CConstaterende datMidden-Groningen
Koppel je AI →
Document · PDF

05. Bijlage 3. Bijlagen bij motivering van het wijzigingsbesluit Hoogezand, Multatulistraat

Raadsvergadering 27 november 2025, gemeente Midden-GroningenBij agendapunt: Multatulistraat Hoogezand20.002 woorden

Open het PDF bij iBabs ↗Naar de vergadering →

Tekst van het document

Uit het bestand gehaald, zonder opmaak, tabellen en afbeeldingen · deel 2 van 3

Het broedseizoen loopt globaal van ongeveer half maart tot en met half juli, waarbij een broedende vogel buiten deze periode ook beschermd is. In het plangebied noch in de directe omgeving daarvan zijn jaarronde vaste rust- of verblijfplaatsen (van strenger beschermde soorten) aangetroffen; hier zijn geen effecten te verwachten. 3.5. Dagvlinders, libellen en ongewervelden Op basis van de terreingesteldheid en geraadpleegde verspreidingsgegevens worden geen strikt beschermde soorten verwacht; deze zijn ook niet waargenomen. Gezien de aard van de werkzaamheden zullen voor deze diergroepen geen negatieve effecten optreden.

9

4. Conclusies In het plangebied bevinden zich geen strikt beschermde dier- of plantensoorten die door de voorgenomen werkzaamheden wezenlijk kunnen worden beïnvloed. In het kader van de te doorlopen planologische procedure zijn er vanuit de Omgevingswet geen belemmeringen. In de omgeving van het plangebied komen mogelijk wel enkele algemene kleine zoogdieren en amfibieënsoorten voor, die weliswaar beschermd zijn, maar zo algemeen, dat hun voortbestaan niet wordt bedreigd. Voor deze soorten hoeft geen ontheffing te worden aangevraagd voor het overtreden van verbodsbepalingen. Er geldt wel een zorgplicht. Door de voorgenomen werkzaamheden zullen voor vleermuizen geen verblijfplaatsen, vliegroutes en geen significant oppervlak aan foerageergebied worden aangetast. Er treden geen negatieve effecten op; derhalve hoeft geen ontheffing te worden aangevraagd. In het plangebied noch in de directe omgeving daarvan zijn jaarronde vaste rust- of verblijfplaatsen (van strenger beschermde soorten) aangetroffen; hier zijn geen effecten te verwachten. Het plangebied maakt geen onderdeel uit van een Natura 2000-gebied, noch van Natuurnetwerk Nederland. Er is geen sprake van externe werking. De voorgenomen werkzaamheden hebben om deze reden geen negatieve effecten op het functioneren van Natuurnetwerk Nederland.

Aanbevelingen Zorgplicht Voor alle in het wild levende dieren geldt de bepaling van de zorgplicht. Deze houdt in dat u bij de uitvoering van werkzaamheden, die nadelig kunnen zijn voor planten en dieren, in redelijkheid zo veel mogelijk nalaat of maatregelen neemt om onnodige schade aan planten en dieren te voorkomen. Door een zorgvuldige planning van de werkzaamheden kan de zorgplicht goed worden ingepast in het werk. De werkzaamheden dienen bij voorkeur plaats te vinden in de daglichtperiode, opdat verstoring van de omgeving door verlichting wordt voorkomen ten behoeve van bijvoorbeeld foeragerende vleermuizen in de omgeving etc. Er wordt aanbevolen, indien bomen en (sier)beplanting wordt verwijderd, om deze werkzaamheden buiten het broedseizoen uit te voeren. Het broedseizoen loopt van ongeveer half maart tot en met half juli, waarbij een broedende vogel buiten deze periode ook beschermd is. Bij de toekomstige inrichting van het terrein (nieuwbouw) kunnen voorzieningen, zoals bijvoorbeeld (inbouw)nestkasten worden aangebracht voor vogels en vleermuizen (natuurinclusief bouwen). Dergelijke maatregelen dragen bij aan de instandhouding van ecologisch kwetsbare soorten en op deze manier krijgen toekomstige gebouwen een ‘groener’ karakter’.

10

5. Literatuur Vergeer J.W., Boele A. & van Bruggen J. & van Turnhout c. 2023. Handleiding Sovon Broedvogelmonitoring: Broedvogel Monitoring Project en kolonievogels. Sovon Vogelonderzoek Nederland, Nijmegen.

Geraadpleegde websites www.floron.nl www.sovon.nl www.vogelbescherming.nl www.zoogdierenvereniging.nl www.zoogdieratlas.nl www.vzz.nl www.vleermuis.net www.vlinderstichting.nl www.libellennet.nl www.ravon.nl www.waarneming.nl www.rijksoverheid.nl www.rvo.nl www.bij12.nl www.provinciegroningen.nl

11

Bijlage 1 Soortenlijsten beschermde soorten

12

Beschermde soorten De soorten die in onderstaande tabel staan, zijn soorten van de Habitatrichtlijn. Deze zijn vanaf 1 januari 2024 beschermd onder Artikel 11.46 Besluit activiteiten leefomgeving (Bal). Hiervoor waren deze soorten al beschermd onder Artikel 3.5 van de Wet natuurbescherming. Zoogdieren

Zeezoogdieren

Amfibieën

Vlinders

Kevers

Bechsteins vleermuis

Bruinvis

Boomkikker

Apollovlinder

Brede geelrandwaterroofkever

Bever

Bultrug

Geelbuikvuurpad

Boszandoog

Gestreepte waterroofkever

Bosvleermuis

Dwergpotvis

Heikikker

Donker pimpernelblauwtje

Heldenbok

Brandts vleermuis

Dwergvinvis

Kamsalamander

Grote vuurvlinder

Juchtleerkever

Franjestaart

Gestreepte dolfijn

Knoflookpad

Moerasparelmoervlinder

Vermiljoenkever

Gewone baardvleermuis

Gewone dolfijn

Poelkikker

Monarchvlinder

Gewone dwergvleermuis

Gewone spitsdolfijn

Rugstreeppad

Pimpernelblauwtje

Weekdieren

Gewone grootoorvleermuis

Gewone vinvis

Vroedmeesterpad

Teunisbloempijlstaart

Bataafse stroommossel

Grijze grootoorvleermuis

Griend

Tijmblauwtje

Platte schijfhoren

Grote hoefijzerneus

Grijze dolfin

Reptielen

Grote rosse vleermuis

Hille

Gladde slang

Hamster

Kleine zwaardwalvis

Muurhagedis

Libellen

Drijvende waterweegbree

Hazelmuis

Narwal

Zandhagedis

Bronslibel

Groenknolorchis

Ingekorven vleermuis

Noordse vinvis

Dikkopschildpad

Gaffellibel

Kleine vlotvaren

Kleine dwergvleermuis

Orca

Kemps’ zeeschildpad

Gevlekte witsnuitlibel

Kruipend moerasscherm

Kleine hoefijzerneus

Potvis

Lederschildpad

Groene glazenmaker

Liggende raket

Laatvlieger

Spitsdolfijn van Gray

Soepschildpad

Mercuurwaterjuffer

Zomerschroeforchis

Lynx

Tuimelaar

Meervleermuis

Walrus

Vissen

Oostelijke witsnuitlibel

Mossen

Mopsvleermuis

Witflankdolfijn

Houting

Rivierrombout

Geel schorpioenmos

Noordse vleermuis

Witsnuitdolfijn

Steur

Sierlijke witsnuitlibel

Tonghaarmuts

Noordse woelmuis

Witte dolfijn

Zilverstreephooibeestje Planten

Noordse winterjuffer

Otter Rosse vleermuis Ruige dwergvleermuis Tweekleurige vleermuis Vale vleermuis Watervleermuis Wilde kat Wolf

