van de beroepsbrandweer zijn formeel aangemerkt als bezwarende functie. Gevolg is dat medewerkers maximaal 20 jaar een bezwarende functie VRG mogen uitoefenen. Daarna moeten ze, binnen of buiten de organisatie, een tweede loopbaan starten. Tot 2030 gaat het in totaal om 22 medewerkers. Het tweede loopbaanbeleid is geactualiseerd, waarbij ook de extra kosten in beeld zijn gebracht op basis van 3 scenario's (beste case, real case en worst case). Bij de jaarrekening 2022 wordt voorgesteld om een bedrag van €0,4 mln. te storten in de bestemmingsreserve loopbaanbeleid voor de toekomstige kosten op basis van een real case scenario. De resterende kosten worden gedekt binnen de regulieren begroting. Het verschil het real case scenario en de worst case scenario is opgenomen als risico (€0,3 mln.)
Risico
€ 90.000
Kans*impact
Middel Verzekeren
Risico
Landelijk wordt er samengewerkt op het gebied van verzekeringen. In 2021 zijn de eerste stappen hierin gezet met de oprichting van de stichting risicobeheer, die veiligheidsregio’s adviseert op het thema risicobeheer rondom ongevallen en schade en voor de veiligheidsregio’s verzekeringen inkoopt. Om aanspraken die niet verzekerbaar zijn in gezamenlijkheid te financieren worden gekeken naar de oprichting van een waarborgfonds. De financiële consequenties worden in 2022 inzichtelijk. Insteek is dat vanaf 2024 een landelijke werkwijze wordt gehanteerd. € 50.000
Kans*impact
Middel
Omschrijving
Calamiteitencoördinator MkNN
Omschrijving
Een onderwerp waar nog besluitvorming over moet plaatsvinden zijn de kosten voor het leveren van de Calamiteiten coördinator (Caco) voor de meldkamer. Wettelijk is dit een taak van de Veiligheidsregio’s. Tot op heden werden deze kosten bij de Meldkamer Noord-Nederland gedragen door de drie kolommen Politie, Ambulance en Brandweer (VR). Mogelijk komen deze kosten in de toekomst in het geheel voor rekening van de Veiligheidsregio’s. Besluitvorming hierover moet nog plaatsvinden.
Risico
€ 120.000
Kans*impact
Hoog
Pagina 73 van 79
Omgevingswet / omgevingsrecht
Risico
Algemeen wordt erkent dat de Omgevingswet op meerdere vlakken een structurele uitzetting van taken voor de Veiligheidsregio met zich meebrengt. In opdracht van de Veiligheidsregio’s heeft het onderzoeksbureau CEBEON in maart 2021 becijferd dat het voor de relevante risicobeheersingstaken gaat om een structurele kwantitatieve uitbreiding van 20%. Voor VRG zijn de meerkosten ingeschat op 325K per jaar (3,3 fte). Het Rijk heeft geen financiering beschikbaar gesteld voor deze meerkosten. De minister heeft inmiddels toegezegd dit mee te nemen in de financiële evaluatie van de wet. Tot die tijd zal VRG op praktische wijze invulling blijven geven aan de invoering van de Omgevingswet. Risico is dat het Rijk geen aanvullende financiering beschikbaar stelt voor de meerkosten. € 455.000
Kans*impact
Hoog
Omschrijving
FLO
Omschrijving
Er is in 2018 een nieuw landelijk FLO-akkoord gesloten tussen werkgevers en vakbonden. Dit geldt voor de beroepsmedewerkers van de brandweer die al voor 2006 een repressieve functie vervulden. Dit heeft geleid tot het vormen van een voorziening bij de jaarrekening 2019 van 15,2 mln. Met de gemeenten zijn financiële afspraken gemaakt over de verrekening van de FLO kosten tot en met 2024. De totale FLO-kosten zullen jaarlijks herrekend worden door een externe adviseur en de voorziening zal daarmee ook jaarlijks geactualiseerd worden. Voor de periode na 2024 moeten nog nadere afspraken worden gemaakt met de gemeenten over een jaarlijkse bijdrage. Reden is dat de voorziening tegen contante waarde is gewaardeerd en het een netto regeling betreft.