13

Andere soorten bijlage A en B De soorten in onderstaande tabellen zijn beschermd onder Artikel 11.54 van de Besluit activiteiten leefomgeving (Bal). De volgende soorten (beschermde dieren) staan op Bijlage A. Zoogdieren

Dagvlinders

Amfibieën

Aardmuis

Aardbeivlinder

Alpenwatersalamander

Boommarter

Bosparelmoervlinder

Bruine kikker

Bosmuis

Bruin dikkopje

Gewone pad

Bunzing

Bruine eikenpage

Kleine watersalamander

Damhert

Donker pimpernelblauwtje Meerkikker

Das

Duinparelmoervlinder

Bastaardkikker

Dwergmuis

Gentiaanblauwtje

Vinpootsalamander

Dwergspitsmuis

Grote parelmoervlinder

Vuursalamander

Edelhert

Grote vos

Eekhoorn

Grote vuurvlinder

Reptielen

Egel

Grote weerschijnvlinder

Adder

Eikelmuis

Iepenpage

Hazelworm

Gewone bosspitsmuis

Kleine heivlinder

Levendbarende hagedis

Gewone zeehond

Kleine ijsvogelvlinder

Ringslang

Grote bosmuis

Kommavlinder

Grijze zeehond

Pimpernelblauwtje

Vissen

Haas

Sleedoornpage

Beekdonderpad

Hermelijn

Spiegeldikkopje

Beekprik

Huisspitsmuis

Veenbesblauwtje

Elrits

Konijn

Veenbesparelmoervlinder Gestippelde alver

Molmuis

Veenhooibeestje

Grote modderkruiper

Ondergrondse woelmuis

Veldparelmoervlinder

Kwabaal

Ree

Zilveren maan

Rosse woelmuis

Kreeften

Steenmarter

Libellen

Europese rivierkreeft

Tweekleurige bosspitsmuis

Beekkrombout

Veldmuis

Bosbeekjuffer

Kevers

Veldspitsmuis

Donkere waterjuffer

Vliegend hert

Vos

Gevlekte glanslibel

Waterspitsmuis

Gewone bronlibel

Wezel

Hoogveenglanslibel

Wild zwijn

Kempense heidelibel

Woelrat

Speerwaterjuffer

14

De volgende soorten (beschermde planten) staan op Bijlage B. Akkerboterbloem

Karwijselie

Vroege ereprijs

Akkerdoornzaad

Kleine ereprijs

Wilde averuit

Akkerogentroost

Kleine Schorseneer

Wilde ridderspoor

Beklierde ogentroost

Kleine wolfsmelk

Wilde weit

Berggamander

Kluwenklokje

Wolfskers

Bergnachtorchis

Knollathyrus

Zandwolfsmelk

Blaasvaren

Knolspirea

Zinkviooltje

Blauw guichelheil

Korensla

Zweedse kornoelje

Bokkenorchis

Kranskarwij

Bosboterbloem

Kruiptijm

Bosdravik

Lange zonnedauw

Brave hendrik

Liggende ereprijs

Brede wolfsmelk

Moerasgamander

Breed wollegras

Muurbloem

Bruinrode wespenorchis

Naakte lathyrus

Dennenorchis

Naaldenkervel

Dreps

Pijlscheefkalk

Echte gamander

Roggelelie

Franjegentiaan

Rood peperboompje

Geelgroene wespenorchis

Rozenkransje

Geplooide vrouwenmantel

Ruw parelzaad

Getande veldsla

Scherpkruid

Gevlekt zonneroosje

Schubvaren

Glad biggenkruid

Schubzegge

Gladde zegge

Smalle raai

Groene nachtorchis

Spits havikskruid

Groensteel

Steenbraam

Groot spiegelklokje

Stijve wolfsmelk

Grote bosaardbei

Stofzaad

Grote leeuwenklauw

Tengere distel

Honingorchis

Tengere veldmuur

Kalkboterbloem

Trosgamander

Kalketrip

Veenbloembies

Karthuizeranjer

Vliegenorchis

15

Bijlage 2 Vrijgestelde soorten per provincie

16

Vrijgestelde soorten per provincie In de Omgevingswet is de natuurwetgeving gedecentraliseerd. Hierdoor ontstaan er verschillen tussen de provincies. Ook op het gebied van soorten die vrijgesteld zijn. Hieronder is daarom een overzicht opgenomen van de vrijgestelde soorten per provincie. Deze vrijstelling is opgenomen in het eerste lid van artikel 11.54, besluit activiteiten leefomgeving (zie toelichting op de volgende bladzijde).

17

X = vrijgestelde soort (x1) = vrijgesteld in juli t/m september (x2) = 15 augustus t/m 15 oktober, (x3) = maart–april en juli t/m november (x4) = 15 augustus t/m februari. * = vanaf 1 september 2024 niet meer vrijgesteld. Werkzaamheden met een effect op deze soorten zijn vanaf deze datum vergunningplichtig

Toelichting vrijstelling De vrijstelling geldt voor de soorten hierboven genoemd, mits het gaat om handelingen die worden verricht in verband met: a. de uitvoering van werkzaamheden in het kader van ruimtelijke ontwikkeling en inrichting; b. de uitvoering van werkzaamheden in het kader van bestendig beheer of onderhoud aan vaarwegen, watergangen, waterkeringen, waterstaatswerken, oevers, vliegvelden, wegen, spoorwegen of bermen, of in het kader van natuurbeheer; c. de uitvoering van werkzaamheden in het kader van bestendig beheer of onderhoud in de landbouw of bosbouw; d. bestendig gebruik. Deze vrijstelling geldt dus niet voor (eenmalige) activiteiten, zoals evenementen of (sport)wedstrijden.

18

Bijlage 3 Jaarrond beschermde vogelnesten

19

Jaarrond beschermde vogelnesten Algemeen De soortgroep vogels heeft een bijzondere status: alle broedende vogels, de in functie zijnde nesten en de functionele omgeving hiervan zijn beschermd tijdens het broedseizoen. Voor enkele jaarlijks terugkerende soorten zijn rust- en verblijfplaatsen en de functionele omgeving ervan jaarrond beschermd. Hierbij wordt onderscheid gemaakt in vijf categorieën: de nesten van categorie 1 tot en met 4 zijn jaarrond beschermd, de nesten van categorie 5 in principe alleen tijdens de broedperiode. Hierbij geldt echter dat wanneer ‘zwaarwegende feiten of ecologische omstandigheden’ dat rechtvaardigen, ook de nesten van categorie 5-soorten jaarrond beschermd kunnen zijn Nesten die het hele jaar door zijn beschermd Nesten die, behalve gedurende het broedseizoen als nest, buiten het broedseizoen in gebruik zijn als vaste rust- en verblijfplaats (voorbeeld: steenuil). Nesten van koloniebroeders die elk broedseizoen op dezelfde plaats broeden en die daarin zeer honkvast zijn of afhankelijk van bebouwing of biotoop. De (fysieke) voorwaarden voor de nestplaats zijn vaak zeer specifiek en limitatief beschikbaar (voorbeeld: roek, gierzwaluw en huismus). Nesten van vogels, zijnde geen koloniebroeders, die elk broedseizoen op dezelfde plaats broeden en die daarin zeer honkvast zijn of afhankelijk van bebouwing.

De (fysieke) voorwaarden voor de nestplaats zijn vaak zeer specifiek en limitatief beschikbaar (voorbeeld: ooievaar, kerkuil en slechtvalk). Vogels die jaar in jaar uit gebruik maken van hetzelfde nest en die zelf niet of nauwelijks in staat zijn een nest te bouwen (voorbeeld: boomvalk, buizerd en ransuil). Het bevoegd gezag hanteert voor categorie 1 tot en met 4 de volgende soorten: Boomvalk, buizerd, gierzwaluw, grote gele kwikstaart, havik, huismus, kerkuil, oehoe, ooievaar, ransuil, roek, slechtvalk, sperwer, steenuil, wespendief en zwarte wouw.

De vaste rust- en verblijfplaatsen en functionele leefomgeving van deze soorten zijn daardoor jaarrond beschermd. De rust- en verblijfplaatsen van de soorten van categorie 5 kunnen echter ook jaarrond beschermd zijn wanneer zwaarwegende feiten of ecologische omstandigheden dat rechtvaardigen. Voor deze soorten is daarom ook inzicht nodig in de aanwezige rust- en verblijfplaatsen. Nesten die niet het hele jaar door zijn beschermd In de ‘Aangepaste lijst jaarrond beschermde vogelnesten’ worden de volgende soorten aangegeven als categorie 5. Deze zijn buiten het broedseizoen niet beschermd. Nesten van vogels die weliswaar vaak terugkeren naar de plaats waar zij het jaar daarvoor hebben gebroed of de directe omgeving daarvan, maar die wel over voldoende flexibiliteit beschikken om, als de broedplaats verloren is gegaan, zich elders te vestigen. Voor categorie 5 hanteert het bevoegd gezag de volgende soorten: Blauwe reiger, boerenzwaluw, bonte vliegenvanger, boomklever, boomkruiper, bosuil, brilduiker, draaihals, eidereend, ekster, gekraagde roodstaart, glanskop, grauwe vliegenvanger, groene specht, grote bonte specht, hop, huiszwaluw, ijsvogel, kleine bonte specht, kleine vliegenvanger, koolmees, kortsnavelboomkruiper, oeverzwaluw, pimpelmees, raaf, ruigpootuil, spreeuw, tapuit, torenvalk, zeearend, zwarte kraai, zwarte mees, zwarte roodstaart en zwarte specht.

20

Bijlage 4 Houtopstanden

21

Houtopstanden In de Omgevingswet is het conform artikel 11.126 verboden houtopstanden te kappen zonder hier vooraf een melding van te maken aan het bevoegd gezag indien wordt voldaan aan de volgende twee punten: •

de houtopstand buiten de 'bebouwde kom Houtopstanden' ligt;

•

de houtopstand waarin de bomen worden gekapt groter is dan 10 are (1.000 vierkante meter) of het gaat om bomen in een rijbeplanting van 20 bomen of meer.

Hierop zijn wel diverse uitzonderingen, zoals beschreven in artikel 11.111, lid 2 Bal. Deze regel geldt niet voor : a. houtopstanden binnen de bij besluit van de gemeenteraad vastgestelde grenzen van de bebouwde kom; b. houtopstanden op erven of in tuinen; c. fruitbomen en windschermen om boomgaarden; d. naaldbomen, kennelijk bedoeld om te dienen als kerstbomen, indien niet ouder dan twintig jaar; e. kweekgoed; f.

uit populieren of wilgen bestaande:

1. wegbeplantingen; 2. beplantingen langs waterwegen, en 3. eenrijige beplantingen langs landbouwgronden; g. het dunnen van een houtopstand; h. uit populieren, wilgen, essen of elzen bestaande beplantingen die kennelijk zijn bedoeld voor de productie van houtige biomassa, indien zij: 1. ten minste eens per tien jaar worden geoogst; 2. bestaan uit minstens tienduizend stoven per hectare per beplantingseenheid, zijnde een aaneengesloten beplanting die niet wordt doorsneden door onbeplante stroken breder dan twee meter, en 3. zijn aangelegd na 1 januari 2013.

22

Bijlage 5 Overzichtskaart plangebied

23

24

Oplegnotitie ecologische quickscan-rapporten

Notitie

Gemeente Midden Groningen

Ir. Mentropweg 15 9341 AR Veenhuizen T: 06 – 51146838 info@dilleropnatuuradvies.nl

Postbus 75 9600 AB Hoogezand Datum: 6 januari 2025 Betreft: 5 onderzochte locaties in Midden Groningen.

Geachte In verband met de uitgevoerde quick scans en een gewijzigde beleidslijn van de Wet natuurbescherming (per 1 januari 2024 opgegaan in de Omgevingswet), is beoordeeld in hoeverre de conclusies uit de quick scans nog van toepassing zijn. Er bestaat geen algemene regel voor de geldigheidsduur van flora- en faunaonderzoeksgegevens; als vuistregel wordt een geldigheidsduur van 3 tot 5 jaar aangehouden. De locaties (zie onderstaande tabel) zijn in het verleden onderzocht door middel van een verkennend flora- en faunaonderzoek (quick scan). Hierin is een beoordeling gemaakt van de invloed van de voorgenomen ontwikkeling (sloop en nieuwbouw) van de terreinen op eventueel aanwezige beschermde flora en fauna. Uit de onderzoeken blijkt dat op de terreinen geen bijzonderheden zijn vastgesteld. Locatie Aalbersestraat 2 Hoogezand Middenstraat 27A Sappemeer Multatulistraat 26 en 28 Hoogezand Kerkstraat 15 Zuidbroek

Projectnummer FF-215(c) FF-222 FF-223 FF-226

Datum 6-10-2022 19-4-2023 19-4-2023 19-4-2023

Voor locatie Oudeweg 74 (een school) in Westerbroek (projectnummer FF-255 / 26-8-2024) is een quick scan conform de Omgevingswet uitgevoerd en wordt er op basis van de bevindingen in 2025 een nader (vleermuis)onderzoek uitgevoerd; hiervoor is al opdracht verleend. Conclusie Op basis van de bevindingen uit de vier rapportages waarin geen bijzonderheden zijn vastgesteld, kan geconcludeerd worden dat de conclusies uit de quick scans nog steeds van kracht zijn en dat vervolgonderzoek(en) niet noodzakelijk is/zijn, met name omdat de scholen al zijn gesloopt, de terreinen braak liggen en er geen noemenswaardige veranderingen zullen optreden ten aanzien van flora en/of fauna. Er is daarom geen reden om de onderzoeksresultaten uit de quick scans te herzien. Ik hoop u hiermee voldoende te hebben geïnformeerd. Indien u nog vragen of opmerkingen heeft dan hoor ik deze graag van u. Met vriendelijke groet,

Kvk Groningen 01138817 ı BTW NL002156239B33 ı Rekening 48.86.23.774 ı Op alle te leveren diensten zijn voorwaarden van toepassing.

AERIUS-berekening

Berekening stikstofdepositie programma vrijkomende schoollocaties

DEFINITIEF

Berekening stikstofdepositie programma vrijkomende schoollocaties

DEFINITIEF

Inhoud Rapport en bijlage

16 oktober 2025 Projectnummer P002857

Inhoudsopgave 1

Inleiding

3

2

Wettelijk kader

7

3

Ligging plangebied

9

4

Invoergegevens AERIUS

10

4.1

Aanlegfase 2026

10

4.1.1

Emissie mobiele werktuigen op de locaties (bron 1 t/m 5)

10

4.1.2

Werkverkeer

12

4.1.3

Totale emissie aanlegfase 2026

15

4.2

5

Gebruiksfase 2027

15

4.2.1

Verkeersgeneratie woningen, rijdend verkeer (bron 1 t/m 5)

15

4.2.2

Totale emissie gebruiksfase 2027

16

Model

Rekenresultaten en conclusie

Bijlage 1 Bijlage 2

16 oktober 2025

17 18

1

Inleiding In het kader van de wijziging van het omgevingsplan is de depositie van stikstof ten gevolge van de bouw en het gebruik van meerdere woningbouwprojecten op de locaties Kerkstraat 15 Zuidbroek, Middenstraat 27a Sappemeer, Multatulistraat 26-28 Hoogezand, Aalbersestraat 2 Hoogezand en Oudeweg 74 Westerbroek berekend. De wijziging maakt respectievelijk maximaal 8 rijwoningen, 20 rijwoningen, 21 rijwoningen en 16 appartementen, 16 rijwoningen en 20 rijwoningen mogelijk op verschillende locaties in het weinig stedelijk woonmilieu. De omvang van de verschillende locaties is op de onderstaande afbeelding weergegeven. De depositie van stikstof in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden ten gevolge van de emissie van NOx en NH3 van deze ontwikkeling, alsmede van het verkeer van en naar de locatie is berekend met het programmapakket AERIUS (16 oktober 2025). Dit rapport vormt een toelichting op de berekening.