Risico
€ 700.000
Kans*impact
Hoog Taakstelling
Omschrijving
Om een sluitende meerjarenbegroting te presenteren zal VRG scherpe keuzes moeten maken in haar eigen beleid en prioriteiten moeten stellen. In de basis liet het meerjarenperspectief vanuit de beleidsbegroting 2021 namelijk een tekort zien van € 0,5 miljoen. Dit tekort moet VRG binnen haar eigen begroting oplossen. Oorzaken van dit tekort zijn stijgende kosten en wegvallende baten op onder andere verzekeringen en opleidingen. Het structurele tekort is inmiddels teruggebracht naar €0,15 mln. Risico is dat de resterende taakstelling niet volledig kan worden gerealiseerd, ook gelet op de andere risico's en ontbreken van weerstandsvermogen.
Risico
€ 150.000
Kans*impact
Hoog
Pagina 74 van 79
Wet op de Veiligheidsregio's
Omschrijving
Risico
In 2020 is de Wet op de Veiligheidsregio's geëvalueerd door een commissie. Conclusie is dat de veiligheidsregio’s goed functioneren als het gaat om regionale branden, incidenten en crises. Maar omdat crises ingewikkelder worden en regionale grenzen overschrijden, is meer samenwerking nodig; tussen veiligheidsregio’s met crisispartners en met het Rijk. Daarom moet er een nieuwe wet komen die daarvoor zorgt. Ook binnen VRG zien we nieuwe risico's, zoals cyber en klimaatverandering. De financiële effecten zijn op dit moment nog niet te overzien. p.m. Taakdifferentiatie / toekomstbestendig brandweerstelsel
Omschrijving
Risico
In februari 2018 ontstond er een juridische discussie over de positie van brandweervrijwilligers. Om de rechtspositie van de Nederlandse brandweervrijwilligers te laten voldoen aan de Europese deeltijdrichtlijn (gelijke werkzaamheden mogen niet ongelijk worden beloond) heeft een landelijke denktank naar mogelijkheden gekeken om het onderscheid tussen brandweervrijwilligers en beroepsbrandweer te vergroten. Risico was dat er grotere aanpassingen nodig waren in taken (taakdifferentiatie) en opleidingsduur. Dit zou leiden tot forse financiële consequenties voor Veiligheidsregio's. Uit nader juridisch onderzoek blijkt inmiddels dat behoud van vrijwilligheid bij de brandweer in Nederland in de kern mogelijk is binnen de huidige Europese wet- en regelgeving. Op dit moment wordt onderzocht hoe een toekomstbestendig brandweerstelsel vormgegeven kan worden. De kazernering en consignatie van vrijwilligers zal eindigen. Nadat het landelijke implementatieplan is vastgesteld, kan VRG een eigen implementatieplan opstellen om de gevolgen voor de paraatheid in Groningen op te vangen p.m. BON
Omschrijving
Risico
De drie Noordelijke Veiligheidsregio’s werken samen op het gebied van opleiden en oefenen. Hiervoor is in het verleden de stichting Brandweeropleidingen Noord (hierna: BON) opgericht. De BON heeft de afgelopen jaren te maken gekregen met een aantal grote ontwikkelingen, waaronder omzetdaling, aanbestedingsregels en de gevolgen van Corona. Deze ontwikkelingen hebben de huidige bedrijfsvoering en de financiën onder druk gezet. Om te komen tot een toekomstbestendige BON is een aantal besluiten genomen om de financiële situatie van de BON te verbeteren en binnen de wettelijke kaders te komen. De komende jaren wordt gestuurd op het verlagen van de vaste kosten door lagere personeelslasten en een efficiëntere bedrijfsvoering. Ook wordt gekeken naar de governance. Dit financiële situatie is de afgelopen periode verbeterd, maar blijft een punt van aandacht. p.m.
Pagina 75 van 79
KCR 2
Omschrijving
Risico
Crisissituaties zijn steeds meer onvoorspelbaar geworden. Regio-overstijgende onderwerpen als cyberaanvallen, terrorisme en extreme weersomstandigheden als gevolg van klimatologische veranderingen staan onverminderd hoog op de actuele risicolijst. Het Knooppunt Coördinatie Regio’s – Rijk (KCR2) is een concrete stap in de doorontwikkeling van crisismanagement in ons land. KCR2 ondersteunt en versterkt de samenwerking tussen veiligheidsregio’s en Rijkspartners, met name op het vlak van informatiemanagement en coördinatie in bovenregionale crisisbeheersing. Het kernteam wordt gefinancierd door het Rijk. Veiligheidsregio’s staan aan de lat voor het ontwikkelen van de eigen regionale informatiepositie. In 2022 wordt nader onderzocht wat dit voor VRG betekent inclusief de financiële consequenties. p.m.
Cyber en informatiebeveiliging
Omschrijving
Van de veiligheidsregio’s wordt verwacht dat zij ondersteuning bieden aan vitale organisaties bij (dreigende) verstoring of uitval door een cyberaanval of ransomware. De veiligheidsregio’s kunnen zelf echter ook worden getroffen. De cyberdreiging neemt toe. Met het aanmelden op de VR-ISAC in 2021 is VRG formeel aangesloten op het vertrouwelijke informatie-uitwisseling systeem van Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC). Ook wordt gewerkt aan een versnellingsprogramma informatieveiligheid om (op termijn) te kunnen voldoen aan de landelijke normen (BIO). Onderdeel daarvan is de aanstelling van een CISO functionaris. De veiligheidsregio’s maken (nog) geen onderdeel uit van de Nederlandse vitale infrastructuur, zoals bijvoorbeeld de politie. Landelijk wordt verkend of de veiligheidsregio’s gekenmerkt kunnen worden als vitale aanbieder. Voor de veiligheidsregio’s betekent dit een verdere investering in de informatiebeveiliging per regio. De organisatorische en financiële gevolgen hiervan worden in kaart gebracht.
Risico
p.m.
Pagina 76 van 79
Geldleningen Verstrekker Nummer Hoofdsom Afsluiting Looptijd Einddatum Rentevast Rentepercentage Soort Zekerheden Rentelast 2021 Verstrekker Nummer Hoofdsom Afsluiting Looptijd Einddatum Rentevast Rentepercentage Soort Zekerheden Rentelast 2021
BNG
BNG
BNG
BNG
BNG
40.110.778 1,1 mln 1-11-’16 35 jaar 1-11-‘51 Ja 1,33% Lineair Geen 12.958
40.110.857 2,0 mln 30-11-‘16 25 jaar 31-10-‘41 Ja 1,31% Lineair Geen 22.008
40.110.858 1,2 mln 30-11-’16 40 jaar 31-10-‘56 Ja 1,54% Lineair Geen 16.632
40.110.949 1,2 mln 20-12-‘16 10 jaar 19-12-‘26 Ja 0,65% Lineair Geen 4.680
40.110.950 1,0 mln 20-12-’16 30 jaar 19-12-‘46 Ja 1,56% Lineair Geen 13.520
BNG
BNG
BNG
NWB
40.111.111 1,0 mln 24-03-‘17 15 jaar 23-03-‘32 Ja 1,16% Lineair Geen 10.208
40.112.605 2,5 mln 28-02-‘19 10 28-02-‘29 Ja 0,95% Afl. vrij Geen 23.750
40.112.935 0,75 mln 25-06-‘19 10 25-06-‘29 Ja 0,39% Afl. vrij Geen 2.925
1-29286 1,4 mln 30-11-‘16 40 jaar 29-11-‘56 Ja 1,82% Afl. vrij Geen 25.410