Afbeelding 1 – Omvang locatie Kerkstraat 15 Zuidbroek (bron: pdokviewerpdok.nl, d.d. 16-10-2025)

16 oktober 2025

3

Afbeelding 2 – Omvang locatie Middenstraat 27a Sappemeer (bron: pdokviewerpdok.nl, d.d. 16-10-2025)

Afbeelding 3 – Omvang locatie Multatulistraat 26-28 Hoogezand (bron: pdokviewerpdok.nl, d.d. 16-10-2025)

16 oktober 2025

4

Afbeelding 4 – Omvang locatie Aalbersestraat 2 Hoogezand (bron: pdokviewerpdok.nl, d.d. 28-01-2025)

Afbeelding 5 – Omvang locatie Oudeweg 74 Westerbroek (bron: pdokviewerpdok.nl, d.d. 28-01-2025)

16 oktober 2025

5

Leeswijzer In het volgende hoofdstuk wordt ingegaan op het wettelijk kader van de Omgevingswet bij vergunningaanvragen of de wijziging van het omgevingsplan. Vervolgens komt in hoofdstuk 3 de ligging van het plangebied ten opzichte van de meest nabijgelegen Nature 2000-gebieden aan bod. Hoofdstuk 4 is gewijd aan de invoergegevens van het programmapakket AERIUS en hoofdstuk 5 geeft het model weer. In het laatste hoofdstuk worden de rekenresultaten en conclusies besproken.

16 oktober 2025

6

2

Wettelijk kader De Omgevingswet regelt de bescherming van Natura 2000-gebieden, bossen en specifieke dier- en plantsoorten. De bescherming van de Natura 2000-gebieden is verankerd in het onderdeel gebiedsbescherming. Plannen en projecten met negatieve effecten op deze gebieden zijn vergunningplichtig. Relevant daarbij is dat het onderdeel gebiedsbescherming een externe werking kent. Van externe werking is sprake als activiteiten buiten een Natura 2000-gebied van invloed zijn op de natuurwaarden in een Natura 2000-gebied. In Nederland zijn 162 Natura 2000-gebieden gelegen. In 130 van deze gebieden komen stikstofgevoelige habitats of leefgebieden van soorten voor. Dit betekent dat een verdere toename van stikstofdepositie tot een negatief effect kan leiden. Derhalve dient bij een nieuwe ruimtelijke ontwikkeling onderzocht te worden of er stikstofdepositie in stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden plaatsvindt. Dit geldt voor een activiteit waar een omgevingsvergunning voor noodzakelijk is, maar ook voor een wijziging van het omgevingsplan dat nieuwe ontwikkelingen mogelijk maakt. Ondanks dat bij een wijziging van het omgevingsplan onder de Omgevingswet het niet langer noodzakelijk is om de uitvoerbaarheid van het plan aan te tonen, moet wel onderzocht worden of een ontwikkeling op de betrokken locatie in beginsel mogelijk is.

Hiernaast geldt op grond van artikel 1.6 Omgevingswet in samenhang met artikel 11.6 Bal een zorgplicht voor omgevingsvergunningen en het wijzigen van het omgevingsplan. Een te hoge stikstofdepositie kan tot een negatief effect leiden, waardoor de kans bestaat dat de wijziging van het omgevingsplan niet kan worden vastgesteld indien dit negatief effect niet kan worden voorkomen door bijvoorbeeld de toepassing van mitigerende maatregelen.

Kwetsbaarheid van stikstof gevoelige natuurgebieden Niet alle Natura 2000-gebieden met voor stikstof gevoelige habitats of leefgebieden voor soorten zijn even kwetsbaar voor een toename van de stikstofdepositie. Wanneer het gebieden betreft waar zich habitats of leefgebieden van soorten bevinden waarvan de kritische depositiewaarde lager is dan de achtergrondwaarde voor stikstof, dan is sprake van een overgevoelig gebied. In die gebieden moet de toename van zelfs een minimale stikstofdepositie al als significant negatief worden beschouwd. In die gebieden kan een toename van de stikstofdepositie met meer dan 0,00 mol N/ha/jaar dan ook niet worden

toegestaan.

In

gebieden

waar

de

kritische

depositiewaarde

hoger

is

dan

de

achtergrondwaarde, is weliswaar sprake van een negatief effect bij een toename van de stikstofdepositie, maar deze wordt pas significant negatief wanneer de toename zo groot is dat de kritische depositiewaarde wordt overschreden. In dergelijke gebieden is dus meer ruimte voor een toename van de stikstofdepositie. Saldering Om een ruimtelijke ontwikkeling waarbij sprake is van meer stikstofdepositie op een stikstofgevoelig Natura 2000-gebied mogelijk te maken, kan gebruik worden gemaakt van intern of extern salderen. Door middel van salderen zorgt de initiatiefnemer ervoor dat de netto stikstofemissie niet toeneemt.

16 oktober 2025

7

Dit kan door middel van het staken van stikstof emitterende activiteiten binnen het projectgebied of plangebied zelf (intern salderen) of het staken van stikstof emitterende activiteiten op een locatie buiten het project- of plangebied van de ruimtelijke ontwikkeling (extern salderen). Bij de toepassing van intern of extern salderen gelden belangrijke voorwaarden, namelijk: -

om intern te mogen salderen, moet er sprake zijn van één project of één plan waarbij sprake is van één locatie waarbinnen de te salderen activiteiten zich bevinden;

-

zowel intern als extern salderen worden aangemerkt als een mitigerende of verzachtende maatregel in de zin van artikel 6, lid 3 van de Habitatrichtlijn en mogen dus alleen plaatsvinden in het kader van een passende beoordeling.

Stikstofregistratiesysteem Naast saldering bestaat er de mogelijkheid voor woningbouwprojecten waarbij sprake is van meer stikstofdepositie op een stikstofgevoelig Natura 2000-gebied mogelijk te maken via het stikstofregistratiesysteem.

In

dit

stikstofregistratiesysteem

wordt

alle

stikstofruimte

van

stikstofreducerende maatregelen opgeslagen. De door deze maatregelen beschikbaar gekomen ruimte kan voor maximaal 70% worden besteed aan economische ontwikkelingen.

16 oktober 2025

8

3

Ligging plangebied Het plangebied is verdeeld over meerdere percelen in de gemeente Midden-Groningen. Op de onderstaande afbeelding is de ligging van het plangebied ten opzichte van de meest nabijgelegen Natura 2000-gebieden weergegeven.

Afbeelding 6 – Ligging projectgebied ten opzichte van de meest nabijgelegen Natura 2000-gebieden

De meest nabijgelegen Natura 2000-gebieden zijn: -

Zuidlaardermeer, gelegen op een afstand van minimaal 1 km;

-

Drentsche Aa-gebied, gelegen op een afstand van minimaal 7,8 km.

Hierbij dient wel te worden vermeld dat het Natura 2000-gebied Zuidlaardermeergebied niet stikstofgevoelig is.

16 oktober 2025

9

4

Invoergegevens AERIUS Met behulp van AERIUS kan de depositie als gevolg van de emissies van NO x en NH3 op Natura 2000gebied worden berekend. Om de berekening te kunnen maken, moeten stikstofbronnen worden ingevoerd die bij het project of plan zullen worden gebruikt. In AERIUS zijn voor diverse bronnen standaard emissiekengetallen opgenomen op basis waarvan de emissies van NOx en NH3 kunnen worden bepaald. Het gaat dan om bronnen die worden gebruikt tijdens de sloop-, aanleg- en/of bouwfase en bronnen die later tijdens het gebruik van het project of plan worden ingezet. Het gaat om bijvoorbeeld (mobiele) werktuigen, maar ook om het verkeer op, van en naar het terrein. Hoe bronnen moeten worden bepaald, is uitgewerkt in het handboek “Werken met AERIUS Calculator”. Conform dit handboek dient bijvoorbeeld de verkeersgeneratie te worden beschouwd. Niet alleen het handboek speelt daarbij een rol. Ook gerechtelijke uitspraken zijn van belang. Zo blijkt uit jurisprudentie dat de gevolgen voor het milieu van het af- en aanrijdend verkeer niet meer aan de ruimtelijke ontwikkeling dient te worden toegerekend wanneer dit verkeer kan worden geacht te zijn opgenomen in het heersende verkeersbeeld.

Dit is het geval wanneer het aan- en afrijdende verkeer zich door zijn snelheid en rij- en stopgedrag nog niet, dan wel niet meer onderscheidt van het overige verkeer dat zich op de betrokken weg bevindt. De berekening heeft dienovereenkomstig plaatsgevonden. Door de opdrachtgever is aangegeven dat de gebouwen gasloos worden uitgevoerd. Dit betekent dat geen rekening behoeft te worden gehouden met een emissie van NOx ten behoeve van de verwarming. Dit wordt geborgd in de ruimtelijke procedure. Ten behoeve van de werkzaamheden en de verkeersgeneratie van de woningen zijn de volgende invoergegevens in AERIUS gebruikt (zie afbeelding 7 en 8).

4.1

Aanlegfase 2026

4.1.1 Emissie mobiele werktuigen op de locaties (bron 1 t/m 5) In de navolgende tabel zijn de invoergegevens van de mobiele werktuigen op de verschillende locaties weergegeven. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand van BügelHajema Adviseurs. Voor de invoergegevens van mobiele werktuigen op de locatie is gebruik gemaakt van aannames afkomstig uit een door BügelHajema Adviseurs bijgehouden bronbestand. Dit bronbestand bevat gemiddelde cijfers over de inzet van mobiele werktuigen op de locatie en zijn verkregen door jarenlange ervaring met stikstofberekeningen. Met betrekking tot het verbruik van het aantal liters brandstof en het percentage AdBlue is aangesloten bij het onderzoek van TNO (AUB (AdBlue verbruik, Uren, en Brandstofverbruik): een robuuste schatting van NOx en NH3 uitstoot van mobiele werktuigen, TNO 2021 R12305). Op basis van dit onderzoek is voor stage IV mobiele werktuigen uitgegaan van 6% AdBlue ten opzichte van het aantal liters verbruikte brandstof.

16 oktober 2025

10

Tabel 1. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Kerkstraat 15 Zuidbroek (bron 1) Functie

Aantal

Werktuig

Bouw woningen

8 graafmachine 8 kraan 8 heistelling 8 betonstorter 8 verreiker Verharding 900 m2 graafmachine 900 m2 wals 900 m2 trilplaat Terrein2.100 m2 graafmachine inrichting 2.100 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

Draaiuren

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

1.268 1.268 634 634 202 366 183 45 855 855

7,2 7,2 3,6 3,6 1,3 2,1 1,1 1 5,2 5,2 37,5

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

160 uur 160 uur 80 uur 80 uur 80 uur 56 uur 28 uur 28 uur 144 uur 144 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

3.170 3.170 1.585 1.585 506 570 285 70 1.466 1.466

18 18 9 9 3,3 3,5 1,7 1,5 8,6 8,6 81,3

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

168 uur 168 uur 84 uur 84 uur 84 uur 42 uur 21 uur 21 uur 46 uur 46 uur 64 uur 64 uur 32 uur 32 uur 32 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18 19,81 19,81 19,81 19,81 6,32

3.328 3.328 1.664 1.664 531 428 214 53 468 468 1.268 1.268 634 634 202

18,7 18,7 9,3 9,3 3,2 2,4 1,2 1,2 2,8 2,8 7,2 7,2 3,6 3,6 1,3 92,4

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

128 uur 128 uur 64 uur 64 uur 64 uur 48 uur 24 uur 24 uur 116 uur 116 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

2.536 2.536 1.268 1.268 404 489 244 60 1.181 1.181

14,4 14,4 7,2 7,2 2,6 3 1,3 1,3 1,7 1,7 54,9

64 uur 64 uur 32 uur 32 uur 32 uur 36 uur 18 uur 18 uur 84 uur 84 uur

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

Tabel 2. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Middenstraat 27a Sappemeer (bron 2) Functie

Aantal

Bouw woningen

Werktuig

20 20 20 20 20

graafmachine kraan heistelling betonstorter verreiker Verharding 1.400 m2 graafmachine 1.400 m2 wals 1.400 m2 trilplaat Terrein3.600 m2 graafmachine inrichting 3.600 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

Tabel 3. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Multatulistraat 26-28 Hoogezand (bron 3) Functie

Aantal

Werktuig

Bouw woningen

21 graafmachine 21 kraan 21 heistelling 21 betonstorter 21 verreiker Verharding 1.050 m2 graafmachine 1.050 m2 wals 1.050 m2 trilplaat Terrein1.150 m2 graafmachine inrichting 1.150 m2 kraan Bouw 16 graafmachine 16 App. kraan 16 heistelling 16 betonstorter 16 verreiker Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100 200 200 200 200 60

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 2 u/ 2 u/

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 app. app. app. app. app.

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

Tabel 4. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Aalbersestraat 2 Hoogezand (bron 4) Functie

Aantal

Bouw woningen

graafmachine kraan heistelling betonstorter verreiker Verharding 1.200 m2 graafmachine 1.200 m2 wals 1.200 m2 trilplaat Terrein2.900 m2 graafmachine inrichting 2.900 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

16 oktober 2025

16 16 16 16 16

Werktuig

kW

Stage

200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

11

Tabel 5. Emissie mobiele werktuigen bouwlocatie Oudeweg 74 Westerbroek (bron 5) Functie

Aantal

Sloop

Werktuig

700 700 700

graafmachine kraan bulldozer Bouw 20 graafmachine 20 woningen kraan 20 heistelling 20 betonstorter 20 verreiker Verharding 500 m2 graafmachine 500 m2 wals 500 m2 trilplaat Terrein1.750 m2 graafmachine inrichting 1.750 m2 kraan Totale emissie in kg NOx /jaar

kW

Stage

200 200 200 200 200 200 200 60 100 100 10 100 100

IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV IV

Eenheid

4 u/ 4 u/ 4 u/ 8 u/ 8 u/ 4 u/ 4 u/ 4 u/ 2 u/ 1 u/ 1 u/ 2 u/ 2 u/

100 m2 100 m2 100 m2 won. won. won. won. won. 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2 50 m2

Draaiuren

Verbruik liters /uur

Totaal Verbruik liters

Emissie NOx

28 uur 28 uur 28 uur 160 uur 160 uur 80 uur 80 uur 80 uur 40 uur 20 uur 20 uur 70 uur 70 uur

19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 19,81 6,32 10,18 10,18 2,5 10,18 10,18

555 555 555 3.170 3.170 1.585 1.585 506 407 204 50 713 713

3,3 3,3 3,3 18 18 9 9 3,3 2,6 1,3 1,1 4,1 4,1 80,4

kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg kg

4.1.2 Werkverkeer Werkverkeer, rijdend verkeer (bron 6 t/m 10) Wat betreft het rijdend werkverkeer is rekening gehouden met de volgende ritten per jaar per locatie. Voor de berekening is uitgegaan van gemiddelden, gebaseerd op het bronbestand. Tabel 6. Ritproductie werkverkeer Kerkstraat 15 Zuidbroek (bron 6) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

8 8

Licht verkeer

100/won.