BNG 40.111.110 1,1 mln 24-03-‘17 40 jaar 23-03-‘57 Ja 1,85% Lineair Geen 17.113 NWB 1-29892 1,0 mln 29-11-‘18 20 jaar 29-11-‘38 Ja 1,23% Lineair Geen 11.070
Taakvelden Op grond van de BBV dient VRG in de jaarrekening een verplichte bijlage taakvelden op te nemen. VRG totaal
Programma
Begroting Taakveld
Baten
Lasten
Saldo
0.1 Bestuur
1.336
-1.336
0.4 Overhead
14.445 -14.445
Baten
Lasten
Saldo
943
-943
Baten
BRW
CRM
GKG
GHOR
Brandweer
Crisisbeheersing
Gemeentelijke kolom
GHOR
Lasten
Saldo
943
-943
Baten
Lasten
Saldo
25
-25
Baten
Lasten
Saldo
Baten
Lasten
Saldo
0. Bestuur en ondersteuning
0.5 Treasury 0.8 Overige baten en lasten
967
0.10 Mutaties reserves
269
10.556 -10.287
269
10.531 -10.262
252
-252
2
155
-153
2
155
-153
-307
1.274
884
5
879
591
5
586
2.869
-2.869
3.094
-3.094
3.094
-3.094
31.568
21.446
33.836
19.190
29.944
18.969
640
-640
667
-667
667
-667
3.167
-3.167
3.167
-3.167
52.424
1.758
48.506
1.269
293
293
0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten 1. Veiligheid 1.1 Crisisbeheersing en Brandweer
53.015
53.027
48.913
1.168
1.149
19
1.207
961
246
1.739
1.782
-44
1.461
1.175
286
1.207
961
246
1.739
1.782
-44
2. Verkeer, vervoer en waterstaat 2.1 Verkeer en vervoer
8. Volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en stedelijke vernieuwing 8.3 Wonen en bouwen Totaal
53.982
3.178
-3.178
53.982
-
54.182
49.775
Pagina 78 van 79
Totale lasten
52.423.804
Overhead
10.556.249 20,14%
Conform het BBV is hieronder een overzicht opgenomen met het verdelingsprincipe op basis waarvan de taakvelden over de programma's zijn verdeeld. Taakveld 0.1 Bestuur
Betreft kosten voor (ondersteuning) bestuur en accountantskosten (grootboekrekeningnummers 42135 en 42150).
0.4 Overhead
O.b.v. Notitie Overhead - juli 2016 Commissie BBV. Ondersteunende taken niet direct dienstbaar aan de externe klant of het externe product behoren tot overhead. Dit zijn Planning en Control, Financiën, HRM, OR, Inkoop, Communicatie, Juridische zaken, Informatievoorziening en Automatisering, Facilitaire zaken, post/document verwerking en Huisvesting.
0.5 Treasury
Activiteiten ten aanzien van financiering en betalingsverkeer zoals rentebaten en rentelasten.
0.8 Overige baten en lasten
Alle overige baten en lasten.
0.9 Vennootschapsbelasting (VpB)
Geen sprake van vennootschapsbelasting binnen de Veiligheidsregio Groningen.
0.10 Mutaties reserves
Alle toevoegingen en onttrekkingen aan de reserves.
0.11 Resultaat van de rekening van baten en lasten
Na resultaatbestemming is hier het jaarresultaat zichtbaar.
1.1 Crisisbeheersing en Brandweer
Alle reguliere taken van de brandweer en taken in verband met het beperken en bestrijden van rampen en zware ongevallen, inclusief GHOR en Bevolkingszorg.
2.1 Verkeer en vervoer
Betreft bluswatervoorziening, grootboekrekeningnummer 46200 Vastrecht brandkranen.
8.3 Wonen en bouwen
Advies, toetsing en handhaving van brandveiligheid.
Controleverklaring