800

Middelzwaar verkeer

20/won.

160

8

Zwaar verkeer

4/won.

32

900 m2 900 m2

Licht verkeer

40/100 m2

360

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

900 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

360

2.100 m2

Licht verkeer

40/100 m2

840

2.100 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

840

Zwaar verkeer

0/100 m2

2

2.100 m2 Totaal

0

Licht verkeer

2.000

Middelzwaar verkeer

1.000

Zwaar verkeer

392

Tabel 7. Ritproductie werkverkeer Middenstraat 27a Sappemeer (bron 7) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

20

Licht verkeer

100/won.

2.000

20

Middelzwaar verkeer

20/won.

400

20

Zwaar verkeer

4/won.

80

1.400 m2

Licht verkeer

40/100 m2

560

1.400 m2

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

1.400 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

560

3.600 m2

Licht verkeer

40/100 m2

1.440

3.600 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

1.440

Zwaar verkeer

0/100 m2

2

3.600 m2 Totaal

4.000

Middelzwaar verkeer

1.840

Zwaar verkeer

16 oktober 2025

0

Licht verkeer

640

12

Tabel 8. Ritproductie werkverkeer Multatulistraat 26-28 Hoogezand (bron 8) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Appartementen

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

21

Licht verkeer

100/won.

2.100

21

Middelzwaar verkeer

20/won.

420

21

Zwaar verkeer

4/won.

84

1.050 m2 1.050 m2

Licht verkeer

40/100 m2

420

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

1.050 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

420

1.150 m2

Licht verkeer

40/100 m2

460

1.150 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

460

1.150 m2

Zwaar verkeer

0/100 m2

0

16

Licht verkeer

100/app.

1.600

16

Middelzwaar verkeer

20/ app.

320

16

Zwaar verkeer

4/ app.

2

Totaal

64

Licht verkeer

4.580

Middelzwaar verkeer

1.200

Zwaar verkeer

568

Tabel 9. Ritproductie werkverkeer Aalbersestraat 2 Hoogezand (bron 9) Functie Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

16

Licht verkeer

100/won.

1.600

16

Middelzwaar verkeer

20/won.

320

16

Zwaar verkeer

4/won.

64

1.200 m2

Licht verkeer

40/100 m2

480

1.200 m2

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

1.200 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

480

800 m2

Licht verkeer

40/100 m2

320

800 m2

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

320

800 m2

Zwaar verkeer

0/100 m2

Licht verkeer Totaal

0 2.400

Middelzwaar verkeer

640

Zwaar verkeer

544

Tabel 10. Ritproductie werkverkeer Oudeweg 74 Westerbroek (bron 10) Functie Sloop

Woningen

Verharding

Terreininrichting

Aantal

Verkeer

Eenheid

Aantal

700 m2

Licht verkeer

20/100 m2

140

700 m2

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

700 m2

Zwaar verkeer

20/100 m2

140

20

Licht verkeer

100/won.

2.000

20

Middelzwaar verkeer

20/won.

400

20

Zwaar verkeer

4/won.

80

500 m2 500 m2

Licht verkeer

40/100 m2

200

Middelzwaar verkeer

0/100 m2

0

500 m2

Zwaar verkeer

40/100 m2

200

1.750 m2

Licht verkeer

40/100 m2

700

1.750 m

Middelzwaar verkeer

40/100 m2

700

Zwaar verkeer

0/100 m2

2

1.750 m2 Totaal

0

Licht verkeer

3.040

Middelzwaar verkeer

1.100

Zwaar verkeer

420

Bij de indeling van verkeer in licht, middelzwaar en zwaar (vracht)verkeer is uitgegaan van de voertuigcategorieën van InfoMil (tabel 11).

16 oktober 2025

13

Tabel 11. Bepaling voertuigcategorieën (InfoMil) Categorie Alledaagse omschrijving Lichte motorvoertuigen

- alle personenauto’s - de meeste bestelauto’s - vrachtwagens met 4 wielen

Middelzware motorvoertuigen

- alle autobussen - vrachtwagens met 2 assen en 4 achterwielen

Zware motorvoertuigen

- vrachtwagens met 3 of meer assen - vrachtwagens met aanhanger - trekkers met oplegger

Werkverkeer, koude start (bron 11 t/m 15) Voor de koude start is er bij het werkverkeer vanuit gegaan dat alleen de lichte motorvoertuigen geheel afkoelen (langer dan 2 uur). Doordat de motor langer dan 2 uur heeft stilgestaan is er sprake van extra emissie door deze koude start. Conform het handboek is deze emissie als vlakbron ingetekend waarbij wordt uitgegaan van een open terrein. Voor de koude start wordt uitgegaan van de helft van het aantal verkeersbewegingen omdat een voertuig naar het terrein rijdt, daar afkoelt en weer het terrein verlaat. Voor het vrachtverkeer wordt ervan uitgegaan dat deze naar de locatie komen om te laden en te lossen. Er wordt ervan uitgegaan dat deze voertuigen kort op de locatie aanwezig zijn, en daarmee geen koude start maken. Stationair draaien vrachtwagens (bron 16 t/m 20) Conform de ‘Instructie Gegevensinvoer voor AERIUS Calculator 2025’ is voor dit project worstcase rekening gehouden met het stationair draaien van vrachtwagens. Hierbij is ervan uitgegaan dat een vrachtwagen gemiddeld 7 minuten stationair draait op de bouwlocatie. Dit is voor het laden en lossen van producten en goederen. Voor het berekenen van de emissie is gebruik gemaakt van cijfers van TNO, bijlage 1 Stationaire emissies wegverkeer. Tabel 12. Stationair draaien vrachtverkeer Kerkstraat 15 Zuidbroek (bron 16) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 500

58,33

58,53

3,41

0,73

0,04

zwaar

22,87

74,06

1,69

0,99

0,02

196

Totaal

5,11

0,07

Tabel 13. Stationair draaien vrachtverkeer Middenstraat 27a Sappemeer (bron 17) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 920

107,33

58,53

6,28

0,73

0,08

zwaar

37,33

74,06

2,76

0,99

0,04

320

Totaal

16 oktober 2025

9,05

0,12

14

Tabel 14. Stationair draaien vrachtverkeer Multatulistraat 26-28 Hoogezand (bron 18) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 600

70

58,53

4,1

0,73

0,05

zwaar

33,13

74,06

2,45

0,99

0,03

284

Totaal

6,55

0,08

Tabel 15. Stationair draaien vrachtverkeer Aalbersestraat 2 Hoogezand (bron 19) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 320

37,33

58,53

2,19

0,73

0,04

zwaar

31,73

74,06

2,35

0,99

0,02

272

Totaal

4,54

0,06

Tabel 16. Stationair draaien vrachtverkeer Oudeweg 74 Westerbroek (bron 20) aantal

Tijd/uur

NOx gr/uur Tot kg NOx

NH3 gr/uur

Tot kg NH3

middelzwaar 550

64,17

58,53

3,76

0,73

0,05

zwaar

24,5

74,06

1,81

0,99

0,02

210

Totaal

5,57

0,07

4.1.3 Totale emissie aanlegfase 2026 De totale emissie van het plan in de aanlegfase bedraagt 388,1 kg NOx/jr en 15,2 kg NH3/jr.

4.2

Gebruiksfase 2027

4.2.1 Verkeersgeneratie woningen, rijdend verkeer (bron 1 t/m 5) In het model is het verkeer van en naar de gebouwen opgenomen, waarbij gebruik is gemaakt van CROW-publicatie 744, augustus 2024. Daarbij is gebruikgemaakt van de kencijfers voor een koophuis tussen/hoek (7,8 ritten per woning) en een koop appartement (6,4 ritten per woning) in de rest bebouwde kom. Tevens zijn per locatie 4 verkeersbewegingen middelzwaar vrachtverkeer ten behoeve van vuilnis en pakketbezorging opgenomen. Dit houdt in dat voor de verschillende locaties rekening moet worden gehouden met: •

Kerkstraat 15 Zuidbroek, naar boven afgerond 39 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 1);

•

Middenstraat 27a Sappemeer, naar boven afgerond 102 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 2);

•

Multatulistraat 26-28 Hoogezand, naar boven afgerond 127 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 3);

•

Aalbersestraat 2 Hoogezand, naar boven afgerond 94 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 4);

•

Oudeweg 74 Westerbroek, naar boven afgerond 54 ritten lichte motorvoertuigen per etmaal (bron 5).

16 oktober 2025

15

Verkeersgeneratie, koude start (bron 6 t/m 10) Voor de koude start is er bij de verkeersgeneratie vanuit gegaan dat alleen de lichte motorvoertuigen geheel afkoelen (langer dan 2 uur). Doordat de motor langer dan 2 uur heeft stilgestaan is er sprake van extra emissie door deze koude start. Conform het handboek is deze emissie als vlakbron ingetekend waarbij wordt uitgegaan van een open terrein. Voor de koude start wordt worstcase uitgegaan van de helft van het aantal verkeersbewegingen omdat een voertuig naar het terrein rijdt, daar afkoelt en weer het terrein verlaat. Voor het vrachtverkeer wordt ervan uitgegaan dat deze naar de locatie komen om te laden en te lossen. Er wordt ervan uitgegaan dat deze voertuigen kort op de locatie aanwezig zijn, en daarmee geen koude start maken. 4.2.2 Totale emissie gebruiksfase 2027 De totale emissie van het plan in de gebruiksfase bedraagt 73,4 kg NOx/jr en 7,5 kg NH3/jr.

16 oktober 2025

16

5

Model De emissie en depositie van het plan zijn bepaald met behulp van het AERIUS pakket (16 oktober 2025). In de berekeningen is uitgegaan van de rekenjaren 2026 en 2027. Indien het project later zal worden uitgevoerd, kan deze berekening als worstcase worden beschouwd. In latere rekenjaren zal de emissiefactor van onder andere verkeersbewegingen namelijk afnemen. Navolgend is van de modellen een afbeelding opgenomen.

Afbeelding 7 - AERIUS-model aanlegfase 2026

Afbeelding 8 - AERIUS-model gebruiksfase 2027

Rekenbasis Deze berekening is tot stand gekomen op basis van: AERIUS versie

2025.0.1_20251007_db4f14956b

Database versie

2025.0.1_db4f14956b_calculator_nl_stable

16 oktober 2025

17

Rekenresultaten en conclusie De berekeningen met AERIUS genereren een rekenresultaat en een pdf-bestand waarin wordt geconstateerd dat er geen stikstofgevoelige Natura 2000-gebieden zijn met een overschrijding van een projectbijdrage van meer dan 0,00 mol N/ha/jaar. Deze pdf-bestanden zijn als bijlage toegevoegd.

Afbeelding 9 - Rekenresultaat

Er treedt door de stikstofdepositie geen negatief effect op in het kader van de Omgevingswet beschermde Natura 2000-gebieden. Het aspect stikstof staat nadere besluitvorming niet in de weg.

16 oktober 2025

18

Bijlage 1

Projectberekening Dit document geeft een overzicht van de invoer en rekenresultaten van een Projectberekening met AERIUS Calculator. De berekening is uitgevoerd binnen Natura 2000gebieden, op rekenpunten die overlappen met stikstofgevoelige habitattypen en/of leefgebieden, gekoppeld aan een aangewezen soort, of nog onbekend maar mogelijk wel relevant, en waar tevens sprake is van een overbelaste of bijna overbelaste situatie voor stikstofdepositie.

Overzicht Detailgegevens per emissiebron Resultaten Samenvatting situaties Deze PDF is een digitaal bestand dat weer in te lezen is in AERIUS. Meer toelichting over de PDF en AERIUS kunt u vinden in de of .

handleidingen op onze website

Projectberekening

Contactgegevens Rechtspersoon Inrichtingslocatie

Activiteit

Omschrijving Toelichting

Berekening

Bügel Hajema nvt, nvt nvt Diverse locaties Programma vrijkomende (school)locaties Met het voornemen worden op meerdere locaties woningen mogelijk gemaakt.

AERIUS kenmerk Datum berekening Rekenconfiguratie

S4q2aYMzTv49 16 oktober 2025, 09:58 OwN2000-rekengrid

Totale emissie

Rekenjaar

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Resultaten

Hoogste bijdrage

Hexagon

Gebied

Situatie 1 - Beoogd Situatie 1 - Beoogd Gekarteerd oppervlak met toename (ha) Gekarteerd oppervlak met afname (ha) Grootste toename Grootste afname

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

2026 -

15,2 kg/j

388,1 kg/j

2/19

Projectberekening

Situatie 1 (Beoogd), rekenjaar 2026 Emissiebronnen

Emissie NH₃

Emissie NOₓ

Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen kerkstraat 15 2 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Middenstraat 27a 3 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Multatulistraat 26-28 4 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Aalbersestraat 2 5 Mobiele werktuigen | Mobiele werktuigen Oudeweg 74 11 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 12 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 13 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 14 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 15 Verkeer | Koude start: overig | Werkverkeer 16 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 17 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 18 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 19 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer 20 Anders... | stationaire draaiuren vrachtverkeer  Verkeersnetwerk

1,5 kg/j 3,3 kg/j 3,9 kg/j 2,3 kg/j 3,3 kg/j 42,6 g/j 85,2 g/j 97,6 g/j 51,1 g/j 64,8 g/j 70,0 g/j 0,1 kg/j 80,0 g/j 60,0 g/j 70,0 g/j 0,2 kg/j

37,5 kg/j 81,3 kg/j 92,4 kg/j 54,9 kg/j 80,4 kg/j 0,3 kg/j 0,5 kg/j 0,6 kg/j 0,3 kg/j 0,4 kg/j 5,1 kg/j 9,1 kg/j 6,6 kg/j 4,5 kg/j 5,6 kg/j 8,7 kg/j

1

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

3/19

Projectberekening

Hoogste af- en toename op (bijna) overbelaste stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden.

2 km Habitatrichtlijn Vogelrichtlijn Vogelrichtlijn, Habitatrichtlijn Niet bepaald

© OSM & Kadaster Grootste toename (projectberekening) Grootste afname (projectberekening) Hoogste totaal (achtergrond + projectberekening)

De letters bij de bronlabels op de kaart geven bij welke type situaties de bronnen horen: beoogde situatie (B), referentiesituatie (R) en/of salderingssituatie (S). S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

4/19

Projectberekening

Resultaten stikstofgevoelige Natura 2000 gebieden situatie "Situatie 1" (Beoogd) incl. saldering e/o referentie Er zijn geen resultaten voor deze weergave.

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

5/19

Projectberekening

Situatie 1, Rekenjaar 2026

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

6/19

Projectberekening

1

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen kerkstraat 15 X:253580,6 Y:576155,52 0,45 ha

37,5 kg/j 1,5 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 1.268 l/j kW - woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 1.268 l/j woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 634 l/j woningen 38 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 634 l/j kW - woningen 38 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 202 l/j woningen 12 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 366 l/j kW - verharding 22 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 183 l/j verharding 11 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 45 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 855 l/j kW 51 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 855 l/j terreininrichting 51 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 48,5 g/j

36 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,1 kg/j 87,8 g/j

18 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,1 kg/j 43,9 g/j

18 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,0 kg/j 0,0 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

5,2 kg/j 0,2 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m

5,2 kg/j 0,2 kg/j

NOₓ NH₃

7/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Standaard Profiel Industrie

8/19

Projectberekening

2

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Middenstraat 27a X:248343,92 Y:575783,02 0,63 ha

81,3 kg/j 3,3 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 3.170 l/j kW - woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 3.170 l/j woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.585 l/j woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.585 l/j kW - woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 506 l/j woningen 30 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 570 l/j kW - verharding 34 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 285 l/j verharding 17 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 70 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 1.466 l/j kW 88 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 1.466 l/j terreininrichting 88 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

56 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,5 kg/j 0,1 kg/j

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,7 kg/j 68,4 g/j

28 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,5 kg/j 0,0 kg/j

144 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

8,6 kg/j 0,4 kg/j

144 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m

8,6 kg/j 0,4 kg/j

NOₓ NH₃

9/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Standaard Profiel Industrie

10/19

Projectberekening

3

Naam

Mobiele werktuigen

Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Multatulistraat 2628 X:245817,42 Y:575508,69 0,75 ha

92,4 kg/j 3,9 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 3.328 l/j kW - woningen 200 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 3.328 l/j woningen 200 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.664 l/j woningen 100 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.664 l/j kW - woningen 100 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 531 l/j woningen 32 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 428 l/j kW - verharding 26 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 214 l/j verharding 13 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 53 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 468 l/j kW 28 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

168 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,7 kg/j 0,8 kg/j

168 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,7 kg/j 0,8 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,3 kg/j 0,4 kg/j

84 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,3 kg/j 0,4 kg/j

84 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,2 kg/j 0,1 kg/j

42 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,4 kg/j 0,1 kg/j

21 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,2 kg/j 51,4 g/j

21 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,2 kg/j 0,0 kg/j

46 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,8 kg/j 0,1 kg/j

11/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

kraan 100 kW - 468 l/j terreininrichting 28 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 200 1.268 l/j kW 76 l/j appartementen Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 1.268 l/j appartementen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 634 l/j appartementen 38 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 634 l/j kW 38 l/j appartementen Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 200 kW - 202 l/j appartementen 12 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

46 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,8 kg/j 0,1 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,6 kg/j 0,2 kg/j

32 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 48,5 g/j

12/19

Projectberekening

4

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Aalbersestraat 2 X:245919,5 Y:574831,71 0,58 ha

54,9 kg/j 2,3 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 2.536 l/j kW - woningen 152 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 2.536 l/j woningen 152 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.268 l/j woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.268 l/j kW - woningen 76 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 404 l/j woningen 24 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 489 l/j kW - verharding 29 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 244 l/j verharding 15 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 60 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 326 l/j kW 20 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 326 l/j terreininrichting 20 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

128 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

14,4 kg/j 0,6 kg/j

128 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

14,4 kg/j 0,6 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

7,2 kg/j 0,3 kg/j

64 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,6 kg/j 97,0 g/j

48 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,0 kg/j 0,1 kg/j

24 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 58,6 g/j

24 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 0,0 kg/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,7 kg/j 78,2 g/j

32 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m

1,7 kg/j 78,2 g/j

NOₓ NH₃

13/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Standaard Profiel Industrie

14/19

Projectberekening

5

Mobiele werktuigen

Naam Locatie Oppervlakte

Naam/Stageklasse

Mobiele werktuigen Oudeweg 74 X:241814,79 Y:578205,79 0,50 ha

80,4 kg/j 3,3 kg/j

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Graafmachine 200 555 l/j kW - sloop 33 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 555 l/j sloop 33 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Bulldozer 200 kW - 555 l/j sloop 33 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 200 3.170 l/j kW - woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Kraan 200 kW - 3.170 l/j woningen 190 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Heistelling 200 kW - 1.585 l/j woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Betonstorter 200 1.585 l/j kW - woningen 95 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Verreiker 60 kW - 506 l/j woningen 30 l/j Stage-IV, 20142018, 56-75 kW, diesel, SCR: ja Graafmachine 100 407 l/j kW - verharding 24 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Wals 100 kW 204 l/j verharding 12 l/j S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

NOₓ NH₃

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

28 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

160 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

18,0 kg/j 0,8 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

9,0 kg/j 0,4 kg/j

80 u/j 2,5 m 0,011 MW

0,4 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

3,3 kg/j 0,1 kg/j

40 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

2,6 kg/j 97,7 g/j

20 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,3 kg/j 49,0 g/j 15/19

Projectberekening

Naam/Stageklasse

Brandstof­Draaiuren Uittreedhoogte/Warmteinhoud Spreiding/Temporele Stof Emissie verbruik/AdBlue variatie verbruik

Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja Trilplaat 10 kW - 50 l/j verharding 0 l/j Stage-IV, 20142018, <= 56 kW, diesel, SCR: nee Graafmachine 100 713 l/j kW 43 l/j terreininrichting Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja kraan 100 kW - 713 l/j terreininrichting 43 l/j Stage-IV, 20142018, 75-560 kW, diesel, SCR: ja

20 u/j 1,0 m 0,006 MW

0,3 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

1,1 kg/j 0,0 kg/j

70 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

4,1 kg/j 0,2 kg/j

70 u/j 2,9 m 0,027 MW

0,7 m NOₓ Standaard Profiel NH₃ Industrie

4,1 kg/j 0,2 kg/j

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

1,6 kg/j 0,4 kg/j 36,1 g/j

6 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:253552,72 Y:576238,2 Lengte 313,63 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

7 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:248377,8 Y:575820,48 Lengte 200,82 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Aantal voertuigbewegingen

In file

2.000,0 /jaar 1.000,0 /jaar 392,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

1,8 kg/j 0,4 kg/j 42,0 g/j

Aantal voertuigbewegingen

4.000,0 /jaar 1.840,0 /jaar 640,0 /jaar 0,0 /jaar

In file

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

16/19

Projectberekening

8 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:245655,11 Y:575573,04 Lengte 551,24 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

9 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:245919,37 Y:574786,63 Lengte 169,71 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

10 Verkeer | Rijdend verkeer Naam Werkverkeer Locatie X:241831,47 Y:578223,08 Lengte 108,72 m Wegtype Binnen bebouwde kom (normaal) Rijrichting Beide richtingen Tunnelfactor 1 Type hoogteligging Normaal Weghoogte t.o.v. maaiveld 0 m Verkeer Maximum snelheid

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer 11

Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren Voorgeschreven factoren

Verkeer | Koude start: overig

Naam Locatie Oppervlakte Type voertuig

Werkverkeer X:253580,6 Y:576155,52 0,45 ha

Licht verkeer Middelzwaar vrachtverkeer Zwaar vrachtverkeer Busverkeer S4q2aYMzTv49 (16 oktober 2025)

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

Aantal voertuigbewegingen

3,9 kg/j 0,9 kg/j 94,5 g/j

In file

4.580,0 /jaar 1.200,0 /jaar 568,0 /jaar 0,0 /jaar

0,0 % 0,0 % 0,0 % 0,0 %

Links Rechts NOₓ Type scherm - - NO₂ Hoogte - - NH₃ Afstand tot de weg - -

0,8 kg/j 0,2 kg/j 18,6 g/j

Aantal voertuigbewegingen

In file

De tekst is automatisch uit het bestand gehaald en kan afwijken van het origineel (kolommen, tabellen en koppen lopen door elkaar). Het officiële stuk bij iBabs is leidend. Bron: https://api.notubiz.nl/document/16154905/1